Modeschau

Modeschau sleduje současnou českou návrhářskou scénu a módní průmysl. Přináší reportáže z nezávislých i mainstreamových událostí a rozhovory se studujícími i hotovými designéry, teoretiky, historiky i řemeslníky z oboru.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Modeschau: Může být bílé tričko eko? Designérka prozkoumala životní cyklus nejběžnějšího kusu oblečení

Bílé tričko má ve skříni snad každý. Málokdo ale ví, kolik energie, vody a chemie tenhle kousek oblečení stál. Absolventka ČVUT Anna Vácová se rozhodla prozkoumat celý životní cyklus nejvšednějšího kusu oblečení. Poslechněte si, co nás bílá trika skutečně stojí, jestli má smysl řešit bio materiály a jaké způsoby likvidace triček jsou nejšetrnější k přírodě.

Modeschau: Brno má víc studentských fashion shows než Praha. K Malé noci módy přibyla Fashion Designer Show

O mladé módě z Brna se mluví čím dál tím víc. Pozornost v posledních letech přitáhla nezávislá platforma s názvem Malá noc módy, která pravidelně prezentuje originální studentskou módu na zajímavých lokacích. Od roku 2017 pořádá módní přehlídky také festival Brno Design Days. A před pár dny se premiérově uskutečnila další brněnská novinka, akce s názvem Fashion Designer Show. Poslechněte si, jaká nová jména a značky z brněnských přehlídek stojí za pozornost.

Modeschau: Slovenská mafie, kluci, co brečí, a žena jako skála. Jakou módu ukáže soutěž Van Graaf Junior Talent?

Kolekce finalistů soutěže Van Graaf Junior Talent odráží aktuální společenská pnutí a mediální kauzy. Mladí návrháři reflektují mafiánské skandály, toxickou maskulinitu a rostoucí sílu žen. Představujeme 4 mladá jména, která se chystají na premiéru před mezinárodním publikem nejprestižnějšího českého týdne módy, Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Modeschau: Hodné šaty ve zlém světě. O módě a respektu s designérem Mikulášem Bruknerem

„Hodné šaty nejsou zbytečně načančané, nikomu neškodí a jsou udělané poctivě. Mají být pohodlné a krásné a dlouho vydržet,“ říká student UMPRUM Mikuláš Brukner. S konceptem, ke kterému ho inspirovala česká módní teoretička Helena Jarošová, se dostal do nominací na prestižní cenu Czech Grand Design. Poslechněte si, jak se šijí hodné šaty a proč je podle Mikuláše nejsilnějším trendem v módě respekt.

Modeschau: Móda pro české hasiče a návrat na Fashion Week. Liberečtí designéři se hlásí o slovo

České hasiče čeká takzvané přešacení. Nové reprezentativní uniformy pro ně navrhli designéři a pedagogové z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Poslechněte si, jak nové stejnokroje vznikaly a jaké hodnoty mají ztělesňovat. S designérkou a pedagožkou z TUL Zuzanou Veselou vás pozveme na výstavu studentských prací a na přehlídku libereckých studentů během jarního týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Modeschau: Smrt ledvinek, návrat saka a krize dotýkání. Co se bude dít v módě v roce 2020?

Jaký je módní odkaz končící dekády a co se bude nosit v roce 2020? Od profesionálů z oblastí módního designu, stylingu, obchodu i nových materiálů jsme se dozvěděli, že nás čeká smrt ledvinek, úpadek street wearu a růst bio hackingu. Vrátit se má elegantní móda, saka a krejčovina. Takzvaná „krize doteku“ má vedle strojů na objímání přinést hapticky zajímavější oblečení a produkty.

Modeschau: Výstava končí, kabelka začíná. Jak se šije ze starých reklam a z krejčovské pozůstalosti?

Ze starého a nechtěného vytvořit nový, stylový a praktický design. To je trend, který se z končící dekády určitě přenese i do 20. let. V Modeschau představujeme dvě upcyklované novinky od českých designérek: tašky a kabelky LT Rudolf z poutačů na výstavy Galerie Rudolfinum a kolekci módy a doplňků RE-VELVET z pozůstalosti prvorepublikové krejčové.

Modeschau: Chceme udržitelnost? Pak musíme změnit kapitalismus, říká odborník na vojenskou módu Hans-Christian Dany

„Současný systém nám tvrdí, že móda je hlavně o nakupování. Právě tenhle přístup způsobil a udržuje současnou neudržitelnou situaci,“ říká německý kurátor a publicista Hans-Christian Dany. Proč ovládá současnou módu uniformita, jak ji mění sociální média a proč má snad každá značka v kolekci vojenskou bundu bomber? Poslechněte si v rozhovoru Modeschau.

Modeschau: Prsten jako architektura, znamení a zbraň. Příběhy ukryté za šperky BOLD Studia

Její nejnovější prsteny ovíjí ruce, prsty i nehty jako divoký plevel z kovu a drahých kamenů. Když se směje, na zubu se jí třpytí zlatá ozdoba. Markéta Kratochvílová vytváří šperky, které jsou jiné, výrazné a předbíhají trendy. Poznejte autorku kovové architektury pro tělo, která tvoří pod značkou BOLD Studio.

Modeschau: Když ledvinka potká kabelku a místo do devadesátek jdou na party 2020

Na skejtu, v klubu, na kole i v kanceláři. Potkáte je všude a nosí je holky i kluci. Malé tašky, u kterých váháte, jestli je to ledvinka nebo kabelka. Vejde se do nich jen telefon, klíče, karty a kapesníky. Do Modeschau jsme pozvali tři mladé designérky, které navrhují ty nejpopulárnější v Česku a na Slovensku.

Modeschau: V odpadním kontejneru i na hřbitově v Jizerkách. Kde začíná český vlněný design?

Obě pracují s vlnou a propojují módu a interiérový design. Tereza Rosalie Kladošová našla materiálový a inspirační zdroj v kontejneru s odpadem z české textilky. Lenku Kohoutovou zaujaly oblečené vázy na hřbitovech v Jizerských horách. Poslechněte si, jak z průmyslového odpadu a z domácího kutilství vzniká špičkový módní a interiérový design.

Modeschau: Macho šperky jsou pryč, kluci se nebojí ukázat city, říká designér Ondřej Stára

„Klučičí prsteny nemusí být chlapácké, staré předsudky už nefungují,“ říká student UMPRUM Ondřej Stára. Prostřednictvím šperků, RPG hry a objektů, jako je meč nebo zdobený suspenzor, odkazuje k mužské sexualitě a zkrášlování, ke kultuře sociálních sítí i k antickému Řecku.

Modeschau: Z Designbloku do skříně: Co budete vážně nosit?

Někdo chodí okukovat, někdo rovnou nakupuje na Vánoce. Designblok je každoroční příležitost potkat to nejzajímavější a nejčerstvější z českého designu. V Modeschau vybíráme trendy, módu a šperky, které mohou z pražského Výstaviště zamířit rovnou do ulic.

Modeschau: Artová i nositelná móda a zákaz mobilů. Podívejte se na fotky návrhářských nadějí na WE’RE NEXT

Nezávislá studentská akce WE’RE NEXT ukázala za jeden večer 25 návrhářských nadějí z českých a belgických škol. Kdo zazářil a co si návštěvníci přehlídek mysleli o zákazu focení a natáčení na mobily? Poslechněte si v Modeschau, do které jsme z line-upu WE’RE NEXT pozvali designérku Markétu Kaplanovou. 

Modeschau: Lidé se tu oblékají podobně jako v Antverpách – nudně, říká designér Sander Bos z WE’RE NEXT

V živém vysílání Modeschau jsme přivítali mezinárodní sestavu designérů z nezávislé platformy WE’RE NEXT. S návrháři z Česka, Slovenska a Belgie jsme mluvili o reálné módě evropských ulic i o trendu body positivity na přehlídkových molech. Prozradili také inspirace svých kolekcí, ke kterým patří městské zahrádkaření, zloba a vztek nebo gastro a pečení chleba.

Modeschau: Trendy, nositelná i neviditelná: Jaká je nová móda z Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Jaká je nová česká móda z fashion weeku? Kdo zazářil, kdo překvapil a jaká show vzbudila největší rozruch napříč médii? Poslechněte si report Modeschau z Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, nejsledovanější české módní události, která se tentokrát konala v karlínské Invalidovně.

Modeschau: Světový luxus a český normcore: Designér Jan Černý o stáži v Paříži a české pánské módě

Virgil Abloh je král streetwearu a světové pánské módy. Designér, který vedle vlastní úspěšné značky Off-White řídí pánské kolekce Louis Vuitton. Jan Černý je mladý český návrhář, který Virgila v Paříži osobně obul do ikonické boty českého normcoru – redesignované prestižky. Jak se taková věc stane a jak se Jan z neznámého studenta proměnil v jednoho z nejsledovanějších českých designérů? Poslechněte si v rozhovoru s Janem Černým v Modeschau.

Modeschau: Místo pilota návrhářem: s Adamem Kostem o módě, průmyslu a Paříži

Adam Kost je jednou ze zářivých hvězd mladého českého módního designu. Z pražské UMPRUM odchází na prestižní školu do Paříže, a proto jsme ho pozvali na velký rozhovor. Co ho odvedlo od kariéry pilota k módě a co se naučil v krejčovských dílnách Národního divadla? Jak spolupracuje s lokálními výrobami a proč z Česka odchází do Francie?

Modeschau: Na ulici, v nouzi, na útěku. Dá se pomáhat módou?

Jaká jsou pravidla skutečné módy ulice? V čem je podobný přístup bezdomovců a lidí, co nakupují fast fashion? Jakou módu vlastně lidé v obtížných životních situacích potřebují a jak může móda a módní design pomáhat při ztrátě domova, v nouzi a na útěku? O tom jsme mluvili se zástupci projektů Metráž a Přestupní stanice a s absolventkou UMPRUM Renatou Dračkovou.

Modeschau: Udržitelná móda z UMPRUM: Střihy poštou, obnova šatníku a koláž z příběhů

Přibližujeme tři udržitelné koncepty z UMPRUM: Kristýna Hrabánková inspiruje ke kreativní práci s vlastním šatníkem. Michaela Čapková propojuje upcyklaci, patchwork a dobročinnost v projektu COOLAGE. Barbora Procházková se inspirovala Burdou a rozhodla se sdílet své know-how. Zákazníci dostanou střihy a svůj model si vlastnoručně vyrobí.

Modeschau: Morava plná mladé módy: Studentské přehlídky v sobotu oživí Brno a Zlín

Tuto sobotu se v Brně a ve Zlíně uskuteční sledované módní přehlídky studentských prací. Zlínská událost Exist každoročně prezentuje závěrečné kolekce z Ateliéru designu oděvu na Univerzitě Tomáše Bati. Brněnská Malá noc módy dává prostor nejmladší generaci a kromě nových jmen objevuje i zajímavá místa v Brně. Tentokrát veřejnosti otevře jedinečný prostor Arnoldovy vily.

Modeschau: Digitální móda už není jen pro film a hry. Jak se obléká a kdo ji tvoří?

Virtuální oblečení dřív vznikalo hlavně pro postavy animovaných filmů a her. Čím dál častěji ho ale potkáváme i na sociálních sítích, kde ho oblékají reálné i virtuální osobnosti. 3D se začíná prosazovat také v módní fotografii a v komunikaci nezávislých i světových módních značek. Jak se nosí, jak vzniká a k čemu slouží digitální móda v Česku? O tom jsme mluvili s designérkou Julií Žil Vostalovou a s hudebnicí a virtuální instagramovou osobností NIVVA.

Modeschau: Neviditelné i kreativní: Opravy mohou oblečení přidat na hodnotě

Co si umíte spravit sami a s čím míříte za odborníky? Na to jsme se ptali v ulicích Prahy. Nahlédli jsme do všedního provozu opravny oblečení a také na kreativní workshopy, které opravy povyšují na výtvarné aplikace na oděvu. Ukázalo se, že k neviditelným i uměleckým opravám oblečení vede hlavně sentiment, vzpomínky a osobní vztah. 

Modeschau: Odvykačka shopaholiků: swapy a půjčování mění českou módu

Podle nejnovějších zpráv z amerického trhu sahá čím dál tím víc lidí raději po módě z druhé ruky. Do sekáčů s oblibou míří i Češi a čím dál tím běžnější je i swapování nebo půjčování designérských modelů. Bude za pár let sdílená móda trendy alternativou přeplněných soukromých šatníků?

Modeschau: Nezávislá neznamená nezajímavá: studentský Fashion Event Dotek ukázal nové trendy

Ačkoliv je Dotek každoročně pořádaný jiným studentským týmem ze zlínské UTB, vždy stojí za návštěvu. Studenti se pokaždé snaží přijít s nějakým vylepšením. Letos přibyl do charitativní dražby vedle módy i produktový design a doplňky. A jako speciální host a patronka akce zhlédla všechny módní přehlídky známá česká módní novinářka Františka Čížková. Kdo zazářil, jaké trendy se předvedly a jak studentské kolekce a dražbu Doteku 2019 zhodnotila Františka Čížková?

Modeschau: Dokument o Vivienne Westwood ukazuje aktivistku, která se nevzdává ani v sedmasedmdesáti letech

Do českých kin vstupuje nový dokument o světově známé britské módní návrhářce, stylové ikoně a environmentální aktivistce Vivienne Westwood. Jmenuje se Westwood: Punk, Icon, Activist a natočila ho mladá režisérka Lorna Tucker. Proč Vivienne film odmítla posvětit, co je na něm zajímavého a jak se režisérka Lorna Tucker dostala do módního světa?

Modeschau: Móda pro generaci bez budoucnosti. Co ukázali čeští návrháři na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Protest proti světu bez budoucnosti, návrat ke kořenům, přírodě a základním hodnotám. Tak by se dal ve stručnosti shrnout vzkaz, který dávají kolekce českých návrhářů na podzim a zimu 2019/2020. Na největší české módní události Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se tentokrát předvedla hlavně mladá generace českých a slovenských designérů. Přinášíme report o nejvýraznějších kolekcích a módních trendech.

Modeschau: Tradiční pasířství a trendy design: Tereza Otáhalíková vrací českou bižuterii do mladé módy

Blýskavé štrasové kameny z Jablonce nad Nisou dostávají nový kontext. Do současné trendové módy je zapojuje designérka Tereza Otáhalíková. Její výrazné náušnice a doplňky doplní jednu z přehlídek na nadcházejícím pražském týdnu módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Modeschau: Jaká bude móda pro novou dekádu? Monika Drápalová věří, že méně bude více

S novou kolekcí, chystanou na Mercedes-Benz Prague Fashion Week, jde Monika Drápalová proti módním trendům. Zatímco většina designérů u nás i v zahraničí přidává na objemech, barvách i vzorech, Monika svou linii na podzim a zimu 2019/2020 pojmenovala „Less is More“.

Modeschau: Nová generace věří v krejčovinu. S čím jdou návrháři do soutěže na Mercedes-Benz Prague Fashion Week?

Za necelé dva týdny startuje nejsledovanější česká módní událost – Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Tentokrát obsadí pražskou Kotvu a představí známé tváře i nové talenty módního designu. Oslovili jsme návrháře, kteří se dostali do finále talentové soutěže Van Graaf Junior Talent. Všichni čtyři vyznávají precizní krejčovinu a chtějí se dostat mezi českou špičku. Jaký je jejich přístup k módě a jaké kolekce chystají?

Modeschau: Místo šatů řeší systém: projekt Textile Mountain zužitkuje deadstock z textilního průmyslu

Deadstock neboli mrtvý inventář je odpad z průmyslové výroby. O tom, že by se dal mrtvý textil zužitkovat i jinak než rozemletím nebo spálením jako odpad, je přesvědčená designérka Lenka Vacková. Její nový projekt Textile Mountain navazuje na zkušenosti posbírané v návrhářských ateliérech, textilkách i v továrně na recyklaci textilu.

Modeschau: Zahřejte si nohy v ananasu: jak se pletou ovocné ponožky?

Nové místo a nová kolekce! Na workshopu Modeschau a Elpidy, který tentokrát hostila kavárna Hlína v Kampusu Hybernská, se pletlo, vyšívalo a háčkovalo na ovocné téma. Slavili jsme totiž premiéru nové kolekce ponožek od dam z projektu Ponožky od babičky. Jak to na workshopu vypadalo?

Modeschau: Lagerfeldovo sbohem Fendi a česká móda v Miláně: Modeschau z Milan Fashion Weeku

Protesty proti kožešinám, přehlídka poslední kolekce Karla Lagerfelda pro Fendi a nový prostor pro prezentaci mladé české módy v Itálii High Perspective. Přinášíme reportáž Modeschau z milánského týdne módy.

Modeschau: Naděje a strachy britské módy: S Hilary Alexander o brexitu, návrhářských talentech a královské podpoře módy

Hilary Alexander je známá britská módní novinářka. Do Prahy přijela na vernisáž výstavy Šílený hedvábník v UPM. V rozhovoru pro Modeschau okomentovala London Fashion Week a současnou situaci na britské módní scéně. Kdo patří k vycházejícím hvězdám a čím mohou mladí designéři zaujmout v zahraničí?

Modeschau: Svoje oblečení si šiju sama: do kurzů šití se chodí uklidnit a odreagovat čím dál víc lidí

Zatímco o středoškolské studium krejčoviny je velmi malý zájem, čím dál tím víc lidí kolem dvaceti až třiceti let se učí šít v kurzech. Nemají přitom ambice stát se známými designéry a rozjet módní byznys. Chtějí si jednoduše sami šít své oblečení, tak, aby jim dobře sedělo a bylo vyrobené přesně podle jejich představ.

Modeschau: Šílený hedvábník: vášnivý lyžař, který spojil textil s uměním

Zika Ascher byl známý obchodník s luxusními látkami, ale také úspěšný závodní lyžař. Reprezentoval Československo na zahraničních závodech v alpské kombinaci a v roce 1938 vyhrál Velkou cenu Československa. Kvůli zběsile rychlému stylu jízdy o něm dobový tisk psal jako o „šíleném hedvábníkovi“. Zásah firmy Ascher do světa módy a umění představí výstava Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Modeschau: Tkaní je jako zenová meditace: designéři se vrací za staré stavy a zpomalují

Na bohatou lokální historii tkaní textilu, koberců a gobelínů začíná navazovat mladá designérská generace. Daniela Danielis tká na stavu po Antonínu Kybalovi. Vytváří couture látky pro módní značky i gobelíny podle obrazů mladých umělců. Duo Štěpánková & Kladošová vytváří koberce technikou tuftování. Jak pasují staré řemeslné postupy do současného módního a interiérového designu?

Modeschau: Obřad na střeše a hostina bez fronty na raut: mileniálské svatební trendy

Jak ke svatbám přistupují lidé narození v osmdesátých a devadesátých letech? Podle průzkumů se vdávají později a méně často. Do obřadů a oslav zato investují víc peněz a kreativity. Jak se světové trendy odráží v českých svatbách, co je u nás mainstream a co alternativa? Zeptali jsme se organizátorek festivalu Svatební cirkus.

Modeschau: O čem bude móda 2019: Pánské mini, ženská síla a přirozená těla

Neříkáme vám, co si letos musíte určitě koupit. Tohle není glorifikovaný nákupní seznam, ale klíč k pochopení letošní módy. Proč budou trendy dámské obleky, pánské mini šortky nebo zvířecí potisky?

Modeschau: Oslavovaný, zdiskreditovaný a znovu objevený. Folklor se vrací do módy

Kdy a proč se folklor objevoval v české módě? Kdo ho oslavoval a kultivoval, kdo ho využil a zdiskreditoval a proč se k němu dnes vrací nezávislí designéři i komerční značky? Čím folklor inspiruje a jak ho oblékají české úřednice a političky? Přinášíme historický kontext i náhled do současné situace.

Modeschau: Jaký je potenciál české módy a co ji brzdí? Výzkum upozorňuje na roztříštěnost a nespolupráci

Studie Potenciál módního sektoru ČR vznikla pod hlavičkou Institutu umění – Divadelního ústavu. Jejím cílem bylo zmapovat situaci českých mikropodniků do deseti zaměstnanců. Mezi ty patří mimo jiné většina místních návrhářských značek. Studie, která je volně přístupná online, shrnuje situaci do jedenácti bodů.

Modeschau: Modeschau pro Ježíškova vnoučata: Pletením a háčkováním proti smutku a samotě

„Háčkovat je lepší než polykat antidepresiva,“ říká Josefa, dáma, která je Ježíškovým vnoučetem Veroniky Ruppert. A právě Josefě byl věnovaný speciální díl Modeschau. Ve studiu Radia Wave jsme uspořádali workshop pletení s absolventkou UMPRUM Simonou Poustkovou a zkušenými pletařkami z projektu Ponožky od babičky.

Modeschau: Kvalitní, jednoduché a dostupné. Design z prvorepublikové Krásné jizby demonstroval nový život a etiku

Nakupovat stylový, minimalistický a lokální design do domácnosti bylo cool už za první republiky. Společně s kurátorkou Uměleckoprůmyslového musea Lucií Vlčkovou přibližujeme začátky Krásné jizby – družstevní sítě obchodů s vlastní produkcí, která zásadně ovlivnila československou bytovou kulturu a design první poloviny 20. let.

Modeschau: Přímo u vzniku futuristické couture: jaká je stáž u designérky Iris van Herpen?

Kdo tvoří nejfuturističtější módu současnosti? Bez diskuse Iris van Herpen, která se prezentuje na pařížských přehlídkách haute couture. A právě v ateliéru návrhářky, která běžně pracuje s 3D tiskem a laseremv strávila 4 měsíce studentka UMPRUM Vendula Niklová, kterou jsme vyzpovídali během Designbloku.

Modeschau: Šaty na míru charakteru. Jak vznikají svatebky od návrhářek?

Jak se na navrhování a realizaci svatebních šatů dívají české módní designérky? S čím za nimi nevěsty míří, v čem se experimentuje a jak se tvoří nová a neokoukaná klasika? Nahlížíme do tří pražských ateliérů: k designérce Zuzaně Kubíčkové a návrhářským značkám LEEDA a SOBJE.

Modeschau: Textil inspirovaný roztíracím buřtem nebo minerálkou. Projekt Aš po Už/horod oživuje první republiku

Jak souvisí stoletý roztírací buřt se současnou výšivkou? To se dozvíte v rozhovoru s vedoucí Ateliéru textilní tvorby na UMPRUM Jitkou Škopovou v pořadu Modeschau. Její studenti převáděli příběhy prvorepublikových podnikatelů, živnostníků a továrníků do současného textilního designu, v rámci projektu ke sto letům Československa – Aš po Už/horod.

Modeschau: Chytré nakupování a léčivé oblečení: Festival SLOU navrhuje, jak zpomalit konzum

Udržitelnost není jen o tom, co, ale také jak nakupujeme. Právě na to upozorňuje blížící se festival SLOU Days. Přinese tipy na to, jak si udělat pořádek ve vlastní skříni nebo jak vybrat kvalitní věci v sekáči. A představí řadu etických a lokálních značek, kterým nejde jen o to, jak věci vypadají, ale také o to, jak funkčně a jak dlouho mohou sloužit.

Modeschau: Socha do kapsy, móda budoucnosti nebo stromogasmus. Festival Prototyp spojí vědu a umění

Brněnský festival Prototyp ukazuje inovace na pomezí vědy, technologií, designu a umění. Pro jubilejní pátý ročník přihazuje k výstavám, přehlídkám a přednáškám také workshopy digitálních řemesel nebo veletrh makerů. Chybět nebude módní design. Návrháři dostali zadání „umělá inteligence a móda za padesát let“.

Modeschau: Svatebky z půjčovny: jak nevěsty vybírají a od koho si nechají poradit?

Jak si mileniálky vybírají své svatební šaty? Jak se v nich chtějí cítit a na koho chtějí dělat dojem? Jak se v jejich výběru míchají tradice a trendy, vlastní osobnost a očekávání zvenčí? O tom všem bude dokumentární podcast Svatebky, který pro vás chystá Radio Wave a pořad Modeschau.

Modeschau: Inez Tuschnerová – umělkyně, která oblékala architekturu i divadlo

Inez Tuschnerová byla česká textilní výtvarnice, kostýmní návrhářka a akademická malířka. Jak vznikaly její jedinečné autorské textilie, které v sedmdesátých a osmdesátých letech halily interiéry hotelů a barů do divokých abstraktních motivů? Jaká byla její kariéra a osobní život?