Na dotek Petra Viziny

Podcast Na dotek Petra Viziny věnuje pozornost unikátním příběhům, práci a postojům. S partnery Galerií Hlavního města Prahy a knihkupeckou sítí Kosmas představujeme na Aktuálně inspirující osobnosti.

UvádíAktuálně.cz

Všechny epizody

Na dotek Petra Viziny: Modernímu umění nemůžeme rozumět dřív, než se s ním setkáme, říká Petříček

Podle knihy Miroslava Petříčka se jmenuje nová výstava v Městské knihovně. „Je otázka, jestli jsou tu obrazy proto, abychom jim rozuměli. Možná jsou tu proto, abychom jim nerozuměli a přišli na to, že je chyba nerozumění překonávat porozuměním,“…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Potřeba knihy vlastnit je přežitek, říká nakladatelka Barbora Baronová

„Lidé jsou si vědomi šetrnosti vůči životnímu prostředí při nakupování módy nebo potravin, ale u knih o ekologii podle mě vůbec nepřemýšlejí,“ říká nakladatelka a spisovatelka Barbora Baronová, která už 12 let vede knižní značku Wo-men. Přitom…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Topol je můj „bůh“, Smíchov životní prostor

imon Koudela dosud točil dokumenty nebo vytvářel projekce. V devětačtyřiceti teď napsal román o nepříliš úspěšné ženě, které se bortí životní projekt. „Vždy mě zajímal relativně banální, tichý život. Při bližším pohledu je daleko zajímavější než život…

Na dotek Petra Viziny: Říká se, že Rudolfinum je mrtvé. Ale je to skrytá perla

Edukační centrum České filharmonie v pražském Rudolfinu je nominované na Českou cenu za architekturu. „Často se objevovaly názory, že budova Rudolfina je mrtvá. Ale ona je ve skutečnosti přes celý den velice živá,” říká v podcastu Petra Viziny…

Na dotek Petra Viziny: Text jsem přepisoval, přesně když zemřela. Filozof mluví o výstavě Svobodové

Fenomenolog Martin Nitsche boří představu filozofie jako řady obtížně sdělitelných myšlenek. V podcastu Petra Viziny přibližuje výstavu děl Jitky Svobodové, kterou lze v Galerii hlavního města Prahy vidět už jen do neděle 20. srpna.

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Ke třicetinám mi manželka dala test DNA. Genetická stopa vede na Balkán

Do 17. září lze v pražském Domě U Kamenného zvonu vidět výstavu děl srbského výtvarníka a performera Dragoljuba Raši Todosijeviče. Doma se nachází v paradoxním postavení veřejného nepřítele a zároveň hluboce ctěného klasika, vysvětluje v podcastu…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Proč na mých fotkách nejsou lidé? Nechci je obtěžovat

Co potřebuje dobrý fotograf? Umět se soustředit a vědět, co nefotit, myslí si sedmasedmdesátiletý kronikář městské reality Jaroslav Beneš. Souborná výstava jeho děl nazvaná Ex urbi je do 15. října k vidění v pražském Domě fotografie. Připravila ji…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: V Jáchymově na tobě vyroste mech, řekl mu estébák. Pamětník lágrů vypráví

Po přelíčení je seřadili ve sklepě soudní budovy v Klatovech. S odsouzeným se přišel “rozloučit” jeho vyšetřovatel, estébák Mareš. “Říká: ‘Půjdeš na Jáchymov, tam chcípneš a vyroste na tobě mech!’ Poděkoval jsem mu,” vybavuje si politický vězeň…

Na dotek Petra Viziny: Umělkyně Jitka Svobodová nakreslila hrnek, ale myslela na atom nebo kosmos

Tři týdny po zahájení její první retrospektivy v Galerii hlavního města Prahy se uzavřel životní příběh výtvarnice Jitky Svobodové. Zemřela před 14 dny, bylo jí 81 let. “Mrzí mě, že si výstavu neužila víc, že v ní nepobyla,” říká kurátorka Helena…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Jak český exulant portrétoval anglickou královnu a inspiroval punkery

Kdyby člověk před 40 lety vyjel z normalizačního Československa do Londýna, v Buckinghamském paláci by našel bustu královny Alžběty II. od československého exulanta Františka Bělského. „Královna svůj portrét zařadila do sbírek a podepsala, což do té…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Alláh stvořil kalašnikov, aby vás chytil za srdce a peněženku, říká reportér

Hostem podcastu Petra Viziny je reportér Pavel Pawluscha Novotný, autor knihy Proč Alláh stvořil kalašnikov. Shromáždil v ní své zápisky z Blízkého východu. „Celý život jsem prožil tímhle způsobem. Všechny vydělané peníze, přestože jich nebylo moc,…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Stáří může být i osvobozující. Už nemusíte nikomu nic dokazovat

Petra Hůlová v nové knize Nejvyšší karta nabízí příběh ženy, která se jí v lecčems podobá. Číst ale dílo jako autobiografii nemá smysl, říká autorka v podcastu Petra Viziny, který navštívila u příležitosti Velkého knižního čtvrtka.

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Řízení letadla i orchestru přináší stejnou svobodu, tu organizovanou

Tomáš Netopil se po deseti letech v Essenu vrací do Prahy jako hlavní hostující dirigent České filharmonie. “Hráč nepotřebuje vědět, že tohle je intonačně nepřesné, tohle zas nerytmické. To všechno pozná. Od dirigenta očekává jiné impulzy, třeba…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Umění nemá poučovat. Připadám si spíš jako horský průvodce

Co o nás prozradí stín, jaký otisk po sobě zanecháme na světě a co lze zachytit teplem lidského těla nebo nakreslit rtěnkou? Odpovědí představuje bilanční výstava děl Margity Titlové v pražském Domě U Kamenného zvonu.

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Stříkající krev, dunění moře. I Vergilius a Homér umí to, co televize

Hostem podcastu Petra Viziny je historička Magdalena Moravová, která se v nakladatelství Argo stará o edice historických pramenů a cestopisů. “Dnes, kdy žijeme obklopeni souhlasem sociálních sítí, nás historické prameny učí pochybovat,” říká.

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Jedno máme všichni společné, spojuje nás kvantová mechanika

Jako vědec, který důvtipně a s nadhledem dokáže popsat peripetie své práce, se mezi české beletristy zapsal šestapadesátiletý molekulární genetik Josef Pánek. Za novelu nazvanou Láska v době globálních klimatických změn z roku 2017 získal Magnesii…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Jugoslávský sochař uctíval Masaryka. Měl ho za proroka

“Sám sebe považoval za emanaci všelidského ducha, který je spojen s božstvím. Proto si cenil velkých umělců nebo politických vůdců, kteří vyjadřovali ducha určité epochy. Za jednoho takového považoval i Masaryka,” přibližuje osobnost chorvatského…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Byla jsem posedlá puntičkařením. Změnil mě až experiment

Hostem podcastu Petra Viziny je výtvarnice Lucie Lomová. “Z mozku rovnou na papír přímou cestou,“ popisuje vznik svého komiksového deníku. Ten zachycuje, jak spoluautorka oblíbeného časopisu Čtyřlístek v průběhu jednoho roku vnímala sebe a své okolí….

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Od hippies se můžete nakazit. Pocitem svobody

“Lidé přicházejí zasmušilí a odcházejí nakažení. Pocitem svobody,” líčí účinky výstavy Paradise Lost její kurátor Martin Řezníček. Dvaašedesátiletý producent, kameraman a pedagog FAMU ji pro Galerii Hlavního města Prahy připravil v Domě U Kamenného…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: V mé minulé knize byla hlavní postava horší než já. V nové zas o dost lepší

„Jsem málo systematický autor. Delší dobu jsem měl v hlavě nápad o chlapíkovi, který zjistí, že existuje náboženský spolek, který uctívá jeho dávno zemřelou sestru,“ popisuje autor knihy nazvané Tolik popela, novinář, scénárista a spisovatele Ondřej…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Věřím, že naším úkolem je vzpomínat na strašné věci

Takzvané “hodolanské peklo” na Olomoucku, poválečný sběrný tábor spojený s odsunem Němců, mučením a vraždami mužů, žen i dětí, připomíná prozaická prvotina novinářky Veroniky Jonášové. Vyprávění nazvané Ada, které vychází v pražském nakladatelství…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Na pražský “tyjátr” a moravské “urozené divochy” nebyl Rodin připraven

V roce 1902 navštívil Prahu a Moravu francouzský sochař Auguste Rodin. Cesta, spojená s jeho tehdy největší zahraniční výstavou, byla důležitá nejen pro umělce samotného. Stopy zanechala i v navštívených místech. Dosud se o ní mluvilo hlavně jako o…

Na dotek Petra Viziny: Robert Nebřenský: Když jsem chodil s holkou, měl jsem kolikrát raději jejího tátu

Rocková Vltava vydala nové album. Písní, podle níž je pojmenované, textař, zpěvák a kytarista Robert Nebřenský promlouvá o smrti. V jejím názvu přitom posluchačům vzkazuje, že “sranda musí bejt” – Spass muss immer sein. “Pro lidi je pohodlné si říct,…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: V autě jsem měl 24 milionů dolarů, parťák 60 tisíc a dostal kulku do hlavy

Spisovatel Jan Novák na sebe upozornil knihami o bratrech Mašínových či Milanu Kunderovi. Na dnešní Velký knižní čtvrtek vydává příběh z vlastního života. “Po deseti letech práce na volné noze mi došly peníze. Nechtěl jsem jít učit nebo někam do…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Dívčí válka současnosti. Sarkasmus a ironie říkají o mužích strašné věci

Výtvarnice, režisérka a raperka Marie Lukáčová sní o době, kdy se už nebude mluvit o feminismu. Zatím však dělá všechno proto, aby na něj přišla řeč co nejčastěji. Historik František Palacký označil legendu o dívčí válce za “nejdivnější” část Starých…

Na dotek Petra Viziny: Lucie Vaňková: Jednou bych ráda porazila svůj intelektuální snobismus

“Můj otec je nepokrytá lež a moje matka je mizerná novinářská práce,” oznamuje hrdina debutového románu scenáristky Lucie Vaňkové. Postavu pojmenovala podle mluvčího recesistického hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Nezvyklé jméno odkazuje k…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Twitter si bleskově udělá názor na všechno. Reportáže se přesouvají do knih

Podcast Petra Viziny je dnes věnován dvěma “klukům z korporátu” s humanitním vzděláním, kteří vydávají literární reportáže z celého světa. Převážně od polských autorů a autorek. “Nemá to být pouhá žurnalistika,” říká Filip Ostrowski, spolumajitel…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: V Česku vyhrává rozum, byť jen selský, říká Technik

Románový debut autora, který si říká Marek Technik, je příspěvkem do debaty o českém “něcismu”. Tedy o představě, že i když se všechna náboženství nejspíš mýlí, stejně nad námi “něco musí být”. Zda to dokáže odhalit takzvaný “zdravý selský rozum”,…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Peníze asi nebyly motivací atentátu. Spisovatel Rushdie už útok neočekával

Pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho při jeho veřejném vystoupení minulý pátek ve státě New York znovu upozornil na nepřekonatelné obtíže, které mají náboženští fundamentalisté se svobodou slova. Anglistka Markéta Musilová a odborník na Blízký…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Na ulici žije víc žen než mužů. A nejsou to alkoholici nebo feťáci

Bienále Ve věci umění se účastní kolektiv Prádelna tvořený ženami, které mají zkušenost se životem bez domova. Dnes jsou hosty podcastu Petra Viziny. „Asi byste se divil, že na ulici je víc žen než mužů. Tuhle lidskou slepotu chceme odbourat,“ říkají….

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Kdyby žil, zas bychom se o Bílka hádali

Po rozsáhlé rekonstrukci je veřejnosti opět zpřístupněna Bílkova vila na pražských Hradčanech. Mimořádnou stavbu i jejího autora přibližuje kunsthistorik Martin Krummholz. “Proč se o něj zajímám? Hlavním důvodem je jeho podivná a komplikovaná…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Zpívá při sexu. Mluví se psem. Kateřina Šedá sbírá zdejší zlozvyky

Česko bude disponovat Národní sbírkou zlozvyků. Kdokoli do ní může vložit ty své i ty, kterých si všímá na druhých. Nominovat je možné také zlozvyky rodinné a národní. Doposud se na seznamu nelichotivých obyčejů sešlo kolem 5000 položek. S nápadem…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Na duchy věří Thajci, Laosané i Khmerové. Nedělám si z toho legraci

“Býval jsem opatrný, aby si lidé neřekli, že jsem se zbláznil, ale teď už to netajím. Ve středním Vietnamu mám intenzivní pocit, jako bych tam už kdysi dávno žil,” říká novinář David Jakš, kterému právě vychází kniha o Asii. “Všechno se upeklo v…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Slíbili si, že budou stát při sobě. Po roce 1968 to měli těžší

Filmem nazvaným Slovo se na festival v Karlových Varech, který začíná tento pátek, vrací sedmatřicetiletá scenáristka a režisérka Beata Parkanová. Její celovečerní debut nazvaný Chvilky zde měl premiéru před čtyřmi lety v sekci Na východ od Západu….

Na dotek Petra Viziny: Michal Škoda: Svoji tvorbu nevysvětluji, hledejte si v ní vlastní příběh

Výtvarník, galerista a architekt Michal Škoda právě vystavuje v pražském Trojském zámku své objekty, jeho kresby zase zdobí obálku aktuální ročenky Česká architektura. A třebaže stavitelství má podle svých slov ještě raději než výtvarné umění, věnovat…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Hitler, Stalin, Putin – diktátoři mého stoletého života jsou mrtvoly

Drobná a usměvavá výtvarnice Věra Nováková (*1928) zažila vzestupy i konce dvou velkých diktatur 20. století – nacistické a komunistické. A nepochybuje, že pád čeká i tu dnešní, Putinovu. Konflikt se silami, jež chtějí lidstvo porobit a zničit, je…

Na dotek Petra Viziny: Alice Horáčková: Mými předky byli nacisté. Pokouším se s tím vyrovnat psaním

Na půdorysu historie své česko-německé rodiny vystavěla Alice Horáčková román Rozpůlený dům, který představí na veletrhu Svět knihy. Válečné období se příbuzní snažili vytěsnit z paměti. “Doma se o tom moc nemluvilo,” říká v podcastu Petra Viziny….

Na dotek Petra Viziny: Badiucao: Chci být jako tank man. Obyčejný Číňan, který si řekne, že už toho má dost

Dvěma způsoby lze číst název výstavy MADe in China, kterou pro pražské Centrum současného umění Dox připravil čínský umělec a disident působící pod pseudonymem Badiucao. V překladu to znamená Vyrobeno v Číně, ale také Šílenství v Číně. „Čínské vládě…

Na dotek Petra Viziny: Miloš Urban: Jatka byla krvavá vraždírna. Ale živila celou Prahu i kus středních Čech

Hostem podcastu Petra Viziny je spisovatel Miloš Urban, jehož nový román se odehrává za první republiky. “Musel jsem napsat příběh o starých Holešovicích, neboť jsem se odtud byl nucen odstěhovat. A vyšlo mi to takhle. Bolestná rozlučka,” říká. Kromě…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Jestli se mi líbí Janáček? Miluju ho, je absolutně boží

Kdybych měl řešit, kdo se cítí uražený a kdo zase nadšený, mohl bych na svou práci zapomenout, říká Lukáš Vasilek. Muž, který z pozice sbormistra řídí hned tři různě velké soubory. S tím největším, Pražským filharmonickým sborem, vystoupí tento pátek…

Na dotek Petra Viziny: Vladimír Javorský: Mám pocit, že na mě Edgar Allan Poe potměšile mrká

Hostem podcastu Petra Viziny je herec Vladimír Javorský, který se na začátku nové inscenace Laterny magiky vynoří z kupy knih Edgara Allana Poea. “Poe je pro mě naprosto neuvěřitelný tím, jak dokonale zvládl řemeslo,” říká. Deprese, šílenství i…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Umění “devadesátek” inspirovala záplava pornografie. A jinakost

Návrat do 90. let minulého století nenabízejí jen televizní seriály. Na místo činu se vrací také Galerie hlavního města Prahy. A to výstavou Heroin Crystal v domě U Kamenného zvonu. Právě tam se před více než čtvrtstoletím bienále nazvané Zvon 94…

Na dotek Petra Viziny: Marka Míková: Pompadurka, refýž, klandr. Slova, nad kterými děti žasnou

V knize Kabát a kabelka, již napsala dvaašedesátiletá hudebnice a režisérka Marka Míková, se malí čtenáři setkají s nezvyklými pojmy i neobvyklým milostným příběhem. Text provázený ilustracemi Galiny Miklínové letos ocenila porota Magnesie Litery jako…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Styděl se, že je Rom. Otcův příběh přiměl Idu Kelarovou jednat

Jako malá si s Romy nesměla hrát, vzpomíná zpěvačka, sbormistryně a producentka Ida Kelarová. Jedna ze tří dcer vynikajícího hudebníka Kolomana Bitto se zasazuje už tři desítky let o prestiž a sebevědomí mladých romských hudebnic a hudebníků, včetně…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Co by tomu řekl Chalupecký? Nevíme. Naštěstí

Hosty podcastu Petra Viziny jsou Karina Kottová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého a historik umění Tomáš Pospiszyl. Dva z kurátorů přehlídky nazvané Světy Jindřicha Chalupeckého, která je aktuálně k vidění v pražské Městské knihovně. Její součástí…

Na dotek Petra Viziny: Ester a Milan Staří: Závist a žárlivost je těžké zvládnout, říkají autoři knihy o pocitech

Kniha pocitů ukazuje čtenářům od osmi let, jak se vyznat ve vlastních emocích. “Je to výzva ke hře. Porovnat, jak se s konkrétním pocitem vyrovnáváme my, jak brácha nebo jak tatínek,” říkají autoři v podcastu Petra Viziny. Ester Stará působí jako…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: V opileckém finále byl Jack Kerouac melancholikem dětství

Překladatel a znalec literatury beat generation Josef Rauvolf rozlišuje autory, kteří ho oslovili v určitém období, třeba Karla Maye a Jaroslava Foglara, dnes už by je ale znovu asi nečetl. „Zatímco beatnici, nejen Jack Kerouac, ale také Allen…

Na dotek Petra Viziny: Tomáš Glanc: Jak se Jindřich Chalupecký nadchl pro ruský underground

“Od teenagerského věku mě fascinovalo jeho myšlení o umění,” říká Tomáš Glanc. Rusista přednášející na univerzitách ve švýcarském Curychu a Basileji je jedním z kurátorů nové výstavy Galerie hlavního města Prahy, která připomíná velkou osobnost…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Jsem Ruska a jsem proti válce na Ukrajině. Přesahuje všechny meze

„Jsem Ruska a jsem proti válce na Ukrajině,“ napsala na svém facebookovém profilu výtvarnice a designérka Maria Makeeva. Stejný vzkaz umístila na tričko, které navrhla a přišla v něm také do nahrávacího studia. Pod mírovou holubicí je na tričku nápis…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Jako Hra o trůny nebo David a Goliáš. Příběh Ukrajiny a Putina je jasný

Hosty podcastu Petra Viziny jsou básníci s ukrajinskými kořeny Kolja Ivaskiv a Marie Iljašenko. „Aniž bych si je idealizovala, Ukrajinci jsou semknutí a je z nich cítit klid. Svým obráncům v rozhlase říkají: ‚Děkujeme vám, koťátka‘,“ líčí Iljašenko….

Na dotek Petra Viziny: Václav Vokolek: Posvátná místa se v Česku rodí i dnes

Se spisovatelem a pedagogem Václavem Vokolkem o zázraku, který se “nehodil do krámu” úřadům, církvi, ani Boženě Němcové. “Fascinovalo mě, že ten příběh zničil holkám život,” vypráví Václav Vokolek o událostech z poloviny 19. století, časů, kdy se třem…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Pražské metro už nebude připomínat tržnici

S architektkou Annou Švarc a kurátorkou Marií Foltýnovou o mozaikách za igelitem i diskusích o srpu a kladivu. Podzemní dráhu v hlavním městě čeká očistná kůra, která má jejím prostorám vrátit kultivovanost. Magistrát rovněž chystá nový orientační…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Havla používáme jako neprůstřelný štít, říká autorka Hrdého Budžese

Se spisovatelkou Irenou Douskovou o dětství v husitském kostele, “plnotučných” Židech, zbožštění prezidenta i oblíbeném žánru tragikomedie. “Že se v souvislosti s mým jménem vždy zmiňuje Hrdý Budžes, mě neštve. Je přece spousta spisovatelů, u kterých…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Svět vážné hudby spěje do bodu zlomu, dlužíme lidem sounáležitost (anglická verze)

S britským violoncellistou Sheku Kanneh-Masonem o trémě před dvěma miliardami diváků při svatbě Harryho s Meghan i o změně, které by se už klasičtí hudebníci neměli vyhýbat.

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Svět vážné hudby spěje do bodu zlomu, dlužíme lidem sounáležitost

S britským violoncellistou Sheku Kanneh-Masonem o trémě před dvěma miliardami diváků při svatbě Harryho s Meghan i o změně, které by se už klasičtí hudebníci neměli vyhýbat. Elgarovým koncertem se měl na sklonku ledna pražským posluchačům poprvé…

Na dotek Petra Viziny: Michala Marková: Historické romány nečtu, Mantelová je ale úžasná

S překladatelkou Michalou Markovou o “pornu” na stanici Český rozhlas Vltava i znejistění čtenáře, zda stojí na správné straně dějin, když je popisuje Hilary Mantelová. “Vzpomínám si přesně, jak mi před dvanácti lety volali z nakladatelství Argo, že…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Sebestředná a optimistická. Vidíte, jsem Krausová

S Eliškou Krausovou Chaves, sestrou tří v Česku populárních bratrů, o soudržnosti rodiny, životě v exilu a také opilcích v socialistickém Československu. “Na to, co nás vlastně drží pohromadě, se snažíme přijít teď, když už jsme staří. Ale zatím jsme…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Slováky jsem považoval za iracionální pachatele rozpadu

Se spisovatelem Pavlem Kosatíkem o jeho nové knize Slovenské století, o mostu mezi Východem a Západem, o zápasu mezi Pithartem a Mečiarem i o nejbližším zrcadle Česka. Skoro sedmdesát let se Slováci snažili na Češích vymoci vlastně jediné: soužití…

Na dotek Petra Viziny: Martin Mareček a Kamil Fila: Stalking byl přes čáru, filmem za ním dělám tečku

S režisérem Martinem Marečkem a filmovým kritikem Kamilem Filou o jejich dokumentu nazvaném Síla, o slabosti veřejných intelektuálů, výkonné maskulinitě i očistci podle Danteho. Měl to být záznam fyzického experimentu na vlastním těle. Film o tom, jak…

Na dotek Petra Viziny: Hana Hamplová a Jakub Král: Estébáci vnutili umělcům představu jedinečnosti

Hosty podcastu Petra Viziny jsou fotografka Hana Hamplová a kurátor Jakub Král. Mluví o tom, jak bylo konceptuální a performativní umění za komunismu nebezpečné. “Estébáci měli tendenci být ostřejší,” říká Hamplová. Galerie hlavního města Prahy…

Na dotek Petra Viziny: Mnislav Zelený-Atapana: Indiáni si velmi rádi vyprávějí o sexu

S etnologem Mnislavem Zeleným-Atapanou o darované indiánské dívce, drogách i zhoubě duchovní turistiky. “Když jsem u Indiánů žil teprve pár měsíců, viděl jsem, jak si mezi sebou neustále povídají a smějí se. Myslel jsem, že se baví třeba o hrdinských…

Na dotek Petra Viziny: Daniel Mikolášek: Bubeník je jako brankář, zasáhne v podstatném okamžiku

S hráčem na bicí nástroje Danielem Mikoláškem o oborových vtipech, trianglu ve Dvořákově Novosvětské i o tom, čím ho štve jeho šéf Semjon Byčkov. Daniel Mikolášek se na bicí začal učit coby dítě tak nějak z povinnosti. Bubeník v kapele jeho staršího…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Od české společnosti nic dobrého nečekáme

Hostem podcastu Petra Viziny je editorka a jedna z autorek knihy Samet blues – podcast s Karolínou Ryvolovou a Věrou Horváthovou Duždovou. Mluví o zkušenostech Romů po roce 1989, příchodu pervitinu nebo reklamách, ve kterých Romové nikdy nevystupují….

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Když obraz prodáte do soukromé sbírky, už ho taky nemusíte nikdy vidět

S šéfkurátorkou Galerie hlavního města Prahy Helenou Musilovou a akademickým malířem Tomášem Císařovským o dětech nudících se na vernisážích, peruánské mumii a trablech s mecenáši. Metropolitní galerie právě vystavuje umělecká díla, která koupila nebo…

Na dotek Petra Viziny: Zdeněk Lukeš: „Přepracovaný podivín“ po sobě zanechal secesní paláce i příšerky a potvůrky

S historikem architektury Zdeňkem Lukešem o workoholismu stavitele Osvalda Polívky, který dal Praze Obecní dům i Novou radnici. A také „bokovky“, o nichž se dlouho nevědělo. „Kontroverzní, obdařený ohromnou fantazií,“ popisuje Zdeněk Lukeš architekta…

Na dotek Petra Viziny: Pavel Štěpánek: Frida Kahlo mluví z bolesti, proto povznáší i deptá

Hostem podcastu Petra Viziny je historik umění Pavel Štěpánek. Mluví o tom, jak Frida Kahlo svedla Lva Trockého, fotky svých oblíbenců označovala rtěnkovým polibkem a do konce svých dnů věřila komunismu. „Díky nekrologu, který u nás vyšel roku 1954,…

Na dotek Petra Viziny: Semjon Byčkov: Jak hrát dobře Mahlera? Musíte být schizofrenní

S šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem o Meryl Streepové, světle uvnitř katedrály v rakouském Linci, i o tiché radosti, jíž je někdy třeba opustit. „Součástí legendy o České filharmonii je její umění vyjádřit tichou radost. V jistém…

Na dotek Petra Viziny: Podcast Na dotek: Překvapilo nás, kolik ateistů počítá s životem po životě

S novinářkou Lucií Vopálenskou a evangelickým duchovním Michalem Plzákem o knize Pro smrt uděláno, která přináší šestadvacet rozhovorů o umírání. „Měla jsem ostych mluvit o smrti se svojí maminkou, když odcházela. Opravdu jsem si nevěděla rady,“…

Na dotek Petra Viziny: Jáchym Topol: Měl jsi tady ještě být. Kde jsi? Tys to vzdal, Filipe

Se spisovatelem Jáchymem Topolem o posmrtně vydaných textech jeho bratra, kníru napoleonského generála Marbota a pádu do propasti, který nešlo zastavit. Vychází Bláhové psaní Filipa Topola, kniha s prózami, divadelní hrou i básněmi, jež klavírista,…

Na dotek Petra Viziny: Petra Hůlová: Ukazuji dětem, že i dnes žijeme v ideologii

e spisovatelkou Petrou Hůlovou o dvou významech slova komunismus, Dubčekovi nabízejícím cigaretu a dětských mobilech ve schránce na dopisy. Vůbec poprvé Petra Hůlová píše nejen o dětech, ale i pro děti. Ve vyprávění nazvaném Liščí oči, které právě…

Na dotek Petra Viziny: Kateřina Osecká: Cizinci zahradu v Troji obdivují, Češi se k nám stydí

S vrchní zámeckou zahradnicí Kateřinou Oseckou o tajemství labyrintu, pojišťovácích na brigádě i o zeleném prstu, díky kterému tu vše kvete a roste. „Někdo je nešťastný jen proto, že kolem sebe nemá zeleň,“ uvažuje šéfová barokních zahrad v pražské…

Na dotek Petra Viziny: Jana Brožková: Sólisté čelí obřímu tlaku. Nervům ale můžeme nastavit hranice sami

S hobojistkou Janou Brožkovou o znělce socialistického seriálu, úzkosti obléhaného Leningradu i o části hoboje, kterou si špičkoví hráči dokáží vyrobit sami. Existuje nástroj, kterému patří prvenství ještě dřív, než začne koncert. Upoutá pozornost v…

Na dotek Petra Viziny: Stanislav Komárek: Ejhle, hlemýžď, řekl jsem si včera. Je slizký, ale netrápí ho milostný život

S biologem a filosofem Stanislavem Komárkem o šťourání klackem do zvířat i politiků, kráse prostřednosti, vztazích na dálku a Darwinově genialitě. Nedlouho před šedesátinami se veřejně rozloučil s psaním pro noviny. Dokončuje román o českém jezuitovi,…

Na dotek Petra Viziny: Ladislav Nagy: Ohánět se dnes Orwellem je přes čáru. Spíš bychom ho měli číst

S anglistou Ladislavem Nagyem o komiksu nakresleném podle dystopie 1984, o výstraze před světem, ve kterém nelze mluvit svobodně. A také o dávné obavě, že Země své obyvatele neuživí. Jen málokterý román za posledních 100 let ovlivnil společnost tak…

Na dotek Petra Viziny: Erika Bornová: Rilke žil polyamorii už před sto lety. Jen tomu tak neříkal

S výtvarnicí Erikou Bornovou o sochách z polystyrenu, šedesáti podobách vlastní tváře, podmořských cestách v době pandemie a pracovitosti jejího otce, grafika Adolfa Borna. “Řekla jsem si, že je to už asi moje poslední životní práce. Zaznamenám svůj…

Na dotek Petra Viziny: Anna Strnadová: Když naši vyprávěli, se sestrou jsme utíkaly. Dnes mě to mrzí

Se spisovatelkou Annou Strnadovou o 40 letech čekání na debut, rodinné historii volyňských Čechů nebo zmaru v jáchymovském lágru. Před sedmi lety za sebou zavřela dveře ředitelny základní školy v Petrově nad Desnou, městečku nedaleko Šumperka, odkud…

Na dotek Petra Viziny: Lukáš Sommer: Naši se rozvedli. Takhle zní můj dopis otci

S kytaristou a skladatelem Lukášem Sommerem o maminčině kytaře, bolavých prstech nebo Antonínu Dvořákovi na palubě zaoceánského letu. Festival Dvořákova Praha od něj objednal skladbu pro smyčcový orchestr nazvanou Dvořák Airlines, kterou prvně uvede…

Na dotek Petra Viziny: Klid je politický postoj, říká Jiří Thýn, který fotí, jako by maloval

S Jiřím Thýnem o nedostatečnosti fotografie, zacházení s díly zesnulých tvůrců i druhém životě socialistického sídliště Ládví. Světlo používá místo tužky a v Galerii hlavního města Prahy právě představuje dílo inspirované prací sochařky Hany…

Na dotek Petra Viziny: Vladimír Václavek z Dunaje: Provázel jsem mrtvého na druhý břeh

S Vladimírem Václavkem, členem slavné kapely Dunaj, o smrti zpěváka, sociálních sítích jako prostředku sebepoznání a loďce uvízlé na písku. Toto není obyčejný rozhovor o rokenrolu. Basista, kytarista, zpěvák a skladatel Vladimír Václavek mluví o…

Na dotek Petra Viziny: Otto M. Urban: Hledíte do plamenů a pak vám to v jeden moment dojde

S kurátorem výstavy Vanitas Otto M. Urbanem o obrazech lebek a vadnoucích květin, důstojnosti stárnutí i umírání a devadesáti minutách, kterými vše končí. Člověka, který teď zavítá do Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích na výstavu…

Na dotek Petra Viziny: Zuzana Říhová: Dítě, manžel, práce – zkrátka rozehraný život. Ale ne právě ideálně

Se spisovatelkou Zuzanou Říhovou o čtyřicátnících, kteří touží začít znovu, vlčích strategiích a povýšenosti intelektuálů. “Pětačtyřicátníci už si nevyberou jiné dítě, jiného manžela nebo jinou práci. Jejich život je rozehraný, ale mají pocit, že ne…

Na dotek Petra Viziny: Michal Pavlíček: Zubatou nám s Kocábem budou hrát na pohřbu

Klíčová postava slavných kapel, ale také autor hudby ke 33 scénickým představením bude jedním z vývozních artiklů Česka na největší světové show současnosti – podzimním Expu v Dubaji.

Společně s tanečníkem Radimem Vizvárym a režisérkou Miřenkou…

Na dotek Petra Viziny: Jan Jedlička: Měl jsem pocit, že vyzařuju hřmot a kravál civilizace

S výtvarníkem Janem Jedličkou o tom, jak přežít chvíli ticha, o desítkách odstínů červené a také o opuštěném domě v Toskánsku, který už stojí jen na jeho obrazech. “Při jednom výletu jsem v autě zapomněl akvarelky, vzal jsem tak prach z cesty a zkusil…

Na dotek Petra Viziny: Dennis Russell Davies: Philip Glass? Typ člověka, kterého můžu požádat, ať vyzvedne mou dceru

S dirigentem Dennisem Russellem Daviesem před českou premiérou symfonie Lodger o přátelství s Philipem Glassem, důležitosti baseballu a podobnostmi mezi Brnem a Chicagem. “Že je v Brně dobrý baseballový tým, pokládám za velice důležité,” směje se…

Na dotek Petra Viziny: Jakub Hussar: Píše se rok 4322. Sex s roboty už nikoho nevzrušuje

S Jakubem Hussarem – autorem očekávané sci-fi nazvané 0 Tu – o Hvězdných válkách z umakartu, image bankéře, duši technaře i jediné věci, kterou čtenáři fantasy a sci-fi neodpouštějí. Před 20 lety stvořil planetu a nazval ji Coraab. Vymyslel její…

Na dotek Petra Viziny: Petr Václav: Jako filmaři teď máme větší svobodu. Ale není to dobře

S režisérem Petrem Václavem o adrenalinu z přímého přenosu Pražského jara i o dětském zážitku s televizí. A také o cigaretě po koncertech, které se nedají ničím nahradit. Jak přenést zážitek z koncertního sálu na obrazovku? Otázka pro filmového…

Na dotek Petra Viziny: Eva Kesslová a Peter Vrábel: Jakmile tón sirény kolísá, je čas se znepokojovat

S ředitelkou Orchestru BERG Evou Kesslovou a dirigentem Petrem Vrábelem o tom, jak jekot sirén inspiroval soudobé skladatele. A také o dvaceti letech ansámblu, který hrál ve stanici metra i v čističce odpadních vod. “Tón, který při zkoušce sirén…

Na dotek Petra Viziny: Jolana Havelková: Kdybych to věděla dřív, uvařím místo výstavy polévku

S vizuální umělkyní Jolanou Havelkovou o kontrastu reklamních sloganů s lidmi na okraji u stanice metra Vltavská. A také o setkání s karmou u Kolína. Třináctým rokem sbírá a zapisuje si sdělení z reklamních sloganů, třeba u českých dálnic a silnic. Na…

Na dotek Petra Viziny: Viktor Janiš: Fantasy učí čtenáře trpělivosti, ale Clarková je rozjetá od začátku

S překladatelem Viktorem Janišem o spisovatelce Susanně Clarkové, která svým větám velí jako vévoda z Wellingtonu, o mužích, kteří nečtou, a románu, v němž nepadne ani slovo o sexu. Byla to literární senzace – když v roce 2004 ještě neznámá Susanna…

Na dotek Petra Viziny: Josef Třeštík: Když mi přihodíte, zahraju víc. Takhle to na festivalu nechodí

S dramaturgem Pražského jara Josefem Třeštíkem o neznámých dílech známých mistrů. O bulváru, který hudebníci čtou, ale nikdo mu nevěří. A také o příbuzenství s Franzem Kafkou. Když se ucházel o svou současnou práci, vyzvala ho umělecká rada nejstarší…

Na dotek Petra Viziny: Miloslav Nevrlý: Mezi mnou, střevlíkem a kytkou není až takový rozdíl

S přírodovědcem a poutníkem, sedmaosmdesátiletým Miloslavem Nevrlým, o jeho legendárních Karpatských hrách, radostné chudobě, panáku rumu a jednotě s vesmírem. “Sám se divím, že ještě po téměř padesáti letech Karpatské hry někdo čte. Dokonce někdy…

Na dotek Petra Viziny: Viktor Pivovarov: Nečekám nic a nenaříkám. Ale toužím po nesmrtelnosti

S malířem Viktorem Pivovarovem o Moskevské gotice, připravované výstavě v Národní galerii, zmuchlaném kapesníku na věčnosti i o sexu v Sovětském svazu. Poprvé od roku 1996 v tuzemsku uvidíme dílo čtyřiaosmdesátiletého malíře a ilustrátora Viktora…

Na dotek Petra Viziny: Podcast: Předhazovali mu Němce, zneužili ho ideologové. Smetana má smutný osud

S Václavem Luksem, uměleckým vedoucím a dirigentem Collegia 1704 o symfonické básni Má vlast, jejíž provedení bude řídit na úvodním koncertě letošního ročníku Pražského jara. Nejstarší český hudební festival ohlašuje velkou změnu. Zahájení, které…

Na dotek Petra Viziny: Lenka Elbe: Živosliz a mrtvosliz. Vedle jáchymovských lágrů to nezní nereálně

Se spisovatelkou Lenkou Elbe o jejím debutovém románu Uranova, vězněném dědečkovi a také o tečce za 50. lety. “Představte si, že byste někomu dali v Československu 30. let hádat budoucnost. Co se stane v roce 1940 a co později? Vedle židovských…

Na dotek Petra Viziny: Andrej Šumbera: Ten průšvih, kdyby se skácel svatý Václav

Se sochařem a restaurátorem Andrejem Šumberou o dítěti v útrobách sochy českého patrona, zmizelých plánech a ošizeném Husovi na Staroměstském náměstí. “Při zkoumání korunovačních klenotů mě z míry vyváděly leda tak úsudky kunsthistoriků. Jako…

Na dotek Petra Viziny: Petr Nedoma: Chci přinášet čím dál šílenější nápady

S ředitelem Galerie Rudolfinum o soucitu s prostitutkami, Islámském státu i přikázání nezobrazovat Boha. “Zavřená galerie je tragédie, nevytváříme ji pro sebe, pracujeme pro veřejnost. A ano, klademe na ni i nároky,” říká. “Připravená, jen ji…

Na dotek Petra Viziny: Václav Havelka: S prasklou páteří jsem mohl ležet a nadávat. Raději jsem se změnil

S hudebníkem Václavem Havelkou o šesti týdnech nehybnosti, ranní modlitbě za otevřenost a padesáti pandemických písních, z nichž dvě zazní i v tomto podcastu. Dokud jej vir nezastavil, hrál se svou kapelou Please the Trees po Česku, Evropě, Kanadě i…

Na dotek Petra Viziny: František Macek: Myšlenky na úspěch vedou dirigenta špatně

Snažím se před orchestrem nezapomenout na úsměv, říká František Macek před svým premiérovým vystoupením na festivalu Pražské jaro. Hru na varhany a dirigování vystudoval v Praze a švédském Stockholmu. Se svou francouzskou manželkou žije ve Vídni,…