Plus

Aktuální dění v širších souvislostech. Domácí i světové události. Rozhovory, komentáře, reportáže, diskuse.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Plus: 2 x 2: Úspěch kvalitních pamlsků v rukou nastupující podnikatelské generace

Dvojice mladých českých podnikatelů dokázala uspět v byznyse se sladkostmi. Majitel Grizly.cz Dominik Píchal a majitel čokoládovny Janek Václav Durďák dostali pozvání do pořadu 2×2 Petra Šimůnka.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Prezidentka Potravinářské komory Večeřová: Kdyby v ceně byly všechny náklady, bude jídlo neprodejné

Kdy se zastaví růst cen potravin a jak by pomohlo snížení DPH? A existují ještě další možnosti, jak potravinářskému sektoru, potýkajícímu se naráz s inflací a zvýšenými cenami vstupů a energií, pomoci? Vladimíra Kroce se ptal prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové.

Plus: Téma dne: V Česku se nejspíš meziročně zvýší sklizeň základních obilovin i řepky

Té se podle aktuálních odhadů Českého statistického úřadu letos sklidí skoro o pět procent víc – to znamená přes milion tun. Základních obilovin by mohlo být o dvě a půl procenta víc, zemědělci by jich tak mohli sklidit téměř sedm a půl milionu tun. Moderuje Martin Matějka.

Plus: Osobnost Plus: Krajinářská architektka: Stát by měl říct, že krajina je veřejný zájem, a ne jen výrobní prostředek

Krajina nám má poskytovat vodu, vzduch a má být prostorem pro biodiverzitu. Místo toho je však česká krajina vysušená a zároveň náchylná na povodně. Zásahy do krajiny, které u nás začaly už v roce 1948, odvodnily půdu, scelily pozemky a tvrdě zregulovaly řeky a potoky. Může být na vině tzv. resortismus a to, že vodu nevnímáme jako jeden celek? A jak by se dalo zlepšit zadržování vody v krajině?

Plus: Téma dne: Prezident Agrární komory: Je třeba počkat na konec sklizně. První čísla ale vypadají relativně dobře

Statistici letos odhadují oproti loňskému roku lepší úrodu. V Česku by se měla meziročně zvýšit sklizeň základních obilovin a řepky, a to skoro až o pět procent. Pokud úroda dostojí předpovědím statistiků, zemědělci by tak mohli sklidit téměř 7,5 milionu tun. Ceny potravin ovšem stále narůstají a v příštích měsících se budou pořád zvyšovat. Jak spolu souvisí dobrá úroda a zdražování potravin? Mohou za to vysoké ceny energií?

Plus: Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Rakušan dál nahlodává důvěru ve STAN, ale hazarduje i s bezpečností země

Co se zpočátku jevilo jako komunální kauza, jež dostihla předčasně dospělé hnutí Starostové a nezávislí, se nyní vyvinulo v možné bezpečnostní riziko pro celou zemi. Teď už nejde jen o to, zda k růstu Starostů a lobbisty Michala Redla docházelo zásluhou vzájemné symbiózy, nebo šlo jen o náhodný souběh daný Redlovými vazbami na Stanislava Polčáka, Petra Gazdíka a později i Petra Hlubučka.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Radomír Dočekal z Asociace producentů v audiovizi odpovídá na otázky k natáčení filmů v Česku

Proč parlament zastropoval výši jednotlivých filmových pobídek a zároveň navýšil jejich celkovou sumu? Neodradí to velké zahraniční produkce? A jak bude stát regulovat platformy jako Youtube? Moderuje Vladimír Kroc.

Plus: Osobnost Plus: Zelenskyj se díky válce změnil z Chaplina v Churchilla, říká psychiatr Vevera

Volodymyr Zelenskyj zřetelně a jasně prohlásil, že válka na Ukrajině skončí až osvobozením Krymu. Jeho popularita během války obrovsky stoupla. Na svém charismatu a komunikačních schopnostech staví válečnou strategii, inspiruje lidi a vzbuzuje v nich odvahu. Fungovalo by Zelenského charisma i v době míru? A jaké jsou jeho osobnostní výhody oproti Putinovi?

Plus: Téma dne: Šedivý: K explozi na Krymu nedošlo důsledkem nesprávného zacházení s municí. Byl to vojenský útok

Moskvou anektovaný Krym začátkem týdne otřásla exploze. Ukrajina se k žádné akci na poloostrově nepřihlásila. Nové satelitní snímky však podle zpravodajského serveru BBC ukazují, že by se mohlo jednat o cílený útok. Ruští vojáci navíc obsadili jednu z ukrajinských jaderných elektráren a využívají ji jako štít. Bude mezi zeměmi další dohoda? A jak to bylo skutečně s explozí na Krymu?

Plus: Vinohradská 12: Svět taje. Co to způsobí?

Tání ledovců. Příčina přírodních katastrof s lidskými oběťmi, zároveň hrozba pro příští generace. Jak rychle svět přichází o ledovce? A proč je vědci jezdí zkoumat do hor v Africe? A ještě jedno téma – led na pólech. V Antarktidě hrozí kolaps obřích ledových ploch. Na opačné straně, v Arktidě, se táním ledu otevírá cesta pro nové námořní trasy. A potenciální konflikt. O tom všem s polární ekoložkou Marií Šabackou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Ekologický expert: Konzumujeme kreditku plastů týdně. S novým zákonem zjistíme, kolik jich vyrábíme

Jak životnímu prostředí pomůže zákaz některých jednorázových plastů? Čím je můžeme nahradit? A daří se nám třídit a především recyklovat odpad? Vladimír Kroc se ptal experta na odpadové hospodářství Hnutí DUHA Ivo Kropáčka.

Plus: Osobnost Plus: Spisovatelka Fodorová: O komunistické straně se nesmělo pochybovat, i když nechala matku uvěznit

Její matka Lenka Reinerová, o které Anna Fodorová napsala knihu Lenka, byla členkou komunistické strany. Ta ji v 50. letech nechala uvěznit, přesto vstoupila zpátky do strany. Oba rodiče „prohlédli“ až během okupace v roce 1968, kdy už si ale jejich dcera budovala nový život v Anglii, kde žije dodnes. Jak se Anna Fodorová vyrovnávala s traumatem komunistického věznění své matky a se smrtí širší rodiny během holokaustu? A jak o takové zkušenosti mluvit s dítětem?

Plus: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Inflace v Česku. Teplota v domovech pro seniory. Exploze na Krymu

Jak daleko má inflace v Česku ke svému vrcholu? Na kolik stupňů by se měly vytápět pokoje v domovech pro seniory? A co nebo kdo způsobil exploze na ruském vojenském letišti na Krymu? Poslechněte si polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Plus: Téma dne: FBI jedná nestranně. Zásah v Trumpově domě ale Američany ještě víc rozdělí, soudí amerikanista Lepš

Pondělní zásah FBI v sídle Donalda Trumpa se pravděpodobně týkal zadržovaných dokumentů z Bílého domu. Přesné důvody návštěvy federálních agentů u amerického exprezidenta jsou ale zatím nejasné. „O akci dopředu nevěděla ani administrativa současné hlavy státu, což svědčí o nezávislosti úřadu pro vyšetřování,“ říká amerikanista z New York University Prague Jakub Lepš (TOP 09).

Plus: Hovory: Když člověk nejde za hranu, tak nemůže zažít dobrodružství, říká vytrvalec Zavoral

Aleš Zavoral patří k předním tuzemským vytrvalcům v jízdě na kole. Naposledy vyhrál před dvěma týdny závod nazvaný „Bike Nonstop US“. Za 18 dnů při něm ujel téměř šest tisíc kilometrů napříč Spojenými státy. V Hovorech prozradí, v čem je kouzlo podobných vytrvalostních závodů, které sportovci ujedou na kole za týden a nesportovci nikdy. Moderuje Petr Vizina.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Věra Jourová: Média jako veřejný nepřítel? Vzdálenost mezi politikou a médii musí být co nejdelší

Evropská komise připravuje návrh mediálního zákona, jehož cílem by měla být větší svoboda veřejnoprávních médií. Co takzvaný akt o svobodě sdělovacích prostředků obsahuje? Jak bude vypadat evropská norma o politické reklamě? Co přináší zpráva o stavu právního státu v členských zemích sedmadvacítky? A jak nám pomohla EU v boji proti lesním požárům? Vladimír Kroc se ptá místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové (ANO).

Plus: Téma dne: Policejní velitelé dostanou školení o zásazích na shromážděních

Informoval o tom mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán. Podle něj se na školení shodl policejní prezident Martin Vondrášek s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly na dopolední schůzce. Reagují tím na nedávné zásahy svých kolegů na politických mítincích bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Babiš se dnes rozhodl na základě Vondráčkova doporučení nově vyhradit na politických mítincích hnutí ANO místo pro odpůrce. Moderuje Jan Burda.

Plus: Osobnost Plus: Filozof Petříček: V Rusku už není s čím lež srovnávat. Jde o nemožnost rozpoznat jakoukoliv pravdu

Ruská agrese vůči Ukrajině nekončí. Putin navíc používá geopolitické strategie, aby Ukrajinu zcela rozložil. Má smysl Ukrajině pomáhat? Co se dá říct o Putinových vizích? Bývalý disident, intelektuál a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Petříček během zahájení ruské agrese oprášil svoji ruštinu a párkrát se podíval na oficiální ruskou televizi. „To, co jsem viděl a co jsem cítil, bylo mimo měřítka mých emocí,“ řekl.

Plus: Téma dne: Ukrajina přebírá iniciativu. Rusové jsou nuceni zásadně měnit své plány, uvádí generál Macko

O víkendu pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města. Výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu. Ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny. Daří se ukrajinským silám vojenská ofenziva na jihu země? Jaká je situace v regionech okupovaných ruskými silami a jaké postoje k válce převládají mezi Ukrajinci?

Plus: Vinohradská 12: Černá krev Venezuely

Ropa – zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.

Plus: Příběhy 20. století: Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a někdejší mukl Káďa Zelený

Maminka měla vážné obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. A protože se znala s paní Svojsíkovou, manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu. Zdeněk Zelený skautskou přezdívkou Káďa naplnil svůj život neuvěřitelným dobrodružstvím. Za války vstoupil do Obrany národa a za komunismu šel za údajnou velezradu sedět na deset let jako politický vězeň.

Plus: Svět ve 20 minutách: Rusko omezuje dodávky plynu a světu nezbývá, než znovu sáhnout po „špinavém“ uhlí

Omezením dodávek plynu do Evropy Rusko vyvolalo největší energetickou krizi za posledních čtyřicet let. Země, které bojují se změnou klimatu, teď musí volit mezi ekologií a potřebou v zimě topit. O návratu ke „špinavému“ uhlí píše ukrajinský zpravodajský server Ukrajinska pravda.

Plus: 2 x 2: Pocit svobody je pro mě důležitější než miliardy dolarů, říká zakladatel Y Soft Muchna

Úspěšné české technologické firmy investují své zisky nejen do vlastního růstu, ale i do společensky prospěšných firem. I proto dostali jejich zakladatelé Václav Muchna majitel startupu Y Soft a Jan Bárta z Pale Fire Capital pozvání do 2×2 s Petrem Šimůnkem.

Plus: Dnešní Plus: Plasy, Santini a Italové v Čechách. Kde by bylo baroko bez italské kolonie v Praze?

„Bez vody se stavba zřítí.“ Tento latinský nápis umístil na jeden ze základních kamenů barokního konventu kláštera v západočeských Plasích jeho architekt, Jan Blažej Santini. Architekt, který vytvořil výjimečné stavby mimo jiné v unikátním stylu tzv. barokní gotiky. Spolu s rodinou Dientzenhoferů patří k vrcholným představitelům barokní architektury u nás. (repríza)

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je Martin Chlad, prezident Svazu vinařů

Kdy se dočkáme prvního skutečného burčáku? Čím ovlivní srpnové počasí kvalitu letošních vín? Jak může poškodit vinice dým z rozsáhlých letních požárů? Nakolik jsou tuzemští vinaři konkurenceschopní ve světě? A mění se s klimatickou změnou podmínky pro pěstování různých odrůd u nás? Moderuje Vladimír Kroc.

Plus: Osobnost Plus: Politici neprojevují zájem se o potřebách vozíčkářů bavit, říká ředitel Centra Paraple Lukeš

Lidé na vozíku se denně potýkají s mnoha problémy. Překážkou jim jsou zejména bariéry ve městech a nedostatečná připravenost na jejich potřeby. Politická debata o tom, jak těmto lidem usnadnit život přitom uvázla na mrtvém bodě. Jak složité je pro lidi s postižením fungovat ve společnosti či si najít partnera?

Plus: Téma dne: Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jedná o nastavení úrokových sazeb

Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb.

Plus: Čekání na prezidenta: Češi chtějí vlastní Čaputovou. Z čeho tato touha pramení?

„Na Slovensku sledujeme vaši prezidentskou volbu velmi pozorně. Jste pro nás totiž opravdu důležití. Hodně jste nám pomohli. Bez vás by dnes Slovensko mohlo být klínem ruského vlivu ve střední Evropě,“ říká Magda Vášáryová, slovenská herečka, diplomatka, státní úřednice a politička, která byla speciálním hostem nahrávání podcastu Čekání na prezidenta na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Plus: Vinohradská 12: The New York Times: o vraždě dvou mužů v Amazonii

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Pátý a poslední text je z amerických novin The New York Times. O tom, jak se dva muži vydali hluboko do Amazonie, aby se setkali se skupinami původních obyvatel, které hlídají prales. Pak zmizeli.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Konflikt na srbsko-kosovské hranici nemá řešení, soužití není možné, tvrdí balkanolog Rychlík

Napětí na srbsko-kosovské hranici roste, záminkou byl spor o registrační značky a doklady totožnosti. Hrozí, že napětí přeroste v ozbrojený konflikt? A myslí Srbsko svůj vstup do EU vážně? „Kosovo je nebezpečný precedens pro jiné státy, které mají na svém území menšiny,“ upozorňuje balkanolog a historik Jan Rychlík. Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.

Plus: Osobnost Plus: Problém Andreje Babiše není Čapí hnízdo, ale druhé kolo prezidentských voleb, věří novinář Štindl

K naplnění představ ideálního prezidentského kandidáta stačí Ondřeji Štindlovi prý málo: šance porazit Andreje Babiše (ANO) a nebýt přitom evidentně horší než on. O dalších stránkách boje o prezidentství hovoří tento spisovatel, novinář a publicista v pořadu Osobnost Plus.

Plus: Téma dne: Banky mají rekordní zisky, které odtečou matkám do zahraničí

Vládní koalice debatuje o “sektorové” dani z mimořádného zisku. Piráti i Stan volají po zdanění energo firem. Piráti v programu píšou taky o zdanění bank? Dotkne se to tedy kromě energetických firem i bank? Co případné zdanění bank přinese klientům bank? Nebudou zdražovat? Souhlasí banky s principem solidarity? Které vlády a kde zavádějí sektorové daně? Moderuje Lukáš Matoška.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník

Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.

Plus: Osobnost Plus: Historik: Zelenskyj má obrovský kredit. On jediný zvládne manévrovat budoucí poválečnou obnovu země

Volodymyr Zelenskyj se zatím osvědčil jako perfektní válečný vůdce. Zvykli jsme si jej vídat ve vojenském oblečení apelujícího na celý západní svět, aby s pomocí Ukrajině neotálel. Kvůli konfliktu však stojí jeho politické plány a cíle zcela stranou. Jaký je tedy ve skutečnosti politik? Jak chce poválečnou Ukrajinu změnit?

Plus: Pro a proti: Ministr práce a sociálních věcí a předseda lidovců Marian Jurečka chce rodičům chronických záškoláků automaticky odebírat sociální dávky

Individuální posouzení úředníky podle něj nefunguje. Povede zautomatizování systému, který vyloučí lidský faktor, ke spravedlivějšímu přidělování dávek? Nebo naopak zhorší situaci lidí v sociální nouzi? Debatovat budou poslanec ODS, člen sněmovního výboru pro sociální záležitosti Jan Bauer a vedoucí programu Dluhové poradenství organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. Moderuje Karolína Koubová.

Plus: Glosa Plus: Ivan Hoffman: Blahodárný hlad

Zahlédl jsem kdesi titulek, že hlad je zdravý, anebo že hlad je to nejlepší, co nás, pokud jde o zdraví, může potkat. Nečetl jsem to, neboť se určitě jednalo o článek pro lidi trpící nadváhou, anebo, jak se korektně říká tlustým, pro lidi s dobrovolně zvýšeným příjmem stravy. Což není můj případ, neboť když jsem si připadal obtloustlý, dobrovolně jsem omezil příjem stravy, anebo jak se říká nekorektně, přestal jsem žrát.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Březina: Dovoz i cibule? Vyplatí se to. Česká výroba je neefektivní a loajalita zákazníků malá

Ministr zemědělství vyzval dopisem šéfy obchodních řetězců, aby do své nabídky zařadili větší množství potravin z domácí produkce. Může mít taková výzva efekt? Podle čeho se řetězce rozhodují, jaké zboží zákazníkům nabídnou? A proč jsou české potraviny v obchodech mnohdy dražší než ty zahraniční? Tomáš Pancíř se zeptal Pavla Březiny, předsedy Asociace českého tradičního obchodu.

Plus: Osobnost Plus: Němeček: Už to není boj vojáka proti vojákovi. Jen ležíte v zákopu a čekáte, až na vás něco spadne

Kameraman České televize Pavel Němeček dokumentoval první linie bojů na Ukrajině a byl blízko smrti, když pouhý metr o něj dopadl kus ruské rakety. Jak vnímá válečnou realitu ruské agrese na Ukrajině a co radí při setkání s ruským dronem?

Plus: Téma dne: Jakš: Pelosiová zřejmě navštíví Tchaj-wan. Podle chování Číny by to mohlo spustit vojenský konflikt

Tchaj-wan zvýšil vojenskou pohotovost svých jednotek. Média, která se odvolávají na zdroje z americké administrativy píší, že Tchaj-wan nejspíš navštíví předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína začala vojenskou technikou kontrolovat průliv mezi ostrovem a pevninou. Jaké důsledky může mít taková cesta? Vyostří se kvůli ní obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem?

Plus: Vinohradská 12: New Scientist: Proč je nám u vody tak dobře?

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Druhý text je z mezinárodního vědeckého časopisu New Scientist. O tom, proč nám trávení času blízko vody zlepšuje duševní zdraví. Že tako funguje zeleň, to víme už nějakou dobu. Nový výzkum ale ukazuje, že pobyt u vody – ať už je to mořské pobřeží, řeka nebo fontána v parku – nás může posílit ještě víc.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Jaroslav Zajíček: Dohoda EU o úspoře plynu je důležitá pojistka proti Rusku. Pomůže přečkat zimu

Co všechno zahrnuje dohoda o snížení spotřeby plynu, kterou uzavřeli ministři států Evropské unie? Podaří se snížit spotřebu i přes výjimky, které si některé státy zajistily? A jak těžké bylo pro české předsednictví dospět k všeobecně přijatelnému kompromisu? Tomáš Pancíř se ptal Jaroslava Zajíčka, velvyslance České republiky ve výboru stálých zástupců členských států EU.

Plus: Téma dne: Obnova Českého Švýcarska nebude plošná. Příroda si sama určí, kde co má růst, míní ředitel správy NP

Už devět dní se hasiči snaží zastavit požár v Českém Švýcarsku. O víkendu se jim podařilo zmenšit plochu zásahů zhruba o pětinu. Hašení jim komplikují těžce přístupná místa. „Pomocí lanové lezecké techniky se vyvazujeme na svazích a pomocí motorových pil si klestíme cestu, abychom aspoň tu nejlehčí mobilní techniku mohli dostat na místo,“ říká mluvčí ústeckých hasičů Milan Rudolf.

Plus: Příběhy 20. století: Štefánia Lorándová alias Margita Demeterová. Židovská dbojářka, která chtěla zachránit desítky lidí

V létě se v Příbězích 20. století často vracíme k osudům, které jsme už v minulosti zpracovávali: získáváme nové informace a snažíme se je do portrétů doplňovat – a také nechceme, aby některé výrazné osobní historie upadly do zapomnění. Štefánia Lorándová zemřela 26. října 2012. Když jsem ji kdysi poprvé navštívil, bylo jí devadesát, bydlela v nejvyšším patře jednoho starého vinohradského činžáku a skoro nikdo za ní nechodil.

Plus: Leonardo Plus: Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.

Plus: 2 x 2: Za to, jak podnik funguje, může vždy jeho vlastník, říká zakladatel globální firmy Linet Frolík

Linet a Jablotron jsou v Česku synonymem pro úspěšné a férové společnosti. Jejich zakladatelé Zbyněk Frolík a Dalibor Dědek v 2 x 2 s Petrem Šimůnkem popsali recept na úspěch.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Na prožívání ztráty lesa se dětí nikdo neptá. Uvědomují si roli sucha a člověka, říká psycholožka

Česká veřejnost sleduje v posledních dnech a hodinách zkázu lesa v Českém Švýcarsku. Co se stane s lidskou myslí, když z okolní dobře známé krajiny náhle zmizí les? Jak na prudkou změnu reagují děti a dospívající? A co označujeme termínem environmentální žal? Vladimír Kroc se ptal psycholožky Barbory Klocové z Univerzity jihovýchodního Norska.

Plus: Dokument: Drogy v 21. století

V 21. století se celosvětově rozvíjí velkovýroba drog, na scéně začínají dominovat kartely. Tomu se věnuje závěrečný díl dokumentárního seriálu Drogy v Čechách.

Plus: Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Příběh všemocné byliny požehnané vůdcem

Název prvotiny jednoho z největších rusky píšících spisovatelů 20. století Fazyla Iskandera byl Patálie s kozloturem. Vyšla v Moskvě v roce 1966 a v lehce zahalené podobě se vysmívala sovětskému šílenství kolem Chruščovova pobláznění kukuřicí. Iskander byl nelítostný a zároveň moc vtipný.

Plus: Názory a argumenty: Petr Holub: Trhací kalendář v podobě státního rozpočtu

Nic se nestalo. Vláda jenom schválila druhou letošní rozpočtovou novelu, která předpokládá koncem roku schodek 330 miliard korun. Proč by se také měli daňoví poplatníci rozčilovat, na něco takového si přece už dávno zvykli. Je pravda, že dříve ministři financí novely nenavrhovali, jenže za poslední tři roky se však už jednou schválený rozpočet mění popáté, přitom počtvrté se zvyšuje jeho schodek.

Plus: Osobnost Plus: Majitel galerie Kodl: Díla ruských umělců se přestala prodávat. Není nálada se ruským uměním zabývat

Máma, táta, Filla, Špála. To byla prý jeho první slova. Sběratelství obrazů se jeho rodina věnuje už pět generací a v poslední době láme rekordy. „Rozhodně určitý druh krize a inflace přispívá k tomu, že žijeme v jakémsi sběratelsko-obrazovém ráji,“ říká sběratel a majitel aukční galerie Martin Kodl.

Plus: Téma dne: Niedermayer: Jako by si Orbán ani neuvědomoval, že válka znamená ohrožení evropské bezpečnosti

Maďarský premiér Viktor Orbán se včera vrátil z jednání ve Vídni. Tématem byla evropská politika vůči Rusku a zejména plány na omezení spotřeby plynu. Jednání byla ohrožena jeho předchozí cestou do Sedmihradska, kde v kontextu s migrací mluvil o nepřípustnosti míšení ras. Projev odsoudily židovské obce a politici napříč Evropou, ale i dlouholetá Orbánova poradkyně. Rakouský kancléř Karl Nehammer tak ještě před jeho příjezdem musel odrážet výzvy, aby Orbána vůbec přijímal.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Obnova Českého Švýcarska nám ukáže, jak změně klimatu přizpůsobit hospodářské lesy, říká náměstek

Mohli jsme požáru v Národním parku České Švýcarsko předejít? Přispělo k šíření požáru neodtěžené suché dřevo po kůrovcové kalamitě? Mají pravdu biologové, kteří nás ujišťují, že příroda si s následky katastrofy rychle poradí? Vladimír Kroc se ptal Tomáše Tesaře (TOP09), náměstka ministryně životního prostředí.

Plus: Portréty: Zakladatel public relations Bernays radil prezidentu Wilsonovi. Jeho knihu prý četl i Goebbels

„Ovlivňovat veřejné mínění znamená vytvářet souhlas.“ To napsal před mnoha lety muž, který je považován za jednoho ze zakladatelů oboru, kterému se česky říká „řízená komunikace“, ale daleko víc se pro něj vžil anglický název „public relations“.

Plus: Osobnost Plus: Nepodceňujme Putina. Chce obnovit impérium a myslí to smrtelně vážně, varuje psychiatr Vevera

Je možné u ruského prezidenta Vladimira Putina konstatovat psychopatické sklony? O psychopatech a moci s přednostou Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a bývalým vojenským psychiatrem Janem Veverou.

Plus: Pro a proti: Vláda kývla na zvýšení schodku státního rozpočtu o zhruba 50 miliard korun na 330 miliard

Peníze navíc chce použít na úsporný tarif, růst důchodů a zvládání uprchlické krize. Odpovídá prohloubení zadlužení státu současné situaci? A obejde se kabinet Petra Fialy v budoucnu při konsolidaci státních financí bez zvyšování daní, které nyní odmítá? Debatovat budou exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová a místopředseda Poslanecké sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Plus: Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Marné čekání na prezidenta

Dějinné zvraty bývají jak k lepšímu, tak také k horšímu. Zpravidla se střídají. U nás například vznik Československa a pak německý Protektorát. Vítězný konec druhé světové války a pád do komunistické totality. Jaro šedesát osm a srpen šedesát osm. Listopad osmdesát devět – a pak, co? – Teď už to víme nebo tušíme.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Vít Rakušan: Podfinancovanost hasičů je obrovská. Je načase se připravit na nový typ nebezpečí

Hasiči čtvrtý den bojují s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko. Proč je tak nesnadné dostat oheň pod kontrolu? Pomáhá speciální technika poskytnutá ze zahraničí? A co se dá udělat pro to, aby se podobným neštěstím, hrozícím v horkém a suchém letním období, dařilo předcházet? Tomáš Pancíř se zeptal ministra vnitra Víta Rakušana.

Plus: Osobnost Plus: Mádl: Příliš dlouho jsme se paktovali s diktátorskými režimy. Musíme se začít spoléhat sami na sebe

Někteří v něm stále vidí jen mladého kluka z filmu. Tak úplně mladý už ale Jiří Mádl není a jeho tvůrčí aktivity se za ta léta velmi rozrostly. Vedle hraní, režírování a scenáristiky mu taky vyšla kniha. Nyní pracuje na historickém filmovém projektu s názvem Vlny, jehož kulisy tvoří Československý rozhlas v letech 1967 a 1968.

Plus: Téma dne: Prouza: Bruselská média psala, že dohoda o úspoře plynu je Mission Impossible. Nám se to ale povedlo

Ze strany ruské plynárenské společnosti Gazprom došlo k opětovnému snížení dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1. Společnost uvedla, že ke snížení došlo z důvodu opravy jedné z turbín. Podle EU jde o politický krok, a proto je nutné se připravit na zimu. „Počínaje srpnem budou unijní státy šetřit. Spotřebu se budou snažit snížit o 15 procent, a to nejprve pouze na dobrovolné bázi,“ uvádí bruselský zpravodaj Viktor Daněk.

Plus: Vinohradská 12: Jak se národní park mění v popel a co lesy ochrání

České Švýcarsko v plamenech. Jak velká katastrofa národní park postihla? Co rozhoduje o rychlosti šíření požáru? Jak oheň hasit? A jaká spoušť po něm na místě zbyde? Otázky pro Romana Berčáka z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Zvýšením mezd o inflaci se roztočí mzdově-inflační spirály, varuje viceguvernérka ČNB Zamrazilová

Bude Česká národní banka dále zvyšovat úrokové sazby? Za jakých podmínek by to bylo nezbytné? Kam až může vystoupat inflace? „Rok trvající zpřísňování měnové politiky už začalo fungovat a přinášet své efekty,“ říká viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Poslechněte si rozhovor Tomáše Pancíře.

Plus: Osobnost Plus: Českým politikům chybí jasná argumentační linka. Špatná je také větná intonace, hodnotí jazykovědec

Jaká je současná úroveň jazykové kultury v české politice? Změnila se s novou vládou? „Obecně bych řekl, že se nijak výrazně nezlepšila,“ říká host Osobnosti Plus jazykovědec Karel Oliva.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Josef Pavlovic: Letní covidová vlna je znepokojivá. Čekat na upravené vakcíny smysl nemá

Druhou posilující dávku vakcíny proti covidu si během minulého týdne nechalo dát 21 000 lidí. Mezitím dál roste v mezitýdenním srovnání počet nově nakažených i počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnici. Jaký bude další vývoj letní covidové vlny? Proč se zájemci nemohou na druhou posilující dávku předem registrovat? Jak se stát chystá na pravděpodobnou podzimní vlnu? Tomáš Pancíř se ptal náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice z Pirátské strany.

Plus: Osobnost Plus: Masakr v Buči byl z velké části záležitostí individuálního násilí, míní evoluční biolog Zrzavý

Na svět se evoluční biolog Jan Zrzavý dívá perspektivou tisíciletého vývoje. Žijeme podle něj nyní v mimořádně mírumilovném světě, kde se vyplácí být hodný. „Úžasně ubývá válek a je to až překvapivé,“ zdůrazňuje.

Plus: Glosa Plus: Ondřej Neff: Řidič jako profese

Posledně jsem tu povídal o sdílené taxislužbě. Ozval se mi jeden pán, který má ve svém taxi živobytí. Vyměnili jsme si pár mailů a řeknu vám, je to radost, když potkáte v elektronické poště kultivovaného chytrého oponenta. Kéž by to bylo pravidlem! A že tomu tak opravdu zpravidla není!

Plus: Příběhy 20. století: Néé!!! Tak už dost! Zvolal pankáč Cajthaml, který dezertoval z vojny, raději šel do vězení

Na začátku 80. let minulého století se soudruzi v Československu připravovali na třetí světovou válku. Podle komunistických představ měla začít útokem západoněmeckého Bundeswehru na Československo. Proto se plánoval i z ČSSR jaderný útok na Německo. Devatenáctiletý Roman Cajthaml, než aby se na tom podílel, šel raději do vězení.

Plus: Leonardo Plus: Americká NASA nedávno představila snímky vesmíru, jaké svět ještě neviděl

Vesmírný dalekohled Jamese Webba vstoupil do ostrého provozu a už od začátku posílá na Zemi záběry, které všem vzaly dech.  Fenoménu se věnuje dnešní Leonardo Plus. Hostem Ondřeje Nováka je Jan Spratek z pražské hvězdárny a planetária.

Plus: 2 x 2: Jakou cestou kráčí český byznys? Poslechněte si rozhovory s „malým Baťou“ a podnikatelem Wichterlem

Václavu Staňkovi je třiadvacet let a jeho Vaskám šest. Obuvnickou firmu založil v osmnácti, trochu z rebelie proti vlastnímu otci, který také vyráběl boty, ale jinak. Vasky jsou ze Zlína, i proto se Staňkovi přezdívá „malý Baťa“. Jeho firma roste o stovky procent ročně a podniká už nejenom s botami, ale taky s nábytkem a batohy. Splní cíle, který sám sobě stanovil? Jak se mu jako mladému podnikateli funguje v prostředí manažerů o generaci až dvě starších? Ptá se Petr Šimůnek.

Plus: Dokument: Pád železné opony

Pád komunismu a vznik Národní protidrogové centrály má na drogovou scénu v Čechách velký dopad.

Plus: Hovory: Sinoložka a socioložka Markéta Moore, která žije dlouhodobě v Hongkongu je hostem Hovorů

  Jak se tato provincie za čtvrtstoletí, od přechodu správy z rukou Britů do čínských, změnila? Naplnil se koncept “jedna země, dva systémy”? Proč Markéta Moore tvrdí, že se v Hongkongu zastavil čas v roce 2020? Ptá se Vladimír Kroc.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Martin Baxa: Vybudovat památník romského holokaustu je morální povinnost. Prasečák je ostuda

V Letech na Písecku začíná demolice bývalého areálu vepřína, v jehož místech stál za druhé světové války romský koncentrační tábor. Proč trvá důstojná úprava dějiště velké lidské tragédie tak dlouho? Jak bude vypadat definitivní památník, který má na místě vepřína stát? Vladimír Kroc se ptal ministra kultury Martina Baxy z ODS.

Plus: Osobnost Plus: Zástupkyně ombudsmana Šimůnková: Křeček řekl, že mi žádnou agendu nevrátí

Spor ombudsmana Stanislava Křečka s jeho zástupkyní Monikou Šimůnkovou vyvrcholil odebráním její veškeré agendy. „Nechci to nějak hodně detailně rozvíjet, ale Křeček mi řekl, že mi žádnou agendu nevrátí, to jest nic z těch věcí, které jsem dělala 2,5 roku, a myslím, že dobře,“ popisuje středeční první osobní schůzku právnička a zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

Plus: Téma dne: Opata: Jestli obranu ČR myslíme vážně, tak to bude stát peníze. Je to jak s dobrou pojistkou na auto

Česká armáda prochází modernizací. Vláda rozhodla o zahájení jednání s USA, které by ji měly vyzbrojit novými bojovými letouny F-35 Lightning. Rozhodla tak na základě doporučení armády. „Modernizace Armády ČR začala zhruba před pěti lety, protože byla zastaralá z hlediska rozpočtových škrtů. Ukrajina byla velmi důraznou zprávou, že potřebujeme prostředky k obranyschopnosti,“ vysvětluje bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Poslanec Hrnčíř: Na živnostníky vláda pozapomněla, stát by měl více regulovat ceny elektřiny

Co může vláda udělat v boji proti vysoké inflaci? Daří se jí zmírňovat dopad stoupajících cen, zejména energií? Jak úspěšná je se svými opatřeními Česká národní banka? A zafungují nově přijaté protiruské sankce? Vladimír Kroc se ptal místopředsedy rozpočtového výboru Sněmovny Jana Hrnčíře (SPD).

Plus: Názory a argumenty: Ondřej Houska: V Itálii odstoupil populární premiér Draghi, protože převážila nezodpovědnost

V Itálii se stala v demokracii legitimní věc – některé politické strany odešly ze sálu, místo aby hlasovaly pro důvěru vládě, jejímiž jsou členy. Premiér se rozhodl podat demisi, byť důvěru získal. Neměli bychom nad tím ronit krokodýlí slzy – zbožštění jednoho politika a proklínání těch, kteří ho odmítli podpořit, je nebezpečné. Ale neměli bychom ani mávnout rukou a konstatovat, že tak to funguje. To, co se v posledních dnech dělo v Itálii, představuje politický cynismus.

Plus: Speciál: Expremiér Topolánek: Putin se dostal za hranu a určitě si bude dál s Unií hrát

Po pravidelné desetidenní údržbě plynovodu Nord Stream 1 už zase proudí do Evropské unie ruský plyn. Obnovení dodávek plynu hlavně znamená více času na naplnění zásobníků a na šetření. „Situace bude pořád takto napjatá a válka to pouze obnažila,“ říká ve Speciálu bývalý premiér Mirek Topolánek, který je dnes předsedou Výkonné rady Teplárenského sdružení.

Plus: Osobnost Plus: Mladým se přestává líbit, že Ameriku řídí staří, myslí si muzikant Rudy Linka

Popularita amerického prezidenta Joe Bidena se přiblížila k pouhým 36 procentům, podobně na tom byl někdy v roce 2017 i Donald Trump. „Mě štve plno jiných věcí daleko víc – třeba Vladimir Putin,“ komentuje jazzový muzikant Rudy Linka v pořadu Osobnost Plus. Připomíná, že Američané volí své politiky hlavně podle vlastní peněženky a někdy po nich chtějí věci, na které nemá pravomoci ani prezident.

Plus: Téma dne: Dušek: Vir evolučně pokročil. Vyvinul variantu se schopností prolamovat imunitu

Počty nakažených covidem se začaly opět navyšovat. Důvodem je nová varianta omikronu BA.5, která způsobuje vysokou nakažlivost. „Omikron ty ostatní varianty vytěsňuje, má velkou schopnost nakazit zejména člověka, který prodělal infekci předchozími variantami,“ konstatuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Plus: Vinohradská 12: Krize na letištích vrací do oblak superjumba

Z hangáru zpátky na nebe. Masivní zájem o letní dovolené vyhnal do vzduchu odstavená superjumba, největší dopravní letadla světa. Jenže: na jak dlouho? A proč na letištích chybí lidé? Téma pro bývalého pilota a odborníka na leteckou dopravu Ladislava Kellera.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Návrh růstu mezd je vzhledem k inflaci nedostatečný. Vláda si snižuje příjmy, kritizuje odborářka

Odboráři nepřesvědčili lídry koaličních stran, aby kvůli vysoké inflaci pro letošek schválili navýšení platů. Je možnost dohody stále otevřená? Komu a proč by se měly platy zvyšovat? Vladimír Kroc se ptal Dagmar Žitníkové, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Plus: Interview Plus: David Jakš, zpravodaj Českého rozhlasu v Asii

Vzápětí poté, co skončil dvouměsíční přísný lockdown v Šanghaji, oznámily úřady tohoto mnohamilionového obchodního centra, že bude opět nutné otestovat polovinu jeho obyvatel. Politika nulového covidu poškozuje čínskou ekonomiku, která oslabuje rychleji, než čekali analytici. Oslabí i pozice Číny na mezinárodní scéně? Moderuje Jan Bumba.

Plus: Osobnost Plus: Mnislav Zelený, antropolog a cestovatel

Napsal výzvu všem mladým, kteří po světě demonstrují za zlepšení klimatu, že to si musí zajistit oni sami. Vzkazuje jim: žádné stipendium, vzít batůžek, makat, vydělat si a pak studovat. Jak je s touto výzvou mezi mladými populární? Proč si myslí, že už jsme byli na vrcholu naší civilizace? A není současná energetická krize příznivá zpráva pro stav klimatu? Moderuje Barbora Tachecí.

Plus: Glosa Plus: Ivan Hoffman: Moudrost a paragrafy

Když král Šalamoun, od Boha nadán moudrostí, řešil spor dvou žen o dítě, měl na rozdíl od dnešní justice snahu rozhodnout. Kdyby po způsobu dnešních juristů spořícím se stranám sdělil, že rozhodne, až se mezi sebou domluví, v Bibli by pro Šalamouna nebylo místo.

Plus: Ex libris: Strážci demokracie musí být politické strany, píšou američtí politologové z Harvardu

Profesoři Harvard univerzity Steven Levitsky a Daniel Ziblatt se rozpadem demokracií zabývají více než 20 let. Impulzem k napsání publikace bylo vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách a pocit ohrožení demokracie.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje klimatolog

Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v tomto ohledu projevují klimatické změny? Jaké ponaučení si můžeme vzít z historie? A můžeme škodám způsobeným vedry nějak předcházet? „Nárůst je výrazný a je zjevné, že když takových dnů je v létě víc, mají tendenci se řetězit. Jeden horký den ještě nic moc neznamená, problém je, když jsou takové dny tři a více za sebou,“ říká Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Plus: Osobnost Plus: Agresorovi nejde stále ustupovat. Zachutná mu to, varuje aktivista Bok

Zakladatel spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun a aktivista John Bok v Osobnosti Plus tvrdí, že současná vláda jde v podpoře Ukrajiny správným směrem, přestože jim do hlavy nevidí. „Na rozdíl od vlády Andreje Babiše a těch předešlých jim nejde jen o jejich úspěchy a zviditelnění, ale opravdu chtějí sloužit této zemi a tomu, že chceme, aby i Ukrajina žila ve světě, kde jsou respektovány vzájemné úmluvy,“ říká.

Plus: Téma dne: Španělsko, Itálie, Portugalsko nebo Francie – tam všude zápasí hasiči s četnými požáry

Ve Španělsku už plameny zničily 25 000 hektarů plochy, od začátku roku je to dokonce 70 tisíc, což je podle tamního premiéra Pedra Sánchéze dvojnásobek oproti průměru obvyklém za stejné období v posledních deseti letech. Na vině je vlna veder, na mnoha místech padají a ještě mají padat teplotní rekordy. Na ty se ostatně chystá také Spojené království. V některých částech Anglie je dnes až 70 procentní pravděpodobnost, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.

Plus: Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Volební výsledky ovlivní velké krize i patálie s komunálními politiky

Stalo se bezmála mantrou opakovat, že nejbližší volby budou nejzapeklitější ze všech a že odhadnout jejich výsledky je nad lidské síly. Pro ty komunální a senátní, které náš čekají za dva měsíce a kousek, to ale platí naprosto spolehlivě. A to přestože z průzkumů nepřekvapivě vychází, že po návratu do Strakovky by ODS, ať už samotná nebo s konzervativními partnery, měla ovládnout Prahu a Brno.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Připravme se na mimořádnou zimu. Vytápění plynem může přijít klidně na trojnásobek, říká teplárník

Bez ohledu na teplé letní počasí jsme uprostřed debaty o zajištění energií na blížící se zimní sezónu. Hrozí, že v Česku bude omezeno vytápění? Pokud ano, koho by se mohlo týkat? Pomůže občanům po finanční stránce úsporný tarif navržený vládou? Vladimír Kroc se ptal Martina Hájka, ředitele Teplárenského sdružení.

Plus: Osobnost Plus: STAN bude muset další roky předvádět, že pracuje dobře, říká novinář Čásenský

Hnutí STAN se podle zakladatele a šéfredaktora magazínu Reportér Roberta Čásenského vydalo na smrtící stezku. „To, jakou trajektorií se vydali po dosažení největšího úspěchu ve své historii, bylo skoro zarážející. Protože si nechali okamžitě po volbách poslat dary z Kypru. Proč si ale nechá nějaká strana poslat dar ve chvíli, kdy ví, že dostane obrovské peníze za volební výsledek?“

Plus: Téma dne: Městem Mykolajiv na jihu Ukrajiny o víkendu otřáslo několik výbuchů a raketovým útokům čelila taky Oděsa

Bomby ale dopadají i na civilní cíle daleko od fronty. Ve čtvrtek zasáhly město Vinnycja, které leží čtyři hodiny cesty jihozápadně od Kyjeva, a podle místních úřadů tam zabily přes dvě desítky lidí včetně dětí. Objevují se zprávy, že ruské jednotky přeskupují síly a údajně připravují novou ofenzívu. Ukrajinská armáda přitom zároveň chystá protiútok, podle svého vyjádření se v dohledné době pokusí znovuzískat některá okupovaná území.