Olomouc – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Dolní Studénky byly jednou z mála českých vesnic na předválečném Šumpersku

Šumpersko, tedy to předválečné, bylo vesměs krajem obývaným německy mluvícími obyvateli. Existovalo však pár vesnic, které si přes blízkost okresního města zachovaly víceméně český charakter. To platilo i o Dolních Studénkách, které se rozkládají na levém břehu řeky Desné jen asi kilometr od Šumperka.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Měrovice patří mezi mladší obce. Archeologové však mají stopy vedoucí až do pravěku

Historie Měrovic je odpradávna spojena s nedalekým Kojetínem. Obec byla součástí panství a po jistou dobu své existence i místní částí města. Dnes je to samostatná vesnice s bohatým kulturním, společenským i sportovním děním. Ale i se zajímavou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Nemůžu neexistuje. Musím! Říká bývalá paragánka Milada Pavlitová

Začala u paragánů a prožila profesní život ve dvou uniformách. Vojenské a hasičské. Zažila tvrdé podmínky vojenské školy, spaní na slamníku, šurovaní podlah, zimní pochody s plnou polní, boty půllitráky a nohy omotané onucemi a stejně plné puchýřů. Přesto říká: „Práci u vojáků jsem milovala.“

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Mladým sportovcům po nucené pauze chybí fyzička, technika, ale i chuť trénovat

Nejen, že jich chybí fyzička a technika, ale taky chuť sportovat. Říkají mnozí trenéři o svých malých svěřencích, kteří se vrátili po nucené koronavirové pauze na hřiště. Po několikaměsíčním období bez pravidelných tréninků a školní docházky prý nemají disciplínu a zaujmout je bývá náročné. Své o tom ví třeba trenéři fotbalové mládeže v Ústí na Přerovsku.

Olomouc – Český rozhlas: Z kopca na kopec – Kopec Holubice kdysi farmář koupil jako zajíce v pytli

Kopec Holubice se vypíná do výšky 380 metrů mezi Úsovem a Pískovem. Katastrálně však toto místo patří do Zadního Újezda. Zajímavé je, že vrchol je obydlen a to už poměrně dlouho a stále zde hospodaří příslušníci jednoho rodu.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Kyselovice patřily ke klášterním vesnicím už od svého vzniku

Obec Kyselovice najdeme dnes už ve Zlínském kraji. Samotnou obec najdeme v nivě řeky Moštěnky. Zástavba se rozkládá kolem Mlýnské strouhy, která obcí protéká a podél staré cesty vedoucí z Chropyně do Přerova.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Na Praděd začal jezdit pravidelný autobusový spoj pro seniory nad 65 let a hendikepované

Lidé, kteří jsou upoutaní na invalidní vozík nebo mají vážné pohybové problémy, se můžou přes léto pohodlně dostat až na Praděd. Na nejvyšší horu Jeseníků je bude vozit jednou týdně autobus. Vedle nich je speciální spoj určený penzistům nad 65 let. Zástupci dopravce ale zájemcům doporučuje, aby si jízdu předem rezervovali:

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Josefová po letech ožívá alespoň pro turisty

Je až neuvěřitelné, jak hodně vysoko v horách bydleli a hospodařili lidé. To je myšlenka, která mě provázela po celou moji cestu po stopách zaniklé osady Josefová nedaleko Branné, do které si vás dnes dovolím pozvat.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Do podzemí jen s potvrzením o bezinfekčnosti a respirátorem. První turisté vyrazili po několika měsících do jeskyní

Prohlídky podzemních labyrintů umožnila další vlna rozvolnění proticovidových opatření. Návštěvníci při nich ale musí používat respirátory nebo nanoroušky. Na Jesenicku, kde jsou dvoje zpřístupněné jeskyně, neměli lidé problém ani s předložením dokladu o bezinfekčnosti.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Lidé z obcí u dálnice D35 chtějí protihlukové zábrany. Ředitelství silnic a dálnic jejich stavbu plánuje, jen tak to ale nebude

Obyvatelé litovelských místních částí Unčovice, Rozvadovice a Nasobůrky požadují lepší ochranu před hlukem z dálnice D35. Situaci by měly podle nich zlepšit protihlukové zábrany. Silničáři s nimi počítají, podle jejich odhadů je ale dělníci budou moct postavit až za několik let.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Řeka Bečva na Přerovsku podemílá několik sloupů vysokého napětí. Na řešení problému se ale musejí energetici dohodnout s vodohospodáři

Bečva ohrožuje mezi obcemi Prosenice a Osek nad Bečvou na Přerovsku statiku několika sloupů vysokého napětí. Vodní tok ve zmíněném úseku meandruje a každý rok se jeho koryto posouvá až o 30 metrů. Jak sloupy zabezpečit, aby se nezřítily, řeší energetici společně s vodohospodáři a ochránci přírody.

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Se sexuálním zneužíváním dětí je spojená řada mýtů

Patří mezi ně třeba představa, že děti většinou zneužívá někdo cizí. Člověk nevzdělaný, závislý na alkoholu nebo drogách, nejčastěji pedofil. A že zneužívané děti pocházejí ze slabých sociálních vrstev. „Největší riziko jim ale hrozí ve vlastní rodině,“ uvádí na pravou míru JUDr. Zdeněk Kopečný.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Správci hradů a zámků se připravují na zahájení návštěvnické sezóny. Díky rozvolnění proticovidových opatření se řada z nich chystá otevřít v úterý

Správci hradů a zámků se připravují na zahájení návštěvnické sezóny. Ta se letos, stejně jako loni, kvůli protiepidemickým opatřením zpozdila. Zaměstnanci hradů a zámků tak alespoň měli více času na přípravu. Přípravy finišují i na hradě Bouzov na Olomoucku nebo na zámku Velké Losiny na Šumpersku.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Dětské pěvecké sbory se po dlouhé pauze opět začínají scházet. Aby děti během lockdownu nevypadly z rytmu, zkoušely alespoň online

Mezi tyto děti patří i ty z olomoucké Základní umělecké školy Campanella. Žáci i jejich učitelé jsou rádi, že mohou opět zkoušet spolu, na online zkouškách toho totiž nacvičili jen málo. Na některé děti měla ale dlouhá pauza, kdy se se svými kamarády neviděly, psychické dopady.

Olomouc – Český rozhlas: Apatyka – Přibývá pacientů, kteří trpí bolestmi zad

Nárůst pacientů, které trápí akutní i chronické potíže v oblasti páteře, zaznamenali i ve šternberské nemocnici. Mnohdy jde o lidi, kteří trávili poslední měsíce doma na home-office a studenty po distanční výuce. „Nesprávně sedíme u počítačů, nebo doma nemáme dobré pracovní podmínky,“ vysvětluje tamní fyzioterapeutka Eliška Vlachová.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Brníčko u Uničova bylo po celou dobu vrchnostenské správy rozděleno na dvě části

Obce s názvem Brníčko najdeme v našem kraji hned dvě. Stejně jako obec na Šumpersku získalo i Brníčko u Uničova své jméno podle podmáčené slaťovité krajiny, ve které vzniklo. Podle některých záznamů navíc neslo jméno Brnice či Brník rameno řeky Oskavy, které zdejší mokřady napájelo.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Pětice škol z Jesenicka přišla v posledních letech při účetních podvodech o statisíce korun. Podle starostů dotčených obcí za to může jejich účetní

Jeseničtí kriminalisté prověřují sérii účetních podvodů, které se měly odehrát na několika školách v regionu. Podle starostů postižených obcí je má na svědomí bývalý účetní těchto zařízení. Na nesrovnalosti přišli jako první ve Skorošicích, a to čirou náhodou.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Nýznerov založil lesní pacholek už před třicetiletou válkou

Osada Nýznerov je dnes známá zejména díky nedalekým vodopádům na Stříbrném potoce, kterým dala své jméno. Je to však i historicky pozoruhodné místo, které si zaslouží pozornost nejen milovníků dějin kraje pod Rychlebskými horami, ale i turistů, kteří sem přicházejí.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Provozovatelé koupališť se chystají na zahájení letní sezóny. Otevřít budou moci od příštího týdne

Na zahájení sezóny se připravují také provozovatelé venkovních bazénů na Přerovsku. Přípravu, která zabere několik týdnů, si letos nechali na poslední chvíli. Kvůli proticovidovým restrikcím totiž nevěděli, jestli vůbec otevřou.

Olomouc – Český rozhlas: Rockle – Dirty Old Dogs: Let’s Burn Heaven Again

Olomoucká skupina Dirty Old Dogs natočila třetí album, které pod názvem Let’s Burn Heaven Again vychází v elektronické podobě 24. května. První videoklip k písničce One Day už je k vidění na YouTube a jen podtrhuje sílu desky, na které budete marně hledat slabé místo. Povídali jsme si s frontmanem kapely Tommem Procházkou.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Stavby a rekonstrukce se letos prodraží. Můžou za to stále rostoucí ceny stavebních materiálů, kterých je na trhu nedostatek

Důvodem poměrně výrazného zdražování je hlavně nedostatek materiálu na trhu. Ten způsobuje komplikace stavebním firmám i jejich zákazníkům. Nejvíce je zdražení patrné u zateplovacích materiálů, vyšší ceny se ale nevyhnuly ani dřevu nebo železu.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Veřejná prostranství v Olomouci už počtvrté oživí akce Sculpture line. Město díky ní ozdobí tři další obří sochy

Pro umístění nových sochařských děl aktuálně dostali úředníci magistrátu povolení od památkářů. Stát by měly v historickém centru a v olomouckých parcích. Akce Sculpture line, v rámci které se nové sochy do Olomouce dostanou, si klade za cíl oživit veřejná místa uměním. 

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Pomoc dítěti je hlavní motivací pěstounů, kteří si ho berou do péče

Pěstounství je jednou z forem náhradní rodinné výchovy v České republice. Dítěti pomáhá překlenout období, kdy jeho vlastní rodina nemůže plnit svou základní úlohu. Jak se stát pěstounem a jak tuto novou roli dobře zvládnout? Ptali jsme se pěstounky Zuzany Baričíkové a Petry Klevetové z doprovázejícícho spolku Náruč dětem. 

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Útoky hackerů na olomoucký magistrát se stupňují. Vedení města nepřistoupilo na zaplacení výkupného

Hackeři už několik týdnů útočí na olomoucký magistrát, útoky se navíc stupňují. Magistrát totiž nepřistoupil na vydírání útočníka a nezaplatil výkupné 100 tisíc dolarů. Hackeři zároveň zveřejňují na darkwebu ukradená data z počítačů úředníků.

Olomouc – Český rozhlas: Z kopca na kopec – Tisová skalka nabízí výhledy na Jeseníky i do údolí Bělé

Skalnatý vrchol Krajník (562 m.), patří do soustavy Sokolího hřbetu což je jedno rameno rozsochy Rychlebských hor. Ty zde začínají už klesat k polským rovinám, nicméně i zde najdeme místa se zajímavými výhledy. Jedním z nich je pobočný vrchol Krajníku s kamennou vyhlídku. Nese jméno Tisová skalka.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Olomouci zahájilo provoz česko-izraelské centrum inovací a partnerství. Zaměří se na inovace v medicíně

Centrum česko-izraelských inovací a partnerství založili zástupci podnikatelů, vědců a zdravotníků v Olomouci. Ti se budou věnovat novým technologiím a digitalizaci s cílem zefektivnit zdravotní péči. V Česku se podle jeho zakladatelů jedná z pohledu česko-izraelské spolupráce o ojedinělé centrum s tímto zaměřením.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Olomouci zahájilo provoz česko-izraelské centrum inovací a partnerství. Zaměří se na inovace v medicíně

Centrum česko-izraelských inovací a partnerství založili zástupci podnikatelů, vědců a zdravotníků v Olomouci. Ti se budou věnovat novým technologiím a digitalizaci s cílem zefektivnit zdravotní péči. V Česku se podle jeho zakladatelů jedná z pohledu česko-izraelské spolupráce o ojedinělé centrum s tímto zaměřením.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Provoz v Přerově brzdí tranzitní doprava. Vedení města usiluje o úplný zákaz vjezdu těžkých nákladních aut

Dopravu v centru Přerova brzdí tranzitní doprava. Řidiči kamionů, kteří míří od Ostravy na Vyškov a Kroměříž a v opačném směru, si přes Přerov zkracují cestu. Vyhýbají se placení mýtného na dálnicích a nerespektují dopravní značení objízdných tras, které ve městě platí kvůli několika silničním stavbám. Hlídkám městské policie s odklonem kamionů pomáhají jejich republikoví kolegové.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Otinoves bývala rájem tkalců a krejčích. Dnes zde zraje sýr Niva

Otinoves patří k obcím položeným na náhorní plošině Drahanské vrchoviny mezi Prostějovem a Boskovicemi. Nachází se v nadmořské výšce jen něco málo pod 600 metry a okolí vůbec nepřipomíná horskou oblast. Když ale začne sněžit a foukat vítr, je to tady jako na Sibiři.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Příjemná únava, adrenalin i pohyb v kolektivu. Po půl roce je možné hrát halový badminton

Poprvé zhruba po půl roce si mohou od tohoto týdne zahrát lidé v halách badminton. Po uvolnění opatření proti šíření covidové nákazy není ale podle organizátorů z olomoucké badmintonové akademie zájem takový, jako před pauzou. Přesto už někteří opět trénují.

Olomouc – Český rozhlas: Dobré dopoledne s Českým rozhlasem Olomouc – Procházka arboretem Makču Pikču nad obcí Paseka u Sovince

S mikrofonem Českého rozhlasu Olomouc jsme se vydali do barevné zahrady na stráni u obce Paseka na Šternbersku, do Arboreta Makču Pikču. Setkali jsme se tu s Radimem Slabým, který zahradu založil a stará se o ni.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Název měla dát vesnici Věžky věž, o které nikdo nic neví

Název Věžky je u obcí v české republice poměrně běžný. V našem okolí najdeme hned dvě obce toho jména poměrně blízko u sebe. Větší z těchto obcí leží na Kroměřížsku, menší, poněkud tajemná osada pak rozkládá svůj katastr v krajině na jih od Přerova, v rovinách, které za tisíciletí vyplnily Bečva, Moštěnka a Morava nánosy štěrku přineseného z dalekých Jeseníků či Beskyd.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Hromada smetí na náměstí. Vedení Velké Bystřice dělá rozbor, jak obyvatelé třídí odpad

Několik stovek kilogramů odpadu zaplnilo v pondělí část náměstí ve Velké Bystřici na Olomoucku. Obsah popelnic obyvatel města tam navezli na pokyn radních pracovníci svozové firmy. Zástupci samosprávy chtěli zjistit, jak pečliví jsou lidé při třídění odpadů.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Za loňskou vraždu cyklistky na okraji Olomouce si muž odpyká 25 let ve vězení

Olomoucký vrchní soud v úterý potrestal 25 lety vězení osmačtyřicetiletého Rostislava Baslera za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce. Soudní líčení zabralo jen necelých pět minut. Obžalovaný se totiž práva na odvolání vzdal. Vrchní soud proto potvrdil původní rozsudek krajského soudu.

Olomouc – Český rozhlas: Dobré dopoledne s Českým rozhlasem Olomouc – Pasáž Mnemocinema a Amnezitář v Muzeu umění Olomouc

Do konce týdne máme v Muzeu umění v Olomouci možnost spatřit díla slovenského výtvarníka žijícího v Praze Mateje Kréna. Ten se dlouhodobě zabývá knihami jako výtvarnými objekty.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Zdravotníci utlumují odběry covidové plazmy. Díky lepší epidemické situaci jí už není tolik potřeba

Díky lepšící se epidemické situaci v Česku se snížila poptávka transfúzní stanice olomoucké fakultní nemocnice po odběrech léčebné covidové plazmy. Zařízení jí má aktuálně zásoby na tři měsíce. Oproti začátku pandemie taky zdravotníci neodebírají plazmu všem dárcům, kteří prodělali koronavirovou nákazu, ale jen těm, kteří mají proti nemoci dostatečné množství protilátek.

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Povolání budoucnosti? Jen počítače za nimi nehledejte, říká ředitelka Paktu zaměstnanosti Olomouckého kraje

Žijeme v nepředvídatelných časech a ten, kdo se na ně dokáže co nejrychleji adaptovat, je vítězem situace. Pokud jsme se do března minulého roku obávali, že řadu povolání zanedlouho převezme umělá inteligence, pandemie nás katapultovala ještě do úplně jiné reality. Říká v Dobré radě Jitka Janečková-Moťková, ředitelka Paktu zaměstnanosti Olomouckého kraje při KHK OK.

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Jít do lesa je jako jít na návštěvu, říká myslivec Jiří Procházka

Věděli jste, že při trávení volného času v lese máte taky svá práva a povinnosti? Stanovuje je Lesní zákon. V něm se dozvíte, co smíte a co je zakázáno, co je v lese chráněno či jaké pravomoci má lesní stráž. I v lese totiž platí zákony. Pověděl nám o nich v Dobré radě Jiří Procházka, myslivec, předseda kynologické komise českomoravské myslivecké jednoty.   

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Povolání budoucnosti? Jen počítače za nimi nehledejte, říká ředitelka Paktu zaměstnanosti Olomouckého kraje

Žijeme v nepředvídatelných časech a ten, kdo se na ně dokáže co nejrychleji adaptovat, je vítězem situace. Pokud jsme se do března minulého roku obávali, že řadu povolání zanedlouho převezme umělá inteligence, pandemie nás katapultovala ještě do úplně jiné reality. Říká v Dobré radě Jitka Janečková-Moťková, ředitelka Paktu zaměstnanosti Olomouckého kraje při KHK OK.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Zájem o jízdní kola stoupá. Produkci komplikuje nedostatek součástek

S problémy kvůli zpožděným dodávkám důležitých součástek z Asie se nepotýkají jenom automobilky, ale také výrobci jízdních kol a elektrokol. Produkci kvůli tomu musel částečně omezit třeba závod v Šumperku. Paradoxně v momentě, kdy je i kvůli dopadům koronavirové pandemie poptávka po kolech obrovská.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Přerovské centrum sociální prevence rozšiřuje nabídku služeb obětem domácího násilí a dalších trestných činů

Na stejné adrese, ale v podstatně větších prostorách sídlí přerovské centrum sociální prevence Kappa-Help. Jeho pracovníci díky tomu mohli v květnu rozšířit nabídku služeb. Nově se zabývají i tzv. restorativní justicí. Tento projekt je podle nich v rámci Olomouckého kraje ojedinělý, další podobný funguje v Brně.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Zámek Čechy pod Kosířem láká na individuální prohlídky a novinky v expozici

Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku je po několika měsících znovu přístupný návštěvníkům. Láká je na řadu výstavních expozic. Vedení olomouckého vlastivědného muzea, které zámek spravuje, totiž upravilo trasy pro individuální prohlídky.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Zámek Čechy pod Kosířem láká na individuální prohlídky a novinky v expozici

Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku je po několika měsících znovu přístupný návštěvníkům. Láká je na řadu výstavních expozic. Vedení olomouckého vlastivědného muzea, které zámek spravuje, totiž upravilo trasy pro individuální prohlídky.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Největší nápor odezněl. Nemocnice díky lepšící se koronavirové situaci upouští od spolupráce s dobrovolníky

Mnohé nemocnice se postupně loučí s dobrovolníky, kteří pomáhali personálu v nejtěžších obdobích koronavirové pandemie. Jejich výpomoc už zdravotníci díky lepšící se situaci nezbytně nepotřebují. Mezi nimi je i Vojenská nemocnice Olomouc.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Vlaské bývalo jen malou osadou. Dnes nabízí zajímavá zastavení pro vnímavé turisty

Vlaské je osadou položenou v úzkém údolí řeky Moravy nad jejím soutokem s říčkou Krupou. Přes stísněné podmínky bylo Vlaské v minulosti docela prosperující osadou. Mnoho pozoruhodných míst, velmi často opomíjených turisty i místními obyvateli zde najdeme i dnes.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Ministerstvo dopravy potvrdilo povolení pro stavbu dálnice D55 v úseku Olomouc – Kokory

Příprava stavby dálničního úseku D55 mezi Olomoucí a obcí Kokory na Přerovsku může pokračovat. Ministerstvo dopravy zamítlo rozklad firmy Agra Velký Týnec, která se proti plánované výstavbě dálnice odvolala. Osmikilometrový úsek za zhruba dvě miliardy korun dělníci mají začít stavět příští rok.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Jako nový. Rekonstruovaný rychlovlak Slovenská strela přejel z Přerova do Kopřivnice

Legendární rychlovlak Slovenská strela se vrátil domů do muzea v Kopřivnici. Uplynulého více než dva a půl roku ho měli v péčí pracovníci Českomoravských železničních opraven v Přerově. Čtvrteční odjezd Slovenské strely z tamního nádraží sledovaly na dvě stovky lidí, další fandové železnice čekali podél trati. Přímo v rychlovlaku natáčela reportérka Lenka Kratochvílová.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Huzová bývala kdysi městečkem s právem vařit pivo i soudit hrdelní zločince

Huzová leží na náhorní plošině Nízkého Jeseníku severně od Šternberka. Patří k nejstarším osadám v oblasti a v minulosti byl význam Huzové mnohem větší, než je dnes. Svědčí o tom i mnoho zdejších památek, které dělají z Huzové i docela zajímavý turistický

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Šumperku zkoušejí třídit prošlé potraviny a zbytky jídla. Vyrábějí z nich bioplyn

Třídit rostlinný bioodpad je už v celé řadě měst a obcí běžná věc. Naproti tomu živočišné zbytky z domácností nebo prošlé potraviny zatím většinou končí v kontejnerech na směsný odpad. Jedním z mála měst v Česku, ve kterém lidé mají k dispozici speciální nádoby na živočišné kuchyňské zbytky je Šumperk. Z vytříděných zbytků potom v nedaleké stanici vyrábějí bioplyn.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Hrdibořické rybníky jsou ostrovem nedotčené přírody uprostřed hanácké stepi

Symbolem Hané jsou široké lány. Na těch se ale příliš rostlin a živočichů nevyskytuje. I tady se ovšem najdou místa, která jsou doslova rájem všeho živého, co tato kulturní step sama hostit nemůže. Jedním z bohatých biotopů je Národní přírodní památka Hrdibořické rybníky.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Hranický kras bude tři roky pod drobnohledem vědců. Ve výzkumu se budou zajímat třeba o tamní půdu a vodu

Krajina v celku a krajina v detailu. To je název nového projektu týmu vědců brněnské Mendelovy univerzity. Následující tři roky se budou u Teplic nad Bečvou na Přerovsku zabývat výzkumem Hranického krasu. Jeho součástí je i nejhlubší sladkovodní propast světa.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – První a poslední den letošní zimy. Provozovatel střediska na Červenohorském sedle pustil vlek pro lyžaře

V Jeseníkách se v pondělí po několika měsících rozjely některé lanovky. Na Červenohorském sedle dokonce spolumajitel střediska Martin Dubský spustil vlek u modré sjezdovky. Zalyžovat si přijelo podle něj asi 30 lidí. V úterý už skicentrum s provozem nepočítá.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Jeseníkách se rozrůstá síť míst vhodných pro parkování karavanů a obytných vozů

Obliba dovolených v karavanech a obytných vozech mezi Čechy roste. Pomohla tomu i koronavirová pandemie, kvůli které jsou stále mimo provoz hotely či penziony. Mnohem více aut s místem pro spaní i vaření než v minulosti bylo uplynulou zimu vidět napíklad v Jeseníkách. A v létě jich na horách bude podle vedení Sdružení cestovního ruchu Jeseníky nejspíš ještě víc.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Obchody a provozovny služeb se připravují na zákazníky. Po několika měsících v pondělí otevřou

Obchodníci, kteří mají kvůli covidové pandemii stále uzavřené své prodejny, se v pondělí dočkají prvních zákazníků. Přivítají je po více než čtyřměsíční pauze díky rozvolnění části protiepidemických opatření, o kterém rozhodla vláda. U příprav některých olomouckých obchodníků byla naše reportérka Jana Opočenská.

Olomouc – Český rozhlas: Z kopca na kopec – Lázek je hora s pohnutou historií

Známá severomoravská hora Lázek (paradoxně dnes ležící již ve východních Čechách), patří do jablonského výběžku Orlických hor. Nadmořská výška hory je 714 metrů a zejména její poloha umožňují nádherný výhled jak na moravskou tak i na českou stranu masívu.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Už může na koleje. Restaurátoři dokončili renovaci historického rychlovlaku Slovenská strela

Po dvou a půl letech končí renovace legendárního rychlovlaku Slovenská strela. Úspěšně už má za sebou i závěrečnou technicko-bezpečnostní zkoušku. Se zjištěním, že se parametry slavné motorové soupravy shodují s těmi z roku 1936, kdy ji kopřivnická Tatra vyrobila pro tehdejší Československé dráhy.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Absence praktické výuky a ztráta motivace. Vedení učilišť řeší, jak co nejlépe připravit poslední ročníky na závěrečné zkoušky

K závěrečným zkouškám učňovských oborů se letos podle některých ředitelů řada žáků vůbec nedostane nebo je nesloží. Důvodem je mimo jiné absence praktické výuky. Ta prý na učně dopadla mnohem víc než na maturanty. Velký počet žáků, kteří by měli ročník opakovat, ale může pro učiliště znamenat problém. Nebyly by nejspíš schopné všechny do nižších ročníků zařadit.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Lutotín se může pochlubit dvěma kaplemi i historií sahající hluboko do eneolitu

Lutotín patří k vesnicím položeným nad říčkou Romží, která jeho katastr odděluje od sousedních Bílovic, se kterými dnes tvoří jednu obec. V minulosti se však jednalo o samostatnou vesnici, jejíž dějiny sahají hluboko do prehistorie.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Poutní kostel sv. Anny nad Andělskou Horou postavili mladí lidé po třicetileté válce

Město Andělská Hora bylo založeno kolem roku 1540 s horními právy. Svědčí nám o tom doklady o získání horních register a také důlního řádu. Jak napovídá znak města, byla tato oblast v době založení města v držení rodu Bruntálských z Vrbna. Podle historiků však byla oblast Andělské Hory osídlena ještě dříve. Konzistorní archív totiž ukrývá dokument o existenci kostela v městečku už k roku 1500.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V olomoucké fakultní nemocnici od středy funguje už jen jedno standardní covidové oddělení

Díky klesajícímu počtu hospitalizovaných pacientů nakažených koronavirem mohli zdravotníci olomoucké fakultní nemocenice ode dneška zredukovat počet standardních covidových oddělení pouze na jedno. 

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Policejní hlídky, kolony a dlouhé minuty čekání. Zprovoznění nové estakády dopravní situaci v Přerově zatím neuleví

Řidiče v Přerově nejspíš čeká náročné léto. I když silničáři ve městě v úterý zprovoznili novou estakádu, provozu to zatím zásadně nepomůže. Následující měsíce dělníci musí dokončit navazující okružní křižovatku a tzv. průpich. Zásadní pak pro Přerovany bude stavba posledního úseku dálnice D1 mezi městem a Říkovicemi. Do té doby se lidé musí podle vedení radnice s přetíženou dopravou smířit.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu – Sportovní psycholog se nesmí míchat do práce trenérům, tvrdí Michal Šafář

V rámci své praxe spolupracuje s tenisty, házenkářkami, plavci nebo cyklisty. S lidmi, kteří jsou vystavení vysoké zátěži, navíc pod neustálým drobnohledem ostatních. „V rámci psychologické přípravy hledáme, jak myšlení, emoce, celou psychickou odolnost sportovců posunout o kousek výš,“ vysvětluje.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Vzácné orchideje u Krčmaně je nutné hlídat i před vandaly

Kousek původní stepi uprostřed intenzivně využívané krajiny mezi Olomoucí a Přerovem nabízí přírodní památka U bílých hlín, kterou najdeme jen pár set metrů od vesnice Krčmaň. Přestože je toto místo chráněné už poměrně dlouho, některým vzácným druhům rostlin zde hrozí, že zmizí navždy.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Mladé slepice jdou na dračku. Do teď byly nedostatkovým zbožím

Mezi nedostatkové zboží letošního jara patří slepice na chov. Vládní opatření je totiž v minulých týdnech majitelům farem nedovolovala rozvážet k prodeji. Po rozvolnění dohání, co se dá. Například pracovníci farmy z Jezernice na Přerovsku denně nakládají do aut několik tisíc kuřic.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Přijímačky na střední školy pokračují. Někteří uchazeči se nedostavili kvůli testování

Žáci devátých tříd dnes ráno opět usednou do lavic středních škol a gymnázií k jednotkým přijímacím zkouškám. Jejich první kolo se konalo v pondělí. Aby školy mohly uchazeče přispustit k testům, musí se žáci prokázat negativním testem na koronavirus. Například na Střední škole zemědělské a zahradnické v Olomouci nezaznamenali v pondělí žádný problém.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Návratu do práce se nemohl dočkat. Zrakový hendikep masérovi znesnadňuje dodržování hygienických opatření

Po více než čtyřech měsících jsou zpátky v práci kadeřníci, holiči, kosmetičky nebo maséři. V pondělí mohli díky rozvolnění koronavirových opatření znovu otevřít svá studia. Jedním z nich je i nevidomý masér z Olomouce Karel Giebisch. Jeho hendikep mu ale komplikuje doslovné dodržování některých hygienických opatření.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny – Zde, tady, tu. Tři slova, jeden význam.

Zde, tady, tu a mnoho dalších výrazů v jednotlivých nárečích a všechna označují polohu v prostoru. V angličtině si přitom vystačí se slovem jediným. Pátrali jsme, proč tomu tak je.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Přemnožená zvěř ohrožuje mladé lesy. Myslivci počítají s intenzivnějším lovem

Velké množství zvěře v lesích může v některých lokalitách ohrožovat nově vysazené porosty. Především ty, které mají nahradit škody po kůrovcové kalamitě. Shodují se na tom jak myslivci, tak majitelé lesů. Myslivci na Šumpersku proto počítají letos s intenzivnějším lovem než obvykle.

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Pozor na rychlopůjčky, radí ve Společnosti Podané ruce

Stejně ošemetné jsou i sms a online půjčky, které můžou znamenat problémy. „Lidé mají mnohdy tunelové vidění, po první půjčce si berou další, až ztratí přehled, kolik jich vlastně mají,“ popisuje poradkyně Denisa Plišťáková.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V pondělí vyprší lhůta pro odevzdání daňových přiznání v papírové podobě

Poslední den mají lidé na podání daňových přiznání za minulý rok v papírové podobě. Pokud se chtějí vyhnout frontám na podatelnách finančních úřadů, využít můžou i sběrné boxy. Pro elektronická daňová přiznání připadá lhůta až na prvního června.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Obce podepisují petici proti redukci stavebních úřadů, kterou navrhuje nový stavební zákon

K petici Sdružení místních samospráv za zachování stavebních úřadů v obcích se připojují i města a vesnice z Přerovska. Zatímco ministerstvo pro místní rozvoj si od této změny slibuje například rychlejší povolování velkých staveb, její odpůrci jsou přesvědčení, že zhorší dostupnost stavebních úřadů. Zákonem se má Poslanecká sněmovna zabývat příští týden.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Ve Chválkovicích vyroste odpadové centrum za 270 milionů. Olomouc si na něj ale bude muset půjčit

Vybudovat nové odpadní centrum se vedení města rozhodlo kvůli špatnému stavu stávajícího sběrného dvora a třídící linky. Olomouc, jedno z nejzadluženějších měst v České republice, si na stavbu vezme úvěr. Do stavby se dělníci pustí na podzim, hotové by mělo být na začátku roku 2023.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Krajská samospráva má výhrady k připravované novele vodního zákona, která se týká řešení likvidací ekologických havárií

Vedení Olomouckého kraje nesouhlasí s navrhovanou podobou novely vodního zákona. Ministerstvu životního prostředí proto zasílá své připomínky. Týkají se především změn, které řeší likvidaci ekologických havárií. Hejtmanství ve svých výhradách vychází ze zkušeností při zásazích u otrávené řeky Bečvy loni v září. Uhynulo při ní zhruba 40 tun ryb.

Olomouc – Český rozhlas: Apatyka – Výživa seniorů by měla být vyvážená a kvalitní, zdůrazňuje MUDr. Dalibor Pastucha

Základ správné výživy tvoří tři Pé – pravidelnost, pestrost a přiměřenost. A platí to i pro seniory. Ti nejčastěji jedí to, na co jsou celý život zvyklí, případně na co mají chuť. Jak by měl ale vypadat jejich jídelníček?

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Ve Střeni se snaží předejít přemožení komárů, pomocí postřiku likvidují larvy

Až třicet bodnutí za jedinou minutu. Obyvatelé Střeně zažili loni jednu z nejhorších komářích kalamit. Počty nepříjemného hmyzu tehdy nesrazily výrazněji dolů ani speciální postřiky v líhništích. Pracovníci obce je v tůních a lagunách Litovelského Pomoraví přesto aplikují i letos.

Olomouc – Český rozhlas: Dobré dopoledne s Českým rozhlasem Olomouc – Virtuální model olomoucké pevnosti vás vrátí do minulosti

Víte, jak vypadala olomoucká bastionová pevnost? To vám přiblíží projekt Bastionka Olomouc. Ten pomocí virtuální vizualizace ukazuje, jak pevnost vypadala ve třicátých letech 19. století. Její autor Petr Hofman na ní pracuje už déle než rok.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – První návštěvníci po sedmi měsících. Hrady a zámky v Česku otevírají venkovní prostory

Jedním z hradů, které od pondělí otevřou návštěvníkům své brány, je i středověký hrad Helšftýn na Přerovsku. Na rozvolnění vládních opatření čekala správa hradu více než půl roku. Přesto měli její zaměstnanci ještě i den před otevřením spoustu práce.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny – Když se v češtině dojde k číslovce pět, tak něco končí a něco začíná

Mezníkem, u kterého se mění gramatika, je skutečně číslovka pět. Tato hodnota byla pro naše předky skutečně hraniční, protože na jedné ruce, na onom nejstarším počitadle, je právě pět prstů. 

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Koronavirová epidemie komplikuje život i zemědělcům. V živočišné výrobě chybí lidé například na dojení krav

Pandemie koronaviru sice nezasáhla zvířata v živočišné výrobě, farmářům přesto komplikuje život. Krávy se musí dojit denně, i když jsou pracovníci na neschopence či v karanténě. Nahradit je ze dne na den není podle zemědělců možné, protože obsluha dojícího zařízení vyžaduje praxi. A zkušenost člověk musí mít i s naháněním dobytka. 

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Příroda si podle s chladnějším počasím umí poradit, říká Martin Pražák z okrasné školky Droždín

Květen je pro zahrádkaře jedním z nejkrásnějších, ale taky nejnáročnějších měsíců v roce. Na řadu totiž přicházejí činnosti spojené s výsevem a výsadbou zeleniny a květin. Téma pro Ing. Martina Pražáka z Okrasné školky Droždín.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Rapotíně vrcholí práce na nové expozici. Připomene někdejší slávu tamních sklářů

Nové sklářské muzeum by mělo už brzy otevřít v Rapotíně na Šumpersku. Zájemci ho najdou v areálu bývalých skláren. Tamní pece vyhasly před dvanácti lety. Zastavení výroby znamenalo smutný konec rapotínské sklářské tradice trvající skoro 200 let. Vedení obce ji chce alespoň částečně oživit pomocí nové expozice. Její přípravy pomalu míří do finále.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Kokorách připravují chmelnice na sezonu. Letos mají co dohánět

Plné lidí i strojů jsou chmelnice zemědělského družstva z Kokor na Přerovsku. Pracovníci největšího pěstitele chmele na Moravě zahájili tento týden tradiční jarní práce. Jsou ale ve zhruba třítýdenním skluzu, který způsobilo nepříznivé počasí. 

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Základní školy čelí výzvě. Výuku dětí pracovníků v klíčových profesích musí přizpůsobit rotační výuce

Základní školy nadále zajišťují prezenční výuku pro děti pracovníků ve složkách integrovaného záchranného sboru či pedagogů. Tuto situaci jim však nyní ztížila rotační výuka, díky které se na první stupně vrátily i ostatní děti. Školy tak musí řešit, jak výuku novým podmínkám přizpůsobit.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Velkou Kraš vyplenili husité i mor a přesto přežila dodnes

Doslova na dohled od polských hranic pozve rozhlasová pohlednice Od Pradědu na Hanou Mirka Kobzy, v níž pozve do pozoruhodné obce jménem Velká Kraš. Vydáme se do historie, za památkami, i do let válečných jedné z nejstarších obcí v kraji.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Jarní potravinová sbírka po loňské pauze opět pomůže potřebným

V sobotu se lidé budou moci zapojit do sbírky potravin pro potřebné. Jejím prostřednictvím tak mohou pomoci chudým rodinám, nebo lidem bez domova. Stačí, aby pro tyto lidi ve vytipovaných obchodech ke svému nákupu něco přikoupili. Do sbírky, která se loni kvůli koronavirovým opatřením nekonala, se letos zapojí čtyřicet tři obchodů. 

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Rychlost na prostějovských komunikacích budou měřit tři nové radary

Prostějovská radnice nakoupí letos tři stacionární radary. Rychlost aut budou měřit v ulicích Dolní, Olomoucká a Brněnská. Investice, kterou zastupitelé schválili tento týden, si vyžádá téměř tři a půl milionu korun. Podle šéfa prostějovské policie Tomáše Adama město radary potřebuje.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Restaurátoři v Přerově dokončují renovaci legendárního rychlovlaku Slovenská strela

Restaurování historického rychlovlaku Slovenská strela míří do finále. Jedná se o památkově chráněný jediný dochovaný vůz kopřivnické Tatry z roku 1936, který jezdil na trase Praha – Bratislava. Jeho renovace v přerovském depu Českomoravských železničních opraven si vyžádala více než 50 milionů korun.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Tvrz v Bohdíkově dokládá minulost obce jako samostatného panství

Bohdíkovská tvrz patří mezi nejstarší dodnes dochované stavby této obce v podhůří Jeseníků. Dokazuje mimo jiné, že i zde, byť jen krátce, bylo sídlo malého panství.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Olomoucký vrchní soud potvrdil desetileté tresty Pavlu a Petru Hemžským za obchody s nezdaněným lihem

Otec a syn, kteří vedli likérku v Hlubočkách na Olomoucku, měli připravit stát o 89 milionů korun při obchodech s nezdaněným lihem. Dodávat jim ho měl šéf lihové mafie Radek Březina, který si ve vězení svůj trest už odpykává.