Kavárna

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Kavárna: Autoportrét na otáčivém hledišti v Krumlově tancem představí díla i myšlenky Egona Schieleho

Pracují výhradně ve dvojici, a to už od doby, kdy se potkali na studiích na pražské DAMU. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský se věnují výhradně autorské tvorbě a společně tvoří režijní duo SKUTR. Na kontě mají řadu inscenací nejen doma, ale i na zahraničních scénách a festivalech. Od letošní sezóny stojí v čele činohry Národního divadla v Praze. A právě dokončují novou inscenaci pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově Egon Schiele – Autoportrét.

Kavárna: Magdalena Švecová jako první žena v historii přivedla na scénu Národního divadla Prodanou nevěstu

Magdalena Švecová patří k předním osobnostem operní režie současnosti. Jako první žena v historii režírovala na scéně Národního divadla v Praze Smetanovu Prodanou nevěstu, na naší první scéně uvedla třeba ještě Mozarta nebo Rossiniho.

Kavárna: Jihočeské divadlo bude v létě hrát před otáčivým hledištěm, ale i na vesnické návsi a v kasárnách

Jihočeské divadlo se v létě rozjede za svými diváky po celém kraji. Bude hrát nejen před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, ale třeba také na návsi v Holašovicích nebo v bývalých Žižkových kasárnách v Českých Budějovicích. O tom všem bude řeč v kulturním magazínu Kavárna.

Kavárna: Daniel Podhradský obohatil budějovický festival Literatura žije prvním veletrhem malých nakladatelů

Novinkou letošního ročníku festivalu Literatura žije v Českých Budějovicích byl program v bývalých Žižkových kasárnách. Poprvé nabídl i veletrh malých nakladatelů Bookfest. Za jeho organizací stojí Daniel Podhradský z Cechu nakladatelů.

Kavárna: Obří vyvolené krysy obsadily galerii ve Slavonicích. Je to taková apokalyptická vize, říká autor

Víte, co je Rattus Suprematus? Nový druh obří krysy, který objevil sochař Kryštof Hošek. Několik hlodavců tohoto druhu s lidskými vlastnostmi je k vidění v Galerii Masna ve Slavonicích.

Kavárna: Výtvarníci a sběratelé věnovali díla do dobročinné aukce pro českobudějovický domácí hospic Ledax

Desítky výtvarných děl věnovali umělci českobudějovickému domácímu hospici Ledax. Zařízení chystá svou první dobročinnou aukci, která podpoří jeho fungování. Hospicová péče totiž není plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Kavárna: Mesiáše, Prodanou nevěstu v Holašovicích i provokativní Autorku nabídne Jihočeské divadlo

Ani v závěru sezony nebudou v Jihočeském divadle chybět nové inscenace a projekty jednotlivých souborů. Vrátí se i oblíbené tituly. Co českobudějovičtí umělci přichystali na jaro a letní večery před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, se dozvíte v kulturním magazínu Kavárna.

Kavárna: Téměř 70 umělců spojuje Asociace jihočeských výtvarníků, nejsou to ale jen Jihočeši

Asociace jihočeských výtvarníků se právě představuje lidem dvěma výstavami. Jedna je v budově krajského úřadu v Českých Budějovicích, druhá v prachatické galerii Dolní brána. Jak se výtvarným umělcům daří a jaká díla tvoří? O tom v kulturním magazínu Kavárna mluví šéf asociace Vít Vavřinec Pavlík.

Kavárna: Velký sbor, sólisté a velký orchestr. Opera Jihočeského divadla představila dvě rozsáhlé kantáty

Carmina Burana Carla Orffa a Kytice Bohuslava Martinů. Dvě velké kantáty, obě z roku 1937, představila posluchačům opera Jihočeského divadla na dvou koncertech v Českých Budějovicích. A protože uvádění kantát je pro divadelní operní praxi méně obvyklé, pozvali jsme do kulturního magazínu Kavárna šéfdirigenta Davida Švece.

Kavárna: Jihočešky zjistily, že nejsem úchyl, modelky už si nemusím dovážet, směje se fotografka aktů

Fotí převážně ženské akty, portréty, glamour. Barevných snímků má poskrovnu. Nerada používá moderní technologie, vyhledává přirozené světlo. Své fotky většinou vyvolává klasickým způsobem. Nemá ráda retuše, miluje vrásky a drobné nedokonalosti. Fotografka Tereza z Davle žije a tvoří v Českém Krumlově, zachycuje jihočeské ženy.

Kavárna: Na počátku byla hromada dřeva. Díky inspiraci u lesa tvoří sochař Jakub Flejšar geometrické figury

Jeho obří lidské figury, geometricky poskládané z kovových čtverců nebo barevných prken, už shlížely z českobudějovických střech a seděly v ulicích. Díla sochaře Jakuba Flejšara vidělo mnoho lidí díky letnímu festivalu Umění ve městě na různých místech Jihočeského kraje. Teď má absolvent pražské UMPRUM samostatnou výstavu v Rabenštejnské věži v Českých Budějovicích.

Kavárna: Alšova jihočeská galerie slaví sedmdesátiny, představí tvorbu autora filmového Vetřelce

Alšova jihočeská galerie patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v České republice. Má jednu z nejcennějších sbírek gotického umění u nás a velice ceněná je i její kolekce moderního umění 20. století. Letos slaví 70 let své existence.

Kavárna: Ovzduší v Jihočeské filharmonii je naprosto výjimečné, chválí dirigent a klavírista Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný je dirigent, hráč na klávesové nástroje i historické klávesové nástroje, především cembalo. Více než dvacet let spolupracuje s Jihočeskou filharmonií a na orchestr, který má domovskou scénu v Českých Budějovicích, nedá dopustit.

Kavárna: Bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti se proměnil v místo plné kultury

Hedvika Drenčeni přebudovala bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti Šumava na kulturní stánek. Díky ní se tu teď daří pohybu, tanci, divadlu i sousedským setkáním. Převzala také společnost Kredance, která se všem těmto aktivitám věnuje.

Kavárna: Podílí se celá vesnice. Díky místním už desítky let znovu žije tradice pašijových her v Hořicích

Od roku 1816 se tradují pašijové hry v Hořicích na Šumavě. Představení o poslední cestě Ježíše Krista hráli místní více než sto let, vzniklo dokonce i velké dřevěné divadlo. Pak tradici přerušila druhá světová válka, odsun obyvatelstva a nástup komunistického režimu.

Kavárna: Svatava Kopečková rozjela v Českých Budějovicích dvě multikina, mezi promítacími sály prožila 20 let

Byla u otevření prvního multikina v Českých Budějovicích, později začala šéfovat i druhému multiplexu, který ve městě vznikl. Po dvaceti letech Svatava Kopečková ve funkci generální manažerky multikin CineStar končí a odchází do penze.

Kavárna: Budějovičtí studenti tráví čas v SUDu. Studentské univerzitní divadlo funguje už dvacet let

SUD, to je zkratka pro Studentské univerzitní divadlo, které před dvěma desítkami let vzniklo v Českých Budějovicích. Je to otevřený prostor pro autorské divadlo, výstavy, besedy, workshopy, autorská čtení, dramatickou výchovu a další aktivity.

Kavárna: Na statku v Komařicích nacházejí tanečníci útočiště a prostor pro intenzivní práci

Ve vesnici Komařice nedaleko Českých Budějovic, na statku pod javory sídlí Rezi.Dance, prostor zasvěcený tanci, divadlu a zkrátka živé kultuře. Už několik let ho tam provozuje tanečnice a performerka Markéta Málková se svým partnerem.

Kavárna: Mraveniště, Animárium, Hnízdo ilustrace. Písecká Sladovna nabízí dětem spoustu zážitků

Největší dětská galerie v Česku sídlí v Písku. Zdejší Sladovnu už několik let úspěšně vede ředitel a nadmíru kreativní člověk Adam Langer. Galerii se podle jeho slov v současné době daří dobře

Kavárna: České Budějovice jsou ve finále soutěže o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2028

Koncept přihlášky, který skrze kulturu posiluje vztahy mezi lidmi, institucemi a krajinou, zaujal mezinárodní porotu soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Díky němu České Budějovice postoupily do finále, kde se utkají s Broumovem. Kdy se odehraje finálový rozstřel a co všechno bude nutné do té doby udělat?

Kavárna: Kouzelná flétna v Jihočeském divadle bude hravá a zábavná, slibuje režisér Petr Hašek

Petr Hašek je uměleckým šéfem Malého divadla, jednoho ze souborů Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Nyní ale jako režisér připravuje operu, Kouzelnou flétnu Wolfganga Amadea Mozarta.

Kavárna: Každému, kdo chce dělat divadlo, přání splníme, říká nový šéf budějovického Ateliéru 3D Vít Piskala

Vít Piskala přišel do Českých Budějovic do angažmá Malého divadla, které je jedním ze souborů Jihočeského divadla. Nyní ale hereckou dráhu opouští a stal se vedoucím kreativního a edukačního Ateliéru 3D.

Kavárna: Stará malířka blbne na šrotovišti, ale mně to dává smysl, směje se své nové vášni Renata Štolbová

V Holubově na Českokrumlovsku žije a tvoří výtvarnice Renata Štolbová. V ateliéru v podkroví má spoustu nových maleb se svými typickými motivy. „Dům, strom, anděl, koník, to je u mě takové věčné. Je to určitě to, co ve mně zbylo z dětství, a v podstatě se mění jenom formy, kterými to nějak sděluji,“ říká.

Kavárna: Ohlédnutí za létem a pozvánka na novou sezónu s ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem

Hostem kulturního magazínu Kavárna je ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Lukáš Průdek. Ohlédne se za letní sezónou, kdy soubory hrály nejen před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, ale také na dalších místech jižních Čech.

Kavárna: Festival Art Salon Piano přináší kulturní zážitky do českobudějovického Piana

Manželé Jitka a Jan Páleníčkovi organizují v Českých Budějovicích už třetím rokem festival Art Salon Piano. Ten se koná ve foyer byznys centra Piano a nabízí několik kulturně společenských večerů.

Kavárna: Festival Musica ad confluentem přináší do Českých Budějovic starou hudbu

Už popáté se v Českých Budějovicích uskuteční festival staré hudby. Jmenuje se Musica ad confluentem neboli Hudba na soutoku. Letošní ročník začíná ve středu 7. září a nabídne sedm koncertů.

Kavárna: Po stopách legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila

V okolí zaniklé šumavské vesnice Kamenná Hlava se odehrává část románu Návrat Krále Šumavy. Autor David Jan Žák v něm vypráví příběh legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila, který koncem 40. a začátkem 50. let minulého století převáděl za hranice lidi nepohodlné nastupujícímu komunistickému režimu.

Kavárna: Ty nervy stály za to, říká Ondřej Trojan, díky kterému opět Slavonice ožily filmem a hudbou

Už podeváté se v jihočeských Slavonicích koná filmový a hudební festival. Zakladatelem a ředitelem Slavonice Festu je režisér Ondřej Trojan, mluvčí Barbara Trojanová. Ona přiznávají, že po dvou letech poznamenaných pandemií koronaviru zažívá akce restart.

Kavárna: Lepší zvuk, nové bistro, filmy za 50 korun. Budějovický letňák láká, i když nemůže uvádět novinky

Teplý večer a dobrý film s hvězdami nad hlavou. Fenomén letních kin se v posledních letech znovu probouzí a nejlíp se daří těm skutečně tradičním v oldies duchu. Velký zájem budí například Háječek v Českých Budějovicích.

Kavárna: Ocelový kůň, obří spermie, zrcadlový leknín. Umění ve městě opět baví turisty i místní na jihu Čech

Náměstí, ulice a další veřejná prostranství na jihu Čech zpestřují v létě už řadu let originální skulptury. Díla jsou součástí festivalu Umění ve městě, který pořádá českobudějovický sochař Michal Trpák. Letos vybral umělcům téma Fauna a flóra.

Kavárna: Jihočeská filharmonie vystoupí v létě na mnoha akcích, včetně vlastního festivalu

Léto znamená pro řadu lidí volno a prázdniny, ale Jihočeské filharmonie se to netýká. Už řadu let vystupuje na mnoha akcích, kromě toho založila svůj vlastní festival, v jehož názvu se nyní objevuje jméno Emy Destinnové.

Kavárna: Dosud největší výstava, která představuje dílo malíře Andreje Bělocvětova, je k vidění v Krumlově

Letos by uplynulo sto let od jeho narození. I proto se Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově rozhodlo uspořádat jeho dosud největší retrospektivní výstavu. Český malíř Andrej Bělocvětov se narodil v Praze s argentinským občanstvím a jeho silný osud se promítl i do jeho intenzivní tvorby.

Kavárna: Nikam neodjíždějte, léto v Budějovicích bude úžasné. Ve městě se uskuteční přes 300 akcí

Více než tři stovky akcí, od festivalů přes koncerty a výstavy až po divadla, nabídne letošní léto v Českých Budějovicích. V programu se objeví stálice jako Múzy na vodě nebo Umění ve městě, ale i zcela nové festivaly.

Kavárna: Úplně celá česká historie, Pes baskervillský i Mesiáš. Začíná sezóna na otáčivém hledišti v Krumlově

S nestárnoucími melodiemi, prostořekou Káčou a vodníkem Čochtanem se rozjelo otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Jihočeské divadlo zahajuje letošní letní sezónu muzikálem Divotvorný hrnec. Po dvou letech, kdy se v zámeckém parku buď vůbec nehrálo, anebo s mnoha protiepidemickými opatřeními, si diváci můžou vychutnat magii letní noci na točně naplno.

Kavárna: Rozhovor s Jaromírem Boháčem, prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má před sebou 31. ročník. Jak vše začalo, jak se akce během let změnila, jaké těžkosti museli pořadatelé řešit a co plánují?

Kavárna: Různé pohledy na Háchu, čtení Karin Lednické i vycházky. Trhové Sviny chystají bohaté kulturní léto

Konference o bývalém československém prezidentovi Emilu Háchovi, setkání současných spisovatelů na Týdnu literatury, pohádky pro děti i tematické komentované vycházky připravují na léto Trhové Sviny. Městečko kousek od Českých Budějovic v podhůří Novohradských hor určitě není ospalou dírou, jak potvrdí rozhovory o plánovaných akcích v kulturním magazínu Kavárna.

Kavárna: Příběh legendárního Krále Šumavy Josefa Hasila ožívá. Minisérii natáčí režisér David Ondříček

Příběh o Králi Šumavy, nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi, natáčí přímo u česko-bavorských hranic režisér David Ondříček. Se štábem se vydal do míst, která ve svém románu Návrat Krále Šumavy popisuje spisovatel David Jan Žák. Právě podle jeho knižního bestselleru vznikl scénář třídílné minisérie o slavném šumavském převaděči, který po válce pomáhal lidem takzvaně za kopečky.

Kavárna: Král Šumavy nebo žena s Alzheimerovou chorobou přinesli hercům Jihočeské Thálie

Ocenění za výrazné umělecké počiny, takzvané Jihočeské Thálie, uděluje Jihočeské divadlo ve všech čtyřech souborech. Navíc předává Cenu diváků za nejlepší inscenaci a výkony v oblasti rozhlasového herectví tradičně oceňuje Český rozhlas České Budějovice.

Kavárna: Rozhovor s novým šéfdirigentem Jihočeského divadla Davidem Švecem

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má od ledna nového šéfdirigenta. Stal se jím David Švec, renomovaný dirigent a klavírista, který působí nejen v pražském Národním divadle, ale často hostuje u předních evropských orchestrů a v operních domech.

Kavárna: Velikonoce na Hoslovickém mlýně

V Hoslovickém mlýně na Strakonicku každý rok, s výjimkou covidové pauzy, připomínají řemesla a tradice našich předků spojené s Velikonocemi v tamním kraji, kde se říká na Podlesí. Návštěvníci si mohou prohlédnout dosud funkční mlýn a podívat se do světnice pod ruce zručných žen, které připravují třeba jidáše a pučálku.

Kavárna: Otec a dcera, výtvarnice Ivana Záleská a sochař Ivan Záleský, vůbec poprvé vystavují společně

Malby a sochy, obrazy a plastiky. Otec a dcera, sochař a malířka. I tak by se dalo ve stručnosti charakterizovat setkání dvou uměleckých osobností v jihočeských Prachaticích. Výtvarnice Ivana Záleská a akademický sochař Ivan Záleský vůbec poprvé společně vystavují svá díla, a to v prachatické galerii Dolní brána.

Kavárna: Dudy, staré motorky i maltézští rytíři. Opravený strakonický hrad zve do nových expozic

Po velké rekonstrukci se lidem otevřel strakonický hrad. Muzeum středního Pootaví uvnitř připravilo pět nových expozic, které souvisí s místní historií a tradicemi. Jsou plné unikátních sbírkových předmětů, ale také zcela nových moderních technologií.

Kavárna: V Budějovicích to žije jen v centru. Změnu má přinést kandidatura na Evropské hlavní město kultury

České Budějovice by chtěly v roce 2028 být Evropským hlavním městem kultury. Mají na to? A co konkrétně pro to dělají už teď? Na to v rozhovoru pro kulturní magazín Kavárna odpovídá manažer projektu Lukáš Černý.

Kavárna: Komedii o jméně pro dítě, postapokalyptický balet i pojízdný Džubox nabídne Jihočeské divadlo

Co všechno může nastat po oznámení jména budoucího potomka? Tím se zabývá komedie, kterou zařazuje na repertoár Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Dále divákům nabídne netradiční verzi Hamleta, balet na motivy legendy Tristan a Isolda a do ulic znovu pošle oblíbený Džubox.

Kavárna: Přenést se do indiánské rezervace nebo poslouchat piano v Pianu mohou lidé v Českých Budějovicích

Programy nazvané Láska a nenávist, Jazz on Screen nebo Chopin – básník klavíru nabídne letošní Art Salon Piano v Českých Budějovicích. Festival se koná od 15. března ve foyer budovy nazývané Piano na Lidické třídě. Milovníky divadelních zážitků zase může zaujmout nový projekt Malého divadla, díky kterému se ocitnou v indiánské vesnici Navahů.

Kavárna: Je to setkání Akumulátora 1 a Vratných lahví, říká Jan Svěrák o novém filmu Betlémské světlo

Stárnoucí spisovatel, kterého začnou pronásledovat postavy jeho nedokončených děl, je hlavním hrdinou nového českého filmu Betlémského světlo. Natočil ho režisér Jan Svěrák podle povídek svého otce Zdeňka Svěráka, který také ztvárnil hlavní roli. Oba už film představili na předpremiéře v Českých Budějovicích, kina budou snímek promítat od 10. března.

Kavárna: Rozhovor s kytaristou a hudebním skladatelem Lukášem Sommerem

Narodil se v Českých Budějovicích, kde chodil na základní školu, ale i do zušky a pak na konzervatoř. Učarovala mu kytara, ale zároveň si zkoušel psát vlastní skladby.

Kavárna: Ohlédnutí za rokem 2021 se členy Smetanova tria

Patří ke špičce komorních ansámblů u nás. Jeho historie sahá až do roku 1934, kdy ho založil legendární klavírista Josef Páleníček. Smetanovo trio už bezmála 90 let udržuje a v současném složení neustále rozvíjí tradici komorní hudby.

Kavárna: Do budějovického Metropolu přijíždí lidé za kulturou už od roku 1971, budova přežila i požár

Už padesát let slouží obyvatelům i návštěvníkům Českých Budějovic Dům kultury Metropol na Senovážném náměstí. Jeho historii teď připomíná výstava v Galerii Nahoře, která sídlí právě v této budově.

Kavárna: Ohlédnutí za rokem 2021 s ředitelem Jihočeské filharmonie Otakarem Svobodou

Uplynulý rok byl pro umělce velmi náročný. Jejich vystupování totiž stále omezovala protiepidemická opatření. Velmi to pocítila i Jihočeská filharmonie. Situaci ale využila například k vytvoření série nových nahrávek.

Kavárna: František Skála vystavuje v Českých Budějovicích vůbec poprvé své geometrické obrazy

Typické trojrozměrné objekty, ale i geometrické obrazy Františka Skály zaplnily českobudějovický Dům umění. Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků tam vůbec poprvé vystavuje svá nejnovější plátna. Všech pět místností galerie se proměnilo ve Skálův originální svět, kde se mohou návštěvníci nechat unášet fantazií.

Kavárna: Spojení zpěvu, mluveného slova a videoartu nabídl koncert v budějovickém kostele

Během nejpřísnějšího lockdownu se loni v Kostele svaté Rodiny v Českých Budějovicích uskutečnil poslední koncert festivalu Art Salon Piano. Samozřejmě bez diváků, jen pro kamerový záznam. A právě proto se organizátoři festivalu rozhodli stejný koncert na stejném místě uspořádat letos znovu.

Kavárna: Skandální choreografie a temná pohádka. Balet Jihočeského divadla zve do Labyrintu pana Fauna

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích potěšilo milovníky tance. Uspořádalo totiž hned dvě baletní premiéry a obě byly naprosto originální. Prvním novým titulem je Mechanický pomeranč, druhým Labyrint pana Fauna.

Kavárna: Maximum starého doplněné moderním. Javornická palírna získala i architektonickou cenu

Nenápadný objekt javornické palírny nedaleko Dubu u Prachatic při bližším ohledání vyrazí dech. Moderní architektura, která dokonale zapadá do klasické jihočeské vesnice, se může stát cílem podzimního výletu.

Kavárna: Radu Tesaro se proslavila svými barevnými obrazy afrických zvířat

Naše klidné posezení v Kavárně vám přinese tip k poslechu audioknihy Sedmilhářky, nebo k zalistování komiksem, který v sobě spojuje lásku k hokeji a filmu. Ale ze všeho nejdřív se vypravíme na vernisáž. Malířka Radka Tesařová, známá spíš pod uměleckým pseudonymem Radu Tesaro, se proslavila svými barevnými obrazy afrických zvířat – slonů, leopardů nebo lvů. Ovšem poté, co opustila Afriku a přesídlila do jižních Čech, objevuje se v její tvorbě i česká krajina.

Kavárna: Džubox, herecký orloj, koncert umocněný maskou na spaní. Jihočeské divadlo zve na Noc divadel

V sobotu 20. listopadu můžeme prožít Noc divadel. Letošní ročník akce má podtitul Fresh Air neboli Čerstvý vzduch. Zapojí se i Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, program připravuje jeho Ateliér 3D.

Kavárna: Přes 130 umělců, černobílá scéna, opojná hudba. Jihočeské divadlo uvádí operu Mefistofeles

Nesmrtelný příběh o muži, který upsal svou duši ďáblu, zvolilo jako první operní premiéru letošní sezóny Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Italský skladatel Arrigo Boito napsal hudbu i libreto svého velkolepého díla Mefistofeles podle slavného Goethova románu Faust.

Kavárna: Nepolapitelný převaděč Josef Hasil ožívá. Jihočeské divadlo uvádí Návrat Krále Šumavy

Jako pošumavský western označují tvůrci novou inscenaci Návrat Krále Šumavy v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Činohra tak pokračuje v sérii dramatizací románu jihočeských autorů. Po Rybí krvi a Selském baroku Jiřího Hájíčka a po příběhu z budějovických nevěstinců Café Groll podle Jana Štiftera přichází na řadu oceňovaný román Davida Jana Žáka.

Kavárna: Jako zázrakem. Díla fotografky Dany Vitáskové jsou k vidění v Jindřichově Hradci

Muzeum fotografie v Jindřichově Hradci představuje díla Dany Vitáskové. Expozice nazvaná Jako zázrakem nabízí průřez tvorbou českobudějovické fotografky, která v současnosti žije se svým manželem Michalem Tůmou v Benešově nad Černou. Společně založili a vedou vydavatelství Foto Mida, kde zhruba před rokem vyšla právě monografie Dany Vitáskové.

Kavárna: Ateliér 3D zve do Jihočeského divadla na bojovku, kurzy pro děti i dospělé nebo prohlídky

Jakýmsi pátým souborem Jihočeského divadla v Českých Budějovicích je Ateliér 3D. Pořádá workshopy, prohlídky, kurzy i akce jako Rozsviťme demokracii nebo Noc divadel. Jeho novým ředitelem je Vít Piskala.

Kavárna: Hliněná žena. Alšova jihočeská galerie představuje díla sochařky Jindry Vikové

Měla spoustu velkých výstav po celém světě, ale v České republice v takovém rozsahu ještě ne. Průřez celoživotním dílem sochařky Jindry Vikové s názvem Hliněná žena teď představuje Alšova jihočeská galerie v Českých Budějovicích. Wortnerův dům zaplnilo téměř sto děl této významné umělkyně, která letos oslavila 75. narozeniny.

Kavárna: Inscenace podle románů místních autorů i operu pro nemluvňata uvede Jihočeské divadlo

Maraton premiér čeká v nové sezóně návštěvníky Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Všech třináct titulů, které čtyři soubory připravily během loňska a které diváci neměli možnost vidět naživo, uvede premiérově na podzim. A do toho připravuje kompletní nový program, ve kterém nebude chybět Hamlet nebo Mimi opera pro batolata.

Kavárna: Opravený sál Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích zdobí nové koncertní křídlo

Koncertní síň Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích se po roční rekonstrukci otevřela návštěvníkům. A ti mohli vidět a slyšet nové koncertní křídlo značky Steinway. Jako první si na něj před publikem zahrál jazzový pianista Matěj Benko, který doprovodil zpěvačku Markétu Cukrovou.

Kavárna: Na Mezinárodním hudebním festivalu v Krumlově předvede své umění i bubeník Billy Cobham

Operním galakoncertem mistra Plácida Dominga a jeho hostů, pěvkyň Adriany Kučerové a Štěpánky Pučálkové, začal v Českém Krumlově jubilejní třicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu.

Kavárna: V prázdných ulicích Českých Budějovic i krajině zničené kůrovcem vznikal film Spící město

Do široké rodiny filmů, které se natáčely v jihočeské krajině, městech a obcích, přibyl nový příbuzný. Režisér Daniel Svátek, který pochází z Telče a narodil se v Dačicích, umístil do jižních Čech prakticky celý snímek Spící město.

Kavárna: Pinocchio i Šeherezáda. Českokrumlovské kláštery představují Svět fantazie Jindry Čapka

Díla světově uznávaného a oceňovaného výtvarníka Jindry Čapka jsou k vidění v nové galerii českokrumlovských klášterů. Výstava nabízí 200 originálních knižních ilustrací a odkrývá svět fantazie umělce, který už přes dvacet let žije právě v Českém Krumlově.

Kavárna: Oslavenkyně Iva Janžurová několikrát přijela natáčet filmové scény i do jižních Čech

Osmdesáté narozeniny slaví 19. května 2021 herečka Iva Janžurová. Filmových či televizních rolí, které ztvárnila, jsou stovky. Každý z nás má rodačku ze Žirovnice na Pelhřimovsku spojenou s některou z postav. Filmový publicista Luboš Dvořák představuje převážně snímky, které natočila v jižních Čechách.

Kavárna: Světoznámá díla Maleviče, Rodčenka nebo Kandinského zdobí Alšovu jihočeskou galerii

Na výstavu děl malířů ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou zve kulturní magazín Kavárna. Dále přináší rozhovor se sochařem Michalem Trpákem a představuje humoristickou audioknihu Projekt manželka.

Kavárna: Jihočech Jaroslav Mareš se objevil v desítkách filmů, i když jeho role byly až na výjimky epizodní

Na hřbitově v Husinci na Prachaticku je pochován zdejší rodák, herec Jaroslav Mareš. Tento představitel desítek filmových rolí se narodil před sto lety. Známý je třeba jako hostinský Evžen z Jedové chýše v seriálu Hříšní lidé města pražského či student Prokůpek, žáka Jana Husa ve stejnojmenném filmu.

Kavárna: Jihočeské Divadlo Continuo připravuje nové inscenace

Projekty Divadla Continuo přiblíží kulturní magazín Kavárna. Dále přidá pravidelný audioknižní tip Lucie Husárové. Magazínem provází Pavla Kuchtová.

Kavárna: Podívejte se a poslechněte si, jak to vypadá v koncertní síni Jihočeské filharmonie

S tipy na knížku do uší, nebo na filmy čerstvě oceněného režiséra Hynka Bočana je tady dnešní Kavárna, ve které se podíváme i do nově zrekonstruované koncertní síně Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Kavárna: Na střechu českobudějovické radnice se vrátili trubači

Každou středu odpoledne se ze střechy českobudějovické radnice ponese hudba. Lidem odsud budou vyhrávat členové žesťového souboru Jihočeského divadla. Chtějí tak před Velikonocemi nabídnout kolemjdoucím hudební osvěžení a alespoň dotek živé kultury. Poprvé se tóny hudby nesly nad náměstím Přemysla Otakara II. ve středu 10. března.

Kavárna: V Jihočeském divadle finišují s novou inscenací Mechanický pomeranč

Podíváme se do městské zvonice ve Vimperku. Tradičně přidáme tip na zajímavé čtení i audioknihu. Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Kavárna: Dvě v jednom – tak nazvala svou výstavu fotografií Tereza z Davle

V Maltézském sále strakonického hradu právě vystavuje fotografka Tereza z Davle výběr snímků ze dvou svých kolekcí: Neue Mädchen a Grandhotel. V další části Kavárny probereme s ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem nová vládní opatření.

Kavárna: Zahajovací koncert Jihočeské filharmonie a legendární Saturnin

V Kavárně jsme tentokrát navštívili zahajovací koncert letošní sezóny Jihočeské filharmonie. Otevřela ho skladbou Igora Stravinského Svěcení jara a houslovým koncertem Maria Castelnuova – Tedesca.  

Kavárna: Drsná a nekompromisní Galerie Masna ve Slavonicích přichystala výstavu Jiřího Davida

V dalším dílu magazínu Kavárna vás čeká i návštěva Obrazárny Špejchar v Želči u Tábora, kde zase můžete vidět práce Jiřího Trnky. Letní náladu si navodíme při poslechu audioknihy na téma Jak vytrhnout velrybě stoličku a s Filipem Černým přidáme tip na zajímavé čtení jednoho lidského osudu.

Kavárna: Kavárna

Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Kavárna: Třídenní literární svátek začal na českobudějovickém náměstí tradičně v literárním stanu

I když se na jaře zdálo, že šíření koronaviru zabrání i šíření živé kultury, nakonec se podařilo mnoho festivalů a kulturních setkání uspořádat v náhradním termínu. Patří k nim i tradiční českobudějovický festival Literatura žije, který jeho organizátoři přesunuli z jara na podzim.

Kavárna: Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová

Další vydání magazínu Kavárna vás zavede mimo jiné do Jihočeského divadla, které na sklonku prázdnin pilně připravuje novou divadelní sezónu.

Kavárna: Stovky návštěvníků si užívaly pravého a poctivého jazzu

Mnoho kulturních událostí se letos kvůli koronaviru nemohlo uskutečnit. To neplatí o Jihočeském jazzovém festivalu, který se zařadil mezi nejvýznamnější hudební akce roku. Více se dozvíte v rozhlasovém speciálu Kavárna. 

Kavárna: Nic ve mě nevyvolává takovou nervozitu, jako to, že mám něco zorganizovat, připouští Ondřej Trojan

Kvůli pandemii koronaviru byl zrušen letošní Slavonice Fest. Fanoušci vybídli pořadatele alespoň k setkání. Pořadatelé vybrali jedenáct filmů, které vznikly za poslední rok a volání svých fanoušků a přátel vyslyšeli. A vznikl Slavonice Korona Torzo. 

Kavárna: Nová audiokniha nabízí 11 povídek Agathy Christie, jedna z nich je dosud téměř neznámá

Opravdové mistry si vybral a do studia pozval režisér Michal Bureš, když připravoval povídky královny detektivek Agathy Christie. Audiokniha Svědkyně obžaloby a další povídky nabídne milovníkům díla světoznámé britské autorky i text, který nejspíš ještě neznají.

Kavárna: Husitské muzeum v Táboře zpřístupní po tříleté rekonstrukci Bechyňskou bránu

Bechyňská brána, jedna z nejstarších staveb v Táboře, má za sebou náročnou rekonstrukci za 15 milionů korun. Většinu nákladů zaplatila Evropská unie z grantového programu na revitalizaci a zatraktivnění památek.

Kavárna: Netradiční dovolenou můžete prožít na výtvarném kurzu. Účastníci malují v přírodě

Prožít dovolenou jinak, třeba na výtvarném kurzu, ačkoliv jste nikdy předtím nemalovali. Takovou možnost měli lidé v Nových Hradech na Českobudějovicku při Malovaném týdnu u vody. Námětem a inspirací jim byla příroda a voda.

Kavárna: Po letech můžete na plátnech kin opět vidět kultovní filmy Samotáři, Kouř a Postřižiny

Starší české filmy se po digitalizaci vrací na plátna kin. S letošním létem jsou spojeny tři obnovené premiéry: Samotáři režiséra Davida Ondříčka po dvaceti letech, Kouř Tomáše Vorla po třiceti letech a Postřižiny Jiřího Menzela po čtyřiceti letech.

Kavárna: Nenápadnou úzkou uličku v centru Budějovic rozezněly smyčce, prostor by měl kulturou ožívat pravidelně

Máte rádi, když jen tak jdete městem a najednou vás přitáhne živá hudba? Právě to se přihodilo několika kolemjdoucím v Českých Budějovicích. Smyčce Krumlovského komorního orchestru zněly v úzké uličce mezi Krajinskou a Českou ulicí.

Kavárna: Fotograf Ivan Pinkava vystavuje svá díla v budějovickém Domě umění. Galerie je podle něj geniální

Ivan Pinkava patří k nejlepším českým fotografům současnosti. Je úspěšný nejen doma, ale i ve světě. Pro českobudějovickou Galerii současného umění v Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. připravil s kurátorem Petrem Vaňousem speciální výběr, který nazval Backtracking.

Kavárna: Hrdinkou nové knihy Jiřího Hájíčka je žena v krizi. Příběh se odehrává v rozpáleném Českém Krumlově

Plachetnice na vinětách. Tak zní název nového románu českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka, který vyšel s několikaměsíčním zpožděním 2. června. Zároveň s knihou se na trh dostává i audioknižní verze.

Kavárna: O masakru, který se odehrál v roce 1945 na jihočeské vesnici, bude první historický film Bohdana Slámy

Režisér a scénárista Bohdan Sláma pochází sice ze severu Moravy, ale stal se z něj opravdový Jihočech. Žije s rodinou u Mirotic na Písecku a jihočeskou krajinu využívá ve svých filmech, například Venkovský učitel nebo Čtyři slunce.

Kavárna: Rabenštejnskou věž v Budějovicích zaplnily obrazy vytvořené tuší tekoucí po rýžovém papíru

Novou galerií a kulturním prostorem v Českých Budějovicích se stane Rabenštejnská věž. Jako první tu svá díla představuje výtvarník Petr Nikl. Výstava Z jedné vody načisto je součástí festivalu Umění ve městě, jehož letošním tématem je voda.

Kavárna: Herci Jihočeského divadla se vrací na jeviště. Na programu je román v dopisech nebo sci-fi muzikál

Tříměsíční divadelní půst končí. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích se v pondělí 8. června znovu otevře pro návštěvníky a nabídne jim činohru, kabaret, balet i interaktivní prohlídky divadla.

Kavárna: Poprvé po více než sto letech mohou lidé vystoupat na věž Jakobínka u hradu Rožmberk

Ještě před osmi lety byla na seznamu nejohroženějších památek v Česku. Dnes je věž Jakobínka u hradu Rožmberk ukázkou středověké stavby, kterou památkáři opravovali za použití dobových technologií a řemeslných postupů.

Kavárna: 6 filmů starých 60 let, které si i dnes zaslouží pozornost

Rok 1960, patnáct let po druhé světové válce, dal vzniknout ve světové i domácí kinematografii titulům, které později vstoupily do filmových čítanek. Platí to především o snímcích zahraničního původu, na domácích titulech je přece jen znát, že vznikly za železnou oponou.

Kavárna: Jihočeské muzeum získalo od soukromých sběratelů unikátní kolekci zbraní a jejich doplňků

Unikátní zbraně ze soukromých sbírek, které takhle pohromadě ještě nebyly k vidění, ukáže návštěvníkům Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Právě teď se připravuje na znovuotevření po vynucené koronavirové pauze.

Kavárna: Kulturní léto na jihu Čech bude jiné, ale přesto bohaté. Umělci se přesunou do zahrad a parků

I když to zpočátku vypadalo, že pandemie koronaviru ochromí veškerý kulturní život, teď se zdá, že by se mohl znovu nadechnout. Pokud vláda skutečně povolí od 8. června provoz divadel a koncertních síní, živé umění je připraveno potěšit diváky.

Kavárna: 36 špičkových pláten měla z Ruska získat Alšova jihočeská galerie. Teď čeká na uvolnění opatření

Jednou z kulturních institucí, kterým pandemie koronaviru překazila plány, je Alšova jihočeská galerie. V Hluboké nad Vltavou měla nabídnout výstavu věnovanou ruským umělcům, akci zatím odkládá.

Kavárna: Kvůli pandemii se nemůže sejít ani filharmonie. Posluchače budeme muset znovu získat, říká ředitel

Koronavirus předčasně ukončil také sezónu Jihočeské filharmonie. Jejích 40 muzikantů se doma věnuje individuální přípravě, na dálku alespoň natočili hudební doprovod k písni Není nutno.