Podcast Vinohradská 12

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz a v podcastových aplikacích.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Podcast Vinohradská 12: Den do voleb: výhružky a kompro?

Výhružky, nadávky, pískání, nenávist. A dále lži, manipulace, taktika, kompromitující materiál. A taky kočky a kocouři. Co všechno má v prezidentské kampani místo? Ví Denisa Hejlová, expertka na marketingovou komunikaci z Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Nervózní Bílý dům. Skrýval Biden tajné dokumenty?

Dva američtí prezidenti, jeden – na první pohled – stejný problém. Donald Trump i Joe Biden měli u sebe doma tajné dokumenty. U Bidena se našly už poněkolikáté. A Bílý dům o tom delší dobu mlčel. Otázka zní: Tají Biden něco? Téma pro amerikanistu Jana Beneše z Ostravské univerzity.

Podcast Vinohradská 12: Pavel vede, Babišova kampaň manipuluje

Většina Čechů chce za prezidenta Petra Pavla – vyplývá to z nejnovějších průzkumů. Babiš proto za a) loví voliče tak, že sahá do těch nejkalnějších vod politického spektra a za b) přejímá rétoriku od proruských aktivistů. Tvrdí Miloš Gregor, politolog z Masarykovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Volby jsou show. Nezměníme systém?

Volíme srdcem, nebo rozumem? Jakou roli hrají v přímé volbě emoce? Proč to musí být taková show? A neměli bychom zavést jiný volební systém? Téma pro politoložku Lenku Hrbkovou z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Hrad vystavuje klenoty. Skrývají tajemství?

Je to nejvzácnější český poklad, střežený v tajemné komnatě na Pražském hradě. Korunovační klenoty. Jaké legendy se o nich tradují? A je pravda, že si českou korunu na hlavu nasadil i Reinhard Heydrich? Vypráví kolegyně Lucie Korcová, autorka reportáží o českých dějinách.

Podcast Vinohradská 12: Speciál: Pavel vs. Babiš, propad Nerudové

Andrej Babiš, nebo Petr Pavel. Jeden z nich bude příštím českým prezidentem. Jakou strategii zvolit do druhého kola? Co zlepšit? A proč se tak výrazně propadla Danuše Nerudová? Nabízíme první analýzu voleb s politologem Metropolitní univerzity v Praze Petrem Justem.

Podcast Vinohradská 12: Češi volí hlavu státu. Koho vybrat?

Česko volí prezidenta. Nebo prezidentku. Vinohradská 12 rekapituluje, jaké má hlava státu pravomoci a jak se prezidentští kandidáti a kandidátka dívají na důležitá témata. Hostem je komentátor ČRo Petr Hartman.

Podcast Vinohradská 12: David Borek z Ukrajiny: Hrdý národ neohnul hřbet

Nový rok, ale stále stejná válka. Rusko útočí na Ukrajinu z východu. Bojuje se o Soledar. Mezitím se Ukrajinci potýkají s tuhou zimou, s výpadky elektřiny a pokračujícími raketovými útoky. Na místě to všechno sleduje zpravodaj České televize David Borek.

Podcast Vinohradská 12: Rozsudek roku: Babiš je nevinný

Nejsledovanější soud posledních let skončil pro mnohé překvapivým rozsudkem. Babiš a Nagyová jsou nevinní, zní – zatím nepravomocný – rozsudek soudce Jana Šotta. A to budí spoustu otázek. Líčení na místě sledovali Marie Veselá a Vítkek Kubant.

Podcast Vinohradská 12: Slepičí epidemie: proč jsou velkochovy riziko?

Ptačí chřipka v Česku. Proč se šíří? Jak zdraží vejce? Kolik slepic budou muset veterináři vybít? A dokážeme chovat drůbež tak, aby se nemoci nešířily a ptáci měli spokojený život? Otázky pro odbornici na chov a chování zvířat z České zemědělské univerzity Helenu Chaloupkovou.

Podcast Vinohradská 12: Why do Russian troops abduct Ukrainian children?

They steal fridges, foreign territories and Ukrainian children. Russians militarizing and russifying them – warns Kateryna Rashevska, a legal expert at the Regional Center for Human Rights in Kyiv. She joins us for an interview.

Podcast Vinohradská 12: Babiš, Nerudová, Pavel a jejich patálie

Za týden začínají prezidentské volby. Kdo je teď největší favorit? Kdo je černý kůň? Chystá se lživá kampaň? A komu může zhořknout finiš? Na to všechno odpovídá politický analytik a odborník na veřejné průzkumy Jan Herzmann.

Podcast Vinohradská 12: Halík o smrti papeže: Končí s ním jedna éra

Papež mezi starým a novým světem – Benedikt XVI. Dnes je jeho pohřeb. Jak na něj bude katolický svět vzpomínat? Dokázal se vypořádat s temnými stránkami církve? A jak o něm mluví muž, který ho osobně znal? Vypráví katolický kněz, profesor Tomáš Halík.

Podcast Vinohradská 12: Česko hraje o vlivné posty v EU

Česko předalo štafetu a dál hledá klíč do nitra Evropské unie. Po půlročním předsednictví přišla vláda s plánem obsadit vlivná místa v Bruselu, a získat tak větší moc. Dokáže to? Téma pro zpravodaje ČRo při evropských institucích Viktora Daňka.

Podcast Vinohradská 12: Rok 2023: nový, ale stejně drahý

Energetická krize. Kdy bude po ní? A skončí někdy vůbec? Jaký nás čeká rok? Jak drahý bude plyn a elektřina? Jak se to projeví na zálohách? A odkud budeme energie brát? Výhled na nový rok přináší ekonomická analytička Jana Klímová.

Podcast Vinohradská 12: Foreign Affairs: Ukrajina drží klíč k budoucnosti

Válka mezi demokracií a nihilismem. Podtitulek rozsáhlého eseje amerického historika Timothyho Snydera. Ten dopodrobna rozebírá souvislosti, příčiny a dopady ruské invaze na Ukrajině. Ukrajina, píše Snyder, teď drží klíč k budoucnosti. Text vydal časopis Foreign Affairs.

Podcast Vinohradská 12: MIT: Technologie, která umožní mluvit s mrtvými

Mluvit s lidmi, kteří už nejsou mezi námi. Požádat je o radu, svěřit se jim, poprosit je, aby vyprávěli své vzpomínky. Nemožné, říkáte si. Ale digitální klony našich nejbližších už jsou realitou. A mohly by jednou provždy proměnit způsob, jak truchlíme. Píše o tom americký vědecký časopis MIT Technology Review.

Podcast Vinohradská 12: Vánoce a trable Ježíšovy rodiny

Zítra je Štědrý den. Jeden z největších křesťanských svátků. Jak se v Česku mění chápání víry? Co vůbec znamená věřit? A proč by Ježíš měl u tradičních křesťanů problém? Odpovídají evangeličtí faráři Karel Müller a Jakub Helebrant alias Pastoral Brothers.

Podcast Vinohradská 12: Zemanova hra s Ústavním soudem

Miloš Zeman chce jmenovat nového předsedu Ústavního soudu. A to ještě předtím, než skončí mandát tomu stávajícímu. Ohýbá prezident ústavu? Nebo se snad mstí Pavlu Rychetskému? Téma pro Andreu Procházkovou, zástupkyni šéfredaktora týdeníku Respekt.

Podcast Vinohradská 12: Fotbaloví mistři nadějí pro Argentinu v krizi

Mohutné oslavy v Argentině. Messi a spol. jsou zpátky doma. I s trofejí pro mistry světa ve fotbale. A je to jedna z mála věcí, na kterou teď mohou být Argentinci pyšní. Proč? Vysvětluje Eduard Freisler ze zahraniční redakce ČRo.

Podcast Vinohradská 12: Hroutí se posudkové lékařství?

Zkušení stárnou a mladí nepřibývají. Proč v Česku chybí posudkoví lékaři? Jak moc to zpomaluje pomoc státu handicapovaným lidem? A bude to někdo řešit? Zjišťovala Klára Filipová, datová novinářka webu iRozhlas.cz

Podcast Vinohradská 12: Velká výměna vězňů mezi USA a Ruskem

Basketbalová hvězda za obchodníka se smrtí. Proč výměna vězňů mezi USA a Ruskem budí takové emoce? Pro koho je to větší výhra? A jak do tohohle příběhu zapadá jistý americký mariňák? Otázky pro Ivanu Milenkovičovou ze zahraniční redakce ČRo.

Podcast Vinohradská 12: Korupční skandál otřásá europarlamentem

Uplatil Katar politické špičky Evropského parlamentu? Měly jednat v jeho prospěch? Začali vyšetřovatelé rozplétat největší korupční skandál v Evropské unii za posledních roky? Na mnohé otázky odpovídá bruselský zpravodaj ČRo Viktor Daněk.

Podcast Vinohradská 12: Prezidentský speciál: Jak se dvořit mladým lidem?

Jakého prezidenta by chtěli mladí lidé? Jak prezidentští kandidáti mladé lidi oslovují? A jakou moc v tom všem mají sociální sítě? Odpovídají Marie Heřmanová ze sociologického ústav akademie věd a Johana Bázlerová, která stojí za instagramovým profilem Jsem v obraze.

Podcast Vinohradská 12: Kolaps dětské psychiatrie

Kolaps dětské psychiatrické péče v Česku. Chybí personál, chybí peníze, chybí kapacity. Dělá s tím něco ministerstvo zdravotnictví? A na koho se teď obracet s prosbou o pomoc? To vědí Eva Mikulka Šelepová a Anna Košlerová, redaktorky Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Příběhy těch, kteří zůstali u frontové linie

Už zase zní sirény. I v Dnipru, Vuhledaru, Bachmutu nebo Chersonu. Tato místa teď projížděl zpravodaj ČRo Martin Dorazín. Zaznamenal příběhy lidí přežívajících ve sklepích svých domovů, odmítajících se vzdát a připravujících se na tuhou, krutou zimu.

Podcast Vinohradská 12: Česko vrší dluhy. Zvýší se nám daně?

Odpovědný rozpočet – tvrdí vláda. Sliby chyby – kritizuje opozice. Jak je to ve skutečnosti? Co si představit pod schodkem 295 miliard korun? Nemá se víc šetřit? Anebo naopak rozdávat? Odpovídá komentátor Aktuálně.cz David Klimeš.

Podcast Vinohradská 12: Vzdor v Číně: odvaha, kterou umlčí

Bílý papír jako nový začátek – symbol největších protestů v Číně od roku 1989. Pohne velká odvaha některých Číňanů s tamním komunistickým režimem? Anebo policie a úřady kritiku potlačí – jako už několikrát? Situaci sleduje asijský zpravodaj ČRo David Jakš.

Podcast Vinohradská 12: Čínská hrozba pro české vědce

Čínská hrozba pro české vědce. Bacha na špiony a verbíře – varují opakovaně bezpečnostní služby i experti. Ale jako by je nikdo neslyšel. Téma pro Ivanu Karáskovou, analytičku Asociace pro mezinárodní otázky.

Podcast Vinohradská 12: Cichanouská: Jako by Lukašenko budoval Severní Koreu

Putinův vazal Alexandr Lukašenko. Pošle své vojáky bojovat proti ukrajinské armádě? Jakou moc má ruská propaganda v Bělorusku? A jak tvrdě tamní režim trestá ty, kteří bojují za svobodu a demokracii? Odpovídá vůdkyně běloruského demokratického hnutí Svjatlana Cichanouská.

Podcast Vinohradská 12: Ruská hra o trůny: kdo jde Putinovi po krku?

Zima přichází, diktátor zatím neodchází. Ale v kuloárech Kremlu nepanuje úplná selanka. Putin si musí hlídat záda. Kdo mu jde po krku? Ruská hra o trůny – téma pro Ivanu Milenkovičovou, expertku ČRo na Rusko.

Podcast Vinohradská 12: Pád krále kryptoměn a jeho tajemství

Král kryptoměn z Baham. Superstar. Sam Bankman-Fried. Jenže – jak rychle zbohatl, tak rychle zchudl. Věřitelům své zkrachovalé burzy FTX teď dluží miliardy dolarů. A ty se někam ztratily… Velká záhada i pro autora podcastu KryptoSpace Petra Lukáče.

Podcast Vinohradská 12: Krvavý fotbal v Kataru

Tisíce mrtvých dělníků, dohady o korupci, pěstování trávníku v poušti. To vše dělá z fotbalové megaudálosti v Kataru krvavé, kontroverzní a neekologické mistrovství světa. Téma pro Jana Kalibu, rozhlasového zpravodaje a dlouholetého sportovního novináře.

Podcast Vinohradská 12: 33 let svobody. Umíme si jí vážit?

Je naše svoboda a demokracie v ohrožení? Válkou, krizí, dezinformacemi? Umíme v demokracii žít? A umíme si svobody vážit? Otázky pro politoložku Zoru Hesovou z Centra globálních studií Akademie věd.

Podcast Vinohradská 12: Lidí je už 8 miliard. Zvládne to Země?

Planeta plná lidí – je nás už 8 miliard. Kolik to bude za 100 let? Vejdeme se na Zemi ještě? A co jiného pak na ni zbyde? Zamýšlí se David Storch, ředitel Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd.

Podcast Vinohradská 12: Inside Kherson: A Feeling of Victory

Kisses, hugs, tears, and unbelivable joy. At the same time, there is searching for collaborators and tackling the electricity or water shortages. That is the situation in the recently liberated city of Kherson, observed by Nastya Stanko, a Ukranian journalist from Hromadske.

Podcast Vinohradská 12: Omilostní Zeman „polské šamany“?

Kauza Ayahuasca: šamanské rituály, pití nápoje z lián, vysoké tresty za distribuci návykové látky a teď žádost o prominutí trestu. Proč ji Piráti poslali? A je osmiletý trest vězení pro manžele Kordysovi skutečně spravedlivý? Ptám se Ivany Svobodové z týdeníku Respekt.

Podcast Vinohradská 12: Volby v USA: kyselí republikáni a Trump v pozadí

Kdo by to bylo řekl? Republikáni nakonec v USA nemíří za drtivým vítězstvím – volby do Kongresu jsou těsnější, než analytici čekali. Jak k tomu došlo? Téma pro Jana Kalibu, jednoho ze tří zpravodajů, kteří americké volby pro Český rozhlas pokrývají.

Podcast Vinohradská 12: Válek vrací do hry VIP pacienty

Lepší čočky, klouby, možná i typy operací. To všechno za poplatek, pouze pro VIP. Co všechno může být nadstandard? A proč o tom ministr otevírá debatu zrovna teď? Téma pro Davida Marxe, experta na kvalitu ve zdravotnictví a proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Křetínský, ČEZ a daň tlustých kocourů

Vydělali jste v krizi víc? Podělte se s ostatními! Česko a mimořádná daň z mimořádných zisků. Koho se týká? Odpovídá evropským pravidlům? A můžeme ji překřtít na daň tlustých kocourů? Otázky pro profesora Lubor Lacinu, ekonoma Mendelovy univerzity v Brně.

Podcast Vinohradská 12: Slovensko -> Rusko. Megaskandál s dodávkami zboží

Slovensko jako zásobovací sklad pro ruskou armádu – třaskavá investigativa, která budí rozruch v nejvyšších patrech slovenské politiky a státní správy. Proč tamní celníci pouštěli do Ruska materiál k výrobě těžkých zbraní? Zjišťoval Miro Kern ze slovenského Denníku N.

Podcast Vinohradská 12: Musk ovládl Twitter. Jaké má plány?

Pták je volný – ohlásil Elon Musk po nákupu Twitteru. Jenže – podle jakých pravidel bude teď létat? Jaké změny Twitter čekají? Otázky pro Josefa Šlerku, datového analytika a vedoucího oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Brazílie po volbách: nenávist a blokády

Jeden velký návrat. Jedna těsná prohra. A možná jeden zachráněný deštný prales. Brazílie a prezidentské volby. Dramatický a vyrovnaný souboj Bolsonara a Luly sledoval přímo v Rio de Janeiru zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Eduard Freisler.

Podcast Vinohradská 12: Babiš chce na Hrad

Kandidovat nebudu, nemám na to předpoklady – tvrdil před osmi lety. Teď chce a vysvětluje to tím, že vláda nepomáhá lidem. Šéf hnutí ANO Babiš a jeho boj o Hrad. Jak velké má šance? A co bude dál, když pohoří? Otázky pro politoložku Annu Shavit z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Digitalizace povinně? Ministr Rakušan couvá

Povinné datové schránky od noveho roku. Pro koho? A proč vlastně? Řeší to stát na poslední chvíli? A k čemu datové schránky jsou? Jak se do nich přihlásit, jak je používat? Na otázky odpovídá Jan Cibulka, datový novinář z webu iRozhlas.cz.

Podcast Vinohradská 12: Proč kvůli klimatu polévají obrazy?

Polít, přilepit, posprejovat. Klimatičtí aktivisté kříčí: Je tu problém, který neřešíte. A velká část světa odpovídá: Jste ekoteroristé a radikálové. Jak obě strany pochopit? A jde to vůbec? Téma pro sociálního psychologa Jana Krajhanzla z Institutu 2050.

Podcast Vinohradská 12: Našla Británie premiéra-spasitele?

A zase ta Británie… V čele vlády nově stane Rishi Sunak. Kdo to je? S čím do Downing Street 10 přichází? A vydrží v premiérském křesle déle než 45 dní? Otázky pro bývalého zpravodaje ČRo ve Spojeném království Jaromíra Marka.

Podcast Vinohradská 12: Agrofert chce další dotace, stát váhá

Přiklepnout, nebo nepřiklepnout? České úřady tápou, jestli Agrofertu schválit žádosti o dotace. A proč? Řeší, jestli by tím nemohly porušit zákon. Jenže jaký, když šéf ANO Babiš už není premiér Babiš? Zjišťovala redaktorka webu iRozhlas.cz Tereza Čemusová.

Podcast Vinohradská 12: Brněnské razie: vše, co o nich víme

Co stojí za policejními raziemi v Brně? Jaký případ detektivové řeší? Kdo všechno se do něj zapletl? Jakou roli v tom všem hrál vlivný lidovec Filip Leder? A bude jeho spolustraník Petr Hladík, kterému policisté také prohledávali kancelář, nakonec skutečně novým ministrem životního prostředí? Vědí reportéři Martin Štorkán a Tomáš Kremr.

Podcast Vinohradská 12: Zasněžování v říjnu. Můžeme si to dovolit?

Šetřit přírodu i energie. A zároveň začít uměle zasněžovat lyžařské sjezdovky v říjnu. Jde něco takového dohromady? A jaká je vůbec budoucnost zimních sportů na stále se ohřívající planetě? Ví vědecký redaktor Českého rozhlasu Štěpán Sedláček.

Podcast Vinohradská 12: Vládne Číně druhý Mao Ce-tung?

Srp, kladivo a kult osobnosti Si Ťin-pchinga. Má už stejnou pozici jako Mao Ce-tung? Potřebuje Čína k něčemu Rusko? A máme se bát války o Tchaj-wan? Odpovídá sinolog Jiří Hudeček z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Kdo na Slovensku živí nenávist?

Nenávist jako motiv. LGBTQ lidé jako terč. Kdo za smrt dvou mladých mužů v Bratislavě nese skutečně odpovědnost? A co může tento útok na Slovensku rozdmýchat? Odpovídá šéfredaktorka slovenského deníku SME Beata Balogová.

Podcast Vinohradská 12: Exkluzivně: Fotograf agentury AP o hrůzách války

Fotografuje ukrajinské noční můry. Mrtvé, zraněné, plačící. Muže, ženy, děti. Mladé i staré, vojáky i obyčejné lidi. Fotograf Jevhen Maloletka. Se svým kolegou byli posledními novináři, kteří v březnu opustili obklíčený Mariupol. Maloletka je hostem v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas.

Podcast Vinohradská 12: Statečné ženy Íránu

Shazují hidžáby, stříhají si vlasy, šlapou po fotkách duchovního vůdce země a ukazují mu prostředníček. Statečné ženy Íránu. A nejen ty. Za co Íránci bojují? A jak to na ulicích v době protestů vypadá? Byla tam íránistka Zuzana Kříhová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Výpověď muže, který odmítl narukovat

Jsme ve světě hlavním agresorem a s tou myšlenkou se těžko žije. Svěřuje se v rozhovoru pro Vinohradskou 12 Vasil. Stojí prý za Ukrajinci a doufá, že Rusko v této válce pohraje, změní se a on se jednou vrátí do svobodné země.

Podcast Vinohradská 12: Kunderův symbolický návrat

Velký literární poklad. A jeho dlouhá cesta z Paříže do Brna. Adresát: Moravská zemská knihovna. Odesílatel: Milan Kundera. Téma pro příští minuty – host Martin Balucha, zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii.

Podcast Vinohradská 12: Královec jako vtip i problém NATO

Recesisté zvou na pláže Královeckého kraje v Pobaltí – tedy ruského Kaliningradu. Česko bude mít konečně moře, žertují na internetu. Ale teď vážně – co je ruská exkláva vlastně zač? A proč je pro Moskvu důležitá? Ví Bohumil Doboš, politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Stát se dál zadlužuje. Kde na to vzít?

Protikrizový, solidární, válečný. A hlavně pořád výrazně schodkový. To bude rozpočet na příští rok. Mezitím se letošní schodek má zase prohlubovat. Kde na to Česko vezme peníze? Měli bychom reformovat daňový systém? Ví ekonom Richard Hindls, bývalý člen Národní rozpočtové rady.

Podcast Vinohradská 12: Jak Babiš nahrál koalici na smeč

A je po volbách… Jedni bouchají šampaňské, druzí mluví o zklamání. A možná teď obě strany přemýšlejí, koho nasadí do prezidentského klání. První velká analýza senátních voleb a komentář Petra Justa, politologa z Metropolitní univerzity v Praze.

Podcast Vinohradská 12: Je za výbuchy v Baltu ruská sabotáž?

Byla to sabotáž? Co se stalo na dně Baltského moře – to zatím Evropa jen odhaduje. A vyvstává další otázka – bude chtít plynovody Nord Stream vůbec někdo opravit? Odpovídá Jan Osička, analytik energetické politiky z Masarykovy univerzity.

Podcast Vinohradská 12: Kličko: Na pomoc Čechů nikdy nezapomeneme

„Chceme se poučit z vašeho úspěchu, z toho, co se vám v České republice povedlo. Chceme být na stejné straně evropské rodiny, jako jste vy.” Říká Vitalij Kličko, starosta Kyjeva. Jak to teď vypadá v ukrajinské metropoli? Zní Kyjevem pořád ještě sirény?

Podcast Vinohradská 12: Maďarský boj o evropské miliardy

Maďarsko má problém. Může přijít o miliardy eur z evropských peněz. Kvůli čemu? Dá se tomu nějak zabránit? A nehrozí, že Brusel s Budapeští ztratí trpělivost? Téma pro Annu Urbanovou, zahraniční redaktorku webu iRozhlas.cz.

Podcast Vinohradská 12: Speciál: První velká analýza voleb

Česko má za sebou další volby. Tentokrát komunální a taky ty do jedné třetiny Senátu. Kdo v nich uspěl? Kdo propadl? O kom se mluví? A o kom se už mluvit nebude? První velkou povolební analýzu v podcastu nabízí komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

Podcast Vinohradská 12: Manuál k volbám: 3 způsoby hlasování

Křížky, hlasy, lístky, komise, urny. Prostě volby. Letos hlavně ty komunální. Proč jsou tak složité? Jak se hlasy přepočítávají? A má smysl volit spíš favority, anebo celé strany? Ví politolog Tomáš Lebeda z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Podcast Vinohradská 12: Ruský hazard s mobilizací

Částečná mobilizace. V čem spočívá? Proč není úplná? Co jejím vyhlášením Putin sleduje? A může jít o zlom v Ruskem vyvolané válce na Ukrajině? To všechno jsou otázky, na které hledá odpovědi politický geograf z Fakulty sociálních věd Jan Kofroň.

Podcast Vinohradská 12: Elegán a bojovnice opouštějí kurt

Williamsová & Federer. Největší hvězdy tenisu. Teď končí – proč? Jaký byl jejich život na kurtu a mimo něj? A hlavně – jak bude vypadat tenisový svět bez nich? Odpovídá sociolog sportu Vojtěch Ondřáček, autor podcastu Outsider.

Podcast Vinohradská 12: Victims of Izyum

She was at Izyum – the place that horrifies the world. Liz Cookman covers Eastern Ukraine as a freelancer. We speak about the exhumation of bodies from the mass burial site and the men who were most likely tortured before their death.

Podcast Vinohradská 12: Mrazivé svědectví z Izjumu

Byla ve městě Izjum. Na místě masového hrobu, který vyděsil svět. Liz Cookmanová je dopisovatelkou řady světových médií z východu Ukrajiny. V podcastu Vinohradská 12 popisuje exhumaci těl a mluví o smrti těch, které pravděpodobně týrali a mučili.

Podcast Vinohradská 12: Speciál: Velvyslanec o Alžbětě II. a Karlu III.

Měl blízko ke královně, ještě blíž k novému králi. Velvyslanec Spojeného království v Praze Nick Archer. Kým byla Alžběta II. pro Brity? A co všechno se změní za Karla III.? Dokáže udržet celistvost monarchie?

Podcast Vinohradská 12: Až zemřu, co bude s mým digitálním já?

Až zemřu, co bude s mým digitálním já? Zeptali jste se na to sami sebe někdy? Komu odkázat své sociální sítě, komu dát hesla a přístup do kryptoměnových peněženek? Kdo to má vůbec na starosti? Téma pro Jana Cibulku, datového novináře Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Kola vs. auta. Rozhodne volby v Praze doprava?

Městem na kole, nebo v autě? Má se zklidňovat doprava v centru Prahy? A jak? Je dopravní situace právem jedním z nejdůležitějších témat komunálních voleb v metropoli? Odpovídá Jan Sůra, dopravní expert z webu Zdopravy.cz.

Podcast Vinohradská 12: Slonková: Babiš do vězení nepůjde

Lístky na Babiše, Babiš u soudu. Nestane se z procesu show? Dorazí expremiér osobně? Kdo přijde svědčit? Jak zní obžaloba? A jak se chce Babiš bránit? Přibližuje šéfredaktorka webu Neovlivní.cz Sabina Slonková.

Podcast Vinohradská 12: Královna zemřela, Bůh ochraňuj krále

Konec jedné dlouhé éry. Zemřela královna Alžběta II. Spojenému království vládla 70 let. Teď na ni vzpomíná celý svět. Jak ovlivnila vývoj země a životy Britů? Vypráví zvláštní zpravodaj ČRo v Londýně Jaromír Marek a zahraničně-politický komentátor Milan Slezák.

Podcast Vinohradská 12: Slovenské vládní trápení

Rozvrat? Rozruch? Roztržka? Vláda bez většiny, ale pořád vláda. Na Slovensku řeší rezignaci části kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Kdo ministrům v demisi vadí? A proč zrovna šéf financí Igor Matovič? Ptám se reportérky deníku SME Zuzany Kovačič Hanzelové.

Podcast Vinohradská 12: Kde končí data žáků a co s tím?

Zahraniční úřady zakazují školám služby od Googlu a Microsoftu. Proč? Kvůli obavám o soukromí dětí a odesílání citlivých informací do zámoří. Jak se k tomu staví Česko? A jak data na internetu lépe chránit? Otázky pro datového novináře Českého rozhlasu Jana Cibulku.

Podcast Vinohradská 12: Fukuyama: o Babišovi, demokracii a třetí světové

Blíží se soumrak liberální demokracie? Máme se bát třetí světové války? Je možné žít napořád v míru? A jaká je teď politická atmosféra v Česku? Přinášíme vám rozhovor se světoznámým americkým politologem, spisovatelem a filozofem Francisem Fukuyamou.

Podcast Vinohradská 12: Osiřelá rozvědka. Kdo ji povede po Mlejnkovi?

Konec šéfa rozvědky Petra Mlejnka. Dal se očekávat? Na co ukazuje? Poškodí důvěra v Petra Mlejnka ministra vnitra Víta Rakušana? A kdo Mlejnka v čele rozvědky vystřídá? Téma pro investigativního reportéra týdeníku Respekt Ondřeje Kundru.

Podcast Vinohradská 12: 5 nej Michaila Gorbačova

Muž, který proslavil perestrojku. Muž, který chtěl reformovat Sovětský svaz, ale ten se mu rozpadl pod rukama. Michail Gorbačov. Jak se bude vzpomínat na jeho největší životní výhry a prohry? Odpovídá zahraniční komentátor ČRo Libor Dvořák.

Podcast Vinohradská 12: Hrozí Evropě jaderná katastrofa?

Pracují v ní Ukrajinci, okupují ji Rusové. Záporožská jaderná elektrárna. Přes několikaměsíční ostřelování stále stojí, stále funguje. V jakém je ale stavu? A co by nastalo v případě jaderné havárie? Otázky pro Marka Ruščáka ze Státního ústavu radiační ochrany.

Podcast Vinohradská 12: Češi šetří, stát rozdává. Zabrání to drahotě?

Česká drahota. Vymaže ji záchranný deštník Fialovy vlády za bezmála 180 miliard? Komu stát pomůže a jak? A je onen úsporný tarif skutečně jediným možným řešením neustálého zdražování? Zjišťovaly reportérky ČRo Iva Vokurková a Jana Karasová.

Podcast Vinohradská 12: Politiku řešíme, kandidovat nechceme. Proč?

Za necelý měsíc budeme volit své zástupce v komunálních volbách. Výběr se ale od těch minulých ztenčil. Proč mezi Čechy chladne zájem kandidovat? Jaké to může mít dopady na fungování zastupitelstev? A jak se mají lidé zorientovat v zájmech nestraníků, kterých naopak přibývá? Otázky pro Patrika Eichlera, politického komentátora a zástupce ředitele sociálně-demokratického think-tanku Masarykova demokratická akademie.

Podcast Vinohradská 12: Tenisové čachry s miliony

Miliony korun z loterie na sportování dětí. Proč je Český tenisový svaz přidělil jen některým klubům? Měly snad nějaké vazby na vedení svazu? A bude to řešit Národní sportovní agentura? Zjišťovali investigativní reportéři Českého rozhlasu Artur Janoušek a Martin Štorkán.

Podcast Vinohradská 12: Párty finské premiérky. Problém, nebo pseudokauza?

Finská premiérka na párty. Je to problém, anebo pseudokauza? Video rozděluje finskou společnost. Část Sannu Marinovou podporuje, někteří ale zpochybňují její schopnost vést zemi. Proč je to takové téma? A kde jsou hranice toho, jak se mají přední politici chovat ve svém volném čase? Odpovídá zahraniční redaktor Českého rozhlasu Jakub Lucký a Petr Kaniok z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity.

Podcast Vinohradská 12: Svetrem proti Putinovi

Svetrem proti Putinovi. Nadsázka, nebo konec vyhřátých obýváků v zimě? Bude vůbec čím topit? A co dělá vláda pro to, aby Česko už nebylo zcela závislé na ruském plynu? Téma pro energetického experta Asociace pro mezinárodní otázky Oldřicha Sklenáře.

Podcast Vinohradská 12: Pohřeb budoucnosti: místo do hrobu na kompost

Pohřeb jako běžná součást života. Anebo také ne. Stále víc Čechů ustupuje od obřadů a své blízké zesnulé nechává jen zpopelnit. Je za tím jen současné zdražování, nebo se z nás vytrácí potřeba dát zemřelému poslední sbohem? A proč u nás stále není rozšířené pohřbívání v přírodě? Zamýšlí se ceremoniářka Blanka Javorová.

Podcast Vinohradská 12: O dějinách lidí a o tom, co nás spojuje

My versus takzvané primitivní kmeny. Možná se lišíme míň, než si myslíte. Všechny společnosti světa napříč prostorem i časem mají totiž 73 společných jevů, takzvaných kulturních univerzálií. Jsou bezpodmínečně platné i v dnešní době? A proč je důležité se tím zabývat? Hostem dnešní epizody je etnolog Martin Rychlík z Univerzity Karlovy, autor knihy Dějiny lidí.

Podcast Vinohradská 12: Děti, internet a rodičovská trápení

Mobily, tablety, počítače. Používáme je v práci i ve volném čase. Balancujeme mezi offline a online životem. Stále častěji se ale v digitálním světě pohybují i malé děti. Jak je ochránit před nástrahami internetu, online her a sociálních sítí? Přibližuje odbornice na technologie Michaela Slussareff ze Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Deníky z Lidic: silný příběh rodinné tragédie

Vzácný historický objev. V Lidicích se letos našly dosud neznámé deníky. Patřily Emílii Rohlové, jedné z lidických žen. Adresovala je své pohřešované dceři Božence. Srdceryvnému příběhu jsme se mu rozhodli věnovat celou tuto speciální epizodu, aby se na něj nezapomnělo. Úryvky z deníků čte herečka Lenka Krobotová a komentuje je reportérka Lucie Korcová, která se věnuje české historii.

Podcast Vinohradská 12: Jak roboti operují naše uši

Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.

Podcast Vinohradská 12: O překrucování faktů a obětech manipulací

Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.

Podcast Vinohradská 12: Der Spiegel: rozhovor s předákem Tálibánu

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Čtvrtý text je z anglické mutace německého týdeníku Der Spiegel. Ten přinesl rozhovor s 28letým předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, svém údajném zapojení do řady atentátů a také o tom, proč je odhodlán bojovat za práva lidí a ptáků.

Podcast Vinohradská 12: Foreign Affairs: Co když se válka vymkne z rukou?

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Třetí text je z amerického časopisu mezinárodních vztahů Foreign Affairs. O tom, co kdyby se válka na Ukrajině vymkla z rukou a jak se připravit na nezamýšlenou eskalaci.

Podcast Vinohradská 12: The Atlantic: o predátorech v mořských hlubinách

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. První text je z amerického magazínu The Atlantic. O tom, co dělají mořští predátoři tak hluboko pod hladinou. Třeba žraloci velrybí se totiž dokážou potopit i víc než míli hluboko. A mořští biologové se stále snaží přijít na to, proč to dělají.

Podcast Vinohradská 12: Jak chtějí Češi léčit rakovinu

Češi v boji proti rakovině. Jak velkou zprávou je zahájení další fáze testování vyvíjeného léku? Zvyšuje se tím naděje na to, že se jednou skutečně dostane k lidem? A jak přesně chtějí vědci rakovinu porazit? Ví Ondřej Vaňura z vědecké redakce Českého rozhlasu.

Podcast Vinohradská 12: Útoků vlků přibývá, vyšetřuje se proč

Vlci v Česku. Teď nejvíc je o nich slyšet v Beskydech. Útočí na ovce farmářů – mnohem častěji než loni. Proč? Kolik u nás vlků vlastně žije? A proč se do Česka vracejí? Ví Pavel Hulva, přední odborník na velké šelmy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podcast Vinohradská 12: Dospělí a ADHD. Nemáte ho taky?

Roztěkanost, porucha pozornosti – ADHD. Nemáte ho taky? Dospělí se na něj lékařů ptají čím dál častěji, zjistila to reportérka serveru iRozhlas.cz Anna Košlerová. Přesná čísla lidí s touto diagnózou ale Česko nezná. Jak je to možné? A jak se s ADHD vůbec žije?

Podcast Vinohradská 12: Památník místo vepřína – konečně

Konečně. Česko bude mít po desítkách let čekání důstojné pietní místo obětí romského holokaustu. Proč jsme na demolici bývalého vepřína v Letech u Písku museli tak dlouho čekat? A co to vypovídá o naší společnosti? Téma pro romistku Renatu Berkyovou.

Podcast Vinohradská 12: Proč chce vláda americké stíhačky a nové obrněnce

Nové nadzvukové stíhačky, nová bojová vozidla pěchoty. Armáda modernizuje. Proč už nechce létat gripeny? Kolik bude nová technika stát? A co dalšího by mělo ministerstvo obrany nakoupit? Shrnuje bývalý voják a expert na vojenskou techniku Dušan Rovenský.

Podcast Vinohradská 12: Rozpálená města a jak je léčit

Klimatizace hučí, větráky se točí. Venku pálí slunce a nad asfaltem se vlní horký vzduch. Léto ve městech. Jak ho přežít a využít? O zelených střechách i solárních panelech mluví Jan Macháč, environmentální ekonom z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.