Knížky Plus

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Knížky Plus: “Rub historie” ukazuje historik Petr Koura ve své nové publikaci nazvané “Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady”

V recenzní části se mimo jiné vydáme sledovat tmu díky knize Manifest za tmu, v níž švédský vědec Johan Eklöf pozoroval, jak potřebná je pro život člověka i všech organismů tma a jak ji poznamenává světelné znečištění. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Známe jména nominovaných v letošním ročníku Magnesie Litery, který má navíc i nové kategorie, přiblížíme je s organizátorem cen Pavlem Mandysem

V recenzní části se mimo jiné vydáme za sestrami Válovými v publikaci Marcely Pecháčkové, která vedla několik rozhovorů s Jitkou Válovou a nejen z nich uspořádala knihu ke 100. výročí narození dvou sester, nesmírně výtvarně nadaných, ovšem žijících celý život v ústraní. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Skončil 73. ročník filmového festivalu Berlinale a Knížky Plus se zaměří na speciální program Knihy

Speciální program Knihy na Berlinale, který vzniká ve spolupráci s knižním veletrhem ve Frankfurtu nad Mohanem, představil 11 zajímavých knih ke zfilmování na plátna či do televizí. V recenzní části se mimo jiné vydáme za nejnovějším historickým románem Elžbiety Cherezinské s názvem Hrdá o mimořádné ženě, jejíž osudy jsou spojeny s dějinami Polska, Švédska, Dánska, Norska i Anglie. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Magazín o knihách a literatuře se tentokrát věnuje Ukrajině, která už dvanáct měsíců čelí ruské agresi

Představí soubor válečných projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v knize Poselství z Ukrajiny a překladatelka Rita Kindlerová přidá tři tipy na knihy ukrajinských autorů nebo přímo o Ukrajině. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Týdeník o knížkách a literatuře se tentokrát bude věnovat knihám z druhé ruky

Jak se s nimi obchoduje, řekne zakladatel online antikvariátu Knihobot Dominik Gazdoš. Dnešní recenzent skandinavista Michal Švec prozradí, čím je zajímavé vydání románu Arturův ostrov od Elsy Morantové. A na řadu přijde i soutěž a knižní tipy Jany Klusákové. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Jak děti hledají příběhy v médiích, na sociálních sítích a jaký to má vliv na jejich vztah ke čtení se zeptáme Markéty Supy z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK

V recenzní části se mimo jiné vydáme do hloubi jihoamerického pralesa a přiblížíme titul Tři poloviny Ino Moxa a další amazonští čarodějové od peruánského básníka a spisovatele Césara Calvo, který je považován za jednoho z největších hispanoamerických básníků a vypravěčů. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Vyšla kniha Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava, na níž tři desítky badatelů pracovaly skoro celou dekádu ?

představíme tuto monumentální publikaci. V recenzní části se mimo jiné vydáme za básnickou sbírkou Petra Hrušky Spatřil jsem svou tvář, která se rozpíná mezi rokem 1522 a 2022 a s níž metaforicky obeplujeme zeměkouli. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Pustina T

S. Eliota vyšla pod názvem Pustá země v novém překladu Petra Onufera – jak jednu z nejsložitějších, ale také nejzásadnějších básní dvacátého století číst, poslouchat a vnímat napoví i Martin Hilský. V recenzní části mimo jiné přiblížíme novinku žánru hororu a fantasy Ta, co jde první, v níž americká autorka Livie Llevelynová na lovercraftovské notě popisuje záznam jednoho dne jedné nespokojené pracovnice v korporátu, která má zajímavý vztah se svým kuchyňským nožem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Třicet let od rozdělení Československa se s překladatelem Jiřím Popiolkem podíváme, jaká specifika má slovenština při překladu do češtiny

V recenzní části mimo jiné přiblížíme manuál kritického myšlení v podobě titulu Síla rozumu v bláznivé době od Jána Markoše, který se zamýšlí například nad tím, jak se v médiích a v politice manipuluje se slovy, grafy a obrázky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Tančící medvědi od Witolda Szabłowského o cestě ke svobodě v posttotalitních zemích vyšla v češtině

Nově ji uslyšíte také jako Radionihu na Plusu. S polonistkou Lucií Zakopalovou přiblížíme, jakou paralelu mezi osudem medvědů kočovných drezérů a osudem lidí polský reportér přináší. V recenzní části se mimo jiné necháme zavést na potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami v cestopise Cesta na konec světa a zpět 3, které podnikal Fero Hrabal – Krondak a napsal o nich literárně-politologický cestopis pojednávající o současném reálném Rusku.

Knížky Plus: 9. leden je den narození Karla Čapka, zároveň v prosinci uplynulo 120 let od narození jeho ženy

S čapkovským badatelem Hasanem Zahirovičem se podíváme, jaký byl literární a společenský přínos manželského páru a dvou výrazných osobností první republiky a meziválečného období. V recenzní části připomeneme nový překlad kanonického díla anglofonní literatury 20. století Pustá země od T. S. Eliota, které mimořádným způsobem navazuje na tisíciletou tradici světové literatury. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Co přinesl rok 2022 na stránkách Knížek Plus?

Přinášíme shrnutí hlavních témat a událostí, která jsme za uplynulý rok v knižním magazínu reflektovali. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Magazín o literatuře a knižních novinkách tentokrát nabídne rozhovor s rusistkou Janou Guljuškinou o jejím knižním debutu nazvaném Jolka

A na pokračování oceňovaného historického románu Jana Horníčka Čarostřelec upozorní  šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček. Nové detektivní pátrání bývalého jezuity otce Viléma v podobě titulu Kapitán Stellwerther nás zavede do revoluční Francie konce osmnáctého století. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Týdeník Knížky Plus se bude ptát na to, jak se vyvíjí současný detektivní žánr a nakolik je anglická tradice ovlivněna Agathou Christie

Nabídne rozhovor s britskou spisovatelkou Carou Hunterovou, autorkou oblíbené série kriminálních románů s inspektorem Adamem Fawleym v hlavní roli. Připojí recenzi novinky českého spisovatele Miloše Urbana Továrna na maso. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Na festivalu v Karlových Varech má premiéru restaurovaný film Žert natočený podle Kunderova románu

Podíváme se, čím je tento román unikátní a jak se kniha doplňuje s filmovou adaptací. V recenzní části mimo jiné představíme finskou literární senzaci, oceňovanou prvotinu historičky a kulturoložky Petry Rautiainenové Popel a sníh, která nás zavede do dalekých míst Finska a Laponska, kde rozkrývá poválečná tajemství. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Nový román české spisovatelky a výjimečná kniha Led

Ve svém novém románu Život po Kafkovi se česká spisovatelka žijící ve Francii Magdalena Platzová rozhodla věnovat v první řadě pozornost snoubence Franze Kafky Felice Bauerové a nikoliv slavnému spisovateli.

Knížky Plus: Probíhá mezinárodní knižní veletrh Svět knihy

Přímo v místě konání jsme pro speciální vysílání natočili několik rozhovorů s pozoruhodnými spisovateli. Představíme dva zahraniční hosty a jejich knihy a přidáme jednu unikátní českou publikaci. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Nová knížka, která vznikla z podcastové série ČRo Plus – Střepy

Zdánlivě nenápadný čínský román Otevřít za dvacet let, v něm se významný čínský spisovatel Ťia Pching-wa vrací ke svému nejznámějšímu dílu Padlá metropol, které v Číně způsobilo pozdvižení a vysloužilo si zákaz. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: O knižních titulech, které se staly inspirací a předlohou některých filmů na festivalu v Cannes

V recenzní části představíme mimo jiné To nejlepší ze Silverberga, kolekci nejlepších povídek amerického spisovatele a žijící legendy science fiction. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let získal za svou básnickou sbírku Měňagon Vojtěch Vacek

Rozhovor s mladým talentem. V recenzní části představujeme vydání populární novely pro mládež Ledový zámek, kterou napsal známý norský romanopisec Tarjei Vesaas. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Modrá, červená a černá. Komiks Lucase Harariho nabízí strhující příběh i živé barvy

Představíme reportážní román švédské spisovatelky Elisabeth Asbrinkové ‘A stromy ve Vídeňském lese stále stojí‘. Je o osudu židovského chlapce, kterého rodiče poslali do Švédska, aby unikl před nacistickým režimem. V recenzní části se budeme věnovat mimo jiné knize Ostrov duchů od Kláry Wang Tylové. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: O historii i současnosti Knihovny Českého rozhlasu

Dozvíte se na výstavě s názvem Z depozitáře do éteru v Galerii Vinohradská 12. Představíme dlouho vyhlížené vydání legendy na poli fantasy Malazské knihy padlých Stevena Eriksona. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Nový román Kateřiny Tučkové Bílá Voda o internaci řeholních sester v komunistickém Československu

Recenze mimo jiné zhodnotí neobyčejné vzpomínky Život s Islandem, které napsala legenda české skandinavistiky Helena Kadečková. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Velikonoce očima našich babiček přibližuje nová kniha Aleny Gajdůškové a Aleny Scheinostové

Novou knihu představí jedna z jejích autorek Alena Gajdůšková. A dozvíte se, jak dopadla románová prvotina Ondřeje Hübla s názvem Opona. Jde o existenciální dystopii s prvky mysteriózního thrilleru, který nadšenkyni neomarxismu zavede do tvrdých a temných 50. let v Československu.

Knížky Plus: Jako detektivka z dílny Agathy Christie: Román Jane Harperové Ztracený v pustině

Letošní 21. ročník knižní ceny Magnesia Litera se setkal s mimořádným zájmem. Přihlásilo se rekordních 503 titulů. Nominaci získaly tři desítky knížek v 9 kategoriích. Zhodnotíme je se spoluzakladatelem soutěže Pavlem Mandysem. V recenzní části představíme mimo jiné knihu Zprávy ze světa od Paulette Jilesové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Jak poznamenala ruská invaze na Ukrajinu ochotu překládat, vydávat a propagovat ruské autory u nás?

Odpovídá Marcela Turečková, ředitelka Svazu knihkupců a nakladatelů. V recenzní části představíme mimo jiné novelu Tráva od americké autorky Anye Martin. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Atentát na Heydricha očima Adolfa Opálky

Pohled méně známého účastníka celé akce z května 1942 přibližuje nová kniha Smrt na kůru od Dalibora Váchy. V recenzní části dojde na zhodnocení překladu nové knihy o Gorbačovi. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Sto let od narození Jacka Kerouaca. V čem způsob jeho psaní nestárne?

V recenzní části se vydáme mimo jiné v publikaci od Martina C. Putny Košíře mýtické a literární do této pražské čtvrti a podíváme se na to, čím je pro některé umělce fascinující. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: S ukrajinistkou Terezou Chlaňovou o zásadních dílech ukrajinských klasiků i současných autorů

Vzhledem k válce na Ukrajině jsou Knížky Plus speciální, jejich podstatnou část věnujeme ukrajinské literatuře. Podíváme se na vztah ukrajinsky a rusky psané literatury na Ukrajině a na to, zda se zabrání Krymu a rusko-ukrajinské napětí od roku 2014 dostaly také do současné ukrajinské literatury. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Egypťan Sinuhet vychází v Česku, už po osmnácté

Čím tento klasický román Mika Waltariho Čechy natolik okouzlil? A jaký byl osud překladatelky této knihy do češtiny Marty Hellmuthové? O tom, kdo nám diktuje módní trendy, pojednává nová kniha Život na míru.

Knížky Plus: Egypťan Sinuhet vychází v Česku, už po osmnácté

Čím tento klasický román Mika Waltariho Čechy natolik okouzlil? A jaký byl osud překladatelky této knihy do češtiny Marty Hellmuthové? O tom, kdo nám diktuje módní trendy, pojednává nová kniha Život na míru.

Knížky Plus: Ukázky z titulu Billa Gatese Jak zabránit klimatické katastrofě

V čem je pohled vývojářského inženýra a filantropa výjimečný, přiblíží šéfredaktor nakladatelství Jan Melvil Publishing Marek Vlha, který se postaral o české vydání.

Knížky Plus: Ukázky z titulu Billa Gatese Jak zabránit klimatické katastrofě

V čem je pohled vývojářského inženýra a filantropa výjimečný, přiblíží šéfredaktor nakladatelství Jan Melvil Publishing Marek Vlha, který se postaral o české vydání.

Knížky Plus: Proč se Hana D. Lehečková rozhodla napsat román Poupátka o sexuálním zneužívání dětí

Do knihy vtiskla vlastní zkušenost se sexuálním zneužíváním v dětském kroužku. Prozradí, jak těžké pro ni bylo svěřit své trauma nepopsaným stránkám. V recenzní části představíme povídkový román Lidmily Kábrtové s názvem Čekání na spoušť o špatných rozhodnutích, nepochopení i naději. A nechybí ani pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: V jaké kondici je současná česká detektivka?

Kam se za poslední léta posunula? Odpoví autor detektivek a literární teoretik Michal Sýkora. Návrat k příběhu, který se už stihl stát klasikou, přiblížíme v recenzní části, kde mimo jiné představíme nové vydání proslulého románu Honzlová od Zdeny Salivarové Škvorecké. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Ohlédnutí za uplynulým rokem pohledem literárního trhu

Návrat k historickým událostem a jejich otisk v literatuře, významní autoři a jejich novinky v roce 2021, ale také literární čtení a festivaly během covidu. Přehled toho nejzajímavějšího z uplynulého roku v literatuře připravila Karolína Koubová.

Knížky Plus: Ohlédnutí za uplynulým rokem pohledem literárního trhu

Návrat k historickým událostem a jejich otisk v literatuře, významní autoři a jejich novinky v roce 2021, ale také literární čtení a festivaly během covidu. Přehled toho nejzajímavějšího z uplynulého roku v literatuře připravila Karolína Koubová.

Knížky Plus: Čekání na spoušť. Nový román Lidmily Kábrtové tvoří osm provázaných povídek

Jak román vznikal a kde autorka hledala inspiraci? V dalším dílu úspěšného projektu Průvodce neklidným územím III autoři Ondřej Horák a Lucie Šťastná tentokrát seznámí s podobami moderní české a slovenské fotografie. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Recenze románu Milana Kundery Nevědění

Další témata: Situace malých nakladatelství. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Román Milana Kundery Nevědění konečně vyšel i česky

Jak autor pracuje s tématem nemožnosti návratu, paměti a nostalgie prozradí překladatelka Anna Kareninová. S románem Petra Šestáka Kontiuita parku se vydáte na český venkov. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: O pražských ulicích a uličkách se rozepsaly dvě herečky

Milovnice Prahy a literatury herečky Gabriela Míčová a Gabriela Mikulková vytvořily specifický literárně-divadelní projekt “Knížkou po palici”. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Spisovatelka Pavla Horáková vtělila zápisky své prababičky do románu Srdce Evropy

Proč se tak rozkročila mezi Brnem, Prahou a Vídní? V recenzní části představíme trojici neobyčejných komiksových románů, například hrdinský epos Jágr, legenda, který napsali Lukáš Csicsely a ilustrátor Vojtěch Šeda a kde coby superhrdina figuruje slavný český hokejista. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Spisovatelka Pavla Horáková vtělila zápisky své prababičky do románu Srdce Evropy

Proč se tak rozkročila mezi Brnem, Prahou a Vídní? V recenzní části představíme trojici neobyčejných komiksových románů, například hrdinský epos Jágr, legenda, který napsali Lukáš Csicsely a ilustrátor Vojtěch Šeda a kde coby superhrdina figuruje slavný český hokejista. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Mysteriózní portugalský román Karen o záludné hře s identitou

Příští týden začne ve Vimperku knižní festival Šumava Litera. Jak se Šumava odráží v literárních dílech a proč si letos organizátoři festivalu za hlavní téma zvolili Pohraniční stráž? V recenzní části mimo jiné představíme román Karen od Any Teresy Pereirové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Mysteriózní portugalský román Karen o záludné hře s identitou

Příští týden začne ve Vimperku knižní festival Šumava Litera. Jak se Šumava odráží v literárních dílech a proč si letos organizátoři festivalu za hlavní téma zvolili Pohraniční stráž? V recenzní části mimo jiné představíme román Karen od Any Teresy Pereirové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Velký knižní čtvrtek přinesl šestnáct nových titulů. Silnou sestavu tvoří i čeští autoři

Prvotina britského spisovatele Nicka Bradleyho Kočka a město. K čemu dospěla trojice vědců v knize Když se proroctví nesplní s podtitulem Studie skupiny, která předpověděla konec světa? Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Jaký je Milan Kundera očima jeho životopisce Jean-Dominiqua Brierra

Mezinárodní knižní veletrg Svět knihy vrcholí. Jeho letošním tématem byla francouzská literatura. A opomenout nešlo ani jednoho z nejvýznamnějších česko-francouzských autorů Milana Kunderu. V recenzní části se pak dozvíte, jaké je kanonické dílo japonské poezie Sto básní. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Letošní Svět knihy v Praze představí současnou francouzskou literaturu

To, jaké autory mezinárodní knižní veletrh nabídne, prozradí spolukoordinátorka francouzské sekce Evelína Koptišová z Francouzského institutu. V recenzní části pak bude kritice podrobnema novinka Díkuvzdání od Václava Holance. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Mladá finská literatura je v Česku populární, ročně vychází 20 překladů z finštiny

Tajemství a trendy současné finské literatury přibližuje festival Týdny finské literatury ve Skandinávském domě. V recenzní části se mimo jiné v knize Ptačí domek od nizozemské autorky Evy Meijerové podíváme, co vypovídají sýkorky o životě lidí. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Nový román Martyny Bundy Modrá kočka se vrací do středověku na území mezi kašubskými jezery

S japanologem a předním překladatelem knih Haruki Murakamiho Tomášem Jurkovičem o tvorbě tohoto současného předního japonského spisovatele, jemuž aktuálně v češtině vyšel román Tancuj, tancuj, tancuj. V recenzní části zabrousíme mezi polské autory. Nechybí výběr pozoruhodných knížek a na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Nový román Martyny Bundy Modrá kočka se vrací do středověku na území mezi kašubskými jezery

S japanologem a předním překladatelem knih Haruki Murakamiho Tomášem Jurkovičem o tvorbě tohoto současného předního japonského spisovatele, jemuž aktuálně v češtině vyšel román Tancuj, tancuj, tancuj. V recenzní části zabrousíme mezi polské autory. Nechybí výběr pozoruhodných knížek a na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Kapitoly rabiho Eliezera vycházejí česky

Překlad jednoho z nejcitovanějších midrašů má na svědomí překladatel Karol Sidon. Čím je toto židovské dílo pozoruhodné? U příležitosti osmdesátých narozenin Petra Pitharta vychází netradiční monografie Demokracie a občanské ctnosti, kterou coby editoři sestavili historik a filozof Petr Hlaváček a právník Jan Kysela. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Kapitoly rabiho Eliezera vycházejí česky

Překlad jednoho z nejcitovanějších midrašů má na svědomí překladatel Karol Sidon. Čím je toto židovské dílo pozoruhodné? U příležitosti osmdesátých narozenin Petra Pitharta vychází netradiční monografie Demokracie a občanské ctnosti, kterou coby editoři sestavili historik a filozof Petr Hlaváček a právník Jan Kysela. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Pohled na letní nabídku knihkupectví, ale také hodnocení knižních titulů od prestižních recenzentů – to jsou Knížky Plus

Představí fantaskní román Piranesi tak, jak ho viděl jeho překladatel. Popíšou knihu, která s nadhledem popisuje asimilaci mexické rodiny ve Spojených státech. Uslyšíte recenzi románu Drzá líná neschopná a na řadu přijde také pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Když se knížka mění ve film

Za filmy podle knižní předlohy se vydáme přímo na festival v Cannes. Jaká je knížka Mileny Štráfeldové o ikonické malířce Toyen? Odpoví Karolína Koubová.

Knížky Plus: Když se knížka mění ve film

Za filmy podle knižní předlohy se vydáme přímo na festival v Cannes. Jaká je knížka Mileny Štráfeldové o ikonické malířce Toyen? Odpoví Karolína Koubová.

Knížky Plus: S ilustrátorkou a komiksovou autorkou Štěpánkou Jislovou o knížce pro děti plné verzí přísloví

V recenzní části se vydáme do sci-fi žánru a představíme například kultovního amerického autora Teda Chianga a jeho novinku Výdech, devět povídek ze světů, kde je něco jinak. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů má pro vás opět týdeník Knížky Plus

Tentokrát letní speciál o knihách, které by vám mohly přijít vhod v letním čase. Vytipovali jsme bestsellery, kandidáty na budoucí bestsellery nebo také knížky aktuálně oceněné cenami Magnesia Litera, jak jsme je zachytili v Knížkách Plus během uplynulých měsíců. Přiblíží je sami autoři nebo naši recenzenti. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: V červenci začne Měsíc autorského čtení a letos se zaměří na slovenskou literaturu

S ředitelem festivalu Petrem Minaříkem a dramaturgem slovenské sekce Miroslavem Zelinským o pozvaných hostech. V recenzní části se vydáme do světa poezie, v němž přibližujeme například dvojjazyčný počin Radka Malého v Atlase bytostí. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Poprava českých pánů a její reflexe v literatuře

Od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí uplynulo 400 let. Jak se tato historická událost odrazila v české literatuře? Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Hudebník Jakub König literárně debutuje dystopickým románem Vřeteno

Jak tvořil Jakub König svůj příběh o cestě do hlubin vlastního nitra v kulisách postapokalyptického světa? Román francouzské nakladatelky Vanessy Springory s názvem Svolení způsobil pozdvižení ve Francii a přispěl k důležitým celospolečenským změnám. Nový román Muriel Barberyové Růže sama. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Hudebník Jakub König literárně debutuje dystopickým románem Vřeteno

Jak tvořil Jakub König svůj příběh o cestě do hlubin vlastního nitra v kulisách postapokalyptického světa? Román francouzské nakladatelky Vanessy Springory s názvem Svolení způsobil pozdvižení ve Francii a přispěl k důležitým celospolečenským změnám. Nový román Muriel Barberyové Růže sama. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Co o potřebnosti kamenných knihkupectví ukázala koronavirová krize a jak se čtenáři vracejí

Prozrazují majitel velké sítě knihkupectví Jan Kanzelsberger ml. a majitel malého knihkupectví Vladimír Sekula. V recenzní části se vydáme zkoumat utajené souvislosti vzniku židovského státu v knize Agenti bez vlasti, které odhaluje izraelský novinář Matti Friedman. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Cenu Jiřího Ortena získal Šimon Leitgeb za básnickou sbírku Betonová pláž

Oceňovaný románový debut indicko-britské novinářky Deepy Anappary Dokud vás nenajdeme o dětech z indických slumů. V recenzní části se vydáme také za monumentálními romány do čínské a turecké literatury. Přiblížíme, proč je čínský román Padlá metropol ve své zemi v nemilosti cenzorů. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Detektivní román Slyšet jeleny zpívat zasadil debutující František Šmehlík do Beskdyd

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus. Přineseme rozhovor s Františkem Šmehlíkem, který své sportovní zkušenosti s judem přenáší i do vztahu se čtenářem. I v recenzní části zčásti zůstaneme v moravskoslezském kraji s knihou Trujkunt, v níž zamíříme na česko-slovensko-polské pomezí a za drsným vyšetřovatelem Romanem Saranem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Na jaře roku 1836 vyšla báseň Máj, která se stala vrcholným dílem českého romantismu

Jmenovala se Máj. Vlastním nákladem ji vydal autor Karel Hynek Mácha. S literárním historikem Michalem Charyparem se podíváme na dnešní reflexi této mimořádné skladby. Americká autorka Joan Didionová v románu Lízni si a hrej vypráví příběh mladé ženy unikající na kalifornských dálnicích svým životním traumatům. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Nová kniha Martiny Leierové s názvem Tohle město, tahle řeka

Čím je zajímavá kniha Agnessa – Zpověď ženy stalinského čekisty? Dílo ruského autora Michaila Zygara Říše musí zemřít popisuje politický a kulturní vývoj v Rusku během prvních sedmnácti let 20. století. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Zalistujeme detektivním příběhem Viktora Fischla, který nás zavede do doby, kdy jste v Praze mohli potkat Golema. V recenzní části nás na neobyčejnou výpravu pozve skotský spisovatel Kenneth White, jehož Modrá kniha nás přenese na těžce přístupný cíp a zmrzlý cíp Kanady a zároveň do naší vlastní duše. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět

má týdeník Knížky Plus. Cestu od stránek na filmové plátno sledovala tradiční
událost Books at Berlinale, podíváme se, jaké zajímavé tituly se letos na
festivalu Berlinale prezentovaly. V recenzní části se mimo jiné vydáme za
mistrovským dílem japonské literatury s mnohoznačným názvem Kokoro, v němž
klasik japonské literatury Sóseki Nacume zachytil generační střet v zemi
procházející prudkou přeměnou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje
Karolína Koubová.

Knížky Plus: Jak vypadá cesta literárního díla na filmové plátno

Které zajímavé tituly se letos prezentovaly na události Books at Berlinale. Generační střet v zemi, která prochází prudkou přeměnou popisuje román Kokoro. Jak dopadlo toto mistrovské dílo japonské literatury?
Karolína Koubová

Knížky Plus: Jak se proměnilo čtení a čtenářství za časů koronavirové krize?

Jak se proměnilo čtení a čtenářství za časů koronakrize přináší velký průzkum Národní knihovny, výsledky rozebíráme s profesorem Jiřím Trávníčkem, který trendy ve čtenářství dlouhodobě sleduje. Recenze – síťový kryptopříběh hudebníka Vladimíra Merty s názvem Popelnicový román. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Karolína Koubová

Knížky Plus: Jak probíhá akce na podporu četby s názvem Březen, měsíc čtenářů?

Jak fungují knihovny v tvrdém lockdownu? To přiblíží předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR Roman Giebisch. Ostravská literární historička Iva Málková o tom, jak pokračuje románová kronika ztraceného města v druhém díle plánované trilogie Šikmý kostel. Moderuje Karolína Koubová
Karolína Koubová

Knížky Plus: Co všechno obnáší vytvoření audioknihy

S šéfem superprodukčního týmu Audiotéky Michalem Sieczkowským a režisérkou Natálií Deákovou o tom, jak vznikají v takzvané superprodukci audiopodoby knih, filmů i divadelních her.
Karolína Koubová

Knížky Plus: Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů

Jaké zajímavé tituly budou bojovat o ocenění Muriel pro nejlepší komiksy roku 2020 a v jaké kondici je aktuálně český komiks. V recenzní části se mimo jiné s knihou Konec stárnutí vydáme prozkoumat, jestli je stárnutí skutečně nezbytné a jak se mu bránit. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Významné osobnosti českého kulturního života píší osobní dopisy běloruským politickým vězňům

Co napsala spisovatelka Kateřina Tučková? Běloruský překladatel a bohemista Sjarhem Smatryčenka řekne, jaké jsou na dopisy ohlasy. V knize M + B + M neboli Mašín, Balabán, Morávek za třemi muži, které jejich autor Dalibor Vácha nazývá tři králové z doby nacistické okupace. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Američtí spisovatelé a nakladatelé vyzývají k bojkotu vydání pamětí Donalda Trumpa

S Martinem Svobodou, amerikanistou a překladatelem knihy Baracka Obamy Zaslíbená země se podíváme, jak silný je fenomén prezidentských memoárů v USA. V recenzní části se mimo jiné vydáme do Severní Karolíny za knihou Kde zpívají raci od americké zooložky Delii Owensové. Nechybí ani  pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Vila Mystérií Jiřího Brdečky

Rozhovor s Terezou Brdečkovou. O alžbětinské době a současnících Williama Shakespeara, jak je popsal Martin Hilský. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Karin Lednická nastíní, jak bude pokračovat její románová kronika

Aktuálně se na pulty obchodů dostává druhý díl jejího úspěšného románu Šikmý kostel. Jaké další plány má spisovatelka Karin Lednická? Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Kniha Putování za obzor přináší shrnutí nejrůznějších poznatků o českém trampingu

Zakladatelka neziskové organizace SIRIRI Ludmila Böhmová a publicistka a psycholožka Kateřina Lachmanová v knize “Komenský by zajásal” přinášejí zkušenost, jak funguje Komenského metoda Škola hrou při vyučování v Africe. V recenzní části představíme mimo jiné knihu Jiřího Hanuše Rio Preisner: Portrét konzervativního myslitele. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Ve speciálním bilančním vydání se ohlédneme se za uplynulým rokem

Co rok 2020 přinesl na literárním poli a jak jsme jeho události zaznamenávali na stránkách Knížek Plus? Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Spisovatel Pavel Kohout ve své nové knize bilancuje vlastní tvorbu

Jaká je nejnovější kniha Přítoky románů Pavla Kohouta? Bernardine Evaristová vás ve svém románu na pomezí poezie a prózy Dívka, žena, jiné, pozve do Británie, jak ji neznáte.

Knížky Plus: Lenka Horňáková-Civade píše knihy francouzsky. Poslední nese název Symfonie o novém světě

V recenzní části upozorníme na výjimečný autobiografický komiks Terezy Drahoňovské a Štěpánky Jislové Bez vlasů, který se vesele věnuje neveselému tématu nemoci zvané alopecie, při níž vypadají všechny vlasy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Knížky novinky, recenze, soutěž

Hypotézu, že Bibli napsala žena, rozvinul brazilský spisovatel Moacyr Scliar a do češtiny ho přeložila Lada Weissová. Recenze trilogií Anny Bolavé a Vojtěcha Matochy. 

Knížky Plus: Znovu se otevřela knihkupectví – jak je na tom knižní průmysl s pomocí od státu?

Host: předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. Kniha Rudá samba o činnosti StB v Brazílii v 50. a 60. letech minulého století. Moderuje Karolína Koubová

Knížky Plus: Keith Lowe: Strach a svoboda. Radiokniha nabízející neobvyklý pohled na 2. světovou válku

Dílo anglického historika přiblížíme coby radioknihu, kterou Český rozhlas Plus odvysílá po několik večerů. Recenze upozorní na výpravnou sérii Vikingové. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Trendy v současné dětské literatuře

Výroční katalog Nejlepší knihy dětem prolistujeme s jednou z jeho autorek Jitkou Nešporovou. Recenze na polskou reportážní knihu Hranice snů o neuznaných státech. Soutěž.

Knížky Plus: Autor Petr Sagitarius v literárním debutu Trujkunt o kraji Třinecka s kriminalistou Saranem

Kniha Žena v polární noci popisuje, jak karlovarská rodačka poslechne slova manžela za polárním kruhem „Všeho nech a přijeď za mnou“. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Nový román Davida Zábranského Republika je inspirován vraždou novináře Jána Kuciaka

Jubilejní 30. ročník knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě se kvůli protikovidovým opatřením nekoná. Alternativou je speciální kniha Země skrytých úsměvů, jejíž pestrost má připomínat pestrost veletrhu. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Koronavirus v hlavní roli, aneb jak se pandemie vepsala do literatury

Speciální vydání pořadu Knížky Plus přináší rozhovory s autory knižních novinek, které reflektují aktuální dění: s Michalem Kubalem o jeho knize Pandemie, s Petrem Holubem o knize Koronavirus – falešný poplach a Petr Fischer představí svou knihu Byla tohle krize? Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus: Louise Glücková získala Nobelovu cenu za literaturu

V čem jsou verše americké básnířky zajímavé? Slovenský novinář Tomáš Forró ve své knize Donbas opisuje válečné dění přímo z místa. Rencenze dalších novinek. 

Knížky Plus: Na knižním festivalu Tabook v Táboře se představuje novinka Rozára a Černý Petr od Radka Malého

Přiblížíme monumentální knihu Místo snění, která naznačuje, že ani životopis neobyčejného tvůrce Davida Lynche nemůže být jiný než neobyčejný. Moderuje Karolína Koubová