Olomouc – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Lurdskou kapli ve Velkém Újezdě podle legendy postavili za…

Mnohé drobné památky mají zajímavé osudy, které se zachovaly v pověstech a legendách. Ty je provázejí prakticky od jejich vzniku. To, co bylo v dávné minulosti považováno za závistivý klep, se později může stát legendou zaznamenanou i v historických publikacích. Jedna taková se vztahuje i k Lurdské kapli ve Velkém Újezdě.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kopec Stráž nad Smržicemi nabízí neuvěřitelný výhled přes velkou část Moravy

Se svými 289 metry není kopec Stráž nad Smržicemi žádným velikánem. O to překvapivější je, jaký nabízí výhled do kraje. A navíc na vrchol vede pozoruhodná poutní naučná stezka přímo ze Smržic.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kaple božského Salvátora v Dolních Životicích

Cestujete–li autem z Olomouce do Opavy, projíždíte nádhernou krajinou Nízkého Jeseníku. Ve chvíli kdy začíná hlavní silnice klesat směrem k Opavě, po pravé straně se před vámi vynoří kaštanové stromořadí vedoucí k zámku v Dolních Životicích a také potní místo sv. Salvátora s půvabnou kaplí.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Jamartice se chlubí kostelem i dřevěnou zvonicí

Údolí Podolského potoka na Rýmařovsku je poměrně hustě osídlenou krajinou. Samotná ves Rýmařov vznikala nad potokem a nejinak tomu bylo i v případě místní části města, kdysi samostatné osady Jamartice.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Před 280 lety došlo k rozdělení Slezska. V mnoha aspektech přetrvávají důsledky dodnes

Právě před 280 lety byla vratislavským mírem uzavřena první etapa tzv. slezských válek. Kvůli prohře rakouských vojsk byla Marie Terezie nucena tehdejšímu pruskému králi Fridrichu II. odstoupit velkou část Slezska. Důsledky této události jsou dodnes znatelné zejména na Jesenicku, Osoblažsku ale i v dalších částech země, které se od té doby říkalo Rakouské a později i české Slezsko.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Jelení vodopád v krajině skalních bradel patří k neznámým perlám Jeseníků

Některá zákoutí Jeseníků zůstanou většině běžných turistů skryta. Nachází se na místech, kam zabloudí jen občas lovci či lesníci a ukrývá je mnohdy hustý les. Příkladem takových perel je vodopád na Jelením potoce na úbočí Keprníku.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Neposedím, pořád mám potřebu něco dělat, říká s úsměvem klavírista Matyáš Novák

Jeden z našich nejtalentovanějších umělců se připravuje na prestižní klavírní soutěž do španělského Santanderu a na soutěž Ference Liszta v holandském Utrechtu. „Pokud se člověk umístí na prvních třech místech, má zajištěnou kariéru,“ vysvětluje Matyáš Novák.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Vyšehorky jsou pověstné zejména svým prastarým kostelem Všech svatých

Vyšehorky jsou malá vesnice západně od města Mohelnice na úbočí prvních kopců Bouzovské vrchoviny. Přestože nadmořská výška obce kolísá jen něco málo kolem 350 metrů, je odsud nádherný rozhled nejen na Mohelnici a přilehlé obce, ale i na protější kopce Hraběšické vrchoviny. Škoda jen, že v posledních letech nová výstavba na východním okraji obce výhledy poněkud omezila.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bousín patřil vždy mezi menší a chudé obce. Přesto přežil do dnešních dnů

Nádherná krajina náhorní plošiny Protivanovska, daleké rozhledy ze zdejší vyhlídky a hlavně zajímavá historie, byť trošku smutná, protože Bousín vždy patřil spíše k chudým obcím, kde žít nebyl žádný med.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Zámek v Rudě nad Moravou byl postaven na místě někdejší tvrze, která se stala jeho součástí

Renesanční zámek v Rudě nad Moravou patřil po léta mezi objekty sice zajímavé na venek, do jeho vnitřních prostor se však podíval jen málokdo. Přitom je místem, odkud se psaly dějiny nejen Rudy nad Moravou, ale i celého okolního panství.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Divoká Desná pramení téměř na vrcholu hory a na vrchol jiné hory se pak na chvíli její voda vrací

Divoká Desná je spolu s Hučivou Desnou zdrojnicí vod pro divokou řeku severního Šumperska. Název Desná, německy Tess, v nás evokuje cosi nespoutaného a nezkrotného, ve skutečnosti je však obdobou slovanského slova desný, což značí pravý.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Hrdina obětuje život za to, čemu věří. Tak jako v roce 1942 parašutisté, říká historik Pavel Kopeček

Atentát na Reinharda Heydricha z 27. května 1942 výrazně ovlivnil úsek dějin, kterými se podrobně zabývá Pavel Kopeček z Katedry společenských věd Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. „Bývá označován za nejvýznamnější čin českého odboje v období druhé světové války,“ vysvětluje.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Dominantou Litovle je vysoká radniční věž. Co z ní činí určitě nejvyšší most v okolí?

Když se procházíte po litovelském hlavním náměstím, které nese jméno krále Přemysla Otakara, nemůžete přehlédnout zdejší radnici s vysokánskou věží, jednu z hlavních dominant města, která je sídlem městských úřadů odpradávna.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Mikulovický kostel vyrostl z roubené stavby do podoby monumentálního chrámu

Obec Mikulovice patří mezi největší vesnice současného Jesenicka. Těch nej, kterými se může pochlubit, najdeme hned několik, a rozhodně mezi ně patří i největší kostel postavený na ostrohu nad řekou Bělou.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kelč – město, které nemělo na růžích ustláno

Kelč patří k nejstarším a zároveň nejmladším městům u nás. Zdejší náměstí, radnice i další stavby prozrazují, že Nová Kelč (která se musí rozlišovat od starší vesnické části) byla postavena jako město. Administrativně se však kelčští obyvatelé dočkali obnovení statutu města až v roce 1994.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Hanácký Mount Blanc či hanácká velehora. Velký Kosíř k nejnavštěvovanějším místům celého kraje

Velký Kosíř, je legendární horou. Ne nadarmo se o ni říká, že je to hanácký Mount Blanc či hanácká velehora. Vystupuje nad hanáckou rovinu ze Zábřežské vrchoviny jen výškou 442 metrů, přesto patří k nejnavštěvovanějším místům celého kraje.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Petrov nad Desnou patrně založil rychtář Petr povolaný sem moravským markrabětem

Petrov nad Desnou najdeme mezi vesnicemi v údolí řeky Desné na Šumpersku. Historikové podle jména nevylučují, že jejím zakladatelem mohl být rychtář jménem Petr. Vždyť o rychtě se mluví už v první listině obci z roku 1354.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Šumperský zámek sloužil jako sídlo Žerotínům, kteří jej postavili na místě původního hradu

Historické centrum města Šumperk tvoří téměř pravidelný kruh. Kdysi byl tento obehnán hradbami a za nimi se skrývalo vše, co bylo pro město důležité. Platilo to i pro sídlo vrchnosti, které bychom však na jižním okraji centra jen těžko rozpoznávali v budově nazývané stále jako zámek.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kovářov nabídne krásné výhledy i zachovalou vápennou pec

Drobné obce ležící v severní části Bouzovské vrchoviny mají nevšední poetiku. Otočeny jsou většinou k jižnímu slunci, ale nabízí také pozoruhodné výhledy směrem k severu, na Jeseníky i do kotliny Moravy. To je i případ Kovářova, malebné vesnice mezi Hvozdečkem a Slavětínem, která se může pochlubit bohatou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Wrap a burrito. Před lety by těmto názvům v jídelníčku nerozuměli

Kdyby k nám přilétl strojem času někdo tak z roku 1980 a kdyby ten někdo šel do restaurace, určitě by se divil. Co je to moravský vrabec, by samozřejmě věděl, ale co je to wrap, to už by nevěděl.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: KACPU sídlí za zdmi Hanáckých kasáren. Nahlédněte s námi dovnitř

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině vzniklo na počátku března. Zaměstnává řadu profesionálů a dobrovolníků, kteří pomáhají válečným uprchlíkům. Potkáme tu hasiče, policisty, úředníky, psychology, zdravotníky a samozřejmě i tlumočníky.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Petrovy kameny nejsou jen místem sabatů, ale i velmi vzácným biotopem horské přírody

Petrovy kameny patří mezi mnohá skaliska, která vystupují z jesenických vrcholů. Díky procesům s údajnými čarodějnicemi získala právě tato skála špatnou pověst. Přitom patří mezi přírodně nejzajímavější lokality, které lze v Jeseníkách objevit.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Zámek v Čechách pod Kosířem byl postaven na místě původní tvrze

Kraj na jih od hanácké velehory Velkého Kosíře byl osídlen už od pravěku. V době velké kolonizace Moravy zde vzniká vesnička, která se později měla stát centrem okolního panství. Dostala jméno Čechy pod Kosířem, podle odborníků prý snad podle zakladatelů, tedy rodiny Čechovy.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Prvními obyvateli Droždína byli lovci v časech starší doby kamenné

Droždín dnes patří mezi místní části města Olomouce. Kdysi to byla samostatná hanácká vesnice, byť zde rozhodně neplatilo, že Hanáci chodí jen po rovině a do kopce se bojí. Právě Droždínem totiž začíná přelom mezi Hanou a kopcovitým Nízkým Jeseníkem.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Jít na kutě

Slovní spojení na kutě zní tajemně a vlastně už nedává mimo ty vybídky typu běž na kutě žádný smysl. Slovo kutě se vyskytuje vždy jen v tomto tvaru, nikdy v žádném jiném. Kde má svůj původ?

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Krnovská varhanářská škola přežila i pád firmy, která ji založila. Letos slaví 30 let

Krnov je považován za město varhan a varhanářů. Může za to tradice zdejší továrna, která produkovala královské nástroje téměř 150 let, ale také Střední umělecká škola varhanářská, která dodnes vzdělává adepty tohoto zajímavého řemesla.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Krnovská varhanářská škola přežila i pád firmy, která ji založila. Letos slaví 30 let

Krnov je považován za město varhan a varhanářů. Může za to tradice zdejší továrna, která produkovala královské nástroje téměř 150 let, ale také Střední umělecká škola varhanářská, která dodnes vzdělává adepty tohoto zajímavého řemesla.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku má kořeny v nejhorších dobách našich dějin

Moravská barokní krajina nepřestává poutníka překvapovat, ba dokonce šokovat. Podobné pocity má mnoho vnímavých lidí, kteří se ocitnou poblíž Olomouce a zahledí se na Baziliku na Svatém Kopečku topící se v paprscích slunce před západem.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku má kořeny v nejhorších dobách našich dějin

Moravská barokní krajina nepřestává poutníka překvapovat, ba dokonce šokovat. Podobné pocity má mnoho vnímavých lidí, kteří se ocitnou poblíž Olomouce a zahledí se na Baziliku na Svatém Kopečku topící se v paprscích slunce před západem.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku má kořeny v nejhorších dobách našich dějin

Moravská barokní krajina nepřestává poutníka překvapovat, ba dokonce šokovat. Podobné pocity má mnoho vnímavých lidí, kteří se ocitnou poblíž Olomouce a zahledí se na Baziliku na Svatém Kopečku topící se v paprscích slunce před západem.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Ondřejovice kdysi zasahovaly až do dnešního Polska

Osada Ondřejovice na Jesenicku je dnes součástí Zlatých Hor. Zástavba obce se vine od říčky Olešnice až do Ondřejovického sedla, které je téměř 600 metrů vysoko a kdysi zasahovala i na druhou stranu řeky, na území, které dnes patří do polského Slezska.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Ondřejovice kdysi zasahovaly až do dnešního Polska

Osada Ondřejovice na Jesenicku je dnes součástí Zlatých Hor. Zástavba obce se vine od říčky Olešnice až do Ondřejovického sedla, které je téměř 600 metrů vysoko a kdysi zasahovala i na druhou stranu řeky, na území, které dnes patří do polského Slezska.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Šubrtova kaplička u Zábřeha byla postavena díky snu majitele zdejšího pozemku

Poutní místa mají různou podobu. Někdy jsou to honosné katedrály, jindy menší kostely a někdy dokonce jen kapličky či sošky někde daleko od obydlených míst. Tak jako kaplička na břehu někdejšího tunklovského mlýnského náhonu mezi městem Zábřeh a Nemilí.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Šubrtova kaplička u Zábřeha byla postavena díky snu majitele zdejšího pozemku

Poutní místa mají různou podobu. Někdy jsou to honosné katedrály, jindy menší kostely a někdy dokonce jen kapličky či sošky někde daleko od obydlených míst. Tak jako kaplička na břehu někdejšího tunklovského mlýnského náhonu mezi městem Zábřeh a Nemilí.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Nová Seninka vznikla patrně jako strážní obec na hranicích Moravy a Kladska

Nová Seninka je nejsevernější obcí Staroměstka, kterou odpradávna procházela zemská stezka mířící do Kladska. I název Spieglitz, nebo Spilix, jak je vesnice uváděna v nejstarších listinách, znamená v překladu Strážisko či strážný bod.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Brodek u Konice býval německou vesnicí a později i městem

Hned tři Brodky najdeme v Olomouckém kraji. Tím rozhodně nejvýše položeným je Brodek u Konice. Nachází se na svazích vrcholu Babylon v Drahanské vrchovině a jeho katastr se vine až do výšky přes 670 metrů nad mořem.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Fiasko a debakl

Slovo fiasko zná určitě každý. Znamená neúspěch, nezdar či ztroskotání. Ovšem jeho české ekvivalenty nezní tak pěkně jako právě slovo fiasko. Ten šmrnc, který toto slovo má, je italského původu.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Fiasko a debakl

Slovo fiasko zná určitě každý. Znamená neúspěch, nezdar či ztroskotání. Ovšem jeho české ekvivalenty nezní tak pěkně jako právě slovo fiasko. Ten šmrnc, který toto slovo má, je italského původu.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Sněhotice na Prostějovsku pravděpodobně získaly své jméno díky zakladateli s bílými vlasy

Sněhotice najdeme kousek od současného správního centra zdejší oblasti, městyse Brodek u Prostějova, kterého jsou od roku 1960 součástí. Rozkládá se na svazích Drahanské vrchoviny obrácených k východu pod lesním masívem vojenského prostoru Březina

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Peníze našetřené na kostel ve Slatinicích prý tamnímu faráři Prusové vrátili

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Slatinicích patří k dominantám celé obce. Svou růžovou fasádou kombinovanou s bílou svítí do daleka, a to jak při pohledu z Malého Kosíře, tak i od Lusthosu nad Drahanovicemi.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: V judu jsme si všichni rovni, říká juniorská mistryně Evropy 2020 Renata Zachová

Na tatami se poprvé postavila v sedmi letech v Českých Budějovicích a hned věděla, že to je ten pravý sport pro ni. Však se taky kvůli němu přestěhovala z jižních Čech do Olomouce, kde ji trénuje Jiří Štěpán. Nastoupila na Gymnázium Čajkovského a pak na Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Červenohorské sedlo nejdříve objevili formani, pak teprve turisté a lyžaři

Červenohorské sedlo je dnes symbolem doprav přes hradbu jesenických hor. Kupodivu však tomu takto nebylo vždycky a ještě před 200 lety se chodilo z Koutů do Bělé spíše kolem Vřesové studánky.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Kápnout božskou

Když někdo mezi námi Čechy kápne božskou, tak to znamená, že se přizná. Že řekne, jaká je pravda. Ale dodejme, že aby mohl někdo pořádně kápnout božskou, tak musí předtím zapírat, zatloukat, mlžit, vytáčet se a kroutit se jako had.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Křivá Voda je zapomenutá vesnička v kopcích s krásným výhledem a starými legendami

Pod lesy Hrubého lesa se rozkládají i rozsáhlé horské louky, kde se i dnes pasou stáda velmi spokojeně vypadajícího skotu. Centrem pastvinářství bývala i osada Křivá Voda, kterou najdeme nad údolím řeky Moravy na Hanušovicku.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Jak dostat mladé k dechovce? Nad tím přemýšlí kapelník Dolanky z Dolan Lukáš Foukal

Mladá generace dechovce moc neholduje, má úplně jiné představy o muzice. „Pro některé je to pod jejich úroveň, jiní řeší, že to nepřináší téměř žádný výdělek. A my v Dolance hrajeme především pro radost,“ vysvětluje Lukáš Foukal.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Paršovice prý patří k nejstarším obcím Záhoří

Do Paršovic mě poprvé zavedl sjezd na kole z masívu Maleníku od známého hradu Helfštýn dolů do oblasti Záhoří. Malebná cesta lesem se najednou začala svažovat do údolí Dolnonetčického potoka a na protějším kopci se mi zjevila silueta malebného kostela sv. Markéty v Paršovicích.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Sedm Dvorů bývalo odpradávna centrem hutní výroby. Dnes se zde jímá minerálka

Osada Sedm Dvorů je dnes součástí Moravského Berouna. Obě sídla se už také téměř propojila a jediným oddělujícím bodem je tok řeky Bystřice. Dlouho to však byla samostatná obec, byť osudy obce byly s nedalekým městem často společné.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bohuslavice na Prostějovsku měnily své majitele někdy i jen po roce

Bohuslavice na Prostějovsku se nacházejí na svazích Zábřežské vrchoviny nad řekou Šumicí. Historicky se jedná o poměrně starou obec, která patrně vznikla při velké kolonizaci zdejšího kraje ve 13. století.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Šedá eminence

„Kdo stojí za tím vším?“ nebo „kdo řídí všechny ty věci, které se dějí kolem?“. Možná jste si i vy několikrát položili tyto či podobné otázky. A pravděpodobně jste se dočkali i odpovědi typu, že za tím stojí nějaká šedá eminence. A kdo, že to je a kde se tohle spojení v češtině vzalo?

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Šedá eminence

„Kdo stojí za tím vším?“ nebo „kdo řídí všechny ty věci, které se dějí kolem?“. Možná jste si i vy několikrát položili tyto či podobné otázky. A pravděpodobně jste se dočkali i odpovědi typu, že za tím stojí nějaká šedá eminence. A kdo, že to je a kde se tohle spojení v češtině vzalo?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Zámek v Bílé Vodě dnes slouží jako léčebna, postaven byl až dlouho po vzniku vesnice

Historie Bílé Vody na Jesenicku sahá hluboko do minulosti. Často bývá s počátky obce spojováno šlechtické sídlo, které v ní stojí. V Bílé Vodě je tomu ale jinak. Přesto zde zámek dodnes stojí.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Repechy nejprve zanikly, aby po letech vyrostly znovu kolem sklárny

Drahanská vrchovina patří k oblastem osídleným už od 13. století. Najdeme zde však i obce mladší, jako je třeba osada Repechy. I když její okolí má dějiny sahající až do dob prehistorických.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Farní chrám v Šumperku pamatuje patrně už založení města

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele v Šumperku je součástí nejstarší historie města. Ta je sice zahalena tajemstvím, nicméně je jisté, že už při založení centra obchodu a řemesel pod Jeseníky se muselo počítat i s centrem duchovním.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Chválkovice byly selskou vesnicí a do jisté míry se jejich podoba zachovala dodnes

Obce a osady, které dnes tvoří Olomouc, si někde zachovaly svůj starý vesnický charakter, někde zcela splynuly s městem a po jejich původních centrech zbyly jen matné stopy. U Chválkovic, které najdeme ne severním okraji města je to tak napůl.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Víkendový kurz z vás veterinárního fyzioterapeuta neudělá, říká Mária Filípková

Ona sama se vzdělávala dva roky, aby získala certifikát Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat. K němu pak přidala spoustu dalších, například Dornova metoda pro psy, První pomoc pro psy, Hop na balón nebo Rehabilitace sportovních a pracovních psů.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Milkov vyvažuje polohu v drsné krajině krásnými výhledy

Milkov je osadou na konci světa, alespoň by to tak mohlo vypadat díky její poloze mimo hlavní silnice procházející kraje. Na druhou stranu je tato osada krásným důkazem vytrvalosti obyvatel náhorních plošin Bouzovské vrchoviny, kteří v odlehlém kraji žili a žijí už téměř 650 let.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Jak angličtina změnila způsob užívání slova „predikovat“

Angličtina není jenom zdrojem slov, která si osvojujeme, ale ovlivňuje i to, jakým způsobem se v dnešní češtině užívají slova, která anglického původu nejsou a která tady byla dávno předtím, než se angličtina rozšířila i sem do střední Evropy. Budeme mluvit o slovese „predikovat“.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Jak angličtina změnila způsob užívání slova „predikovat“

Angličtina není jenom zdrojem slov, která si osvojujeme, ale ovlivňuje i to, jakým způsobem se v dnešní češtině užívají slova, která anglického původu nejsou a která tady byla dávno předtím, než se angličtina rozšířila i sem do střední Evropy. Budeme mluvit o slovese „predikovat“.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Ostružná vznikla jako vesnice dřevorubců až v 16. století

Ostružná patří mezi nejvýše položené obce někdejšího kolštejnského panství. I díky tomu byla založena poměrně pozdě, nicméně i tak je její historie docela pozoruhodná.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kostel ve Starém Městě u Bruntálu patří k nejstarším stavbám celého Bruntálska

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu je položený mimo hlavní cestu a zdá se být běžnou vesnickou sakrální stavbou. Jak se však díky desítkám let průzkumů ukazuje, je právě on patrně jedním z nejstarších svědků osídlení Bruntálska.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Přestavlky měly hradiště tvrz, zámek i klášter

Archeologické nálezy potvrzují, že krajina kolem Přestavlk na Přerovsku byla osídlena už od doby kamenné. Z doby bronzové nám zde dávný předek zanechal poklad v podobě bronzového depotu a krajinu obývali i dávní Keltové v době železné. Už v 10. století bylo na kopci nad obcí hradiště, kterému se dodnes říká Švédské šance. Není se co divit, že obec v zemědělské a velmi přívětivé krajině má dlouho také v listinách popsanou historii.

Olomouc – Český rozhlas: Výlety: Rozlehlý Vladislavský sál na Pražském hradě sloužil k reprezentačním účelům už od 16. století

Vladislavský sál se nachází ve Starém královském paláci Pražského hradu. Veliký prostor sloužil už od 16. století především královské reprezentaci. Odehrávaly se zde korunovační slavnosti a hostiny, rytířské turnaje nebo trhy s uměleckým a luxusním zbožím. A jeho reprezentační funkce se zachovala dodnes. Konají se tu volby prezidenta republiky nebo slavnostní shromáždění spojená s významnými dny naší země.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Moravská Sázava pramení jen kousek od sjezdovek Bukové hory

Moravská Sázava není žádný veletok, přestože je druhou největší řekou šumperského okresu a odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečných. Přesto je její pramen pro mnoho obyvatel jejího údolí místem naprosto neznámým.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Vřesovický kostelní areál dýchá dějinami

Vřesovice na Prostějovsku patří k nejstarším obcím kraje. Velmi dávná je také historie zdejší farnosti a kostela sv. Petra a Pavla, který svou polohou na návrší nad obcí tvoří její skutečnou dominantu.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Milostivé léto

Slovní spojení „milostivé léto“ má v češtině velmi dlouhou tradici. Z dnešního pohledu to známe jako nabídku lidem, kteří se topí v dluzích. Už hodně dávno označovalo spojení slov milostivé léto takovou dobu, kdy se lidem v něčem dost podstatně ulevilo.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kudy tudy vlastně od Pradědu na Hanou?

Od Pradědu na Hanou se společně s Českým rozhlasem Olomouc vydáváte už téměř dvacet let. Někdy jsou ty cesty dost krkolomné, a tak od Pradědu míříme na Hanou třeba přes Rychlebské hory a podobně. Napadlo Vás však někdy, kudy je to tedy od Pradědu na Hanou nejblíž?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Jeden z nejkrásnějších výhledů Jesenicka nabídne skála na vrcholu Medvědího kamene

Rychlebské hory jsou stále poněkud stranou turistického zájmu a tak zde dodnes najdeme místa, kde se dá nerušeně rozjímat nad krásou krajiny. Takovým místem je i Medvědí kámen, vyhlídka nad Vápennou, odkud je vidět velká část údolí i protějšího hřebene tohoto pohraničního pohoří.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Historie klášterního kostela v Uničově sahá patrně až do 14. století

Centrum města Uničova skrývá mnoho pozoruhodných památek, které případným návštěvníkům připomenou osmisetletou historii tohoto zajímavého místa. K těm nejdochovalejším patří bezesporu sakrální památky. A tak kromě monumentálního farního chrámu, najdeme na jihovýchodním okraji historického centra ještě jeden kostel, k němuž přiléhá několik budov připomínajících, že právě zde se nachází někdejší klášterní areál.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Jsem neustále obdarováván, říká bratr Radek, olomoucký kapucín

Jakým procesem člověk musí projít, aby s jistotou opustil světský život a vstoupil do řádu? Co je to příprava na řeholní život a jak lidé v řádu prožívají Vánoce?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Vánoční pohádka o kostelíku v Hoštejně aneb vzpomínání Mirka Kobzy

Štědrý den je u nás doma vždycky ve znamení setkávání celé rodiny. Bylo tak tomu vždy, už co si pamatuju. A právě vyprávění o dávných časech bylo to co mě spolu s dárky a bramborovým salátem vždycky nejvíc bavilo. Tak dovolte připomínku mých dětských Vánoc.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Osudy zámku v Dřínově byly složité už od prvopočátku existence původní tvrze

Na svazích Litenčické pahorkatiny jen pár set metrů za hranicí Olomouckého a Zlínského kraje se na zvlněné krajině můžeme dočkat docela zajímavých rozhledů. Jeden z nejpozoruhodnějších se však naskytne, když se zastavíme na kopci Čtvrtě, kde je křižovatka cest z Pavlovic u Kojetína a Srbců. Pohled k jihovýchodu nám představí třetí obec na zdejších cestách jménem Dřínov a hlavně pozoruhodný zámek na kopci nad vesnicí.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Zásada cukrářky a pekařky Petry Burianové: Chovat se s úctou k tomu, co vymysleli předci

„Dědictví otců zachovej nám, Pane, toho se držím,“ říká Petra Burianová. Ostatně je to hlavní myšlenka pořadu Pečení na neděli, který spoluvytváří pro Českou televizi. Prostor v něm dostávají obyčejní lidé, kteří toho umí hodně vytvořit rukama, ale neumí se prosadit, prezentovat.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Stará náves Postřelmova byla rozlehlá a stejně jako dnes sloužila i jako křižovatka

Postřelmov patří mezi největší vesnice Zábřežska. V některých směrech se už dnes spíše podobá menšímu městu, přesto i zde najdeme stopy dávné vesnické struktury obce, ke které patří hlavně zdejší, původně velmi rozlehlá, náves.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Šéfkuchař Roman Paulus provozuje v Olomouci moderní kantýnu

Roman Paulus získal šest michelinských hvězd, kuchařské nápady sbíral na mnoha místech v zahraničí, má svou školu vaření, pořádá zážitkové kurzy. Gastronomii přirovnává k vrcholovému sportu. Před pár týdny si v Olomouci otevřel moderní kantýnu.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: V Býškovicích zasvětili kapli patronce uhořelé dívenky

Býškovice jsou nedílnou součástí oblasti Záhoří. Leží na kopci přesně v půli cesty mezi Hranicemi a Bystřicí pod Hostýnem, která se nachází v mělkém údolíčku Býškovického potoka, který napájí nad vesnicí dva menší rybníky, z nichž zejména Vrbčák je rájem rybářů.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bystrovany byly odpradávna spjaty s Olomoucí. Osamostatnily se naposledy před 30 lety

Bystrovany jsou středně velkou obcí ležící na toku řeky Bystřice v půli toku mezi Velkou Bystřicí a Olomoucí. I když se zástavba vesnice v podstatě dotýká té olomoucké, jedná se o samostatnou hanáckou obec se zajímavou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bystrovany byly odpradávna spjaty s Olomoucí. Osamostatnily se naposledy před 30 lety

Bystrovany jsou středně velkou obcí ležící na toku řeky Bystřice v půli toku mezi Velkou Bystřicí a Olomoucí. I když se zástavba vesnice v podstatě dotýká té olomoucké, jedná se o samostatnou hanáckou obec se zajímavou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Hlásnice měla předchůdce v zaniklé osadě. Jméno ji dala strategická poloha na kopci

Hlásnice je vesnice na kopci nedaleko Šternberka při cestě na Rýmařovsko. Přestože vypadá jako horská obec, nadmořská výška obce nedosahuje ani 400 metrů. Přesto měla Hlásnice kdysi strategický význam.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Hranické viadukty přežily rozpad monarchie i stavbu koridoru

Když byla v roce 1836 zahájena výstavba jednokolejné železniční trati, která měla spojit Vídeň s Haličí, předkládal se tehdy císaři tento projekt zejména jako výhodný pro dovoz soli a pohyb vojska. Ferdinand Dobrotivý tehdy souhlasil se stavbou a akciová společnost, která tehdy spíše než na sůl myslela na ostravské uhlí a železo, začala se stavbou Severní dráhy císaře Ferdinanda a s ní i mostů u Hranic.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Pomocník s češtinou? Jazyková poradna

Člověk nemusí všechny poznatky o světě nosit v hlavě. Pokud jde o věci jazykovědné a konkrétně češtinářské, zaručené zdroje nabízí Ústav pro jazyk český Akademie věd, a to Internetovou jazykovou příručku a bezplatnou telefonickou jazykovou poradnu.