Poradna: Nebezpečí v kyberprostoru. Poradíme vám, jak ochránit svá data
Expert na informační technologie Adam Koudela upozorní na nebezpečí číhající v kyberprostoru. Kriminalita se totiž stále častěji přesouvá z reálného světa do online prostředí.
Expert na informační technologie Adam Koudela upozorní na nebezpečí číhající v kyberprostoru. Kriminalita se totiž stále častěji přesouvá z reálného světa do online prostředí.
Teď už skutečně můžeme s čistým svědomím říci, že jaro je za dveřmi. Už brzy se příroda zazelená a nabídne nám byliny a další rostliny, které podpoří naši imunitu a vlijí po dlouhé zimě energii do žil. Není tedy náhodou, že naším hostem je odbornice na byliny paní Jana Kaletová.
Stejně jako vázne v této době plné protikoronavirových opatření vzdělávání dětí, tak i mladí psi v těchto časech na výchově velmi ztrácejí. A taky trpí sociální izolací.
Letošní netradiční letní sezóna odradila mnoho lidí od dovolené u moře. O to se většímu zájmu těšila například naše lázeňská města.
Každá česká domácnost se dnes může chlubit celou řadou spotřebičů. Mohou stejně dobře sloužit, jako i škodit. To v případě, že se o ně správně nestaráme. Jaká jsou jejich největší rizika? A jak jim předcházet?
Klíšťatům se v posledních letech daří. Jsou přemnožená a řada z nich je infikovaná. Epidemiologové varují a nabádají k prevenci a ochraně.
Tématem pravidelné Poradny je novela občanského zákoníku, která vstoupila v platnost 1. července. Přináší taky podstatné změny v bytovém spoluvlastnictví. Zasahuje tedy do života členů společenství vlastníků i bytových družstev.
Každý správný zahrádkář již myslí na podzimní práce, které je třeba na zahradě vykonat, abychom se z ní radovali i příští rok.
Právník Tomáš Smolík, ředitel úseku likvidace škod v pojišťovně právní ochrany D.A.S. v rozhlasovém vysílání radil, jak řešit autonehodu z pohledu viníka.
Letní zahrádkářská sezóna pomalu vrcholí, řeč je proto o sklizni ovoce a zeleniny, o chorobách, škůdcích a přihnojování rostlin a také o tom, co ještě můžeme zasít pro podzimní sklizeň.
Hosty jsou Radovan Peterka a Lukáš Kavan ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Řeč bude o domovních řádech, o rekonstrukcích bytů i likvidaci různých škůdců.
Tentokrát bude řeč o grilování. Je to totiž jeden z neoblibenějších způsobů, jak trávit s přáteli nebo rodinou letní večer. Možná i vy přivítáte pár dobrých rad od odborníků na gastronomii – Pavla Voborníka a Jana Kostky.
Jak strávit čas hospitalizace co nejpohodlněji a bez zbytečných stresů? A jak se chovat jako návštěva, která za pacientem přichází?
Víte, jak omezit pravděpodobnost, že vás prodejce vezme na hůl? Pokud jste nezkušení, určitě byste se měli poradit s odborníkem.
Předmanželská smlouva. Co všechno může obsahovat a co by v ní určitě nemělo chybět? Poradí Mgr. Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf.
Máte vlastní studnu? V tom případě si nenechejte ujít naši rozhlasovou Poradnu. Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě v ní mluvil o kvalitě vody ve studnách, o jejím testování i o rizicích, se kterými je třeba u neprověřených vodních zdrojů počítat.
S právníkem Tomášem Krásným se zaměříme na řidiče, kteří z jakéhokoli důvodu přišli o řidičské oprávnění. Dozvíte se mj., jak postupovat, abyste tento důležitý dokument získali zpět.
Zima už nám zřejmě konečně dala sbohem a velká část řidičů se chystá přezouvat na letní pneumatiky. To ale coby jarní údržba auta určitě nestačí.
Každý prostor, ve kterém se zdržují lidé, musí totiž být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Realita je ale občas jiná.
Bydlíte v družstevním bytě? A jste členem bytového družstva? Pak byste měli dobře znát svá práva a povinnosti, které vám z tohoto členství vyplývají. Tyto znalosti se vám totiž mohou hodit nejen při běžném užívání vašeho bytu, ale také při převodu členských práv, tedy při prodeji nebo koupi.
Únor je sice ještě zimním měsícem, ale navzdory tomu se zahrada začíná pomalu probouzet ze spánku. Co nás tedy na ní čeká? Co bychom už měli zkontrolovat? A je už čas na výsev? Je vhodné ořezávat ovocné stromy?
Máte doma nějaký nežádoucí hmyz? Poradíme vám, jak se ho zbavit. Jsou to totiž právě členové hmyzí říše, kteří se v našich domovech nejčastěji zabydlují, obtěžují nás a taky škodí našemu zdraví. Jsou to například štěnice, moli, roztoči, švábi, blechy a mnozí další. Boj proti některým z nich nebývá jednoduchý. Existuje nějaká účinná prevence? A jak se jich zbavit, nejlépe hned napoprvé a napořád?
Děti a domácí mazlíčci jsou zdrojem štěstí, radosti a lásky. Ne vždy jsou ale s jejich chováním spojeny jen hezké chvíle. Občas se totiž může stát, že někomu způsobí škodu, což může být ve výsledku velmi drahé.
Možná i u vás nastaly změny, které výpočet daně ovlivňují a kvůli nimž je třeba nově vyplnit státem požadované formuláře. O jaké případy jde?
Poruchy příjmu potravy se objevují už u kojenců a batolat. Ve Vítkovické nemocnici proto nedávno vznikla unikátní edukační poradna, na kterou se mohou rodiče dětí se stravovacími problémy obracet. Hostem Poradny je vrchní sestra tamního dětského oddělení Bohumila Lokajová.
O právech a povinnostech manželů hovoří advokátní koncipient Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf. Moderuje Ivana Šuláková, která se mj. ptala i na závazky, které by vůči sobě a taky svým dětem měly plnit sezdané páry. O některých z nich nemá většina z nás ani povědomí.
Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě mluví o kvalitě ovzduší v interiérech. Úroveň znečištění vzduchu v interiérech je totiž pro zdraví a pohodu klíčová.
Užíváte si rádi bujarého silvestrovského veselí? Pak byste měli vědět, že váš pes, kočka, ale i další domácí zvířata, vnímají takovou zábavu určitě jinak. Není náhodou, že se řada z nich na konci roku zaběhne. Co udělat pro to, aby bez úhony přežili do nového roku? Poradí Marcela Blahutová z ostravského psího útulku.
Jak mlsat na Vánoce zdravě, nepřibrat a nezničit si zažívací systém? Ivana Šuláková se zeptá Anny Vondrákové, nutriční specialistky z Nemocnice Nový Jičín.
Se Zuzanou Zádrapovou z Nadačního fondu Paragraf probereme majetkové újmy a jejich náhrady. Dozvíte se například, že majetkovou újmou se nerozumí jen výše škody, o kterou se hodnota vašeho majetku snížila, ale zahrnuje se do ní například i ušlý zisk.
Radka Mikšíka, ústavního hygienika Vítkovické nemocnice, se zeptáme, jak používat přípravky na ničení bakterií či plísní, při jakých teplotách prát a co k tomu používat a jak tradiční předvánoční úklid zvládnout bez zbytečných škod, nákladů i nervů.
Tématem jsou kompenzace za újmu způsobenou dopravní nehodou, pracovním úrazem nebo z jiné příčiny. Jak takové odškodnění zdravotních následků řešit?
Nejzajímavější poslech a nové pořady ti budeme pravidelně zasílat na e-mail.
Nejlepší české podcasty zdarma na jednom místě. Poslouchej, bav se, vzdělávej se…