Jihočeši: Lékař a spoluzakladatel sdružení Mamma Help Václav Pecha byl zároveň hoteliérem v Českém Krumlově
7. března 2023 zemřel ve věku nedožitých 75 let lékař Václav Pecha. Připomeňme si jej v pořadu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.
7. března 2023 zemřel ve věku nedožitých 75 let lékař Václav Pecha. Připomeňme si jej v pořadu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.
Dvakrát utíkala Jana Germenis-Hildprandtová před komunismem. Jednou jako malá holka, když se jejím rodičům podařilo vystěhovat se z komunistického Československa do Etiopie. Podruhé jako mladá žena, když etiopskou monarchii smetla marxistická revoluce. Dnes se baronka stará o zámek v jihočeské Blatné, který byl rodině vrácen po roce 1991.
Ve věku nedožitých 81 let zemřel 28. února 2023 Petr Vitoň, fotograf, kameraman a novinář z Českých Budějovic. Patřil mezi nepřehlédnutelné postavy jihočeské sportovní žurnalistiky. Sám byl aktivním sportovcem, lyžařem a surfařem, působil jako kameraman v televizi, spolupracoval i s Českým rozhlasem České Budějovice. Jako vzpomínku přinášíme jeho vyprávění, které bylo natočeno v roce 2013 pro cyklus Jihočeši.
Malíř a muzikant František Tácha žije v jihočeských Loučovicích, ateliér má ve Vyšším Brodě. Tvorba obrazů, třeba i ve formě malovaných kytar, je pro něj terapií, a léta byla i obživou. Profesionálně se malování začal věnovat v 51 letech poté, co nemohl sehnat novou práci.
Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Narodila se v Písku, studovala sportovní gymnázium ve Vimperku a trénovala na Šumavě. I když už řadu let žije v Praze, srdcem a duší podle svých slov vždy byla a bude Jihočeskou.
Lékař Jan Příbaň sice vyrůstal na pražském Smíchově, ale srdcem je Jihočech. Po návratu z emigrace žije a pracuje v Českém Krumlově. Jako psychiatr působí na střední umělecko-průmyslové škole svaté Anežky České, zároveň stále cestuje za svými pacienty na psychiatrickou ambulanci v německém Chamu.
Jiří Prášek, historik, ředitel Prácheňského muzea v Písku, sice pochází z Chýnova, ale jeho vlastní dědeček za první republiky v Písku pracoval. Žila tu tehdy celá jejich rodina, která se ale odtud odstěhovala. Před čtyřiceti lety, když Jiří Prášek nastupoval do Prácheňského muzea, se tak díky tomu jejich rod do města vrátil.
„Španělsko má tu výhodu, že pláže musí být veřejné,“ vypráví Markéta Rokůsková, která rodné České Budějovice vyměnila za přímořskou španělskou Malagu. „Podle zákona by měl Španěl být schopen projít celé pobřeží země bosou nohou,“ upozorňuje na rozdíl třeba s Itálií, kde je mnoho pláží neveřejných a soukromých.
Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace v jeho rodném kraji za minulého režimu ho ale nakonec donutila odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách a dlouhá léta před odchodem do penze maloval kulisy pro Jihočeské divadlo.
Lucie Strusková a Lenka Slovanová jsou profesí učitelky, ve volném čase jsou ale hudebnicemi. Hrají v několika kapelách a třeba společně s kytaristou Janem Francem tvoří skupinu budějovickou Bez pravidel.
Pomník padlým ve světové válce byl ve vesnici Stará Pohůrka u Českých Budějovic dlouhá léta v zuboženém stavu. Pak se dali dohromady dva místní patrioti Zdeněk Hajný a David Čermák a iniciovali jeho obnovu. Nakonec se do záchrany památníku zapojila celá řada místních lidí.
Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského a živnostenského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí a zvratů. Po roce 1989 založila první svatební salón v krajském městě a tahle práce ji záhy přivedla třeba i do jižní Itálie.
Kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský je spoluzakladatelem folkové skupiny Jen tak tak a také vyhlášeného jindřichohradeckého festivalu Folková růže. Učí český jazyk a literaturu na gymnáziu, napsal desítky písní, ale také byl vrcholových sportovcem v orientačním běhu.
ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten má domovskou scénu v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky. Členky ŽASu vystupovaly na prknech mnoha divadel, vyhrály i celostátní přehlídku Jiráskův Hronov.
Ve věku 90 let zemřela 3. listopadu 2022 Alena Popperová, nositelka budějovické medaile Za zásluhy. Jako dítě z židovské rodiny prožila těžké časy za druhé světové války, pak pracovala v českobudějovické nemocnici a až do pokročilého věku se věnovala osvětové práci mezi mladými lidmi. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2018 pro cyklus Jihočeši.
V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes působí jako trenér.
Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.
Luděk Čermák z Českých Budějovic vždycky toužil po výškách. Narodil se na sídlišti, ale dokázal se dostat mnohem výš než jen do horních pater zdejších paneláků. Splnil si klukovský sen a z jihu Čech se vydal do Himalájí.
„To bylo ještě ve staré budově, což byl první dům, který ve Zlíně Baťa postavil,“ vzpomíná na své náhodné setkání s legendárním podnikatelem Janem Antonínem Baťou Anna Fialová. Dnes 101letá, stále vitální dáma, se narodila na jihu Čech, v Dražíči.
Jiří Krauskopf byl členem fotbalové party TJ Igla České Budějovice, která v roce 1972 vybojovala český juniorský mistrovský titul. Po padesáti letech o tom napsal knihu Mistry navzdory.
17. srpna 2022 zemřel ve věku 67 let sochař Miroslav Páral. Připomeňme si jej v rozhovoru natočeném v jeho ateliéru v Kájově.
Kovářské práce během oprav katedrály svatého Víta v Praze nebo třeba zakázka pro Disneyland v Paříži. Obojího se zhostil kovář a restaurátor, českobudějovický rodák Luděk Červenka. Ten se řemeslu věnuje už tři dekády.
Dětský hematolog a onkolog profesor Jan Starý hostem Filipa Černého v pořadu Jihočeši.
Rodačka z Českých Budějovic, kytaristka Barbora Kubíková, toho ve svých pouhých 24 letech stihla v hudbě neuvěřitelně mnoho. Vystupovala se symfonickým orchestrem Českého i Maďarského rozhlasu, koncertovala v drážďanské Semperoper, s Českou filharmonií, bodovala i v pravlasti hry na kytaru, ve Španělsku.
„Fotbal je můj život. Na Dynamu klidně i umřu.“ Tyto věty uvádí na webových stránkách Deníku jako své motto legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Bohumil Míla Ortman. A k tomu je dobré hned dodat, že jeho život jsou i noviny.
Život Karla Skalického by vydal na hodně obsáhlý román. Rodák z Hluboké nad Vltavou přešel za nezvyklých okolností nelegálně přes železnou oponu, emigroval do Říma, kde se stal knězem a zapojil se do exulantských aktivit. Zároveň přednášel na Papežské Lateránské univerzitě.
Ve věku 91 let zemřela 18. května 2022 legenda českého divadla, herečka Hana Bauerová. Když jako dvacetiletá odcházela na začátku 50. let z pražského Realistického divadla do jižních Čech, netušila, že budějovickému divadlu bude věrná 60 sezón a že v něm ztvární na 160 rolí.
Ano? Vybavuje se vám kapela, která byla založena v roce 1964 a a dodnes je svými fanoušky žádaná a oblíbená? Možná jste také chodili na čaje a všude tam, kde hráli?
Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu a tu samou osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera, jinak též muže, který je zapsán do České databanky rekordů jako nejpilnější český autor všech dob. Na svém kontě má přes 200 titulů.
„Jako kluk jsem vnímal silněji Vánoce. Jako kněz vnímám silněji Velikonoce. Pro ten kontrast. Pro proměnu smrti ve vzkříšení, pro proměnu temnoty ve světlo. Tak to mě oslovuje. Je to podstata křesťanství vůbec. A tak to vnímám i v aktuální mezinárodní situaci.“
Jest to nádhera, když zvečera na Hazard jdem, tu všechny myši pištěji a běžeji z chalupy ven, i když už jsou zdi necelý a podlahy nejsou skvělý a komín, ten jest nakřivo, když jest pivo, jsme veselí.
Strojní inženýr a učitel na průmyslové škole Pavel Hlásek je autorem pěti technologických učebnic, ale také mnoho času strávil jako průvodce turistů po různých zemích. Narodil se před válkou v Českých Budějovicích. Po válce nastoupil do učení v Trhových Svinech.
Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je mužem mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal před nedávnem jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.
185 operních, operetních a muzikálových inscenací měla na svém kontě režisérka Inge Švandová Koutecká. Žena, která rovněž vyučovala na umělecké škole v Českém v Krumlově a na budějovické konzervatoři, zemřela 6. února 2022 ve věku 85 let. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši.
Stanislava Jindrová se před lety se svým manželem přestěhovala z Českých Budějovic do Volar, na Šumavu. Mladí manželé tak vyřešili problémy s bydlením, na druhou stranu vystudovaná ekonomka tehdy sehnala jako jedinou práci místo dělnice na pile.
Muzeum historických vozidel, staré zemědělské techniky, řemesel a modelů funguje od roku 2000 v Pořežanech na Vltavotýnsku. Kromě toho, co je z jeho názvu patrné, v něm uvidíte i dětské kočárky, šicí stroje či armádní artefakty.
S Karlem Fürbachem se možná mnozí z vás už někdy potkali. Tento Šumavák s renesančním záběrem třeba nikdy nechyběl na Volarských slavnostech dřeva, kde už třetí dekádu předvádí výrobu tradičních dřeváků. Ale také se vyzná v šumavské přírodě, rybaří a v rozletu mu pomohlo to, že se vyučil strojvedoucím.
S Karlem Fürbachem se možná mnozí z vás už někdy potkali. Tento Šumavák s renesančním záběrem třeba nikdy nechyběl na Volarských slavnostech dřeva, kde už třetí dekádu předvádí výrobu tradičních dřeváků. Ale také se vyzná v šumavské přírodě, rybaří a v rozletu mu pomohlo to, že se vyučil strojvedoucím.
Hostem Ivany Šimánkové tentokrát bude sportovec, dobrodruh a stavbyvedoucí v Africe Libor Michal.
Zdeněk Přívratský z Dolního Třebonína měl ke sportu vždycky blízko. Bývalého učitele tělocviku navíc přitahují extrémní disciplíny. Několikrát se například zúčastnil jednoho z nejtěžších běžeckých závodů, písečného maratonu na Sahaře.
Katolický kněz Tomáš Rádl se sice narodil v Praze, ale jeho povolání ho v 90. letech přivedlo do Českých Budějovic. Roky působil v komunitě na sídlišti ve čtvrti Čtyři Dvory jako ředitel církevního salesiánského střediska mládeže. Stal se tak jedním z průkopníků terénní sociální práce v okrajových částech města.
David Lafata se narodil 18. září 1981 v Českých Budějovicích. Bývalý profesionální fotbalový útočník a reprezentant v současné době nastupuje na amatérské úrovni v jihočeském krajském přeboru za FK Olešník. Trénuje malé děti, ale také studenty gymnázia.
Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale když mu byl jeden rok, přestěhoval se s rodiči na jih Čech. „Měl jsem krásné dětství a mládí v Českých Budějovicích. Pro mě bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a mohl se volně pohybovat s kamarády,“ vzpomíná.
Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.
Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.
Vesnice Velemín leží v severních Čechách, nedaleko Lovosic. Příjmení po ní ale nosí i jihočeský rodák Miloš Velemínský, lékař narozený roku 1937, významný představitel české sociální pediatrie, svého času děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Vesnice Velemín leží v severních Čechách, nedaleko Lovosic. Příjmení po ní ale nosí i jihočeský rodák Miloš Velemínský, lékař narozený roku 1937, významný představitel české sociální pediatrie, svého času děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Má rád dobrodružství a láká k němu další podobně založené lidi bez rozdílu věku. Richard Mičan pracuje jako plavčík na českobudějovické plovárně, ale je také instruktorem potápění.
„Když mám námět, tak si pořídím nový blok a hned si do něj shromažďuju poznámky a nápady,“ popisuje spisovatelka Martina Málková svůj obvyklý tvůrčí proces.
Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích, ve čtvrti Čtyři Dvory.
V Českých Budějovicích se 16. března 1982 narodil hokejista Václav Nedorost. Ve městě pod Černou věží udělal také první výraznější sportovní krůčky. V roce 2000 byl draftovaný do NHL Coloradem Avalanche.
Od počátku 90. let podniká cesty po Evropě. Na kole. Jihočech Jan Helm tak dojel třeba do Skandinávie, Itálie, na Balkán či Pyrenejský poloostrov. Najezdil desetitisíce kilometrů a zážitků má na rozdávání.
„Tím, že jsem v tom důležitém věku dozrávání mezi 14 a 18 roky studovala v Českých Budějovicích, jsem se silně přimkla k jihu Čech. Navíc jsem byla členkou souboru písní a tanců Úsvit, který mě provedl jihočeskými písničkami a uložil je hluboko do mě. Zpívala jsem je pak dětem a teď už je zpívám vnoučatům.“
Za svou doménu považuje olejomalbu na plátně. Jejími díly se těší majitelé soukromých sbírek i návštěvníci mnoha galerií u nás i v zahraničí. Malířka Renata Štolbová pochází z Českých Budějovic, nyní žije a tvoří v Holubově pod Kletí.
Před čtyřiceti lety, v srpnu 1981, nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, František Řihout. Dnes tu působí jako takzvaný lektor dramaturgie.
„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.
Alenu Schelovou zpovídá u mikrofonu Ivana Šimánková.
Sportovní rybář, vydavatel děl samizdatového autora, vědec na parazitologickém ústavu. Zdánlivě nesourodé oblasti spojuje ve svém životě Karel Křivanec, který byl také vedoucím české reprezentace v muškaření.
Diplomat, bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a v Rusku Petr Kolář, našel svůj druhý domov v jihočeských Dunajovicích.
Zdeňka Gawlika, který prožil své dětství a mládí v jihočeské Lásenici a stále se sem vrací, k mikrofonu pořadu Jihočeši pozval Jiří Kasal.
Další díl pořadu Jihočeši potěší všechny příznivce klasické hudby. Ivana Šimánková si k mikrofonu pozvala jednu z jihočeských hudebních osobností Martina Horynu.
Ivana Šimánková si tentokrát povídala se členy kapely Slza Petrem Lexou a Lukášem Bundilem.
Patriot, výborná golfistka a od letošního podzimu také studentka Právnické fakulty na Karlově univerzitě. To je Gabriela Roberta Vítů z Hluboké nad Vltavou, majitelka úctyhodného handicapu +4.1.
Amatérská zpěvačka Libuše Štěrbová vzpomíná na své hudební začátky. Další díl pořadu Jihočeši připravila Ivana Šimánková.
Mladá skeletonistka projezdila celý svět, ale vždycky se vrací na jih Čech za maminkou do Prachatic. Pořad připravil Kamil Jáša.
„Přišli jsme do Stříbrných Hutí přesně v ten den, kdy zezlátlo listí na stromech a začalo opadávat,“ vzpomíná Milan Koželuh na jedno podzimní odpoledne v Novohradských horách.
Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.
Trénovat, učit se a stále zdolávat výše postavené mety, to je svět Nadi Kabelové. Jako tanečnice a dramatická umělkyně se prosadila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v současné době své zkušenosti předává dalším milovníkům pohybu.
Ve věku 80 let zemřel v červenci 2020 Jaromír Schel, nepřehlédnutelná postava kulturního života v Českých Budějovicích. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor z cyklu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.
Je členem národního týmu kuchařů a cukrářů, napsal kuchařku a zahrál si i sám sebe v seriálu. Martin Svatek, rodák z Mladé Vožice, který teď žije v Košicích na Táborsku a šéfuje restauraci Goldie v hotelu Nautilus v Táboře, ale zůstává věrný jižním Čechám.
Kdo byl pravidelným čtenářem časopisu Svět motorů nebo divákem televizního magazínu Auto-moto-revue, jistě dobře zná jméno advokáta se specializací na motorismus a silniční provoz Karla Frimla. Ten už zhruba šedesát let obhajuje účastníky dopravních nehod.
Ve věku 71 let zemřel 16. června 2020 akademický malíř Roman Kubička. Uznávaný výtvarník působil dlouhá léta také jako pedagog na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a byl velkým jihočeským patriotem.
Saxofonistka Kateřina Pavlíková vystupuje jako sólistka se symfonickými orchestry, věnuje se i komorní hře. Zároveň je podle svých slov docela přísnou učitelkou, vyučuje na konzervatoři a také základní umělecké škole.
Každý pracovní den Adama Brože začíná pitím piva. Je totiž už více než deset let vrchním sládkem Budějovického Budvaru. Tvrdí, že právě ochutnávání každé várky je důležité jako záruka kvality.
„V Čechách i v Německu se sociální nůžky rozevírají,“ tvrdí Richard Vlasák. Publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní žije široce rozkročen ve středoevropském prostoru.
Třeboň, to je takový sen mezi rybníky! Když si představíte, kolik generací pamatují ty hráze. Jak geniální byl Jakub Krčín! Jak moudří byli Rožmberkové i Schwarzenbergové ! Už tehdy, když jsem tu byl poprvé, jsem si řekl: Tady bych chtěl být. Trávit tu dlouhé chvíle. Třeba tu mít chalupu.
Ve věku 94 let zemřela 28. dubna 2020 Ruth Hálová, mikrobioložka, ale také amatérská malířka a básnířka, jedno z takzvaných Wintonových dětí. Připomínáme ji rozhovorem, který vznikl pro cyklus Jihočeši v roce 2017.
Ve věku nedožitých 87 let zemřel v dubnu 2020 známý propagátor mysliveckých tradic Oldřich Tripes z Komařic u Českých Budějovic. Připomínáme ho proto rozhovorem z cyklu Jihočeši, který v roce 2014 natočil redaktor Filip Černý.
Rudolf Vaclík patří k zakladatelům jihočeského horolezení. Má pět oficiálně zaevidovaných prvovýstupů, například na počátku 60. let jako první vystoupal na skálu Barevka u Krumlova lezeckou trasou nazvanou Karbunkulový hřeben.
Ve věku 82 let zemřel 16. dubna 2020 kontrabasista a textař skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura. Poslední roky svého života prožil ve vesnici Mirochov nedaleko jihočeského Chlumu u Třeboně.
Bývalý taneční mistr, který kromě sportu miluje také práci se dřevem, a autor kuchařek, v jehož obýváku si na rybách pochutnalo nespočet slavných. Dvě osobnosti ze Strakonicka spojil pořad Jihočeši.
„V té době výtah, který by jezdil za roh, neexistoval,“ popisuje okolnosti svého profesního majstrštyku architektka Olga Ryšavá. Ta s manželem Pavlem, rovněž architektem, dobrodružně emigrovala v roce 1967 do Kanady.
„Měla jsem sestřičku a ta zemřela, když jí bylo čtrnáct,“ vzpomíná spisovatelka Marie Špačková na rodinnou tragédii. „Měla leukémii a trápila se dva roky po nemocnicích. To bylo strašně těžké období,“ říká.
Viry a nákazami, které postihují především zvířata, se celý život zabývá profesor Jan Kopecký. O imunologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve vědecké práci se věnuje především klíšťatům.
Ve své kolekci má mnoho vzácných exponátů zejména z oblasti vojenské historie, ale nechybí ani kousky spojené s jinými profesemi. Rozhovor natočil Radim Bártů.
Když se zeptáte lidí, kteří vyrůstali v Českých Budějovicích a okolí v 70. a 80. letech minulého století, kdo byl nejznámějším diskžokejem, většina nejspíš vzpomene jméno letos osmašedesátiletého Karla Červeného.
Herečka Věra Hlaváčková, Moravanka z Tišnova u Brna, která stále dává přednost vínu před pivem, přišla na jih Čech po absolvování brněnské konzervatoře a působení v Hradci Králové a Mahenově činohře v Brně.
Památkáře a archeologa Ivana Bartoše jsem v centru Budějovic potkávala řadu let. Osobně jsme se neznali, ale byl a je nepřehlédnutelný – svou výškou, rychlou chůzí, kudrnatými vlasy a bystrýma očima, z nichž vyčtete nestárnoucí rošťáctví.
Půl století už uplynulo od doby, kdy v Českých Budějovicích zanikla plochá dráha. Na přelomu 50. a 60. let minulého století bylo přitom toto odvětví motoristického sportu v krajském městě nesmírně populární, závody na Dlouhé louce navštěvovalo třeba i 20 tisíc lidí.
Jitka Pražáková je ředitelkou základní a mateřské školy v Římově na Českobudějovicku. Dnešní učitel má podle ní starosti a hlavně zodpovědnost za to, jestli dobře učí a jestli se žáci chtějí učit.
Nejzajímavější poslech a nové pořady ti budeme pravidelně zasílat na e-mail.
Nejlepší české podcasty zdarma na jednom místě. Poslouchej, bav se, vzdělávej se…