Jihočeši

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Jihočeši: Císař se za nás přimluvil, líčí baronka, jak rodina našla po vyhnání ze zámku v Blatné azyl v Africe

Dvakrát utíkala Jana Germenis-Hildprandtová před komunismem. Jednou jako malá holka, když se jejím rodičům podařilo vystěhovat se z komunistického Československa do Etiopie. Podruhé jako mladá žena, když etiopskou monarchii smetla marxistická revoluce. Dnes se baronka stará o zámek v jihočeské Blatné, který byl rodině vrácen po roce 1991.

Jihočeši: Voda určila životní dráhu novináře a sportovce Petra Vitoně. Byl jedním z našich prvních windsurfařů

Ve věku nedožitých 81 let zemřel 28. února 2023 Petr Vitoň, fotograf, kameraman a novinář z Českých Budějovic. Patřil mezi nepřehlédnutelné postavy jihočeské sportovní žurnalistiky. Sám byl aktivním sportovcem, lyžařem a surfařem, působil jako kameraman v televizi, spolupracoval i s Českým rozhlasem České Budějovice. Jako vzpomínku přinášíme jeho vyprávění, které bylo natočeno v roce 2013 pro cyklus Jihočeši.

Jihočeši: Kytary, které už nehrají, proměňuje malíř František Tácha v obrazy. Prodlužuje jim tak život

Malíř a muzikant František Tácha žije v jihočeských Loučovicích, ateliér má ve Vyšším Brodě. Tvorba obrazů, třeba i ve formě malovaných kytar, je pro něj terapií, a léta byla i obživou. Profesionálně se malování začal věnovat v 51 letech poté, co nemohl sehnat novou práci.

Jihočeši: Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová

Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Narodila se v Písku, studovala sportovní gymnázium ve Vimperku a trénovala na Šumavě. I když už řadu let žije v Praze, srdcem a duší podle svých slov vždy byla a bude Jihočeskou.

Jihočeši: Z uprchlického tábora na medicínu. Dnes se psychiatr stará o pacienty v Čechách i Německu

Lékař Jan Příbaň sice vyrůstal na pražském Smíchově, ale srdcem je Jihočech. Po návratu z emigrace žije a pracuje v Českém Krumlově. Jako psychiatr působí na střední umělecko-průmyslové škole svaté Anežky České, zároveň stále cestuje za svými pacienty na psychiatrickou ambulanci v německém Chamu.

Jihočeši: Díky stěhování muzejních exponátů jsem držel v ruce skoro každý sbírkový předmět, říká Jiří Prášek

Jiří Prášek, historik, ředitel Prácheňského muzea v Písku, sice pochází z Chýnova, ale jeho vlastní dědeček za první republiky v Písku pracoval. Žila tu tehdy celá jejich rodina, která se ale odtud odstěhovala. Před čtyřiceti lety, když Jiří Prášek nastupoval do Prácheňského muzea, se tak díky tomu jejich rod do města vrátil.

Jihočeši: Jihočeška zakotvila u španělského pobřeží. Od práce průvodkyně ji covid nasměroval k realitám

„Španělsko má tu výhodu, že pláže musí být veřejné,“ vypráví Markéta Rokůsková, která rodné České Budějovice vyměnila za přímořskou španělskou Malagu. „Podle zákona by měl Španěl být schopen projít celé pobřeží země bosou nohou,“ upozorňuje na rozdíl třeba s Itálií, kde je mnoho pláží neveřejných a soukromých.

Jihočeši: Malíř Josef Zikmund maloval divadelní kulisy na obří sešívané plátno koštětem

Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace v jeho rodném kraji za minulého režimu ho ale nakonec donutila odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách a dlouhá léta před odchodem do penze maloval kulisy pro Jihočeské divadlo.

Jihočeši: Budějovická kapela Bez pravidel hraje známé hity, a to napříč žánry

Lucie Strusková a Lenka Slovanová jsou profesí učitelky, ve volném čase jsou ale hudebnicemi. Hrají v několika kapelách a třeba společně s kytaristou Janem Francem tvoří skupinu budějovickou Bez pravidel.

Jihočeši: Dva patrioti ze Staré Pohůrky dokázali pro záchranu památky nadchnout mnoho lidí

Pomník padlým ve světové válce byl ve vesnici Stará Pohůrka u Českých Budějovic dlouhá léta v zuboženém stavu. Pak se dali dohromady dva místní patrioti Zdeněk Hajný a David Čermák a iniciovali jeho obnovu. Nakonec se do záchrany památníku zapojila celá řada místních lidí.

Jihočeši: Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma

Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského a živnostenského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí a zvratů. Po roce 1989 založila první svatební salón v krajském městě a tahle práce ji záhy přivedla třeba i do jižní Itálie.

Jihočeši: Dělal jsem si iluze, vzpomíná kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský na zrod festivalu Folková růže

Kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský je spoluzakladatelem folkové skupiny Jen tak tak a také vyhlášeného jindřichohradeckého festivalu Folková růže. Učí český jazyk a literaturu na gymnáziu, napsal desítky písní, ale také byl vrcholových sportovcem v orientačním běhu.

Jihočeši: Mladé důchodkyně, co rády skotačí. Ženský amatérský divadelní soubor ŽAS sbírá ocenění

ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten má domovskou scénu v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky. Členky ŽASu vystupovaly na prknech mnoha divadel, vyhrály i celostátní přehlídku Jiráskův Hronov.

Jihočeši: Alena Popperová přišla za války o část rodiny. Dokázala odpustit a pomáhat i německým studentům

Ve věku 90 let zemřela 3. listopadu 2022 Alena Popperová, nositelka budějovické medaile Za zásluhy. Jako dítě z židovské rodiny prožila těžké časy za druhé světové války, pak pracovala v českobudějovické nemocnici a až do pokročilého věku se věnovala osvětové práci mezi mladými lidmi. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2018 pro cyklus Jihočeši.

Jihočeši: Aleš Dvořák hrál hokej v sedmi zemích světa, drsné podmínky zažil v juniorské lize v Kanadě

V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes působí jako trenér.

Jihočeši: Hodně bych se styděl, kdybych provedl na silnici něco nepředloženého, usmívá se Václav Kovář

Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.

Jihočeši: Nudle s trávou, v lepším případě s konzervou tuňáka. Tak vypadá jídelníček horolezců v Himalájích

Luděk Čermák z Českých Budějovic vždycky toužil po výškách. Narodil se na sídlišti, ale dokázal se dostat mnohem výš než jen do horních pater zdejších paneláků. Splnil si klukovský sen a z jihu Čech se vydal do Himalájí.

Jihočeši: Baťa mě chytil na schodech do náruče, vzpomíná s úsměvem absolventka jeho školy práce

„To bylo ještě ve staré budově, což byl první dům, který ve Zlíně Baťa postavil,“ vzpomíná na své náhodné setkání s legendárním podnikatelem Janem Antonínem Baťou Anna Fialová. Dnes 101letá, stále vitální dáma, se narodila na jihu Čech, v Dražíči.

Jihočeši: Z jedné strany kafilérka, z druhé rybárna. Juniorští mistři trénovali v nelehkých podmínkách

Jiří Krauskopf byl členem fotbalové party TJ Igla České Budějovice, která v roce 1972 vybojovala český juniorský mistrovský titul. Po padesáti letech o tom napsal knihu Mistry navzdory.

Jihočeši: V katedrále svatého Víta i Disneylandu pracoval jihočeský kovář Luděk Červenka

Kovářské práce během oprav katedrály svatého Víta v Praze nebo třeba zakázka pro Disneyland v Paříži. Obojího se zhostil kovář a restaurátor, českobudějovický rodák Luděk Červenka. Ten se řemeslu věnuje už tři dekády.

Jihočeši: Nejradši mám hraní na zkouškách, koncerty jsou už jen bonus, říká kytaristka Barbora Kubíková

Rodačka z Českých Budějovic, kytaristka Barbora Kubíková, toho ve svých pouhých 24 letech stihla v hudbě neuvěřitelně mnoho. Vystupovala se symfonickým orchestrem Českého i Maďarského rozhlasu, koncertovala v drážďanské Semperoper, s Českou filharmonií, bodovala i v pravlasti hry na kytaru, ve Španělsku.

Jihočeši: Legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Míla Ortman dal přednost novinám před atraktivním oborem

„Fotbal je můj život. Na Dynamu klidně i umřu.“ Tyto věty uvádí na webových stránkách Deníku jako své motto legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Bohumil Míla Ortman. A k tomu je dobré hned dodat, že jeho život jsou i noviny.

Jihočeši: Karel Skalický utekl přes železnou oponu do Říma a stal se knězem. Po revoluci se vrátil na jih Čech

Život Karla Skalického by vydal na hodně obsáhlý román. Rodák z Hluboké nad Vltavou přešel za nezvyklých okolností nelegálně přes železnou oponu, emigroval do Říma, kde se stal knězem a zapojil se do exulantských aktivit. Zároveň přednášel na Papežské Lateránské univerzitě.

Jihočeši: Ikona Jihočeského divadla i drzá rybářka. To byla Hana Bauerová

Ve věku 91 let zemřela 18. května 2022 legenda českého divadla, herečka Hana Bauerová. Když jako dvacetiletá odcházela na začátku 50. let z pražského Realistického divadla do jižních Čech, netušila, že budějovickému divadlu bude věrná 60 sezón a že v něm ztvární na 160 rolí.

Jihočeši: Vzpomínáte si na jihočeskou kapelu The Sinners

Ano? Vybavuje se vám kapela, která byla založena v roce 1964 a a dodnes je svými fanoušky žádaná a oblíbená? Možná jste také chodili na čaje a všude tam, kde hráli?

Jihočeši: Jan Bauer je oficiálně nejplodnějším českým autorem všech dob. Napsal více než 200 knih

Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu a tu samou osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera, jinak též muže, který je zapsán do České databanky rekordů jako nejpilnější český autor všech dob. Na svém kontě má přes 200 titulů.

Jihočeši: Mezi prací programátora a cestou kněze se rozhodoval generální vikář budějovické diecéze David Henzl

„Jako kluk jsem vnímal silněji Vánoce. Jako kněz vnímám silněji Velikonoce. Pro ten kontrast. Pro proměnu smrti ve vzkříšení, pro proměnu temnoty ve světlo. Tak to mě oslovuje. Je to podstata křesťanství vůbec. A tak to vnímám i v aktuální mezinárodní situaci.“

Jihočeši: Miki Ryvola: Pro mě byla Bechyně okamžitě nejkrásnější místo na světě

Jest to nádhera, když zvečera na Hazard jdem, tu všechny myši pištěji a běžeji z chalupy ven, i když už jsou zdi necelý a podlahy nejsou skvělý a komín, ten jest nakřivo, když jest pivo, jsme veselí.

Jihočeši: Učeň si při výrobě dílu pro lodní motor počínal tak obratně, že hned dostal nabídku práce

Strojní inženýr a učitel na průmyslové škole Pavel Hlásek je autorem pěti technologických učebnic, ale také mnoho času strávil jako průvodce turistů po různých zemích. Narodil se před válkou v Českých Budějovicích. Po válce nastoupil do učení v Trhových Svinech.

Jihočeši: Svými podmalbami na skle zdobí Jiří Honiss venkovské kapličky a boží muka

Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je mužem mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal před nedávnem jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.

Jihočeši: Přijímací zkoušky na konzervatoř dělala Inge Švandová Koutecká tajně za zády rodičů

185 operních, operetních a muzikálových inscenací měla na svém kontě režisérka Inge Švandová Koutecká. Žena, která rovněž vyučovala na umělecké škole v Českém v Krumlově a na budějovické konzervatoři, zemřela 6. února 2022 ve věku 85 let. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši.

Jihočeši: Až z Bavorska se do Volar zatoulal zaběhlý ovčák, vypráví žena v jedné historce ze života na Šumavě

Stanislava Jindrová se před lety se svým manželem přestěhovala z Českých Budějovic do Volar, na Šumavu. Mladí manželé tak vyřešili problémy s bydlením, na druhou stranu vystudovaná ekonomka tehdy sehnala jako jedinou práci místo dělnice na pile.

Jihočeši: Nafukovat pneumatiky, protáčet motory, utírat prach. Péče o muzeum historických vozidel je náročná

Muzeum historických vozidel, staré zemědělské techniky, řemesel a modelů funguje od roku 2000 v Pořežanech na Vltavotýnsku. Kromě toho, co je z jeho názvu patrné, v něm uvidíte i dětské kočárky, šicí stroje či armádní artefakty.

Jihočeši: „Možná trochu namachrovaný, ale hezký,“ směje se svému zájmu o vše železničář a znalec Šumavy

S Karlem Fürbachem se možná mnozí z vás už někdy potkali. Tento Šumavák s renesančním záběrem třeba nikdy nechyběl na Volarských slavnostech dřeva, kde už třetí dekádu předvádí výrobu tradičních dřeváků. Ale také se vyzná v šumavské přírodě, rybaří a v rozletu mu pomohlo to, že se vyučil strojvedoucím.

Jihočeši: „Možná trochu namachrovaný, ale hezký,“ směje se svému zájmu o vše železničář a znalec Šumavy

S Karlem Fürbachem se možná mnozí z vás už někdy potkali. Tento Šumavák s renesančním záběrem třeba nikdy nechyběl na Volarských slavnostech dřeva, kde už třetí dekádu předvádí výrobu tradičních dřeváků. Ale také se vyzná v šumavské přírodě, rybaří a v rozletu mu pomohlo to, že se vyučil strojvedoucím.

Jihočeši: Trénoval jsem v binci, popisuje přípravu na extrémní maraton v poušti Zdeněk Přívratský

Zdeněk Přívratský z Dolního Třebonína měl ke sportu vždycky blízko. Bývalého učitele tělocviku navíc přitahují extrémní disciplíny. Několikrát se například zúčastnil jednoho z nejtěžších běžeckých závodů, písečného maratonu na Sahaře.

Jihočeši: Základem vesmíru je láska, říká českobudějovický kněz a jeden z průkopníků terénní sociální práce

Katolický kněz Tomáš Rádl se sice narodil v Praze, ale jeho povolání ho v 90. letech přivedlo do Českých Budějovic. Roky působil v komunitě na sídlišti ve čtvrti Čtyři Dvory jako ředitel církevního salesiánského střediska mládeže. Stal se tak jedním z průkopníků terénní sociální práce v okrajových částech města.

Jihočeši: Jediný gól nůžkami a snový vstup do reprezentace. To jsou nezapomenutelné zážitky Davida Lafaty

David Lafata se narodil 18. září 1981 v Českých Budějovicích. Bývalý profesionální fotbalový útočník a reprezentant v současné době nastupuje na amatérské úrovni v jihočeském krajském přeboru za FK Olešník. Trénuje malé děti, ale také studenty gymnázia.

Jihočeši: Muzikálová hvězda a jeden ze Čtyř tenorů Jan Kříž: Měl jsem krásné dětství a mládí v Budějovicích

Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale když mu byl jeden rok, přestěhoval se s rodiči na jih Čech. „Měl jsem krásné dětství a mládí v Českých Budějovicích. Pro mě bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a mohl se volně pohybovat s kamarády,“ vzpomíná.

Jihočeši: Díky rodičům světoběžníkům žil Jan Franc v mládí v Africe a projel celou Evropu

Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.

Jihočeši: Díky rodičům světoběžníkům žil Jan Franc v mládí v Africe a projel celou Evropu

Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.

Jihočeši: O novorozence s váhou pod jeden kilogram se nikdo moc nezajímal. Změnil to Miloš Velemínský

Vesnice Velemín leží v severních Čechách, nedaleko Lovosic. Příjmení po ní ale nosí i jihočeský rodák Miloš Velemínský, lékař narozený roku 1937, významný představitel české sociální pediatrie, svého času děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jihočeši: O novorozence s váhou pod jeden kilogram se nikdo moc nezajímal. Změnil to Miloš Velemínský

Vesnice Velemín leží v severních Čechách, nedaleko Lovosic. Příjmení po ní ale nosí i jihočeský rodák Miloš Velemínský, lékař narozený roku 1937, významný představitel české sociální pediatrie, svého času děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jihočeši: Potápění v tajuplném dole nadchlo budějovického plavčíka a instruktora Richarda Mičana

Má rád dobrodružství a láká k němu další podobně založené lidi bez rozdílu věku. Richard Mičan pracuje jako plavčík na českobudějovické plovárně, ale je také instruktorem potápění.

Jihočeši: Žiju dvojí život, říká Martina Málková, spisovatelka na cestách mezi Prahou a Krumlovem

„Když mám námět, tak si pořídím nový blok a hned si do něj shromažďuju poznámky a nápady,“ popisuje spisovatelka Martina Málková svůj obvyklý tvůrčí proces.

Jihočeši: Salesiánský kostel v Budějovicích spravuje jmenovec slavného genetika, kterému všichni říkají Jožka

Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích, ve čtvrti Čtyři Dvory.

Jihočeši: Dal jsem si knedlíky a šel jsem hrát, to dnešní mladí hokejisté nemohou, říká Václav Nedorost

V Českých Budějovicích se 16. března 1982 narodil hokejista Václav Nedorost. Ve městě pod Černou věží udělal také první výraznější sportovní krůčky. V roce 2000 byl draftovaný do NHL Coloradem Avalanche.

Jihočeši: Nikdy jsem nebyl v kempu, všechny noci jsem prospal venku nadivoko, vypráví cestovatel Jan Helm

Od počátku 90. let podniká cesty po Evropě. Na kole. Jihočech Jan Helm tak dojel třeba do Skandinávie, Itálie, na Balkán či Pyrenejský poloostrov. Najezdil desetitisíce kilometrů a zážitků má na rozdávání.

Jihočeši: Dozrávala v Českých Budějovicích. Herečka Iva Janžurová se ke svému jihočešství stále hlásí

„Tím, že jsem v tom důležitém věku dozrávání mezi 14 a 18 roky studovala v Českých Budějovicích, jsem se silně přimkla k jihu Čech. Navíc jsem byla členkou souboru písní a tanců Úsvit, který mě provedl jihočeskými písničkami a uložil je hluboko do mě. Zpívala jsem je pak dětem a teď už je zpívám vnoučatům.“

Jihočeši: Jsem prokrastinátor a dobře znám hrůzu z bílého plátna, prozrazuje malířka Renata Štolbová

Za svou doménu považuje olejomalbu na plátně. Jejími díly se těší majitelé soukromých sbírek i návštěvníci mnoha galerií u nás i v zahraničí. Malířka Renata Štolbová pochází z Českých Budějovic, nyní žije a tvoří v Holubově pod Kletí.

Jihočeši: Manželé Měkotovi žijí na místě zaniklé vesnice v domě z přírodních materiálů, v omítce mají kravince

„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.

Jihočeši: Zúčastnil se 14 mistrovství světa v muškaření, vydává ale také režimem zapovězené knihy

Sportovní rybář, vydavatel děl samizdatového autora, vědec na parazitologickém ústavu. Zdánlivě nesourodé oblasti spojuje ve svém životě Karel Křivanec, který byl také vedoucím české reprezentace v muškaření.

Jihočeši: Zdeněk Gawlik, filmař a tvůrce úspěšných uměleckých dokumentů

Zdeňka Gawlika, který prožil své dětství a mládí v jihočeské Lásenici a stále se sem vrací, k mikrofonu pořadu Jihočeši pozval Jiří Kasal.

Jihočeši: Martin Horyna je rodák z Českého Krumlova. Krumlov miluje. Až za ním je pro něj Praha, kde studoval

Další díl pořadu Jihočeši potěší všechny příznivce klasické hudby. Ivana Šimánková si k mikrofonu pozvala jednu z jihočeských hudebních osobností Martina Horynu.

Jihočeši: Jihočeši

Ivana Šimánková si tentokrát povídala se členy kapely Slza Petrem Lexou a Lukášem Bundilem.

Jihočeši: Někdy mi na hřišti dokáže vadit i vlastní stín, říká jedna z nejlepších českých golfistek

Patriot, výborná golfistka a od letošního podzimu také studentka Právnické fakulty na Karlově univerzitě. To je Gabriela Roberta Vítů z Hluboké nad Vltavou, majitelka úctyhodného handicapu +4.1.

Jihočeši: Profesionální zpěvačkou jsem nikdy být nechtěla, říká Líba Štěrbová

Amatérská zpěvačka Libuše Štěrbová vzpomíná na své hudební začátky. Další díl pořadu Jihočeši připravila Ivana Šimánková.

Jihočeši: Mladá sportovní naděje Anna Fernstädtová

Mladá skeletonistka projezdila celý svět, ale vždycky se vrací na jih Čech za maminkou do Prachatic. Pořad připravil Kamil Jáša.

Jihočeši: Milan Koželuh zná Novohradské hory jako nikdo jiný, jednomu místu se ale vyhýbá

„Přišli jsme do Stříbrných Hutí přesně v ten den, kdy zezlátlo listí na stromech a začalo opadávat,“ vzpomíná Milan Koželuh na jedno podzimní odpoledne v Novohradských horách.

Jihočeši: Jako zdravotní sestra zažila epidemii tuberkulózy v Čechách, působila ale i v Indii

Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.

Jihočeši: Kvůli slabému zraku nemohla na konzervatoř, přesto se Naďa Kabelová stala baletkou a teď tanec učí

Trénovat, učit se a stále zdolávat výše postavené mety, to je svět Nadi Kabelové. Jako tanečnice a dramatická umělkyně se prosadila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v současné době své zkušenosti předává dalším milovníkům pohybu.

Jihočeši: Když máme zavřeno, stačí zazvonit, říkal budějovický galerista Jaromír Schel

Ve věku 80 let zemřel v červenci 2020 Jaromír Schel, nepřehlédnutelná postava kulturního života v Českých Budějovicích. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor z cyklu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.

Jihočeši: Jeho lišková polévka je v Táboře vyhlášená. Pracovní nabídky z větších měst kuchaře Martina Svatka nelákají

Je členem národního týmu kuchařů a cukrářů, napsal kuchařku a zahrál si i sám sebe v seriálu. Martin Svatek, rodák z Mladé Vožice, který teď žije v Košicích na Táborsku a šéfuje restauraci Goldie v hotelu Nautilus v Táboře, ale zůstává věrný jižním Čechám.

Jihočeši: Jako by lidi na silnici už ztratili pud sebezáchovy, říká Karel Friml, advokát účastníků dopravních nehod

Kdo byl pravidelným čtenářem časopisu Svět motorů nebo divákem televizního magazínu Auto-moto-revue, jistě dobře zná jméno advokáta se specializací na motorismus a silniční provoz Karla Frimla. Ten už zhruba šedesát let obhajuje účastníky dopravních nehod.

Jihočeši: Akademický malíř Roman Kubička pracoval také jako terapeut a přednášel studentům

Ve věku 71 let zemřel 16. června 2020 akademický malíř Roman Kubička. Uznávaný výtvarník působil dlouhá léta také jako pedagog na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a byl velkým jihočeským patriotem.

Jihočeši: Kateřina Pavlíková učí mladé talenty hrát na saxofon, také vytváří umělecká díla s manželem výtvarníkem

Saxofonistka Kateřina Pavlíková vystupuje jako sólistka se symfonickými orchestry, věnuje se i komorní hře. Zároveň je podle svých slov docela přísnou učitelkou, vyučuje na konzervatoři a také základní umělecké škole.

Jihočeši: Nejvzdělanější sládek v republice pracuje v Budvaru. Studium Adama Brože baví, odkrývá mu nové pohledy

Každý pracovní den Adama Brože začíná pitím piva. Je totiž už více než deset let vrchním sládkem Budějovického Budvaru. Tvrdí, že právě ochutnávání každé várky je důležité jako záruka kvality.

Jihočeši: Politika i církve by měly lépe sloužit společnosti, říká historik a duchovní Richard Vlasák

„V Čechách i v Německu se sociální nůžky rozevírají,“ tvrdí Richard Vlasák. Publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní žije široce rozkročen ve středoevropském prostoru.

Jihočeši: V Třeboni plyne čas klidněji, tvrdí prozaik a scenárista Roman Ráž

Třeboň, to je takový sen mezi rybníky! Když si představíte, kolik generací pamatují ty hráze. Jak geniální byl Jakub Krčín! Jak moudří byli Rožmberkové i Schwarzenbergové ! Už tehdy, když jsem tu byl poprvé, jsem si řekl: Tady bych chtěl být. Trávit tu dlouhé chvíle. Třeba tu mít chalupu.

Jihočeši: Ruth Hálová, Wintonovo dítě, i po devadesátce ráda cestovala. Jen v Německu se necítila dobře

Ve věku 94 let zemřela 28. dubna 2020 Ruth Hálová, mikrobioložka, ale také amatérská malířka a básnířka, jedno z takzvaných Wintonových dětí. Připomínáme ji rozhovorem, který vznikl pro cyklus Jihočeši v roce 2017.

Jihočeši: Zemřel Oldřich Tripes, nadšený propagátor mysliveckých tradic, ilustrátor a kronikář

Ve věku nedožitých 87 let zemřel v dubnu 2020 známý propagátor mysliveckých tradic Oldřich Tripes z Komařic u Českých Budějovic. Připomínáme ho proto rozhovorem z cyklu Jihočeši, který v roce 2014 natočil redaktor Filip Černý.

Jihočeši: Na mnoho jihočeských skal vylezl mezi prvními Rudolf Vaclík. Pomáhal vytvářet cesty pro horolezce

Rudolf Vaclík patří k zakladatelům jihočeského horolezení. Má pět oficiálně zaevidovaných prvovýstupů, například na počátku 60. let jako první vystoupal na skálu Barevka u Krumlova lezeckou trasou nazvanou Karbunkulový hřeben.

Jihočeši: Ta nejhezčí muzika je bohužel ve mně, říkal Dušan Vančura ze Spirituál kvintetu

Ve věku 82 let zemřel 16. dubna 2020 kontrabasista a textař skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura. Poslední roky svého života prožil ve vesnici Mirochov nedaleko jihočeského Chlumu u Třeboně.

Jihočeši: Místo drahé síťoviny použili na kostým obvazy. Tak dokázali čeští tanečníci držet krok se špičkou

Bývalý taneční mistr, který kromě sportu miluje také práci se dřevem, a autor kuchařek, v jehož obýváku si na rybách pochutnalo nespočet slavných. Dvě osobnosti ze Strakonicka spojil pořad Jihočeši.

Jihočeši: Výtah, který jezdí za roh, mají v Kanadě díky architektce Olze Ryšavé a jejímu manželovi

„V té době výtah, který by jezdil za roh, neexistoval,“ popisuje okolnosti svého profesního majstrštyku architektka Olga Ryšavá. Ta s manželem Pavlem, rovněž architektem, dobrodružně emigrovala v roce 1967 do Kanady. 

Jihočeši: Jako vzpomínku na sestru a babičku napsala Marie Špačková Pohádky z Albeře

„Měla jsem sestřičku a ta zemřela, když jí bylo čtrnáct,“ vzpomíná spisovatelka Marie Špačková na rodinnou tragédii. „Měla leukémii a trápila se dva roky po nemocnicích. To bylo strašně těžké období,“ říká.

Jihočeši: Vědec Jan Kopecký ve volném čase fotografuje zvířata, převléká se přitom za hejkala

Viry a nákazami, které postihují především zvířata, se celý život zabývá profesor Jan Kopecký. O imunologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve vědecké práci se věnuje především klíšťatům.

Jihočeši: Vlastimil Šram sbírá historická jízdní kola

Ve své kolekci má mnoho vzácných exponátů zejména z oblasti vojenské historie, ale nechybí ani kousky spojené s jinými profesemi. Rozhovor natočil Radim Bártů.

Jihočeši: Budějovický diskžokej Karel Červený se proslavil na diskotékách, pak mluvil k lidem i z rozhlasu

Když se zeptáte lidí, kteří vyrůstali v Českých Budějovicích a okolí v 70. a 80. letech minulého století, kdo byl nejznámějším diskžokejem, většina nejspíš vzpomene jméno letos osmašedesátiletého Karla Červeného.

Jihočeši: Věra Hlaváčková ztvárnila v Jihočeském divadle už přes sto hlavních rolí, scéně zůstává věrná

Herečka Věra Hlaváčková, Moravanka z Tišnova u Brna, která stále dává přednost vínu před pivem, přišla na jih Čech po absolvování brněnské konzervatoře a působení v Hradci Králové a Mahenově činohře v Brně.

Jihočeši: Zloděj se pokusil ukrást zlatou báň z vrcholku Černé věže, prozrazuje historik Ivan Bartoš

Památkáře a archeologa Ivana Bartoše jsem v centru Budějovic potkávala řadu let. Osobně jsme se neznali, ale byl a je nepřehlédnutelný – svou výškou, rychlou chůzí, kudrnatými vlasy a bystrýma očima, z nichž vyčtete nestárnoucí rošťáctví.

Jihočeši: Na budějovické ploché dráze byli jezdci rychlejší než jinde. Mezi místní hrdiny patřil Roman Irmiš

Půl století už uplynulo od doby, kdy v Českých Budějovicích zanikla plochá dráha. Na přelomu 50. a 60. let minulého století bylo přitom toto odvětví motoristického sportu v krajském městě nesmírně populární, závody na Dlouhé louce navštěvovalo třeba i 20 tisíc lidí.

Jihočeši: Učitel s metodou cukr a bič a křikem dnes už neuspěje, říká Jitka Pražáková z Římova

Jitka Pražáková je ředitelkou základní a mateřské školy v Římově na Českobudějovicku. Dnešní učitel má podle ní starosti a hlavně zodpovědnost za to, jestli dobře učí a jestli se žáci chtějí učit.