Křížem krajem

Magazín dobrých zpráv a zajímavostí Moravskoslezského kraje.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Křížem krajem: Vzdělávací centrum v Karlovicích, oderská vrása, Oděvy První republiky

Nejprve se vypravíme do Karlovic v Jeseníkách a navštívíme vzdělávací centrum Více ve mlýně. Podíváme se také do lomu v obci Pohoř u Oder na Novojičínsku. A nakonec zavítáme do Hlučína na výstavu Oděvy První republiky.

Křížem krajem: Oprava knihovny, setkání válečných veteránů, prohlídka věže dolu František

Zamíříme do knihovny v Bohumíně a prozradíme, co vše obnáší oprava hlavní budovy v centru města. Zavedeme vás také do Bystřice, kde se konalo tradiční setkání válečných veteránů a pozveme vás i do Horní Suché, kde můžete vystoupat na těžní věž bývalého dolu František.

Křížem krajem: Venčení papoušků, Malý a Velký škaredý, DNA

Víte o tom, že nejen psi, ale i papoušci se musí venčit? Uslyšíte v reportáži z Ostravy-Poruby. Vypravíme se také k Malému a Velkému škaredému potoku do Beskyd a nakonec vám představíme DNA, nadšené divadelní amatéry z Frýdku-Místku.

Křížem krajem: Bolatičtí zahrádkáři se pochlubili úrodou. Letos se dařilo hlavně dýním

Je tady podzim a to znamená, že se zahrádkáři začínají chlubit svou úrodou. Na jedné z prvních velkých výstav jsme se byli podívat a zjistili jsme, že se letos velmi dařilo třeba dýním. Máme důkaz z Bolatic na Hlučínsku.

Křížem krajem: V Kopřivnici dokončují nové muzeum nákladních automobilů Tatra

Přestavbu budovy bývalé slévárny na muzeum nákladních automobilů dokončují dělníci v Kopřivnici. Má tam být vystavená unikátní sbírka asi 70 historických nákladních aut Tatra. Jednotlivé exponáty tam pracovníci muzea začnou stěhovat už na začátku příštího roku.

Křížem krajem: Nové muzeum v Kopřivnici, klub vojenské historie Fénix, Týden čtení dětem

Podíváme se do Kopřivnice, kde finišuje stavba nového muzea nákladních vozů. V Novém Jičíně nás vojenský nadšenec Jiří Kostelník seznámí s činností klubu Fénix a do Českého Těšína zamíříme na akci nazvanou Týden čtení dětem.

Křížem krajem: Úroda bolatických zahrádkářů, Lázně Darkov, ADRA hledá dobrovolníky

Nejprve se podíváme mezi bolatické zahrádkáře, kteří se začínají chlubit svou letošní úrodou. Pak vyrazíme do darkovských lázní, v nichž se pacienti léčí jodobromovou vodou. A nakonec zavítáme do ostravské charitativní organizace ADRA, která teď shání dobrovolníky k dětem.

Křížem krajem: Trisia slaví 50 let, Devětsil ze Štramberka, Opavský páv

Vrátíme se do doby, kdy v Třinci stavěli kulturní dům. Následovat bude návštěva u hráče na jednostrunný chordofon ze 17. století. A pozveme vás do Opavy na sedmý ročník mezinárodního festivalu studentských filmů.

Křížem krajem: Dětští průvodci, centrum tradičních technologií, Valašská zahrada

Řepiště, Příbor a Rožnov pod Radhoštěm – to jsou další cíle našeho magazínu. Nejprve si uděláme zastávku na Frýdecko-Místecku, abychom si místní historii vychutnali v podání dětských průvodců. Následovat bude návštěva Centra tradičních technologií a nakonec si prohlédneme letošní podzimní Valašskou zahradu.

Křížem krajem: Historická cukrárna, brouci na Janíčkově vrchu, 100 let skautingu v Příboře

Nejprve si v Krnově pochutnáme na zákuscích v pravé prvorepublikové cukrárně. Poté budeme zkoumat brouky na Janíčkově vrchu a nakonec nahlédneme na oslavy 100. výročí skautingu v Příboře.

Křížem krajem: Slezská stopa slavného alchymisty Sendivoje. Jeho dílnu uvidíte na zámku v Kravařích

Namíchat elixír mládí, objevit kámen mudrců a vyrobit z obyčejného kovu pravé zlato. I o to se v minulosti pokoušeli slavní evropští alchymisté, mezi nimi také Michal Sendivoj, který zanechal stopy na zámku v Kravařích.

Křížem krajem: Drak v muzeu v Třinci, běh na štramberskou Trúbu, Bezručova Opava

Vydáme se do Třince za pohádkou známou pod názvem Když draka bolí hlava, ve Štramberku vám přiblížíme jednu znovuobnovenou tradici běhu na Trúbu a nakonec vás pozveme na festival Bezručova Opava.

Křížem krajem: Motýlí louka, těrlické šedesátiny, čištění kostela

Uslyšíte o mytýlí louce ve Velké Polomi, o historii jednoho sídliště v Těrlicku a nakonec taky o čištění památek, konkrétně v Bohumíně.

Křížem krajem: Weisshuhnův papírenský náhon v Žimrovicích je dodnes obdivovanou technickou stavbou

Tříkilometrový náhon najdete mezi Vítkovem a Hradcem nad Moravicí. Ve svažitém skalnatém terénu přivádí samospádem vodu z řeky Moravice až do papírenského závodu.

Křížem krajem: Knihovna a badatelna, galerie v knihovně, muzejní škola pro seniory

Český Těšín, Baška, Nový Jičín a taky Kravaře – to jsou místa, do kterých vás tentokrát zavedeme. Řeč bude o nové badatelně, o alchymistické dílně, umění a muzejní škole pro seniory.

Křížem krajem: Nové technologie, zemědělské muzeum, sběr šípků pro zoo

Pozveme vás na první ročník přehlídky nových technologií v Zábřehu, do nově otevíraného Národního zemědělského muzea v Dolních Vítkovicích a také na sběr šípků do zoologické zahrady.

Křížem krajem: Antišmejdi v DPS, historie rakousko-uherské železnice, výstava fotografií Pavla Zubka

Nejprve vás zavedeme do Domova pro seniory v Příboře, kde se budou jeho uživatelé školit, jak nenaletět šmejdům. Ve Vikýřovicích navštívíme výstavu o historii rakousko-uherské trati a naše putování zakončíme v Třinci na výstavě fotografií Pavla Zubka.

Křížem krajem: Bruntálské knihokufry, řezbář Kamil Kopřiva, Beskydské centrum duševního zdraví

Nejprve se budeme věnovat knihám, přesněji řečeno, knihokufru, což je nový, originální způsob výměny knih v Bruntále. Poté zamíříme za jedním velmi šikovným řezbářem a nakonec si prohlédneme Beskydské centrum duševního zdraví, které ve Frýdku-Místku provozuje charita.

Křížem krajem: Paličkování, psí hotel, týden mobility

Unikátní  svatební šaty, ozdoby nebo roušku s krajkou. To všechno mohou vidět návětěvníci nové výstavy příborského Centra tradičních technologií. Vyrazíme taky do jednoho psího hotelu na Frýdecko-Místecku a nevynecháme ani Evropské dny mobility v Jablunkově.

Křížem krajem: Výstava o pamětnících, stezka Valaška, pamětní deska

Zastavíme se v Ostravě-Porubě na unikátní výstavě o pamětnících druhé světové války. Spolutvůrci jsou školáci. Zavedeme vás i na stezku Valašku. A nakonec v Tiché na Novojičínsku odhalíme pamětní desku T. G. Masaryka.

Křížem krajem: Farmářské slavnosti, hasičské auto, výstava včelařů

Pozveme vás na ekologickou farmu v Koňákově, kde se konají farmářské trhy. Zavítáme mezi hasiče v Malé Morávce, získali nové zásahové auto. A nakonec pro vás máme pozvánku na včelařskou výstavu na Slezskoostravském hradě.

Křížem krajem: Podzim v Kotulově dřevěnce, Dny evropského dědictví v Karviné, Archeopark v Chotěbuzi

Dozvíme se, jak náročný podzim čeká pracovníky Kotulovy dřevěnky v Havířově. Poté vás zavedeme do Karviné na Dny evropského dědictví. A nakonec se podíváme do nově opraveného Archeoparku v Chotěbuzi, který se po roční pauze znovu otevírá.

Křížem krajem: Weisshuhnův náhon, opavští skauti, T-Film 2020

Weisshuhnův papírenský náhon v Žimrovicích, základna opavských skautů nebo třeba osmý ročník Mezinárodního filmového festivalu T-Film – to jsou místa, kam se vydáme.

Křížem krajem: Kostel sv. Jakuba, obrněný automobil, sbírkové dny Světlušky

Přiblížíme vám nejstarší kostel v Místku, válečný stroj zvaný kýblvágen i tradiční akci Nadačního fondu Světluška.

Křížem krajem: V Ostravě-Hošťálkovicích najdete nový areál pro cyklisty

Nový areál pro cyklisty otevřela ostravská část Hošťálkovice. Návštěvníci v něm najdou dvě asfaltové dráhy s terénními nerovnostmi. Jde o takzvaný pumptrack, kde jezdci na kolech nemusí šlapat. Pohybují se tak, že jen přenášejí vlastní váhu.

Křížem krajem: Zvelebování klubu, bílovecká kostelní věž, Těla a tváře Ivana Polívky

Dozvíte se, jak jak bude zvelebeno okolí oblíbeného hudebního klubu v Krnově. Poté se pokocháme výhledem z věže kostela sv. Mikuláše v Bílovci a nakonec vás pozveme na výstavu do Kopřivnice, věnovanou fotografovi Ivanu Polívkovi, který fotil nejraději právě své město.

Křížem krajem: Kulinářské speciality Osoblažska, zahájení Bezručovy Opavy, kováři ve Štramberku

Vydáme se na Osoblažsko a nabídneme rozhovor plný chutí s šéfkuchařem o tamních specialitách a tradičních jídlech. Poté vám nabídneme reportáž ze slavnostního zahájení dnes už proslulého festivalu Bezručova Opava a nakonec vás pozveme do Štramberku, protože na tamním hradu čeká návštěvníky plno zábavy a zajímavé podívané na akci věnované uměleckým kovářům.

Křížem krajem: Inspirace v přírodních vědách, zámecká knihovna, náhled do šenovské minulosti

Zavedeme vás do Bašky, kde učitelé a vědci zkoušejí způsoby, jak vyučovat přírodní vědy tak, aby děti bavily. Povíme vám také, že se do zámku v Nové Horce vrátila unikátní knihovna a pozveme i na výstavu věcí, které kdysi používali lidé z Šenova.

Křížem krajem: Hošťálkovický pumptrack, Palackého stezka, hlučínský krmáš

Představíme nový cyklistický areál, který vznikl v Ostravě-Hošťálkovicích. Do Hodslavic se vydáme za turistou Petrem Holeňou, který nám poví o pochodu Palackého stezka. A nakonec vás pozveme do Hlučína na krmáš.

Křížem krajem: Na 60 turistických atrakcí kraje je až do konce října zdarma. Vyberte si, kam se vydáte

Téměř šedesát turistických atrakcí mohou ode dneška bezplatně navštívit lidé v Moravskoslezském kraji. Vstup zdarma mají například Dolní Vítkovice, Flascharův důl v Odrách nebo třeba Stezka Valaška na Pustevnách.

Křížem krajem: Objevuj kraj zdarma, Ceny Jantar 2019, Krnovské hudební slavnosti

Bezmála šest desítek turistických atrakcí bude od září až do konce října zadarmo. Podrobnosti se dozvíte v magazínu Křížem krajem, stejně jako jména nových držitelů výročních cen Jantar, které jsou vyjádřením profesního a společenského uznání umělců s vazbou na Moravskoslezský kraj. A nakonec zavítáme do Krnova. Pozveme vás na Krnovské hudební slavnosti.

Křížem krajem: Ostravský milovník historie Jan Kohoutek opravuje tramvaj z roku 1927

V opravách vlastní tramvaje pokračuje ostravský milovník historie Jan Kohoutek. Vozovou skříň z roku 1927 našel u jednoho rodinného domu v Ostravě, kde stála 50 let. Odkoupil ji a převezl na svou zahradu. Teď ji přestavuje na malé muzeum pro veřejnost. Do oprav investuje prakticky všechen volný čas.

Křížem krajem: Historická móda na Sovinci, renovace staré tramvaje, sklářské řemeslo

Vydáme se na hrad Sovinec, kde historickou módu z doby Viktoriánské předváděla paní Kateřina Krejčová. V Ostravě žije pro změnu milovník autoveteránů Jan Kohoutek. Tentokrát se zaměřil na renovaci tramvaje z roku 1927 a konečně krásné, ale namáhavé sklářské řemeslo vám přiblížíme díky nadanému chlapci Ondřeji Horákovi z Karolinky.

Křížem krajem: Vydejte se s námi po stopách sopečné minulosti Nízkého Jeseníku

Víte, co spojuje Velký Roudný, Uhlířský vrch nebo třeba Venušinu sopku? Tyhle kopce v Nízkém Jeseníku jsou vlastně vulkány, které vybuchovaly před asi milionem let.

Křížem krajem: Indiánské městečko, venkovské muzeum, Linhartovy v rekonstrukci

Putování zahájíme v Ostravě na sídlišti. Možná vás překvapíme, že se zde ukrývá unikátní Indiánské městečko. Ve Starém Jičíně vás seznámíme s manželi Polzerovými, které láska k historii přivedla až k založení malého muzea. A nakonec se dozvíme, jak to vypadá s opravou zámku v Linhartovech na Bruntálsku.

Křížem krajem: Pusto na Lysé, počítání šafránů, fotografická soutěž

Nejprve se dozvíme, jestli v těchto dnech se jednotlivci vydávají do přírody a jestli oblíbeným cílem lidí je například Lysá hora v Beskydech. Zavítáme i na Vsetínsko, kde ochránci přírody počítají vzácné kvetoucí šafrány a nakonec vám povíme o soutěži amatérských fotografů z Frýdku-Místku.

Křížem krajem: 700 let Raduně, v zámeckém parku, lesní stezka

V Raduni se dozvíme, co chystají na zámku pro letošní sezónu. V Klimkovicích vám představíme park Petra Bezruče, který je místem nejen pro příjemné procházky, a nakonec povíme zajímavosti o stavbě stezky Vyhlídka ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Křížem krajem: Hněvošické kostely, singletrail ve Staříči, zklamaný Permoník

Nejprve v Hněvošicích na Opavsku navštívíme kostel, který si postavili věřící vlastníma rukama. Seznámíme vás také s novou cyklistickou tratí ve Staříči a nakonec se dozvíme, jak prožívají zpěváci z karvinského souboru Permoník zklamání ze zrušené cesty do zámoří.

Křížem krajem: Oprava sokolovny, zámecké vykopávky, muzeum Hedvábné stezky

Navštívíme Úvalno, Bílovec a centrum Ostravy. Nejprve bude řeč o nově vznikajícím sportovním centru, které vzniká z bývalé sokolovny. Následovat bude výprava za středověké hradební zdi a nakonec malý výlet po Jantarové a Hedvábné stezce.

Křížem krajem: Minigalerie v kapli, sbírka autíček, co se děje v divadle

Zavítáme nejprve do Bílovce, kde instalovali novou minigalerii, věnovanou místní památce, kapli svaté Barbory. Do Českého Těšína se vypravíme za panem Petrem Molitorem, vášnivým sběratelem modelů nejrůznějších vozidel a nahlédneme i do zákulisí Slezského divadla v Opavě, které muselo zavřít své brány a odložit dvě premiéry.

Křížem krajem: Exkurze po Bazalech, frýdecko-místecká bazilika, Muzeum trojmezí

V srdci Ostravy váz zveme na malou exkurzi zákulisím zrekonstruovaného stadionu Bazaly. Ve Frýdku-Místku si prohlédneme pro změnu tamní baziliku a nakonec vám povíme o tom, že v Jablunkově vznikne Muzeum trojmezí.

Křížem krajem: Brouci v Růžové, želmo Kraken, knihy za babku

Budeme počítat brouky v jesenické rezervaci Růžová, pak se vypravíme mezi ostravské železniční modeláře a přidáme informaci o nabídce vyřazených titulů z knihovny v Orlové.