Kdo umí, ten umí

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Kdo umí, ten umí: Kastelán musí umět všechno, jednat s politiky i umývat záchody

Před dvanácti lety se stal nejmladším kastelánem v České republice, bylo mu 24 a neměl ještě ani dostudovanou vysokou školu. Dnes zná Jaroslav Bušta státní zámek Slatiňany do posledního detailu. Přesně ví, co je kde potřeba spravit nebo vyměnit. „Kastelán potřebuje být spíš technický a organizačně schopný typ, je to daleko důležitější než znát celé dějiny,“ říká Bušta.

Kdo umí, ten umí: Nanuky zmrzlinářky Moniky Pavlisové jsou malými uměleckými díly

Nanuk je v podstatě zmrzlina obalená čokoládou, která se prodává na dřívku. Kam se výroba nanuků posunula v průběhu let? Na to jsme se zeptali pardubické zmrzlinářky a nanukářky Moniky Pavlisové.

Kdo umí, ten umí: O morbidních věcech s elegancí a vtipem. Takové jsou písničky Michala Horáka

Michal Horák letos oslavil 24. narozeniny. Tvůrčí osobností byl ale už od mala. Přes dětské básničky se postupně dostal ke skládání hudby a psaní textů. Jeho úspěšnost dokládá například loňská výhra ankety Český slavík v kategorii Objev roku.

Kdo umí, ten umí: Tvrdili, že nemá talent. Dnes učí na konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat

Petr Hostinský je mužem sice pouze jedné profese, ale mnoha jejích odvětví. Jako profesionální varhaník učí na pardubické konzervatoři, pořádá vlastní varhanní koncerty v kostelech, hraje v kapele Sto zvířat, ale také korepetuje pěvecké sbory nebo malé zpěváky na základní umělecké škole.

Kdo umí, ten umí: Imunoložka Bílková využívá nanomateriály k včasné diagnostice rakoviny

K jejím současným vědeckým zájmům patří nanotechnologie v biomedicíně. Tým Zuzany Bílkové si teď například nechává patentovat metodu diagnostiky rakoviny v raném stádiu, z pár kapek krve a do několika minut.

Kdo umí, ten umí: Záchranářem do morku kostí

Záchranář Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR jel za poslední tři měsíce devatenáctkrát na Ukrajinu. Z tamních přeplněných nemocnic přivezl několik desítek pacientů, mnoha z nich zachránil život. Ukrajinské pacienty převzali lékaři z nemocnic v Ostravě, Olomouci, Praze a Pardubicích.

Kdo umí, ten umí: Úspěšná módní firma šije pro malé lidičky. Vybudovala ji matka s dcerou

Helena Hůrková je spolumajitelkou pardubické značky Věcičky pro malé lidičky. Firmu vede se svou maminkou, která si plní svůj životní sen. Navrhuje nápadité oblečení pro děti. Úspěšný projekt je nominován na firmu roku Pardubického kraje.

Kdo umí, ten umí: Když se otevřou nebesa, dá se natočit něco neskutečného, pochvaluje si režisér Marián Polák

Natočil první celovečerní film o české přírodě, který běžel v kinech. Režisér Marián Polák ale tvrdí, že profese autora přírodopisných dokumentárních filmů je hlavně o stovkách hodin čekání, než se záběr povede.

Kdo umí, ten umí: Hudba otevírá srdce, tvrdí dirigent Tomáš Židek

Hudba byla odmalička kolem něj a součástí jeho života. Tomáš Židek pochází z rodiny hudebníků, skladatelů a pedagogů. A sám pak také navázal na rodovou tradici i zkušenosti starých hudebníků, všeumělů.

Kdo umí, ten umí: Housle vyměnil ve 14 letech za violoncello, dnes je učitelem i členem pardubické filharmonie

Jako malý se učil hrát na housle. Jak ale sám říká, stejně jako řadu ostatních dětí ho tento nástroj příliš netěšil. Ve čtrnácti letech si proto prosadil violoncello. Jeho talent byl nesporný, protože už za dva roky se dostal na konzervatoř v Teplicích a následně pokračoval na vysoké škole v Ostravě.

Kdo umí, ten umí: Vzestupy a pády kožešnického řemesla. Dřív šil kožešník luxusní kožichy, dnes vesty z králičiny

Petr Hudec je kožešník. Prošel si slavnou kožešnickou érou v hlineckém závodě KARA jako hlavní technolog. Po revoluci si otevřel vlastní firmu. Teď už je sice v důchodu, ale kožešnického řemesla se nevzdává a vrací se ke kořenům, tedy k práci tzv. bílých ševců. Zajímá vás, jak vznikl tento pojem?

Kdo umí, ten umí: Tři týdny křísili zámek v Bystrém

Zámek v Bystrém byl už dva roky prázdný. Řediteli Centra sociálních služeb Ivo Musilovi trvalo dvacet dní, než ho uvedli do takového stavu, aby ho mohli nabídnout uprchlíkům z Ukrajiny. V tuto chvíli žije v zámeckých pokojích někdejšího ústavu pro postižené 106 běženců, z toho 46 dětí.

Kdo umí, ten umí: Psí škola netrénuje, ale vychovává. Ivana Paštová vede výcvik srdcem

Zhruba před 30 lety začala Ivana Paštová chovat psí plemeno beauceron. Tehdejší přístup cvičáků se jí ale nelíbil, a tak si založila vlastní psí školu v Třebechovicích pod Orebem. Zakládá si na etickém výcviku pozitivní metodou a psy trénuje pomocí her.

Kdo umí, ten umí: Neměli s šitím žádné zkušenosti, dnes vedou úspěšnou módní značku

Manželé Petra a Ondřej Šindlerovi původně nabízeli pouze potisk na trička. V roce 2013 však přišli s nápadem vytvářet vlastní modely oblečení. Založili v Chrudimi módní značku Buga, která je dnes úspěšná po celém Česku i na Slovensku.

Kdo umí, ten umí: Ředitelka pardubické knihovny Radomíra Kodetová má dům plný knih

Knihy jsou celoživotní vášní Radomíry Kodetové. Nejen, že je jimi obklopena celý den ve svém zaměstnání, po knize sahá každodenně i doma. A protože jsou vášnivými čtenáři i její muž a děti, mají v podstatě doma další knihovnu.

Kdo umí, ten umí: Čím má zahradník zelenější prsty, tím se mu víc daří

Petr Mikan je zahradníkem celý svůj život a do svého zahradnictví vtáhl celou rodinu, své čtyři děti i jejich partnery. Pro vnoučata pěstuje v tropickém skleníku banány a papáje.

Kdo umí, ten umí: V Řečanech nad Labem vyrábí skleníky na celý život

Na začátku stála touha po skleníku, který tehdy, v roce 1986, nebyl k sehnání. Tak si ho dnes nejstarší z rodiny Vondráků z Řečan nad Labem postavil sám. Z toho se postupem času vyvinula dodnes úspěšná rodinná firmy.

Kdo umí, ten umí: Káva se dá degustovat jako víno, tvrdí pražič kávy z Medlešic

Na začátku stála jeho láska k cestování. Pak Jiřímu Ležoviči přestalo stačit vozit si kávu jen jako suvenýr z dovolené a založil ve svém domě v Medlešicích pražírnu kávy. Dnes už v ní vyrábí patnáct druhů kávy.

Kdo umí, ten umí: Naučit se dobře foukat koule, to trvá roky. Jak vznikají v Oflendě vánoční ozdoby?

Skleněné foukané vánoční ozdoby vyrábějí od září v Oflendě, místní části obce Mrákotín na Chrudimsku. Bývalí skláři ze zrušené výrobny v Horním Bradle se tak snaží udržet tradici českého foukaného skla. V pořadu Kdo umí, ten umí jsme jim nahlédli pod ruce.

Kdo umí, ten umí: Opravdu dobrý kapr má načervenalé maso, říká rybníkář Václav Kalenda

Václav Kalenda je rybníkář. Rybářství Kolowrat se stará pod jeho vedením o 45 rybníků a chová, jak jinak, především kapry. Měsíc před Vánoci mají právě rybníkáři plné ruce práce a oddychnou si až na Štědrý den.

Kdo umí, ten umí: Dítě je okno do rodiny, souhlasí s Komenským učitel Jaroslav Bauer

Učil 40 let na prvním stupni venkovské základní školy. Jaroslav Bauer ani v důchodu učitelem být nepřestal, věnuje vzdělávání seniorů. V obou případech vidí stejný základ, je potřeba žáky a studenty zaujmout.

Kdo umí, ten umí: Důležité je dobrodružství poznání, říká historik Jiří Mach

Pro Jiřího Macha je jeho celoživotní profese vášní a láskou. 33 let vedl Vlastivědné muzeum v Dobrušce a ani na penzi ho pracovní zápal neopustil. Jen má teď víc času na sepisování toho, co za profesní život nasbíral.

Kdo umí, ten umí: Režisér a scénárista Tomáš Pavlíček je stále členem Filmového klubu Chrudim

Úspěchy sklízí jako režisér i scénárista, na svém kontě má několik celovečerních filmů a učí také režii na FAMU. I nadále je ale Tomáš Pavlíček věrný městu, kde vyrůstal, kam se stále rád vrací a které bylo jeho velkou inspirací.

Kdo umí, ten umí: Začínala s poklopem v kabelce. Dnes patří v oboru šachtových poklopů k nejlepším

Šachtový poklop je zdánlivě běžná věc, které si ani nevšimneme. Ale i poklop musí někdo vymyslet na míru tak, aby byl odolný a funkční. Málokdo ví, že takové poklopy vymýšlí a vyrábí žena, navíc v Barchově nedaleko Pardubic.

Kdo umí, ten umí: Miroslava Sobková začínala s kontaktními čočkami v Pardubicích

První kontaktní čočky aplikovala v roce 1982. Zákazníkům mohla tehdy nabídnout ze dvou druhů, buď čočky soustružené, nebo lité.

Kdo umí, ten umí: Kastelán je Ferda Mravenec, usmívá se správce hradu v Liticích

Dalibor Urban je vystudovaný chemický inženýr. Po škole začal pracovat v papírnách, ale stále ho to táhlo na památky a zříceniny. Jako třicátník udělal zásadní životní rozhodnutí. Dnes se už 19 let stará o hrad v Liticích nad Orlicí. O různorodé práci kastelána vypráví v pořadu Českého rozhlasu Pardubice Kdo umí, ten umí.

Kdo umí, ten umí: Svět nemá knihu příliš v úctě, mračí se antikvář Michal Bartoš

Michal Bartoš knihy miloval a sbíral už jako malý kluk. Rád vzpomíná také na prostředí legendárního pardubického antikvariátu u Zelené brány, kde byl častým návštěvníkem. Možná i to ho později inspirovalo, aby se sám stal antikvářem.

Kdo umí, ten umí: Jindřich Kravařík dělá lidem život sladší

Zemědělský inženýr Jindřich Kravařík pracoval dlouhá léta v žampionárně. Na sklonku roku 1989 se ale v holandských pěstírnách přesvědčil, že jeho obor neobstojí v evropské konkurenci, a dal se raději na cestu vlastního podnikání. S obchodním partnerem koupil cukrárnu v Přelouči a začal péct dorty a vyrábět svoje zákusky.

Kdo umí, ten umí: Které místo je pro astrofotografa Petra Horálka nejkouzelnější? A jaké budou letošní Perseidy?

Fotografovat umí mnoho z nás. Ale jen pár lidí má výjimečný talent zachytit to, co ostatní nevidí. Astrofotograf Petr Horálek fotí hvězdnou oblohu. Je v tom tak dobrý, že jeho snímky pravidelně vybírá a oceňuje Národní úřad pro vesmír a letectví NASA.

Kdo umí, ten umí: Moře nechává přežít jen připravené. Za bouře se spí „na rozjetou žábu,“ usmívá se námořník

Zdeněk Chramosta pracoval 38 let jako námořník. Na mořích zažil požáry, stovky tun ledu na palubě nebo chvíle, kdy bouře hnala porouchanou loď na skaliska a jen na jeho umu záleželo, zda zachrání loď i posádku.

Kdo umí, ten umí: Lenka Kmošková ze Sebranic je archaický nadšenec

Pěstování, zpracování a tkaní lnu, pečení chleba a pražení kávy starým způsobem, výroba došků, pletení ze slámy… To je jen krátký výčet činností a řemesel, která se snaží v Sebranicích u Litomyšle vzkřísit Lenka Kmošková se svou rodinou.

Kdo umí, ten umí: Legionář František Bobek správcuje v Zámečku

Československá obec legionářská šestým rokem vlastní a opravuje Larischovu vilu v Pardubicích, které se pro její honosnost říká Zámeček. František Bobek je členem legionářské obce a současně i správcem této historicky významné budovy.

Kdo umí, ten umí: Nožíř Zdeněk Krejza měl být motocyklovým závodníkem. Pak dostal šavli a všechno je jinak

Kovářské řemeslo má známý český nožíř a šperkař Zdeněk Krejza z Hradce Králové v rodině. Praděda i děda byli kováři. Otec byl ale motocyklovým závodníkem. Také Zdeněk se do svých třinácti let zajímal o motorky a auta. Pak ale dostal od otce první šavli a všechno se změnilo.

Kdo umí, ten umí: Ornitolog Miroslav Dusík žije s žebříkem na rameni

Miroslav Dusík je budkař. Většinu pracovní doby tráví v lese. S žebříkem rozmísťuje na stromy ptačí budky, které pak kontroluje, čistí a opravuje. Ornitolog se tak stará o biologickou ochranu lesů, luk a polí. V dnešních lesích totiž chybí dutiny, kde by mohly dutinové druhy hnízdit a kvůli absenci přirozených predátorů pak hrozí přemožení škůdců.

Kdo umí, ten umí: Výrobce historických zbraní z Opatovic nad Labem znají filmaři po celém světě

Jiří Kadlec se dostal k výrobě historických zbraní v podstatě z nouze. A dnes má na svém kontě nepočítaně zbraní a zbroje stovek druhů a patří k jejich nejúspěšnějším výrobcům u nás. Jeho práci můžeme vidět také v desítkách slavných zahraničních filmů.

Kdo umí, ten umí: Správcem Starého Žamberka

Skupinu Starý Žamberk a zapomenutá místa založil historik Jindřich Žák původně kvůli sobě, aby našel pamětníky v kraji, který není jeho rodným. Stránky měly velký úspěch. Za půl druhého roku se do veřejné skupiny přihlásilo více než 1200 členů. 

Kdo umí, ten umí: Lesník je v kontaktu s přírodou každý den

Denně je v kontaktu s přírodou a každý den přemýšlí, jak ten svůj kus lesa udělat zdravější, krásnější a odolnější. Milan Morch pracuje v lesích už bezmála 4 desítky let. Práce revírníka je podle něj také o hledání rovnováhy mezi různými funkcemi lesa a plánovat se musí v opravdu dlouhodobém horizontu, vždyť smrk roste do požadované výšky sto let.

Kdo umí, ten umí: Limousinky Martina Novotného

Chová hovězí dobytek masného plemene Limousine, ale obhospodařuje také 170 hektarů půdy. Protože, podle jeho slov, správný hospodář vrací do půdy to, co si vzal.

Kdo umí, ten umí: Truhláři z Dobrého žijí život bez hran

Na vlastnoručně vyrobených jasankách sjíždí alpské vrcholy, bojují o titul českého mistra nebo se prodírají sněhem na dalekém severu. Zdeněk Fryml a Michal Martínek původně jasanové lyže dělali jen pro sebe a své přátele. Jenže dnes už prodej jasanek tvoří podstatnou část obratu jejich truhlářské dílny.

Kdo umí, ten umí: Energii mi dodávají mí předci. Přežili horší časy než my, tvrdí pardubický dráteník

Aleš Kulhánek je známý pardubický dráteník, který musel kvůli pandemii své řemeslo na čas pověsit na hřebík. Jeho pracovní náplní bylo totiž především pořádání akcí, kde se svými kolegy předváděl devatero řemesel.

Kdo umí, ten umí: Hudba a literatura provází Petra Posledního po celý život

Zažil nadšení z uvolnění v 60. letech, problémy, které přinesla normalizace v letech 70., i následný odchod do tehdy svobodnějšího Polska. Životní a profesní cesty literárního vědce, polonisty a bubeníka Petra Posledního jsou velmi zajímavé.

Kdo umí, ten umí: Zeměznění Pavla Jasanského

“Zní to ze mě, nebo Země?” ptá se muzikoterapeut a výrobce bubnů Pavel Jasanský. Svoji dílnu má ve slaměném domě, který si  se svou ženou postavil na okraji vesnice Brdo nedaleko Luže. 

Kdo umí, ten umí: Skialpinistka: Člověk musí mít rád i tu dřinu do kopce

Nahoru po svých a dolů si pěkně užít sjezd – to je jednoduchá definice skialpinismu. Tato kombinace zimní turistiky a sjezdového lyžování zažívá díky vypnutým vlekům a lanovkám nebývalý rozvoj. Po skialpinistickém vybavení je ohromná poptávka a dobře se daří také půjčovnám. Plné ruce práce má i instruktorka skialpinismu Mirka Kudělová.

Kdo umí, ten umí: Odchovala kozu, hrdličku i husu. Romana Vojířová si Pohádkovou zahradou splnila sen

Romana Vojířová je zakladatelkou azylu pro opuštěná a týraná zvířata. Momentálně se stará zhruba o dvě stě živočichů. Část Pohádkové zahrady si dokonce vozí i domů. V ložnici spí kromě manžela také s ovcí, kozou, husou, kočkami a psy.

Kdo umí, ten umí: Malovat jsem se naučila od maminky, říká podmalbářka skla

Janka Schmidtová se naučila podmalbu na sklo od své maminky na Slovensku. Provdala se do Orlických hor a tady se malování věnuje už 44 let.

Kdo umí, ten umí: Na základních školách je zbytečně moc teorie a málo tvorby, tvrdí sochařka Klára Klose

Talent zdědila po své mamince, které bylo za minulého režimu oficiálně zakázáno tvořit. Možná i proto je pro sochařku a malířku Kláru Klose tak důležitá svoboda vyjádření. A nabízí ji ve svém ateliéru všem, kteří mají zájem tvořit.

Kdo umí, ten umí: Josef Šefl má na klenby patent

Jen jednou museli starou klenbu zbourat, každou jinou dokázali opravit. „Důležité je najít příčinu, proč klenba praská,“ vysvětluje základ svých stavebních úspěchů Josef Šefl.

Kdo umí, ten umí: Ateliér Marty Hoškové voní terpentýnem

Marta Hošková říká, že malovat se může naučit každý. A tak do jejích kurzů dochází lidé různého věku i různých stupňů dovedností. Po devíti letech tam mnoho z nich chodí nejen kvůli vůni terpentýnu, ale kvůli přátelům, které za malířskými stojany našli.  

Kdo umí, ten umí: Detektor patří do dobrých rukou. Archeolog David Vích o tom ví své

David Vích se zajímá o detektorovou archeologii. Detektor kovů využívá při prospekcích terénu, samozřejmě archeologických výzkumech, ale také se snaží o spolupráci s amatérskými hledači pokladů.

Kdo umí, ten umí: V Proseči šijí zdravotní boty na české nohy

Boty začal šít vyučený švec Pavel Němec v roce 1992 v garáži svého rodinného domu v Proseči. Dnes tam spoluvlastní firmu se 70 zaměstnanci známou po celé Evropě, která denně vyrobí okolo 800 párů zdravotní obuvi.

Kdo umí, ten umí: Na co je dobrá africká tráva nebo koňské žíně? Čalouníci vědí!

Šikovných čalouníků, kteří dovedou renovovat stará křesla, pohovky nebo třeba sedačky do starých automobilových veteránů, není mnoho. Je to řemeslo, které vyžaduje obrovskou trpělivost.

Kdo umí, ten umí: Rodina Stanislava Bati vyrábí v Proseči dýmky už přes 110 let

Původní profesí byl námořník, pak ale Stanislav Baťa navázal na rodinnou tradici výrobců dýmek, která začala už v roce 1908. Dýmky tvoří ručně, nejraději z českého dřeva a každou z nich vezme při tom do rukou minimálně dvanáctkrát.

Kdo umí, ten umí: Sen sportovního rybáře? Jednoznačně kapr dvacet plus!

Sportovní rybáři nechytají ryby proto, aby si na nich pochutnali. Jejich cílem je ulovit obřího kapra, pokochat se jeho mohutností, vyfotit si ho a pustit zpátky do vody.

Kdo umí, ten umí: Sousedy má kilometry daleko. Spisovatelka Danka Šárková tvoří v Krkonoších

Před sedmi lety přesídlila z centra Prahy na horskou samotu. Spisovatelce Dance Šárkové jsou Krkonoše velkou inspirací a píše o nich i ve svých knihách.

Kdo umí, ten umí: Miroslava Tyče fascinuje každý lidský příběh

Miroslav Tyč je dokumentaristou Paměti národa. Zachycuje příběhy lidí, které se odehrály v kulisách dějin dvacátého století.

Kdo umí, ten umí: Milan Báča se rád literárně toulá

Miluje literaturu, cestování a fotografování. Tyto tři koníčky se pak setkaly v unikátním projektu literárních toulek, kterému se pedagog a současný ředitel gymnázia Svitavy Milan Báča věnuje už několik desítek let. Vydal o něm už dvě knihy a chystá další.

Kdo umí, ten umí: Rozhoupat zvony ručně? Umění, kterému se učí tři zvoníci z Holic

Zvon svatého Martina v Holicích už rok pravidelně rozhoupávají novopečení zvoníci. Před rokem se v místní hospodě tři muži shodli na tom, že zvon v jediném kostele svatého Martina v Holicích mlčí už dost dlouho – více než dvacet let. Začali se tedy učit ručnímu zvonění. A přineslo to své ovoce. Zvon svatý Martin se teď rozléhá Holicemi každou neděli.

Kdo umí, ten umí: Svatopluk Václav Vobejda píše pověsti v Jedové chýši

Pověsti z Proseče a okolí miloval už jako malý chlapec, když mu je vyprávěl jeho dědeček. Dnes jich má Svatopluk Václav Vobejda plnou knihu, kterou chystá k vydání. Napsal ji na tajemném místě uprostřed lesů svého rodného kraje.

Kdo umí, ten umí: Zdeněk Holub ukládá vesnické příběhy v muzeu

Chcete-li vidět, jak se žilo na vesnici v 19. století, pak zavítejte do Regionálního muzea vesnice v Dolním Újezdu. Jeden ze zakladatelů muzea Zdeněk Holub má příběh ke každému exponátu.

Kdo umí, ten umí: Když si ušpiním ruce, vyčistím si hlavu. Radima Urbánka baví historie

Radim Urbánek je ředitelem Městského muzea v Ústí nad Orlicí. O sbírky se ale stará i doma. Svoji stodolu doslova zaplnil starými stroji i motory.

Kdo umí, ten umí: Jde jen o chlupy. Když to pes pochopí, nechá se v klidu ostříhat

Profesionální stříhání psů je na rozdíl od stříhání lidí možné už od 20. dubna. Jsme národem pejskařů a projevilo se to i ve psím salónu v Pardubicích, kde jsme natáčeli pořad Kdo umí, ten umí těsně po otevření.

Kdo umí, ten umí: I když nevidí, žije na sto procent. Kdo a co ji nabíjí?

Nevidomá Jana Štrochová pomáhá lidem překonávat bolest. Je to fyzioterapeutka s výjimečným citem. Když má volno, věnuje se práci ve Sdružení vodicích psů, které založila. Je velmi aktivní, žije na sto procent.  Jak se orientuje v kuchyni nebo v šatníku? A co pro ni znamená její vodicí pes?

Kdo umí, ten umí: Rozzářila Mydlářovský dům. Simona Chalupová a magický svět loutek

Před téměř deseti lety se Simona Chalupová stala ředitelkou Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Prkna, co znamenají svět, ale tak docela neopustila. Usiluje o to, aby v muzeu bylo víc divadla.

Kdo umí, ten umí: Proslavila Veselý Kopec i Betlém. Srdce Ilony Vojancové patří Hlinecku

Etnografka Ilona Vojancová svůj život zasvětila studiu a hlavně prezentaci lidové kultury. Muzeum v přírodě Vysočina vede přes 20 let a stojí také za zápisem vesnických masopustních obchůzek Hlinecka na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.  

Kdo umí, ten umí: Děti s mentálním postižením chodí v Pardubicích do školy rády

Vzdělání pro děti s lehčím, středním i těžkým mentálním postižením nabízí v Pardubicích škola v ulici Do Nového. Žáci se tam učí také podle osnov běžné základní školy, jen v pro ně potřebném tempu. A návštěva školy je těší často víc než obyčejné školáky.

Kdo umí, ten umí: Manažer Radomil Novotný otevřel kavárnu a prodává knoflíky

Po 16 letech ve velké firmě skončil. S bratrem koupil historický dům poblíž vysokomýtského náměstí, který zrenovovali, nechali v něm galanterii a otevřeli kavárnu.  

Kdo umí, ten umí: V rodině Dudychů z Litomyšle se pořád mluví o umění. Prostě je to baví

Keramika litomyšlského výtvarníka Jiřího Dudychy je známá po celé republice. Bílé vázičky, šálky a svícny se zlatým nebo stříbrným zdobením krášlí mnoho českých domácností. Ale to je jen vrchol pyramidy, pod kterým se skrývá spolupráce celé rodiny Dudychů. Redaktorka Jitka Slezáková měla možnost poznat tuto rodinu blíž.

Kdo umí, ten umí: Velká kočičí máma: Jarmila Tauberová svůj dům otevírá opuštěným kočkám

Začalo to jednou domácí kočkou. Pak přicházely další a další. Dnes na zahradě a v domě manželů Tauberových v Chocni žije více než devadesát koček. Protože jim zkrátka chyběl domov.   

Kdo umí, ten umí: Pardubice jsou líheň mladých literárních talentů

Ještě jim třeba ani nebylo třicet a už vydávají knihy. Nebo se ani po několika desítkách let nevzdali svého snu stát se básníkem, spisovatelem. Představujeme vám literární talenty z Pardubického kraje: Přemysla Krejčíka, Anetu Krejčík Plškovou, Zuzanu Martínkovou a Reginu Podávkovou.

Kdo umí, ten umí: Aranžérka výkladních skříní je profese na vymření

Marcela Průchová je aranžérkou výloh už 40 let. Po vyučení měla na starost pětadvacet obchodů a jejích výzdobu měnila každé tři měsíce. Bohužel obchodů s klasickými výlohami ubývá, a tak ubývá i práce pro aranžérky.  

Kdo umí, ten umí: Výtvarníci Ivan a Jana Baborákovi dospěli. Tvoří to, co je baví

Výtvarníci Ivan a Jana Baborákovi žijí v bývalém statku v Přestavlkách u Chrudimi. Ivan má ateliér v horním patře, Janino království je dole.  Obrazy a fotografie Ivana Baboráka jsou známé nejen v České republice. Jana se zase prosadila výrobou loutek, panenek, a v poslední době ji nejvíc baví šití šatů s originálními malbami.

Kdo umí, ten umí: Josefu Sochorovi přezdívají Slavíček z Polabin

V celostátní pěvecké soutěži v roce 1957 zvítězil nad Juditou Čeřovskou i Karlem Gottem. Josef Sochor se ale ani pak nestal zpěvákem z povolání a zůstal věrný Pardubicím. Přesto ale stále vystupuje a na svém kontě už má přes 20 alb.

Kdo umí, ten umí: Pardubický arciděkan je také nadšeným fotografem

Antonín Forbelský je nejvyšším duchovním správcem pardubického okresu, zároveň působí velmi skromně a civilně. Může za to i jeho velký koníček, fotografování? Jeho fotoarchiv je vlastně archivem nejen jeho života, ale i života společnosti kolem něj.

Kdo umí, ten umí: Ve Svitavách vzniká výjimečný betlém, který nikde jinde neuvidíte

Betlém obřích rozměrů vzniká v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Je to soubor několika betlémů, které se našly po původních německých obyvatelích na půdách svitavských domů. Lidé se v době adventu mohou přijít podívat, jak tento unikát rozkvétá pod rukama zkušených restaurátorů.

Kdo umí, ten umí: Kde kouzlí tisková mluvčí Vendula Horáková

Kouzelnice Vendula Horáková je už 18 let civilní profesí tisková mluvčí pardubických hasičů. Že je to žena výjimečná dokazuje i fakt, že před nedávnem získala ocenění Žena regionu Pardubického kraje.

Kdo umí, ten umí: Regína Gauglitz si splnila svůj sen. Má v Chrudimi cukrárnu

Regína Gauglitz pracovala v minulosti ve velké korporátní firmě s dobrým finančním zajištěním. Spokojená ale nebyla. V hlavě měla totiž svůj sen. Mít jednou svou vlastní cukrárnu. Po mateřské dovolené si tento sen splnila. Před třemi lety otevřela v Chrudimi farmářský obchod a cukrárnu Královské dobroty. Ale rozhodně to nebyla a není procházka růžovým sadem.

Kdo umí, ten umí: Závodníci z Přelouče několikanásobnými mistry Evropy! Na Avii nedají dopustit

 Jednou jsi nahoře, jednou dole. Když k tomu drncání přičtete řvaní motoru i navigátora, jste už blízko našeho tématu, a tím je Truck Trial. V Přelouči máme několikanásobné mistry Evropy v tomto automobilovém sportu. 

Kdo umí, ten umí: Krejčovské řemeslo je jako sochařina, tvrdí krejčová Lenka Čeřovská

Velkou inspirací byla krejčové její babička, která jí také naučila šít. I když cesta Lenky Čeřovské k vysněné krejčovině nebyla přímá, už skoro 25 let se s láskou věnuje tomuto řemeslu, dnes v původně prvorepublikovém salónu.

Kdo umí, ten umí: Muzejník se bez svalů neobejde, tvrdí Soňa Krátká z vysokomýtského muzea

Muzejnici Soňu Krátkou jsme zastihli v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě s kladívkem v ruce. Právě připravovala výstavu Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě. Naprosto vyvrátila teorii o tom, že muzejník má sedavé zaměstnání.

Kdo umí, ten umí: Pětadvacetiletá trenérka psů Nikola Koubková se psy i tančí

Nikole Koubkové je 25 let, přesto cvičí psy už 15 let. Začala se svým prvním psím kamarádem, labradorským retrívrem. Objevila v sobě velký talent, třeba ve výcviku takzvaného dog dancingu. Ten už několik let učí i na své Psí akademii.

Kdo umí, ten umí: Do deseti let budou české nížiny bez smrků. Jsme připraveni?

Pavel Křepelka momentálně se svou partou lesních dělníků těží dřevo v lesích mezi Chrastí a Hlinskem. V současnosti má spoustu práce.

Kdo umí, ten umí: Zina Kučerová učí děti jinému pohledu na svět

Základní umělecká škola v Pardubicích slaví sto let od svého založení. Zpočátku fungovala jako hudební škola, výtvarný obor byl otevřen až v roce 1961.

Kdo umí, ten umí: V Automatických mlýnech budují novou pardubickou čtvrť

Galerie, divadelní sál, ale i park, náměstí, restaurace a kavárny vzniknou v prostorách Automatických mlýnů v Pardubicích. Národní kulturní památka navržená Josefem Gočárem se stane dalším společenským centrem města. Živo je tam ale už teď.

Kdo umí, ten umí: Truhlář pracuje pro Pražský hrad, ale vyrobí i drobnost pro paní ze Slatiňan

V dnešní době je opravdu problém najít poctivého truhláře, který co slíbí, to udělá. Truhlář Tomáš Spálenský se svými spolupracovníky patří mezi takové rarity. Natáčeli jsme u něj v dílně, kterou vybudoval v bývalém cukrovaru ve Slatiňanech.