Máme rádi zvířata

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Máme rádi zvířata: Budovy jsou pastí pro nejrůznější druhy zvířat

Komíny, střechy nebo větrací šachty zvířata berou jako úkryty, ale  mnohdy se jim to stane osudným. Mluví o tom Jan Nový a Zuzana Štětková ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni.

Máme rádi zvířata: Silnice jsou pro zvířata pasti, které se pro ně stávají často osudné

Mimo jiné se dozvíte, jestli se takové srážce dá předejít a jak často k nim dochází na jihu Čech. Tématu se budu věnovat s hosty Davidem Schwedtem z odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku a Janem Novým ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi

Host Jitky Cibulové Vokaté bude šéf Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Jan Nový. Pokračování seriálu s názvem Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi. Tentokrát zranění elektrickým proudem.

Máme rádi zvířata: Máme rádi zvířata

Veterinářka Lucie Míková nám vysvětlí, čím se vyznačuje a taky jak se léčí u psů kloubní onemocnění bursitida a nakonec se dozvíte, jak souvisí jepica a Kavkaz.

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Veterinářka Lucie Míková odpovídá v pravidelné poradně na dotazy posluchačů. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Brouci prochází dokonalou proměnou a dokáží se dobře bránit. Japonci dokonce pořádají jejich zápasy

Silná kusadla, dlouhé nohy a ploché tělo. To jsou tři charakteristické znaky střevlíků. V České republice se vyskytuje více než 500 druhů těchto brouků, některé z nich jsou zákonem chráněné.

Máme rádi zvířata: Návštěva chovatele slepic plemene dominant

Nahlédnutí do pojízdného kurníku na velké louce u Větřní. Dále pořad nabízí rozhovor s veterinářkou o ošetření koně, který má problémy se zrakem, a reportáž z výzkumu raků.

Máme rádi zvířata: Rybník Rožmberk byl původně ještě větší než dnes, voda sahala až k hradbám Třeboně

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník, a to už s úmyslem, aby byl opravdu největší v tehdejším českém království. Prvenství mu zůstalo doposud, ale kdysi byl ještě daleko větší.

Máme rádi zvířata: Největší český rybník Rožmberk vybudoval Krčín za šest let, na stavbě bylo denně asi 800 lidí

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník. Mělo to být něco ohromujícího, co doposud nikdo nedokázal. Sám napsal, že vidí rybník k oslavě jména rožmberského tak veliký, aby mu v celém království českém nebylo rovno.

Máme rádi zvířata: Největší rybník panství vytvořil Krčín svého času u Třeboně, tehdy také Svět dostal současné jméno

Ke skutečným rybničním klenotům, které postavil Jakub Krčín, patří Svět. Práce s tímto rybníkem byla natolik svízelná a komplikovaná, že jej nejprve pojmenoval Nevděk, teprve v roce 1579 mu dal nynější jméno.

Máme rádi zvířata: Husy české jsou společenské a dobře hlídají. Před zánikem je zachránila skupinka nadšenců

Chov husy české má u nás velkou tradici. Od roku 1995 se mu věnuje i Vladimír Kopřiva z jihočeského Hamru, který na výstavách doma i v zahraničí získal se svými husami nejeden vavřín.

Máme rádi zvířata: Návštěva u vůbec první chovatelky mérenských koní v Čechách

Dále pořad přináší rady, jak vybrat antiparazitární prostředek proti blechám a klíšťatům, a informace o monitoringu zvířat, u nichž se vyskytla klíšťová onemocnění.

Máme rádi zvířata: Pokud krmíme akvarijní ryby živou potravou nalovenou v přírodě, hrozí zavlečení parazitů

Důležitou otázkou pro všechny akvaristy je správné krmení rybiček. Je třeba jim dodat základní látky pro udržení metabolismu a růst, tedy bílkoviny, cukry, tuky, minerální látky a vitamíny.

Máme rádi zvířata: Puštík bělavý byl v Česku 70 let považován za vyhynulého. Teď je díky vypouštění mláďat zpět v přírodě

Sova bojovnice, která dokáže urputně a agresivně bránit svoje hnízdo. To je puštík bělavý. Tento kriticky ohrožený šedobílý pták žije díky projektu ochranářů opět v jižních Čechách na Šumavě.

Máme rádi zvířata: Normandský skot nikdy nepoužije rohy jako zbraň. Na člověka vždy reaguje pozitivně, říká chovatel

Normandské plemeno skotu pochází z Francie, do Normandie ho v 9. a 10 století dovezli Vikingové. V současnosti se chová po celém světě, ale největší oblibu si získal v jižní Americe. V České republice se vyskytuje spíše sporadicky.