Plzeň – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Končí školní pololetí, vysvědčení dostávají i tisíce dětí z Ukrajiny

Školákům končí pololetí a dostávají vysvědčení. Jsou mezi nimi i tisíce dětí z Ukrajiny, které musely ze své země odejít kvůli válce. Jedná se o jejich první hodnocení v českých školách.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním kamenem lidského těla

Bílkoviny jsou pro člověka velmi důležité a nepostradatelné. Je dobré vědět, kolik bílkovin člověk potřebuje. V poradně vám také řekneme, kde bílkoviny hledat.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Obvodní knihovna Lochotín spustila bibliobox

Vracení i půjčování knih bude v knihovnách města Plzně mnohem jednodušší. Před Obvodní knihovnou Lochotín totiž začal fungovat takzvaný bibliobox. Jeho největší výhodou je časová flexibilita.

Plzeň – Český rozhlas: Hobby magazín speciál: Také pejskové mají svou módu

Nevšední koníček má všestranná Líba Lásková ze Zichova nedaleko Kolovče. Nejenže se věnuje restaurování starého nábytku a také chovu koz, ovcí a dalšího zvířectva, ona navíc šije oblečky pro psy a dokonce je umí ušít i pro kozy.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňský Prazdroj spustil nový plně automatický sklad

Do nového skladu Plzeňského Prazdroje se vejde 18 milionů piv a pro jeho provoz není zapotřebí žádný člověk. Nový plně automatický systém má celou řadu výhod.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V sociálních službách chybí zdravotní sestry

Zdravotní sestra je dnes často poptávanou a vzácnou profesí. Sháňka je po nich v nemocnicích, ale ještě větší v sociálních zařízeních. Sestřičky na svém webu hledá například Městská charita Plzeň nebo Městský ústav sociálních služeb města Plzně.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Sokolové z Plzně Doubravky otevřeli novou tělocvičnu

Vyšší zájem o sportování si po otevření nové tělocvičny slibují sokolové z Plzně Doubravky. Vyšla na přibližně 6 milionů korun a radost z ní mohou mít například stolní tenisté.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Varhany hořely z nedbalosti. Restaurovány byly až v 90. letech minulého století

Už při vstupu do kostela sv. Jakuba Staršího v Nepomuku na jižním Plzeňku vás může oslovit monumentalita tohoto objektu, neboť původně se jednalo o kostel románský, který byl založen ve 12. století mnichy z cisterciáckého kláštera a později byl goticky přestavěn.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Park v Konstantinových Lázních se rozrostl o další atrakce

Staré lázně je název části Konstantinových Lázních. Prostor u koupaliště řadu let zarůstal náletovými dřevinami. Starý park naštěstí prošel obnovou a vzniklo zde úžasné zázemí pro všechny generace. A ty tam chodí využívat posilovací stroje, workoutové hřiště nebo pocitový chodník.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Moc se na tu práci těším, říká nový ředitel ČRo Plzeň a Karlovy Vary David Jakš, rodák z Chebu

Na začátku letošního roku se řízení Českého rozhlasu Plzeň a Českého rozhlasu Karlovy Vary ujal David Jakš. Před více než dvaceti lety zde začínal jako reportér, posléze ho osud zavál do České televize a do zahraniční redakce Českého rozhlasu. V posledních letech jsme ho slýchali jako zpravodaje z Číny a Thajska.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Vědci ZČU s kolegy z Deggendorfu vymysleli výrobu protézy ruky metodou 3D tisku

Na 3D tiskárně lze v dnešní době vyrobit i protézu předloktí ruky. Ve svém projektu se tomu věnují vědci ze tří fakult Západočeské univerzity v Plzni spolu s kolegy z Technické vysoké školy Deggendorf v Německu.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Mladí sportovci z Plzeňského kraje bojují na zimní Olympiádě dětí a mládeže

Desítky mladých sportovců z Plzeňského kraje soutěží na zimní Olympiádě dětí a mládeže v Královehradeckém kraji. Účastníci mají před sebou poslední necelé dva dny her a už teď víme, že bez medailí se domů nevrátí.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Spolek Ochrana ptactva získal unikátní dokumenty z pozůstalosti legendárního ornitologa

Dokumenty z pozůstalosti legendy české ornitologie Václava Boška se podařilo získat členům plzeňského Dobrovolného ekologického spolku Ochrana ptactva. Členové spolku chtějí dokumenty zdigitalizovat a zachovat pro další generace.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Pan František se stal obětí falešného pečovatele, zachránila ho pomoc přátel

Místo nabízené péče živoření, místo pomoci vybraný účet v bance. Takový je příběh pětasedmdesátiletého Františka z Chlumčan, který se stal obětí podvodu. Měl ale štěstí, na pomoc mu přispěchaly dvě známé.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeň od jara nabídne možnost rybolovu i na městském rybníku

Baví vás chytat ryby? V Plzni zatím můžete pouze na řekách. V městských rybnících je rybolov zakázaný. Na jaře se to ale změní a město začne nabízet hned několik typů povolenek.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Vzkaz vyhodila z vlaku během transportu. Moták přeživší holocaustu je k vidění v rokycanském muzeu

V Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, které spadá pod Západočeské muzeum v Plzni, mají mnoho zajímavých exponátů. Jeden z nich do seriálu Poklady minulosti vybral pracovník Západočeského muzea Petr Brož.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Lesníci začali kácet stromy v okolí Boleveckých rybníků

Lesníci plzeňských lesů začali kácet uschlé a poškozené stromy u cest v okolí Boleveckých rybníků. Zároveň s tím budou prosvětlovat stávající lesní porost.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Karlovarsko je proslavené kvalitními kaoliny a bentonity

Karlovarský kaolin dokonce určuje mezinárodní normu pro kvalitu této horniny. Společnost Sedlecký kaolin v regionu tuto surovinu těží. Zaměstnává stovky lidí. Jak se vyrovnává s cenami energií a jak složité je řešit zahlazování následků důlní těžby? Hostem Radomil Gold, místopředseda představenstva společnosti. Moderuje Radim Jehlík

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Město Plzeň chce získat a obnovit Papírenský park. Začalo se odklízením odpadků

V Plzni by mohlo přibýt další místo k odpočinku. Město začalo s úklidem Papírenského parku. Zarostlé a odpadky poseté území zatím patří soukromému majiteli, Plzeň ho nyní chce získat do svého vlastnictví.

Plzeň – Český rozhlas: Co vás zajímá: Zaměřeno na maso

Řeč je také o případech, které zvířecí záchranáři řešili v uplynulých dnech. Dozvíte se i o zimním přikrmování drobného ptactva a vodních ptáků. Naším tématem jsou i přemnožení divočáci nebo ptačí chřipka.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Tříkrálová sbírka skončila, pracovníci charity nyní počítají vybrané peníze

Skončila Tříkrálová sbírka, kterou každoročně pořádá Charita České republiky. Pracovníci charity napříč republikou začali rozpečeťovat pokladničky a počítat, kolik peněz letos koledníci vybrali.

Plzeň – Český rozhlas: Zločiny staré Plzně a okolí: Ukradené peřiny vyvolaly pozdvižení v celé obci

V první polovině 19. století se v Mokrouších nedaleko Tymákova odehrála poměrně zajímavá a dnes snad i poněkud nepochopitelná aféra. Došlo tady totiž k odcizení peřin.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: K zaplacení daně z nemovitých věcí lze využít jeden ze čtyř způsobů platby

Poplatník je povinen podat daňové přiznání do 31. ledna zdaňovacího období, tedy kalendářního roku, na který je přiznání podáváno, a to tomu finančnímu úřadu, v jehož působnosti se nemovitosti nacházejí.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Americkou zahradu u Chudenic letos čeká velký zásah, odborníci plánují prosvětlit les

O národní přírodní památku Americká zahrada u Chudenic na Klatovsku se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané. V letošním roce je v arboretu v plánu velký zásah, odborníci chtějí prosvětlit les.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: V tomto letadle byla téměř 40 let provozována hospoda

Air park ve Zruči u Plzně nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých exponátů, ať už se jedná o tanky nebo letouny. Jedním z tamních unikátů je jistě i letoun TU-104.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Skutečné případy očima kriminalistů představí Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje v Plzni představí kriminální případy, které se udály přímo v našem regionu. V letošním roce spouští cyklus přednášek kriminalistů, první proběhne už v únoru.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Padla poslední klapka nového filmu Tancuj, Matyldo. Filmaři točili v Plzni a okolí

Do rolí naprosto rozdílných charakterů, bývalé barové zpěvačky a bohémské Matyldy, u níž propuká Alzheimerova choroba, a jejího syna, citově uzavřeného soudního exekutora Karla, obsadili tvůrci Reginu Rázlovou a Karla Rodena.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Baletní škola Divadla J. K. Tyla rozvíjí v mladých lidech lásku k tanci a pohybu

Tradice plzeňské baletní školy sahá až do začátku 20. století, kdy se v Plzni v roce 1902 otevřelo Velké divadlo. Od roku 1990 je baletní škola Divadla J. K. Tyla v Plzni tanečně-vzdělávací institucí, která se věnuje výchově tanečních talentů napříč věkovými kategoriemi. Od roku 2005 v čele této školy stojí manželé Zuzana a Miroslav Hradilovi, sami vynikající tanečníci s dlouholetou praxí, kteří se snaží především ukázat dětem a mladým lidem krásu pohybu v souladu s hudbou.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Brodu nad Tichou končí likvidace ohniska ptačí chřipky

V Brodu nad Tichou na Tachovsku končí likvidace dosud největšího ohniska ptačí chřipky u nás. Za dva týdny vynosili hasiči z tamní drůbežárny spolu s pracovníky firmy tři čtvrtě milionu slepic.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Obyvatelé třetího městského obvodu v Plzni budou rozhodovat o oživení veřejného prostoru

O oživení veřejného prostoru v třetím městském obvodu v Plzni budou rozhodovat sami tamní obyvatelé. Letos poprvé dostanou šanci navrhovat vlastní projekty, které mají zlepšit podmínky života v největším plzeňském obvodu.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Nepomuku se otevřela sociální a občanská poradna. Pomáhat bude s dluhy nebo rodinným právem

Pracovníci v sociálních a občanských poradnách pomáhají lidem s řešením řady problémů, s nimiž se potýkají v tíživé životní situaci. Jednou takovou poradnu právě otevřela Charita Horažďovice v Nepomuku na jižním Plzeňsku.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Muzeum v Přimdě připomíná historii lyžování

Jen tři místnosti má muzeum v Přimdě, ale přesto se v něm hodně dozvíte. A protože Přimda má i sjezdovku, najdete v muzeu expozici věnovanou lyžování. Úžasnou sbírku tam dal dohromady Karel Halla a postupně na ni navazuje i průvodce muzea Josef Rídl.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Na hospodářském dvoře Kalec u Žihle našli restaurátoři barokní fresku a základní kámen

Barokní freska a základní kámen se našly při obnově hospodářského dvora Kalec nedaleko Žihle na severním Plzeňsku. Restaurátoři a štukatéři tam tento týden dokončují obnovu barokní omítky a stropů.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Tvorbu Terezy Marianové představí výstava v Domažlicích

Plzeňská rodačka Tereza Marianová vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, ateliér Ilustrace a grafiky. Dále studovala na Vysoké škole ekonomické v Praze, Arts management. Je autorkou několika knih, které jednak ilustrovala, ale také napsala.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Plané začalo fungovat re-use centrum pro věci, které chtějí lidé poslat dál

Nepoužívané věci mohou v Plané na Tachovsku udělat radost dalším lidem. V tamním sběrném dvoře začalo fungovat takzvané re-use centrum, kde lze nechat vybrané předměty, které se nám doma už nehodí, a někdo další si je může vzít.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Plzni začíná fungovat sportovní hala Krašovská. Stála 200 milionů korun

Stavba víceúčelové sportovní haly v Krašovské ulici v Plzni je hotová. Městské sportoviště nabízí moderní prostory pro řadu sportů, kompletní zázemí, restauraci a vlastní parkoviště.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Galerie umění Karlovy Vary slaví 70. výročí založení

Jak to celé začalo? Jaké byly nejvýznamnější milníky v historii a kam míří galerie dnes? Hostem Jan Samec, ředitel. Moderuje Petr Čimpera

Plzeň – Český rozhlas: Zločiny staré Plzně a okolí: Zapálili si dům kvůli pojistce. Shořelo i sedmnáct okolních stavení

V letech 1933 a 1934 panovala v lokalitě, kde se tento příběh udál, velká vedra a sucha. Studny byly prázdné a ne a ne zapršet. V té době se díky tomuto počasí zrodil v hlavě jednoho z tamních obyvatel velmi nebezpečný nápad.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Ostatky mučené ženy zazděné v komínové šachtě našli ve Skalné na Chebsku

Další díl seriálu Poklady minulosti nás tentokrát zavedl na hrad Vildštejn do Skalné na Chebsku. Při jeho rekonstrukci byly v komínové šachtě nalezené ostatky lidského těla, které jsou nyní vystavené v románské kapli.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Zkontrolujte si občanský průkaz, problém nemusí být jen v uplynulém datu platnosti

Magistrát v Plzni stále častěji řeší neaktuálnost některých občanských průkazů, a to zdaleka ne jen kvůli uplynulému datu platnosti. Neplatný doklad totožnosti může způsobit řadu problémů například na poště.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice má nový přístroj na vyšetření nesprávné funkce vnitřních orgánů

Krajské nemocnice akutní péče uspěly v roce 2021 s žádostí o dotaci na nákup přístrojového vybavení v hodnotě přibližně 440 milionů korun z programu IROP. Nyní postupně přebírají tuto techniku. Jedním z důležitých a dražších přístrojů, které pořídila Klatovská nemocnice, je hybridní zobrazovací systém SPECT/CT.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Plzni začal svoz vánočních stromků

Vánoce už dávno skončily a poslední připomínkou jsou stromečky, které v pondělí v Plzni začalo svážet speciální auto. Stromky skončí ve spalovně.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V inscenaci pro děti hrají loutky z papírových pytlíků

V Muzeu loutek, pobočce Západočeského muzea v Plzni, běží program pro mateřské a základní školy, při kterém děti shlédnou inscenaci pohádky, ale také si mohou samy vyrobit loutku a dokonce ochutnat polévku. Název výtvarně-dramatického programu je Kameňačka z pytlíku.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Více než stovka černých pasažérů využila druhou šanci

V minulém roce dostali černí pasažéři od Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) hned čtyřikrát druhou šanci. Přesně tolikrát byla totiž realizována podmíněná amnestie, při které si všichni cestující bez platného jízdního dokladu měli možnost zakoupit předplatný kupon a vyhnout se tak pokutě. Celkem jí využilo 111 černých pasažérů.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Jednání ministra dopravy se starosty obcí o záměru výstavby gigafactory v Líních přineslo posun

Obchvaty měst i obcí a také rychlejší dopravu – i to by získaly obce z okolí letiště v Líních u Plzně, pokud by areál ustoupil továrně na baterie koncernu Volkswagen. Poslední jednání ministra dopravy Martina Kupky se starosty okolních obcí přineslo nové informace i posun v diskuzi.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Tři obce v Plzeňském kraji čekají dodatečné volby do místních zastupitelstev

V Trokavci na Rokycansku, Cebivi na Tachovsku a Bukové na jižním Plzeňsku si v následujících dnech užijí voleb více než dost. Ještě před prezidentskými je totiž čekají dodatečné volby do místních zastupitelstev.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Město Plzeň trápí divoká prasata

Plzeň řeší problém s výskytem divokých prasat blízko centra. Objevují se hlavně na území prvního městského obvodu u lidských obydlí a ničí zahrádky i fotbalová hřiště.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Záchrannou stanici živočichů v Plzni – Doubravce čeká proměna

Po letech fungování v nevyhovujících podmínkách se chystá rozšíření a modernizace záchranné stanice živočichů v Plzni – Doubravce. Zastupitelé města dali zelenou změně územního plánu, který byl dosud překážkou.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Modernizace trati ze Stoda do Domažlic má kladné stanovisko EIA, přípravné práce jsou v plném proudu

Připravovaná modernizace železničního úseku ze Stoda do Domažlic dostala kladný posudek vlivů stavby na životní prostředí, tedy EIA. 36kilometrový úsek je součástí chystané modernizace tratě z Plzně přes Domažlice ke hranici s Německem.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Třináctiletý kluk ze Stříbra válí v divadle i na nohejbalovém kurtu

Muzikál Billy Elliot měl mít původně už za sebou derniéru, ale je tolik kladných ohlasů a žádostí o další opakování, že jej ještě můžete vidět. Zářil v něm i Ondřej Tolar.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Koledníci tříkrálové sbírky vyrazili do ulic

Už jste letos potkali někde na ulici tři krále s kasičkou? Ti první se na koledu vydali už na Nový rok. Kromě žehnání domácnostem vybírají i letos peněžní dary pro potřebné. Přispět je možné několika způsoby.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Za vodné a stočné zaplatí letos Plzeňané stejně jako loni, další oblasti kraje budou zdražovat

Vodné a stočné zůstává pro obyvatele Plzně stejné jako v uplynulém roce. Cenu pro rok 2023 se podařilo zachovat díky snížení nájmu, který Vodárna Plzeň platí městu za vodárenskou infrastrukturu. V dalších částech Plzeňského kraje se ale ceny zvednou.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňské městské dopravní podniky čekají v lednu nápor kvůli Plzeňské kartě. Frontám se lze vyhnout

Zákaznická centra Plzeňských městských dopravních podniků očekávají na začátku roku velký nápor klientů. Cestující ale nemusí trávit celý den v dlouhých frontách, nové předplatné lze vyřešit pohodlnější cestou.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Akva Tera v Plzni láká na novou expozici

Tropický ráj Akva Tera v Plzni láká na novou expozici zaměřenou na tajemné bezobratlé. Pobočka zoologické zahrady v centru města je v provozu už 60 let a pořád se vyvíjí. K vidění je tam například nejstarší obyvatelka celé zoo.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Silvestrovské a novoroční oslavy v Plzeňském kraji byly z pohledu IZS klidné

Silvestrovské a novoroční oslavy v Plzeňském kraji byly z pohledu hasičů, policistů i zdravotníků klidné. Žádné větší zranění ani škody nezaznamenali. Případů bylo víc než v minulých letech pandemie, ale šlo o jednotky zásahů v okresech. Bylo to tím, že letos byli lidé v ulicích, řekl Michal Pathy, velící důstojník za Plzeňsko, Rokycansko a Tachovsko.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Rok střídá roky

Zůstaly za námi. Ohňostroje, bujaré veselí, přípitky, objímání, potřásání rukama, velikášské sliby, salvy smíchu, zástupy maškar, smutné stromečky, kontejnery plné obalů.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Diamantové klenby uvidíte na Tachovsku jen na zámku Bor a v protější kapli

Unikátní sklípkové či takzvané diamantové klenby jsou v celých Čechách sice sem tam k vidění, ale na Tachovsku je spatříte jen a pouze na zámku Bor a v protější kapli sv. Jana Křtitele.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňský útulek varuje: na Silvestra je třeba věnovat psům zvýšenou pozornost

Pro někoho je silvestrovské veselí skvělá zábava, pro psy a jejich majitele často bývá poslední noc v roce strašidelným zážitkem. Své zkušenosti s tím mají i v plzeňském útulku pro zvířata v nouzi.

Plzeň – Český rozhlas: Co vás zajímá: V těhotenství pozor na zázvor

Které bylinky pomáhají léčit chřipku, covid a další respirační onemocnění Ptáme se fytoterapeutky Moniky Šedivcové.