On Air

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

On air: Česká tradice upoutá i v zahraničí, říká animátorka, která pracovala pro DreamWorks a Netflix

Česko-vietnamská animátorka Tale Linh Do pracovala mimo jiné pro prestižní hollywoodské studio DreamWorks, kde se podílela na seriálu Kipo a divotvorná zvířata pro Netflix, ale má za sebou třeba také zakázku na animovaný seriál pro Guillerma Del Tora. S absolventkou kanadské animační školy Sheridan College jsme se bavili o studování a práci na velkých mezinárodních projektech i o pěstování vlastního autorského hlasu.

On air: Když lidé bez domova nejsou vítáni. Nepřátelská architektura problém neřeší, jen odsouvá z dohledu

Defenzivní neboli nepřátelská architektura má spoustu podob. Ve veřejném prostoru se můžeme setkat s různě ohýbanými lavičkami, bodáky na parapetech nebo třeba absencí pítek. Co je jejím cílem? A jak ovlivňuje chování každého z nás? O tom jsem se bavila se spoluzakladatelkou spolku Architekti bez hranic Karolínou Kripnerovou a publicistkou Alžbětou Medkovou, která se ve svých pracích veřejnému prostoru a urbanismu dlouhodobě věnuje.

On air: Negativní reakce chodily ještě před prvním dílem, bylo těžké to ustát, říká o Kráse Linda Bartošová

„Negativní reakce chodily ještě před odvysíláním prvního dílu, což je zajímavá věc. Období dvou týdnů na přelomu října a listopadu bylo dost silné. Praly se ve mně dva póly. Jedna strana byla ohromně pozitivní. S lidmi to rezonovalo. Otevíralo jim to sice nějaké rány, ale potom je částečně také hojilo. Často to velmi osobně reflektovali. Druhá strana byla hnus a špína na sociálních sítích. Bylo velmi těžké to ustát,“ říká autorka podcastové série Krása Linda Bartošová.

On air: Když lidem platí algoritmus. Kurýři z Woltu chtějí vidět do ohodnocování, chystají celostátní stávku

„Kurýr není ovce“ nebo „Wolte, chceme slušné jednání“. Takové pokřiky zněly horní polovinou Václavského náměstí na demonstraci kurýrů společnosti Wolt. Zhruba stovka lidí, kteří rozváží jídlo pod hlavičkou technologické společnosti Wolt, se tu sešla, aby protestovala proti pracovním podmínkám. Protestujícím se povedlo s firmou navázat dialog, aktuálně se domlouvají na termínu schůzky. Mezitím ale ještě zorganizovali stávku celostátní. Má proběhnout 14. února.

On air: Paragraf proti lásce mi nedal spát, říká režisér filmu Velká svoboda

„Gayové šli z nacistických koncentráků rovnou do poválečných věznic,“ říká rakouský režisér Sebastian Meise, autor oceňovaného filmu Velká svoboda. Znepokojilo ho to a rozhodl se natočit politicko-vězeňskou romanci, kterou aktuálně promítají česká kina a k vidění je i na HBO Max.

On air: Před deseti lety Netflix uvedl House of Cards. Byl to začátek binge watchingu i streamovacích válek

1. února 2013 měla premiéru úvodní sezóna House of Cards – prvního vlajkového originálního seriálu Netflixu. Streamovací služba jejím uvedením odstartovala fenomén Netflix Originals a tím i soutěžení VoD kanálů na základě exkluzivního obsahu. To, že se všechny epizody objevily naráz, je také oficiálním počátkem binge watchingu. O desetiletí s Netflixem do studia přišla povídat televizní kritička Táňa Zabloudilová.

On air: Autenticita jako přirozená věrohodnost i marketingový nástroj. Proč ji neumíme jednoduše definovat?

Všichni občas o někom, nebo něčem říkáme, že to je a nebo není autentické. Co tenhle pojem označuje, jak se mění podle kontextu ve kterém o něm přemýšlíme a kde se na něj soustředíme nejen v online prostředí. Na otevřeném setkání na toto téma, které organizovala platforma Fresh Eye, tak přišly na řadu pojmy jako domov, divočina, tradiční brambůrky nebo Kim Kardashian.

On air: Před vstupem na pódium mívám blackout moment. Zpěv neuvěřitelně odhaluje, říká Salto with Love

„Ať už na pódiu hraju či tančím, vždycky jsem nervózní. Těsně předtím mívám takový blackout moment. Najednou se objeví pocit, že vůbec nevím, co jdu dělat a mám strašný strach, že nad sebou ztratím kontrolu. U divadla a tancování jsem otestovala, že se mi to nestane. Bojím se, že u hudby se mi to může stát. Nemám to tak osahané. Je to věc tréninku. Zpěv je něčím víc odhalující. Je to taková vnitřní nahota,“ přiznává hudebnice Anežka Kalivodová aka Salto with Love.

On air: Sex, samota, politika. Konec. Houellebecq ve svém posledním románu nechce všechno Zničit

Každý správný evropský intelektuál vždycky měl být skeptik. A pokud chtěl být zábavný, tak sarkastický skeptik. Slavný francouzský spisovatel Michel Houellebecq to dovedl k pověsti konzervativního nihilisty.

On air: The Last of Us je příjemné překvapení. Některé scény jsou téměř 1:1, říká herní novinářka Tmějová

Se Šárkou, mimo jiné i moderátorkou magazínu Quest, jsme si povídali o úspěšné herní sérii The Last of Us, na motivy které teď vznikl i stejnojmenný seriál pod hlavičkou HBO MAX. Svět zmítá pandemie a společenské struktury se rozpadly. Dvacet let po jejím vypuknutí se Joel, kterého výtečně ztvárňuje herec Pedro Pascal, ocitá v situaci, kdy musí propašovat Ellie (Bella Ramsey) na druhou stranu kontinentu, aby pomohl lidstvu.

On air: Československo v paměti žen. První republiku máme zbožštělou a dobré zákony vznikaly i v 50. letech

Jak vypadají moderní dějiny Československa z pohledu každodennosti? Na to odpovídá projekt Československo v paměti žen pomocí rozhovorů s ženami narozenými mezi lety 1920 až 1965. „Padesátá léta máme spojena s procesy nebo měnovou reformou, ale na druhou stranu byl také přijat zákon, který ukončoval tradici muže jako hlavy rodiny, k čemuž například v západním Německu došlo až v 70. letech,“ zdůrazňuje vedoucí projektu Johana Jonáková.

On air: Snaha napsat hlučnou rockovou písničku vyšla tentokrát naprázdno, říká Alex Turner z Arctic Monkeys

Britská čtveřice Arctic Monkeys byla jednou z nejzářivějších hvězd nezávislé kytarové vlny, která zalila hudebních scénu v prvních letech 21. století. Ale ani dnes, téměř dvacet let od odehrání prvního koncertu, se nedá říct, že by kvarteto upadlo v zapomnění. To dokládá i úspěch loni vydaného alba The Car, sedmé řadovky kapely. O složitém vzniku nahrávky, jejím konceptu, ale i sebedůvěře a potřebě koncertovat se na dálku rozpovídal zpěvák Alex Turner.

On air: Kina po covidu zachraňuje Avatar. Přepere Top Gun inflaci, nebo zkázu nespasí ani Indiana Jones?

Uplynulý rok 2022 byl po delší době prvním, který nebyl zásadně formován restrikcemi spojenými s pandemií. Jak se změnily divácké návyky českého publika, které trávilo dlouhé měsíce na VOD platformách? Sice už si můžeme užívat socializaci v kině, ale za dražší vstupné. S jakou návštěvností se setkaly multikina a jaký výhled mají menší kinosály?

On air: Poslední roky byly náročné pro všechny, říkají Kalle

Táborská dvojice Kalle zahrála Radiu Wave k sedmnáctým narozeninám. Veronika a David Zemanovi při své Studio Session prozradili, jak je změnila pandemie nebo jak se do nové desky Under the Black Moss otiskly jejich nové role – poprvé totiž tvořili album jako rodiče. Kde desku držitelé ceny Apollo a žánrového Anděla pokřtí a proč jim tolik chybělo živé hraní?

On air: „Když mi něco vadí, tak to nedělám.“ O tvorbě rapových videoklipů i módě s režisérem Janem Strachem

„V rapu je všechno trochu uvolněnější. My dohlížíme na to, že co se řekne, to platí, protože u umělců tato stránka ne vždy přichází,“ říká o točení videoklipů režisér a podnikatel Jan Strach. S českými a slovenskými rappery jich natočil už přes pět stovek, a to i s nějvětšími jmény místní scény, jako jsou Yzomandias, Rytmus nebo Hugo Toxxx.

On air: Rozvinuté země mají velký problém s pay gapem. Je čas pohlížet na vyspělost jinak, říká socioložka

Socioložka Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR se podílela na mezinárodní studii, která zkoumala problémy s platovými nerovnostmi mezi muži a ženami, tedy takzvaným gender pay gapem v patnácti zemích světa. Mezi nimi byly třeba Spojené státy americké, Jižní Korea, Japonsko nebo státy severní Evropy, Česko a Maďarsko. Které státy trápí největší rozdíly v odměňování mužů a žen? A co za tímto problémem stojí?

On air: Hyperpop, digicore nebo glitchcore? I playlisty se musí kurátorovat s náležitou péčí

O mikro-žánru s názvem hyperpop jste už určitě slyšeli. Stejnojmenný playlist na Spotify má zhruba 360 tisíc posluchačů. Často v něm ale můžeme najít i interprety, kteří se od jeho definice snaží distancovat a s tímto označením se neztotožňují. Ať už jde o zástupce dariacoru, robloxcoru nebo digicoru – dochází k jejich dezinterpretaci a vytržení z kontextu. Je nutné definovat to, co být definováno nechce? O tom jsme se bavili s hudebním publicistou Davidem Lauferem.

On air: Dawsonův svět nám ukázal, že každý problém má řešení a přátelství je nejvíc. V čem byl přelomový?

Před 25 lety, 20. ledna 1998, se na televizních obrazovkách poprvé objevil Dawsonův svět. Jeden z prvních seriálů o dospívání byl svým způsobem přelomový, otevřeně mluvil o tématech, jako je sex, duševní zdraví, sexuální orientace nebo drogy. Generaci mileniálů bavil a taky vzdělával až do roku 2003.

On air: Radio Wave oslavilo 17. narozeniny. Je to skvělý věk ve špatné době, říkají stejně staří

V pátek 13. ledna uplynulo přesně 17 let od chvíle, kdy moderátorka Veronika Ruppert (tehdy ještě Mayerová) zmáčkla tlačítko na mixážním pultu a zahájila tak vysílání Radia Wave. Redaktorky Tereza Havlínková a Hana Řičicová se ptaly, co naší čerstvě sedmnáctileté stanici pro mladé a mladě smýšlející posluchačstvo přejí stejně staří lidé. Jakou hudbu nejradši poslouchají, z čeho mají strach, nebo co je podle nich na tom, že jim je právě sedmnáct, nejlepší, či naopak nejhorší.

On air: Naše nová deska je zevrubnější analýza lidského neštěstí, říká Adam Krofian z kapely The Atavists

„Teď jsme k tomu pojali víc holistický přístup. Už to nejsou jen písničky o neuzavřených vztazích. Je to zevrubnější analýza lidského neštěstí z více úhlů. Popravdě to dost vychází i z pandemické situace. Během prvních dvou lockdownů vznikla většina desky. Dost se to tam odrazilo. Prvně to mělo být EP, pak dvě EP, a nakonec jsme z toho udělali jedno album. Máme radši velké celky,“ říká o nové desce kapely The Atavists hudebník Adam Krofian.

On air: České studio Play By Ears vydalo novou audiohru Šachová hra, která je vhodná i pro nevidomé hráče

V českém herním prostředí vyšla nová audiohra optimalizovaná i pro nevidomé hráče. Šachovou hru, která klade velký důraz na využití zvuku jako herní mechaniky, si teď všichni zájemci mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech. Za tvorbou Šachové hry, která vznikala i ve spolupráci s Českým rozhlasem, stojí české studio Play By Ears. Napínavému příběhu o boji s vlastní pamětí propůjčili hlasy Taťjana Medvecká, Igor Bareš, Jaroslav Plesl i Elizaveta Maximová.

On air: Inkluzivní jazyk není žádnou novinkou, řešil se už za první republiky, říká lingvista

„Nejnapínavější je pozorovat ten vývoj. Sledovat, jak se jazyk v současné době mění, a to i s vědomím, že ne všechno z dneška zůstane zachováno,“ říká nadšeně lingvista Martin Konvička, který působí jako vědecký pracovník na Freie Universität v Berlíně, kde se dlouhodobě věnuje problematice inkluzivního jazyka. Potřebujeme k citlivému vyjadřování se znát nejnovější jazykové trendy, hvězdičky a lomítka? A jsou Češi a Češky konzervativní mluvčí?

On air: Mezižánrová spolupráce i vyčerpání ze sociálních sítí. Co čeká českou nezávislou hudbu v roce 2023?

Kultura je ekonomicky křehký sektor, který krizi často pociťuje jako první. Jak se inflace, ceny energií a dozvuky covidové pandemie podepisují na české nezávislé hudební scéně? V jaké kondici domácí scéna vstupuje do roku 2023? O tom ve studiu Radia Wave mluvili hudebnice Pavla Bastlová aka Tokyo Drift, která nedávno vydala kritikou skvěle přijatý debut Scorpio Season, šéfredaktor hudebního magazínu Full Moon Michal Pařízek a David Čajčík z agentury Heartnozie Promotion.

On air: Greta Thunberg vydala Knihu o klimatu. Na nejdůležitějším příběhu naší planety nejspíš nic nezmění

Švédská environmentální aktivistka Greta Thunberg se pro nemalou část světa stala takřka synonymem alarmu upozorňujícího na blížící se klimatickou katastrofu. Na sklonku loňského roku vyšla v češtině a v dalších jazycích její Kniha o klimatu.

On air: Nenechme se zredukovat na spotřebitele. Tři mentální návyky pro záchranu našeho světa

Zimní klid, který zažívá koncem roku příroda i řada z nás, vyzývá k bilancování. Z něj pak často vychází také rozhodnutí dělat některé věci v novém roce jinak. Ať trendu novoročních předsevzetí propadáme, nebo ho bojkotujeme, jsou velmi lidskou snahou reagovat na vnitřní sebezpytování a hledat svoje lepší já. Jaké osobní změny mohou mít největší efekt na ochranu přírody a klimatu?

On air: V kampani chybí diskuse o tom, v čem Česko vyniká, říká politoložka Eva Lebedová

„Každý volič by měl sledovat média, aby měl představu o vystupování jednotlivých kandidátů a taky znát pravomoci prezidenta, aby neměl očekávání, která budoucí hlava státu naplňovat nemůže,” radí politoložka Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v doprovodném rozhovoru k minisérii Na Hradě.

On air: Vi Huyen Tranová Na Hradě: První žena s vietnamskými kořeny v čele státu, to je výzva

„Ve společenských změnách vidím obrovský potenciál k progresivitě,“ říká Vi Huyen Tranová, další ze čtyř osobností ve věku do 30 let, které se v podcastu Na Hradě vžily do role nově zvolené hlavy státu. Radio Wave podcastovou sérií Na Hradě zapojuje do úvah o roli a odpovědnosti prezidenta nebo prezidentky mladou generaci, která kandidovat nemůže, ale volí a od hlavy státu má svá očekávání. Jak má hlava státu Česko reprezentovat a jaká témata otevírat?

On air: Manželé Houdkovi: Chceme vychovat generaci, která už nebude muset čelit sexualizovanému násilí

Jak vypadá účinná sebeobrana? A proč jsou prevence před případným útokem a umění komunikace s útočníkem minimálně stejně důležité jako schopnost fyzické obrany? Manželé Jasmína a Pavel Houdkovi již několik let vedou kurzy moderní sebeobrany v Česku: „Na prvním místě je hlavně prevence. Učíme, jak se vyhnout útoku a konfliktu, jak včas rozpoznat manipulátora nebo toxického člověka. A také uvědomit si, kde jsou hranice toho, co je nám už nepříjemné.“

On air: Petr Doubravský Na Hradě: Radikální lásku! Jako prezident oslovím to lepší v lidech

„Budu prezidentem, který spojuje tím, že pojmenovává konflikty,“ říká aktivista a student environmentálních studií Petr Doubravský. Radio Wave oslovilo čtyři osobností do 30 let, aby se v podcastu Na Hradě vžily do role nově zvolené hlavy státu.

On air: Markéta Popelářová Na Hradě: Prezidentka může mluvit o mateřské dovolené, menstruaci i body shamingu

„Spousta žen se setkává s body shamingem, netýká se to jen vysoce postavených,“ říká učitelka Markéta Popelářová v podcastu Na Hradě. Radio Wave zapojuje do úvah o roli a odpovědnosti prezidenta nebo prezidentky generaci, která kandidovat nemůže, ale volí a od hlavy státu má očekávání. Jak má hlava státu reprezentovat a jaká témata otevírat? Markéta je další z mladých osobností, které se vžily do role nově zvolené hlavy státu.

On air: Daniel Krejčík Na Hradě: Chtěl bych být prezidentem, který má schopnost naslouchat všem

„Prezident musí mít především smysl pro spravedlnost,“ říká herec Daniel Krejčík, první ze čtyř osobností ve věku do třiceti let, které se v podcastu Na Hradě vžily do role nově zvolené hlavy státu. Radio Wave minisérií zapojuje do úvah o roli a odpovědnosti prezidenta nebo prezidentky mladou generaci, která kandidovat nemůže, ale volí a od hlavy státu má očekávání. Jak má prezident Česko reprezentovat a jaká témata otevírat?

On air: Bocian, cintorín, olovrant. Rozumíme slovenštině po 30 letech od rozdělení federace?

V neděli 1. ledna uplynulo přesně 30 let od vzniku samostatné České republiky. I přes to, že jsme se nakonec po více než 70 letech rozdělili, dohromady nás stále pojí naše velmi podobné jazyky. Sice se spolu pravděpodobně jednoduše domluvíme, některá slova nás ale můžou potrápit.

On air: Důraz na silné emoce i pevná producentská ruka, hudební projekt meta & the noises vydal albový debut

Brněnský projekt meta & the noises tvoří hudebníci Michaela Radová a Martin Vlček. Letos v listopadu vydali dlouhohrající albový debut Well… It’s Been Emotional, na kterém pracovali poslední tři roky. Deska nabízí silnou emoční výpověď i výrazné aranže plné smyčců. Koncertní provedení projektu je aktuálně v procesu. Na pódiu chtějí mít rozšířenou sestavu o několik dalších členů za živými hudebními nástroji.

On air: Na nové desce jsme chtěli dát svobodu každému z nás, říkají členové pražské kapely Purplefox Town

V rámci poslední Radio Wave Studio Session roku 2022 jsme v proskleném studiu přivítali pražskou neo-psychedelickou kapelu Purplefox Town. Pamatovat si je můžete už z finálového kola hitparády neobjevených Startér v roce 2018. Na začátku letošního prosince vydala pražská formace už třetí dlouhohrající desku Space Travel Agency, na které nás berou až do vesmíru. Tři ukázky z aktuální tvorby odehráli teď během živé session u nás ve studiu.

On air: Bezmocní proti ještě bezmocnějším. Spisovatel Tochman hledá v Kambodži lidskost, nachází ale trauma

Polský král reportážních knih Wojciech Tochman se vydal do Kambodži. Navštívil velká města i venkov a svým typickým lakonickým způsobem popsal v knize Kokrhání kohoutů, pláč psů současný život tamních lidí. Dělá to tak, jak je pro něj typické – v knize nepadne ani slovo navíc.

On air: Nejlepší tuzemské nahrávky roku 2022 podle Radia Wave

Těsně před koncem roku 2022 pro vás na Radiu Wave máme ještě jeden hudební žebříček. Napříč naší redakcí jsme se pídili po těch nejlepších tuzemských nahrávkách roku. Tipy od tří redaktorek a jednoho moderátora hudebního pořadu zahrnují hypnotické kolekce písní s terapeutickými účinky, zhudebněné odhodlání experimentovat i tematizování ekologické havárie.

On air: Dala jsem si za cíl najít v sobě světlo. Jak prožívají Vánoce v Česku ukrajinští uprchlíci?

Po ruské invazi v únoru opustily Ukrajinu miliony lidí, statisíce z nich uprchly do Česka. Ministerstvo vnitra jich eviduje přes 400 tisíc, to dělá z Česka jednu z nejvstřícnějších zemí. Tito uprchlíci, převážně ženy a děti, teď slaví svoje první Vánoce mimo domovinu.

On air: Pastoral Brothers: Jsme duchovní šašci, přesto vzbuzujeme důvěru. Lidi se nám svěřují i na ulici

Z vánočních oslav se někdy vytrácí křesťanské poselství o narození Ježíše Krista. Proč nad tím neskuhrat a naopak vyrazit za hranice kostela? Na to se ptala redaktorka Eva Svobodová evangelických farářů a křesťanských influencerů Jakuba Malého a Karla Müllera, kteří působí v rámci dua Pastoral Brothers. Vznikl rozhovor o Kristu, o milosrdenství křesťanství, přejídání, dárcích a konzumu.

On air: Skromnost a tvarování tradic po svém. Co chtějí dětem o Vánocích předat mladí rodiče?

Další díl ze série Minivánoce, ve které řešíme svátky z hlediska udržitelnosti, neplýtvání a šetření, se věnuje mladým rodičům do třiceti let. Proč? Vánoční svátky v sobě propojují dvě diskutovaná společenská témata – tradice a rodinu. V současnosti se o jejich významu vedou společenské pranice. A podívat se na tato témata pohledem mladých rodin není od věci.

On air: Nejlepší zahraniční desky roku 2022 podle Radia Wave

Rok 2022 v hudbě se nesl v duchu dlouho očekávaného návratu k živému vystupování. Připomněl nám, proč nám koncerty vlastně tolik chyběly. Bohužel se ale nesl také v duchu mnoha zrušených turné – někoho k tomu vedly ekonomické, někoho osobní nebo zdravotní důvody. Neutěšená situace v hudebním průmyslu ovšem nezabránila vydání spousty výrazně povedených desek. Která ze zahraničních alb řadí vybraní členové redakce Radia Wave mezi ta nejpovedenější?

On air: Na svátcích se nemá šetřit. O Vánocích si dopřávejme

Neplýtvat, přetvořit, případně zbytky někoho obdarovat. Co dělat, když nám o Vánocích hodně jídla zůstane a jak se vyhnout vyhazování? Proč bychom si právě teď měli dopřát a ne na sobě a svých blízkých šetřit, jako to často děláme v průběhu roku? A co se vlastně v Česku jedlo před kaprem s bramborovým salátem? V sérii Minivánoce, v níž představujeme různé způsoby udržitelnosti, skromnosti a minimalismu, tentokrát na téma jídlo hovoří kuchař Michal Hugo Hromas.

On air: Za hranice heslovitých afirmací. SZA i Little Simz na novinkách přináší hlavně komplexní textařství

Žebříčky nejlepších desek pro rok 2022 jsou uzavřené. Před koncem roku se ale stihla objevit dvě zásadní alba, o kterých se pravděpodobně bude diskutovat ještě dlouho. Na jedno z nich se čekalo dlouhých pět let, druhé přišlo nečekaně už po roce a čtyřech měsících po svém veleúspěšném předchůdci. Mluvíme o albu SOS od americké rapperky a zpěvačky SZA a Britce Little Simz, která překvapila s novinkou NO THANK YOU.

On air: Destilovat utrpení v něco nádherného. Písničkářka Weyes Blood září s novým albem v postcovidové tmě

Američanka Natalie Mering alias Weyes Blood pomalu stoupá z undergroundových vod do první nezávislé hudební ligy. Letošní novinka And In The Darkness, Hearts Aglow, druhý díl její plánované trilogie, reflektuje něžným, melancholickým způsobem naši emocemi vypjatou dobu.

On air: Na koncertech chceme lidi hudebně obejmout i roztančit, říkají členové domácí kapely Blue Uandi

Hudební duo Blue Uandi vstoupilo na domácí scénu v loňském roce s debutovým EP 1000 Braids. Letos na něj navázalo dvojicí nových singlů. Jejich tvorba nabízí celou paletu žánrů. „Snažíme se propojit dva světy, klubovou a posluchačskou muziku. Posluchačská je ta snová část, klubová jde víc do těla, je víc fyzická. Tyhle dvě části se snažíme skloubit. Myslím, že lidi jsou často rozděleni právě na tyhle dvě sféry. Baví nás oba tyto světy,” říká hudebník David Machovský.

On air: Nejlepší seriály roku 2022 podle Radia Wave: Velká loučení, kanibalské hody a těžké životní zkoušky

Letošní kvalitní obrazovky opanovala velká loučení. Už se nikdy nedovoláme Saulu Goodmanovi ani rodině Byrdových na břeh jezera Ozark. Alespoň Kobra čaj se i nadále bude servírovat o páté a o své osmdesátkové nostalgické playlisty nepřijdou ani fandové Stranger Things. Parket letos patřil také sériovým vrahům, kteří nepřestávají dráždit představivost tvůrců a diváků. Vystoupejte s námi po schodišti z lidských kostí k nejlepším televizním počinům roku!

On air: O adventu se nebát vstoupit do tmy, pak přijde světlo. Smysl Vánoc je v rituálech

V sérii Minivánoce se věnujeme úsporným způsobům prožívání Vánoc. Některé věci opravdu skoro nic nestojí, a to jsou tradice a rituály. Tradiční české Vánoce jsou plné drobných úkonů a hříček, které jsou zábavné, ale i hluboké co do smyslu. Hází se bačkorou, pouští lodičky, odlévá olovo, daruje jmelí. V období adventu je zase dobré chodit po tmě na malé poutě. Každé roční období má svou atmosféru a předvánoční tma nemusí být jen depresivní.

On air: Nový film A pak přišla láska… Šimona Holého chce s publikem vést dialog o vztazích a ezoterice

„Dělal jsem si rešerše od ezo šarlatánů, co dělají bizarní tripy na Bali, po důchodce, co si dají víkend na chatě v Krkonoších,“ popisuje Šimon práci na filmu, který zpracovává výsostně současné české téma, kterým je ezoterika. Film sleduje čtyři ženské postavy, které řeší manipulaci, psychologii, nenaplněné lásky nebo základní mezilidskou komunikaci. Na finální podobě příběhu i jednotlivých postav se výrazně podílely samy herečky i štáb.

On air: Je to film o dospívání i o změnách v Hongkongu, říká režisérka dokumentu Mému devatenáctiletému já

Mabel Cheung je hongkongská režisérka, která od osmdesátých let natáčí především hrané filmy. Na pražský festival Filmasia ale začátkem prosince přijela představit svůj dokumentární projekt Mému devatenáctiletému já. Je to časosběrný dokument, který natáčela deset let od roku 2011. Sleduje v něm několik studentek dívčí střední školy Jing Wa v dekádě, která byla, aspoň podle samotné režisérky, možná nejdramatičtější v celé historii Hongkongu.

On air: Slovensko je tolerantní, ale ne respektující. Dlouho jsem cítila vinu za to, kým jsem, říká Eva

Čtyřiatřicetiletá gynekoložka Eva žije v duhové rodině se svojí ženou a synem. Jak sama říká, je jednou z mála lékařek, která Slovensko neopustila kvůli zdravotnictví, ale kvůli tomu, že je queer. V posledním rozhovoru ze série Sdílení hovoří o svém vnitřním i veřejném coming outu nebo o tom, proč bylo snazší svěřit se babičce než rodičům.

On air: O devadesátkách se mluví dost, ale romský pohled na ně tady chyběl. Novinář Banga vydává novou knihu

„Když si to člověk znovu prožije, tak to nic příjemného není. Hlavně, když máte pocit, že se toho za těch 20 nebo 30 let moc nezměnilo. Někam jsme se určitě posunuli, ale ne všude,“ popisuje Patrik Banga návrat do těžších momentů svého dětství, na které vzpomíná v nové knize Skutečná cesta ven. Jeho dospívání bylo poznamenané rasovou diskriminací i policejní šikanou, ale jak sám říká, na Žižkově byl a vždycky bude doma.

On air: Pět nejlepších her roku 2022 podle Radia Wave. Vládnou jim epileptičtí upíři i pokojové rostliny

Herní rok 2022 byl především plný odkladů dlouho očekávaných titulů, ale přesto se ven dostaly kousky, které rozhodně stojí za pozornost. Vybrali jsme z nich pětici her, které s jedinou výjimkou nepocházejí z protřelých vydavatelství, ale z dílen nezávislých studií a navrch je spojuje okultní tematika a mystično.

On air: Jak prožívají svátky věřící v nevěřících rodinách? I ateisté často vnímají Vánoce duchovně

V sérii Minivánoce nabízíme pohled na svátky, které můžou být skromnější, šetrnější nebo méně opulentní. Mé prožívání Vánoc, co pro mě znamenají a jak je slavím, se výrazně změnilo, když jsem se nechala před pár lety pokřtít. Svátky s mými rodiči se nikdy nenesly v duchu konzumu a spotřebního kapitalismu, přesto mi v našich sekularizovaných Vánocích často něco chybělo. Rozhodla jsem se proto natočit reportáž o tom, jak mohou Vánoce prožívat věřící lidé v nevěřících rodinách.

On air: Deskovky roku 2022 podle Radia Wave: Šedesátkovou formulí přes hlubiny vesmíru až do Středozemě

Formulové závody jako deskovkové překvapení roku, legendární hra z prostředí Středozemě konečně v češtině, opulentní kooperativní vesmírné sci-fi ale i kreslící party hra pro větší kolektiv. Recenzenti, influenceři, sběratelé a především hráči a fanoušci deskových a karetních her vybírají osobní favority roku, které můžete brát i jako tipy na vánoční dárky.

On air: Často se nechám semlít okolím. Chtěla bych se soustředit na vlastní pocity, říká hudebnice Marjari

„První EP byla zkouška, jestli to vůbec někoho bude zajímat. Upřímně jsem tomu do té doby sama nevěřila. Hodně kamarádů mě přesvědčovalo, abych něco nahrála. Chtěli to poslouchat aspoň oni sami. Tak jsem nahrála EP Let’s Ride u Dana Šubrta. Mělo to daleko větší úspěch, než jsem čekala. Díky tomu jsem zjistila, že lidi chtějí chodit na moje koncerty, minimálně v Českých Budějovicích. Vše jsem tenkrát nahrála v jednom roce dost narychlo,“ popisuje své hudební začátky Marjari.

On air: Hodně dlužím Neapoli i Mastroiannimu. Toni Servillo o spolupráci s Paolem Sorrentinem a herectví

Herec Toni Servillo zahájil v Praze přehlídku italského filmu MittelCinemaFest. Jeho tvář je slavná z oceňovaných filmů Paola Sorrentina, se kterým pracoval šestkrát včetně oscarové Velké nádhery. Hraje ale taky ve filmech Maria Martoneho nebo Matta Garroneho a dalších svých krajanů. Servillo je navíc spoluzakladatelem divadelního spolku Teatri Uniti. Během pražského rozhovoru s nezapáleným doutníkem a s úsměvem odpovídal na otázky ohledně rolí, režisérů a rodné Neapole.

On air: Role algoritmů vzrostla, všechny sítě už je používají, říká Josef Holý z podcastu Kanárci v síti

„Máme možnost volby. Nemusíme v internetovém prostředí trávit tolik času, zejména na sociálních sítích. Na kolik ovládají algoritmy naše životy? Samozřejmě záleží člověk od člověka. Obecně se ale dá říct, že role algoritmů vzrostla. Algoritmus je masové zpracování dat a doporučování obsahu na sociálních sítích. V podstatě všechny majoritní sociální sítě nějakým způsobem obsah doporučují. To znamená, že ty mytické algoritmy používají,“ popisuje Josef Holý.

On air: Škrcení není důvod k tomu se vzdát. V MMA se bojuje do poslední rány, atraktivita je v reálnosti

Jakou historii a pověst má v Česku MMA zápasení? O jednom z fyzicky nejnáročnějších sportů, který je pro mnoho lidí u nás stále hodně kontroverzním, jsme ve studiu mluvili s filmovým recenzentem a MMA fanouškem Tomášem Stejskalem.

On air: Pervitin jako postava v knize o současném Česku. Rychlíková a Šplíchal napsali pro Alarm knihu PIKO

Po sérii reportáží na webu vychází v nakladatelství Alarm i kniha s příznačným a úderným názvem PIKO. Příběhy lidí užívajících pervitin odráží vývoj a rozšířenost této známé a dnes nelegální látky. Od předrevolučních experimentů až ke sdílení užívání na sociálních sítích nás redaktorské duo Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal zavede třeba do abstinující komunity nebo vězení.

On air: Nejlepší filmy roku 2022 podle Radia Wave: Zázrační barbaři hledají svůj kousek nebe

Závěr roku je tradičně i časem tázání: které filmy nás letos nejvíc vystřelily z bot? Který snímek byl skutečně all inclusive a vyvolal v nás pocity podobné zázraku? Který z tvůrců nám letos odemkl kinematografický Joyland a chytil nás do svých sítí jako svatý pavouk? V pestrém výběru deseti pozoruhodných titulů si podávají ruku Elvis a Batman, svět zvířat a svět lidí, Hollywood i artové čoudy. Šlukujte! Kouření ale jinak říkáme své jasné NENE!

On air: Je tu deset nejlepších knih roku 2022 podle Radia Wave! Náladu nezlepší, ale jsou skvělé

Deprese, záhrobí, alkoholismus, sociální vyloučení nebo genocida. Deset knih, které najdete ve výběru Radia Wave za rok 2022 vás sice nerozveselí ani nepohladí po duši, ale seznámí vás se skvělými texty a vydatnými čtenářskými zážitky.

On air: Měkouše, přečtené knihy a jídlo. Praktické dárky už nikoho neurazí

Letošní rok možná vánoční svátky nebudou tak štědré jako dřív, ale dávání dárků je oboustrannou radostí, o kterou je škoda se připravit. Nazrál tak čas na přehodnocení trapných ponožek a bezvýznamných marmelád pod stromečkem? Když dárky umíme vybrat tak, aby potěšily, a dokážeme se včas připravit, vykouzlíme krásné Minivánoce.

On air: Kde se sedělo nejhůř a proč. Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti mapuje historii našeho vězeňství

Mezinárodní cenu Egona Erwina Kische letos získala kniha Vězení jako zrcadlo společnosti historičky Kláry Pinerové, psycholožky Kristýny Buškové a sociálního antropologa Michala Louče. „Začali jsme se zajímat o Jáchymov v rámci spolku politictivezni.cz a zároveň jsme se všichni tři zabývali 50. lety. Ze společných diskusí vyplynulo, že výzkum vězeňství v podstatě končí rokem 1960, tak jsme si řekli, že bychom mohli společně něco vyzkoumat,“ popisuje začátky Pinerová.

On air: Jak vypadá testování na HIV? Je bezplatné, anonymní a často může zachránit život

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Od osmdesátých let minulého století se šíření viru HIV, který nemoc způsobuje, výrazně zpomalilo. I přesto se jím nakazí pár stovek Čechů ročně. Chránit se můžeme dodržováním zásad bezpečného sexu nebo pravidelným testováním.

On air: Oddělení K20 Kateřinu zachránilo. Za knihu vzpomínek z psychiatrické léčebny teď získala cenu

Letošní Národní cenu za studentský design GRAND získala autorská kniha K20 od Kateřiny Puncmannové, která vznikla jako diplomová práce na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Na 272 stranách nabízí autentický vhled na pobyt v psychiatrické léčebně. Ten je vyprávěn originální deníkovou formou. Doplněn je také odbornou vysvětlující částí knihy. Obsah doprovází osobní fotografie i malby vytvořené přímo během pobytu v léčebně.

On air: Byl jsem vnitřně homofobní a dlouho jsem s coming outem otálel, říká architekt Peter žijící ve Vídni

Peter je architekt, je mu třicet a v současnosti žije ve Vídni. V rámci série Sdílení, ve které přinášíme příběhy queer lidí ze Slovenska, se podělil o svůj příběh. Prozradil, jaké je pro gaye vyrůstat na Slovensku nebo jestli za rozhodnutím odejít nejdřív na vysokou do Prahy a potom do Vídně stál právě fakt, že je queer.

On air: Má hudba není temná, spíš melancholická. Trentemøller se na novém albu noří do hlubin paměti

Na hudební scéně se Dán Anders Trentemøller začal výrazněji prosazovat až po třicítce. Nejprve jako DJ, posléze coby autorský hudebník s eklektickým hudebním záběrem oscilujícím od postrocku až k melancholické taneční elektronice. V letošním roce vydal novou desku Memoria, která barevný rukopis autora potvrzuje. V rozhovoru se budeme bavit nejen o novém albu, ale také o způsobu skládání, vztahu k filmové hudbě nebo remixům, pro které je na hudební scéně také ceněn.

On air: Ambientní plochy i taneční elektronika. Producent badfocus vydal novou desku meditating while raving

„Název desky vyšel z období, kdy jsem hodně chodil na ravy. Měl jsem trochu psychické potíže a ventiloval jsem to tím. Uvědomil jsem si, že tam chodím, abych byl sám se sebou. Skrz hudbu, kterou tam poslouchám, tančím na ni a cítím silné basy, můžu reflektovat a žít ve svém světě. Ta muzika mi zprostředkuje zážitek, který jinak nemůžu dosáhnout,“ vysvětluje hudebník Prokop Korb aka badfocus.

On air: Věděli jsme, že karikatury sebe sama unesem, říká duo Foukal a Romanutti o svém filmu Sami doma

Do českých kin vstoupil v předvánočním čase mokumentární film na hranici home videa, který se ohlíží za pandemickým soužitím dvou přátel, hudebníka Alberta Romanuttiho a filmaře Jana Foukala. Jejich rozhovory o vztazích i běžné domácí úkony ilustrují blízké přátelství na pozadí tísnivého období, které může ve finálním sestřihu působit až komicky nebo dojemně.

On air: Vraždy rapperů vrhají světlo na mnohem rozsáhlejší společenský problém, říká novinář A. R. Shaw

Během uplynulých let zemřel tragickou smrtí nespočet rapperů. Jedním z posledních byl osmadvacetiletý Takeoff, člen americké skupiny Migos, který byl nedávno zastřelen. Tento stále častější jev uvnitř rapové kultury ve mně už dlouho rezonuje a vyvolává spoustu otázek. Ty mi na dálku zodpověděl A. R. Shaw, americký multimediální novinář a autor knihy Trap History, který je původem z Atlanty – takzvané „Mekky jižanského rapu“.

On air: BBC i po stovce stále určuje standardy světové novinařiny. Odolá ale konkurenci i politickému tlaku?

BBC slaví tento měsíc 100. výročí svého prvního vysílání. Stále etalon, nikoliv už hegemon britské politiky čelí široké mediální konkurenci a v posledním roce i tlaku britských konzervativců, kteří zvažují možnost zrušit financování BBC prostřednictvím koncesionářských poplatků. Je pravděpodobné, že se tak stane? A můžeme pak o BBC hovořit ještě jako o veřejnoprávním médiu?

On air: Hudebník Robert Kříž aka Bob Bleedy vydal svůj debut. Inspirací byl rozpad kapely i vztah s otcem

„Všechno vzniklo v létě roku 2020. Tehdy se stala spousta okolností. Jedna z nich byla rozpad kapely JayRõ, kterou jsem měl s Yashou. Pak samozřejmě covid a taky jsem opouštěl školu v Berlíně. To léto jsem trávil doma u rodičů. Byl tam trochu konflikt s tátou ohledně mé budoucnosti a dalších osobních věcí, které se nikdy nevyřešily. Roli v tom hrála i má vlastní identita. Souboj s tím, kde vězí moje subjektivní pravda,” popisuje vznik nové desky sám autor.

On air: Oběť mohla být v hlavní soutěži v Torontu, ale dali jsme přednost Benátkám, prozradil režisér Blaško

Do letošního roku hlavně seriálový režisér Michal Blaško debutuje na podzim v českých kinech celovečerním dramatem Oběť, které je příběhem dvou Ukrajinců, matky Iriny a syna Igora, žijících v Čechách. Citlivě natočený komorní snímek s aktuálním a kontroverzním tématem měl dokonce nabídku do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Torontu. „Nakonec jsme se přiklonili k Benátkám, kde jsme sice byli až v druhé hlavní soutěži, ale evropské teritorium je nám bližší.“

On air: Zvuk ve veřejném prostoru. Berlínský festival Parallels nabídl soundwalks i experimentální vlak

Diskutovat o oživování opomíjených míst a hlavně o úloze současného umění ve veřejném prostoru chce festival Parallels. Stojí za ním Galerie hlavního města Prahy, festivaly M3 Umění v prostoru a Landscape. Organizátoři na podzim připravili program celkem v pěti evropských městech. Zvuk zkoumali ve městě známém především pro svojí klubovou kulturu – v Berlíně.

On air: Každá cena nebo mezinárodní pozornost zvyšuje náklady na vaši vraždu, říká novinářka Pavla Holcová

„To jediné, co novinář má, je důvěra čtenářů, že to co tvrdí má podložené, že je to pravda,“ říká zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová. Nedávno získala Allardovu cenu, mezinárodní ocenění za prosazování lidských práv a boj proti korupci. Ceny podle ní mají několik rovin. Pro novináře, kteří jsou zaměření na organizovaný zločin, slouží jako určitá forma ochrany a zároveň dodávají kredibilitu.

On air: Nemám ráda termín coming out. Hetero lidi taky nemusí nikomu vysvětlovat, koho mají rádi, říká Nia

Nia je devětadvacetiletá provozní, která pochází z Košic a žije už devět let v Praze. V rámci série Sdílení, ve které přinášíme příběhy queer lidí ze Slovenska, se s námi podělila o své zkušenosti. Její příběh je plný podpory od bezprostředního okolí, přesto v něm ale hraje velkou roli stud a strach.

On air: Frank Ocean i Lana Del Rey. Přinášíme přehled alb, která letos slaví deset let

Deset let od vzniku letos slaví třeba druhá deska Kendricka Lamara, virální skladba Video Games od Lany Del Rey nebo album Visions, které Grimes nahrála v programu GarageBand. Na nejvýraznější hudební momenty roku 2012 vzpomínají hudební publicisté.

On air: Uprchlíky ukazuju jako lidi, odhaluji ale i svůj strach, říká autorka knihy Břehy nejsou na dohled

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava není jen o kinematografii. Letos podruhé porota na festivalu vybrala i nejlepší dokumentární knihu. Cenu si odnesla dětská zdravotní sestra Jitka Kosíková, která společně s novinářem a záchranářem Markem Uhlířem dala dohromady své deníkové zápisy z misí Lékařů bez hranic a praxe v paliativní péči. Vyšly pod názvem Břehy nejsou na dohled a porotu oslnily především osobním vhledem do uprchlické krize z roku 2015.

On air: Děti jsou cesta k dospělým, shrnuje působení ve vyloučené lokalitě Janov sociální pracovnice

Kniha Hoří chemička, něco si přej, vychází z deníku, který si psala umělkyně a sociální pracovnice Bára Bažantová během měsíčního pobytu v komunitním centru Libuše na litvínovském sídlišti Janov. „Nemít očekávání byla naše strategie. Držely jsme se toho, že to prostředí neznáme, nevěděly jsme předem, co je tam třeba. Nechtěly jsme vytvářet domněnky a kategorie bez prožité zkušenosti,“ popisuje počátek projektu antropoložka Lenka Podroužek Polčová.

On air: Neslyšíme opakovaná varování. S bolivijským režisérem o filmu Utama a klimatické krizi

Bolivijský režisér Alejandro Loayza Grisi osobně uvedl v Česku svůj film Utama, který vypráví o stárnoucí dvojici kečuánských indiánů, v jejichž regionu dochází voda a sucho ohrožuje tamější život.

On air: Nejde se vrátit zpátky a něco se musí změnit. Proč kapely ruší jedno turné za druhým?

„Už před covidem byl hudební průmysl neúprosný a jeho nastavení pro umělce a umělkyně na hranici žitelnosti, teď je to ale ještě horší,“ shodují se redaktorky Aneta Martínková a Hana Řičicová. Neminul snad jediný den, kdy by na sociálních sítích nezaznamenaly, že některá z kapel nebo hudebnic ruší světové tour. Někoho k tomu vedly ekonomické, někoho osobní či zdravotní důvody. Jak hudební scénu a vystupování poznamenala pandemie? Můžeme se s chozením na koncerty rozloučit?

On air: Důležitá je radost z výsledku. Martin Kyšperský a Aleš Pilgr vydávají první společné album

V kapele Květy spolu hrají už dvě dekády. Teď vydávají na labelu Polí5 Martin Kyšperský a Aleš Pilgr první společné album příznačně nazvané Duo. „Vylouplo se to samo. Už dřív jsme občas hrávali ve dvou, a když byli druzí dva členové Květů zaneprázdnění kapelou Mucha, začali jsme se znovu scházet a zkusili obměnit repertoár,“ shrnuje Aleš pohnutky pro vznik desky. „A taky tvoje žena odjela na týden na soustředění, takže jsme na to měli čas,“ dodává se smíchem Martin.

On air: Symbol demokracie a sametové revoluce. Dokáže Marta Kubišová oslovovat i nejmladší generaci?

Zpěvačka, disidentka a bývalá mluvčí Charty 77 slaví 1. listopadu 80. narozeniny. Marta Kubišová se začala angažovat během pražského jara v roce 1968, kdy nazpívala i patrně svou neznámější píseň. Příchod vojsk Varšavské smlouvy ukončil nejen obrodný proces v Československu a naději na změnu, ale také pěveckou kariéru tehdy slavné zpěvačky.

On air: Vražda v klubu Tepláreň se často bagatelizuje. Jedná se o teroristický útok, říká socioložka

Útok v bratislavském klubu Tepláreň, při němž 19letý muž zavraždil dva mladé lidi, i po více než týdnu budí celou řadu otázek. Jaký je politický kontext celého útoku? A souvisí spolu neonacistický terorismus a každodenní homofobie posvěcená často ze strany slovenský politiků?

On air: Vymyšlená slova a experimentální zvuk. Hudebnice Josefina Dusk letos vydala druhé EP

Hudebnice Josefína Dušková aka Josefina Dusk vydala letos v srpnu druhé EP Šklabuník (My Jellyfish). Nabízí na něm kombinaci experimentální elektroniky a synth popu se špetkou industriálního zvuku nebo vlivu Skandinávie. Vystudovala divadlo, dnes by se ale ráda naplno věnovala hudbě. Ve vysílání Radia Wave uspěla již v minulém roce, když se umístila na druhém místě v hitparádě neobjevených Startér.

On air: Sexuální terapie i temná kapitola feminismu. Pornofilm Hluboké hrdlo slaví padesát let

Klasický pornofilm Hluboké hrdlo patří k nejdůležitějším snímkům, které letos slaví padesát let od svého vzniku – ať chceme, nebo ne. Komediální příběh o ženě s klitorisem v krku se stal kulturním fenoménem a pravděpodobně nejvýdělečnějším filmem všech dob. Důležitý přitom nebyl jen pro vývoj porna, ale i feministického hnutí.

On air: Katolická církev umí obejmout, ale ne každému je to sevření příjemné, říká Ján

V následujících týdnech nabídne Radio Wave sérii Sdílení věnovanou queer lidem ze Slovenska. V prvním díle promluvil Tomáš, další příběh sdílí muž, kterému pro účely tohoto rozhovoru říkáme Ján. Vyrůstal na malé slovenské vesnici v přísně katolické rodině a náboženství později i sám učil. O své identitě začal ale pořádně přemýšlet až po třicítce. Je na slovenské vesnici místo pro diverzitu? A je katolická církev ze své podstaty skutečně milující a přijímající vůči všem?

On air: Jeden den jsi největší star, další hraješ pro 20 dětí, říká Orion k dokumentu PSH Nekonečný příběh

Celovečerní dokument o Penerech strýčka Homeboye, který už stihl získat diváckou cenu na 56. ročníku MFF Karlovy Vary, vstupuje 27. října do kin. Radio Wave navštívili Petr Cífka, autor námětu a scénáře, a Michal Opletal aka Orion, zakládající člen PSH.

On air: Uvědomuji si svá privilegia, série ale není o mně, říká Linda Bartošová. Na Radiu Wave začíná Krása

„To téma je obrovské. Nejen pro mě, ale pro spoustu dalších žen, které třeba konvenčním standardům krásy tolik nevyhovují. A je to pro ně – pro ty, kterým od dětství všichni opakují, jak jsou krásné, i pro ty, které o tom neustále pochybují. Zkrátka pro všechny.“ Na Radiu Wave začíná 1. listopadu podcastová série Lindy Bartošové Krása o těch, kterým nevyhovuje stereotypní pojetí ideálního ženského vzhledu.

On air: Je čas všechny své pocity vykřičet, říká v rozhovoru kapela Yeah Yeah Yeahs

Téměř dekádu nechalo trio Yeah Yeah Yeahs čekat své fanoušky, než jim naservírovalo novou hudební potravu. Tu obsahuje čerstvě vydaná deska Cool It Down, která vrací Američany ihned do centra dění. Pavel Zelinka se v rozhovoru s ústředí dvojicí kapely nevyhne dlouhé pauze v jejím fungování, zásadním impulzům vedoucím k návratu na scénu ani výjimečné kontinuální spolupráci s producentem Davem Sitekem.

On air: Když jsem se před mámou vyoutoval, opila se jako nikdy předtím, říká osmadvacetiletý Tomáš

Posluchačům Radia Wave bude v následujících týdnech dělat společnost nová série Sdílení, ve které přibližujeme životy členů LGBTI+ komunity na Slovensku. Jako první svůj příběh sdílel Tomáš, osmadvacetiletý stylista, který pochází z Košic a už sedm let žije v Praze. Zasáhla do jeho života nějak homofobie? Našel po coming outu podporu mezi svými blízkými? A proč odešel z rodné země?

On air: Měli bychom vědět, co si politici myslí o felaci, říká youtuber Jan Špaček

Natáčí politické reportáže na Youtube, ale jde na to trošku jinak. Youtuber Jan Špaček s ex-ministrem Karlem Havlíčkem řešil felaci místo inflace, bývalého premiéra Andreje Babiše přirovnal k Václavu Havlovi, ale dokázal vyvést z míry i politiky z koalice SPOLU. Demonstrujících na Václavském náměstí se pak ptal třeba na to, jak by Ježíš vyřešil energetickou krizi.

On air: Ballroom je zábava i safe space. V Praze se sešla taneční vogue scéna z celé Evropy

15. října se v pražském klubu Fuchs 2 konal Kiki House of Ambitchious ball. Taneční vogue scéna, obohacená o kategorie postavené na sexappealu, módě, dost netradiční gymnastice nebo charismatu, přilákala milovníky a milovnice zábavy, flitrů a svobodného projevu. „Každej tu může bejt sám sebou,“ říká jeden z účastníků, tedy walkerů, o komunitní přehlídce, která má své kořeny v 70. letech v New Yorku.

On air: Politická kritika umění není zlo, jen v Česku nemá tradici. Literární teoretičky o Pozadí událostí

Česká televize zahájila podzimní sezonu dvěma seriály, které vzbudily vášnivou veřejnou diskuzi. Prvním byla čtyřdílná minisérie z univerzitního prostředí nazvaná Pozadí událostí, druhým webový seriál Pět let. Projekty tematizovaly sexuální násilí a rozpoutaly diskuze o tom, na kolik spojovat umění s realitou a s jeho autory. Proč se v současnosti tolik přeme o to, jak vykládat populární kulturu? Je v pořádku do toho tahat politiku? A sledujeme na tomto poli generační spor?

On air: Jen 60 % Čechů správně nakládá s informacemi o svém zdraví, pomoci má nová aplikace Preventivka

Nezisková organizace Loono již osm let vzdělává veřejnost v oblasti reprodukčního či duševního zdraví a v prevenci onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Nově teď přicházejí s mobilní aplikací Preventivka, která má pomoci s péčí a prevencí v oblasti zdraví. Pohlídá vám termíny preventivních prohlídek, nabídne databázi lékařů napříč republikou nebo zprostředkuje návod pro správné samovyšetření prsou, varlat či kůže.

On air: Víc než dozorkyně v lágru vás zraní vlastní matka. David Grossman vypráví jedno rodinné trauma

Cenami ověnčeného izraelského spisovatele Davida Grossmana čeští čtenáři znají hlavně díky románu Přijde kůň do baru. V něm ukázal, že je mistr velkého vyprávění malých rodinných dramat. Teď přichází na český trh s románem Život si se mnou zahrává. V něm se pustil do částečně fikční rekonstrukce života významné ženy jugoslávských dějin Evy Panićové. Byť je její život sám o sobě námětem na thriller, love story i tragédii v jednom, výsledek autorova snažení je poněkud nejistý.

On air: Nejvíc mě baví rozbíjet humorem manipulativní marketing, říká Mikýř, poutník českého internetu

„Bavilo mě kombinovat zprávařský formát s úplně absurdním humorem,“ říká Martin Mikyska o vývoji svého pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem. Na videa, která se snaží rozebrat na součástky bizarní kauzy i obchodní manévry českého online světa, se dívá proměnlivé spektrum veřejnosti. Podle Mikýře to záleží na zvoleném tématu.

On air: Svět hudby dokáže být divný. Spolupráci s rodinou si užívám, říká britská hudebnice Nilüfer Yanya

„Nilüfer Yanya přináší na Painless krásně nedokonalý pop. Otevřenější a temnější než debut.“ Tak zní titulek recenze nové desky sedmadvacetileté britské hudebnice, kterou jsme vám na Radiu Wave přinesli letos v březnu. Ještě předtím, než se Nilüfer Yanya představí 22. října živě v pražském klubu Rock Café, zeptali jsme se jí v rozhovoru na nové album, výhody a nevýhody spolupracování s vlastní rodinou nebo popandemický návrat ke koncertování.

On air: Humor je jen další druh lásky, říká herec Marsell Bendig

V novém filmu BANGER. Adama Sedláka ztvárnil herec, zpěvák a youtuber Marsell Bendig jednu z hlavních rolí – hudebního producenta Láďu, který rád zkouší různé drogy. Jak nicméně sám říká, nejdůležitějším rysem postavy nejsou drogové experimenty, ale skutečnost, že je dobrý kamarád. Co pro Marsella znamená přátelství? Vnímá své veřejné působení jako role modelling pro romské děti a mladé lidi? A jak důležitý je pro něj humor, který s bratrem Janem rozvíjí na youtubovém kanálu?

On air: I bílí rappeři stárnou. Eminem slaví padesátiny

Eminem, vlastním jménem Marshall Mathers, je dnes už ve světě rapu legendou. Jeho cesta za slávou ale nebyla vůbec jednoduchá. Po neúspěchu první desky vytvořil svoje alter ego Slim Shady a pod křídla si ho vzal slavný producent Dr. Dre. Pak už jeho cesta na vrchol nabrala raketovou rychlost. Získal 15 cen Grammy, Oscara, prodal miliony alb a významná rapová jména ho dodnes řadí mezi nejlepší MCs všech dob.