Olympijský podcast Radiožurnálu

Sport není jen o gólech, bodech, časech, výhrách, prohrách a rekordech. Sportovci jsou také lidi s obyčejnými starostmi, zajímavými zážitky a inspirujícími příběhy. Reportéři Radiožurnálu jsou s nimi po celý rok nejen při zápasech a soutěžích, často dojde i na hovory o životě a zákulisí sportu. V Olympijském podcastu otevře sportovní redakce Radiožurnálu sportovní svět i „nesportovně“ a pro každého. Poslouchejte každý týden na webu Radiožurnálu a v našich aplikacích.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Olympijský podcast Radiožurnálu: „Fotbal už mě nenaplňoval.“ Rozhodčí pozemního hokeje Mejzlík bude pískat olympijský turnaj v Tokiu

Pozemní hokej mají Mejzlíkovi v rodině. Maminka Alena pod dívčím jménem Kyselicová vybojovala na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 stříbro. Do české reprezentace to dotáhly její dcery Adéla a Tereza. Syn Jakub se z mládežnického fotbalového reprezentanta stal rozhodčím pozemního hokeje a svými výkony si vysloužil nominaci na olympijský turnaj v Tokiu. Alena a Jakub Mejzlíkovi jsou dalšími hosty Olympijského podcastu Radiožurnálu.“

Olympijský podcast Radiožurnálu: Hokejový trenér Holaň o leukémii i lidských chybách

Skvělou, ale poměrně krátkou hokejovou kariéru má za sebou bývalý obránce Miloš Holaň. Krátce před jeho padesátinami jsme si s ním popovídali při natáčení dalšího dílu Olympijského podcastu. Mluví v něm o své aktivní kariéře, těžké nemoci i změně přístupu k lidem v okolí. Také o svém mimořádném vztahu k otci a k vítkovickému hokejovému klubu. V obsáhlém rozhovoru přidává navíc řadu pikantních historek ze svého života.

Olympijský podcast Radiožurnálu: S Jakubem Nakládalem o hokeji, penězích i relaxu

Deset let působil Jakub Nakládal v zahraničních hokejových soutěžích, zahrál si třeba kanadsko-americkou NHL i Kontinentální ligu. Teď dovedl Pardubice v roli kapitána k šestému místu v extralize. Říká o sobě, že hokej má rád. Zároveň je to jeho práce, snaží se co nejlíp uživit a plnit si své sny – osobní i ty sportovní. Rád by například s Dynamem vybojoval v budoucnu titul. Nejen o tom mluví v novém dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Olympijský historik: Coubertin by na dnešní hry koukal skrz prsty

Napoprvé nápad obnovit olympijské hry nikoho nenadchnul. Tak nechal jejich zakladatel Pierre de Coubertin složit hymnu, vymalovat aulu Sorbonny antickými motivy a konečně zabodoval. Za dva roky se v Aténách konaly první novodobé hry a měly velký úspěch. Proč se kvůli řeckému bankrotu málem neuskutečnily? A jak se stalo, že na nich získávali medaile i „náhodní kolemjdoucí“ včetně jednoho rodáka z Fulneka? Poslechněte si nový Olympijský podcast s historikem Františekem Kolářem

Olympijský podcast Radiožurnálu: Koulař Staněk: Olympiáda je o level výš než mistrovství světa

„Ještě párkrát bych chtěl hodit za 22 metrů. A kdyby se to povedlo na největší akci, která na světě je, byl by to neuvěřitelný zážitek,“ říká před olympiádou v Tokiu čerstvý halový mistr Evropy ve vrhu koulí Tomáš Staněk. V dalším dílu Olympijského podcastu vypráví také o zraněních, kvalitním jídle, výjimečných soupeřích i současné přípravě v Jihoafrické republice.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Fotbalista Alex Král o reprezentaci i vývarech

„Nepřekvapilo mě, jak rychle jsem se stal oporou národního týmu. Byl to jeden z mých cílů,“ říká fotbalový záložník Alex Král. Kromě reprezentace a snahy uspět v kvalifikaci MS i na evropském šampionátu vypráví v novém Olympijském podcastu taky o svém zranění, individuálních trénincích, pití bylinkových čajů, které mu nechutnají, ale i o trenérovi Slavie Jindřichu Trpišovském nebo vytouženém přestupu do Anglie.
Jan Suchan

Olympijský podcast Radiožurnálu: Strachová a Křížová: Vrcholový sport není zdravý, ale připraví vás na život

Cílevědomost, píle, stresová odolnost. To jsou vlastnosti, které má skoro každý vrcholový sportovec, zato většině lidí v běžném životě chybí, shodují se bývalé alpské lyžařky Šárka Strachová a Klára Křížová. Ta se po konci kariéry musela přihlásit i na úřad práce a dlouho hledala vlastní cestu. Teď pracuje jako cvičitelka jógy a fitness trenérka. Strachová svou energii vkládá do rozvoje vlastní kliniky celostní medicíny a fyzioterapie. Co tvrdí o Ester Ledecké?
Barbora Kovaříková, Jan Suchan

Olympijský podcast Radiožurnálu: Šéf biatlonu Hamza: Sport teď není nejdůležitější

„Uspořádat závody bez fanoušků je snazší, ale o to smutnější,“ vypráví šéf organizátorů biatlonového Světového poháru v Novém Městě na Moravě Jiří Hamza. Kvůli pandemii koronaviru musel snížit rozpočet i zřídit testovací centra. Nejvíc ho ale trápí, že děti nemůžou chodit do škol ani sportovat. Počítá s tím, že některé biatlonu i nechají. O tom všem mluví v novém Olympijském podcastu Radiožurnálu.
Jan Suchan

Olympijský podcast Radiožurnálu: Úspěchy volejbalu u nás jsou a budou spojeny s příjmením Perušič

Boris Perušič hrál volejbal jen osm let, přesto byl u největších úspěchů ve stoleté historii tohoto sportu v Čechách. Má zlato z MS 1966 i stříbro z OH 1964. Letos v Tokiu ale zřejmě uslyšíme příjmení Perušič znovu. Chce ho tam přivézt Borisův vnuk Ondřej, člen nejlepšího beachvolejbalového páru u nás. Jak oba Perušičové hodnotí vývoj volejbalu u nás a co si navzájem přejí, o tom všem mluví v novém dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu.
Petr Kadeřábek

Olympijský podcast Radiožurnálu: Jsme švejci bez disciplíny, říká bývalý hokejista Martinec

Současným hráčům chybí víc zručnosti a lepší první kontakt s pukem, říká bývalý úspěšný hokejista a trenér Vladimír Martinec. „Jsme švejci. Jsme národ, který by si chtěl všechno zjednodušit,“ soudí. Mladé hráče by rád držel v jejich kategoriích a neposílal je předčasně mezi dospělé. Jak mu v kariéře pomohly hodiny strávené na rybníku v Lomnici nad Popelkou? Proč Ivan Hlinka nerad půjčoval spoluhráčům puk? A proč by ho jako trenér nechtěl mít v týmu? Poslechněte si podcast.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Čína udělá olympiádu za každou cenu. Co bojkot?

Zatímco přípravy letošních LOH v Tokiu bedlivě sleduje celý svět, zimní hry v Pekingu jsou trochu v ústraní. Přitom začnou ani ne za rok a také je může poznamenat koronavirus. Věnuje se tomu nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu. Zaměřuje se i na lidskoprávní situaci v Číně a hrozbu bojkotu některých států, dopravní situaci v zemi nebo na popularitu zimních sportů. „Číňané sledují prakticky jen krasobruslení,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu David Jakš.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Manžele Pavlíkovy daly dohromady závody Spartan

Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010 v americkém Vermontu, od té doby se už ale rozšířily takřka do celého světa a jejich organizátoři mají ambice prosadit je i do programu olympijských her. To, co sportovní odvětví, které se inspirovalo drsnou výchovou vojáků ve starověké Spartě, dělá atraktivním, jsou především náročné překážky. Pozvání do Olympijského podcastu Radiožurnálu přijali závodníci Spartanu, manželé Martina a Michal Pavlíkovi.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Trenér reprezentace Šilhavý: Uvítal bych EURO v jedné zemi

Necelý půl rok před evropským fotbalovým šampionátem trenér Jaroslav Šilhavý tvrdí, že nejen Kuchta nebo Juliš mají dveře do národního týmu otevřené. A odepisovat nehodlá ani Dočkala. Kteří další hráči by se ještě mohli dostat na soupisku? Lákalo by Šilhavého zahraniční angažmá? A jak vypadá běžný den reprezentačního kouče? Poslechněte si nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Byl to šok, říká tenistka Krejčíková o karanténě

Je několikanásobnou grandslamovou šampionkou v ženské nebo smíšené čtyřhře, někdejší světovou jedničkou mezi deblistkami a od loňska i tenistkou elitní stovky v singlu. Barbora Krejčíková je ale také jednou z hráček, které kvůli pozitivně testovanému spolucestujícímu skončily před Australian Open v přísné 14denní izolaci. Co nové zkušenosti říká? Jak se mění tenis v době koronavirové? A proč si své cíle nechává pro sebe? Nejen o tom mluví v Olympijském podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Důležitá je trpělivost, říká k výchově atletických talentů Tomáš Dvořák

„Kluci, nejen desetibojaři, se teď na můj vkus moc pozorují,“ shrnuje v novém díle Olympijského podcastu bývalá hvězda světové atletiky a současný zahradník Tomáš Dvořák. Chtějí podle něj všechno hned, a aby to nestálo moc sil. Proč není dobré cílit výkonnost dětí na mládežnické šampionáty? A jak bývalý šéftrenér atletického svazu zpětně hodnotí svůj odchod z pozice sportovního funkcionáře? Poslechněte si nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Místopředseda ČOV: Sport nejde dlouhodobě dělat bez diváků

„Diváci, emoce a sport patří dohromady a jedno bez druhého nemůže fungovat,“ je přesvědčený místopředseda Českého olympijského výboru Roman Kumpošt. Olympiáda v Tokiu se ale podle něj uspořádat musí, jinak by přišel kolaps olympijského sportu. Neúčastí fanoušků nijak výrazně ekonomicky neutrpí, myslí si jeden z nejzkušenějších českých sportovních funkcionářů. V novém díle Olympijského podcastu mluví také o tom, jak to bude s očkováním sportovců nebo o své sportovní kariéře.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Cyklistika přežila díky Tour, říká Kreuziger

„Jestli dostali 50 procent peněz, tak mohli být ještě rádi,“ komentuje Roman Kreuziger dopad koronavirového roku 2020 na některé silniční cyklisty. Navzdory tomu je ale rád, že se jely téměř všechny důležité závody. Všechno ale podle něj stálo na Tour de France: „Byla zásadní pro spoustu partnerů. Můžeme být vděční, že se jela.“ Roman Kreuziger mluví v Olympijském podcastu také o svém novém angažmá nebo o nadějích české cyklistiky, kterým pomáhá mezi profesionály.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Softbalistka Pecková: V Japonsku se opatření dodržují

Veronika Pecková strávila pandemii koronaviru v Japonsku. Za svým angažmá v nejlepší lize světa odjela v únoru a vrátila se až v listopadu. O tom, jak Japonci dodržovali nařízení, kolikrát byli sportovci v Japonsku testovaní a jak se tam k vysoké blondýně z Evropy chovali, mluví Veronika Pecková v novém dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Na poháry musím každý rok přistavět regál, usmívá se mistr republiky v rally Václav Pech mladší

Automobilový závodník Václav Pech mladší oslavil ve zkrácené sezoně svůj osmý titul mistra republiky. Se spolujezdcem Petrem Uhlem už závodí čtvrt století. Kvůli práci v rodinné firmě startuje jen v českém šampionátu, nezavrhuje ale myšlenky, jednou se postavit na start dakarské rally. Jak je fyzicky náročné řídit závodní speciál, za jak dlouho si při závodech vymění kolo a proč nedokáže jezdit v jednom voze s otcem, popisuje Václav Pech v Olympijském podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Tomáš Souček o zákulisí fotbalového West Hamu

Stačilo pár měsíců a z Tomáše Součka je klíčový fotbalista West Hamu. Zabraňuje gólům a hlavně je dává. Tím prošlapává cestu do Anglie dalším Čechům. Ostatně některé už svému klubu doporučil. V Olympijském podcastu odhaluje i to, jaké zažívá tréninky, jaký má vztah s trenérem Moyesem, co by měl ještě zlepšit nebo jak to vidí se svým případným přestupem do ještě lepšího týmu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Ester má dobře natrénováno, pochvaluje si trenér Bank

Kromě hlavního trenéra Tomáše Banka nově pomáhá s přípravou Ester Ledecké Ital Franz Gamper. „Ester je díky němu klidnější,“ říká Bank k angažmá veleúspěšného kouče. Servisman Ledecké Miloš Machytka zase vysvětluje, proč nosí na start závodů dvoje lyže a jak ona pozná, které jsou lepší. Podle fyzioterapeuta Michala Lešáka teď musela česká reprezentantka trénovat i na chodbách hotelu ve Svatém Mořici, protože kvůli opatřením raději nechtějí, aby chodila do místních posiloven.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Vrba: Trénovat chci znovu od ledna

Má za sebou veleúspěšnou éru v Plzni, štaci u české reprezentace, ale ani v 57 letech neopouštějí fotbalového trenéra Pavla Vrbu vysoké ambice. Nevylučuje do budoucna návrat do Baníku Ostrava, kde s trénováním kdysi začínal. Vysvětluje podrážděné reakce z poslední doby a vrací se i ke zdravotnímu problému, který ho postihl při posledním angažmá v Bulharsku, nebo ke své minulosti coby fotbalisty. V dalším dílu Olympijského podcastu nás přivítal doma v Přerově.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Závodník Tomáš Enge o F1 i o premiéře na rallye Dakar

Jak sám říká, během své kariéry závodil téměř ve všem, co má čtyři kola. Přesto čeká Tomáše Engeho ve čtyřiačtyřiceti letech ještě jedna motoristická premiéra. V lednu 2021 se poprvé zúčastní Rallye Dakar. Jak se těší na novou zkušenost za volantem? Jak se proměnila formule jedna od té doby, kdy se jí jako jediný Čech v historii účastnil? A jak srovnává dva nejlepší piloty F1 historie – Michaela Schumachera a Lewise Hamiltona? Poslechněte si další díl Olympijského podcastu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Libor Podmol chce na svém prvním Dakaru uspět

Byl velkou nadějí českého motokrosu. Utekl k freestylu a stal se mistrem světa. Teď je před motocyklovým závodníkem Liborem Podmolem další výzva, pojede rallye Dakar. Přitom od těžkého pádu před rokem a půl mu obě nohy drží pohromadě šrouby a titanové destičky a dodnes kulhá. V dalším dílu Olympijského podcastu otevřeně mluví o tom, co ho žene dál, jak se vyrovnává se zraněními, ale i tom, jak se k závodění dostal nebo jak ho ovlivnila tragická smrt jeho otce.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Handicapovaná Petra Hurtová: Jsem taková křehká holka na kole

Dokud dýchám, žiju, a dokud žiju, budu se snažit, abych mohla dýchat. Takové motto má handicapovaná cyklistka Petra Hurtová. Přestože je na vozíku, sama ještě pomáhá druhým a ostatní kolem sebe dokáže nabíjet energií. Trpí zvýšenou lámavostí kostí, přesto je devítinásobnou českou šampionkou na handbiku. Nejen o tom, jak se žije sportovcům s postižením, si v dalším dílu Olympijského podcastu s Petrou Hurtovou povídal Pavel Petr.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Karanténa je pro sportovce stres i příležitost

„Stres před velkým závodem je něco, na co se člověk může připravit. Ale tahle situace je nečekaná,“ komentuje sportovní psycholog Michal Šafář dobu, ve které se kvůli koronaviru zastavily soutěže. „Na druhou stranu jsou na tom všichni stejně špatně.“ Neplánovaná přestávka sportovcům také ukazuje, že profesionální kariéra není věčná a že je potřeba připravit se i na život po ní, říká Šafář v dalším dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Fotbalista Polom o zraněních a brzkém konci kariéry

V mládeži patřil k největším talentům českého fotbalu. V úspěšném sparťanském ročníku 1992 byl kapitánem a „šéfoval“ tak budoucím reprezentantům Kadeřábkovi, Brabcovi, Krejčímu nebo Skalákovi. Velký potenciál ale i vinou zranění Roman Polom nenaplnil a v pouhých 28 letech kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům ukončil profesionální kariéru. Jak těžké to pro něj bylo? Co říká na úspěch svých tehdejších spoluhráčů a jak zvládá přechod do „normálního“ života?

Olympijský podcast Radiožurnálu: O dopadech uzavření posiloven a fitness center

Po jarním uzavření posiloven se ke cvičení vrátila jen polovina lidí. Teď provozovatelé čekají další úbytek. Populace bude tloustnout a hůř čelit nemocem, cvičit přestanou i ti, kteří chodí do fitness center ze zdravotních důvodů, varují. O tom, jak na svět sportovního podnikání dopadla karanténní opatření, v Olympijském podcastu mluví majitelé fitness center Jitka Bejdáková, Miroslav Tichý a Pavel Provázek. Poslechněte si rozhovor a odebírejte náš podcast na mujRozhlas.

Olympijský podcast Radiožurnálu: S Matthew Emmonsem (nejen) o sportovní smůle a životním štěstí

Střelec Matthew Emmons má zlato, stříbro i bronz z olympijských her. A možná také titul největší smolař. O další cenné kovy totiž přišel – jednou proto, že zamířil při poslední položce na sousední terč, podruhé zase zmáčkl spoušť příliš brzy. Možná si ale váží víc jiného vítězství. Manžel Kateřiny Kůrkové dokázal totiž porazit rakovinu. Poslechněte si celý Olympijský podcast.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Předseda Šachového svazu Martin Petr o šachách v koronavirové době

Šachů se kooronavirus dotkl asi nejméně ze všech sportů. Profesionální soutěže se totiž dají hrát i online. Jak se v šachách pozná, jestli hráč během online partie podvádí? V čem tkví dlouhodobá dominance Davida Navary a je možné, že v Česku roste budoucí mistr světa? Poslechněte si nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu s šachovým velmistrem a předsedou Šachového svazu ČR Martinem Petrem.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Dobrodruh Světlík o pokusu převeslovat Atlantik

Víc než měsíc strávil jen sám se sebou a lodí, na které chtěl převeslovat oceán. Projektant Milan Světlík ji naplnil jídlem na čtyři měsíce a vydal se do vln. Zažil nepříjemné bouřky, převrácení, ale i nevšední setkání s vodními zvířaty. V novém Olympijském podcastu popisuje také svůj denní režim, spánek, stravování, poruchu přístroje na přeměnu slané vody na pitnou i své vnitřní rozhovory. Poslechněte si celý podcast.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Být Sokolem by mělo být pro mladou generaci „cool“

Parkur, trampolíny, jóga. Sokol dnes nejsou jenom prostná. Svědčí o tom i fakt, že polovina členů je mladší 26 let. Aktuálně slaví úspěch s programem Se Sokolem do života, podle kterého cvičí předškolní děti ve čtvrtině mateřských škol u nás. Jak Sokol cílí na starší děti přes sociální sítě? A jak vyřešit nedostatek financí, které chybí na údržbu sokoloven a sportovišť? Poslechněte si Olympijský podcast s výkonným ředitelem ČOS Markem Tesařem a cvičitelkou Věrou Smejkalovou.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Nemocím předejdete pravidelným pohybem, radí Pirk

Člověk může i umřít, říká o běžcích, kteří se vydávají na maratónskou trať nepřipravení, kardiochirurg Jan Pirk. Lidé by podle něj nejdřív měli zvládnout půlmaraton v čase pod 2 hodiny. „Nemůžu sednout do formule 1, když jsem si právě udělal řidičák,“ přibližuje s nadsázkou. Pohyb jako takový ale doporučuje každému. V Olympijském podcastu potvrzuje, že začít se sportem se dá kdykoli, jen je třeba dodržet určitá pravidla.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Hokejista Kubalík: Góly pro mě byly vždycky více než nahrávky

V NHL začínal Dominik Kubalík ve třetím a čtvrtém útoku. Po rozpačitém začátku se ale 25letý rodák z Plzně v sestavě Chicaga posunul vedle hvězdného kapitána Toewse a v základní části nasázel jako nováček 30 branek. Po restartu NHL si vyzkoušel život v bublině bez rodiny a přátel. Po vypadnutí z bojů o Stanleyův pohár se objevil na kempu hokejové školy svého kamaráda a kondičního trenéra Martina Výborného, kde předváděl dětem z Čech i Německa svou obávanou střelu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Hokejista Frolík čeká na laso z NHL. Jágr mu nevolal

V NHL má na kontě bezmála tisícovku odehraných zápasů. I proto ji hokejový útočník Michael Frolík nechce jen tak opustit. Jedině kdyby před novou sezónou jako volný hráč nedostal žádnou nabídku. Pak by teprve vítěz Stanley Cupu z roku 2013 zvažoval ty z Evropy. Několik jich už odmítl. V novém Olympijském podcastu mluví Frolík taky o tom, podle čeho bude vybírat nové angažmá, o zimních hrách v Číně 2022 nebo o světových šampionátech, ze kterých můžou vymizet borci z NHL.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Czudek s Trojanem: Nejen basketbalové přátelství

Jeden rozhovor do novin před 17 lety stál za vznikem silného přátelství mezi hercem Dejvického divadla Ivanem Trojanem a tehdejším basketbalovým reprezentantem Petrem Czudkem. Jejich světy sportu a kultury se vzájemně propojují, navíc oba mají stejné životní názory a smysl pro humor. Proto se každé léto i s rodinami navštěvují. O všem, co je spojuje, si oba kamarádi povídali v Opavě coby hosté Olympijského podcastu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Jak moc ovlivní koronavirus začínající sportovní sezónu

Sportovní soutěže za pomoci vlády a Národní sportovní agentury řeší, za jakých okolností může začít nová sezóna. Ta fotbalová startuje dnes, ale situace se v posledních měsících tolikrát měnila, že si sportovci i kluby kladou otázku, jak mají postupovat. „K tomu, co se stalo minulou sezónu, už by nemělo dojít,“ říká s optimismem David Šrámek, výkonný ředitel fotbalové Dukly, která doplatila na zmatky v závěru minulé sezóny.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Biatlonistka Davidová o své budoucnosti a tlaku okolí

Je celkem snadné si ji oblíbit. Na tratích i střelnicích se jí většinou daří, v cíli se pak uculuje, a jak tvrdí její týmové kolegyně, její smích je nakažlivý. Nejvýraznější postavou české reprezentace je ale Markéta Davidová hlavně díky svým výkonům. „Jenže ne každý chce závodit dvacet let, mám i jiné zájmy a priority,“ reaguje na dotazy týkající se možného konce kariéry. Úspěšnou biatlonistku pro Olympijský podcast Radiožurnálu vyzpovídal reportér David Nyč.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Závodník Klymčiw se vrací na Dakar ve Škodě 130 LR

V roce 2017 Ondřej Klymčiw na Dakaru málem přišel o život. Po těžkém pádu strávil dlouhý čas v nemocnici. Na trať závodu se nechtěl už nikdy vrátit, okamžitý nápad ho ale v příštím roce znovu postaví na start – jen dvoustopý speciál vymění za Škodu 130 LR. Ve spolupráci s bývalým šéfem mladoboleslavského továrního týmu Jiřím Kotkem se s ní vydá na start v nové kategorii Classic. Poslechněte si nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Zbrojovka v první lize? Musí se udržet, neumím si představit derby s Blanskem, směje se Kroupa

Zbrojovka Brno je slavnou fotbalovou značkou, ale v posledních letech ji pronásledovala i řada problémů. Teď se klubu povedl návrat do nejvyšší domácí soutěže. Pomůže to klubu? Jak daleko má do české špičky? A proč se velká část fanoušků nikdy nesmířila s odchodem z legendárního stadionu za Lužánkami? V Olympijském podcastu Radiožurnálu tentokrát o minulosti a budoucnosti Zbrojovky uvažují legendy klubu, Karel Kroupa a Jan Maroši.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Strůjce českého basketbalového úspěchu Ginzburg je slavnější v Izraeli

Česko bere basketbalový trenér Ronen Ginzburg po 15 letech jako svůj domov. I proto dokázal jako první zahraniční kouč ovládnout českou anketu Trenér roku, a to hned dvakrát. Přijde si ale po šestém místě s českými basketbalisty na mistrovství světa v Číně slavný? Poznávají ho lidé víc v Česku nebo v Izraeli? Na čem si při své práci nejvíc zakládá a proč je v českém prostředí tak úspěšný? Poslechněte si Olympijský podcast Radiožurnálu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Kajakáři Hradilek, Prskavec a Přindiš o otcovství i OH

Ve vodním slalomu patří k naprosté světové špičce, teď ale chtějí být hlavně dobrými otci. Pomáhají s přebalováním, uspáváním a do toho budou kajakáři Vavřinec Hradilek, Jiří Prskavec a Vít Přindiš bojovat o účast na olympijských hrách v Tokiu. V novém Olympijském podcastu mluví o své nové roli, o důsledcích koronavirové pandemie i možném zrušení olympiády.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Jako v plavkách na snowboardu! Jeden den s wakeboardingem

Tento sport na první pohled nejvíc připomíná snowboarding, ale je prý jednodušší a tolik nebolí. Navíc se na první pohled těžký sport dá naučit třeba i za hodinu. Wakeboarding si získává své příznivce, a když si představíte všechno kolem, může to být mix sportu a životního stylu. Strávili jsme s mikrofonem jeden den ve Wake Parku na pražském koupališti Džbán, kde vás naučí jezdit, ale taky si umět užít každý okamžik na prkně a s vlečným lanem v ruce.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Trenér Slavie Trpišovský o nových výzvách i posilách

Z fotbalové Slavie udělal nejlepší český klub současnosti a na vrcholu by ji trenér Jindřich Trpišovský rád udržel. O výzvách do příštích let, studiu cizích jazyků, možném odchodu sportovního ředitele Jana Nezmara a taky o letním posilování vršovického klubu vypráví v novém Olympijském podcastu. Vyjadřuje se k Malinskému, Kuchtovi, Kangovi, ale i k možné náhradě za gólmana Koláře.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Příběh vzestupu Slavie: od insolvence k dominanci

V květnu 2014 se sotva udrželi v lize, v létě 2015 zase čelili krachu. Stačil rok, aby se fotbalisté Slavie vrátili do evropských pohárů, a dva, než získali první titul nové éry. Od té doby další dva přidali a k tomu zaujali i v Evropské lize a Lize mistrů. Jak se vršovický klub postupně měnil a vyvíjel, to si poslechněte v Olympijském podcastu.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Teď plavu, abych nebyla tlustá, směje se znakařka Kubová

Plavci Simona Kubová a Jan Micka jsou letos bez velkých závodů. „Nevím, co budu dělat. Jestli se mi změní plat, jestli si nemám najít jinou práci,“ uvažuje Micka. Kubové zase odložení olympiády o rok mění osobní plány. „Trochu Mícovi závidím, jako kluk to má jednodušší,“ naráží v rozhovoru na to, že plavec je čerstvě otcem. Oba sportovci v Olympijském podcastu nezůstávají jen u plavání, ale řeší například dovolenou nebo plavky.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Tomáš Řepka o zoufalství ve vězení i rybaření

Byl fotbalovou hvězdou. Hrál za reprezentaci, Fiorentinu nebo West Ham, loni se ale Tomáš Řepka dostal do vězení. „Největší trest je to pro lidi, které necháte na svobodě,“ uvědomuje si. V Olympijském podcastu vypráví i o své cestě na dno, o plánech stát se trenérem, o Václavu Kadlecovi nebo Tomáši Součkovi, ale taky o svých koníčcích: rybaření nebo tenisu, který se chystá zahrát si se svým kamarádem, daviscupovým reprezentantem Lukášem Rosolem.

Olympijský podcast Radiožurnálu: O pravidlech fotbalu s bývalým rozhodčím Příhodou

Je to právě padesát let od mistrovství světa v Mexiku, na kterém mohli rozhodčí poprvé trestat fotbalisty za závažnější přestupky žlutými a červenými kartami. Tehdejší vynález bývalého anglického sudího Kena Astona dodnes často vyvolává u hráčů emoce, ale také jim zřejmě chrání zdraví a prodlužuje kariéry. I o tom jsme si povídali s mužem, který pískal patnáct let nejvyšší českou soutěž. Hostem Olympijského podcastu Radiožurnálu je Radek Příhoda.

Olympijský podcast Radiožurnálu: S hokejistou Průžkem o rakovině a sportovních cílech

Liberecký hokejista Jiří Průžek vítězí nejen na ledě mezi mantinely. Dokázal v jedenadvaceti letech porazit rakovinu a poradil si i podruhé, když musel znovu bojovat se zákeřnou nemocí. Umím si teď vážit maličkosti, říká a přiznává, že sportovní cíle jsou pro něj tou nejlepší motivací.

Olympijský podcast Radiožurnálu: S Michalem Krčmářem o biatlonové kariéře i soukromí

Biatlon je jednoduchý, když ho děláš jednoduše, tvrdí biatlonista Michal Krčmář. Stříbrný medailista z olympijských her v Koreji patří v devětadvaceti letech k nejzkušenějším v české reprezentaci. Rád pomáhá dětem kvůli jejich bezprostřednosti a rodiče by chtěl pozvat na zimní olympiádu 2026 v italském Miláně a Cortině d’Ampezzo.

Olympijský podcast Radiožurnálu: Fotbalista Egert o životě v Anglii: Studium i sport se skloubit dá

V českém fotbale zatím díru do světa neudělal. Před třemi lety se proto bývalý hráč Liberce nebo Žižkova Tomáš Egert rozhodl odcestovat za studiem do Anglie. Aktuálně hraje za Oldham ve 4. anglické lize, v loňském roce si ale v dresu Burtonu připsal i několik druholigových startů. Jak skloubit studium a profesionální sport? Dá se fotbalem v nižších anglických soutěžích uživit? A jaká je atmosféra na tamních stadionech?