Křížem krajem

Magazín dobrých zpráv a zajímavostí Moravskoslezského kraje.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Křížem krajem: Vzdělávací centrum v Karlovicích, oderská vrása, Oděvy První republiky

Nejprve se vypravíme do Karlovic v Jeseníkách a navštívíme vzdělávací centrum Více ve mlýně. Podíváme se také do lomu v obci Pohoř u Oder na Novojičínsku. A nakonec zavítáme do Hlučína na výstavu Oděvy První republiky.

Křížem krajem: Oprava knihovny, setkání válečných veteránů, prohlídka věže dolu František

Zamíříme do knihovny v Bohumíně a prozradíme, co vše obnáší oprava hlavní budovy v centru města. Zavedeme vás také do Bystřice, kde se konalo tradiční setkání válečných veteránů a pozveme vás i do Horní Suché, kde můžete vystoupat na těžní věž bývalého dolu František.

Křížem krajem: Venčení papoušků, Malý a Velký škaredý, DNA

Víte o tom, že nejen psi, ale i papoušci se musí venčit? Uslyšíte v reportáži z Ostravy-Poruby. Vypravíme se také k Malému a Velkému škaredému potoku do Beskyd a nakonec vám představíme DNA, nadšené divadelní amatéry z Frýdku-Místku.

Křížem krajem: Bolatičtí zahrádkáři se pochlubili úrodou. Letos se dařilo hlavně dýním

Je tady podzim a to znamená, že se zahrádkáři začínají chlubit svou úrodou. Na jedné z prvních velkých výstav jsme se byli podívat a zjistili jsme, že se letos velmi dařilo třeba dýním. Máme důkaz z Bolatic na Hlučínsku.

Křížem krajem: V Kopřivnici dokončují nové muzeum nákladních automobilů Tatra

Přestavbu budovy bývalé slévárny na muzeum nákladních automobilů dokončují dělníci v Kopřivnici. Má tam být vystavená unikátní sbírka asi 70 historických nákladních aut Tatra. Jednotlivé exponáty tam pracovníci muzea začnou stěhovat už na začátku příštího roku.

Křížem krajem: Nové muzeum v Kopřivnici, klub vojenské historie Fénix, Týden čtení dětem

Podíváme se do Kopřivnice, kde finišuje stavba nového muzea nákladních vozů. V Novém Jičíně nás vojenský nadšenec Jiří Kostelník seznámí s činností klubu Fénix a do Českého Těšína zamíříme na akci nazvanou Týden čtení dětem.

Křížem krajem: Úroda bolatických zahrádkářů, Lázně Darkov, ADRA hledá dobrovolníky

Nejprve se podíváme mezi bolatické zahrádkáře, kteří se začínají chlubit svou letošní úrodou. Pak vyrazíme do darkovských lázní, v nichž se pacienti léčí jodobromovou vodou. A nakonec zavítáme do ostravské charitativní organizace ADRA, která teď shání dobrovolníky k dětem.

Křížem krajem: Trisia slaví 50 let, Devětsil ze Štramberka, Opavský páv

Vrátíme se do doby, kdy v Třinci stavěli kulturní dům. Následovat bude návštěva u hráče na jednostrunný chordofon ze 17. století. A pozveme vás do Opavy na sedmý ročník mezinárodního festivalu studentských filmů.

Křížem krajem: Dětští průvodci, centrum tradičních technologií, Valašská zahrada

Řepiště, Příbor a Rožnov pod Radhoštěm – to jsou další cíle našeho magazínu. Nejprve si uděláme zastávku na Frýdecko-Místecku, abychom si místní historii vychutnali v podání dětských průvodců. Následovat bude návštěva Centra tradičních technologií a nakonec si prohlédneme letošní podzimní Valašskou zahradu.

Křížem krajem: Historická cukrárna, brouci na Janíčkově vrchu, 100 let skautingu v Příboře

Nejprve si v Krnově pochutnáme na zákuscích v pravé prvorepublikové cukrárně. Poté budeme zkoumat brouky na Janíčkově vrchu a nakonec nahlédneme na oslavy 100. výročí skautingu v Příboře.

Křížem krajem: Slezská stopa slavného alchymisty Sendivoje. Jeho dílnu uvidíte na zámku v Kravařích

Namíchat elixír mládí, objevit kámen mudrců a vyrobit z obyčejného kovu pravé zlato. I o to se v minulosti pokoušeli slavní evropští alchymisté, mezi nimi také Michal Sendivoj, který zanechal stopy na zámku v Kravařích.

Křížem krajem: Drak v muzeu v Třinci, běh na štramberskou Trúbu, Bezručova Opava

Vydáme se do Třince za pohádkou známou pod názvem Když draka bolí hlava, ve Štramberku vám přiblížíme jednu znovuobnovenou tradici běhu na Trúbu a nakonec vás pozveme na festival Bezručova Opava.

Křížem krajem: Motýlí louka, těrlické šedesátiny, čištění kostela

Uslyšíte o mytýlí louce ve Velké Polomi, o historii jednoho sídliště v Těrlicku a nakonec taky o čištění památek, konkrétně v Bohumíně.

Křížem krajem: Weisshuhnův papírenský náhon v Žimrovicích je dodnes obdivovanou technickou stavbou

Tříkilometrový náhon najdete mezi Vítkovem a Hradcem nad Moravicí. Ve svažitém skalnatém terénu přivádí samospádem vodu z řeky Moravice až do papírenského závodu.

Křížem krajem: Knihovna a badatelna, galerie v knihovně, muzejní škola pro seniory

Český Těšín, Baška, Nový Jičín a taky Kravaře – to jsou místa, do kterých vás tentokrát zavedeme. Řeč bude o nové badatelně, o alchymistické dílně, umění a muzejní škole pro seniory.

Křížem krajem: Nové technologie, zemědělské muzeum, sběr šípků pro zoo

Pozveme vás na první ročník přehlídky nových technologií v Zábřehu, do nově otevíraného Národního zemědělského muzea v Dolních Vítkovicích a také na sběr šípků do zoologické zahrady.

Křížem krajem: Antišmejdi v DPS, historie rakousko-uherské železnice, výstava fotografií Pavla Zubka

Nejprve vás zavedeme do Domova pro seniory v Příboře, kde se budou jeho uživatelé školit, jak nenaletět šmejdům. Ve Vikýřovicích navštívíme výstavu o historii rakousko-uherské trati a naše putování zakončíme v Třinci na výstavě fotografií Pavla Zubka.

Křížem krajem: Bruntálské knihokufry, řezbář Kamil Kopřiva, Beskydské centrum duševního zdraví

Nejprve se budeme věnovat knihám, přesněji řečeno, knihokufru, což je nový, originální způsob výměny knih v Bruntále. Poté zamíříme za jedním velmi šikovným řezbářem a nakonec si prohlédneme Beskydské centrum duševního zdraví, které ve Frýdku-Místku provozuje charita.

Křížem krajem: Paličkování, psí hotel, týden mobility

Unikátní  svatební šaty, ozdoby nebo roušku s krajkou. To všechno mohou vidět návětěvníci nové výstavy příborského Centra tradičních technologií. Vyrazíme taky do jednoho psího hotelu na Frýdecko-Místecku a nevynecháme ani Evropské dny mobility v Jablunkově.

Křížem krajem: Výstava o pamětnících, stezka Valaška, pamětní deska

Zastavíme se v Ostravě-Porubě na unikátní výstavě o pamětnících druhé světové války. Spolutvůrci jsou školáci. Zavedeme vás i na stezku Valašku. A nakonec v Tiché na Novojičínsku odhalíme pamětní desku T. G. Masaryka.

Křížem krajem: Farmářské slavnosti, hasičské auto, výstava včelařů

Pozveme vás na ekologickou farmu v Koňákově, kde se konají farmářské trhy. Zavítáme mezi hasiče v Malé Morávce, získali nové zásahové auto. A nakonec pro vás máme pozvánku na včelařskou výstavu na Slezskoostravském hradě.

Křížem krajem: Podzim v Kotulově dřevěnce, Dny evropského dědictví v Karviné, Archeopark v Chotěbuzi

Dozvíme se, jak náročný podzim čeká pracovníky Kotulovy dřevěnky v Havířově. Poté vás zavedeme do Karviné na Dny evropského dědictví. A nakonec se podíváme do nově opraveného Archeoparku v Chotěbuzi, který se po roční pauze znovu otevírá.

Křížem krajem: Weisshuhnův náhon, opavští skauti, T-Film 2020

Weisshuhnův papírenský náhon v Žimrovicích, základna opavských skautů nebo třeba osmý ročník Mezinárodního filmového festivalu T-Film – to jsou místa, kam se vydáme.

Křížem krajem: Kostel sv. Jakuba, obrněný automobil, sbírkové dny Světlušky

Přiblížíme vám nejstarší kostel v Místku, válečný stroj zvaný kýblvágen i tradiční akci Nadačního fondu Světluška.

Křížem krajem: V Ostravě-Hošťálkovicích najdete nový areál pro cyklisty

Nový areál pro cyklisty otevřela ostravská část Hošťálkovice. Návštěvníci v něm najdou dvě asfaltové dráhy s terénními nerovnostmi. Jde o takzvaný pumptrack, kde jezdci na kolech nemusí šlapat. Pohybují se tak, že jen přenášejí vlastní váhu.

Křížem krajem: Zvelebování klubu, bílovecká kostelní věž, Těla a tváře Ivana Polívky

Dozvíte se, jak jak bude zvelebeno okolí oblíbeného hudebního klubu v Krnově. Poté se pokocháme výhledem z věže kostela sv. Mikuláše v Bílovci a nakonec vás pozveme na výstavu do Kopřivnice, věnovanou fotografovi Ivanu Polívkovi, který fotil nejraději právě své město.

Křížem krajem: Kulinářské speciality Osoblažska, zahájení Bezručovy Opavy, kováři ve Štramberku

Vydáme se na Osoblažsko a nabídneme rozhovor plný chutí s šéfkuchařem o tamních specialitách a tradičních jídlech. Poté vám nabídneme reportáž ze slavnostního zahájení dnes už proslulého festivalu Bezručova Opava a nakonec vás pozveme do Štramberku, protože na tamním hradu čeká návštěvníky plno zábavy a zajímavé podívané na akci věnované uměleckým kovářům.

Křížem krajem: Inspirace v přírodních vědách, zámecká knihovna, náhled do šenovské minulosti

Zavedeme vás do Bašky, kde učitelé a vědci zkoušejí způsoby, jak vyučovat přírodní vědy tak, aby děti bavily. Povíme vám také, že se do zámku v Nové Horce vrátila unikátní knihovna a pozveme i na výstavu věcí, které kdysi používali lidé z Šenova.

Křížem krajem: Hošťálkovický pumptrack, Palackého stezka, hlučínský krmáš

Představíme nový cyklistický areál, který vznikl v Ostravě-Hošťálkovicích. Do Hodslavic se vydáme za turistou Petrem Holeňou, který nám poví o pochodu Palackého stezka. A nakonec vás pozveme do Hlučína na krmáš.

Křížem krajem: Na 60 turistických atrakcí kraje je až do konce října zdarma. Vyberte si, kam se vydáte

Téměř šedesát turistických atrakcí mohou ode dneška bezplatně navštívit lidé v Moravskoslezském kraji. Vstup zdarma mají například Dolní Vítkovice, Flascharův důl v Odrách nebo třeba Stezka Valaška na Pustevnách.

Křížem krajem: Objevuj kraj zdarma, Ceny Jantar 2019, Krnovské hudební slavnosti

Bezmála šest desítek turistických atrakcí bude od září až do konce října zadarmo. Podrobnosti se dozvíte v magazínu Křížem krajem, stejně jako jména nových držitelů výročních cen Jantar, které jsou vyjádřením profesního a společenského uznání umělců s vazbou na Moravskoslezský kraj. A nakonec zavítáme do Krnova. Pozveme vás na Krnovské hudební slavnosti.

Křížem krajem: Ostravský milovník historie Jan Kohoutek opravuje tramvaj z roku 1927

V opravách vlastní tramvaje pokračuje ostravský milovník historie Jan Kohoutek. Vozovou skříň z roku 1927 našel u jednoho rodinného domu v Ostravě, kde stála 50 let. Odkoupil ji a převezl na svou zahradu. Teď ji přestavuje na malé muzeum pro veřejnost. Do oprav investuje prakticky všechen volný čas.

Křížem krajem: Historická móda na Sovinci, renovace staré tramvaje, sklářské řemeslo

Vydáme se na hrad Sovinec, kde historickou módu z doby Viktoriánské předváděla paní Kateřina Krejčová. V Ostravě žije pro změnu milovník autoveteránů Jan Kohoutek. Tentokrát se zaměřil na renovaci tramvaje z roku 1927 a konečně krásné, ale namáhavé sklářské řemeslo vám přiblížíme díky nadanému chlapci Ondřeji Horákovi z Karolinky.

Křížem krajem: Vydejte se s námi po stopách sopečné minulosti Nízkého Jeseníku

Víte, co spojuje Velký Roudný, Uhlířský vrch nebo třeba Venušinu sopku? Tyhle kopce v Nízkém Jeseníku jsou vlastně vulkány, které vybuchovaly před asi milionem let.

Křížem krajem: Indiánské městečko, venkovské muzeum, Linhartovy v rekonstrukci

Putování zahájíme v Ostravě na sídlišti. Možná vás překvapíme, že se zde ukrývá unikátní Indiánské městečko. Ve Starém Jičíně vás seznámíme s manželi Polzerovými, které láska k historii přivedla až k založení malého muzea. A nakonec se dozvíme, jak to vypadá s opravou zámku v Linhartovech na Bruntálsku.

Křížem krajem: Pusto na Lysé, počítání šafránů, fotografická soutěž

Nejprve se dozvíme, jestli v těchto dnech se jednotlivci vydávají do přírody a jestli oblíbeným cílem lidí je například Lysá hora v Beskydech. Zavítáme i na Vsetínsko, kde ochránci přírody počítají vzácné kvetoucí šafrány a nakonec vám povíme o soutěži amatérských fotografů z Frýdku-Místku.

Křížem krajem: 700 let Raduně, v zámeckém parku, lesní stezka

V Raduni se dozvíme, co chystají na zámku pro letošní sezónu. V Klimkovicích vám představíme park Petra Bezruče, který je místem nejen pro příjemné procházky, a nakonec povíme zajímavosti o stavbě stezky Vyhlídka ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Křížem krajem: Hněvošické kostely, singletrail ve Staříči, zklamaný Permoník

Nejprve v Hněvošicích na Opavsku navštívíme kostel, který si postavili věřící vlastníma rukama. Seznámíme vás také s novou cyklistickou tratí ve Staříči a nakonec se dozvíme, jak prožívají zpěváci z karvinského souboru Permoník zklamání ze zrušené cesty do zámoří.

Křížem krajem: Oprava sokolovny, zámecké vykopávky, muzeum Hedvábné stezky

Navštívíme Úvalno, Bílovec a centrum Ostravy. Nejprve bude řeč o nově vznikajícím sportovním centru, které vzniká z bývalé sokolovny. Následovat bude výprava za středověké hradební zdi a nakonec malý výlet po Jantarové a Hedvábné stezce.

Křížem krajem: Minigalerie v kapli, sbírka autíček, co se děje v divadle

Zavítáme nejprve do Bílovce, kde instalovali novou minigalerii, věnovanou místní památce, kapli svaté Barbory. Do Českého Těšína se vypravíme za panem Petrem Molitorem, vášnivým sběratelem modelů nejrůznějších vozidel a nahlédneme i do zákulisí Slezského divadla v Opavě, které muselo zavřít své brány a odložit dvě premiéry.

Křížem krajem: Exkurze po Bazalech, frýdecko-místecká bazilika, Muzeum trojmezí

V srdci Ostravy váz zveme na malou exkurzi zákulisím zrekonstruovaného stadionu Bazaly. Ve Frýdku-Místku si prohlédneme pro změnu tamní baziliku a nakonec vám povíme o tom, že v Jablunkově vznikne Muzeum trojmezí.

Křížem krajem: Brouci v Růžové, želmo Kraken, knihy za babku

Budeme počítat brouky v jesenické rezervaci Růžová, pak se vypravíme mezi ostravské železniční modeláře a přidáme informaci o nabídce vyřazených titulů z knihovny v Orlové.

Křížem krajem: Oprava archeoparku, RC modely 1:10, Rychvaldský talent

Vydáme se do Archeoparku v Chotěbuzi, který připravuje nejednu novinku. Seznámíme se s modeláři aut a taky se vypravíme do Rychvaldu, kde se chystají na tradiční talentovou soutěž.

Křížem krajem: Už téměř 20 let zachraňují v Jezdkovicích starý zámek. Letos bude hotová první část

Doslova kousek po kousku zachraňuje malá obec Jezdkovice na Opavsku svou nejcennější památku, 400 let starý zámek. Letos by mohla být hotová první část a zámek bude mít úplně nové využití.

Křížem krajem: Oprava zámku, Dům česko-německého porozumění, Klub 55+

Prvním cílem budou Jezdkovice na Opavsku a 400 let starý zámek. Osudy dvou národů, které rozdělila válka, si připomeneme v Odrách na Novojičínsku. A vypravíme se i do Klubu 55+, který vznikl v Českém Těšíně.

Křížem krajem: Houby v muzeu, Památník Josefa Kaluse, úklid potoka Zyf

Třinec, Čeladná a Ostrava-Hrabová. Právě tam se vypravíme a řeč bude o jedlých, léčivých, jedovatých i vzácných houbách, dále o památníku jednoho z nejvýznamnějších valašských spisovatelů, a taky o jedné dobrovolnické akci, jejímž cílem je očista potoka v lesoparku Hrabovjanka.

Křížem krajem: Město zubatých žab, lodní modelář, autobusem na Lysou

Víte, které město v regionu má přezdívku Město zubatých žab? Bruntál. Prozradíme, jak město k tomuto přízvisku přišlo. Taky vám představíme rodinu Kubíčků z Ostravy, která už po několik generací žije modelářským koníčkem. A nakonec se od nás dozvíte, jak bude letos fungovat turistická hromadná přeprava na vrchol Lysé hory.

Křížem krajem: Zpřístupnění zámeckých sklepů, štramberské muzeum, bohumínské fotografie

V zámku ve Studénce prozkoumáme sklepení, a dozvíme se něco víc o nových akcích. Ve Štramberku upravují interiéry muzea. I to nás zaujalo a v Bohumíně si přijdou na své milovníci fotografování. Výstava černobílých snímků vás určitě mile překvapí.

Křížem krajem: Návštěva planetária, farní kavárna, výstava knih

Navštívíme nejprve Planetárium v Ostravě, které láká k zábavě i poučení. V reportáži ze Staré Vsi nad Ondřejnicí se dozvíme o nové farní kavárně, která tam vznikne ještě letos. A nakonec vás pozveme do Vítkova na výstavu knih Boženy Němcové.

Křížem krajem: Návštěva planetária, farní kavárna, výstava knih

Navštívíme nejprve Planetárium v Ostravě, které láká k zábavě i poučení. V reportáži ze Staré Vsi nad Ondřejnicí se dozvíme o nové farní kavárně, která tam vznikne ještě letos. A nakonec vás pozveme do Vítkova na výstavu knih Boženy Němcové.

Křížem krajem: Knihovna v Klimkovicích u Ostravy slaví 100 let. Město o ní připravuje i výstavu na zámku

Sté výročí letos slaví knihovna v Klimkovicích u Ostravy. Město ji v roce 1920 založilo proto, aby využilo svůj bohatý knižní fond. Zároveň mu to ale přikazoval i zákon o knihovnictví. Všechny obce minimálně se 400 obyvateli totiž v té době knihovnu mít musely. Abychom zmapovali historii té klimkovické, vydali jsme se přímo na místo.

Křížem krajem: Sto let klimkovické knihovny, letecká modelařina, otevírání kostelní schránky

Zamíříme do klimkovického zámku na výstavu ke století místní knihovny. Představíme vám i modeláře, kterého zajímají nejen miniatury letadel, ale i jejich minulost. A nakonec odtajníme obsah schránky uložené ve věži kostela sv. Josefa ve Fulneku.

Křížem krajem: Sto let klimkovické knihovny, letecká modelařina, otevírání kostelní schránky

Zamíříme do klimkovického zámku na výstavu ke století místní knihovny. Představíme vám i modeláře, kterého zajímají nejen miniatury letadel, ale i jejich minulost. A nakonec odtajníme obsah schránky uložené ve věži kostela sv. Josefa ve Fulneku.

Křížem krajem: Velká náruč se stěhuje, bengálské kočky, Zlatá hlučínská hvězda

Spolek Velká náruč z Horní Suché bude prvním cílem v našem putování. Poté se zastavíme v Havířově a potěšíme se s překrásnými bengálskými kočkami. A krásu i taneční umění mažoretek můžeme obdivovat v Hlučíně. Pozveme vás na mezinárodní soutěž Zlatá hlučínská hvězda.

Křížem krajem: Až 30 milionů korun bude stát oprava zámku v arboretu v Novém Dvoře na Opavsku

Arboretum v Novém dvoře u Opavy chce po mnoha letech znova zpřístupnit svou dominantu. Zámek z počátku minulého století. Už proto, že stále více snoubenců plánuje svatbu právě v tomto arboretu a při obřadech by tak měli střechu nad hlavou. Oprava zámku bude stát téměř 30 milionů korun.

Křížem krajem: Zámek v arboretu, u pěstitele akvarijních rostlin, sportovní dopoledne

Nejprve v Novém Dvoře u Opavy navštívíme arboretum a dozvíme se něco víc o opravě tamního zámku. V Oticích u Opavy nás přivítá vášnivý pěstitel akvarijních rostlin a se sportovním dnem pro děti nás seznámí pořadatelé ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Křížem krajem: Zámek v arboretu, u pěstitele akvarijních rostlin, sportovní dopoledne

Nejprve v Novém Dvoře u Opavy navštívíme arboretum a dozvíme se něco víc o opravě tamního zámku. V Oticích u Opavy nás přivítá vášnivý pěstitel akvarijních rostlin a se sportovním dnem pro děti nás seznámí pořadatelé ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Křížem krajem: Změny v muzeu Tatry. Chcete-li vidět expozice ve stávající podobě, musíte si pospíšit

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici patří k nejnavštěvovanějším muzeím u nás. A dá se předpokládat, že až v roce 2021 bude otevřena nová moderní budova muzea, počet návštěvníků ještě vzroste. Co však s uvolněným prostorem v té současné expozici?

Křížem krajem: Technické muzeum, výstava na zastávkách, za kulturou do Klimkovic

Vydáme se do Kopřivnice, Třince a Klimkovic. Na naší první zastávce zamíříme mezi stará auta. Následovat bude prohlídka autobusových zastávek, které nově slouží jako výstavní plochy. A nakonec si přiblížíme aktuální program určený nejen lázeňským hostům.

Křížem krajem: Technické muzeum, výstava na zastávkách, za kulturou do Klimkovic

Vydáme se do Kopřivnice, Třince a Klimkovic. Na naší první zastávce zamíříme mezi stará auta. Následovat bude prohlídka autobusových zastávek, které nově slouží jako výstavní plochy. A nakonec si přiblížíme aktuální program určený nejen lázeňským hostům.

Křížem krajem: Oprava varhan, chovatel švábů, fotosoutěž Můj svět

Navštívíme Hošťálkovy, Opavu, ale také jeden ostravský byt plný švábů. Zajímat se budeme o restaurování barokních varhan i o tradiční fotovýstavu, která přibližuje všední i neobvyklé zážitky lidí z charity v celé republice.

Křížem krajem: Zrestaurované muzeum, pletení okravčáků, akce v knihovně

Tentokrát se dozvíme, že Muzeum Oderska v Odrách je po půlroční pauze opět přístupné návštěvníkům. V reportáži z Příbora uslyšíme o pradávné technice pletení papučí, zvaných okravčáků a o tom, že i malá knihovna může dělat velké věci, se přesvědčíme v Mostech u Jablunkova.

Křížem krajem: Zrestaurované muzeum, pletení okravčáků, akce v knihovně

Tentokrát se dozvíme, že Muzeum Oderska v Odrách je po půlroční pauze opět přístupné návštěvníkům. V reportáži z Příbora uslyšíme o pradávné technice pletení papučí, zvaných okravčáků a o tom, že i malá knihovna může dělat velké věci, se přesvědčíme v Mostech u Jablunkova.

Křížem krajem: Doubravský chodníček, novojičínský masopust, školské narozeniny

Doubrava, Nový Jičín a Háj ve Slezku. Právě tam zamíříme. A nejdříve si přiblížíme novou atrakci – tzv. smyslový chodník. Potom vyrazíme na masopustní veselí a nakonec navštívíme školu, která si připomíná sedmdesátiny.

Křížem krajem: Doubravský chodníček, novojičínský masopust, školské narozeniny

Doubrava, Nový Jičín a Háj ve Slezku. Právě tam zamíříme. A nejdříve si přiblížíme novou atrakci – tzv. smyslový chodník. Potom vyrazíme na masopustní veselí a nakonec navštívíme školu, která si připomíná sedmdesátiny.

Křížem krajem: Chov akvarijních ryb, kurz stavby lodě, 100 let Těšína v knihovně

Probereme chovatelství, loďařství i historii. Seznámíme vás se zkušeným akvaristou z Orlové-Lutyně, nabídneme kurz, který vás naučí postavit vlastní plavidlo, a taky vám přiblížíme historii Českého Těšína.

Křížem krajem: Chov akvarijních ryb, kurz stavby lodě, 100 let Těšína v knihovně

Probereme chovatelství, loďařství i historii. Seznámíme vás se zkušeným akvaristou z Orlové-Lutyně, nabídneme kurz, který vás naučí postavit vlastní plavidlo, a taky vám přiblížíme historii Českého Těšína.

Křížem krajem: Skateboardisté ve Frýdku-Místku mají po letech pořádné zázemí. Čekali na něho skoro deset let

V sousedství železniční trati ve Frýdku-Místku našli nové zázemí skateboardisté. Město tam vybudovalo moderní betonový areál. Nahradil nevyhovující plechové překážky, které dříve mladí lidé využívali. Areál má parametry i na pořádání profesionálních závodů a už letos by se tam rádi zapojili do série Českého skateboardového poháru.

Křížem krajem: Příběh Kateřinek, havířovský skatepark, prázdniny ve Frýdku-Místku

Na cestě Křížem krajem se tentokrát zastavíme nejprve v Opavě. V obecním domě navštívíme výstavu nazvanou Příběh Kateřinek, mapující historii této městské části. Příspěvek z Havířova nám nabídne sportovní téma. Podíváme se, co je nového v tamním skateparku a snad potěšíme rodiny školáků z Frýdku-Místku, kteří budou mít příští týden jarní prázdniny. Přestože není sníh, nudit se určitě nemusí.

Křížem krajem: Oční studánka, obnova parku, digitální tělocvična

Zavedeme vás ke studánce na kopci Svinec u Starého Jičína. Její voda prý prospívá očím. V Kravařích na Opavsku se poté dozvíme o nutnosti kácení nemocných stromů, které však nahradí nové. A nakonec uslyšíte, co je digitální tělocvična pro seniory, která je v Ostravě.

Křížem krajem: Mistři v deskovkách, frýdecko-místecký skatepark, fotografie Krnovanů

Představíme vám dva mladé přeborníky v hraní deskových her. Věnovat se budeme i skateboardingu ve Frýdku-Místku. A uslyšíte o přípravě nové výstavy v Krnově, a to k historii místních měšťanských rodin.

Křížem krajem: Výstava fotografií Střeleckého domu, chovatelka alergička, masopust ve Štramberku

V Krnově se podíváme do Střediska volného času na výstavu historických fotografií Střeleckého domu. V Ostravě vás seznámíme se slečnou, která díky lásce ke svému příteli chová jeho kočky navzdory tomu, že je alergička. A nakonec vás pozveme na tradiční masopust do Štramberka.

Křížem krajem: Valentýnský workshop, chovatel papoušků, kluziště ve Vrbně pod Pradědem

Nejdřív se vydáme do štramberské knihovny. V Krásném Poli u Ostravy navštívíme chovatele papoušků Otakara Chalcaře a jeho ženu Naďu a ve Vrbně pod Pradědem vám představíme nové kluziště.

Křížem krajem: Valentýnský workshop, chovatel papoušků, kluziště ve Vrbně pod Pradědem

Nejdřív se vydáme do štramberské knihovny. V Krásném Poli u Ostravy navštívíme chovatele papoušků Otakara Chalcaře a jeho ženu Naďu a ve Vrbně pod Pradědem vám představíme nové kluziště.

Křížem krajem: Zemědělské muzeum, varhany ve Staré Bělé, budoucnost knihoven

Burdak, čert, bryčka či mlátička – víte o čem je řeč? O starých zemědělských strojích, které už dávno dosloužily, ale pořád mají své kouzlo a obdiv řady lidí. V Zemědělském muzeu ve Vojkovicích je opravili, natřeli a vystavili. A my jsme se na ně byli podívat. V magazínu Křížem krajem ale nabídneme více. Nahlédneme do zákulisí příprav instalace nových varhan v Ostravě-Staré Bělé nebo se budeme zajímat o knihovnictví v elektronické době.

Křížem krajem: Zemědělské muzeum, varhany ve Staré Bělé, budoucnost knihoven

Burdak, čert, bryčka či mlátička – víte o čem je řeč? O starých zemědělských strojích, které už dávno dosloužily, ale pořád mají své kouzlo a obdiv řady lidí. V Zemědělském muzeu ve Vojkovicích je opravili, natřeli a vystavili. A my jsme se na ně byli podívat. V magazínu Křížem krajem ale nabídneme více. Nahlédneme do zákulisí příprav instalace nových varhan v Ostravě-Staré Bělé nebo se budeme zajímat o knihovnictví v elektronické době.

Křížem krajem: Hulvácký fenomén, pralesní žabky, výtvarná soutěž

Věnovat se budeme tajemnu, které zajímá literárního badatele Martina Jirouška. Poté si řekneme více o jednom milostném příběhu, který postupně přivedl jeden manželský pár až k chovatelství pralesních žabek. A nakonec vám nabídneme výtvarnou soutěž na novou podobu opavského parku Joy Adamsonové.

Křížem krajem: Areál Skalka, fotografie Müllerova domu, výročí hlučínského gymnázia

Podíváme se do Vřesiny u Ostravy. V areálu Skalka se ukrývá zábavný svět i s mini zoo. V Opavě navštívíme výstavu fotografií Müllerova domu a v Hlučíně si připomeneme sté výročí založení tamního gymnázia Josefa Kainara.

Křížem krajem: Areál Skalka, fotografie Müllerova domu, výročí hlučínského gymnázia

Podíváme se do Vřesiny u Ostravy. V areálu Skalka se ukrývá zábavný svět i s mini zoo. V Opavě navštívíme výstavu fotografií Müllerova domu a v Hlučíně si připomeneme sté výročí založení tamního gymnázia Josefa Kainara.

Křížem krajem: Palačovský památník, trénink paměti, setkání trubačů

V Palačově vás zavedeme do míst, kde se před lety zřítil americký bombardér. Budeme taky společně trénovat paměť, a to v Orlové. A nakonec se v Opavě necháme pozvat na tradiční setkání trubačů.

Křížem krajem: Minimuzeum smaltu, terapeut vlkodav, Prázdninové čtvrtky

Vydáme se do minimuzea smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Pak vás seznámíme s něžným psím obrem, který je velkou oporou pro mladou rodinu z Hranic. A pozveme na Prázdninové čtvrtky v Jablunkově.

Křížem krajem: Minimuzeum smaltu, terapeut vlkodav, Prázdninové čtvrtky

Vydáme se do minimuzea smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Pak vás seznámíme s něžným psím obrem, který je velkou oporou pro mladou rodinu z Hranic. A pozveme na Prázdninové čtvrtky v Jablunkově.

Křížem krajem: Malíř a sedlák, muzeum kytar, polské umění na dole Michal

První kroky na cestě Křížem krajem povedou tentokrát do Opavy, kde jste zváni do Slezského zemského muzea na výstavu Paul Gebauer – akademický malíř a sedlák.  V Krnově vás seznámíme s nápadem několika studentů, kteří připravují malé, ale velmi zajímavé muzeum kytar. A nakonec míříme do Ostravy. Polskému umění patří galerie Dolu Michal.

Křížem krajem: Nové bunkry, novodobí legionáři, prázdniny v Opavě

Budeme absolvovat malou exkurzi do historie našeho regionu. Pozveme vás mezi příznivce vojenské historie do Chotěbuze, mezi legionáře na hrad Helfštýn a taky mezi Strážce galaktického vesmíru.

Křížem krajem: Turisté stále častěji vyhledávají hlučínské bažiny. Na části své zahrady je zpřístupnil Jiří Sonnek

Bažiny v Hlučíně u Ostravy se stávají stále vyhledávanějším cílem turistů. Na části své vlastní zahrady je obnovil Jiří Sonnek. Hlučínský nadšenec do přírody navíc nad mokřady postavil dřevěné chodníky. Lidé tak můžou zblízka prozkoumat celé území, kde třeba hnízdí dravci a žijí tam i různé druhy obojživelníků.