Podcast Vinohradská 12

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz a v podcastových aplikacích.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Podcast Vinohradská 12: „Pomníčky“ české kriminalistiky

90 let nic a teď najednou má policie pravděpodobného vraha. Jak je to možné? Případ vraždy Otýlie Vranské a „pomníčky“ české kriminalistiky. Pátrání po pravdě zaváté prachem – s dokumentaristou a autorem podcastu Kriminálka Mirkem Vaňurou.

Podcast Vinohradská 12: Metro D: Podezřelá megastavba

Ukončete nástup, z tendru vás vyřazujeme. Řada podivných událostí jako stín doprovázejí největší stavební zakázku za poslední roky. Proč chce Praha utratit víc, než musí? Zapeklitý případ metra D. Téma pro Jakuba Mikela z investigativní redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Slováci na hraně útesu. Zvolí demokracii?

Ty nejdůležitější volby za posledních 25 let. To se říká před každým hlasováním, ale na Slovensku to bude za pár dní realita. V sázce není nic menšího než demokracie sama. Téma pro Beatu Balogovou, šéfredaktorku deníku SME.

Podcast Vinohradská 12: USA sžírá drogová epidemie

Smrtonoš fentanyl. Droga, která zabíjí, zamořila Spojené státy. Co fentanyl způsobuje, jak s ním bojovat a není už pro některá města pozdě? Téma pro Denisu Krásnou z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

Podcast Vinohradská 12: Další Pavlův soudce a zase problémy

Pavel Simon – další hradní kandidát na Ústavní soud a zase s kaňkami na taláru. Přehlédl je prezidentův poradní tým? Anebo šlo o kompromis? Jak silná lobby je v justici? Na to odpovídá Andrea Procházková, zástupkyně šéfredaktora časopisu Respekt.

Podcast Vinohradská 12: OnlyFans mění svět porna

Videa ze cvičení, návody na vaření, ale i porno. Od celebrit i od anonymů. To všechno najdete na OnlyFans – platformě, která se stala fenoménem a její majitel si vyplácí gigantické odměny. Téma pro Michaelu Lebedíkovou, výzkumnici v Interdisciplinárním týmu pro výzkum internetu a společnosti a doktorandkou na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Rande diktátorů. Jaké má Putin kšefty s Kimem?

Kachna, krab a jaderné zbraně. Obědové menu diktátorů Putina a Kima. Je další bližší spolupráce těchto dvou bezpečnostní hrozbou pro svět? Téma pro Vlastislava Břízu, bezpečnostního analytika z katedry Mezinárodních vztahů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Válka gangů na Haiti

Doma v pekle. Na Haiti válčí gangy. Ztracený ráj v Karibiku se propadl do temné propasti. Jak to v ní vypadá, jak pomoct lidem, kteří uvízli na dně, a jak z té propasti ven? Téma pro Terezou Wyn Haniakovou z Lékařů bez hranic.

Podcast Vinohradská 12: Zaplaví Evropu auta z Číny?

Čínská auta se valí na Evropu – čím chtějí oslnit? Nejsou bezpečnostní hrozbou? Anebo naopak – není to vítaná konkurence evropským gigantům? A vůbec – vážně se valí, nebo teprve nastartovala? Na to všechno se ptám Vojtěcha Dobeše, motoristického novináře ze serveru Finmag.

Podcast Vinohradská 12: Fejky, falsa, padělky. Poznáte je?

Čapek, Kupka, Filla, Zrzavý, Toyen a další. Poznáte jejich obrazy? Anebo byste naletěli podvodníkům? Středočeský krajský soud teď znovu řeší kauzu údajných padělků se škodou v řádu desítek milionů korun. Fejky a falza – téma pro historika umění Jana Skřivánka z Musea Kampa v Praze.

Podcast Vinohradská 12: Proč Ukrajina mění šéfa obrany

Reznikov končí, Umerov nastupuje. Ukrajina mění ministra obrany. Proč? Je to moudré v době ukrajinské protiofenzívy? A jak mocný je vůbec šéf resortu obrany v době válečného stavu? Téma pro ukrajinistku Lenku Víchovou.

Podcast Vinohradská 12: Babiš a Mafra: Vzpomínáme

Mafru prodává, politikem zůstává. Andrej Babiš (ANO) reaguje na novelu zákona o střetu zájmů a po deseti letech opouští mediální trh. Co na to říká bývalý šéfredaktor MF Dnes? Na Babiše, výpověď a začátek oligarchizace českých médií vzpomíná Robert Čásenský, zakladatel magazínu Reportér.

Podcast Vinohradská 12: Úsporná kúra ministra Stanjury

Asi 300 letos a asi 250 miliard příští rok. Schodek státního rozpočtu se má zmenšovat, ekonomika zatím stagnuje. Téma pro ekonomku a bývalou zástupkyni Česka při Světové bance Janu Matesovou.

Podcast Vinohradská 12: Nonstop v práci. Lékařům došla trpělivost

Operovat, léčit, vyšetřovat. Mnohdy bez odpočinku a beze spánku. Doktorům dochází trpělivost s dlouhými službami. Jsme taky jenom lidi, říkají a chystají se proti přesčasům bránit. Příští týden to začne, tvrdí porodník Jan Přáda, předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory.

Podcast Vinohradská 12: Jak se zdrhá z Putinovy armády

Dezerce – ta se nepromíjí. Přesto jsou ruští vojáci, kterým se bojovat příčí. Jak se ale zdrhá z ruské armády? Jde to vůbec? A kam a kudy? Anna Košlerová, reportérka z webu iRozhlas.cz, pátrala po příbězích lidí, kteří v Putinově válce hrát žádnou partii nechtějí.

Podcast Vinohradská 12: Jak vzniká stockholmský syndrom

Přesně před padesáti lety skončilo v jedné švédské bance ostře sledované drama. Napínavý příběh, který spojil únosce a oběti fascinujícím vztahem. Říkáme mu stockholmský syndrom a popisuje ho profesor lékařské psychologie Radek Ptáček z Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podcast Vinohradská 12: A místo ve školce máte?

Místa ve školkách je málo, a nedosáhne na ně každý. Stát si proto maluje, že by volná místa mohly obce najít v dětských skupinách. Je to systémové? Téma pro Karla Garguláka, analytika agentury PAQ Research a poradce ministra školství Mikuláše Beka (STAN).

Podcast Vinohradská 12: Válka policajtů na Slovensku

Válka policajtů na Slovensku. Nepřehledná, složitá, závažná. Vinohradská 12 se ji pokusí rozplést. Je to temný příběh z nejvyšších pater tajné služby SIS a Národního bezpečnostního úřadu, který teď v srpnu vyvrcholil takzvanou Akcí Rozuzlení. Dramatické dění vysvětluje Ladislav Novák, zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku.

Podcast Vinohradská 12: Otrávit, zabít. Jak Kreml loví nepohodlné

Jelena Kosťučenková – jedna ze tří kritiček Kremlu, které pravděpodobně otrávili. Příběh, ze kterého mrazí. Skutečně dosáhnou Putinova chapadla všude? Téma pro Ondřeje Soukupa, zahraničního redaktora Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Kácení Amazonie ustává. Přijde záchrana?

Plíce, kterým dochází dech. Ale možná ne navždy. Kácení v Amazonii podle Brazílie ustává a aliance států v Jižní Americe ho chce úplně zastavit. Kdy? Na to nedávný summit neodpověděl. Jenže co se stane, když k tomu nedojde? Ptám se Alexandera Ače z Ústavu výzkumu globální změny klimatu Akademie věd.

Podcast Vinohradská 12: Z pavouků, výšek i lidí. Jak se poprat s fobiemi

Pavouci, výšky i lidská společnost. Fobie si nevybírá. Proč někoho svazuje strach v situacích, které jiní lidé bez problémů zvládají? Jak vzniká fobie a je možné se jí zbavit nadobro? Odpovídá psycholožka Helena Vontorčíková, specialistka na kognitivně behaviorální terapii.

Podcast Vinohradská 12: Mikroplasty v lidském těle. Co můžou způsobit?

Dýcháme je, jíme i pijeme. Mikroplasty. Studie vědců nedávno ukázala, že je ve střevech mají i mořští ptáci a negativně to ovlivňuje jejich mikrobiom. Můžou se mikroplasty podepsat i na zdraví lidí? Kolik jich vůbec konzumujeme? A dá se s tím něco dělat? Zamýšlí se environmetální mikrobioložka Petra Innemanová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Age of Political Anger

The age of anger, the politics of anger. Rage, wrath, annoyance. Everything revolves around politicians. They are hated, they are loved, they have huge fanbases. Many topics to discuss with Karin Wahl-Jorgensen, a journalism professor from Cardiff University in Wales and the author of a book called Emotions, Media and Politics.

Podcast Vinohradská 12: Kondomy, Telegram, DHL. Jak se šíří drogy?

Pašují se v kondomech i banánech, posílají se v obyčejných zásilkách, prodávají se přes Telegram a platí se v kryptoměnách. Drogy. Jaké letí v Česku? A co proti pašerům zmůžou policisté? Poví Miroslav Nožina, odborník na drogovou problematiku z Ústavu mezinárodních vztahů.

Podcast Vinohradská 12: Proč milujeme true crime

Instantní zlo, fascinace vraždami, obsese zločinem. True crime – obrovský fenomén v podcastech, seriálech, ale i knihách nebo dokumentech. Zajímá vás, proč vás tak true crime tak baví? Ví, poví, vysvětí etoped a psychoterapeut Andrej Drbohlav z Institutu behaviorálních studií IBSARO.

Podcast Vinohradská 12: Proč nás sociální sítě stresují

Sociální sítě jsou návykové a stresují nás. To tvrdí neurobiolog a profesor psychiatrie Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví. Rozhovor o nejistotě, o dezinformacích, o společnosti nedůvěry. A taky o tom, kdo z nás podléhá konspiračním teoriím a proč.

Podcast Vinohradská 12: Zmizelý mariňák: Co se stalo s Gradym?

Vzdal se všeho a odjel bojovat na Ukrajinu proti ruským okupantům. Jenže zmizel. A rok trvalo, než se jeho rodina dozvěděla, co se s ním skutečně stalo. Vyprávíme další příběh ze série Zmizení – tentokrát o mariňákovi jménem Grady Kurpasi.

Podcast Vinohradská 12: Zmizelý let MH370 (díl III.): Vraždil pilot?

Je to jedna z největších záhad v dějinách letectví. Mohla by se ale konečně dočkat rozuzlení. Blízcí cestujících ze zmizelého letu MH370 žádají obnovu vyšetřování. Prý se objevily nové informace. Kdy a jak se let MH370 vlastně ztratil a proč dodnes nevíme, kde je?

Podcast Vinohradská 12: Zmizelý let MH370 (díl I.): Zatajené informace

Je to jedna z největších záhad v dějinách letectví. Mohla by se ale konečně dočkat rozuzlení. Blízcí cestujících ze zmizelého letu MH370 žádají obnovu vyšetřování. Prý se objevily nové informace. Kdy a jak se let MH370 vlastně ztratil a proč dodnes nevíme, kde je?

Podcast Vinohradská 12: Ukrajinské obilí jako ruská zbraň

Ukrajinské obilí jako ruská zbraň. Kudy ho teď z Ukrajiny vyvážet, když Rusové ostřelují přístavy a sila? A proč ztroskotala černomořská dohoda? Ví Michael Romancov, politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity v Praze

Podcast Vinohradská 12: „Hraničáři”. Kdo jsou a jak jim pomoct

Zkratkovité chování, nepředvídatelná nálada. I to je hraniční porucha osobnosti. Kdo ji má a chce jít na komunitní terapii, počká si klidně rok a půl. Proč? Jak taková terapie vypadá? A jaké jiné projevy hraniční porucha osobnosti má? Otázky pro Annu Košlerovou z webu iRozhlas.cz, která se specializuje na témata související s duševním zdravím.

Podcast Vinohradská 12: Rhodos v plamenech

Rhodos v plamenech. A nejen on, taky Korfu a hořelo i u Athén a na dalších místech. Jak velké škody požáry způsobují, jak velká rána je to pro místní a nemělo by se Řecko připravit, že čím víc bude v létě vedro, tím častěji mohou vznikat požáry? Na to odpovídá Soňa Dorňáková Stamu, spolupracovnice ČRo v Řecku.

Podcast Vinohradská 12: Šéf Příroda si poradí: České Švýcarsko po roce

Byl to největší požár na českém území. A vypukl přesně před rokem. Jak se od té doby krajina v Českém Švýcarsku změnila? Co vyrůstá z popela a jak bude vypadat národní park za deset nebo dvacet let? Vypráví fotograf a zaměstnanec správy parku Václav Sojka.

Podcast Vinohradská 12: Documenting Russian War Crimes

For a month they lived in captivity in a basement. People from Yahidne. Svitlana Oslavska wrote a story about them. One day it might be read by the criminal tribunal. Svitlana is a Ukrainian journalist and researcher with The Reckoning Project. She arrived to Prague to participate in the Media & Ukraine conference organized by Czech Radio.

Podcast Vinohradská 12: Medvědi útočí. Mají je Slováci střílet?

Slovensko řeší útoky medvědů na lidi. Je populace šelem větší než dřív, anebo je turisté a lesníci začali víc dráždit? A je řešením problémové medvědy střílet – jak teď navrhují někteří slovenští poslanci? Otázky pro Miroslava Kutala, experta na velké šelmy z Mendelovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Sběratelka příběhů a ruské válečné zločiny

Rusové je zavřeli do sklepa a udělali si z nich živý štít. Lidé z vesnice Yahidne. I o nich psala Svitlana Oslavská. Sběratelka příběhů. Doufá, že jednou si je přečtou trestní tribunály. S Matějem Skalickým si povídala v Praze u příležitosti konference Média a Ukrajina, kterou pořádal Český rozhlas.

Podcast Vinohradská 12: Kratom v šedé zóně

Kratom zakazovat nebudeme – rozhodla vláda. Zůstane tahle droga v šedé zóně? Budou si ji moct dál smět koupit děti v obyčejném automatu? A jaké má vůbec kratom účinky? Téma pro editorku Českého rozhlasu Plus Šárku Fenykovou.

Podcast Vinohradská 12: Anatomie českého filmu

Marečku, podejte mi pero, Pelíšky, Obecná škola, Spalovač mrtvol, Na samotě u lesa… Ale i jiné, mladší, starší, delší, kratší české filmy. Jaký je váš nejoblíbenější? A jaký je ten nejtypičtější český? Velká analýza filmových dat a Michal Kašpárek, datový novinář Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Democracy vs. Autocracy: Deepening Divide

Democracy vs. autocracy: War deepens divide among Euroasian countries. Freedom House, an American NGO, published a new annual report on the democratic governance in so-called Nations In Transit. I spoke to a research analyst Alexandra Karppi to learn more.

Podcast Vinohradská 12: Stav demokracie 2023. Jak si vedeme?

Je demokracie na ústupu? Americká nezisková organizace Freedom House přinesla novou zprávu o stavu demokracie ve vybraných státech. Tým Vinohradské 12 se spojil s analytičkou Alexandrou Karppi, aby se jí zeptal, jak na tom nejenom Česko vlastně je.

Podcast Vinohradská 12: Unesen nacisty

Odvezli je, unesli je, ukradli je. Říkejte tomu, jak chcete. Děti jako válečná kořist. Nejen pro Rusy, ale už dávno dřív pro nacisty. Budeme vyprávět teprve nedávno objevený příběh z roku 1942. Letos ho vypátrala Pavla Plachá, historička z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Podcast Vinohradská 12: Deziluze zubožené Kuby

Není benzín, nejsou oslavy. Není elektřina, nejsou lednice. Nejsou lednice, není jídlo. Kuba v krizi. Zase. A teď v době 70. výročí začátku revoluce. Přijde na pomoc Čína? I to je otázka na Eduarda Freislera ze zahraniční redakce Českého rozhlasu, který osud Kuby bedlivě sleduje.

Podcast Vinohradská 12: Reportérem ve válečné oblasti

Novinářem na frontě. V zákopech, na sále, v helmě, ve vestě, v napětí. A v pohotovosti. Neustálé. Jak hledá reportér příběhy války? Anebo nemusí, protože je válka vypráví sama? Otázky pro Andrease Papadopulose, reportéra České televize.

Podcast Vinohradská 12: Mimořádně: Zelenskyj v Praze

Zelenskyj v Praze. Mimořádná, utajovaná událost. Ukrajinský prezident přijel poděkovat za pomoc proti ruským okupantům i probrat důležité otázky: zejména blížící se summit NATO. Podrobnosti zná Viktor Daněk, hradní zpravodaj Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Macronova bouřící se Francie

Divoké noci ve Francii. Smrt mladíka rozpoutala největší nepokoje za poslední roky. Dokážou desítky tisíc policistů uhasit ohnivou bouři v ulicích trvale? Nebo bude dál doutnat? Tohle ví nejlíp Martin Balucha, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži.

Podcast Vinohradská 12: People Smugglers – Who Are They?

People smugglers. Who are they, how much do they ask for a trip to Europe? And how to prevent the endless tragedies in the Mediterranean Sea? Recently, a fishing trawler capsized near the Greek Coast. Meanwhile, thousands more migrants are getting ready for travelling across the sea. I spoke to Giampaolo Musumeci, an italian journalist and the author of book called Confessions of a people smuggler.

Podcast Vinohradská 12: Kdo jsou pašeráci lidí

Pašeráci lidí. Kdo jsou, kolik berou a jak zabránit dalšímu umírání ve Středomoří? Teď naposledy došlo k tragédii u řeckého pobřeží. Mezitím se tisíce dalších migrantů chystají na cestu do Evropy. Téma pro italského novináře Giampaolo Musumeciho, který o pašerácích lidí napsal knihu.

Podcast Vinohradská 12: Proč ženy odchází z vrcholné politiky

Za lidskost platíte velkou cenu svou zranitelností. Slova slovenské prezidentky Čaputové. Už nechce kandidovat. Co spojuje její rozhodnutí s odchody jiných političek?

Podcast Vinohradská 12: Cherson z místa: Bahno, kytary a výbuchy

„Neodejdu, ať střílejí, jak chtějí.” Nebo: „Zažili jsme okupaci, jsme zvyklí.” To jsou hlasy z Chersonu. Města, které přežilo ruské vojáky i velkou povodeň. Vyhráno ale ještě nemá. Právě teď tam je zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ľubomír Smatana.

Podcast Vinohradská 12: Speciál II: Tažení na Moskvu je u konce

Místo toho, abychom po sobě házeli sekerou, pojďme ji zakopat. Dohodli se Prigožin a Putin. Prý za asistence Alexandra Lukašenka. Skončilo tedy velkolepé tažení na Moskvu fiaskem? Odpovídá Ondřej Soukup ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Den po dni: Ponorka Titan. Katastrofa na dně Atlantiku, otázky zůstávají

Příběh ponorky, který sledoval celý svět, je u konce. Její trosky, pár set metrů od vraku Titanicu, našel dálkově ovládaný dron jedné z průzkumných lodí. Na palubě zemřelo pět dobrodruhů. Zkusíme teď odvyprávět události posledního týdne den po dni.

Kredity:
Editace: Kristýna Vašíčková
Sound design: Jaroslav Pokorný
Rešerše: Zuzana Marková
Podcast v textu: Marie Jakšičová
Hudba: Martin Hůla, Jaroslav Pokorný

Podcast Vinohradská 12: Příběh muže, který měl zapálit České Švýcarsko

Kdo je Jiří L. a proč – podle vlastního tvrzení – zapálil loni v létě České Švýcarsko? Šlo o sériového žháře? Co všechno má podle policie na svědomí? A co mu za to hrozí? O příběhu muže, který prý způsobil největší požár v historii Česka se zajímal Artur Janoušek, investigativní reportér Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Jak smrt těhotné Doroty otřásla Polskem

Další tragická smrt, další demonstrace v ulicích. Polsko a jeho přísná potratová pravidla. Jak a proč zemřela Dorota Laliková? Jednali lékaři tak, jak měli? A změní se po její smrti něco? Z Varšavy odpovídá zpravodajka ČRo Kateřina Havlíková.

Podcast Vinohradská 12: Češi a konspirace. Jsme společností nedůvěry?

Společnost nedůvěry. Náš nový velký projekt. Jak silná je víra v konspirace? Čemu Češi věří a jak moc? A proč by nás to vůbec mělo zajímat? Odpovídají datový novinář iRozhlasu Jan Cibulka a Paulína Tabery, šéfka Centra pro výzkum veřejného mínění.

Podcast Vinohradská 12: Africká mise ministra Lipavského

Africká mise ministra Lipavského. Proč se vydal do Zambie a Angoly? Co to znamená pro českou diplomacii? A jaký vliv má na tomto kontinentu Rusko nebo třeba Čína? Odpovídá politický geograf Josef Kučera, který se zaměřuje na postkomunistické země v Africe.

Podcast Vinohradská 12: „Děti džungle“. Boj o přežití se šťastným koncem

40 dní v džungli. Kolumbijský zázrak. Příběh, který podle tamního prezidenta vstoupí do historie. Pád letadla, nástrahy pralesa, velká pátrací akce a ve finále šťastný konec. To vše vypráví Eduard Freisler ze zahraniční redakce, který se věnuje dění v Jižní Americe.

Podcast Vinohradská 12: Stanjura, škrty a strategie másla na hlavě

Škrty, škrty, škrty. Jeden úsporný balíček nestačí, ministr financí řeší, kde dál ušetřit. Mezitím se prohlubuje schodek a občanským demokratům přebírá voliče opoziční ANO. A tak se nabízí otázka: zvládá Zbyněk Stanjura svou roli? Odpovídá ekonomický novinář Jiří Nádoba z týdeníku Respekt.

Podcast Vinohradská 12: Ministerské tápání v definici znásilnění

Co přesně je znásilnění? Jak ho trestat, podle jakých zákonů? Otázky, na které hledá odpovědi ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Chystá novou definici a nové právní úpravy. Bude to stačit? Téma pro novinářku Apolenu Rychlíkovou a datovou žurnalistku ČRo Kláru Filipovou.

Podcast Vinohradská 12: Jak nový šéf změní Českou televizi

Víc dokumentů, méně detektivek a možná i sportu. České televize bude mít od října nového šéfa. A ten má spoustu plánů, jak veřejnoprávní médium změnit. Čím radu oslovil? Odpovídá Filip Rožánek, mediální analytik z portálu Digizone, který volbu nového ředitele sledoval zblízka.

Podcast Vinohradská 12: Kachovská katastrofa a totální válka Kremlu

Katastrofa na jihu Ukrajiny. Rusové vyhodili do povětří hráz Kachovské přehrady – tvrdí Kyjev. Voda zaplavila pole i celá města. Souvisí zničení nádrže s ukrajinskou protiofenzívou? A jaký strategický význam by to mohlo mít pro další boje? Odpovídá Ondřej Soukup ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Srbsko na nohou, krize v Kosovu

Srbsko znovu zažívá vlnu protestů. V minulých dnech se vyostřila i situace u hranic s Kosovem. Proti čemu se lidé bouří? A zhatí to snahy konečně v oblasti nastolit mír? Otázky pro Magdalénu Fajtovou, zahraniční reportérku ČRo.

Podcast Vinohradská 12: Peterková, soud a zfanatizovaný dav

Vylomené dveře, strkanice, nadávky, urážky, vulgarity. Vítejte na pražském městském soudě. Co se to tam dělo? A nedovolí si zfanatizovaný dav příště zajít ještě o krok dál? Odpovídá Miroslav Mareš, odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Senátní test vztahu s prezidentem

Pavel vs. Senát: 3:0. Minisouboj prezidenta a horní komory je u konce – senátoři schválili všechny tři Pavlovy kandidáty na ústavní soudce. Proč to bylo nejdřív drama a pak přišel jasný souhlas. Téma pro Andreu Procházkovou z týdeníku Respekt, která se specializuje na českou justici.

Podcast Vinohradská 12: Proč žijeme sami

Samota. Někteří ji vyhledávají, jiní se s ní musí vypořádat, i když nechtějí. Mladí, staří. V Česku je lidí žijících o samotě čím dál víc. Proč žijí Češi sami? O čem to vypovídá? To je celá řada otázek, na které ve Vinohradské 12 hledá odpovědi psychoterapeut Jan Vojtko.

Podcast Vinohradská 12: Počasí ovlivní El Niño. Co nás čeká?

Prolomíme kritickou hranici oteplování? A kdy? Může k tomu dopomoct jev zvaný El Niño? Kde se vzal a co ho způsobuje? Spousta otázek, na které má odpovědi meteoroložka, klimatoložka a moderátorka České televize Taťána Míková.

Podcast Vinohradská 12: Boj o Bílý dům: Trump má vyzyvatele

Chce vyzvat Bidena. Ale ještě předtím musí porazit Trumpa. Nový kandidát na prezidenta Spojených států. Kdo je Ron DeSantis? A proč mu s oznámením kandidatury pomáhal Elon Musk? Téma pro zpravodaje ČRo ve Spojených státech Honzu Kalibu.

Podcast Vinohradská 12: Facka Putinovi v Bělgorodu

Bělgorod. Městečko na rusko-ukrajinském pomezí. Ale už ne na Ukrajině, ale v Rusku. Vzplály tam boje. Jenže – mezi kým, proč a jaké to může mít důsledky? Tým Vinohradské 12 se spojil s Vojtěchem Boháčem, šéfredaktorem serveru Voxpot, který je momentálně na Ukrajině, aby zjistil, co za útokem na Bělgorod je.

Podcast Vinohradská 12: Rusové v Pobaltí = tikající bomba?

Litevci, Lotyši, Estonci. A Rusové. Jak spolu vycházejí? Proč může být ruská menšina v těchto státech tikající bombou? A jsou teď v Pobaltí kvůli Putinově invazi na Ukrajinu ve střehu tajné služby? Na to odpovídá Andreas Papadopulos, zpravodaj České televize.

Podcast Vinohradská 12: Vražda Kuciaka: Kočner osvobozen

Nejsledovanější soudní proces na Slovensku. A jeho nová kapitola. Kočner znovu nevinný, Zsuzsová – 25 let vězení. Jak takovému rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové rozumět? Téma pro novinářku serveru Aktuality.sk Lauru Kellöovou, která byla přímo v soudní síni.

Podcast Vinohradská 12: Žháři z Vítkova propuštěni. Myslí někdo na oběti?

Dva zůstávají za mřížemi, dva další se už dostali z vězení ven. Vítkovští žháři. Proč některé z nich soud propustil na svobodu? Silný a těžký příběh vypráví Marta Pilařová, naše reportérka v Ostravě, která tento případ vítkovských žhářů dlouhodobě sleduje.

Podcast Vinohradská 12: 100 let rozhlasu: od Masaryka k podcastům

Všechno nejlepší, rozhlase! Právě dnes ti je 100 let. Byl jsi tu v momentech, kdy tomuhle národu bylo nejhůř a my ti to nikdy nezapomeneme. Naopak! Pojďme si tvůj život připomenout. S milovníky rozhlasové historie – Evou Ješutovou a Tomášem Černým.

Podcast Vinohradská 12: Trable v Hollywoodu. Scenáristům došla trpělivost

Hollywood v potížích. Stávkují scenáristé. Proč? A kdo teď bude psát seriály, filmy a talk show? Už se zastavilo nějaké natáčení? Bude se na co dívat? Téma pro filmovou kritičku týdeníku Respekt Jindřišku Bláhovou.

Podcast Vinohradská 12: Turecké drama: Zůstane Erdogan neporažen?

Šance na změnu slábne, průzkumy se „sekly“. Povede Turecko i v dalších letech neporazitelný Erdogan? Rozhodne se za dva týdny. Co by to pro velký stát na rozhraní Evropy a Orientu znamenalo? A jde skutečně o nejdůležitější volby roku? Otázky pro zpravodaje Českého rozhlasu Štěpána Macháčka.

Podcast Vinohradská 12: Ruská ambasáda má „uši“. Odposlouchává nás?

Proč má ruská ambasáda „uši“? Možná proto, aby nás lépe slyšela. Mezinárodní investigace zjišťovala, co dělají na střechách ruských velvyslanectví v Evropě tajemné budky. K tomu pražskému se je tým Vinohradské 12 vydal hledat s Filipem Harzerem ze SeznamZpráv a historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

Podcast Vinohradská 12: Přeplněná vězení a co s nimi

Moc vězňů, málo dozorců, spousta problémů, zatím žádná finální řešení na stole. Co s přeplněnými věznicemi? Jak se dostaly na hranu kapacit? A kdy se od ministerstva spravedlnosti dozvíme, co s tím? Odpovídá redaktorka ČRo Marie Veselá, která se zabývá justicí.

Podcast Vinohradská 12: Státní dotace jako výhodný byznys?

Řada pozoruhodných náhod. A nikdo o nich nechce mluvit. Kdo ovládá penězovody v českém tenise? Jací lidé stojí v pozadí? A je to vůbec ještě sport, nebo spíš tvrdá zákulisní hra? Téma pro Artura Janouška z investigativní redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Královská veleudálost ve Velké Británii

Jízda ve zlatém kočáře, pomazání olejem, písně v řečtině. Co dalšího zajímavého přinese korunovace Karla III.? Proč si bude muset nasadit dvě koruny? A těší se na tuhle událost vůbec Britové? Na to všechno odpovídá starokatolický a anglikánský kněz Petr Jan Vinš.

Podcast Vinohradská 12: Diskriminační přijímačky?

Velká radost, ale i velké zklamání. Někdo se dostal, někdo vyšel z letošních přijímaček naprázdno. A tak se nabízí: je systém od Cermatu spravedlivý? Téma pro Evu Mikulku Šelepovou, redaktorku Českého rozhlasu, která se specializuje na školství.

Podcast Vinohradská 12: Proč se v Česku rodí málo dětí?

V Česku se zčistajasna rodí málo dětí. Přitom ještě nedávno jsme byli v porodnosti evropská špička. Takže – co může za tak dramatický propad? A jak jsou na tom jinde ve světě? Rozebírá demografka Jiřina Kocourková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Ministerské rošády v režii Starostů

Bek za Balaše. Dvořák za Beka. A všichni za Starosty. Není těch ministerských rošád nějak moc? Co na to premiér? Co na to prezident? A co na to politický komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman?

Podcast Vinohradská 12: První spor vlády a prezidenta

První spor prezidenta a vlády. Důvod? Ratifikace dávno podepsané Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách. Část kabinetu Petra Fialy chce finální potvrzení odložit. Petr Pavel nerozumí proč a žádá vysvětlení. Téma pro redaktorku Respektu Silvii Lauder

Podcast Vinohradská 12: Syrské drogové impérium

Drogy, gauneři a comeback diktátora. Co se to teď děje v Sýrii? Kde se v ní vzal kokain pro chudé, takzvaný captagon? Je Sýrie nový narkostát? Nebo lépe: je to ještě vůbec stát? Otázky pro Jana Daniela z Ústavu mezinárodních vztahů.

Podcast Vinohradská 12: Zpověď uprchlého kapitána Putinovy ochranky

Ruský prezident je válečný zločinec, říká uprchlý kapitán ruské Federální ochranné služby – Gleb Karakulov. Muž, který pracoval přímo pro Vladimira Putina. Rozhovor s Karakulovem vedlo investigativní centrum Dosje. Vinohradská 12 získala oprávnění ho přeložit a vydat celý v češtině.

Podcast Vinohradská 12: Rajchl a Okamura: soupeři, nebo parťáci?

Stanou se z Okamury a Rajchla kámoši jak hrom? Nebo si polezou do zelí? Uvidíme námluvy stran PRO a SPD? Anebo otevřený souboj? A byla víkendová demonstrace v Praze protestem nebo spíš politický mítinkem? Matěj Skalický se ptá Aleše Michala z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Pozor na psychošmejdy

Psychošmejdi. Šarlatáni na poli psychoterapie. Kdo jsou? Co nabízejí? Jak se jim vyhnout? A neměl by někdo to, co dělají, začít řešit? Kolegyně Anna Košlerová, reportérka z iRozhlasu, se k jednomu psychošmejdovi vydala pod skrytou identitou.

Podcast Vinohradská 12: Novinář za nelegály. Chystá Putin výměnu s USA?

Soud, který by možná ani nemusel být. Asi víme, jak to dopadne. A asi je to stejně úplně jedno. Hraje se o další výměnu vězňů. Americký novinář za ruské nelegály. Je to nejnovější plán Vladimira Putina? Dotazy na Ondřeje Soukupa z naší zahraniční redakce.

Podcast Vinohradská 12: Pentagon selhal: unikly supertajné dokumenty

Velký balík desítek – ale možná i stovek, kdo ví – supertajných dokumentů. Spojené státy řeší obrovské selhání bezpečnostních opatření Pentagonu. Někdo vynesl (nejen) vojenská data o válce na Ukrajině. Téma pro bezpečnostního analytika Vojtěcha Bahenského z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Vymítání ďábla v Česku

Vymítači ďábla, exorcisté, kazatelé, samozvaní apoštolové – co dělali v Praze? Kde se vzali, co jsou zač? Je to ještě náboženství? Nebo prosté divadlo? A není to nebezpečné? Otázky pro Zdeňka Vojtíška, religionistu, odborníka na sekty a nová náboženská hnutí.

Podcast Vinohradská 12: Volit už od 16? Prezident je pro

Staronová debata: mají mít dospívající právo volit? Prezident Petr Pavel je pro. Věkovou hranici by snížil z 18 na 16 let. Jenže mezi politiky se názory různí. Je tedy šance, že by taková změna někdy prošla? Na to odpovídá Petr Just, politolog z Metropolitní univerzity v Praze.

Podcast Vinohradská 12: „Držhubné“ pro Trumpovy milenky

Jedna milenka, druhá milenka, vrátný a Donald Trump. Chtěl vyhrát volby, tak zatajil držhubné. Stojí v obžalobě bývalého prezidenta Spojených států amerických. Přelomový soudní případ rozplétá Matěj Schneider, zahraniční reportér serveru Alarm.

Podcast Vinohradská 12: Bojíte se ChatGPT? Tady je návod k použití

Papež v bílé péřovce, kus kódu pro programátory, překlad textu a odpověď snad na všechno. Je umělá inteligence atomovou bombou 21. století? Proč je potřeba jí lichotit? A co se na ní nezdá Elonu Muskovi? Ptám se kolegy, datového novináře Michala Kašpárka

Podcast Vinohradská 12: Jak sociální sítě ovlivňují naše děti

Screenagers nebo taky generace Alfa. Život dětí na sociálních sítích. Jaký na ně mají vliv? Jak se o nich s nimi bavit? A proč v americkém Utahu sociální sociální sítě zakazují – čeká nás to i v Evropě? Matěj Skalický se ptá Kláry Filipové, datové novinářky Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: České námluvy s Tchaj-wanem

Jsme s vámi a budeme s vámi i nadále. Slova předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 pronesená při návštěvě Tchaj-wanu. Jak blízcí jsou Čechům teď Tchaj-wanci? Ptá se Matěj Skalický sinoložky Markéty Záhumenské, analytičky projektu Sinopsis.

Podcast Vinohradská 12: Jak premiér Netanjahu naštval Izraelce

Velká izraelská krize. A nejistý osud premiéra Benjamina Netanjahua. Ustojí volání po zastavení zásadní reformy justice? Odejde sám? Anebo nikdy, nikdy neodstoupí? Probíráme s komentátorem Českého rozhlasu a expertem na dění v Izraeli Janem Fingerlandem.

Podcast Vinohradská 12: Hrozba jménem TikTok

TikTok může být hrozba. To je varování nejen bezpečnostních expertů z Česka. Takže se od této čínské sociální sítě odvrací i Evropská komise, ve Spojených státech se řeší její úplný zákaz. Ale proč zrovna teď? Otázky pro Davida Slížka, šéfredaktora webu Lupa.cz.

Podcast Vinohradská 12: Válka online. Život ruského opozičního novináře

První twitterová válka. A taky youtubová, instagramová, telegramová. Jaký je odraz ruské invaze na sociálních sítích? Jakou moc má propaganda? A existují v Rusku ještě nějaká svobodná média? Odpovídá ruský opoziční novinář a šéfredaktor webu iStories Roman Anin.

Podcast Vinohradská 12: Jak se v Česku (zase) rozhádali historici

Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav? Téma pro historika Michala Stehlíka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Návrat ruské mafie do Česka

Už jsou zase tady. Ruští gauneři. Ruští mafiáni. Proč se vrací do Česka? Co chtějí, co tu dělají? Bude to tu vypadat zase jako v devadesátkách? A zajímá to českou policii? Nebo ministerstvo vnitra? Otázky pro Sabinu Slonkovou, investigativní reportérku a šéfredaktorku webu Neovlivní.cz

Podcast Vinohradská 12: BBC pod palbou kritiky

Britská BBC pod palbou kritiky. Sportovní moderátor se pustil do vlády a BBC ho na čas stáhla. Teď se řeší, kdo byl v právu. Jenže tenhle příběh je trochu komplikovanější, než se zdá. Vysvětluje ho zahraničně-politický analytik ČRo Filip Nerad.