Olomouc – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Jak angličtina změnila způsob užívání slova „predikovat“

Angličtina není jenom zdrojem slov, která si osvojujeme, ale ovlivňuje i to, jakým způsobem se v dnešní češtině užívají slova, která anglického původu nejsou a která tady byla dávno předtím, než se angličtina rozšířila i sem do střední Evropy. Budeme mluvit o slovese „predikovat“.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Jak angličtina změnila způsob užívání slova „predikovat“

Angličtina není jenom zdrojem slov, která si osvojujeme, ale ovlivňuje i to, jakým způsobem se v dnešní češtině užívají slova, která anglického původu nejsou a která tady byla dávno předtím, než se angličtina rozšířila i sem do střední Evropy. Budeme mluvit o slovese „predikovat“.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Ostružná vznikla jako vesnice dřevorubců až v 16. století

Ostružná patří mezi nejvýše položené obce někdejšího kolštejnského panství. I díky tomu byla založena poměrně pozdě, nicméně i tak je její historie docela pozoruhodná.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kostel ve Starém Městě u Bruntálu patří k nejstarším stavbám celého Bruntálska

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu je položený mimo hlavní cestu a zdá se být běžnou vesnickou sakrální stavbou. Jak se však díky desítkám let průzkumů ukazuje, je právě on patrně jedním z nejstarších svědků osídlení Bruntálska.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Přestavlky měly hradiště tvrz, zámek i klášter

Archeologické nálezy potvrzují, že krajina kolem Přestavlk na Přerovsku byla osídlena už od doby kamenné. Z doby bronzové nám zde dávný předek zanechal poklad v podobě bronzového depotu a krajinu obývali i dávní Keltové v době železné. Už v 10. století bylo na kopci nad obcí hradiště, kterému se dodnes říká Švédské šance. Není se co divit, že obec v zemědělské a velmi přívětivé krajině má dlouho také v listinách popsanou historii.

Olomouc – Český rozhlas: Výlety: Rozlehlý Vladislavský sál na Pražském hradě sloužil k reprezentačním účelům už od 16. století

Vladislavský sál se nachází ve Starém královském paláci Pražského hradu. Veliký prostor sloužil už od 16. století především královské reprezentaci. Odehrávaly se zde korunovační slavnosti a hostiny, rytířské turnaje nebo trhy s uměleckým a luxusním zbožím. A jeho reprezentační funkce se zachovala dodnes. Konají se tu volby prezidenta republiky nebo slavnostní shromáždění spojená s významnými dny naší země.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Moravská Sázava pramení jen kousek od sjezdovek Bukové hory

Moravská Sázava není žádný veletok, přestože je druhou největší řekou šumperského okresu a odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečných. Přesto je její pramen pro mnoho obyvatel jejího údolí místem naprosto neznámým.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Vřesovický kostelní areál dýchá dějinami

Vřesovice na Prostějovsku patří k nejstarším obcím kraje. Velmi dávná je také historie zdejší farnosti a kostela sv. Petra a Pavla, který svou polohou na návrší nad obcí tvoří její skutečnou dominantu.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Milostivé léto

Slovní spojení „milostivé léto“ má v češtině velmi dlouhou tradici. Z dnešního pohledu to známe jako nabídku lidem, kteří se topí v dluzích. Už hodně dávno označovalo spojení slov milostivé léto takovou dobu, kdy se lidem v něčem dost podstatně ulevilo.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kudy tudy vlastně od Pradědu na Hanou?

Od Pradědu na Hanou se společně s Českým rozhlasem Olomouc vydáváte už téměř dvacet let. Někdy jsou ty cesty dost krkolomné, a tak od Pradědu míříme na Hanou třeba přes Rychlebské hory a podobně. Napadlo Vás však někdy, kudy je to tedy od Pradědu na Hanou nejblíž?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Jeden z nejkrásnějších výhledů Jesenicka nabídne skála na vrcholu Medvědího kamene

Rychlebské hory jsou stále poněkud stranou turistického zájmu a tak zde dodnes najdeme místa, kde se dá nerušeně rozjímat nad krásou krajiny. Takovým místem je i Medvědí kámen, vyhlídka nad Vápennou, odkud je vidět velká část údolí i protějšího hřebene tohoto pohraničního pohoří.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Historie klášterního kostela v Uničově sahá patrně až do 14. století

Centrum města Uničova skrývá mnoho pozoruhodných památek, které případným návštěvníkům připomenou osmisetletou historii tohoto zajímavého místa. K těm nejdochovalejším patří bezesporu sakrální památky. A tak kromě monumentálního farního chrámu, najdeme na jihovýchodním okraji historického centra ještě jeden kostel, k němuž přiléhá několik budov připomínajících, že právě zde se nachází někdejší klášterní areál.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Jsem neustále obdarováván, říká bratr Radek, olomoucký kapucín

Jakým procesem člověk musí projít, aby s jistotou opustil světský život a vstoupil do řádu? Co je to příprava na řeholní život a jak lidé v řádu prožívají Vánoce?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Vánoční pohádka o kostelíku v Hoštejně aneb vzpomínání Mirka Kobzy

Štědrý den je u nás doma vždycky ve znamení setkávání celé rodiny. Bylo tak tomu vždy, už co si pamatuju. A právě vyprávění o dávných časech bylo to co mě spolu s dárky a bramborovým salátem vždycky nejvíc bavilo. Tak dovolte připomínku mých dětských Vánoc.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Osudy zámku v Dřínově byly složité už od prvopočátku existence původní tvrze

Na svazích Litenčické pahorkatiny jen pár set metrů za hranicí Olomouckého a Zlínského kraje se na zvlněné krajině můžeme dočkat docela zajímavých rozhledů. Jeden z nejpozoruhodnějších se však naskytne, když se zastavíme na kopci Čtvrtě, kde je křižovatka cest z Pavlovic u Kojetína a Srbců. Pohled k jihovýchodu nám představí třetí obec na zdejších cestách jménem Dřínov a hlavně pozoruhodný zámek na kopci nad vesnicí.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Zásada cukrářky a pekařky Petry Burianové: Chovat se s úctou k tomu, co vymysleli předci

„Dědictví otců zachovej nám, Pane, toho se držím,“ říká Petra Burianová. Ostatně je to hlavní myšlenka pořadu Pečení na neděli, který spoluvytváří pro Českou televizi. Prostor v něm dostávají obyčejní lidé, kteří toho umí hodně vytvořit rukama, ale neumí se prosadit, prezentovat.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Stará náves Postřelmova byla rozlehlá a stejně jako dnes sloužila i jako křižovatka

Postřelmov patří mezi největší vesnice Zábřežska. V některých směrech se už dnes spíše podobá menšímu městu, přesto i zde najdeme stopy dávné vesnické struktury obce, ke které patří hlavně zdejší, původně velmi rozlehlá, náves.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Šéfkuchař Roman Paulus provozuje v Olomouci moderní kantýnu

Roman Paulus získal šest michelinských hvězd, kuchařské nápady sbíral na mnoha místech v zahraničí, má svou školu vaření, pořádá zážitkové kurzy. Gastronomii přirovnává k vrcholovému sportu. Před pár týdny si v Olomouci otevřel moderní kantýnu.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: V Býškovicích zasvětili kapli patronce uhořelé dívenky

Býškovice jsou nedílnou součástí oblasti Záhoří. Leží na kopci přesně v půli cesty mezi Hranicemi a Bystřicí pod Hostýnem, která se nachází v mělkém údolíčku Býškovického potoka, který napájí nad vesnicí dva menší rybníky, z nichž zejména Vrbčák je rájem rybářů.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bystrovany byly odpradávna spjaty s Olomoucí. Osamostatnily se naposledy před 30 lety

Bystrovany jsou středně velkou obcí ležící na toku řeky Bystřice v půli toku mezi Velkou Bystřicí a Olomoucí. I když se zástavba vesnice v podstatě dotýká té olomoucké, jedná se o samostatnou hanáckou obec se zajímavou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Bystrovany byly odpradávna spjaty s Olomoucí. Osamostatnily se naposledy před 30 lety

Bystrovany jsou středně velkou obcí ležící na toku řeky Bystřice v půli toku mezi Velkou Bystřicí a Olomoucí. I když se zástavba vesnice v podstatě dotýká té olomoucké, jedná se o samostatnou hanáckou obec se zajímavou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Hlásnice měla předchůdce v zaniklé osadě. Jméno ji dala strategická poloha na kopci

Hlásnice je vesnice na kopci nedaleko Šternberka při cestě na Rýmařovsko. Přestože vypadá jako horská obec, nadmořská výška obce nedosahuje ani 400 metrů. Přesto měla Hlásnice kdysi strategický význam.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Hranické viadukty přežily rozpad monarchie i stavbu koridoru

Když byla v roce 1836 zahájena výstavba jednokolejné železniční trati, která měla spojit Vídeň s Haličí, předkládal se tehdy císaři tento projekt zejména jako výhodný pro dovoz soli a pohyb vojska. Ferdinand Dobrotivý tehdy souhlasil se stavbou a akciová společnost, která tehdy spíše než na sůl myslela na ostravské uhlí a železo, začala se stavbou Severní dráhy císaře Ferdinanda a s ní i mostů u Hranic.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Pomocník s češtinou? Jazyková poradna

Člověk nemusí všechny poznatky o světě nosit v hlavě. Pokud jde o věci jazykovědné a konkrétně češtinářské, zaručené zdroje nabízí Ústav pro jazyk český Akademie věd, a to Internetovou jazykovou příručku a bezplatnou telefonickou jazykovou poradnu.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Žalkovice nikdy neměly tvrz ani hrad, přesto se po nich psal rytířský rod

Žalkovice najdeme v úrodném kraji Hané mezi Přerovem a Kroměříží. Archeologické nálezy prokazují, že zde lidé žili již od prehistorického věku a trvalé osídlení zde přetrvalo dodnes přes veškeré útrapy, které zdejší kraj v minulosti postihly.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Baldovec není jen kemp, ale i osada, která vznikla kolem někdejšího mlýna

Drahanská vrchovina svou nejvyšší částí dosahuje až do sedmisetmetrové nadmořské výšky. Okolo Rozstání jsou výšky o něco nižší, jedno z nejnavštěvovanějších míst však najdeme v údolí. Je jím osada Baldovec, která se stala centrem rekreace, ale i těžby kamene.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Tančete hlavně pro radost, říká dětem i dospělým tanečnice a trenérka Pavlína Lustik-Coufalová

Pavlína je absolventka taneční konzervatoře, členka Svazu učitelů tance, absolventka studia I. trenérské a porotcovské třídy tanečního sportu na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, lektorka merenque po absolvování školícího programu v Dominikánské republice.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Good luck, říkali před startem českoslovenští piloti ve službách RAF

Životní osud jednoho z nich, druhého pilota Jaromíra Drmelky, zpracoval ve své knížce Wellington byl jejich osud soukromý historik Daniel Švec. Materiál získal z části od rodiny, většinu ale našel v archivech, kde proseděl tisíce hodin.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Chov koní je častokrát střídáním generací, říká Stanislav Popelka

Úspěšný trenér a chovatel dostihových koní stáje Hvozd-Srdéčko u Konice za svoji kariéru nastřádal více jak tři desítky vítězství v nejvyšší kategorii. Ač mezi jeho jedničkovými vítězi najdeme i skvělého Oligarcha, vítěze Velké ceny českého turfu, který dvakrát ovládl Cenu prezidenta republiky, cílem drtivé většiny svěřenců Stanislava Popelky jsou překážkové dostihy, v nichž patří k nejvýznamnějším hráčům na českém poli.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Chov koní je častokrát střídáním generací, říká Stanislav Popelka

Úspěšný trenér a chovatel dostihových koní stáje Hvozd-Srdéčko u Konice za svoji kariéru nastřádal více jak tři desítky vítězství v nejvyšší kategorii. Ač mezi jeho jedničkovými vítězi najdeme i skvělého Oligarcha, vítěze Velké ceny českého turfu, který dvakrát ovládl Cenu prezidenta republiky, cílem drtivé většiny svěřenců Stanislava Popelky jsou překážkové dostihy, v nichž patří k nejvýznamnějším hráčům na českém poli.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Návštěva první přerovské Montessori školky

Měšťanský dům na Horním náměstí v Přerově, který ukrýval vzácné archeogické nálezy, byl donedávna doslova ruinou. Po rozsáhlé obnově z něj zůstaly jen obvodové zdi, štít a sklepení. Dnes je za okny slyšet dětský smích. Stal se sídlem vůbec první montesori školky ve městě.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Slovo přiměřeně ve svém slovníku cukráři nemají, říká Josef Maršálek

Do pečení bychom se vždy měli pouštět s dobrou digitální váhou. „Aby byly výrobky konzistentní, stejně vysoké, abychom měli dobře našlehané krémy a lesklé polevy, musíme vážit s přesností na gramy,“ zdůrazňuje porotce populárního televizního pořadu Peče celá země.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kyjanice jsou osadou, která zanikla už podruhé

Osudy mnoha obcí u nás se uzavřely s koncem II. světové války. Důvody byly různé. Od nezájmu nových usedlíků po změny způsobené novými pořádky v obnoveném Československu. Asi nejvíce osad a obcí zaniklo v pohraničí a pak také ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Jednou z nich jsou také Kyjanice.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Psaní je podle Lenky Horňákové Civade v podstatě vrcholový sport

Spisovatelka Lenka Horňáková Civade pochází z Prostějova, řadu let už ale se svou rodinou žije ve Francii. Právě tam začala vystudovaná ekonomka malovat a psát. Za své knížky získává prestižní ceny, obrazy má v mnoha soukromých sbírkách na několika kontinentech.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Tajemství padesátiletého zábřežského kulturáku

Kulturní dům v Zábřeze, je dodnes centrem společenského, kulturního a někdy i trošku sportovního života města. Scházejí se zde spolky a kluby a hraje se zde i divadlo. Budova, která stojí na dominantním místě města, jakémsi zlatém kříži, má poměrně nadčasovou architekturu, a tak mnohé překvapilo, když v září letošního roku oslavila už 50 let své existence.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Horní Údolí bylo obcí bohatých havířů i vesnicí, kde lidé málem umírali hlady

Horní Údolí je obec, která má prokazatelně hornickou historii. Podle legendy ji založil bájný pán zdejšího kraje a hradu Edlštejna Odo z Erlitzu poté, co mu skřítkové prozradili, kde je ve zdejších horách zlato. Ve skutečnosti byli jejími prvními obyvateli horníci a dřevorubci.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Tajemný Lusthaus nad Drahanovicemi dodnes skrývá svůj původ i historii

Při pohledu například z malého Kosíře směrem k Litovli se nemůžeme na svazích Velkého Kosíře nepovšimnout výrazné stavby tyčící se nad Slatinicemi a Drahanovicemi. Podíváme-li se do map, najdeme ještě tajemnější název Lusthaus nebo též v hanácké podobě Lusthóz.Vysvětlení tohoto názvu je jednoduché, vychází z německého označení chutný dům. To nám připomíná minulost tohoto místa jako hostince. Jaká je však jeho dávná historie?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Hostkovice byly kdysi vesnicí panských poslů

Podle archeologických nálezů byly Hostkovice a jejich okolí osídlené už v dobách pravěku. Nálezy popelnicových pohřbů zase hovoří o slovanském a těsně předslovanském osídlení tohoto kraje. Právě na těchto základech patrně vznikaly první obce. Samotné Hostkovice jsou poprvé zmíněny k roku 1275.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Návštěva chovatelské výstavy v Přerově

Chlubí se posledními přírůstky, vyšlechtěnými jedinci a taky si vyměňují cenné zkušenosti. Řeč je o chovatelích, kteří se každoročně potkávají v Přerově. Letos se tak stalo už po jedenapadesáté.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Rozstání leží poměrně vysoko. Přesto zde před válkou žilo 1300 lidí

Rozstání patří k nejjižněji položeným obcím Olomouckého kraje. Nachází se na Drahanské vrchovině v docela úctyhodné nadmořské výšce kolem 550 metrů. Páteří obce je potok Bílá voda a pak také silnice vedoucí z Drahan do Jedovnice.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Suchá Rudná patří k nejstarším prokazatelně obydleným obcím Jeseníků

Historie horské obce Suchá Rudná, rozkládající se v podhůří nejvyšší části Pradědské hornatiny, je starší, než písemné prameny, které se o ní dochovaly. Archeologické nálezy propojují obec s dávnou hornickou tradicí zdejšího kraje.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Klášterní Hradisko je nejkrásnější nemocnice na světě, říká její ředitel Martin Svoboda

Jde o nejstarší vojenskou nemocnici na území bývalého Československa. Prohlédnout si ji můžou ve vybraných dnech i turisté. „Provádíme je po trasách, které nenarušují chod zařízení,“ doplňuje MUDr. Svoboda, který se těší na plánovanou adaptaci bývalé prelátské zahrady. Hotová by měla být do dvou let.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kramářova chata na vrcholu Suchého vrchu byla postavena natruc Němcům v údolí

Suchý vrch je nejvyšší horou Bukovohorské hornatiny, která je považována za nejjižnější výběžek Orlických hor. Ještě donedávna to bylo místo, kudy procházela zemská hranice mezi Moravou a Čechami, a také místo, které bylo považováno za symbol hranice mezi českým osídlením okolí Jablonného a většinově německým obyvatelstvem Králické brázdy.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Runářov byl původně českou vesnicí, později se z něj stala součást německého jazykového ostrova

Runářov patří k vesnicím na Drahanské vrchovině, položeným v poměrně značné nadmořské výšce nad 500 metrů. Je to osada s krásným okolím, nicméně nepatří k turisticky vyhledávaným lokalitám. Je to škoda, protože co nabídnout poutníkům krajinou určitě má.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Pusté Žibřidovice vznikly až na druhý pokus

Přímo na hřebeni, který od sebe odděluje údolí řek Branna a Desná se rozkládá vesnice, která vznikla až na druhý pokus. I její název – Pusté Žibřidovice připomíná, že část své historie prožila jako vesnice opuštěná.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Zámek v Hustopečích nad Bečvou postavili Žerotínové na místě starší tvrze

Kraj kolem Hustopečí nad Bečvou byl osídlen už od pravěku. Aby také ne, kolem řeky procházela prastará stezka, kudy procházeli kupci a oblast patřila k výspám úrodnější půdy v podhůří Beskyd a Hostýnských vrchů.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Chořelice byly kdysi vesnicí v držbě markraběte. Postupně splynuly s Litovlí

Osadu Chořelice najdeme dnes zcela propojenou se sousední Litovlí. Stále si však zdejší obec zachovala do jisté míry venkovský charakter i když první užší propojení s městem zde proběhlo již v 16. století.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Květinové město plné ohromných parků, to je čínský Kanton podle Evy Purzycki

Olomoučanka Eva Purzycki už procestovala pořádný kus světa, říká, že přímo vyhledává dobrodružství. Žila v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Francii a Velké Británii, poslední čytři roky v jednom z největších čínských měst – Kantonu. Jak se cítí mezi mrakodrapy? Co už z velké Číny viděla? A snaží se uplatnit ve svém oboru, ve filmu?

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Květinové město plné ohromných parků, to je čínský Kanton podle Evy Purzycki

Olomoučanka Eva Purzycki už procestovala pořádný kus světa, říká, že přímo vyhledává dobrodružství. Žila v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Francii a Velké Británii, poslední čytři roky v jednom z největších čínských měst – Kantonu. Jak se cítí mezi mrakodrapy? Co už z velké Číny viděla? A snaží se uplatnit ve svém oboru, ve filmu?

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Střelice byly vždy propojeny s Uničovem a i dnes jsou součástí města

Obec Střelice najdeme na toku Benkovského potoka, při hlavní cestě propojující města Uničov a Litovel. Právě k Uničovu obec odpradávna patřila a jeho součástí je dodnes.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Podlesí na Šumpersku mělo být městem a centrem oblasti. Dnes je jen osadou Malé Moravy

Do Podlesí na Šumpersku se dostaneme poměrně kvalitní cestou z Údolí Moravy směrem do kopců hanušovické vrchoviny, které zde tvoří velmi důstojnou opozici masívu Králického Sněžníku na druhé straně řeky. Kromě hor, zde však rozhodně budeme spíše obdivovat zdejší historii.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Po znamená slovo pohoda. Pohled do slovníku spisovné češtiny překvapí

Pokud bychom chtěli v jednom slově shrnout, co si tak člověk přeje, když jsou prázdniny, když má dovolenou, pak by to slovo mohlo znít pohoda. Při pohledu do Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost, už to tak samozřejmé není. Na prvním místě byl v tomto slovníku u slova pohoda uveden význam příznivé počasí.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Tequila versus tequilla

Když se teď nedávno zase otevřely všelijaké ty zahrádky u restaurací, můžete si ověřit, že se v nápojových lístcích objevuje nápoj zvaný tequila zapsaný se dvěma l. V kontextu jinak graficky dokonalého lístku to může překvapit. Jak to s tou tequilou vlastně je.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Hudebnický slang (2. část)

Mávač, norník, regulovčík či papiňák. Nenechte se zmýlit, ač to tak nevypadá, všechno jsou to výrazy pro dirigenta. Druhé nahlednutí na termíny hudebnického slangu.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Odlišíme králíka domácího a volně žijícího od zajíce?

Možná Vás někdy napadlo, že by tam mohlo být spojení se slovem král. Jak je to doopravdy, téma pro bohemistu Ondřeje Bláhu a jeho rozhlasové jazykové okénko.

Olomouc – Český rozhlas: Okolo češtiny: Hudebnický slang (1. část)

Slang je nespisovný útvar jazyka, který je charakteristický pro mluvčí náležející k určité zájmové nebo profesní skupině. Výjimkou nejsou ani hudebníci.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Kočáry, auta osobní i nákladní, ale i kolejová vozidla. Nahlédněte do historie značky Tatra

Značku Tatra proslavila auta osobní a později taky nákladní. Zatím co ostatní výrobci s původem na území naší republiky už neexistují nebo se stali součástí úspěšnějších značek, Tatra jako jediná stále drží pomyslný prapor české konstruktérské školy.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Krakořice mají za sebou dějiny spojené s dolováním i s průchody dávných armád

Krakořice jsou opravdu nevelkou vesnicí při silnici mezi Pasekou a Šternberkem na samém úpatí prvních kopců Nízkého Jeseníku. Obec samotná však leží ještě v rovinatější oblasti, v nadmořské výšce kolem 270 metrů.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Kostel Tří králů v Břidličné původně postavili protestanté

Břidličná nad řekou Moravicí je městem od roku 1973, nicméně centrem okolního kraje bývala už dávno před tím. Co se týče centra duchovního, tam to ale zase tak jednoznačné vždy nebylo.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Zámecký park v Loučné nejprve bratři Kleinové opravovali pro majitele. Pak jej koupili sami

Loučná nad Desnou je bezesporu centrem horské turistiky na Šumpersku. Zejména v zimních měsících obec ožívá stovkami lyžařů, kteří míří do areálů v nedalekých Koutech, v Přemyslově ale i v samotné Loučné. Nejen v zimě však žijí hory a Loučná je jedním z míst, které má co nabídnout i těm turistům, kterým stačí koukat se na hory zezdola a užívat si nádherné scenérie i příjemné podnebí.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Čehovice po zničení postavili znovu a jinde

Čehovice na Prostějovsku dnes stojí při hlavní silnici propojující Prostějov s Kojetínem v zákrutu říčky Vřesůvky. Kdysi ovšem tato vesnice stávala o kus dále. Osudnou se jí stala třicetiletá válka.

Olomouc – Český rozhlas: Přímo z místa: Výroba nádobí v Javorníku začala v osmdesátých letech. Tradice firmy však sahá do roku 1870

Výroba nádobí patří mezi nejstarší lidské řemeslné produkce. Od původně keramických nádob se postupně přecházelo k nádobám měděným a železným. Od osmdesátých let se vyrábí nádobí také v Javorníku, tradice této společnosti je však mnohem starší a sahá do Brna v 19. století.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Dolní Studénky byly jednou z mála českých vesnic na předválečném Šumpersku

Šumpersko, tedy to předválečné, bylo vesměs krajem obývaným německy mluvícími obyvateli. Existovalo však pár vesnic, které si přes blízkost okresního města zachovaly víceméně český charakter. To platilo i o Dolních Studénkách, které se rozkládají na levém břehu řeky Desné jen asi kilometr od Šumperka.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou: Měrovice patří mezi mladší obce. Archeologové však mají stopy vedoucí až do pravěku

Historie Měrovic je odpradávna spojena s nedalekým Kojetínem. Obec byla součástí panství a po jistou dobu své existence i místní částí města. Dnes je to samostatná vesnice s bohatým kulturním, společenským i sportovním děním. Ale i se zajímavou historií.

Olomouc – Český rozhlas: Větrník – Host ve studiu: Nemůžu neexistuje. Musím! Říká bývalá paragánka Milada Pavlitová

Začala u paragánů a prožila profesní život ve dvou uniformách. Vojenské a hasičské. Zažila tvrdé podmínky vojenské školy, spaní na slamníku, šurovaní podlah, zimní pochody s plnou polní, boty půllitráky a nohy omotané onucemi a stejně plné puchýřů. Přesto říká: „Práci u vojáků jsem milovala.“

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Mladým sportovcům po nucené pauze chybí fyzička, technika, ale i chuť trénovat

Nejen, že jich chybí fyzička a technika, ale taky chuť sportovat. Říkají mnozí trenéři o svých malých svěřencích, kteří se vrátili po nucené koronavirové pauze na hřiště. Po několikaměsíčním období bez pravidelných tréninků a školní docházky prý nemají disciplínu a zaujmout je bývá náročné. Své o tom ví třeba trenéři fotbalové mládeže v Ústí na Přerovsku.

Olomouc – Český rozhlas: Z kopca na kopec – Kopec Holubice kdysi farmář koupil jako zajíce v pytli

Kopec Holubice se vypíná do výšky 380 metrů mezi Úsovem a Pískovem. Katastrálně však toto místo patří do Zadního Újezda. Zajímavé je, že vrchol je obydlen a to už poměrně dlouho a stále zde hospodaří příslušníci jednoho rodu.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Kyselovice patřily ke klášterním vesnicím už od svého vzniku

Obec Kyselovice najdeme dnes už ve Zlínském kraji. Samotnou obec najdeme v nivě řeky Moštěnky. Zástavba se rozkládá kolem Mlýnské strouhy, která obcí protéká a podél staré cesty vedoucí z Chropyně do Přerova.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Na Praděd začal jezdit pravidelný autobusový spoj pro seniory nad 65 let a hendikepované

Lidé, kteří jsou upoutaní na invalidní vozík nebo mají vážné pohybové problémy, se můžou přes léto pohodlně dostat až na Praděd. Na nejvyšší horu Jeseníků je bude vozit jednou týdně autobus. Vedle nich je speciální spoj určený penzistům nad 65 let. Zástupci dopravce ale zájemcům doporučuje, aby si jízdu předem rezervovali:

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Josefová po letech ožívá alespoň pro turisty

Je až neuvěřitelné, jak hodně vysoko v horách bydleli a hospodařili lidé. To je myšlenka, která mě provázela po celou moji cestu po stopách zaniklé osady Josefová nedaleko Branné, do které si vás dnes dovolím pozvat.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Do podzemí jen s potvrzením o bezinfekčnosti a respirátorem. První turisté vyrazili po několika měsících do jeskyní

Prohlídky podzemních labyrintů umožnila další vlna rozvolnění proticovidových opatření. Návštěvníci při nich ale musí používat respirátory nebo nanoroušky. Na Jesenicku, kde jsou dvoje zpřístupněné jeskyně, neměli lidé problém ani s předložením dokladu o bezinfekčnosti.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Lidé z obcí u dálnice D35 chtějí protihlukové zábrany. Ředitelství silnic a dálnic jejich stavbu plánuje, jen tak to ale nebude

Obyvatelé litovelských místních částí Unčovice, Rozvadovice a Nasobůrky požadují lepší ochranu před hlukem z dálnice D35. Situaci by měly podle nich zlepšit protihlukové zábrany. Silničáři s nimi počítají, podle jejich odhadů je ale dělníci budou moct postavit až za několik let.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Řeka Bečva na Přerovsku podemílá několik sloupů vysokého napětí. Na řešení problému se ale musejí energetici dohodnout s vodohospodáři

Bečva ohrožuje mezi obcemi Prosenice a Osek nad Bečvou na Přerovsku statiku několika sloupů vysokého napětí. Vodní tok ve zmíněném úseku meandruje a každý rok se jeho koryto posouvá až o 30 metrů. Jak sloupy zabezpečit, aby se nezřítily, řeší energetici společně s vodohospodáři a ochránci přírody.

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Se sexuálním zneužíváním dětí je spojená řada mýtů

Patří mezi ně třeba představa, že děti většinou zneužívá někdo cizí. Člověk nevzdělaný, závislý na alkoholu nebo drogách, nejčastěji pedofil. A že zneužívané děti pocházejí ze slabých sociálních vrstev. „Největší riziko jim ale hrozí ve vlastní rodině,“ uvádí na pravou míru JUDr. Zdeněk Kopečný.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Správci hradů a zámků se připravují na zahájení návštěvnické sezóny. Díky rozvolnění proticovidových opatření se řada z nich chystá otevřít v úterý

Správci hradů a zámků se připravují na zahájení návštěvnické sezóny. Ta se letos, stejně jako loni, kvůli protiepidemickým opatřením zpozdila. Zaměstnanci hradů a zámků tak alespoň měli více času na přípravu. Přípravy finišují i na hradě Bouzov na Olomoucku nebo na zámku Velké Losiny na Šumpersku.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Dětské pěvecké sbory se po dlouhé pauze opět začínají scházet. Aby děti během lockdownu nevypadly z rytmu, zkoušely alespoň online

Mezi tyto děti patří i ty z olomoucké Základní umělecké školy Campanella. Žáci i jejich učitelé jsou rádi, že mohou opět zkoušet spolu, na online zkouškách toho totiž nacvičili jen málo. Na některé děti měla ale dlouhá pauza, kdy se se svými kamarády neviděly, psychické dopady.

Olomouc – Český rozhlas: Apatyka – Přibývá pacientů, kteří trpí bolestmi zad

Nárůst pacientů, které trápí akutní i chronické potíže v oblasti páteře, zaznamenali i ve šternberské nemocnici. Mnohdy jde o lidi, kteří trávili poslední měsíce doma na home-office a studenty po distanční výuce. „Nesprávně sedíme u počítačů, nebo doma nemáme dobré pracovní podmínky,“ vysvětluje tamní fyzioterapeutka Eliška Vlachová.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Brníčko u Uničova bylo po celou dobu vrchnostenské správy rozděleno na dvě části

Obce s názvem Brníčko najdeme v našem kraji hned dvě. Stejně jako obec na Šumpersku získalo i Brníčko u Uničova své jméno podle podmáčené slaťovité krajiny, ve které vzniklo. Podle některých záznamů navíc neslo jméno Brnice či Brník rameno řeky Oskavy, které zdejší mokřady napájelo.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Pětice škol z Jesenicka přišla v posledních letech při účetních podvodech o statisíce korun. Podle starostů dotčených obcí za to může jejich účetní

Jeseničtí kriminalisté prověřují sérii účetních podvodů, které se měly odehrát na několika školách v regionu. Podle starostů postižených obcí je má na svědomí bývalý účetní těchto zařízení. Na nesrovnalosti přišli jako první ve Skorošicích, a to čirou náhodou.

Olomouc – Český rozhlas: Od Pradědu na Hanou – Nýznerov založil lesní pacholek už před třicetiletou válkou

Osada Nýznerov je dnes známá zejména díky nedalekým vodopádům na Stříbrném potoce, kterým dala své jméno. Je to však i historicky pozoruhodné místo, které si zaslouží pozornost nejen milovníků dějin kraje pod Rychlebskými horami, ale i turistů, kteří sem přicházejí.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Provozovatelé koupališť se chystají na zahájení letní sezóny. Otevřít budou moci od příštího týdne

Na zahájení sezóny se připravují také provozovatelé venkovních bazénů na Přerovsku. Přípravu, která zabere několik týdnů, si letos nechali na poslední chvíli. Kvůli proticovidovým restrikcím totiž nevěděli, jestli vůbec otevřou.

Olomouc – Český rozhlas: Rockle – Dirty Old Dogs: Let’s Burn Heaven Again

Olomoucká skupina Dirty Old Dogs natočila třetí album, které pod názvem Let’s Burn Heaven Again vychází v elektronické podobě 24. května. První videoklip k písničce One Day už je k vidění na YouTube a jen podtrhuje sílu desky, na které budete marně hledat slabé místo. Povídali jsme si s frontmanem kapely Tommem Procházkou.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Stavby a rekonstrukce se letos prodraží. Můžou za to stále rostoucí ceny stavebních materiálů, kterých je na trhu nedostatek

Důvodem poměrně výrazného zdražování je hlavně nedostatek materiálu na trhu. Ten způsobuje komplikace stavebním firmám i jejich zákazníkům. Nejvíce je zdražení patrné u zateplovacích materiálů, vyšší ceny se ale nevyhnuly ani dřevu nebo železu.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Veřejná prostranství v Olomouci už počtvrté oživí akce Sculpture line. Město díky ní ozdobí tři další obří sochy

Pro umístění nových sochařských děl aktuálně dostali úředníci magistrátu povolení od památkářů. Stát by měly v historickém centru a v olomouckých parcích. Akce Sculpture line, v rámci které se nové sochy do Olomouce dostanou, si klade za cíl oživit veřejná místa uměním. 

Olomouc – Český rozhlas: Dobrá rada – Pomoc dítěti je hlavní motivací pěstounů, kteří si ho berou do péče

Pěstounství je jednou z forem náhradní rodinné výchovy v České republice. Dítěti pomáhá překlenout období, kdy jeho vlastní rodina nemůže plnit svou základní úlohu. Jak se stát pěstounem a jak tuto novou roli dobře zvládnout? Ptali jsme se pěstounky Zuzany Baričíkové a Petry Klevetové z doprovázejícícho spolku Náruč dětem. 

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – Útoky hackerů na olomoucký magistrát se stupňují. Vedení města nepřistoupilo na zaplacení výkupného

Hackeři už několik týdnů útočí na olomoucký magistrát, útoky se navíc stupňují. Magistrát totiž nepřistoupil na vydírání útočníka a nezaplatil výkupné 100 tisíc dolarů. Hackeři zároveň zveřejňují na darkwebu ukradená data z počítačů úředníků.

Olomouc – Český rozhlas: Z kopca na kopec – Tisová skalka nabízí výhledy na Jeseníky i do údolí Bělé

Skalnatý vrchol Krajník (562 m.), patří do soustavy Sokolího hřbetu což je jedno rameno rozsochy Rychlebských hor. Ty zde začínají už klesat k polským rovinám, nicméně i zde najdeme místa se zajímavými výhledy. Jedním z nich je pobočný vrchol Krajníku s kamennou vyhlídku. Nese jméno Tisová skalka.

Olomouc – Český rozhlas: Zprávy – V Olomouci zahájilo provoz česko-izraelské centrum inovací a partnerství. Zaměří se na inovace v medicíně

Centrum česko-izraelských inovací a partnerství založili zástupci podnikatelů, vědců a zdravotníků v Olomouci. Ti se budou věnovat novým technologiím a digitalizaci s cílem zefektivnit zdravotní péči. V Česku se podle jeho zakladatelů jedná z pohledu česko-izraelské spolupráce o ojedinělé centrum s tímto zaměřením.