Plus

Aktuální dění v širších souvislostech. Domácí i světové události. Rozhovory, komentáře, reportáže, diskuse.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Plus: Vinohradská 12: Pavel a Babiš zblízka: byli jsme s nimi 14 dní

Volby jsou ve finále. Česko vybírá nového prezidenta. Andrej Babiš i Petr Pavel měli 14 dní, aby přesvědčili lidi, že právě oni mají být na Hradě. Dvě reportérky je nespustily ty dva týdny z očí a teď přišla chvíle se zeptat, jaké to bylo.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: 15 procent populace má hendikep. Ke sportu musíme děti motivovat, říká předseda paralympioniků

Na Olympiádě dětí a mládeže pořádané v těchto dnech v Královéhradeckém kraji soutěží i sportovci s vadami zraku. Jaké možnosti se těmto sportovcům otevírají? V čem jim napomůže spolupráce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Českého paralympijského výboru? Vladimír Kroc se ptal předsedy Českého paralympijského výboru Zbyňka Sýkory.

Plus: Portréty: Slánského právník Bartoš na skutečnou obhajobu rezignoval, postupoval jen podle zadání KSČ

„Obhajoba nehodlá hájit mimořádně těžké zločiny,“ řekl u soudu advokát Vladimír Bartoš. Právník, který měl v listopadu 1952 obhajovat před Státním soudem v Praze obžalovaného Rudolfa Slánského. A nejen jeho. Ve vykonstruovaném, divadelním procesu tak plnil roli, kterou od něj komunistická strana očekávala. Proč ho ale později vyhodili z advokacie? V Portrétech odpovídá historik Petr Blažek.

Plus: Osobnost Plus: Kdybych měl Putina soudit, zasloužil by si odnětí svobody, říká odborník na mezinárodní právo

Může být Vladimir Putin nějakým mezinárodním tribunálem vůbec kdy odsouzen? „To je otázka, kterou dostávám velmi často a říkám, že odpověď je mnohovrstevnatá. Jedna z vrstev je, že záleží, za jaký zločin by případně byl souzen, protože zločiny podle mezinárodního práva nejsou jen to, o čem se nejčastěji mluví – genocida, válečné zločiny, zločiny proti lidskosti –, ale také zločin agrese,“ naznačuje Milan Lipovský, odborník na mezinárodní právo.

Plus: Téma dne: Nenávistné projevy ve společnosti

Podle čeho se pozná nebezpečné pronásledování? Je jasná hranice mezi tím, co je ještě přípustná kritika na adresu veřejně činné osobnosti a co už je nepřijatelné zasahování do něčího života? Moderuje Lukáš Matoška.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Zmocněnkyně pro lidská práva: Situace s dezinformacemi je alarmující, nejvíc zasahují děti a seniory

Falešných a zavádějících informací ve veřejném prostoru přibývá, a to nejen v souvislosti s probíhající kampaní před prezidentskými volbami. Kdo lžím a polopravdám nejspíše podlehne? A porušují dezinformace lidská práva? Vladimír Kroc se ptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Plus: Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Izraelská vláda přišla o jednoho ministra

Necelé tři týdny od nástupu nové izraelské vlády byl premiér Netanjahu nucen vyloučit jednoho ministra. Nejvyšší soud vyřešil několik stížností rozhodnutím, že předseda druhé největší koaliční strany Šas Arje Deri nesmí zastávat ministerskou funkci. Stál v čele hned dvou resortů – vnitra a zdravotnictví.

Plus: Názory a argumenty: Jan Fingerland: Proč se švédské členství v NATO odkládá. A do kdy

Ještě před rokem vypadalo členství zarytě neutrálního Švédska a sousedního Finska v NATO velmi nepravděpodobně. Po ruském útoku na Ukrajinu se zas naopak zdálo, že jejich vstup je hotová věc. Skoro přesně rok poté je situace zase na začátku.

Plus: Osobnost Plus: Psycholog Ptáček: Psychopat v politice? Predátor, který čte chování kořisti a zaútočí na nejslabší

Prezidentská předvolební kampaň je podle klinického psychologa Radka Ptáčka nebývale ostrá, a to včetně nechutných vzkazů, které dostávají od lidí Andrej Babiš i Petr Pavel. „V první řadě je to osobní malost. Protože jestliže si dostatečně nevážíte sebe sami, potřebujete si to nějak kompenzovat. A nejlíp tak, že někoho urazíte,“ říká. Svou roli v tom mají i situační faktory. „Takže ten člověk vidí, že to ,jede‘ a může se skrýt v davu, protože ten je úplně nejlepší.“

Plus: Téma dne: EU se v řešení migrace neposunula. Situaci pak bude hasit na poslední chvíli, varuje odborník

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vládě navrhne, aby se režim kontrol na česko-slovenských hranicích měnil postupně. Následujících deset dnů by na kontrolních místech měli zůstat jen policisté, vojáci a celníci by měli být staženi. Vláda obnovila kontroly na bývalých hraničních přechodech i na tzv. zelené hranici mezi Českem a Slovenskem před čtyřmi měsíci kvůli nárůstu běženců z Blízkého východu, zejména ze Sýrie.

Plus: Vinohradská 12: Náhražky masa v krizi?

Velká očekávání, velké zklamání. Splaskla bublina kolem rostlinných alternativ masa? Jak si vysvětlit dramatický propad akcií společnosti Beyond Meat? Kde se vůbec nemaso vzalo a bude ho jíst nakonec každý? Odpovídá Anna Grosmanová, agroreportérka z webu FoodPioneer.cz

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Luděk Niedermayer: Důvody ČNB pro zachování výše úrokových sazeb jsou nedostatečné

Měla by bankovní rada České národní banky podle doporučení Mezinárodního měnového fondu zvýšit úrokové sazby? Co se stane s inflací, když centrální banka doporučení nevyslyší? Bude v tom případě Česku hrozit inflační pohroma? Vladimír Kroc se ptal bývalého viceguvernéra České národní banky, europoslance (TOP 09) Luďka Niedermayera.

Plus: Osobnost Plus: Putinova vystoupení už postrádají šťávu. Je to starý neúspěšný muž, míní expert na Rusko Šír

Po 11 měsících ruské agrese na Ukrajině Západ podle odborníka na Rusko a postsovětský prostor Jana Šíra pochopil, že nic jiného než porážka klid v Evropě nezaručí. „A možná mír nezaručí ani tato porážka – je ale nezbytnou podmínkou, aby mohl nastat,“ říká v Osobnosti Plus.

Plus: Peníze a vliv: Co sledují sponzoři Petra Pavla? Nekupujeme si číslo na prezidenta, jen nejsme lhostejní, říká Barta

Druhé kolo boje o prezidenta Česka provází ostrá kampaň. Kromě diskuzí o válce a míru se tématem stali i lidé kolem obou kandidátů. Andrej Babiš poukázal na velké sponzory kampaně Petra Pavla s tím, že je naivní se domnívat, že nemají své zájmy. A Pavel vracel úder poukazem na spojení Babiše s firmou Agrofert.

Plus: Téma dne: Zpravodaj: Pokud Američané věnují Ukrajině tanky Abrams, Berlín je s Leopardy bude zřejmě následovat

Evropská unie se radila, jak posílit ukrajinskou obranu proti ruským úderům. Ministři zahraničí EU se dohodli na další vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů eur. Dalších 45 milionů eur pošlou na výcvik ukrajinských vojáků. „Finanční pomoc vychází z evropského mírového nástroje, tedy z evropského rozpočtu, podstatná část z peněz půjde také na humanitární pomoc,“ říká český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který se schůze účastnil.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Česko v rozvoji fotovoltaiky zaspalo. Jsme pětkrát pomalejší než Polsko, říká šéf Solární asociace

V průběhu loňského roku začalo v Česku pracovat 34 tisíc fotovoltaických elektráren, což představuje meziroční nárůst o 366 procent. Jak si Česko stojí v porovnání s ostatními evropskými státy? Co rozvoji solární energetiky u nás napomáhá a co ji naopak brzdí? A je možné díky solárním panelům dosáhnout energetické soběstačnosti? Vladimír Kroc se ptal ředitele Solární asociace Jana Krčmáře.

Plus: Názory a argumenty: Petr Šabata: Jak Jiří Drahoš prohrál volby a co to vypovídá o letošním finále

Jiří Drahoš označil v Českém rozhlase za nejhorší zážitek své kampaně před druhým kolem volby prezidenta v roce 2018 jednu divokou televizní debatu. V ní jako slušně vychovaný člověk, který neskáče do řeči a nekřičí, dopadl jako ten, kdo váhá nebo neví. „Dneska bych už reagoval okamžitě,“ dodal.

Plus: Osobnost Plus: Válka nás dokázala spojit, v prezidentské kampani společnost naopak dělí, míní politoložka Hesová

Shovívavost vůči Rusku, která se projevuje voláním po rychlém míru, podle politoložky Zory Hesové zatím utichla. „Naštěstí už není slyšet z těch nejvyšších míst – alespoň zatím. To odpadlo spolu s Milošem Zemanem, který ho používal až do minulého února. Dnešní volání po míru je trošku jiné, protože asi všichni chápeme válku jako agresi. Někdy se tedy interpretuje jinak, a to podle toho, co čtete a vnímáte za média. Je to ale debata, která je nesmírně důležitá,“ dodává.

Plus: Téma dne: Filozof Kroupa: Babiš jen opakuje, co už mnohokrát řekl. Nemoc může být pro Pavla handicap

V pondělí je poslední možnost zveřejňovat průzkumy veřejného mínění týkající se prezidentské volby. Kampaň zároveň vrcholí týdnem plným předvolebních debat, který odstartoval nedělní duel v České televizi. Kromě Petra Pavla, který dopředu potvrdil účast, dorazil i jeho protikandidát Andrej Babiš, který původně účast odmítl. O čem společně debatovali? Jaké mají plány na poslední týden před volbami? A jaké trendy ukazují průzkumy?

Plus: Příběhy 20. století: Policista chtěl ukrást letadlo a uletět na Západ. Udala ho manželka letce RAF. U soudu však omdlela

Karel Bažant sloužil jako příslušník SNB na letišti v Karlových Varech. Spřátelil se tu s letci RAF. V září 1948 se domluvili, že ukradnou letadla a před komunistickým pronásledováním uletí zpátky do Anglie. Dopadlo to nečekaně. Všem se podařilo bezpečně dostat na Západ, jen esenbáka Bažanta zatkla StB. Udala ho manželka jednoho z letců RAF.

Plus: Dokument: Zemřel novinář Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa

V 82 letech zemřel novinář a bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Jeho osobnost připomene repríza dokumentu z cyklu Jak dnes žijí.

Plus: Leonardo Plus: Proč čelíme souběhu tří virových infekcí, covidu, chřipky a RS virů, prozradí Jan Konvalinka

Jak velkou pozornost máme věnovat ptačí chřipce? Čím podporují naši imunitu původní viry dnes zabudované do lidské DNA? Hostem pořadu je biochemik Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Plus: Téma Plus: Jak se zdražovalo za socialismu? Není maso, nejsou auta, ale máme kosmonauta

V poslední době se mnohým z nás při pohledu na cenovky potravin v obchodech „protáčejí panenky“. Ale jak tomu bylo v minulém režimu? Potraviny hrály ve spotřebním koši domácností mnohem větší roli než dnes. A jestli se dalo na něčem ušetřit, bylo to právě jídlo. Zdražování základních komodit tak bylo velmi citlivou záležitostí. Pro režim, který konzumem občas vykupoval minulé hříchy, občas ho používal k uklidnění.

Plus: Svět ve 20 minutách: Letos nás čekají vlny veder, ale rok 2024 bude suverénně nejteplejší v historii

Klimatický jev El Niño se letos asi vrátí. Podle vědců to způsobí vlny veder a zhorší extrémní výkyvy počasí. Téma tu se podrobněji věnuje britský deník The Guardian. El Niño je součástí přirozeného kolísání větrů a povrchových teplot moře v Pacifiku. Rok 2016 byl zatím nejteplejší v historii měření a byl ovlivněn tímto jevem. Podle předpokladů klimatických vědců by rok 2023 mohl být i bez El Niña teplejší než ten loňský.

Plus: Kultura Plus: Hlavní událostí těchto dní je výstava korunovačních klenotů na Pražském hradě a věnuje se mu také týdeník Kultura Plus

Připomene, kdo má nejvíc nominací na ceny Český lev. Zaznamená také vize České filharmonie pod vedením generálního ředitele Davida Marečka. A popíše, jak vypadá nová inscenace Moravského divadla Olomouc Přelet nad kukaččím hnízdem. Připravila Michaela Vetešková.

Plus: Hovory: Markéta Irglová se usadila na Islandu, kde s manželem vychovává tři děti a nahrává svoji nezaměnitelnou hudbu

Proč se její třetí autorské album jmenuje “Lila” a kdy vydá další? Odkud přicházejí hudební nápady? Poslechněte si Hovory, které s držitelkou Oscara ještě koncem loňského roku, během jejího pobytu v Praze, natočil Vladimír Kroc.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Expert na energetiku: Nabídku na fixaci cen energií bych nyní nevyužil, v budoucnu se nevyplatí

Ceny elektřiny i plynu na burzách klesají. Jsme z nejhoršího venku? Za jak dlouho se nižší velkoobchodní ceny energií projeví v peněženkách maloodběratelů? A kdy se trh s energiemi stabilizuje? Vladimír Kroc se ptal energetického experta a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora.

Plus: Osobnost Plus: Básnířka Iljašenko: Autoři, kteří psali rusky, ruštinu opouští. Cítí, že jim tím jazykem nejde psát

Marie Iljašenko je česká básnířka a nakladatelská redaktorka, která se narodila na Ukrajině, od dětství ale žije v Česku. Jejím rodným městem je Kyjev, má ukrajinské, české, ale i polské kořeny a jejím rodným jazykem je ruština. Jak vnímá svou identitu? Funguje poezie jako lék na válku? A proč by Iljašenko v současnosti nenapsala knihu o Ukrajině tak, jak to dělají jiní čeští spisovatelé?

Plus: Téma dne: E.ON nabízí první podstropový tarif. Nejprve si porovnejte nabídky, doporučuje odborník

První tuzemský dodavatel začal nabízet energie za cenu pod stropem stanoveným vládou. Rozdíl v ceně však není příliš velký, společnost u něj navíc vyžaduje dlouhodobou fixaci. „Cena elektřiny i plynu s dodáním v příštích letech klesá. A to tedy i na spotovém trhu, kde je asi poloviční oproti zastropované ceně,” říká ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová. Nabídka dodavatele tedy nemusí být do budoucna výhodná, ukazuje však, že se situace na trhu začíná zlepšovat.

Plus: Čekání na prezidenta: Šok a smutek. Místo uklidnění přišlo strašení válkou

„Potkávají se u mne pocity šoku a smutku,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta ústavní právník Jan Kysela. „Poté, co jsme si v roce 2013 užili volby ve stínu absolutní lži rozdávání půlky republiky sudetským Němcům, v roce 2018 kampaň ovlivněnou strachem z imaginárních imigrantů, kteří tady nebyli a ani tady být nechtěli, měl jsem pocit, že se kampaň před prvním kolem vyvíjí uspokojivě. Ten ale úplně zmizel, když atmosféra strachu vygradovala v míře ještě mnohem větší.“

Plus: Vinohradská 12: Změny u Zelenského: smrt ministra a konec poradce

Smrt jednoho ze „Zelenského ministrů“ a odchod jednoho z jeho poradců. Jak to ovlivní chod vlády a týmu kolem ukrajinského prezidenta. Kdo v něm zbývá a kdo rozhoduje? Důležití muži Ukrajiny – téma pro analytika Michala Lebdušku z Asociace pro mezinárodní otázky.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Plaga ke kauze Mendelovy univerzity: Šlo o kolektivní pochybení, selhala vnitřní kontrola

Národní akreditační úřad pro vysoké školství po vyřízení námitek předkládá výsledky kontroly na brněnské Mendelově univerzitě. Co z výsledků vyplývá a jaký dopad to bude mít pro univerzitu? Co kontrola zjistila o práci bývalé rektorky této univerzity a zároveň neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a bývalého ministra školství za ANO Roberta Plagy.

Plus: Interview Plus: Jaroslav Bašta, poslanec hnutí SPD a neúspěšný prezidentský kandidát

Zatímco většina kandidátů z prvního kola prezidentských voleb poradila svým voličům, komu mají dát hlas v kole druhém, Jaroslav Bašta hned řekl, že nebude volit nikoho. Nejasný vzkaz ohledně druhého kola vydala i celá SPD. Proč výslovně nepodpoří Andreje Babiše, se kterým podle politologů sdílejí voličskou základnu? 

Plus: Řečí peněz: Hrozí velké riziko znovurozevírání nůžek mezi vyspělými a rozvojovými ekonomikami, varuje ekonom

Téměř tři tisíce vrcholných světových politiků, byznysmenů a akademiků se po covidové pauze schází ve švýcarském Davosu. Světové ekonomické fórum, které bylo v předešlých letech považováno spíše už jen za společenskou událost, letos opět získalo na pozornosti po složité ekonomické a politické situaci ve světě.

Plus: Portréty: Ilja Ráth. Československý diplomat, který utekl z Vatikánu

V březnu 1950 si sbalil kufry a ujel – československý vyslanec ve Vatikánu Ilja Ráth. Proč přerušilo komunistické Československo diplomatické styky se Svatým stolcem? V pořadu Portréty to připomene historik Michal Pehr.

Plus: Osobnost Plus: Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank

Výraznější ekonomický vliv může mít nový prezident podle něj teprve dlouhodobě, zhruba v horizontu deseti let. Ale to pouze v tom případě, že svůj mandát v dalších prezidentských volbách obhájí a bude tedy vládnout až do roku 2033. Jak ovlivní nová hlava státu českou ekonomiku? Jak se liší prognózy přijetí Eura u obou kandidátů? A může mít prezident vliv na ekonomické chování společnosti? Moderuje Barbora Tachecí.

Plus: Glosa Plus: Kristina Žantovská: Úřednická estetika

Kromě hesel a emocí spojených s prezidentskou kampaní se veřejným prostorem rozezněl pronikavý řezavý zvuk. Mohlo by se stát, že nás boj o Hrad ohluší natolik, že si toho ani nevšimneme. Jenže pozor, i v podhradí se leccos děje. Nastupují muži v žlutých vestách a začínají nás připravovat na jaro. Začalo se kácet.

Plus: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Voliči neúspěšných kandidátů. Havárie ukrajinského vrtulníku. Návrat vlka

Jakou podporu mohou ještě před druhým kolem prezidentských voleb získat oba finalisté ve voličských skupinách neúspěšných kandidátů? Jakou pozici měl v ukrajinské vládě a v operacích na obranu země před ruskou agresí ministr vnitra Denis Monastyrsky? A jak budou ochránci šelem dál mapovat pohyb vlka, jehož vracejí do přírody poté, co byl nalezen zraněný v jedné z krušnohorských lokalit?

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Zdeněk Hřib: Nabídku koalice Spolu na většinu v radě oceňuji. Vymezení gescí ale ještě leží na stole

Pražská koalice SPOLU nabízí svým potenciálním partnerům většinu v jednáctičlenné městské radě. Jak se k nabídce staví Piráti a Starostové? Dočká se Praha více než čtyři měsíce od komunálních voleb nového vedení? A bude bude rada města postavena na vládním půdorysu? Vladimír Kroc se ptal Zdeňka Hřiba, dosluhujícího pražského primátora z Pirátské strany.

Plus: Osobnost Plus: Ukrajina i Rusko chtějí svých pozic pro mírová jednání dosáhnout silou, říká politolog Ditrych

„Ať už bude prezidentem zvolen kdokoliv, jeho role bude aktivnější, než jsme viděli teď v posledním období Miloše Zemana,“ myslí si politolog a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych. „Pokud bude prezidentem Petr Pavel, tak se stávající vládou půjde o jakési poklidné soužití a nevidím veliký rozdíl v pohledu vlády a kandidáta Pavla na českou zahraniční politiku.“

Plus: Téma dne: Komentátor Hartman: Dlouhé jednání svědčí o neschopnosti pražských politiků komunikovat a vyjednávat

Po téměř čtyřech měsících od voleb se přiblížilo možné uzavření dohody pro vedení hlavního města. Vítězná koalice Spolu včera předložila Pirátům a hnutí STAN nabídku, v koalici ale odmítá účast sdružení Praha sobě. Pražští Piráti ve středu budou o pokračování spolupráce se sdružením jednat, možné uzavření koalice tak závisí na jejich finálním rozhodnutí. Reálné šance na ustavení nového vedení města jsou tak zatím nejasné.

Plus: Vinohradská 12: Agent Babiš, rozvědčík Pavel. Co mají společného?

Příští český prezident bude bývalý komunista. Otázka zní: Zajímá to někoho? A co vlastně Petr Pavel a Andrej Babiš za komunismu dělali? Vysvětluje Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Opozice nedostává prostor se vyjádřit, tvrdí Mračková Vildumetzová před hlasováním o nedůvěře vládě

Proč se hnutí ANO rozhodlo právě teď vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě? Nebylo vhodnější počkat až po druhém kole prezidentských voleb? Vladimír Kroc se ptal poslankyně hnutí ANO Jany Mračkové Vildumetzové.

Plus: Osobnost Plus: Očekávejme kampaň plnou polopravd, emocí a strachu, předpovídá sociolog

Fenomén veřejné lži se ve 2. kole právě probíhajících prezidentských voleb začíná zřetelně objevovat. „Dokonce i ve věcech, kde mi rozum zůstává stát,“ říká host Osobnosti Plus sociolog Tomáš Kostelecký, také zástupce ředitele Sociologického ústavu Akademie věd.

Plus: Glosa Plus: Iva Pekárková: Proč s tím ti lidi něco neudělají?

V Nigérii, aspoň v té oblasti, kde žije rozvětvená rodina mého skoromanžela, není možné sehnat úplně obyčejné práškové kakao. Nigérie ročně produkuje kolem 350 tisíc tun surového kakaa, v současné době je třetí největší světový vývozce. Přesto v Benin City práškové kakao nekoupíte.

Plus: Peníze a vliv: ČNB musí dělat víc. Vysoká inflace tu jinak bude dalších 10 let, varuje ekonom Havránek

Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 15,1 procenta. Šlo o nejvyšší hodnotu od roku 1993. Podle profesora ekonomie na Univerzitě Karlově a člena Národní ekonomické rady vlády Tomáše Havránka má nejsilnější nástroje k utlumení inflace Česká národní banka, která je ale příliš nevyužívá. Na mysli má především posilování koruny prodejem části devizových rezerv.

Plus: Téma dne: Vyvolat hlasování o nedůvěře vládě chce opoziční hnutí ANO

Koaliční poslanci prý blokují debatu o “skutečných problémech lidí”. Jde o vhodné načasování, deset dnů před druhým kolem prezidentských voleb? Co právě v těchto dnech dělá vláda jinak a hůře, podle opozice, že je nutné jednat o nedůvěře kabinetu? Moderuje Jan Burda.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Prvního kola prezidentských voleb se účastnili i uchazeči, kteří měli jen papírové šance na úspěch. Byla jejich účast přínosem, protože tím mimo jiné zvýšili zájem o volby? Nebo pouze využívali příležitost k pohodlné sebepropagaci? Moderuje Vladimír Kroc.

Plus: Téma dne: Politolog: Kandidáti nemají jisté ani své voliče z 1. kola. Musí jim připomenout, že není rozhodnuto

V prvním kole historicky třetí přímé volby prezidenta ČR uspěl bývalý náčelník Generálního štábu Petr Pavel a bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba finalisté už spustili druhou fázi kampaně a oběma už se taky podařilo získat na svou stranu hlasy odpůrců. Podle politologa Stanislava Balíka se liší nejen jejich osobnosti, ale především priority pro výkon prezidentské funkce.

Plus: Osobnost Plus: Mír za každou cenu je průšvih ohrožující suverenitu naší země, míní historik Hlaváček

„Vladimir Putin bude mít letos 71 let, otázka tak zní, nakolik má Putinův život cenu pro nejbližší kremelské věrchušky, protože tam může nastat okamžik, kdy se ho budou chtít zbavit. Otázka je, jak a jaké mají dnes možnosti,“ naznačuje historik a filozof Petr Hlaváček. Odhaduje to tak půl na půl. „A viděl bych to tak, že válka v čele s Putinem bude trvat ještě celý letošní rok, Ukrajinci jsou na to tak připraveni,“ dodává.

Plus: Vinohradská 12: Analýza: Pavlovi k výhře pomohli voliči ANO

Nebýt voličů ANO, Petr Pavel není vítěz 1. kola. Kdyby přišli ti samí voliči z 1. kola i ke kolu druhému, Petr Pavel je zřejmě novým českým prezidentem. Co dalšího o volbách sociologové zjistili? Ví Daniel Prokop, zakladatel výzkumné organizace PAQ Research.

Plus: Příběhy 20. století: Co mi Gustáv dal – a vzal… Příběh architekta Jana Hájka

Po Vánocích (27. prosince 2022) zemřel v Praze po těžké nemoci ve věku pouhých 58 let architekt, příležitostný publicista a člen redakční rady časopisu Babylon Jan Hájek. Vystudoval v Norsku, kam se po značném úsilí a mezinárodním politickém vyjednávání vystěhoval z Československa v polovině 80. let, neboť se jako dítě a později mladý muž stal obětí normalizačního komunistického aparátu.

Plus: Za obzorem: Ujgurové? Nucené sterilizace, ponižování a nedobrovolná výuka čínštiny

Před rokem exiloví představitelé Čínou pronásledovaných Ujgurů vyzývali k bojkotu zimních olympijských her. Peking je hostil jen krátce po vynesení rozsudku takzvaného Ujgurského tribunálu, který pronásledování Ujgurů označil za genocidu. Na konci loňského srpna vydal zprávu o situaci v autonomním regionu taky Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Plus: Jak to vidí…: Čím si Petra Filová získala fanynky svého blogu Pralinková teta?

Jsou lidé v Litomyšli i v této nelehké době ochotní pomáhat? Kdy v sobě Petra Filová objevila talent k psaní? O čem píše nejraději a čím si získala fanynky svého blogu Pralinková teta? V čem je výjimečný přídavný vozík k invalidnímu vozíku, který pořídila pro svoji kamarádku z peněz za prodej své knížky? Proč se Petra Filová rozhodla pomáhat nejen lidem ve svém okolí, ale také v Ugandě?

Plus: Téma Plus: Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál

V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. O to překvapivější, že měl více jak padesát let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti. Nehledejme za tím pochybení poštovní doručovací služby ani důkaz existence posmrtného života. Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátů, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.

Plus: Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Itálii by se momentálně hodili Asterix s Obelixem

Divoká prasata se v posledních letech stala palčivým problémem na celém Apeninském poloostrově. Odhaduje se, že se jejich počet za posledních 30 let ztrojnásobil a škody na polích i silniční nehody spojené s jejich přemnožením jsou na denním pořádku.

Plus: Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Rok 2023 ukáže, jestli bude Zuzana Čaputová kandidovat v prezidentských volbách

Rok 2022 byl ve slovenské politice plný zvratů a nečekaných událostí. Podle všeho nebude jiný ani rok 2023. Hned v lednu čeká Slovensko referendum o možnosti zkrátit volební období parlamentu. Pokud by byl plebiscit úspěšný, vedl by ke změně ústavy a do budoucna usnadnil vypsání předčasných voleb. Iniciovali ho opoziční strany v čele s bývalým trojnásobným premiérem Robertem Ficem, kteří kvůli tomu uspořádali celostátní petiční akci.

Plus: Kultura Plus: O Zlatých Glóbech, nebo knižních influencerech je dnešní týdeník Kultura Plus

A pozve na unikátní výstavu děl barokního umělce Petra Brandla ve Valdštejnské jízdárně, kterou po padesáti letech uspořádá pražská Národní galerie a navštívit ji můžete od 22. října. Připravila Michaela Vetešková.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Prezident lékárnické komory: Apeluji na všechny, aby léky neskupovali. Nejvíc chybí antibiotika

Nejen v Česku v posledních měsících dochází k výpadku léčiv, k dostání nejsou některá antibiotika nebo sirupy proti horečce. Jaká je aktuální situace? Jak lékárníci řeší nedostatek antibiotik? Může nedostatek léků vést ke zvýšení jejich cen? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídal Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.

Plus: Osobnost Plus: Masaryk nebo Havel se rodili v revolucích. Další prezidenti jsou jen politici, myslí si Špaček

„Havlova doba byla naprosto výjimečná. Takové osobnosti jako byl Tomáš Garrigue Masaryk nebo Václav Havel se rodí jen v revolucích – a ty už doufám nebudou. Takže se dalo očekávat, že příští prezidenti budou standardní,“ říká pedagog, odborník na etiketu a bývalý prezidentský mluvčí Ladislav Špaček. „Věděl jsem, že nás asi čeká šedivá budoucnost. Nicméně je to normální, takto je to správné a tak by to mělo být,“ dodává v Osobnosti Plus.

Plus: Téma dne: Každá debata je výraznou součástí kampaně. Kandidát se v ní musí přizpůsobit publiku, míní sociolog

V pátek a sobotu budou Češi už potřetí vybírat v přímé volbě nového prezidenta nebo prezidentku. Teprve ve čtvrtek, v poslední televizní debatě, se s ostatními kandidáty poprvé utkal i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kromě něj se TV Nova rozhodla pozvat už jen dva další kandidáty – bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou a bývalého vysokého představitele armády Petra Pavla. Jak poslední debaty promluvily do kampaně?

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Nejhůře z knihy vychází princ William, komentuje Harryho autobiografii novinářka

Autobiografie britského prince Harryho s názvem Spare (Náhradník) láká čtenáře nejen v Británii. Co na princův bestseller říká kritika? Jde o poctivou životopisnou práci, nebo si princ Harry spíše touto cestou vyřizuje účty se svými blízkými? Tomáš Pancíř se ptal Olgy Krupauerové, novinářky žijící ve Velké Británii.

Plus: Souvislosti Plus: Ekonom: Fetišizovali jsme si výkonnostní vnímání světa. Krize to ale mohou posunout správným směrem

V dnešní době poměřujeme vše od průmyslu po kulturu nebo školství optikou ekonomických ukazatelů. Všude narážíme na pojmy jako výkon, produktivita nebo růst. Kdy se stalo, že tento pohled na svět začal dominovat? A jak se stalo, že jsme sami sebe zredukovali na lidské zdroje?

Plus: Portréty: Georg Elser chtěl zabít Hitlera, promyšlený atentát se opozdil o pár minut

Sto dvacet let uplynulo od narození muže, který měl šanci zastavit Adolfa Hitlera ještě před největšími zvěrstvy, páchanými ve jménu nacistické ideologie: atentát truhláře Georga Elsera minul Hitlera o třináct minut. Velký příběh občanské statečnosti připomene historik Jan Adamec.

Plus: Osobnost Plus: Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy Youth, Speak Up!

“Česká politika není pro mladé. Vychováváme si politicky frustrovanou generaci,” říká mladá žena, která se rozhodla s tím něco udělat. Z jakého důvodu je podle ní mladých lidí v politice málo? Nechává se česká politika, diplomacie a státní správa inspirovat mladými a jejich tématy? A jak velký zájem o politiku prokazuje mladá generace svou volební účastí? Moderuje Barbora Tachecí.

Plus: Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Bezmoc a síla opuštěných

Už mnoho lidí zanevřelo na politiku, jako by s naší demokratickou správou věcí veřejných ani nechtěli mít nic společného. Zdá se jim, že po listopadu 1989 politické reprezentace zklamaly, ať byly pravicové, nebo levicové.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Šéf Státního fondu životního prostředí: Nové dotace na úsporná opatření nepřerušíme, financí je dost

Za první dva dny přijal Státní fond životního prostředí přes 2200 žádostí o podporu z programu Nová zelená úsporám Light, který má pomoci nízkopříjmovým domácnostem s financováním opatření, která povedou k úsporám energií. Nehrozí, že peníze na dané dotace brzy dojdou? Kdo, kolik a na jaké úpravy může příspěvek dostat? A jak stát podporuje a bude podporovat úsporná opatření v bytových domech? Tomáš Pancíř se ptal ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana.

Plus: Názory a argumenty: Jan Fingerland: Harry kontra britská monarchie

K čemu sledovat seriály o dvorských intrikách, když můžeme pozorovat skutečnou válku uvnitř britského královského rodu. Princ Harry právě vstoupil do nové bitvy proti své rodině i samotné monarchii, a to hned na několika frontách.

Plus: Osobnost Plus: Lidé politiku vnímají jako nutné zlo, kam by slušný člověk nešel, myslí si historik Mücke

Stmelila pandemie, válka a její důsledky českou společnost, nebo ne? Historik Pavel Mücke tvrdí, že je to oboustranný proces. „Na jednu stranu jsme se částečně stmelili, když si lidé uvědomili, že existuje řada věcí, kterých si do té doby v každodennosti ani nevšímali – starosti o rodinu, že je tady zásobování, že je třeba důležité vzdělání. A zároveň, že se dějí i věci v okolním světě, které do té doby člověk vnímal jen přes média,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Plus: Téma dne: Starosta Dolní Cerekve: Novela zákona o úložištích si zaslouží přepracování. Chybí slibované věci

Stát chce pokročit ve výběru lokace pro výstavbu úložiště radioaktivního odpadu z jaderných elektráren. Správa úložišť vytipovala čtyři oblasti, jejichž vhodnost bude prověřovat. Dotčené obce poblíž uvažovaných lokací se však záměru brání. O jejich právech v řízeních o hlubinném úložišti jaderného odpadu tak bude ve středu jednat vláda. Samotné obce však navrhované změny nepovažují za dostatečné.

Plus: Vinohradská 12: Vyhazovy z Hradu. Kdo za nimi stojí?

Hradní „vymetač” Jan Novák. Skončila pod ním už řada úředníků a archivářů. Proč? Kdo to je? Jak se na Pražský hrad dostal? A jak to s odchody a vyhazovy z Hradu bylo? Zjišťovali investigativní reportéři Českého rozhlasu Martin Štorkán a Jakub Mikel.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Středula k odstoupení z prezidentské kandidatury: O mém rozhodnutí věděl jen můj nejužší tým

V nedělní debatě České televize oznámil Josef Středula odstoupení z prezidentské kandidatury. Zároveň vyjádřil podporu Danuši Nerudové. Co ho přivedlo k rozhodnutí vzdát se kandidatury? Jak tento krok hodnotí jeho podporovatelé? Proč by podle něj měla být stavební firma Metrostav, která je odsouzená za korupci, omilostněna prezidentem? Tomáš Pancíř se ptal Josefa Středuly, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů.

Plus: Osobnost Plus: Historička Kolenovská: Po válce se silné ruské osobnosti z emigrace vrátí. I kdyby jim šlo o život

„Ukrajinci se zachovali nesmírně odvážně – to je zdroj mého optimismu. Tato společnost takovou výzvu ustojí. Pokud jde o Rusko, tam se člověk propadá do čím dál větší beznaděje. Ten stát velmi trpí tím, že ho opustili mladí lidé a ti, kteří jsou schopni veřejně přinášet podněty k zamyšlení. Přinášet jiné názory. A to je pro celou společnost tragédie. Je otázka, jestli se jim podaří vrátit zpátky a něco ve společnosti změnit,“ uvažuje historička Daniela Kolenovská.

Plus: Peníze a vliv: Na soláry si počkáte i půl roku. Některé firmy si nabraly práci na sedm let dopředu

Zájemci o vlastní fotovoltaiku by si měli prověřit firmu, která jim instalaci a obvykle i vyřízení veškerých formalit nabízí. „Doporučoval bych podívat se na to, jak dlouho je firma na trhu, jaké má recenze na internetu, protože tam se lidé rádi podělí o skutečnou zkušenost. Zeptal bych se, kolik má firma zaměstnanců,“ radí Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, který sdružuje montážní firmy v tomto oboru.

Plus: Téma dne: Jak je na tom Západ s pomocí Ukrajině?

Dodá jí Evropa zbraně? Po překvapivém kroku Německa to vypadá, že ano, podporu navýšily i USA. Stačí to ale na vítězství Ukrajiny ve válce?

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Místopředseda hnutí ANO ke kauze Čapí hnízdo: Jsem rád, že bez důkazů vás v této zemi neodsoudí

Městský soud v Praze nepravomocně zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Je to důkaz, že je justice v Česku nezávislá? Šlo o politické stíhání, jak tvrdil Andrej Babiš? Co bude verdikt znamenat pro hnutí ANO? A plyne z kauzy Čapí hnízdo nějaké poučení, jak by politici měli přistupovat ke kauzám vyšetřovaným policií a státními zástupci? Tomáš Pancíř se ptal Radka Vondráčka, místopředsedy hnutí ANO a předsedy sněmovního ústavněprávního výboru.

Plus: Vinohradská 12: Speciál: Středula končí, Babiš nevinný

Andrej Babiš zproštěn obžaloby – zatím tedy nepravomocně. A další událost: Josef Středula odstupuje z boje o Hrad. Dvě velké zprávy posledních hodin. Jak zahýbou náladou voličů v zemi jen pár dní do prezidentských voleb? Odpovídá politolog Lukáš Jelínek.

Plus: Názory a argumenty: Julie Hrstková: Penzijní fondy v těžkých časech

Nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku, to je oblíbené rčení odborníků na investování. Bohužel v praxi se může stát, že ani tucet vajíček nemusí pomoci. Stačí, když přijde krize a mnohá aktiva okamžitě ztrácí na ceně. A klidně se může stát, že donedávna slušně vydělávající produkt začne prodělávat.

Plus: Osobnost Plus: Superdebata byla zdařilá – až na to prostředí s atmosférou smuteční síně, míní analytik Rožánek

„Česká televize se předvolební superdebaty zhostila velmi dobře,“ domnívá se novinář a mediální analytik Filip Rožánek. „I ve srovnání s debatou, která byla před pěti lety, byla dokonce sledovanost vyšší, dívalo se asi 1,5 milionu diváků, což je velmi solidní výsledek. I vzhledem k tomu, kolik kandidátů tam bylo, je to vždy těžké pojmout, aby byla zajímavá a udržela pozornost diváků. A navíc tam byl ten šokující závěr,“ naráží na oznámení Josefa Středuly o odstoupení z voleb.

Plus: Peníze a vliv: Jaká je role prezidenta během ekonomické krize? Poslechněte si prezidentský speciál

Slibů, které slyšíme od prezidentských kandidátů, je mnoho a týkají se oblastí politického i veřejného života. Jak ale může prezident zasahovat do oblasti hospodářské? Ekonomové Jiří Rusnok a Mirek Topolánek se shodují, že přímý vliv hlavy státu na konkrétní problémy je minimální. Ve speciálním vydání pořadu Peníze a vliv k prezidentským volbám se jich ptá Jana Klímová.

Plus: Téma dne: Odstartovala Nová zelená úsporám Light. Umožní nízkopříjmovým domácnostem snížit si spotřebu energií

Domácnosti s nižšími příjmy mají šanci snížit si spotřebu energií. Resort životního prostředí přišel s programem Nová zelená úsporám Light. V první fázi je v něm 1,5 miliardy korun. Na zateplení fasády či výměnu oken lze čerpat nanejvýš 150 tisíc. Poradce ministra práce a sociálních věcí Martin Sedlák vysvětlil, že Nová zelená úsporám Light je určena pouze pro domácnosti, které obývají rodinné domy nebo trvale obývané rekreační objekty.

Plus: Hovory: Herectví je už část mé osobnosti – a já ho miluji, přiznává herečka Haváčová

Sarah Haváčová působí na několika pražských divadelních scénách, ale herecký koncert předvádí v monodramatu Alma Rosé o rakouské židovské houslistce, která zahynula v Osvětimi. Za covidu pomáhala v nemocnici, pracovala například i v sirotčinci v Tanzanii. „Když se ohlédnu zpět, tak už vidím, že jsem trošku něco ušla a mám se o co opřít. Ano, snažím se žít,“ říká v pořadu Hovory.

Plus: Příběhy 20. století: Radujme se z každého dne, říká ukrajinská archeoložka. Děti s ní natáčely Příběhy našich sousedů

Skoro čtyři tisíce žáků a studentů, sedm set učitelů ze sedmi stovek základních a středních škol z celé republiky se v roce 2022 zapojilo do projektu Příběhy našich sousedů. Žáci měli za úkol během několika měsíců zdokumentovat jeden konkrétní lidský osud a zpracovat ho do reportáže. Pamětníci dětem vyprávěli o druhé světové válce, kolektivizaci, o válkách v Jugoslávii a na Ukrajině.

Plus: Za obzorem: Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem v posledních měsících stále roste

Peking například v srpnu u ostrova, který považuje za svou vzbouřeneckou kolonii, provedl vojenské manévry. Reagoval tak na návštěvu předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Jak rostoucí tlak vnímají obyvatelé a politici Tchaj-wanu a jak se staví k principu jedné Číny? Odpovědi nabídne pořad Magdalény Fajtové.

Plus: Leonardo Plus: Kosmonautika 2023. Na oběžné dráze kolem Země bude letos hodně rušno

Do vesmíru se chystá například hned několik kosmických turistů, kteří dokonce mají v plánu podniknout první amatérský výstup do volného kosmického prostoru. Nakolik je takový úkon nebezpečný, to se dozvíte v Leonardo Plus.

Plus: Téma Plus: Nacismus, fašismus a komunismus jsou ideologie podobné, ne identické

30. ledna 1933 byl Adolf Hitler jmenován říšským kancléřem. Rubikon byl překročen a Německo se z rozkládající se demokracie vydalo na svou totalitní cestu. Jaké byly příčiny úspěchu nacistů? Které sociální vrstvy z mocenského vzestupu profitovaly a jaká byla role tehdejších elit? A také: proč došlo k něčemu takovému právě v Německu a právě v roce 1933? To jsou otázky, na které se budeme snažit hledat odpovědi.

Plus: Názory a argumenty: Ondřej Konrád: I poslední prezidentův rok dost „zemanovský“

Na konci roku 2021 po dramatickém pobytu v nemocnici a pod hrozbou, že by Senát mohl aktivovat známý ústavní článek 66, působil Miloš Zeman oslabeně a odevzdaně. A smířil se, že nebude pětikoalici komplikovat cestu k vládě, a dokonce jmenoval i piráta Lipavského ministrem zahraničí.

Plus: Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Jak číst předvolební krajinu

Na první pohled se zdá, že první tři kandidáty Petra Pavla, Andreje Babiše a Danuši Nerudovou, které v poslední době podporuje mezi 25 až 30 procenty hlasů, už nemůže nic ohrozit. To ale není pravda: Do druhého kola postoupí jen dva a o tom, kteří to budou, rozhodne každý hlas i neúčast.

Plus: Studio Leonardo: Nekvalitní politici šíří kulturu strachu, vysvětluje filozofka Koubová

Posledních pár let se nejen Češi, ale celý svět potýká s několika krizemi, například uprchlickou, pandemickou, válečnou či energetickou. Jakou roli v krizích mohou sehrát politici, vysvětlují ve Studiu Leonardo politoložka Petra Guasti a filozofka Alice Koubová.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Tomáš Pojar: V otázce národní bezpečnosti jsme občas vypadali jako šašci. Koordinace složek to změní

Za co odpovídá nově ustavený vládní poradce pro národní bezpečnost a jak se bude o odpovědnost dělit se členy vlády a představiteli bezpečnostních složek? Ovlivní nová funkce i boj vlády s dezinformacemi? Tomáš Pancíř se zeptá vládního poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.

Plus: Osobnost Plus: Antropoložka Moree: Co jsme za společnost, když hromadně vytváříme dojem, že naše těla jsou špatná?

„Dnešní mladí lidé mají obrovské množství vlivů, které musejí zpracovat. To je obrovské plus, protože mají k dispozici informace a dokážou si je najít. Na druhou stranu musí čelit věcem, kterým by bez přístupu k informacím nečelili,“ popisuje lektorka, sociální pedagožka a antropoložka Dana Moree jeden z rozdílů mezi generací dnešních dospělých a současnou generací, která už nezažila komunismus. Může nová generace přinést zásadní společenskou změnu?

Plus: Téma dne: Sociolog Mazák: Šance kandidátů, kteří jsou za favorizovanou trojicí, už jsou spíše jen teoretické

Do začátku třetích prezidentských voleb zbývá poslední týden, volební místnosti budou otevřené příští pátek a sobotu. Z devíti kandidátů, mezi kterými budou moci voliči vybírat, průzkumy favorizují trojici Danuše Nerudová, Andrej Babiš a Petr Pavel. „Agentury ukazují tím stejným směrem. Kandidátům se podařilo etablovat se velmi podobnou silou a do prvního kola vstupují s podobnými preferencemi,” okomentoval sociolog Jaromír Mazák.

Plus: Čekání na prezidenta: Mezi prezidentskými kandidáty chybí osobnost. Proto hrají bizár

Do voleb zbývá jen pár dní a vrcholí politické debaty prakticky ve všech médiích. Jediný Andrej Babiš se rozhodl většinu televizních debat vynechat. „Mezi kandidáty opravdu nemáme velkou a výraznou osobnost, proto to dohánějí bizarností. Hodí na stůl nějaký bizarní návrh typu: odvolám tuto ,nenáviděnou‘ vládu – tím zaujmou, ale nic víc v tom není,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta filozofka Tereza Matějčková.

Plus: Dvacet minut Radiožurnálu: Předsedkyně drůbežářské unie: Nedostatek vajec v Česku kvůli likvidaci velkochovu nehrozí

Kvůli výskytu ptačí chřipky likvidují hasiči v Brodě nad Tichou 750tisícový velkochov slepic a také několik milionů vajec. Projeví se tak masivní ztráta v maloobchodní ceně vajec? Není nezodpovědné držet patnáct procent všech českých slepic v jediném velkochovu? Jsou další velkochovy dostatečně zabezpečeny? Hostem Tomáše Pancíře byla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie, tajemnice Agrární komory Gabriela Dlouhá.

Plus: Portréty: Milada Rádlová, zapomenutá dcera třetího prezidenta

Byla to jedna z nejdramatičtějších nocí moderních českých dějin. Berlínské kancléřství ze 14. na 15. březen 1939 a brutální nátlak nacistických špiček na československého prezidenta Emila Háchu, aby „odevzdal osud českého národa a státu do rukou vůdce německého národa“. Strastiplnou cestu podstoupila s Háchou i jeho dcera. Co víme o jejím životě?