Ostrava – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Pardubický zámek má nový návštěvnický okruh. Vypráví příběh nejslavnějších majitelů Pernštejnů

Na zámku v Pardubicích otevřeli zbrusu nový návštěvnický okruh. Expozice s názvem „Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách“ vypráví příběh nejslavnějších majitelů pardubického zámku. Tím podstatným zůstává prohlídka unikátních renesančních maleb, ale nově je možné se dostat i do míst, která byla dříve nepřístupná, třeba do historické ledárny.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Kostel sv. Jakuba v Církvici patří mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech

Osada Jakub v obci Církvice na Kutnohorsku ve Středočeském kraji pravděpodobně kdysi stála na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. To by vysvětlovalo velkolepě pojatou románskou architekturu zdejšího kostela sv. Jakuba. Vzácně zachovalou románskou stavbu nově oživuje opravená a zpřístupněná věž i nově otevřená expozice.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Nedaleko hradu Valdštejna na Hruboskalsku v Českém ráji stával skalní hrad Kavčiny

V Českém ráji se nachází spousta stop po dřívějším osídlení. Od jeskyní pravěkých lidí, přes keltská a slovanská hradiště až po středověká sídla. Kdo by neznal Trosky, Hrubou Skálu nebo Valdštejn. Kromě nich stávala na skalách řada dalších dřevěných staveb. Ne každou je možné považovat za hrad, někdy šlo jen o příbytky dřevařů, ptáčníků či obranné hlásky. To ale neplatí o Kavčinách, pozůstatku skalního hradu v těsném sousedství hradu Valdštejna.

Ostrava – Český rozhlas Sousedé: Německé obce se těžce vypořádávají se stoupajícími cenami energií. Letecké eso Julius Arigi

Obecně prospěšná společnost Bohemia Troppau letos slaví 30. výročí svého založení. Připomeneme si ji v repríze loňského rozhovoru. Povíme si také o tom, jak se německé obce vyrovnávají s vysokými cenami energií.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Přírodní rezervaci Království nedaleko Olomouce vládne pět set let starý dub jménem Král

I v intenzivně zemědělsky a průmyslově využívané krajině kolem Olomouce je stále možné najít zelené ostrovy téměř panenské přírody, kde rostou chráněné druhy rostlin a žijí významní a kriticky ohrožení živočichové. Jedním z nich je přírodní rezervace Království nacházející se mezi Grygovem, Krčmaní, Majetínem a tokem potoka Morávky, který je historickým ramenem řeky Moravy.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Jan Smekal se ve své fotografické knize snaží Frýdek-Místek ukázat takový, jaký opravdu je

Fotografu Janu Smekalovi před pár dny vyšla jeho autorská kniha s názvem Frýdek-Místek, tady jsem doma. Snaží se v ní ukázat dvojměstí takové, jakým opravdu je. Poslechněte si rozhovor o zážitcích z více než dvouletého dokumentování.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Radmila Zvěrná je keramička s láskou ke zvířatům a příjmením, které je jediné na světě

Veselé postavičky, barevné květináče, drobná zvířátka i krmítko. Vkusná keramika dokáže z nudného koutu zahrady udělat kouzelný kus země. Přesně takovou keramiku vyrábí ve své dílně Radmila Zvěrná z Fryčovic.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Perninské rašeliniště málem zdevastovala těžba. Dnes je chráněnou přírodní památkou

Pernink je malá obec v Krušných horách v Karlovarském kraji. Vznikla v 16. století jako hornické město, protože okolí bylo bohaté na naleziště stříbra, cínu i železa. Z nedalekých vřesovišť se zase těžila rašelina. V roce 2015 bylo rašeliniště u Perninku prohlášeno za evropsky významnou lokalitu. Dnes je možné přírodní památku, kde se znovu tvoří rašelina, navštívit.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Svět jednorukého Stanislava Filipa z Karviné je barevný, hravý a veselý

Středeční chvilka hravé poezie. Tak bychom s nadsázkou mohli popsat naše setkání s řezbářem Stanislavem Filipem z Karviné, který rád píše básně a vydal několik knížek.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Dominik Duka: Historicky vznikla česká státnost jako souběh Velké Moravy a Čech

Česko slaví nejmladší státní svátek Den české státnosti a připomíná si smrt svatého Václava. Významný den je to i pro kardinála Dominika Duku, který v rozhovoru s Alex přibližuje život a dobu našeho asi nejvýznamnějšího světce.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Granátové šperky své milované Ulrice ve skutečnosti Goethe nedal. Darem z lásky přesto byly

Legenda praví, že skvostnou soupravu šperků z českých granátů daroval Ulrice von Levetzow dvaasedmdesátiletý věhlasný básník Johann Wolfgang Goethe, okouzlený půvabem tehdy sedmnáctileté dívky. Skutečnost je ale poněkud jiná. I když i v tomto případě šlo o dar z lásky.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: S Jiřím Mikou se vydáme na sváteční procházku Ostravou, Prahou i Vídní

To všechno jsou místa, kde náš host coby architekt působí. S Jiřím Mikou jsme mluvili o tom, jak se města vyvíjejí, jak je třeba zacházet s jejich vylidňováním, i o tom, jak lidé v různých místech světa vnímají potřebu slunce.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Zadumaná místa u Zátluckých rybníků inspirovala Erbena. Najdete tu klid, romantiku i dávné příběhy

Přibližně čtyři kilometry západně od Dvora Králové nad Labem se v lese nachází soustava Zátluckých rybníků. Sice nejsou tak rozsáhlé jako ty jihočeské, ale nabízejí zadumanou krásu a dávné příběhy. U Zátluckých rybníků není těžké si představit vodníka ze sbírky Kytice. Právě tam se totiž Karel Jaromír Erben inspiroval při psaní svých balad.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Sagvan Tofi: Z rebela úspěšným producentem. Motivovalo mě, že mě podceňovali

Filmy Vítr v Kapse a Kamarád do deště z něj udělaly v 80. letech hvězdu. Dlouho platil za rebela. „Dvojku z chování jsem měl hned v 1. třídě.“ Dnes píše úspěšné muzikály, ale prosadit je nebylo snadné.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Buchlov patří mezi nejstarší a nejzachovalejší královské hrady. Nikdy nebyl zcela dobyt

Hrad Buchlov stojí na stejnojmenném kopci nad Buchlovicemi v pohoří Chřiby ve Zlínském kraji. Cenný je především svou zachovalou architekturou. Byl vystavěn v první polovině 13. století a patří tak mezi nejstarší královské hrady v Česku. Buchlov odolával obléhání a nikdy nebyl zcela dobyt. Do podoby, jakou má nyní, byl přestavěn v renesanci.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Tereza Bebarová: Pepa Maršálek mě naučil, že péct se musí hlavně s láskou

Herečka a dabérka, která byla 15 let hvězdou seriálu Ulice, z něj nakonec musela nedobrovolně odejít. Dostala ale další velkou příležitost a stala se moderátorkou kulinářské soutěže Peče celá země.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Kompletní vybavení vojenského pěchotního srubu uvidíte v Areálu československého opevnění v Šatově

Vojenských bunkrů a opevnění lze v naší republice spatřit mnoho. Jeden výjimečný se nachází v Šatově u Znojma nedaleko rakouských hranic. Jde o pěchotní srub MJ-S3 Zahrada ve správě Technického muzea v Brně, který je kompletně vybaven zbraněmi i příslušenstvím tak, jak v 80. letech sloužil armádě. Návštěvníci tak mají příležitost poznat veškeré detaily, které byly nezbytné pro fungování této vojenské stavby.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Zámecký statek v Újezdě nade Mží nabízí výstavy i procházku mezi domácími i exotickými zvířaty

Jan a Jarmila Slepičkovi skupovali zámek v Újezdě nade Mží v okrese Plzeň-sever postupně od roku 1993 až do roku 2015. V současnosti zde turisté mohou absolvovat prohlídku interiéru zámku s různými výstavami a především pak prohlídku zámeckého statku, kde jistě zaplesá srdce jak malých, tak i velkých návštěvníků.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: V Muzeu meteoritů ve Frýdku-Místku vás nechají některé vesmírné kameny dokonce i osahat

Co je tektit? Proč má vltavín zelenkavou barvu? A proč vůbec z vesmíru padají na Zemi meteority? To všechno se dozvíte v nově vzniklém Muzeu meteoritů ve Frýdku-Místku v Moravskoslezském kraji. Najdete ho na místeckém náměstí Svobody a na kosmické „kameny“ si v něm můžete i sáhnout.

Ostrava – Český rozhlas Bezpečný průvodce džunglí zločinu: Zpronevěra dědictví. Co se stane, když vyberete zesnulému úspory ještě před dědickým řízením

Seznámíme vás s případem mladé ženy, která po smrti své matky vybrala z banky její úspory, i když dědické řízení za účasti notáře zatím vůbec neproběhlo. A nás zajímalo do jakých problémů se může dostat do té doby bezúhonný pozůstalý.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Vojanovy sady na Malé Straně patří k nejhezčím a také nejstarším pražským zahradám

Vojanovy sady na Malé Straně se řadí mezi rozlohou nejmenší, ale zároveň nejhezčí pražské zahrady. Přestože se nacházejí v úplném centru historické Prahy, vysoká zástavba domů a zdí sem hluk velkoměsta nepustí. Návštěvníky čeká ticho a klid, pávi, ovoce na stromech a zajímavá architektura.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Podnikatel Radim Jančura: Do politiky bych nešel. Když se člověku daří, má velkou míru svobody

Radim Jančura provozuje známé žluté autobusy a vlaky a nedávno se z něj stal hoteliér. „Přemýšlel jsem, jak provozovat hotel levně a aby byl šťastný zaměstnanec. Takže pracovní doba je 6,5 hodiny a pivo za 2 eura.“

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Jak se žije s trojčaty. Setkání s Michaelou Kropovou

Když mi před třemi lety doktor řekl, že čekám trojčata, hodinu v kuse jsem plakala, přiznává mj. v otevřeném rozhovoru maminka pěti dětí Michaela Kropová. Profesí zdravotní sestra nakonec nečekanou situaci zvládla a dnes už se hlavně raduje z početné rodiny.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Virtuální realita není jen pro mladé. Pomáhá také seniorům v rehabilitačním tréninku

Paměť, soustředění, logické myšlení, prostorová orientace. To vše můžeme vylepšovat díky kognitivní rehabilitaci. Trénovat poznávací funkce mozku potřebuje celé spektrum lidí, například po mozkových cévních příhodách, úrazech hlavy nebo počínající demenci.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Textař Jan Krůta: Nebyl mi dán krásný hlas, tak píšu texty a knihy

Na kontě má 1350 textů, které zpívaly a stále zpívají přední české hvězdy. Kromě toho ale píše i pro děti, a ač ve škole nenáviděl dějepis, napsal historickou trilogii. „Byla nuda drtit se tolik letopočtů, chtěl jsem napsat něco pro obyčejné hlavy.“

Ostrava – Český rozhlas Výlety: V Komni bývalo svého času až dvě stě zvěrokleštičů. Zaniklé řemeslo představuje tamní expozice

Pokud jste někdy zaslechli o Komni na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, bylo to možná proto, že se uvádí jako jedno z možných rodišť Jana Amose Komenského. Vesnice roku 2011, která leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, je zajímavá i pro něco jiného. V Komni bylo velké množství zvěrokleštičů. Na přelomu 19. a 20. století, kdy v obci žilo asi 1 200 obyvatel, z nich bylo 200 zvěrokleštičů.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Senioři se vracejí po prázdninách do svých klubů a komunitních center

Kurz počítačové gramotnosti, ale také výuka angličtiny, lekce cvičení, tvořivé dílny a Senior gymnázium. Na to vše opět dříve narozené v Ostravě-Porubě po prázdninách zve Komunitní centrum Archa, kam společně nahlédneme.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Jakub Smolík: Mám rád kontakt s lidmi, proto radši objíždím kulturáky, než bych zpíval v muzikálu

Na kontě má hity jako Říkej mi táto, Jen blázen žárlí nebo Až se Ti jednou bude zdát, s kterým debutoval. „Petr Hannig měl pro mě původně připravenou písničku Mihne se Linda křižovatkou a chtěl, abych tvořil duo s Lucií Bílou.“

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Na hradě v Ledči nad Sázavou mají přes tisícovku plyšových medvídků. Přidat můžete i toho svého

Plyšový medvěd je určitě jedna z nejoblíbenějších hraček, která má dlouhou historii. Jeden z nejznámějších medvídků, Teddy, vznikl díky americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi. Na hradě v Ledči nad Sázavou na Vysočině zaplnili medvídci všech barev, tvarů a velikostí hned několik místností.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Ve Světě techniky začínal jako student brigádník, dnes šéfuje Divadlu vědy

Devětadvacetiletý Jan Pazdera je šéfem Divadla vědy ve Světě techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Je taky animátorem, což znamená, že návštěvníkům umí naservírovat spoustu poučení a zajímavých informací ze světa vědy zábavnou formou.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Liberecká výšina připomíná středověký hrad. Z pětiboké věže je zajímavý výhled nejen na Liberec

Liberec se může pochlubit řadou zajímavých staveb. Od Ještědu, kde stojí hotel a vysílač, přes novorenesanční radnici, zámek, severočeské muzeum, městské lázně až po Lidové sady. Norimberští architekti Lidových sadů Josef Schmitz a Jakob Schmeissner se podíleli i na nedaleké stavbě Liberecké výšiny. Výletní restaurace s rozhlednou byly inspirované středověkými německými hrady.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Jóga jako životní způsob. Setkání s Lenkou Ježovou

Lenka Ježová, dlouholetá lektorka jógy. Józe se začala věnovat, když opustila svět módy a modelingu. Rozhovor je o umění udělat v životě změnu, o cvičení jako životním způsobu, i o módě.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Jan Lipina, autor myšlenky Galerijní ulice v Jistebníku, má sedmdesát

Fotograf Jan Lipina, autor myšlenky Galerijní ulice v Jistebníku a pořadatel výtvarných sympózií oslavil své životní jubileum retrospektivní výstavou fotografií s názvem Kniha, která nevyšla. Natáčeli jsme na vernisáži.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: V Kadani najdete Katovu uličku, která je nejužší v celém Česku. Protější radniční věž zdobí krabi

Katova ulička na Mírovém náměstí v Kadani v Ústeckém kraji je zapsaná agenturou Dobrý den v Pelhřimově jako nejužší ulička v Česku. Je dlouhá 51 metrů a v nejužším místě měří pouhých 66 centimetrů. Podle pověsti jí procházel kat na popraviště. Jiná pověst vypráví o jeptišce, která byla za své hříchy zazděna ve zdi Katovy uličky a dodnes v okolí spolu s katem Ignácem straší.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Skály, zřícenina hradu i oblíbený výletní hostinec. Vrch Rabštejn láká turisty i horolezce

Rozlehlá mýtina v lese s horskou chatou, místo dobře přístupné po turistické trase ze sedla Skřítek, skály oblíbené turisty i horolezci a zřícenina menšího středověkého, později rozšířeného hradu. To je vrch jménem Rabštejn na Šumpersku v Olomouckém kraji.

Ostrava – Český rozhlas Sousedé: Kreativní Sasko se představilo v Praze. Hans Bauer, čestný občan města Augsburgu

Kreativní Sasko bylo motto letního festivalu, který se minulý pátek a sobotu konal v saské styčné kanceláři v Praze. Návštěvníkům kancelář společně s obcemi, vysokými školami a veřejnou správou představila malé firmy, dílny a jejich výrobky.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Přírodní park Orlice ukrývá meandry i slepá ramena. Můžete do něj pěšky, v kanoi i na kole

Z kanoe, pěšky i ze sedla kola můžete obdivovat Přírodní park Orlice v Královéhradeckém kraji. Na východním okraji Hradce Králové byl park založen v roce 1996 podél toků Divoké a Tiché Orlice. Jeho rozloha je přes sto kilometrů čtverečních. My vás provedeme trasou v blízkosti Bělče nad Orlicí a Krňovic.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Tereza Tara se filmu Let viny vydává na cestu sebepoznání, aby uzdravila své ledviny

Režisérka Tereza Tara. Tato ostravská rodačka se ve svém novém celovečerním filmu Let viny vydává na cestu sebepoznání, aby uzdravila své nemocné ledviny. Velmi osobní a sugestivní snímek, ve kterém odkrývá své soukromí, bude mít zanedlouho premiéru v kinech.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Jak se žije s pětiletým autistou a o koncertu na podporu jeho vývoje

Když se Vítek před pěti lety narodil, byl krásné zdravé miminko. Když mu ale byl rok a půl, jeho matka Kateřina Samková, zneklidněla. Vítek přestal žvatlat a uzavřel se do svého světa. Po letech vyšetření už je jasné, že trpí autismem spojeným s jistou formou retardace.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada je svého druhu nejstarším muzeem vůbec

Druhý zářijový týden roku 2022 oslavilo Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, které najdete na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, 180. narozeniny. Unikátní je přitom nejen doba existence muzea, ale i jeho náplň. Možná jste tam už někdy byli a vybavíte si třeba nábytek z paroží, vycpané vlky, medvědy, buvoly a mnoho dalších exponátů.

Ostrava – Český rozhlas Lékárna: Atopický ekzém, odborně atopická dermatitida, patří mezi celoživotní onemocnění týkající se porušené vnější vrstvy pokožky

Potíže jsou chronické a recidivující. Jak umí medicína trable se svědivou kůží zmírnit a s čím vším se pacienti potýkají? Lékařka Monika Hudymačová ze Slezské nemocnice Opava odpoví i na vaše otázky – volejte 596112266. Moderuje Petra Štrymplová.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Ludmila Bielá z Frýdku-Místku je stále velmi činorodá a úspěšná dáma

Úspěšná, sympatická a činorodá dáma. To je pětasedmdesátiletá Ludmila Bielá z Frýdku-Místku. Studuje, trénuje paměť, úspěšně zvládá měřit síly v seniorské soutěži a taky umí zajímavě vyprávět třeba o svém dětství a mládí.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Bečovská botanická zahrada je zapomenutý klenot krajinářské architektury. Říká se jí druhé Průhonice

Město Bečov nad Teplou na Karlovarsku je známé především díky zdejšímu hradnímu a zámeckému komplexu a také druhé nejvýznamnější české šperkařské památce – relikviáři sv. Maura. Za prohlídku tam ale stojí více míst. Minout byste rozhodně neměli místní botanickou zahradu.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Enviromentální témata profesně i zájmově po celém světě. Setkání s Terezou Paškovou

Tereza Pašková má blízko k enviromentálním tématům. Mořské biologie, stanice netopýrů, změny klimatu i mobilního planetária – to všechno zahrnuje její profese i zájmy. Díky tomu cestuje po světě, poznává mnohá místa i lidí a taky fotografuje.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: V Cyrilometodějském centru ve Starém Městě se můžete dotknout archeologických nálezů

Poslechnout si velkomoravský chorál, zažít bouřku na posvátném místě, nebo si moct sáhnout na archeologické nálezy. To všechno je možné v novém Cyrilometodějském centru, které navazuje na Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Nové expozice přibližují dobu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: V okolí fulneckého zámku najdeme pozůstatky někdejší panské obory

Zámek ve Fulneku na Novojičínsku sice není přístupný veřejnosti, nicméně jeho bezprostřední okolí je oblíbeným cílem turistických vycházek. Jde vlastně o někdejší panskou oboru. O jejích pozůstatcích možná nevědí ani mnozí místní.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Miloš Skalka: Měl jsem osvícené rodiče, na angličtinu mě dali už v pěti letech

Jeden z prvních českých diskžokejů proslul sloganem Ostrý obraz a dobrý zvuk a na tehdejší dobu výbornou angličtinou. Rozhovory vedl třeba s Paulem McCartneym nebo Rayem Charlesem.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Les nad přehradou Seč ukrývá romantickou zříceninu. Výhled z hradu Oheb vás překvapí

Sečská přehrada je největší vodní plocha Pardubického kraje a velmi oblíbené turistické místo. Užít si tam můžete krásnou přírodu, výhledy, kempování, několik pláží a také trochu historické romantiky, když budete chtít. Na skalním ostrohu nad přehradou se totiž nachází zřícenina hradu Oheb, odkud je navíc jeden z nejkrásnějších pohledů na Sečskou přehradu.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Ve světě dětí, psů a hudby. Setkání s Martou Vaculíkovou

Marta Vaculíková je členkou ostravské Janáčkovy filharmonie, ale momentálně je na mateřské dovolené. Tu si zpestřila koníčkem – ze svého domu udělala psí hotel a školku. Se psy taky cvičí agility a roste s nimi prakticky už od dětství. Jak se jí žije ve světě dětí, psů a hudby?

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Národní technické muzeum dokumentuje vývoj mnoha technických oborů. Dopravní expozici vévodí Hrboun

Národní technické muzeum v Praze na Letné bylo založeno v roce 1908. Od té doby tam shromáždili rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu na našem území. Dějiny technického důvtipu si můžete prohlédnout ve 14 expozicích, od architektury, přes astronomii, techniku v domácnosti, měření času, hornictví a hutnictví, až třeba po televizní studio.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Náš hudební redaktor Václav Bělohlavý vysílá v ostravském rozhlase právě 50 let

Ostravský rozhlasový archiv opečovává dlouhou řadu pořadů, které připravoval náš kolega Václav Bělohlavý. Jako redaktor nastoupil do rozhlasu v roce 1972 a letos tak slavil 1. září padesátiny své práce u nás.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Loretu v Boru zdobí nádherné malby na klenbách v ambitech. Zobrazují světce i české patrony

Ve městě Boru na Tachovsku v Plzeňském kraji stojí nedaleko tamního zámku loretánská kaple – Santa Casa z roku 1668. Nachází se přímo u hlavní silnice a po domluvě s průvodci zámku je možné ji navštívit.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Na festivalu Inspirace v přírodních vědách se učitelé znovu stávají žáky

Spolupráce, zájem o věc, propojování a vlastní bádání. To byla nejčastěji slova, která slyšeli pedagogové na festivalu Inspirace v přírodních vědách. Ten se konal minulý týden ve Frýdku-Místku.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Zázračná skleněná zahrada v Kunraticích u Cvikova nabízí přehlídku křehké krásy

Liberecký kraj můžeme bez obav nazvat krajem skla. Ručně tvarované výrobky mistrů sklářů se rodí v Českém ráji, Krkonoších, Jizerských i Lužických horách. A právě na okraji Lužických hor se nachází Kunratice u Cvikova, kde tvoří jeden z nejvýznamnějších českých sklářů Jiří Pačinek.

Ostrava – Český rozhlas Bezpečný průvodce džunglí zločinu: Nebezpečí, která číhají na děti cestou do školy

Děti patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Nemají odhad jako dospělí, a tak vběhnou na silnici, protože si myslí, že to ještě stihnou. Hrozí jim ale více nebezpečí, to když je někdo cestou do školy i ze školy někdo ohrožuje, sleduje, pronásleduje. Jak dětem vysvětlit, co mají dělat, aby přišly ze školy zdraví, tak na to se zaměříme dnes.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Jediný větrný mlýn holandského typu na Moravě stojí v Kuželově na Veselsku

Unikátní technická památka zdobí hlavní hřeben Bílých Karpat nad jihomoravským Kuželovem. Větrný mlýn byl postaven v roce 1842 a díky zdařilé rekonstrukci je dodnes funkční. Zároveň je jediným mlýnem holandského typu na Moravě. V současnosti je ve správě Technického muzea v Brně. Návštěvníky seznamuje nejen s mlynářským řemeslem, ale také s lidovým životem horňácké oblasti Moravského Slovácka.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Horolezecký prvovýstup na Masherbrum Tomáši Petrečkovi nevyšel kvůli bolesti zubů

Tomáš Petreček se o prázdninách pokusil o horolezecký prvovýstup na 7821 metrů vysokou horu Masherbrum. Kvůli silné bolesti zubů ale musel výpravu opustit a z výšky 5200 m n. m. se vrátit do základního tábora. Vyprávět bude o svých pocitech i o nové knize, která přibližuje jeho sportovní a lezeckou kariéru.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Za Seniorským vícebojem v Bílovci stojí Anna Římanová. Aktivní ženu ocenilo i město

Cena města Bílovce. To je ocenění, které letos dostala za svou organizační práci i pomoc druhým bývalá dlouholetá učitelka a vychovatelka Anna Římanová. Mnozí ji z poslední doby znají také jako předsedkyni Svazu tělesně postižených v Bílovci a autorku Seniorského víceboje. O tom, co vše v Bílovci společně podnikají, vymýšlejí a tvoří, uslyšíte v našem rozhovoru.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Ve Velkém Meziříčí uvidíte díla tří generací Kodetů. Emanuel, Jan a Kristián tam mají své muzeum

Ve Velkém Meziříčí na Vysočině našel se svou rodinou útočiště malíř Kristián Kodet. Koupil velký dům v centru města a zřídil v něm muzeum tří generací výtvarníků Kodetů. V expozici tak návštěvníci kromě obrazů samotného majitele uvidí i sochy jeho dědečka a otce Emanuela a Jana Kodetových.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: APETÝT! Vzpomínky nejen na začátky ostravsko-brněnského projektu

Naši brněnští kolegové odvysílali 1. září speciální dvouhodinový pořad Apetýt. Účinkovali v něm mimo jiné i tvůrci, kteří před více než třemi desítkami let tento společný ostravsko-brněnský pořad rozjížděli.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Herec David Šír: Nejsem imitátor, jsem revival Felixe Holzmanna

David Šír je pokračovatelem Felixe Holzmanna, jako jediný má práva na interpretaci her této komediální legendy. Nikdy se neviděli naživo, přesto o něm nedávno napsal knihu.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Minizoo ve Vendryni najdete uprostřed beskydských kopců. Jejím symbolem je zachráněná velbloudice

Marek Čech z Vendryně nedaleko Třince v Moravskoslezském kraji snil už jako malý o tom, že bude mít jednou vlastní zoologickou zahradu. Jeho dětský sen se v dospělosti vyplnil. Pozemky u svého rodinného domu proměnil v místo plné našich i exotických zvířat.

Ostrava – Český rozhlas Alex a host: Zdeněk Mahdal: První zkušenost s dabingem? Totálně jsem pohořel

Zdeněk Mahdal se vypracoval mezi špičku herců, kteří dabují velké hvězdy filmového plátna. Když ale načetl audioverzi knihy tehdejšího premiéra, netušil, že dostane nálepku Babišův muž.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Při výstupu na rakovnickou Vysokou bránu si můžete sáhnout na středověkou podkovu pro štěstí

Vysoká brána byla původně jednou ze čtyř bran, které byly součástí městského opevnění královského města Rakovníku ve Středočeském kraji. Patří k nejautentičtějším památkám pozdní gotiky a počátku novověku. Dosahuje výšky 46 metrů a na ochozu poznáte, jaký byl pohled pověžného, který z této původně strážné věže hlídal město před nebezpečím.

Ostrava – Český rozhlas Poradna: Dnešní Poradnu Českého rozhlasu Ostrava věnujeme komunálním odpadům

Jak správně odpady třídit, s jakým problémy se u popelnice setkávají ti, co je vyvážejí a jak popelářům pomoci s jejich prací. O tom všem bude povídat Martin Boháč, vedoucí Provozovny 1 – Komunální odpady OZO Ostrava. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Malý vesnický kostelík v Lukavci ukrývá pozoruhodnou tajnůstku

Barokní kostel svatého Jana Křtitele a svaté Barbory v Lukavci u Fulneku na Novojičínsku najdete na malém vršíčku. Je dobře viditelnou dominantou vesnice a v životě obce má taky svou nezastupitelnou úlohu.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Šumavské Volary se pyšní titulem Dřevěné srdce Evropy. Jedno takové najdete na místní cyklostezce

Volary jsou malé městečko na Šumavě, které nejenže má ve svém znaku čtyři vzrostlé smrky, ale i v jeho centru stojí řada historických roubenek ze smrkového dřeva, které jsou kvůli ojedinělému architektonickému stylu památkově chráněné. A ze dřeva dodnes v městečku vzniká spousta zajímavých artefaktů. Třeba Dřevěné srdce Evropy.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Písničkář Václav Fajfr má nové album. Natočil ho v místech, kde pracovali jeho prarodiče

Václav Fajfr je ostravský písničkář, který před pár dny dotočil své nové album v našem studiu. Jeho prarodiče pracovali v ostravském rozhlase a tak sem vrací i za svými vzpomínkami z dětství. A řeč bude i o tom, jaké je to být pěstounským rodičem.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Sestry Wenzelovy svou lásku k folklóru zužitkovávají v opavském souboru Úsměv

Sestry Soňa a Lenka Wenzelovy mají rády folklór. Ten z Opavského Slezska zpracovává Soňa do choreografií opavského souboru Úsměv, jehož je uměleckou vedoucí. Publiku se tanečníci představují ve zrekonstruovaných krojích, ušitých sestrou Lenkou a také maminkou sester Wenzelových.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Zdeněk Seidl z Hlučína patří u nás ke špičkovým pěstitelům a šlechtitelům kosatců

Chachar, Ogar, nebo také Divá Bára a Nad oblaky. Vyhlášený pěstitel a šlechtitel zahradních kosatců Zdeněk Seidl z Hlučína dává svým výpěstkům originální jména. Své zahradnické vášni se věnuje už desítky let a se svými kosatci nejroztodivnějších tvarů a barev sbírá ocenění na soutěžích u nás i ve světě.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: O vrchu Hostýnu ve Zlínském kraji se říká, že je nejvíce promodleným místem na Moravě

Svatý Hostýn, nebo jen Hostýn, na Kroměřížsku ve Zlínském kraji je hora v Hostýnských vrších, na které se nachází významné mariánské poutní místo, které bylo v roce 2018 prohlášeno národní kulturní památkou. Komplex tvoří bazilika Nanebevzetí Panny Marie, ubytovny pro poutníky, křížová cesta Dušana Jurkoviče s mozaikami Jano Köhlera, větrná elektrárna a rozhledna.

Ostrava – Český rozhlas Odpolední interview: Jana Satinu z Ostravice lidé znají jako umělce, sportovce i Lysaře

Malíř, řezbář, muzikant, vypravěč, sportovec, pracovitý člověk. Těžko říct, co by Jana Satinu z Ostravice vystihovalo víc. Každopádně setkání s ním a jeho dílem je vždy zážitek. Naposledy mohli návštěvníci velké výstavy Zájmové umělecké činnosti v Beskydech obdivovat jeho nejnovější díla.

Ostrava – Český rozhlas Host Českého rozhlasu Ostrava: Výtvarnice Kristýna Krausová se soustředí na projekt, který má pomoci psům a kočkám

Kristýna Krausová je profesí grafička a výtvarnice, ale hodně energie a času teď vkládá do svého projektu, který má pomáhat psům a kočkám a do kterého jsou zapojeni i klienti chráněných dílen. O co konkrétně v projektu nazvaném „Vrtíme” jde?

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou evropským unikátem. Vyznačují se specifickou výzdobou i původem

Zbrašovské aragonitové jeskyně se nacházejí kousek od lázeňské kolonády v Teplicích nad Bečvou v Olomouckém kraji. Svůj název dostaly díky nádherné výzdobě v podobě minerálního aragonitu, který svými krystaly pokrývá stěny podzemních prostor. Národní přírodní památka ale ukrývá i další unikáty.

Ostrava – Český rozhlas Výlety: Na majestátní Kunětické hoře u Pardubic se prolíná středověk, renesance i první republika

Kunětická hora je ikonou Pardubicka. V minulosti se stala symbolem moci. Pravdou ale je, že zřícenina hradu na jejím vrcholu málem zmizela. Zachránil ji pardubický Muzejní spolek. A právě prvorepublikovou éru připomínají i poslední stavební úpravy hradu.