Leonardo Plus

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Leonardo Plus: Google si od zadavatelů reklam ponechává až 30procentní provizi. Jde o nepřiměřený zisk, míní úřady

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo civilní žalobu na Google. Společnost podle ní porušuje pravidla hospodářské soutěže a za posledních 15 let si vytvořila monopol na některé technologie pro online reklamu. Google podle žaloby nákupy konkurenčních firem systematicky likvidoval konkurenci. K posílení své dominantní pozice podle amerického úřadu používal nezákonné a protisoutěžní postupy, aby provozovatelům webů znemožnil využívání jiných technologií.

Leonardo Plus: Koubský: Algoritmicky řazený feed umožňuje lépe cílit reklamu. A o to provozovateli Twitteru jde

Twitter udělal pro své uživatele další nečekanou změnu. Řadu alternativních možností, přes které se dá do aplikace dostat, firma nečekaně od svých služeb odstřihla. Je tedy nejspíš možné, že se na platformu bude moci chodit už jen v její oficiální mobilní aplikaci.

Leonardo Plus: Umělá inteligence ve školách. Zakazovat nebo začít efektivně využívat?

Některé školy si nevědí rady s novými AI nástroji, jako je například konverzační chat GPT. Školský odbor radnice v americkém New York City (NYC) vydal zákaz používání tohoto nástroje v místních školských zařízeních, a to jak studentům, tak i pedagogům. Úřad svůj krok zdůvodnil obavami z dopadů používání AI systémů na vzdělávání dětí.

Leonardo Plus: Koubský: Twitter nyní hledá každý dolar. Možná proto chce povolit politickou reklamu

Twitter chce ve Spojených státech zrušit některá omezení politické a aktivistické reklamy. Politickou reklamu zakázal v roce 2019 se zdůvodněním, že dosah politických idejí se nemá kupovat, ale politici si jej mají sami zasloužit. Proč se reklamy podobného typu vrací na Twitter?

Leonardo Plus: Seznam.cz se bude k Právu stavět k jako čistě komerční záležitosti, předpokládá Koubský

Největší český internetový portál Seznam.cz usiluje o koupi vydavatelství, které vydává papírový deník Právo. Tuto transakci nyní prověřuje a posuzuje antimonopolní úřad. Pokud ji schválí, stane se Seznam kromě vydavatele online médií a provozovatele rádií a televize také majitelem tištěných novin. Bude mít změna vlastníka na noviny nějaký vliv?

Leonardo Plus: Rok 2022 v online světě

Také rok 2022 byl ve znamení zdokonalování umělé inteligence. Právě to, kam tento fenomén směřuje, shrnuje speciál Rok v online světě. Šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek si pozval experta na strojové učení Jiřího Maternu a redaktora Deníku N Petra Koubského.

Leonardo Plus: Koubský: Musk je jako silný chlapeček, který je na pískovišti nový a chce, aby bylo odteď po jeho

Elon Musk zavedl na sociální síti Twitter nové pravidlo – zakázal poskytování informací o poloze lidí v reálném čase. Firma kromě toho také zablokovala několik účtů, které zveřejňovaly informace o poloze soukromých letadel veřejně známých osobností včetně majitele Twitteru. Tyto účty provozoval dvacetiletý americký student Jack Sweeney. Musk mu pohrozil právními kroky, jelikož dle něj na základě zveřejněných informací někdo pronásledoval auto, ve kterém jel miliardářův syn.

Leonardo Plus: Loutka Komunistické strany Číny a digitální opiát. Američtí zákonodárci chtějí zakázat TikTok

Američtí zákonodárci mají na stole návrh zákona, který by po případném přijetí zakázal provoz sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Za návrhem stojí republikánský senátor Marco Rubio, v Kongresu ale mají doplňující legislativu navrhnout také jeden demokratický a jeden republikánský poslanec.

Leonardo Plus: EU chce bojovat proti zneužívání dětí na internetu. Nenaruší navrženým nařízením soukromí uživatelů?

Rodiče by se měli vzdělávat v online světe a poté své poznatky předávat dětem, aby je naučili, jak v něm bezpečně fungovat. To, se ale bohužel příliš často neděje a děti se tak stávají oběťmi kyberútoků a sexuálních predátorů. V takto vyhroceném případě už ale musí zasáhnout policie. Je však stát schopný postihovat sexuální predátory? A jaká preventivní opatření mohou pomoci?

Leonardo Plus: Odborník: Rodiče se o internetu nechtějí dozvídat víc. Své děti nechápou a raději jim ho zakazují

Sexuální predátorství na dětech v oblasti internetu je hlavním tématem dokumentárního filmu V síti, který ukazuje, jakým hrozbám mohou děti na sociálních sítích čelit. „Nemyslím si, že by za každým rohem čekal sexuální predátor. Nicméně je tady průzkum UNICEF, který uvádí, že v různých zemích se zhruba kolem 35 až 50 procent dětí běžně na internetu setkává se sexuálním obsahem,“ říká metodik kybernetické bezpečnosti sdružení CESNET Jan Kolouch. Dá se tomu však nějak bránit?

Leonardo Plus: CICERO dokáže porazit člověka ve strategické hře Diplomacy. Je to pro AI velký milník, říká Koubský

Den, kdy umělá inteligence porazila člověka v šachách, byl pro lidstvo velkým milníkem. Nyní systém založený na strojovém učení dosáhl nad lidmi dalšího vítězství. Aplikace umělé inteligence Cicero, kterou vyvinula firma Meta dokáže lidské hráče porazit v online verzi strategické hry Diplomacy. Stane se toto nové vítězství technologie nad člověkem dalším milníkem?

Leonardo Plus: Koubský: Facebook je obviněn ze zneužití dat inzerujících firem ke zvýhodnění vlastní nabídky

Evropská komise chystá vyšetřování Facebooku kvůli podezření ze zneužívání dat o firmách, které si na něm kupují inzerci. Facebook má podle serveru Politico tato data využívat pro nekalou soutěž v rámci své služby Marketplace, která funguje jako online tržiště.

Leonardo Plus: Koubský: Zuckerberg vypadá jako neomezený vládce Mety, jenže jím není

Firma Meta provozující sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp oznámila velké propouštění svých zaměstnanců. Jak informoval šéf společnosti Mark Zuckerberg, o práci přijde nejspíš přes 11 tisíc lidí, což je zhruba 13 procent z celkového počtu zaměstnanců. Zuckerberg přiznal, že se zmýlil v odhadu růstu digitální ekonomiky nastartované za pandemie covidu, u které čekal, že bude pokračovat i po skončení epidemie.

Leonardo Plus: Koubský: Takto se digitální firmy nepřebírají. Ve společnostech typu Twitter jsou nejcennější lidé

Po dlouhém vyjednávání došlo nakonec k výměně majitele Twitteru, kterým je nyní americký miliardář Elon Musk. „Bezprostředně to udělal z toho důvodu, že nakonec v té situaci, do které sám sebe vmanévroval, bylo nejlevnějším řešením koupit Twitter dobrovolně a ne se k tomu nechat přinutit soudní cestou, což by se nejspíš stalo,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský. Jak takový obchod změní Twitter a bude mít širší dopad?

Leonardo Plus: Koubský: Zpravodajství na TikToku je obtížná věc. Část publika ale jinak zasáhnout nejde

Sociální síť TikTok se stává důležitým zdrojem aktuálních informací. Za pravidelný zdroj zpráv jej považuje deset procent respondentů výzkumu americké agentury Pew Research Center. Popularita sítě navíc stále stoupá. Jsou klasická média s formátem TikToku kompatibilní a mohou jej tak využívat? Jakým způsobem se možná budou muset tradiční média přizpůsobit měnícím se informačním kanálům?

Leonardo Plus: Koubský: Musíme definovat a odlišit škodlivý obsah od toho, který je pouze nepříjemný

Ministerstvo vnitra začalo chystat zákon, který by měl upravit případné blokování webů s dezinformacemi. Celý proces je složitý a ve vymezení zákona panují mezi poslanci neshody. První verze v srpnu nezískala shodu vládních koaličních stran, proto se nyní pracuje na nové variantě. Ta ale zcela vynechává pojem dezinformace.

Leonardo Plus: VR místo obrazovky a klávesnice? Zuckerberg věří, že se bude v budoucnu pracovat v metaverzech

Virtuální realita by v budoucnu mohla zcela nahradit pracovní počítače, které dnes používáme. V průběhu konference zaměřené na novinky ve VR to zmínil technický ředitel společnosti Meta Andrew Bosworth. Společnost krom toho oznámila partnerství se společností Microsoft, která má do budoucího ukázkového metaverza Horizont Worlds přenést své aplikace z Windows a Office. V metaverzech totiž podle Marka Zuckerberga, šéfa firmy Meta, budeme v budoucnu běžně pracovat.

Leonardo Plus: Koubský: Google má dominantní postavení. Jedině nový projekt Open Web Search má šanci se mu postavit

Evropa by měla získat vlastní alternativu k webovým vyhledávačům, jako je Google nebo Bing. Vytvořit ji má projekt Open Web Search, do kterého se zapojilo celkem 14 evropských výzkumných a superpočítačových center. Cílem má být oslabení závislosti evropských uživatelů na vyhledávačích velkých amerických technologických firem, které se řídí komerčními zájmy.

Leonardo Plus: Koubský: Digitalizujme komunikaci státu s občany, ale jenom s těmi, kteří to chtějí

Stát chce od nového roku zařídit, aby všechny firmy a malí podnikatelé povinně využívali datové schránky. Ty zřídí také každé osobě, která využije digitální identitu, tedy že se například přihlásí k nějakému státnímu webu přes bankovní identitu nebo portál občana. S takovýmto krokem nesouhlasí několik neziskových organizací.

Leonardo Plus: Koubský: Dvoufaktorové ověření je to nejlepší, co máme. Úplná počítačová bezpečnost ale neexistuje

Dopravní firma Uber oznámila, že do jejích vnitřních systémů pronikl útočník. Podle společnosti nedošlo k úniku žádných dat o uživatelích ani o jejich účtech. Hacker se ale nicméně dokázal dostat do některých interních nástrojů Uberu, například do kancelářské sady G Suite nebo do komunikační služby Slack. Přístup přitom získal nejspíš poměrně jednoduše.

Leonardo Plus: Koubský: Soud potvrzuje, že EU je subjektem, který skutečně vede boj proti digitálním monopolům

Po čtyřech letech Tribunál Soudního dvora EU konečně rozhodl v případu Googlu, který měl zneužívat své dominance v mobilním operačním systému android. Po vynesení rozsudku musí společnost nyní zaplatit pokutu v přepočtu přes 101 miliard korun. Jde o první pokutu v tak velkém finančním rozsahu, která byla Googlu definitivně potvrzena odvolacím soudem.

Leonardo Plus: Odpovědnost poskytovatelů internetu za nenávistný obsah – o tom je dnešní magazín Online Plus

Rozebere ale také druhou nejvyšší pokutu za porušení ochrany osobních údajů na internetu – tentokrát na Instagramu. Upozorní, že Twitter testuje službu editace tweetu po zveřejnění. A také to, že obrázek od umělé inteligence vyhrál první cenu soutěže v americkém Coloradu. To vše rozebere redaktor Deníku N Petr Koubský, kterého se ptá šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Koubský: Proti Kiwi Farms měla dávno zasáhnout policie. Naprosto jasně tam byly porušeny zákony

Kiwi Farms jako internetové fórum nemusí být v ČR tolik známé, přesto kroky, které činí, otevřely kritiku ve společnosti. Americká firma Cloudflare, poskytující infrastrukturní služby zhruba pětině světového internetu, se díky tomu několik týdnů zabývala tím, jak určit hranice odpovědnosti poskytovatele internetové infrastruktury. O co v případu jde? A pomohou kroky Cloudflare k jeho vyřešení?

Leonardo Plus: Petr Koubský: Češi o zákaz svátečního prodeje příliš nestojí. Mohlo by se uvažovat o jeho revizi

E-shop Alza.cz vyhrál spor s Českou obchodní inspekcí. Ten se týkal porušení zákazu prodeje ve velkých obchodech ve vybraných svátečních dnech. Konečný verdikt pronesl Nejvyšší správní soud. Podobně rozhodl již loni v létě. Jak mohla Alza.cz spor vyhrát a jaké bylo odůvodnění soudu?

Leonardo Plus: Weby podvodníků pod kontrolou? Správný krok, ale musíme stát pozorně hlídat, míní redaktor Koubský

V Česku začne platit už třetí blokační seznam s nepovolenými webovými stránkami. Podle novely zákona ho zřídí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Na seznamu by měly být servery, které nabízí nebezpečné potraviny nebo ty, které vážně porušují požadavky stanovené právními předpisy.

Leonardo Plus: Většinu novinářů dokáže do deseti let nahradit umělá inteligence, věří redaktor Koubský

Patří autorská práva k obrázkům generovaným umělou inteligencí tvůrcům softwaru, nebo tomu, kdo vymyslel zadání, které dalo obrázkům vzniknout? V tuto chvíli jde zatím o více méně filozofickou debatu. To se ale v může velmi rychle změnit. „Tvůrčí možnosti umělé inteligence porostou. A otázka, kdo je tvůrcem a komu náleží práva, je velice otevřená,“ přiznává redaktor Deníku N Petr Koubský.

Leonardo Plus: Petr Koubský: Amazon koupil firmu chytrých vysavačů. Umí mapovat prostor a plánek poslat do centrály

Americký gigant v oblasti e-komerce a cloudových technologií Amazon se rozhodl koupit výrobce chytrých vysavačů iRobot. Za společnost zaplatí téměř dvě miliardy korun. Firma tak pod sebou bude mít další investici do robotů, kteří u svých majitelů sbírají data o domácnostech. Obavy o soukromé údaje uživatelů vyjadřuje i řada amerických médií. Amazon ale všechny ujišťuje, že ochrana dat je pro něj na prvním místě.

Leonardo Plus: Expert: Facebook už mladé zpátky nedostane. Změna by mohla odradit i jeho starší cílovou skupinu

Sociální síť TikTok je založena na zobrazování nepřetržitého proudu krátkých zábavných videí doplněných hudbou a efekty. Nastolila tak nový trend mezi sociálními sítěmi. Zvyšující se obliba sítě TikTok ovlivňuje i zaběhlé sociální sítě jako Facebook či Instagram. Obě sítě pod hlavičkou společnosti Meta tak, ve snaze více zapůsobit na mladší uživatele, uvažují o změně na podobný model.

Leonardo Plus: Facebook? Mladí nechtějí být na síti svých prarodičů, říká expert sociálních sítí

Facebook a Instagram mění podoby svých hlavních stránek. Nově budou nabízet méně příspěvků vašich přátel, za to více videí od lidí, které neznáte. „Instagram minimálně v posledních dvou letech opravdu hodně tlačí na to, aby uživatelé sledovali a sdíleli krátká videa,“ všímá si David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz.

Leonardo Plus: Lidé chtějí pořád něco nového a Netflix usnul na vavřínech, komentuje Koubský odliv předplatitelů

Nejpopulárnější streamovací služba Netflix i ve druhém čtvrtletí tohoto roku ztratila téměř milion předplatitelů. „Vedení Netflixu si patrně oddechlo. Původní odhady totiž počítaly s poklesem o dva miliony,“ připomíná šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Jsem zvědavý, jak velké politické zemětřesení aféra s lobbingem Uberu vyvolá, říká redaktor Koubský

Dopravní společnost Uber, která rozhýbala i náš svět taxikářských služeb, často vědomě porušovala zákony a lobbovala u politiků. Vyplývá to z interních dokumentů, které utajený zdroj předal britskému deníku The Guardian a sdružení International Consortium of Investigative Journalists. „Nečekal jsem, že celá záležitost půjde takto daleko a vysoko,“ říká v pořadu Online Plus redaktor Deníku N Petr Koubský.

Leonardo Plus: Právník Vobořil: Chytré kamery nepřetržitě rozpoznávají tváře. Brzy to snad bude muset povolit soud

Evropská komise usiluje o zákaz užívání systémů s tzv. umělou inteligencí, zvláště biometrického sledování v reálném čase na veřejných prostranstvích. Bude to znamenat konec chytrých kamer, které umí rozpoznat lidské tváře?

Leonardo Plus: Technologie rozpoznávání lidí? „Města je mají nakoupené, ale zatím je nepoužívají,“ tvrdí Vobořil

Obchody používající rozpoznávání obličeje k identifikaci zákazníků, kteří v minulosti v kradli. Školy identifikující studenty, kteří si zaplatili obědy. Nebo firmy, které z obličeje posuzují, zda uchazeči o práci vykazují známky nadšení a ochoty se učit. Někomu to může znít jako pasáže ze science fiction, podle nedávné britské studie ale jde o reálné příklady využití takzvané biometrické technologie.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus vysvětlí, jak je možné, že koncován šifrování úložiště Mega obsahovalo chyby

Zaznamená, že obrovská pokuta americkému výrobci čipů od Evropské komise neplatí. A okomentuje, že se Google News vrací do Španělska a že Facebook chce velkým vydavatelům platit méně peněz. Svůj pohled na tyto události připojí Petr Koubský, vědecký redaktor Deníku N, se kterým si povídá David Slížek ze serveru Lupa.cz.

Leonardo Plus: Definovat, co je pravda a co lež? To dělají diktátoři, ne demokracie, varuje novinář Koubský

Evropská komise chystá přísnější pravidla proti šíření dezinformací a propagandy. Dohodnout se na nich měla s firmami jako Facebook, Google, Microsoft nebo TikTok. Nový kodex jim například nařizuje zasahovat proti šíření takových zpráv. „Dokolečka narážíme na ten samý problém. Co je to dezinformace a kdo to bude definovat?“ zamýšlí se redaktor Deníku N Petr Koubský.

Leonardo Plus: Podání žaloby proti zablokování dezinformačních webů je užitečné, soudí novinář Koubský

U soudu se bude řešit způsob, jakým v Česku došlo k zablokování dezinformačních webů po ruské invazi na Ukrajinu. Žalobu podala dvě občanská sdružení obviňující ministerstvo obrany z porušení principu právního státu a základních práv občana. „Cílem žaloby je podle sdružení to, aby se do budoucna vyjasnily ústavní limity blokování webů a aby stát začal problematiku řešit systémově,“ popisuje šéfredaktor serveru lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Zpravodajství nezajímá stejně lidí, kolik jich nechodí volit. Může tam být překryv, míní Koubský

Nadační fond nezávislé žurnalistiky a dobrovolnická organizace Česko.Digital vyvinuly dva nástroje, které mají lidi přitáhnout ke zpravodajství. Průzkumy totiž ukázaly, že se o dění kolem sebe nezajímá až 40 procent z nás. „Část společnosti v jakémkoli věkovému profilu vždy bude víceméně lhostejná k tomu, co se kolem nich odehrává. Zajímají je prostě jiné věci,“ komentuje Petr Koubský.

Leonardo Plus: Prodej Twitteru se zadrhl. Buď chce Musk snížit cenu, nebo vycouvat, odhaduje novinář Koubský

Prodej Twitteru se komplikuje. Americký miliardář Elon Musk oznámil, že jednání o transakci pozastavuje. Údajně se mu nelíbí data o podílu falešných nebo automatických účtů, které si chce raději přepočítat. „To, že je na Twitteru hodně falešných účtů, není žádným tajemstvím. Trochu mě ale překvapilo, že vykazují pět procent,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský.

Leonardo Plus: Mají WhatsApp a Signal skenovat vaše zprávy? Tohle sníží kvalitu demokracie a svobod, varuje Koubský

Evropská komise zveřejnila návrh nařízení na prevenci a boj se zneužíváním dětí. Podle něj by služby jako WhatsApp nebo Signal měly umožnit kontrolu zpráv uživatelů. Předkladatelé argumentují hlavně bojem proti dětské pornografii. O kontrolu obsahu by se staraly automatizované algoritmy. „Mělo by jít jak o známé materiály, které už dnes katalogizuje speciální registr, tak o aktivní detekci nových, dosud neznámých fotek či videí,“ vysvětluje David Slížek, šéf serveru Lupa.cz.

Leonardo Plus: Evropská unie testuje vlastní sociální sítě. Zajímavý experiment, glosuje šéfredaktor Slížek

Nové sítě EU Voice a EU Video by měly být bezpečnou alternativou ke komerčním sociálním sítím, jako je Facebook či YouTube. Ty podle svých kritiků sbírají až nepřiměřené množství osobních dat uživatelů. Evropský úřad, který dohlíží na ochranu soukromí, spustil obě služby v rámci pilotního programu.

Leonardo Plus: Novinář Koubský: Twitter bych si nepořizoval ani zadarmo. Myslím, že Elon Musk narazí na realitu

Miliardář Elon Musk nabídl akcionářům za sociální síť Twitter 44 miliardy dolarů, tedy asi jeden bilion korun. Co přesně by prodej znamenal pro samotnou síť a její uživatele, zatím není jasné. Představenstvo firmy se zřejmě s americkým miliardářem dohodlo. Celou transakci teď budou muset schválit také regulační úřady ve Spojených státech. „Dokončení celého procesu se dá očekávat do konce letošního roku,“ přibližuje David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz.

Leonardo Plus: Koubský: Ruské úřady nechtějí žádnou škvíru, kudy by do země mohly pronikat západní informace

Stránky blokované správcem české národní domény CZ.NIC nebo poskytovateli internetového připojení zaznamenaly pokles návštěvnosti. V průměru o polovinu, zjistil web Investigace.cz. Většina webů si velmi rychle našla nové URL adresy a dál může fungovat pod jiným jménem. „Platí to například u serveru Aeronet nebo Protiproud. Zásadní poklesy jsou vidět i u dalších blokovaných webů, kde je propad mezi čtyřiceti a osmdesáti procenty,“ přibližuje David Slížek ze serveru Lupa.cz.

Leonardo Plus: Koubský: Naše představy o válce budoucnosti jsou přehnané. Skutečnost je špinavější a primitivnější

Ukrajinští poskytovatelé připojení k internetu potřebují routery a další síťové prvky. Těch se v zemi, kterou napadlo Rusko, v současnosti nedostává. Bez toho nedokážou firmy některé oblasti země, v níž se válčí, udržet online. „Je to jedna ze základních věcí, kterou lidé dneska potřebují k tomu, aby mohli komunikovat, dozvídat se, co se vlastně děje, aby se udrželi v obraze a v pohodě,“ komentuje důležitost internetového připojení redaktor Deníku N Petr Koubský.

Leonardo Plus: Koubský: Divím se, že Kreml Wikipedii jen vyhrožuje. Její zablokování by možná bylo moc i na Rusko

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor hrozí populární online encyklopedii pokutou, pokud nepřestane šířit údajné dezinformace o válce na Ukrajině. Úřad už zaslal vedení Wikipedie žádost o smazání příspěvků, které považuje za závadné. „Pokud encyklopedie neuposlechne, hrozí jí pokutou až čtyři miliony rublů, to je asi milion korun. Podle Roskomnadzoru autoři hesel záměrně dezinformují uživatele, když v článcích prosazují výhradně protiruský výklad událostí,“ popisuje David Slížek.

Leonardo Plus: CZ.NIC předvedl domácí kutilství. Blokování webů se má řešit zákonnou cestou, říká novinář Koubský

Postup, kdy sdružení CZ.NIC zablokovalo osm údajně dezinformačních webů bez potřebného právního rámce, je podle redaktora Deníku N Petr Koubský velice nešťastný. „Je to klasický příklad cesty do pekel, která je dlážděná dobrými úmysly,“ glosuje. „Smysl by mělo řešit to standardní cestou v rámci zákona, nikoliv soukromou iniciativou, nebo domácím kutilstvím – jak to předvedl CZ.NIC.“

Leonardo Plus: Zablokuje Rusko přístup k YouTube? Kreml by tím odstřihl i sám sebe, upozorňuje redaktor Koubský

Zatímco Facebook nebo Instagram ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval, nejpopulárnější video platforma zatím odolává. Možná i díky poměrně vstřícnému přístupu ze strany Googlu.

Leonardo Plus: Zelenského výzva ke složení zbraní byl zřejmě deepfake, míní Koubský

V uplynulých dnech se na sociálních sítích i na webu ukrajinské televize objevilo falešné video, na kterém ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá své vojáky ke složení zbraní. „Facebook i Twitter už vydali prohlášení, že video mažou. Ale určitě se nepovedlo smazat všechny kopie,“ připomíná šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Novinář Koubský: Putinův cenzurní zákon dokonale zavřel médiím ústa. Z Ruska se stává Severní Korea

Začátkem března Rusko schválilo zákon, který zavádní tvrdé postihy za šíření dezinformací o ruské armádě a diskreditaci ozbrojených sil. „Řada médií po schválení normy odvolala své zpravodaje. Například BBC oznámila, že bude své ruské zpravodajství připravovat mimo zemi,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Moskvu musela opustit i zpravodajka Českého rozhlasu Ivana Milenkovičová.

Leonardo Plus: Petr Koubský: Odpojit Rusko od internetu by byla strašlivá chyba

Ruskou invazi na Ukrajinu sledujeme prakticky v přímém přenosu. Nikoli však pomocí zahraničních štábů velkých televizních redakcí, ale pomocí sociálních sítí a množství amatérských videí z mobilních telefonů. Podobně jsme mohli sledovat i některé jiné konflikty z poslední doby. Přesto je tento v něčem nový – vůbec poprvé se vedou diskuse také o to, zda mají sociální sítě, ale i internet jako takový zůstat neutrální.

Leonardo Plus: Petr Koubský: Odpojit Rusko od internetu by byla strašlivá chyba

Ruskou invazi na Ukrajinu sledujeme prakticky v přímém přenosu. Nikoli však pomocí zahraničních štábů velkých televizních redakcí, ale pomocí sociálních sítí a množství amatérských videí z mobilních telefonů. Podobně jsme mohli sledovat i některé jiné konflikty z poslední doby. Přesto je tento v něčem nový – vůbec poprvé se vedou diskuse také o to, zda mají sociální sítě, ale i internet jako takový zůstat neutrální.

Leonardo Plus: Petr Koubský: Odpojit Rusko od internetu by byla strašlivá chyba

Ruskou invazi na Ukrajinu sledujeme prakticky v přímém přenosu. Nikoli však pomocí zahraničních štábů velkých televizních redakcí, ale pomocí sociálních sítí a množství amatérských videí z mobilních telefonů. Podobně jsme mohli sledovat i některé jiné konflikty z poslední doby. Přesto je tento v něčem nový – vůbec poprvé se vedou diskuse také o to, zda mají sociální sítě, ale i internet jako takový zůstat neutrální.

Leonardo Plus: Má policie určovat, co je terorismus na internetu? „Je otázka, co to bude znamenat,“ váhá Koubský

Hodinu. Přesně tolik mají provozovatelé internetových serverů na to, aby smazali teroristický obsah ze svých stránek, pokud jim to nařídí policie. Počítá s tím návrh zákona proti šíření teroristického obsahu, který představilo ministerstvo vnitra. „Ve většině případů je to technicky zvládnutelná lhůta. Jestliže je taková obsah přesně identifikován, nevidím mnoho důvodů, proč s jeho mazáním otálet,“ komentuje návrh Petr Koubský, redaktor Deníku N.

Leonardo Plus: Firma chce získat miliardy fotek a rozpoznat kohokoliv. Petr Koubský: Není to pěkné, ale asi legální

Firma ClearView, která spolupracuje s bezpečnostními složkami po celém světě, chce dokázat identifikovat svými nástroji kohokoliv na světě. Tvrdí, že k tomu potřebuje databázi o velikosti 100 miliard fotografií. Desetinu už má, a to především ze snímků volně dostupných na internetu včetně sociální sítí, kde je sdílejí sami uživatelé. „Kvůli tomu momentálně čelí řadě soudních sporů, s jejichž pomocí se někteří snaží domoci smazání takto rozsáhlé databáze,“ říká David Slížek.

Leonardo Plus: Facebook naráží na popularitu TikToku. „Ztrácí dech a TikTok si jen tak nekoupí,“ glosuje Koubský

Facebooku poprvé v historii poklesl počet uživatelů. A zejména v posledních týdnech prudce klesá cena akcií Facebooku. „Investoři začínají vidět, že plány Marka Zuckerberga na vybudování virtuální reality – tedy metaverza – jsou hodně na dlouhé lokte. Výdaje Facebooku přitom hodně vzrostly a není úplně jasné, kdy a zda vůbec se tyto investice vrátí,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský s tím, že firmě nepomáhá ani dosavadní prezentace technického řešení.

Leonardo Plus: Facebook naráží na popularitu TikToku. „Ztrácí dech a TikTok si jen tak nekoupí,“ glosuje Koubský

Facebooku poprvé v historii poklesl počet uživatelů. A zejména v posledních týdnech prudce klesá cena akcií Facebooku. „Investoři začínají vidět, že plány Marka Zuckerberga na vybudování virtuální reality – tedy metaverza – jsou hodně na dlouhé lokte. Výdaje Facebooku přitom hodně vzrostly a není úplně jasné, kdy a zda vůbec se tyto investice vrátí,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský s tím, že firmě nepomáhá ani dosavadní prezentace technického řešení.

Leonardo Plus: O fenoménu jménem Wordle, tedy populární webové slovní hře, je dnešní magazín Online Plus

Vysvětlí, proč Facebook nebude mít vlastní digitální měnu a proč kryptoměny rádi využívají zločinci. A okomentuje manuál rad olympioniků na hrách v Číně. Glosuje vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský, který prozradí i to, v kolika řečech hraje Wordle. Připravil a moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Kontroverzní podcast Joea Rogana se Spotify vyplácí. Zato Neil Young mladé neoslovuje, tvrdí Koubský

Joe Rogan sám sebe označuje za komika. Tento americký podcaster se rád vyjadřuje ke všemu včetně nemoci covid-19. „Kvůli dezinformacím jej na konci loňského roku kritizovala skupina asi 270 amerických lékařů, vědců a zdravotníků. Vyčítali mu, že odrazoval mladé lidi od očkování, tvrdil, že vakcíny jsou genovou léčbou, či šířil vyvrácené konspirační teorie,“ vypočítá kontroverzní témata David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz. Proti Roganovi se teď vymezil zpěvák Neil Young.

Leonardo Plus: Koubský: Microsoft kdysi zaspal nástup webu. Snad proto teď kupuje herní studio a plánuje metaversum

Microsoft oznámil, že hodlá koupit tvůrce her jako World of Warcraft, Diablo nebo Call of Duty. Za Activision má zaplatit v přepočtu 1,5 bilionu korun. Pokud se podaří ohlášenou transakci dotáhnout do úspěšného konce, půjde o největší technologickou akvizici v historii. „Překonává i zatím rekordní koupi firmy ECM společností Dell,“ připomíná šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Ve Strakonicích vznikne automatizovaná  prodejna budoucnosti a věnovat se jí bude aktuální magazín Online Plus

Rozebere také gigantické pokuty, která dostaly společnosti Google a Facebook ve Francii. Popíše další pokus o mapování chování uživatelů na internetu. A na pole v něm vyjedou autonomní traktory. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Do internetové síně slávy vstoupil první Čech – Jan Gruntorád

Magazín Online Plus také okomentuje trestní snahu evropských institucí zabránit nenávisti na internetu. Zavede vás do virtuálního světa a pokusí se vysvětlit mánii nazvanou NFT. Vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský odpovídal na otázky, které kladl šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Do internetové síně slávy vstoupil první Čech – Jan Gruntorád

Magazín Online Plus také okomentuje trestní snahu evropských institucí zabránit nenávisti na internetu. Zavede vás do virtuálního světa a pokusí se vysvětlit mánii nazvanou NFT. Vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský odpovídal na otázky, které kladl šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Policie vyšetřuje vyhrožování zdravotníkům na sociálních sítích. Kdo má agresivní příspěvky mazat?

Za co zaplatí obří pokutu gigant Amazon? Analyzujeme zákaz zveřejnění fotek lidí bez jejich souhlasu na Twitteru. A popíšeme zásah ruských cenzorů proti speciálnímu prohlížeči Tor. S redaktorem Petrem Koubským mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek

Leonardo Plus: Změny ve vedení společnosti Twitter i možné využití mikroskopických robotů

Témata: Přihlašování do portálu ocko.uzis.cz. Jak je to s nákupem společností na digitálním trhu. Pomohlo by, kdyby se facebook rozdrobil na víc firem? Možné využití mikroskopických robotů, kteří se umí rozmnožovat. Moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Co způsobilo problémy aplikace Tečka

Aplikace Tečka i čTečka se tento týden potýkaly s problémy. A to bohužel v době, kdy je lidé nejvíce potřebovali. Jak je to možné? Dokáže Apple vytvořit autonomní auto do roku 2025? Nebo blokování internetových stránek se škodlivým obsahem. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Jak Češi sledují filmy, seriály a videoobsah obecně, pomocí streamovacích služeb

Jak je to s únikem dat zákazníků e-shopů. Kroky Googlu, kterými se snaží vyhovět autorským zákonům v Evropě. Apple uživatelům povolil opravovat vlastní telefony. S redaktorem pro vědu Deníku N o tom všem mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Teroristické hrozby, fake news a dezinformace na internetu

Google definitivně prohrál spor s Evropskou unií o zneužívání svého postavení na trhu. Jak jsou v Česku pokryté mobilní sítí dálnice a železnice? Videím na Youtube už nebude možné dát palec dolů. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek

Leonardo Plus: Co čekat od společnosti Meta, tedy přejmenovaného Facebooku, rozebere magazín Online Plus

Pozastaví se nad používáním systému na rozpoznávání obličejů na sociálních sítích. Zhodnotí končící aplikaci eRouška a vysvětlí, proč se Google News vrací do Španělska. S redaktorem pro vědu a technologie Petrem Koubským o tom všem mluví David Slížek.

Leonardo Plus: Proč byl Facebook zcela nepřipravený na šíření dezinformací kolem covidu

Na sociální síť Facebook se v posledních týdnech valí jedno obvinění za druhým. Mark Zuckerberg ale oznámil i budování virtuálního světa. Google bude mazat fotky dětí z vyhledávání. Dvacetileté výročí oslavil iPod, hudební přehrávač, který změnil svět. S vědeckým reportérem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Proč tajné služby Spojených států blokují reklamu na internetu?

Zamyslí se, jestli by opravdu měl existovat jen jeden typ nabíječek. Přinese analýzu cen mobilních dat v České republice, které patří k nejdražším v Evropě. A popíše i důsledky střetu dronu s havranem v Austrálii. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským to všechno rozebral šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Zahoďte telefony čínské značky Xiaomi, vyzývají litevské úřady

Co vadí Litevsku na čínských telefonech jednoho z největších výrobců mobilních telefonů na světě? Zatímco řešíme dostupnost 5G sítí, pomalu se ohlašuje nástup 6G. Jaký byl život sira Sinclaira, vynálezce kalkulačky a počítače ZX Spectrum. Dění ve světě technologií okomentují redaktor Deníku N Petr Koubský a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Instagram a dospívající děti? Především dívkám sociální síť škodí

Co stojí za světovým nedostatkem počítačových čipů? Vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský připomene robota Karla a pokusí se odhadnout budoucnost chytrých brýlí.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus okomentuje fakt, že média jsou v Austrálii zodpovědná za komentáře na sociálních sítích

Vysvětlí, jakým způsobem bude Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost lépe odhalovat úniky přístupových údajů u domén státní správy a další hrozby pro kybernetickou bezpečnost. Připomene, že v Salvadoru je bitcoin oficiální platidlo a rozebere i varování před solární bouří, která by mohla ovlivnit internet. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus připomene problém komunikační aplikace Whatsapp kvůli ochraně osobních údajů

Vysvětlí, k čem bude v České republice kvantová síť. A rozebere, jak uživatelé sociálních sítích reagují na politiku, nebo co jsou to clikbaitingové titulky a jak se proti nim dá bojovat. S vědeckým redaktorem serveru Deník N o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Tesla vyvíjí robota podobného člověku

Samsung dokáže na dálku zablokovat kradený chytrý televizor, v Česku vznikly servery parazitující na klasických médiích a Facebook se chystá na tuzemské volby. Připravil David Slížek.

Leonardo Plus: Bude Apple kontrolovat všechny fotografie svých uživatelů?

Společnost Apple chystá opatření proti šíření dětské pornografie. Záměr kontrolovat cloudová úložiště mobilních telefonů ale vzbudil kontroverzi. Apple proto zvažuje využití technologii strojového učení. Bude to stačit? To spolu rozeberou internetový analytik ze serveru Pooh.cz Daniel Dočekal a redaktor Deníku N Petr Koubský. Moderuje David Slížek.

Leonardo Plus: Bude Apple kontrolovat všechny fotografie svých uživatelů?

Společnost Apple chystá opatření proti šíření dětské pornografie. Záměr kontrolovat cloudová úložiště mobilních telefonů ale vzbudil kontroverzi. Apple proto zvažuje využití technologii strojového učení. Bude to stačit? To spolu rozeberou internetový analytik ze serveru Pooh.cz Daniel Dočekal a redaktor Deníku N Petr Koubský. Moderuje David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus okomentuje rekordní pokutu Amazonu za porušování zásad ochrany dat uživatelů

Rozebere, že WhatsApp dostává funkci jednorázového zobrazení fotek a videí. Popíše novou hru Svoboda 1945 z česko-německého pohraničí. A zamyslí se nad problémy s doručováním pomocí dronů. O tom všem debatují redaktor Deníku N Petr Koubský a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek,

Leonardo Plus: Nedostatečné zabezpečení účtů na sociálních sítích dnes rozebere magazín Online Plus, který upozorní i na to, jaké problémy to může způsobit

Poradí, jak jednoduše chránit smartphone. Zaznamená, kdo z dezinformátorů o 5G sítích dostal anticenu Bludný balvan. A popíše i to, jak bude vypadat Facebook v budoucnosti. S vědeckým redaktorem Deníku N o tom všem mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Evropská unie chce zpřísnit pravidla pro transakce v kryptoměnách

Aféra se softwarem Pegasus, který umožnil vládám mnoha zemí světa sledovat nepohodlné lidi. Komunikační aplikaci Telegram stále častěji využívají extremisté a konspirátoři. Soudní rozhodnutí umožňuje fungování výdejen e-shopů o svátcích. Připravil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus okomentuje to, jak si tresty za slovní napadání na sociálních sítích představuje nejvyšší státní zástupce

Zamyslí se nad tím, jestli český Avast koupí americká firma Norton. Zhodnotí pokutu, kterou dostala společnost Google ve Francii. A řeč bude také o příjmu mobilního signálu ve vlacích Českých drah. Redaktora Deníku N Petra Koubského se zeptá šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus informuje o tom, že už v srpnu pokryje satelitní síť Starlink vysokorychlostním internetem prakticky celou Zemi

Všímá si, že ostravská Karolina je 70. nejvýkonnější superpočítač na světě a zamyslí se, k čemu je takové pořadí dobré. Okomentuje možnost platby poplatků vydavatelským firmám za zveřejňování jejich textů na internetu. A popíšou nový vyhledávač pro uživatele ve Spojených státech. S redaktorem Deníku N Petrem Koubským debatoval šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus zavzpomíná na život antivirového mága Johna McAfeeho, který spáchal sebevraždu ve vězení

Okomentuje, že tvůrce World Wide Web prodává v aukci část originálního zdrojového kódu v podobě kontroverzního NFT. Okomentuje, že facebook začal více podporovat audioformáty a prozradí, jak se daří českému vidohernímu průmyslu. S redaktorem pro vědu z Deníku N Petrem Koubským to vše rozebere šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus okomentuje požadavek Seznam

cz, který chce 10 miliard korun jako náhradu škody od Googlu. Vysvětlí, jak budou fungovat nové bezkontaktní eObčanky. Informuje o žalobě na český stát kvůli sběru dat o komunikaci všech občanů a jejich půlročnímu uchovávání. A řeč bude také o nedávné módě virtuálních diskusních služeb podobných Clubhousu. Aktuální témata z online světa rozebere s vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Android nabídne uživatelům větší výběr vyhledávačů

Salvador je první zemí na světě, která přijala bitcoin. Facebook ohlásil, že končí se zvýhodňováním politiků. Evropská komise zkoumá roli chytrých hlasových asistentů a dominanci jejich výrobců na trhu. S Petrem Koubským z deníku N debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Twitter spustil služby za peníze, dozvíte se v dnešním pořadu Online Plus

Zastaví se také u přístupnosti databáze Katastrálního úřadu a také u chystaného projektu mobilní digitální peněženky Evropské unie. A okomentuje využití dronů při vojenských operacích. S vědeckým redaktorem DeníkuN Petrem Koubským debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Twitter spustil služby za peníze, dozvíte se v dnešním pořadu Online Plus

Zastaví se také u přístupnosti databáze Katastrálního úřadu a také u chystaného projektu mobilní digitální peněženky Evropské unie. A okomentuje využití dronů při vojenských operacích. S vědeckým redaktorem DeníkuN Petrem Koubským debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Evropská komise a boj proti dezinformacím

Rozebereme postoj Facebooku, který už nebude mazat příspěvky o umělém původu koronaviru. Vysvětlíme, co má Amazon z toho, že koupí filmový gigant MGM. A popíšeme autonomní tramvaj, která by měla jezdit v Plzni. Moderuje David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa. cz.

Leonardo Plus: Google představil novou platformu pro 3D videohovory

Kybernetický útok na zdravotnická zařízení v Irsku. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo prvního robotického zaměstnance. Může strojové ořezávání fotografií na sociálních sítích vycházet z rasistického algoritmu? S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus okomentuje postoje Elona Muska ke kryptoměně bitcoin

Zamyslí se, jestli šíření epidemie koronaviru zabrání zákaz Wi-Fi na zahrádkách restaurací. Upozorní na to, že WhatsApp narazil s plánem sdílet osobní data uživatelů s Facebookem. A odpoví, jestli může umělá inteligence rozpoznat sarkasmus. S vědeckým redaktorem Deníku N o tom všem debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus okomentuje evropské nařízení o mazání internetových příspěvků, které šíří teroristický obsah

Upozorní na možnosti šíření podcastů a na britská samořídící auta. A popíše hromadnou žalobu ve Spojených státech kvůli vlastnictví digitálního obsahu. S redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom bude mluvit šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Magazín Online Plus analyzuje, proč se v současnosti tolik daří kryptoměnám

Zaměří se na digitalizaci zdravotnictví. Popíše problémy platformy WhatsApp v Německu. A pokusí se vysvětlit, proč chce Evropská unie regulovat umělou inteligenci. Petra Koubského z Deníku N se bude ptát šéfredaktor serveru Lupa. cz David Slížek.

Leonardo Plus: Jednodenní kolaps aplikace sčítání lidu okomentuje dnešní magazín Online Plus

Odborník na vědu a nové technologie z Deníku N Petr Koubský připomene i další problémy státních institucí v podobných projektech a rozebere také potíže českého eGovernmentu. Připravil a moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: České úřady budou poprvé dražit bitcoin

Do pražských divadel ve virtuální realitě. Hudební streaming si předplácí už milion českých uživatelů. Zakladatel Twitteru vydražil svůj první tweet za skoro 3 miliony dolarů. Připravil a moderuje David Slížek.
David Slížek

Leonardo Plus: Velké firmy by mohly platit za data z Wikipedie – právě to rozebere dnešní

magazín Online Plus. Rozebere, proč tolik školáků nemá technické vybavení na
online výuku. Připomene, že Facebook v Austrálii uzavřel dohodu o placení za
přebírání zpráv s News Corp Ruperta Murdocha. A okomentuje trest za
schvalování terorismu na internetu. S Petrem Koubským z Deníku N témata
rozebere šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Leonardo Plus: Zpoplatní Wikipedia svá data velkým firmám?

Proč tolik školáků nemá technické vybavení na online výuku. Jaké tresty hrozí za schvalování terorismu na internetu. Nebo dohova mezi mezi Facebookem a Rupertem Murdochem.
David Slížek