O knihách s knihovnicí

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

O knihách s knihovnicí: 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny připomíná, jak se správně píší některá problematická slova

Knihu 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, kterou sestavily dvě bohemistky a jazykové korektory Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Obsahuje celkem sto vybraných výrazů, které často slyšíme, ale když je máme napsat, dělá nám to problém,“ uvádí. Dále pořad připomíná ocenění za nejlepší non-fiction comics.

O knihách s knihovnicí: Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal

Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.

O knihách s knihovnicí: Kniha Dějiny světa v 50 psech připomíná psy, kteří se zapsali do historie

Originální publikaci Dějiny světa v 50 psech, jejíž autorkou je americká autorka Mackenzi Leeová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha přináší řadu pozapomenutých informací o psech různých plemen, kteří se zapsali do historie,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavem Purkrábkem o jeho Šumavských literárních čtvrtcích.

O knihách s knihovnicí: Dětskou knížku Madlenka a jednorožec si zamilují hlavně malé holčičky, myslí si knihovnice

Knihu Madlenka a jednorožec, kterou napsala Briony May Smith, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Určitě si ji zamilují hlavně malé holčičky. Vypráví o Madlence, která se setká se skutečným jednorožcem,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Harasimovou o její nové knize Volným pádem.

O knihách s knihovnicí: Dětská kniha Velký úklid o nepořádné Marušce přiměje k zamyšlení i rodiče

Knihu Markéty Pilátové Velký úklid o malé Marušce, která po sobě neumí uklízet, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je psaná tak, že je na první pohled vypadá jako určená malým čtenářům, ale je plná zamyšlení i pro jejich rodiče,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s autorem povídek Petrem Bobkem.

O knihách s knihovnicí: Po stopách baroka v Čechách se děti mohou vydat s knihou Martina Bedřicha

Publikaci Po stopách baroka v Čechách, kterou napsal literární historik Martin Bedřich, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to kniha určená dětem, zaujala mě hlavně výtvarná stránka a grafické zpracování,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Jiřím Macounem.

O knihách s knihovnicí: Knihy psychiatra Radkina Honzáka jsou zábavné, čtivé i plné informací

Cyklus knih psychiatra Radkina Honzáka představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Jsou velmi čtivé, napsané s velkým nadhledem a životními zkušenosti. Při čtení se člověk pobaví, získá spoustu informací a zjistí, že vše se dá brát s humorem,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s autorem knih o záhadách Arnoštem Vašíčkem.

O knihách s knihovnicí: Nejtajemnější kniha světa, kterou dosud nikdo nedokázal rozluštit a přečíst, vyšla i v Česku

Voynichův rukopis, respektive reprodukci všech jeho stránek s úvodní studií, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „V českém jazyce máme díky tomuto nakladatelskému počinu k dispozici první vydání nejtajemnější knihy světa. Proč poutá takovou pozornost? Nikdo dosud nebyl schopný rozluštit a přečíst ji,“ připomíná. Dále se pořad věnuje prozaické prvotině Jiřího Šestáka Cesta jinam.

O knihách s knihovnicí: Jaké hry mohl hrát malý Mozart nebo Einstein? To prozrazuje pestrá kniha pro dětské čtenáře

Publikaci Dětství slavných od Mozarta po Einsteina představuje knihovnice Helena Jelínková. „Kniha velkého formátu plná krásných ilustrací seznamuje děti s 25 slavnými osobnostmi. Z profilu každé z nich se dozví, jaké bylo její dětství i začátky. Velmi pěkné jsou připomínky dětských her, které mohlo dítě v dané zemi hrát,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelkou Irenou Obermannovou o její novele Babička.

O knihách s knihovnicí: Výpravná monografie zavede do kostela v srdci Milevska

Monografii Sv. Bartoloměj, kostel v srdci Milevska, kterou připravili Martin Pelich a Eva Raymanová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je na krásném křídovém papíře, doprovázená mnoha ilustracemi a fotografiemi a je velmi zdatně odborně napsána,“ říká. Dále pořad nabízí krátký rozhovor se spisovatelem Jiřím Březinou o jeho nejnovější detektivce Mizení.

O knihách s knihovnicí: Poklady jižních Čech můžete objevit díky knize

Publikaci Poklady jižních Čech představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je pojata jako prezentace unikátních sbírek z muzeí zřizovaných Jihočeským krajem,“ vysvětluje. Dále pořad přináší rozhovor s režisérkou Martinou Schlegelovou o divadelní a rozhlasové podobě novely Café Groll, jejímž autorem je jihočeský spisovatel Jan Štifter.

O knihách s knihovnicí: Se skřítkem Vltavínkem můžou nejmenší čtenáři putovat po proudu řeky Vltavy

Knihu Zuzany Pospíšilové Putování skřítka Vltavínka po Vltavě, která je určena nejmenším čtenářům, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Spolu se skřítkem Vltavínkem a krásnou vílou Vltavěnkou děti poplují po proudu řeky Vltavy od pramene až k místu, kde se vlévá do Labe,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Petrem Stančíkem o jeho románu Pravomil aneb Ohlušující promlčení.

O knihách s knihovnicí: Dobu, v níž žil a tvořil Shakespeare, přibližuje v oceněné knize překladatel jeho díla Martin Hilský

Publikaci Shakespearova Anglie: Portrét doby, která se stala Knihou roku 2021, přibližuje knihovnice Monika Vlasáková. „Autor Martin Hilský, překladatel celého Shakespearova díla, se pokusil o vykreslení obrazu Shakespearovy Anglie, je to velmi zajímavé čtení a nahlédnutí do historie,“ říká. Dále pořad nabízí rozhovor s Andreasem Pittlerem o jeho detektivkách.

O knihách s knihovnicí: Román Ve jménu Metody popisuje dobu, kdy demokracii vystřídal autoritářský zdravotnický systém

Dystopický román, který napsala německá autorka Juli Zeh, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Zavádí čtenáře do nepříliš vzdálené budoucnosti, kde v Evropě vystřídala demokracii jako vládnoucí systém takzvaná Metoda. To je autoritářský zdravotnický systém, jehož hlavním cílem je zdraví člověka,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem o jeho nové knize Temné osudy Habsburků a jejich příbuzných.

O knihách s knihovnicí: Táborská knihovna je i útočištěm astronomů, přednášky o vesmíru je možné sledovat online

Táborská knihovna má na střeše astronomickou observatoř. Přednášky o vesmíru, které táborští astronomové pořádají, mohou díky knihovnickým internetovým kanálům sledovat lidé doma. „Knihovna vysílá přednášky živě, jsou pojaté opravdu velmi zajímavým a populárně vědeckým způsobem,“ dodává knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Terezou Límanovou o její knize Drzá, líná neschopná.

O knihách s knihovnicí: Václav Větvička popisuje ve své knize národní řeku Vltavu faktograficky a zároveň emotivně

Monografii Václava Větvičky věnovanou naší národní řece představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Vltavu popisuje od pramenů po soutok faktograficky a zároveň emotivně,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s hercem Matějem Dadákem o jeho novele Muž bez jazyka.

O knihách s knihovnicí: Fiškus a vánoční skřítek přináší dobrodružný příběh pro malé čtenáře

Jednu z knih o kocourku Fiškusovi, jehož stvořil švédský spisovatel Sven Nordqvist, představuje knihovnice Helena Jelínková. Příběh nazvaný Fiškus a vánoční skřítek je podle ní dobrodružné vánoční vyprávění určené hlavně malým čtenářům. Dále pořad přináší krátký rozhovor se šéfem nakladatelství Radioservis.

O knihách s knihovnicí: Kniha Šeptuchy zavede mezi ženy, které umí léčit, plnit lidem přání, ale také škodit

Román s názvem Šeptuchy, který napsala mladá slovenská autorka Alena Sabuchová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Jde o poutavé vyprávění střípků ze života v Podlasí, což je území na pomezí Polska a Běloruska. Jde o krásný kraj se svými zvyky, pověstmi a především obyvateli, ke kterým patří i šeptuchy a jejich magie. Šeptuchy jsou ženy, které dokáží léčit či plnit lidem přání, ale i škodit,“ říká.

O knihách s knihovnicí: Příběh Gumpa, psa, který naučil lidi žít, se dotkne dětí i dospělých

Knihu Gump – pes, který naučil lidi žít autora Filipa Rožka představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to příběh vyprávěný psem o jeho putování od jednoho člověka ke druhému. Dotkne se dětí i dospělých. Myslím, že dospělé dojme příběh a děti to budou vnímat tak, že psům je třeba pomáhat,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou o její povídce Duch babičky Terezy.

O knihách s knihovnicí: Nová monografie o Oskaru Nedbalovi přibližuje vztah hudebního skladatele k Táboru

Publikaci Táborský rodák Oskar Nedbal zaměřenou na vztah skladatele k městu Tábor, kterou napsala hudební pedagožka Ludmila Peřinová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Jiřím Šestákem o jeho první novele Cesta jinam.

O knihách s knihovnicí: Kniha Táborská hvězdárna připomíná osudy astronomie u Jordánu

Publikaci Táborská hvězdárna aneb Osudy astronomie u Jordánu představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Michaelem Kocábem o jeho knize pamětí Vabank.

O knihách s knihovnicí: Ostrov Tisíce hvězd potěší hlavně náctileté čtenáře, je to mix fantasy a dobrodružné literatury

Knihu švédské autorky Emmy Karinsdotter představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad nabízí rozhovor o hokejovém komiksu Jágr, Legenda, jehož scénář napsal Lukáš Csicsely.

O knihách s knihovnicí: Knihovnické pohádky jsou veselé i napínavé a vysvětlí, jak zacházet s knihami

Knihu Zuzany Pospíšilové pro děti představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Cempírkem o jeho novince Kdo se směje naposled.

O knihách s knihovnicí: Světla a stíny hejtmanovy životní cesty odhaluje kniha o Janu Žižkovi z Trocnova

Publikaci, jejímž autorem je Otomar Dvořák, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor se Stevem Lichtagem o jeho novém dokumentu Stingl – Malý velký Okima.

O knihách s knihovnicí: Chata ve Švýcarsku ukazuje, že červené knihovny se nemusíme bát

Romantickou novelu Julie Caplinové představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Dvořákem o publikaci, která připomíná 30 let Národního parku Šumava.

O knihách s knihovnicí: Kniha Českobudějovicko nejen z nebe nabízí jedinečný pohled na krajinu

Obrazovou publikaci představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem, který právě vydal svou 200. knihu, a překonal tak vlastní rekord.

O knihách s knihovnicí: Cesta časem na starých mapách ukazuje historii světa očima kartografie

Publikaci o vzácných mapách představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor o projektu českokrumlovské knihovny Čtenářské jednohubky, který můžete sledovat na Youtube.

O knihách s knihovnicí: Žena ve fialové sukni je příběh o stalkingu s překvapivým závěrem

Knihu japonské autorky představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší krátký rozhovor s nejprodávanější českou autorkou detektivek Michaelou Klevisovou.

O knihách s knihovnicí: Etiketa do kapsy pomůže s návratem mezi lidi po covidových uzávěrách

Knihu Ladislava Špačka představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Bartuškou, který píše naučné publikace o Vltavotýnsku.

O knihách s knihovnicí: Emma, Faun a zapomenutá kniha je prázdninová četba pro milovnice fantasy žánru

Knihu německé autorky Mechthild Gläserové představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad přináší krátký rozhovor s táborským spisovatelem Karlem Denišem Jordánem.

O knihách s knihovnicí: Kniha Eta v životě našich domácností potěší i pobaví pamětníky

Publikaci se spoustou obrázků představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s fotografkou Jarmilou Štukovou o snímcích z války.

O knihách s knihovnicí: Olinka a kouzelná truhla potěší začínající čtenáře

Knihu oblíbeného dětského autora Petra Huga Šlika představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále krátký rozhovor o publikaci Drahé kameny Moravy a Slezska od renesance po secesi.

O knihách s knihovnicí: Publikace s názvem Pod jedním nebem přibližuje kulturu na česko-rakouské hranici

Knihu rakouské publicistky představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší krátký rozhovor s botanikem Václavem Větvičkou o titulu Jak voní můj domov.

O knihách s knihovnicí: Kniha Savci Táborska je první ze zamýšlené edice o místní přírodě

Publikaci, kterou vydalo Husitské muzeum v Táboře, představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor o čtenářské gramotnosti dětí.

O knihách s knihovnicí: Kniha pro teenagery Daleko od stromu vypráví příběh tří nevlastních sourozenců

Román, který napsala Robin Benway, představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad přináší rozhovor s jihočeskou básnířkou Kateřinou Bolechovou, která byla nominována na cenu Magnesia Litera.

O knihách s knihovnicí: Román s autobiografickými prvky Z rodu vyvolených je knižním debutem syna Alaina Delona

Dílo mladého francouzského herce, modela a spisovatele Alaina-Fabiena Delona představuje knihkupyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor o knize, která přibližuje Jižní stezku z projektu Via Czechia.

O knihách s knihovnicí: Planeta idiotů vypráví příběh z nedaleké budoucnosti, kdy se svět vzpamatovává z pandemie koronaviru

Nový román sci-fi autora Romana Bureše představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor s Pavlou Gombou, která zachytila v knize skutečné příběhy lidí žijících v nejchudších částech světa.

O knihách s knihovnicí: Husitské muzeum v Táboře vydalo knihu k 600. výročí založení města

Publikaci Tábor 600 let představuje knihovnice Monika Vlasáková. Také vyšla kniha Anton Erhard Martinelli – Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách, kterou vydal Národní památkový ústav.

O knihách s knihovnicí: Anglický humor s uklidňující vůní levandule nabízí kniha Dobrý ročník

Humoristická novela, kterou napsal Peter Mayle, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále rozhovor s Luďkem Němcem, mladým autorem knih o odsunutých rodinách.

O knihách s knihovnicí: Odvaha je volba a Papežova dcera

Eva Staněk z táborské knihovny představí skautský komiks Odvaha je volba. Spisovatel Jan Bauer vydal román z renesanční Itálie Papežova dcera.  

O knihách s knihovnicí: Osamělou horu představí Veronika Kučerová

Zalistujeme knížkou Edy Kriseové Osamělá hora. Dojde i na slavnostní křest nové detektivky Jitky Ludvíkové Případ čurací panny.

O knihách s knihovnicí: Před sto lety se narodil Zdeněk Miler

Helena Jelínková představí český překlad dětské knížky Ikabog od autorky slavného Harryho Pottera. Na dnešek připadá sté výročí narození autora dětských knížek a večerníčků, Zdeňka Milera.

O knihách s knihovnicí: Metamorfórky Lukáše Csicselyho a nejstarší osídlení Tábora

Rubrika O knihách s knihovnicí se zaměří na knihu Františka Šmahela Tábor od počátku osídlení do roku 1452, která shrnuje dosavadní poznatky o počátcích tohoto jihočeského města. A zvláštní název Metamorfórky je pro změnu titulem pohádkové knihy zlivsko-pražského autora Lukáše Csicseliho. 

O knihách s knihovnicí: O knihách s knihovnicí

Rubrika Filipa Černého pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

O knihách s knihovnicí: Rubrika Filipa Černého pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to č

Kdo z vás jel hlavním tahem přes Vimperk, tak si určitě na jedné z kruhových křižovatek všiml praporů s datem konání šestého ročníku festivalu Šumava Litera. 

O knihách s knihovnicí: Všímavá siréna je inteligentní pohádka s ekologickým podtextem

Knihu pro děti, kterou napsal maďarský autor Mátyás Dunajcsik, představuje Helena Jelínková. Dále krátký rozhovor na téma: Může se Ivo Šmoldas zamotat do svých myšlenek?

O knihách s knihovnicí: K 600. výročí založení husitkého města vyšla kniha Tábor – O městě pevnosti

Publikaci Jakuba Smrčky a Zdeňka Vybírala o historii Tábora představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále rozhovor o prvním díle pamětí kněze a pedagoga Karla Skalického.

O knihách s knihovnicí: Kniha Jirka a indiáni obsahuje krásné ilustrace doplněné krátkými texty

Dílo brněnského výtvarníka a ilustrátora Pavla Čecha představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále rozhovor s táborským spisovatelem Karlem Denišem alias Karlem Jordánem.

O knihách s knihovnicí: Život spisovatele Masadžiho Išikawy by vydal ne na jeden, ale hned na několik románů

Osud muže, jehož matka byla Japonka a otec Korejec, a jeho knihu Řeka v temnotě představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem.

O knihách s knihovnicí: Planeta Země: kruté místo k žití ukazuje, jak vidí svět generál v záloze

Knihu s úvahami Andora Šándora představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále rozhovor s českobudějovickým spisovatelem Jaromírem Jindrou o Návratu mrtvého muže.

O knihách s knihovnicí: Hodinový strojek přináší krátký příběh z městečka, jehož chloubou je orloj

Knihu britského spisovatele Philipa Pullmana představuje Veronika Kučerová. Rozhovor s Janem Štifterem, který přispěl do knihy s podtitulem 19 spisovatelů proti covid-19.  

O knihách s knihovnicí: Kniha Povolání: Přírodovědec poutavě přibližuje vědecké objevy z jižních Čech

Publikaci, kterou napsal Marek Kerles, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále reportáž z návštěvy výstavy psacích stolů slavných v Prácheňském muzeu v Písku.

O knihách s knihovnicí: Příběh nového jména ukazuje, že má cenu číst i několikadílné romány

Druhou knihu z tetralogie Geniální přítelkyně Eleny Ferrante představuje Eva Měřínská, rozhovor s Alicí Flemrovou, která pětidílný román přeložila z italštiny do češtiny.

O knihách s knihovnicí: Charlotta – Žena T. G. M. je velmi čtivá kniha o statečné ženě s mnoha talenty

Monografii o americké manželce prvního československého prezidenta představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále rozhovor s Tomášem Vaňourkem o knize Zikmund 100.

O knihách s knihovnicí: Mysteriózní detektivka Outsider potěší milovníky napětí a temných příběhů

Knihu, kterou napsal mistr hororů Stephen King, představuje Veronika Kučerová. Dále rozhovor o publikaci Kdo po Žižkovi: Životní příběh Prokopa Holého řečeného Veliký.

O knihách s knihovnicí: Kniha s názvem Dětský mozek vysvětlený rodičům radí, co dát dítěti do vínku

Publikaci, kterou napsal španělský neuropsycholog Álvaro Bilbao, představuje Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor s autorkou fantasy knih Michaelou Burdovou.

O knihách s knihovnicí: Publikace Doudlebsko od jara do zimy připomíná stále žijící tradice regionu

Knihu Jana Šimánka představuje knihovnice Helena Stejskalová. Spisovatel Jan Bauer oslaví 75. narozeniny a vydává historické detektivky s oblíbenými dvojicemi detektivů.

O knihách s knihovnicí: Děj knihy Sběratel sněhu se skládá ze tří příběhu

Dílo českobudějovického autora Jana Stiftera představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor se Zuzanou Hosnedlovou o její knize Příručka pro život.

O knihách s knihovnicí: Babička Boženy Němcové je jako povinná četba na druhém stupni úplně nevhodná, říká knihovnice

Před 200 lety, 4. února 1820, se narodila spisovatelka Božena Němcová. Její nejslavnější román Babička je ale dnes poměrně rozporuplnou položkou v seznamech povinné četby na druhém stupni základních škol.