Lékárna

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Lékárna: Jak předcházet cévním mozkovým příhodám? Ptali jsme se neurologa

Cévní mozkové příhody jsou totiž hlavním důvodem trvalé invalidity v naší dospělé populaci. Hostem ve studiu byl neurolog, ředitel Centra zdravotnického výzkumu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, profesor David Školoudík.

Lékárna: Jednodenní chirurgie v ortopedii a šetrné zákroky

Šetrnější miniinvazivní zákroky v rámci jednodenní chirurgie, včetně artroskopie kloubů. Hostem je Martin Holinka, primář Ortopedického oddělení a Centra chirurgie nohy Nemocnice Karviná-Ráj.

Lékárna: Skoro každý pátý Evropan trpí chronickou bolestí

Někdy je příčina zjevná, jindy lékaři vůbec nezjistí, proč jejich pacient dlouhodobé a často silné bolesti pociťuje. Ivana Šuláková o tom bude mluvit s MUDr. Janou Zavadilovou z Ambulance léčby bolesti Nemocnice Frýdek-Místek. Dotazy volejte na 596112266.

Lékárna: Lékárna: Chronické střevní záněty u starších lidí

S lékařkou Barborou Pipek z Centra péče o zažívací trakt Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích probereme chronické střevní záněty. Speciálně se přitom zaměříme především na střevní potíže starších lidí.

Lékárna: Aortální stenóza, neboli zúžení aortální chlopně

To je častá srdeční vada, zvláště u lidí seniorského věku. Onemocnění je nebezpečné pro svůj dlouho bezpříznakový průběh. Jak se dá operovat a léčit, o tom pohovoří primář Kardiovaskulárního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Marian Branny. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Hostem je Jan Chovančík, primář nového Telemedicínského centra Nemocnice v Třinci-Podlesí

Zázemí mají v centru biotechnici i lékaři, kteří se mohou věnovat pacientům díky moderním technologiím i ?na dálku?. Například tak monitorují pacienty s kardiostimulátory. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Gynekologická péče o ženy v seniorském věku

Ivana Šuláková se Mariona Mantiče z Hornické polikliniky Agel v Ostravě se také zeptá, proč je tak důležité, aby i ženy po menopauze pravidelně navštěvovaly svého gynekologa a jaké zdravotní komplikace jim hrozí, pokud tuto odbornou péči podcení. Dotazy volejte na 596112266.

Lékárna: Močové a vaginální infekce dokážou potrápit nejednu ženu v produktivním i seniorském věku

Když lékařská pomoc není rychle dostupná, poradí a pomůže lékárník. Potvrdí to i náš host – specialistka kvality a rozvoje lékáren Lemon Helena Bačová. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

Lékárna: Ateroskleróza, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo cukrovka

O tom, jaký vliv má na vznik metabolických a kardiovaskulárních onemocnění nadváha a obezita, budeme hovořit s Luciou Holubovou z Centra redukce hmotnosti a preventivní medicíny Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Kde je bezpečná hranice pití alkoholu a které diagnózy jsou s alkoholem neslučitelné?

A proč nám alkohol tolik chutná? I na tyto otázky odpoví Andrea Fialová, nutriční terapeutka z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Dotazy volejte na číslo 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

Lékárna: Hemofilie je genetické onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve

Hovořit o tom budeme s Radomírou Hrdličkovou, vedoucí Hemofilického centra komplexní péče při FNO. Dotazy k tématu volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Závislosti seniorů. Co s nimi dělat?

I lidé dříve narození se mohou potýkat s lékovými závislostmi. Co se s tím dá dělat? A kdy je lepší nedělat nic, aby kvalita života pacientů nebyla zbytečně snižována?

Lékárna: Bolesti hlavy dokážou pacienty velmi potrápit

Jaké jsou jejich příčiny a jak se dají léčit, probereme s doktorkou Petrou Migalovou, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Fakultní nemocnice Ostrava. Mimo jiné tam mají i nové zkušenosti s biologickou léčbou migrény. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Buněčná terapie dokáže pomoci nejen při léčbě rakoviny

S přednostou Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava Romanem Hájkem probereme nové možnosti léčby rakoviny s pomocí buněčné terapie. Řeč přijde i na nově vyvíjený léčebný preparát, jehož zdrojem je sám pacient a který umožňuje mnohem širší použití, než tomu bylo doposud.

Lékárna: Příčiny nechutenství v seniorském věku

S nutriční specialistkou Lucií Houfkovou z nemocnice v Krnově probereme příčiny nechutenství v seniorském věku. Doporučí také, co by měli senioři ve starším věku nejlépe jíst a jak by měl vypadat i jejich pitný režim.

Lékárna: Osteoporóza a péče o pacienty ohrožované opakovanými zlomeninami

Péče o pacienty s osteoporózou, kteří jsou ohroženi opakovanými osteoporotickými zlomeninami. Na příčiny nemoci, léčbu a prevenci se zeptáme interní lékařky Fakultní nemocnice Ostrava Šárky Ožanové.

Lékárna: Psychické zdraví

Jak si ho udržet v dnešní složité době? Co je a co už už není normální a kdy už bychom měli vyhledat odbornou pomoc psychiatra? Na to se bude Ivana Šuláková bude ptát MUDr. Petra Šilhána, primáře psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Lékárna: Chronické žilní onemocnění

Pozvání přijal Lubomír Blaha, primář centra cévní a miniinvazivní chirurgie a primář vaskulárního centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

Lékárna: Rakovina prsu je onemocnění závažné, ale dobře léčitelné, zejména, pokud ho lékař odhalí v raném stádiu

O důležitosti preventivních prohlídek i moderních metodách diagnostiky bude mluvit Ivana Šuláková s MUDr. Vlastimilem Netočným, chirurgem Městské nemocnice v Ostravě. Dotazy volejte na 596112266.

Lékárna: Deformita palce je nejen bolestivým, ale rovněž nevzhledným onemocněním, které dokáže člověku znepříjemnit život

Jak a proč takzvaný vbočený palec vzniká a jaká je jeho prevence a léčba? I na vaše otázky odpoví primář ortopedie Nemocnice Karviná-Ráj Martin Holinka. Volejte na číslo 596112266. Moderuje Petra Štrymplová.

Lékárna: Řeč bude o operacích nosních mandlí

Proč je třeba ji někdy podstoupit a jaké chirurgické možnosti dnes lékaři mají? Ivana Šuláková se zeptá primáře ORL oddělení Vítkovické nemocnice Libora Jeřábka.

Lékárna: Magazín o zdraví a zdravém životním stylu

Všechny díly podcastu Lékárna můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Lékárna: Jak účinně ošetřit bodnutí nebo štípnutí hmyzem a v jakých případech už je nutné volat lékaře?

Jak vypadá silná alergická reakce s těžšími příznaky? Nejen o tom bude řeč v rozhlasové lékárně. Pozvání přijala interní školitelka Lékáren AGEL Rita Smolková. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Lékárna: Mezi časté příčiny úplné ztráty zraku patří makulární degenerace oční sítnice

Jedná se o závažné onemocnění, které postihuje ve většině případů lidi staršího věku. Rizikovými faktory mohou být ale také kardiovaskulární onemocnění a cukrovka. O diagnostice i možnostech léčky budeme hovořit s Janou Juhászovou, primářkou Očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Jak si poradit s respiračními onemocněními u dětí, které se po prázdninách vracejí do škol a dětských kolektivů

Kdy si s jejich léčbou vystačíme sami v domácím prostředí a kdy už bychom měli vyhledat péči pediatra. A také, co udělat pro to, abychom posílili imunitu u dětí. Řekne praktická lékařka pro děti a dorost Pavla Tvrdoňová. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Lékárna: Nádorová onemocnění páteře a míchy

Našim hostem byl MUDr. Štefan Reguli, neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě. Kde lze hledat příčiny nádorových onemocnění páteře a míchy? Jaké jsou možnosti diagnostiky a jak lékaři tyto stavy léčí? Odpovědi uslyšíte v záznamu pořadu.

Lékárna: Syndrom spánkové apnoe

To je jedna z nejčastějších poruch spánku, během kterého dochází k opakovaným zástavám dechu, které doprovází často i mohutné chrápání. Neklidné spaní vede k únavě, chronickému pocitu nevyspání, může mít ale i další zdravotní následky. To vše, včetně možností léčby probereme s Vilémem Novákem, neurologem Fakultní nemocnice Ostrava. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Přibývá lidí, kteří špatně slyší už v mladém věku. Jak si sluch chránit?

S přibývajícím věkem se mnoha lidem horší sluch. Bývá to přirozený jev souvisejíccí se stárnutím organizmu. Je ale pomětrně dost lidí ve středním a mladém věku, kteří už teď špatně slyší. Mají totiž nenávratně poškozený sluch z nadměrného hluku.

Lékárna: Lékové poradenství na míru a další služby lékárníků

Asi mezi námi není nikdo, kdo by alespoň jednou za čas nevyhledal služby lékárny. Vybrat si můžeme z jejich kamenné a internetové podoby. Co od lékárníků můžeme čekat?

Lékárna: Tinnitus neboli ušní šelest, který pacienti popisují jako šumění, zvonění, hučení nebo pískání

Co tinnitus způsobuje, jaký má vliv na kvalitu života pacientů i jak se dá léčit, na to se budeme Iva Gornisiewicze z Oddělení ORL Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Vadné držení těla a nevhodné pohybové návyky nás provází celý život

Jaké potíže a omezení přináší v seniorském věku? A jaké jsou nejčastější důvody pro vyhledání rehabilitace? Odpoví fyzioterapeutka Andrea Papežová z oddělení léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Lékárna: Léto je spojeno s pobytem na sluníčku, které nám dodává vitamín D

Může ale i škodit. Jak? Na to se Ivana Šuláková zeptá dermatoložky Sylvy Zajícové. Řeč bude nejen o nežádoucím stárnutí pleti, které slunce způsobuje, ale také o rakovině kůže a různých alergických projevech známých pod lidovým označením sluneční kopřivka.

Lékárna: Onemocnění a poruchy štítné žlázy se můžou projevovat i únavou nebo suchou kůží

Únava, suchá kůže, výrazná změna hmotnosti nebo také zimomřivost a poruchy spánku. Tak se může projevovat onemocnění štítné žlázy. Ta totiž produkuje životně důležité hormony, jejichž absence nebo nadbytek má různé projevy.

Lékárna: Úrazy páteře

Jak jsou lékaři schopni taková poranění léčit i jak se takovým úrazům vyhnout, probereme s doktorem Michalem Mrůzkem z Fakultní nemocnice Ostrava. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Lékárna: Jak poznáme, že naše ledviny nejsou v pořádku?

Proč pacienti často do ordinace přicházejí, až když jim ledviny selhávají? A také jak se dají nemoci ledvin léčit? Tyto a další otázky zodpoví vedoucí lékařka Dializačního střediska B.Braun v Ostravě-Vítkovicích, doktorka Iveta Dudková. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Lékárna: Trvalá kolekce očních vad, například v podobě laserových operací

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky a rádi byste dobře viděli i bez nich? Lékařka oční kliniky Lexum v Ostravě Iva Krejčí poradí, jaké moderní možnosti korekce zraku máme v různém věku našeho života.

Lékárna: Trápí vás potíže s trávením?

Musíte v konzumaci potravin doslova kličkovat a řešíte potravinové intolerance? Co to vlastně je a jak takové omezení mění člověku běžný stravovací režim? I na vaše otázky odpoví Petr Fojtík z Centra péče o zažívací trakt Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Lékárna: Obezita u dětí. Jak jí předcházet a jak dětem s kily navíc podat pomocnou ruku

Nadváha a obezita u nás netrápí jen značnou část dospělé, ale i dětské populace. O tom, jak obezitě u dětí předcházet, ale také jak dětem s kily navíc podat pomocnou ruku, jsme hovořili s primářem Dětského oddělení Vítkovické nemocnice Janem Boženským.

Lékárna: Pravidelnou gynekologickou péči potřebuje žena v každém věku

Každá žena pořebuje pravidelnou gynekologickou péči. A to i ta, která je v období menopauzy. Právě ženy v tomto věku ale na pravidelnou gynekologickou péči často zcela rezignují, protože ji považují za nepotřebnou.

Lékárna: Problematika takzvané patní ostruhy

Trápí Vás bolestivé došlápnutí a pocit ostrých jehel v patách? V takovém případě může jít o onemocnění nazývané jako ostruha patní kosti.

Lékárna: Lékárna: Rekonvalescence postcovidových pacientů

Pokud patříte k lidem, kteří za sebou mají nákazu covidem, poslouchejte. Ondřeje Zely, internisty z nemocnice ve Frýdku-Místku, se zeptáme na rekonvalescenci tzv. postcovidových pacientů.

Lékárna: Kýla dokáže člověka potrápit. Jaká operativa na ni platí?

Jak dokáže organismus člověka potrápit kýla, co kýlu způsobuje a kde vzniká, jaká operativa dokáže vyřešit tyto potíže. Problematiku kýly probereme s lékařem Pavlem Holéczym z Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích.

Lékárna: Jak poznáme, že naše játra nejsou v pořádku, a co nám hrozí, když o ně nebudeme pečovat

Během zimy je naše tělo vystaveno značné zátěži, která se často podepisuje i na našich jater. Proto lékaři v jarních měsících doporučují odlehčenou stravu a taky očistu toho významnho orgánu, třeba pomocí bylinek.

Lékárna: Syndrom diabetické nohy a další chronické komplikace cukrovky

Tématem jsou chronické komplikace cukrovky, především takzvaný syndrom diabetické nohy. Hostem je Miroslav Koliba, diabetolog a prezident České podiatrické společnosti.

Lékárna: Jak si poradit s horečkou a co si na ni v lékárně pořídit

Čas od času každého z nás sklátí horečka. Někdy je předzvěstí vážnějších zdravotních potíží, ale velmi často stejně rychle, jako přišla, odkráčí do minulosti. Obvykle po ní zůstane jen kašel nebo rýma.

Lékárna: Léčba epilepsie

Epilepsie, kterou u nás trpí zhruba sedmdesát tisíc lidí, patří k nejčastějším neurologickým onemocněním. Nemoc může mít různé projevy a také příčiny. 

Lékárna: Využití endoskopu při operacích vyhřezlých meziobratlových plotének

Máte potíže s ploténkami? MUDr. Michael Mrůzek z Fakultní nemocnice Ostrava nám řekne více o miniinvazivním zákroku s pomocí nového speciálního endoskopu, který v nemocnici používají právě při operacích vyhřezlých meziobratlových plotének.

Lékárna: Využití endoskopu při operacích vyhřezlých meziobratlových plotének

Máte potíže s ploténkami? MUDr. Michael Mrůzek z Fakultní nemocnice Ostrava nám řekne více o miniinvazivním zákroku s pomocí nového speciálního endoskopu, který v nemocnici používají právě při operacích vyhřezlých meziobratlových plotének.

Lékárna: Problematika přetíženého žaludku a žlučníku

Problematiku přetíženého žaludku a žlučníku probereme s Petrem Fojtíkem, primářem Centra péče o zažívací trakt Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Tento zimní čas totiž bývá tradičně obdobím zabijaček a vepřových hodů.

Lékárna: Role magnetické rezonance v přesnosti diagnostiky nádorů prostaty

Nádory prostaty patří mezi nejčastěji se vyskytující nádory v mužské populaci. Přesná diagnostika je proto nezbytná. Svou roli v ní sehrává i vyšetření pomocí magnetické rezonance.

Lékárna: Kardiovaskulární rehabilitace jako tréninkový plán šitý na míru pacienta

Kardiovaskulární rehabilitace, kterou svým pacientům nově nabízí nemocnice v Třinci-Podlesí, je určena kardiologicky nemocným pacientům a jeho podstatou je nastavení tréninkového plánu šitého přímo na míru s ohledem na aktuální zdravotní stav i případné jiné choroby.

Lékárna: Diagnostika a léčba sluchových vad dětského věku

Porucha či vada sluchu působí potíže v komunikaci. Proto je včasná diagnóza tak velmi důležitá pro celý vývoj dítěte. Hlavně pak pro rozvoj řeči.

Lékárna: Diagnostika a léčba sluchových vad dětského věku

Porucha či vada sluchu působí potíže v komunikaci. Proto je včasná diagnóza tak velmi důležitá pro celý vývoj dítěte. Hlavně pak pro rozvoj řeči.

Lékárna: Jak obtížná je léčba rakoviny kůže a dá se jí předejít?

Zhoubné kožní nádory. Specialisté totiž hlásí jejich rapidní nárůst a to i u dětí. Proč tomu tak je? Jak obtížná je léčba rakoviny kůže a dá se jí předejít? I to jsou otázky pro Yvettu Vantuchovou, primářku Kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Lékárna: V léčbě těžké obezity pomáhají pacientům bariatrické zákroky

Nemalá část naší populace se potýká s obezitou. Zvláště v léčbě těžké obezity pomáhají pacientům bariatrické zákroky. Které z nich současná medicína využívá nejčastěji, jak se provádějí a jak jsou účinné? O tom jsme hovořili s Tomášem Skoblejem z Centra pro léčbu obezity Nemocnice v Havířově.

Lékárna: Jak své tělo rozhýbat na tzv. provozní teplotu poradí fyzioterapeutka Hana Bořková

Víte, jak se správně rozhýbat? Máte kvůli bolestem kloubů nebo zad problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na “provozní teplotu”? Pokud ano, může vám pomoci několik rad fyzioterapeutky Hany Bořkové. 

Lékárna: Porody (nejen) v porodnici

Vánoce jsou v duchu křesťanských tradic spojovány s narozením jezulátka. Dnes už se děti, přinejmenším v civilizované Evropě, na slámě nerodí. Na svět přicházejí nejčastěji v porodnici.

Lékárna: Vrozené srdeční vady. Jak je umí dnešní medicína řešit?

Jak umí dnešní medicína pomoci řešit vrozené srdeční vady? Jak se dělá diagnostika takových vad u ještě nenarozených miminek? Jak se potom plánuje porod a jaké výkony následují po něm? Odpoví Jan Pavlíček, přednosta Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

Lékárna: Křečové žíly nejsou zdaleka jen estetickým problémem, který, jak by se mohlo zdát, trápí především ženy

Co je příčinou tohoto cévního onemocnění, jaké zdravotní komplikace přináší a jak současná medicína využívá v léčbě křečových žil miniinvazivní zákroky? Odpoví Miloslav Mazur, primář Chirurgického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Lékárna: Refrakterní angina pectoris a řešení této diagnózy

Refrakterní angina pectoris se projevuje mj. silnými a opakujícími se bolestmi na hrudníku. Lékaři už pro pacienty s touto diagnózou mají řešení. Jaké? To je jedna z otázek na lékaře Miroslava Hudce, kardiologa z nemocnice v Třinci-Podlesí.

Lékárna: Magnetická rezonance a její role v lékařské diagnostice

Řeč je o magnetické rezonanci s magnetickým polem 3 Tesla. Jde o novou generaci tomografu a Fakultní nemocnice Ostrava ho má jako jediné zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji a jedno ze tří v ČR.

Lékárna: Jak připravit tělo i mysl na zimu? Poradí internista Radan Gocal

Začal nám druhý podzim s covidem. Jaký bude letos? Ubráníme se koronaviru? A jak to udělat, aby nás neochromil strach, který je ještě horší než všechny viry světa?

Lékárna: Jak může lékař nejlépe pomoci při syndromu diabetické nohy a předejít hrozící amputaci

Syndrom diabetické nohy je destruktivní postižení tkání nohou pacientů s diabetem, které často končící amputací. Jak podobným stavům předejít a jak mohou pomoci lékaři?

Lékárna: Výhody artroskopických zákroků a jejich nejčastější využití

S Michalem Mačákem, primářem ortopedického oddělení Městské nemocnice Ostrava se zaměříme na artroskopii. Dozvíte se, jaké výhody mají artroskopické zákroky oproti klasickým operacím, u jakých zdravotních potíží se nejčastěji využívají a co všechno tento moderní zákrok obnáší.

Lékárna: Volně dostupné léky vám v nevhodném dávkování či kombinaci s jinými mohou pěkně zavařit

Asi mezi námi není nikdo, kdo by si alespoň někdy nekoupil nějaký volně dostupný lék. Může se vám ale stát, že, místo toho, aby pomohl, vám uškodí. Na co všechno si tedy dát pozor?

Lékárna: Jednodenní kardiologie ve Vítkovicích. Za jednoduchými zákroky už nemusíte do Třince

Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě nově najdete pracoviště jednodenní kardiologie. Působí v ní odborníci z nemocnice v Třinci-Podlesí, kteří tam prozatím budou provádět až 600 operací ročně.

Lékárna: Jak posílit imunitu a ve zdraví zvládnout podzim, poradí bylinářka

Patříte k lidem, pro které je podzimní a zimní nachlazení každoroční samozřejmostí? Chladné dny jsou pro naši obranyschopnost zatěžkávací zkouškou.

Lékárna: Jak posílit imunitu a ve zdraví zvládnout podzim, poradí bylinářka

Patříte k lidem, pro které je podzimní a zimní nachlazení každoroční samozřejmostí? Chladné dny jsou pro naši obranyschopnost zatěžkávací zkouškou.

Lékárna: Gynekologická fyzioterapie. V ostravské fakultní nemocnici se jí věnuje Marika Bajerová

Vzpomínáte si na legendární fyzioterapeutku Ludmilu Mojžíšovou? Její metody pomohly mnoha ženám, které nemohly otěhotnět a ulevily také od bolestí páteře. Jednou z jejích následovnic je Marika Bajerová, která se gynekologické fyzioterapii věnuje v ostravské fakultní nemocnici.

Lékárna: Gynekologická fyzioterapie. V ostravské fakultní nemocnici se jí věnuje Marika Bajerová

Vzpomínáte si na legendární fyzioterapeutku Ludmilu Mojžíšovou? Její metody pomohly mnoha ženám, které nemohly otěhotnět a ulevily také od bolestí páteře. Jednou z jejích následovnic je Marika Bajerová, která se gynekologické fyzioterapii věnuje v ostravské fakultní nemocnici.

Lékárna: S rostoucí oblibou adrenalinových sportů přibývá úrazů obličeje

Lékaři ošetřují nejen tržné rány na tvářích a rtech, ale i zlomeniny obličejového skeletu. Ústní, čelistní a obličejová chirurgie je velmi speciální medicínská disciplína, kde je naprostou samozřejmostí úzká spolupráce lékařů napříč obory.

Lékárna: Neléčený zelený zákal může způsobit vážné poškození zraku

Glaukom, lidové nazývaný zelený zákal, většinou nebolí, zpočátku ho neprovázejí žádné obtíže, ale bez léčby může způsobit vážné poškození zraku, protože souvisí s odumíráním zrakového nervu a následnými poruchami vidění. 

Lékárna: Neléčený zelený zákal může způsobit vážné poškození zraku

Glaukom, lidové nazývaný zelený zákal, většinou nebolí, zpočátku ho neprovázejí žádné obtíže, ale bez léčby může způsobit vážné poškození zraku, protože souvisí s odumíráním zrakového nervu a následnými poruchami vidění. 

Lékárna: Každý se rád dobře vyspí. Ale co když to nejde?

Spánek. Jeho kvalita je pro každého člověka velmi významná, protože díky odpočinku během noci se lidský organismus celkově regeneruje.

Lékárna: Potravinová a histaminová alergie a intolerance. Téma pro nutriční terapeutku

Už se vám někdy stalo, že jste po jídle měli problémy se zažíváním, začala vám téct rýma, pociťovali jste svědivost na sliznicích nebo jste dokonce otekli? Pak může jít o potravinovou a histaminovou alergii a intoleranci.

Lékárna: Očkovat či neočkovat? Dlouhodobé nežádoucí účinky a rizika zatím neznáme

Řeči o nemoci covid-19 a nepříjemnostech, které ji provázejí, nás už unavují, obtěžují a hlavně stále vyvolávají v mnohých lidech strach a nejistotu. Přesto cítíme, že informace potřebujeme, abychom věděli, jak se účinně chránit a jak si zachovat zdravý nadhled.

Lékárna: Staňte se dárcem krve, není to těžké. A pomůžete

Stejně jako každý rok v tuto dobu, i letos se mnohé nemocnice s nástupem léta začínají potýkat s nedostatkem krve pro transfuzi. Možná právě náš host bude některé z vás inspirovat k tomu, abyste se stali dobrovolnými dárci této nejcennější tekutiny.

Lékárna: Dětská gynekologie. Zásadní je první návštěva a schopnost lékaře komunikovat

Na gynekologickou prohlídku se mohou děti dostat už v útlém věku. První dojem z takového lékařského vyšetření může proto zásadním způsobem ovlivnit další chování malých slečen či dospívajících dívek.

Lékárna: Odkládat léčbu pohlavních nemocí se nevyplácí, u některých hrozí doživotní následky

Sexuálně přenosné nemoci. Známe jich 25 druhů a u mnohých je třeba začít s léčbou včas, jinak hrozí komplikace a doživotní následky. Na detaily jsme se ptali mikrobioložky Marioly Mikolajczak z laboratoře klinické mikrobiologie AGEL v Ostravě-Vítkovicích.

Lékárna: Inkontinencí trpí víc než polovina ženské populace. Problém jde ale řešit snadno

V polovině června se koná Světový týden kontinence. Pozornost mu věnují i naši lékaři, protože inkontinence trápí až čtyřicet procent světové populace.

Lékárna: Dopady poruch příjmu potravy na imunitní systém

Výživová poradkyně, nutriční terapeutka Karla Sedláčková z Fakultní nemocnice Ostrava hovoří o dopadech poruch příjmů potravy a nevyvážených diet na náš imunitní systém.

Lékárna: Neléčený syndrom suchého oka může vést až k chronickým zánětům

Stále více lidí trápí syndrom suchého oka. Zejména v posledním roce trávíme mnohem více času u počítačů, než obvykle a to našim očím neprospívá.

Lékárna: Cestovní trombóza nesouvisí jen s létáním. Postihnout vás může při jakékoli dlouhé cestě

Pokud se v létě chystáte odletět někam za odpočinkem, mohlo by vás zajímat téma, se kterým do rozhlasové Lékárny přišel náš host. Jak vážnou diagnózou cestovní trombóza je?