Podcast Vinohradská 12

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz a v podcastových aplikacích.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Podcast Vinohradská 12: Východ Ukrajiny: život bez iluzí na magickou záchranu

Manévry ruské armády u hranic s Ukrajinou oživily obavy z obnovení bojů na východě země. „Zamrzlý“ a nevyřešený konflikt v oblasti Doněcku a Luhansku přitom tvrdě doléhá na tamní obyvatele. S jakými problémy se musejí potýkat? Existuje naděje na usmíření? Hostem Vinohradské 12 je Alisa Sopovová, novinářka původem z Doněcka.

Podcast Vinohradská 12: Rangers vs. Slavie: Trpké vítězství klubu z Vršovic

Fotbalová Slavie sčítá zisky i ztráty po utkání Evropské ligy se skotskými Glasgow Rangers. Vítězství vršovického klubu zastínilo násilí na hřišti, ale především obvinění z rasismu jednoho z jeho hráčů. Co s odstupem o mezinárodní kauze víme? Utkání a jeho dozvuky rozebírá ve Vinohradské 12 fotbalový novinář Petr Nosálek.

Podcast Vinohradská 12: 160 zákonodárců: Vakcínu jen schválenou, ministra neměnit

Očkování v Česku jen pomalu nabírá na rychlosti. Politici slibují od dubna navýšení počtu vakcín, které schválil Evropský lékový úřad (EMA). Mezitím z Hradu sílí snahy přivést do Česka i zatím neschválené očkovací látky z Ruska a Číny. Jak jsou v tomto ohledu rozložené názory na politické scéně? Souhlasí zákonodárci s možností využít neregistrované vakcíny? A nechali by se takovou látkou naočkovat? Lenka Kabrhelová mluví s parlamentní zpravodajkou ČRo Zdeňkou Trachtovou.

Podcast Vinohradská 12: První rok premiéra Matoviče

Vláda slovenského premiéra Igora Matoviče je rok po nástupu do úřadu na pokraji rozpadu. Matovič čelí kritice od vlastních ministrů za jednostranná rozhodnutí i útočnou komunikaci. Jakým lídrem se během pandemie ukázal být? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajkou ČRo Pavlínou Nečáskovou. 

Podcast Vinohradská 12: Rozruch kolem AstraZenecy: Pohled vakcinologa Chlíbka

Evropa se rozdělila v pohledu na bezpečnost vakcíny od firmy AstraZeneca. Některé země jako Německo nebo Francie ji vysadily kvůli možné spojitosti s krevními sraženinami, další státy včetně Česka ale očkují dál a záležitost zatím zkoumá unijní lékový úřad. Vinohradská 12 přináší pohled předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka. 

Podcast Vinohradská 12: Sýrie: rozděleni válkou

Obyvatelé Sýrie prožívají deset let trvající noční můru. V občanské válce zahynuly statisíce lidí, miliony Syřanů přišly o domov, zdevastovaná země se ekonomicky propadla o dekády. Proč se konflikt nedaří vyřešit? Za jakých podmínek se to může povést? A jak dnes obyvatelé Sýrie žijí? Lenka Kabrhelová mluví s Tomášem Kocianem z organizace Člověk v tísni.

Podcast Vinohradská 12: Peltovo aerotaxi a peníze pro fotbal

Bývalý šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta používal k cestování soukromé letecké taxíky. Fotbalový svaz za jednu cestu zaplatil v průměru 100 tisíc korun. Jak bývalý fotbalový boss tuto praxi obhajuje? Co na to říkají členové vedení fotbalové asociace? A jak to celé zapadá do snah o zprůhlednění finančních toků a celkového fungování nejpopulárnějšího sportu v zemi?

Podcast Vinohradská 12: Pět příběhů bílých plášťů

České nemocnice se potýkají s rychlým nárůstem hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Jak zařízení krizovou situaci zvládají? Lenka Kabrhelová mluví se zdravotními sestrami Hanou Hladíkovou, Davidem Millerem a Šárkou Štěpánkovou, medikem z odběrové sanitky Jonášem Palečkem a pneumologem Michalem Šotolou.

Podcast Vinohradská 12: Školní výuka v časech korony

Školy na všech úrovních byly kvůli vývoji epidemie znovu nuceny přejít na distanční výuku. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly není vůbec jisté, jestli se k prezenční formě budou moci vrátit už počátkem listopadu, jak zněl původní předpoklad. Jak vůbec české školství nové výzvy, které před něj klade koronavirová krize, zvládá? A na čem bude záviset, zda v této zkoušce obstojí?

Podcast Vinohradská 12: Kdo otrávil Bečvu?

Ani po čtyřech týdnech se policii nepodařilo dohledat pachatele ekologické havárie na Bečvě. Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a výrazně poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek. Co všechno se o havárii podařilo zjistit? A proč se pachatele otravy nedaří najít? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Jakubem Troníčkem.

Podcast Vinohradská 12: Jak odvrátit černý scénář pandemie v ČR

Po sérii rekordních denních přírůstků onemocnění covid-19 přibývá apelů na veřejnost, aby dodržovala protiepidemická opatření. Vláda už otevřeně připouští, že systém zdravotní péče v Česku se při současném průběhu epidemie může dostat na hranu kapacity během několika týdnů. Jaké scénáře vývoje se dají očekávat?

Podcast Vinohradská 12: Data retention: Kam putují datové stopy z našich smartphonů? S novinářem Cibulkou o verdiktu evropského soudu

Zaznamenávání datových „otisků“ lidí při používání internetu a mobilních sítí možná čeká změna. Čerstvý rozsudek Soudního dvora EU totiž stanoví, že unijní vlády nesmějí paušálně shromažďovat a ukládat data volajících a uživatelů internetu. V Česku přitom legálnost tzv. „data retention“ loni posvětil Ústavní soud. Co a proč o nás stát chce vědět? A jaký dopad může mít nový verdikt? Lenka Kabrhelová mluví s datovým novinářem Českého rozhlasu Janem Cibulkou. 

Podcast Vinohradská 12: ACB místo RBG: boj o směřování Nejvyššího soudu USA

V americkém Senátu začalo slyšení s kandidátkou do nejvyššího soudu Amy Coney Barrettovou. Soudkyni známou konzervativním přístupem k právu navrhuje na doživotní funkci prezident Donald Trump. Jak zásadně může podobu nejdůležitější právní instituce změnit? A proč hraje spor o křeslo v Nejvyšším soudu USA tak zásadní roli v předvolebním boji? Lenka Kabrhelová mluví s amerikanistou Janem Benešem z Ostravské univerzity.

Podcast Vinohradská 12: Jak se v Česku (ne)testuje na Covid

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzývá veřejnost, aby se při příznacích covidu-19 nechala okamžitě  otestovat. Z mnoha regionů ale přicházejí zprávy o přeplněných testovacích místech, kde lidé na stěr čekají i několik dnů. Sami provozovatelé laboratoří naopak říkají, že kapacitu zdaleka nemají vyčerpanou. Kde se systém zadrhnul? A jak zásadní je funkční systém pro zvládnutí současného náporu druhé vlny pandemie? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Matějem Skalickým.

Podcast Vinohradská 12: Pět příběhů covid pozitivních pacientů

Česko se snaží zbrzdit nárůst nových případů koronaviru. S tím, jak stoupá počet nemocných covidem stoupá totiž také počet lidí, kteří musí být hospitalizováni. Jiní se s virem zvládnou poprat doma. Lenka Kabrhelová mluví s hercem Petrem Čtvrtníčkem, lektorkou jazyků Markétou Slažanskou, europoslancem Jiřím Pospíšilem, designérkou Máriou Čulenovou a beachvolejbalistou Davidem Lencem.

Podcast Vinohradská 12: KSČM po volebním debaklu řeší kudy dál

Vedení KSČM nabídlo v reakci na propad v krajských a senátních volbách rezignaci. Komunisté se za 15 let pod vedením Vojtěcha Filipa dostali z izolace, dané totalitní minulostí, až do vysokých ústavních pozic. Poslední roky se de facto podílejí i na vládě nepřímou podporou menšinové koalice ANO a ČSSD. Jak moc se právě to mohlo podepsat na volebním neúspěchu? A jaké vyhlídky má KSČM do budoucna? 

Podcast Vinohradská 12: Náhorní Karabach: U linie dotyku

V oblasti Náhorního Karabachu pokračuje nejvážnější střet mezi Ázerbájdžánem a Arménií za posledních 25 let. Enklávu, která před lety de facto vyhlásila nezávislost na Ázerbájdžánu, už kvůli bojům opustily desetitisíce lidí. Ti, kteří zůstávají, se snaží ochránit sebe i své rodiny. S některými na místě mluvil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.    

Podcast Vinohradská 12: Senátor z výběžku. Z prvního kola přímo do parlamentu

Už ve své polovině přinesly volby do Senátu jednoho vítěze – dosavadního člena horní komory Zbyňka Linharta (za STAN). Senátor za Děčínsko porazil své vyzyvatele s výrazným náskokem a po zisku více než 52 % hlasů jako jediný nemusí do druhého kola voleb. Čím si dřívější dlouholetý starosta Krásné Lípy vysloužil v regionu takovou přízeň? A co v politice vlastně reprezentuje? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Českého rozhlasu Sever Danielou Pilařovou.

Podcast Vinohradská 12: Koronavirus v Bílém domě

Hospitalizace amerického prezidenta po pozitivním testu na nový koronavirus vykolejila předvolební kampaň ve Spojených státech. Přesně čtyři týdny před rozhodujícím dnem souboje o Bílý dům v USA zaznívají otázky, jak těžký průběh onemocnění covid-19 se u Donalda Trumpa vlastně objevil či jak se virus do sídla americké moci vůbec dostal. Co všechno to znamená pro samotné volby? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajem ČRo v USA Janem Kalibou.

Podcast Vinohradská 12: Povolební Česko: Zůstane ANO jako kůl v plotě?

Vládní hnutí ANO obhájilo vítězství v krajských volbách. Strana premiéra Andreje Babiše získala nejvíc hlasů v deseti z celkem třinácti krajů. Povolební jednání ale naznačují, že odpovídající počet hejtmanských křesel nakonec ANO neobsadí. Kdo je tedy skutečným volebním vítězem a kdo poraženým? A jak výsledky ovlivní rozložení sil před zásadními sněmovními volbami, které se odehrají přesně za rok? Lenka Kabrhelová mluví s politologem z FSV UK Josefem Mlejnkem mladším.

Podcast Vinohradská 12: Náhorní Karabach: Proč ožil léta zamrzlý konflikt

Už šestý den spolu v Náhorním Karabachu bojují vojáci Ázerbájdžánu a Arménie. Obě strany konfliktu, který trvá desetiletí, zatím odmítají jednat o příměří. Mezi Jerevanem a Baku namísto toho proudí obvinění, že jedna či druhá strana zapojila do střetů nájemné vojáky ze Sýrie a Libye. Do situace začali promlouvat i velcí hráči regionu – Rusko a Turecko. Komu a za jakých podmínek se konflikt může povést uklidnit? 

Podcast Vinohradská 12: Kancléř Mynář a vymahačský byznys. Jak to bylo?

Kancléř Hradu Vratislav Mynář dosud popíral svůj dřívější blízký vztah k firmě, která vymáhala pohledávky pro pražský Dopravní podnik. Na valné hromady společnosti Credit Management prý chodil coby záskok za skutečného akcionáře Romana Ambrože. Investigativní reportér Radiožurnálu Jakub Troníček ale získal dokumenty, které věc staví do nového světla. Jak byl Mynář zapojen do výnosného byznysu?     

Podcast Vinohradská 12: Švédsko versus covid-19

Málokterá země byla v dosavadním průběhu koronavirové krize tak často zmiňována střídavě jako odstrašující a vzápětí inspirativní příklad boje s pandemií jako Švédsko. Země zhruba stejně lidnatá jako ČR má v Evropě v současnosti jedny z nejnižších přírůstků covidu-19. Jak přijímají vládní strategii sami Švédové? A kolik z toho, co se o Švédsku píše a říká v zahraničí, je pravda, a co omyl? Lenka Kabrhelová mluví s Ulrikou Björkstén, vedoucí vědecké redakce Švédského rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Spor o inkluzi. Proč je to v roce 2020 výbušné téma?

Speciální pedagogové a úředníci se přou o další podobu vzdělávání dětí se znevýhodněním. Vlnu kritiky rozpoutal návrh ministerstva školství, které chce dětem s fyzickým postižením nebo chronickou nemocí zrušit nárok na pomoc asistenta. Čím úředníci nutnost škrtů vysvětlují? Jak velké problémy mohou změny hendikepovaným přinést? A proč myšlenka inkluzivního vzdělávání i dnes v Česku budí tak vyhrocené emoce?  Lenka Kabrhelová mluví s editorkou ČRo Plus Šárkou Fenykovou.

Podcast Vinohradská 12: “Mrtvá řeka”: Bečvu zasáhla ekologická havárie

Desítky kilometrů řeky Bečvy nad Přerovem čelí nejhorší ekologické havárii za poslední dekádu. Výsledky rozborů vzorků vody potvrdily, že tuny ryb otrávily kyanidy. Podle odborníků zůstává řeka po kontaminaci mrtvá. Jak se vysoce toxická látka do Bečvy dostala, se zatím neví. O tom, jak to na místě vypadá a jaké dopady bude mít katastrofa na region v okolí řeky, mluvíme ve Vinohradské 12 s reportérkou ČRo Olomouc Lenkou Kratochvílovou.   

Podcast Vinohradská 12: FinCEN Files: jak se perou špinavé peníze

Největší světové banky profitovaly z finančních transakcí, které umožnily zločincům prát špinavé peníze. Banky také umožňovaly ruským oligarchům vyhýbat se západním sankcím. Se zásadním odhalením přišla skupina investigativních novinářů z téměř devadesáti zemí světa. Dokumenty nazvané FinCEN Files mířily i do Česka. Co všechno o praxi ve zdejších bankách odhalily? Lenka Kabrhelová mluví se šéfredaktorkou serveru Investigace.cz Pavlou Holcovou.

Podcast Vinohradská 12: Obnovená eRouška a jak chytrá je chytrá karanténa?

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula mluví o dalším omezení hromadných akcí nebo provozu restaurací, na pořadu dne ale prý nejsou opatření s tvrdým dopadem na ekonomiku. Coby náhrada za celoplošné restrikce přitom bývá uváděna tzv. chytrá karanténa včetně aplikace eRouška. Jaký pomocník je její nově spuštěná verze? A daří se digitalizace českého zdravotnictví pod tlakem krize? Lenka Kabrhelová mluví se zakladatelem projektu Hlídač státu Michalem Bláhou. 

Podcast Vinohradská 12: Vojtěch ven, Prymula do hry

Premiér Andrej Babiš (ANO) přeskupuje síly na ministerstvu zdravotnictví. Rezort, který formuje odpověď na pandemii koronaviru v Česku, nově povede vládní zmocněnec pro vědu a bývalý náměstek ministra Roman Prymula. Premiér to oznámil jen pár hodin po pondělní rezignaci svého chráněnce Adama Vojtěcha. Proč ministr odešel právě teď? A co čekat od jeho nástupce? Lenka Kabrhelová mluví s politickým reportérem Seznam Zprávy Václavem Dolejším.

Podcast Vinohradská 12: Příběh řeckého “pekla”: Co čeká uprchlíky z tábora Moria?

Tisíce migrantů z řeckého tábora Moria zničeného při požárech zůstávají v tísnivých podmínkách. Deset evropských států už souhlasilo, že si mezi sebe rozdělí 1500 běženců. Česko mezi nimi není. V jakých podmínkách běženci na řeckých ostrovech žijí? Jak vážnou zátěž představují pro řecký stát? A je evropský imigrační systém nastaven tak, aby mohl efektivně pomoci uprchlíkům i státům na unijní hranici?

Podcast Vinohradská 12: Spor o chov slepic a zavalená sněmovna

Po měsících debat skončilo ve Sněmovně překvapením hlasování, které posvětilo zákaz klecových chovů slepic v Česku. Proti vládní straně ANO, která se zákonem nesouhlasila, se postavili poslanci koaliční ČSSD. Proč zrovna tento typ legislativy budí mezi zákonodárci tolik vášní?  A jak efektivní vlastně poslanci v prosazování nových zákonů jsou?

Podcast Vinohradská 12: Zneužívání dotací v mezích zákona

Evropský parlament chce v Česku prověřit systém pro rozdělování dotací na školicí střediska. Reaguje tak na zjištění investigativního týmu Radiožurnálu, který upozornil na nezvykle krátkou dobu, po kterou musí podnikatelé dodržovat původní účel dotace. Už po třech letech si s objekty vybudovanými za veřejné peníze mohou dělat, co chtějí. Lenka Kabrhelová mluví s investigativním reportérem Radiožurnálu Arturem Janouškem.

Podcast Vinohradská 12: Jak zvládnout druhou vlnu epidemie?

Česko se adaptuje na další vlnu pandemie covid-19. Podle epidemiologů bude případů onemocnění přibývat i v příštích nejméně dvou, třech týdnech. Na průběžný nárůst se budeme muset připravit i v příštích měsících. Jak se v nich chovat, abychom dopady pandemie pocítili jako společnost co nejméně? Jaký scénář máme očekávat? Ve Vinohradské 12 mluvíme s Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální medicíny.

Podcast Vinohradská 12: Izrael se vrací do celostátní karantény

Izrael se jako první země vrací k celostátní karanténě. Od pátku se lidé nebudou moct vzdálit na víc než 500 metrů od domova, zavřou se školy, hotely, restaurace. Izraelská vláda se k opatření rozhodla pod vlivem rapidního nárůstu nemocných covidem-19. Denně v zemi přibývá přes čtyři tisíce nově nakažených. Jak kabinet restriktivní opatření zdůvodňuje? A jak reaguje izraelská veřejnost? Lenka Kabrhelová mluví s izraelskou publicistkou a dokumentaristkou Natašou Dudinski.

Podcast Vinohradská 12: Hra o sankce proti Bělorusku. Mají smysl?

EU zvažuje sankce proti lídrům režimu v Bělorusku, kteří se podíleli na tvrdém potlačení protestů po prezidentských volbách. Za více než pětadvacet let Lukašenkovy vlády to není poprvé, co Brusel vůči Bělorusku takové opatření zvažuje. Jaká podoba sankcí je ve hře tentokrát? Jak účinnou metodu představují? Může tlak zvenčí na  autoritářské režimy skutečně něco změnit? A kde v celé debatě stojí Česko? Lenka Kabrhelová mluví s analytikem Českého rozhlasu Filipem Neradem.

Podcast Vinohradská 12: Covid v Česku versus u sousedů. Kde se stala chyba?

V Česku v posledních dnech strmě stoupá křivka nakažených nemocí covid-19. Denní přírůstek přesáhnul opakovaně tisícovku. Za uplynulý měsíc se zvýšil i počet hospitalizovaných. Jak se Česko dostalo z pozice premianta ve zvládání pandemie do situace, kdy má z okolních zemí nejrychlejší nárůst nemocných? Která opatření zabrala v Německu, Polsku a na Slovensku?

Podcast Vinohradská 12: Klobásy, krajní pravice, milionový dar: Petr Benda a ČSSD

ČSSD řeší necelý měsíc před krajskými volbami rozruch uvnitř své ústecké pobočky. Vedení strany v červenci narychlo zasáhlo do kandidátky v Ústeckém kraji a na její 4. místo dosadilo podnikatele Petra Bendu. Reportéři Radiožurnálu zjistili, že exporadce někdejšího premiéra Paroubka, který později spolupracoval i s krajně pravicovou stranou, poslal ČSSD jeden milion korun. Jaké otázky transakce vyvolává? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Vojtěchem Srnkou.

Podcast Vinohradská 12: Rouškovné: pomoc seniorům nebo politický marketing?

Poslanci budou už příští týden hlasovat o příspěvku pro důchodce ve výši pěti tisíc korun. Takzvané “rouškovné” by senioři a seniorky měly podle plánu vládní ČSSD a ANO dostat v prosinci. Opozice kabinet viní z toho, že se snaží uplácet voliče před říjnovými volbami. Jak krok vlády číst? Jde o pouhý marketingový krok, jak tvrdí kritikové nebo o skutečnou snahu pomoci jedné z nejzranitelnějších skupin české společnosti? Lenka Kabrhelová mluví s komentátorem Petrem Holubem.

Podcast Vinohradská 12: Hořkosladký svět Jiřího Menzela

Český filmový svět vzpomíná na režiséra Jiřího Menzela. Držitel filmového oscara za snímek Ostře sledované vlaky, autor filmů Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo dnes už proslulých komedií Vesničko má středisková a Na samotě u lesa, proslul svébytným rukopisem, poetikou, humorem a osobitostí. Do filmu promluvil i jako herec. Jaká stopa po něm v české kinematografii zůstává?  Lenka Kabrhelová mluví s filmovým kritikem a publicistou Pavlem Sladkým.

Podcast Vinohradská 12: Rozsudek, který hýbe Slovenskem očima tamní reportérky

Rozhodnutí slovenského soudu v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyvolalo na Slovensku šok a rozhořčení. Soud zprostil viny podnikatele Mariana Kočnera, který si vraždu měl objednat. Proč důkazy k usvědčení podezřelých nestačily? A jak zlomový to je moment pro Slovensko, kde vražda před dvěma roky vedla k masovým demonstracím a pádu vlády? Lenka Kabrhelová mluví s Monikou Tódovou, investigativní reportérkou slovenského Denníku N.

Podcast Vinohradská 12: Covid na @zdravku: kdo se nakazil od hlavní hygieničky?

Nejméně čtyři lidé jsou nakažení a přes 150 skončilo v karanténě nebo odesláním na test v souvislosti s onemocněním hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Do karantény nastoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle hygieniků izolovat nemusí. Jak jsou nejvyšší vládní patra připravená na situaci, kdy se nákaza covidem začne šířit mezi týmem zodpovědným za zvládnutí pandemie? Lenka Kabrhelová mluví s Janettou Roubkovou z domácí redakce ČRo.

Podcast Vinohradská 12: Rozhodne krajské volby koronavirus?

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu se odehrají už za měsíc. Letos v unikátních podmínkách pandemie koronaviru, která mění kampaň i samotný způsob hlasování. Jak výrazně to do voleb může promluvit? Proč k nim dlouhodobě chodí málo lidí? A o co všechno se v letošních krajských volbách hraje? Lenka Kabrhelová mluví s komentátorem ČRo Plus Petrem Hartmanem.

Podcast Vinohradská 12: Širší geopolitika za českou cestou na Tchaj-wan

Čína se důrazně ohradila proti cestě předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Peking českou stranu zároveň obviňuje z toho, že jedná v amerických zájmech. Jaké zájmy Washington v regionu skutečně má? Využívá k jejich prosazování své partnery? Mohou vyostřené vztahy mezi Čínou a USA mířit k otevřené konfrontaci? Lenka Kabrhelová mluví s Edwardem Wongem, diplomatickým zpravodajem deníku New York Times.

Podcast Vinohradská 12: Česko půl roku s covidem: jak jsme připraveni na podzimní sezónu?

Půl roku od potvrzení prvních případů nového koronaviru v Česku přibývá nakažených. Aktuálně je nemocných víc než šest tisíc lidí a konec srpna přinesl i dosud nejvyšší denní počty nových případů. Ministr zdravotnictví navíc na podzim očekává další nárůst počtu nakažených a do toho všeho startuje nový školní rok. Jak si Česko po půl roce stojí v boji s koronavirem?

Podcast Vinohradská 12: Turecko: Rušení chrámů, obnovování mešit a Atatürkův odkaz

V Istanbulu se na muslimský svatostánek proměnil další významný byzantský chrám Chora. Krok tureckých úřadů vyvolal mezinárodní odezvu i obavy ze zhoršení vztahů mezi muslimy a křesťany. Jak turecké úřady vysvětlují nutnost proměnit kulturní památky s komplikovaným historickým dědictvím na náboženské objekty? A co tato politika prozrazuje o ambicích tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana? Lenka Kabrhelová mluví s Břetislavem Turečkem z Metropolitní univerzity v Praze.

Podcast Vinohradská 12: Lionel Messi přestřihává pupeční šňůru s FC Barcelona

Fanoušci fotbalového klubu FC Barcelona protestují proti vedení klubu, který chce opustit jeho hlavní hvězda Lionel Messi. Třiatřicetiletý hráč původem z Argentiny, jeden z největších talentů fotbalové historie, v Barceloně strávil celou svou profesionální kariéru. Proč se domovský klub rozhodl opustit? A kde by mohl najít nové angažmá?

Podcast Vinohradská 12: Kultura (zatím) žije. Co bude dál?

Hudba, film, divadlo, tanec – jednotliví umělci i velká vydavatelství utrpěli v minulých měsících kvůli epidemii covidu těžký zásah. Řada kulturních institucí, které musely zrušit program, plánuje své akce uspořádat na podzim. Mnozí si ale stěžují, že ohledně organizace zůstává víc otázek než odpovědí. Jak bude podzimní sezóna vypadat? Jak tíživě pandemie na sektor kultury dopadá? A kudy vede cesta dál? Lenka Kabrhelová mluví s Veronikou Štefanovou z ČRo Vltava. 

Podcast Vinohradská 12: Rouškové přemety: S Jindřichem Šídlem o komunikaci vlády

Vládní přemety v opětovném zavádění roušek ve veřejných prostorách oživily otázky týkající se komunikačního stylu kabinetu v koronavirové krizi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) vzal během pouhých pár dnů zpět své nařízení o používání roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách včetně obchodů a škol. Jeho tým následně opustil klíčový epidemiolog Rastislav Maďar. Jde o důsledek zádrhelů v komunikaci, jak tvrdí vláda? Nebo je to signál hlubších problémů?

Podcast Vinohradská 12: Komu překáží Alexej Navalnyj?

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl s největší pravděpodobností otráven. V pondělí to potvrdili lékaři z berlínské nemocnice Charité, kam byl Navalnyj převezen v bezvědomí z Ruska. Za poslední léta je to už několikátý případ otravy opozičních politiků, aktivistů či kritiků Kremlu. Kdo může mít na odstranění Navalného zájem? A jak se dostal do pozice nejvýraznějšího kritika prezidenta Vladimira Putina? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem HN Ondřejem Soukupem.

Podcast Vinohradská 12: Fotbalový výkop do nejisté sezóny

Koronaviru navzdory v Česku odstartoval nový ročník nejvyšší fotbalové soutěže. Prvoligové stadiony jsou znovu v permanenci i přesto, že jen krátce před startem sezony testy odhalily nákazu hned v několika klubech. Sportu však napomohla nedávná vstřícnost politiků a změna pravidel pro karanténu. Proč politici fotbalu vycházejí vstříc? A má smysl vůbec začínat hrát uprostřed pandemie?

Podcast Vinohradská 12: Jakou budoucnost nabízí Americe duo Biden–Harrisová?

Američtí demokraté představili své zbraně do závěrečné fáze souboje o Bílý dům. Na svém sjezdu, který se kvůli pandemii odehrál převážně virtuálně, Demokratická strana oficiálně vyslala do listopadových prezidentských voleb Joea Bidena a také Kamalu Harrisovou coby kandidátku na viceprezidentku. Co v osobnostech obou politiků demokraté nabízejí americkým voličům? A jaké šance na vítězství mají?

Podcast Vinohradská 12: Svědectví mučeného člověka, který prchl z Běloruska

Běloruská veřejnost žádá kromě opakování prezidentských voleb i potrestání příslušníků silových složek, kteří se podíleli na mučení a týrání lidí zadržených při demonstracích. V policejních vyšetřovatelnách skončilo dosud víc než 6 a půl tisíce lidí. Mnozí se do protestů vůbec nezapojili, přesto se stali terčem policejní brutality. Svědectví jednoho z nich přinášíme v dnešní epizodě.

Podcast Vinohradská 12: Běloruské volby očima nezávislých pozorovatelů

V Bělorusku se stupňují protesty proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Výzvy k jeho rezignaci zaznívají už i z řad dělníků ve velkých státních závodech, považovaných dříve za jednu z opor režimu. Lidé odmítají uznat výsledky voleb z předminulého týdne, v nichž podle státní volební komise vyhrál s 80 procenty hlasů právě Lukašenko. Podle nezávislých volebních pozorovatelů totiž hlasování provázely rozsáhlé manipulace.

Podcast Vinohradská 12: Na koroptve to nekupoval. Kauza zadrženého ruského diplomata

Reportéři Radiožurnálu zjistili, že česká policie v červnu zadržela ruského diplomata, který nelegálně nakupoval náboje do odstřelovacích pušek a další munici. Náboje měly být podle všeho určené pro skryté a nelegální operace na území Evropské unie. Za poslední dobu jde už o několikátou diplomatickou aféru – co nám prozrazuje o tom, kam se ubírají česko-ruské vztahy? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Jakubem Troníčkem.

Podcast Vinohradská 12: Dětí v ústavech přibývá. Chybí pěstouni

V Česku chybí pěstouni, kteří by se starali o ohrožené děti. Ty čelí většímu riziku, že skončí v ústavní péči. Proč se nedaří přivádět k pěstounství nové zájemce? A jaké dopady má pro děti i pro stát praxe, kdy starost o ohrožené děti přebírají ústavy? Situaci rozebírá Jaroslav Hroch z domácí redakce ČRo.

Podcast Vinohradská 12: V12 z LFŠ: Proč je český film jednobarevný?

Vinohradská 12 na Letní filmové škole: Diskuse o hnutí Black Lives Matter zasáhla politiku, ekonomiku, akademickou sféru i pop kulturu, včetně filmu. Jak Hollywood reaguje na společenské posuny v USA? A jak jsou menšinoví tvůrci a herci zastoupeni v českém filmu? Zůstává zdejší filmový průmysl jednobarevný nebo se otevírá větší rozmanitosti, která by reprezentovala podobu společnosti? Lenka Kabrhelová mluví s filmovou kritičkou serveru iRozhlas  Kristinou Roháčkovou.

Podcast Vinohradská 12: Jak do cíle v pelotonu? Lekce z pádu cyklisty Jakobsena

Po těžkém pádu cyklisty Fabia Jakobsena v závodu Kolem Polska se nejen mezi sportovními fanoušky začalo mluvit o bezpečnosti a férovosti současné vrcholové cyklistiky. Nizozemský závodník narazil do bariéry po kontaktu s krajanem Dylanem Groenewegenem. S těžkými zraněními skončil kromě Jakobsena i jeden z fotografů a případ už prověřují polské úřady. Jaké otázky nehoda otevřela? Lenka Kabrhelová mluví s editorem Radiožurnálu Tomášem Kohoutem.

Podcast Vinohradská 12: Blíží se konec posledního diktátora Evropy?

Prezidentské volby v Bělorusku vedly k největším protestům v zemi za poslední roky. Režim čelí mezinárodní kritice nejen za to, s jakou tvrdostí proti demonstrantům zakročila policie, ale i kvůli neregulérnosti hlasování. Znovuzvolený Alexandr Lukašenko protestující označil za ovce, které podle něj řídí zahraniční státy včetně Česka. Jak to v Bělorusku vypadá? Začíná se v zemi utvářet opozice, která by mohla ohrozit posledního diktátora Evropy? Odpovídá Alexandra Dynko.

Podcast Vinohradská 12: Hamáček kontra @obranatweetuje

Cesta českých záchranářů do výbuchem poničeného Bejrútu rozpoutala přestřelku politiků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vyslal tým hasičů letadlem soukromé společnosti Smartwings namísto strojů ministerstva obrany. Armáda se brání, že ji Hamáček oficiálně neoslovil. Co prozrazuje spor vedený na sociálních sítích o komunikačních schopnostech vlády? Lenka Kabrhelová mluví s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem.

Podcast Vinohradská 12: Bejrút po devastující explozi: “Hůř už bylo a určitě zase bude.”

Ničivé exploze v Bejrútu přinesly zkázu obyvatelům města, ale také světu připomněly mizérii současného Libanonu. Země kdysi přezdívaná Švýcarskem Orientu a její metropole za Paříž Východu dnes čelí několika krizím – od hospodářské přes politickou až po bezpečnostní, o koronaviru nemluvě. Co Libanon dovedlo do takového stavu? A jak vypadá situace v poničeném Bejrútu?

Podcast Vinohradská 12: Agrofert a jeho nové dotace: jogurt a hadice na kejdu

Nejvyššího státní zástupce se rozhodl, že nepošle ke správnímu soudu spor o možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO). Zkoumání této věci dál pokračuje na evropské půdě. České úřady ale mezitím v tichosti odblokovaly zemědělské dotace pro Agrofert za desítky milionů korun. Co to pro debatu o střetu zájmů znamená? Kam se evropské vyšetřování posunulo? A kdy bude definitivně jasné, jestli český premiér je v konfliktu a jaké důsledky z toho vyplývají?

Podcast Vinohradská 12: Techtle Mechtle. Kde všude se stala chyba?

Po rozšíření koronaviru na párty v klubu Techtle Mechtle se nejprve mluvilo o nezodpovědnosti některých návštěvníků podniku. Později se ale vynořily otazníky také nad přístupem hygieniků a médií – to když své svědectví poskytla dívka, která na večírek nákazu přinesla. Jak se tedy celý případ odehrál? A co ukázal o fungování chytré karantény i o způsobu, jakým pandemii pokrývají novináři?

Podcast Vinohradská 12: Brazílie: Do koronavirové propasti s klaunem v čele

S výjimkou Spojených států nikde nenapáchal covid-19 takové lidské škody jako v Brazílii. Počet nakažených se tam blíží třem milionům a těch, kdo nemoci podlehli, už je skoro sto tisíc. Podle kritiků na tom část viny nese i prezident Jair Bolsonaro, který nákazu zlehčuje a úsilí o přijetí karanténních opatření spíše odporuje než podporuje. Čemu to lze přičítat? Má to politické nebo i jiné důvody?

Podcast Vinohradská 12: Co způsobí odchod poslankyně Hyťhové z SPD do Trikolóry?

Už delší dobu trvající rivalita mezi hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a hnutím Trikolóra Václava Klause mladšího dosáhla nového vrcholu odchodem poslankyně Terezy Hyťhové, která byla zvolena za SPD, právě ke konkurenci. Jaké k tomu mohla mít motivy? Jak se to na obou subjektech projeví? V čem se navzájem odlišují a v čem jsou si naopak podobné? O tom všem mluví Petr Dudek s redaktorem Deníku N Janem Tvrdoněm.

Podcast Vinohradská 12: Petr Rafaj: Kauzy muže, který rozhoduje o miliardách

Šéfovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi hrozí, že přijde o místo. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtějí odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kolem něhož se objevují podezření z korupce a zajímá se o něj policie, navrhnout prezidentovi po návratu z dovolené. Kauzám spojovaným s Rafajem se věnuje reportér serveru Aktuálně.cz Lukáš Valášek.

Podcast Vinohradská 12: Mnohočetné exekuce: Bubák, kterého jsme se nezbavili

Už sedm let platí novela exekučního řádu, která zamezuje tzv. mnohočetným exekucím. Ty často jen stokorunový dluh kvůli nákladům exekutora násobně zvyšovaly. Analýza několika set tisíc neskončených případů insolvence ale odhalila, že mnohočetné exekuce z minulosti provázejí stovky lidí dodnes. Kdo na takovém uspořádání vydělává? A jaká je praxe exekutorů dnes? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Radiožurnálu Zdeňkou Trachtovou a datovým novinářem iRozhlasu Janem Cibulkou.

Podcast Vinohradská 12: Adam Vojtěch: Záhada politického přežití jednoho ministra

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) čelí výzvám k rezignaci ze strany opozice i části veřejnosti. Kritikům vadí fungování chytré karantény, výrazné úpravy státních čísel o počtu nakažených nebo způsob, jakým se zavádějí opatření proti šíření koronaviru. Proč premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš mladého právníka drží ve vládě? A jak dlouho Vojtěch na svém místě ještě může setrvat?

Podcast Vinohradská 12: Může být partnerství s čínskou univerzitou nebezpečné?

Sedm českých univerzit spolupracuje s čínskými vysokými školami, které jsou v podezření z napojení na špionáž nebo čínskou armádu. Zjistil to Radiožurnál. Univerzitní partnerství vyvolává otázky ohledně možného rizika pro českou národní bezpečnost. V čem konkrétně může být spolupráce nebezpečná? A jak české vysoké školy na potenciální ohrožení skrze spolupráci s čínskými protějšky reagují?

Podcast Vinohradská 12: Zneužitá žena promluvila, aby varovala ostatní

Policie se snaží rozkrýt kauzu pornografických videí, které měly ženy točit pod nátlakem. Kriminalisté obvinili 9 lidí z toho, že donutili k sexu celkem 18 mladých žen. Reportérům Radiožurnálu se podařilo získat další svědectví. 24letá žena, se vypovězením svého příběhu rozhodla varovat ostatní. Co příběh o fungování pornoprůmyslu v Česku ukazuje? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Arturem Janouškem.

Podcast Vinohradská 12: Historik Dmitrijev: odsoudili ho, protože překážel?

Soudní proces s ruským historikem Jurijem Dmitrijevem dospěl do finále. Historik známý odhalováním zločinů stalinské éry v regionu Karélie dostal tři a půl roku vězení za údajné sexuální násilí. Prokurátor pro něj žádal dokonce 15 let vězení. Zastánci Dmitrijeva tvrdí, že soudní proces byl vykonstruovaný s cílem zdiskreditovat jeho práci. Čím se historik podle kritiků znelíbil úřadům?

Podcast Vinohradská 12: Pohled epidemiologa: První nebo druhá vlna?

V Česku přibývá lidí nakažených covidem-19. Vláda ujišťuje, že nejde o druhou vlnu šíření koronaviru, přestože počty nemocných jsou nejvyšší za poslední týdny. Jak vážná situace je? Zvládá Česko výskyt viru v lokálních ohniscích? A dokážou hygienici a epidemiologové vysvětlovat srozumitelně, jaká opatření je potřeba znovu zavádět a proč?

Podcast Vinohradská 12: Jak smířit kola s auty ve městech

Pandemie koronaviru vede k proměně evropských měst. Radnice v Paříži, Bruselu či Miláně vycházejí vstříc poptávce po cyklistice a slibují vybudovat desítky kilometrů nových cyklostezek. Infrastruktura zvolna přibývá i v Česku, v největších zdejších městech ale zůstává jízda na kole dál jen okrajovým způsobem dopravy. Co může přispět ke změně? A kde v zahraničí se inspirovat?

Podcast Vinohradská 12: Metoo počesku: dveřníci, šatnáři a jiné bagatelizace

Nejdřív slovenské a pak i české ženy sebraly tento měsíc odvahu a popsaly na stránkách celostátních deníků své zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Slovenské Metoo odstartovala kauza nevhodného chování herce a moderátora Maroše Kramára. V Česku na podobně medializovaný případ zatím čekáme. Proč se debata o sexuálním obtěžování vždy stočí k feminismu? A překonali jsme už argumenty dveřníků a šatnářů?  Lenka Kabrhelová mluví s politoložkou a socioložkou Kateřinou Kňapovou.

Podcast Vinohradská 12: 5G sítě: s Čínou nebo bez?

Rozhodnutí Británie vyloučit čínskou firmu Huawei z budování telekomunikačních sítí páté generace oživilo debatu o bezpečnostních zájmech a o tom, kdo by je měl ovlivňovat. Americký prezident Donald Trump, který viní čínskou firmu ze špionáže, tvrdí, že k ukončení spolupráce přiměl Londýn právě on. Proč britská vláda změnila názor? A jak se nové rozhodnutí odrazí na budování sítí 5G v Evropě a v Česku?

Podcast Vinohradská 12: Máme se bát jezdit vlakem? Co je za nehodami na drahách

Série vlakových nehod obnovila debatu o bezpečnosti na českých železnicích. Při neštěstích u Perninku a Českého Brodu zemřeli tři lidé, desítky dalších utrpěly zranění. Podle předběžných závěrů vyšetřování zapříčinila havárie chyba strojvedoucích. Co o okolnostech nehod víme? Kde hledat příčiny hned několika selhání s fatálními důsledky?  A jak je v současnosti bezpečnost na železnici zajištěna? Lenka Kabrhelová mluví s Janen Sůrou z webu Zdopravy.cz.

Podcast Vinohradská 12: Jak vzpomínat na Jakeše?

Zemřel komunistický politik Miloš Jakeš, jeden ze symbolů komunistického režimu a normalizace 80. let. Jakou roli sehrál? Jak na prominentní osoby represivního režimu vzpomínat? V jaké formě by paměť na ně měla být uchovaná? Lenka Kabrhelová mluví s Mikulášem Kroupou, ředitelem obecně prospěšné společnosti Post Bellum a zakladatelem projektu Paměť národa. 

Podcast Vinohradská 12: Miroslav „za všechno může” Kalousek ustupuje do pozadí

Politici Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (TOP 09) oznámili, že nebudou kandidovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny. Co rozhodnutí bude znamenat pro opoziční stranu, která se pohybuje na hranici volitelnosti do parlamentu? A jaká bude další role Miroslava Kalouska? Může se stát sjednotitelem pravicové opozice, která chce vyzvat na souboj vládní hnutí premiéra Andreje Babiše? Lenka Kabrhelová mluví s analytičkou a moderátorkou CNN Prima News Marií Bastlovou.

Podcast Vinohradská 12: Kam se vydá Polsko pod (staro)novým prezidentem?

Polským prezidentem zůstane i na dalších pět let konzervativec Andrzej Duda. Politik blízký vládní straně Právo a spravedlnost porazil v těsném klání liberálního vyzyvatele z opoziční Občanské platformy, varšavského primátora Rafała Trzaskowského. Co prezidentské volby ukázaly o současném Polsku a tamní společnosti? A jaké další roky zemi čekají? Lenka Kabrhelová mluví s polským novinářem a publicistou Tomaszem Mackowiakem.

Podcast Vinohradská 12: Covid na Karvinsku: kde se stala chyba?

Do vybraných regionů Česka se vracejí opatření proti šíření koronaviru. Kromě Karvinska a Frýdecko-Místecka je výskytem onemocnění covid-19 postiženo i Kutnohorsko a Jihlavsko. Vláda ujišťuje, že situace v nejhůře postižené severní Moravě se zklidňuje, i když tam trvale přibývá nakažených lidí i hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Je skutečně vše pod kontrolou, jak úřady tvrdí? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem ČRo Ostrava Martinem Knitlem.

Podcast Vinohradská 12: Příběh Ivana Safronova: Proč Moskva tvrdí, že je českým špionem?

Do už tak napjatých česko-ruských vztahů zasáhla údajná špionážní kauza novináře Ivana Safronova. Moskevský soud vzal bývalého redaktora ruských nezávislých deníků do vazby, podle jeho advokáta tajná služba FSB žurnalistu podezírá ze spolupráce s českou rozvědkou. Co víme o muži, proti jehož zadržení se v Rusku vzedmula vlna odporu? A jak aféra zapadá do mrazivé nálady mezi Prahou a Moskvou? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Hospodářských novin Ondřejem Soukupem.

Podcast Vinohradská 12: Dokument V síti: Policejní dohra

Snímek V síti letos na jaře ukázal podoby sexuálního násilí proti mladistvým na internetu. Teď má premiéru ještě explicitnější verze tohoto dokumentu, určená jen pro dospělé diváky. O zachycené sexuální predátory se ale také už nějaký čas zajímá policie. Kam vyšetřování došlo? A jak se s jednotlivými případy vypořádává česká justice?

Podcast Vinohradská 12: Kauza Peroutka: Hrad versus historici, kdo má pravdu?

Kauza Peroutka dospěla k pravomocnému rozsudku, podle kterého se stát musí omluvit za slova Miloše Zemana. Prezident v roce 2015 označil předválečného novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku s titulkem „Hitler je gentleman“. Text se ale nikdy nenašel. Proč se kauza tak vlekla a co ukázala? A jak je to s údajnou Peroutkovou fascinací fašismem, na které právníci Hradu stále trvají?

Podcast Vinohradská 12: Zpřísní Slovensko zákon o interrupcích?

Na Slovensku ožívá debata o reprodukčních právech žen. V Bratislavě protestují feministické organizace proti navrhovanému zpřísnění zákona o umělém přerušení těhotenství. Proč je konzervativní poslanci prosazují právě teď? Jak na Slovensku vypadá veřejná debata o interrupcích? A jaký je politický rozměr celé věci: zvládne názorový rozkol koalice, která vládne teprve čtvrt roku? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou slovenského deníku SME Zuzanou Kovačič Hanzelovou.

Podcast Vinohradská 12: Hobitín počesku: Jak vláda rozděluje COVID peníze

Česká ekonomika ožívá po měsících pandemické hibernace. Celkové škody zatím odborníci sčítají. Mnozí se obávají, že další dopady mohou přijít během podzimu. Kabinet tento týden představil další dva programy na pomoc postiženým podnikům v oblasti lázeňství, dopravy a cestovního ruchu. Je vládní odpověď dostatečná? Plní svůj účel? A rozděluje stát peníze efektivně a spravedlivě? Lenka Kabrhelová mluví s komentátorem Aktuálně.cz Davidem Klimešem.

Podcast Vinohradská 12: Polský prezidentský souboj: kdo má větší šance a o čem všem se rozhoduje?

Polsko se chystá na rozhodující druhé kolo prezidentských voleb. V neděli 12. července se o post hlavy státu utkají dosavadní prezident Andrzej Duda, spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, a kandidát opoziční Občanské platformy Rafał Trzaskowski. Komu dávají prognózy větší šance? S jakým programem oba kandidáti do volby jdou? A co všechno je ve hře? Lenka Kabrhelová mluví s Mariuszem Suroszem, polským novinářem a spisovatelem žijícím v Česku.

Podcast Vinohradská 12: S virologem o pandemii na prahu prázdnin

Další vlna rozvolňování dnes přinesla pro většinu Čechů možnost odložit roušku. Zároveň ale v posledních dnech prudce narostl počet nových případů koronaviru, lokální ohniska nákazy hlásí především severní Morava. To vše ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace varuje, že pandemie zdaleka nekončí. Jak dobře už jsme stihli poznat virus? Ptáme se virologa z výzkumného centra CEITEC Pavla Plevky.   

Podcast Vinohradská 12: Kyberstalking v Česku na vzestupu: jak se mu bránit?

Mezi Čechy přibývá těch, kteří se setkali se skrytým sledováním na internetu, prostřednictvím počítače nebo svého chytrého telefonu. Formy takového kyberstalkingu se liší – někdy stačí prolomit jednoduché či sdílené heslo, útočníci ale mohou sáhnout třeba i po dostupném sledovacím softwaru. Jak takové kybernetické sledování v praxi vypadá? A co na to říkají zákony? Lenka Kabrhelová mluví s datovým novinářem Českého rozhlasu Janem Cibulkou.     

Podcast Vinohradská 12: Jak masokombinát v Německu přispěl k novému šíření covidu-19

Německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko se potýká s novým výskytem koronaviru. Úřady obnovily přísná karanténní opatření. Mnozí obyvatelé ale návrat restrikcí nesou nelibě. Proč počet případů začal znovu stoupat? Přehlédly místní úřady riziko, které představoval provoz největšího německého masokombinátu? A jak velká je hrozba možné druhé vlny nemoci covid-19? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajem ČRo v Německu Václavem Jabůrkem.

Podcast Vinohradská 12: Případ Kundera: Máme kromě díla soudit i autora?

Spisovatel Jan Novák svou biografií Milana Kundery znovu otevřel debatu o osobě a odkazu jednoho z nejslavnějších autorů pocházejících z Československa. Proč i dnes vyvolává vše, co se Kundery týká, v české společnosti tak vášnivé reakce?  má publikum právo žádat po spisovateli, aby byl morálním vzorem? Lenka Kabrhelová mluví s publicistou a kritikem Petrem Fischerem.

Podcast Vinohradská 12: Kterak soudce Ambrus k lukrativním pozemkům přišel

Policie začala prověřovat případ soudce, který koupil hluboko pod tržní cenou stavební parcely v okolí Prahy. Transakce, na niž upozornili reportéři Radiožurnálu, vzbuzuje obavy z podrývání důvěryhodnosti soudu a dokonce i podezření na korupční jednání. Co je v pozadí případu výhodných nákupů pozemků soudce Erika Ambruse? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Vojtěchem Srnkou.

Podcast Vinohradská 12: Jdu s hlavou vztyčenou: Příběh dcery Milady Horákové

Před 70 lety vyvrcholil justiční vraždou Milady Horákové nejvýznamnější monstrproces v komunistickém Československu. Komunistický režim zavraždil právničku, političku, členku protinacistického odboje a bojovnici za práva žen 27. června roku 1950. Život se totalitní režim snažil zničit i její rodině.

Podcast Vinohradská 12: Co nám ukázalo přijetí rezoluce EP o Babišově střetu zájmů?

Poslanci Evropského parlamentu kritizují českého premiéra Andreje Babiše (ANO) za možný střet zájmů. Premiér jejich závěry odmítá. Je rezoluce EP jen nezávazným politickým gestem, jak tvrdí zástupci hnutí ANO, nebo důležitý signál odhalující slabé postavení českého premiéra v EU? Jak to může ovlivnit postavení ČR při unijním vyjednávání včetně toho o budoucích dotacích? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajkou Respektu při Evropské unii Kateřinou Šafaříkovou.

Podcast Vinohradská 12: Dataři: začínali jako konvice a větrák, teď sbírají ceny

Datoví novináři ČRo dostali další Novinářskou cenu. V čem je jejich práce specifická? Kam se datová žurnalistika posouvá? A co všechno nám čísla dokážou prozradit o světě, ve kterém žijeme? Lenka Kabrhelová mluví s novináři z datové redakce iRozhlasu Petrem Kočí, Janem Cibulkou, Janem Bočkem a Nelou Krawiecovou.

Podcast Vinohradská 12: Za vlast a proti císaři: Proč legionáři dodnes budí emoce?

Přesně před sto lety se vrátily do vlasti jednotky Československých legií. Jejich cesta z bojů na východní frontě 1. světové války vedla přes celé Rusko a tamní občanskou válku. Na cestě do vlasti museli legionáři z východního cípu Ruska obeplout zeměkouli. Za komunistického režimu se o jejich anabázi mlčelo. Co všechno o jedinečném příběhu vojska dnes víme? A proč dodnes nejen v Rusku budí kontroverzi?

Podcast Vinohradská 12: Obžaloba vs. kapitáni zákulisí českého sportu

Kauza sportovních dotací, ve které figurují velká jména českého sportovního zázemí včetně Miroslava Pelty, dospěla k soudu. Mezi obžalovanými ale nechybí ani bývalí vysocí úředníci z ministerstva školství, ostatně případ před třemi lety vedl i k rezignaci ministryně české vlády. Co se podle vyšetřovatelů odehrálo? A jak celý příběh zapadá do systému rozdělování peněz do tuzemského sportu? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Radiožurnálu Markétou Chaloupskou.

Podcast Vinohradská 12: Filipíny odsoudily první novináře za kyberpomluvu

Soud v Manile uznal Marii Ressu a jejího redakčního exkolegu ze zpravodajského serveru Rappler vinnými z kyberpomluvy. Mezinárodní novinářské organizace varují, že jde o součást tažení proti kritikům prezidenta Duterteho a že v sázce je nejen svoboda tisku, ale i demokracie jako taková. Jaké je pozadí celého případu? A co se jeho prostřednictvím dozvídáme o vztahu médií a autoritářských vládců? 

Podcast Vinohradská 12: Když jdou sochy k zemi: Historika překvapily emoce

V USA dál protestují tisíce lidí proti policejní brutalitě a systémovému rasismu. Hněv demonstrantů se obrátil i proti památníkům a sochám politiků, vojevůdců či objevitelů, kteří podle kritiků přispěli k udržování nerovnosti mezi obyvateli. Komu a jakou formou bychom měli vzdávat hold? Co současná situace prozrazuje o tom, jak složité je se vypořádat se s vlastními dějinami? Lenka Kabrhelová mluví s historikem Čeňkem Pýchou. 

Podcast Vinohradská 12: Návštěva Tchaj-wanu prověří, kam až lze zajít

Čína protestuje proti chystané cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Proč Pekingu na návštěvě českých politiků tolik záleží? A jaké diplomatické důsledky cesta může mít? Lenka Kabrhelová mluví s hostující profesorkou tchajwanských studií na univerzitě v Leidenu Táňou Dluhošovou. 

Podcast Vinohradská 12: České lesy na zisk, nebo něco víc?

Česko zaspalo v boji proti kůrovcové kalamitě. Největší vlastník lesů u nás, státní podnik Lesy České republiky, podle oznámení státních kontrolorů začal kalamitu uceleně řešit s několikaletým zpožděním až loni. Zjištění serveru iRozhlas.cz ale zároveň ukazuje důležitou změnu, když počet vysazených listnáčů převýšil jehličnany. Jak vypadá tuzemské zápolení s kůrovcem? A kde se staly chyby?

Podcast Vinohradská 12: Jak se z Miloše Vystrčila stala nejzářivější hvězda opozice

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se na konci srpna vydá na Tchaj-wan navzdory varování Číny, že návštěva poškodí vzájemné vztahy. Na zrušení cesty, kterou plánoval Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera, tlačil Hrad a kritizuje ji i předseda Sněmovny. Šéf Senátu ale tvrdí, že musí hájit svobodu, demokracii a suverenitu ČR. O jaké hodnoty se Miloš Vystrčil ve své politické kariéře opírá? Lenka Kabrhelová mluví s politickým zpravodajem Seznam Zpráv Václavem Dolejším.