Naše nej…

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Naše nej: Dům navrhl i pro svou sestru. V Lázních Bohdaneč stojí vilka od Josefa Gočára

Lázeňský pavilon, kasárna, vodojem, hrobka, ale také soukromý dům. V městečku Lázně Bohdaneč zanechal slavný architekt Josef Gočár nesmazatelnou stopu.

Naše nej: Postavena, zabavena, vzkříšena. Schejbalova vila v Chocni je plná příběhů

V zahradě si sedí jako těžký dort. Tak architekt David Vávra charakterizoval známou choceňskou vilu. V poklidu si naštěstí sedí dál, jen její okolí se tak trochu proměnilo…

Naše nej: Vila manželů Láskových v Chocni byla domovem i ordinací

Choceň je místem, kde se dokázala prosadit kvalitní funkcionalistická architektura. Zasloužil se o to architekt Čeněk Mužík.

Naše nej: Ve své době byla zjevením. Vila manželů Janouškových v Chocni je nadčasová

Parcela s výhledem, pěstěná zahrada a dům, jehož dispozice a rozměr vždy znamenaly vysokou kulturu bydlení. To je vila manželů Jiřího a Věry Janouškových. Postavili ji v sedmdesátých letech minulého století.

Naše nej: Dobře utajená vila. Prvorepublikový dům uprostřed Holic obklopuje rozlehlá zahrada

Někdejší Faltysova vila se nachází nedaleko holické sokolovny a Afrického muzea Dr. Emila Holuba. Dům, který obklopuje zahrada o rozloze 4000 metrů čtverečních, se v podstatě zrodil dvakrát. Má výjimečné kouzlo.

Naše nej: Zubařské křeslo s atmosférou. Sýkorova vila v Chrudimi je výjimečná

Secesní dům ve Fibichově ulici v Chrudimi sice obklopila výstavba éry socialismu, svoje kouzlo si ale tato honosná vila zachovala. I s celou řadou původních prvků v interiéru.

Naše nej: Honosnou vilu v Chrudimi si stavebník František Wiesner užil jen pár měsíců

Výjimečným domem chrudimského Masarykova náměstí je Wiesnerova vila. Stala se reprezentativním sídlem továrníka, který stál u zrodu největšího chrudimského podniku, budoucí Transporty.

Naše nej: V jednoduchosti je krása. Tak pojal architekt Karel Řepa dvojdomek v Pardubicích

Téměř sto let starou dvojvilku v pardubické Sezemické ulici stále pokrývají střešní tašky z období první republiky a průčelí domu zdobí původní cihlový obklad. Rukopis nejznámějšího pardubického architekta meziválečného období Karla Řepy je nezaměnitelný.

Naše nej: Vosáhlova vila v Dašicích působí jako malý zámek

Přestože se Vosáhlova vila stala v roce 1958 kulturní památkou, desítky let chátrala a hrozil jí zánik. Opět by ale měla získat důstojnou podobu. Takovou, jakou jí vtiskl známý architekt Jan Vejrych.

Naše nej: Vila rodičů Egona Hostovského si zachovala tvář první republiky

Vilu čp. 812 v Okružní ulici v Pardubicích si nechal postavit Josef Hostovský. Dům, který vznikl na konci dvacátých let minulého století, si zachoval vnitřní dispozici a na zahradě rostou stromy ještě z původní výsadby.

Naše nej: Romantický dům a zahrada plná smíchu. To je Messanyho vila

Jedna z výjimečných vil pardubické Bulharské ulice je historicky spojena se životem lékaře Františka Messanyho. Už od dob druhé světové války ale slouží jako školka.

Naše nej: Čížkova vila si zachovala svoji původní podobu. Na rozdíl od okolí

Seriál o nejznámějších vilách Pardubického kraje zahajujeme na pardubických Olšinkách. Právě tady, na rohu Jiráskovy a Štolbovy ulice, si ve 20. letech minulého století nechal postavit dům Antonín Čížek.

Naše nej: V České Třebové založil muzeum. Poslední předmět zaevidoval v den své smrti

Městské muzeum v České Třebové patří mezi nejstarší v regionu. Slaví 135 let od svého založení a připomíná výjimečného člověka, svého zakladatele Jana Tykače.

Naše nej: Rekord kraje drží Litomyšl. Bylo tam -36,2 stupně Celsia

Meteorologická pozorování a měření na území Pardubického kraje mají dlouhou historii. Jaký byl nejdeštivější den a kde napadlo nejvíc sněhu?

Naše nej: V Hlinsku mají exotické motýly a brouky. Uvidíte ty největší druhy světa

Je to jedna z největších expozic svého druhu v Česku. Muzeum motýlů a brouků v Hlinsku přivítalo první návštěvníky letos na podzim. Jeho zakladatel Oldřiich Černý ale svoji sbírku dával dohromady čtyřicet let.

Naše nej: Svitavský betlém je kompletní. Jeho velikost i důmyslná mechanika vás překvapí

Nejsou to jen stovky figur a dokonalé iluze. Je to především dlouhý příběh a spousta práce. Lidí, kteří Velký svitavský mechanický betlém stvořili i těch, co mu vdechli nový život.

Naše nej: Dům i lípu manželé omotali 6 kilometry kabelů. Nejzářivější dům mají v Libišanech

Dům čp. 28 v Libišanech na Pardubicku ve dne snadno minete. Úderem páté hodiny se ale změní k nepoznání. Rozsvítí ho totiž více než 176 000 LED žárovek.

Naše nej: Z Oflendy do Evropy. O vánoční ozdoby z našeho kraje je zájem

Oflenda je místní část obce Mrákotín na Chrudimsku. Na podzim loňského roku tam manželé Šrámkovi otevřeli provoz výroby foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob. Zpřístupnili ho také veřejnosti.

Naše nej: Dědí jméno i řemeslo. Nonnovi jsou hodináři už po sedm generací

Hodinářství a klenotnictví Nonn v Litomyšli má nejdelší rodinnou tradicí ve městě. Jan Nonn živnost založil v roce 1862. Hodinám a šperkům se Nonnovi věnují dodnes.

Naše nej: Jedinečný nápad i design. Svět má zájem o hasicí přístroje z Hlinska

Není to jen hasicí přístroj. Je to bod záchrany. S touto myšlenkou produkt české společnosti Amplla také vznikal. Multifunkční hasicí přístroj se současně stává výrazným prvkem interiéru.

Naše nej: Nejstarší klub filatelistů působí v Pardubicích. Mladí mu ale scházejí

Pardubičtí filatelisté se scházejí více než sto let. Ve svých řadách by ale uvítali také mladou generaci. Možná právě té schází nadšení, preciznost a chuť se setkávat nad alby.

Naše nej: Ve Vysokém Mýtě mají Preclíkovou madonu. Dohlíží na děti

Půvabná socha Panny Marie pochází pravděpodobně z 16. století. Je ze dřeva a bez úhony přežila největší požár Vysokého Mýta a kostela v roce 1774.

Naše nej: Kdysi tam zrálo pivo, dnes je na zámku bezpečná střelnice. Co zažijete v pardubické zbrojnici?

Víte, co je katzbalger, jak se střílelo z kuše nebo obsluhovalo dělo v době Pernštejnů? O tom všem se dozvíte ve zbrojnici pardubického zámku. Především si tam ale můžete mnoho věcí vyzkoušet. Repliky chladných i palných zbraní jsou do jisté míry funkční, ale nezraní vás.

Naše nej: Z vany do celého světa. Kde se rodí skleněné vlákno?

V říjnu uplynulo 70 let od doby, kdy bylo v Litomyšli vytaženo první skleněné vlákno. Tradice tehdejšího podniku Vertex stále pokračuje, dnes už je ale závod součástí nadnárodního koncernu.

Naše nej: Největší koně světa se pasou v Rybníku

Říká se jim jemní obři a v Česku se chovají velmi vzácně. Shirský kůň patří mezi největší koňská plemena na světě. O mohutnosti a kráse těchto koní se můžete přesvědčit v Rybníku u České Třebové.

Naše nej: Odkud k vám teče voda? Vodojem pod Kunětickou horou zásobuje Pardubice

Nedostatek pitné vody nehrozí. Chrudim, Pardubice i Hradec Králové si mohou vypomáhat. A to díky soustavě technologických zařízení, která mají od letošního roku ještě vyšší kvalitu.

Naše nej: Pardubice mají výjimečně vzácnou obyvatelku. Žije s pavouky

Areál pardubického zámku je jediným místem v Čechách, kde byla spatřena okřídlená ploštice štíhlenka pavoukomilná. Zdá se, že se jí v chráněné přírodní lokalitě daří.

Naše nej: Stojí ve stínu slavných památek, nabízí ale výjimečný pohled. Znáte Červenou věž?

Pokud se vydáte na Zámecké návrší v Litomyšli, neminete věže Piaristického chrámu nebo renesančního zámku. Najdete tu ale také věž s neméně zajímavou historií a krásnou vyhlídkou.

Naše nej: Trampské muzeum už nebude jen mobilní. Našlo svůj domov

Před dvanácti lety začal zakladatel trampského muzea Jiří Fred Jedlička z Holic hledat místo, kde by rozsáhlou sbírku tisíců předmětů ze světa trampingu vystavil. Teď už připravuje stálou expozici.

Naše nej: U Vysokého Mýta žijí predátoři. Uvidíte je docela zblízka

Přestože Pardubický kraj nemá klasickou zoologickou zahradu, je celá řada možností, kde se setkat s exotickými zvířaty. Nově třeba s aligátory.

Naše nej: Jedno z nejmenších muzeí najdete v Bystrém. Patří ševcovskému řemeslu

Roubenka čp. 137 se řadí k nejstarším chalupám ve městě. A protože se v ní kdysi šily boty, vzniklo tu malé muzeum s expozicí ševcovského řemesla. To k Bystrému patřilo už tradičně.

Naše nej: Růžovému paloučku daly název galské růže. Jsou nezdolné a legendární

Uprostřed polí poblíž obce Újezdec u Litomyšle se nachází místo, které je opředené legendami a také prostými, přitom výjimečnými růžemi. Vyrostly prý ze slz českých bratří.

Naše nej: Nejvíc loriů žije v Janově. Uvidíte je v zoo?

Marcel Kohout z Janova u Litomyšle je zřejmě největší chovatel papoušků lori v celé Evropě. Zároveň se stará také o vlastní farmu na indonéském ostrově Bali. V Janově by chtěl vybudovat zoologickou zahradu.

Naše nej: Planičkův orloj je jedinečný. Osud jeho autora ale spíš děsí

Čtyřicet ozubených kol a zajímavý mechanismus. Dílo vyučeného krejčího, který zabil své dvě ženy, vznikalo z touhy uspět a stvořit něco velkolepého. Orloj vystavuje Městské muzeum Ústí nad Orlicí.

Naše nej: Expozice mincí na pardubickém zámku je unikátní. Teď získala prestižní ocenění

Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších numismatických sbírek v Česku. V roce 2021 otevřelo ve sklepení zámku novou expozici mincí s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš.

Naše nej: Císař Rudolf II. zavítal na Svojanov. Virtuálně a se svou sbírkou

Na hradě Svojanově u Poličky dlel před staletími král Přemysl Otakar II. nebo císař Karel IV. O tom, že by Svojanov navštívil císař Rudolf II., nevíme nic. Na hradě se ale teď o tomto vládci a milovníku umění dozvíte všechno.

Naše nej: Byl to svatební dar. Teď je unikátní váza součástí muzejních sbírek

Východočeské muzeum v Pardubicích opatruje monumentální vázu se zajímavým příběhem. Knížecí rodina Auerspergů ji před více než 100 lety darovala novomanželům ze Slatiňan.

Naše nej: Bůh všechno vidí i slyší. Hlavně v Bystrém

Dominantou městečka Bystré u Poličky je kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Každý svatostánek je unikátní, ale v bysterském kostele najdete skutečnou raritu. Boží ucho.

Naše nej: Hvězdárna i domov. Astronom z Jedlové si splnil sen

V Jedlové u Poličky uvidíte velmi netradiční rodinný dům. Postavil si ho amatérský astronom Jaroslav Jašek. Vadil mu totiž světelný smog na okraji Brna, kde dříve bydlel.

Naše nej: Vyberte si stroj, usedněte do kokpitu a proleťte se třeba nad Alpami

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara v Pardubicích nabízí nejen cestu do historie letectví, ale i nevšední zážitky. Můžete se stát pilotem nebo leteckým konstruktérem.

Naše nej: Před padesáti lety byla na Měsíci. Litomyšl opatruje výjimečnou vlajku

Ve státním archivu v Litomyšli je uložena vlajka Spojených států amerických, která byla součástí mise Apollo 16. Kosmická posádka ji v roce 1972 dopravila na Měsíc a zpátky na Zemi.

Naše nej: Zpívající lípa a v Telecím je kouzelná. Líbí se desítkám tisíc Evropanů

Je to jeden z nejmohutnějších stromů Česka. A symbol českého venkova. Zpívající nebo také Lukásova lípa v Telecím u Poličky propojuje příběhy i lidi.

Naše nej: Filipíny, Panama a teď Koclířov. Místa, kde budou unikátní kaple

V areálu Českomoravské Fatimy v Koclířově roste kaple Zjevení. Jde o repliku slavné portugalské Capelinhy. Bude první ve střední a východní Evropě.

Naše nej: Na valech pardubického zámku stojí děla. Naštěstí jen historická

Zámecké valy v Pardubicích patří mezi nejzachovalejší opevnění svého druhu v Česku. Na naučné stezce si můžete prohlédnout unikátní pernštejnská děla. Kam kdysi mířila?

Naše nej: Pandemie přinesla panenky. Sbírka Vandy Rektorisové se rychle rozrůstá

Sběratelka Vanda Rektorisová s Chrasti vlastní jednu z největších kolekci historických panenek a kočárků v našem kraji. Proč ji nenechá „napadnout kutilem“?

Naše nej: Jak si u Vysokého Mýta žije jak?

Zahrada Harta s naučnou stezkou na okraji Vysokého Mýta má nové přírůstky. Kromě velblouda se ve výběhu začal procházet také jak domácí.

Naše nej: Největší lednička východních Čech stojí v Dašicích. Kolik stupňů je uvnitř?

V roce 2017 akciová společnost MD logistika zprovoznila velkokapacitní mrazírenskou komoru. V lednu letošního roku ji rozšířila o novou halu. Své zboží v ní skladují výrobci, velkoobchody a obchodní řetězce.

Naše nej: Největší lednička východních Čech stojí v Dašicích. Kolik stupňů je uvnitř?

V roce 2017 akciová společnost MD logistika zprovoznila velkokapacitní mrazírenskou komoru. V lednu letošního roku ji rozšířila o novou halu. Své zboží v ní skladují výrobci, velkoobchody a obchodní řetězce.

Naše nej: Předchůdce jízdního kola natřásal i kosti. Podle toho dostal jméno

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě má ve svých sbírkách vzácný exemplář. Historické jízdní kolo zvané kostitřas. A co víc, dokonce fotografii jeho výrobce.

Naše nej: Restaurátoři vysušili nejstarší českou studnu. Světový unikát putuje do Pardubic

Pravěká studna, kterou archeologové objevili při záchranném výzkumu na trase komunikace D35 u Ostrova na Chrudimsku v roce 2018, je nejstarší datovaná dřevěná konstrukce na světě. Během ledna by z Litomyšle měla zamířit do Východočeského muzea v Pardubicích.

Naše nej: Kam směřuje tato brána? Na tajemné a jedinečné místo

Hřbitov u obce Dřevíkov na Chrudimsku je jedním z mála vesnických židovských hřbitovů v našem kraji. Pod korunami stromů si stále střeží svá tajemství.

Naše nej: Geologické a vodní muzeum nezavírá. Udělejte si výlet do přírody

Dlouhá nebo kratší procházka a hlavně spousta zajímavých informací. To vás čeká v muzeu v přírodě, které představuje unikátní lokality Orlicko-Třebovska.

Naše nej: Český rekord a jemná krása. Podívejte se na největší sbírku tkaných záložek

Herbert Kögler z Ústí nad Orlicí s textilem spojil svůj život. Pochází z vážené rodiny stuhařských mistrů a také dnes, už jako sběratel, v tradici pokračuje.

Naše nej: Tom Cruise, Belmondo, Beatles. Jejich stopy vedou do Bohdanče

Má rád slavné lidi a obdivuje osobnosti. Vítek Formánek z Lázní Bohdaneč sbírá jejich podpisy už řadu let. Vlastní nejen autogramy herců, ale také úctyhodnou kolekci podpisů válečných letců.

Naše nej: Sportovní i společenské retro. Cyklisté z Vysokého Mýta udržují starou tradici

Stará plášťová kola, dobové oblečení a hlavně spousta legrace. Členové vysokomýtského Spolku českých kolařů cestovatelů si jízdu na starých kolech užívají. Ke sportovním výkonům ale přidávají i dávku recese.

Naše nej: Urnový háj v Chocni je výjimečné místo. Má se stát kulturní památkou

Choceňský urnový háj by se v budoucnu měl přiblížit své prvorepublikové podobě. Město ho chce opravit a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem teď usiluje o to, aby pietní místo bylo prohlášeno za kulturní památku.

Naše nej: V našem kraji máme velké kočky. Kde je uvidíte?

Občas v noci se z Chvojence u Holic stává savana, dokonce džungle. To když o sobě dávají vědět lvi, tygři nebo levharti, kteří žijí v tamním zooparku. Jeho majitelé ho nedávno otevřeli veřejnosti.

Naše nej: Znáte tajemství Tmavé fortny? V Chrudimi jí neřeknou jinak než Myší díra

Tmavá fortna je nejužší a nejdelší zaklenutý průchod v našem kraji, který pochází ze středověku. Kdysi tuhle cestu skrze chrudimské opevnění využívali třeba soukeníci. Ozvěnu v Myší díře si děti užívají dodnes.

Naše nej: Poznáte nejstarší a nejnavštěvovanější hrad v našem kraji?

Pyšně se vypíná nad údolím řeky Křetínky. Patří k nejstarším v Česku a jeho poloha byla vždy strategická. Navíc je to jediný hrad u nás, kde se mísí gotika s empírem. Svojanov.

Naše nej: Kam vedou tajemné dveře na pardubickém zámku?

Vilém z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století svůj zámek důkladně opevnil. Obranné valy nezdolaly ani vojska Švédů. Přesto do jejich útrob někdo pronikl. Tajně.

Naše nej: Znáte jednu z nejkrásnějších českých lip? Roste na Lipce

Lípa v osadě Lipka u Horního Bradla na Chrudimsku patří k pěti nejvzrostlejším lípám v Čechách. Poskytla stín už desítkám generací a vypadá to, že to hned tak nevzdá.

Naše nej: Sklářská tradice v Horním Bradle končí. Po více než 150 letech

Pandemie covidu 19 a pokles poptávky udělaly tečku za výrobou vánočních ozdob v Horním Bradle. Mistři foukání skla i zkušené malířky už areál opustili.

Naše nej: Pardubické muzeum vystavuje vzácnou bibli. Zapsal se do ní páter Koniáš

Bible benátská pochází z roku 1506. Kdysi neunikla pozornosti jezuitského cenzora Antonína Koniáše. V plamenech kniha ale naštěstí neskončila.

Naše nej: Trochu větší perníková chaloupka. A v ní desítky dalších

Království perníku v Rábech pod Kunětickou horou je největší expozicí svého druhu v Česku. O výrobě perníku se tam dozvíte skoro všechno, hlavně o fenoménu toho pardubického. Procházet budete říší přímo pohádkovou.

Naše nej: Malý Jeruzalém. Poutní areál v Jaroměřicích připomíná svaté město

Hora Kalvárie nad Jaroměřicemi u Jevíčka vypráví příběh Ježíše Krista, od jeho narození až po mučednickou smrt. Vstoupit tam můžete do podzemní Betlémské kaple nebo zahrady Getsemanské.

Naše nej: Pět písmen a zážitek na celý život. Expozice S.K.L.E.M. je výjimečná

Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevřelo stálou expozici moderního českého skla. Díky velkorysé a působivé instalaci díla předních českých umělců dostávají další rozměr.

Naše nej: Slavná věštba. Chrudim má historický klenot

Opona, zavěšená v chrudimském Divadle Karla Pippicha, je velmi vzácná. Patří totiž k nejstarším v Česku. Místní divadelníci si ji objednali v roce 1850.

Naše nej: Hříchy a plameny. Kaple v Litomyšli nahání hrůzu, přináší ale naději

Pokud vstoupíte do Očistcové kaple kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, obklopí vás symboly smrti, stejně tak i světla. Jaké poslání tento velmi zvláštní prostor vlastně měl?

Naše nej: Jeden hrad a v něm desítky dalších. Na Svojanově mají unikátní modely

Miloš Dempír je kastelánem hradu Svojanov a majitelem zámečku Poláky. Doma si ale sestavuje další sídla. Unikátní sbírka jeho modelů hradů a zámků, největší ve východních Čechách, bude opět k vidění v domě zbrojnošů na Svojanově.

Naše nej: Východočeské muzeum opatruje vzácnou bibli. Daroval ji mlynář

Bible pražská patří k nejvzácnějším knižním památkám v Česku. Jde o první tisk staročeského překladu bible z 15. století. Až se brány pardubického muzea zase otevřou, můžete si originál prohlédnout.

Naše nej: Do ZOO nemusíte. Kde si můžete prohlédnout bizony?

Je mohutný a majestátní. Býk Vasil je hlavou malého stáda bizonů amerických, kteří se pasou v ohradě na okraji Vysokého Chvojna na Pardubicku.

Naše nej: Největším pokladem litomyšlského muzea je historický zpěvník

Měšťané Litomyšle byli na svůj graduál náležitě pyšní. Vždyť ručně psaný a vyzdobený zpěvník, který si pořídili v roce 1563, patřil k nejkrásnějším v zemi.  

Naše nej: Co se ukrývá ve věži pardubického zámku? Dokonalá ptačí říše

Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších sbírek vycpaných ptáků v Česku. Součástí kolekce jsou dokonce druhy, které už celosvětově vyhynuly.   

Naše nej: Obyčejná stodola to není. U Žroutova statku stojí už 370 let

V Trstěnici u Litomyšle si můžete prohlédnout unikátní historickou stavbu. Je to nejstarší polygonální stodola v Česku, která stojí na svém původním místě.

Naše nej: Poklad století. Soubor mincí z Chýště bude mít expozici, vyšla i výpravná kniha

Více než tisíc let byly stříbrné denáry ukryté pod zemí. Kdo a proč je v krajině poblíž dnešní Chýště na Pardubicku zakopal, to už nezjistíme. Každopádně jde o výjimečný soubor, a to v evropském měřítku. 

Naše nej: Perner byl hi-tech inženýr své doby. Rychlý, moderní a prozíravý

Jan Perner byl slavným průkopníkem naší železniční dopravy. Pardubice se díky němu staly moderním městem, dosud se na jejich území nachází historická a zároveň funkční Pernerova stavba.

Naše nej: Takovou sbírku jinde v Evropě nenajdete. Zajeďte si na motokola do Nových Hradů

Návštěva areálu rokokového zámku v Nových Hradech může být velmi pestrá. Mimo jiné i díky největšímu muzeu motokol, mopedů a kol s pomocným motorem v Česku.

Naše nej: Rabštejnská Lhota je krásné místo k bydlení i na výlety (9. díl)

Rabštejnská Lhota leží asi 4 kilometry jihozápadně od Chrudimi, je to vstupní brána do Železných hor. Právě o jejich historii se tu mnohé můžete dozvědět.    

Naše nej: Proč Prahu vyměnili za Lhotku? Kvůli klidu, přírodě i dobrým lidem (8. díl)

Osmdesát procent stavení ve Žlebské Lhotce obývají chalupáři. Svým způsobem tak zachránili historickou podobu malebné osady pod Lichnickými stráněmi.

Naše nej: Rod Kopeckých žije v Manově Lhotě po tři století (7. díl)

Manova Lhota je malá osada. Patří k obci Rohozná poblíž hradu Svojanov. S trochou nadsázky lze říci, že je vlastně „dobře utajená“. Snad právě proto působí tak romanticky.  

Naše nej: V Sudličkově Lhotě se prý pálilo už před staletími (6. díl)

Sudličkova Lhota je malá vesnice na Orlickoústecku, místní část obce Mostek. Historie Sudličkovy Lhoty sahá do středověku, nejstarší dům stojí na základech kamenné tvrze.

Naše nej: Do Suché Lhoty se vrátí Tvrdé české palice (5. díl)

Suchou Lhotu poznáte už z dálky. Jejím symbolem se totiž stal vysoký vodojem. Často pod ním trénují dobrovolní hasiči, kterých je v obci opravdu mnoho. 

Naše nej: Historie Mokré Lhoty je obestřena tajemstvím (4. díl)

Mokrou Lhotou sice žádný potok neprochází, ale jak už z historického názvu vyplývá, sucho tuhle malou vesničku u Nových Hradů nikdy příliš netrápilo.

Naše nej: V Zářecké Lhotě se daří. Mají tam hodně dětí

Zářecká Lhota se nachází v bezprostřední blízkosti Chocně na Orlickoústecku. Do města je to jen asi 1,5 kilometru a obě místa spojuje cyklostezka.  

Naše nej: Chrastová Lhota má prastarou lípu a půvabnou kapličku

Chrastová Lhota je místní část obce Brněnec. Ta se nachází přibližně 15 km jihovýchodně od Svitav, v údolí řeky Svitavy.

Naše nej: Jedna z nejmalebnějších Lhot je Horákova

V Horákově Lhotě žilo kdysi přes 200 lidí. I když jich je dnes pouhých šest, stojí si za tím, že právě v jejich „Lhotce“ cesta nekončí, ale začíná.

Naše nej: S pokorou a po kolenou. Kaple Svatých schodů je výjimečné místo

Schody z mramoru v kapli Svatých schodů kláštera na Hoře Matky Boží u Králík mají dlouhou paměť. Jsou ohlazené miliony kolen poutníků, kteří kapli svěřují své modlitby a přání.

Naše nej: Zářecké Lhotě se daří. Žije tam nejvíc malých dětí

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu je držitelem jednoho z „nej“ Pardubického kraje Zářecká Lhota. Děti v obci přibývají, mladé rodiny se tam ale přitom nijak masivně nestěhují.

Naše nej: Svět krásy začíná v Dobrouči. Česká kyselina žehlí vrásky a bělí pleť i v Asii

Společnost Contipro patří mezi největší výrobce kyseliny hyaluronové na světě. Existuje třicet let a stále se rozvíjí. Má špičkové vědce, technologie i vlastní školu.   

Naše nej: Nejvíc dobrovolných hasičů a hasiček žije v Kunčicích

Sportovní výkony i společenské akce proslavily kunčické hasiče široko daleko. Obec na levém břehu Tiché Orlice, místní část Letohradu, se může pochlubit největším sborem dobrovolných hasičů v Pardubickém kraji.

Naše nej: V Ostřešanech žijí rejnoci. A také mistři akvaristiky

Před více než deseti lety se sýpka na okraji Ostřešan u Pardubic proměnila v exotický ráj. Tedy alespoň pro milovníky akvárií a všeho, co s nimi souvisí. Sídlí tam totiž jedna z největších akvaristických firem v Česku.

Naše nej: Nejstarší gymnázium v kraji má Litomyšl. Nese jméno slavného profesora

Litomyšlské Gymnázium Aloise Jiráska má i další nej. Je to první prvorepubliková budova střední školy v Československu. Historie výuky je samozřejmě mnohem starší. Letos škola slaví 380 let existence.

Naše nej: Pod Pernštýnským náměstím je ukryté poselství pro budoucí generace

Největší knihovna v našem kraji, Krajská knihovna v Pardubicích, nabízí celou řadu služeb. Týkají se výpůjček, vzdělávání, ale také důležitého poslání. Uchovat obraz a paměť naší doby.      

Naše nej: Morašice: v kraji jich máme nejvíce

V Česku existují čtyři obce s názvem Morašice. Hned tři z nich se nacházejí v Pardubickém kraji.  

Naše nej: Svitavy. Místo, kde si porozumí všechny národy světa

Neumíte cizí jazyk? Dveře do světa vám může otevřít esperanto. Jak na to, vám poradí v jediném muzeu esperanta v Česku. Najdete ho ve známé Červené knihovně.  

Naše nej: Nejstarší krytý dřevěný most v Čechách vede do kostela

V Česku jsou dvě desítky krytých dřevěných mostů. V obci Kočí u Chrudimi vznikl most kvůli bažině. Patří k nejstarším svého druhu v Evropě.

Naše nej: Pokořil vlastní rekord. Kdo má nejzářivější dům v Česku?

Václav Trunec z Chotovic se na Vánoce chystá od října. Ozdobit dům, stodolu, zahradu i stromy více než šedesáti tisíci žárovkami totiž není jen tak.