Politika a zpravodajství

Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Volební lístky nepřijdou do schránky a budou žluté. Jak probíhá hlasování v druhém kole?

Volební místnosti budou otevřené tento pátek 25. ledna od 14 do 22 hodin a potom znovu v sobotu 25. ledna od osmi do 14 hodin. Jméno nového prezidenta by tak měli Češi znát už v sobotu odpoledne. Co všechno je potřeba k hlasování ve druhém kole prezidentských voleb? Poslechněte si reportáž.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: 11:20 Dobrodružství za volantem

Tomáš Zima dopoledne krátce provedl provedl Jana Pokorného po laboratořích 1. lékařské fakulty, kde působí, a bylo vidět, že je tam doma. S velkým zápalem mu ukázal také knihovnu i různé historické knihy. Z Prahy zamířili autem přes serpentiny u obce Žleby do Třemošnice, kde je firma DAKO, výrobce brzd, kterými jsou vybavené třeba i vagony londýnského metra.

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Zastropování energií. Podpisy prezidentských kandidátů. Hokejová síň slávy

Jak bude vypadat zastropování cen energií pro velké firmy, na kterém se dnes dohodla vláda? Jak se ministerstvo vnitra vypořádá s výtkami soudu ke kontrole podpisových archů prezidentských kandidátů? A co znamená hokej pro rozhlasového kolegu Aleše Procházku, který dnes vstoupil do Síně slávy českého hokeje. Poslechněte si celou Odpolední publicistiku.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: 11:40 Bojovník za důstojný život

Josef Středula o sobě říká, že coby odborový předák celý život bojoval za důstojný život většiny lidí v republice a prosazoval jejich zájmy. Je zvyklý nazývat věci pravými jmény a být v roli prezidenta protiváhou současné bezradné a nečinné vlády Petra Fialy, která podle něj jen mlží a neříká lidem pravdu.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: 14:20 Čekání na verdikt

Jaké jsou programové priority Denisy Rohanové? A jaký očekává výsledek rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ohledně registrace svojí kandidatury?

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: 11:40 Aspoň jeden klient denně

Jan Pokorný navštívil Denisu Rohanovou v její malé kanceláři nedaleko pražského hlavního nádraží, kde zrovna dokončovala rozhovor pro jeden ženský časopis. V 10 hodin za ní do kanceláře přišel klient v insolvenci. Prezidentská kandidátka si totiž navzdory probíhající kampani dala za cíl nabídnout své kapacity aspoň jednomu klientovi denně.Následuje porada s volebním týmem ohledně dalšího zacílení předvolební kampaně a pak focení v sídle jedné z českých televizních stanic.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: 8:50 Exekuce na začátku kampaně a sporná kandidatura

Denisa Rohanová je prezidentkou České asociace povinných, což je občanské sdružení zabývající se exekucemi a ochranou dlužníků. Na začátku kampaně se paradoxně ona sama vinou tehdejšího manžela dostala do exekučních problémů a byl jí obstaven transparentní účet. Její kandidaturu ovšem neřešil jenom exekutor, teď ji řeší také Nejvyšší správní soud, který dostal návrh skupiny senátorů na zrušení registrace kandidátky podepsané ještě poslanci minulé sněmovny.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Hartmanem

Rozpočet, který nikdo nechce zaplatit. Novela služebního zákona není krok správným směrem. Koaliční přehmaty nabíjejí opoziční zbraně. Proč v Evropě začínají vítězit nacionalistické a populistické strany? Fotbalové fanouškovství jako test loajality.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Radko Kubičkem

Ruskem řízená vojenská aliance postsovětských zemí se drolí, Nohavicovo rýmování, Zúžený výběr kandidátů na prezidenta, Proč dělení peněz krajům nebude nikdy spravedlivé, Souboj gerontů, Teroristické útoky v Jeruzalémě.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Janem Fingerlandem

Klimasummit jako předem prohraná šance? Inflace opět zrychlila, naštěstí opačným směrem. Ostudný návrh novely o státním zastupitelství. Chersonský ústup a pohyby uvnitř ruských špiček. Hranice mezi Českem a Slovenskem se už nikdy nesmí zavřít.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Radko Kubičkem

Vládní rozpočtové a daňové historky nepřinesou občanům nic dobrého. EU a plyn. Češi, černí pasažéři na trhu s energiemi. Západ nemusí být vždy učebnicovým příkladem.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Petrem Schwarzem

Slovensko se po vraždě ptá: proč až teď? Jak se má společnost bránit. Je legitimní, aby se Josef Středula ucházel o prezidentský úřad? Vzpomínka na Josefa Somra. Čekají Slovensko předčasné volby? Švédsko pod ohledem zprava.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Ondřejem Konrádem

Důvěra v armádu je cenná, ale nestačí. Odbory v Česku nejsou pro každého, pro radikály už vůbec ne. Šlehačkový summit. Nízké daně jako projev politické nedostatečnosti. Toxická polarizace: příčiny a vykročení. Glosa: Vždyť se koneckonců nic nestalo.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Pardubice: Miluše Horská (BEZPP za KDU-ČSL) vs. Martin Charvát (ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 43 v Pardubicích. Senátorka Miluše Horská (BEZPP za KDU-ČSL) postoupila z prvního místa s 39,05 % hlasů, její oponent Martin Charvát (ANO) získal 34,29 % hlasů.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Mělník: Jarmila Smotlachová (ODS) vs. Andrea Brzobohatá (ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátek, které postoupily do 2. kola senátních voleb v obvodu 28 v Mělníku. Jarmila Smotlachová (ODS) získala v 1. kole 25,02 % a její protikandidátka Andrea Brzobohatá (ANO) 24,07 % hlasů.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Beroun: Jiří Oberfalzer (ODS) vs. Janis Sidovský (BEZPP za SEN 21)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 16 v Berouně. Jiří Oberfalzer (ODS) z 1. kola postoupil s 37,89 % a jeho protikandidát Janis Sidovský (BEZPP za SEN 21) s 29,92 % hlasy.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Ostrava-město: Zdeněk Nytra (ODS) vs. Miroslav Antl (BEZPP za ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 70 v Ostravě. Zdeněk Nytra (ODS) postoupil z 1. kola s 25,42  % a jeho oponent Miroslav Antl (BEZPP za ANO) s 22,53 % hlasy.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Frýdek-Místek: Zdeněk Matušek (BEZPP za ANO) vs. Stanislav Folwarczny (ODS)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 73. Zdeněk Matušek (BEZPP za ANO) získal v prvním kole 42,33 %, jeho soupeř Stanislav Folwarczny (ODS) 31,83 % hlasů.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si čtvrtou hodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si třetí hodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si druhou hodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si první hodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Ostrava 21. století očima lidí, kteří ji znají. Sledujte další ze série předvolebních debat

Jakou tvář nastavuje dnešní Ostrava lidem, kteří v ní žijí, pracují nebo třeba jen tráví volný čas? Jak se po městě cestuje, kde se vyplatí bydlet, kam je dobré zajít za sportem nebo za kulturou? Kterým místům je naopak lépe se vyhnout a co s tím? Nad hlavními výzvami pro nové vedení moravskoslezské metropole debatoval Tomáš Pancíř se svými hosty v úterý na Radiožurnálu živě z ostravského studia Českého rozhlasu.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Jednotící role Alžběty II. bude Británii v dnešní neklidné době chybět, myslí si Žantovský

Buckinghamský palác ve čtvrtek vpodvečer oznámil, že nejdéle vládnoucí britská panovnice Alžběta II. zemřela odpoledne na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let. Jak svět reaguje na smutnou zprávu? Co všechno pro Brity královna představovala a co její odchod znamená pro monarchii? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Radnice nesmí lhát. Musí komunikovat a být tu pro občany, shodují se kandidáti v Poděbradech

V Poděbradech, poklidném lázeňském městě na břehu Labe, je před komunálními volbami dusná atmosféra. Proč tomu tak je? Pozváno k debatě v poděbradské Galerii Ludvíka Kuby bylo všech osm kandidujících subjektů, někteří však účast odmítli. Jan Pokorný debatoval s Lucií Kurkovou (Žijeme pro Poděbrady), Ladislavem Langrem (Volba pro Poděbrady), Ivanem Uhlířem (Krásné Poděbrady) a Petrem Hercíkem (Pro občany Poděbrad).

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Evropa na prahu plynové krize. Jak jsme připraveni? Poslechněte si speciální vysílání

Moskva ve čtvrtek po plánované technické odstávce plynovodu Nord Stream 1 obnovila dodávky zemního plynu do Evropy. Na západ ho ovšem proudí méně než před odstávkou, jen asi 30 % kapacity plynovodu. Česko má momentálně zásobníky plné ze tří čtvrtin a už teď je jasné, že ani obnovení dodávek nebude pro zajištění zásob na zimu stačit. Evropská komise vyzvala státy, aby spotřebu plynu snížily o 15 %. Jaké kroky má stát v záloze, aby předešel nejhoršímu?

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Radko Kubičkem

Vláda nejmenšího zla už nestačí. Přiblížil se den, kdy Putin otočí plynovým kohoutkem, zatím jen prý kvůli opravě. Předsednictví Evropské unie –⁠ nečekané kouzlo solidarity. Hrozí nyní Britům ještě tvrdší brexitářský premiér a vláda? A francouzská odpověď na energetickou krizi? Šetřit, šetřit, šetřit.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Na Gabčíka a Kubiše jsem se nikdy nezlobila, vzpomíná poslední žijící lidická žena

„Do dneška jsem se nesmířila se smrtí tatínka. Bylo mu 52 let a něco tušil, protože u branky mi řekl: ‚Jaří, nezapomeň na Boha.‘ A povídá: ‚Snad dá Bůh, že se ještě uvidíme.‘“ Jaroslavě Skleničkové bylo 16 let, když se nad ránem 10. června 1942 musela v Lidicích rozloučit se svým otcem. Tehdy netušila, že ho vidí naposledy. Dnes 96letá paní Jaroslava, poslední žijící lidická žena, poskytla Radiožurnálu při příležitosti 80. výročí vyhlazení její rodné obce exkluzivní rozhovor.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Dvacet dní po atantátu se Čurda hlásí na gestapu. S jakými motivy parašutisty udal, zůstává záhadou

„Mohl to být samozřejmě strach o sebe a své blízké. V té době už bylo veřejně známé, co se děje s rodinnými příslušníky parašutistů a dalších odbojářů. Zároveň to mohla být možná snaha o zastavení toho nevídaného teroru, který nacisté na území protektorátu rozpoutali,“ domýšlí historik Zdeněk Špitálník motivy Karla Čurdy, jehož udání 16. června 1942 dostalo gestapo na stopu výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Nebyl ale jediným parašutistou s podobným osudem.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Radko Kubičkem

Putin sází na Čínu – dobře mu tak! Jak se pohádali Rusové, kteří jsou proti Putinovi. Fórum v Davosu: Jak zastavit ceny energií. Orbán vyhlásil stav „válečné hrozby“. Bude dál vládnout pomocí dekretů. Bidenova dezinformační rada je fiasko. Odvolaná ředitelka se nepoučila z vlastní české lekce.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Petrem Schwarzem

Pokračující obstrukce ve sněmovně a jejich dopady. Kde byla chyba elektronické evidence tržeb. Senátní odmítání prezidentova kandidáta na ústavního soudce. Dolar jako vítěz současné krize. To jsou některá z témat středečních Názorů a argumentů, jimiž provází Petr Schwarz.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Radkem Kubičkem

Zeman už nic nezvládne. Stačí počkat. Jaké jsou ruské jaderné možnosti? Neprodávat byty Rusům? Ne. Vysílat projev Putina? Ano. Německé obrácení a komplexy druhé světové války. Sláva Ukrajině! Teď – ale i později, až opadne adrenalin. Itálie se léčí z rozporuplného vztahu k Rusku

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Radkem Kubičkem

Zeman už nic nezvládne. Stačí počkat. Jaké jsou ruské jaderné možnosti? Neprodávat byty Rusům? Ne. Vysílat projev Putina? Ano. Německé obrácení a komplexy druhé světové války. Sláva Ukrajině! Teď – ale i později, až opadne adrenalin. Itálie se léčí z rozporuplného vztahu k Rusku

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Vojenské plány vs. realita po týdnu od začátku invaze. Poslechněte si celou polední publicistiku

V jaké fázi je po týdnu ruský vojenský zásah proti Ukrajině a proč nepostupuje podle původních plánů narýsovaných v Moskvě? Co zatím říká humanitární odezva o české společnosti? Kam až z pohledu zákona sahá svoboda projevu, pokud jde o výroky, které schvalují ruskou válečnou invazi? Co vše podniká na pomoc lidem zasaženým tímto konfliktem organizace Lékaři bez hranic? A jaké dlouhodobější dopady by mohl mít nynější střet Západu s Ruskem na trhu civilní letecké dopravy?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Blokace pandemického zákona. Ukrajina pohledem Česka. Aféra britské vlády

Nakolik obstojí argumenty, s nimiž dnes část opozice vetovala projednávání pandemického zákona? Jak se jeví aktuální vyhrocená situace kolem Ukrajiny z pohledu české diplomacie? Proč se londýnská metropolitní policie rozhodla ke krajně výjimečnému kroku – vyšetřovat společenské akce, jež se během přísného protiepidemického lockdownu konaly v sídle britského premiéra?

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Radko Kubičkem

Vláda je kompletní, nastoupil ministr zemědělství. Promarněná příležitost? Vláda se nechce zbavit Benešových dekretů. Evropská unie potřebuje reformy. Rakousko v roce 2021: Audieu, Herr Kurz!

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Radko Kubičkem

Vláda je kompletní, nastoupil ministr zemědělství. Promarněná příležitost? Vláda se nechce zbavit Benešových dekretů. Evropská unie potřebuje reformy. Rakousko v roce 2021: Audieu, Herr Kurz!

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem

Bude premiér dohlížet na ministra zahraničí? Omikron přichází, vláda otálí. Co s růstem cen za energii? Co pro CDU může udělat nový předseda? Co chce Moskva od Západu? Chováme se k médiím jako kdysi církev? A jak se kupuje vánoční stromeček? To jsou témata pondělních Názorů a argumentů, které tentokrát moderuje Jan Fingerland.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem

Bude premiér dohlížet na ministra zahraničí? Omikron přichází, vláda otálí. Co s růstem cen za energii? Co pro CDU může udělat nový předseda? Co chce Moskva od Západu? Chováme se k médiím jako kdysi církev? A jak se kupuje vánoční stromeček? To jsou témata pondělních Názorů a argumentů, které tentokrát moderuje Jan Fingerland.

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Švejdar končí. Konec nouzového stavu. Zamítnutí léku na Alzheimerovu chorobu

Zlepšuje se vývoj pandemie koronaviru natolik, že není třeba prodlužovat nouzový stav? Proč restauratéři přijali zprávy o konci nouzového stavu spíše opatrně? Co stojí za odchodem policejního prezidenta Jana Švejdara? A z jakých důvodů neschválila Evropská léková agentura nový lék proti Alzheimerově chorobě?

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Hartmanem

O rozdílu v proočkovanosti proti covidu mezi Západem a Východem. O cestovateli a spisovateli Miroslavu Zikmundovi, který zemřel ve věku 102 let. O vztahu Německa a Polska po nástupu nové německé vlády. O změnách v rakouské politice. Nejenom o tom uslyšíte v pátečních Názorech a argumentech. Moderuje Petr Hartman.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem

Schůzky prezidenta s ministry jsou rituál, který v krizi zdržuje. Média v dobách informačního zmatku. České předsednictví čeká legislativní zával z Bruselu. Afghánistán se propadá do humanitární krize. Potopa ve Florencii.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem

Schůzky prezidenta s ministry jsou rituál, který v krizi zdržuje. Média v dobách informačního zmatku. České předsednictví čeká legislativní zával z Bruselu. Afghánistán se propadá do humanitární krize. Potopa ve Florencii.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Ondřejem Konrádem

Co bude pod stromečkem? Nouzový stav. Na Slovensku zavedli lockdown. Prezident protahuje bezvládí v nejhorším možném čase. K roli prezidenta v českém právním systému. Evropou obchází strach a vztek.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Bednářem

Epidemie je mnohem rychlejší než politici. Odnesou to zase nemocnice. Přežije byznys další vlnu covidu? Rakousku je ouzko, takže nám bude také. Český slavík aneb Přímý přenos sobectví elit českého showbyznysu. Kyle Rittenhouse byl shledán nevinným. Jak to změní USA?

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Radko Kubičkem

Koaliční smlouva a rozdělení rezortů je na stole aneb Vše směřuje k ustavení nové vlády. Nechte článek 66 na pokoji. Čistá energie? V Česku? Co k tomu říká Glasgow. Babiš se na COP26 ocitl v osamění. Jak rozumět závazku z Glasgow o zastavení odlesňování? Facebook aneb Tygr ve virtuálním vesmíru.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Radko Kubičkem

Koaliční smlouva a rozdělení rezortů je na stole aneb Vše směřuje k ustavení nové vlády. Nechte článek 66 na pokoji. Čistá energie? V Česku? Co k tomu říká Glasgow. Babiš se na COP26 ocitl v osamění. Jak rozumět závazku z Glasgow o zastavení odlesňování? Facebook aneb Tygr ve virtuálním vesmíru.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Vadný plán proticovidových opatření skončí špatně. Chystá se vláda opakovat vlastní chyby a mezi prvními obětovat rodiče a děti? Prezidentské volby silně ovlivní další vývoj. Co znamená Sacharovova cena pro Alexeje Navalného? Pedofilové v katolické církvi.

Politika a zpravodajství: Urny: Křehká, ale důležitá. Proč je zásadní pečovat o demokracii a co pro nás znamená svoboda

Co by se změnilo v tvém životě, kdybychom nežili v demokracii? Tuto otázku jsme položili několika mladým lidem v závěrečné epizodě podcastu Urny. Kdo občanské svobody a demokracii ohrožuje a kdo je hlídá? A umí Češi a Češky opustit svoji sociální bublinu a přemýšlet v širším kontextu celé společnosti?

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Radkem Kubičkem

Kachna je kachna a kampaň je kampaň. Česko před volbami propadá ekonomickému šamanismu. Důchodci nebo mladí? Bidenovo afghánské fiasko spočívá jen v provedení. Válka skončit musela. Azylová politika Unie ve stopách Donalda Trumpa. Září a trojúhelník mírné nedůvěry

Politika a zpravodajství: Urny: Aby se nikdo necítil dotčeně. Co přináší politická korektnost a proč některým lidem vadí?

Politická korektnost: pro jedny strašák, pro druhé cesta k vzájemnému respektu. Co by se v politice nemělo říkat? Ve čtvrté epizodě podcastové série Urny zkoumáme, jak slova politiků a političek ovlivňují veřejnou debatu. Mizí z české politiky úcta k druhým a slabším?

Politika a zpravodajství: Urny: Čtyři roky dohadů. Jak vypadá práce poslanců a proč je důležité ji sledovat?

Několik hodin po volbách je jasno: voliči a voličky určili, které politické strany se dostanou do poslanecké sněmovny a ze kterých 200 kandidátů se na čtyři roky stanou noví poslanci a poslankyně. Pokud žádná ze stran nezískala 101 a více poslaneckých křesel, začínají jednání o vládě. Jak taková vyjednávání mohou probíhat? A jak vypadá práce poslanců a poslankyň?

Politika a zpravodajství: Urny: Čtyři roky dohadů. Jak vypadá práce poslanců a proč je důležité ji sledovat?

Několik hodin po volbách je jasno: voliči a voličky určili, které politické strany se dostanou do poslanecké sněmovny a ze kterých 200 kandidátů se na čtyři roky stanou noví poslanci a poslankyně. Pokud žádná ze stran nezískala 101 a více poslaneckých křesel, začínají jednání o vládě. Jak taková vyjednávání mohou probíhat? A jak vypadá práce poslanců a poslankyň?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Petrem Dudkem

Testování žáků na začátku školního roku. Proč se někteří lidé nad 65 let nenechali očkovat. Nekonečná kauza úniku odposlechů bývalého pražského primátora Béma a lobbisty Janouška. Prodlouží Američané lhůtu pro odchod uprchlíků z Afghánistánu?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Petrem Dudkem

Testování žáků na začátku školního roku. Proč se někteří lidé nad 65 let nenechali očkovat. Nekonečná kauza úniku odposlechů bývalého pražského primátora Béma a lobbisty Janouška. Prodlouží Američané lhůtu pro odchod uprchlíků z Afghánistánu?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Petrem Dudkem

Testování žáků na začátku školního roku. Proč se někteří lidé nad 65 let nenechali očkovat. Nekonečná kauza úniku odposlechů bývalého pražského primátora Béma a lobbisty Janouška. Prodlouží Američané lhůtu pro odchod uprchlíků z Afghánistánu?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Petrem Dudkem

Testování žáků na začátku školního roku. Proč se někteří lidé nad 65 let nenechali očkovat. Nekonečná kauza úniku odposlechů bývalého pražského primátora Béma a lobbisty Janouška. Prodlouží Američané lhůtu pro odchod uprchlíků z Afghánistánu?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Petrem Dudkem

Testování žáků na začátku školního roku. Proč se někteří lidé nad 65 let nenechali očkovat. Nekonečná kauza úniku odposlechů bývalého pražského primátora Béma a lobbisty Janouška. Prodlouží Američané lhůtu pro odchod uprchlíků z Afghánistánu?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Petrem Dudkem

Testování žáků na začátku školního roku. Proč se někteří lidé nad 65 let nenechali očkovat. Nekonečná kauza úniku odposlechů bývalého pražského primátora Béma a lobbisty Janouška. Prodlouží Američané lhůtu pro odchod uprchlíků z Afghánistánu?

Politika a zpravodajství: Urny: Kampaň, kam se podíváš. Proč nevěřit všemu a jak se z občanů dělají voliči

„Už na mě nepůsobí dobře modrý obleky, bílý košile a hnědý polobotky.“ I tohle odpověděli mladí lidé na otázku: Co vás na politikovi nebo političce zaujme? V druhé epizodě podcastové série Urny si povídáme právě o imagi kandidátů, předvolební kampani a o tom, jak se kandidáti snaží z občanů udělat voliče.

Politika a zpravodajství: Urny: Kampaň, kam se podíváš. Proč nevěřit všemu a jak se z občanů dělají voliči

„Už na mě nepůsobí dobře modrý obleky, bílý košile a hnědý polobotky.“ I tohle odpověděli mladí lidé na otázku: Co vás na politikovi nebo političce zaujme? V druhé epizodě podcastové série Urny si povídáme právě o imagi kandidátů, předvolební kampani a o tom, jak se kandidáti snaží z občanů udělat voliče.

Politika a zpravodajství: Urny: Kampaň, kam se podíváš. Proč nevěřit všemu a jak se z občanů dělají voliči

„Už na mě nepůsobí dobře modrý obleky, bílý košile a hnědý polobotky.“ I tohle odpověděli mladí lidé na otázku: Co vás na politikovi nebo političce zaujme? V druhé epizodě podcastové série Urny si povídáme právě o imagi kandidátů, předvolební kampani a o tom, jak se kandidáti snaží z občanů udělat voliče.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Bednářem

Eva Hrnčířová: Brusel nikdy nespí aneb Jaký je rytmus života eurobubliny; Adam Černý: O co na olympiádě hraje japonský premiér; Jindřich Šídlo: Jmenuji se Okamura a budu s vámi vládnout; Petr Holec: Proč Babiš utekl na sever? Protože je zase o krok napřed; aniel Kroupa: Podceňovaná hodnota mateřství.

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Petrem Dudkem

Pomůže zvýšení důchodů seniorům anebo jen neúměrně zatíží státní rozpočet? Podaří se do říjnových voleb prosadit zákon regulující lobbing? A proč ministerstvo zdravotnictví nechce uznat protilátky proti covidu jako bezinfekčnost?

Politika a zpravodajství: Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Karolínou Koubovou

Je možné, že by Evropská komise omezila Maďarsku a Polsku čerpání unijních peněz podmíněné dodržováním principů právního státu? Víc než šedesát tisíc domácností v Česku hospodaří v nevyhovujícím bytě či v provizorním bydlení – proč se na ubytovnách čím dál častěji ocitají senioři? A jak se vede českému hernímu průmyslu?

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Janem Bednářem

Tripartita o rozpočtu a minimální mzdě. Babiš má pravdu, opozice musí změnit politickou kulturu. Padla švédská vláda. Italové opět diskutují o obřích výletních lodích. Sladké ovoce zásadovosti. Glosa: Jak se zbavit vosího hnízda.

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Janem Bednářem

S čím jde do parlamentních voleb Česká strana sociálnědemokratická. Jak probíhá obrana našich národních zájmů. Je české zpravodajství ze Spojených států objektivní? Italský mafián, který má na svědomí 200 vražd, je na svobodě.

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Česko-ruské vztahy na bodu mrazu: Jaký další vývoj se dá očekávat?

Ve čtvrtek v poledne vypršela lhůta, kterou dal český ministr zahraničí Rusku s požadavkem, aby umožnilo návrat 20 vyhoštěných českých diplomatů. Pokud se tak nestane, česká strana sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Jakou odpověď chystá Rusko? O čem vypovídá rychlá reakce ruského ministerstva zahraničí, který si předvolal českého velvyslance? A jak silnou podporu má Česko u svých spojenců?

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Ruské tajné služby a výbuch ve Vrběticích: Jak šokující zjištění BIS ovlivní česko-ruské vztahy?

Česko v sobotu rozhodlo o vyhoštění osmnácti ruských diplomatů, které tajné služby označily za pravděpodobné špiony. Moskva obvinění z podílu na výbuchu označila za absurdní a jako odvetu vyhostila dvacet zaměstnanců české ambasády v Rusku. „Česko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu,“ potvrzuje náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil. Jak se k situaci staví EU a další země? A jaké jsou další možné diplomatické scénáře? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu.

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Stát opět selhává. Vydává oprávnění na prodej testů, i když neví, jestli fungují, říká prezident NKÚ

Český stát podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu zanedbal přípravu na pandemii a v boji s ní si počínal zmatečně. Dají se výrazné rozdíly v kvalitě a v nákupních cenách zdravotních pomůcek vysvětlit nutností jednat rychle, jak uvádí ministr Hamáček (za ČSSD)? A dá se předpokládat, že vláda už svá pochybení napravila a v současné době vše běží tak, jak má? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Vladimír Kroc

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Země, které zavedly očkování v lékárnách, na tom výrazně profitují, upozorňuje farmaceut Havlíček

Mělo by se u nás očkovat i v lékárnách? Existuje volně prodejný účinný lék na covid? A co bude s ohromným množstvím odpadů plastů a biologického materiálu jako produktem masivního očkování? Vladimír Kroc se ptal člena představenstva České lékárnické komory a účastníka misí Lékařů bez hranic Stanislava Havlíčka.
Vladimír Kroc

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Zeman: Z nového zákona o státním zastupitelství zůstalo torzo. Měli bychom začít od začátku

Daří se v Česku bojovat s korupcí? Z jakého důvodu se táhne vyšetřování kauz jako je Čapí hnízdo? Měly by být trestné činy spáchané v nouzovém stavu automaticky posuzovány přísněji? A dočkáme se nového zákona o státním zastupitelství? Vladimír Kroc se ptá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
Vladimír Kroc

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Vít Rakušan: Současná opatření mají smysl. Výjimku chceme třeba pro využití rekreačních objektů

Která protiepidemická opatření by vláda měla zrušit či upravit, protože nemají smysl? Funguje výměna informací a dat o šíření koronaviru mezi vládou a opozicí? Jakou předvolební kampaň chystá favorizovaný opoziční blok STAN s Pirátskou stranou? Tomáš Pancíř se ptá předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana.
Tomáš Pancíř

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Doba na uvolnění opatření ještě nenastala. Cesty mimo okres by měly zůstat zakázané, říká viroložka

Dokážeme antigenními testy odhalit dostatek osob nakažených koronavirem? Neměly by se testy opakovat častěji? A kdy a podle jakých parametrů bychom mohli uvolňovat omezující opatření? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byla viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK a výzkumného centra BIOCEV.
Tomáš Pancíř

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Ekonom Švejnar: Biden se ukazuje jako tvrdý a akceschopný prezident

Americký prezident Joe Biden prosadil v Kongresu balík záchranných opatření v nevídaném objemu téměř dvou bilionů dolarů. Ochrání masivní finanční injekce Spojené státy před neblahými dopady pandemie? A nebudou se kvůli ní Američané ještě dlouho potýkat s masivním zadlužením a rostoucí inflací? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl ekonom Jan Švejnar z výzkumného střediska CERGE-EI, který zároveň působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Tomáš Pancíř

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Negativní samotesty ve statistikách nemáme. Kouzlo plošného testování je v opakování, říká Dušek

Proč ve statistikách ubývá počet osob nakažených koronavirem, když firmy od minulého týdne povinně testují své zaměstnance? Neselhává systém antigenního testování? Objevují se na jednotkách intenzivní péče i mladší a celkově zdravější pacienti s covidem-19? Tomáš Pancíř se ptal ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.
Tomáš Pancíř

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Půl roku nevyřešené Bečvy: Lidé nevěří, že se najde viník, vyšetřování nemá razanci, tvrdí Jurečka

Vyšetřování loňského úniku toxické látky do řeky Bečvy se táhne už řadu měsíců a jeho závěr se ani neblíží. K čemu by mohlo přispět zřízení poslanecké vyšetřovací komise navržené lidovci? Nejsou podobné komise oprávněně řazeny mezi pouhá politická gesta? Tomáš Pancíř se ptal předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.
Tomáš Pancíř

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Agresivita ve společnosti roste, popírání covidu je obranný mechanismus, soudí psychiatr Höschl

O kolik narostl v době pandemie počet psychických onemocnění? Působí pravidelný přísun mediálních zpráv o koronaviru jako další příčina stresu? A zlepší se duševní zdraví postižených jedinců, až pandemie odejde? Vladimír Kroc se ptá ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla.
Vladimír Kroc

Politika a zpravodajství: Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Fingerlandem

Nejvyšší správní soud by měl testování ve firmách podržet. Jak dopadl zahraniční obchod? Někomu podle práce, každému podle potřeb. Schyluje se k obchodní válce mezi Británií a EU? Německou AfD prosákla krajní pravice.
Jan Fingerland