Máme rádi zvířata

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Máme rádi zvířata: Vánoční setkání se sovou Rozárkou a také připomínka, že cukrovím zvířatům nepřilepšíme

Magazín Máme rádi zvířata v duchu vánočním. Představíme vám Rozárku, sovu pálenou, která je středem pozornosti na adventních trzích v Českých Budějovicích. Veterinářka Lucie Míková připomene, že cukroví, vánočka a další vánoční dobroty nejsou zdravým mlsáním pro zvířecí mazlíčky. Dozvíte se, jak moc je pro šéfa Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře důležitá kapří šupina pod talířem se štědrovečerní večeří i na rybách v rybníce. K poslechu zve Vokatá.

Máme rádi zvířata: Se zkušeným rybářem na lovu dravých ryb a nahlédnutí do prvního městského holubníku na jihu Čech

V magazínu Máme rádi zvířata se se zkušeným rybářem vydáme na lov dravých druhů ryb. Dále se dozvíte, jak probíhá zarybňování rybářských revírů a odkud se berou násadové ryby. Na závěr navštívíme první jihočeský městský holubník, který se nachází vedle autobusového nádraží v Českých Budějovicích. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Jaká byla hlubocká zoologická zahrada na konci 20. století

Hostem magazínu Máme rádi zvířata je bývalý zoolog a ředitel zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou Vladimír Holas. Zoo šéfoval od roku 1990 do roku 2000. Právě o této době vypráví Jitce Cibulové Vokaté.

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatelů skotského náhorního skotu a proč se říká „urousaný jako káně“

Co obnáší chov skotského náhorního skotu, řasy jako okrasa i příčina zdravotního problému a původ úsloví „urousaný jako káně“. To jsou témata magazínu Máme rádi zvířata. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Invazní druhy ryb, téma přemnožení zvěře a příběh s krahujcem

V magazínu Máme rádi zvířata budeme mluvit o invazních druzích ryb. Dále znovu otevřeme téma černé a srnčí zvěře, abychom oponovali názorům, že za její větší množství mohou myslivci. A ještě nabídneme další z příběhů Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice, tentokrát s krahujcem. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Nejmenší a asi nejzanedbanější zoologickou zahradou v Československu byla kdysi hlubocká zoo

Hostem magazínu Máme rádi zvířata je bývalý zoolog a ředitel zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou Vladimír Holas. Nastoupil v době, kdy to byla nejmenší a asi nejzanedbanější zoo v Československu. Jeho vzpomínání je součástí seriálu o historii současné Zoo Hluboká. Ve studiu ho doplní současný zástupce ředitele Roman Kössl. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Plachý a neagresivní škrtič. Krajta královská je oblíbeným domácím mazlíčkem řady lidí

Krajta královská patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Jde totiž o plachého a neagresivního škrtiče, navíc patří k menším hadům, méně náročným na prostor. V magazínu Máme rádi zvířata to potvrzuje chovatel Lukáš Libert. Dále se dozvíte, co způsobuje vytváření močových kamenů u psů a proč se osobě, která má vyprovokovat hledaného zločince, říká volavka. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Úsměv od vody, změny, které čekají sportovní rybáře, a zajímavosti o budoucnosti zvířecí výživy

Magazín Máme rádi zvířata přináší jeden „úsměv od vody” rybáře Tomáše Kepra z Českých Budějovic. Pak se budeme věnovat budoucnosti zvířecí (ale možná i lidské) výživy prostřednictvím hmyzího proteinu. Na závěr bude řeč o novele vyhlášky zákona o rybářství, která přinese určité změny pro sportovní rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Bývalý zoolog hlubocké zoo vzpomíná na 70. léta, kdy zahrada vypadala úplně jinak než dnes

Pokračuje seriál o historii jihočeské Zoo Hluboká. Řeč bude o období, kdy se uvažovalo o zrušení zahrady a nakonec ji převzal krajský národní výbor. Na 70. léta v zoo, která tehdy vypadala úplně jinak než dnes a měla řadu nedostatků, vzpomíná bývalý zoolog Pavel Jezdinský, doplní ho současný zástupce ředitele Roman Kössl.

Máme rádi zvířata: Jiří Andreska byl v 60. letech 20. století ředitelem hlubocké zoo. Na tu dobu vzpomíná jeho žena

Magazín Máme rádi zvířata přináší vyprávění devadesátileté Eriky Andreskové, manželky Jiřího Andresky, ředitele zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou v 60. letech minulého století. Pokračuje tak cyklus o historii zoo. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Border kolie tančí, chrti chytají míček. S různými plemeny se můžete věnovat různým psím sportům

Psí sporty mohou zabavit nejedno zvíře, nejsou ale vhodné pro všechna plemena. Například pro tanec se psem se nejvíc využívají border kolie. „Psi udělají pro páníčka, co mu na očích vidí. Je to v principu divadlo. Zažila jsem, že pes dělal policistu a chytal zločince. Je tam hodně prvků – skákání na záda, procházení mezi nohama, zakrývání si očí packami,“ líčí dogdancing veterinářka Lucie Míková.

Máme rádi zvířata: Návštěva kočičího útulku a informace o onemocnění jater, které postihuje psy i kočky

V magazínu Máme rádi zvířata navštívíme kočičí útulek v Českých Budějovicích, kde v současnosti žije devatenáct koček. Veterinářka Lucie Míková popíše portosystémový zkrat, tedy onemocnění jater, které se vyskytuje například u psů a koček. Na závěr vysvětlíme, na jakém základě asi vzniklo přirovnání, že někdo jí jako vrabec. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Setkání s mistryní světa v rybolovné technice a zajímavosti o parmách a podoustvích

V magazínu Máme rádi zvířata představíme dva druhy říčních ryb, parmu a podoustev, a také mnohanásobnou mistryni světa v rybolovné technice Kateřinu Markovou z Písku. Na závěr bude řeč o kunách, se kterými asi mnozí mají ne zcela pozitivní zkušenosti. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Papoušci potřebují nejen zrní, ale i písek. Pestrobarevné granule raději nekupujte, radí veterinářka

Papouškovi nestačí jenom zrní, musí mít i písek. Jeho žaludek má dvě části – žlaznatou a svalnatou. Žlaznatá produkuje enzymy, svalnatá potravu rozmělňuje. „Právě tam se nacházejí drobné kamínky, které tuto činnost podporují. Pokud papoušci nemají písek v kleci, mají dlouhodobé problémy s trávením,“ vysvětluje veterinářka Lucie Míková.

Máme rádi zvířata: Čeští myslivci pečují o krajinu a zvěř už 100 let

Hlavním tématem pořadu Máme rádi zvířata je sto let české myslivosti. Dále bude řeč o vysazování dravých ryb do přehrady Orlík a na závěr přidáme posluchačský příběh Blanky Příhodové z Písku o jednom dost zvláštním dárku. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Někdo má psa, někdo mravence. Zajímavosti o zájmovém chovu hmyzu, ale i malých nevítaných hostech

Chovat doma můžete třeba i mravence. Lidí, kteří propadli takovému koníčku, rozhodně není málo. Co všechno je potřeba k chovu mravenců a jak je naopak vystrnadit z našich domovů, pokud jsou nezvanými hosty? To je téma posledního dílu seriálu Mravenci a jejich pozoruhodný svět, který pro pořad Máme rádi zvířata připravila Jitka Cibulová Vokatá se zoologem Romanem Kösslem.

Máme rádi zvířata: Psí porod začíná poklesem tělesné teploty, někdy i feny potřebují lékařskou pomoc a císařský řez

„Pokud tělesná teplota fenky klesne o jeden stupeň Celsia, porod začne do čtyřiadvaceti hodin,“ připomíná základní pravidlo porodu bez komplikací veterinářka Lucie Míková. Chovatelé by měli teplotu fen měřit v konečníku zhruba čtrnáct dnů před stanoveným termínem.

Máme rádi zvířata: Kokršpaněly často trápí močové kameny, postupně se obalují a zvětšují

„Vykastrovaná fenka kokršpaněla po močení zůstává v podřepu a nechce jít.“ Tak popsala problém svého psa chovatelka ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata. Podle lékařky Lucie Míkové může jít o zánět močových cest.

Máme rádi zvířata: V jihočeských vodách žije i záhadná Lota Lota

Lota Lota je latinský název mníka jednovousého. Jediné treskovité ryby u nás. A pochopitelně tato až záhadná ryba žije i v jihočeských vodách.

Máme rádi zvířata: Něco mezi přiškrcenou čivavou a papouškem. Nutností jsou chápaví sousedi, říká chovatelka puštíků

Puštík obecný je nejrozšířenější sovou v naší přírodě. Kdo viděl pohádku Tři oříšky pro Popelku, ví, jak vypadá. Jde o menší sovu s mohutnou kulatou hlavou, okrouhlým obličejem se závojem a hnědočernýma očima. Zbarvení peří má širší spektrum – od šedé přes různé odstíny hnědé až po rezavou, s tmavým žíháním.

Máme rádi zvířata: Přestal váš pes štěkat? Může to souviset se zánětem hlasivek, ale také neurologickým problémem

„Máme sedmiletou fenku border kolie a přestala nám štěkat. Štěkala, když chtěla jít ven, a najednou přestala,“ popsala ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata problém svého psího kamaráda posluchačka z Českého Krumlova.

Máme rádi zvířata: Predátoři ovlivňují rybářské sportovní revíry a ryby v nádrži Římov rostou pomaleji

Co způsobují různí predátoři ve sportovních rybářských revírech? Na to se zeptal autor magazínu Máme rádi zvířata Martin Hlaváček. Dále bude řeč o zjištění vědců, že důsledkem globálního oteplování je zpomalení růstu ryb ve vodárenské nádrži Římov. Připomeneme, jak zvěř zvládá zimu a proč jí nevadí ani krátkodobé mrazy a více sněhu. Na řadu přijde také dopis posluchačky, která se svěřila s tím, jak velkou roli hrál v jejím životě pes.

Máme rádi zvířata: I mravenci bojují s příživníky, s mšicemi ale umí navázat vzájemně výhodný vztah

Mravenci ovlivňují život mnoha organismů. Jsou hostiteli řady příživníků a parazitů, se mšicemi dokáží žít ve vzájemně prospěšném vztahu, členovcům nabízí pro změnu bydlení. To vše vysvětlí v dalším díle cyklu o mravencích Roman Kössl ze Zoo Hluboká. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Zápach z kočičí tlamy může být projevem specifického onemocnění. Pak je nutné vytrhat všechny zuby

Zápach z úst u koček může být příznakem onemocnění. Když se k tomu přidá ještě slinění a nepřijímání potravy, je z toho diagnóza. Za zápachem z kočičí tlamy být hodně příčin, například zánět dásní, zubní kámen nebo onemocnění ledvin.

Máme rádi zvířata: Na fyzioterapii chodí i psi a kočky, pomáhá jim po úrazech nebo ve stáří

Fyzioterapie není jen pro lidi. Také psům a kočkám pomáhá zlepšit zdravotní stav například po úrazech nebo ve stáří. Vydejte se na zvířecí fyzioterapii s námi. Dále v magazínu Máme rádi zvířata rozebereme, zda je pravdivé sousloví „vidí jako ostříž“. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Návštěva kozí farmy a další zajímavosti ze zvířecí říše

Desítky anglonubijských koz chovají majitelé kozí farmy V Marinkách u Blažejova na Jindřichohradecku. Navštívila je autorka pořadu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále se dozvíte, co může způsobit meziprsní ekzém u zvířat a jak asi vzniklo sousloví „vlčí hlad“.

Máme rádi zvířata: Zajímavá i úsměvná setkání, příhody a zážitky se zvířaty

Předvánoční vydání pořadu Máme rádi zvířata je věnované zajímavým i úsměvným setkáním, příhodám či zážitkům se zvířaty. K poslechu povídání o tom, co všechno nás může v přírodě potkat, zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Mravenčí města jsou důmyslná stavební díla, kde se nic neděje náhodou

Další díl z cyklu Mravenci a jejich pozoruhodný svět. Zoolog Roman Kössl bude mluvit o mravenčích městech. Mraveniště totiž jsou důmyslnými stavebními díly, mají izolaci, stálou vlhkost, nic se v nich neděje náhodně. Existují ale také mravenci bezdomovci. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatelů šumavských ovcí, tedy šumavek

Na biofarmu Michlovka se vydala autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Setkala se tam s Janem a Ivou Novákovými, kteří chovají šumavské ovce, tedy šumavky. Dále v pořadu veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co u zvířat způsobuje krvácení z nosu, a ještě bude řeč o rčení „má oči jako rys“.

Máme rádi zvířata: Myslivecký podzim, mloci v akváriu a potraviny nevhodné pro psy

Myslivec Jiří Chmel v magazínu Máme rádi zvířata připomene, které druhy a kategorie zvěře se nyní mohou lovit a jak se vůbec organizuje hon. Akvarista Václav Kule poví, že v akváriu můžeme chovat nejen rybičky, ale i různé mloky. A nakonec bude řeč o potravinách nevhodných pro psy. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Krávy v Malontech milují robotickou dojičku. Technické vymoženosti zlepšily pohodu zvířat i produkci

Jak roboti a obojky souvisí s chovem krav, co může způsobit ochrnutí králíků a do jaké míry je pravdivé sousloví „hluchý jako tetřev“. O tom všem bude řeč v pořadu Máme rádi zvířata. Dozvíte se například, že krávy v Malontech milují robotickou dojičku a technické vymoženosti zlepšily pohodu zvířat i produkci mléka. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Návštěva u rodiny, která jako domácí mazlíčky chová potkany

V magazínu Máme rádi zvířata navštívíme rodinu, která miluje potkany. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, jak je pro prasata nebezpečný kašel, a zoolog Jiří Bureš bude vyprávět o chocholouši, kterému lidé říkali trpilka. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Mravenci a jejich pozoruhodný svět

Nový cyklus startuje v magazínu Máme rádi zvířata. Jitka Cibulová Vokatá se do mravenčí říše vydá se zoologem Romanem Kösslem ze Zoo Hluboká. Řeč bude o druzích mravenců, jejich odlišnostech a také mravenčí anatomii.

Máme rádi zvířata: Stříhání musí být pro ovci pohodlné, i když má všechny nohy vzhůru

Desítky ovcí přišly na mezinárodní výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích zase o svou srst. Uskutečnil se tam šampionát v rychlostní střiži těchto zvířat s bohatou srstí. Soutěžící měli ovci ostříhanou zhruba za dvě až tři minuty a vypadalo to jako hračka. Zdání ale klame.

Máme rádi zvířata: Rady pro sportovní rybáře, kteří chtějí vyrazit za úlovky do Norska

S čím by měl sportovní rybář počítat, pokud se chystá do Norska na mořský rybolov? O tom bude řeč v magazínu Máme rádi zvířata. Pak ještě přidáme povídání o bažantech a krátký štičí příběh i vzpomínky pana Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatelů prasat kune kune na farmě v Marinkách u Blažejova

S magazínem Máme rádi zvířata a jeho autorkou Jitkou Cibulovou Vokatou se vypravte na farmu v Marinkách u Blažejova, kde chovají prasata kune kune. Dále bude veterinářka Lucie Míková mluvit o popáleninách psů a také uslyšíte zpěv konipase.

Máme rádi zvířata: Když je vedro, neházejte psovi míček. Hrozí nebezpečné přehřátí, varuje veterinářka

Vedra můžou zvířata ohrozit na životě. Nejnáchylnější k potížím při horkém počasí jsou nejmenší zvířata – činčily, zakrslí králíci, křečci. Největším problémem je, když je lidé vyndají z úkrytu a zapomenou na ně. Zvířata můžou dostat úžeh, úpal.

Máme rádi zvířata: Návštěva u včelaře během medobraní

Medobraní je pro včelaře především radost, protože sklízí plody celoroční práce ve své včelařské zahrádce. Vyžaduje ale také mnoho namáhavé práce, kterou včelař musí naplánovat na správný čas. Ten přichází, když je med vyzrálý, když je příznivé počasí a když nejsou včely v úle. Jak se med získává a co všechno se musí udělat, aby byl připravený pro milovníky této léčivé pochoutky? Poslechněte si magazín Máme rádi zvířata, který připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Nehnisavý zánět mozku u psů je provázený slepotou. Nejčastěji postihuje buldočky a jorkšíry

Onemocnění mozku se vyskytují i u zvířat. Může jít o vývojové změny, se kterými se jedinci narodí, nebo se jedná o infekce – bakterie, viry, nebo priony. „To jsou infekční bílkoviny, které napadají mozek, míchu a způsobují místní rozpady tkáně,“ vysvětluje veterinářka Lucie Míková.

Máme rádi zvířata: Chov myší bodlinatých, co může otrávit kočku, úsloví „hloupá jako husa“

Povídání o myších, které mají na hřbetě bodlinky, přináší magazín Máme rádi zvířata. Dále se dozvíte, že lilie můžou způsobit otravu koček a že úsloví „hloupá jako husa“ je opravdu hloupé. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Pozor na přehřátí zvířat. Způsobuje otok mozku a často pak už veterináři nedokáží pomoci

Onemocnění mozku u zvířat může způsobit zánět, vrozená vada, úžeh, úpal nebo i ucpaná céva. U mladých psů a některých plemen se velmi často vyskytuje nehnisavý zánět mozku. V těle se vytváří protilátky proti mozkové tkáni a vznikají ložiska zánětu.

Máme rádi zvířata: Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi

Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku

Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová. Vypravila se tam autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.

Máme rádi zvířata: Jak se stěhuje roj včel

Květen a červen je obdobím rojení včel. Redaktorka Jitka Cibulová Vokatá bude stěhovat jeden z rojů se včelařem Václavem Krištůfkem v zahradě Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Máme rádi zvířata: Umělý výtěr kaprů, vyprávění o tchořích i příběh sportovního rybáře

V rybí líhni společnosti Rybářství Třeboň na konci května vrcholí umělý výtěr kapra. Co všechno to obnáší, prozradí vedoucí technik chovu ryb Zdeněk Eisert. Dále magazín Máme rádi zvířata přináší rozhovor s myslivcem o tchořích a na závěr příběh sportovního rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Nahlédnutí do úlu a vyprávění o aktuálním dění ve včelím příbytku

Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví. Poslechněte si speciální pořad ze včelnice Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Nahlédneme do útrob úlu, uslyšíme bzučení a vyprávění o aktuálním dění ve včelím příbytku. S včelařem Václavem Krištůfkem se setkala Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Klíšťata přenášejí onemocnění i na zvířata. Pomoci mohou obojky nebo tablety

Také u zvířat se vyskytují onemocnění, která přenášejí klíšťata. Kromě lymeské boreliózy to může být například anaplazmóza vyvolaná bakterií. Napadá červené krvinky a způsobuje zánět.

Máme rádi zvířata: Proč se říká: Slézají se, jako vosy na med

Jak se děti učí v zookroužku Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích mít rády zvířata, jak se pozná tuberkulóza u slepic, proč se o některých lidech říká, že se slézají jak vosy na med nebo jak vypadá vosí alarm.

Máme rádi zvířata: Začala nová rybářská sezóna na pstruhových revírech

Připomeňme si některá důležitá pravidla, například: Rybář se musí řídit minimální lovnou mírou, což ovšem neplatí u takzvaných nežádoucích druhů, jako jsou například štika, okoun, candát či tloušť.

Máme rádi zvířata: Včelstvo může být ukázkovým modelem při výzkumu procesu stárnutí

Včelstvo je velmi sofistikované společenství, kde se nic neděje náhodně. Může být i ukázkovým modelem při výzkumu procesu stárnutí. O tom v magazínu Máme rádi zvířata mluví entomoložka Radmila Čapková Fridrichová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. K poslechu zve Jitka Cibulová. Vokatá.

Máme rádi zvířata: Plameňáci při námluvách pochodují a u toho se hašteří

Podle básníka Karla Hynka Máchy je lásky čas měsíc květen. Ve zvířecí říši nastává ale daleko dřív. Některá zvířata už se páří v předcházejících měsících. V Zoo Hluboká k nim patří například jeřábi popelaví, želvy, medvědi, klokani, sovy a také plameňáci.

Máme rádi zvířata: Když si pes okusuje ocas, může to značit psychický problém. Někdy pomůže límec, jindy až amputace

Okusování ocasu je problém, se kterým se veterinářka Lucie Míková setkává ve své ordinaci v Českých Budějovicích poměrně často. Příčinou můžou být ucpané anální žlázky nebo přítomnost parazitů.

Máme rádi zvířata: Zvracení, slinění, průjem, netečnost. Těmito příznaky se projevuje zánět slinivky u zvířat

Akutní zánět slinivky břišní může ohrozit život lidí i zvířat. Tato část těla produkuje různé hormony a enzymy. Při zánětu zvíře nemůže přijímat žádnou potravu, protože se do krve dostávají v nadměrném množství trávicí enzymy a způsobují zánět celého organismu.

Máme rádi zvířata: Jaro v mysliveckých honitbách, chov akvarijních rybiček i příběh ze sportovního rybolovu

V magazínu Máme rádi zvířata se tentokrát dozvíte, co dělají myslivci na začátku jara a co se děje v mysliveckých honitbách. Nabídneme příspěvek Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice, který se zaměřil na holuba hřivnáče. Přidáme rady k chovu akvarijních rybiček, a to zejména těch, které se množí kladením jiker. A na závěr uslyšíte lehce úsměvný příběh sportovního rybáře Tomáše Kepra. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Pokud vytáhneme včelí žihadlo nevhodným způsobem, zbytečně do těla dostaneme víc jedu

Žihadlo není jen jednoduchá jehla. Jedná se o komplikovaný orgán, který se skládá ze dvou částí. V místě, kde se dvě půlky včelí jehly stýkají, je kanálek, kterým proudí jed.

Máme rádi zvířata: Malý kurník a nuda může vést ke kanibalismu slepic

Kanibalismus patří k častým zlozvykům u slepic. Doporučují se speciální brýle, které se upevňují na zobáku, kde jsou i dýchací otvory. Posluchačka z Dolního Třebonína je koupila, ale nepodařilo se jí je nandat, jen poškodila slepicím zobák.

Máme rádi zvířata: Nahé kočky sphynx s velkýma ušima a očima jsou zvláštní nejen svým zjevem, potvrzují chovatelé

V Mexiku existují velmi staré obrazy s podobou bezsrstých koček. Někteří tvrdí, že jejich chovem se zabývali už staří Aztékové, plemeno sphynx ale oficiálně pochází z Kanady. V Ontariu se černobílé kočce jménem Elizabeth narodilo mezi koťaty jedno nahé, za což mohla genetická mutace. Tyto kočky s velkýma ušima a očima jsou zvláštní nejen svým zjevem. To potvrzují manželé Kutišovi z Českých Budějovic, kteří mají jednu kočku sphynx doma.

Máme rádi zvířata: Rys ostrovid už není v české přírodě raritou, šelem postupně přibývá

Největší kočkovitou šelmou Evropy je rys ostrovid. V české přírodě těchto zvířat přibývá. „Rys je chráněný, ale že by mu hrozilo vyhynutí, to už se nedá říct. Jeho populace je poměrně stabilní a dokonce se postupně rozšiřuje,“ říká Jiří Chmel z okresního mysliveckého spolku v Českých Budějovicích.

Máme rádi zvířata: Onemocnění, kvůli kterému vypadává zvířeti srst, může potrápit psy i kočky

Hormonální dermatóza způsobená nevyvážeností pohlavních hormonů je onemocnění kůže zvířat. Je typické tím, že dochází k vypadávání srsti na bocích, břiše nebo stehnech. „Lysivost je souměrná, jako podle pravítka,“ doplňuje veterinářka Lucie Míková.

Máme rádi zvířata: Včely chovali už staří Egypťané, používali hliněné úly a vyráběli dokonce také medovinu

První zmínky o včelařství pocházejí z doby bronzové, datují se tedy až do roku 3000 před naším letopočtem. Tehdy se včely chovaly v hliněných džbánech, které tak byly zřejmě nejstarší včelařskou pomůckou.

Máme rádi zvířata: Asi 300 štírů má doma student Lukáš Libert

Přežijí radioaktivitu, která by usmrtila člověka, bez potravy vydrží rok a jsou odolní vůči vysokým teplotám a zmrazení. To vše dokáží štíři, kteří obývají naši planetu už 400 milionů let. Dvacetiletý student fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Lukáš Libert jich má doma v Pacově zhruba 300.

Máme rádi zvířata: Myslivci mohou nově střílet mývaly, norky, nutrie nebo ondatry

Takzvané zavlečené druhy zvěře, tedy například mývaly, norky, nutrie nebo ondatry, mohou od Nového roku lovit všichni myslivci s povolenkou. Za jakých podmínek a hlavně proč? To v magazínu Máme rádi zvířata vysvětluje myslivecký odborník a pedagog Vladimír Hanzal.

Máme rádi zvířata: Když je pes unavený a vypadává mu srst, může to značit problém se štítnou žlázou

Vyškubávání peří mezi slepicemi nemusí být problémem stravy. Většinou jde o zlozvyk. Pomoci mohou antibiotické spreje nebo brýle na zobák. „Mají dvě části. Taková červená křidélka a tyčku, která se protáhne přes nosní otvory nad zobákem,“ vysvětluje veterinářka Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích.

Máme rádi zvířata: Zvířata dělají radost seniorům. Obyvatelé domova v Kaplici jich chovají hned dvacet

Stálými obyvateli domova seniorů v Kaplici jsou i zvířata. Klientům dělají radost ovečky, slepice nebo třeba činčila. Příbytky pro zvířata získal domov díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Máme rádi zvířata: Pokud vašeho psa doprovází silný zápach, může to znamenat, že má na kůži nezvané hosty

Dermatitida kožních záhybů je zdravotní problém, který na své kůži pocítí pes a svým čichem ho ihned zaznamená i jeho chovatel. Na nadbytečné kůži na pyscích, hlavě nebo okolo ocasu se totiž často množí kvasinky nebo bakterie. V místě, kde se kůže řasí, pro ně vznikají ideální podmínky – vlhko a teplo.

Máme rádi zvířata: Rekordmani zvířecí říše

Rekordmani nejsou jen mezi lidmi, ale také mezi zvířaty. O zvířatech, která se mohou pochlubit nějakým „nej“, bude mluvit ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Včelí produkty a co musí včelaři udělat, aby je získali

Magazín Máme rádi zvířata přináší další díl z cyklu o včelaření s Václavem Krištůfkem. Tentokrát bude řeč o včelích produktech a o tom, co všechno musí včelaři udělat, aby je získali. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Díky vozíku začal ochrnutý buldoček s vyhřezlou ploténkou znovu chodit

Chrupavčitá ploténka tlumí všechny otřesy páteře. Když zvápenatí a vyhřezne do míšního kanálu, tlačí na míchu, způsobuje výraznou bolest a v pokročilých případech až ochrnutí zvířete.

Máme rádi zvířata: Díky vozíku začal ochrnutý buldoček s vyhřezlou ploténkou znovu chodit

Chrupavčitá ploténka tlumí všechny otřesy páteře. Když zvápenatí a vyhřezne do míšního kanálu, tlačí na míchu, způsobuje výraznou bolest a v pokročilých případech až ochrnutí zvířete.

Máme rádi zvířata: Létající mazlíček se sametovým kožíškem. Vakoveverku můžete chovat i doma, ale je to náročné

Stromové vačnatce pocházející z Austrálie chovají Kateřina Bartošová a Jakub Hnát ze Včelné na Českobudějovicku. V současné době mají doma šest vakoveverek, kterým musí ale věnovat poměrně dost času. Reportáž z návštěvy jejich domácnosti si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. Dále pořad nabízí informace o sametkovce červené, roztoči, který dokáže potrápit psy, kočky i další zvířata, a zamyšlení nad rčením „má uši jako netopýr“.

Máme rádi zvířata: Rotvajler má vizitku zlého a útočného psa neprávem

O psím plemeni, které u mnohých lidí budí nezaslouženě jisté antipatie, mluví v pořadu Máme rádi zvířata chovatel Václav Kule. Dále se dozvíte, jak se zvěř připravuje na zimu a co vše se mění v jejím životním cyklu. A na závěr bude řeč o důležitosti kvality krmení pro některá domácí zvířata. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Bolest zad znají i psi. Pokud je trápí srůst obratlů, musí majitel zkrátit vycházky

Také zvířata můžou bolet záda. U psa to poznáme například tak, že nechce sám vyskočit na gauč nebo nepřijímá potravu. Prohmatání břicha pro něj je většinou bolestivé.

Máme rádi zvířata: Na návštěvě u chovatelky papoušků žako

Redaktorka Jitka Cibulová Vokatá navštívila chovatelku velmi chytrých papoušků. Veterinářka Lucie Míková mluví o cizích tělesech ve zvířecím traktu. A probereme i přirovnání „krade jako straka“.

Máme rádi zvířata: I pes může trpět Alzheimerovou chorobou, nemocné zvíře obvykle změní svoje chování

Alzheimerova choroba má u zvířat speciální zkratku CCD. Jde o kognitivní poruchu, která souvisí se stárnutím mozku. „Pes změní svoje chování. Celý den spí, v noci chodí nebo začne kálet a močit v bytě,“ popisuje příznaky onemocnění veterinářka Lucie Míková.

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatele kočky bengálské

Reportáž o kočce bengálské, informace o uveodermatologickém syndromu, který způsobuje slepotu psů, a také povídání o jelení říji a rčení „nasadit někomu parohy“. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Jak se dorozumívají zvířata?

Magazín máme rádi zvířata přináší povídání o etologii, konkrétně o komunikaci zvířat, dále rozhovor, který reaguje na kritiky o přemnožených divočácích a údajně nízký odstřel ze strany myslivců, a řeč bude i o vlivu globálního oteplování na život ryb. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Máme rádi zvířata: Organizace a hierarchie včelstva

V měsíci srpnu začíná včelařský rok. V magazínu Máme rádi zvířata proto zahajujeme nový cyklus o včelách. Jitka Cibulová Vokatá si bude povídat se včelařem Václavem Krištůfkem.

Máme rádi zvířata: Bílý a žlutý krokodýl jsou raritami zoologické zahrady v Protivíně

Na návštěvu krokodýlí zoo zve magazín Máme rádi zvířata. Dále bude řeč o zákalu čočky, onemocnění, které se může vyskytnout u každého zvířete, a rozklíčujeme rčení „Je zticha jako kanec v žitě.“

Máme rádi zvířata: I psi potřebují na dovolenou do zahraničí pas a svoji lékárničku

Cestovat na dovolenou se psem do zahraničí už není nic výjimečného. Platí ale určitá pravidla. Vašeho psího kamaráda musíte vybavit cestovním pasem, kde je informace o očkování proti vzteklině. To nesmí být starší než jeden rok.

Máme rádi zvířata: Pasti, do kterých se lidé dostávají kvůli zvířatům

Hodně lidí chce udělat domnělou záchranou divokého zvířete dobrý skutek. Namísto toho jde směrem ke zvířeti spíše o medvědí službu a směrem k člověku o past, do které se nevědomky dostává. O takových případech mluví Jan Nový, vedoucí stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni.

Máme rádi zvířata: Jak vyhnat cizí kočky, které k vám chodí na záchod? Roztok z trusu, radí posluchačka

Kočky si pletou cizí zahrady se záchodem. Co s tím? Donutit je, aby zůstaly doma, je velmi složité. Existují sice spreje, kterým se má místo postříkat, ale jedná se jen o dočasné řešení, protože odpuzující látku smyje často déšť.

Máme rádi zvířata: Když se k vám nastěhuje kuna, je téměř nemožné ji vyhnat

Slyšíte ji řádit na půdě, dělá nepořádek v garáži, někomu dokonce vleze do auta a překouše kabely. Kuna skalní ráda okupuje lidská obydlí. Když se u vás usadí, zbavíte se jí podle Jiřího Chmela, místopředsedy Okresního mysliveckého spolku České Budějovice, jen těžko.

Máme rádi zvířata: Zvířecí pasti úmyslné i neúmyslné

Pokračování cyklu zvířecí pasti, hostem bude šéf záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Jan Nový, téma budou jedy. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Reportáž o papouškovi kakadu, co má rád pantofle a dokonale hlídá

Dále magazín Máme rádi zvířata přináší informace o tom, že klíšťata můžou způsobit chudokrevnost nebo žloutenku, a také rozbor jednoho přísloví o sokolech.

Máme rádi zvířata: Evropský saňový pes dokáže jít až na hranici fyzických možností. Potřebuje hodně pohybu a práce

Zejména ke sportovním účelům se používá psí plemeno, které pochází původně z Norska. Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, z něhož by měl mít alespoň 50 procent, dále z pointera a greyhounda. Postupem času byli přikříženi i aljašský malamut a sibiřský husky.

Máme rádi zvířata: Zemědělská technika v době sečí je pastí pro zvířata

Žací stroje se ročně stávají osudnými zhruba pro 60 až 70 tisíc srnčat, ale taky pro ptáky nebo zajíce. O tématu mluví Veronika Królová z odboru životního prostředí krajského úřadu a vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Písku Miroslav Šatra.

Máme rádi zvířata: Když zvíře víc slintá a hůř přijímá potravu, může ho trápit zánět slinné žlázy

Každá slinná žláza má vývod do dutiny ústní. Podjazyková pod jazykem a podčelistní a příušní v oblasti horní čelisti. Například u koní je může ucpat zubní kámen.

Máme rádi zvířata: Budovy jsou pastí pro nejrůznější druhy zvířat

Komíny, střechy nebo větrací šachty zvířata berou jako úkryty, ale  mnohdy se jim to stane osudným. Mluví o tom Jan Nový a Zuzana Štětková ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni.

Máme rádi zvířata: Silnice jsou pro zvířata pasti, které se pro ně stávají často osudné

Mimo jiné se dozvíte, jestli se takové srážce dá předejít a jak často k nim dochází na jihu Čech. Tématu se budu věnovat s hosty Davidem Schwedtem z odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku a Janem Novým ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi

Host Jitky Cibulové Vokaté bude šéf Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Jan Nový. Pokračování seriálu s názvem Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi. Tentokrát zranění elektrickým proudem.

Máme rádi zvířata: Máme rádi zvířata

Veterinářka Lucie Míková nám vysvětlí, čím se vyznačuje a taky jak se léčí u psů kloubní onemocnění bursitida a nakonec se dozvíte, jak souvisí jepica a Kavkaz.

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Veterinářka Lucie Míková odpovídá v pravidelné poradně na dotazy posluchačů. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Máme rádi zvířata: Brouci prochází dokonalou proměnou a dokáží se dobře bránit. Japonci dokonce pořádají jejich zápasy

Silná kusadla, dlouhé nohy a ploché tělo. To jsou tři charakteristické znaky střevlíků. V České republice se vyskytuje více než 500 druhů těchto brouků, některé z nich jsou zákonem chráněné.

Máme rádi zvířata: Návštěva chovatele slepic plemene dominant

Nahlédnutí do pojízdného kurníku na velké louce u Větřní. Dále pořad nabízí rozhovor s veterinářkou o ošetření koně, který má problémy se zrakem, a reportáž z výzkumu raků.

Máme rádi zvířata: Rybník Rožmberk byl původně ještě větší než dnes, voda sahala až k hradbám Třeboně

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník, a to už s úmyslem, aby byl opravdu největší v tehdejším českém království. Prvenství mu zůstalo doposud, ale kdysi byl ještě daleko větší.

Máme rádi zvířata: Největší český rybník Rožmberk vybudoval Krčín za šest let, na stavbě bylo denně asi 800 lidí

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník. Mělo to být něco ohromujícího, co doposud nikdo nedokázal. Sám napsal, že vidí rybník k oslavě jména rožmberského tak veliký, aby mu v celém království českém nebylo rovno.