Naše nej…

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Naše nej: Urnový háj v Chocni je výjimečné místo. Má se stát kulturní památkou

Choceňský urnový háj by se v budoucnu měl přiblížit své prvorepublikové podobě. Město ho chce opravit a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem teď usiluje o to, aby pietní místo bylo prohlášeno za kulturní památku.

Naše nej: V našem kraji máme velké kočky. Kde je uvidíte?

Občas v noci se z Chvojence u Holic stává savana, dokonce džungle. To když o sobě dávají vědět lvi, tygři nebo levharti, kteří žijí v tamním zooparku. Jeho majitelé ho nedávno otevřeli veřejnosti.

Naše nej: Znáte tajemství Tmavé fortny? V Chrudimi jí neřeknou jinak než Myší díra

Tmavá fortna je nejužší a nejdelší zaklenutý průchod v našem kraji, který pochází ze středověku. Kdysi tuhle cestu skrze chrudimské opevnění využívali třeba soukeníci. Ozvěnu v Myší díře si děti užívají dodnes.

Naše nej: Poznáte nejstarší a nejnavštěvovanější hrad v našem kraji?

Pyšně se vypíná nad údolím řeky Křetínky. Patří k nejstarším v Česku a jeho poloha byla vždy strategická. Navíc je to jediný hrad u nás, kde se mísí gotika s empírem. Svojanov.

Naše nej: Kam vedou tajemné dveře na pardubickém zámku?

Vilém z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století svůj zámek důkladně opevnil. Obranné valy nezdolaly ani vojska Švédů. Přesto do jejich útrob někdo pronikl. Tajně.

Naše nej: Znáte jednu z nejkrásnějších českých lip? Roste na Lipce

Lípa v osadě Lipka u Horního Bradla na Chrudimsku patří k pěti nejvzrostlejším lípám v Čechách. Poskytla stín už desítkám generací a vypadá to, že to hned tak nevzdá.

Naše nej: Sklářská tradice v Horním Bradle končí. Po více než 150 letech

Pandemie covidu 19 a pokles poptávky udělaly tečku za výrobou vánočních ozdob v Horním Bradle. Mistři foukání skla i zkušené malířky už areál opustili.

Naše nej: Pardubické muzeum vystavuje vzácnou bibli. Zapsal se do ní páter Koniáš

Bible benátská pochází z roku 1506. Kdysi neunikla pozornosti jezuitského cenzora Antonína Koniáše. V plamenech kniha ale naštěstí neskončila.

Naše nej: Trochu větší perníková chaloupka. A v ní desítky dalších

Království perníku v Rábech pod Kunětickou horou je největší expozicí svého druhu v Česku. O výrobě perníku se tam dozvíte skoro všechno, hlavně o fenoménu toho pardubického. Procházet budete říší přímo pohádkovou.

Naše nej: Malý Jeruzalém. Poutní areál v Jaroměřicích připomíná svaté město

Hora Kalvárie nad Jaroměřicemi u Jevíčka vypráví příběh Ježíše Krista, od jeho narození až po mučednickou smrt. Vstoupit tam můžete do podzemní Betlémské kaple nebo zahrady Getsemanské.

Naše nej: Pět písmen a zážitek na celý život. Expozice S.K.L.E.M. je výjimečná

Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevřelo stálou expozici moderního českého skla. Díky velkorysé a působivé instalaci díla předních českých umělců dostávají další rozměr.

Naše nej: Slavná věštba. Chrudim má historický klenot

Opona, zavěšená v chrudimském Divadle Karla Pippicha, je velmi vzácná. Patří totiž k nejstarším v Česku. Místní divadelníci si ji objednali v roce 1850.

Naše nej: Hříchy a plameny. Kaple v Litomyšli nahání hrůzu, přináší ale naději

Pokud vstoupíte do Očistcové kaple kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, obklopí vás symboly smrti, stejně tak i světla. Jaké poslání tento velmi zvláštní prostor vlastně měl?

Naše nej: Jeden hrad a v něm desítky dalších. Na Svojanově mají unikátní modely

Miloš Dempír je kastelánem hradu Svojanov a majitelem zámečku Poláky. Doma si ale sestavuje další sídla. Unikátní sbírka jeho modelů hradů a zámků, největší ve východních Čechách, bude opět k vidění v domě zbrojnošů na Svojanově.

Naše nej: Východočeské muzeum opatruje vzácnou bibli. Daroval ji mlynář

Bible pražská patří k nejvzácnějším knižním památkám v Česku. Jde o první tisk staročeského překladu bible z 15. století. Až se brány pardubického muzea zase otevřou, můžete si originál prohlédnout.

Naše nej: Do ZOO nemusíte. Kde si můžete prohlédnout bizony?

Je mohutný a majestátní. Býk Vasil je hlavou malého stáda bizonů amerických, kteří se pasou v ohradě na okraji Vysokého Chvojna na Pardubicku.

Naše nej: Největším pokladem litomyšlského muzea je historický zpěvník

Měšťané Litomyšle byli na svůj graduál náležitě pyšní. Vždyť ručně psaný a vyzdobený zpěvník, který si pořídili v roce 1563, patřil k nejkrásnějším v zemi.  

Naše nej: Co se ukrývá ve věži pardubického zámku? Dokonalá ptačí říše

Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších sbírek vycpaných ptáků v Česku. Součástí kolekce jsou dokonce druhy, které už celosvětově vyhynuly.   

Naše nej: Obyčejná stodola to není. U Žroutova statku stojí už 370 let

V Trstěnici u Litomyšle si můžete prohlédnout unikátní historickou stavbu. Je to nejstarší polygonální stodola v Česku, která stojí na svém původním místě.

Naše nej: Poklad století. Soubor mincí z Chýště bude mít expozici, vyšla i výpravná kniha

Více než tisíc let byly stříbrné denáry ukryté pod zemí. Kdo a proč je v krajině poblíž dnešní Chýště na Pardubicku zakopal, to už nezjistíme. Každopádně jde o výjimečný soubor, a to v evropském měřítku. 

Naše nej: Perner byl hi-tech inženýr své doby. Rychlý, moderní a prozíravý

Jan Perner byl slavným průkopníkem naší železniční dopravy. Pardubice se díky němu staly moderním městem, dosud se na jejich území nachází historická a zároveň funkční Pernerova stavba.

Naše nej: Takovou sbírku jinde v Evropě nenajdete. Zajeďte si na motokola do Nových Hradů

Návštěva areálu rokokového zámku v Nových Hradech může být velmi pestrá. Mimo jiné i díky největšímu muzeu motokol, mopedů a kol s pomocným motorem v Česku.

Naše nej: Rabštejnská Lhota je krásné místo k bydlení i na výlety (9. díl)

Rabštejnská Lhota leží asi 4 kilometry jihozápadně od Chrudimi, je to vstupní brána do Železných hor. Právě o jejich historii se tu mnohé můžete dozvědět.    

Naše nej: Proč Prahu vyměnili za Lhotku? Kvůli klidu, přírodě i dobrým lidem (8. díl)

Osmdesát procent stavení ve Žlebské Lhotce obývají chalupáři. Svým způsobem tak zachránili historickou podobu malebné osady pod Lichnickými stráněmi.

Naše nej: Rod Kopeckých žije v Manově Lhotě po tři století (7. díl)

Manova Lhota je malá osada. Patří k obci Rohozná poblíž hradu Svojanov. S trochou nadsázky lze říci, že je vlastně „dobře utajená“. Snad právě proto působí tak romanticky.  

Naše nej: V Sudličkově Lhotě se prý pálilo už před staletími (6. díl)

Sudličkova Lhota je malá vesnice na Orlickoústecku, místní část obce Mostek. Historie Sudličkovy Lhoty sahá do středověku, nejstarší dům stojí na základech kamenné tvrze.

Naše nej: Do Suché Lhoty se vrátí Tvrdé české palice (5. díl)

Suchou Lhotu poznáte už z dálky. Jejím symbolem se totiž stal vysoký vodojem. Často pod ním trénují dobrovolní hasiči, kterých je v obci opravdu mnoho. 

Naše nej: Historie Mokré Lhoty je obestřena tajemstvím (4. díl)

Mokrou Lhotou sice žádný potok neprochází, ale jak už z historického názvu vyplývá, sucho tuhle malou vesničku u Nových Hradů nikdy příliš netrápilo.

Naše nej: V Zářecké Lhotě se daří. Mají tam hodně dětí

Zářecká Lhota se nachází v bezprostřední blízkosti Chocně na Orlickoústecku. Do města je to jen asi 1,5 kilometru a obě místa spojuje cyklostezka.  

Naše nej: Chrastová Lhota má prastarou lípu a půvabnou kapličku

Chrastová Lhota je místní část obce Brněnec. Ta se nachází přibližně 15 km jihovýchodně od Svitav, v údolí řeky Svitavy.

Naše nej: Jedna z nejmalebnějších Lhot je Horákova

V Horákově Lhotě žilo kdysi přes 200 lidí. I když jich je dnes pouhých šest, stojí si za tím, že právě v jejich „Lhotce“ cesta nekončí, ale začíná.

Naše nej: S pokorou a po kolenou. Kaple Svatých schodů je výjimečné místo

Schody z mramoru v kapli Svatých schodů kláštera na Hoře Matky Boží u Králík mají dlouhou paměť. Jsou ohlazené miliony kolen poutníků, kteří kapli svěřují své modlitby a přání.

Naše nej: Zářecké Lhotě se daří. Žije tam nejvíc malých dětí

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu je držitelem jednoho z „nej“ Pardubického kraje Zářecká Lhota. Děti v obci přibývají, mladé rodiny se tam ale přitom nijak masivně nestěhují.

Naše nej: Svět krásy začíná v Dobrouči. Česká kyselina žehlí vrásky a bělí pleť i v Asii

Společnost Contipro patří mezi největší výrobce kyseliny hyaluronové na světě. Existuje třicet let a stále se rozvíjí. Má špičkové vědce, technologie i vlastní školu.   

Naše nej: Nejvíc dobrovolných hasičů a hasiček žije v Kunčicích

Sportovní výkony i společenské akce proslavily kunčické hasiče široko daleko. Obec na levém břehu Tiché Orlice, místní část Letohradu, se může pochlubit největším sborem dobrovolných hasičů v Pardubickém kraji.

Naše nej: V Ostřešanech žijí rejnoci. A také mistři akvaristiky

Před více než deseti lety se sýpka na okraji Ostřešan u Pardubic proměnila v exotický ráj. Tedy alespoň pro milovníky akvárií a všeho, co s nimi souvisí. Sídlí tam totiž jedna z největších akvaristických firem v Česku.

Naše nej: Nejstarší gymnázium v kraji má Litomyšl. Nese jméno slavného profesora

Litomyšlské Gymnázium Aloise Jiráska má i další nej. Je to první prvorepubliková budova střední školy v Československu. Historie výuky je samozřejmě mnohem starší. Letos škola slaví 380 let existence.

Naše nej: Pod Pernštýnským náměstím je ukryté poselství pro budoucí generace

Největší knihovna v našem kraji, Krajská knihovna v Pardubicích, nabízí celou řadu služeb. Týkají se výpůjček, vzdělávání, ale také důležitého poslání. Uchovat obraz a paměť naší doby.      

Naše nej: Morašice: v kraji jich máme nejvíce

V Česku existují čtyři obce s názvem Morašice. Hned tři z nich se nacházejí v Pardubickém kraji.  

Naše nej: Svitavy. Místo, kde si porozumí všechny národy světa

Neumíte cizí jazyk? Dveře do světa vám může otevřít esperanto. Jak na to, vám poradí v jediném muzeu esperanta v Česku. Najdete ho ve známé Červené knihovně.  

Naše nej: Nejstarší krytý dřevěný most v Čechách vede do kostela

V Česku jsou dvě desítky krytých dřevěných mostů. V obci Kočí u Chrudimi vznikl most kvůli bažině. Patří k nejstarším svého druhu v Evropě.

Naše nej: Pokořil vlastní rekord. Kdo má nejzářivější dům v Česku?

Václav Trunec z Chotovic se na Vánoce chystá od října. Ozdobit dům, stodolu, zahradu i stromy více než šedesáti tisíci žárovkami totiž není jen tak.

Naše nej: Nejvíc pavouků mají Pardubice. Jsou ve věži a v lihu

Ve věži pardubického zámku se nachází jedna z největších sbírek pavouků v Česku. Stará se o ni arachnolog Jan Dolanský, který má na svém kontě řadu významných objevů.  

Naše nej: Jarmila miluje kočky. Doma jich má přes devadesát

Na první pohled obyčejný dům, řekli byste. Uvnitř je to ale hotové kočičí království. A pro zbídačené kočky z ulice možná taky ráj.  

Naše nej: Skalnaté soutěsky a peřeje. Největší bránu vytvořila řeka

Zemská brána je místo plné příběhů. Po stezce podél koryta Divoké Orlice po staletí chodili pastevci, obchodníci i pašeráci. I dnes může být tahle procházka dobnrodužná.   

Naše nej: Na zahradě mají Archu. Kde najdete nejmenší kulturní stánek?

Vypadá, jako by právě přistála. Nebo se chystala vyplout? Archa na okraji Lubné u Poličky působí jako zjevení. A podobné je to s příběhy, které se odehrávají uvnitř.     

Naše nej: Máte rádi angličáky? Nejvíc jich uvidíte v Rokytně

Václav Blažek sbírá autíčka přes čtyřicet let. Vlastní největší kolekci v Česku a možná i v Evropě. Sbírku si navíc nenechává pro sebe.

Naše nej: Psi, kočky i andulky. Pardubice mají svůj zvířecí hřbitov

V Pardubicích už deset let funguje animální hřbitov. Je to jedno z mála míst v Česku, kde můžete domácího mazlíčka pochovat na veřejném pozemku a opatřit ho náhrobkem.

Naše nej: Víte, kolik máme v kraji tisícovek? Všechny jsou v jednom pohoří

Králický Sněžník je třetí nejvyšší pohoří v Česku. A právě tam najdete všechny tisícové hory Pardubického kraje. Jejich vrcholy tvoří podkovu. 

Naše nej: Jako z Pyšné princezny. Nejdelší bobová dráha v Česku vede i lesem

Horská bobová dráha v Dolní Moravě má za sebou první letní sezónu. Návštěvníci turistického centra pod Králickým Sněžníkem mají o novou atrakci zájem.

Naše nej: I koně můžou do vířivky. V Kolesách mají dokonce saunu

Nedaleko Kladrub nad Labem, v areálu dostihového závodiště Kolesa, vyrostlo speciální rehabilitační centrum pro koně. Je největší v Česku.