Pardubice – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Pardubice – Český rozhlas: Když vypráví nápověda: Irena Fuchsová: Co nám zavařila turecká káva

Když k nám nastoupil nový šéf provozu, způsobil zemětřesení nejenom mezi holkami na dílnách, ale i v našem Bílém domě, jak se odjakživa říká budově, kde jsou kanceláře.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Na kole ujeli 960 kilometrů. Cesta z Dolní Dobrouče do italského Marca stála za námahu

Severoitalské město Marco a Dolní Dobrouč na Orlickoústecku – to jsou partnerská města, jejichž první vazba pochází z doby před první světovou válkou. Tehdy Rakousko-uherská monarchie stěhovala své lidi z plánované fronty do vnitrozemí, aby je uchránila před válečnou vřavou. A tak se ocitlo asi dvacet obyvatel severoitalského města Marco v Dolní Dobrouči.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Ornitolog Jakub Vrána nedá na vrány dopustit. Vyzdvihuje jejich inteligenci

Vrány jsou podle ornitologa Jakuba Vrány úžasná stvoření. Prokázaná je jejich vysoká inteligence. Během výzkumů krkavcovitých se zjistilo, že jsou schopni vyrobit si i rybářský háček k ulovení potravy.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Centrum Pardubic popatnácté ovládnou běžci

Kvůli covidu v jiném termínu a možná v trochu menším počtu, ale Pardubický vinařský půlmaraton bude. Běžci odstartují v neděli 19. září na Smetanově náměstí a přes centrum a Cihelnu se vrátí do cíle na Pernštýnské náměstí.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: V Přelouči v sobotu vyberou nejlepší dabéry

V sobotu 18. září se budou v Přelouči už po sedmadvacáté udělovat ceny Františka Filipovského za dabing. Slavnostní vyhlašování doplní celodenní program ve městě.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Spolek Hurá na výlet vyvezl za zábavou už 13 tisíc seniorů. Teď přidává lázně i jógu

Spolek Hurá na výlet vznikl před šesti lety. Založil ho mladý muž Tomáš Martinek se svými kamarády. Už se nemohli dívat na to, jak někteří osamělí senioři jezdí na tzv. výlety pořádané prodejci předražených hrnců, dek a dalšího zboží.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Pavel Šporcl rozezní modré housle a zahájí s filharmoniky sezónu

Dnes vstoupí Komorní filharmonie Pardubice do své 53. koncertní sezony, kterou snad nenaruší covid, ani nic jiného. Sérií zahajovacích koncertů s Pavlem Šporclem nasazuje laťku vysoko.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Jak zatočit s trémou? Narovnejte se, zpomalte a dejte ruce za hlavu

Víte o sobě, že jste trémisti a nedaří se vám nervozitu v různých situacích překonat? Důležité je uvědomit si, že trémou trpí většina lidí. Nervozita je přirozená věc. Když si uvědomíte, že je to v pořádku, budete se cítit o něco líp.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: 111 let od vytržení Svojanova z německých rukou. Hrad čeká akce roku

I na sklonku léta se můžete královsky pobavit na královském hradě. O druhém zářijovém víkendu tam připomenou událost z roku 1910, kdy památka přešla pod křídla Poličky.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Nejvzácnější kouty Evropy na jedné hromadě. Hledejte je v Pardubicích

Cestovat po archeologických nalezištích, centrech významné architektury, hradech, univerzitách, palácích, knihovnách i archivech můžete velmi snadno. Stačí zajít na výstavu Evropské dědictví do haly pardubického Turistického informačního centra. Otevřená je až do konce září.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Pečené plněné papriky se špenátem a ricottou opravdu nemají chybu. Zkuste je a nebudete litovat

Je doba paprik, které se dají v současné době koupit za přijatelnou cenu. Využijme toho a připravme si papriky jinak než v leču nebo plněné v rajské omáčce. Pro ještě lepší a pikantnější chuť vybereme papriky, které trochu pálí, nebo přidáme k plněným paprikám feferonku.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Neřvi, ale volej, radí logopedka dětem s chrapotem

S nástupem dětí do škol se zvýšil počet malých pacientů na ORL klinice v Pardubicích. Děti se chtějí prosadit v davu a křičí. To nedělá dobře hlasivkám. Vytvářejí se na nich hlasivkové uzlíky.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Koně v akci ukážou zaříkávače, mistrovství v těžkém tahu i koňský fotbal

Letošní ročník tradiční výstavy se na pardubickém závodišti odehraje o víkendu 11. a 12. září. Stěžejní program připadá na sobotu, kdy bude k vidění i několik premiér a ojedinělých vystoupení. V neděli pak následují okresní dožínky s koňskou stopou.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Hokaido na pekáč, máslovou na polévku. Zkuste nevšední recepty z dýně

Na zahradách i v kuchyních teď kralují dýně. Před lety jsme znali jen dýňový kompot a džus. Dnes kolují mezi lidmi stovky receptů, jeden lepší, než druhý. Ty méně tradiční nabídla kuchařka a cukrářka Monika Kořínková ze Srnojed v rozhlasové Radioporadně.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Pernštejnové Made in Czechoslovakia. Retroměstečko sáhne hlouběji do historie

V bývalých pardubických Masarykových kasárnách bude druhý zářijový víkend zase živo. Lidé se seznámí s prací záchranářů anebo bezpečnostních složek. Obdivovat můžou staré a dobové hračky, předměty i různou techniku a zajímavosti, hlavně z období Československa. Letos dostanou prostor i Pernštejnové.

Pardubice – Český rozhlas: Východočeské výlety: O bílé paní, pokladu a světýlku. Vydejte se po stopách pověstí v Žamberku

Proč má Žamberk ve znaku kance a orlici? Kde se prý dodnes ukrývá poklad? Jak to bylo se žamberským upírem nebo s milenci u kapličky Pod Suticí? V Žamberku mají řadu zajímavých legend a pověstí.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Ceny nemovitostí míří k vrcholu a poptávka neklesá. Kdy to skončí?

Prodáváte byt, dům nebo pozemek? Současná doba prodejům přeje. Je obrovská poptávka, lidé chtějí utratit peníze. O jednu nemovitost mají zájem desítky až stovky lidí. A rychlé prodeje se realizují do jednoho měsíce.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Válečný veterán, občanská aktivistka, propagátor astronomie. Kraj předal ceny

Tradiční jarní akce se letos kvůli covidu musela přesunout skoro až do podzimního termínu. Hned za dva roky najednou dostaly ocenění vybrané osobnosti Pardubického kraje. Nominovat do dalšího ročníku můžete i vy.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Pořád plná baterka. Životnost baterie elektrokola prodloužíte správnou péčí

Elektrokola dnes nekupují jen starší lidé, kteří už na běžné kolo nestačí. Dobře poslouží i mladším, kteří využijí motor jen při náročných výjezdech do hor, nebo si elektro kolo pořídili místo auta a jezdí na něm do práce. V nabídce jsou dokonce elektro kola pro děti, ale ta odborník Miloš Pejcha z Pardubic spíše nedoporučuje.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Juniorský mistr světa se ohání kladivem při závodech, v dílně i před policejní hlídkou

„Prostě jsem jel do Nairobi a vyhrál jsem tam.“ Takhle lakonicky hodnotí zlatou medaili ze šampionátu v Keni kladivář Jan Doležálek. Na cenný kov pomýšlel, ale první místo ho příjemně potěšilo.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Kuřecí prsa v rajčatové omáčce s mozzarellou zůstávají krásně šťavnatá. Kdo by je rád neochutnal?

Máte rádi kuřecí maso? Někdo dává přednost grilovanému kuřeti, jiný má rád kuřecí kousky v nějaké směsi. My pro vás ale máme jiný tip! Zkuste s námi kuřecí prsa v rajčatové omáčce s mozzarellou. Nebudete litovat.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Nejčastější chyby na elektrokoloběžkách? Slalom mezi chodci a děti bez přilby

Městská policie Pardubice se při začátku školního roku zaměřuje na bezpečnost dětí, které se pohybují v provozu. Strážníci se zaměřují i na čím dál oblíbenější elektrokoloběžky. Jak je bezpečně, ohleduplně a v souladu se zákonem využívat totiž mnoho jejich uživatelů netuší.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Brandýské mámení vytáhne nej posledních dvaceti let. A přidá něco navíc

Pár let tam pobýval, oženil se a musel odejít do exilu. Na osobnost Jana Amose Komenského nedají v Brandýse nad Orlicí dopustit. Právě k němu odkazuje i tradiční Brandýské mámení. Dvacátý ročník festivalu bude o prvním zářijovém víkendu.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Sušené ovoce nebo pickles – zdravé způsoby konzervace, které známe díky našim předkům

Jak si naši předkové poradili s uchováváním potravin, když neznali ani mrazák, ani lednici? Jejich možnosti byly velmi omezené. Přesto bylo třeba udělat si zásobu na zimu. Jejich osvědčené recepty se teď s velkou slávou vrací do moderního života.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Auta, kola, stříkačky i plavky. Sodomkovo Vysoké Mýto vrací do historie

Taky letos vzal tradiční červnový termín za své. Přesto se ani rok 2021 neobejde bez oblíbené akce milovníků starých časů. Hostit ji bude vysokomýtské náměstí Přemysla Otakara II., a to v sobotu 4. září od 9 do 13 hodin.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Dvacet dní off-line. Studenti v daleké divočině málem sesadili vedoucího katedry

Co udělá s mladými lidmi pobyt v divoké přírodě bez kontaktu s okolním světem? Právě to zkoumali v ojedinělém experimentu studenti Univerzity Pardubice. Během izolace ušli v uzavřené skupině skoro 300 kilometrů.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Vyzkoušejte jednoduché recepty na lžičku podle chrudimské cukrářky

Chrudimská cukrářka Regína Gauglitz si ve své cukrárně ráda zatančí. Sladkosti, které vyrábí pro své zákazníky, je potřeba rozpohybovat, i když trendem jsou stále lehčí dezerty s minimem cukru, tuku, pokud možno bez mouky.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Vyzkoušejte jednoduché recepty na lžičku podle chrudimské cukrářky

Chrudimská cukrářka Regína Gauglitz si ve své cukrárně ráda zatančí. Sladkosti, které vyrábí pro své zákazníky, je potřeba rozpohybovat, i když trendem jsou stále lehčí dezerty s minimem cukru, tuku, pokud možno bez mouky.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: Budí emoce, ale zlatem se nenajíte. Do Zlatého dolu v polském Zlatém Stoku nejen za zlatem

Devátým dílem končí náš letní speciál pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”, ve kterém jsme vám představovali zajímavá místa z “druhé strany” hranice mezi východočeským regionem a Polskem. Místa, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. Chtěli jsme vám nabídnout pár tipů na výlety v době, kdy cestování stále ovlivňují některá omezení, spojená se situací kolem epidemie covidu – 19.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Pohlreich, Sapík, delikatesy i herci ze Slunečné. Fresh festival se vrací do Pardubic

Po roční covidové odmlce obsadí dostihové závodiště dvoudenní gurmánský festival dobrého jídla a pití. Zavedenou akci čeká v krajském městě 8. díl během posledního srpnového víkendu.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Muži za mřížemi víc drží basu, u žen jsou pojítkem děti, soudí kaplan z ženské věznice

Slyšeli jste někdy o práci vězeňského kaplana? Aleš Kocián svou profesi přirovnává k faráři anebo psychologovi s duchovním zázemím. Často se stará o nevěřící lidi, kteří přijdou za mříže a hledají útěchu.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Houbaření se trochu hanlivě říká golf pro chudé. Houbařům to ale nevadí a připraví si skvělý guláš

Houby obsahují málo kalorií, proto se jim nemusíme vyhýbat ani při redukční dietě. Zároveň v sobě mají hodně vitamínů a také velké množství draslíku. A díky tomu prospívají například také našemu srdci. Ovšem i u hub samozřejmě platí všeho s mírou.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Liškám, ryzcům a růžovkám se letos neobvykle daří. Jak je poznáte?

Letošní houbová úroda se s koncem léta vylepšuje. Jsou místa v Pardubickém kraji, kde není problém si pár hub do polévky nebo do omáčky nasbírat. Nejvíce rostou v podhůří Železných hor, Orlických hor nebo v okolí Nových Hradů.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Helena Třeštíková míří do Litomyšle. A chce s vámi diskutovat

Zámecké návrší, renesanční zámek, jízdárna anebo třeba piaristický kostel. Všude tam můžete v sobotu 28. srpna narazit na festival DOKU Zahrady Litomyšl. Zaměřuje se na autorský dokument ve všemožných podobách.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Kdy sklízet rajčata a kdy otrhat listy? Zkušený zahradník přidá rajčatové tipy

Rajčatům se letos daří. Barví se do červena, oranžova nebo do žluta, podle toho, jakou jste si na jaře vybrali odrůdu. Rajčata skutečně hrají všemi barvami a my vám poradíme, jak to udělat, aby jejich vybarvení bylo dokonalé.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Rádi běháte a u toho se kocháte? Patří vám poslední prázdninová sobota

Tenhle závod tradičně otevírá jarní běžeckou sezónu. Už druhým rokem po sobě ho ale covid odsunul až do léta. Grand Prix Dříteč láká aktivní sportovce v sobotu 28. srpna do okolí Kunětické hory na Pardubicku.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Daruj a pak si vyber! V pardubickém Sluníčku se bude swapovat

Swap, tedy výměna drobných věcí včetně oblečení a předmětů do domácnosti, se chystá v Centru pro rodinu – Sluníčko v Pardubicích. Nejedná se o burzu za peníze, ale skutečně o výměnu pokud možno kvalitních věcí. Jak to funguje?

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Odložený Martinů fest nahodí spadlý řemen. Nechce přijít o tradici

Festival nejslavnějšího poličského rodáka se vrací po roční covidové odmlce. Pořadatelé jeho termín z května posunuli na konec léta. Od 28. srpna do 12. září zazní vážná hudba a všechno završí divadelní představení. Celou dobu poběží výstava grafických prací Jiřího Slívy Jam Session.

Pardubice – Český rozhlas: Když vypráví nápověda: Irena Fuchsová: Štípl mě mravenec

Právě jsem přijela do klimkovických lázní. Pozorovala jsem nové pacientky, které přivezl manžel, některé tu měly i děti, procházeli se po kolonádě, smáli se… A já si vzpomněla na manžela, který už určitě není v našem bytě sám! Ale hned jsem se okřikla. Zuzano, nemysli na něj! Víš dobře, že ti je nevěrný, sotva vytáhneš paty z bytu! Rozveď se a začni znova!

Pardubice – Český rozhlas: Východočeské výlety: V Uhřínově zažijete středověk a zjistíte, proč se dřív spalo v polosedě

Už 30 let testují archeologové v Uhřínově v Orlických horách středověké technologie. Podle vykopávek tam postavili vesnici z 13. století a zkouší tam na vlastní kůži, jak žili tehdejší osadníci. Archeologické muzeum v přírodě Villa nova, tedy Nová ves, je samozřejmě otevřené i návštěvníkům.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: Unikátní Medvědí jeskyně, jedna z nejkrásnějších v Polsku, aneb podzemím až pod Králický Sněžník

V osmém pokračování našeho letního speciálu, který vám na rozhlasových vlnách v pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” představuje zajímavá místa z “druhé strany” hranice mezi východočeským regionem a Polskem, se vydáme do podzemí.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Děti po návratu do kolektivu zapomínají mluvit. Kroužky.cz jim pomáhají vracet smích

„Kroužky tady byly vždy a dá-li pán Bůh, budou tady vždycky. Udělají i v této nejednoduché době vše pro to, aby se zase ozýval zdravý a šťastný dětský smích,“ říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Kroužky.cz pro východní Čechy Květa Štěrbová.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Dagmar Pecková: Je blbá doba. A rozhodující pro kulturu v Čechách

Někteří lidé si v době covidu odvykli chodit za kulturou nebo mají strach. Světoznámá pěvkyně pozoruje pokles zájmu o umělecká vystoupení. Svého chrudimského festivalu Zlatá pecka se ale nevzdává. Další ročník zpestří konec prázdnin.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Kuchařina je umění i řehole. Jak pracují ti nejlepší?

Nejde o to, že člověk někde něco uvaří. Abyste byli špičkovými kuchaři, musíte znát použité suroviny a jídla dělat s maximální péčí. David Nečas ze Starého Města u Moravské Třebové za podobný přístup získal od Asociace kuchařů a cukrářů České republiky medaili Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkušenosti čerpal u slavného Václava Šmerdy.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Německý ovčák potřebuje důslednou výchovu a do paneláku nepatří, říká elitní výcvikář

Luboš Jánský pracuje jako metodik výcviku psovodů a služebních psů na Policejním prezidiu Policie ČR ve Výcvikovém středisku psovodů Býchory. Za svůj život vycvičil desítky psů a zasloužil se o obrovské úspěchy českých výcvikářů, kteří patří mezi světovou špičku. V Radioporadně zavzpomínal na svého prvního německého ovčáka.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Pardubice si zaslouží pořádnou kulturu. Inspirace přišla z ciziny

Adéla Paurová se snaží změnit kulturní klima v krajském městě. Založila na to spolek Artco, který pořádá různé akce a snaží se i zábavně vzdělávat. Třeba děti přesvědčuje, že poezie není nuda.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Pardubice si zaslouží pořádnou kulturu. Inspirace přišla z ciziny

Adéla Paurová se snaží změnit kulturní klima v krajském městě. Založila na to spolek Artco, který pořádá různé akce a snaží se i zábavně vzdělávat. Třeba děti přesvědčuje, že poezie není nuda.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Nikdy neříkej nikdy! To platí i pro pojištění nemovitosti

Nečekané tornádo na Moravě přimělo některé lidi zamyslet se nad tím, jestli mají dostatečně pojištěnou nemovitost. Podle finančního poradce Radima Frolíka si většina lidí uvědomuje, že nemovitosti mají hodnotu několika milionů a podceňování pojištění je hazardování s vlastním majetkem. Pojištění nemovitosti se zkrátka nevyplatí odkládat.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Victor Hugo zaletěl do Pardubic. Připomene ho balón nad zámkem

Letos je to 130 let od dramatického přeletu francouzských větroplavců z Prahy východním směrem. Událost oživí netradiční formou Východočeské muzeum v Pardubicích. V úterý 24. srpna zve veřejnost do horkovzdušného balónu přímo na zámeckých valech.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: Po stopách sklářských tradic okolo hranic aneb foukači, nápady a česko – polská spolupráce

To je už sedmé téma našeho letního speciálu, ve kterém vás na rozhlasových vlnách zveme v pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” na zajímavá místa z “druhé strany” hranice. Poblíž hranice mezi východočeským regionem a Polskem hledáme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. Zároveň vás chceme inspirovat v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem “koronavirových” omezení.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Přivolá spánek, zklidní bolest kloubů. Konopí zažívá boom

Konopí obsahuje 144 kanabinoidů a stovky dalších aktivních látek, které mají léčivé účinky. V současnosti se hodně mluví o kanabidiolu, zkráceně CBD. To je léčivá látka obsažená v konopí, která pomáhá zmírňovat stres a bolesti kloubů.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Vraťte patizony na výsluní. Do stínu je vytlačily lilky a cukety

Možná si z dětství pamatujete na každoroční úrodu patizonů, kterým se díky jejich vzhledu přezdívalo létající talíře. Rostlina se velmi podobá dýni. Zajímavé je, že květy jsou otevřené jen jeden den a jsou současně samčí a samičí, takže není nutné pořizovat si kvůli opylení více rostlin.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Králíky, Litomyšl, Litice. Majitelé, po kterých se jmenují, byli pořádní kruťáci

Některá sídla v Pardubickém kraji, byla skutečně pojmenovaná po majitelích, jejichž jména neznamenají nic hezkého. Význam těchto jmen je často ve znamení něčeho hrozného, krutého, odporného nebo nelítostného. Posuďte sami. S jazykovědkyní Dagmar Magincovou jsme rozkryli původ názvů Králíky, Litice, Litomyšl nebo Polička.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Jak se naučit číst vodu? A co je pro vodáky největší tragédií? Zeptali jsme se vodní skautky

Největší nebezpečím na vodě je člověk, který nepoužívá mozek, a na vodu se vypraví bez jakýchkoliv znalostí a zkušeností. To si myslí zkušená vodní skautka z Pardubic Tereza Dvořáčková.

Pardubice – Český rozhlas: Vaříme s Habadějem: Zapečená treska s bramborem a špenátem. Zdravé jídlo, které pohladí vaše chuťové pohárky i oči

Treska se řadí mezi vůbec nejchutnější mořské ryby. Svědčí o tom i fakt, že jen v Británii se jí sní ročně kolem 136 miliónů porcí. Kulinářské možnosti této ryby objevili lidé už před mnoha staletími, neboť treska byla takříkajíc víceúčelová. Mohla se totiž uvařit nejen čerstvá. Po usušení se dala uchovat také pro období, kdy drsné klimatické podmínky lov ryb znemožnily.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Moravskotřebovský Slamák láká na folklor i skvělé jídlo

Letos si milovníci kultury v Moravské Třebové přišli na své, a protože léto ještě nekončí, je stále na co se těšit. Chystá se celá řada koncertů, workshopy i zlatý hřeb léta – Slamák.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Hasič Marek Víšek o soutěži TFA: Je to peklo

V areálu stanice Hasičského záchranného sboru ve Velkém Poříčí se o titul přeborníka České republiky v disciplínách TFA utkalo celkem 31 hasičů. Do náročné soutěže se přihlásilo také 5 žen. A hasiči z Pardubického kraje byli úspěšní.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Nedejte při výběru štěněte na první dojem. Rozhodnout by měl chovatel

Renáta Tetřevová má chovatelskou stanici loveckých psů už osmnáct let. Po bohatých zkušenostech nenechává zájemce o štěňata vybírat konkrétní mládě. Prvotní sympatie mohou být totiž zavádějící.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Naložte byliny do oleje! Nahradí aspirin, repelent i antiperspirant

Sklidili jste úrodu levandule a šalvěje ze zahrady? Jak s těmito bylinami naložit, poradí bylinkářka Radka Svatošová. Podle ní je také nejvyšší čas zajít do přírody a natrhat si květy třezalky a tužebníku. Až přijdou na podzim různá onemocnění, budete mít vlastnoručně vyrobený přírodní lék.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Zažijte Ameriku na vlastní kůži. Po roce se na závodiště vrací Friends Fest

Klasická americká auta, motocykly, indiáni, rodeo, western a samozřejmě hamburgery, hot dogy, armáda i typické americké sporty. To všechno můžete na vlastní kůži zažít na pardubickém hipodromu.

Pardubice – Český rozhlas: Na cestách s Petrem Voldánem: V okolí polského města Jelení Hora objevíte unikátní údolí plné nádherných paláců a zahrad

Jak vypadají Krkonoše z druhé strany hranice, tedy z Polska – čeká nás šesté téma letošního letního speciálu pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”. I toto prázdninové pondělí vás pozveme na zajímavé místo poblíž hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Nabízíme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme.

Pardubice – Český rozhlas: Když vypráví nápověda: Irena Fuchsová: Kemílkář

Když byla moje dcera malá, pamatuju si čtyři slova, která tvrdošíjně opakovala, i když věděla, že je říká špatně. Kemílek, místo kelímek. Štrundl, místo štrúdl. A prkalík, místo trpaslík. A to její čtvrté slovo používám z nostalgie pořád.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: V padesáti objevil modely letadel na dálkové ovládání. Staly se jeho životní vášní

Jako malý kluk se Miloš Adamů díval, jak modelaří jeho otec. S dětstvím Miloše tento koníček opusil. Když začal pracovat v domě dětí a mládeže, modely ho potkaly znovu. Naplno se do světa RC (dálkově ovládaných) modelů vrhnul téměř v padesáti letech a naprosto mu propadnul.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Vrchol v pátek třináctého. Komu přinese štěstí Pardubická juniorka?

Navrátilová, Mandlíková, Kvitová, Krejčíková, Muchová, Kodeš, Lendl, Korda anebo Berdych. Do galerie známých tenisových vítězů populárního mládežnického turnaje letos přibydou další dvě jména. Hraje se druhý srpnový týden.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Nový web nenech.se pomáhá obětem domácího násilí on-line

V informační době už všichni víme, co je to domácí násilí. Často se objevuje nenápadné formě, kdy jde o kombinaci psychického, fyzického, sexuálního a ekonomického násilí. Naštěstí je stále více možností, jak pomoci obětem i agresorovi. Konkrétní rady nám v Radioporadně dala Iva Bandžuchová z Intervenčního centra v Pardubicích.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Návrat na zámek, premiéra pro hasiče a koloběžky. Známe detaily Sportovního parku Pardubice

S končící olympiádou v Tokiu startuje velký pardubický sportovní svátek. Populární akce v parku Na Špici dospěla už do pátého ročníku. Potrvá od 7. do 15. srpna. Otevírací doba je vždy od 9 do 18 hodin.

Pardubice – Český rozhlas: Radioporadna: Zbavit se obtíží po covidu je běh na dlouhou trať. Pomáhají s tím v Hamzově léčebně

Hamzova léčebna v Luži otevřela nový program pro pacienty, kteří bojují s dlouhodobými zdravotními problémy po prodělaném covidu-19. Postcovidový syndrom se projevuje nejrůznějšími obtížemi jako únava, poruchy paměti, výrazné bolesti kloubů a svalů, poruchy chůze, koordinace, námahová dušnost nebo stavy úzkosti a deprese. O tom všem jsme v Radioporadně mluvili s lékařkou Alenou Klapalovou.

Pardubice – Český rozhlas: Máme hosty: Stop povodním. Znáte příběh Sečské přehrady?

Seč. Tohle krátké slovo vás možná automaticky přenáší do časů prázdnin a dovolených. Největší vodní nádrž na Chrudimce vznikala dlouhé roky. Celý proces mapuje nová kniha Libora Adámka nazvaná Seč 1920 – 1936 s podtitulem Výstavba jedné přehrady.