Kavárna

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Kavárna: Jihočeské Divadlo Continuo připravuje nové inscenace

Projekty Divadla Continuo přiblíží kulturní magazín Kavárna. Dále přidá pravidelný audioknižní tip Lucie Husárové. Magazínem provází Pavla Kuchtová.

Kavárna: Podívejte se a poslechněte si, jak to vypadá v koncertní síni Jihočeské filharmonie

S tipy na knížku do uší, nebo na filmy čerstvě oceněného režiséra Hynka Bočana je tady dnešní Kavárna, ve které se podíváme i do nově zrekonstruované koncertní síně Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Kavárna: Na střechu českobudějovické radnice se vrátili trubači

Každou středu odpoledne se ze střechy českobudějovické radnice ponese hudba. Lidem odsud budou vyhrávat členové žesťového souboru Jihočeského divadla. Chtějí tak před Velikonocemi nabídnout kolemjdoucím hudební osvěžení a alespoň dotek živé kultury. Poprvé se tóny hudby nesly nad náměstím Přemysla Otakara II. ve středu 10. března.

Kavárna: V Jihočeském divadle finišují s novou inscenací Mechanický pomeranč

Podíváme se do městské zvonice ve Vimperku. Tradičně přidáme tip na zajímavé čtení i audioknihu. Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Kavárna: Dvě v jednom – tak nazvala svou výstavu fotografií Tereza z Davle

V Maltézském sále strakonického hradu právě vystavuje fotografka Tereza z Davle výběr snímků ze dvou svých kolekcí: Neue Mädchen a Grandhotel. V další části Kavárny probereme s ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem nová vládní opatření.

Kavárna: Zahajovací koncert Jihočeské filharmonie a legendární Saturnin

V Kavárně jsme tentokrát navštívili zahajovací koncert letošní sezóny Jihočeské filharmonie. Otevřela ho skladbou Igora Stravinského Svěcení jara a houslovým koncertem Maria Castelnuova – Tedesca.  

Kavárna: Drsná a nekompromisní Galerie Masna ve Slavonicích přichystala výstavu Jiřího Davida

V dalším dílu magazínu Kavárna vás čeká i návštěva Obrazárny Špejchar v Želči u Tábora, kde zase můžete vidět práce Jiřího Trnky. Letní náladu si navodíme při poslechu audioknihy na téma Jak vytrhnout velrybě stoličku a s Filipem Černým přidáme tip na zajímavé čtení jednoho lidského osudu.

Kavárna: Kavárna

Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Kavárna: Třídenní literární svátek začal na českobudějovickém náměstí tradičně v literárním stanu

I když se na jaře zdálo, že šíření koronaviru zabrání i šíření živé kultury, nakonec se podařilo mnoho festivalů a kulturních setkání uspořádat v náhradním termínu. Patří k nim i tradiční českobudějovický festival Literatura žije, který jeho organizátoři přesunuli z jara na podzim.

Kavárna: Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová

Další vydání magazínu Kavárna vás zavede mimo jiné do Jihočeského divadla, které na sklonku prázdnin pilně připravuje novou divadelní sezónu.

Kavárna: Stovky návštěvníků si užívaly pravého a poctivého jazzu

Mnoho kulturních událostí se letos kvůli koronaviru nemohlo uskutečnit. To neplatí o Jihočeském jazzovém festivalu, který se zařadil mezi nejvýznamnější hudební akce roku. Více se dozvíte v rozhlasovém speciálu Kavárna. 

Kavárna: Nic ve mě nevyvolává takovou nervozitu, jako to, že mám něco zorganizovat, připouští Ondřej Trojan

Kvůli pandemii koronaviru byl zrušen letošní Slavonice Fest. Fanoušci vybídli pořadatele alespoň k setkání. Pořadatelé vybrali jedenáct filmů, které vznikly za poslední rok a volání svých fanoušků a přátel vyslyšeli. A vznikl Slavonice Korona Torzo. 

Kavárna: Nová audiokniha nabízí 11 povídek Agathy Christie, jedna z nich je dosud téměř neznámá

Opravdové mistry si vybral a do studia pozval režisér Michal Bureš, když připravoval povídky královny detektivek Agathy Christie. Audiokniha Svědkyně obžaloby a další povídky nabídne milovníkům díla světoznámé britské autorky i text, který nejspíš ještě neznají.

Kavárna: Husitské muzeum v Táboře zpřístupní po tříleté rekonstrukci Bechyňskou bránu

Bechyňská brána, jedna z nejstarších staveb v Táboře, má za sebou náročnou rekonstrukci za 15 milionů korun. Většinu nákladů zaplatila Evropská unie z grantového programu na revitalizaci a zatraktivnění památek.

Kavárna: Netradiční dovolenou můžete prožít na výtvarném kurzu. Účastníci malují v přírodě

Prožít dovolenou jinak, třeba na výtvarném kurzu, ačkoliv jste nikdy předtím nemalovali. Takovou možnost měli lidé v Nových Hradech na Českobudějovicku při Malovaném týdnu u vody. Námětem a inspirací jim byla příroda a voda.

Kavárna: Po letech můžete na plátnech kin opět vidět kultovní filmy Samotáři, Kouř a Postřižiny

Starší české filmy se po digitalizaci vrací na plátna kin. S letošním létem jsou spojeny tři obnovené premiéry: Samotáři režiséra Davida Ondříčka po dvaceti letech, Kouř Tomáše Vorla po třiceti letech a Postřižiny Jiřího Menzela po čtyřiceti letech.

Kavárna: Nenápadnou úzkou uličku v centru Budějovic rozezněly smyčce, prostor by měl kulturou ožívat pravidelně

Máte rádi, když jen tak jdete městem a najednou vás přitáhne živá hudba? Právě to se přihodilo několika kolemjdoucím v Českých Budějovicích. Smyčce Krumlovského komorního orchestru zněly v úzké uličce mezi Krajinskou a Českou ulicí.

Kavárna: Fotograf Ivan Pinkava vystavuje svá díla v budějovickém Domě umění. Galerie je podle něj geniální

Ivan Pinkava patří k nejlepším českým fotografům současnosti. Je úspěšný nejen doma, ale i ve světě. Pro českobudějovickou Galerii současného umění v Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. připravil s kurátorem Petrem Vaňousem speciální výběr, který nazval Backtracking.

Kavárna: Hrdinkou nové knihy Jiřího Hájíčka je žena v krizi. Příběh se odehrává v rozpáleném Českém Krumlově

Plachetnice na vinětách. Tak zní název nového románu českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka, který vyšel s několikaměsíčním zpožděním 2. června. Zároveň s knihou se na trh dostává i audioknižní verze.

Kavárna: O masakru, který se odehrál v roce 1945 na jihočeské vesnici, bude první historický film Bohdana Slámy

Režisér a scénárista Bohdan Sláma pochází sice ze severu Moravy, ale stal se z něj opravdový Jihočech. Žije s rodinou u Mirotic na Písecku a jihočeskou krajinu využívá ve svých filmech, například Venkovský učitel nebo Čtyři slunce.

Kavárna: Rabenštejnskou věž v Budějovicích zaplnily obrazy vytvořené tuší tekoucí po rýžovém papíru

Novou galerií a kulturním prostorem v Českých Budějovicích se stane Rabenštejnská věž. Jako první tu svá díla představuje výtvarník Petr Nikl. Výstava Z jedné vody načisto je součástí festivalu Umění ve městě, jehož letošním tématem je voda.

Kavárna: Herci Jihočeského divadla se vrací na jeviště. Na programu je román v dopisech nebo sci-fi muzikál

Tříměsíční divadelní půst končí. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích se v pondělí 8. června znovu otevře pro návštěvníky a nabídne jim činohru, kabaret, balet i interaktivní prohlídky divadla.

Kavárna: Poprvé po více než sto letech mohou lidé vystoupat na věž Jakobínka u hradu Rožmberk

Ještě před osmi lety byla na seznamu nejohroženějších památek v Česku. Dnes je věž Jakobínka u hradu Rožmberk ukázkou středověké stavby, kterou památkáři opravovali za použití dobových technologií a řemeslných postupů.

Kavárna: 6 filmů starých 60 let, které si i dnes zaslouží pozornost

Rok 1960, patnáct let po druhé světové válce, dal vzniknout ve světové i domácí kinematografii titulům, které později vstoupily do filmových čítanek. Platí to především o snímcích zahraničního původu, na domácích titulech je přece jen znát, že vznikly za železnou oponou.

Kavárna: Jihočeské muzeum získalo od soukromých sběratelů unikátní kolekci zbraní a jejich doplňků

Unikátní zbraně ze soukromých sbírek, které takhle pohromadě ještě nebyly k vidění, ukáže návštěvníkům Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Právě teď se připravuje na znovuotevření po vynucené koronavirové pauze.

Kavárna: Kulturní léto na jihu Čech bude jiné, ale přesto bohaté. Umělci se přesunou do zahrad a parků

I když to zpočátku vypadalo, že pandemie koronaviru ochromí veškerý kulturní život, teď se zdá, že by se mohl znovu nadechnout. Pokud vláda skutečně povolí od 8. června provoz divadel a koncertních síní, živé umění je připraveno potěšit diváky.

Kavárna: 36 špičkových pláten měla z Ruska získat Alšova jihočeská galerie. Teď čeká na uvolnění opatření

Jednou z kulturních institucí, kterým pandemie koronaviru překazila plány, je Alšova jihočeská galerie. V Hluboké nad Vltavou měla nabídnout výstavu věnovanou ruským umělcům, akci zatím odkládá.

Kavárna: Kvůli pandemii se nemůže sejít ani filharmonie. Posluchače budeme muset znovu získat, říká ředitel

Koronavirus předčasně ukončil také sezónu Jihočeské filharmonie. Jejích 40 muzikantů se doma věnuje individuální přípravě, na dálku alespoň natočili hudební doprovod k písni Není nutno.

Kavárna: Jihočeské divadlo také šije roušky, zároveň stále připravuje všechna představení pro otáčivé hlediště

Stejně jako všechny další umělecké provozy i Jihočeské divadlo teď mlčí. Vyžaduje to nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru. Uvnitř ale zcela prázdno není, zdejší pracovníci se jako jedni z prvních zapojili do šití roušek.

Kavárna: Nejlepší audioknihy roku vybere odborná porota, ale udělovat se bude i cena posluchačů

Režiséři, zvukaři, herci a všichni ti, kdo mají co do činění s vydávání audioknih, zažívají mírně nervózní období. Blíží se totiž vyhlašování audioknih roku. Do ankety se může zapojit každý, o ceně posluchačů se bude rozhodovat až do 15. dubna.

Kavárna: Jiří Mádl nezůstal jen u bláznivého herectví, ale projevil se jako renesanční filmová osobnost

Českobudějovický rodák Jiří Mádl, který na podzim oslaví 34. narozeniny, se ve světě filmu pohybuje šestnáct let. Za tu dobu z někdejšího hokejisty vyrostla jedna z nejoriginálnějších osobností domácí kinematografie, která ho zná jako herce, ale stále více jako autorského režiséra, který si píše scénáře.

Kavárna: Příběh, který mohly prožít naše prababičky. Jihočeské divadlo uvádí Smetanovu operu Tajemství

Jednu z málo uváděných oper Bedřicha Smetany zařadilo na repertoár Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Komická zpěvohra Tajemství je předposledním skladatelovým dílem, kdy už na autora citelně doléhala ztráta sluchu, přesto ji někteří znalci považují za jeho nejdokonalejší operu vůbec.

Kavárna: Film s neviditelnou hlavní postavou natáčí živě před diváky budějovické Malé divadlo v nové inscenaci

Nový titul pro teenagery připravilo Malého divadlo, soubor Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Autorská hra Natálie Preslové a Janka Lesáka s kolektivem má název Invisible Man.

Kavárna: Diváci se stanou účastníky domovní schůze. Jihočeské divadlo uvádí v sále na sídlišti komedii o vlastnících

Satirickou komedii Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků zařadilo do svého repertoáru Jihočeské divadlo. Je to už druhá hra tohoto současného autora, kterou v Českých Budějovicích uvádí.