Plzeň – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Chynínské buky jsou ideálním domovem pro rysa

Přírodní rezervace Chynínské buky se nachází na jihovýchodních svazích jedné z brdských osmistovek Nad Maráskem a byla zde vyhlášena už v roce 1933. Dle svého vzezření bývá rezervace označována za brdský prales, jelikož s pilou ani sekyrou se zdejší stromy nesetkaly od roku 1903.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Ujel nám vlak

V koutku mé duše dříme naděje, že se mé věty dotknou strun naší stárnoucí generace. Milujeme své děti, své vnuky, svá pravnoučata. Obáváme se o jejich životy. Myšlenky na ně, nám nedávají spát.

Plzeň – Český rozhlas: Hobby magazín speciál: Když se zelenina grilováním zbaví vody, vynikne její přirozená chuť

Zkoušeli jste grilovat sezónní zeleninu? Cibuli, mrkev, červenou řepu, fazolky, dýně, brambory? Martin Havlík, učitel odborných předmětů Hotelové školy v Plzni u Borského parku a také šéfkuchař Gourmet clubu Bezejmenná poradí jak na to.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Sokolovský rodák Lukáš Veitl si plní sen. Postavil se zpět na nohy a míří do Ameriky

Učarovala mu naturální kulturistika, pravidelně se zúčastňoval mezinárodních soutěží, když mu do života vstoupila nepříjemná nehoda. Dnes už je to minulost. Lukáš Veitl se postavil zpět na nohy a jde si dál za svým snem.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Abyste předešli exekuci, musíte otevírat obálky a komunikovat

V dnešní době nejsou exekucí ohroženi jen mladí lidé, rodiny s dětmi nebo samoživitelky, ale čím dál tím více i senioři nebo lidé v invalidním důchodu.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Nahý muž a prostitutka. Neobvyklý motiv v posvátném prostoru

Mramorové sloupy v kapli chebského hradu si vyfotografuje snad každý návštěvník. Hlavice sloupů totiž zobrazují lidské ctnosti a neřesti. Ve středověku se tak do sakrálního prostoru dostal motiv nahého muže s dalšími postavami, z nichž jedna má být údajně prostitutka.

Plzeň – Český rozhlas: Z rozhleden s rozhledem: Z Bohušova vrchu ukradli šibenici i s oběšencem

Bohušův vrch se tyčí nad městem Planá nedaleko Mariánských Lázní. V minulosti místo sloužilo jako popraviště. Dnes se zde nachází pěkná cihlová rozhledna, odkud je výhled do širého okolí.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Flek: V 17 letech jsem skončil s hokejem. Nikdy by mě nenapadlo, že se dostanu do nároďáku

Hokejový útočník Jakub Flek bude v Karlových Varech působit už desátou sezonu. Osmadvacetiletý útočník měl sice několik nabídek ze zahraničí, nakonec se ale rozhodl v Karlových Varech zůstat.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Západočeská univerzita slaví 30 let a zve i na pivo s rektorem

V září si ZČU v Plzni připomíná 30. výročí svého vzniku. Ke kulatému jubileu připravila program nejen pro studenty, akademiky, ale i pro širokou veřejnost. Stačí si vybrat.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Putování po brdském Kokšíně hlídá Anděl Strážný

Vrch Kokšín s nadmořskou výškou 684 metrů je poměrně nenápadný kopec jihozápadních Brd a zároveň přírodní rezervace. V minulosti se zde nacházelo starobylé hradiště.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: K noze – to je pokyn, který se dá naučit do 30 minut, tvrdí kynolog

Škubnout vodítkem, vydat povel k noze a okamžitě odměnit. Takové jsou rady soudního znalce v oboru kynologie a bývalého policejního kynologa Stanislava Beníška pro výuku psa na chození u nohy.

Plzeň – Český rozhlas: Hobby magazín speciál: Mezi chlazenou rybou a rybou čerstvou je rozdíl

Nejlepší, co si můžete dopřát na gril, je ryba čerstvá. Nadpoloviční většina ryb, která se prodává v malobchodě, jsou ale ryby chlazené a to neznamená, že jsou čerstvé.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Pokud školák nechce snídat, nic se neděje. Hlavně ať se napije

“Všude se píše, že nesnídat je problém, ale velmi často se snídaně nedodržuje. Ať rodiče nepropadají panice, když dítě nechce snídat. Základ je, aby se napilo čaje, vody nebo třeba melty,” říká nutriční terapeutka.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Pokud školák nechce snídat, nic se neděje. Hlavně ať se napije

“Všude se píše, že nesnídat je problém, ale velmi často se snídaně nedodržuje. Ať rodiče nepropadají panice, když dítě nechce snídat. Základ je, aby se napilo čaje, vody nebo třeba melty,” říká nutriční terapeutka.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: V brdských lesích se skrývá impozantní Železná panna

Litinová socha Panny Marie, nazývaná místními Železná panna, se nachází v jihovýchodních Brdech, konkrétně nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem. Impozantnost sochy rozhodně zaujme nejen věřící.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Krajský úřad otevírá své dveře dokořán. Přichystal vzdělávací i zábavný program

Kraj dokořán – to je název akce, kterou připravil Karlovarský kraj pro všechny návštěvníky na pátek 3. září. Příchozím se otevřou budovy krajského úřadu v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Platit kartou až od určité částky? Ano, ale zákazník to má vědět před nákupem

Když platíte kartou a obchodník si za nízké částky účtuje poplatek, máte to vědět včas. Totéž platí o informaci, že na stravenky obchodník nevrací drobné. Ve vysílání to potvrdili zástupci ČOI.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: V podkroví ostrovského zámku je k vidění unikátní šlikovská mincovní kazeta

Další díl seriálu Poklady minulosti nás zavedl do Ostrova na Karlovarsku. V místním zámku můžete vidět jedinečnou šlikovskou mincovní kazetu. K čemu sloužila a proč je na seznamu národních kulturních památek?

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Škola jako chrám? Na Mikulášském náměstí rozhodně

V Plzni na Mikulášském náměstí najdeme hned dvě gymnaziální budovy. V jedné se v současné době nachází Církevní gymnázium a ve druhé o něco mladší další gymnázium, které pochází z počátku 20. století.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Nebojte se anestezie u psa, říká veterinář

Na odstranění zubního kamene u desetiletého švýcarského ovčáka se ptá posluchač, který se bojí u tak starého psa celkové narkózy. Plzeňský veterinář Radek Protiva potvrzuje, že obavy nejsou na místě.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Nebojte se anestezie u psa, říká veterinář

Na odstranění zubního kamene u desetiletého švýcarského ovčáka se ptá posluchač, který se bojí u tak starého psa celkové narkózy. Plzeňský veterinář Radek Protiva potvrzuje, že obavy nejsou na místě.

Plzeň – Český rozhlas: Co vás zajímá: Začíná škola. Neobejde se to bez testů a roušek

“Dětí, které nejsou očkované a zároveň je rodiče nechtějí nechat testovat, je minimum. Tyto děti nevyčleňujeme a za určitých podmínek mohou výuku absolvovat s ostatními,” říká Hana Stýblová, ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň – Božkov.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Myšlenky pro ženy

Ženy můžeš ctít nebo milovat, ale nikdy s nimi kamarádit. Nic není nudnějšího, než muž bez postranních úmyslů.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Zbožňovaný míří v září do kin. Získat Bartošku nebylo tak těžké, usmívá se Kolečko

Petr Kolečko je scénárista i režisér. Bez tohoto muže by neexistovaly seriálové fenomény jako Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Lajna nebo Most. Už v září do kin doputuje druhý režisérský počin Petra Kolečka.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Tento unikát neměli ani na Barrandově

Rozhlasové muzeum najdeme, jak už jeho název napovídá, v budově Českého rozhlasu na náměstí Míru čp. 10 v Plzni. Muzeum skýtá mnoho zajímavých exponátů, které souvisejí s vysíláním, nahráváním, střihem a mnoha dalšími činnostmi, které jsou pro rádio jako takové nezbytné.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Václav Knop: Když něco dělám, chci, aby mě to bavilo. Roli doktora Vacka miluji

Herec a dabér Václav Knop teď žije hlavně rolí doktora Vacka v seriálu Slunečná. Kromě toho také režíruje muzikály, namlouvá audioknihy a vlastní svoje nakladatelství.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Fajmanovy skály a Klenky odrážejí původní divokost Brd

Přírodní rezervace ev. č. 2493 s názvem Fajmanovy skály a Klenky se nachází severovýchodně od obce Čížkov v okrese Plzeň-jih. Byla založena v roce 1955 a rozkládá se v nadmořské výšce téměř 800 metrů.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Gerendáš a Stehlík v Karlových Varech pokřtili novou knihu. Je to malý zázrak, říkají

Herec a trumpetista Ladislav Gerendáš společně s kreslířem a kamenosochařem Josefem Mildou Stehlíkem vydali další úsměvnou knížku s názvem S humorem jde všechno…píp. Je plná vtipů? A jak vypadal její křest v Karlových Varech? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s autory.

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Nápis Bartelmus dodnes připomíná někdejší významnou plzeňskou firmu

Roku 1870 se z Brna do Plzně přestěhoval Eduard Bartelmus, český chemik, vynálezce a podnikatel německé národnosti. Již počátkem 30. let 19. století učinil objev zdravotně nezávadného smaltu, ideálního materiálu pro výrobu nádobí, které ve velkém vyráběl v Plzni na Slovanech.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Beata Rajská: Nejdůležitější je zůstat sama sebou, stylizace do někoho jiného ubírá body

Módní návrhářka Beata Rajská se narodila v Liptovském Mikuláši, je absolventkou Střední průmyslové školy oděvní v Trenčíně a magistrou filozofie na bratislavské univerzitě. Její modely se objevily na mnoha světových molech. Letos její značka slaví 20 let.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Kryštof Mucha na filmovém festivalu začínal v 90. letech jako brigádník. Dnes je výkonným ředitelem

Výkonným ředitelem MFF Karlovy Vary je Kryštof Mucha. Na festivalu pracoval už v 90. letech jako brigádník. Co obnáší práce výkonného ředitele a kterou filmovou hvězdu lákali organizátoři do Karlových Varů nejdéle? Nejen to prozradil v rozhovoru s Radimem Jehlíkem.

Plzeň – Český rozhlas: Co vás zajímá: Chozením naboso nebo v barefootech po městě si poškozujete nohy

Ve městě převládá chození po tvrdém rovném povrchu a na to nejsou lidské nohy uzpůsobené, upozorňuje ortoped Ondřej Rejda na úskalí jinak zdravé bosé chůze.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Už ve škole jsem byl šašek. Vtipy sbírám celý život, říká Milan Pitkin

Poznáte ho hned po prvních slovech, podle jeho originálního humoru. A pokud ho vidíte na televizní obrazovce, hned se vám vybaví řada jeho nezapomenutelných zábavných vystoupení. Pozvání do vysílání přijal Milan Pitkin.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Proč je dobré nechat fenu, nebo psa vykastrovat?

Fenku německého ovčáka trápí falešná březost, majitelka ji ale nechce nechat vykastrovat. Veterinář Ladislav Kuncl pověděl, z jakých důvodů je kastrace výhodná.

Plzeň – Český rozhlas: Co vás zajímá: Co na zahrádkách nestačilo zplesnivět nebo uhnít, to likvidují slimáci. Jak na ně?

Podle plzeňského zahradníka Přemysla Písaře nám boj proti slimákům zkomplikoval brexit. Velká Británie totiž do Evropské unie v mnohem menší míře než dřív dodává parazitické hlístice.

Plzeň – Český rozhlas: Hvězdy, hity, legendy: Tam, kde končej všechny flámy, hospůdky útulný prej jsou…

Pokud si někdo v Los Angeles chce odpočinout od velkoměstského ruchu, vydá se na výlet do městečka Bakersfield, které je od LA vzdálené zhruba 180 km. Asi jako u nás, když se vypravíme z Plzně do Mariánských Lázní.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: U tajemného hexagonu se scházeli nacisté

Na zámku Zbiroh, který byl původně hradem, je mnoho tajemných míst a zákoutí. Ať už se jedná o nejhlubší studnu v České republice nebo třeba zdejší hladomornu. K těmto záhadným prvkům zaručeně patří také hexagon v podlaze ermitáže.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Malování mají v rodině. Dcera výtvarníka Daniela Eisnera Ester se potatila

Výtvarník Daniel Eisner se narodil v Plzni. Později se přestěhoval do Kdyně, kde žije a tvoří dosud. Vyučil se strojním zámečníkem a v současnosti je zaměstnán jako výtvarník v Městském kulturním středisku Modrá Hvězda ve Kdyni. Jeho malířskými vzory jsou Salvator Dalí a Hieronymus Bosch.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Pokud používáte herbicid proti plevelu, na postříkaná místa psa či kočku den nepouštějte

“Přečtěte si dobře přiložený návod u chemikálií, které používáte na zahradě,” radí veterinář. Výrobce musí uvézt, jak velká je toxicita přípravku. Důležité je také zvíře na místa, kam jste chemikálii aplikovali, alespoň jeden den nepouštět.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Koupání, rybaření i tajemnou krajinu si užijete na Komárovsku

Městys Komárov a jeho okolí nedaleko Hořovic se nachází jen kousek od hranic naší nejmladší CHKO. Krom procházek nádhernou přírodou s bohatou historií zde také můžete zejména v letních měsících navštívit několik vodních ploch.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Populant

Jupka, houser, meruna, prča, šos a další slova musel dědeček vysvětlovat svému vnoučkovi.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Počasí v Tokiu bylo hrozné. V horších podmínkách jsem snad nikdy nehrála, říká Vondroušová

Tenisu se věnuje od čtyř let, ve svých sedmnácti okusila finále French Open a dnes je považovaná za největší talent tohoto sportu v Čechách. Markéta Vondroušová vybojovala před pár dny stříbrnou medaili na letních olympijských hrách v Tokiu a byla naším hostem.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Nová pohádková kniha nejen z Plzně voní perníkem

Dvacet čtyři pohádek z různých měst a míst v České republice najdete v knize Věrtel pohádek a pověstí z celého Česka. Je to už pátá společná kniha Markéty Čekanové a Zdeňka Zajíčka.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Ne každý zájezd se musí vydařit. Víte, jak ho reklamovat?

Zpožděný let, ztracená zavazadla, nebo jiný hotel a pokoj, než ten, který jste si zaplatili. To vše se dá reklamovat. Víte jak a kolik na to máte času? A jaké jsou tedy nejčastější důvody k reklamaci zájezdu?

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Typická česká chalupa. Místo, kde se vyráběl doubravecký flus

Bývalá flusárna v Plzni na Doubravce se nachází nedaleko zdejší konečné zastávky městské hromadné dopravy v ulici U Panského dvora. Jedná se o žlutou stavbu stojící u Hrádeckého potoka. Jak už název budovy napovídá, v minulosti se zde vyráběl flus, známý také jako salajka, potaš či uhličitan draselný.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Politické nadávání

Nikdy jsem se nedokázal vyhnout politickému dění. Ono to asi nejde, i když noha nevstoupí do stranických vod…

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Největšími predátory jsou rozjívené a nehlídané děti, říká majitel DinoParků Jiří Machálek

“Asi je potřeba vyzkoušet, co zuby a drápy prehistorických zvířat vydrží. A nakonec se to podaří ulomit,” popisuje s nadsázkou chování některých malých návštěvníků Jiří Machálek.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Americká krása v muzeu v Lužné u Rakovníka. Uvidíte 90 naleštěných exponátů

Jaroslav Knapp je nadšeným sběratelem starých amerických veteránů. A protože se jimi nechtěl kochat jen on sám, otevřel v Lužné u Rakovníka Muzeum amerických veteránů JK CLASSICS.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Upomínku na císařovnu probodnutou pilníkem tady najdete dodnes

Ačkoliv císařovna Alžběta Bavorská, známější spíše jako Sissi, Františkovy Lázně nikdy nenavštívila, uchovávají na ni tak, jako mnohde jinde, vzpomínku. Tady se konkrétně jedná o sádrový model císařovnina pomníku, který stával ve městě v letech 1905-1925.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Kvůli pandemii koronaviru se rozpadají i třicetiletá manželství

Pandemie a s ní spojený lockdown mají dopad i na manželství. Rozvádí se manželé, kteří spolu byli desítky let, ale třeba i ti, kteří se brali před rokem.

Plzeň – Český rozhlas: Hvězdy, hity, legendy: Jeden letní hit za druhým. To jsou Beach Boys

Před šedesáti lety vznikli v Kalifornii Beach Boys, jedna z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších skupin 20. století. Kapela odehrála stovky skvělých koncertů plných letní pohody, krásných dívek a pláží. Podle renomovaného hudebního časopisu Rolling Stones mají Beach Boys na svém kontě nejvíc letních hitů.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Status UNESCO není navěky. Budeme se muset snažit, shodují se zástupci lázeňského trojúhelníku

Západočeský lázeňský trojúhelník je od víkendu na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zápis na seznam světového dědictví je nejvyšším mezinárodním uznáním pro světové kulturní a přírodní památky.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Pejskovi s nemocnou páteří pomůžou pijavice

Hirudoterapie je přírodní léčba pomocí pijavice lékařské. Dá se využít ve veterinární praxi? Veterinář František Zahrádka s ní má velké zkušenosti a ví, zda může hirudoterapie pomoci i pejskovi s nemocnou páteří.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Brána jihozápadních Brd má turistům rozhodně co nabídnout

Město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku bývá označováno za bránu jihozápadních Brd. Lze odtud vyrazit přímo do naší nejmladší chráněné krajinné oblasti, nebo je možné zůstat ve městě a kochat se zdejšími památkami a zajímavostmi.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Politické aforismy

Mnoho lidí u nás zůstalo čistými proto, že nedostali šanci se umazat. Prezidenty máme u nás v Česku proto, abychom měli na co nadávat. Nejen tyto aforismy nabízí aktuální díl.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Politické aforismy

Mnoho lidí u nás zůstalo čistými proto, že nedostali šanci se umazat. Prezidenty máme u nás v Česku proto, abychom měli na co nadávat. Nejen tyto aforismy nabízí aktuální díl.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Politické aforismy

Mnoho lidí u nás zůstalo čistými proto, že nedostali šanci se umazat. Prezidenty máme u nás v Česku proto, abychom měli na co nadávat. Nejen tyto aforismy nabízí aktuální díl.

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Voleves nebo Bolevec? Obojí je správně

Na Bolevecké návsi v Plzni-Bolevci najdeme krom přestavěných či alespoň částečně zachovalých usedlostí, staveb a božích muk jednu z mála národních kulturních památek na území města. Jedná se o statek nebo chcete-li selský dvůr U Matoušů s číslem popisným 1.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Několik let věnoval Karlovým Varům, zemřel v Osvětimi. Příběh Rudolfa Welse připomíná David Vaughan

Rudolf Wels byl prvorepublikový architekt, který mimo jiné tvořil také v Karlových Varech a Sokolově. On a téměř celá jeho rodina ale za druhé světové války nalezli smrt v koncentračním táboře Osvětim. Jeho příběh však žije dál.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Byly to časy, na které se nezapomíná, říká produkční Porty z 80. let

Od první Porty v Plzni uběhlo už 40 let. Produkční festivalu z dob nejslavnějších, tedy z 80. let, Petr Kuklík festival popisuje dvěma slovy: krásné mládí.

Plzeň – Český rozhlas: Hvězdy, hity, legendy: Odkud přijela Mašinka? Zřejmě z Ostravy

Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka. Kde se vzala, tu se vzala, objevila se na plzeňských pódiích. Tuhle písničku hrála skupina Karolina, pak Semtex a dokonce i pražské maxi trio Maxim Turbulenc. A jak to tedy s Mašinkou opravdu bylo?

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Jakmile se začnete starat o nějaké zvíře, přebíráte za něj plnou odpovědnost

Zatoulala se k vám kočička a vy ji pravidelně krmíte? Pozor, tím pádem za ni přebíráte odpovědnost. Co všechno to pro vás znamená? V rozhlasové poradně to vysvětluje MVDr. Radek Protiva.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Jediný langsax ve veřejných sbírkách spatříte v chebském muzeu

Roku 1929 byl u Jindřichova (části města Cheb) nalezen soubor předmětů, které patřily elitnímu bojovníkovi z 8.-9. století. Mezi těmito předměty se nacházel i raně středověký jednobřitý meč, takzvaný langsax.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Věhlas Komárova aneb Slévárenství na Podbrdsku

Městys Komárov najdeme přibližně 6 km od Hořovic a asi 4 km od Malé Vísky, kde začíná rozsáhlé území CHKO Brdy. V minulosti bylo tohle místo věhlasné, a to díky zdejším železárnám, dnes podniku s názvem Buzuluk.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Věhlas Komárova aneb Slévárenství na Podbrdsku

Městys Komárov najdeme přibližně 6 km od Hořovic a asi 4 km od Malé Vísky, kde začíná rozsáhlé území CHKO Brdy. V minulosti bylo tohle místo věhlasné, a to díky zdejším železárnám, dnes podniku s názvem Buzuluk.

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Kousek Prahy uprostřed Plzně – domy na Slovanech

Přímo naproti multifunkční budově E-centra, takzvaného Éčka, na plzeňských Slovanech stojí v Rubešově ulici dva neobvyklé panelové domy ze 70. let minulého století. Od jiných panelových domů z té doby se odlišují už na první pohled.

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Kousek Prahy uprostřed Plzně – domy na Slovanech

Přímo naproti multifunkční budově E-centra, takzvaného Éčka, na plzeňských Slovanech stojí v Rubešově ulici dva neobvyklé panelové domy ze 70. let minulého století. Od jiných panelových domů z té doby se odlišují už na první pohled.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Úžeh a úpal není totéž

Pobyt na přímém slunci a jeho následky – téma pro Jaroslavu Kreuzbergovou z FN Plzeň. Je třeba hodně pít, předcházet dehydrataci organismu.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Kvůli roli v muzikálu denně skákal přes švihadlo

Herec a zpěvák Jan Kříž říká, že muzikál si našel jeho, ne naopak. Původně studoval scénografii, ale maturitu prý má na hračky.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Konec uhlí v roce 2038: Myslím si, že to přijde daleko dřív, říká David Najvar

Už jen na několik let se měří na Sokolovsku doba, kdy se zde bude těžit hnědé uhlí. Příprava na dobu pouhelnou už začala. Co se stane s těžební firmou, jakým směrem se bude celý region ubírat a jak bude Sokolovsko vypadat za 10 či 15 let? Nejen na to odpověděl David Najvar z představenstva Sokolovské uhelné.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Vynechat v horkých dnech těžká jídla, jako je svíčková nebo kachna se zelím, je v pořádku

Pokud budete dodávat tělu všechny složky – bílkoviny, sacharidy i vlákninu, klidně se můžete stravovat celé léto jen formou studené kuchyně, potvrzuje nutriční terapeut Marek Hanza.

Plzeň – Český rozhlas: Z rozhleden s rozhledem: Ať z Německa nebo Čech – rozhledna Havran by neměla uniknout vaší pozornosti

Rozhledna Havran má zajímavou minulost. Ale ani její současnost není k zahození. V uplynulých letech stavbě dokonce z důvodu špatného technického stavu hrozila demolice, naštěstí se jí však podařilo zachránit.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Hrad Seeberg zve návštěvníky do netradiční černé kuchyně

Hrad Seeberg najdeme v Ostrohu, části obce Poustka, nedaleko Františkových Lázní. Hrad pochází z konce 12. století a svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout. Mezi zajímavosti patří například poněkud atypická černá kuchyně.

Plzeň – Český rozhlas: Toulky po Brdech: Pozůstatky dehtářství dodnes najdete na Lipovsku

Vrch Lipovsko nedaleko Strašic na Rokycansku má bohatou historii. Ačkoliv bychom na něm dnes lípu hledali marně, dříve se tu nacházely celé porosty lip.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Ondřej Fibich: Šumava je jako žena. Hádky, přitakávání a inspirace

Nejnovější kniha Ondřeje Fibicha se jmenuje Cesty k Šumavě. Je prý podobná divoké jízdě, při níž se potkáte se šumavskými světci, proroky, čarodějkami i zapomenutými příběhy.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Jak se hublo v minulém století, představuje expozice v mariánskolázeňském muzeu

Další díl seriálu Poklady minulosti nás zavedl do Městského muzea v Mariánských Lázních. Právě tady najdete na první pohled nenápadný předmět, kterým se lázeňským hostům měřila vrstva podkožního tuku.

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Málem propásl večeři s císařem! I to byl úspěšný plzeňský podnikatel

V Plzni na Slovanech se jen kousek od hlavního nádraží nachází jeden pozoruhodný areál. A proč je tak zajímavý? Právě zde měl v 19. století firmu jeden významný plzeňský podnikatel – Jan Cingroš (1841-1906).

Plzeň – Český rozhlas: Domy s duší: Málem propásl večeři s císařem! I to byl úspěšný plzeňský podnikatel

V Plzni na Slovanech se jen kousek od hlavního nádraží nachází jeden pozoruhodný areál. A proč je tak zajímavý? Právě zde měl v 19. století firmu jeden významný plzeňský podnikatel – Jan Cingroš (1841-1906).

Plzeň – Český rozhlas: Z rozhleden s rozhledem: Lanovka i výtah zpříjemní cestu na vrchol rozhledny Diana

Rozhledna Diana patří k těm méně častým stavbám tohoto typu u nás, na jejichž vrchol se lze dopravit výtahem. Dokonce i k rozhledně jako takové je možné svézt se pohodlně lanovkou.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Vysoký tlak pomůže srazit cibule, česnek nebo citrusy. A omezte sůl!

Jak upravit jídelníček i životní styl tak, abychom snížili vysoký krevní tlak? A čím naopak lze zvýšit nízký tlak? To bylo téma pro odborníka z FN Plzeň v rozhlasové poradně.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Docela jako v Sixtinské kapli si můžete připadat na hradě a zámku Libá

Za návštěvu určitě stojí hrad a zámek Libá v Karlovarském kraji nedaleko Františkových Lázní. Ten nabízí hned několik zajímavostí. Jednou z nich je i nástropní freska od dnes již neznámého autora.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Krušné hory nabízí přepestrou škálu věcí, které stojí za to vidět, říká Michal Urban

Hornické památky v českém a saském Krušnohoří oslaví 6. července dva roky od zapsání na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jaké novinky přinese letošní návštěvnická sezóna? A jak Krušnohoří ovlivnila pandemie? Naším hostem byl Michal Urban, ředitel společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge.