O knihách s knihovnicí

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

O knihách s knihovnicí: O nelehkém pátrání po zmizelé dívce vypráví Klekánice, první detektivka Terezy Bartošové

Detektivku Klekánice, kterou jako svou prvotinu napsala lékařka a začínající spisovatelka Tereza Bartošová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Malá Adrianka, která tráví léto u babičky na venkově, zmizí beze stopy. Dva mladí detektivové hned od začátku vědí, že to nebude lehký případ. Navíc to není jediná holčička, která v této vsi zmizela,“ nastiňuje zápletku. Dále pořad přináší krátký rozhovor s Janem Burianem o jeho Zpívající knize.

O knihách s knihovnicí: Malý mnich je příběh chlapce, který změní život a vstoupí do hinduistického kláštera v Bhútánu

Knihu Malý mnich, kterou napsala Irena Vacková, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Zavítáme do Bhútánu. Hlavním hrdinou je postižený chlapec, pro kterého se jediným východiskem ze zdravotních problémů stane vstup do hinduistického kláštera,“ vypráví. Dále pořad přináší rozhovor s historikem Vlastislavem Janíkem, autorem knih o koncentračních táborech.

O knihách s knihovnicí: Belinda a tajemný výlet zavede malé čtenáře do tajuplné říše mezi světy

Knihu Belinda a tajemný výlet, kterou napsala televizní moderátorka Jolka Krásná, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Příběh pro zhruba desetileté čtenáře se odehrává v tajuplné říši mezi světy, kam se dá projít jedině skrz obrovskou pavučinu. Je plná květin a překrásné přírody, ale i tam se skrývá nebezpečí,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s Markétou Lukáškovou o její knize Co vás v dějáku nenaučili.

O knihách s knihovnicí: Mytické ženy, jak je neznáte, představuje kniha Milované a obávané

Knihu Milované a obávané s podtitulem Mytické ženy, jak je neznáte, kterou napsala Kate Hodgesová, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Autorka shromáždila ke každé vybrané ženě mnoho dostupných informací, popsala jejich činy a charakter,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelem Františkem Niedlem.

O knihách s knihovnicí: Přes 90 skutečných zločinů a afér ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa popisuje kniha trojice autorů

Publikaci Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Seznámí s více než devadesáti rozličnými případy a aférami, k nimž se dochovaly archivní spisy a novinové články. Případy, které se opravdu staly, vybrala trojice autorů,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s historičkou Blankou Rozkošnou, autorkou knihy Po stopách Přemysla Otakara II.

O knihách s knihovnicí: Rodiče mají přímo magický nástroj na zvládání krizí, připomíná kniha Šťastné dítě, šťastný dospělý

Knihu Šťastné dítě, šťastný dospělý, kterou napsal Edward M. Hallowell, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „V celkem šestnácti kapitolách autor vysvětluje třeba to, že všichni rodiče mají přímo magický nástroj na zvládání krizí nebo jak pomoci dítěti mít optimistický přístup,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o knižním výboru z moderní ázerbajdžánské tvorby.

O knihách s knihovnicí: Historii jihočeského kominického cechu vypráví ve své knize Kominíci Eva Bažantová

Monografii Kominíci, kterou napsala Eva Bažantová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Popisuje, jak přišli kominíci do Čech, jak fungoval jihočeský kominický cech a jak se vyvíjel,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s předsedkyní českého centra PEN klubu Markétou Mališovou

O knihách s knihovnicí: Pompiéři, požárníci, hasiči. Obsáhlá kniha vypráví dějiny českého hasičství

Knihu Josefa Nitry Pompiéři, požárníci, hasiči: Dějiny českého hasičství představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to obsáhlá publikace s mnoha fotografiemi. Líbilo se mi, že je rozkročená opravdu široce už od pradávného používání ohně a prvních protipožárních opatření,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Jitkou Ludvíkovou o její detektivce Poslední pozdrav.

O knihách s knihovnicí: Kniha Labutí dům přibližuje, jak těžké bylo splnit si životní sen v době první republiky

Knihu Labutí dům Daniely Krolupperové o životě v první republice představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je určená mladým čtenářům a vypráví o třech mladých lidech, kteří se snaží splnit si svůj životní sen,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tiborem Šiškou o jeho knize Byť bojovníkom je úžasné.

O knihách s knihovnicí: V knize Všežravý stát Václav Rambousek vysvětluje politické i ekonomické principy fungování státu

Knihu Všežravý stát, kterou napsal Václav Rambousek, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Kdo si toto dílo přečte, neprohloupí, navíc možná konečně pochopí, jak stát funguje. Autor výstižně a srozumitelně popsal politické a ekonomické fungování státu,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Jiřím Šestákem o jeho syrové novele Divoká hanba.

O knihách s knihovnicí: Kniha Život v utajení odhaluje skutečný životní příběh agentky CIA

Knihu Život v utajení – Příběh agentky CIA, kterou napsala bývalá agentka Amaryllis Fox, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Agentská zpověď se hned stala trhákem, popisuje totiž vnitřní pohnutky i problémy v osobním životě, rozhodování na hraně morálky. Kniha je něco mezi memoáry a detektivkou,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Pavlem Hénikem o jeho knihách Korporace a Konspirace.

O knihách s knihovnicí: Stela a 16 huskyů je dobrodružný a dojemný příběh o musherství a závodění se psy

Rodinnou knihu Terezy Pařízkové Stela a 16 huskyů představuje knihovnice Helena Jelínková. „Hrdinkou je desetiletá holčička, která žije v horské chalupě s tatínkem. Ten si v dobrodružném a dojemném příběhu plní sen, stává se musherem a závodí se psy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Dankou Šárkovou o její knize Alenka, Krakonoš a Vánoce.

O knihách s knihovnicí: Příběhy ze Šumavy v komiksech seznamují s komplikovanou historií jihočeského pohoří

Knihu Příběhy ze Šumavy v komiksech autorské dvojice Radek Drahný a David Škodný představuje knihovnice Helena Jelínková. „Tvůrci si dali nesnadný úkol seznámit čtenáře s komplikovanou historií Šumavy. Od prvních stránek se otevírá velká spousta napínavých dějů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s autorkou mystery románů Martinou Mouseovou o její knize Divoké rokle.

O knihách s knihovnicí: Kniha povídek Liliputi je bezprostřední reakcí na válku na Ukrajině

Knihu Liliputi, jejímž autorem je Jan Němec, představuje knihkupkyně Veronika. „Napsal ji jako bezprostřední reakci na válku Ukrajině. Kniha obsahuje celkem pět povídek,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Hejkalovou o jejím románu Dům pod náměstím.

O knihách s knihovnicí: Kniha o českém velkopřevorství řádu maltézských rytířů připomíná dějiny staré stovky let

Publikaci České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách, kterou napsal Milan Buben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je ukázkou zpracování několikasetletých řádových dějin se smyslem pro detail,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tomášem Pospěchem, který sestavil knihu o Felixi Kolmerovi.

O knihách s knihovnicí: 232 dopisů, které z válečné fronty poslal budějovický malíř Jan Rafael Schuster, vyšlo v knize

Publikaci Jan Rafael Schuster ve světové válce aneb Dopisy a kresby budějovického malíře z let 1915-1918 představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jedná se o velmi zajímavý soubor 232 dvou dopisů, lístků a pohlednic z italské a haličské fronty a 72 kreseb, které byly pořízeny během účasti malíře v první světové válce,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o tchajwanském komiksu, který zpracovával do té doby zapovězená témata.

O knihách s knihovnicí: Detektivka Jiřího Březiny Nalezení je novým přírůstkem do série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem

Novou knihu autora detektivek Jiřího Březiny Nalezení představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Opět se setkáváme s vyšetřovatelem Tomášem Volfem. Stejně jako předchozí knihy je i tato velice čtivá a napětí postupně graduje,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou a nakladatelkou Jaroslavou Pixovou.

O knihách s knihovnicí: Novinka Jana Štiftera Paví hody ukazuje nelehký život obyvatel vesnice v první polovině 20. století

Novou knihu Paví hody, kterou napsal Jan Štifter, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Příběh se odehrává v malé vesničce Horní Jelení v letech 1918 až 1946. Je tedy zřejmé, že do života obyvatel se promítají nelehké události, avšak pro autora jsou důležitější osobní dramata a osudy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Marií Špačkovou o jejích Pohádkách z Jindřichova Hradce a okolí.

O knihách s knihovnicí: Kniha Citový život zvířat vás naučí smýšlet o emočních projevech zvířat úplně jinak

Publikaci Citový život zvířat, kterou napsal německý přírodovědec Peter Wohlleben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Přečtením knihy začnete o zvířatech a jejich emočních projevech smýšlet zcela jinak,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s geologem a klimatologem Václavem Cílkem o jeho vztahu k řece Vltavě.

O knihách s knihovnicí: Dějiny Židů v českých zemích připomíná nová monografie. Autoři čerpali z pamětí i dopisů

Novou monografii Židé v českých zemích. Společná cesta dějinami, kterou sestavilo několik autorů, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je psána takovým pohledem zevnitř, protože autoři čerpali z primárních zdrojů, z různých zápisků z cest, pamětí, osobních archivů, dopisů a tak dále,“ říká. Dále v pořadu bohemista Štěpán Balík připomene, co z pračeštiny se udrželo v naší mluvě dodnes.

O knihách s knihovnicí: Výpravná publikace provede příběhem malířství nejen odborníky, ale všechny milovníky umění

Knihu Příběh malířství s podnázvem Jak se dělalo umění představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Publikace vede k zamyšlení nad uměním a neučí jen jména malířů. Je sestavená s velkým porozuměním a velmi pěkně provede příběhem umění nejen malíře a kritiky, ale i obyčejného diváka a milovníka umění,“ říká. Dále pořad zve na Noc literatury.

O knihách s knihovnicí: Kniha Propletený život popisuje, jak houby mění naši mysl a ovlivňují budoucnost

Publikaci Propletený život s podnázvem Jak houby utvářejí svět, mění naši smysl a ovlivňují budoucnost, kterou napsal Merlin Sheldrake, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je výzvou na dobrodružnou výpravu do říše hub a je to velmi zajímavé čtení,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Lukášem Bočkem, který vydal knižní prvotinu Zahrada mrtvých duší.

O knihách s knihovnicí: Pompiéři, požárníci, hasiči. Výpravná publikace připomíná historii českých hasičů

Výpravou a objemnou knihu Pompiéři, požárníci, hasiči, jejímž autorem je Josef Nitra, představuje knihovnice Monika Vlasáková. Přečte hasičské desatero. Dále pořad přináší krátký rozhovor s jindřichohradeckým zpěvákem a advokátem Ivo Jahelkou.

O knihách s knihovnicí: Kniha Můj rodný blázinec vypráví životní příběh známého českého psychiatra Radkina Honzáka

Knihu Můj rodný blázinec s podtitulem Životní příběh známého českého psychiatra Radkina Honzáka, kterou napsala Daniela Brůhová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Autorka sestavila knihu, která Honzákův životní blázinec výstižně přibližuje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s bohemistou Štěpánem Balíkem o vlivu cizích jazyků na češtinu a naopak.

O knihách s knihovnicí: Útěk Kryšpína N. vypráví dětským čtenářům příběh chlapce, který se stává snadným terčem šikany

Knihu Útěk Kryšpína N., kterou napsala Ivona Březinová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Hrdinou je obyčejný kluk, který žije pouze s babičkou, téměř neslyší a musí nosit sluchadla. Stává se snadným terčem šikany,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Vodřichem o jeho Příbězích ze šumavských chalup.

O knihách s knihovnicí: Historii řádu maltézských rytířů můžete poznat do detailu díky publikaci o českém velkopřevorství

Knihu České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách, kterou napsal Milan Michael Buben, historik, heraldik a rytíř, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Publikace je ukázkou zpracování několikasetletých řádových dějin se smyslem pro detail,“ říká. Dále pořad přináší Tomášem Pospěchem o nejkrásnější knize roku

O knihách s knihovnicí: Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola je příběh pro dívky, které mají rády dobrodružství

Knihu Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola, kterou napsala Lucie Hlavinková, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je určena všem, kdo mají rádi příběhy o dětech spojené s dobrodružstvím a okořeněné i trochou fantazie. Zaujme spíše dívky, protože sesterstvo tvoří tři děvčata,“ říká. Dále v pořadu zazní ukázka z románu Markéty Harasimové Na kočičí svědomí.

O knihách s knihovnicí: 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny připomíná, jak se správně píší některá problematická slova

Knihu 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, kterou sestavily dvě bohemistky a jazykové korektory Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Obsahuje celkem sto vybraných výrazů, které často slyšíme, ale když je máme napsat, dělá nám to problém,“ uvádí. Dále pořad připomíná ocenění za nejlepší non-fiction comics.

O knihách s knihovnicí: Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal

Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.

O knihách s knihovnicí: Kniha Dějiny světa v 50 psech připomíná psy, kteří se zapsali do historie

Originální publikaci Dějiny světa v 50 psech, jejíž autorkou je americká autorka Mackenzi Leeová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha přináší řadu pozapomenutých informací o psech různých plemen, kteří se zapsali do historie,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavem Purkrábkem o jeho Šumavských literárních čtvrtcích.

O knihách s knihovnicí: Dětskou knížku Madlenka a jednorožec si zamilují hlavně malé holčičky, myslí si knihovnice

Knihu Madlenka a jednorožec, kterou napsala Briony May Smith, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Určitě si ji zamilují hlavně malé holčičky. Vypráví o Madlence, která se setká se skutečným jednorožcem,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Harasimovou o její nové knize Volným pádem.

O knihách s knihovnicí: Dětská kniha Velký úklid o nepořádné Marušce přiměje k zamyšlení i rodiče

Knihu Markéty Pilátové Velký úklid o malé Marušce, která po sobě neumí uklízet, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je psaná tak, že je na první pohled vypadá jako určená malým čtenářům, ale je plná zamyšlení i pro jejich rodiče,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s autorem povídek Petrem Bobkem.

O knihách s knihovnicí: Po stopách baroka v Čechách se děti mohou vydat s knihou Martina Bedřicha

Publikaci Po stopách baroka v Čechách, kterou napsal literární historik Martin Bedřich, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to kniha určená dětem, zaujala mě hlavně výtvarná stránka a grafické zpracování,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Jiřím Macounem.

O knihách s knihovnicí: Knihy psychiatra Radkina Honzáka jsou zábavné, čtivé i plné informací

Cyklus knih psychiatra Radkina Honzáka představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Jsou velmi čtivé, napsané s velkým nadhledem a životními zkušenosti. Při čtení se člověk pobaví, získá spoustu informací a zjistí, že vše se dá brát s humorem,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s autorem knih o záhadách Arnoštem Vašíčkem.

O knihách s knihovnicí: Nejtajemnější kniha světa, kterou dosud nikdo nedokázal rozluštit a přečíst, vyšla i v Česku

Voynichův rukopis, respektive reprodukci všech jeho stránek s úvodní studií, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „V českém jazyce máme díky tomuto nakladatelskému počinu k dispozici první vydání nejtajemnější knihy světa. Proč poutá takovou pozornost? Nikdo dosud nebyl schopný rozluštit a přečíst ji,“ připomíná. Dále se pořad věnuje prozaické prvotině Jiřího Šestáka Cesta jinam.

O knihách s knihovnicí: Jaké hry mohl hrát malý Mozart nebo Einstein? To prozrazuje pestrá kniha pro dětské čtenáře

Publikaci Dětství slavných od Mozarta po Einsteina představuje knihovnice Helena Jelínková. „Kniha velkého formátu plná krásných ilustrací seznamuje děti s 25 slavnými osobnostmi. Z profilu každé z nich se dozví, jaké bylo její dětství i začátky. Velmi pěkné jsou připomínky dětských her, které mohlo dítě v dané zemi hrát,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelkou Irenou Obermannovou o její novele Babička.

O knihách s knihovnicí: Výpravná monografie zavede do kostela v srdci Milevska

Monografii Sv. Bartoloměj, kostel v srdci Milevska, kterou připravili Martin Pelich a Eva Raymanová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je na krásném křídovém papíře, doprovázená mnoha ilustracemi a fotografiemi a je velmi zdatně odborně napsána,“ říká. Dále pořad nabízí krátký rozhovor se spisovatelem Jiřím Březinou o jeho nejnovější detektivce Mizení.

O knihách s knihovnicí: Poklady jižních Čech můžete objevit díky knize

Publikaci Poklady jižních Čech představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je pojata jako prezentace unikátních sbírek z muzeí zřizovaných Jihočeským krajem,“ vysvětluje. Dále pořad přináší rozhovor s režisérkou Martinou Schlegelovou o divadelní a rozhlasové podobě novely Café Groll, jejímž autorem je jihočeský spisovatel Jan Štifter.

O knihách s knihovnicí: Se skřítkem Vltavínkem můžou nejmenší čtenáři putovat po proudu řeky Vltavy

Knihu Zuzany Pospíšilové Putování skřítka Vltavínka po Vltavě, která je určena nejmenším čtenářům, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Spolu se skřítkem Vltavínkem a krásnou vílou Vltavěnkou děti poplují po proudu řeky Vltavy od pramene až k místu, kde se vlévá do Labe,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Petrem Stančíkem o jeho románu Pravomil aneb Ohlušující promlčení.

O knihách s knihovnicí: Dobu, v níž žil a tvořil Shakespeare, přibližuje v oceněné knize překladatel jeho díla Martin Hilský

Publikaci Shakespearova Anglie: Portrét doby, která se stala Knihou roku 2021, přibližuje knihovnice Monika Vlasáková. „Autor Martin Hilský, překladatel celého Shakespearova díla, se pokusil o vykreslení obrazu Shakespearovy Anglie, je to velmi zajímavé čtení a nahlédnutí do historie,“ říká. Dále pořad nabízí rozhovor s Andreasem Pittlerem o jeho detektivkách.

O knihách s knihovnicí: Román Ve jménu Metody popisuje dobu, kdy demokracii vystřídal autoritářský zdravotnický systém

Dystopický román, který napsala německá autorka Juli Zeh, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Zavádí čtenáře do nepříliš vzdálené budoucnosti, kde v Evropě vystřídala demokracii jako vládnoucí systém takzvaná Metoda. To je autoritářský zdravotnický systém, jehož hlavním cílem je zdraví člověka,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem o jeho nové knize Temné osudy Habsburků a jejich příbuzných.

O knihách s knihovnicí: Táborská knihovna je i útočištěm astronomů, přednášky o vesmíru je možné sledovat online

Táborská knihovna má na střeše astronomickou observatoř. Přednášky o vesmíru, které táborští astronomové pořádají, mohou díky knihovnickým internetovým kanálům sledovat lidé doma. „Knihovna vysílá přednášky živě, jsou pojaté opravdu velmi zajímavým a populárně vědeckým způsobem,“ dodává knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Terezou Límanovou o její knize Drzá, líná neschopná.

O knihách s knihovnicí: Václav Větvička popisuje ve své knize národní řeku Vltavu faktograficky a zároveň emotivně

Monografii Václava Větvičky věnovanou naší národní řece představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Vltavu popisuje od pramenů po soutok faktograficky a zároveň emotivně,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s hercem Matějem Dadákem o jeho novele Muž bez jazyka.

O knihách s knihovnicí: Fiškus a vánoční skřítek přináší dobrodružný příběh pro malé čtenáře

Jednu z knih o kocourku Fiškusovi, jehož stvořil švédský spisovatel Sven Nordqvist, představuje knihovnice Helena Jelínková. Příběh nazvaný Fiškus a vánoční skřítek je podle ní dobrodružné vánoční vyprávění určené hlavně malým čtenářům. Dále pořad přináší krátký rozhovor se šéfem nakladatelství Radioservis.

O knihách s knihovnicí: Kniha Šeptuchy zavede mezi ženy, které umí léčit, plnit lidem přání, ale také škodit

Román s názvem Šeptuchy, který napsala mladá slovenská autorka Alena Sabuchová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Jde o poutavé vyprávění střípků ze života v Podlasí, což je území na pomezí Polska a Běloruska. Jde o krásný kraj se svými zvyky, pověstmi a především obyvateli, ke kterým patří i šeptuchy a jejich magie. Šeptuchy jsou ženy, které dokáží léčit či plnit lidem přání, ale i škodit,“ říká.

O knihách s knihovnicí: Příběh Gumpa, psa, který naučil lidi žít, se dotkne dětí i dospělých

Knihu Gump – pes, který naučil lidi žít autora Filipa Rožka představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to příběh vyprávěný psem o jeho putování od jednoho člověka ke druhému. Dotkne se dětí i dospělých. Myslím, že dospělé dojme příběh a děti to budou vnímat tak, že psům je třeba pomáhat,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou o její povídce Duch babičky Terezy.

O knihách s knihovnicí: Nová monografie o Oskaru Nedbalovi přibližuje vztah hudebního skladatele k Táboru

Publikaci Táborský rodák Oskar Nedbal zaměřenou na vztah skladatele k městu Tábor, kterou napsala hudební pedagožka Ludmila Peřinová, představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Jiřím Šestákem o jeho první novele Cesta jinam.

O knihách s knihovnicí: Kniha Táborská hvězdárna připomíná osudy astronomie u Jordánu

Publikaci Táborská hvězdárna aneb Osudy astronomie u Jordánu představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s Michaelem Kocábem o jeho knize pamětí Vabank.

O knihách s knihovnicí: Ostrov Tisíce hvězd potěší hlavně náctileté čtenáře, je to mix fantasy a dobrodružné literatury

Knihu švédské autorky Emmy Karinsdotter představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad nabízí rozhovor o hokejovém komiksu Jágr, Legenda, jehož scénář napsal Lukáš Csicsely.

O knihách s knihovnicí: Knihovnické pohádky jsou veselé i napínavé a vysvětlí, jak zacházet s knihami

Knihu Zuzany Pospíšilové pro děti představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Cempírkem o jeho novince Kdo se směje naposled.

O knihách s knihovnicí: Světla a stíny hejtmanovy životní cesty odhaluje kniha o Janu Žižkovi z Trocnova

Publikaci, jejímž autorem je Otomar Dvořák, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor se Stevem Lichtagem o jeho novém dokumentu Stingl – Malý velký Okima.

O knihách s knihovnicí: Chata ve Švýcarsku ukazuje, že červené knihovny se nemusíme bát

Romantickou novelu Julie Caplinové představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Dvořákem o publikaci, která připomíná 30 let Národního parku Šumava.

O knihách s knihovnicí: Kniha Českobudějovicko nejen z nebe nabízí jedinečný pohled na krajinu

Obrazovou publikaci představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem, který právě vydal svou 200. knihu, a překonal tak vlastní rekord.

O knihách s knihovnicí: Cesta časem na starých mapách ukazuje historii světa očima kartografie

Publikaci o vzácných mapách představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor o projektu českokrumlovské knihovny Čtenářské jednohubky, který můžete sledovat na Youtube.

O knihách s knihovnicí: Žena ve fialové sukni je příběh o stalkingu s překvapivým závěrem

Knihu japonské autorky představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší krátký rozhovor s nejprodávanější českou autorkou detektivek Michaelou Klevisovou.

O knihách s knihovnicí: Etiketa do kapsy pomůže s návratem mezi lidi po covidových uzávěrách

Knihu Ladislava Špačka představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Bartuškou, který píše naučné publikace o Vltavotýnsku.

O knihách s knihovnicí: Emma, Faun a zapomenutá kniha je prázdninová četba pro milovnice fantasy žánru

Knihu německé autorky Mechthild Gläserové představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad přináší krátký rozhovor s táborským spisovatelem Karlem Denišem Jordánem.

O knihách s knihovnicí: Kniha Eta v životě našich domácností potěší i pobaví pamětníky

Publikaci se spoustou obrázků představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor s fotografkou Jarmilou Štukovou o snímcích z války.

O knihách s knihovnicí: Olinka a kouzelná truhla potěší začínající čtenáře

Knihu oblíbeného dětského autora Petra Huga Šlika představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále krátký rozhovor o publikaci Drahé kameny Moravy a Slezska od renesance po secesi.

O knihách s knihovnicí: Publikace s názvem Pod jedním nebem přibližuje kulturu na česko-rakouské hranici

Knihu rakouské publicistky představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší krátký rozhovor s botanikem Václavem Větvičkou o titulu Jak voní můj domov.

O knihách s knihovnicí: Kniha Savci Táborska je první ze zamýšlené edice o místní přírodě

Publikaci, kterou vydalo Husitské muzeum v Táboře, představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor o čtenářské gramotnosti dětí.

O knihách s knihovnicí: Kniha pro teenagery Daleko od stromu vypráví příběh tří nevlastních sourozenců

Román, který napsala Robin Benway, představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále pořad přináší rozhovor s jihočeskou básnířkou Kateřinou Bolechovou, která byla nominována na cenu Magnesia Litera.

O knihách s knihovnicí: Román s autobiografickými prvky Z rodu vyvolených je knižním debutem syna Alaina Delona

Dílo mladého francouzského herce, modela a spisovatele Alaina-Fabiena Delona představuje knihkupyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor o knize, která přibližuje Jižní stezku z projektu Via Czechia.

O knihách s knihovnicí: Planeta idiotů vypráví příběh z nedaleké budoucnosti, kdy se svět vzpamatovává z pandemie koronaviru

Nový román sci-fi autora Romana Bureše představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor s Pavlou Gombou, která zachytila v knize skutečné příběhy lidí žijících v nejchudších částech světa.

O knihách s knihovnicí: Husitské muzeum v Táboře vydalo knihu k 600. výročí založení města

Publikaci Tábor 600 let představuje knihovnice Monika Vlasáková. Také vyšla kniha Anton Erhard Martinelli – Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách, kterou vydal Národní památkový ústav.

O knihách s knihovnicí: Anglický humor s uklidňující vůní levandule nabízí kniha Dobrý ročník

Humoristická novela, kterou napsal Peter Mayle, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále rozhovor s Luďkem Němcem, mladým autorem knih o odsunutých rodinách.

O knihách s knihovnicí: Odvaha je volba a Papežova dcera

Eva Staněk z táborské knihovny představí skautský komiks Odvaha je volba. Spisovatel Jan Bauer vydal román z renesanční Itálie Papežova dcera.  

O knihách s knihovnicí: Osamělou horu představí Veronika Kučerová

Zalistujeme knížkou Edy Kriseové Osamělá hora. Dojde i na slavnostní křest nové detektivky Jitky Ludvíkové Případ čurací panny.

O knihách s knihovnicí: Před sto lety se narodil Zdeněk Miler

Helena Jelínková představí český překlad dětské knížky Ikabog od autorky slavného Harryho Pottera. Na dnešek připadá sté výročí narození autora dětských knížek a večerníčků, Zdeňka Milera.

O knihách s knihovnicí: Metamorfórky Lukáše Csicselyho a nejstarší osídlení Tábora

Rubrika O knihách s knihovnicí se zaměří na knihu Františka Šmahela Tábor od počátku osídlení do roku 1452, která shrnuje dosavadní poznatky o počátcích tohoto jihočeského města. A zvláštní název Metamorfórky je pro změnu titulem pohádkové knihy zlivsko-pražského autora Lukáše Csicseliho. 

O knihách s knihovnicí: O knihách s knihovnicí

Rubrika Filipa Černého pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

O knihách s knihovnicí: Rubrika Filipa Černého pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to č

Kdo z vás jel hlavním tahem přes Vimperk, tak si určitě na jedné z kruhových křižovatek všiml praporů s datem konání šestého ročníku festivalu Šumava Litera. 

O knihách s knihovnicí: Všímavá siréna je inteligentní pohádka s ekologickým podtextem

Knihu pro děti, kterou napsal maďarský autor Mátyás Dunajcsik, představuje Helena Jelínková. Dále krátký rozhovor na téma: Může se Ivo Šmoldas zamotat do svých myšlenek?

O knihách s knihovnicí: K 600. výročí založení husitkého města vyšla kniha Tábor – O městě pevnosti

Publikaci Jakuba Smrčky a Zdeňka Vybírala o historii Tábora představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále rozhovor o prvním díle pamětí kněze a pedagoga Karla Skalického.

O knihách s knihovnicí: Kniha Jirka a indiáni obsahuje krásné ilustrace doplněné krátkými texty

Dílo brněnského výtvarníka a ilustrátora Pavla Čecha představuje knihovnice Helena Jelínková. Dále rozhovor s táborským spisovatelem Karlem Denišem alias Karlem Jordánem.

O knihách s knihovnicí: Život spisovatele Masadžiho Išikawy by vydal ne na jeden, ale hned na několik románů

Osud muže, jehož matka byla Japonka a otec Korejec, a jeho knihu Řeka v temnotě představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem.

O knihách s knihovnicí: Planeta Země: kruté místo k žití ukazuje, jak vidí svět generál v záloze

Knihu s úvahami Andora Šándora představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále rozhovor s českobudějovickým spisovatelem Jaromírem Jindrou o Návratu mrtvého muže.

O knihách s knihovnicí: Hodinový strojek přináší krátký příběh z městečka, jehož chloubou je orloj

Knihu britského spisovatele Philipa Pullmana představuje Veronika Kučerová. Rozhovor s Janem Štifterem, který přispěl do knihy s podtitulem 19 spisovatelů proti covid-19.  

O knihách s knihovnicí: Kniha Povolání: Přírodovědec poutavě přibližuje vědecké objevy z jižních Čech

Publikaci, kterou napsal Marek Kerles, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále reportáž z návštěvy výstavy psacích stolů slavných v Prácheňském muzeu v Písku.

O knihách s knihovnicí: Příběh nového jména ukazuje, že má cenu číst i několikadílné romány

Druhou knihu z tetralogie Geniální přítelkyně Eleny Ferrante představuje Eva Měřínská, rozhovor s Alicí Flemrovou, která pětidílný román přeložila z italštiny do češtiny.

O knihách s knihovnicí: Charlotta – Žena T. G. M. je velmi čtivá kniha o statečné ženě s mnoha talenty

Monografii o americké manželce prvního československého prezidenta představuje knihovnice Monika Vlasáková. Dále rozhovor s Tomášem Vaňourkem o knize Zikmund 100.