Lékárna

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Lékárna: Endometrióza je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti

Primář gynekologicko-porodního oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku Martin Němec v naší rozhlasové Lékárně hovořil o endometrióze. Ta je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku a je současně jednou z nejčastějších příčin neplodnosti.

Lékárna: Víte, co dělá literární vědec? A co čtou dnešní studenti? Setkání s Oskarem Mainxem

Máte představu o tom, co dělá takový literární vědec? Oskar Mainx se literární vědě věnuje, ale je to taky kantor na Slezské univerzitě a jiných školách.

Lékárna: Neprůchodnost slzných kanálků. Jak ji poznat a jak se léčí

Neprůchodnost slzných kanálků je zdravotní problém, kterým trpí až 70 procent novorozenců, u kterých v době porodu ještě nebyl ukončen vývoj slzných cest.

Lékárna: Problémy s viděním za volantem. S očním primářem o zraku řidičů

S MUDr. Martinem Cholevou, primářem Oční kliniky Lexum probereme zrak řidičů. Problémy s viděním za volantem totiž mohou být příčinou vážných dopravních kolizí.

Lékárna: Nukleární medicína a léčba štítné žlázy anebo kloubů

Nukleární medicína umožňuje vyšetření široké škály zdravotních potíží napříč lékařskými obory. Disponuje mnoha zobrazovacími metodami, je neinvazivní a lidské tělo zatěžuje minimálně.

Lékárna: Nejčastější úrazy očí a jak jim předcházet

S jakými zraněními očí lidé nejčastěji do ordinace lékaře přicházejí? Jak se dají řešit a hlavně jak jim předcházet?

Lékárna: Migréna není jen bolení hlavy. Touto nemocí trpí každý desátý

Migrénou trpí každý desátý člověk na světě. Je to závažné neurologické onemocnění, které zůstává často podceňované a nepochopené. Migréna totiž není pouhé bolení hlavy.

Lékárna: DNS aneb dynamická neuromuskulární stabilizace

Hostem je fyzioterapeutka Pavla Kusynová-Vichnarová. Hovořili jsme s ní o tzv. dynamické neuromuskulární stabilizaci, známé pod zkratkou DNS.

Lékárna: Transplantace ledviny jako nejúčinnější léčba selhání ledvin

Transplantace ledviny je operace, při níž je zdravá ledvina dárce vpravena do těla pacienta, aby vykonávala veškeré funkce, které nefunkční ledviny příjemce již nejsou schopny plnit.

Lékárna: Ruce myjeme mýdlem, čočky jen roztokem, připomíná optometristka Markéta Malá

Pro koho jsou kontaktní čočky vhodné a pro koho naopak ne? Jak je třeba se o ně starat a jaké zdravotní potíže nám hrozí, když s nimi nebudeme správně nakládat a dobře o ně pečovat?

Lékárna: Role dědičnosti u vzniku rakoviny

Hostem je Spiros Tavandzis z laboratoře molekulární biologie společnosti AGEL. Právě tam totiž vědci nedávno zjišťovali, jakou roli hraje dědičnost u vzniku rakoviny. Příčinu nádorových onemocnění jim pomohly odhalit geny zdravých seniorů. Co všechno takový rozsáhlý průzkum obnáší? A jaké jsou jeho výsledky?

Lékárna: Jak zvládat vedro? Radí interní lékařka a diabetoložka Radka Nágelová

Letní teploty někdy dosahují hodnot, které bývají nepříjemné i zdravým lidem. Jak potom zvládat vedro, když už nám není dvacet let a máme své zdravotní neduhy? Radí interní lékařka a diabetoložka Polikliniky Agel v Ostravě Radka Nágelová.

Lékárna: Zánět slinivky břišní. O příčinách, příznacích i léčbě jsme hovořili s MUDr. Petrem Vítkem

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida. O tom, jak zánět léčit, jsme mluvili s internistou, MUDr. Petrem Vítkem z Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku.

Lékárna: Nádor tlustého střeva. Úspěšnost léčby závisí na včasném odhalení nemoci, připomíná lékařka

Věděli jste, že rakovina tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě? A právě proto není prevence před ním nikdy dost.

Lékárna: Lidé by na kontrolu zraku měli začít chodit nejpozději ve čtyřiceti, říká primář oční kliniky

Martin Choleva, primář oční kliniky Lexum v Ostravě, v Lékárně vysvětlil, proč je třeba chodit na pravidelné kontroly a jaká závažná oční onemocnění právě díky preventivním prohlídkám mohou lékaři včas odhalit, a tedy i léčit.

Lékárna: Nejlepší prevence na křečové žíly? Mějte nohy na stole, říká MUDr. Fabián

Křečové žíly má v dospělém věku až 50 procent populace. A rozhodně nejde jen o estetický problém. Dá se křečovým žilám vyhnout? A jaké operační možnosti dnes máme?

Lékárna: Jak moc se bát koronaviru a co na něj platí? O nákaze, léčbě, ochraně i hysterii s epidemiologem Rastislavem Maďarem

Koronavirus. Asi nejfrekventovanější slovo, které zní v těchto dnech nejen z médií, ale i mezi lidmi. Jak dlouho epidemie koronaviru potrvá? Není horší než samotný virus hysterie, která okolo něj vypukla? Jak svůj organismus proti koronaviru bránit?

Lékárna: Jak užívat kontaktní čočky, abychom zraku neškodili, poradí oční lékařka Jana Juhászová

Nosíte kontaktní čočky? A dodržujete přitom všechna potřebná pravidla? Pokud ne, riskujete nejen zhoršené vidění, ale taky zánět spojivek nebo i rohovkový vřed. Rizikové chování nositelů kontaktních čoček se nevyplácí.

Lékárna: Inkontinece stolice. S řešením radí fyzioterapeutka Lucie Čermáková

Inkontinence stolice je vysoce delikátní zdravotní problém, který se týká pěti až sedmi procent populace. Každého, kdo jím trpí, výrazně společensky limituje a snižuje sebevědomí. Naštěstí, i zde existuje možnost účinného řešení. Poradí fyzioterapeutka Lucie Čermáková.

Lékárna: Patní ostruha

Připadá vám každý krok tak bolestivý, jako by se vám po došlápnutí do paty zapichovaly ostré jehly? V tom případě můžete mít takzvanou patní ostuhu. Vzniká v důsledku opakované či dlouhodobé zátěže nohy, různých úrazů nebo nošení nevhodné obuvi. Jak tento problém řešit? Odpoví rehabilitační lékařka Barbora Zbránková. 

Lékárna: Magnetická rezonance

Tématem je magnetická rezonance a hostem Dušan Matyášek, jehož specializací je jedna z moderních vyšetřovacích metod rezonance. Moderuje Ivana Šuláková.

Lékárna: Vysoký krevní tlak neboli hypertenze

Jde o nejčastější a velmi nebezpečné onemocnění kardiovaskulárního systému, za kterým mnohdy bývá i špatný životní styl. Hostem je MUDr. Bogna Jiravská-Godula z Polikliniky Agel v Ostravě.

Lékárna: Inkontinence

Stresovou inkontinencí trpí až dvacet procent žen ve věku okolo 45 let. Hostem je primář gynekologicko-porodního oddělení nemocnice ve Frýdku – Místku Martin Němec. Seznámí nás s moderními metodami a postupy léčby, kterým předchází pečlivá diagnostika.

Lékárna: Antibiotika

Lze třeba antibiotika ušít konkrétnímu člověku na míru tak, aby byla maximálně účinná? A kdy mohou být pro pacienta toxická a uškodit mu? Ptali jsme se doktorky Evy Chmelařové.

Lékárna: Sportování seniorů

Hostem je doktor Kamil Zeman ze sportovní ambulance nemocnice ve Frýdku-Místku. Dozvíte se on něj, kam až můžete ve sportu jít a co máte dělat, aby se vaše tělesná kondice zlepšila bez možného zdravotního rizika.

Lékárna: Mechanické srdeční podpory

Kardiolog Radim Špaček z Nemocnice Podlesí v Třinci mluví o čerpadlech krve, která jsou schopna u pacientů s pokročilým srdečním selháním částečně nebo úplně převzít úlohu srdce v krevním oběhu. 

Lékárna: Jak se kvůli Vánocům nestrhat

Jak se před Vánoci a během nich nestrhat a nepřivodit si problémy s pohybovým aparátem. Ivana Šuláková o tom mluví s rehabilitačním lékařem Markem Lipowskim z ostravské hornické polikliniky.

Lékárna: Biologická léčba

S doktorem Davidem Havrlantem z nemocnice ve Frýdku-Místku budeme mluvit o biologické léčbě revmatoidní artritidy, lupénkové artritidy a Bechtěrevovy choroby.

Lékárna: Následná lékařská péče

Hostem je doktorka Hana Csibrei, primářka nového zdravotnického zařízení, které poskytuje v Ostravě dlouhodobou následnou intenzivní péči. Co je cílem následné péče a jaké lékařské a ošetřovatelské úkony obnáší?

Lékárna: Vliv stresu na vznik kardiovaskulárních chorob

Jak můžeme rizika minimalizovat anebo se s nimi úplně vypořádat? I na to se Ivana Šuláková zeptá primáře Kardiovaskulárního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava, doktora Mariana Branneho.

Lékárna: Respirační onemocnění

S hlavním lékařem Lázní Luhačovice Jiřím Hnátkem a vedoucí dětských léčeben lázní Janou Rydlovou o tom, co tato onemocnění způsobuje a jak nové léky mění léčbu.