Magazín Leonardo

Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Magazín Leonardo: Už v noci na pondělí se spustila registrace na očkování menších dětí proti koronaviru

Proč je proti covidu-19 očkovat? Jaká je výhoda covidového stestování pomocí biočipů? Čeští vědci totiž jako první na světě vyvinuli test který je rychlý jako ten antigenní a zároveň spolehlivý jako PCR metoda. Brazílie zažívá nejhorší sucho za posledních několik desetiletí. Zrychluje kvůli tomu kácení deštných pralesů i zdražování základních zemědělských komodit. V 98 letech zemřel nestor české geologie Zdeněk Kukal. Jako jeden z prvních Čechů se specializoval na oceánografii a mořskou geologii. Moderuje Martina Rasch.

Magazín Leonardo: Debaty o očkování a situace kolem nové mutace koronaviru s názvem Omikron

Další témata: Klady a zápory LED diod. Přístroj, který detailně monitoruje EKG. Nově chráněné pralesy na Slovensku. Největší vodní elektrárna v severní Itálii. Moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Očkování dětí proti covidu-19

Jak bojují s covidem okolní země? V Kalifornii odstartovala první testovací mise obrany planety Země před asteroidy.

Magazín Leonardo: Magazín Leonardo opět sleduje vývoj pandemie nemoci COVID-19 a shrne názory vědců na opatření, která vláda chystá

Připomene, že Cenu za komunikaci změny klimatu letos získal bioklimatolog Miroslav Trnka. Podívá se do skotského Glasgow na klimatický summit. A popíše projekt “chytrých oken”, které pomáhají uspořit elektrickou energii. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Tento týden byl opět ve znamení Covidu-19

Všímá si ho proto i Magazín Leonardo, tedy souhrn událostí ze světa vědy v uplynulém týdnu. Ale zaznamená také klimatickou konferenci ve skotském Glasgowě, nebo Týden Akademie věd. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Covid sílí nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy

Proč opět rostou čísla nakažených i hospitalizovaných? Vědcům se podařilo identifikovat už téměř pět tisíc planet mimo Sluneční soustavu. Unikátní projekt na odhalování invazních druhů. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: V dnešním Magazínu Leonardo se vypravíme za vědeckými dobrodružstvími do italského Trentina

Dozvíte se mimo jiné i to, že zkoumat se dá nejen úbytek ledovce, ale i jeho zvuk. To, že zdejším obyvatelům není příroda lhostejná, dokládá unikátní projekt, díky kterému mizí plast na jedno použití z údolí Val di Pejo. A nahlédneme také do výzkumného centra, ve kterém se vědci snaží vytvořit odolnější vinnou révu. Připravila Andrea Skalická.  

Magazín Leonardo: Unikátní český test umí odlišit protilátky chránící před novým typem koronaviru

Vyvinuli ho vědci z Ústavu organické chemie a biochemie a Biotechnologického ústavu Akademie věd. Nejen to se dozvíte z týdenního vědeckého přehledu s Andreou Skalickou a Evou Kézrovou.

Magazín Leonardo: Svatý Václav je nejdůležitější identifikační kód Čechů, tvrdí teolog

Patron české země, symbol státnosti nebo věčný panovník. Nejen těmito slovy můžeme charakterizovat českého přemyslovského knížete svatého Václava. Jeho odkaz si každoročně připomínáme 28. září už více než tisíc let. Proč se tato postava stala legendou? Jak silné bude její poselství pro budoucí generace?

Magazín Leonardo: Světelný smog způsobuje problémy nejen lidem, ale i živočichům

Vydejte se do stratosféry se skupinou středoškoláků. Neb do mokřad, které mají v oblibě někteří vzácní ptáci. Vědecké aktuality připravili Štěpán Sedláček a Filip Rambusek.

Magazín Leonardo: Jak může v boji s covidem pomoci monoklonální léčba?

Kdo je pro a kdo proti ukončenému screeningu školáků na covidový virus? Jak zřejmě vypadala sv. Ludmila, jejíž vraždu jsme si připomněli tento týden? Ve světě přibývá firem vyvíjejících technologie na zadržování oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání v podzemí. Největší z nich tento měsíc začala fungovat na Islandu. Týdenní souhrn dění na poli vědy a techniky moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Kolik kilometrů může auto ujet na čistě solární pohon? Čeští vědci to ověřili

Čeští vědci vyvinuli test, který rychle odhalí ochranné protilátky proti koronaviru. Na trhu mají být první sady do několika týdnů. Odborníci ze Zemědělské univerzity v Praze vymysleli mobilní stanovou laboratoř pro detekci koronaviru i jiných onemocnění. V Africe i Asii je o něj velký zájem. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Za událostmi ve vědě tohoto týdne se pět ohlédne Magazín Leonardo

Nabídne shrnutí debat a dění kolem nemoci Covid-19. Upozorní na studii s překvapivým zjištěním, že africké horské lesy zadržují ve stromech víc uhlíku, než ty v Amazonii. A zaznamená i to, že přirozené požáry jsou, podle vědců, zcela zásadní pro udržení vzácných biotopů u nás. Aktuality z vědy a techniky shrnuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Týden ve vědě přinese například zjištění, že vakcíny na jiné nemoci mohou překvapivě pomoci v boji s virem SARS-CoV-2

Připomene smutné výročí masové otravy sovětských vojáků napadenou obilnou moukou před 70 lety nebo představí chytré české řešení kontroly tramvajových kol. Pořad připravil a uvádí David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Budeme stopovat mamuta

Americkým vědcům se totiž podařilo z jednoho klu mamutího samce vyluštit, jak a kde se zvíře pohybovalo před 17 tisíci lety. Povíme Vám taky více o nejstarším a nejzachovalejším Pompejci.  Archeologové ho našli  po bezmála dvou tisících let i se zachovalým uchem a šedinami.  Dostaneme se i na alergie, kterým jsme věnovali ve vědeckém seriálu celý tento týden a neobejdeme ani COVID-19, ale v pozitivním tónu, resp. očkovaném módu. Pořad připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Svět se dozvěděl nové informace o změnách klimatu

Před několika dny vyšla zpráva Mezivládního panelu při OSN. Co nám říká o oteplování planety? Nejen to zjišťoval David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Za týdnem ve vědě se ohlédne Magazín Leonardo

Exministr zdravotnictví Roman Prymula prozradí, co si myslí o množství protilátek proti nemoci Covid-19, nebo o očkování třetí dávkou. Uslyšíte, jak pandemie ovlivnila vztahy v rodinách, nebo to, že jak a čemu se bráníme smíchem. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Kdy je žena nejnáchylnější k alkoholismu? Na mateřské a rodičovské dovolené

K rizikovým faktorům, které zvyšují pravděpodobnost alkoholismu, patří také domácí násilí a obyčejná samota. Uznávat protilátky na covid-19 coby bezinfekčnost? Co říkají studie na bezpečnost očkování proti covidu u dětí nad 12 let. A historický úspěch vědců, kterým se podařilo vyrobit kovovou vodu. Výběr toho nejzajímavějšího z vědy připravila Martina Rasch.

Magazín Leonardo: Tento týden se vědecký svět zaměřil na Vesmír

Magazín Leonardo připomíná dva lety miliardářů na hranice Země, ale také to, proč se lidé připravují na těžbu surovin na jijných kosmických tělesech. Nabídne názory českých odborníků na kolektivní imunitu Covidu 19. Popíše materiál, který by mohl z aut vytlačit lithiové baterie a navštíví dílnu na výrobu modrotisku. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Tání ledovců zrychluje, jak se ho snaží přibrzdit Italové v Alpách?

  Jaké pandemické scénáře odborníci sestavili v čase, kdy počty nakažených COVID už neklesají? A co víc: Měli bychom se učit řeckou abecedu? Kromě virové mutace “delta” hlásí totiž z Peru nový klon “lambda”. To jsou vědecká a zdravotnická témata, se kterými jsme Vás seznámili v tomto zkráceném pracovním týdnu. Provázely ho i nové temné skvrny na Slunci. Popis  unikátní lebky “dračího muže”, starodávného obyvatele dnešní Číny.  Magazín Leonardo ? týden ve vědě připravil a moderuje David Šťáhlavský. 

Magazín Leonardo: Týden ve vědě byl stále ve znamení pandemie covid-19

V některých zemích rozvolňují, někde jsou naopak počty nakažených na vzestupu a vyhráno nemá ani Česká republika. Co je to varianta delta dříve označovaná jako indická, v čem je jiná a proč je nebezpečná? Jak recyklovat textil? Nová laboratoř na testování autonomních vozidel. Tkáňová banka. Moderuje David Štáhlavský.

Magazín Leonardo: Magazín Leonardo přináší nejdůležitější události týdne ve vědě

Informuje o tom, že u základního modulu čínské vesmírné stanice na oběžné dráze Země přistáli tři taikonauti. Popíše aktuální situaci kolem nemoci Covid-19. Připomene 90. výročí od vykonstruovaného procesu s českými učiteli na sovětské Ukrajině v červnu 1931. A zaznamená i studii o konzumaci alkoholu v době pandemie a aktuální situaci s kůrovcem. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Projekt centra vývoje a výroby robotů na Ostravsku posouvá Česko na světovou špici v oboru

Příliš striktní ochrana ohrožených zvířecích druhů se někdy může obrátit proti nim. Radiofrekvenční generátor pomáhá při chronické bolesti zad. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Přehled aktualit, které se týkají nemoci covid-19

Výzkum Venuše chystá americká NASA. Proč jsou vlci užiteční a k čemu jsou užitečné rostliny? A jak se ohřívají a ochlazují města? Moderuje David Šťáhlavský

Magazín Leonardo: Očkování dětí proti covidu

Připomeneme Světový den roztroušené sklerózy nebo prozradíme, že evropské a americké lékové úřady schválily pokusnou léčbu Huntingtonovy choroby. A podíváme se také do Grónska, odkud z ledovce odtéká do moře překvapivě velké množství rtuti. Připravila připravila Andrea Skalická.

Magazín Leonardo: Souhrn událostí ve vědě tohoto týdne opět přináší Magazín Leonardo

Shrne další vývoj kolem epidemie koronaviru, ale upozorní také na nebezpečí vysokého krevního tlaku. Rozebere také pravidla genetické úpravy plodin a zavede vás na Mléčnou dráhu. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Jakou za sebou zanecháváme uhlíkovou stopu

Aktuality o Covidu-19 doplní informace, které v uplynulých dnech přinesl projekt Rozděleni klimatem Českého rozhlasu Plus. Klima rozebere z mnoha úhlů pohledu včetně toho, jakou uhlíkovou stopu za sebou zanecháme. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Za týdnem ve světě vědy se také tuto neděli ohlédne Magazín Leonardo

Zhodnotí aktuální situaci kolem šíření koronaviru, vysvětlí, jak se pandemie podepsala na vztazích mezi lidmi a jak se budou vracet po výpadku tréninku sportovci. A popíše i to, jak kůrovcům voní smrky. Týdenní souhrn vědeckých aktualit připravil Filip Rambousek.

Magazín Leonardo: Rok ztichlých oceánů

Tak říkají vědci uplynulým měsícům v pandemii, kdy se zmírnilo zamoření světových oceánů hlukem z lidské činnosti. Jak je tomu na souši? České laboratoře zkoumají paměťové protilátky po covidu i po samotném očkování. Co přesně vědci zjistili? Brazilská mutace covidu-19 už je i v Česku, nakolik je nebezpečná? Česko-americký tým vědců připravil vysoce účinné protilátky proti klíšťové encefalitidě, můžou být prevencí i zmírňovat následky onemocnění. To jsou témata Magazínu Leonardo – týdne ve vědě, který připravila Martina Rasch.

Magazín Leonardo: Magazín Leonardo má pro vás opět zajímavé události ze světa vědy tohoto týdne

Vysvětlí, proč dopady stále většího počtu biologických invazivních druhů let přesáhly hranici jednoho bilionu dolarů. Představí nový způsob výuky digitálních technologií. Připomene dnešní světový den Parkinsonovy choroby. A odpoví na to, jestli američtí vědci tento týden objevili novou pátou základní fyzikální sílu. Připravil a moderuje Ondřej Ševčík.

Magazín Leonardo: Magazín Leonardo opět shrne týden ve světě vědy

Kardiology znepokojují infarkty mladých a zdravých lidí, kteří prodělali covid.. Upozorní, že ani po uvolnění covidových lůžek si lékaři zřejmě neodpočinou od extrémní zátěže, protože se budou muset věnovat chronicky nemocným pacientům. A zaměří se také na netradiční velikonoční zvyky. Připravil Daniel Mrázek.

Magazín Leonardo: Tento týden věda zaznamenala dva výrazné úspěchy s českou stopou. Na jihu Čech

se podařilo otestovat novou dvojitou protilátku na koronavirus, která je podle
posledních dat účinná i proti všem dosud známým mutacím.  V Olomouci pak
rozluštili genom žita. A protože Akademie věd v tomto týdnu změnila své
vedení, slovo dostane profesorka Eva Zažímalová, která v čele této instituce
stojí. Moderuje Eva Kézrová.

Magazín Leonardo: V březnu 1939 se bojovat mělo. I s vědomím, že prohrajeme, tvrdí historik

Je to už 82 let od německé invaze na území tehdejšího Československa a obsazení republiky. Měli jsme se bránit tehdejší okupaci? A jak proměnil tento historický okamžik identitu českého národa?
Ondřej Čihák, Veronika Paroulková

Účinkuje: Stanislav Kokoška z Ústavu pro studium totalitních režimů a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky
Připravila: Veronika Paroulková
Premiéra: 2017-03-16

Magazín Leonardo: Vědci pracují na koronavirových vakcínách druhé generace

Vakcíny mají být účinné i proti novým mutacím nemoci covid-19. Vakcína od Astra Zenecy je bezpečná, lidé se její aplikace nemusejí obávat. Odborníci chtějí, aby se v Česku lépe mapovaly mutace koronaviru. Největší podvodní teleskop na světě už pracuje pod hladinou jezera Bajkal. Nejen to, ale také další vědecké zajímavosti uplynulého týdne připravila Andrea Skalická.
Andrea Skalická

Magazín Leonardo: Výměna názorů na to, jak a jestli vůbec pomáhá na Covid-19 lék Ivermektin

Jak pokračuje očkování a intenzivnější testování? Proč je v době pandemie, karantén a home office víc pacientů s pohlavními nemocemi. Moderuje David Šťáhlavský.
David Šťáhlavský

Magazín Leonardo: Magazín Leonardo opět shrnuje, jaký byl týden ve vědě. Zaznamená například

pokračující výměnu názorů o tom, jak a jestli vůbec pomáhá na Covid-19 lék
Ivermektin. Věnuje se ale také intenzivnějšímu testování a pokračujícímu
očkování. A vysvětlí, proč je v době pandemie, karantén a home office víc
pacientů s pohlavními nemocemi. Moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Očkování proti nemoci covid-19

Jak fungují PCR testy ze slin, které odhalí přítomnost koronaviru. Ale také o tom, jaký je rozdíl mezi rouškou, respirátorem a nanorouškou.
David Šťáhlavský

Magazín Leonardo: Robotická mise amerického vozítka na Marsu a vakcíny proti covidu 19

Výroba vakcín proti nemoci Covid-19 není kvůli mutacím vůbec jednoduchá. Proč se očkovací látka vyrábí v několika státech a jak vypadá schvalování vakcín. Moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Jaké bylo ideální literární dílo po únoru 1948? Srozumitelné, lidové a hlavně plné lásky k Sovětskému svazu

Jak se události února 1948 a jejich dopady dotkly českých spisovatelů, od kterých se začalo požadovat, aby se dali do služeb komunistické moci? A jaká tehdy vznikala literární díla? Hostem Magazínu Leonardo byl literární historik Michael Špirit z Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Magazín Leonardo: Poslední vývoj kolem výskytu variant a mutací koronaviru v Česku i kolem vakcinace

O hluku v oceánech způsobeném lidskou činností a o jeho negativních dopadech na mořskou faunu. Nenechte si ujít zvuk, který lidské ucho neslyšelo 17 tisíc let. Připravila Magdalena Trusinová

Magazín Leonardo: Za poslední rok se kvůli covidu snížila naděje na dožití v Česku o jeden rok

Novorozeňata žen, které prodělaly Covid-19 jsou vůči nákaze imunní. Potvrdila to americká studie. Brněnští vědci vyvinuli unikátní způsob dočišťování vody. Americké červenky ve svých hnízdech poznaly umělá vajíčka od těch pravých na základě šířky. Připravila Magdaléna Trusinová.

Magazín Leonardo: Klement Gottwald byl řečník nadaný od Boha. Nikdo ho to neučil, tvrdí jazykovědec

V roce 1948 se v Československu chopili moci komunisté. V jejich čele stál Klement Gottwald, první poúnorový předseda vlády.  Komunisty podporovala tenkrát nezanedbatelná část obyvatelstva, a to i díky Gottwaldovým řečnickým schopnostem. Doklady o tom v podobě mnoha hodin záznamů jeho projevů uchovává Archiv Českého rozhlasu.

Magazín Leonardo: Přehled událostí ve vědě a technice

Přineseme informace o nadúmrtnosti a důvody, proč je tato kategorie vhodná pro zjišťování počtu zemřelých na covid-19. Také vás pozveme do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem a nabídneme detailnější pohled na klimatickou politiku Spojených států. Pořad připravila Magdaléna Trusinová.

Magazín Leonardo: Jídelníček dělníků za 1. světové války? Bez masa, brambor a mouky, popisuje historik

Dělník je stroj, který musí dostávat vědecky přesně stanovené množství paliva. Takový pohled na člověka panoval na začátku minulého století, v dobách potravinové nouze. 

Magazín Leonardo: Aktuální situace v ostravské nemocnici, kde také zachraňují pacienty s nemocí covid-19

Jak dopadla vědecká studie o účinnosti ochrany pomocí roušek, na které se podíleli také čeští odborníci? Znáte historii uprchlictví? A co náš čeká v solární energetice.

Magazín Leonardo: Trumpova inaugurace byla show za rekordních 90 milionů dolarů

„Moc, kterou americký prezident získává, přechází právě tímto takřka magickým momentem přísahy do jeho rukou,“ vysvětluje v Magazínu Leonardo Kryštof Kozák, vedoucí Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Magazín Leonardo: Čeští vědci posouvají umělou inteligenci. Našli způsob zápisu dat, aby fungovala jako neuronové sítě

Tradiční lednový veletrh inovací CES 21 letos poprvé jen virtuálně. Přesně před rokem vědci z celého světa získali přístup ke genomu nového typu koronaviru – jeho původ ale stále není jasný. Kdo a jak vyvíjí vakcíny proti nemoci covid-19. Připravil David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Jan Žižka. Slepému lidu se líbil slepý vůdce

Psal se 11. říjen 1424, kdy v Přibyslavi umírá strážce národa, klíčník u nebeské brány i krvelačná šelma v jedné osobě. Tedy vynikající vojevůdce opředený mýty – Jan Žižka z Trocnova. Tehdy mu mohlo být 64 let. Mimochodem – zrovna 8. ledna 1422 porazila spojená husitská vojska, vedená tehdy už slepým Janem Žižkou, u obce Habry ve východních Čechách uherské oddíly Zikmunda Lucemburského.

Magazín Leonardo: Lék na rakovinu, z dílny českých akademiků, má za sebou první fázi klinického testování

Jak je na tom věda po odchodu Británie z Evropské unie? Proč se v Praze dělá inventura zeleně. Jak se zapojit do výzkumu přírody a pomoci tak biologům. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Magazín Leonardo: Zavedeme vás na exotickou Havaj, do Jihoafrické republiky, nebo do Rakouska

Popíšeme ostrůvek u Bornea, který se kvůli klimatické změně potápí. Navštívíme strojaře, který píše technické pohádky pro děti. Moderuje David Šťáhlavský

Magazín Leonardo: Co víme o nové mutaci viru SARS-CoV-2

Jak vypadá kampaň České akademie věd s názvem Jdu se bodnout? Myslíte si, že víte o pohádce Tři oříšky pro Popelku úplně všechno? Přesvědčíme vás o opaku.

Magazín Leonardo: V bolivijských Andách se daří žábám a motýlům, které odborníci považovali za vyhynulé

Proti covidu-19 se už v několika zemích očkuje, léky ale stále chybí. Tým vědců z Masarykovy univerzity opět zamířil na Antarktidu. Nově objevený druhu dinosaura. Klokani umějí komunikovat s lidmi podobně jako psi. Moderuje Magdaléna Trusinová.

Magazín Leonardo: Online předávání Nobelových cen

Jak probíhalo předávání Nobelových cen. V Británii je na očkování proti covidu nejsložitější najít parkovací místo. Rozhovor s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou.

Magazín Leonardo: Británie ukončila celonárodní karanténu a schválila nouzové použití vakcíny proti covidu-19

Žádosti o registraci očkování u Evropské lékové agentury. Stromy u nás opadávají dřív kvůli klimatickým změnám. 3D mikroskop na operačním sále. Moderuje Magdaléna Trusinová

Magazín Leonardo: Imunolog Hořejší získal cenu Česká hlava. „Spoustu věcí jsme dřív vyráběli na koleně,

Profesor Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd (ÚMG) je uznávaný imunolog. Objevil molekuly na povrchu bílých krvinek a podílel se na vzniku nové metody izolace proteinů. Patří mezi naše nejcitovanější vědce, 12 let stál v čele ÚMG a rok pracoval dokonce i na prestižní Harvardově univerzitě.

Magazín Leonardo: O posledním vědeckém zkoumání nemoci covid-19, o příčině vymírání života před 252 miliony let

Vědci mění názor na mutace viru Sars-cov 2. Jedna z nich zřejmě zapříčinila to, že se pandemie covidu- 19 rozšířila tak rychle po celém světě. Rozhovory s dvěma špičkovými vědci, biogeochemičkou Hanou Jurikovou a imunologem Václavem Hořejším.

Magazín Leonardo: O vývoji nových testů na covid-19 a o nebezpečích mutací viru Sars -Cov-2

O odloženém startu evropské rakety, o rybích přechodech v tuzemských řekách nebo o starých ovocných odrůdách. Moderuje Magdalena Trusinová

Magazín Leonardo: Komenského vzdělávací zásady budou platit, co lidstvo bude lidstvem, tvrdí znalec

28. březen je Den učitelů, ale taky dnem narození Jana Ámose Komenského. Tento rodák z Uherského Brodu, myslitel, biskup a především pedagog, který v mnohém předběhl svou dobu. Univerzální platnost jeho teorií i osobní houževnatost fascinují dodnes.

Magazín Leonardo: Alarmující závěry polární expedice Polarstern

Nové dovednosti umělé inteligence.  Neléčené duševní poruchy v těhotenství a po porodu zásadně ovlivňují život ženy i její okolí. Jak pracují forenzní entomologové? Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Jak člověku změní život Nobelova cena

Oba hosté dnešního Magazínu Leonardo jsou držiteli Nobelovy ceny – Wolgang Ketterle za vytvoření extrémně chladné hmoty a James Peebles za vysvětlení vývoje vesmíru.

Magazín Leonardo: Za svou práci získali to nejprestižnější vědecké ocenění – Nobelovu cenu

 Jak jim to změnilo život? Hosté: Paul Nurse, britský genetik, porozumění buněčnému cyklu, a Stefan Hell, fyzik, zdokonalil optické mikroskopy. Připravil Filip Rambousek.

Magazín Leonardo: Stres nás chrání, ale jen dokud ho zvládáme kompenzovat, tvrdí lékařka

Stres a zdravotní komplikace spolu neodmyslitelně souvisí. Málokdo se vyhne zdravotním potížím, pokud delší dobu funguje pod tlakem. Jak se stres podepisuje nejen na našem srdci, popsala v Magazínu Leonardo Marie Skalská z České kardiologické společnosti.

Magazín Leonardo: Objev brněnských vědců, který by mohl zrychlit boj s bakteriemi rezistentními na antibiotika

Jak se Rakouska a Slovensko vypořádávají se suchem a jeho dopady? Australští vědci zmrazili a znovu oživili rostlinu avokáda, které by mohlo být vhodnou potravinou na Marsu. Pátraní po divokých kočkách, které se vracejí na naše území. Moderuje Tereza Šťastná.

Magazín Leonardo: Ve specializovaných laboratořích vědci zkoumají hormony rostlin

Proč se v Moravském krasu daří netopýrům? Péče o kožní mikrobiom v době pandemie. Výzkum prokázal pozitivní účinky pohybu v době koronavirových opatření. Projekt Kaleido.

Magazín Leonardo: Jak by mohl vitamín C pomoci v léčbě vzácných nádorů?

Pomáhá umělá inteligence v boji proti zločinu? Zvyšuje zeleň IQ městských dětí? Může hraní online her znamenat zátěž pro životní prostředí? Moderuje Veronika Paroulková

Magazín Leonardo: V malé české hale vzniká letadlo s velkou budoucností

Co odhalilo digitální rozmotání tří zvířecích mumií ze starověkého Egypta? Čeští vědci jsou blízko léku na obezitu. Norští výzkumníci přišli s nápadem, jak zabránit smrtelným střetům ptáků s turbínami větrných elektráren. Moderuje Klaudie Richterová.

Magazín Leonardo: Dezinformace o nemoci covid-19 zabíjejí. Kolik obětí má na svědomí infodemie?

Jezero Most se otevře veřejnosti. Nenaruší turisté hnízdiště vzácných druhů ptáků? V Kriminalistickém ústavu o práci forenzních botaniků. Připravila Tereza Šťastná.

Magazín Leonardo: Amatérský archeolog objevil známky osídlení staré 20 tisíc let

Fasadní panel, který by mohl ochladit dům. Nové Centrum pro studium infekčních nemocí zvířad. Vliv demolic domů na emise uhlíků. A výprava za českými šelmami.

Magazín Leonardo: Problémy vědců, hybridní vozy, invaze plzáků

Vědci se snaží skloubit profesní život s rodičovstvím. Úspěchy české aplikace pro elektromobily a hybridní vozy. Jak se vypořádat s invazním plzákem španělským. 

Magazín Leonardo: Pokračují testy vakcíny, za kterou stojí tým expertů z Oxfordu. Proč vzbuzují kontroverze?

Prestižní časopis Nature zveřejnil rozsáhlou studii historie četnosti a intenzity povodní v Evropě. Jak se psi orientují magnetismem Země. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: O českém start-upu, který netradiční formou učí fyziku nebo tekuté oční protéze

Vysvětlíme, jak čeští genetikové dokážou sledovat místa v buňkách, kde došlo k poškození a opravě DNA. Společně s brněnskými odborníky popíšeme, jak je možné hospodářská zvířata účinněji léčit pomocí přírodních antibiotik. A uslyšíte také, které stinné stránky života ve městech odhalila současná pandemie. Moderuje Tereza Šťastná.

Magazín Leonardo: Vítězné projekty mladých českých vědců ocenila francouzská ambasáda

Ve hvězdárně Ondřejov modernizovali náš největší dalekohled. V Brně pracují na vývoji umělých slz. Koronavirus a chování některých druhů zvířat. Připravila Tereza Šťastná

Magazín Leonardo: Brněnští vědci představili unikátní elektronový mikroskop, který umí zobrazit kapsule s živými buňkami

Představíme vítězné projekty hackathonu zaměřené na boj s koronavirem nebo videohru jako součást terapie pro děti s poruchou pozornosti. Vzpomene na proslulého domorodého ochránce amazonského pralesa, který zemřel na koronavirus. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Respirátory z ČVUT získaly evropský certifikát

Respirátory z ČVUT získaly evropský certifikát. Představíme dobrovolníky, kteří se osobně chtějí zapojit do klinických testů vakcíny proti koronaviru. A vysvětlíme, proč britští vědci chtějí legalizovat genovou úpravu rostlin na území Anglie. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Jaké dopady na životní prostředí bude mít únik tisíců run ropy z ruské elektrárny

Ze zatím poslední velké ekologické havárie se bude příroda na Sibiři vzpamatovávat desítky let. Čína zavádí zvýšenou ochranu luskounů. A na jihu Moravy zahnízdili vodouši.

Magazín Leonardo: Staré vysoké stromy budou čím dál vzácnější a tropické lesy čeká nejistá budoucnost

Proč cestují mechy na ledovcích a jak nouzový stav zkomplikoval medikům výuku pitvy? Alternativa palmového oleje vyrobená v laboratoři. Moderuje Veronika Paroulková

Magazín Leonardo: Českobudějovičtí vědci jako první v Evropě otestovali vakcínu proti lymské borelióze

Připomeneme 70. výročí začátku vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou. Popíšeme unikátní spolupráci soukromé společnosti SpaceX a americké NASA. Vysvětlíme, proč se do českých nemocnic zatím nedostaly české plicní ventilátory, na které se konci března vybralo 14 milionů korun. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: S koronavirem se pojí nový syndrom, který ohrožeuje školní děti

Všudypřítomná desinfekce devastuje ekosystémy. Lékaři ošetřují na ulici lidi bez domova i v době pandemie. Hladiny oceánů stoupají rychleji, než mnozí očekávali.

Magazín Leonardo: Nová metodika měření rezistence ke koronaviru v české populaci

Popíšeme experiment na zjišťování chemické komunikace mezi kůrovcem a oslabeným stromem. Představíme první portál s vědeckými poznatky o covid-19 v češtině nebo český školní jaderný reaktor, který můžou na dálku sledovat i studenti ze zahraničí. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Čeští vědci vyvíjejí biosenzor, který během pár minut odhalí koronavirus v těle, na površích i ve vodě

Jaká vzdálenost a které roušky jsou bezpečné? Jak covid-19 omezuje chod zoo a v čem naopak prospívá, nebo jaké dopady může mít odklad letošní klimatické konference na příští rok. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Jak se s koronavirem vyrovnává Indie a jak současná pandemie ohrožuje ochranu africké přírody?

Španělský vědec z České zemědělské univerzity se vyléčil z nemoci COVID-19. Na hackatlonu měli účastníci za 48 hodin najít nejlepší řešení současné koronavirové krize.

Magazín Leonardo: Jak vypadá testování koronaviru ve vědeckých laboratořích v Česku

Proč onemocnění Covid-19 podlehlo více mužů než žen. Virus pohledem mikrobiologa, který nemoc sám prodělal. Jak by mohl pomoci lék na malárii. Moderuje Josef Kluge.

Magazín Leonardo: Rozhodují o průběhu onemocnění COVID-19 geny?

Jaké fake news se šíří o léčbě koronavirové nákazy? Rozhovor s Janem Konvalinkou, biochemikem a koordinátorem testování na koronavir. Moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Jak se pandemii koronaviru snaží využít hackeři a proč se nákaza nemůže přenášet pitnou vodou?

Srovnáme dopady pandemie na životní prostředí. Vysvětlíme, jak se zapojují nanotechnologie nebo jak v Africe šíření koronaviru komplikují nemoci jako spalničky, malárie nebo ebola. A poradíme, jak se vyrovnat s nákazou po psychické stránce. Připravila vědecká redakce Českého rozhlasu, moderuje Veronika Paroulková.

Magazín Leonardo: Jak dlouho přežívá koronavirus a kdy se objeví onemocnění Covid-19

Čeští vývojáři vymysleli herní arény s virtuální realitou. Jak se dají recyklovat vzácné kovy z elektronického odpadu. Život lidí trpících epilepsií. Zařízení na dialýzu. 

Magazín Leonardo: Proč vědce zajímá, že se třese planeta Mars?

Ovlivňují kondenzační stopy letadel globální oteplování? Český tým studentů Robotika na americké soutěži DARPA. O papouškovi, který dostal nová křídla. Moderuje Josef Kluge