Podcast Vinohradská 12

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz a v podcastových aplikacích.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Podcast Vinohradská 12: Jak roboti operují naše uši

Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.

Podcast Vinohradská 12: O překrucování faktů a obětech manipulací

Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.

Podcast Vinohradská 12: Der Spiegel: rozhovor s předákem Tálibánu

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Čtvrtý text je z anglické mutace německého týdeníku Der Spiegel. Ten přinesl rozhovor s 28letým předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, svém údajném zapojení do řady atentátů a také o tom, proč je odhodlán bojovat za práva lidí a ptáků.

Podcast Vinohradská 12: Foreign Affairs: Co když se válka vymkne z rukou?

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Třetí text je z amerického časopisu mezinárodních vztahů Foreign Affairs. O tom, co kdyby se válka na Ukrajině vymkla z rukou a jak se připravit na nezamýšlenou eskalaci.

Podcast Vinohradská 12: The Atlantic: o predátorech v mořských hlubinách

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. První text je z amerického magazínu The Atlantic. O tom, co dělají mořští predátoři tak hluboko pod hladinou. Třeba žraloci velrybí se totiž dokážou potopit i víc než míli hluboko. A mořští biologové se stále snaží přijít na to, proč to dělají.

Podcast Vinohradská 12: Jak chtějí Češi léčit rakovinu

Češi v boji proti rakovině. Jak velkou zprávou je zahájení další fáze testování vyvíjeného léku? Zvyšuje se tím naděje na to, že se jednou skutečně dostane k lidem? A jak přesně chtějí vědci rakovinu porazit? Ví Ondřej Vaňura z vědecké redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Útoků vlků přibývá, vyšetřuje se proč

Vlci v Česku. Teď nejvíc je o nich slyšet v Beskydech. Útočí na ovce farmářů – mnohem častěji než loni. Proč? Kolik u nás vlků vlastně žije? A proč se do Česka vracejí? Ví Pavel Hulva, přední odborník na velké šelmy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Dospělí a ADHD. Nemáte ho taky?

Roztěkanost, porucha pozornosti – ADHD. Nemáte ho taky? Dospělí se na něj lékařů ptají čím dál častěji, zjistila to reportérka serveru iRozhlas.cz Anna Košlerová. Přesná čísla lidí s touto diagnózou ale Česko nezná. Jak je to možné? A jak se s ADHD vůbec žije?

Podcast Vinohradská 12: Památník místo vepřína – konečně

Konečně. Česko bude mít po desítkách let čekání důstojné pietní místo obětí romského holokaustu. Proč jsme na demolici bývalého vepřína v Letech u Písku museli tak dlouho čekat? A co to vypovídá o naší společnosti? Téma pro romistku Renatu Berkyovou.

Podcast Vinohradská 12: Proč chce vláda americké stíhačky a nové obrněnce

Nové nadzvukové stíhačky, nová bojová vozidla pěchoty. Armáda modernizuje. Proč už nechce létat gripeny? Kolik bude nová technika stát? A co dalšího by mělo ministerstvo obrany nakoupit? Shrnuje bývalý voják a expert na vojenskou techniku Dušan Rovenský.

Podcast Vinohradská 12: Rozpálená města a jak je léčit

Klimatizace hučí, větráky se točí. Venku pálí slunce a nad asfaltem se vlní horký vzduch. Léto ve městech. Jak ho přežít a využít? O zelených střechách i solárních panelech mluví Jan Macháč, environmentální ekonom z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Podcast Vinohradská 12: Rodiny rozdělené mřížemi

Rodiny rozdělené mřížemi. Kdo může v cele vychovávat své dítě? Kdo má to štěstí, že se dostane do programu na častější setkávání s blízkými? A jak těžké je rodinu uživit po propuštění? Velké téma dvou reportérek Radiožurnálu – Ivy Vokurkové a Marie Veselé.

Podcast Vinohradská 12: Novodobé šarlatánství v medicíně?

Léčba nepovolená, léčba neúčinná. Prý je chyba na straně pacientky. A cena? 300 tisíc korun? Proč klinika vůbec nabízí aplikaci kmenových buněk pro údajnou léčbu mozkové mrtvice, která podle odborníků nefunguje? Téma pro Ľubomíra Smatanu, reportéra ČRo.

Podcast Vinohradská 12: Revoluce LIVE: Šrí Lanka se hroutí

Revoluce v přímém přenosu – tak o situaci na Šrí Lance mluví zahraniční reportér Českého rozhlasu a indolog Ondřej Himmer. Proč se podle něj situace na ostrově tak vyhrotila? Kvůli čemu? A kam a proč zmizel prezident Radžapaksa?

Podcast Vinohradská 12: Kdo selhal při atentátu na Šinzóa Abeho?

Těžké dny pro Japonsko – loučí se s bývalým premiérem Šinzóem Abem. Japoncům se i přes smutek dere na jazyk spousta otázek: Šlo jeho vraždě zabránit? A jaký měl střelec vlastně motiv? Téma pro zpravodaje Českého rozhlasu v Asii Davida Jakše.

Podcast Vinohradská 12: Svízel rodných čísel: proč stresují a kdy skončí?

Svízel rodných čísel. Co všechno je z nich možné vyčíst? Čím a komu mohou ublížit? Jak moc komplikují život? A jaký identifikátor má rodná čísla do budoucna nahradit? To všechno zjišťoval datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.

Podcast Vinohradská 12: Goodbye, Mr Johnson

Děkuji, odcházím. Britský premiér Johnson končí jako šéf Konzervativní strany. Jeho nástupce bude i novým předsedou vlády. Johnsonovo “goodbye” tématem pro Moniku Brusenbauch Meislovou z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Známkovat ve škole: ano/ne?

Škola končí, prázdniny začínají. Rozdává se vysvědčení a na něm dobré i špatné známky. Jsou jedničky a pětky tím nejlepším způsobem, jak hodnotit, co kdo umí a jak se kdo učí? Odpovídá učitel Pavel Bobek, finalista Global Teacher Prize 2022.

Podcast Vinohradská 12: Co nového v kauze Dozimetr

První lidé stíhání v korupční aféře Hlubuček a spol. začínají vypovídat. Chtějí se stát spolupracujícími obviněnými. Vyplývá to z informací, které má investigativní novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Co se po 14 dnech děje v kauze Dozimetr? A o čem všem ještě veřejnost neví?

Podcast Vinohradská 12: ČEZ: rozděl a zlevňuj

Další díl seriálu vláda a energie. Kde se vzal nápad na převzetí klíčových elektráren v Česku? Proč chce vláda rozdělit polostátní firmu ČEZ? A jak to všechno pomůže lidem, kteří už teď nemají na elektřinu? Ví Jana Klímová, zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin.

Podcast Vinohradská 12: Americký šok

50 let a konec. Nejvyšší soud USA po půl století zrušil federální právo na potrat. Co všechno se teď změní? A co tahle zpráva vypovídá o Spojených státech 21. století? Odpovídá zahraniční reportér serveru Alarm a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider.

Podcast Vinohradská 12: Fenomén Paul McCartney

Muž s kytarou, muž za pianem. Čerstvý osmdesátník. Jeden z nejslavnějších muzikantů v historii. Fenomén Paul McCartney. Jak to, že je pořád na vrcholu? A jaký bude jeho návrat na legendární festival Glastonbury? Ví Ondřej Konrád, hudební publicista Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Szántó & Smatana: zbraně a obilí

Začíná čas sklizně, pokračuje čas války. Svět bez ukrajinského obilí, Ukrajina bez západních zbraní. Téma pro Jakuba Szántó a Ľubomíra Smatanu, zvláštní zpravodaje České televize a Českého rozhlasu, kteří pravidelně informují o ruské invazi na Ukrajině.

Podcast Vinohradská 12: Konec ministra Gazdíka

Konec ministra Gazdíka, konec starostí Starostů? Je tohle změna politické kultury v Čechách? Kdo teď povede školství? A jak kauza Hlubuček a spol. ovlivní přátelství Starostů s Piráty? I o tom mluví komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Podcast Vinohradská 12: Stát vs. Diag Human: boj o miliardy

Stát versus Diag Human. Spor starší než republika sama. Jak vznikl? Kdo ho má na svědomí? Kde teď vezme Česko přes 15 miliard korun? A proč ani po 30 letech nemusí být tahle kauza u konce? Otázky pro Roberta Břešťana, šéfredaktora serveru HlídacíPes.org.

Podcast Vinohradská 12: Streamovací války o gauče

Český divák a streamovací služby. Třeba Netflix, HBO, Amazon. A teď nově i Disney. Blíží se konec televize, jak ji známe? A co kina? Vyměníme je za gauč? Zamýšlí se profesor Martin Štoll, teoretik médií a filmu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Ochrana dětí před pedofily po česku

Jsou trenéry, učiteli, vedoucími kroužků. Zneužívají děti. Opakovaně. A pak dál pořádají dětské tábory nebo zakládají dětské spolky. Jak je to možné? A bude s tím stát něco dělat? Zjišťoval investigativní reportér Českého rozhlasu Artur Janoušek.

Podcast Vinohradská 12: Chyby úředníků = miliony pro Agrofert

Brusel píše Praze, Praha píše Bruselu. A v hlavní roli jsou dotace a zase dotace. Některé obdržené, jiné vrácené, další neprávem udělené. Nekonečný, pořádně zamotaný příběh střetu zájmů Andreje Babiše rozplétá Matěj Skalický s Terezou Čemusovou, redaktorkou serveru iRozhlas.cz.

Podcast Vinohradská 12: TGV v Česku. Proč se na rychlovlaky chodíme jen dívat?

Plány, plány a zase jen plány. Česko a vysokorychlostní železnice. Proč se na rychlovlaky chodíme pouze dívat, když v Evropě už jimi desítky let jezdí? A dočkáme se jich vůbec někdy? Ptám se je Jana Sůry, šéfredaktora webu Zdopravy.cz

Podcast Vinohradská 12: Jak se církev stará o vrácenou půdu

Zabaveno komunisty, vráceno státem. Jak církve hospodaří na znovu nabyté zemědělské půdě? A co dělají s lesy? Má nás to zajímat? Otázky pro Jana Bočka, datového novináře Českého rozhlasu, a Vojtěcha Pelikána, odborníka na životní prostředí z Masarykovy Univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Operation Eichmann

Avner Avraham is a former Mossad operative and the founder of SpyLegends.com. He tells the story of how the Mossad agents captured the Nazi criminal Adolf Eichmann. This week, exactly 60 years ago, Eichmann was hanged in Israel.

Podcast Vinohradská 12: Co o nás vědí sociální sítě?

Radu Evropské unie a Evropský parlament čeká v blízké době důležité hlasování. Rozhodnou o zavedení nových pravidel pro služby na internetu. Jak to ovlivní používání sociálních sítí? A co všechno o nás internet ví? Diskutují datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka a digitální antropoložka Marie Heřmanová z Akademie věd.

Podcast Vinohradská 12: Jak jsme unesli strůjce holokaustu

Avner Avraham je bývalým agentem izraelské rozvědky Mosad a také zakladatelem webu SpyLegends.com. Ve Vinohradské 12 vypráví příběh jedné z nejslavnějších špionážních operací 20. století. Speciální epizoda o únosu Adolfa Eichmanna do Izraele k 60. výročí popravy nacistického válečného zločince.

Podcast Vinohradská 12: Nová stopa v kauze Vrbětice

Nová fakta v kauze Vrbětice. Kriminalisté se zaměřili na zbrojařskou firmu Imex Group, která si tamní muniční sklady pronajímala. Proč podezřívají jejího pracovníka ze špionáže? Jak je do výbuchů zapletený? A byl skutečně ve spojení s ruskou rozvědkou GRU? Odhalují investigativní reportéři Radiožurnálu Markéta Chaloupská a Martin Štorkán.

Podcast Vinohradská 12: Vyhmatej bod v rozkroku a dokaž, že umíš anatomii

Obtěžující chování na půdě 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jeden z pedagogů měl při zkoušení anatomie vyzvat studentku, aby si nahmatala bod v intimních partiích. Co na to vedení fakulty? Ptám se Tomáše Piky a Víta Kubanta z webu iRozhlas.cz.

Podcast Vinohradská 12: Ruský uprchlík, nevítaný host

Nedostávají speciální víza ani pracovní povolení, nikdo jim nepomáhá. A to přesto, že prchají před válkou stejně jako miliony Ukrajinců. Političtí exulanti z Ruska. Kdo jsou a kolik jich do Česka uteklo? Téma pro Ondřeje Soukupa, redaktora Hospodářských novin.

Podcast Vinohradská 12: O Vltavské filharmonii a sebevědomí národa

Světová architektura. Výjimečná budova. Stavba století. Praha už zná podobu Vltavské filharmonie. Stane se její novou značkou? Proč hlavní město takovou stavbu potřebuje a proč by ji mělo chtít celé Česko? Vysvětluje uznávaný architekt Josef Pleskot.

Podcast Vinohradská 12: Co bude s ukrajinskými Romy v Česku?

Konečná stanice – Hlavní nádraží v Praze. Kam teď dál? Co bude s ukrajinskými Romy v Česku? Stanové městečko v Troji je už skoro plné a stát prověřuje, odkud přesně uprchlíci přicházejí. Téma pro Ivetu Demeterovou, moderátorku romského vysílání Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Smrt na Západním břehu: kdo zabil Širín?

Izraleští těžkooděnci, mlácení obušky a pohřeb americko-palestinské novinářky televize Al Džazíra. Záběry, které obletěly svět. Co se děje v Jeruzalémě? A kdo novinářku zabil? Otázky pro odborníka na Blízký východ, rozhlasového komentátora Jan Fingerlanda.

Podcast Vinohradská 12: Hokejové mistrovství a Rusko na trestné lavici

Hokejové mistrovství světa, tenisový Wimbledon. A mnoho dalších turnajů, soutěží a šampionátů, kde budou chybět ruští, ale i běloruští sportovci. Letos nebyli na paralympiádě v Pekingu. Z mezinárodních soutěží vyloučily ruské kluby i FIFA a UEFA. Starty mají zakázané na vrcholných akcích ruští a běloruští atleti a lyžaři – ti nesmí kvůli válce na Ukrajině závodit ve světovém poháru. Kolektivní vina a svět sportu. Téma pro komentátory Františka Kunu a Jaroslava Plašila.

Podcast Vinohradská 12: Bořiči nesmyslů: novináři v nové roli

Nerušit, ověřujeme. Český rozhlas v souvislosti s válkou na Ukrajině obnovil speciální projekt na vyvracení polopravd a překroucených faktů. Jmenuje se Ověřovna a reportéři Jana Magdoňová a Tomáš Pika v něm boří nejčastější dezinformace, které se šíří v řetězových e-mailech a na sociálních sítích.

Podcast Vinohradská 12: Putinova pavučina lží a jaderný hazard

Bylo to chaboučké, hodnotí dlouho očekávaný projev Vladimira Putina ke Dni vítězství komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. Zaznělo vůbec něco důležitého? Jak letos vypadaly jindy zuřivé oslavy 9. května v Moskvě? A rozhodne se Rusko použít taktické jaderné zbraně?

Podcast Vinohradská 12: Proč nevydali Fica a co bude dál

Robert Fico bude dál vyšetřovaný na svobodě. Rozhodl slovenský parlament. Překvapivě – soudí zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Ladislav Novák. Co bude s Ficem dál? A co zpráva o jeho nevydání k vazebnímu stíhání vypovídá o politických poměrech v zemi?

Podcast Vinohradská 12: Svoboda vs. právo na život. Americký boj o potraty

Bezprecedentní únik informací o bezprecedentním rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států amerických. Ten chystá návrh na zrušení práva na potrat. Zjistil to server Politico a Nejvyšší soud zprávu potvrdil. Půjde o verdikt, který změní USA? Odpovídá zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba.

Podcast Vinohradská 12: Covid zmizel. Nebo ne?

Češi odhodili roušky a v plánu je konec pandemické pohotovosti. Co bude dál? Kam zmizel covid-19? A vrátí se ještě někdy v podobné síle, kterou nás strašil poslední tři roky? Odpovídá viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Exkluzivně: Režisér Oleh Sencov vojákem na Donbasu

Teď jsem prostě voják se zbraní v ruce, popisuje z válečné fronty na Donbasu exkluzivně pro Český rozhlas filmový režisér Oleh Sencov. Muž, který si v ruském vězení vysnil, že osvobodí rodný Krym. V maskáčích a na tanku s ukrajinskou vlajkou.

Podcast Vinohradská 12: Duka. Kardinál, který nerozumí sexuálnímu násilí?

Opět velká debata, opět tvrdá kritika. Kardinál Dominik Duka na blogu Aktuálně.cz řeší traumata znásilněných Ukrajinek. Jenže – zastává se ruských vojáků a sexuálnímu násilí nerozumí, soudí Adam Šindelář, dramaturg náboženských pořadů z Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Rusko zavírá kohouty s plynem. Dojde i na Česko?

Kdo neplatí v rublech, nedostane žádný plyn. Rusko začalo zavírat kohouty, odstřihlo už Polsko a Bulharsko. Kdo bude další? Je to vyhrožování? A co s tím může Evropská unie dělat? Otázky na ekonomku Janu Matesovou, bývalou zástupkyni Česka ve Světové bance.

Podcast Vinohradská 12: Zmrtvýchvstání Kyjevské oblasti

Na jednu stranu naděje, že už by se válečné hrůzy nemusely opakovat. Na druhou stranu nejistota, že by ještě něco přijít mohlo. Do Kyjeva a okolí, kde vládla smrt, se teď vrací život. Přímo z místa o tom reportují novináři Jana Karasová (ČRo) a Filip Harzer (Seznam Zprávy).

Podcast Vinohradská 12: Benešův superšpión se vrací do Česka

Superšpión, neústupný vlastenec. Muž, který rozhodl o atentátu na Heydricha. Brigádní generál František Moravec. Jeho ostatky se po půlstoletí od úmrtí v USA vrací do Česka. Jak významná je to událost? Portrét velkého Čecha vypráví vojenský historik Eduard Stehlík. Jeho slova doplňují ukázky z pořadu Hrdinové českého národa.

Podcast Vinohradská 12: Ruská stopa v centru Prahy

Ruská stopa v centru Prahy. Investigativní tým Radiožurnálu zjistil, že Slovanský dům si pronajímá mimo jiné ruský oligarcha Michail Arustamov. Ten je napojený na blízké okolí Vladimíra Putina. Je to problém? A co s ním? Zjišťovali Martin Štorkán a Jakub Mikel.

Podcast Vinohradská 12: Filmový Vyšehrad: vulgární, banální a úspěšný

Fotbal, drogy, ženy. Nejdřív seriál, teď film. Vyšehrad šokuje i baví. Zařadil se mezi nejnavštěvovanější české filmy za první dny v kinech. Proč hloupý a vulgární fotbalista Lavi diváky tolik táhne? A co jeho úspěchu nahrává? Odpovídá filmový kritik Pavel Sladký.

Podcast Vinohradská 12: Rusko + Německo = chyba

Německé balancování – ruský plyn, nebo větší pomoc Ukrajině? Kyjev už týdny žádá Západ o zbraně. Berlín teď slíbil, že zaplatí, co bude potřeba. Proč se spolkoví politici obávají odvážnějších kroků? A co je pojí s Ruskem kromě plynovodu? Matěj Skalický se ptá zpravodaje Václava Jabůrka.

Podcast Vinohradská 12: Válečný zpravodaj: Tupost je slabinou ruské armády

Bojuje se o Donbas, bojuje se o Mariupol – klíčový ukrajinský přístav. I tam měl Český rozhlas v minulých týdnech válečného zpravodaje, Martina Dorazína, který se teď na čas vrátil zpátky domů. Tady je jeho svědectví.

Podcast Vinohradská 12: Místo moře vesmír. Dovolená pro bohaté

Nová kapitola komerčních vesmírných letů. Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostala první soukromá výprava, tento týden by se podle plánu měla vrátit na Zemi. Jaký výcvik dostávají vesmírní turisté? A kam všude se lidstvo podívá? Odpovědi hledá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.

Podcast Vinohradská 12: Photographer of Death

Suffering, dying, and death. Maxim Dondyuk, a Ukrainian documentary photographer, sees it all. What’s more, he takes pictures of it, and his work recently made the TIME’s cover. Thanks to Maxim and all the other photographers in Ukraine, the world can truly feel the viciousness of the war.

Podcast Vinohradská 12: Češi bez proudu: dohra pádu Bohemia Energy

Rozsvítit, uvařit, zatopit. K tomu všemu jsou potřeba energie. Asi čtyřem tisícům bývalých klientů Bohemia Energy teď ale hrozí odpojení. Končí půlroční ochranná lhůta. Co s tím? A jaké ponaučení z toho plyne pro stát i zákazníky? Ví Barbora Kladivová z ekonomické redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Francie může mít první prezidentku

Macron, nebo Le Penová. Francii čeká repete prezidentského klání. Se dvěma zpravodaji Českého rozhlasu v Paříži, Martinem Baluchou a Pavlem Novákem, probíráme, komu budou fandit ti, jejichž kandidát se do druhého kola nedostal a jestli bude mít Francie svou první prezidentku v historii.

Podcast Vinohradská 12: Fotograf smrti

Utrpení, umírání a smrt nejenom vidí, ale také fotí, aby to mohli vidět i jiní a nezavírali před tím oči. Maxim Dondyuk, ukrajinský dokumentární fotograf, který se se svým snímkem nedávno dostal na titulní stránku amerického magazínu Time.

Podcast Vinohradská 12: Dražší chleba? Pšenici škodí válka i sucho

Válka, ale i sucho. Důvody, proč jsou ceny pšenice mnohem vyšší než dřív. Co to znamená a jaké to může mít důsledky? A co teď dělat pro to, aby nebyl dražší chleba? Vysvětluje Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd.

Podcast Vinohradská 12: Gabčík: Hrdina, který nevystřelil

Gabčík, Kubiš. Hrdinové národa. Muži, kteří provedli nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války. Jeden z nich, Jozef Gabčík, se narodil právě před 110 lety. Jaký byl? A proč v osudný okamžik na Heydricha nevystřelil? Vypráví Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.

Podcast Vinohradská 12: Děti války v Česku, velká zkouška integrace

Možná až půl milionu. Takové množství ukrajinských uprchlíků by mohlo najít svůj domov v Česku. Někdo na chvíli, někdo třeba na stálo. Velká část už teď příchozích jsou děti. Jak jim pomoct, jak je začlenit do společnosti, jak je naučit česky? Odpovědi hledá analytik výzkumné organizace PAQ Research Štěpán Kment.

Podcast Vinohradská 12: Jak potrestat vrahy z Buči?

Buča. Město mrtvých. Těla leží už týdny na ulicích. Některá mají svázané ruce a jiná jsou zohavená. Bude za to někdo potrestán? A jak se vůbec vyšetřují válečné zločiny? Přibližuje Ivana Janů, někdejší soudkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Podcast Vinohradská 12: Maďarsko na cestě k izolaci a utužení režimu

Z mírného favorita jednoznačným vítězem. Vládní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána připisuje čtvrtý volební triumf v řadě. O čem to vypovídá? Proč skončily volby pro opoziční šestikoalici nakonec debaklem? A kam teď Maďarsko směřuje? Ptám se Pavlíny Janebové z Asociace pro mezinárodní otázky.

Podcast Vinohradská 12: Tajemný Abramovič vyjednává o míru

Ruský oligarcha. Miliardář. Bývalý gubernátor Čukotky. A stále ještě současný, dlouholetý majitel londýnského fotbalového klubu Chelsea. Roman Abramovič, teď i v nové, možná překvapivé roli mírového vyjednavače mezi Kremlem a Kyjevem. Zajímavý příběh, o kterém vypráví moskevská zpravodajka ČRo, toho času v Česku, Ivana Milenkovičová.

Podcast Vinohradská 12: Hrozí Rusku bankrot?

Doopravdy tvrdé sankce a skutečně nejisté vyhlídky. Rusko zažívá kvůli invazi na Ukrajinu nelehké ekonomické časy. A blíží se splátky dalších závazků. Na druhou stranu rubl po obrovském propadu už posiloval. A Moskva teď žádá, aby jím Evropa začala platit za ruský plyn. V jaké kondici je teď ruská ekonomika? A co jí hrozí? Řešíme s Vilémem Semerákem z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: „Zemanovým lidem je už všechno jedno”

Milost pro Miloše Baláka, podřízeného prezidentova kancléře, který zmanipuloval stamilionovou státní zakázku. Skartace tajných dokumentů v ten stejný den, kdy se o jejich zničení – prý omylem – rozhodlo. Co se to v Kanceláři prezidenta republiky rok před koncem mandátu Miloše Zemana děje? A kam zmizel poradce hlavy státu Martin Nejedlý? Dění na Hradě odkrývá šéfka investigativního týmu v ČRo Markéta Chaloupská.

Podcast Vinohradská 12: Nenávist na internetu, výzva pro policii

Negativní, lživé a hanlivé, některé pak přímo nenávistné, xenofobní a rasistické. Komentáře na sociálních sítích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Reportérka z brněnského studia Českého rozhlasu Alena Hesová se pokusila spojit s jejich autory. Proč jsou proti přijímání uprchlíků? A proč schvalují ruskou invazi? A co jim za to hrozí?

Podcast Vinohradská 12: Deník z bombardovaného Charkova

Serhij Žadan je ukrajinský aktivista a rocker. Hlavně ale spisovatel, čerstvě nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu. V posledních týdnech přidal další roli: je dobrovolníkem, který pomáhá bránit svou zem před ruskými okupanty. Pro Vinohradskou 12 nahrával v bombardovaném Charkově po tři dny vše, co dělá. Toto je jeho audiodeník.

Podcast Vinohradská 12: Finské námluvy s NATO

Tisíce lidí směřovaly v posledních týdnech z Ruska do Finska. Někteří prý na dovolenou, jiní na protest proti válce na Ukrajině. Natáčel s nimi Jakub Lucký ze zahraniční redakce. Jenže vlakové spojení Helsinky-Petrohrad Finové o víkendu nakonec zrušili. Matěj Skalický se ptá, jak se vztah Finska k Rusku proměnil v souvislosti s válkou na Ukrajině? A vstoupí Finové konečně do NATO?

Podcast Vinohradská 12: Odcházení Madeleine Albrightové

Historicky první ministryně zahraničí Spojených států amerických. Velvyslankyně USA při Organizaci spojených národů. Rodačka z pražského Smíchova. Madeleine Albrightová. Velká osobnost mezinárodní diplomacie, na kterou vzpomíná bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

Podcast Vinohradská 12: Konečně v bezpečí, část II.

Nebývale velká vlna uprchlíků. Nebývale velká míra solidarity. Peníze, oblečení, jídlo, léky, školy, ubytování. Česko stojí za Ukrajinou a nabízí lidem prchajícím před ruskými raketami bezpečné útočiště. Matěj Skalický mluvil se třemi lidmi, kteří neřešili, jestli pomáhat, ale jak pomáhat.

Podcast Vinohradská 12: Konečně v bezpečí, část I.

Tři a půl milionu lidí. Tolik jich už muselo opustit své ukrajinské domovy kvůli ruské invazi a vydat se za hranice. Mezi nimi tři ženy, které našly útočiště před válkou v Česku. Svitlana, Olena, Iryna. Tohle jsou jejich příběhy.

Podcast Vinohradská 12: Rodiče mi nevěří, že je válka

Říkejme jí třeba Tamara. Žije v Česku, její rodiče v Rusku. Ona je proti invazi, oni věří Putinovi. A slovo invaze ani vyslovit nemůžou – kdo ví, co by se jim stalo. Silný příběh natočila reportérka ČRo Lucie Korcová. O rodině rozdělené pohledem na válku, o Rusech, kteří se bojí, že když se své rodné zemi postaví, tak si pro ně někdo přijde.

Podcast Vinohradská 12: Kdo dostaví Dukovany?

Největší, nejdražší, jaderný. A taky dlouho očekávaný. Tendr na dostavbu Dukovan odstartoval. Zdeňka Trachtová z domácí redakce mluvila se všemi vážnými zájemci. Byla se podívat na místě stavby. A v rozhovoru s Matějem Skalickým vysvětluje, proč česká sázka na jádro nemůže skončit jen u jednoho nového bloku v Dukovanech.

Podcast Vinohradská 12: Fialova mise Kyjev

Vlakem do válečné zóny. Premiéři Polska, Slovinska a České republiky se na Ukrajině osobně setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským a vyjádřili mu podporu v boji proti Ruské federaci. Mise Kyjev zaujala všechna přední světová média. Udělala z předsedy vlády Petra Fialy z ODS státníka evropského formátu? Zamýšlí se zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.

Podcast Vinohradská 12: Nightmare in Eastern Ukraine

It is a humanitarian catastrophe. People in the southeast of Ukraine are dying in the streets and their neighbors have to bury them in the gardens. Those who are still alive, dont have food, water or medicine. I spoke to Alex Wade, an emergency coordinator for Doctors without Borders, who is in Dnipro. He is doing his best to help Ukrainians who are fleeing the war or staying to fight back.

Podcast Vinohradská 12: Noční můra na východě Ukrajiny

Je to humanitární katastrofa. Lidé na jihovýchodě Ukrajiny umírají na ulicích. Jejich sousedé je pohřbívají na svých zahradách. Ti, kdo přežili, nemají jídlo, vodu ani léky. Matěj Skalický mluvil s Alexem Wadem, krizovým koordinátorem Lékařů bez hranic, který je teď v Dnipru a zoufale čeká, kdy se on a jeho lidé budou moci dostat s pomocí do obleženého Mariupolu.

Podcast Vinohradská 12: Nafta nad zlato

Benzín a nafta nad zlato – kvůli válce na Ukrajině pohonné hmoty zdražily tak, že jejich ceny musela řešit dokonce česká vláda. Navrhla sadu opatřeni, která mají motoristům trochu ulevit. Pomůže to? A kam až mohou ceny vyrůst? Otázky pro ekonoma Aleše Roda z Centra ekonomických a tržních analýz.

Podcast Vinohradská 12: Hektický návrat z Moskvy

Mluvit o válce a neříkat jí válka. Bát se, jestli člověka nezatknou, neobviní, neodsoudí. Novinářská realita v Rusku. A Moskva přitvrzuje – 15 let vězení pro každého, kdo nebude informovat podle not kremelské propagandy. Český rozhlas kvůli tomu stáhl svou zpravodajku Ivanu Milenkovičovou. Teď už je v Česku a může otevřeně mluvit o tom, co v Ruské federaci zažila.

Podcast Vinohradská 12: Digitální fronta

Nenosí helmy a neprůstřelné vesty, nemají automatické pušky, nejezdí tanky. Přesto hrají ve válce na Ukrajině velmi důležitou roli. Hackeři versus Putin. Kyberválka, kyberpartyzáni, kyberprostor. Jak to vypadá na digitální frontě? To pozorně sleduje reportérka z domácí redakce Jana Magdoňová.

Podcast Vinohradská 12: Cesta do hlubin Putinovy duše

Uplynuly dva týdny od chvíle, kdy ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o invazi na Ukrajinu a vyslal na její území vojska. Co ho k tomu vedlo? Co se mu honí hlavou? A ví to vůbec někdo? Odpovědi hledá Libor Dvořák, odborník na Rusko a postsovětský prostor a komentátor Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Vypínání ruské propagandy

Válka na Ukrajině se přelévá na internet. Jak silná je ruská státní propaganda? A můžeme ji úplně vypnout? Odpovídá šéfredaktor serveru Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus David Slížek.

Podcast Vinohradská 12: Útěk před ruskými tanky

Ženy a děti, vyčerpané a promrzlé. Utíkají ze svých domovů před ruskými tanky, houfnicemi a kulkami. Utíkají před válkou. Na hraničních přechodech mezi Ukrajinou a Evropskou unií s nimi mluvili zvláštní zpravodajové Ľubomír Smatana a Pavel Novák.

Podcast Vinohradská 12: Devadesátky: otevřená kapitola

Divácky úspěšný kriminální seriál České televize Devadesátky o počátcích polistopadového organizovaného zločinu rozproudil debatu. Jak moc se do naší reflexe první porevoluční dekády promítá nostalgie? A odkdy se vůbec dá hovořit o objektivním hodnocení dějin? Hostem Vinohradské 12 je historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobou historii AV ČR.

Podcast Vinohradská 12: Devadesátky: otevřená kapitola

Divácky úspěšný kriminální seriál České televize Devadesátky o počátcích polistopadového organizovaného zločinu rozproudil debatu. Jak moc se do naší reflexe první porevoluční dekády promítá nostalgie? A odkdy se vůbec dá hovořit o objektivním hodnocení dějin? Hostem Vinohradské 12 je historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobou historii AV ČR.

Podcast Vinohradská 12: Pohled z rusko-ukrajinské hranice: obavy a strach evakuovaných

Po uznání separatistických území na východě Ukrajiny míří proti Rusku sankce řady zemí světa. Zároveň znějí varování, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje otevřený útok proti Ukrajině. Jak vypadá situace na ruské straně hranic, jen nedaleko od epicentra současného napětí? Hostem Vinohradské 12 je zpravodajka ČRo v Rusku Ivana Milenkovičová.

Podcast Vinohradská 12: Janek Rubeš versus pražští ruličkáři

Takzvaní ruličkáři nabízí návštěvníkům hlavního města výměnu valut za českou měnu. Místo korun ale turisté dostanou dávno prošlé běloruské rubly. Podvod se odehrává v pražských ulicích už několik let, zatím ho zvládla přibrzdit jen pandemie koronaviru. Teď se ruličkáři po vynucené covidové pauze vracejí zpět. Jak se proti jejich počínání dá bojovat? Lenka Kabrhelová mluví s novinářem a spoluautorem YouTube kanálu Kluci z Prahy Jankem Rubešem.

Podcast Vinohradská 12: Akce Dezinfekce v českém fotbale

Reportéři Radiožurnálu zjistili, kam putovaly peníze v podezřelém kontraktu Fotbalové asociace na dezinfekci stadionů. Jak FAČR pozadí zakázky vysvětluje? A kdo všechno se na ní podílel? Hostem Vinohradské 12 je reportér Českého rozhlasu Artur Janoušek.

Podcast Vinohradská 12: Konec obstrukcí, další na obzoru?

Novela pandemického zákona, která v pátek na druhý pokus prošla Poslaneckou sněmovnou, odhalila limity demokratické debaty v parlamentu. Proč právě tato novela vzbudila tak vzrušené reakce zákonodárců? Budou spolu příště schopni jednat konstruktivněji? Nebo máme čekat podobně vyhrocenou diskusi při každém zásadnějším hlasování? Hostem Vinohradské 12 je komentátor ČRo Plus Petr Hartman.

Podcast Vinohradská 12: Mizérie hokejového národa

Konec olympijských nadějí mužského hokejového týmu rozpoutal debatu o stavu českého ledního hokeje. Co vedlo k nejhoršímu výsledku v historii? A vrátí se vůbec český tým někdy na špici? Může ho spasit výměna trenéra, nebo bude cesta delší a složitější? Hostem Vinohradské 12 je Petr Kadeřábek ze sportovní redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Ukrajina: Čekání na válku, která už osm let trvá

Mezi Západem a Ruskem pokračuje slovní válka, v jejímž centru je osud Ukrajiny. Jak to v oblasti východní Ukrajiny teď vypadá a jaká je nálada místních? Jakou strategii by v případném konfliktu zvolila ukrajinská armáda? A měla by proti té ruské šanci? Hostem Vinohradské 12 je reportér Hospodářských novin Ondřej Soukup.

Podcast Vinohradská 12: Joseph Ratzinger, Dominik Duka a „mnichovská zrada“

Kardinál Dominik Duka čelí kritice od části věřících kvůli své reakci na obvinění, že bývalý papež Benedikt XVI. v minulosti kryl případy sexuálního obtěžování. Duka označil vyšetřování za „mnichovskou zradu”. Jaké jsou souvislosti případu? A jak se toto téma řeší v katolické církvi v Česku? Hostem Vinohradské 12 je Adam Šindelář z náboženské redakce ČRo.

Podcast Vinohradská 12: Pegasus a Izrael: Domácí vydání špehovací kauzy

V Izraeli sílí kauza možného nelegálního špehování ze strany policie. Podle médií byli cílem aktivisté, čelní podnikatelé nebo také okolí expremiéra Netanjahua. To vše za použití softwaru Pegasus, který už loni vyvolal globální pozornost. Ve Vinohradské 12 případ rozebírá expert na Blízký východ Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha.

Podcast Vinohradská 12: Hledá se prezident, zn. výrazný, ale ne moc

Necelý rok před volbou nového prezidenta republiky se hlásí první potvrzení kandidáti. O dalších desítkách se spekuluje. Své preference už do éteru sdělil i úřadující prezident Miloš Zeman. Co jako občané a voliči od nového prezidenta očekáváme? V jakém stavu úřad předá současná hlava státu? A kam dvě volební období Miloše Zemana vnímání prezidentské funkce posunula? Lenka Kabrhelová mluví s ústavním právníkem a spoluautorem podcastu Čekání na prezidenta Janem Kyselou.

Podcast Vinohradská 12: Hledá se prezident, zn. výrazný, ale ne moc

Necelý rok před volbou nového prezidenta republiky se hlásí první potvrzení kandidáti. O dalších desítkách se spekuluje. Své preference už do éteru sdělil i úřadující prezident Miloš Zeman. Co jako občané a voliči od nového prezidenta očekáváme? V jakém stavu úřad předá současná hlava státu? A kam dvě volební období Miloše Zemana vnímání prezidentské funkce posunula? Lenka Kabrhelová mluví s ústavním právníkem a spoluautorem podcastu Čekání na prezidenta Janem Kyselou.

Podcast Vinohradská 12: Zpravodaj na linii doteku: “Odhodlání Ukrajincům nechybí”

Kyjev se v posledních dnech stal centrem mezinárodní politiky. Ani intenzivní diplomatické úsilí na trase mezi Moskvou, Kyjevem a Washingtonem ale zatím nepřineslo průlom v jednání s Ruskem, které u hranic s Ukrajinou nashromáždilo desetitisíce vojáků. Jak situaci vnímají Ukrajinci? Jaké řešení by ukrajinští představitelé považovali za přijatelné? A rýsuje se na obzoru nějaké východisko? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajem Českého rozhlasu na Ukrajině Martinem Dorazínem.

Podcast Vinohradská 12: Zpravodaj na linii doteku: “Odhodlání Ukrajincům nechybí”

Kyjev se v posledních dnech stal centrem mezinárodní politiky. Ani intenzivní diplomatické úsilí na trase mezi Moskvou, Kyjevem a Washingtonem ale zatím nepřineslo průlom v jednání s Ruskem, které u hranic s Ukrajinou nashromáždilo desetitisíce vojáků. Jak situaci vnímají Ukrajinci? Jaké řešení by ukrajinští představitelé považovali za přijatelné? A rýsuje se na obzoru nějaké východisko? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajem Českého rozhlasu na Ukrajině Martinem Dorazínem.

Podcast Vinohradská 12: Dohoda o Turówu: příliš mnoho „ale“

Dohodu české vlády s Polskem o dole Turów kritizují aktivisté i někteří zástupci dotčených obcí. Ministři v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) přitom výsledek napjatého sporu s Varšavou označují za úspěch. Jaké argumenty zaznívají? A dá se tu vůbec mluvit o vítězích a poražených? Hostem Vinohradské 12 je reportérka Aktuálně.cz Helena Truchlá.