Plzeň – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Jak ušetřit za energie poradí ve středisku EKIS na ZČU v Plzni

Jaké energetické systémy použít při stavbě domů nebo kde ušetřit za elektřinu? Právě tohle teď řeší nejen domácnosti, ale i firmy nebo na úřady. Poradit všem mohou ve středisku EKIS na Západočeské univerzitě v Plzni.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňská diecéze slaví 30. výročí svého vzniku

Přesně před 30 lety vznikla Plzeňská diecéze. Kulaté výročí oslaví 31. května v 18 hodin v katedrále svatého Bartoloměje. Hlavní oslavy proběhly ale už o víkendu.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Hnědé popelnice obsahují spoustu nevhodného odpadu, Čistá Plzeň navrhuje jejich zrušení

Slupka od banánu, listy od salátu nebo uschlá květina. To vše mohou lidé v Plzni dávat do hnědých popelnic na bioodpad. Bohužel často se v nich najdou i věci, které tam nepatří: obal od nanuku, nedopalky cigaret nebo papíry.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Mirošově otevřeli zrekonstruovanou radnici

V Mirošově na Rokycansku si lidé mohou od 30. května vyřídit své záležitosti na nové radnici na náměstí Míru. Brdské městečko plánovalo opravu historické budovy víc než 14 let.

Plzeň – Český rozhlas: Zločiny staré Plzně a okolí: Tohle nevyšlo: Chtěl se obohatit, ale vysloužil si kriminál

17. června roku 1923 se obec Štěnovice na jižním Plzeňsku večer ukládala ke spánku po náročném dni stráveném na polích. Druhý den přišel, tak jako obvykle, štěnovický starosta Jakub Chocholatý do práce. Po chvíli ale zjistil velice nepříjemnou věc.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Konstantinovy Lázně jsou na turisty připraveny

Další stavební úpravy začaly v Konstantinových Lázních. Ve východní části obce vzniká nová obytná zóna, obec tam proto právě začíná budovat vodovod a kanalizaci.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Oblíbená i nepříjemná místa v Plzni pomáhá určit pocitová mapa

Na to, která místa mají lidé v Plzni rádi a kterým se raději vyhýbají, odpovídá mimo jiné pocitová mapa. Sice už je šest let stará, pro město je ale pořád jedním z vodítek, ke kterým přihlíží při plánování investic nebo zvelebování veřejného prostoru.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Vyhrajte nad zácpou. Většinou stačí dodržet 4 zásady

Málo pohybové aktivity, horší skladba jídelníčku, nedostatek tekutin, ale také užívání některých léků a fyziologické změny v trávicím ústrojí. To všechno jsou důvody vedoucí k nepříjemné zácpě.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Mobilnice

Nedovedu si představit mladou dámu, maminku, slečnu, aniž by měla u svého líbezného ouška bakelitovou krabičku zvanou mobil…

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Živé vysílání ze Semlerovy rezidence v Plzni

Hostem bude odborník na architekturu Plzně a okolí Petr Domanický ze Západočeské galerie a uslyšíte i stoletého pana Willyho Semlera, který nám po telefonu poskytl rozhovor až z Melbourne v Austrálii. Moderuje Stanislav Jurík

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňská muzejní noc je tu! Zajímavá místa odkryje i naše rozhlasová budova

Devatenáctý ročník Plzeňské muzejní noci nabídne workshopy pro děti a dospělé, tvořivé dílny, ale hlavně jedinečnou atmosféru večerních prohlídek. Brány muzeí a galerií se otevřou v pátek 26. května od 16 do 23 hodin. Stálé expozice a výstavy si lze prohlédnout zdarma nebo za snížené vstupné.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Karlovarská hvězdárna Františka Krejčího letos slaví 60 let své existence

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech letos slaví kulatých 60 let. Jde o jedinou hvězdárnu v našem kraji. Jak oslaví své jubileum, co nového nabídne svým návštěvníkům a jaké má plány? Na to se zeptala Pavlína Kyselová jejího ředitele a hvězdáře Miroslava Spurného.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Na věž kostela ve Zvíkovci se vrátila opravená báň

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zvíkovci na Rokycansku má novou zrekonstruovanou báň. Do pozlacené makovice s křížem byly umístěny i dva kovové tubusy s poselstvími příštím generacím.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Konstantinovy Lázně hledají brigádníky na letní sezónu, po covidu chybí zájemci z řad studentů

Sehnat brigádníka na léto nemusí být pro mnohé firmy a společnosti úplně jednoduché. Sezónní zaměstnance potřebují plovárny, stánky s občerstvením, zemědělci, ale i hotely a ubytovny. Od května do září potřebují vypomoct v různých provozech i Léčebné lázně Konstantinovy Lázně.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Nejoblíbenějším oborem na stavebním učilišti v Plzni je truhlář, málo je klempířů a pokrývačů

Možná to sami znáte – sehnat kvalitního řemeslníka není jen tak. Třeba na kvalifikovaného elektrikáře můžete čekat i několik měsíců. Že je o některé profese větší a o jiné menší zájem, je poznat už na středních školách. Třeba na Středním odborném učilišti stavebním v Plzni a Horní Bříze.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Co do obsahu vápníku rostlinná mléka nejsou plnohodnotnou náhražkou kravského mléka

Obsah vápníku v jednotlivých druzích rostlinného mléka se různí, některá se kravskému mléku blíží. Jak ale zdůrazňuje nutriční terapeutka Jaroslava Kreuzbergová, je jedno, jaké mléko pijete, důležitá je celková skladba vašeho jídelníčku.

Plzeň – Český rozhlas: Fouskův svět: Lhaní s dobrým úmyslem

Jsou lidé, kteří tvrdí, že na světě není nic k smíchu. Že – werichovsky řečeno – sranda je chabou náplastí na starosti, které nám šlamastyky života skýtají.

Plzeň – Český rozhlas: Zločiny staré Plzně a okolí: Manželka ho chtěla umístit do Dobřan, tak ji zavraždil

Psal se 19. říjen 1936 a v Sušici to mezi dlouholetými manželi Jandovými jiskřilo. Ne však v tom správném slova smyslu, kdy by mezi nimi vzplály staré city. Panovalo mezi nimi už delší dobu napětí, které toho dne vyvrcholilo tragédií.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Armáda trénovala ve všech krajích odvod civilistů

Ve všech 14 krajích zasedly odvodní komise. V rámci pravidelného cvičení si zkoušely postupy při případném odvodu branců, civilního obyvatelstva do vojska. Cílem bylo zjistit, jak například funguje spolupráce se samosprávami a jak dlouho by vůbec odvod trval.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: V Břasích hrozí nedostatek pitné vody. Obec staví nový vodojem

Nedostatku pitné vody se v posledních letech obávají lidé v Břasích na Rokycansku. Vodojem, který zásobuje přes tisíc lidí, byl původně projektovaný jen pro nedaleká kasárna se stovkou vojáků. U rozhledny Na Vrchách proto obec začala stavět nový vodojem.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Tipy na víkend: Den otevřených dveří ČRo Plzeň, Plzeňské dvorky, Prima FRESH festival

Tento víkend vás zveme především do Českého rozhlasu Plzeň na den otevřených dveří. V nabídce jsou také Plzeňské dvorky, Prima FRESH festival nebo Hamernický den. Podívejte se na naše tipy a pozvánky.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Šumava je znovu dostupná pro seniory a hendikepované

Díky projektu celodenních zájezdů Dostupná Šumava se mohou méně pohybliví lidé dostat na místa, kam se běžně jezdit nesmí a kam by se už vlastními silami nedostali. Po několika letech se tak autobusy vrátí třeba na Březník.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: První zastavení křížové cesty v Rokycanech se přesunulo na nové místo

Na celém Rokycansku se jedná o ojedinělou událost. Během posledních let se tam stěhovaly jen dvě památky, a to socha Panny Marie v Podmoklech a kašna v ulici Míru v Rokycanech. Zastavení křížové cesty změnilo místo kvůli úpravám v parku Kalvárie.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Rozhlasová práce je řemeslo jako každé jiné, člověk se ji musí naučit, říká pamětník Zbyněk Štíbr

Český rozhlas slaví 100. narozeniny. Za tu dobu promlouvaly k posluchačům stovky hlasatelů, zprávařů i moderátorů. Jedním z nich byl i Zbyněk Štíbr. Jeho hlas je spojen především s rozhlasovým vysíláním v Plzni i Karlových Varech.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Jarní mrazíky stromy na Plzeňsku nezasáhly. Úroda by mohla být dobrá

Jabloně na Rokycansku a jižním Plzeňsku letos přečkaly jarní mrazíky bez větší újmy. Kvůli deštivému a chladnému počasí ale můžou mít sadaři problémy s opylením květů.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Zájem studentů o ubytování na kolejích trvá. Nejvíce žádané jsou jednolůžkové pokoje

Aktuálně se vysokoškoláci ze Západočeské univerzity v Plzni rozhodují, kde budou příští akademický rok bydlet. Žádostí o jednolůžkové pokoje na kolejích přibývá i přesto, že od září možná podraží.

Plzeň – Český rozhlas: Co vás zajímá: Kožní poradna

Jak předcházet kožním nádorům? Které typy kožních nádorů existují a jaké jsou příčiny jejich vzniku? Čeho si na své kůži všímat? Na dotazy odpovídá MUDr. Barbora Divišová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Dřevěné špalky se pomocí motorových pil proměnily v umělecká díla

V Čermné u Sušice se uskutečnil první ročník soutěže v dřevosochání. 11 soutěžících se snažilo za dvě a půl hodiny z dva metry vysokého špalku vytvořit pomocí motorové pily sochu. V malé šumavské obci možná právě vznikla nová tradice.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Před 80 lety se Plzeň stala cílem bombardování britského letectva

Před 80 lety zasáhl Plzeň jeden ze čtyř náletů britského letectva. Cílem 170 letounů se měla stát Škodovka, která byla v době třetí říše významnou zbrojovkou. Bomby ale v továrně způsobily jen menší škody, většina jich dopadla do jiných částí města. Největší ztráty na životech způsobily v Radčicích.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Rokycanské gymnázium slaví 150. výročí založení

Gymnázium v Rokycanech slaví 150 let od svého založení. Během oslav tohoto významného výročí představí zájemcům svůj vznik i současnost. Začala například výstava o historii školy. V plánu je toho ale mnohem víc.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Od založení Klubu českých turistů v Karlových Varech letos uplynulo 100 let

Jaká byla historie, co jsou ty nejzásadnější milníky a jak vidí budoucnost klubu? Na otázky odpoví Michal Grossmann z KČT T.J. Slovan Karlovy Vary. Moderuje Petr Čimpera

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Projekt Psaní od srdce chce poslat čtyři tisíce dopisů seniorům

Už jste někdy dostali dopis od neznámého člověka a udělal velkou radost? Možná ano, možná ne, ale určitě se to tento měsíc stalo několika stovkám seniorů v České republice díky akci Psaní od srdce, do kterého se pustil manažer projektu Ondřej Hladík z Diakonie Českobratrské církve evangelistické.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Začala další etapa pyrotechnické očisty Brd

V Brdech v úterý 9. května začala další etapa očisty bývalého vojenského újezdu od nevybuchlé munice. Celkem 15 vojáků z ženijního pluku v Bechyni pracuje v oblasti od vrchu Kočka po Padrťské pláně.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Trenér Bílek po sezoně skončí u fotbalistů Plzně, klub mu neprodlouží smlouvu

U fotbalistů Plzně po sezoně skončí trenér Michal Bílek, který loni dovedl Viktorii k mistrovskému titulu. Bývalému reprezentačnímu kouči v létě vyprší dvouletá smlouva a západočeský klub podle webových stránek nevyužije opci na její prodloužení.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Stovky stepařů opět zaplní ulice města Plzně

9. ročník Plzeňského festivalu stepu je tady. Jeho organizátorka Kamila Borovská přišla do studia společně s osmiletou účastnicí Mistrovství ČR Adélou Spinerovou. Představili jsme si step jako uměleckou disciplínu i samotný festival.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Konvoj svobody projel Plzní. Mávaly mu desítky tisíc lidí

Přehlídku 280 kusů vojenské techniky a přelet současných armádních i historických letounů sledovaly v neděli 7. května v Plzni desítky tisíc lidí, kteří se shromáždili po celé trase Konvoje svobody. Ten byl jedním z vrcholů 34. ročníku Slavností svobody.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzní znělo: Díky, Ameriko! Poprvé od roku 1990 bez osobní přítomnosti osvoboditelů

Poprvé od roku 1990 bez osobní přítomnosti amerických a belgických veteránů. Přitom však stále naplněné slovy díků vůči jejich činům, kterými Plzni v květnu 1945 přinesly svobodu. Takový byl hlavní pietní akt Slavností svobody v Plzni, jenž se konal dnes u pomníku Díky, Ameriko!

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Rokycany oslaví výročí osvobození po třech letech

Po tříleté přestávce se v Rokycanech uskuteční oslavy výročí osvobození. Ve městě, kde se před 78 léty setkaly americká a ruská armáda, se bude v neděli 7. května slavit v Muzeu na demarkační linii.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Šumavský Poledník dá v nadcházející sezóně ochutnat kus historie

Jak to vypadalo na šumavském Poledníku v době socialismu? Co se tam dělo a jak na tuto dobu vzpomínají pamětníci? I to se nově dozvědí lidé pří návštěvě této ikonické šumavské rozhledny.

Plzeň – Český rozhlas: Poklady minulosti: Tahle tarasnice z 16. století kdysi možná ohlašovala poledne

V hlavní budově Západočeského muzea v Plzni se nachází městská zbrojnice, kde si návštěvníci prohlédnou nejrůznější exponáty. Jedním z nich je i menší dělo zvané tarasnice.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Tank Sherman má obrovskou spotřebu. Schválně si tipněte

Hned v úvodní den Slavností svobody 2023 vysílal Český rozhlas Plzeň živě z Křižíkových sadů, které jsou aktuálně jedním z center historických vojenských kempů.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Tipy na víkend v Plzeňském kraji: Slavnosti svobody, DEPO street food market, Jaro v alpinu

Tento prodloužený víkend je především ve znamení oslav osvobození a to nejen v Plzni, ale po celém regionu. Konají se pietní akty, k vidění bude vojenská technika, připraveno je spoustu koncertů. Podívejte se na naše tipy a pozvánky.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Ve věci možné demolice Roklanské chaty nastal posun

Půjde, nebo nepůjde Roklanská chata na Šumavě k zemi? Na odpověď stále čekají jak příznivci, tak odpůrci bourání někdejší turistické a dnes zchátralé chaty. Určitý posun ale v celé věci nastal.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Přijďte se podívat! Den otevřených dveří Českého rozhlasu Plzeň je opět tady

V sobotu 20. května pro vás otevíráme budovu Českého rozhlasu Plzeň. Zveme na prohlídku rozhlasového zákulisí, na setkání s lidmi, které znáte z vysílání a na bohatý program. Těšíme se na vás mezi 10. a 16. hodinou.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Na Kašperku můžete kromě nádherné vyhlídky obdivovat také repliky korunovačních klenotů

Nejvýše položený královský hrad v Čechách Kašperk na Klatovsku běžně láká na středověké interiéry nebo nádhernou vyhlídku. Nově tam ale můžete vyrazit i za dalšími unikátními exponáty. Na hradě totiž začíná výstava mistrovských kopií českých korunovačních klenotů.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Vydejte se na doslednou k Sycheráku

První májový víkend bude patřit u rybníka Sycherák na Tachovsku takzvané dosledné. Jedná se o práci psa, který dohledává zvěř po uměle vytvořené stopě.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Plzeňská rozhledna na vrchu Chlum už brzy ožije

Víte, kolik schodů vede na rozhlednu Chlum v Plzni na Doubravce? Už brzy si je budete moct spočítat sami. Areál Chlumu bude mít totiž nového provozovatele – a co nevidět se opět otevře.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Deset rybníků a nepočítaně zvířat. V Nové Vsi u Kdyně najdete půvabnou minifarmu

Hned první rybník zaujme, protože na ostrůvku ve vodě je malý dřevěný přístřešek, ke kterému vede lávka. Když se podíváte do vody, budete překvapeni, jaké jsou tam ryby. Voda je tak čistá, že tam chovají i pstruhy.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Městské koupaliště v Rokycanech se chystá na letní sezónu

Letní sezóna se rychle blíží a do městského koupaliště v Rokycanech už proudí voda z řeky Klabavy. Pokud to umožní počasí, první návštěvníci se tam vykoupou 1. června. I letos se mohou těšit na novinky.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Také Plzeňský kraj byl dějištěm Dnů dobrovolnictví

Několik společných brigád završilo Dny dobrovolnictví v Plzeňském kraji. Lidé dobrovolně a bez nároku na honorář uklidili okolí řeky nebo vysadili květiny.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Také mezi seniory v Domově Clementas kvete láska

Láska prochází žaludkem a také hory přenáší. A ať už k ní přistupujeme spíš romanticky, nebo více prakticky, bez lásky naše životy zkrátka nejsou úplné. A pravdivé je také další moudro – láska kvete v každém věku.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Žáci základní školy si zahráli na politiky

Jak zpestřit výuku, aby děti zaujala? Ideálně nějakou praxí. Nezletilé děti nemohou volit, tak si v rámci hodiny společenské výuky aspoň zkusily volby nanečisto.

Plzeň – Český rozhlas: Zprávy pro Plzeňský kraj: Učni z pěti škol poměřili v Oldřichově u Tachova síly v zednických dovednostech

Žáci pěti středních škol a učilišť svedli boj v Oldřichově u Tachova. Jejich zbraněmi byly lžíce, špachtle, fanky nebo hladítka. Své umění totiž předváděli v 7. ročníku regionální soutěže v zednických dovednostech.

Plzeň – Český rozhlas: Náš host: Slavnosti svobody 2023. Letos poprvé bez osobní účasti veteránů

Vojensko-historickým a kulturním programem si Plzeň ve dnech 5. až 8. května připomene události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou. Konají se Slavnosti svobody.