On Air

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

On air: Vyměnil jsem nástroje, ale je to stále stejný Lazer Viking, říká hudebník Kuba Kaifosz

Po šesti letech se hudebník Kuba Kaifosz alias Lazer Viking vrátil do proskleného studia, aby odehrál novou Radio Wave Studio Session. Představil během ní tři skladby z připravované desky Tunnel Vision, která vyjde letos na podzim a nabízí odklon k syntezátorům. „Zastávám názor, že vývoj je nutný. Je nutný k tomu, aby se člověk dál a lépe vyjadřoval v tom, co dělá. Nerad se zastavuju na místě a asi je to z mé diskografie jasné,” říká o novém zvuku Kaifosz.

On air: Důležité je překonat svůj vlastní stres. Většina lidí umí dávat první pomoc zastaralým způsobem

V letních měsících nejčastěji slyšíme o utonutí a v silných vedrech lidé mohou trpět celkovým přehřátím organismu. Jak ale zvládáme běžné situace, kdy se snažíme pomoci někomu v bezvědomí nebo při epileptickém záchvatu? Může nás příručka nebo přednáška připravit na stres, ve kterém se ocitneme, když se opravdu dostaneme do krizové situace?

On air: Musíme si promluvit o Cosbym, policejní brutalitě a britském zdravotnictví. Jaké seriály neminout?

Filmová publicistka Táňa Zabloudilová a její kolega Martin Šrajer vybrali po třech seriálových tipech první poloviny letošního roku, na které je dobré si vzpomenout, až budeme v létě odpočívat někde ve stínu monitorů. Vedle hraných sérií rozkročených mezi komediálním žánrem i sociálním dramatem, nezapomněli ani na zásadní dokumenty.

On air: Nejoriginálnější popisky i nečekané spolupráce. Festival Rosnička načal novou dekádu omlazením

Svitavská Rosnička má za sebou jedenáctý ročník. Se spoustou českých jmen v line-upu a historicky největším zastoupením těch zahraničních. Jaká byla letošní edice tohoto „hudebního festivalu současnosti“, jak ho nazývají samotní organizátoři? „Mladá generace účinkujících v programu přivedla na festival i mladší účastníky, letos jsem to oboustranné omlazení zaznamenala nejvíce,“ říká pravidelná návštěvnice Rosničky, moderátorka Radia Wave Martina Foldynová.

On air: Tuzemští Emotionally Spoonfed vydávají albový debut, pomohl i s udobřením vztahů v rodině

Oliver Novák a Mikuláš O’Sullivan stojí za kapelním duem Emotionally Spoonfed. Poprvé jste je mohli zaznamenat na začátku roku 2021 v hitparádě neobjevených Startér. Po sérii úvodních singlů teď vydávají eponymní dlouhohrající debut. Nahráli ho svépomocí v domácím studiu. „Poslední rok nám dal nejvíc ve všech možných zkušenostech, s prezentováním se před lidmi i v té hudební části. Pořizujeme si novou techniku. Snažíme se růst, co to jde,“ říká Oliver.

On air: Nejvtipnější kapely, které neexistovaly. Mystifikační dokumenty zesměšňují gangsta rap i Beatles

Hardrocková legenda Spinal Tap, angažovaná gangsta rapová formace N.W.H. (Niggas with Hats), rockoví matadoři s nejtěsnějšími kalhotami na světě The Rutles. To všechno jsou kapely, které patří do historie popkultury – i když nikdy neexistovaly. Vznikly jen díky parodickým mystifikačním dokumentům, tzv. mockumentaries, které si dělají legraci z velikášství a manýrismu populární hudby. Ty nejlepší mockumenty historie i současnosti vám doporučí Karel Veselý a Antonín Tesař.

On air: Moment smrti se podivuhodně blíží okamžiku narození. Román Osiřelec se ptá, jak žít po smrti mámy

Když bylo polské psycholožce a spisovatelce Miře Marcinów 32 let, umřela jí máma. Mira, čerstvě osiřelá dcera a zároveň matka malé holčičky, napsala o pocitech samoty, šoku, vzteku i lítosti román Osiřelec. Ten v Česku vydalo nakladatelství Argo v překladu Lucie Zakopalové.

On air: Slepé skvrny jako divadlo. Studenti DAMU adaptují knihu Daniela Prokopa v kulturním centru Vzlet

Nasvítit přehlížená místa společnosti se snaží nová dramaturgická série vršovického kulturního centra Vzlet nazvaná Území nikoho. Zdejší dramaturgové se rozhodli oslovit studenty a čerstvé absolventy katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, aby inovativními metodami zpracovali témata, která ve své knize Slepé skvrny popsal sociolog Daniel Prokop. Činohra diváky nečeká, na programu je tu powerpointová performance, představení v kavárně nebo třeba procházka.

On air: Komu povolí svěrač, tomu vrátím vstupné, říká komik Štěpán Kozub

Popularita komika Štěpána Kozuba poslední tři roky rapidně vzrostla. Ve studiu Radia Wave jsme si s ním povídali nejen o snímku Tři Tygři ve filmu: JACKPOT, ale i o tom, jak český divák vnímá nekorektní humor. Řeč došla také na plánovánou one man show v O2 aréně.

On air: „Táta mě naučil Nirvanu, já ho teď učim rap.“ Vzali byste rodiče na koncert 58G?

Jihlavská crew 58G vystoupila v pražském prostoru Bike Jesus a přišlo ji podpořit hodně fanoušků a fanynek. Málokdo z nich ale vzal s sebou svoje rodiče, i když dotázaní se často shodli, že s nimi svou hudbu vlastně sdílí. Co nás naučili poslouchat „naši“ a co předpokládáme, že by si mysleli o současné české rapové scéně?

On air: Feminismus není jen o manažerkách, péče je přece taky výkon, říkají zakladatelky Druhé směny

„V českém diskurzu nám chyběly některé perspektivy na feminismus, chtěly jsme nabídnout širší paletu pohledů a zaměřit se na delší kritické texty,“ říkají zakladatelky nového feministického web magazínu Druhá směna, kroatistka Maja Vusilović a básnířka Magdalena Šipka. Eseje a rozhovory vydávají online a distribuují je pomocí pravidelného newsletteru.

On air: Sir Paul McCartney slaví 80. Nejcivilnější člen The Beatles s křehkým nitrem, říká o něm Pavel Turek

Paul McCartney 18. června oslavil své 80. narozeniny. O zakládajícím členovi The Beatles, otci DIY přístupu k hudbě a jedinečném skladateli a basistovi mluví hudební publicista, teoretik fotografie a redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek jako o velmi kreativním a všestranném hudebníkovi s obrovským talentem na melodie. V rámci sestavy The Beatles ale Pavel Turek McCartneyho popisuje jako nenápadnou postavu a nejvíce civilně působícího člena.

On air: Vinohradská 12 a Opravdové zločiny. Vítězové Podcastu roku chtějí experimentovat i být paranoidní

Česko zná svoje nejlepší podcasty za uplynulý rok. Prvenství v soutěži Podcast roku v kategorii veřejnoprávní obhájila Vinohradská 12. Nejvíc hlasů v druhé, autorské kategorii pak získaly už podruhé v řadě Opravdové zločiny. Bodovaly ale také obsahy Radia Wave. Veřejnost hlasovala nejvíc pro Buchty nebo Kompot, porota pak ocenila Balanc.

On air: Cloud rap je moje terapie. Česko-vietnamský rapper Anki představuje nové album

„Koncertování mi dřív moc nešlo, ale teď už je to lepší, moc mě to baví.“ Anki je na lokální rappové scéně relativně novou tváří. Před dvěma lety vydal své první album Saigon Stories pod labelem Die Mannschaft. Pak následovaly singly Pavarotti a Sadboi Friday. V květnu letošního roku vydal tentokrát svépomocí druhé album No More Drama, které představil v rámci Studio Session Radia Wave.

On air: Německý Melt Festival se vrátil po dvou letech odkladů, program nabídl okolo 250 umělců

Po dvou letech pandemických odkladů se do bývalého industriálního areálu Ferropolis v Německu navrátil Melt Festival. Letošní ročník sloužil jako oslava dvaceti let existence festivalu a jeho program nabídl okolo 250 umělců. Melt už dnes není pouze o elektronické hudbě, jako tomu bývalo v minulosti. Na letošní program zamířil rap, pop nebo rnb soul. Mezi hlavní hvězdy tentokrát patřili Yung Lean, Little Simz, Jamie XX, The Blaze nebo Peggy Gou.

On air: Milostné románky a intelektuální debaty. Rozhovory s přáteli nejsou klasickým romantickým seriálem

Rozhovory s přáteli je nový seriál podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatelky Sally Rooney. Podařilo se týmu, který pracoval na kladně hodnocené minisérii Normální lidi, navázat na předchozí úspěch s novým romantickým dramatem na pokračování? „Obě přepracování se povedla hodně. Zásluhu na tom má irský all star tým s režisérem Lennym Abrahamsonem a scenáristkou Alice Birch,“ shrnuje publicistka Táňa Zabloudilová a dodává, že o klasický romantický seriál rozhodně nejde.

On air: HaDivadlo, Zábranský nebo malíř Jakub Tomáš. Které umění dobře vystihuje současné Česko?

Česká společnost v posledních letech čelí jedné krizi za druhou. Je za námi dvouletá zkušenost s pandemií, aktuálně se nedaleko našich hranic odehrává válka, trápí nás vysoká inflace, přibývá lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. Máme vlastně umění, které by nám pomáhalo tyhle situace nahlédnout nějak nově? Jaká umělecká díla dobře vystihují současné Česko? Na otázku odpovídala jedna politoložka, jedna historička a jedna filozofka.

On air: Na kole bez obav o vypadnutí dělohy. Podivuhodná historie sexu je vtipná a poučná zároveň

Jde do jedné knihy vměstnat historii sexu? Kate Listerová v osmi kapitolách publikace Podivuhodná historie sexu s vtipem i vší vážností dokumentuje a komentuje mezníky i proměny vnímání sexu a s ním souvisejících témat. “Krotit jsem se nemusela, hned na začátku upozorňujeme, že v knize je hodně sprostých slov a témat, která mohou pohoršit,” komentuje svobodu při práci s českými ekvivalenty slangových výrazů lidských pohlavních orgánů překladatelka Petra Diestlerová.

On air: Bezpečné přistání podruhé. Seriál Letuška kombinuje osobní turbulence a špionážní thriller

Titulní hrdinka úspěšného seriálu z produkce HBO Cassie připomíná kámošku, kterou všichni máme nebo jsme ji kdysi znali. Je krásná, charismatická, zábavná a navzdory množství vypitého alkoholu se udrží na nohou až do rána. Životním stylem vzbuzuje závist, protože pracuje v oblacích, v první třídě mezinárodní letecké společnosti a na rande chodí v nejrůznějších světových metropolích.

On air: Hudba je pro mě hra, odhaluju v ní své vnitřní dítě, říká Matyáš Adámek z kapely Island Mint

Pražská hudební pětice Island Mint původně vznikla jako sólový projekt Matyáše Adámka. Ten v roce 2020 vydal EP Hazy Days, na které teď již plnohodnotná kapela navázala první dlouhohrající deskou Irreality. „Během zkoušení písniček, které už měl Matyáš hotové, jsme od něj dostávali různá dema. Postupně jsme si je upravovali víc do ruky. Největší zásahy pak byly během samotného nahrávání. Celou desku jsme pak dělali DIY v domě jeho rodičů,“ říká Jakub Bolbol z Island Mint.

On air: Flume vydal nejbarevnější dlouhohrající výpověď. Přináší euforické i zapomenutelné momenty

Australský elektronický producent Flume se vrací na scénu s deskou, která zrcadlí jeho poslední tři prožité roky. Nabízí aktuální taneční impulzy, ale také klidné momenty, které vznikly uprostřed domácí přírody, kam se autor uchýlil v době tvrdého lockdownu.

On air: Terapie jako nástroj společenské změny. Kendrick Lamar na novince vyzývá k sebereflexi

1855 dní. Tak dlouho čekali fanoušci na další desku comptonského rappera Kendricka Lamara. Předchozí album DAMN vyšlo v roce 2017, po něm nastalo pětileté ticho. Mimo zraky veřejnosti toho hudebník hodně zažil, hodně si toho uvědomil a hodně se toho rozhodl změnit. Na novince Mr. Morale & The Big Steppers o tom všem chce posluchačům říct.

On air: Propojení při livestreamech bylo intenzivní. Živé koncerty jsou méně osobní, říká duo Sofi Tukker

Na Floridě usazené elektronické duo Sofi Tukker dohromady tvoří frankfurtská rodačka Sophie Hawley-Weld a Američan Tucker Halpern. Svou novou desku WET TENNIS v září představí také živě v pražském klubu Roxy. V rozhovoru se dozvíte například to, jaké pro ně bylo navazovat na úspěšný debut Treehouse z roku 2017, za který si vysloužili i nominaci na Grammy. Na WET TENNIS jsou Sofi Tukker ke slyšení plní naděje a taneční euforie.

On air: Chyběl nám hmatatelný důkaz o holokaustu Romů, říká o novém komiksu ředitelka nakladatelství Kher

Sofii Taikonovou, romským jménem Žofi, odvezli už jako dítě do polského koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Na rozdíl od zbytku své rodiny patřila mezi ty, kteří koncentrační tábor přežili. Ve svých 14 letech se na konci války za pomoci Červeného kříže dostala do Švédska. Její životní příběh teď v Česku vyšel v podobě komiksu Žofi Z-4515. Publikaci vydalo nakladatelství romské literatury Kher v oboustranném česko-romském vydání.

On air: Členství v politické straně je mladým Čechům podezřelé, mládežnické organizace se to snaží změnit

Zatímco mladí Němci nebo Skandinávci jsou členy politických stran často od puberty, v Česku se stranictví příliš nenosí. Členství ve straně nebo mládežnické politické organizaci je tu podle výzkumu Masarykovy univerzity z roku 2018 nejméně častým způsobem občanské participace mladých lidí. Čím to je, že aktivní politika mladé Čechy netáhne? Jak se k ní dostali předsedové čtyř českých mládežnických organizací? A berou je starší kolegové vůbec vážně?

On air: Do rukou teď bereme kytary místo syntezátorů, říkají vítězové hitparády neobjevených prazdniny

Kapela prazdniny zvítězila v aktuálně skončeném ročníku hitparády neobjevených Startér. Teď z Brna a Opavy dorazili odehrát svou Radio Wave Studio Session. Vítěz Startéru získává možnost nahrát singl v profesionálním studiu a videoklip. „Zatím nad tím pouze přemýšlíme. Pořád se bavíme, jestli pracovat na něčem, co už máme v demo podobě nebo uděláme úplně nový song s producentem. Ať získáme nějaký nový vítr a načerpáme nové vlivy,” říkají o výhře členové kapely prazdniny.

On air: „Mařka nás měla jak svoji televizu,“ říká autorka ilustrované knihy o tetě z Valašska

Adéla Marie Jirků, umělkyně a ilustrátorka, po dlouhých 16 letech vydává u nakladatelství wo-men knihu věnovanou životu Mařky. Příběh vzdálené hluchoněmé tety, která dožila v jejich chalupě na Valašsku, dlouho čekal na dokončení. Obsahuje vzpomínky, portréty a krajiny, ale i art brut hlavonožce, které horalka srostlá se svým statkem sama nakreslila.

On air: Moderat: Technologie už není odpovědí. Tou je (znovu) silný obsah

Budoucnost měli němečtí elektronici Moderat narýsovánu jasně. Jenže do plánů hned zkraje příprav nové desky MORE D4TA vpadla pandemie koronaviru. Proč nakonec covid zásadně nezahýbal s přípravou alba, proč Sasha začal chodit do německé státní galerie a jak budou vypadat připravované koncerty tria, vyzvěděl v rozhovoru se zpěvákem Sashou Ringem hudební redaktor Pavel Zelinka.

On air: Do vesmíru jedině s ručníkem! Stopařův průvodce Galaxií je mostem mezi Monty Pythony a Zeměplochou

Slavíte ručníkový den? 25. květen si fanynky a fanoušci spisovatele Douglase Adamse připomínají tohoto britského autora viditelným nošením právě ručníku. Vzdávají tak hold Adamsovu dílu Stopařův průvodce po Galaxii, ve kterém je ručník nejpotřebnější věcí pro mezihvězdné stopaře. „Je to sice sci-fi komedie, ale Adams si z vesmíru spíš udělal hřiště pro své absurdní nápady a situační gagy,” říká o Stopařovi jeden z moderátorů filmového magazínu Čelisti Antonín Tesař

On air: Bílí Ukrajinci měli zařízené hotely, Romové spí na nádraží a v ubytovnách. Pomáháme selektivně?

Ke konci května se naplno projevilo to, co bylo dobrovolníkům a sociálním pracovníkům jasné už delší dobu. Lex Ukrajina a pomoc uprchlíkům před válkou není pro všechny. Za válku nemůže nikdo, kdo z postižené země utíká, stejně tak se nemůžeme morálně týrat za to, že ne všechny čeká okamžitě po vstupu do Česka dokonalý život. I přesto se dá ze vzorku lidí, kteří na několik týdnů uvízli na pražském hlavním nádraží, vyčíst něco o implicitním rasismu.

On air: Kevin Morby na nové desce oslavuje krásu stárnoucí rodiny uvnitř boxerského ringu času

Americký písničkář Kevin Morby opsal svou tvorbou kruh na americké mapě. Rodák z Texasu, který mládí prožil v Kansasu, prvně zaujal v Brooklynu, aby následně zamířil do LA, odkud se v poslední době znovu vrátil do Kansasu. Pochopil, že nazrál čas zhodnotit své dosavadní snažení optikou intenzivních 34 let života. A nutno říct, že bilancování se Morbymu na sedmé řadovce This Is A Photograph povedlo náramně.

On air: Instalace Kolemjdoucí vypráví o tom, jak se vzájemně necháváme na holičkách

Dovedeme si představit, jak žijí lidé z jiných poměrů, než jsou ty naše, nebo je vnímáme jako pouhé anonymní kolemjdoucí? Podle sociologických průzkůmu v české společnosti platí spíše možnost B. Upozornit na to se snaží pražské divadlo Pomezí se svou narativní instalací Kolemjdoucí. Co od takového formátu čekat?

On air: Zaplatit zemi: Joe Sacco nakreslil komiks, díky kterému už nepoužijete slovo Eskymák

Neexistuje asi pomalejší a náročnější forma novinařiny než komiksová reportáž. Americký novinář a kreslíř Joe Sacco se jí přesto věnuje 30 let. Jeho válečné komiksy z Palestiny nebo bývalé Jugoslávie získaly nejprestižnější ceny. V zatím posledním komiksu ale sáhl po příběhu z Kanady, státu s pověstí mírumilovné laně, který je globálním vzorem v oblasti lidských práv. Přitom tam už 200 let probublává konflikt o území a zdroje, jehož výsledek zásadně ovlivní klimatickou změnu.

On air: „Chest strap, abych mohl dělat bordel v moshpitu.“ V čem přišli fanoušci na koncert Denzella Curryho

Durag šátek na hlavě, starý najky nebo roztrhaný kalhoty, kdyby přišel déšť. Na koncertě Denzela Curryho, kde vystoupili i kluci z Opaku Dissu, šlo návštěvníkům často hlavně o pohodlí a taky bylo celkem jasné, že po vzoru letních venkovních akcí bude asi trochu pršet. Svoje nejlepší kousky tak na večer rapoví fans nevytáhli, outfity ale přesto často dost ladili a někteří taky nakoupili merch.

On air: „Trochu jsme se báli, ale mají skvělý cit.“ Waterbased pomáhají s albem Aid Kid a Jonatán Pastirčák

V Praze usazené slovenské dreampopové duo Waterbased, které tvoří Julls Mihalyiová a Ľubo Krajňák, připravuje na letošní rok debutové album. Za sebou už má nominace na slovenské Radio_Head Awards nebo koncertování na festivalech Sharpe a TAKT. „S deskou nám pomáhají Jonatán Pastirčák a Aid Kid a pracují s námi velmi citlivě,“ říká Julls, která společně s Ľubem představila v našem studiu svůj zasněný i temný pop.

On air: Nová deska je dvouletá tvrdá práce, jsme ponořené do každého aspektu, říká Huyen Vi Tranová z Viah

„První deska asi nebyla tolik práce. Byla jsem v takovém tandemu s Jiřím Burianem a ten udělal spoustu práce za mě. Tak jsem si spíš psala písničky a bylo to takové klidné a příjemné. Nemusela jsem se zaobírat detaily s mixem nebo masteringem. A teď jsme fakt ponořené do každého malého aspektu nové desky. Spoustu těch věcí si i samy produkujeme. Je to třeba dvouletá a celkem tvrdá práce,“ říká hudebnice Huyen Vi Tranová z kapely Viah.

On air: Když psát o žirafách, tak jedině aktuálně, říká šéfredaktor časopisu ABC Zdeněk Ležák

Ve středu 11. května zemřel ve dvaadevadesáti letech komiksový scénárista a spoluzakladatel časopisu ABC Vlastislav Toman. Mezi lety 1959 a 1991 magazín vedl v pozici šéfredaktora, v 90. letech musel odejít mimo jiné i kvůli své stranické příslušnosti. Ve studiu Radia Wave jsme přivítali aktuálního šéfredaktora Zdeňka Ležáka, který na Tomana zavzpomínal a řekl něco o tom, jak se cvičit v empatii a porozumění nejmladší generaci.

On air: Ke hře na nástroj se dostali v dospělosti, dnes mají své kapely nebo vydávají desky

Většina z těch, kteří se učili na něco hrát, se k hudebnímu vzdělání dostala během základní školy. Jaké to ale je začínat s novým nástrojem v dospělosti? Na to jsem se zeptala kytaristy Honzy Mareše, houslistky Anny Pavlů a pianisty Dominika Fajkuse.

On air: Ne!musíš to vydržet vol. FAMU. Cesta k bezpečnému prostředí na uměleckých školách je dlouhá

Studentky a studenti pražské Filmové akademie múzických umění začali loni v říjnu v návaznosti na nedalekou DAMU vytvářet vlastní obsah pro iniciativu Ne!musíš to vydržet. Sepsali dotazník, který vyplnila přibližně jedna pětina školy, a jeho výsledky zveřejnili 5. května formou performance, v rámci které odhalili některé případy toxických vztahů na škole. Co se bude na FAMU dít dál? A kam se posunula debata na DAMU, která prochází podobným procesem téměř rok?

On air: Je vychrtlý Christian Bale vrchol herectví? Extrémní proměny hvězd jsou i PR, říká filmová kritička

Mads Mikkelsen nebo Robert Pattinson se v poslední době kriticky vyjádřili k metodě radikálních hereckých transformací, jaké provozují třeba Christian Bale, Daniel Day Lewis nebo Robert De Niro. Jde o změny tělesných proporcí či váhy a další extrémní úkony, které mají hercům pomoci víc se převtělit do rolí, které hrají. Metoda je v Hollywoodu stále spojená s velkou prestiží, třeba na Oscarech. O její historii, přednostech a úskalích mluví filmová historička Šárka Gmiterková.

On air: Mimozemská diktatura a ryby s lidskými tvářemi. Komiks Aldebaran je výtvarně strhující sci-fi

Lidská kolonie na planetě Aldebaran-4 už je několik generací odříznutá od Země. Diktátorský režim utlačuje místní obyvatele, zatímco ve zdejším oceánu nejspíš žije tajuplná mocná rybí bytost, která může pro kolonisty znamenat ohrožení i naději. Takhle vypadá zápletka francouzské komiksové série Aldebaran, která patří do edice Mistrovská díla evropského komiksu nakladatelství Crew.

On air: Potřebovala jsem distanc, říká bývalá youtuberka Teri Hodanová o smazání své tvorby

Tereza Hodanová, dříve známá jako Teri Blitzen, se dostala do povědomí lidí především jako jedna z prvních českých youtuberek. Mediálně známou se stala už ve svých 13 letech, sledující tak mohli zpovzdálí přihlížet jejímu dospívání. Momentálně má všechna videa skryta a za svým alter egem by ráda udělala tlustou čáru. Teri zpětně reflektuje nejen své kariérní vzestupy i pády, které ji zformovaly do dnešní podoby.

On air: Na novém EP se smiřuji s tím, že věci nejsou věčné. Lidé se tam mohou najít, říká Barbora Cihak

„Na novém EP jsem zaznamenávala psychický proces. Všechny ty písničky byly napsány a zprodukovány postupně, když jsem ještě procházela určitou psychickou fází. Je o smiřování se s tím, že věci nejsou věčné. Myslím, že se v tom hodně lidí může najít, slyšet tam vlastní příběh. To je asi jeden z důvodů, proč hudbu skládám – líbí se mi ta představa, že se v ní lidi najdou,“ popisuje nahrávku Time And Fate hudebnice Barbora Cihak.

On air: Vyšel stud z módy? Popový svět vnímá guilty pleasure jako politické téma

„Hrozně cheesy song, ale je to fakt pecka!“ říká osmnáctiletá hudebnice Terra, když slyší písničku Euphoria, se kterou v roce 2012 soutěžila švédská zpěvačka Loreen na Eurovizi. Cítí se mladí lidé provinile, když se jim líbí chytlavé a masově oblíbené hity? Zažívají takzvané hudební guilty pleasure? Nosí se to vlastně ještě na hudební scéně?

On air: Od církevních chvál až k chytlavému indie popu. Čtveřici Marbles pojí přátelství i víra

Původně se dali dohromady, aby hráli církevní chvály, pak se ale rozhodli psát vlastní songy. Takhle vznikla pražská čtveřice Marbles, která se se svou rozchodovou hitovkou Make Me Move probojovala až do finále talentové soutěže Radia Wave Startér. Marbles sice nakonec nevyhráli, ale jejich melodie a citlivé texty o dospívání by se mohly stát součástí mnoha teenagerských playlistů. Jak se do jejich tvorby propisuje vztah k církvi? A proč si vůbec v roce 2022 zakládat kapelu?

On air: Klerofašista ze Středozemě a Prsteny bezmoci. J. R. R. Tolkien je pořád klasik fantastiky

Slavná filmová trilogie Petera Jacksona Pán prstenů slaví v těchto letech dvacítku. Na podzim bychom se navíc měli dočkat nového seriálu ze světa Středozemě Prsteny moci. Podaří se tvůrcům znovu oživit fascinující svět zakladatele epické fantasy? A jak se vlastně na Tolkienův odkaz máme dívat dnes?

On air: Jak zpracovat intenzivní pocity? Performativně! Na festivalu umění Všichni jsme emotivní

Festival performance připravil pro své publikum dvoudenní zážitek, na kterém se představí několik umělců a umělkyň z východní a střední Evropy. V pražském divadle X10 se v omezeném počtu, zato ale zdarma, můžeme setkat s představeními, která v podobě zpěvu, improvizace, tance nebo divadelní inscenace interagují s příchozími a umožní artikulovat a sdílet nahromaděné emoce.

On air: Skrz záznamy svých setů se přenáším zpět do emocí, které jsem tam prožil, říká hudebník Oliver Torr

„Hodně teď řeším hudební improvizaci. Jsem mnohem aktivnější v dávání svého rekordéru zvukaři, aby mi nahrál improvizační set. Snažím se pak tahat ven momenty z toho záznamu. Začalo mě bavit zpětně poslouchat své živé vystoupení. Přenáší mě to zpět na to místo, na ten moment a na ty emoce, které jsem tam prožíval. Má příští deska bude více deníková,“ popisuje svůj aktuální způsob tvorby producent Oliver Torr.

On air: Prvních deset minut čtvrté epizody je čirá magie, oslavují filmoví kritici svátek Star Wars

Na čtvrtého května připadá nejen Mezinárodní den hasičů, ale také svátek fanoušků Star Wars – protože May the 4th zní podobně jako May the Force be with You. O své lásce k univerzu Luka Skywalkera a o budoucnosti celé intergalaktické franšízy si ve studiu povídali filmoví publicisté Antonín Tesař a Daniel Řehák.

On air: Láska a chytrej sex. 7krát3 o zranitelnosti v rapu, nové desce a pandemické slávě

Prosklené studio Radia Wave bouncovalo v rytmu R&B díky koncertu momentálně nejvýraznějšího zástupce tohoto žánru u nás. Hostem Radio Wave Studio Session byl jediný český R&B fyzioterapeut Štěpán Hebík aka 7krát3 se svým live bandem. Dočkáme se už konečně jeho dlouhohrající desky? Čí názor na jeho tvorbu má pro něj největší cenu? A jsou texty rapperů o bitches a hoes vyznáním romantické lásky?

On air: Digitální disidenti upozorňují na stigmatizaci. Český dokument obhajuje právo na analog

Film Digitální disidenti měl premiéru na nedávno skončeném festivalu vědeckých filmů AFO Olomouc. Zobrazuje přístupy lidí z kreativního průmyslu, kteří nemohou nebo nechtějí v plném rozsahu využívat digitální technologie, internet nebo sociální sítě. Digitální technologie nevyužívá široká skupina lidí a je důležité pro ně uchovat analogové komunikační a úřední kanály.

On air: Instagram místo večerních zpráv. Jsem v obraze a Do kontextu přibližují aktuální dění

Instagram už dávno není místem jenom pro hezké fotky. Mladší generace na sítích konzumují také zpravodajství a informace o současném dění, kterými scrollují denně, podobně jako když generace našich rodičů listovala papírovými novinami. Podle výzkumu Digital News Report je to až 31 % Čechů, kteří Instagram za tímto účelem otevřou. Ptali jsme se Johany Bázlerové z profilu Jsem v obraze a Jany Lipské z projektu Do kontextu na to, jaké to je, vytvářet na sítích edukativní obsah.

On air: Vášeň je to hlavní. Tuzemští digitální umělci tvořili pro Dannyho L Harlea, Tygu i Duu Lipu

3D grafika, animace, vizuální efekty nebo virtuální a rozšířená realita. To jsou pojmy, které jsou v dnešním světě audiovizuálního obsahu napříč popkulturou i mimo ni skloňovány neustále. Jak neobvyklé je ale pro tuzemské tvůrce a tvůrkyně, že dosáhnou na výrazné zahraniční spolupráce? Mezi těmi nejšikovnějšími není problém doslechnout se o zakázkách pro amerického rappera Tygu, britskou zpěvačku Duu Lipu nebo televizní kanál BBC.

On air: Z Ukrajiny prchají i afričtí studenti. Jak zafungovala občanská pomoc a sociální sítě?

„Jsem sama napůl z Nigérie, tak jsem se přes různé skupiny Afročechů a Afročešek na sociálních sítích dozvěděla o tom, že sem má přijet velká skupina studentů z Ghany, kteří studovali na Ukrajině,“ vysvětluje Angela Nwagbo. Studentka DAMU v Praze se spolu s dalšími dobrovolnicemi a dobrovolníky zapojila do pomoci lidem z afrických zemí, kteří byli nuceni opustit svá studia a životy v Kyjevě.

On air: Poprvé mám zvuk, který jsem vždy chtěla dělat, říká Maella o připravovaném EP Slow Burn

„Myslím, že mám úplně poprvé zvuk, který jsem vždycky chtěla dělat. Jednu dobu jsem byla nejistá, protože jsem byla ovlivněná ze songwriting campů. Tam je nejdůležitější napsat popový hit během jednoho dne. Což také miluju, ale trochu mě to oddálilo od toho, co jsem chtěla dělat. Táhlo mě to k temnějšímu zvuku. Nové EP začíná temnější éru, která má víc elektronických prvků, protože sama víc produkuju,“ říká hudebnice Maella.

On air: Čárku nad a pořadatelům mažeme pořád, říkají vítězové Startéru prazdniny

Letošním vítězem Startéru Radia Wave je kapela prazdniny, která svým vůbec prvním songem ovládla právě skončený ročník hitparády neobjevených. Dvojici Michaelů, kteří se střídají za kytarami a syntezátory, doplňuje textař a zpěvák Matěj. „Vznikli jsme během karantény v jednom bytě, kde jsme taky nahráli většinu našich písní včetně live session, která tohle období symbolicky uzavírá,“ říká trojice a těší se na natáčení vítězného singlu s producentem podle svého výběru.

On air: Gabor Maté: Medicínská praxe pořád nerozumí tomu, že existuje jednota mezi tělem a myslí

Pandemická doba vytvořila mezi lidmi mnoho zdí a ty nebyly častokrát moc zdravé jak pro naši psychiku, tak pro naši tělesnost. Rozmáhá se tříštění naší pozornosti, děti mají problém se soustředit, všichni jsme kolektivně zahledění do rozsvícených obrazovek. Jak z toho ven? Gabor Maté se věnuje fenoménu sdílené mezilidské neurofyziologie a toho, jak se navzájem naše mysli a těla ovlivňují.

On air: Mladá generace Rusů propagandu přijímala vlažněji. Válka mohla všechno proměnit, říká politoložka

S Terezou Souškovou jsme se setkaly na jednom politologickém workshopu. Původně měla mít příspěvek o generačním střetu v ruské opozici. Po invazi na Ukrajinu se podle ní ale ruská opozice stala minulostí, a tak svůj příspěvek zaměřila na odlišné vnímání ruské propagandy vůči Ukrajině.

On air: Žít, jako by budoucnost nebyla, nebo investovat do kryptoměn. Finanční křižovatky generace Z

Peníze. Všichni je potřebujeme, málokdo o nich rád mluví. Šedá zóna našich životů, která tak výrazně ovlivňuje sociální realitu, to, jak vypadáme i jak se cítíme. Na zacházení s penězi se dá podívat generační optikou. Jsem mileniál a devadesátky se na mně podepsaly ve všem. Lidé narození od roku 1997 dál, označovaní jako generace Z, dospívali v druhé dekádě třetího tisíciletí v trochu jiných podmínkách. Chovají se jinak k penězům? Šetří? Investují? A do čeho?

On air: Babča, co má drip. Flexybabka na TikToku zahnala smutek. Nejen sobě

Chábr, chillovat, chain, pigman a Minecraft, fortnite tanečky, chálovat a další generační kódy vysílá třiasedmdesátiletá Marie Skopalová alias flexybabka skrze tiktokový účet do éteru. Vrací se jí masivní sledovanost, a jak doufá její vnuk Adam, přijde i fame a byznys. Oblíbený účet s čilou seniorkou vznikl minulé léto na dovolené v Řecku, kam vzala Marii rodina na dovolenou, aby přišla na jiné myšlenky během těžkého životního období.

On air: Vizuály si představuju, už když tvořím song, popisuje Aiko propojení svých písní s videoklipy

Euforické refrény, hypnotický hlas, bohaté popové aranže a výrazně stylizované videoklipy – Aiko je bezpochyby jedna z nejzajímavějších mladých zpěvaček domácí scény. „Už když tvořím song, představuju si k němu vizuály, baví mě je vytvářet,“ říká hudebnice, která začínala na buskingových festivalech sama s akustickou kytarou, ale aktuálně funguje ve triu s kytaristou a bubeníkem. S oběma se také představila živě ve studiu Radia Wave.

On air: Musíme ukazovat, že maskulinita je nejenom toxická, ale i krásná, říkají Dorian Electra

V pražském klubu Fuchs 2 vystoupí 21. dubna spolu se screamo raperkou Lil Mariko nonbinární popoví hudebníci Dorian Electra. Ačkoliv se jedná o jednu osobu, zájmena, která používají v angličtině, jsou they/them. V rozhovoru, který jsme s nimi pro Radio Wave pořídili, o nich tedy mluvíme v množném čísle. Co pro ně znamená být queer? A proč je i jako nebinární umělce zajímá hlavně maskulinita?

On air: Šaty jako deskovky a móda pro pařany: zoomerská móda z Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Mercedes-Benz Prague Fashion Week byl tentokrát převážně studentský. Nejmladší generace českých designérů ukázala módu pro pařany počítačových her nebo šaty, které fungují jako deskové hry. Proč se na jarním pražském týdnu módy prezentovalo méně značek než dřív a co to vypovídá o české scéně? Jaká byla úroveň kolekcí a kdo měl nejlepší přehlídky? Co ukázala mladá návrhářská generace, která chce českou módu tvarovat v příštích letech?

On air: Akceschopnost nade vše. Novinářky jsou hlavně varováním pro mediální provoz

„Možná jsem měla v ruce všechna esa, jaká hra se ale vlastně hrála?“ přemýšlí v expozé románu Lízni si a hrej od americké spisovatelky a publicistky Joan Didion hlavní hrdinka. Kniha devíti rozhovorů s názvem Novinářky od redaktorky a moderátorky České televize Lindy Bartošové představuje deset důležitých žen z českých médií i jejich kariérní trumfy. Ukazuje taky ale, že o zákonitostech pomyslné mediální hry se v newsroomech nejspíš příliš nediskutuje.

On air: Rozpouštědlo, drahé kovy a reliktní záření z vesmíru je na dotek na výstavě Milana Housera

Obrazy vytvořené mnoha vrstvami laku s příměsí různých pigmentů nebo kovů na výstavě v galerii Kvalitář doprovází nástřik na stěnách, který připomíná reliktní záření. „Je to taková homogenní mapa, která údajně odráží strukturu vesmíru po velkém třesku,“ přibližuje autor inspiraci pro úpravu interiéru výstavního prostoru.

On air: Uprchlická krize nutí Česko řešit vlastní sociální problémy, říká socioložka Yana Leontiyeva

V Sociologickém ústavu Akademie věd ČR jsme navštívili socioložku Yanu Leontiyevu, která pochází z Ukrajiny, ale skoro půlku života žije a pracuje v Praze. Jako vědecká pracovnice se zabývá imigrací a integrací, v několika výzkumech se věnovala právě i životu Ukrajinců v Česku.

On air: Indie klasici Spoon: Uvědomili jsme si, že jako kapela zníme nejlépe na koncertech

Američtí rockeři Spoon jsou jistotou nezávislé scény. I jejich letošní novinka Lucifer On the Sofa, už desátá řadová deska kapely v pořadí, se dočkala pozitivního přijetí. O komplikovaném vzniku nového alba, ale také důležitosti domácího Austinu nebo nových členech kapely, hovořil Pavel Zelinka v exkluzivním rozhovoru pro Radio Wave s kytaristou kapely Alexem Fischelem.

On air: Antropologie večírku. Vyhrává party battle Rosalía, nebo Charli XCX?

Pátek 18. března byl pro hudební fanoušky opravdu velký den. Release svých očekávaných alb si na toto datum totiž naplánovaly dvě přední popové inovátorky. Britka Charli XCX pustila do světa své páté album Crash a Španělka Rosalía zase třetí desku Motomami. Release day není jediná věc, kterou mají tyto dvě ženy společnou – obě jsou v podobné fázi kariéry, obě jsou vyhlášené workoholičky na prahu třicítky a tyto desky pro ně měly být definitivním vstupem na popové výsluní.

On air: Tátovi jsem šlohla kytaru, říká frontwoman jazzpopové trojice Obligatne Kristína Mindová

Slovensko-česká trojice Obligatne vydala v půlce března debutové album Monológ spásy, na kterém kombinuje hořkosladké bedroom písničkářství s jazzpopovou estetikou. Původně sólový projekt Kristíny Mindové se během covidové pandemie rozrostl o bubeníka Jana Čumu a basáka Štěpána Havla. „Skamarádila jsem se s Honzou, který mi pak dohodil Štěpána, a protože se mi líbil ten vibe, je z Obligatne ve výsledku trio,“ popisuje Kristína genezi kapely, která zahrála živě v našem studiu.

On air: Zatím v mém životě nešlo nic podle plánu. Hrát na Glastonbury je šílený, říká frontman Easy Life

Jedna z nejdravějších britských kapel – pětičlenná parta z Leicesteru Easy Life – konečně zavítala do Prahy odehrát svůj dlouho odkládaný koncert. 24. března vystoupili ve smíchovské MeetFactory, kde představili materiál z debutové desky Life’s a Beach. Na místě, jen chvíli po zvukové zkoušce, frontman Murray Matravers vyprávěl o přijetí jejich alba, úzkostech souvisejících s exponovaným životem i jedné z nejlepších děkovných řečí v historii, kterou má sám na svědomí.

On air: S pomocí uprchlíkům jsem nejprve váhala, mám ji ale v srdci, říká Michaela

V sérii rozhovorů Exil přinášíme příběhy lidí, kteří pomáhají prchajícím před válkou na Ukrajině. Tentokrát se vydáváme za Michaelou, která pro uprchlíky například vařila jídlo. I když sama žije ve velmi skromných podmínkách, rozhodla se lidem na útěku pomáhat. „Tady je oblečení a boty pro děti,“ ukazuje v předsíni svého malého bytu sbírku, kterou organizuje.

On air: Chci uspokojit v první řadě sám sebe, a to je nejtěžší. Tommy Cash se vrací do Prahy

Umělec a hudebník s estonskými kořeny, kterého poprvé v roce 2014 uvedl festival Creepy Teepe, se vrací do České republiky, v Praze odehraje dva koncerty v klubu Roxy. Jeho tvorba je často označovaná za kontroverzní a vedle své hudební produkce spolupracuje se známými módními domy, designéry a pomalu se snaží si ochočit i svět vysokého umění.

On air: I amatér může natočit krásný dokument. My Street Films spustil další ročník soutěže námětů

Vzdělávací projekt My Street Films opět po roce spustil soutěž námětů na krátký dokumentární film. Vítězové mají možnost zúčastnit se zdarma workshopů s profesionálními dokumentaristy, svůj námět rozpracovat a následně i zrealizovat. „Ukazuje se, že lidé, kteří projdou naším workshopem, se pak dostávají na Katedru dokumentární tvorby na FAMU, například letos jsou z pěti přijatých čtyři dívky od nás,“ vyzdvihuje plusy soutěže programová manažerka My Street Films Viola Ježková.

On air: Moje generace je trochu ztracená, na novém EP mluvím o našich pocitech, říká hudebnice Pam Rabbit

„Přijde mi, že moje generace je taková ztracená. Jiné generace nás můžou brát jako přecitlivělé. My to tak asi nevnímáme. Na svém EP o pocitech hodně mluvím. O tom, že člověk může mít nějakou depresi, pak je zase extrémně veselý nebo extrémně naštvaný a vlastně neví na co. Máme čas řešit pocity, což ty generace předtím neměly, a trochu se v tom motáme,“ říká tuzemská zpěvačka a producentka Pam Rabbit.

On air: Zachránit a cíleně distribuovat. Žižkovský art re use je přestupní stanicí výtvarného materiálu

V New Yorku funguje Materials for the Arts, v Leedsu Centre of Creative Reuse, na pražském Žižkově art re use v gesci ArtMapy, spolku Skutek a Prahy 3. Umělecké instituce sem odvážejí materiál, který zbyde po ukončených výstavách, a studenti, umělci nebo architekti výstav si je zase vyzvedávají, aby pro ně našli nové místo a smysl. Art re use funguje přes půl roku a po obrovské vlně počátečního zájmu hledá cestu k finanční udržitelnosti a profesionalizaci služby.

On air: Nemyslím si, že by zodpovědnost ubližovala umění, říká americká písničkářka Julien Baker

Na konci dubna Prahu podruhé navštíví americká písničkářka Julien Baker. Do Rock café přiveze svou třetí desku Little Oblivions. Hudebnice, která je součástí výrazné ženské kytarové vlny z druhé poloviny minulé dekády, se ve svých skladbách věnuje především dost těžkým tématům a nebojí se zavést řeč klidně třeba na smrt nebo víru. V telefonátu na lince mezi studiem Radia Wave a jejím domem v Tennessee tak rozhodně nezůstalo u povrchních věcí.

On air: „Prostě jsem musela.“ Mladá zdravotní sestra ze Zakarpatí pomáhá Iniciativě Hlavák tlumočit

„Potřebujeme pomoct,“ přichází ke mně a dvaadvacetileté Albině Halai jedna z dobrovolnic Iniciativy Hlavák s paní, která právě přicestovala z Kyjeva se dvěma dětmi. Albina okamžitě přerušuje náš rozhovor a ukrajinsky se ptá, jak může poradit.

On air: Režisér Bruno Dumont: Čím hlouběji se noříte do tragédie, tím spíš narazíte na komedii

Francouzský režisér Bruno Dumont má ve své filmografii zádumčivá dramata, spirituální filmy i groteskní komedie. Jeho nový film France vypráví o televizní reportérce v životní krizi. S tvůrcem jsme mluvili při jeho nedávné návštěvě Prahy o pláči, smíchu i vztahu politiky a etiky.

On air: „Pomáhám, jak se dá, všechno jde ale na úkor rodiny.“ Jak se v uprchlické krizi zapojují lékaři?

Od začátku války na Ukrajině do Česka dorazilo už okolo 300 000 uprchlíků. Kromě ubytování, práce nebo školy či školky potřebují po náročné cestě z domovské země často i lékařskou péči. V sérii Exil tentokrát přinášíme rozhovor s lékařkou Oksanou Unčovskou, která pochází ze západoukrajinského Užhorodu a uprchlíkům bezplatně nabízí své služby přes portál Lékaři pro Ukrajinu.

On air: První otázka byla, jestli přijde o vlasy, říká o své dceři Lucie Staňková ze spolku Nové háro

Když bylo Markétě osmnáct let, už poněkolikáté bojovala s rakovinou. V důsledku léčby přišla o svoje vlasy a jejich ztrátu těžce nesla. Založila proto spolek Nové háro, který pomáhá dětem a mladým lidem do pětadvaceti let s podobnou diagnózou získat paruku z pravých vlasů na míru.

On air: Václav byl nádherná, ale zraněná duše, říká autorka nového dokumentu Krychlič Silvie Dymáková

„Václav byl pábitel. To bych chtěla zdůraznit. A to pábitelství spočívá v tom, že si realitu utvářel tak, jak vyhovovalo jemu. Jak se mu to líbilo. Chtěl žít ve světě krásna. A vlastně to, co si myslí druzí, už pro něj bylo druhotné. Verze jednotlivých věcí moduloval podle toho, s kým zrovna mluvil. Takže to, jak vypadal, může mít několik vysvětlení. Často říkal, že to byla revolta,” říká dokumentaristka Silvie Dymáková.

On air: Pomoct může každý. Dobrovolníci Skautského institutu nejen o provozování hotelu pro uprchlíky

Skautský institut přednedávnem spustil dobrovolnickou službu pro pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pomocnou ruku může podat každý. Stačí vyplnit registrační formulář a organizace vás dle vašich preferencí a časových možností propojí s potřebným místem. Jedním z nich je hotel Svojsík, jehož provoz má Skautský institut čerstvě na starost. O výzvách, které s sebou jeho chod přináší, mluví ředitel Skautského institutu Miloš Říha a samotní dobrovolníci.

On air: Lidé považují svou volbu za svobodnější, než je tomu ve skutečnosti, říká autorka knihy o Terezíně

Na začátku minulého roku vydalo nakladatelství Oxford University Press knihu historičky Anny Hájkové, která teď vychází v českém překladu pod názvem: Poslední ghetto – všední život v Terezíně. Autorka kvůli ní prošla 99 archivů. Kniha je zejména o terezínském ghettu, má ale ambice odpovídat i na obecné otázky. „My lidé nenávidíme bezmoc, a proto často bereme své rozhodnutí jako agentnější. Jako bychom měli mnohem svobodnější volbu, než máme ve skutečnosti,“ říká historička.

On air: Film na hezký večer pro středostavovskou rodinku. Takový je nejlepší snímek Oscarů podle Kamila Fily

Tři nominace a všechny proměnil. Americký remake francouzského filmu Rodinka Belliérových, který se v původním anglickém názvu jmenuje CODA, porazil největšího favorita letošních Oscarů Sílu psa. Kdo ale opravdu vyhrál? Streamingové platformy, festivaly nebo diváci, kteří zvolili včera v televizi jiný program? Poslechněte si hodnocení filmového kritika Kamila Fily.

On air: Nilüfer Yanya přináší na Painless krásně nedokonalý pop. Otevřenější a temnější než debut

Na začátku kariéry odmítla Nilüfer Yanya nabídku producenta One Direction stát se členkou nového dívčího projektu v duchu Spice Girls. Místo toho si tvrdohlavě prošlapala cestu na výsluní sama s hudbou, která i na druhé desce přes popový základ nese temnější valéry.

On air: Psát o lásce není nuda, chceme být autentičtí, říká kapela Tolstoys

Tolstoys vydali svůj první singl v roce 2016. Druhé studiové desce Mirror me předcházel velmi specifický release jednotlivých singlů s vlastními vizuály i merchem. Proč hotové album leželo rok v šuplíku? I to se dozvíte v rozhovoru se slovenskou kapelou, která byla v den pražského křtu nové desky, 19. března, hostem Studio Session na Radiu Wave.

On air: Emoce se pořád vrací, mělo to na mě velký vliv, říká o cestě na Ukrajinu fotografka Majda Slámová

„Nikdy jsem u tak vypjaté situace jako teď nebyla. Určitě to na mě mělo velký vliv. I teď zpětně. Dnes jsme chystali výstavu na festival Jeden svět. Myslela jsem si, že vyberu fotky a bude to v pohodě. Dělala jsem to na několik etap a pokaždé mě to složilo. Když už jsem konečně vybrala fotky a začala k nim psát texty, musela jsem si zase odejít odpočinout. Pořád se to vrací a nějakým způsobem to dobíhá,“ popisuje své pocity z cesty na Ukrajinu fotografka Majda Slámová.

On air: Máme víru a víme, čeho jsme schopni, říká o protivládních protestech běloruská režisérka filmu Hlas

V srpnu roku 2020 se v Bělorusku po zmanipulovaných volbách ujal znovu vlády prezident Alexander Grigorjevič Lukašenko. To byl začátek výrazných protestů, které se tamní režim snažil potlačit. Zatčením a vazbou si prošla také jedna mladá dívka, která je hlavní protagonistkou dokumentárního filmu Hlas. „Nikdy jsem nebyla nucena opustit svou zemi, ale bohužel vám nemohu říct, kde momentálně jsem. Nejsem v bezpečí,“ začíná rozhovor nejen o svém filmu režisérka Nadzeya Zaitsava.

On air: Dospívání, kde není radosti. Dvojka Euforie má sevřenější finále, problémy ale přetrvávají

Druhá sezona seriálu Euforie už od začátku dává najevo, že se její priority trochu mění. Hlavní vypravěčkou stále zůstává sedmnáctiletá Rue, ale tentokrát nás od prvních minut seznamuje s pohnutou osobní historií místního drogového dealera Feze. V průběhu následující hodiny se k hlavní hrdince a jejímu dalšímu pádu do drogového rauše ještě vrátíme. Seriál už ale stihl naznačit, že se jeho zájem přesouvá k jiným postavám, než které vládly předchozí řadě.

On air: Aretha Franklin, Lady Diana i Iveta Bartošová. Jaké životopisné filmy a série táhnou?

Hollywoodským velkofilmům v kinech i sériím na streamovacích platformách vévodí britská královská rodina, klan Gucci nebo také Will Smith jako otec tenistek sester Williamsových. K jakým tématům a obdobím se rádi na plátně vracíme? „Teď vídáme hodně popkulturních příběhů, které nemusí být omezené určitou dekádou, ale z logiky existence popkultury to nebude 18. století,“ říká filmová historička Jindřiška Bláhová.

On air: Jsme mostem mezi úředníky a uprchlíky, říká tlumočnice z asistenčního centra

Už při výstupu z metra Vyšehrad člověk zaslechne ukrajinštinu. Nedaleko stojící Kongresové centrum teď slouží jako Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Uvnitř už mě čeká Roksolana žijící v Praze 13 let. Putinova invaze z ní udělala ze dne na den tlumočnici.

On air: Kavárenský svět se proměnil, výběrová káva je nový mainstream, říká Barista roku 2022 Denis Kramář

„V Česku se změnilo zejména vnímání výběrové kávy. Z alternativního světa se posunulo do mainstreamu. Už to není tak vzácné. Kdysi jsme chodili po kavárnách a filtrovanou kávu jsme hledali. Dnes už je to standard. Je to vidět i na zákaznících. Už se s vámi nehádají o podobě espressa. Kavárenský svět se změnil i z pohledu provozovatelů. Na zákazníky už nejsme tak striktní a ostří. Spousta kavárníků si konečně uvědomila, že zákazníci nás živí,” říká Barista roku Denis Kramář.

On air: Nebojte se stát se kyborgem. Komiks Akira a japonský cyberpunk oslavují průnik člověka a technologií

V češtině vyšel už druhý díl slavné komiksové série Kacuhira Ótoma Akira. Příběh o mladých motorkářích a lidech s destruktivními mimosmyslovými schopnostmi patří ke klasikám japonské verze sci-fi žánru cyberpunk, spolu se sérií Ghost in the Shell nebo hraným filmem Tecuo. Oproti chmurným vizím Williama Gibsona japonský cyberpunk oslavuje spojení člověka a stroje do bizarních mutantních forem.

On air: Podcast Rozchod ukazuje, že vztahy jsou i srandovní. Herci do postav promítli vlastní zkušenosti

„Rozchod není jen deprese, je v něm i hodně humoru, protože vztahy jsou srandovní,“ říká režisér podcastového seriálu Šimon Holý. V novém seriálovém projektu se podíval na příběh dvou lidí, kteří se rozhodli spolu strávit život. I když si někdy nerozumí, jsou si podobnější, než by si dokázali přiznat.

On air: „Poptávka po hudebnicích je velká, lidé se pak ale diví, co říkají.“ S Annet X o Apollu i rapu

Ve studiu jsme tentokrát přivítali čerstvou držitelku ceny Apollo 2021, Annet X. Bývalá bloggerka a v současnosti jedna z největších nadějí domácí hudební scény dostala ocenění v kategorii Deska roku za svůj debut Až budu velká, chci být Aneta Charitonová. Sama často říká, že neví, kde je vlastně její místo na domácí scéně. Slýchá totiž, že je moc alternativní na mainstream a moc popová na alternativu. Cítí se po vřelém přijetí alba v české hudbě konečně doma?

On air: „Sestru zatkli za to, že šla po ulici.“ Útěk z rodné země řeší i Rusové. Na jaké překážky naráží?

V sérii Exil pokračujeme s příběhy o lidech, kterým válka převrátila život naruby. Liza je šestadvacetiletá studentka sémiotiky, do Česka přišla před sedmi lety z Jekatěrinburgu. Svůj rodný jazyk aktuálně využívá při tlumočení pro uprchlickou rodinu z Ukrajiny. Válka na Ukrajině ale negativně ovlivňuje i každodennost jejích příbuzných doma v Rusku. Liza se jim aktuálně snaží zajistit bezpečný odchod ze země.

On air: Jack Kerouac se narodil před sto lety, jeho aura slábne. Mladí ho už moc nečtou

Allen Ginsberg se s ním setkal v šestnácti letech v New Yorku a stal se jeho žákem. Začal napodobovat jeho poezii a stejně tak to prý platí pro Boba Dylana. Řeč je o Jacku Kerouacovi, který se narodil v malém městečku Lowell v Massachusetts 12. března 1922. Ginsberg v roce 1974 s básnířkou Anne Waldman založil na budhistické škole v Coloradu Školu nehmotné poetiky Jacka Kerouaca, kterou o pár desítek let později navštívila bývalá členka kapely Zuby Nehty Pavla Jonsson.

On air: V jedné budově knihovna, půjčovna nářadí i veřejná dílna? Ve Finsku realita, v Česku zatím teorie

Cirkulární ekonomika začíná být v posledních letech čím dál častěji zmiňovaná v souvislosti s šetrností k naší planetě. Vedle stavebních materiálů lze ale znovu využít i stavby samotné. „Reuse budovy neboli rekonstrukce se změnou způsobu jejího využívání není to samé co udržitelnost, udržitelná může být i novostavba,“ vysvětluje na úvod mladý architekt Jan Čech, se kterým jsme probrali také jeho stáž na finské univerzitě nebo komplexní pohled na celý životní proces staveb.

On air: Je to, jako kdyby část Ukrajiny byla tady, říká o pomoci uprchlíkům sociální pracovnice

S Yulií Kirakovjanovou jsem se poprvé setkala při natáčení reportáže o sociální službě Beztíže. Natáčely jsme v obchodním centru Flora, kde jako terénní pracovnice pomáhala dětem a mladým lidem. Oslovila jsem ji také při natáčení reportáže o ukrajinských Vánocích v rámci série Jiné Vánoce. Tentokrát se potkáváme v mnohem smutnější atmosféře. Yuliia pochází z Ukrajiny.