Pardubice – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: Jeden host a přitom přišli hned tři. Martin Klásek propůjčil svůj hlas dvěma světoznámým loutkám

Na cestách s Petrem Voldánem byl tentokrát Martin Klásek, majitel hlasu dvou světoznámých loutek, a pochopitelně osobně i Spejbl a Hurvínek. V pondělí 5. března po 18. hodině jsme cestovali i s dřevěnými světoběžníky, kteří už promluvili ve čtyřiadvaceti jazycích.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Umíte správně zalévat? 4 tipy, jak rostlinám vodou neublížit

„Zalévání se zdá být jako jednoduchá záležitost, ale bývala to jedna z nejtěžších prací, jak naučit učně správně zalévat,“ říká zahradník František Hlubocký. Ideální voda po zalévání by měla být také odstátá. „Když není, tak se nedá nic dělat. Ale proto je lepší zalévat navečer, když zapadá slunce a rostlina není přehřátá. Studenou vodou by pak došlo doslova k šoku.“

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Čekání na obchvat. D35 žene do Rokytna i Sezemic tisíce aut denně

Obavy některých obcí na Pardubicku z toho, že je zahltí auta kvůli zprovozněné dálnici D35 se naplnily. Obce se teď potýkají se zvýšeným náporem tranzitní dopravy. Asi nejvíc jsou tím v tuto chvíli postižené Rokytno a Sezemice. Oběma obcím totiž stále chybí silniční obchvaty, které by dopravu odvedly pryč.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Vodní záchranáře na Seči čeká složitá sezóna. Chybí lidi i peníze na provoz

Žihadla od vos, klíšťata, ale i vážné úrazy včetně tonutí. Takové případy řeší každý rok vodní záchranáři v Seči na Chrudimsku. U přehrady slouží celé prázdniny, kdy je rekreační oblast nabitá lidmi. Letošní sezóna ale drhne. Od státu dorazilo vodní záchranné službě jen minimum peněz.

Pardubice – Český rozhlas: Východočeské výlety: Do Chrasti nejen po stopách Ďáblovy bible

Největší rukopisná kniha světa vznikla pravděpodobně v klášteře v Podlažicích, místní části Chrasti. Na chrasteckém zámku mají její kopii a v nedaleké lipové aleji stopy po tom, když se prý ďábel do Chrasti před pár lety vrátil.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Okrasné květiny v talíři? Proč ne! Denivka do rizota, monarda k masu, sléz na dort

Bylinkářka Radka Svatošová z Nemošic vaří denně ze surovin, které jí kvetou na zahradě. Denivka je pro ni zeleninou číslo jedna. Je použitelná celá. Teď jsou v kuchyni aktuální poupata a květy.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Léto na Příhrádku: Punk i vážná hudba, jóga i tanec z první republiky

Ani v čase dovolených se nedá říct, že by měli všichni volno. Právě těm, kteří zrovna nejsou pryč, chodí do práce a chtěli by si zpestřit všední dny, poslouží festival Krajské knihovny v Pardubicích.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: V Pardubicích začala úplná uzavírka podjezdu na ulici 17. listopadu

Řidiče, cyklisty i chodce v Pardubicích ode dneška čekají komplikace. Kvůli modernizaci železničního koridoru je až do 7. července uzavřený podjezd na ulici 17. listopadu pro veškerou dopravu. Je to přitom hlavní průtah městem ve směru na Chrudim.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: K červenci pasuje natrpklá chuť, pozdní léto už je na sladko

K červenci patří nahořklá chuť a červená barva v podobě dozrávajícího ovoce. Co to v praxi znamená? Podle Dany Šťastné z jídelny Kruh zdraví Chrudim je dobré v tomto čase zařazovat potraviny, které mohou mít skutečně i mírně nahořklou, trpkou chuť. Například ovčí a kozí sýry, listové saláty, čočku, kukuřici, jáhly nebo zelí.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: V Moravské Třebové otevřeli novou nemocnici následné péče

V Moravské Třebové mají novou nemocnici následné péče. Stojí na pozemku, kde bylo dříve dětské oddělení. Součástí prostor je i zázemí pro Zdravotnickou záchrannou službu.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Vystač si sám. Akordeon je jako přenosný orchestr

Tenhle nástroj se jenom těžko dá označit za „profláklý“. Jeho vyznavačů není tolik, ale o to zapálenější jsou. Litomyšl na začátku prázdnin hostí Akordeonové léto.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Pardubice dají za letní stadion o 30 milionů víc. Město ho chce vylepšit

Město Pardubice zaplatí za modernizaci letního stadionu přibližně o 30 milionů korun víc, než se původně počítalo, chce totiž ještě vylepšit jeho zázemí. Na sportovišti budou například sklopné sedačky pro diváky nebo trvanlivější trávník na hřišti. Náklady navíc zaplatí z daňové optimalizace, která spočívá v odpočtu DPH.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Acháty, křišťály i granáty se dají najít i bez ničení přírody

Ne každý mineralog je zodpovědný člověk, který chrání přírodu. Kámen do sbírky je pro mnohé natolik lákavý, že honba za ním překračuje rámec slušného chování o ohleduplnosti k přírodě nemluvě. Hledat se dá ale i citlivě.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Jak pomoct slatiňanskému zámku po bouři? Kupte si vstupenku

Nárazy větru, krupobití, potoky vody. Následky silné bouřky z minulého týdne jsou vidět na zámku ve Slatiňanech doteď. Řádění živlů trvalo jen pár minut. Účet celkových škod tam zatím vyčíslili na víc než jeden a půl milionu.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Kterak kluk z vesnice do šoubyznysu přišel. Prožijte letní večery se zábavnou audioknihu

Bohdan Tůma před časem načetl knihu frontmana skupiny Pirate Swing Band Jiřího Ševčíka Skoro všechno nej. Teď se dostává na vlny Českého rozhlasu Pardubice, kde poběží každou červencovou a srpnovou neděli po 18. hodině.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Za jeho název můžou včely. Medvěd brtník ochutnal med ještě před člověkem

Prapůvodním domovem včel byly duté kmeny stromů, kterým se říkalo brtě. Tam se včely usídlily a založily bezpečné útočiště. Ještě před lidmi si na sladkém medu uschovaném v brtích pochutnávali medvědi. Odtud pochází název medvěd brtník. Lidé samozřejmě brzy přišli na tuto sladkou pochoutku a brtě si začali přivlastňovat a upravovat. Tak vznikly první úly.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Pouliční rej zapojí celé město. Chrudimské muzeum loutek slaví padesátiny

Vypadá to velkolepě. Resselovo náměstí a přilehlé ulice budou v sobotu 2. července plné hudebníků, herců, tanečníků, básníků, artistů a samozřejmě loutkářů. Však taky oslavy zapadnou do termínu tradiční přehlídky Loutkářská Chrudim.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Nový pardubický útulek pro opuštěná zvířata bude nakonec ve Starých Čívicích

Pardubice budou mít nový zvířecí útulek. Zastupitelé po několika letech nakonec našli vhodné místo v lokalitě nazvané Jámy ve Starých Čívicích, kde by objekt neměl nikomu vadit. Teď je útulek v areálu veterinární kliniky, ale tam je nedostatek místa a navíc má v místě vzniknout nový domov pro seniory.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: VIDEO: Od vyhlazení Ležáků uběhlo 80 let. Podívejte se na poslední z rekonstrukcí operace Anthropoid

Sérii živých zpravodajských rekonstrukcí završil Český rozhlas vysíláním z Ležáků, malé osady na Chrudimsku, kterou se nacisté podobně jako předtím Lidice rozhodli vymazat z mapy. Důvodem bylo odhalení gestapa, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Pardubice – Český rozhlas: Naše nej…: Nejvíc denivek kvete v Mravíně

Jaroslav Vintera patří mezi největší pěstitele denivek v Česku. V jeho Denivkové zahradě najdete stovky odrůd a kultivarů této rostliny, jejíž květ září jen jeden den.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Vesnice roku umí žít. V Biskupicích narazili bečku a vyhlížejí kaléšek

Titul už jim nikdo nevezme. I když se do známé soutěže v Pardubickém kraji tentokrát přihlásilo jenom deset obcí, vítězství má svou cenu. Obec na Svitavsku si ho maximálně považuje.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Rodinný výlet na kolách v pohodě? Chce to vhodné kolo pro dítě, pomůže i teleskopická tyč

Prázdniny spojené s cyklistickými výlety nemusí být jen pro dospělé. I rodiny s dětmi mají různé možnosti, jak si dovolenou na kolách užít. Pro batolata mladí rodiče využívají vozík za kolo. Je to bezpečné? Zeptali jsme se odborníka Miloše Pejchy z Pardubic.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Koleje zdražují. Rostoucí ceny energií pocítí i studenti pardubické univerzity

S rostoucími životními náklady musí počítat i vysokoškoláci. Ceny energií, potravin a pohonných hmot jdou nahoru a zvýšené náklady nutí přepisovat ceníky i provozovatele jak studentských privátů, tak i vysoškolských kolejí. To je případ i pardubické univerzity. Od příštího akademického roku zvýší platby za ubytování o 10 %, zájem o koleje přesto podle počtu podaných žádostí neklesá.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Poněmčení neschopné. Co zachránilo poslední pamětnici Ležáků?

Přesně před 80 lety nacisté vypálili malou osadu na Chrudimsku. Psal se 24. červen 1942. Krutou odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha přežily jenom dvě malé dívky.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Kedlubna, taková obyčejná zelenina. A tak velké chuťové překvapení. Udělejte si ji s kuřecím masem

Kedlubna je jednou z nejstarších košťálovin. Pěstuje se celoročně na polích i ve sklenících, a dokud nejsou kedlubny zdřevnatělé, jsou lehce stravitelné. Je to velmi zdravá zelenina. Mnozí z nás ji ale konzumují jen syrovou. Jak z ní vytvořit výtečný oběd? Udělejte si kedlubnu s kuřecím masem podle našeho receptu.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: V Masarykových kasárnách chce pardubická radnice postavit novou základní školu

V areálu pardubických Masarykových kasáren by mohla vzniknout úplně nová škola. Radní města už záměr projednali, ve čtvrtek ho předloží zastupitelům. Ve městě je totiž většina škol na hranici svých kapacit a teď do lavic přicházejí silné populační ročníky, navíc přibyly i ukrajinští školáci. Reportérka Drahomíra Bačkorová zjistila, že právě na území pátého městského obvodu jsou školy prakticky plné.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Provětrejte babičku, dědu i děti. Chrastecký festival pro seniory zabaví celou rodinu

Spolek Hurá na Výlet vymýšlí povyražení pro nejstarší generaci. Do jeho aktivit zapadá i třetí ročník Senior Festivalu v Zámeckém areálu v Chrasti. Začíná v sobotu 25. června v 10 hodin.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Vlastní bydlení pro mladé lidi? Šance stále je. Finanční analytici radí, jak na to

V médiích se teď často objevují články typu: Hypotékám odzvonilo. Hypotéky jen pro bohaté. Ode dneška máte smůlu, a podobně. Hypotéka ale stále může být dobrým řešením, jak si pořídit vlastní bydlení.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Podjezd v centru Pardubic bude 6 dnů uzavřený. I pro cyklisty a chodce

Řidiče, cyklisty i chodce v Pardubicích čekají na začátku prázdnin komplikace. Kvůli modernizaci železničního koridoru bude od 1. do 7. července úplně uzavřený podjezd na ulici 17. listopadu pro veškerou dopravu. Je to přitom hlavní průtah městem ve směru na Chrudim. Redaktorka Drahomíra Bačkorová zjišťovala, jak se uzavírka dotkne řidičů, cestujících MHD i chodců.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Najde se v tom každý. Známí herci vezou do Pardubic hru o manželství

Chystá se večer velkých návratů. Na Příhrádku 1. července uvidíte bývalé herce Východočeského divadla Pardubice pod režijním vedením bývalého uměleckého šéfa VČD Michaela Taranta. Představení začne v 19:30.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: S Pavlínou Springerovou nejen po Latinské Americe aneb Osada Dubina na Orlici versus Bolívie

I tak bych mohl v nadsázce charakterizovat cestovatelské zájmy dalšího hosta mého pořadu “Na cestách”. Pavlíně Springerové totiž sice učarovala vzdálená a exotická Bolívie, nicméně osada u Hradce Králové je pro ni neméně silným lákadlem. A proto plod dubu žalud z mého cestovatelského kufříku hned navodil téma života na osadě.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Peníze z parkování vráží Letohrad do památek. Pyšní se krajským titulem

Na památky ve městě nedají dopustit. I proto se teď můžou letohradští honosit titulem Historické město Pardubického kraje 2021. V celostátním finále získali cenu od časopisu Moderní obec.

Pardubice – Český rozhlas: Když vypráví nápověda: Irena Fuchsová: Moji čtenáři

První besedu se svými čtenáři jsem měla v knihovně v Pečkách u Kolína v roce 2003, což je skoro dvacet let. Jel tam se mnou můj kamarád Zdeněk, novinář, fotograf a ředitel kolínského kulturáku. Cestou se mě zeptal, o čem budu mluvit, a já řekla, že nevím.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Chrudimská nemocnice je v krizi. Kvůli nedostatku personálu hrozí omezení péče

Nemocnice v Chrudimi v létě pravděpodobně omezí poskytovanou péči. Zdravotnické zařízení má velké problémy s nedostatkem personálu. Může to znamenat i to, že pacienti budou muset cestovat do sousedních Pardubic. Zároveň ve městě vzniká petice, která požaduje pravý opak. Obnovení plného provozu jako v období před pandemií koronaviru.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Koho zachraňovat a koho ne? U mladých ptáčků napoví peří

Pokud najdete malé ptáče, které už je opeřené, leží třeba pod stromem, nechte ho být, nepotřebuje zachraňovat. Rodiče jsou někde poblíž a o svém potomkovi vědí. Na to upozornila v Radioporadně Romana Vojířová z Pohádkové zahrady, která slouží jako azyl pro opuštěná zvířata v Pardubicích.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Historička Němcová: Z dějin zůstaly střípky. Ve výsledku se mohly odehrát jinak

Asi měsíc a půl působí ve svitavském městském muzeu Monika Němcová. Nahradila zesnulého historika Radoslava Fikejze. V minulosti se podílela třeba i na přípravách pardubického Památníku Zámeček.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Nenoste sluneční brýle celý den. Přinesou vám mizernou náladu

Sluneční brýle berou někteří lidé jako módní doplněk. Nosí je i v době, kdy slunce nesvítí, jsou jejich součástí. Člověku to ale neprospívá, mozek vnímá jen šero. Může to být příčina špatného spánku a špatné nálady. Proč to tak je, vysvětluje primář Oční kliniky Oftex Vladimír Korda.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: To bude tanec. Na Jazz Dance Open dorazí i afričtí bubeníci

Show, Galavečer, dílny, výstavy. To všechno nabízí letošní nesoutěžní 18. ročník International festivalu Jazz Dance Open. Vrcholem má být nedělní program ve Východočeském divadle Pardubice. Už 19. června.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Hejtman: BusLine bude vozit cestující na Svitavsku a Orlickoústecku zdarma

Společnost BusLine, která zajišťuje regionální autobusovou dopravu v části Svitavska a Orlickoústecku, bude od čtvrtka vozit cestující zdarma. Od pondělí má kvůli nedostatku řidičů problémy zajistit všechny spoje. Jízdné nebude vybírat po dohodě s hejtmanstvím, uvedl kraj.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Ženy a muži, děti i dospělí ho prostě milují! Zkuste si udělat nadýchané květákové karbanátky

Květák je mezi strávníky velmi oblíbený. Hodí se k zapékání, uvaříte z něj fantastickou polévku, ale skvělý je i ve špagetách. Dozlatova osmažený květák v trojobalu, to je klasika. Zkrátka květák je oblíbený nejen u osob, které nejedí maso, ale jeho skvělou chuť miluje spousta lidí. Dokonce i děti, které se běžně raději zelenině vyhýbají, květáku neodolají.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Seskok do Rozkoše. Hradečtí hasiči při cvičení lovili chrudimské výsadkáře

Chrudimští výsadkáři trénovali seskoky do vody. Součástí cvičení byl následný transport parašutistů na břeh. O to se staraly desítky hasičů, policistů a členů vodní záchranné služby.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Náhodou jel kolem. Hasič ve svém volnu zachraňoval děti z rybníka

František Hovad ze stanice Žamberk mimo službu pomáhal dětem, pod kterými se prolomil led. Získal za to druhé místo v celostátní anketě Hasič roku. Jinak Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje bodoval i v kategorii Projekt roku. Uznání se dočkal internetový seriál Hýbej se s hasiči.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: U polních cest kolem Moravské Třebové myslivci sází nové aleje

Nimrodi z Boršova v Moravské Třebové začali měnit krajinu. V polích poblíž města spolu se soukromým zemědělcem vysadili u cest dvě stromořadí. Nové aleje po čase vytvoří větrolam a v krajině zadrží vodu. Redaktorce Věře Pavlasové to vysvětlil přímo u jabloní, hrušek i dubů předseda mysliveckého sdružení Josef Vrána. Přínos budou mít stromy i pro zvěř.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Pardubičtí vědci vyvinuli osobní filtr proti covidu pro humanitární pracovníky

Vědci pardubické univerzity vyvinuli speciální batoh s filtrem proti covidu-19. Funguje na principu polyesterové látky podobné flísové dece. Ta umí zachytit jemné aerosolové částice a je tak srovnatelná s účinností respirátorů třídy FFP3. Informovala o tom vysoká škola s tím, že filtrační batoh by mohli používat lékaři pracující třeba v rozvojových zemích.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Slet jednou za šest let je málo. Pardubice zvou sokoly z celé republiky

Tahle parta musí pořád něco dělat. Proto vznikl SokolGym. Putovní akce propojuje sport pro všechny, výkonnostní sport a kulturu. Sokolské Pardubice budou od 17. do 19. června.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Nový dopravce nemá řidiče. Na Svitavsku a Orlickoústecku dnes nevyjede 190 autobusových spojů

V Pardubickém kraji dnes nevyjede skoro 190 autobusových spojů. Seznam je uvedený na webu společnosti OREDO. Problémy má přepravní firma BusLine, která o víkendu začala po vyhraném výběrovém řízení některé linky v regionu provozovat. Chybí jí ale řidiči.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Dva jednoduché kroky, jak předejít řídnutí kostí

Osteoporóza je úbytek kostní hmoty, který můžeme ovlivnit správnou stravou a pohybovou aktivitou. Co se příliš ovlivnit nedá, jsou hormonální změny v organismu ženy. Proto je tichý zabiják kostí, jak se osteoporóze přezdívá, častější u žen po menopauze.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Tenisový klub Pernštýn se po vystěhování z centra přesouvá na Cihelnu

Jeden z nejstarších tenisových klubů v republice postupně buduje v Pardubicích nové zázemí. Klub Pernštýn musel loni na podzim opustit kurty v centru města, novým místem je pro něj teď Cihelna. Město klubu vypovědělo nájemní smlouvu, protože místo kurtů tam bude hřiště pro právě rekonstruovaný letní fotbalový stadion.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Skanska doplnila podklady pro žádost o pokračování těžby v lomu Zárubka

Krajští úředníci budou znovu posuzovat žádost o pokračování těžby v lomu Zárubka u Prosetína. Majitelé chtějí získat povolení na dotěžení zásob. Provoz měl skončit letos, pokud vlastníci uspějí, může dobývání kamene pokračovat ještě skoro dvacet let.

Pardubice – Český rozhlas: Východočeské výlety: Svítící žížaly i sekáči s klepety. Prales Polom je přírodní unikát

Obec Polom najdete nedaleko Trhové Kamenice v Železných horách. Kolem místního kostela svaté Kunhuty stojí jen asi pět domů. Větší roli tam hraje příroda. Z obce je to jen kousek do přírodní rezervace Polom, které se právem přezdívá prales.

Pardubice – Český rozhlas: Šarm: Jak přežít ve zdraví cestu letadlem? Udržujte stále v pohybu krevní oběh a pamatujte na pitný režim

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:00:45 Dovolená Pavla Vítka a Janise Sidovského03:53 Poradíme, jak nejlépe ve zdraví přežít cestu letadlem09:00 Zaháníte stres jídlem? Dozvíte se, jak tomu čelit 14:08 Módní trendy aneb rady pánům, jaké účesy i boty se letos nosí17:57 Rady mužům ohledně péče o vlasy21:58 Kosmetický rádce a tipy, jak pečovat o svoji pleť v létě26:07 Rozhlasová anketa Šarmantní osobnost roku pokračuje

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Předškoláci v Řestokách umí sázet i sklízet. Jejich jedlá zahrada sklidila i finanční ocenění

Jedlá zahrada v Mateřské škole Řestoky slouží dětem nejen jako hřiště, ale také jako možnost naučit se vnímat přírodu a pochopit cestu od semínka k plodu. Ředitelka Dagmar Krčilová ji buduje se svými spolupracovníky, rodiči i dětmi. Patří do sítě s názvem Skutečně zdravá škola, a díky své výjimečnosti získala grant v hodnotě sto tisíc korun.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Zastávka u Chrudimi a městský park mají šanci být kulturními památkami

Další dvě místa v Chrudimi by mohla získat status kulturní památky. Na seznam navrhuje Národní památkový ústav zařadit Městský park s cenným maurským pavilonem. A také autobusovou zastávku na Podhůře postavenou ve funkcionalistickém stylu. Podle NPÚ je přístřešek na Podhůře jednou z posledních zachovaných funkcionalistických zastávek v Pardubickém kraji. Návrh ještě musí posoudit ministerstvo kultury.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Kam s kabelkou v restauraci? A jak poznáte, že je z pravé kůže?

Letošním trendem jsou kabelky, které září barvami. Na ty se hodí kůže chromočiněné. Frčí tyrkysová nebo fuchsiová. U těchto typů ale velmi těžko poznáte, zda se skutečně jedná o kůži. Je dobré se řídit čichem. Vůně by měla kůži prozradit.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Do středních škol v Pardubickém kraji nastupují silnější ročníky, internáty nestačí

Před šesti roky se křivka klesajícího počtu žáků středních škol v Pardubickém kraji odrazila od pomyslného dna a setrvale vstoupá vzhůru. Do středních škol v posledních letech nastupují silnější ročníky a podle odhadů hejtmanství tento trend ještě pár let potrvá. Pro žáky to mimo jiné znamená větší konkurenci u přijímacích zkoušek, pro ty přespolní pak i problémy při shánění ubytování v přeplněných domovech mládeže.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Bylinky sbírejte do letního Slunovratu. A neoplachujte je, jinak je zbavíte cenného pylu

Červen je ideální dobou na sběr bylin, které jdou do květu. Podle bylinkářky Radky Svatošové je úplně nejlepší čas do začátku letního Slunovratu, kdy přibývá měsíc a rostliny jsou v kondici.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Pohodlnější třídění. Moravská Třebová rozdá zájemcům popelnice na papír a plasty

Město Moravská Třebová zrušilo po několika letech slevu na povinném poplatku za sběr a třídění odpadu. Ten kdo víc separoval, platil méně. Radnice se teď snaží, aby lidé nepolevili ve třídění, a tak jim chce zdarma rozdat barevné poplenice.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Co pacient řeší u právníka? Odmítnutí lékařské péče i špatně nasazenou korunku

Zdravotnické právo je obor, který se dotýká zdravotnické problematiky jak ze strany pacientů, tak lékařů. Podle pardubické advokátky Zuzany Sůvové se pacienti nejčastěji ptají na to, jak jednat s lékaři, čeho se mohou domáhat, na jaké informace mají právo nebo kdy má lékař právo je odmítnout.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: V Chrudimi začaly práce na zakopání horkovodu. Potrubí uvolní místo chodcům a cyklistům

Trubky pod zem, nahoru cyklostezku. Po letech vyjednávání a odkladů se v Chrudimi začalo pracovat na odstranění části horkovodu. Změna má umožnit prodloužení stezky ve směru na Slatiňany. Kdy to bude, to ale zatím jasné není.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Bárta, Hudeček i vycházející hvězdy. Hudební léto má po redukci koncert navíc

Neděle v pravidelném dvoutýdenním taktu s jedním vloženým čtvrtkem. Tak bude vypadat letošní festival, který potrvá od 12. června do konce srpna. Všechno se má znovu točit kolem kostela svatého Bartoloměje.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Dělníci budují 4. patro. Nový urgentní příjem Pardubické nemocnice bude hotový příští rok

V nemocnici v Pardubicích vzniká nová budova centrálního urgentního příjmu. Do moderního pavilonu se po jeho dokončení přestěhují hlavně chirurgické obory a jejich ambulance, vyšetřovny, operační sály i lůžková oddělení včetně jednotky ARO. Je to největší a také nejdražší stavební akce v historii Pardubického kraje.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Řezbařina, která nevoní jen dřevem. Silné svaly a motorová pila jsou podmínkou

Zvednout sedmikilovou motorovou pilu a v natažených rukách ji držet celé hodiny, aby vznikl řezbářský originál. To je koníček Petra Bartáka, který navštívil Radioporadnu hned po svém příjezdu z řezbářského sympózia.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: Na „jasankách“ do světa. Truhláři z podhůří Orlických hor mají lyžařskou sezónu doslova po celý rok

Možná udiveně koukáte na kalendář, kam že to míří pořad “Na cestách” za zimními radovánkami, když do začátku léta máme pouhého půl měsíce. Jenomže v truhlárně na konci obce Dobré jen pár kilometrů od Dobrušky v podhůří Orlických hor mají dva řemeslníci Michal Martinek a Zdeněk Fryml dost práce s lyžemi i například expedičními saněmi skutečně po celý rok.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Osudová láska vzplane na Kunětické hoře. Na hrad se stěhuje Cyrano

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos velkého ducha značí. Hra o osudové lásce, která nebyla naplněna. Hra o snech, které se neproměnily ve skutečnost. Hra o životech, které protekly mezi prsty. Hra o lidech, ve kterých nalezneme sami sebe. To je Cyrano z Bergeracu.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Studenti letecké školy v Moravské Třebové mají nové bezmotorové letadlo

Gymnázium a letecká střední škola v Moravské Třebové má nové bezmotorové letadlo. Zaparkované je na letišti ve Starém Městě, kam žáci na praktickou výuku dojíždějí. Letadlo bude studentům sloužit jako učební pomůcka.

Pardubice – Český rozhlas: Východočeské výlety: Po stopách barona Artura Krause, pardubického Járy Cimrmana

Snažil se sestrojit létací stroj, jako první jezdil v Pardubicích na motocyklu, hrál tenis nebo lyžoval. Baron Artur Kraus byl originální osobnost konce 19. a počátku 20. století, která zanechala v Pardubicích řadu otisků.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Splněný sen. Vymění bronzový Matěj Blümel Pardubice za NHL?

Hokejový útočník Matěj Blümel má za sebou dlouhou, ale úspěšnou sezonu. Svými výkony si vysloužil nominaci na mistrovství světa, kde pomohl k zisku bronzové medaile. A na šampionátu ve Finsku zaujal i skauty z NHL, minimálně tři kluby projevily o tohoto 22letého hráče zájem. I o tom s ním mluvil redaktor Ota Gutwirth.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Padesát dráteníků na jedné hromadě zažijete v Cholticích. A budou padat rekordy!

Tradičního dráteníka, který jezdí po domech a opravuje nádobí pomocí černých drátů, dnes už těžko seženete. Ale nastupuje ženská generace drátenic, která se věnuje jemnému drátkování. Oba obory se snaží propojovat známý dráteník z Pardubic Aleš Kulhánek. Vymyslel akci, na které se sejdou staří i mladí dráteníci z celé republiky i ze Slovenska.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Devět dní života navíc. MHF Letohrad spojil síly s JamRockem

Zatím jenom vzájemná propagace, do budoucna možná i společný koncert. Festival vážné hudby nově dostává pořádné rockové odstíny. Oběma akcím patří začátek června.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Chvaletice pustí těžaře na své pozemky. Pod zemí jsou miliony tun manganu

Chvaletice na Pardubicku mají nakročeno k tomu, stát se důležitým centrem těžby manganu na evropském kontinentu. Město drtivou většinou hlasů zastupitelů dalo zelenou dlouhodobému pronájmu pozemků, o které projevili zájem těžaři. Území o velikosti třiceti fotbalových stadionů je pro těžbu zásadní, tvoří asi čtvrtinu z celkové plochy budoucího dobývacího prostoru. Nájemní smlouvu s těžaři radnice uzavře teď v červnu.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Pardubice opravují zastávky u univerzity, přístřešky budou větší

V Pardubicích začala stavba menšího autobusového terminálu u univerzity. Zastavovat tam budou vozy MHD i meziměstské autobusy. Stávající zázemí zastávek už podle města potřebovalo modernizovat.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Nejezděte s batolaty k moři! Riskujete melanom, varuje kožní lékařka

Rodiče by měly své děti do tří let důsledně chránit před sluncem. Podle kožní lékařky Zuzany Nevoralové je naprosto nevhodné jezdit s nimi k moři. A vysvětluje důvody.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Rybáky a Baťák povozí Velký bejček. Historické vlaky vypíchnou kulatiny lokálky

Železnice není jenom hlavní koridor. Menší tratě měly a mají svůj význam. V sobotu 4. června se bude slavit v Pardubickém kraji. Na trase Choceň-Vysoké Mýto-Litomyšl chystají nostalgické jízdy ke 140 letům existence. Doplní je doprovodný program.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Dům dětí a mládeže Alfa se proměnil na školu pro ukrajinské děti. Ruština budí emoce

Devadesát ukrajinských dětí dostalo šanci pokračovat ve školní výuce v Domě dětí a mládeže Alfa v Pardubicích. Učitelé řeší volnější výchovu žáků i to, jak vnímají rusky mluvící spolužáky.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Italové mají pizzu, Francouzi palačinky, které berou hodně vážně. Výborné jsou se zeleninovou náplní

Ve Francii si můžete koupit palačinky ve stánku na náměstí, na trhu, na pouti anebo v jedné z mnoha specializovaných restaurací v takzvaných crêperie. Francouzi berou palačinky vážně, není to jen pamlsek. Dokonce by se dalo říct, že Italové mají pizzu a Francouzi palačinky.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Dělníci zbourali dům u pardubického nádraží, za rok tam bude autobusový terminál

Přibližně do měsíce zmizí v Pardubicích u vlakového nádraží sutiny bytového domu, který ustoupil stavbě autobusového terminálu. Stavební firma si převzala staveniště 7. března. Na dokončení prací má rok. Potom bude na jednom místě vlaková, regionální i městská autobusová doprava.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Cyklostezka, bludiště i bobová dráha? Chrudim má velké plány s rekreačními lesy

Cyklostezka, možná rovnou dvě a na místě skládky adrenalinová atrakce. Vedení Chrudimi chce do budoucna dál rozvíjet rekreační lesy na Podhůře. Oblíbené místo by mělo být pro návštěvníky atraktivnější než dosud. Některé novinky by měly přijít na řadu poměrně rychle, další se dají označit spíš za vize.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Na koridoru z České Třebové na Brno začne ve středu zásadní výluka

Cestování vlakem po hlavním železničním koridoru z České Třebové na Brno bude od středy o něco složitější. Už několik měsíců musí cestující počítat s dlouhodobou výlukou v okolí Blanska, teď se k tomu přidá tři měsíce trvající omezení u Svitav.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: Vyšperkoval masky hokejových medailistů aneb se „zkrášlovačem“ Romanem Vítkem nejen do Finska

Určitě si mnozí z vás ještě teď připomínáte nadšenou atmosféru, která vypukla poté, co naše hokejová reprezentace vybojovala bronzové medaile na hokejovém Mistrovství světa ve Finsku. O to větší mám radost, že vám můžeme neobyčejně aktuálně – jen den po medailovém utkání s týmem USA v Tampere – v pořadu “Na cestách” přiblížit například detaily výstroje našich brankářů.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Tři dny s Komenským. V Brandýse ho chtějí polidštit

Učitel národů. Tohle vypadne skoro z každého, když se řekne Jan Amos Komenský. Kdo si chce o zmíněném pánovi rozšířit obzory, může od 3. do 5. června zajet na Amosův Brandýs.

Pardubice – Český rozhlas: Východočeské výlety: Nemošice jsou součástí Pardubic, ruch velkoměsta tam ale nedolehne

Nemošice nedávno oslavily 700 let od první písemné zmínky o obci. Majitelem vsi byl na začátku 14. století Vilém z Nemošic, kterého kroniky zmiňují několikrát, bohužel vždy v souvislosti s okrádáním vyšší šlechty.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Konopí má našlápnuto stát se léčebnou rostlinou budoucnosti. Jak se v něm vyznat?

Konopí jako léčebná rostlina budoucnosti? Podle odborníka na povolené druhy léčebného konopí Lukáše Hurta se příznivcům blýská na lepší časy. Výzkumy v Izraeli, Kanadě i v Německu jsou stále intenzivnější.

Pardubice – Český rozhlas: Zprávy pro Pardubický kraj: Disky, nebo klid? Spolek podruhé zkouší protlačit nové hřiště v Chrudimi

Všechno zaplatíme, zařídíme, jen nás do parku pusťte. Takový vzkaz poslal radnici spolek DiscGolf Chrudim. Už několik let se snaží prosadit svůj plán na vytvoření sportovního okruhu v Městském parku. Jenže narazil na obavy, že by koše a diskaři mohli vadit ostatním návštěvníkům. Svoje úsilí ale nevzdal a o hřišti bude vedení města rozhodovat znovu.