Máme rádi zvířata

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatele kočky bengálské

Reportáž o kočce bengálské, informace o uveodermatologickém syndromu, který způsobuje slepotu psů, a také povídání o jelení říji a rčení „nasadit někomu parohy“. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Jak se dorozumívají zvířata?

Magazín máme rádi zvířata přináší povídání o etologii, konkrétně o komunikaci zvířat, dále rozhovor, který reaguje na kritiky o přemnožených divočácích a údajně nízký odstřel ze strany myslivců, a řeč bude i o vlivu globálního oteplování na život ryb. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Organizace a hierarchie včelstva

V měsíci srpnu začíná včelařský rok. V magazínu Máme rádi zvířata proto zahajujeme nový cyklus o včelách. Jitka Cibulová Vokatá si bude povídat se včelařem Václavem Krištůfkem.

Máme rádi zvířata: Bílý a žlutý krokodýl jsou raritami zoologické zahrady v Protivíně

Na návštěvu krokodýlí zoo zve magazín Máme rádi zvířata. Dále bude řeč o zákalu čočky, onemocnění, které se může vyskytnout u každého zvířete, a rozklíčujeme rčení „Je zticha jako kanec v žitě.“

Máme rádi zvířata: I psi potřebují na dovolenou do zahraničí pas a svoji lékárničku

Cestovat na dovolenou se psem do zahraničí už není nic výjimečného. Platí ale určitá pravidla. Vašeho psího kamaráda musíte vybavit cestovním pasem, kde je informace o očkování proti vzteklině. To nesmí být starší než jeden rok.

Máme rádi zvířata: Pasti, do kterých se lidé dostávají kvůli zvířatům

Hodně lidí chce udělat domnělou záchranou divokého zvířete dobrý skutek. Namísto toho jde směrem ke zvířeti spíše o medvědí službu a směrem k člověku o past, do které se nevědomky dostává. O takových případech mluví Jan Nový, vedoucí stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni.

Máme rádi zvířata: Jak vyhnat cizí kočky, které k vám chodí na záchod? Roztok z trusu, radí posluchačka

Kočky si pletou cizí zahrady se záchodem. Co s tím? Donutit je, aby zůstaly doma, je velmi složité. Existují sice spreje, kterým se má místo postříkat, ale jedná se jen o dočasné řešení, protože odpuzující látku smyje často déšť.

Máme rádi zvířata: Když se k vám nastěhuje kuna, je téměř nemožné ji vyhnat

Slyšíte ji řádit na půdě, dělá nepořádek v garáži, někomu dokonce vleze do auta a překouše kabely. Kuna skalní ráda okupuje lidská obydlí. Když se u vás usadí, zbavíte se jí podle Jiřího Chmela, místopředsedy Okresního mysliveckého spolku České Budějovice, jen těžko.

Máme rádi zvířata: Zvířecí pasti úmyslné i neúmyslné

Pokračování cyklu zvířecí pasti, hostem bude šéf záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Jan Nový, téma budou jedy. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Reportáž o papouškovi kakadu, co má rád pantofle a dokonale hlídá

Dále magazín Máme rádi zvířata přináší informace o tom, že klíšťata můžou způsobit chudokrevnost nebo žloutenku, a také rozbor jednoho přísloví o sokolech.

Máme rádi zvířata: Evropský saňový pes dokáže jít až na hranici fyzických možností. Potřebuje hodně pohybu a práce

Zejména ke sportovním účelům se používá psí plemeno, které pochází původně z Norska. Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, z něhož by měl mít alespoň 50 procent, dále z pointera a greyhounda. Postupem času byli přikříženi i aljašský malamut a sibiřský husky.

Máme rádi zvířata: Zemědělská technika v době sečí je pastí pro zvířata

Žací stroje se ročně stávají osudnými zhruba pro 60 až 70 tisíc srnčat, ale taky pro ptáky nebo zajíce. O tématu mluví Veronika Królová z odboru životního prostředí krajského úřadu a vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Písku Miroslav Šatra.

Máme rádi zvířata: Když zvíře víc slintá a hůř přijímá potravu, může ho trápit zánět slinné žlázy

Každá slinná žláza má vývod do dutiny ústní. Podjazyková pod jazykem a podčelistní a příušní v oblasti horní čelisti. Například u koní je může ucpat zubní kámen.

Máme rádi zvířata: Budovy jsou pastí pro nejrůznější druhy zvířat

Komíny, střechy nebo větrací šachty zvířata berou jako úkryty, ale  mnohdy se jim to stane osudným. Mluví o tom Jan Nový a Zuzana Štětková ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni.

Máme rádi zvířata: Silnice jsou pro zvířata pasti, které se pro ně stávají často osudné

Mimo jiné se dozvíte, jestli se takové srážce dá předejít a jak často k nim dochází na jihu Čech. Tématu se budu věnovat s hosty Davidem Schwedtem z odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku a Janem Novým ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi

Host Jitky Cibulové Vokaté bude šéf Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Jan Nový. Pokračování seriálu s názvem Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi. Tentokrát zranění elektrickým proudem.

Máme rádi zvířata: Máme rádi zvířata

Veterinářka Lucie Míková nám vysvětlí, čím se vyznačuje a taky jak se léčí u psů kloubní onemocnění bursitida a nakonec se dozvíte, jak souvisí jepica a Kavkaz.

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Veterinářka Lucie Míková odpovídá v pravidelné poradně na dotazy posluchačů. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Brouci prochází dokonalou proměnou a dokáží se dobře bránit. Japonci dokonce pořádají jejich zápasy

Silná kusadla, dlouhé nohy a ploché tělo. To jsou tři charakteristické znaky střevlíků. V České republice se vyskytuje více než 500 druhů těchto brouků, některé z nich jsou zákonem chráněné.

Máme rádi zvířata: Návštěva chovatele slepic plemene dominant

Nahlédnutí do pojízdného kurníku na velké louce u Větřní. Dále pořad nabízí rozhovor s veterinářkou o ošetření koně, který má problémy se zrakem, a reportáž z výzkumu raků.

Máme rádi zvířata: Rybník Rožmberk byl původně ještě větší než dnes, voda sahala až k hradbám Třeboně

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník, a to už s úmyslem, aby byl opravdu největší v tehdejším českém království. Prvenství mu zůstalo doposud, ale kdysi byl ještě daleko větší.

Máme rádi zvířata: Největší český rybník Rožmberk vybudoval Krčín za šest let, na stavbě bylo denně asi 800 lidí

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník. Mělo to být něco ohromujícího, co doposud nikdo nedokázal. Sám napsal, že vidí rybník k oslavě jména rožmberského tak veliký, aby mu v celém království českém nebylo rovno.

Máme rádi zvířata: Největší rybník panství vytvořil Krčín svého času u Třeboně, tehdy také Svět dostal současné jméno

Ke skutečným rybničním klenotům, které postavil Jakub Krčín, patří Svět. Práce s tímto rybníkem byla natolik svízelná a komplikovaná, že jej nejprve pojmenoval Nevděk, teprve v roce 1579 mu dal nynější jméno.

Máme rádi zvířata: Husy české jsou společenské a dobře hlídají. Před zánikem je zachránila skupinka nadšenců

Chov husy české má u nás velkou tradici. Od roku 1995 se mu věnuje i Vladimír Kopřiva z jihočeského Hamru, který na výstavách doma i v zahraničí získal se svými husami nejeden vavřín.

Máme rádi zvířata: Návštěva u vůbec první chovatelky mérenských koní v Čechách

Dále pořad přináší rady, jak vybrat antiparazitární prostředek proti blechám a klíšťatům, a informace o monitoringu zvířat, u nichž se vyskytla klíšťová onemocnění.

Máme rádi zvířata: Pokud krmíme akvarijní ryby živou potravou nalovenou v přírodě, hrozí zavlečení parazitů

Důležitou otázkou pro všechny akvaristy je správné krmení rybiček. Je třeba jim dodat základní látky pro udržení metabolismu a růst, tedy bílkoviny, cukry, tuky, minerální látky a vitamíny.

Máme rádi zvířata: Puštík bělavý byl v Česku 70 let považován za vyhynulého. Teď je díky vypouštění mláďat zpět v přírodě

Sova bojovnice, která dokáže urputně a agresivně bránit svoje hnízdo. To je puštík bělavý. Tento kriticky ohrožený šedobílý pták žije díky projektu ochranářů opět v jižních Čechách na Šumavě.

Máme rádi zvířata: Normandský skot nikdy nepoužije rohy jako zbraň. Na člověka vždy reaguje pozitivně, říká chovatel

Normandské plemeno skotu pochází z Francie, do Normandie ho v 9. a 10 století dovezli Vikingové. V současnosti se chová po celém světě, ale největší oblibu si získal v jižní Americe. V České republice se vyskytuje spíše sporadicky.