Mezi námi

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Mezi námi: Seznámíme vás s Predragem Bjelacem, českým hercem z bývalé Jugoslávie

Žije v Praze, zahrál si i v seriálu Slunečná, ale znát ho budete spíše jako Igora Karkaroffa ze ságy o Harry Potterovi. Představíme vám ukrajinského spisovatele a překladatele, který žije v 15 let v Praze a pracuje v supermarketu. A společně nahlédneme do dětského multikulturního časopisu Kamarádi, který vydává Spolek Bulharů. Připravila Tajana Mančalová. Slovem provází Ilona Zasidkovyčova.

Mezi námi: Jak se slovinskému režiséru pracovalo s českými herci

Olmo Omerzu je oceňovaný slovinský režisér, který na letošním festivalu v Karlových Varech představil svůj nový snímek Atlas ptáků s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Ukrajinská menšina v Česku oslavila třicet let nezávislosti Ukrajiny. Připravila Tajana Mančalová.

Mezi námi: V magazínu Mezi námi představíme dobrovolníky, kteří v Praze pletou maskovací sítě pro ukrajinské vojáky na Donbasu

Upozorníme na špatný stav pravoslavného kostela na pražských Olšanských hřbitovech. A pozveme na večer s literaturou rusínských autorů žijících v České republice. Pořad ze světa národnostních menšin připravila Tajana Mančalová. Moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Pořad o životě deseti méně početných národnostních menšin v České republice

Kratký animovaný film pod názvem Milý tati, Diany Cam Van Nguyenové nám dá nahlédnout do myšlení a kultury Vietnamců. Nabídne rozhovor s osmdesátiletou paní, která se narodila a většinu svého života trávila v Bělehradě, ale díky českým kořenům se stále zapojuje do aktivit české menšiny v Srbsku, a o kultuře a Bělorusku promluví Natallia Skarynka, studentka divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Pořad připravily Tajana Mančalová a Ilona Zasidkovyčova.

Mezi námi: Ukrajinský válečný veterán dnes pracuje jako řidič buldozeru v Mariánských Lázních

Svoje zkušenosti s rodným Ruskem a přístupem k LGBT komunitě i Českou republikou popíše zdravotní sestra zaměstnaná na psychiatrickém oddělení ve VFN v Praze a v rozhovoru s českým publicistou a fotbalovým skautem Milanem Holubem nahlédneme do knihy „Sarajevo“. Připravila Tajana Mančalová, slovem provází Tomáš Pilát

Mezi námi: Jak se žije průvodcům v době pandemie

Svůj pohled na svět v době, kdy je omezeno cestování, představí průvodkyně z ruského Permu. Vietnamský podnikatel představí své podnikání s netradiční obuví. A představíme vám ukrajinského jaderného fyzika, který nade vše miluje fotbal. Připravila Tajana Mančalová.

Mezi námi: Jak vnímá bývalou Jugoslávii Češka, která se narodila v Chorvatsku

Představíme vám Vietnamce, který umí česky lépe než vietnamsky. A ruská podnikatelka prozradí, jak ji napadlo vyrábět fitness dortíky. Připravila ho Tajana Mančalová. Moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Magazín Mezi námi si popovídá s mladou Chorvatkou, která v Praze založila organizaci na pomoc cizincům Prague integration

Představí muže, který spoluorganizuje Řeckou sobotu na hradě Veveří. A osloví  kurátora unikátní výstavy Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda. Dnešní pohled na život národnostních menšin připravila Tajana Mančalová. Moderuje Ilona Zasidkovyčová.

Mezi námi: Magazín Mezi námi představí Rusku, které studium v Praze změnilo v mnoha ohledech pohled na svět

Uslyšíte herce a mima, který má matku z Ukrajiny a otce z Mongolska. A podíváte se také na Podkarpatskou Rus. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Ilona Zasidkovyčova.

Mezi námi: V magazínu Mezi námi uslyšíte několik cizinců, kteří se svěřili s tím, jak je to v Česku s prací a platem

Představíme Vietnamku, která původně přijela do Čech studovat, ale dnes žije v Praze. A nabídneme rozhovor s autorkou románu “Total Balkán”, ve kterém shrnuje zkušenosti z  mise OBSE v Kosovu. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Lidija Stevanovič.

Mezi námi: Jak se žije na současné Ukrajině, popíše učitelka českého jazyka a kultury z Melitopolu v magazínu Mezi námi

Herečka Veronika Arichteva a režisér s bulharskými kořeny Biser Arichtev prozradí, jak je ovlivňuje Bulharsko a jeho tradice. A představíme také ruskou umělkyni, která žije v Praze. Pořad o životě národnostních menšin připravila Tajana Mančalová a moderuje Lidija Stevanovič.

Mezi námi: Magazín Mezi námi připravil rozhovor s legendární zpěvačkou Marthou Elefteriadu, která je ale také výborná znalkyně řecké kuchyně

Představí úspěšného překladatele české literatury do bulharštiny. A připomíná památku srbských vojáků zemřelých v rakousko-uherských lágrech na území Československa. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Magazín Mezi námi připravil rozhovor s legendární zpěvačkou Marthou Elefteriadu, která je ale také výborná znalkyně řecké kuchyně

Představí úspěšného překladatele české literatury do bulharštiny. A připomíná památku srbských vojáků zemřelých v rakousko-uherských lágrech na území Československa. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Kam míří pomoc českého Centra humanitární pomoci Ukrajině

Rozhovor s vedoucím českého Centra humanitární pomoci Ukrajině. O exodu Rusů, kteří před 100 lety utíkali před bolševickým terorem. Bývalý balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek je jedním z autorů knihy Tak nám zabili Ferdinanda, která vyjde brzy v překladu i v Bosně a Hercegovině. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

Mezi námi: Jaká je práce ruské novinářky v Česku, zvlášť v době kauzy Vrbětice

Popíšeme životní příběh ukrajinského vojáka Haličské armády z dob první světové války. A muzikant původem z Bělehradu rozebere také předsudky a stereotypy o národnostních menšinách a národech, které se objevují na sociálních sítích. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Ilona Zasidkovychová.

Mezi námi: Projekt interkulturních pracovníku ve veřejné správě v Brně vyhrál prestižní mezinárodní cenu

Chorvatská dokumentaristka zve na festival “Jeden svět”, kde se promítá její režijní debut – film o dvou chorvatských řádových sestrách, které se do sebe zamilují. Rozhovor se členy Západočeského symfonického orchestru v Mariánských lázních, kteří pocházejí z Bývalého sovětského svazu. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Magazín Mezi námi představí vietnamské pohádky a legendy

Nabídne rozhovor s běloruskou filmařkou, která ve světě úspěšně reprezentuje Česko. A připomene tragický příběh z konce 2. světové války. Moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: O jídle a podnikání s majitelkou vietnamského obchůdku asijských jídel

Příběh české právničky a spisovatelky, která vyměnila dobře placenou práci ve Štrasburku za život v chorvatské provincii. Rozhovor se stavebním inženýrem ze smíšené česko-bulharské rodiny, který v Bulharsku pomáhal Čechům po srpnové invazi. Moderuje Ilona Zasidkovychová.
Ilona Zasidkovych

Mezi námi: V Brně sídlí Ambasáda nezávislé běloruské kultury

Čím se zabývá nová ambasáda, která otevřela loni 17. listopadu. Řekové slaví 200 let od vyhlášení nezávislosti na Osmanské říši. Rozhovor s dirigentem Markem Ivanovićem.
Tajana Mančalová

Mezi námi: O životě deseti méně početných národnostních menšin v České republice

Rozhovor se zástupkyní Rusů v Radě vlády pro národnostní menšiny, Evženií Číhalovou, která nám vysvětlí proč jsou výsledky aktuálního sčítání lidu důležité pro národnostní menšiny. Dozvíme se jak funguje jedno z anglických gymnázií v Praze, kde studuje šestnáct národností z celého světa. O filmech, jejichž příběh se odehrává na Podkarpatské Rusi a které se od 70. let točily u nás, si popovídáme s filmovou historičkou Alicí Aronovou. Moderuje Tomáš Pilát.
Tajana Mančalová

Mezi námi: O Kypru rozděleném v roce 1974 na řeckou a tureckou část

Organizace Ukrajinská Iniciativa se mimo jiné stará o rodiny veteránů války na Donbasu. Představíme Rusku, která vystudovala v České republice a v Moskvě pracuje jako letuška. Moderuje Lidija Stevanović
Tajana Mančalová

Mezi námi: Rozhovor s ukrajinskou studentkou o aktivitě propagující české vysoké školství v zahraničí

Nová kniha o osudech žen, které se po nespravedlivých soudech ocitly v drsných podmínkách sovětských gulagů. Kdo byli takzvaní bulharští Češi? Moderuje Ilona Zasidkovyčova.

Mezi námi: Cena Rudolfa Medka zná svého letošního držitele

Rozhovor s ukrajinským sportovem Vitalijem Sadirovem, který už 25 let žije v Praze. Pozvánka na mezinárodní festival Archaion Kallos.

Mezi námi: O životě národnostních menšin

Vzdělávací program o Asii. Srbsko očima Čecha, který v zemi dlouhodobě žije. Portrét výtvarnice ze smíšené rodiny. Moderuje Lidija Stevanović.

Mezi námi: Poradna pro uprchlíky, kteří potřebují v nové zemi psychologickou pomoc

O vizuálním umělci rusínského původu, který vyrůstal na východním Slovensku. Vyprávění Češky, která své dětství a mladí strávila v Jugoslávii. Moderuje Tomáš Pilát

Mezi námi: Rozhovor s mladou Běloruskou Nataliou Yedakiměnkou o aktivitách českých Bělorusů

Ruská manažerka Natalie Drobyshevskaya přiblíží své migrantské zkušenosti. Vietnamský podnikatel a advokát Viet Do Pham dováží do Česka speciální boty se skrytým podpatkem. Připravil Tomáš Pilát.

Mezi námi: Ukrajinec Vasyl Malanjak je barista. Říká, že vaří jednu z nejlepších káv v Praze

Rozhovor s historikem a bývalým velvyslancem ČR v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině Jiřim Kudělem. Letní tábor „Divadlo hrou“ se konal v Divadle Kampa. Moderuje Tomáš Pilát

Mezi námi: Jak koronavirus ovlivnil studentský program Erasmus

Jana Krásná přiblíží méně známá fakta o společné česko-chorvatské minulosti. Jak se žije bulharskému designéru Svilenu Todorovi.

Mezi námi: Rozhovor se slovinsko-českou herečkou Natašou Burger

Představíme i mladého ukrajinského chemika, který žije v Ostravě a navštívíme řeckou farnost v pražské Malé Chuchli. Moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Rozhovor s bělorusko-českou dramaturgyní Irynou Škarubou o černobylské havárii v roce 1986

Rozhovor se Zvjezdanou Marković, která se před 27 lety po různých peripetiích dostala z válečného Sarajeva do Prahy. Ukrajinsko-český bankéř Jevgenij Semencov.

Mezi námi: O autorech dokumentárního filmu „Před sto lety spolu“ o Podkarpatské Rusi

Sociální pracovnice z Ruska, která žije v Praze a pracuje v organizaci Život 90. Vietnamské sdružení pomáhá při začleňování dětí do společnosti. Připravila Tajana Mančalová

Mezi námi: Rozhovor s ruským psychologem, který spolupracuje na českém projektu Anonymní migranti

Rozhovor s česko-chorvatským párem o tom, proč se usadil v Praze. Historie a současné aktivity sdružení Ukrajinců v Česku. Ukrajinský sbor svatého Vladimíra letos slaví 75. výročí vzniku. Moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Poslechněte si magazín ze života národnostních menšin

Představíme Vietnamku, která v Česku žije od začátku 90. let. Nabídneme rozhovor s maďarským umělcem, malířem a hudebníkem. A naturalizovaný Řek zavzpomíná na to, jak se po občanské válce dostal na konci čtyřicátých let do tehdejšího Československa. Moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: O projektu Anonymní migranti s běloruskou psycholožkou Ekaterinou Kazakevich

O hudbě s Jannisem Morasem, brněnským muzikantem s řeckými kořeny. Janoš Kokeš připomene osobnost Jánoše Esterházyho, maďarského Slováka, který přežil sovětský gulag.

Mezi námi: Rozhovor s provozovatelem pražského kina Pilotů, který má rusínské předky

Manželský pár výtvarníků z Ukrajiny, který má ateliér v Praze. Vzpomínková akce na výrazného autora balkánské literatury, který nedávno zemřel. Moderuje Tomáš Pilát

Mezi námi: Rozhovor s doktorem zubního lékařství a mezinárodním šachovým mistrem Kourousisem Epameinondasem

Pozveme vás i na návštěvu znovuotevřené knihovny v Domě národnostních menšin v Praze. Proč se Češi učí chorvatsky. Pořad připravila Tajana Mančalová, provází Tomáš Pilát.

Mezi námi: Co chystá bělorusko-chovatský manželský pár ve svém nakladatelství Vesna?

Jak je na tom české zdravotnictví ve srovnání s německým, přiblíží český neurolog a psychiatr. Vedoucí kanceláře Czech Trade v Bělehradu o vývoji ekonomické spolupráce.

Mezi námi: Problémy ruské majitelky starožitnictví v Praze a Moskvě kvůli opatřením proti šíření koronaviru

Fungování integračních center, neziskového sektoru i organizací na podporu uprchlíkům. Bulharská samizdatová literatura. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát

Mezi námi: Kdo stojí za projektem Vietnamci pomáhají, a jak se iniciativa dál vyvíjí?

Představíme mladého českého vědce s bulharskými kořeny, iniciátora vývoje nového typu ochranné polomasky. Rozhovor s ředitelem Chorvatského turistického sdružení v Praze.

Mezi námi: Ukrajinský velvyslanec popisuje problémy s koronavirem v jeho zemi

Vietnamská studentka medicíny prozradí, jak menšiny pomáhají jak v Česku, tak ve svých původních zemích. Rusínský historik vysvětlí, jak vypadá Velká noc východního obřadu.

Mezi námi: Jak se národnostní menšiny sbližují s většinovou společností. Projekt Vietnamci pomáhají

V Bělorusku prezident odmítá přijmout fakt, že i jeho národ COVID-19 ohrožuje. Jak těžké je učit se doma v rodině národnostní menšiny. Moderuje Tomáš Pilát

Mezi námi: Jak lidé z národnostních menšin prožívají situace kolem šíření nového typu koronaviru?

Jak chtějí lékaři se zahraničním vzděláním pomoci českým kolegům a jak pandemie COVID-19 ovlinila život srbské menšiny. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

Mezi námi: Současná situace kolem šíření koronaviru očima Vietnamců žijících v Česku

Jak vnímají současná opatření Vietnamci žijící v Česku. Návštěva aktivní řecké obce v Ostravě. Makedonský režisér, který s filmem Země medu přijel do Prahy.

Mezi námi: Jak je pro děti cizinců obtížná čeština a česká gramatika

Čeština pro cizince. Představujeme jednoho z nejvýznamnějších srbských herců, který je také politikem. A představí skupinu, která sdružuje maďarské umělce žijící v Česku.

Mezi námi: Rozhovor s vietnamským hercem druhé generace, který je nominovaný na Českého lva

O práci bulharského designéra, který žije v Praze. A představí Ukrajince, který má v Česku široký záběr, od jaderné fyziky až po fotbalový klub. Moderuje Tomáš Pilát