Názory a argumenty

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Názory a argumenty: Zuzana Válková: O hidžábu paní Azar a právu na brak v knihovně

Byl to každodenní politicko-estetický experiment: najít hranici, k níž se dá šátek posunout z čela tak, aby odhalil co nejvíc vlasů, a zároveň se nesmekl. S pomocí sponek – ale zejména díky dočasnému tání íránského režimu – si studentky přední teheránské univerzity mohly na počátku 90. let každé ráno před zrcadlem odpovědět na některou z různě naléhavých otázek.

Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Itálie zase mění politické klima

Předvolební prognózy v Itálii se potvrdily. Drtivé volební vítězství krajně pravicové, nacionalistické strany Bratři Itálie otevírá v zemi období ultrakonzervativní vlády, nejpravicovější od dob Benita Mussoliniho. A třebaže se předsedkyně Bratří Itálie a budoucí premiérka Giorgia Meloniová snaží distancovat od neofašistické nálepky své strany, její nástup k moci vyvolává nemalé obavy, především mezi tradičními evropskými partnery Itálie.

Názory a argumenty: Petr Janyška: Francie chce stavět ve velkém větrné elektrárny v oceánu

Francie postavila dlouhodobě svou elektřinu na atomu, který umožnil jejímu průmyslu po válce ohromný rozvoj a domácnostem levný proud, snad vůbec nejlevnější v Evropě. Po USA má druhý největší park atomových elektráren na světě a donedávna byla největším vývozcem elektřiny na kontinentu. Teď se však zasekla, polovina jejích reaktorů je v opravě či nefunkční.

Názory a argumenty: Jan Vávra: Digitální dav v ulicích

Není to tak úplně dávno, kdy za jedno z nejvážnějších ohrožení demokracie, lépe řečeno svobodného veřejného prostoru, byly pokládány iracionální davy, které se koncem 19. století a na počátku století 20. vynořily v průmyslových městech. Masový člověk býval dáván do protikladu k etickému vědomí individua.

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Babiš i po volbách stále váhavým střelcem

Krátce před komunálními a senátními volbami poskytl Andrej Babiš velké rozhovory deníkům ve svém svěřenském fondu a už titulky zněly zdánlivě jednoznačně:“ Chci být opět premiérem“, anebo „Jsem manažer, premiérská role mi sedí víc.“ Tedy, že se mu do prezidentské kandidatury nechce. Čemuž můžeme věřit a stejně tak nemusíme, jako už jsme u něho navyklí.

Názory a argumenty: Petr Hartman: Andrej Babiš se stále ještě nenaučil vyhrát senátní volby

Hnutí ANO senátní volby neumí. Tímto konstatováním se opakovaně snaží jeho vedení omluvit neúspěch. Bylo tomu tak v minulosti a není tomu jinak ani letos. Přitom hnutí ANO mělo dost času na to, aby se senátní volby naučilo. Nestalo se tak. Osm let vládní strana a nyní nejsilnější opoziční hraje v horní parlamentní komoře zanedbatelnou roli.

Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Krize společenského charakteru

Žvást, který dlouhodobě vládne ve sněmovně, vzbudil u řady lidí rozhořčení, a proto ne nadarmo se tomu říká v angličtině ox walk. David Riesman by o tom možná hovořil jako o infikovaném společenském charakteru. Tento sociolog ale nemyslel charakter jako takový, ale tu část, která se utváří nikoliv vlivem dědičnosti, nýbrž na základě zkušenosti, tedy jistého vybavení, s nímž jedinec přistupuje ke světu a k lidem.

Názory a argumenty: Adam Černý: Nová britská premiérka a dramatický propad popularity konzervativců

Když byla Liz Trussová letos v létě zvolena do čela britských konzervativců, stala se shodou okolností poslední, koho královna Alžběta II. jmenovala do čela vlády. Proč je dnes euforie, která nominaci provázela, ta tam?

Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Slovenský parlament jedná o odvolání Matoviče a vláda řeší sama sebe

Slovenská politická scéna s napětím čeká, jak rozhodnou poslanci o odvolání ministra financí Igora Matoviče. Kdyby měla vláda premiéra Eduarda Hegera ještě většinu v parlamentu, bylo by hlasování pouhou formalitou. V situaci ale, kdy je kabinet menšinový, je jeho výsledek nejasný.

Názory a argumenty: Karel Barták: EU rozhodla, že nadměrné zisky výrobců energií pomohou zlevnit elektřinu spotřebitelům

Ministři energetiky 27 členských zemí Evropské unie se v pátek v Bruselu dohodli, že zdaní mimořádné zisky výrobců elektřiny a také dodavatelů fosilních paliv. Takto získané prostředky, celkem kolem 140 miliard eur, budou použity na zlevnění ceny elektřiny pro koncové spotřebitele, domácnosti i podniky. Dohodli se také na povinném snižování spotřeby elektřiny.

Názory a argumenty: Libor Dvořák: O Putinově projevu

Ruský prezident Vladimir Putin podle očekávání v pátek odpoledne vybídl Federální shromáždění Ruské federace, aby požehnalo začlenění čtyř okupovaných regionů Ukrajiny. I přesto, že nad některými územími nemá Rusko zatím plnou kontrolu.

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Výbuchy, chorál a pochodové písně

Lidstvo poprvé zkoušelo, jestli je schopno uchránit naši planetu před pádem asteroidu, americká sonda DART zasáhla podle plánu měsíc dvojplanety Dydimos. Jisté, podle dosavadních poznatků nikoli mimozemské bytosti z Kremlu ale vyhrožují, že jsou ochotné rozpoutat jadernou apokalypsu, pokud svět neuzná, že když mají atomovku, mohou si právem silnějšího přivlastňovat, co jim nepatří, včetně sousední země a jejích obyvatel.

Názory a argumenty: Petr Honzejk: S demonstranty z Václaváku diskutovat nelze. Nejsou jen proti vládě, ale proti systému

Deklarovaně protivládní demonstrace v den státního svátku na Václavském náměstí byla opět masová, z některých projevů na tribuně i v davu šel opět strach. Přesto poslední akce zorganizovaná proruskými aktivisty a politiky nese z pohledu prozápadního demokrata dvě pozitivní zprávy. A také jedno poučení.

Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Proč dnes Rusové tolik citují Haškova Švejka

Jaroslav Hašek by měl radost. Jeho životní dílo, Osudy dobrého vojáka Švejka, je dnes v Rusku patrně nejcitovanějším literárním dílem na sociálních sítích. Kolují memy s obrázkem paní Müllerové, odvážející Švejka k odvodu na vozíčku, jen tvář Švejka je nahrazena fotkami kremelských politiků. YouTuber z Ivanova vytvořil video, ve kterém na melodii Jožina z Bažin Josef Švejk gratuluje Rusům k částečné mobilizaci s tím, že dobře ví, o co jde. On sám tam bojoval před sto lety.

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Rusko právě prochází bodem nenávratu

V pátek 30. září odpoledne má podle předchozího oznámení podepsat ruský prezident Vladimir Putin připojení části ukrajinského území k Ruské federaci. Takzvaná referenda, o která Kreml tento záměr opírá, byla tak okatě falešná, že je neuznali ve světě, ale ani v Rusku samotném nevyvolala žádné nadšení srovnatelné s euforií po anexi Krymu v roce 2014.

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Babišovo prezidentské momentum se důsledkem jeho skandálů vytrácí

O tom, jestli bývalý premiér Andrej Babiš nakonec oznámí kandidaturu na prezidenta, se vedou veřejné a mediální spory už pěknou řádku měsíců. Řeší se, jaký je reálný důvod jeho cestování po České republice i to, co se skrývá za oligarchovou stále vyhrocenější rétorikou. Svým způsobem jsou úvahy nad tím, kam se Babiš vrtne, logické.

Názory a argumenty: Petr Holub: Kdy se pohnou úrokové sazby. A kdy cena rohlíku

S tuzemskou inflací je to stejné jako s filmem V pravé poledne. Ve slavném westernu se skoro hodinu a půl čeká, jak si Gary Cooper v roli šerifa poradí s bandou zabijáků. Nakonec vystoupí z úkrytu, padne několik výstřelů, a právo i pořádek v městečku Hadleyville jsou obnoveny.

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Manipulátoři přišli k hotovému

„Nenechte se zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízejí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků Putinovy války,“ zaznívá z nejvyšších pater vládní politiky. A většinou nechybí ani dodatek, že strach lidí z energetické krize je sice pochopitelný, ale zbytečný, protože vláda přece slíbila, že se o své občany postará.

Názory a argumenty: Karel Barták: Země EU se asi dohodnou na zdanění příjmů energetických firem

Po mnohaměsíčním váhání přišla Evropská komise s podnětem, aby byl na evropské úrovni stanoven pružný limit ceny dováženého zemního plynu. Tento návrh, který a priori podporuje nejméně 15 členských zemí, bude hlavním bodem mimořádné schůze ministrů energetiky „sedmadvacítky“, kterou Česko jako předseda svolalo na pátek do Bruselu.

Názory a argumenty: Marek Hudema: Co může být za podezřelými útoky na plynovody Nord Stream

Ještě nedávno by to znělo jako nějaká fantastická zpráva nebo námět špionážního filmu, ale teď je to skutečnost. Někdo, neví se kdo, poškodil plynovod Nord Stream na dně Baltského moře, který vede z Ruska do Evropy. Kdo? Rusko, kterému plynovod z větší části patří, obviňuje Spojené státy.

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Vláda musí umět své kroky prodat

Když předseda SPD Tomio Okamura v předvolení debatě lídrů sněmovních stran uvedl, že by Česká republika měla nakupovat pro letošní topnou sezónu plyn z Ruska, vládní politici zalapali po dechu. Šéf Senátu Miloš Vystrčil posléze vmetl Okamurovi do tváře, že chtít dodávky od člověka, jehož armáda na Ukrajině vraždí civilisty, ženy a děti, je nejen nepřijatelné, ale také nehorázné.

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Vládní koalice dostala druhou šanci

Volby do obecních zastupitelstev měly být podle Andreje Babiše, předsedy nejsilnější opoziční strany hnutí ANO, referendem o vládě. Kdybychom ale Babišovu snahu udělat z voleb, ve kterých v malých obcích často parlamentní strany ani nekandidují, vzali vážně, lze konstatovat, že pro vládní koalici neskončily žádným fiaskem.

Názory a argumenty: David Klimeš: Babiš se snaží dobýt Vystrčilovo Jihlavsko

V takovém centru pozornosti nebyla Jihlava snad od podpisu Basilejských kompaktát v roce 1436. Obměna třetiny Senátu se odehrává ve 27 obvodech, ale největší pozornost na sebe strhává Jihlavsko, kde obhajuje mandát předseda Senátu Miloš Vystrčil. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ovšem rozhodl, že jistou obhajobu Vystrčilovi zkomplikuje. ANO zvolilo výraznou vyzyvatelku Janu Nagyovou. I když výrazná není správné slovo. Ona osobně příliš vidět není, debatám s Vystrčilem se vyhýbá.

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Podivuhodný odkaz Jusúfa Karadávího

Islám nemá papeže ani žádnou jinou ústřední autoritu. Egyptský, a později katarský duchovní Jusúf Karadáví se ale dostal hodně blízko k tomu, aby byl považován za nejvlivnějšího islámského kazatele posledních desítek let. Nepochybně patřil i k těm velmi kontroverzním. V pondělí krátce po svých 96. narozeninách zemřel.

Názory a argumenty: Luboš Palata: Nová italská premiérka Meloniová je víc přítelkyní Fialy než Putina

Vyhrála v Itálii nedělní volby ultrapravice, nebo tam bude vládnout italská obdoba Občanské demokratické strany premiéra Petra Fialy? Záleží na úhlu pohledu. Vítězná strana Bratři Itálie vzešla z neofašismu. A její předsedkyně, vítězka voleb a zřejmá nová premiérka Giorgia Meloniová má za sebou různou minulost.

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Lidé ztrácejí důvěru v nákupy i budoucnost

Spotřebitelská důvěra v Česku se podle dat publikovaných statistickým úřadem propadla na historické minimum, respektive na nejnižší úroveň od roku 2003, od kdy se tento ukazatel v tuzemsku sleduje. Podobný výsledek podává konjunkturální průzkum mezi firmami – negativní výhled mají zástupci všech sektorů s čestnou výjimkou stavebnictví, kde se v následujících měsících čeká zvýšená aktivita prý proto, že přestaly tak prudce zdražovat práce.

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Rusové v mobilizačním věku utíkají za hranice, jsou jich stovky tisíc

Mnozí Rusové, zejména muži ve věku předpokládajícím brannou povinnost, se v těchto dnech často za každou cenu pokoušejí svou vlast opustit. Mluví o tom nejen četné zprávy hlavně světových médií, ale i fotografie a televizní reportáže z ruské hranice, zveřejňované na sociálních sítích.

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Komunální koalice

Komunální volby v letošním roce potvrdily, že nejsilnější stranou na naší politické scéně je hnutí ANO, které se těší podpoře kolem 30 procent. Vládní strany mohou do budoucna této síle čelit, pouze pokud udrží své spojenectví. To je důvod, proč jejich předsedové a předsedkyně vyzývají své zastupitele v městech a obcích, aby při vytváření komunálních koalic preferovali takovou, o jakou se opírá vláda.

Názory a argumenty: Petr Holub: Ministr, který našel 175 miliard

Zbyněk Stanjura je úplně jiným ministrem, než byli jeho předchůdci v časech Andreje Babiše. O tom nemůže být sporu od zveřejnění základních parametrů státního rozpočtu na rok 2023. Babiš a jeho ministři totiž zvyšovali výdaje rozpočtu i deficit o stovky miliard s neuvěřitelnou lehkostí.

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Američtí republikáni se s interrupcemi střelili do vlastní nohy

Americký senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham představil svůj návrh zákona, který by celofederálně zakázal interrupce po 15. týdnu těhotenství. Jeho návrh obsahuje omezené vyjímky v případech ohrožení života matky, znásilnění a incestu a na poměry amerických konzervativců je tak relativně liberální – i proto návrh zákona uvádí, že státy, které mají už teď přísnější interrupční zákony, si je mohou ponechat.

Názory a argumenty: Robert Schuster: Nepřesvědčivý první rok německého kancléře Olafa Scholze

Je tomu přesně rok, co němečtí sociální demokraté vyhráli parlamentní volby a jejich lídr Olaf Scholz se stal novým spolkovým kancléřem. Sliboval, že jeho koalice se Zelenými a liberály nastartuje modernizaci Německa. Po šestnácti letech, kdy zemi vládla opatrná a váhavá křesťanská demokratka Angela Merkelová, byla očekávání obrovská.

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Obžalovaný kandidát na prezidenta

To tu ještě nebylo. Kandidát na prezidenta republiky, vedoucí peloton preferencí, stojí před soudem jako obžalovaný. A i když mluví o procesu politickém, není tomu tak. Politické je pouze to, že jde o stále vlivného politika, bývalého premiéra, nyní lídra opozice, Andreje Babiše. Ne že by bývalí prezidenti neměli zkušenosti se soudy. Ale tam právě šlo o procesy ryze politické.

Názory a argumenty: Klára Vlasáková: Praha není středem světa, témata dopravy a bydlení však řeší celá země

Během komunálních voleb na sebe tradičně nejvíc pozornost strhávaly výsledky v hlavním městě. Tamější dění je bezpochyby zajímavé, ale zároveň je tu jedno velké překvapení – volilo se i mimo Prahu, za jejímiž hranicemi svět kupodivu nekončí.

Názory a argumenty: Julie Hrstková: Drahé energie drtí podniky, propouští a zavírá zatím jen minimum

Naprostá většina zástupců automobilového průmyslu neuvažuje v příštích pěti letech o přesunu výroby. Za největší konkurenční výhody ČR zástupci firem považují nízké náklady na práci a nízké ceny energií. Průzkum společnosti Deloitte z roku 2017 poukázal na největší výhody tuzemského trhu, které se nyní změnily ve dvě největší slabiny. Podle zprávy agentury Bloomberg by Volkswagen, jenž v ČR vlastní Škodu Auto, přesunul výrobu do jihozápadní Evropy kvůli cenám plynu a energie.

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Okamura o něco pevnější v sedle

„Objektivní kritérium, přes které nejede vlak, je rovnání počtu mandátů. A nejvíce nových získala SPD,“ pravil v neděli pan prezident, podle něhož je tedy Svoboda a přímá demokracie vlastně volebním vítězem. To by o hnutí asi raději netvrdil ani jeho zakladatel a šéf Tomio Okamura.

Názory a argumenty: Petr Šabata: Premiér Fiala dopadl v referendu o své vládě víc než dobře

Kdyby byly komunální a senátní volby opravdu referendem o vládě, jak si přáli Andrej Babiš a Tomio Okamura, formulovali by otázku asi takto: Měla by odstoupit vláda Petra Fialy, která nedělá nic pro lidi? A výsledek voleb se nedá číst jinak než – odstoupit by rozhodně neměla. Což je dobrá zpráva pro celé Česko, protože bezvládí a politická krize dirigovaná obžalovaným Babišem, prezidentem Zemanem a Tomiem Okamurou by byla právě teď pro zemi zničující.

Názory a argumenty: Zuzana Válková: O blikajících koulích s vodotryskem, Horalu a volbách

Je to vesmír věcí, které by neměly být, předmětů, které se hodí, a těch, které jsou nutné tak, že si člověk až nad nimi uvědomí, jak byl dosud nepraktický. Dovolit si je může každý, kdo se nad nimi neofrní – a že ohrnutý nos bývá první reakcí leckoho, kdo se k bruntálskému obchodnímu domu Horal přiblíží.

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Volby v Praze vypovídají o velké ambivalenci

Dlouhou dobu to vypadalo, že volby do pražského magistrátu budou především referendem o současné, takzvaně progresivní koalici, která se ustanovila před čtyřmi lety. Nakonec tomu tak bylo jen zčásti. Voliči a voličky minimálně u Pirátů ukázali, že si práce lidí sdružených kolem Zdeňka Hřiba považují, a i když Piráti skončili až třetí, není to tak špatný výsledek, jak mnozí očekávali. O poznání hůř dopadla Praha sobě, jejíž ambice byly bezesporu vyšší.

Názory a argumenty: Jan Vávra: Dilema vládních stran

Výsledek voleb staví před komunální politiky vládních stran nepříjemné dilema. Komunální volby dopadly tak, že vládní koalice i hnutí ANO najdou dost argumentů proto, aby výsledek vykládaly jako svůj úspěch. Vládní strany nedopadly tak špatně, jak věštily některé poslední průzkumy volebních preferencí. Ještě před nedávno oznámenými vládními opatřeními to vypadalo na mnohem horší výprask.

Názory a argumenty: Petr Hartman: Senátní volby vyhrál Petr Fiala

Po každých volbách se odehrává souboj o to, kdo je jejich vítězem. Někdy to vypadá, že vítězů je víc než poražených. V případě voleb senátních by to nemělo být složité. Většinový volební systém zaručuje v každém obvodě jednoho jediného vítěze. Všichni ostatní patří mezi poražené. Z pohledu budoucnosti je lhostejné, zda jste utrpěli debakl hned v prvním kole, nebo o pár hlasů prohráli v kole druhém. Prostým součtem získaných mandátů se pak můžete dobrat konečného vítěze.

Názory a argumenty: Petr Holub: Převozníci přes rozbouřené vody. Co čekáme od starostů

Zaručte nám jistotu. V ekonomickém ohledu právě tato věta rozhodla komunální volby a spolu s nimi i první kolo voleb senátních. Nejisté dodávky energií, stále rostoucí drahota, obava z nové nezaměstnanosti, někdy strach z uprchlíků, ve všech věcných tématech dominujících společenskému životu se najde společný jmenovatel a tím je právě zásadní ekonomická nejistota, největší od dob pádu komunismu.

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: ANO dál luxuje levicové voliče

Už poněkolikáté se po vyhlášení volebních výsledků ptáme, kam zmizela levice. Zatímco v pravé části politického spektra sledujeme ovoce, které přinesla spolupráce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v rámci projektu Spolu, tak tradiční levice je dál na ústupu. Komunisté se do řízení větších měst nezapojí vůbec.

Názory a argumenty: Petr Fischer: Zkouška Babišovy populistické síly

Musíme vnutit svou hru soupeři, říká se v často parodované fotbalové frázi, která se dá snadno převést i na politiku. V letošních komunálních a senátních volbách zcela určitě. Lídrovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi se za finální pomoci prezidenta Zemana povedlo přesvědčit velkou část voličů o tom, že tyto volby jsou referendem o vládě Petra Fialy, a ti se také podle toho zachovali.

Názory a argumenty: Adam Černý: Dvojtečka za polpotovskou genocidou v Kambodži

Třicet let trvalo, než zvláštní tribunál začal roku 2009 v Kambodži projednávat první případ zločinů spáchaných maoistickým režimem, který za léta 1975 až 1979 měl na svědomí až dva miliony lidských životů, tedy řádově čtvrtinu tehdejšího obyvatelstva země. Nyní tento soud svým verdiktem potvrdil doživotní trest pro posledního přeživšího z někdejší vůdčí trojice diktatury, Khieu Sampana.

Názory a argumenty: Eva Svobodová: Macron opět narazil s důchodovou reformou, dokonce u vlastních poslanců

Francouzský prezident Emmanuel Macron po návratu z Valného shromáždění OSN, kde ostře odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, občanům opět oznámil, že jestli budou chtít ubránit francouzský sociální model, budou muset více pracovat a produkovat více bohatství. Rozhovorem pro televizi BFM-TV tak znovu vrátil do hry stěžejní téma své prezidentské kampaně – důchodovou reformu a s tím související zvýšení věku pro odchod do důchodu.

Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Italové opět k předčasným volbám

Po volební kampani vedené netradičně v prázdninových měsících se Italové v neděli chystají k předčasným parlamentním volbám. Poté co v červenci padla proevropsky založená vláda Maria Draghiho, se země připravuje na reálnou možnost nástupu krajní pravice k moci. Paradoxně, odstupující premiér Draghi získal zrovna nyní v New Yorku cenu pro světového státníka za rok 2022 – to svědčí o jeho trvalé prestiži na mezinárodní scéně.

Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Izraelští chasidé jedou na Ukrajinu na náboženskou pouť

Z Ukrajiny prchají lidé před válkou, z Ruska muži před odchodem do války, ale izraelští ultraortodoxní židé se na Ruskem napadenou Ukrajinu hrnou po tisících. Válka neválka, musejí vykonat tradiční náboženskou pouť. Braclavští chasidé mají v Umani na střední Ukrajině hrob zakladatele své dynastie, rabiho Nachmana, který zemřel v roce 1810. Byl žákem Baal Šem Tova, zakladatele chasidismu, který kromě jiného klade důraz na radost z víry a intenzivní náboženský prožitek.

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Proč brát útěkáře před mobilizací? Lepší Rus v exilu než Rus střílející z kulometu

Na ruských hranicích s Finskem, Gruzií, ba i s Mongolskem se tvoří kilometry dlouhé fronty, jednosměrné letenky z Moskvy prakticky kamkoli rychle mizí. Ruští muži prchají před mobilizací nařízenou totalitním režimem Vladimira Putina. A nastává otázka: Co s touto migrační vlnou? Přijímat, nebo nepřijímat? Česká vláda a značná část jejich příznivců má, zdá se, jasno: Ne, nemají nárok.

Názory a argumenty: Karel Barták: Evropa reaguje klidně na Putinovy hrozby, připravuje další sankce

Evropská unie reaguje na Putinovo oznámení o částečné mobilizaci a na jeho obnovené jaderné hrozby jedinými zbraněmi, které má k dispozici – pokračováním politické, materiální a vojenské podpory Ukrajině a spuštěním dalších sankcí proti Rusku. Osmý balíček ohlásila Evropská komise na okraji zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku; od té doby intenzivně jedná o podrobnostech s velvyslanci členských zemí.

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Volby, hrozby a život na Marsu

V Mnichově začal po dvouleté covidové odmlce 187. ročník Oktoberfestu, asi nejslavnějšího pivního svátku, při kterém se ve stanech může k tupláku najednou usadit až 120 tisíc lidí, a v Česku začal další ze svátků demokracie, volby, tentokrát do třetiny Senátu, komunální a v Praze, vzhledem k zvláštnímu postavení hlavního města, zároveň i krajské, doufejme, že také hojně navštívené.

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Referenda na okupovaných územích na Ukrajině jsou jen parodie a podvod

Od pátku do úterý se ve čtyřech okupovaných regionech na východě a jihu Ukrajiny hlasuje o tom, jestli se tato území mají připojit k Rusku. Očekává se, že Kremlem dirigovaná referenda dopadnou podobně jako hlasování v roce 2014, kterým Moskva ospravedlnila anexi poloostrova Krym. Ani tentokrát nebudou jejich výsledky uznány v zahraničí, ze Západu už dopředu zněla slova jako parodie, podvod nebo historická chyba.

Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Vláda na Slovensku si podřezává vlastní větev, domlouvá se s Robertem Ficem

Před prezidentským palácem v Bratislavě proběhla protivládní demonstrace. Svolala ji strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica, který měl ambici udělat z protestní akce něco podobného, co se uskutečnilo několik dní předtím v Praze. Zatímco ale v Praze dorazilo 70 tisíc lidí, do centra Bratislavy jich přišlo jen asi 5 tisíc z celého Slovenska. Účastníci protestovali proti rostoucím cenám za energie, ale požadovali také demisi současné vlády a předčasné volby.

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Íránský režim se bojí žen bez šátků. Oprávněně

V mnoha íránských městech je teď nejčastěji vyslovovaným jménem Mahsa Amíniová. Tato dvaadvacetiletá žena zemřela v policejní vazbě poté, co ji během návštěvy Teheránu kvůli nesprávně zakrytým vlasům zadržela mravnostní policie. Ve vazbě upadla do kómatu a po třech dnech zemřela. Podle policie utrpěla srdeční kolaps, podle rodiny a lékařské zpávy byl příčinou úmrtí úrazu hlavy.

Názory a argumenty: Petr Holub: Rozpočtová odpovědnost Petra Fialy

Zvyšovat schodek rozpočtu přes 300, nebo až 400 miliard korun, je nezodpovědné, zvlášť když to má v úmyslu Andrej Babiš. Může to být také projevem odpovědnosti, ovšem pouze v případě, že se v roli premiéra chystá deficit zvýšit Petr Fiala. K takovému absurdnímu srovnání člověk dojde, pokud prozkoumá výroky politiků ODS v uplynulých dvou letech, v opačném gardu pochopitelně i výroky politiků ANO.

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Putin nás nemusí zastrašovat. Zvládneme to sami

Když Vladimir Putin ohlašoval ve středu ráno částečnou mobilizaci, neopomněl opět zdůraznit, že Rusko má jaderné zbraně, které může použít, bude-li napadeno. Tentokrát to ale udělal v kontextu s ohlášením, že až proběhne v Ruskem obsazených územích východní Ukrajiny právě začínající referendum o připojení k Rusku – a že by mohlo dopadnout jinak než kladně, o tom kremelský vládce nepochybuje –, stanou se dotyčné oblasti součástí Ruska.

Názory a argumenty: David Klimeš: Vyloučení tisíců covidových pacientů z voleb je skandál

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má za sebou pěknou řádku podivných výroků, ale čeho se dopustil pár dnů před volbami, nad tím zůstává rozum stát. Vyzval, aby všichni, kdo mají příznaky covidu, zůstali doma. A voličům, kteří jsou v covidové izolaci, připomněl, že volit nemohou, protože tak to je desítky let. Uf. První část výzvy je sporná. Každý, kdo na podzim pokašlává, se pro jistotu nemá účastnit volebního aktu? To je od politika demokratické strany smutný návrh.

Názory a argumenty: Petr Janyška: Macron mobilizoval na půdě OSN svět proti Putinovi

Krátce předtím, než Putin vyhlásil svoji mobilizaci, se francouzský prezident Emmanuel Macron snažil na půdě Valného shromáždění OSN, které právě probíhá v New Yorku, mobilizovat zbytek světa. Chtěl, aby společně odsoudili ruskou invazi a tlačili Putina k mírovému řešení. Nebral si vůči Putinovi servítky. Rusko podle něj nabouralo kolektivní bezpečnost celého světa, vědomě porušilo Chartu OSN a princip suverenity států.

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Tlak na vládní koalici sílí, ale vláda vydrží

Vláda Petra Fialy se v důsledku energetické krize a vysoké inflace dostala pod značný tlak. Opozice se pokusila vládě vyslovit nedůvěru. A vládu tvrdě kritizují i odbory. Ty plánují svolat na 8. října do Prahy velkou demonstraci. A to i navzdory tomu, že vláda mezitím učinila první rázný krok k řešení energetické krize v podobě zastropování cen energií.

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Co chtít od státu? Chytrá řešení

Obecní a senátní volby jsou za dveřmi, prezidentské na dohled. Znovu se tak nabízí otázka, co by voliči po svých reprezentacích měli požadovat. Když bydlíte v obci nebo menším městě, je to poměrně jednoduché. Jsou-li rozbité chodníky, chcete je opravit, rozpadá-li se hasičská zbrojnice, hlasujete pro novou. Čím vyšší počet obyvatel, tím víc se tato přímá vazba mezi občany a radnicemi rozvolňuje.

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Mobilizacija aneb Trocha naivního optimismu

Rusko vyhlásilo částečnou mobilizaci a opět zaharašilo jadernými zbraněmi. Nastydlou Evropou projela další vlna nervozity. Co když je to ale naopak, a jedná se o zprávu dobrou, anebo možná nijakou, protože se neděje nic, co by nás mělo vyvést z míry?

Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Váleční dopisovatelé, kteří podporují válku na Ukrajině a kritizují i Putina

Ruský mediální slovník se rozrostl o nový výraz – voenkorry. Tedy v doslovném překladu váleční dopisovatelé. Ovšem pokud byste čekali humanistické reportéry, jako byl třeba Ernest Hemingway, tak jste na špatné adrese. Ti dnešní ruští nepíší o hrůzách války nebo utrpení civilního obyvatelstva. Naopak, z celého srdce válku na Ukrajině podporují a dnes patří mezi nejtvrdší kritiky ruského velení a občas i samotného prezidenta Vladimira Putina.

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Jak centrální banky všude na světě bojují s inflací

Soudě dle posledních reakcí centrálních bank, s nastupujícím podzimem se do úřadů vrátil strach z inflace. Švédsko zvýšilo základní úrokovou sazbu o celé procento nahoru, britská Bank of England zvažuje zásah o tři čtvrtě procentního bodu, což by bylo nejvyšší jednorázové zvýšení za 33 let.

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Občanská svoboda a otázka legalizace lehkých drog

Nerad se vyjadřuji k tématům, o kterých jsem již něco napsal. Hrozí, že se budu opakovat, protože názory obvykle neměním tak rychle, jak se tato témata do veřejné debaty vracejí. Nyní je to opět legalizace lehkých drog a tentokrát se zdá, že by mohla být schválena. Má podporu nejméně jedné z vládních stran a z těch ostatních s ní sympatizují mnozí poslanci i senátoři.

Názory a argumenty: Klára Notaro: Jeden ze zakladatelů filmové nové vlny Godard začínal jako kritik

13. září zesnul ve věku 91 let francouzsko–švýcarský filmový režisér Jean-Luc Godard. Godard byl ikonou francouzského filmu, za celý život natočil více než sto filmů. Po válce spolu s dalšími nadanými mladými lidmi začínal jako filmový kritik. Jeho vášní bylo analyzovat filmy a rozebírat je do nejmenších detailů.

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Slavná sovětská a ruská popová hvězda Pugačovová se vyslovila proti válce

Je tu další celosvětově sledovaný domácí protest proti válce na Ukrajině: Zřejmě nejslavnější sovětská a ruská popová hvězda Alla Pugačovová se sice nepřímo, ale přece jen vyslovila proti válce na Ukrajině a proti prezidentu Putinovi. K jejímu protestnímu postu na Instagramu se připojily statisíce dalších lidí.

Názory a argumenty: Jan Vávra: Prezidentští kandidáti jako obraz společnosti

Přes evidentní snahu nebyla současná konzervativně-liberální vláda schopna navrhnout vlastního kandidáta na příštího prezidenta ČR. Při minulé prezidentské volbě se ještě naše liberální elity nakonec shodly na obecně přijatelné osobnosti, byl to ovšem kandidát, který především nikomu nevadil a byl tedy poněkud nevýrazný. Nyní se již elity o společného kandidáta ani nepokusily.

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Komunál je kolébkou politiků, už proto jej nepodceňujme

Předvolební kampaň je vždy nápor na nervy. Strany se vemlouvají víc než jindy a i metody, po nichž sahají, nejsou často férové. Z opozice teď slyšíme výzvy, ať na protest proti Strakovce nevolíme vládní strany ani do komunálních zastupitelstev, zatímco koalice straší na billboardech i v médiích Andrejem Babišem a jeho údajnou blízkostí Putinovi.

Názory a argumenty: Julie Hrstková: Konec zadlužování zůstává prioritou, ale realita slibům vlády neodpovídá

Vláda nechce zvyšovat schodek rozpočtu plánovaný na 270 miliard korun, řekl premiér Petr Fiala. Kabinet sice v následujících dnech pracuje na nezbytné změně návrhu rozpočtu pro příští rok, který připravilo ministerstvo financí, a to kvůli vyšším výdajům na pomoc s drahými energiemi. Konec zadlužování zůstává prioritou. Realita však slibům vlády neodpovídá, i když za prohloubením deficitu jsou kroky minulé vlády včetně zrušení superhrubé mzdy, na kterém se podílela ODS.

Názory a argumenty: Robert Schuster: Německo po letech mění Hartz IV, symbol reforem bývalého kancléře Schrödera

Jen máloco dokázalo za poslední dvě dekády rozohnit část německé společnosti tak silně jako pojem Hartz IV. V roce 2004 se stal v Německu dokonce slovem roku, přičemž zmíněné pocty se běžně dostává i slovům, která jsou užívána v negativní souvislosti. A to je i tento případ. Nedávno vláda kancléře Olafa Scholze rozhodla, že namísto Hartz IV zavede dávku, která se má nově jmenovat Bürgergeld, což by se asi dalo přeložit jako občanský příjem.

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Britská monarchie a Židé

Až bude král Karel III. korunován, arcibiskup canterburský ho podle zavedeného korunovačního rituálu uvede do funkce jako symbolického nástupce biblického Šalomouna. Stejné to bylo i před sedmdesáti lety při korunovaci jeho matky Alžběty. Není to jediné pojítko mezi královskou rodinou a britskými Židy. Jde ovšem o vztah dosti komplikovaný.

Názory a argumenty: Filip Nerad: Čemu bude vládnout Karel III.?

Královna je mrtva, ať žije král! Nikde jinde se nehodí toto tradiční zvolání lépe než v dnešní Británii. Zármutek z odchodu oblíbené a uznávané panovnice asi ještě chvíli potrvá. Nebude to ale trvat příliš dlouho, kdy ho rozeženou každodenní problémy, rostoucí účty za energie, politické půtky a ostrovní království se vrátí k běžnému životu. Zmizí také mimořádné ohledy k novému králi a jeho rodině, které se v době takové smutné události přirozeně berou.

Názory a argumenty: Petr Šabata: Mimořádný projev premiéra Petra Fialy nebyl mimořádný

Premiér Petr Fiala si opravdu nezvolil dobrý čas pro svoji nedělní promluvu k národu. Pár dní před komunálními a senátními volbami se nemůže vyhnout podezření vyslovené opozicí, že motivace byla čistě agitační. Neobstojí premiérovo vysvětlení, že v uplynulém týdnu se zrodilo pro občany zásadní rozhodnutí o cenách energií.

Názory a argumenty: Zuzana Válková: Trochu se radovat povoleno

Na svět už měsíce dopadá příval špatných – nebo v lepším případě stopově povzbudivých – zpráv z války na Ukrajině. Není velkého sporu o tom, komu se fandí, přinejmenším u nás. Od začátku je člověk vděčný za každou informaci o symbolickém nebo faktickém vítězství Ukrajinců nad imperiální mocností, která v psychotickém záchvatu likviduje svého souseda, a v reálném čase se rozkládá zevnitř.

Názory a argumenty: Petr Fischer: Babišova škola právního vědomí

Ze soudu s bývalým premiérem Andrejem Babišem se stala mediální show, která svou senzačně vytvořenou spektakularitou přitahuje i diváky, kteří se obvykle na politické dění nedívají. Je to dramatický příběh střetu dvou mocí, justiční a politické.

Názory a argumenty: Ondřej Houska: Zpráva o tom, že v Bruselu nerozhodují anonymní byrokraté, ale lidem volení zástupci

Předseda Evropské komise pronáší Projev o stavu Unie 12 let. Přes veškerou snahu si tato tradice zatím zdaleka nezískala tolik pozornosti jako podobný projev, který každoročně pronáší prezident Spojených států. Je to pochopitelné, Evropská unie není, na rozdíl od USA, federací. Projev tak pronáší vlastně nejvyšší úředník, nikoliv nejvyšší politik. Pozornost bychom mu ale přesto věnovat měli – koneckonců, vypovídá o naší unii, protože Evropská unie přece jsme i my.

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Co mohou změnit demonstrace

Bývalé vládě v čele s Andrejem Babišem se svým způsobem nevládlo lehce. Kamkoliv se premiér hnul, byl mu v patách spolek Milion chvilek pro demokracii. Organizoval početné demonstrace, podařilo se mu dostat na Letnou statisíce odpůrců vlády, známé osobnosti, herce, sportovce. Vyjadřoval se i speciálně, třeba ke státnímu zastupitelství a ministryni spravedlnosti.

Názory a argumenty: Adam Černý: Čínsko-ruský summit v režii Pekingu

Bylo to zvláštní setkání. V Kazachstánu se sešli dva vládci, kteří jeden druhého potřebují, ale jejichž vzájemné postavení se v průběhu let jednoznačně mění ve prospěch pouze jednoho z nich. V případě Číny a Ruska tím, kdo získává, je novodobá říše středu, protože vládci v Moskvě marně usilují, aby nástupnická země Sovětského svazu obnovila svůj někdejší status supervelmoci z časů, kdy se o globální vliv přetahovala se Spojenými státy.

Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Zemanova pomstychtivost opět vzplála zničujícím plamenem

Miloš Zeman odmítl jmenovat žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Marka Bodláka soudcem. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka tak prezident rozhodl kvůli Bodlákově podílu „na nezákonném stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové“.

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Hysterický občan Babiš před soudem

Senát Městského soudu v Praze se už několik dní zabývá kauzou expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho bývalé spolupracovnice Jany Nagyové. Dlouho očekávané slyšení ve věci Čapího hnízda, možná nejočekávanější kauze za uplynulá léta, se konečně dalo do pohybu a společně tak můžeme sledovat, jak na lavici obžalovaných stanul ještě nedávno jeden z nejmocnějších politiků a stále jeden z nejvlivnějších lidí v zemi.

Názory a argumenty: Klára Notaro: Francouzi chápou odchod Alžběty II. jako tečku za dvacátým stoletím

Zpráva o úmrtí královny Alžběty II. způsobila ve Francii vlnu reakcí. Celá země sleduje se zájmem v přímém přenosu události ve Spojeném království. Tvář panovnice se objevila na prvních stránkách všech deníků. Veškerá média věnovala pozornost jejímu výjimečně dlouhému panování, které je ve francouzském tisku bohatě zdokumentováno od černobílých záběrů až do posledních dnů jejího života.

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Britští muslimové se na krále Karla III. těšili

V dnešní Británii žije několik milionů muslimů. A počet muslimů v Commonwealthu dosahuje stovek milionů. Královna Alžběta a nyní král Karel III. tedy měli a mají četné poddané islámské víry. Jak se na monarchii a konkrétně tyto vládce dívají?

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Proces s Andrejem Babišem jako lekce občanské výchovy

Máme za sebou první týden procesu s Andrejem Babišem, obžalovaným z dotačního podvodu. Nic převratného nezaznělo, ani jedna ze stran nepřišla s novými důkazy, které by umožnily odhadovat, jestli expremiér bude odsouzen, či nikoli. Přesto je sledování soudního líčení velmi užitečnou činností. Proč? Protože jde o nejlepší a nejnázornější lekce občanské výchovy za dlouhou dobu. A to nejen pro mládež, ale i pro všechny občany. Projděme si ty hlavní.

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Jak ve skutečnosti vypadá ruský „velkolepý obrat na východ“

Už Východní ekonomické fórum, které se minulý týden konalo v ruském Vladivostoku a jehož se zúčastnila řada asijských zemí, se odehrávalo pod heslem Konec epochy dominujícího Západu. Prezident Putin a po něm další ruští činovníci zalykavě tvrdili, že „kolektivní Západ“ sám sebe zahnal do sankční pasti, protože najednou nemá k dispozici levné energetické suroviny a ztrácí tak perspektivu dynamického rozvoje.

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Účty, ruské kolo a let do neznáma

Vláda oznámila, na jaké výši zastropuje ceny elektřiny a plynu pro maloodběratele, a schytala kritiku zprava zleva. Úskalím cenového stropu je skutečnost, že těm, kdo spotřebují více energií, stát přispěje větší částkou, navíc toto opatření energetickou krizi pro spotřebitele zmírní, ale také prodlouží. Opozice požadovala strop nižší, vláda oponuje, že více než plánovaných 130 miliard na to dát nemůže.

Názory a argumenty: Luboš Palata: Maďarský hybridní autokratický režim je ostudou Evropské unie

Hybridní režim volební autokracie. Tak nazval Evropský parlament politické uspořádání v současném Maďarsku. Ve svém čtvrtečním usnesení vyzval Evropskou komisi a členské státy Evropské unie, aby na základě nových pravidel odebraly Maďarsku část peněz z evropských fondů.

Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Zpomalování civilizace

Nejčastější nářky, které slyším, zní: Evropská unie je pomalá, české vládě všechno dlouho trvá. Otázka, na kterou se pokusím odpovědět, zní: Co to zpomalení způsobuje? Opomeneme-li v této úvaze problémy s uzavíráním kompromisů mezi 27 státy a dáme slovo psychologům, ti tvrdí, že za to může oddalovací mentalita evropské populace.

Názory a argumenty: Petr Holub: Pokles reálné mzdy o osm procent. Proč právě Češi?

Do Evropy se opravdu vrátily zlé časy, jak naposled dosvědčila zpráva Eurostatu, podle níž ve druhém čtvrtletí zaměstnancům nápadně poklesly reálné mzdy. Samozřejmě ze všech nejvíc vždycky trpí Češi a údaje z Bruselu to dosvědčují. Ovšem jenom na první pohled.

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Diktátoři a vzpurná realita

Za přednost diktatury považují někteří lidé možnost vládnout státu racionálním způsobem. Na rozdíl od demokracie, která před každým rozhodnutím musí absolvovat zdlouhavé diskuse, spory či konflikty a výsledkem bývá kompromis, který zcela neuspokojí nikoho, diktátor může prostě poručit a ostatním nezbývá než poslechnout a příkaz vyplnit. Takový způsob vládnutí se osvědčoval v dobách rozvratu.

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: V Rusku potomci bachařů z gulagu mučí potomky vězňů

Leonidu Gozmanovi je 72 let. Původním povoláním je psycholog, ale už zhruba tři desetiletí se pohybuje v ruské politice na demokratické pravici. V současné době nemá žádnou politickou váhu stejně jako jeho směr. Gozman však po celou dobu zrání Putinova režimu úporně navštěvoval nejen tehdejší opoziční média, ale snažil se říct svůj názor i na státních kanálech, většinou neúspěšně. Teď nemůže nic, je už podruhé za sebou ve vězení.

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Těžce stravitelný pohřeb

Tak velkolepý pohřeb, jakého se v těchto dnech dostává zesnulé britské panovnici, za našich životů zaručeně nikdo na světě neviděl. A pokud ano, tak určitě ne v současné, médii podporované atmosféře kolektivního, až s hysterií hraničícího obdivu a úcty k ženě, která vládla Británii a svým bývalým koloniím rovných 70 let.

Názory a argumenty: David Klimeš: Příliš mnoho stropů. A žádný nesmí spadnout

Ještě před pár týdny vládní politici odmítali cenové stropy na energie. Nyní najednou musí vysvětlovat hned dva. Jeden je unijní, který upravuje výkupní cenu od výrobců energie. Druhý je tuzemský, český, který zas upravuje cenu pro konečného spotřebitele. V žádném případě nemusí být shodné, ale měly by se dobře doplňovat, protože co uvízne nad unijním stropem, to zas poplatí náklady nad tuzemským stropem. Ano, je to trochu složité, ale snad to zafunguje.

Názory a argumenty: Petr Janyška: Polská veřejnoprávní televize jako nástroj vládní propagandy

Polská veřejnoprávní televize TVP, Telewizja Polska, už dávno není veřejnoprávní. Není nestranná, není objektivní, nepromítá do svých pořadů a především do svého zpravodajství názory a postoje všech obyvatel. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) ji od svého vítězství v roce 2015 přetvořila v hlavní nástroj své propagandy.

Názory a argumenty: Karel Barták: Von der Leyenová v projevu o stavu Unie hodně věcí navrhla, ale leccos zamlčela

Byl to státnický projev na úrovni výzev, kterým čelí Evropská unie sužovaná válkou na svém prahu a jejími neblahými dopady. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nešetřila obdivem k ukrajinské chrabrosti, tvrdými slovy na adresu Moskvy i povzbuzením pro členské státy Unie, aby zůstaly tváří v tvář bezpráví semknuté, jednotné a solidární. Neváhala si obrazně posypat hlavu popelem, a to několikanásobně.

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Ožehavé výroky v neklidné době

Největším nepřítelem každého politika jsou jeho vlastní slova. V internetové době je zkrátka nebezpečné rezolutně něco tvrdit bez podmiňovacího způsobu. Když se situace změní a je nutné otočit kormidlem, vždy se najde novinář, který to dotyčnému s gustem omlátí o hlavu.

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Prezident vládě nepomáhá

Prezident by měl být v českém ústavním a politickém systému stabilizačním prvkem. Dosluhující prezident Miloš Zeman svorníkem české politiky a společnosti během svého prezidentství ale nikdy nebyl. A není jím ani nyní, v době krize.

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Republikánští kandidáti škobrtli. Získají i tak většinu v Senátu?

Ve Spojených státech se blíží volby do Kongresu a předpovědi, která strana z nich vytěží více, se maličko komplikují. Většinu letošního roku strávili republikáni nadšeným očekáváním. Vypadalo to totiž, že se jim hladce podaří ukořistit většinu v obou komorách. Inflace v čele s drahým benzinem, neschopnost demokratů dohodnout se takřka na ničem a Donald Trump uklizený do ústraní, to všechno jim hrálo do karet.

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Modré, nebo hnědé Švédsko

Pokud bychom se řídili novinovými titulky, museli bychom dospět k závěru, že ze vzorného multikulturního Švédska se přes noc stala protofašistická země, která se vydala do rukou krajní pravici. Co jsou Švédští demokraté, které volil každý pátý Švéd, vlastně zač?

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Bublina praskla a co dál

Letošek ukázal, že nadšení z raketově rychlého pokroku, o kterém svět snil během pandemie, bylo předčasné. Práce z domu vydržela jen někde a lidé zase ztrácejí čas dojížděním. Svět se nepřesunul do virtuálního vesmíru, pozvánky na firemní akce či výstavy do Metaversu přestaly chodit.