On Air

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

On air: První je třeba znát své potřeby, pak nebudete nakupovat zbytečné věci, říkají mladí tvůrci oblečení

„Udržitelnost je dneska buzzword, které je velmi často používané velkými řetězci. Stalo se z něj něco, co teď jako konzumenti rádi slyšíme. Je potřeba se ale dívat na fakta a hledat skutečnější slova než udržitelnost. Je to široký pojem a vlastně nikdo moc neví, co si pod ním představit. Osobně si myslím, že je to etický a zodpovědnější přístup k výrobě,” popisuje význam často skloňované udržitelnosti designér oblečení Daniel Weber.

On air: Nokturnální rap a ozvuky PC Music. Vyvolávám v lidech fanatismus, říká britský rapper Denzel Himself

Ve čtvrtek 14. září proběhl v pražských klubech Fuchs2 a Bike Jesus Czeching Showcase společně s oslavou 17. narozenin Radia Wave. Vítězem letošního ročníku exportního projektu Czeching se stala kapela Island Mint, která v naší spolupráci nahraje singl, videoklip a v lednu poputuje na prestižní showcasový festival Eurosonic do Holandska. Krom čtyř letošních nominovaných jsme si k narozeninám nadělili bohatý lineup, kterému kraloval britský rapper a producent Denzel Himself.

On air: AI bude již brzy běžná součást našeho života, říká Lukáš Benzl z České asociace umělé inteligence

„Pokud jde o technologie, tak je velmi složité předvídat budoucnost. Nicméně ta změna bude velmi rychlá. My, jako společnost, máme problém adaptovat se rychlým změnám. Jsme dobří v adaptaci těch pomalých. Myslím si, že v řádu měsíců či let už bude umělá inteligence součástí života každého z nás. Ona ostatně už teď je. Pokud používáte sociální sítě či chytrý telefon, tak jste s ní v kontaktu,” říká Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.

On air: Socialismus s lidskou tváří? Nerůst nebo ekologie nebyly podle historičky tématem ani v obrodné fázi

V pondělí 21. srpna jsme si připomněli 55. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy, která utnula probíhající pozitivní společenské změny v Československu. „Po neúspěšném politickém puči se už v září začala zavádět opatření znamenající zásah do postupného liberalizačního procesu,“ zdůrazňuje historička Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. O Pražském jaru, jeho mezinárodních aspektech i o tom, jestli nás může inspirovat dnes, jsme mluvili v den výročí okupace.

On air: Vydejte se po stopách architektury Karla Pragera. Zažijte první architektonický závod Archirun

Karel Prager patří mezi nejvýraznější osobnosti české architektury. Architektonický závod ARCHIRUN 2023 připomíná sto let od jeho narození. „On to je a zároveň není závod. Nejde o to být první v cíli. Proběhnete se po městě a podíváte se na zajímavá místa. Budovy chceme ukázat tak, jako je běžný chodec nemá šanci vidět. Závodníky vpustíme dovnitř a nabídneme i krátkou komentovanou prohlídku,” říká Ondřej Boháč z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

On air: Renesanční student gymnázia Jan Bauer staví rakety, programuje weby a je úspěšným kuchařem

Student českobudějovického gymnázia Jan Bauer zvládá navíc studovat také kuchařský obor, k tomu se věnuje programování nebo výrobě raket. V letošním roce se umístil druhý v soutěži pro mladé kuchaře KU Young Chef a zúčastnil se i soutěže ve stavbě rakety. „Gastronomii se nejspíš profesionálně věnovat nebudu, chtěl bych studovat na inženýra,“ přemýšlí o své budoucnosti dva roky před maturitou.

On air: Průměrná délka směny je 26 hodin. Spolek Mladí lékaři nabízí dotazníkové šetření z českých nemocnic

Z dotazníkového šetření spolku Mladí lékaři, do kterého se zapojilo okolo 600 českých lékařů a lékařek, vyplynulo, že průměrná doba jejich pracovní směny je 26 hodin. „V Česku existuje obrovská poptávka po zdravotních službách. Máme určitý počet nemocnic. Pokud chceme zajistit 24 hodin trvající provoz při tomto počtu lékařů a zdravotníků, tak lidé prostě pracují významně déle,“ říká radiolog a předseda Mladých lékařů Martin Kočí.

On air: Jsou Kunderovy romány intelektuální kýč? O díle a zesnulém autorovi s literární kritičkou Činátlovou

V úterý 11. července zemřel ve věku 94 let spisovatel Milan Kundera, který patřil mezi nejvýznamnější evropské prozaiky druhé poloviny 20. století. „Je to fenomén středoevropské literatury, představa spisovatele jako dokonalého profesionála, který si konstruuje a hlídá svůj mediální obraz,“ říká o Kunderovi bohemistka a literární kritička Blanka Činátlová. V rozhovoru jsme mluvili nejen o jeho díle, které bylo přeloženo do více jak 40 jazyků, ale také o autorovi samotném.

On air: Před turnajem trénuju až osm hodin denně, prozrazuje pětinásobný mistr České republiky v yoyování

Které země jsou aktuálně yoyerskými velmocemi? Jaké triky jsou nejtěžší a v čem se liší yoya pro začátečníky od těch ryze profesionálních? Necelý měsíc před mistrovstvím světa v Japonsku jsme se o yoyování bavili s Tomášem Bubákem z České Yoyo Asociace a také pětinásobným mistrem ČR v yoyování Michaelem Malíkem. „Aktuální mistr světa je z USA, které jsou společně právě s Japonskem yoyerskými velmocemi. Velkým favoritem je ale letos Korejec Mir Kim,“ přibližuje Tomáš Bubák.

On air: Publikum jde vychovat. Charles Games sklízí úspěch s Beecarbonize a pokračují s hrami s přesahem

Nominace v cenách Apple Design Awards v kategorii Social Impact po boku aplikací Duolingo nebo Headspace a více než padesát tisíc stažení. Digitální karetní hra Beecarbonize, strategická simulace klimatické změny založená na skutečném výzkumu a vědeckých vizích, vznikla spoluprací organizace Člověk v tísni se studiem Charles Games, které už má na kontě hry Attentat 1942 nebo Svoboda 1945: Liberation. „Rádi vytváříme hry s přesahem,“ říká spolutvůrce Beecarbonize Ondřej Paška.

On air: „Děkujeme holkám, že promluvily, a porotě, že se nebála.“ Hranice násilí patří k podcastovým objevům

Pátý ročník ankety Podcast roku zná své vítěze. Letos anketa zaznamenala nejvyšší účast hlasujících v historii. Počet odevzdaných hlasů přesáhl statisícovou hranici.

On air: King Krule se pro nás na nové desce Space Heavy brodí bahnem meziprostoru

Ani na svém novém albu Archy Marshall neuhnul z originální, poměrně křivolaké cesty, na kterou se vydal jako King Krule už před více než dekádou. I čerstvá deska Space Heavy je široce rozkročenou kolekcí, která do sebe nahrubo roubuje bluesové, rockové, folkové nebo soulové prvky. A znovu tak činí natolik suverénně přirozeným způsobem, že Britovi během patnáctiskladbového dobrodružství podlehnete.

On air: Debatní deník Tima Kožuchova postrachem politiků? „Pozvání odmítá víc než 90 procent oslovených.“

Politický influencer a youtuber Timofej Kožuchov vystudoval politologii, filozofii a ekonomii na University College London. Pod názvem Debatní deník streamuje a natáčí videa z demonstrací, kde se s lidmi baví o aktuálních tématech, ale také diskutuje s politiky. „95 % politiků mé pozvání odmítá, nechtějí riskovat, že ztratí svou reputaci,“ popisuje Tim, proč tak vysoké procento na pozvánku reaguje omluvou, nejčastěji z důvodu nemoci.

On air: Původní záměr byl natočit jednu nesmrtelnou desku a pak se rozpadnout, říká kapela Divo Institute

„Náš původní záměr byl natočit jednu nesmrtelnou desku a pak se rozpadnout, to nám ale zatím nevyšlo,“ říká Adam Michlík z kapely Divo Institute, která letos v dubnu vydala eponymní debut. „První půlrok jsem to nedokázal poslouchat. Přišlo mi to moc popové a safe. Jsou to hitovky a ten zvuk je velký, naleštěný a přístupný. Asi chceme víc trhat uši a nervy a způsobovat zlé stavy. Nakonec mi to nevadí, myslím, že první deska měla znít takto,“ vysvětluje Aleš Procházka.

On air: „Na začátku je vždycky šum.“ Boom AI je stejně bezprecedentní jako vznik internetu

Vyvinul aplikaci, která překládá znakový jazyk do slov, fascinuje ho ale i umělá inteligence a strojové učení. Matyáš Boháček už má za sebou přednášky v New Yorku nebo v OSN a před sebou studium na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. „Přirovnání k internetu bych se nebál, je to stejně bezprecedentní událost. Můžu použít AI k tvorbě textů, obrázku, audia, videa během pár vteřin a zdarma ze svého telefonu,“ komentuje boom umělé inteligence student Gymnázia Jana Keplera.

On air: Ve floristice se stále hraje víc na zisk než udržitelnost, říká Filip Hrouda

„Přijde mi, že ve floristice se stále hraje víc na zisk z květin než udržitelnost a práci s materiály, které se dají recyklovat. Tendence tu ale jako ve všem na světě jsou. Někde se dokonce snaží navracet k přirozenému pěstování květin. Například existuje stránka, která spojuje pěstitele sezónních květin, většinou lučních, se samotnými floristy a jejich dílnami. Ti pak od nich odebírají a vytváří kytice pouze ze sezónních květin,“ popisuje florista Filip Hrouda.

On air: Osobní počítače připojené k internetu jsem si před 30 lety neuměl představit, říká redaktor Koubský

Před třiceti lety bylo uvolněno rozhraní WWW (World Wide Web) organizací CERN v Československu a posléze Česku zdarma pro širokou veřejnost. O tom, jak vypadal internet ve svých začátcích a co se na něm dalo dělat, jsme si povídali s redaktorem pro vědu a technologie Deníku N, Petrem Koubským.

On air: Anketa: Proč studentstvo demonstruje proti vládě?

Nová studentská iniciativa Budoucnost neškrtneš uspořádala 18. května před pražským Rudolfinem protivládní demonstraci. Radio Wave se vyrazilo zeptat mladých lidí, proč se na akci vydali a co je na současné situaci štve nejvíc.

On air: Datový novinář Jan Cibulka zíkal Novinářskou křepelku. Teď chystá projekt mapující konspirace

Datový novinář Českého rozhlasu a serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka získal aktuální ocenění Novinářská křepelka pro mladé žurnalisty do 33 let. Dostal ho zejména za vytrvalost, se kterou pomáhá zpřístupňovat data široké veřejnosti. Na cestě k jejich zprostředkování se nebojí ani soudních sporů, u kterých slavil úspěchy. Jeho práce již v minulosti přiměla úřady zveřejnit informace o počasí, kriminalitě či hromadné dopravě.

On air: Medicína bez ultrazvuku je už dnes šarlatánství, shodují se členky vítězného týmu soutěže Medik roku

Soutěž Medik roku má za sebou již sedmý ročník. O titul se na konci dubna v českokrumlovské nemocnici ve 12 disciplínách utkalo celkem 15 týmů tvořených ze studentů lékařských fakult. Vítězem se stal tým z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pod vedením Natálie Zápachové. „Nejkomplexnější byla resuscitace pacienta, kdy je v reálném čase potřeba řešit záchranu člověka a zároveň přijít na příčinu zástavy dechu,“ shodují se Natália a další členka týmu Tereza Málková.

On air: Proč končí život ve třinácti? Berlin Manson prozradili význam názvu svého EPčka i další plány

Zpěvák Adam Dragun a kytarista Patrik Nagy začali fungovat coby Berlin Manson během covidové pandemie. Ze studiového projektu se nakonec stala regulérní koncertní kapela, kterou nedávno doplnil na bicí Tomáš Daniš. „Vůbec jsme nepřemýšleli, jak ty songy budeme hrát naživo, a pořád to trochu řešíme. Tomáš je součástí procesu, jak naši muziku dostat na stage,“ shodují se zakládající členové postpunkových Berlin Manson.

On air: Město ovocných sadů. Praha je unikátem mezi metropolemi a neusíná na vavřínech

Nezisková organizace Na ovoce je komunitní webovou platformou, která od roku 2014 mapuje místa s volně rostoucími ovocnými stromy, keři a bylinkami. Ve spolupráci s místními spolky a městem ale realizuje i nové výsadby ovocných stromů a vydala také netradičního průvodce po ovocných stromech v Praze s názvem Pražské ovocné sady. „Aktuálně jich je v Praze přes 70 a nové přibývají,“ popisuje současnou situaci jedna ze zakladatelek Na ovoce Kateřina Kubánková.

On air: Deska i videoklip roku, Kuba Kaifosz alias Lazer Viking má za sebou úspěšnou hudební sezónu

Hudebník Kuba Kaifosz aka Lazer Viking má za sebou úspěšnou sezónu. Za loňskou nahrávku Tunnel Vision získal cenu české hudební kritiky Apollo v kategorii Deska roku. Nominaci proměnil také v hudebních cenách Anděl se skladbou Yr Body v kategorii Videoklip roku. „Dostat ocenění za desku roku je pro mě splněný sen. Nominovaný jsem byl už hodněkrát, ale nikdy jsem neproměnil. Už jsem si říkal, že to třeba jednou za třicet let dostanu za zásluhy,” žertuje Kuba Kaifosz.

On air: Elfové, korzety a nejpohodlnější svetry na světě. Móda 2023 podle českých designérů z MBPFW

„Je otázka, jestli se Mercedes-Benz Prague Fashion Week vrátí – a jestli se chce vrátit na předcovidovou úroveň, kdy byl program napěchovaný tím nejlepším z české scény,“ říká v reportáži z pražského fashion weeku redaktorka Radia Wave Veronika Ruppert. Poslechněte si, jaké byly reakce na sci-fi kolekci plnou elfů a elfek, jaká je česká móda na rok 2023 a koho z mladých návrhářů stojí za to sledovat.

On air: Pomalé změny zákonů i pokuty za nedodržování termínů. V boji s korupcí zaostáváme za Evropskou unií

Nevládní nezisková organizace Transparency International letos slaví 30 let existence. Její česká pobočka mapuje stav korupce u nás a přispívá k jejímu omezování od roku 1998. Jak si stojí Česká republika z pohledu korupce? „V Evropské unii jsme dlouhodobě pod průměrem, který teď činí 64 bodů ze sta,“ shrnuje lakonicky situaci vedoucí komunikace české kanceláře Transparency International David Kotora.

On air: Ženský spolek Vesna pomáhá rodinám v nouzi, jeho ředitelka teď získala cenu za občanskou statečnost

Překladatelka a ředitelka ženského spolku Vesna Barbora Antonová letos v dubnu obdržela Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Získala ji za obětavou sociální práci a zdravotní pomoc nejpotřebnějším, nejzranitelnějším a sociálně slabým – od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. A také za bourání předsudků a otupování agrese ve společnosti.

On air: Shoegaze zní jako můj zážitek ze života. Je naléhavý, ale citlivý, říká hudebník David Žbirka

„Na shoegazu se mi líbí ta kombinace jemnosti a surovosti. Je to naléhavé, ale zároveň citlivé. Je to zajímavý kontrast. Popsal bych tak i svůj vlastní zážitek ze života. Zvuk shoegazu je asi nejvíc podobný tomu, jak se cítím ve své hlavě. Lidé tomu občas říkají beautiful noise, a přesně tak to je,” říká hudebník David Žbirka. Pod pseudonymem Sunnbrella na konci letošního února vydal dlouhohrající debut Heartworn.

On air: Zakladatelky iniciativy Pod svícnem: Domácí násilí u nás zažil každý pátý, systémová změna je nutná

Necelý rok od svého založení chystá iniciativa Pod svícnem předložit Poslanecké sněmovně návrh změn legislativy v oblasti domácího násilí. „Nový zákon vzniká na Úřadu vlády spolu s neziskovým sektorem, který dlouhodobě pracuje s oběťmi domácího násilí,“ upřesňuje poslankyně a jedna ze spoluzakladatelek iniciativy Barbora Urbanová. Má jednotná právní definice domácího násilí, kterou bude respektovat celý systém od soudů po policii, šanci na úspěch?

On air: Neočekáváme pohádkový zisk, z našich platů se ale nedá vyžít, říkají zástupci protestů Hodina pravdy

„Kantoři z Filozofické fakulty nešli pracovat kvůli vidině pohádkového zisku. Je to kvůli rozvíjení oborů, kterým se věnujeme s vášní. Máme privilegium, že naše práce je zároveň seberealizací. U zpětné vazby od studentů okamžitě víme, jestli jsme myšlenku správně zformulovali a padla na úrodnou půdu. I kritická zpětná vazba nás posune dál. Je to jedno z nejkrásnějších zaměstnání. Bohužel už se v tuto chvíli za plat, který dostáváme, nedá v Praze vyžít,“ říká Ondřej Švec.

On air: Peníze do státního rozpočtu i kontrola kvality. Zlegalizuje se v Česku konopí pro rekreační účely?

Před deseti lety bylo v Česku zlegalizováno konopí pro léčebné účely. Jak zákon funguje v praxi? A v jaké fázi je připravovaný návrh zákona o regulaci trhu s konopím a legalizaci konopí pro rekreační účely? „Návrh je v podstatě připravený a má tři součásti, kterými jsou samopěstování, konopné kluby a komerční rovina. Ta zahrnuje pěstírny, distribuci, zpracování a konopné prodejny,“ vysvětluje v rozhovoru předseda Asociace konopných klubů Michal Otipka.

On air: Pro dva dny v týdnu bez elektřiny jsem všemi deseti, říká hudebník Pantha du Prince

Výjimečná postava německého elektronika Hendrika Webera alias Pantha du Prince se po šesti letech vrací koncertně do Prahy. Autor v mezidobí natočil dvě přírodou výrazně ovlivněná alba, a tak není divu, že v rozhovoru dostane velký prostor téma ekologie. Ostatně na mezidobí mezi oběma návštěvami Prahy mířila i první otázka.

On air: Vydavatelský byznys vyčerpal i rockového queer boha. Novinka Yvese Tumora má kouzlo, ale nepřekvapí

Tři roky od posledního alba Heaven to a Tortured Mind vydávají ikoničtí američtí hudebníci Yves Tumor novou desku. Čím dál víc se přibližují velkému popovému světu, ke spolupráci na nahrávce přizvali třeba dvorního producenta Kanyeho Westa. Na cestě od ambientí produkce ke glam rocku pro tiktokovou generaci tak podnikli další velký krok. I přesto ale album působí trochu vyčerpaně. Hudba Yvese Tumora pořád nabíjí extatickou nadpozemskou energií, velké překvapení se ale nekoná.

On air: Bylo nás devět. My kluci, co spolu chodíme a souhra divadelních komponentů

Improvizační soubor My kluci, co spolu chodíme je parta čtyř performerů – Andreje Lygy, Lukase Blahy, Šimona Plisky a Václava Wortnera, dvou hudebníků Tomáše Kůgela a Michala Von Klauna, light designéra Jonatána Vnoučka a produkčních Žanety Špánkové s Lucií Mlejnkovou. Našli si k sobě cestu už na seminářích DAMU a HAMU, po nichž začali společně tvořit. Uskupení ve svých produkcích využívá zpěv, tanec, rap, ale i prvky z klauniád.

On air: Plakáty, výlohy a rozhlasové skeče. Jak vypadala reklama a spotřební imaginace státního socialismu?

Nakladatelství Akropolis vydalo objemnou mezioborovou publikaci Spotřební imaginace státního socialismu, kterou editovali Ondřej Táborský a Lucie Česálková. Katalog plakátů, inzerátů nebo třeba televizních a rozhlasových reklam mapuje propagační výstupy napříč médii v Československu v letech 1948–1989.

On air: Odlište se, radí hudebníkům směřujícím na showcasový festival zpěvačka Aiko

Hudebnice Aiko zvítězila v desátém ročníku hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching. V rámci výhry natočila singl s videoklipem a také se vypravila na největší evropský showcasový festival Eurosonic Noorderslag v holandském Groningenu. Právě tam se jí hned bezprostředně po vystoupení podařilo uzavřít smlouvu s velkou bookingovou agenturou. Jak vnímá celou zkušenost v Czechingu? A jak zabodovat na showcasovém festivalu?

On air: Ten film není o tom, jestli je Kočner vinný nebo ne, říká režisér dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Do české distribuce uvádí festival Jeden svět dokumentární film Kuciak: Vražda novináře. Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli zavražděni v roce 2018. Je rok 2023, padlo několik rozsudků i slovenská vláda a podezřelí Marián Kočner a Alena Zsuzsova jsou ve vězení. Ale ne za vraždu Jana s Martinou. Matt Sarnecki, americký novinář a filmař žijící v Bukurešti se případem zabýval se svým štábem a úzkým okruhem přátel z prostředí investigativy několik let.

On air: Fotily jsme holky, ale nechtěly je stigmatizovat, říká duo Shotby.us o vizuálu k podcastu Krása

Lenka Glisníková a Karolína Matušková fotí pod značkou Shotby.us napříč českou fashion a design scénou a v jejich portfoliu najdeme editorialy, šperky nebo portréty. Pravidelně si jich všímá porota cen Czech Grand Design, naposledy letos za vizuál k podcastu Lindy Bartošové Krása. Věnují se i volné tvorbě a aktuálně spolupracují třeba s festivalem Tanec Praha.

On air: Bolestivá menstruace není normální. Endometriózou trpí každá desátá žena. Proč neznáme příčinu?

„Endometrióza je nezhoubné onemocnění, které postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku. Způsobuje bolesti během i mimo menstruaci (záleží, jak je nález rozsáhlý), neplodnost, problémy při vyprazdňování či močení a také bolesti při pohlavním styku. Jsou to buňky podobné děložní výstelce, které se objevují kdekoliv v těle, nejčastěji v pánevním dnu. Ty pak napadají orgány, nejběžněji ty reprodukční, ale objevují se i na jiných místech,“ říká Misha Lebeda z ENDO Talks.

On air: Máš někdy pocit, že padáš? Slowthai na desce UGLY levituje v meziprostoru všech žánrů a definic

Výrazný britský přízvuk, radikální politické statementy, syrové texty a filmovými referencemi nabité vizuály – to je britský rapper a zpěvák Slowthai. Jeho třetí studiové album s názvem UGLY (U Gotta Love Yourself) je venku a levituje v meziprostoru všech žánrů a definic.

On air: Fever Ray se na nové desce noří do sebe. Ve spolupráci s bratrem Olofem křísí ducha The Knife

I po více než dvou dekádách sourozenci Dreijerovi dokážou přijít s hudbou, která vzbuzuje pozornost širší veřejnosti. A to jak svým poselstvím, tak i jedinečným hudebním obsahem. Třetí album projektu Fever Ray nazvané Radical Romantics je oproti předchozímu radikálnímu manifestu Plunge niternější zpovědí. I tak nastoluje řadu otázek, které není jednoduché zodpovědět.

On air: Tokyo Drift je virtuální persona, která mi pomáhá dělat si, co chci, říká hudebnice Pavla Bastlová

„Název Tokyo Drift vychází z jedné skladby od Tommyho Cashe. Vytvářím si personu, která je čistě virtuální. Hodně funguje na Instagramu. Je to taková věc, která mi pomáhá dělat si, co chci. Do jisté míry se za ni totiž můžu schovat. Na druhou stranu je to něco, co mi propůjčuje lavinu sebevědomí, kterou bych jinak nemohla najít nebo si ani nedokázala představit, že ji v sobě mám,“ říká hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift.

On air: „Ve studiu jsem si připadala zavřená jak v polepšovně.“ Anna Vaverková vydá v květnu debutové album

Za své intimní, dojemné i pichlavé písničkářství si Anna Vaverková vysloužila nominaci na cenách Vinyla i české hudební kritiky Apollo. Na úspěšné debutové EPčko Roztomilá holka letos v květnu naváže dlouhohrající prvotinou Pozdravy z polepšovny. „Ten název vznikl z hlášky mého táty, který mi vždycky při odjezdu říkal, ať se polepším. A taky jsem si ve studiu při přípravách desky připadala jako zavřená v polepšovně,“ vysvětluje mladá písničkářka název chystaného alba.

On air: 60 milionů Evropanů lyžuje. Bude na čem? Klimatické závazky razí i závodníci Schiffrinová nebo Kilde

Profesionální lyžaři a lyžařky využili letošní špatnou zimu k sepsání dopisu Mezinárodní lyžařské federaci FIS s požadavky na snížení emisí skleníkových plynů z provozu závodů o 50 % do roku 2030. Chtějí také zprůhlednění klimatické politiky a klimatickou neutralitu federace do roku 2035. Dopis sjezdaře Juliana Schüttera podepsalo přes 160 závodníků včetně Mikaely Schiffrin, Aleksandera Aamodt Kildeho nebo českých Elese a Celine Sommerových.

On air: Mezi novinařinou a influencerstvím. Johana Bázlerová a Čestmír Strakatý o hodnotách online tvůrců

Podle výzkumu AMI Digital z roku 2022 mezi Čechy v posledních dvou letech mírně klesá důvěra v tradiční média. Obzvláště mladí lidé redakčnímu obsahu důvěřují méně a méně a pro informace si chodí především na sociální sítě. Ptali jsme se dvou populárních českých online tvůrců, Johany Bázlerové z instagramového účtu Jsem v obraze a moderátora a podcastera Čestmíra Strakatého, v čem spočívá přitažlivost jejich obsahu a vůči komu při jeho tvorbě cítí odpovědnost.

On air: „Vaříme se v pocitu nedůstojnosti.“ Kdy se zvýší platy akademiků a akademiček?

Plat hluboce pod úrovní minimální důstojné mzdy, nedostatek peněz na odbornou literaturu či financování nutných výjezdů na konference, prastaré a nevyhovující zařízení v kancelářích. Takhle vypadá pracovní život českých vědců a vědkyň z humanitních a společenskovědních oborů nejen na Univerzitě Karlově. Někteří uvažují o stávce, jiní přemýšlí o žalobě. Pokud stát vysokým školám nepřidá, hrozí zánik některých humanitních oborů. Jak prekérní situaci řešit?

On air: O útlaku bez senzací. Eva Koťátková ve výstavě zpracovává populární téma přitažlivě i citlivě

Jedenadvacet příběhů nejrůznějších bytostí, vstřícný prostor a normy současného světa se potkávají na výstavě umělkyně Evy Koťátkové Moje tělo není ostrov ve Veletržním paláci. K vidění je až do 4. června.

On air: Z anarchisty bojovníkem nebo budovatelem. Dočká se 90letý Ferda Mravenec politické rehabilitace?

Ve třicátých letech 20. století začaly v Lidových novinách vycházet Sekorovy příběhy s činorodým Ferdou Mravencem. Pracovitý mladík s puntíkovaným šátkem se stal rychle oblíbeným dětským charakterem, i když se pohyboval často v drastických situacích a jeho svět ovlivňovala druhá světová válka nebo propaganda padesátých let.

On air: Mladé zajímá válka na Ukrajině i astrologie, říká šéfredaktorka publicistického webu pro Gen Z

Pohled na svět mladýma očima – tak zní claim platformy HEY FOMO, která cílí především na generaci Z. Za jejím zrodem stojí mimo jiné nynější šéfredaktorka Karolína Čumriková, která přijala pozvání do studia Radia Wave. Jaké výzvy s sebou nese práce v mladém kolektivu? V čem je cílení na generaci Z specifické? A snaží se Karolína brát ohledy na psychické zdraví redakce a čtenářstva?

On air: Profil Politika (nejen) pro mladé chce motivovat k zájmu o politiku. Má už 60 tisíc odběratelů

„Náš profil vznikl už v roce 2018. Založil ho Honza, člověk, který už se na něm dneska nepodílí. Jeho primárním cílem bylo vzbudit v mladých lidech zájem o politická témata. Chtěl je přesvědčit o důležitosti zajímat se. Není to hra lidí někde v Praze nebo v nějakých institucích. Je to věc, která se týká každého z nás,“ říká Ondřej Kaška z projektu Politika (nejen) pro mladé. Obsah na sociální sítě spolku, který se snaží popularizovat politiku, dnes tvoří asi 25 studentů.

On air: Prudič nepřinášející východisko, nebo „nejmilejší kluk“ z Beatles? George Harrison by oslavil 80

V sobotu 25. února by George Harrison, jeden ze čtyř kultovních Beatlů, oslavil své 80. narozeniny. „Velká láska, můj hrdina, supr sólový alba,“ hodnotí jeho odkaz fanoušek Šimon. Fanynku Annu zase navedl na cestu spirituality: „Už jako mladá jsem se zajímala o jakési spirituálno, on ho pro mě z velké části vyobrazoval.“ Od Jakuba se dozvíme, že Harrison byl dobrý kytarista, podle kníru ale taky dobrý člověk. Lze na něj vůbec vzpomínat i ve zlém?

On air: Saskia Burešová byla první influencerka, vzdávám jí hold, říká autorka TikToku ČT Veronika Tichá

„Nejlepší CZ TikTok account!“, „Kdo dělá ten edit, dejte mu přidáno!“, „Tenhle účet spravuje naprostej génius!“, takové komentáře a senzaci si v posledních měsících vysloužil tiktokový účet České televize, který do digitálních trendů implantuje legendární televizní postavy jako je Michal z Kouzelné školky nebo Saskia Burešová z kultovního Kalendária. Do studia Radia Wave přišla o své práci promluvit autorka videí Veronika Tichá.

On air: Jak se žije českým květinovým farmářům? Chybí hlavně know-how a komunita, zní z platformy Výkvět

Provozovat v Česku ekologickou farmu s sebou nese hlavně spoustu tvrdé práce. Své o tom ví čeští ekologičtí pěstitelé řezaných květin. Nedávno se sešli v Praze na první konferenci platformy Výkvět, která chce podpořit lokální květinové farmáře.

On air: Ve světě trpaslíků a draků je nejlepší se narodit jako sliz. Nová manga je feel good fantasy

Manga Jak jsem se reinkarnoval coby sliz, která nedávno začala vycházet česky, bude nejspíš lákat hlavně svým názvem. Ten ale bohužel slibuje víc podivnosti, než samotný komiks dokáže nabídnout. Přestože hlavní hrdina je opravdu inteligentní slizová koule, jeho příběhy ze všeho nejvíc připomínají klasickou fantasy videohru. Pro milovníky žánru je to ale příjemná „feel good“ oddychovka.

On air: Když média šetří, kultura jde jako první. Jak dostat kulturní publicistiku z pozice otloukánka?

Živit se psaním o kultuře je čím dál těžší. Proč je u nás kulturní publicistika otloukánkem, na kterém média šetří jak finančně, tak co do lidského kapitálu? „Realita je taková, že kulturní rubriku tvoří jediný zaměstnanec, který edituje obsah od externích přispěvatelů. To jsou lidé, kteří píší do x médií za honoráře, jejichž cenová hladina se za posledních deset let nijak nezvýšila,“ shrnují situaci kulturní publicisté Miloš Hroch a Táňa Zabloudilová.

On air: Aspergerův syndrom se netýká jen dětí. Jak ho prožívají dospělí?

Téma Aspergerova syndromu ve společnosti rezonuje především v kontextu dětí – jak k nim přistupovat, jestli jim poskytovat inkluzivní výchovu a vzdělání, nebo jestli jsou pro ně asistenti vhodnou volbou. Co se s nimi ale děje po dosažení dospělosti? Eva Kašparová je doktorandkou na Přírodovědecké fakultě MUNI. Aspergerův syndrom jí byl diagnostikován až ve 24 letech a od té doby se tímto tématem zabývá i v akademickém prostředí.

On air: Hudební dvojice ba:zel vydala druhou desku We, vyrovnává se na ní s klimatickým žalem

„Když jsem začínala psát skladby na tuto desku, tak jsem trpěla klimatickým žalem. Byl to vlastně způsob, jak se s ním vyrovnat. Během pandemie mi přišlo, že jde všechno špatným směrem. Zároveň jsem přemýšlela nad tím, jestli chci založit rodinu,“ říká Ewelina Vlček-Chiu z dua ba:zel. „Po pandemii, když jsem se rozhodla, že rodinu založit chci, ten žal odešel. To dítě je kouzelné. Má takové nadšení k životu, že je těžké tím žalem dál trpět,“ dodává hudebnice.

On air: Vidět se v reklamě je mi nepříjemný, přiznává herec Matyáš Řezníček, který hledal Hranice lásky

Hned po DAMU se Matyáš vydal na jeviště Národního divadla, prošel si několika seriály, věnuje se i hudbě a divadelní režii. V kinech se představil ve filmu Tomasze Wińského Hranice lásky a brzy bude mít na plátnech další film, tentokrát historický, Bratři. Proč nebere zakázky v reklamě a jaké je to být sedm let v angažmá jednoho divadla, kde se navíc setkává s klasickými kusy?

On air: Čím konzervativnější umělec, tím důležitější pro něj rádio je. Co znamená rozhlas pro českou hudbu?

Na třináctého února připadá od roku 2011 světový den rádia. Význam tohoto média pro posluchače každoročně mapuje třeba výzkum Radioprojekt, na Radiu Wave jsme se na téma ale rozhodli podívat trochu z jiného úhlu – co vlastně znamená rozhlasové vysílání pro současné hudebníky a hudebnice? Potřebují ho ještě? A cítí mladá scéna ze strany rádií podporu a zájem?

On air: Záchvat trvá pár minut, ale nikdy nevíte, jestli se nestane něco horšího. Jaký je život s epilepsií?

Každý rok je druhé únorové pondělí mezinárodním dnem epilepsie. Letos tak připadá na 13. února a tématem je tentokrát stigma spojené s tímto onemocněním. „Nikdy nemáte jistotu, že záchvat nebude delší a nestane se něco horšího, ale pro většinu lidí s epilepsií platí, že záchvat trvá pár minut a není životu nebezpečný,“ říká Jan Moraveček z neziskové organizace Společnost E, která pomáhá lidem s epilepsií.

On air: Padl první nepodmíněný trest za množírnu psů. Co stojí za nákupem zvířat z nedůstojných podmínek?

Letos v lednu padl v Česku první nepodmíněný trest za množírnu se psy. „Výbornou práci odvedli kolegové ze spolku Hlas zvířat. V terénu to odpracovali a zdokumentovali. Poté podali trestní oznámení. Ta kauza byla opravdu obzvlášť drsná. Množírna existovala víc než pět let. V okamžiku, kdy došlo k policejní prohlídce, tam bylo více než sto psů. Samozřejmě za ty roky jich tam bylo mnohem víc,” říká Pavel Buršík z neziskové organizace OBRAZ – Obránci zvířat.

On air: Zpracované odpovědi ani nestíháme zveřejňovat. Projekt Zeptej se vědce roste a chystá vlastní web

Zeptej se vědce je projekt, který na sociálních sítích prostřednictvím ozdrojovaných odpovědí na otázky z různých oborů propojuje laickou veřejnost s více než stovkou odborníků. Za vznikem nejdříve facebookové stránky a nyní již Institutu pro komunikaci vědy stojí trio vědkyň Adéla Šimková, Tereza Ormsby a Kristýna Blažková. „Teď je naší prioritou vlastní web. Máme spoustu dosud nezveřejněných zpracovaných odpovědí,“ shodují se zakladatelky projektu.

On air: Pocit ohrožení života mi zevšedněl, říká šéfka ukrajinského webu The Kyiv Independent

Za pár dní uplyne rok od Putinovy invaze na Ukrajinu. Daryna Ševčenko, ředitelka The Kyiv Independent, nejcitovanějšího anglicky psaného ukrajinského média, přibližuje situaci na Ukrajině, praktickou stránku novinařiny za války i změny, se kterými se redakce musí vypořádávat od začátku invaze.

On air: Česká tradice upoutá i v zahraničí, říká animátorka, která pracovala pro DreamWorks a Netflix

Česko-vietnamská animátorka Tale Linh Do pracovala mimo jiné pro prestižní hollywoodské studio DreamWorks, kde se podílela na seriálu Kipo a divotvorná zvířata pro Netflix, ale má za sebou třeba také zakázku na animovaný seriál pro Guillerma Del Tora. S absolventkou kanadské animační školy Sheridan College jsme se bavili o studování a práci na velkých mezinárodních projektech i o pěstování vlastního autorského hlasu.

On air: Když lidé bez domova nejsou vítáni. Nepřátelská architektura problém neřeší, jen odsouvá z dohledu

Defenzivní neboli nepřátelská architektura má spoustu podob. Ve veřejném prostoru se můžeme setkat s různě ohýbanými lavičkami, bodáky na parapetech nebo třeba absencí pítek. Co je jejím cílem? A jak ovlivňuje chování každého z nás? O tom jsem se bavila se spoluzakladatelkou spolku Architekti bez hranic Karolínou Kripnerovou a publicistkou Alžbětou Medkovou, která se ve svých pracích veřejnému prostoru a urbanismu dlouhodobě věnuje.

On air: Negativní reakce chodily ještě před prvním dílem, bylo těžké to ustát, říká o Kráse Linda Bartošová

„Negativní reakce chodily ještě před odvysíláním prvního dílu, což je zajímavá věc. Období dvou týdnů na přelomu října a listopadu bylo dost silné. Praly se ve mně dva póly. Jedna strana byla ohromně pozitivní. S lidmi to rezonovalo. Otevíralo jim to sice nějaké rány, ale potom je částečně také hojilo. Často to velmi osobně reflektovali. Druhá strana byla hnus a špína na sociálních sítích. Bylo velmi těžké to ustát,“ říká autorka podcastové série Krása Linda Bartošová.

On air: Když lidem platí algoritmus. Kurýři z Woltu chtějí vidět do ohodnocování, chystají celostátní stávku

„Kurýr není ovce“ nebo „Wolte, chceme slušné jednání“. Takové pokřiky zněly horní polovinou Václavského náměstí na demonstraci kurýrů společnosti Wolt. Zhruba stovka lidí, kteří rozváží jídlo pod hlavičkou technologické společnosti Wolt, se tu sešla, aby protestovala proti pracovním podmínkám. Protestujícím se povedlo s firmou navázat dialog, aktuálně se domlouvají na termínu schůzky. Mezitím ale ještě zorganizovali stávku celostátní. Má proběhnout 14. února.

On air: Paragraf proti lásce mi nedal spát, říká režisér filmu Velká svoboda

„Gayové šli z nacistických koncentráků rovnou do poválečných věznic,“ říká rakouský režisér Sebastian Meise, autor oceňovaného filmu Velká svoboda. Znepokojilo ho to a rozhodl se natočit politicko-vězeňskou romanci, kterou aktuálně promítají česká kina a k vidění je i na HBO Max.

On air: Před deseti lety Netflix uvedl House of Cards. Byl to začátek binge watchingu i streamovacích válek

1. února 2013 měla premiéru úvodní sezóna House of Cards – prvního vlajkového originálního seriálu Netflixu. Streamovací služba jejím uvedením odstartovala fenomén Netflix Originals a tím i soutěžení VoD kanálů na základě exkluzivního obsahu. To, že se všechny epizody objevily naráz, je také oficiálním počátkem binge watchingu. O desetiletí s Netflixem do studia přišla povídat televizní kritička Táňa Zabloudilová.

On air: Autenticita jako přirozená věrohodnost i marketingový nástroj. Proč ji neumíme jednoduše definovat?

Všichni občas o někom, nebo něčem říkáme, že to je a nebo není autentické. Co tenhle pojem označuje, jak se mění podle kontextu ve kterém o něm přemýšlíme a kde se na něj soustředíme nejen v online prostředí. Na otevřeném setkání na toto téma, které organizovala platforma Fresh Eye, tak přišly na řadu pojmy jako domov, divočina, tradiční brambůrky nebo Kim Kardashian.

On air: Před vstupem na pódium mívám blackout moment. Zpěv neuvěřitelně odhaluje, říká Salto with Love

„Ať už na pódiu hraju či tančím, vždycky jsem nervózní. Těsně předtím mívám takový blackout moment. Najednou se objeví pocit, že vůbec nevím, co jdu dělat a mám strašný strach, že nad sebou ztratím kontrolu. U divadla a tancování jsem otestovala, že se mi to nestane. Bojím se, že u hudby se mi to může stát. Nemám to tak osahané. Je to věc tréninku. Zpěv je něčím víc odhalující. Je to taková vnitřní nahota,“ přiznává hudebnice Anežka Kalivodová aka Salto with Love.

On air: Sex, samota, politika. Konec. Houellebecq ve svém posledním románu nechce všechno Zničit

Každý správný evropský intelektuál vždycky měl být skeptik. A pokud chtěl být zábavný, tak sarkastický skeptik. Slavný francouzský spisovatel Michel Houellebecq to dovedl k pověsti konzervativního nihilisty.

On air: The Last of Us je příjemné překvapení. Některé scény jsou téměř 1:1, říká herní novinářka Tmějová

Se Šárkou, mimo jiné i moderátorkou magazínu Quest, jsme si povídali o úspěšné herní sérii The Last of Us, na motivy které teď vznikl i stejnojmenný seriál pod hlavičkou HBO MAX. Svět zmítá pandemie a společenské struktury se rozpadly. Dvacet let po jejím vypuknutí se Joel, kterého výtečně ztvárňuje herec Pedro Pascal, ocitá v situaci, kdy musí propašovat Ellie (Bella Ramsey) na druhou stranu kontinentu, aby pomohl lidstvu.

On air: Československo v paměti žen. První republiku máme zbožštělou a dobré zákony vznikaly i v 50. letech

Jak vypadají moderní dějiny Československa z pohledu každodennosti? Na to odpovídá projekt Československo v paměti žen pomocí rozhovorů s ženami narozenými mezi lety 1920 až 1965. „Padesátá léta máme spojena s procesy nebo měnovou reformou, ale na druhou stranu byl také přijat zákon, který ukončoval tradici muže jako hlavy rodiny, k čemuž například v západním Německu došlo až v 70. letech,“ zdůrazňuje vedoucí projektu Johana Jonáková.

On air: Snaha napsat hlučnou rockovou písničku vyšla tentokrát naprázdno, říká Alex Turner z Arctic Monkeys

Britská čtveřice Arctic Monkeys byla jednou z nejzářivějších hvězd nezávislé kytarové vlny, která zalila hudebních scénu v prvních letech 21. století. Ale ani dnes, téměř dvacet let od odehrání prvního koncertu, se nedá říct, že by kvarteto upadlo v zapomnění. To dokládá i úspěch loni vydaného alba The Car, sedmé řadovky kapely. O složitém vzniku nahrávky, jejím konceptu, ale i sebedůvěře a potřebě koncertovat se na dálku rozpovídal zpěvák Alex Turner.

On air: Kina po covidu zachraňuje Avatar. Přepere Top Gun inflaci, nebo zkázu nespasí ani Indiana Jones?

Uplynulý rok 2022 byl po delší době prvním, který nebyl zásadně formován restrikcemi spojenými s pandemií. Jak se změnily divácké návyky českého publika, které trávilo dlouhé měsíce na VOD platformách? Sice už si můžeme užívat socializaci v kině, ale za dražší vstupné. S jakou návštěvností se setkaly multikina a jaký výhled mají menší kinosály?

On air: Poslední roky byly náročné pro všechny, říkají Kalle

Táborská dvojice Kalle zahrála Radiu Wave k sedmnáctým narozeninám. Veronika a David Zemanovi při své Studio Session prozradili, jak je změnila pandemie nebo jak se do nové desky Under the Black Moss otiskly jejich nové role – poprvé totiž tvořili album jako rodiče. Kde desku držitelé ceny Apollo a žánrového Anděla pokřtí a proč jim tolik chybělo živé hraní?

On air: „Když mi něco vadí, tak to nedělám.“ O tvorbě rapových videoklipů i módě s režisérem Janem Strachem

„V rapu je všechno trochu uvolněnější. My dohlížíme na to, že co se řekne, to platí, protože u umělců tato stránka ne vždy přichází,“ říká o točení videoklipů režisér a podnikatel Jan Strach. S českými a slovenskými rappery jich natočil už přes pět stovek, a to i s nějvětšími jmény místní scény, jako jsou Yzomandias, Rytmus nebo Hugo Toxxx.

On air: Rozvinuté země mají velký problém s pay gapem. Je čas pohlížet na vyspělost jinak, říká socioložka

Socioložka Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR se podílela na mezinárodní studii, která zkoumala problémy s platovými nerovnostmi mezi muži a ženami, tedy takzvaným gender pay gapem v patnácti zemích světa. Mezi nimi byly třeba Spojené státy americké, Jižní Korea, Japonsko nebo státy severní Evropy, Česko a Maďarsko. Které státy trápí největší rozdíly v odměňování mužů a žen? A co za tímto problémem stojí?

On air: Hyperpop, digicore nebo glitchcore? I playlisty se musí kurátorovat s náležitou péčí

O mikro-žánru s názvem hyperpop jste už určitě slyšeli. Stejnojmenný playlist na Spotify má zhruba 360 tisíc posluchačů. Často v něm ale můžeme najít i interprety, kteří se od jeho definice snaží distancovat a s tímto označením se neztotožňují. Ať už jde o zástupce dariacoru, robloxcoru nebo digicoru – dochází k jejich dezinterpretaci a vytržení z kontextu. Je nutné definovat to, co být definováno nechce? O tom jsme se bavili s hudebním publicistou Davidem Lauferem.

On air: Dawsonův svět nám ukázal, že každý problém má řešení a přátelství je nejvíc. V čem byl přelomový?

Před 25 lety, 20. ledna 1998, se na televizních obrazovkách poprvé objevil Dawsonův svět. Jeden z prvních seriálů o dospívání byl svým způsobem přelomový, otevřeně mluvil o tématech, jako je sex, duševní zdraví, sexuální orientace nebo drogy. Generaci mileniálů bavil a taky vzdělával až do roku 2003.

On air: Radio Wave oslavilo 17. narozeniny. Je to skvělý věk ve špatné době, říkají stejně staří

V pátek 13. ledna uplynulo přesně 17 let od chvíle, kdy moderátorka Veronika Ruppert (tehdy ještě Mayerová) zmáčkla tlačítko na mixážním pultu a zahájila tak vysílání Radia Wave. Redaktorky Tereza Havlínková a Hana Řičicová se ptaly, co naší čerstvě sedmnáctileté stanici pro mladé a mladě smýšlející posluchačstvo přejí stejně staří lidé. Jakou hudbu nejradši poslouchají, z čeho mají strach, nebo co je podle nich na tom, že jim je právě sedmnáct, nejlepší, či naopak nejhorší.

On air: Naše nová deska je zevrubnější analýza lidského neštěstí, říká Adam Krofian z kapely The Atavists

„Teď jsme k tomu pojali víc holistický přístup. Už to nejsou jen písničky o neuzavřených vztazích. Je to zevrubnější analýza lidského neštěstí z více úhlů. Popravdě to dost vychází i z pandemické situace. Během prvních dvou lockdownů vznikla většina desky. Dost se to tam odrazilo. Prvně to mělo být EP, pak dvě EP, a nakonec jsme z toho udělali jedno album. Máme radši velké celky,“ říká o nové desce kapely The Atavists hudebník Adam Krofian.

On air: České studio Play By Ears vydalo novou audiohru Šachová hra, která je vhodná i pro nevidomé hráče

V českém herním prostředí vyšla nová audiohra optimalizovaná i pro nevidomé hráče. Šachovou hru, která klade velký důraz na využití zvuku jako herní mechaniky, si teď všichni zájemci mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech. Za tvorbou Šachové hry, která vznikala i ve spolupráci s Českým rozhlasem, stojí české studio Play By Ears. Napínavému příběhu o boji s vlastní pamětí propůjčili hlasy Taťjana Medvecká, Igor Bareš, Jaroslav Plesl i Elizaveta Maximová.

On air: Inkluzivní jazyk není žádnou novinkou, řešil se už za první republiky, říká lingvista

„Nejnapínavější je pozorovat ten vývoj. Sledovat, jak se jazyk v současné době mění, a to i s vědomím, že ne všechno z dneška zůstane zachováno,“ říká nadšeně lingvista Martin Konvička, který působí jako vědecký pracovník na Freie Universität v Berlíně, kde se dlouhodobě věnuje problematice inkluzivního jazyka. Potřebujeme k citlivému vyjadřování se znát nejnovější jazykové trendy, hvězdičky a lomítka? A jsou Češi a Češky konzervativní mluvčí?

On air: Mezižánrová spolupráce i vyčerpání ze sociálních sítí. Co čeká českou nezávislou hudbu v roce 2023?

Kultura je ekonomicky křehký sektor, který krizi často pociťuje jako první. Jak se inflace, ceny energií a dozvuky covidové pandemie podepisují na české nezávislé hudební scéně? V jaké kondici domácí scéna vstupuje do roku 2023? O tom ve studiu Radia Wave mluvili hudebnice Pavla Bastlová aka Tokyo Drift, která nedávno vydala kritikou skvěle přijatý debut Scorpio Season, šéfredaktor hudebního magazínu Full Moon Michal Pařízek a David Čajčík z agentury Heartnozie Promotion.

On air: Greta Thunberg vydala Knihu o klimatu. Na nejdůležitějším příběhu naší planety nejspíš nic nezmění

Švédská environmentální aktivistka Greta Thunberg se pro nemalou část světa stala takřka synonymem alarmu upozorňujícího na blížící se klimatickou katastrofu. Na sklonku loňského roku vyšla v češtině a v dalších jazycích její Kniha o klimatu.

On air: Nenechme se zredukovat na spotřebitele. Tři mentální návyky pro záchranu našeho světa

Zimní klid, který zažívá koncem roku příroda i řada z nás, vyzývá k bilancování. Z něj pak často vychází také rozhodnutí dělat některé věci v novém roce jinak. Ať trendu novoročních předsevzetí propadáme, nebo ho bojkotujeme, jsou velmi lidskou snahou reagovat na vnitřní sebezpytování a hledat svoje lepší já. Jaké osobní změny mohou mít největší efekt na ochranu přírody a klimatu?

On air: V kampani chybí diskuse o tom, v čem Česko vyniká, říká politoložka Eva Lebedová

„Každý volič by měl sledovat média, aby měl představu o vystupování jednotlivých kandidátů a taky znát pravomoci prezidenta, aby neměl očekávání, která budoucí hlava státu naplňovat nemůže,” radí politoložka Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v doprovodném rozhovoru k minisérii Na Hradě.

On air: Vi Huyen Tranová Na Hradě: První žena s vietnamskými kořeny v čele státu, to je výzva

„Ve společenských změnách vidím obrovský potenciál k progresivitě,“ říká Vi Huyen Tranová, další ze čtyř osobností ve věku do 30 let, které se v podcastu Na Hradě vžily do role nově zvolené hlavy státu. Radio Wave podcastovou sérií Na Hradě zapojuje do úvah o roli a odpovědnosti prezidenta nebo prezidentky mladou generaci, která kandidovat nemůže, ale volí a od hlavy státu má svá očekávání. Jak má hlava státu Česko reprezentovat a jaká témata otevírat?

On air: Manželé Houdkovi: Chceme vychovat generaci, která už nebude muset čelit sexualizovanému násilí

Jak vypadá účinná sebeobrana? A proč jsou prevence před případným útokem a umění komunikace s útočníkem minimálně stejně důležité jako schopnost fyzické obrany? Manželé Jasmína a Pavel Houdkovi již několik let vedou kurzy moderní sebeobrany v Česku: „Na prvním místě je hlavně prevence. Učíme, jak se vyhnout útoku a konfliktu, jak včas rozpoznat manipulátora nebo toxického člověka. A také uvědomit si, kde jsou hranice toho, co je nám už nepříjemné.“

On air: Petr Doubravský Na Hradě: Radikální lásku! Jako prezident oslovím to lepší v lidech

„Budu prezidentem, který spojuje tím, že pojmenovává konflikty,“ říká aktivista a student environmentálních studií Petr Doubravský. Radio Wave oslovilo čtyři osobností do 30 let, aby se v podcastu Na Hradě vžily do role nově zvolené hlavy státu.

On air: Markéta Popelářová Na Hradě: Prezidentka může mluvit o mateřské dovolené, menstruaci i body shamingu

„Spousta žen se setkává s body shamingem, netýká se to jen vysoce postavených,“ říká učitelka Markéta Popelářová v podcastu Na Hradě. Radio Wave zapojuje do úvah o roli a odpovědnosti prezidenta nebo prezidentky generaci, která kandidovat nemůže, ale volí a od hlavy státu má očekávání. Jak má hlava státu reprezentovat a jaká témata otevírat? Markéta je další z mladých osobností, které se vžily do role nově zvolené hlavy státu.

On air: Daniel Krejčík Na Hradě: Chtěl bych být prezidentem, který má schopnost naslouchat všem

„Prezident musí mít především smysl pro spravedlnost,“ říká herec Daniel Krejčík, první ze čtyř osobností ve věku do třiceti let, které se v podcastu Na Hradě vžily do role nově zvolené hlavy státu. Radio Wave minisérií zapojuje do úvah o roli a odpovědnosti prezidenta nebo prezidentky mladou generaci, která kandidovat nemůže, ale volí a od hlavy státu má očekávání. Jak má prezident Česko reprezentovat a jaká témata otevírat?

On air: Bocian, cintorín, olovrant. Rozumíme slovenštině po 30 letech od rozdělení federace?

V neděli 1. ledna uplynulo přesně 30 let od vzniku samostatné České republiky. I přes to, že jsme se nakonec po více než 70 letech rozdělili, dohromady nás stále pojí naše velmi podobné jazyky. Sice se spolu pravděpodobně jednoduše domluvíme, některá slova nás ale můžou potrápit.

On air: Důraz na silné emoce i pevná producentská ruka, hudební projekt meta & the noises vydal albový debut

Brněnský projekt meta & the noises tvoří hudebníci Michaela Radová a Martin Vlček. Letos v listopadu vydali dlouhohrající albový debut Well… It’s Been Emotional, na kterém pracovali poslední tři roky. Deska nabízí silnou emoční výpověď i výrazné aranže plné smyčců. Koncertní provedení projektu je aktuálně v procesu. Na pódiu chtějí mít rozšířenou sestavu o několik dalších členů za živými hudebními nástroji.

On air: Na nové desce jsme chtěli dát svobodu každému z nás, říkají členové pražské kapely Purplefox Town

V rámci poslední Radio Wave Studio Session roku 2022 jsme v proskleném studiu přivítali pražskou neo-psychedelickou kapelu Purplefox Town. Pamatovat si je můžete už z finálového kola hitparády neobjevených Startér v roce 2018. Na začátku letošního prosince vydala pražská formace už třetí dlouhohrající desku Space Travel Agency, na které nás berou až do vesmíru. Tři ukázky z aktuální tvorby odehráli teď během živé session u nás ve studiu.

On air: Bezmocní proti ještě bezmocnějším. Spisovatel Tochman hledá v Kambodži lidskost, nachází ale trauma

Polský král reportážních knih Wojciech Tochman se vydal do Kambodži. Navštívil velká města i venkov a svým typickým lakonickým způsobem popsal v knize Kokrhání kohoutů, pláč psů současný život tamních lidí. Dělá to tak, jak je pro něj typické – v knize nepadne ani slovo navíc.

On air: Nejlepší tuzemské nahrávky roku 2022 podle Radia Wave

Těsně před koncem roku 2022 pro vás na Radiu Wave máme ještě jeden hudební žebříček. Napříč naší redakcí jsme se pídili po těch nejlepších tuzemských nahrávkách roku. Tipy od tří redaktorek a jednoho moderátora hudebního pořadu zahrnují hypnotické kolekce písní s terapeutickými účinky, zhudebněné odhodlání experimentovat i tematizování ekologické havárie.

On air: Dala jsem si za cíl najít v sobě světlo. Jak prožívají Vánoce v Česku ukrajinští uprchlíci?

Po ruské invazi v únoru opustily Ukrajinu miliony lidí, statisíce z nich uprchly do Česka. Ministerstvo vnitra jich eviduje přes 400 tisíc, to dělá z Česka jednu z nejvstřícnějších zemí. Tito uprchlíci, převážně ženy a děti, teď slaví svoje první Vánoce mimo domovinu.