On Air

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

On air: Naše generace se moc nechválila, říká autorka Pure devadesátek. V románu řeší frustrace třicátníků

Do čeho vyrostla generace, která milovala pogy, zmrzlinová auta Family Frost nebo telenovelu Milagros? Na to zkoušela přijít autorka slavné facebookové stránky Pure devadesátky Johana Fundová ve své nové knize. Od katalogizování nostalgie se v románu Hezký, ale narovnej se přesunula k příběhu. Co všechno si navzájem závidí tři bývalí spolužáci na třídním srazu? A na čem se podepsala přísná výchova rodičů?

On air: Tady není nic k vidění. Internet se zamiloval do prázdných míst, připomínají krajiny z našich snů

Představte si místo, ve kterém nic není. Prázdnou, špatně osvětlenou chodbu. Opuštěnou čekárnu. Bílou, holou místnost. Jak se cítíte? Dobře? Špatně? Pokud ve vás prázdné místo prostě něco silného vyvolává, možná jste nevědomky fanoušky takzvaných liminal spaces, česky liminálních prostorů.

On air: Nejlepší práce ve městě? Cyklokurýr v družstvu, jako protiváha gig economy

Zatímco velká část služeb se během pandemického roku propadla, rozvážkovým službám naopak raketově vzrostl počet zakázek i lidí, kteří se do rozvážení pustili. Dravý růst platforem, které rozvoz jídel z restaurací zprostředkovávají, jde ale ruku v ruce s krácením výdajů. A nejvíc se dá ušetřit na lidech.

On air: Klein kafé, tři preclíky a Metallica. Návrat z Paříže do Prahy vlakem mi pomohl si vzdálenost prožít

Jsem šotouš. Do Paříže jsem odjela před třemi měsíci napsat svou diplomku. Jelikož jsem velmi pro vlaky, dokonce jsem o tom napsala už několik textů (to je pravda), rozhodla jsem si vyzkoušet, jaké ve skutečnosti je cestovat přes půl Evropy vlakem. Hranice už byly otevřené, takže jsem se vracela do Prahy svým oblíbeným dopravním prostředkem.

On air: Klein kafé, tři preclíky a Metallica. Návrat z Paříže do Prahy vlakem mi pomohl si vzdálenost prožít

Jsem šotouš. Do Paříže jsem odjela před třemi měsíci napsat svou diplomku. Jelikož jsem velmi pro vlaky, dokonce jsem o tom napsala už několik textů (to je pravda), rozhodla jsem si vyzkoušet, jaké ve skutečnosti je cestovat přes půl Evropy vlakem. Hranice už byly otevřené, takže jsem se vracela do Prahy svým oblíbeným dopravním prostředkem.

On air: Koncertní sezona se blíží! Hudební fanoušci vzpomínají na nejlepší zážitky z živáků

Vrací se normál, kdy zajít na koncert není žádný problém. Spolu s létem přichází opět hudba do klubů, barů a na stadiony. Zeptali jsme se hudebních fanoušků na jejich nejoblíbenější koncerty a zážitky spojené s nimi. Připomeňme si, jaké to je být pod pódiem.

On air: Seneca jako rap. Hudební duo P/ST udělalo z hry Šílený Herkules hybridní album

Nové EP Hybris pražské hudební dvojice P/ST je napůl hudební album a napůl rozhlasová hra. Původně materiál vznikl jako soundtrack k divadelní inscenaci Šílený Herkules v režii Tomáše Loužného, která se hrála loni během letního festivalu Antická Štvanice.

On air: Dvě nová alba během dvou dnů. „Líbila se nám ta perverze,“ říkají Midi Lidi

Midi Lidi mají nové album. Vlastně hned dvě. 1. června vyšla pátá studiová řadovka Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a den nato elektropopová pětice pustila do světa rovnou i šestou s názvem Heal The World, konečně! „Dvojalbum jsme zavrhli, protože ten formát nám nevyhovuje. A zároveň se nám líbila ta perverze, že vyjdou obě den po sobě,“ glosují lakonicky genezi celého nápadu Prokop Holoubek a Petr Marek v rozhovoru o páté a šesté desce Midi Lidí.

On air: Přestat se sám před sebou schovávat. Kittchen na nové desce odhaluje vše, co ještě ukrývala maska

Chvíli to vypadalo, že příběh tajuplného hudebníka Kittchena je u konce. Před pár lety se Jakub König rozhodl vystoupit z anonymity kuchařské masky, následně přesedlal k úspěšné kapele Zvíře jménem Podzim. Kittchen přišel o auru tajemství i o výsadní postavení na domácí hudební scéně. Proč se tedy vracet ke kuchařovi? Protože má ještě jeden trik v rukávu. Respektive pod čepicí.

On air: Pokud se budeme tvářit, že lze očistit racionalitu od emocí, tak se nikam nepohneme, říká socioložka

Jaký je v současné chvíli stav emocí ve veřejném prostoru? Na to hledá odpovědi socioložka a politoložka Anna Durnová z vídeňského Institute for Advanced Studies a Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.

On air: Nezáměrně angažované vulvy Marie Lukáčové. Výstava Galerie Artwall oslavuje ženský orgán

Chce být spící květinou, moudrou chobotnicí, oponou, za kterou se skrývají laskavé útroby, okřídlenou bytostí, která si bude svobodně poletovat prostorem. Pět čtyřmetrových kreseb ženských orgánů ve fantazijních stylizacích vyvěsila Marie Lukáčová ve venkovní Galerii Artwall na pražském nábřeží Kpt. Jaroše a množství reakcí na sebe nenechalo dlouho čekat. Proč je tahle část ženského těla pořád tabuizovaná a jak to souvisí s postavením žen ve společnosti?

On air: Můj drag je fuck you těm, co se mi smáli, že jsem tlustej a zženštilej, říká drag queen Miss Petty

„Nemám čas na hatery, budu stručná: Důvod proč jsem žhavá? Že jsem tučná,“ zpívá ve svém nejnovějším tracku David Daniel aka drag queen Miss Petty. „Drag je pro mě úplný osvobození, protože všechny ty věci, za který se mi lidi smáli, vezmu a udělám z nich tu největší přednost,“ popisuje autor písně Jsem tučná v rozhovoru mimo jiné o zkušenosti se šikanou, české homofobii i lásce k New Yorku.

On air: I hospodářská zvířata jsou vnímající bytosti. EU směřuje k zákazu chovu v klecích

Po odchodu z Evropské unie bude ve Spojeném království přijat zákon, který shledává zvířata cítícími bytostmi. Proč k tomu dochází právě nyní a jaký to bude mít dopad? Evropská unie má zase nakročeno k zákazu používání klecí pro chov hospodářských zvířat. „Mám radost, že Česko je v posledních letech v tomhle ohledu progresivní zemí, například díky plánovanému zákazu chovu nosnic v klecích,“ říká Romana Šonková z organizace Compassion in World Farming.

On air: Vytvářím rozšířenou přírodu, říká finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého Anna Ročňová

Jednou z finalistek Ceny Jindřicha Chalupeckého je Anna Ročňová, která porotu zaujala svou citlivostí vůči světu rostlin a zájmem o průsečíky městského a přírodního prostředí. Letošní ročník má opět nesoutěžní charakter a skupina umělkyň a umělců se bude prezentovat na podzimní společné výstavě v Pražákově paláci v Moravské galerii v Brně.

On air: Když jdeš spát a probudíš se v Laponsku. Do Evropy se vrací noční vlaky, doslova cestování snů

Máloco u lidí vzbuzuje takovou nostalgii jako vlaky. A co teprve noční rychlíky, které cestují Evropou, zatímco celý kontinent spí? Existuje poetičtější způsob cestování než ten, který inspiroval Itala Calvina k napsání knihy s názvem Když jedné zimní noci cestující? O cestování v lůžkových vagonech se v posledních měsících zase začalo mluvit. Před pár lety to přitom vypadalo, že noční vlaky jsou vyhynulý druh.

On air: Pracovní vykořisťování? Novodobému otroctví se v Česku daří, varuje novinářka Pavla Holcová

Pětičlenná rodina ze slovenského města Michalovce byla odsouzena z vykořisťování a ze spiknutí za účelem obchodování s lidmi do Spojeného království. Jak časté je novodobé otroctví v Česku, jaké má podoby a proč mu média nevěnují dostatečnou pozornost? „Začala jsem se tomu věnovat, když jsem uviděla mapu od Jakuba Mariana, který porovnával, co je pro evropské země typické z hlediska zločinu. Česko tam mělo otroctví,“ říká Pavla Holcová, zakladatelka webu Investigace.cz.

On air: Opakování, řád a kostka ledu za krk. Jak se nejlépe učit a zvládnout zkouškové období?

Málokdo se na něj těší, ale ono stejně vždycky přijde. Zkouškové období bývá pro studenty a studentky vysilující a plné stresu, to aktuální navíc podpořené náročným covidovým rokem. Jak se efektivně učit a nezbláznit se z toho? „Pomáhá mi, když se o látce s někým bavím. Když ji třeba vysvětluju svýmu plyšákovi,“ říká Lída, studentka kulturní antropologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

On air: „Muži ten tlak tolik necítí.“ Zmrazená vajíčka jako naděje na budoucí rodičovství?

Součástí plánovaného rodičovství je možnost nechat si odebrat, zmrazit a uchovat pohlavní buňky, nejčastěji vajíčka. Relativně nákladná procedura působí jako pojistka pro případ, že se v budoucnu ženám nepodaří spontánně otěhotnět. Pokud je vám přes 30 let a o založení rodiny uvažujete, možná právě tzv. social freezing bude nabídka, o kterou zavadíte.

On air: Himalayan Dalai Lama: Naše nová deska je pozitivně melancholická, promítá se do ní láska k Japonsku

Kapela Himalayan Dalai Lama působí na tuzemské hudební scéně už od roku 2014. Kryštof Matěj a David Novotný od té doby nahráli několik alb, odjeli turné po Evropě nebo vyhráli hudebně exportní soutěž Radia Wave Czeching. 30. dubna vydali v pořadí již třetí dlouhohrající desku Isolated Bonds, kterou jste mohli v předstihu poslouchat v exkluzivním streamu na našem webu.

On air: Když jde město na vandr. Glamping je pokus o kontakt s přírodou, ve kterém vítězí Instagram

Pro Báru Povišerovou jsou Stromovny splněným snem. Místo, kde si člověk odpočine od ruchu velkoměsta a zároveň se bude cítit jako doma. Dřevostavba v lese přesně odpovídá trendu, který se asi čtvrtým rokem šíří po Česku a říká se mu glamping. Spojuje v sobě touhu po divočině a zároveň pohodlí luxusního hotelu. Zní to jako protimluv?

On air: Kittchen napsal dystopické Mládí v hajzlu. V románovém debutu jde o přežití i o masturbaci

„Pod Prahou, kterou znáš, je ještě jiná, větší, trochu špinavá, trochu popraskaná, trochu zaprášenější,“ zpíval v roce 2013 Jakub König, tehdy ještě oficiálně schovaný pod tajuplnou kuchařskou čapku alter ega Kittchen. Ve svých písních otevíral celé nové světy a jeho desky se četly jako knihy. Není proto asi zvláštní, že v květnu 2021 vydává König nejen novou desku Puls, ale přidává i debutový román.

On air: „Kočují a mají rytmus v těle.“ Školní učebnice prohlubují předsudky vůči Romům, říká evropský výzkum

Na stereotypizaci Romů ve školních učebnicích, která je dlouhodobým problémem, upozornil v loňském roce výzkum, jenž proběhl ve dvaceti evropských zemích. Na jeho základě již aktuálně ministerstvo školství řeší nápravu s nakladateli učebnic v podobě úpravy inkriminovaných pasáží a doplnění informací o Romech. „Konečně máme v rukou konkrétní výstup z téměř 40 posuzovaných učebnic a můžeme vyvolat potřebnou změnu,“ říká jeden z autorů výzkumu Tomáš Ščuka.

On air: Metabaletky vám nasypou sůl do očí za všechny „tlustý, hnusný a blbý holky“

Miřenka Čechová vloni rozvířila knižní i taneční vody svým autobiografickým románem Baletky. V něm se ohlíží za studiem na pražské taneční konzervatoři, které provázela fyzická i psychická šikana pedagogů, i za dospíváním v devadesátkové Praze, které nedoprovázel ani rodičovský dozor, ani ochrana. V pražském Paláci Akropolis teď měly premiéru Metabaletky – taneční divadelní představení, které vychází z knihy i z toho, co se v životě Čechové dělo po jejím vydání.

On air: Co jsme ochotni podstoupit pro kulturu? Na koncert v bublině či autě s testem a rouškou

Experimentálních covidových koncertů, které zkoumají přenos koronaviru ve velkých, dynamických skupinách, se v posledních měsících objevilo hodně. Výsledné počty nakažených z těchto akcí naznačují, že svítá na lepší časy. Jednou z takových akcí je i bublinový koncert Flaming Lips v americkém Oklahoma City.

On air: Komunitní pěstování je v Česku na vzestupu. Problémem je nedostatek pozemků, shodují se odborníci

Projekt TEDxNárodní, první české vydání celosvětové iniciativy Countdown zastřešené platformou TED, se uskuteční ve Veletržním paláci v Praze 19. a 20. června. Přednášky tří desítek českých odborníků z oblastí energetiky, dopravy, materiálů, potravin a přírody mají pomoci urychlit řešení klimatické krize. „Sehnat pozemek je aktuálně jedno z největších úskalí komunitního zahradničení i komunitou podporovaného zemědělství,“ shodují se dva z řečníků, Radka Pokorná a Jan Valeška.

On air: Klimatickou změnu vnímáme na regionální úrovni jako menší problém než na té globální, říká sociolog

Projekt Rozděleni svobodou Českého Rozhlasu pokračuje po necelých dvou letech výzkumem, který se zaměřil na klimatickou změnu. Vznikl v roce 2020 a pro Český rozhlas ho připravil tým sociologů Paulíny Tabery, Matouše Pilnáčka, Daniela Prokopa, Tomáše Dvořáka, Jitky Uhrové a Martina Buchtíka, se kterým jsme probírali výsledky. „Je shoda na tom, že klimatická změna existuje a téma to není extra štěpící, lidé ho vnímají napříč generacemi i sociálními třídami,“ říká.

On air: Uniknout tlaku. Snově ironický magazín FEAT zaznamenává současnou vizualitu

Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se stejně jako na zbytku univerzit v Česku ještě prezenční výuka naplno nerozběhla, to ale neznamená, že se nic neděje. Studentky Markéta Slaná a Nikola Balberčáková v rozhovoru pro Radio Wave představují magazín FEAT, který vznikl pod záštitou Ateliéru fotografie II Štěpánky Stein a Václava Jiráska. Stránky časopisu fungují jako svědectví současné vizuální kultury.

On air: „V dokumentech teď nejvíc rezonuje mezioborovost.“ Filmový festival AFO je podruhé online

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů se už druhým rokem nuceně koná online. 56. ročník AFO Olomouc letos trvá do 11. května a nabízí zdarma ke zhlédnutí téměř stovku soutěžních snímků. Nejvíc v dokumentech rezonuje interdisciplinarita. „Věda je v současnosti o spolupráci napříč obory a zároveň je to jediná šance na úspěšnou adaptaci na klimatickou krizi,“ shrnuje pomyslnou jednotící linku nově vznikajících dokumentů vedoucí programu AFO Ondřej Kazík.

On air: Zvonáče, odhalený pupík a minisukně: Módní trendy 2021 podle českých návrhářů z MBPFW

Světové fashion weeky se letos na jaře kvůli globální pandemii koronaviru odehrály digitálně. Český Mercedes-Benz Prague Fashion Week posunul termín z obvyklého března až na začátek května, ale shromažďování ani tehdy ještě nebylo možné. A tak jsme i u nás sledovali přehlídky hlavně online prostřednictvím videí z pohodlí svého domova. Jaké trendy pro letošek místní návrháři předvedli?

On air: Berlíňané chtějí víc zeleně a života na ulici, omezují proto průjezd aut. Co na to Praha?

Na začátku pandemie zavedla města jako Milán nebo Paříž pop-up cyklopruhy a velké části parkovišť vyhradila pro kavárenské stolky. V pokročilé fázi koronavirové krize se otevírá prostor pro omezení dopravy v celých sousedstvích. V Berlíně chtějí vybudovat 180 sousedských bloků, do kterých budou moct vjet auta jen v případě, že tu mají cíl své cesty. V Británii tomu říkají sousedství s nízkým provozem a v Barceloně superbloky. Praha zůstává proti trendu imunní.

On air: Hudebníci a výtvarníci v digitální galerii oživují Vyšehrad v mrtvé době

Pátého května bude zahájen projekt Vyšeart – interaktivní digitální galerie v prostoru Národní kulturní památky Vyšehrad. Během procházky tu uvidíte a uslyšíte díla studentů z AVU, HAMU a UMPRUM. Do konce srpna tak Vyšehrad ožije výstavou, kterou je možné zažít ve dne i v noci.

On air: Učitelé žáky na příjímačky často připravují neradi, říká autor projektu Deváťák

Platforma a YouTube kanál Deváťák říkají vše podstatné už svým názvem. Jejich zakladatel Radim Botek prostřednictvím videí a živých streamů připravuje žáky posledních ročníků základních škol pro přijímačky na ty střední. „Veškerá metodika, didaktika a příprava jsou mým dílem. Zjistil jsem, že učitelé často neradi připravují žáky na přijímačky, takže to dělám za ně,” zmiňuje jeden z důvodů, proč má projekt Deváťák kladné ohlasy z řad žáků, rodičů i učitelů.

On air: Vítězové Startéru Méta Monde: Na první koncert pořád čekáme, ale naše songy hrát naživo umíme

Rok po odeslání písně Dying do hitparády neobjevených Radia Wave zvítězilo pražské duo Méta Monde v letošním ročníku Startéru. Dvojice vývojářů Jakub a Roman mezitím stihnula vydat debutovou desku, ale na první regulérní koncert kvůli covidové pandemii pořád čeká. „Hráli jsme zatím jen on-line, ale často zkoušíme, takže se nemusíte bát, že bychom neuměli naše písně předvést naživo,” dodávají oba se smíchem v prvním rozhovoru po dobytí Startéru.

On air: Vítěz Oscara je nekoukatelný. Podle kritiků filmové ceny vyhrály streamovací služby

Letošní ceny filmové akademie Oscar se ohlížely za pandemickým rokem 2020, který poznamenal i filmový průmysl. Nejen za vítězným filmem, ale i za významem Oscarů pro Netflix a další streamovací služby se ohlíží filmoví publicisté Jindřiška Bláhová a Ondřej Pavlík.

On air: Hrůzný příběh červnové noci roku 1945 teď ožívá v Národním. Z Očitého svědka mrazí

Režisér Jiří Havelka se nechal inspirovat naším současným zíráním do obrazovek a on-line setkáními, která podle jeho slov „připomínají policejní výslech“. Na prknech Národního divadla dal asketickou a mrazivou podobu jednomu z největších poválečných masakrů u nás. Na Švédských šancích u Přerova v červnu 1945 zemřelo skoro tři sta civilistů, většina byly ženy a děti. S bezmála čtyřicetičlenným souborem činohry sestavil Havelka o této události hru Očitý svědek.

On air: Je to rozbité, vidím jen černou obrazovku! Stanou se audiohry novým trendem?

Důkaz 111 je první česká interaktivní hra založená pouze na zvuku. Větvením příběhu může připomínat gamebooky nebo hry typu This War of Mine – ale bez vizuálního doprovodu. Jsou audiohry slepou vývojovou uličkou, nebo novým trendem? „V zahraničí je podobných projektů minimum, i proto už pracujeme na anglické verzi. Celosvětově je navíc silná orientace k podcastům a zvukovému obsahu, ” říká Tomáš Oramus, iniciátor a game designér audiohry Důkaz 111.

On air: Lidské, příliš lidské. Aid Kidova nová deska je kolekce klubových bangerů

Ondra Mikula aka Aid Kid se poslední roky stal středem pomyslné sítě hudebníků české nezávislé scény – je členem seskupení Zvíře jménem Podzim a skupiny Kittchen, výrazně pomohl s poslední deskou Lence Dusilové či Oliveru Torrovi a jeho služby využívají i Viah nebo platforma Lunchmeat. Na své vlastní projekty ale jako kdyby Aid Kid zapomínal – novinka Collection je teprve jeho druhým sólovým albem, tedy pokud nepočítáme předloňský soundtrack Cinematographer’s Journal.

On air: Tvůrci Zkouškovýho: Povedlo se nám mít nadhled a otevřít nová témata

Šestice vysokoškoláků známá z první série. Jen jsou o něco starší, s čímž se pojí i jiné druhy problémů, možná trochu vážnější. Přesto se režisér a scenárista Šimon Holý a scenáristka Tereza Nováková shodují, že psaní druhé série bylo mnohem jednodušší, protože své postavy už dobře znali. To jim umožnilo otevřít i nová témata nebo způsoby vyprávění.

On air: Co je sakra NFT? Digitální žetony, které pomohou hudebníkům přežít krušnou dobu bez výdělků

Moderní problémy si žádají moderní řešení. Bez možnosti výdělku z koncertů se umělci uchylují k nekonvenčním způsobům obživy, jako je prodej nezastupitelných žetonů neboli NFT.

On air: Komiks Potápěč se spouští do hlubin mužské duše. A hledá, jak být otcem, když chybí vzor

Autorské komiksy Jeffa Lemirea mají neobvyklý potenciál oslovit široké publikum. Klidně i čtenáře, kteří po komiksu zatím nesáhli a nedají dopustit na klasickou literaturu. Past osamělých hrdinů a jejich vnitřních světů umí totiž vystihnout jako málokdo. Číst se dá z nekonečných kukuřičných lánů, drátů elektrického vedení nebo temné mořské hlubiny. Takový je i Potápěč, třetí autorský titul introvertního Kanaďana vydaný v češtině.

On air: Temnota i ironie. Fantasy po Hře o trůny řeší náboženství i život po globální katastrofě

Románová série Hra o trůny změnila nejen quality tv, ale fantasy jako takovou. Žánr, který byl dřív považovaný za únikovou zábavu, se v posledních letech proměnil v komplexní literaturu, ve které vystupují nejednoznačné postavy a řeší se komplikované společenské problémy. Poslechněte si sadu doporučení, kterými knihami si zkrátit čekání na další román George R. R. Martina.

On air: Z hudebníka učitelem matematiky. Ztratili práci i peníze, přesto proměnili pandemii v šanci

Pandemie koronaviru uvrhla mnoho lidí do krize, ale některým dala také šanci začít znovu. Poslechněte si inspirativní příběhy lidí z kulturních profesí, kteří využili problematickou situaci k tomu, že se pustí do úplně jiné práce.

On air: Paralyzovaný anděl pomsty. Film Nadějná mladá žena je povedený debut, ale plný paradoxů

Před pár lety Cassie opravdu byla nadějnou mladou ženou. Studovala medicínu, bavila se a před sebou měla zářnou budoucnost. Pak ale její nejlepší kamarádku Ninu společní přátelé na večírku hromadně znásilnili. Po návratu do rodného města Nina spáchala sebevraždu a od té doby se Cassie v životě ne a ne posunout.

On air: Hudební žánry zanikají. Doufám, že pop bude za 10 let znít úplně jinak, říká publicista Karel Veselý

Význam hudebních žánrů postupně pozbývá relevantnosti. Zatímco se obchody s deskami zavírají, dominují algoritmy streamovacích platforem a identita hudebního fanouškovství se proměňuje. Hudební publicista Karel Veselý rozmazávání rozdílů mezi žánry sleduje už od začátku tisíciletí. „Propasti mezi žánry se poslední dekádu určitě zmenšují a může za to nepochybně internet,“ říká. Vymizelo podle něj také subkulturní poslouchání, kdy člověk patří do nějaké skupiny omezené žánrem.

On air: Intriky při sexu i vyvrhování jelena. Seriál Hra o trůny je s námi deset let

V sobotu 17. dubna slavíme deset let od odvysílání první epizody seriálu Hra o trůny. Z krvavé fantasy série HBO se stal zásadní fenomén quality TV poslední dekády. Máme na ni vzpomínat v dobrém nebo ve zlém? A co čekat od chystaného spin-offu House of the Dragon a dalších připravovaných fantasy sérií?

On air: „Jsem unavená a demotivovaná.“ Studenti a studentky po zmatku s maturitou čekají, kdy už to skončí

Budou úřední maturity. Nebudou úřední maturity. Žáci se vrátí do škol. Lavice zůstanou do konce školního roku až na výjimky prázdné. Poslední měsíce a týdny dostávali čeští studenti a studentky zmatené a protichůdné zprávy. Z letošních maturit se totiž stal politický boj. A uprostřed něj stojí náročným rokem online výuky unavení studenti.

On air: Japonsko fasinuje – funguje to i naopak? Vlivy zkoumá nová výstava architetury

Asi nejznámější stavbou s českou stopou v Japonsku je průmyslový palác v Hiroshimě od architekta Jana Letzela, který přežil výbuch atomové bomby a stal se mementem ničívých sil války. Různě po Česku zase můžete narazit na zenové zahrádky, jako na tu od Josefa Pleskota v Litomyšli. Kulturní výměna mezi Japonskem a Evropu probíhá staletí. Moderní hisotorii architektonických vazeb mezi českým prostorem a japonským císařstvím sleduje nová výstava v Galerii Jaroslava Frágnera.

On air: Studenti za mnou chodí řešit vztahy i strach z války, říká kněz a duchovní poradce z ČVUT

Už 26 let radí studentům v duchovní oblasti. Co mladí lidé řeší? Hostem Radia Wave je Vladimír Slámečka, římskokatolický kněz, pedagog, rektor Duchovní správy akademické obce ČVUT v Praze, odborný asistent na Fakultě elektrotechnické ČVUT a člen Třetího řádu sv. Dominika. A taky poradce v duchovní poradně.
Vít Svoboda

On air: NFT – umění fetišizace digitálního obsahu. Jaké je vlastnit několik kilobajtů?

Internet už skoro tři měsíce nemluví o ničem jiném než o NFT. Nejde o žádnou novou ligu fotbalu, ale o blockchainovou technologii, která umožňuje vlastnit část digitálního prostředí. Peníze z kreativního obsahu na síti dosud plynuly hlavně ze sledovanosti provázané s reklamou. NFT je cesta, jak monetizovat digitální obsah přímo. Pár let starý fenomén v plné síle znovu ožil s jarní fází lockdownu, kdy se rozpoutalo šílenství kolem nákupu a prodeje děl kreativců všeho druhu.
Ondřej Šebestík

On air: Co chceme? Spravedlivé Grammys! Kdy to chceme? Někdy. Proč hudebníci bojkotují největší hudební ceny

Seznam hudebníků, kteří kritizují hudební ceny Grammy, nebere konce. Člověk by řekl, že zkrátka neumí prohrát. Pokud se ale podíváme zblízka na proces výběru toho nejlepšího, co může hudební scéna nabídnout, nalezneme zásadní systémové chyby.
Marek Zavřel

On air: Autor dokumentu Uprchlíci jsou tu vítaní: Na hraničních přechodech jsem byl často jediný reportér

Uprchlíci jsou tu vítaní je celovečerní dokument slovenského výtvarníka, fotografa a režiséra Tomáše Rafy. Jedná se o autentické svědectví z let 2015 a 2016, kdy Evropu nejsilněji zasáhla migrační vlna ze zemí Blízkého východu a Afriky. „I s kamerou jsem byl v podstatě neviditelný, často na mou přítomnost nikdo nereagoval. Na některých hraničních přechodech v poli jsem byl kolikrát jediným reportérem,“ říká Tomáš Rafa ke vzniku dokumentu.
Jarda Petřík

On air: Láska, svoboda a uchozené nohy. Lana Del Rey na nové desce odhodila strojenost a bere nás k táboráku

Po úspěchu její předchozí desky Norman Fucking Rockwell, za kterou si Lana Del Rey vysloužila nominaci na Grammy a vůbec poprvé také chválu ze všech stran, přichází tato americká zpěvačka s albem Chemtrails over the Country Club. Jak se jí daří na skvělé album navázat? Důstojně. Deskou, která sice neobsahuje rádiový hit, ale sbalí vám batoh a vezme vás k táboráku, abyste s ní mohli snít o svobodě.
Vít Svoboda

On air: Uřízli mu ruce a skončil ve skladu. Nejstarší socha skejťáka na světě se vrátí na pražskou Folimanku

Praha měla první sochu skateboardisty na světě. Autorem bronzového jezdce na prkýnku, který stál od roku 1982 v parku na Folimance, je Jaroslav Hladký. Socha ale postupně zarůstala křovím a podobně jako zbytek parku ztrácela na lesku, až jí někdo v roce 2007 odřízl ruce, které zmizely někde ve sběru. Lokální patriot Pavel Friš před třemi lety sochu vypátral ve skladu Prahy 2 a je na dobré cestě vrátit skejťáka na své místo.
Ondřej Šebestík

On air: Současný žebříčkový hit? Intimní ženská emoce a „přísné spodky“, říká producent fiedlerski

Od sestavení první hitparády Billboard uběhlo 85 let. Její žebříčky do značné míry reflektují úspěch jednotlivých singlů, ale také desek a do jisté míry i relevantnost umělců (pokud ji měříme čísly). Závratná čísla na tuzemské scéně vykazuje producent Ondřej Fiedler aka fiedlerski, jehož hity nasbíraly přes 198 milionů přehrání. Kdyby měl podle aktuální podoby hitparád napsat banger, obsahoval by intimní ženský vokál s klavírem, nabassovanými spodky, případně rapovým featem.
Filip Černý

On air: Post rock sice stále žije, vlídní Mogwai mu ale uspořádali funus

Od ušlechtilého drnkání po emocionální srdcerváčství. Post rock je žánr, který od začátku budí silné emoce – ať už svými kytarovými poryvy, anebo názory, že jde jen o převlečený patetický rock pro maloměšťáky. Mogwai zažili vzestup i propad žánru – a teď vydali desáté album As The Love Continues, s nímž to poprvé dotáhli až na vrchol britského prodejního žebříčku. Co z toho odvodit o kondici post rocku?
Viktor Palák

On air: Jak hudebníci přichází o svá práva. Proč interpreti nevlastní svou tvorbu?

Ani největší hvězdy, jako Ariana Grande, Kanye West nebo Taylor Swift, nevlastní svou hudbu. V tom ve světě hudebního průmyslu nejsou ojedinělými případy. Poslední zmiňovaná zpěvačka na to však šla od lesa a rozhodla se nahrát covery svých prvních pěti alb.
Marek Zavřel

On air: Nejlepší Godzilla je ta gumáková, shodnou se kritici a fanoušci japonského monstra

Na konci března bude mít online premiéru film Godzilla vs. Kong, nejnovější příspěvek do bohaté série filmů s japonským monstrem Godzillou. O něco později se na Netflixu dočkáme i animovaného seriálu přímo z Japonska. Podle trojice filmových kritiků a fanoušků ještěra s atomovým dechem jsou ale stejně nejlepší staré filmy, kde Godzillu hráli herci v gumových oblecích a obří monstra spolu pořádala wrestlingové zápasy.
Antonín Tesař

On air: Titulky článků často lžou. Na vině není internet, ale obchodní model médií, říká analytik Šlerka

Australský profesor psychologie Ullrich Ecker zkoumal v sérii studií publikovaných v Journal of Experimental Psychology: Applied moc titulku. Zjistil, že nadpis může zásadně ovlivnit, co si z článku zapamatujeme. „Dominantní roli pro konzumaci zpravodajství hrají pro mladou generaci sociální sítě. Zhruba 50 procent těchto uživatelů si informaci bere z náhledu, tedy z titulku, krátkého perexu a fotky,“ popisuje analytik Josef Šlerka. Jak nás tedy titulek dokáže ovlivnit?
Vít Svoboda

On air: Objevili jsme jednu z prvních československých drag queen, říkají autoři výstavy Loading: Love

Loading: Love je výstava, která mapuje historii LGBTQ+ komunity v Československu a Maďarsku ve 20. století. K vidění je do 29. března v Praze na Alšově nábřeží u Rudolfina. „Podařilo se nám objevit jednoho z prvních drag umělců, který si říkal Marcel Ferrari, i zjistit spoustu detailů o životě lidí ze sexuálních menšin díky nalezeným deníkům slovenského aktivisty Imricha Matyáše,“ vyzdvihuje přínosy práce na výstavě jedna z jejích autorek historička Jana Jablonická Zezulová.
Jarda Petřík

On air: Baví mě objevovat architekturu, říká Ondřej, který ve čtrnácti letech založil průvodce Rare Places

Když založil online průvodce Rare Places, ještě ani neměl občanku. „Už od útlého věku mě bavilo něco tvořit, baví mě realizovat nějakou myšlenku,“ vysvětluje teď už patnáctiletý Ondřej Filgas v rozhovoru přes Zoom, který přerušila jeho máma, když mu vešla do pokoje. Kde se ve čtrnáctiletém klukovi bere zájem o architekturu?
Vít Svoboda

On air: Nevyhazuj to! Staré židle a skříňky nemusí díky pražské nábytkové bance skončit v kontejneru

V Praze žije podle agentury Median přibližně 20 tisíc lidí bez domova nebo v bytové nouzi. Nábytková banka cílí svou činností právě na ně. Po měsíci provozu je jasné, že Pražané mají o službu zájem. Lidí, kteří chtějí pěkné, ale nepoužívané vybavení do domácnosti darovat, je dost – stejně tak i těch, komu vytvoří nový domov. Nábytková banka spolupracuje se sociálními službami ve městě a současně naplňuje některé aspekty cirkulární ekonomiky.

On air: Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. Jak se žije českým freeganům?

Freegani vystupují proti státnímu uspořádání a proti kapitalistické společnosti. Jsou přesvědčeni, že ekonomický systém cílící na zisk vykořisťuje lidi, zvířata i přírodu. Squatují na opuštěné půdě, sází rostliny, sdílí společné jídlo, dopravní prostředky, opravují rozbité produkty nebo si vyměňují zboží mimo monetární systém. Největší popularitu ale freegani získali díky vybírání jídla z odpadu. Jak se jim to daří v České republice?

On air: Komiks Visa transit zve na cestu po Evropě éry Černobylu a po krajině paměti

Číst komiksový cestopis v době pandemie se může zdát jako zbytečný masochismus. Visa transit od Francouze Nicolase de Crécyho je ale víc než bedekrem esejí o tom, jak se měníme a jak si sami sebe pamatujeme. Paměť slouží coby spojka mezi naším starším a mladším já, bez ní bychom se jen těžko po ránu poznali v zrcadle. Zní to děsivě? A přitom je to v de Crécyho podání tak poetické.

On air: Závislosti jsou pokusy vymanit se z bolesti, říká lékař a spisovatel Gabor Maté

Maďarsko-kanadský lékař Gabor Maté se věnuje propojení těla a nemocí s emočním světem člověka a mezilidskými vztahy. Jeho nejnovější kniha V říši hladových duchů pojednává o hlubokých důvodech závislosti lidí uvnitř rozpojené a zraněné společnosti.

On air: Tip Terezie Kovalové: Vyzkoušejte online taneční lekce divadla Ponec

Tento týden pro vás hudebnice Terezie Kovalová vybrala doporučení na taneční lekce, záznam koncertu vážné hudby nebo poslech audio seriálu. Žižkovské divadlo Ponec přesunulo po dobu svého uzavření v době pandemie své taneční lekce do online prostoru. Každou březnovou středu se tak můžete připojit k online hodině contemporary dance s jiným lektorem. Už tuto středu 3. března proběhne lekce pod vedením Lukáše Karáska na posílení celého těla.

On air: Sezení u země člověka uklidní. Mladá designérka navrhla židli pro čekání ve frontě na test

Lucie Koháková, studentka průmyslového designu na FA ČVUT, navrhla židli, která poslouží při čekání ve frontě na covid test. Zadání klausurní práce bylo vytvořit co nejvíce trvale udržitelnou židli. Lucii napadlo v době pandemie navrhnout multifukční přenosnou židli. „Chtěla jsem návrh židle nějak propojit s koronavirovou krizí a reagovat na současné problémy, které asi řeší každý z nás.“ Jak uslyšíte, židle se bude hodit i po pandemii, jestli někdy skončí.

On air: U holek je problém často hůř viditelný, říkají zakladatelé projektu Alpateam, bojujícího proti šikaně

Alpateam je neziskový projekt dvou studentů střední pedagogické školy v Litomyšli Filipa Špinky a Štěpána Hartla zaměřený na problematiku mezilidských vztahů v souvislosti se šikanou a kyberšikanou. „Po osobních zkušenostech, ze kterých jsme si nejdřív dělali srandu, jsme si řekli, že to otočíme a zkusíme z toho udělat dobrou věc,“ vysvětlují počátky projektu. Jedním z jeho výstupů v letošním roce bude i výukový film.

On air: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Za posledním sněhem na hory! Zkuste třeba Králický Sněžník

Výletní tip pro vás tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která doporučuje výlet do hor (samozřejmě do míst, kde je to povoleno). Je tam se totiž ještě pořád sníh – sice mokrý, ale je. Hory si vyberte třeba podle toho, kde jste ještě nebyli. Co třeba Králický Sněžník, pohoří i stejnojmenný nejvyšší vrchol? Rozlohou sice malinké, zato třetí nejvyšší u nás. Vyrazit můžete třeba z vlakové zastávky v Prostřední Lipce po červené hřebenovce.

On air: Pro Polky je potrat téměř nedostupný, na české straně pomáhá Ciocia Czesia

Zákaz potratů podle statistik neznamená konec interrupcí. Polským ženám po zpřísnění interrupčního zákona z 22. října minulého roku ústavním soudem zbyly už jen dva způsoby, jak přerušit těhotenství. Buď to provést v šedé zóně nebezpečným a často nekvalifikovaným zákrokem, jehož symbolem je šatní ramínko, nebo odcestovat za potratem do jiné země. Organizace Ciocia Czesia pomáhá Polkám získat potřebné lékařské služby v Česku.

On air: Dvě tváře rapového bouřliváka. Nové album rappera Slowthaie je kronikou jeho polepšení

Britský rapper Slowthai patří mezi ty muzikanty, které buď milujete, nebo nenávidíte – těžko se ale dají ignorovat. Jeho debutové album Nothing Great About Britain získalo nominaci na Mercury Prize a Slowthai se pak objevil na deskách Tylera, The Creatora, Disclosure nebo Gorillaz. Aktuálně přichází s druhým albem Tyron, které rozdělil na dvě poloviny: jednu tvrdou a nekompromisní, druhou měkčí a introspektivní.

On air: Ariel Pink u Kapitolu, násilník Marilyn Manson. Jak se poprat s chybami našich oblíbených umělců?

„Vymýval mi mozek a manipuloval se mnou.“ Tato slova Evan Rachel Wood, herečky a bývalé partnerky excentrického hudebníka Marilyna Mansona, nejspíš znamenají konec jeho kariéry. Po obvinění ze zneužívání s Mansonem rozvázalo spolupráci jeho vydavatelství Loma Vista Recordings. Stejný osud potkal i amerického hudebníka Ariela Pinka, ten se „provinil“ účastí na demonstraci na podporu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jak to ale mají zpracovat fanoušci?

On air: Protivní sprostí aristokrati. Bridgertonovi kreslí jiný obraz regentské Anglie

Plesová sezona roku 1813 našla svoji favorizovanou debutantku. Je jí Daphne z rodu Bridgertonů, kterou tato pozice staví do čela závodu zvaného námluvy. Perspektivní nápadníci se ale nehrnou tak rychle, jak rodina očekávala, a proto mladá žena vezme záležitost pevně do vlastních rukou. Navzdory vzájemným antipatiím uzavře výhodný pakt s vévodou Simonem z Hastingsu. Co začne jako fingované dvoření, to vyústí v plamenné manželství.

On air: Na alkoholu ne-závislý, pětinásobný otec a introvert už nechce pít. Bude mít Suchej únor napořád

Mirkovi je čtyřicet let, s manželkou mají pět dětí a pracuje v advokátní kanceláři. K tomu všemu ale stihl i pořádně pít. „Maximum, co jsem dokázal vypít, byly dvě vodky denně, což je strašný,“ hodnotí zpětně Mirek. Radio Wave jako mediální partner kampaně Suchej únor přináší otevřený rozhovor s Mirkem a jeho terapeutkou Alicí, kteří se rozhodli zveřejněním příběhu bojovat proti závislosti na alkoholu.

On air: Televizní Hlídka se nepovedla, ale Terry Pratchett je i tak mistr humanistické fantastiky

Nové televizní seriály Hlídka a Dobrá znamení vychází z románů klasika humoristické fantasy Terryho Pratchetta. Ani jeden se příliš nepovedl. Terry Pratchett a jeho slavná série Úžasná Zeměplocha jsou ale inspirativní dodnes. V příbězích ze světa stojícího na krunýři obří kosmické želvy se můžete dočíst třeba o transgenderu u trpaslíků nebo o vyrovnávání se se smrtí milované osoby.

On air: Třikrát víc nočních můr během pandemie. Co nám sny můžou říct o době, kterou právě prožíváme?

Rok trvající pandemie proměnila nejen naše životy, ale také sny. Počet nočních můr se zvýšil třikrát. Jaká témata snů se nám nejčastěji zdají? „Scénář je vždycky jasný. Jsem venku a uvědomím si, že bych u těch lidí neměla být tak blízko a že jsem někde, kde bych být neměla: třeba na koncertě.“ Museum of London na podzim otevřelo sbírku snů, které se lidem během pandemie zdály. Proč chceme sny sbírat a zapisovat je? A co nám zpětně sny můžou říct o jednotlivých epochách?

On air: Nekonečný růst v přírodě neexistuje, říká oxfordská ekonomka Kate Raworth. Navrhuje model koblihy

Když se řekne ekonomie koblihy, v českém kontextu se nám možná vybaví současný premiér, jak rozdává před volbami oblíbené pečivo v kontaktní kampani. Kobliha by také mohla být symbolem tučného a sladkého blahobytu. V případě Doughnut Economics od britské ekonomky Kate Raworth jde o úplně něco jiného. Kniha pod názvem Ekonomie koblihy vyšla vloni i v češtině a na Radiu Wave teď přinášíme exkluzivní rozhovor s její autorkou.

On air: Oděvy, které vyšívám, jsou artefakty performance, ne móda, říká umělec Jan Durina

Slovenský umělec, který studoval v Polsku nebo Německu, žije v současnosti v Praze, kde pokračuje doktorandským studiem na pražské Akademii výtvarných umění. Jako fotograf spolupracoval s řadou hudebníků a festivalů, živil se jako portrétní fotograf a nyní se věnuje převážně médiu výšivky, kterou ale nevnímá jako součást módy, i když v určitém období svá textilní díla sám rád nosil.

On air: Hitparáda neobjevených klenotů. Jak se vyvíjel formát mixtapes

Mixtapes jsou pro hip hop zásadní. Fenomén písňových kompilací provází rapovou scénu po celou její historii až do současnosti. A otiskl se i do dějin hip hopu u nás.

On air: Galerie mají někdy větší odvahu než kluby, říká Pavel Klusák, šéfredaktor nového čtvrtletníku Qartal

Galerie hlavního města Prahy začíná vydávat tištěný čtvrtletník. Jeho cílem je vedle informování o dění v galerii i poskytování prostoru publicistům, teoretikům a umělcům pro diskusi o aktuálních problémech nejen na české výtvarné scéně. „Dosud se o galerii psalo zvenku a byli jsme pasivním činitelem, který odpovídá na otázky. Teď díky Quartalu vstupujeme do debaty aktivně,“ vysvětluje jeden ze záměrů pro vznik časopisu vedoucí oddělení komunikace GMPH Michaela Vrchotová.

On air: NOVINKY: Schatze! Kanadský kuřecí kartel a démonické kočky na jazyku

„Srovnej se!“ velí ve svém novém autotunovém tracku excentrický rapper JPEGMafia. „Schatze!“ zní originální pokřik skvělé kapely Ohtis z amerického státu Illinois, která má problémy se závislostmi a kočkami. „Nikdy, nikdy, nikdy,“ vzkazuje pro změnu třetí nejzajímavější člen hvězdných Vampire Weekend Chris Baio. „Poslouchejte novinkové tracky Radia Wave pořád, furt!“ dodáváme my.

On air: Víra nemusí být nuda. Jsme moc zalezlí v kostelích, říkají faráři z YouTube Pastoral Brothers

Pastoral Brothers. Tak si říkají dva youtubeři, podcasteři a hlavně evangeličtí faráři Jakub Malý a Karel Müller. Na YouTube, Facebooku i Instagramu sbírají nové a nové followery odvážnými, vtipnými a glosujícími videy o víře i české politice. „Když jsme byli na roční farářský praxi, kde jsme se učili, jak učit o víře, říkali nám, ať to hlavně děláme tak, aby to bavilo nás,“ vysvětlují v rozhovoru pro Radio Wave.

On air: Velký vesmírný úklid. Planetu Zemi čím dál více trápí kosmický odpad, uklízet bude i Česko

Odpad nás trápí nejen v oceánech, ale také na oběžné dráze. Kolem Země rotuje skládka z mrtvých družic, nýtů, šroubků, malých kousků suti. V prosinci loňského roku se Evropská vesmírná agentura rozhodla problém řešit. Uklízet by mělo i Česko. 

On air: Kámoši chodí skejtovat, Radek místo toho v sedmnácti staví dům. Co vidí mladí na tiny housech?

Jsou mladí, ale už chtějí žít sami a ve svém. Sedmnáctiletý Radek i o devět let starší Nikola si staví dům. Je to spíš domek než dům, možná domeček – zkrátka tiny house. Zmenšenina rodinného domu na půdorysu obvykle mezi 20–50 m2. Radek se učí na truhláře a v dětství si rád stavěl bunkry, tiny house si staví sám a spíš pro radost. Nikola si na svůj domek našetřila během studií a chtěla by v něm brzy začít bydlet.

On air: Češi pijí alkohol rizikově, i když mají zavřené hospody, říká organizátor z týmu Suchého února

Šest procent úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu. Podle českých dat je u nás přes milion lidí za hranou rizikového pití. V loňském roce si Suchý únor vyzkoušelo přibližně půl milionu dospělých lidí. Během měsíce bez alkoholu si člověk může uvědomit, že má problém.

On air: NOVINKY: Zimní déšť, krutá střízlivost a místo srdce černá díra

Nasaďte zvířecí masky, přicházejí novinky posledního lednového týdne! Na indického bílého tygra nasedá dvojice top rapperů Vince Staples a Pusha T, v klipu nadějné švédské divy Winony Oak se mezitím producírují medvědí škrabošky. Střízlivá Adult Mom dospěle nabádá k masturbaci a ignorování telefonních hovorů, zatímco japonské kvarteto Chai vyzývá k akci. Věk nevinnosti je u konce, snad nás poslouchá i Winona Ryder.

On air: Co se skrývá za oknem jedoucího auta? Dálnice D1 jde projít i pěšky a je to o dost hezčí zážitek

Jsou věci, které se v Česku neříkají. Nepravděpodobné věty. Třeba tahle: „Já mám D1 hrozně rád.“ Umělec Ondřej Vinš jel po neoblíbené dálnici v autě pouze jednou, zato ji ale prošel pěšky. Z Prahy do Brna mu to trvalo týden. Zhruba stejně dlouho jako autem, když máte štěstí na kalamity. V dalším dílu Krokem, série o chůzi, se vydáváme na výlet podél D1.

On air: Čeká Česko konec dětských dlužníků? Dluhy mladé lidi rdousí, říká advokátka

„Předtím než mi bylo osmnáct, přišli chlapi do bytu, že mám exekuce. Lekla jsem se toho. Celé roky mi nechodily žádné dopisy,“ říká Soňa, která je jedním z tzv. dětských dlužníků. Jako plnoletá se dozvěděla, že dluží 60 tisíc za několik neuhrazených pokut za černou jízdu, které vznikly během jejího dětství. Jaký osud čeká mladé lidi, kteří už do dospělého života vstupují s dluhy? Co pro mladého člověka znamená být hned na startu života zatížen exekucemi?

On air: Pionýr DIY přístupu Paul McCartney se opět vrátil na nové desce k domácímu nahrávání

Bedroom pop, žánr lo-fi a to, že dnes může za pár šupů s trochou snahy tvořit a nahrávat hudbu z domova úplně každý, není nic nového. Přestože se většina hudebníků, kteří tyto přístupy využívají, pohybuje mimo mainstream a levné vybavení využívají z nutnosti, existuje spoustu úspěšných umělců, kteří si vybrali jít takovou cestou z estetických důvodů nebo jednoduše z pohodlí. Věděli jste, že pionýrem DIY přístupu je paradoxně jedna z nejslavnějších popových hvězd vůbec?

On air: Sad Boy Yung Lean se vrací ke smutku. Pod pseudonymem natočil ukolébavky o strachu z probuzení

„Kdyby to byly sedmdesátky, určitě bych dělal punk,“ řekl švédský rapper před lety časopisu The Fader. Redaktor poznamenal, že to říkají bílí rappeři často. Jenom málo z nich ale vlastní písničkářské alter ego. Jonatan Leandoer Håstad to své představil před dvěma lety. Pojmenoval ho Jonatan Leandoer127 a v tichosti s ním vydal desku Nectar. Trapové beaty nahradila akustická kytara a bicí, Yung Lean se proměnil v Boba Dylana a znělo to skvěle. Teď se ke svému pseudonymu vrátil

On air: NOVINKY: Souhvězdí Orionu, vaření kocouři a konečná uprostřed cesty

Třetí lednový týden patří trackům, které se lehce bizarně vztahují k domácím mazlíčkům. Zatímco tiktokerka Ashnikko zpívá o tom, že nepotřebuje chlapa, ale štěňátko, rapperka Azealia Banks rovnou uvařila svého (exhumovaného) kocoura v hrnci. Track týdne má na svědomí skvělá izraelská zpěvačka Noga Erez, ale nezklamali ani post-punkoví glosátoři Sleaford Mods, polský tandem Oxford Comma či domácí producentské duo WLW8. Nečekejte, až vyhasnete!

On air: Chybí vám pocit, kdy vám na koncertech vibruje hudba celým tělem? Navodit ho umí i zvukové lehátko

Terapie zvukem jako doplňková metoda k meditaci nebo klasické terapii může přinést uvolnění i rozproudit emoce. Zvukové vibrace vnímané tělem jsou nástrojem, kterým se zvukař a hudebník Stanislav Abrahám snaží pomoct lidem se zaměřit na problematické pocity a následně je uvolnit. Vedle dřevěného lehátka se strunami pracuje Stanislav i s gongem nebo zpívajícími mísami.

On air: Kdo byl nejoblíbenější záporák MF DOOM? Rapper v masce, který nechtěl být mainstream

Současný rap vzniká jako produkt na míru mainstreamovým hitparádám a playlistům rádií. MF DOOM to tak nechtěl. „Vládní“ jméno, jak říkával, amerického rappera s ikonickou maskou sice znělo Daniel Dumile, vystupoval ale pod různými přezdívkami, od MF DOOMa přes King Geedorah po Viktora Vaughna. Z jeho hudby tak vznikl unikátní superhrdinský svět, podpořený texty, které se dají označit za literaturu.

On air: Přežije česká móda rok 2021? Velké značky řeší dluhy a designéři omezují módní přehlídky

Jak se pandemický rok 2020 podepíše na české módě? Přežijí místní módní značky, designérské ateliéry nebo české textilky? Čeká nás další rok tepláků, pantoflů a kuchyňského disca? Na to, jak to bude s českou módou v roce 2021, jsme se zeptali módních profesionálů.

On air: Deset let od arabského jara. Jaké jsou vyhlídky pro mladé lidi? Nezaměstnanost a neustálá kontrola

Tento rok si připomínáme výročí Arabského jara. Před 10 lety padl první režim. „Vybavuji si to velmi dobře. V tu dobu jsem dokončovat střední školu. Několik dni jsme nechodili do školy a pak přišel ten den D, kdy Bin Ali odstoupil,“ říká student z Tuniska Hamza Mighri. Proč můžeme říct, že se revoluce v Tunisku povedla a v Egyptě je dnes situace snad ještě horší než před pádem Mubarakova režimu? Jaké jsou v obou zemích vyhlídky pro současnou mladou generaci?

On air: Žijeme jako chytré telefony, ani v režimu spánku neumíme vypnout. Proč nás trápí nespavost?

Dobrou noc! Než usnete, jenom malá připomínka. Zítra máte zápočet, snad to umíte. Pak taky pracovní schůzka. Včera jste řekli trapnou věc. Jo, a přišel vám e-mail. Určitě je důležitý. Proč nemůžeme spát? Mohou za to hlasité myšlenky, tlak na výkon i koronavirus.

On air: NOVINKY: Rapové iluze, nejlepší kamarádky a mumlavé hovory o lásce

Co momentálně sklízí domácí grime rapper Smack? Očekáváme víc dlouhohrající studiový debut urban divošky IAMDDB nebo industriální gotičky Alice Glass? Dělá lepší mumble rap Young Thug nebo Playboi Carti? Nový rok, nové otázky. Kromě odpovědí vám nabízíme osm tracků, které teď budou rotovat v našem vysílání: od britsko-angolského dancehallu po švédský elektropop, od slovenského grimu po texaské indie kytary.

On air: Vyhoření mladých učitelů – perfekcionismus a přepálený začátek. Jak se mu vyhnout?

Syndromu vyhoření čelí většina pečující profesí. V čem je ale učitelské vyhoření specifické a jak se mu dá předcházet? „Ve škole nám hodně chybí supervize,“ říká mladá učitelka Eva z víceletého gymnázia. Jak velký je vyhoření učitelů v Česku problém? Jak mu předejít? Zeptali jsme se pedagogů i autorek knihy Učitelské vyhoření Ireny Smetáčkové a Veroniky Pavlas Martanové.

On air: NOVINKY: Lehkonohá medicína na silvestrovskou kocovinu, slovní přestřelky a reinkarnace Amy Winehouse

Hladký start roku 2021 zajišťuje třeba Carla Fernandes s lehkonohou medicínou na silvestrovskou i vztahovou kocovinu nebo pozitivně laděná Molly Burch, která spojila síly s Wild Nothing. V novoroční porci hudebních novinek nechybí ani objevy slovenského hip hopu nebo reinkarnace Amy Winehouse v podobě písničkářky Celeste, která je novou nadějí ostrovní hudby. Přejděte, že rošťák slowthai nedodržuje covidová opatření, těšte se na jeho nové album, oblečte tepláky a relaxujte.

On air: „Přišlo mi, že by měl být větší.“ Penisy jsou často zdrojem komplexů. Proč?

Jaký máte vztah ke svému penisu? Spolek Konsent nedávno ve svých stories na Instagramu nadhodil téma penisu. A odpovědi se jen hrnuly: vlastníci penisu se svěřovali se svými mindráky a jejich partnerky zase psaly o tom, jak musí svým klukům pořád dokola opakovat, že je jejich úd fajn. Jak téma délky, tvaru a barvy penisu ovlivňuje vztah k našemu tělu?