Jihočeši

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Jihočeši: Manželé Měkotovi žijí na místě zaniklé vesnice v domě z přírodních materiálů, v omítce mají kravince

„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.

Jihočeši: Zúčastnil se 14 mistrovství světa v muškaření, vydává ale také režimem zapovězené knihy

Sportovní rybář, vydavatel děl samizdatového autora, vědec na parazitologickém ústavu. Zdánlivě nesourodé oblasti spojuje ve svém životě Karel Křivanec, který byl také vedoucím české reprezentace v muškaření.

Jihočeši: Zdeněk Gawlik, filmař a tvůrce úspěšných uměleckých dokumentů

Zdeňka Gawlika, který prožil své dětství a mládí v jihočeské Lásenici a stále se sem vrací, k mikrofonu pořadu Jihočeši pozval Jiří Kasal.

Jihočeši: Martin Horyna je rodák z Českého Krumlova. Krumlov miluje. Až za ním je pro něj Praha, kde studoval

Další díl pořadu Jihočeši potěší všechny příznivce klasické hudby. Ivana Šimánková si k mikrofonu pozvala jednu z jihočeských hudebních osobností Martina Horynu.

Jihočeši: Jihočeši

Ivana Šimánková si tentokrát povídala se členy kapely Slza Petrem Lexou a Lukášem Bundilem.

Jihočeši: Někdy mi na hřišti dokáže vadit i vlastní stín, říká jedna z nejlepších českých golfistek

Patriot, výborná golfistka a od letošního podzimu také studentka Právnické fakulty na Karlově univerzitě. To je Gabriela Roberta Vítů z Hluboké nad Vltavou, majitelka úctyhodného handicapu +4.1.

Jihočeši: Profesionální zpěvačkou jsem nikdy být nechtěla, říká Líba Štěrbová

Amatérská zpěvačka Libuše Štěrbová vzpomíná na své hudební začátky. Další díl pořadu Jihočeši připravila Ivana Šimánková.

Jihočeši: Mladá sportovní naděje Anna Fernstädtová

Mladá skeletonistka projezdila celý svět, ale vždycky se vrací na jih Čech za maminkou do Prachatic. Pořad připravil Kamil Jáša.

Jihočeši: Milan Koželuh zná Novohradské hory jako nikdo jiný, jednomu místu se ale vyhýbá

„Přišli jsme do Stříbrných Hutí přesně v ten den, kdy zezlátlo listí na stromech a začalo opadávat,“ vzpomíná Milan Koželuh na jedno podzimní odpoledne v Novohradských horách.

Jihočeši: Jako zdravotní sestra zažila epidemii tuberkulózy v Čechách, působila ale i v Indii

Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.

Jihočeši: Kvůli slabému zraku nemohla na konzervatoř, přesto se Naďa Kabelová stala baletkou a teď tanec učí

Trénovat, učit se a stále zdolávat výše postavené mety, to je svět Nadi Kabelové. Jako tanečnice a dramatická umělkyně se prosadila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v současné době své zkušenosti předává dalším milovníkům pohybu.

Jihočeši: Když máme zavřeno, stačí zazvonit, říkal budějovický galerista Jaromír Schel

Ve věku 80 let zemřel v červenci 2020 Jaromír Schel, nepřehlédnutelná postava kulturního života v Českých Budějovicích. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor z cyklu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.

Jihočeši: Jeho lišková polévka je v Táboře vyhlášená. Pracovní nabídky z větších měst kuchaře Martina Svatka nelákají

Je členem národního týmu kuchařů a cukrářů, napsal kuchařku a zahrál si i sám sebe v seriálu. Martin Svatek, rodák z Mladé Vožice, který teď žije v Košicích na Táborsku a šéfuje restauraci Goldie v hotelu Nautilus v Táboře, ale zůstává věrný jižním Čechám.

Jihočeši: Jako by lidi na silnici už ztratili pud sebezáchovy, říká Karel Friml, advokát účastníků dopravních nehod

Kdo byl pravidelným čtenářem časopisu Svět motorů nebo divákem televizního magazínu Auto-moto-revue, jistě dobře zná jméno advokáta se specializací na motorismus a silniční provoz Karla Frimla. Ten už zhruba šedesát let obhajuje účastníky dopravních nehod.

Jihočeši: Akademický malíř Roman Kubička pracoval také jako terapeut a přednášel studentům

Ve věku 71 let zemřel 16. června 2020 akademický malíř Roman Kubička. Uznávaný výtvarník působil dlouhá léta také jako pedagog na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a byl velkým jihočeským patriotem.

Jihočeši: Kateřina Pavlíková učí mladé talenty hrát na saxofon, také vytváří umělecká díla s manželem výtvarníkem

Saxofonistka Kateřina Pavlíková vystupuje jako sólistka se symfonickými orchestry, věnuje se i komorní hře. Zároveň je podle svých slov docela přísnou učitelkou, vyučuje na konzervatoři a také základní umělecké škole.

Jihočeši: Nejvzdělanější sládek v republice pracuje v Budvaru. Studium Adama Brože baví, odkrývá mu nové pohledy

Každý pracovní den Adama Brože začíná pitím piva. Je totiž už více než deset let vrchním sládkem Budějovického Budvaru. Tvrdí, že právě ochutnávání každé várky je důležité jako záruka kvality.

Jihočeši: Politika i církve by měly lépe sloužit společnosti, říká historik a duchovní Richard Vlasák

„V Čechách i v Německu se sociální nůžky rozevírají,“ tvrdí Richard Vlasák. Publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní žije široce rozkročen ve středoevropském prostoru.

Jihočeši: V Třeboni plyne čas klidněji, tvrdí prozaik a scenárista Roman Ráž

Třeboň, to je takový sen mezi rybníky! Když si představíte, kolik generací pamatují ty hráze. Jak geniální byl Jakub Krčín! Jak moudří byli Rožmberkové i Schwarzenbergové ! Už tehdy, když jsem tu byl poprvé, jsem si řekl: Tady bych chtěl být. Trávit tu dlouhé chvíle. Třeba tu mít chalupu.

Jihočeši: Ruth Hálová, Wintonovo dítě, i po devadesátce ráda cestovala. Jen v Německu se necítila dobře

Ve věku 94 let zemřela 28. dubna 2020 Ruth Hálová, mikrobioložka, ale také amatérská malířka a básnířka, jedno z takzvaných Wintonových dětí. Připomínáme ji rozhovorem, který vznikl pro cyklus Jihočeši v roce 2017.

Jihočeši: Zemřel Oldřich Tripes, nadšený propagátor mysliveckých tradic, ilustrátor a kronikář

Ve věku nedožitých 87 let zemřel v dubnu 2020 známý propagátor mysliveckých tradic Oldřich Tripes z Komařic u Českých Budějovic. Připomínáme ho proto rozhovorem z cyklu Jihočeši, který v roce 2014 natočil redaktor Filip Černý.

Jihočeši: Na mnoho jihočeských skal vylezl mezi prvními Rudolf Vaclík. Pomáhal vytvářet cesty pro horolezce

Rudolf Vaclík patří k zakladatelům jihočeského horolezení. Má pět oficiálně zaevidovaných prvovýstupů, například na počátku 60. let jako první vystoupal na skálu Barevka u Krumlova lezeckou trasou nazvanou Karbunkulový hřeben.

Jihočeši: Ta nejhezčí muzika je bohužel ve mně, říkal Dušan Vančura ze Spirituál kvintetu

Ve věku 82 let zemřel 16. dubna 2020 kontrabasista a textař skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura. Poslední roky svého života prožil ve vesnici Mirochov nedaleko jihočeského Chlumu u Třeboně.

Jihočeši: Místo drahé síťoviny použili na kostým obvazy. Tak dokázali čeští tanečníci držet krok se špičkou

Bývalý taneční mistr, který kromě sportu miluje také práci se dřevem, a autor kuchařek, v jehož obýváku si na rybách pochutnalo nespočet slavných. Dvě osobnosti ze Strakonicka spojil pořad Jihočeši.

Jihočeši: Výtah, který jezdí za roh, mají v Kanadě díky architektce Olze Ryšavé a jejímu manželovi

„V té době výtah, který by jezdil za roh, neexistoval,“ popisuje okolnosti svého profesního majstrštyku architektka Olga Ryšavá. Ta s manželem Pavlem, rovněž architektem, dobrodružně emigrovala v roce 1967 do Kanady. 

Jihočeši: Jako vzpomínku na sestru a babičku napsala Marie Špačková Pohádky z Albeře

„Měla jsem sestřičku a ta zemřela, když jí bylo čtrnáct,“ vzpomíná spisovatelka Marie Špačková na rodinnou tragédii. „Měla leukémii a trápila se dva roky po nemocnicích. To bylo strašně těžké období,“ říká.

Jihočeši: Vědec Jan Kopecký ve volném čase fotografuje zvířata, převléká se přitom za hejkala

Viry a nákazami, které postihují především zvířata, se celý život zabývá profesor Jan Kopecký. O imunologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve vědecké práci se věnuje především klíšťatům.

Jihočeši: Vlastimil Šram sbírá historická jízdní kola

Ve své kolekci má mnoho vzácných exponátů zejména z oblasti vojenské historie, ale nechybí ani kousky spojené s jinými profesemi. Rozhovor natočil Radim Bártů.

Jihočeši: Budějovický diskžokej Karel Červený se proslavil na diskotékách, pak mluvil k lidem i z rozhlasu

Když se zeptáte lidí, kteří vyrůstali v Českých Budějovicích a okolí v 70. a 80. letech minulého století, kdo byl nejznámějším diskžokejem, většina nejspíš vzpomene jméno letos osmašedesátiletého Karla Červeného.

Jihočeši: Věra Hlaváčková ztvárnila v Jihočeském divadle už přes sto hlavních rolí, scéně zůstává věrná

Herečka Věra Hlaváčková, Moravanka z Tišnova u Brna, která stále dává přednost vínu před pivem, přišla na jih Čech po absolvování brněnské konzervatoře a působení v Hradci Králové a Mahenově činohře v Brně.

Jihočeši: Zloděj se pokusil ukrást zlatou báň z vrcholku Černé věže, prozrazuje historik Ivan Bartoš

Památkáře a archeologa Ivana Bartoše jsem v centru Budějovic potkávala řadu let. Osobně jsme se neznali, ale byl a je nepřehlédnutelný – svou výškou, rychlou chůzí, kudrnatými vlasy a bystrýma očima, z nichž vyčtete nestárnoucí rošťáctví.

Jihočeši: Na budějovické ploché dráze byli jezdci rychlejší než jinde. Mezi místní hrdiny patřil Roman Irmiš

Půl století už uplynulo od doby, kdy v Českých Budějovicích zanikla plochá dráha. Na přelomu 50. a 60. let minulého století bylo přitom toto odvětví motoristického sportu v krajském městě nesmírně populární, závody na Dlouhé louce navštěvovalo třeba i 20 tisíc lidí.

Jihočeši: Učitel s metodou cukr a bič a křikem dnes už neuspěje, říká Jitka Pražáková z Římova

Jitka Pražáková je ředitelkou základní a mateřské školy v Římově na Českobudějovicku. Dnešní učitel má podle ní starosti a hlavně zodpovědnost za to, jestli dobře učí a jestli se žáci chtějí učit.