Poradna

Odborníci vám poradí, jak v konkrétních situacích postupovat.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Poradna: Jak správně topit

Jaké zásady dodržovat, abychom ušetřili část nákladů? A jak mohou lidé ovlivnit to, co vychází z komína domu? Poradí Jiří Horák z Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské ? Technické univerzity Ostrava. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Vánoční cukroví či exotické ovoce vypadá na pultech lákavě. Na co si dát ale při nákupu pozor?

Bobuloviny, exotické ovoce či vánoční cukroví vyskládané na pultech v obchodě vypadá lákavě. Nač si ale při nákupu dát pozor? Poradí Jana Pospíšilová a Jindřich Smička ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Poradna: Říká se, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne

Jak to dělat, abychom vytvářeli méně odpadu? A jak ještě lépe třídit? Na to se Iva Havlíčková bude ptát Vladimíry Karasové, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy odpadové společnosti OZO v Ostravě. Dotazy volejte na 596112266.

Poradna: Cvičení psů, převýchova nežádoucího chování. Jak na to, poradí cvičitelka Adriana Slezáková

Jak správně vycvičit psího společníka? Kdy se hlásit k prvnímu výcviku a proč brát štěně od zkušeného chovatele? A jak na převýchovu nežádoucího chování? Poradí profesionální cvičitelka psů Adriana Slezáková.

Poradna: I na konci léta je stále hodně cyklistů na českých silnicích

Jakými pravidly se řídit a co by měli dodržovat jezdci na elektrokoloběžkách? Odpovídat bude dopravní specialista Josef Laža z městského ateliéru MAPPA v Ostravě. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Úspory energií

Odborník na tuto oblast Jan Schenk se podělí o své zkušenosti, tipy a řešení, kterými svým klientům dokáže uspořit nemalé finanční částky. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Se začátkem školního roku se do ulic a rušného provozu ve větší míře vracejí školáci

Jaká pravidla platí pro chodce a má člověk absolutní přednost na přechodu? Poradíme, jak bezpečně přejít silnici a jak zvýšit bezpečnost pěších na ulici. Pozvání do studia přijal Pavel Blahut, koordinátor BESIPu pro Moravskoslezský kraj. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Poštovní známky jako koníček, ale i jako možná investice

Jak poznat, jakou mají hodnotu? A jsou dnešní známky kvalitní v porovnání s minulostí? Pozvání přijal místopředseda ostravského Klubu filatelistů Jiří Kočner. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Poradna: Poštovní známky

Poštovní známky jako koníček, ale i jako možná investice. Jak poznat, jakou mají hodnotu? A jsou dnešní známky kvalitní v porovnání s minulostí? Hostem ve studiu byl místopředseda ostravského Klubu filatelistů Jiří Kočner.

Poradna: Rodina a blízcí, to nemusí být vždycky přátelské prostředí

Řeč bude o domácím násilí, o problematickém soužití seniorů s vlastními potomky a taky o stalkingu, tedy nebezpečném pronásledování. Pozvání do studia přijala Michaela Ohřálová, vedoucí Intervenčního centra Havířov Slezské diakonie. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Domácí násilí a stalking

Rodina a blízcí, to nemusí být vždycky výlučně přátelské prostředí. Zažili jste domácí násilí? Nejen o tom, ale taky o problematickém soužití seniorů s vlastními potomky anebo o nebezpečném pronásledování zvaném stalking jsme mluvili s Michaelou Ohřálovou, vedoucí Intervenčního centra Havířov Slezské diakonie.

Poradna: Sociální bydlení na území Ostravy

Sociální bydlení. Jak to vypadá na území Ostravy a s jakými problémy se lidé obracejí na kontaktní místo pro bydlení, které funguje od listopadu 2022 při ostravském sociopointu. Hostem je vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu Zdeněk Živčák.

Poradna: Na výměnu zastaralých kotlů míří v kraji dalších více než 200 milionů korun

Pomoc cílí na nemajetné rodiny nebo seniory. Lucie Hochmanová a Lenka Obrusníková z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje vám poradí, kolik peněz můžete získat a jak o ně požádat. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Náhradní rodinná výchova

Andrea Pavlištíková, vedoucí poradny pro náhradní rodinnou péči v Ostravě, řekne, jak pomoci dítěti, které nemá to štěstí, aby mohlo žít se svými rodiči. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Máte doma mravence a nemůžete se jich zbavit?

Přivezli jste si z dovolené v kufru štěnice a nevíte, co s tímto nevítaným hmyzem dělat? Jak se s podobnými potížemi vypořádat, poradí Dušan Svěrák z ostravské firmy, která se hubením obtížného hmyzu zabývá. Dotazy volejte na 596112266. Moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Dotační program Zelená úsporám Light je možné nově využít i na pořízení fotovoltaických elektráren

Nízkopříjmovým domácnostem a seniorům na ně stát přispěje až 90 tisíci korunami. Energetický specialista Adam Bialek poradí, komu se solární systémy vyplatí. I jak o dotaci požádat. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Jak zabezpečit domácnost a zajistit elektrické spotřebiče před odjezdem na dovolenou?

Nač si dát pozor, když rozdělávám oheň v terénu, a jak třeba na záchranu tonoucího? Rady pro hladký průběh vašich prázdnin a dovolených nabídne Miloš Střelka, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru pro civilní a nouzovou připravenost a požární prevenci. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Hygienici začali s kontrolami přírodních nádrží

Které vodní plochy v kraji jsou pod jejich dohledem a jaké problémy při koupání v kontaminované vodě lidem hrozí? Řekne Jan Kresta, ředitel odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Ostravě. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Jak zajistit bezpečnost práce na pracovišti?

Co obnáší proškolení zaměstnanců, co neopomenout v prevenci a k jakým úrazům třeba na staveništi kvůli zanedbání bezpečnosti dochází? Pozvání přijal soudní znalec v oboru Vladimír Burda. Volejte 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Poradna: Čistota v restauracích a správné skladování potravin

Zaměříme se na čistotu v restauracích. Jak je to dávno, co hygienici museli uzavřít nějaké bistro či restauraci v kraji? Lepší nebo horší se provozovatelé pohostinství? A jak správně se mají skladovat potraviny?

Poradna: Důchody

Kdy je nejvyšší čas začít se starat o jeho výši, zda a kam spořit či investovat a co vše si předem pohlídat? Nezávislý finanční poradce Radim Koziel odpoví i na vaše dotazy, volejte 596112266. Moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Poradna: S Dagmar Hoferkovou o dobrovolnictví v ADRA

Přiblížíme práci dobrovolníků, konkrétně centra ADRA. Nově začali pomáhat i dětem, které trpí obezitou. Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA v Ostravě, řekne podrobnosti také o novém charitativním obchodu.

Poradna: O co všechno se mohou postarat pečovatelské služby

Když se vaši blízcí už o sebe nedokážou vzhledem k věku nebo nemoci postarat, pomohou pečovatelské služby. O co všechno se mohou postarat? Odpoví Libor Schenk a Markéta Trnečková z Cetra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje.

Poradna: Efektivní skladování potravin. Víte, co nepatří do lednice?

Víte, jak doma efektivně skladovat potraviny? Kam a co nejlépe uložit a které například nepatří do lednice? Poradí Jana Pospíšilová a Jindřich Smička ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, inspektorátu v Olomouci.

Poradna: Tentokrát probereme možné úspory energie

Naším hostem totiž bude Adam Bialek, který lidem pomáhá s vyřizováním žádostí do programu Zelená úsporám light. Prozradí, kdo o tyto dotace může žádat, i na co konkrétně je lze využít. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Iva Havlíčková.

Poradna: Včelám, včelařům a včelaření věnujeme naši další rozhlasovou Poradnu

O své zkušenosti se v ní podělí Václav Sciskala ze Včelařského spolku Moravy a Slezska. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Víte, jak důležitou úlohu může sehrát v domácnosti či objektu detektor požáru nebo plynu?

Mluvit o tom bude Miloš Střelka, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru pro civilní nouzovou připravenost a požární prevenci. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Nejlepší je najít si svého řezníka v ulici a maso kupovat u něj, říká řeznický mistr Nitka

Kvalitní maso stále představuje základ našich jídelníčků. Jaké si vybrat, jak jej uchovávat a jak upravit, aby všem chutnalo, poradí řeznický mistr Jaroslav Nitka ze Starého Města u Frýdku-Místku.

Poradna: Bezúdržbová zahrada jako fenomén současnosti

Mohla by být zahrada navržena a vytvořena tak, aby starost o ni byla opravdu minimální? Ptali jsme se zahradní specialistky a návrhářky Galiny Slívové.

Poradna: Dobrovolníci v sociálních službách

Jak se dobrovolníkem stát a v jaké oblasti se člověk může zapojit? Poradí Šárka Petrželová ze Slezské diakonie, koordinátorka projektů a tuzemského dobrovolnictví. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Zajímá vás historie vašeho rodu a rádi byste si sestavili rodokmen?

Poradí vám edukátorka Muzea Těšínska Petra Nevölošová, která v muzeu vede pravidelná genealogická setkání. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Senioři za volantem

S Pavlem Blahutem, koordinátorem BESIPu pro Moravskoslezský kraj probereme možná rizika a potíže, která mohou při řízení vozidla potkat řidiče ve starším věku. A připomeneme i povinné pravidelné lékařské prohlídky. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

Poradna: Jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí bývá i to, že už konečně přestaneme kouřit

Ve studiu přivítáme koordinátorku Regionálního centra podpory zdraví Moravskoslezského kraje při Státním zdravotním ústavu Praha, Annu Šnajdrovou. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Sebeobrana. Jak se zachovat při napadení, zda se tahat o kabelku, jak zacházet s pepřovým sprejem

Co vše rozumíme pod pojmem sebeobrana, co se zvládneme sami naučit či jak řešit určité modelové situace, probereme s instruktorem sebeobrany a emeritním důstojníkem Policie ČR René Kaniokem.

Poradna: Zásady společenského oblékání

Poradí nám s tím krejčová a návrhářka Hana Binarová z Ostravy. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Všechno zdražuje, a tak šetříme

Ale co udělat s našimi úsporami, aby kvůli vysoké inflaci neztratily příliš na své hodnotě, anebo nám dokonce i něco vydělaly? To jsou otázky, které Ivana Šuláková položí specialistovi na finance, hostem bude pan Ondrej Spodniakze splečnosti Premiot Group. Dotazy volejte na 596112266.

Poradna: Dobročinná závěť

Probereme, jak je možné s pomocí testamentu podpořit neziskové dobročinné organizace a následně tak pomoci mnohým potřebným. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Projekt Milostivé léto

Koho se možnost oddlužení týká a za jakých podmínek, o tom si budeme povídat se Zdeňkem Živčákem, vedoucím odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Lyžování je údajně jedním z mála sportů, který nemá věkové omezení

Zdravotní přínos klasického lyžování v mírném tempu přirovnávají lékaři výkonem k intenzivnímu běhání, svědčícímu mimo jiné krevnímu. A co si o tom myslí lyžařští instruktoři? Zeptáme se jednoho z nich – Bohumila Plchota. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

Poradna: Poradna: Pohonné hmoty pomůže ušetřit úsporná a bezpečná jízda

S krajským koordinátorem BESIP Pavlem Blahutem bude řeč o tématu, které trápí mnohé motoristy v době vysokých cen: jak úspornou a bezpečnou jízdou ušetřit za pohonné hmoty.

Poradna: Poradna: Jak vybírat nové štěně do rodiny

Šenovská cvičitelka psů Adriana Slezáková tvrdí, že každý pes je originál. Poradí, jak vybírat nové štěně do rodiny.

Poradna: Jak správně zazimovat mečíky, aby nám dělaly radost i další rok

Josef Chlebiš z Hlučína je odborník na pěstování mečíků. Ptali jsme se hlavně na to, jak mečíky správně zazimovat, aby nám hned příští rok dělaly opět radost.

Poradna: Zavařování. Rady, tipy, nové kombinace a postupy vám nabídne Kateřina Hrabalová

Zavařování v létě zaměstnává spoustu hospodyněk. O své zkušenosti a tipy se s námi podělí Kateřina Hrabalová z Frenštátu pod Radhoštěm, vystudovaná chemická technoložka, která ráda zkoumá nové kombinace a postupy s takřka vědeckým zaujetím.

Poradna: Co škodí kvalitě vody ve studni

O tom, že voda ze studny může škodit našemu zdraví, připomene Alena Hrabalová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Vysvětlí, co může kvalitě vody ve studni škodit, jak se provádí rozbor vody a co jeho výsledky ukáží.

Poradna: O poruchách autistického spektra u dětí se mluví hodně, ale často si tuto diagnózu někteří vyslechnou až v dospělosti

O testech, terapiích a službách pro dospělé autisty si bude Romana Kubicová povídat s Michalem Panáčkem, ředitelem ostravské společnosti MIKASA, která těmto lidem nabízí pomocnou ruku. Dotazy volejte na 596112266.

Poradna: Rizika užívání plynových spotřebičů

S Milošem Střelkou z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje probereme rizika užívání plynových spotřebičů v domácnostech. A také to, jaká preventivní opatření jsou nejúčinější.

Poradna: Příroda nám nabízí nepřeberné bohatsví divoce rostoucích plevelů, které mohou obohatit náš jídelníček

Jak je správně používat v kuchyni a jaké dobroty si můžeme z nich připravit? Zeptáme se Evy Huňkové, která mimo jiné vede i kurzy vaření s divokými bylinkami. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Romana Kubicová.

Poradna: Kotlíkové dotace. Čtvrtá výzva je zaměřená na domácnosti s nižšími příjmy

Pavel Ballasch a Lucie Hochmanová z moravskoslezského hejtmanství a kotlíkové dotace. Konkrétně bude řeč o čtvrté výzvě zaměřené na domácnosti s nižšími příjmy, které tak mohou získat získat zpět od kraje až 95 % nákladů.

Poradna: Hazardní hry jsou spojené s množstvím problémů, které závislost na hazardu přináší

Jak poznáme, že už jsme na cestě k závislosti? Jak takový sílící problém zjistíme u lidí v našem okolí a kam až může vést? I na vaše otázky odpoví adiktolog z organizace Modrý kříž. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

Poradna: Šenovská cvičitelka psů Adriana Slezáková říká, že každý pes je originál

Zaměříme se na letošní štěňata, na jejich stravu i výcvik. Poradíme, jak čtyřnohého kamaráda motivovat a jak najít vzájemné porozumění, aby se pejsek stal součástí a radostí vašeho života. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Artur Kubica.

Poradna: Jóga pro seniory. Cvičte na židli či rovnou v posteli

Tématem je pohyb. A to takový, kterého se rozhodně nemusí bát ani lidé v pokročilém věku. Dalibor Kališ, předseda organizace Senioři FM, který mj. cvičí jógu a tomuto nenásilnému pohybu učí i ostatní, vysvětlí, jak cvičit na židli či rovnou v posteli.

Poradna: Cyklistika prožívá renesanci. Stejně tak přibývá i kolizí, které cyklisté způsobují

Cyklistika prožívá renesanci. V období covidu to byl pro mnohé jediný způsob, jak sportovat a vyrazit si do přírody. Nárůst kol je znát i na silnicích a cyklosteckách a stejně tak přibývá i kolizí, které cyklisté způsobují.

Poradna: Jaro v lese. Jak se v přírodě chovat a nebýt větší škodnou než divoká zvěř

Ivan Hoch, předseda myslivců z Václavovic na Ostravsku, poradí, jak na jaře chovat v lese, co dělat, když najdete opuštěné mládě a kdy jsou návštěvníci lesa větší škodnou než sama divoká zvěř.

Poradna: Dovolená v zahraničí. Na co si dát při nákupu pozor

Plánujete v této době svou letní dovolenou v zahraničí? A těšíte se třeba na dny strávené někde u moře? Pak si určitě poslechněte naši Poradnu.

Poradna: Násilí v rodinách. Poradíme, jak takové případy řešit

Násilí v rodinách je velmi citlivá věc. Zvláště, když se dotýká těch nejmenších, tedy dětí. Jak se takové případy řeší, co všechno může pomoci a co mohu udělat já, jsem-li svědkem něčeho takového? To vše probereme s Veronikou Gawlíkovou, vedoucí Rodinné poradny při Centru sociálních služeb v Ostravě.

Poradna: Daň z příjmů fyzických osob. Lhůta pro podání přiznání pomalu končí

Se specialisty z Finančního úřadu Moravskoslezského kraje probereme daně z příjmů fyzických osob. Pomalu totiž končí lhůta pro podání daňového přiznání. Kdo všechno tuto povinnost má? Jak je tomu s vracením přeplatků a na jaké problémy s placením daní teď mohou narazit třeba klienti Sberbank?

Poradna: Jaro na zahradě

Ostravský zahradník Kristián Korner poradí, jak se na jaře na zahrádce postarat o budoucnost zdravých a krásných květin a keřů.

Poradna: Humanitární sbírka pro Ukrajinu. Jak pomoct?

Markéta Soukupová stojí v čele charitativních obchůdků Moment, ve kterých teď probíhá sbírka materiální pomoci pro Ukrajinu. Které věci by uvítali a kam je můžete nosit? Dozvíte se v záznamu pořadu Poradna.

Poradna: Bylinky, které užívali naši předkové, mohou i dnes pomoci podpořit naše zdraví

Léčivé účinky bylinek. Po jakých bylinkách bychom měli sáhnout na přelomu jara a zimy, jsme si povídali s ostravskou bylinkářkou Ludmilou Pavlíkovou.

Poradna: Příspěvky na bydlení v souvislosti s krachem energetických společností

Gabriely Petříkové a Marka Maleňáka z Úřadu práce v Ostravě se budeme ptát na příspěvky na bydlení, a to v souvislosti s krachem energetických společností, kdy se spouta lidí dostala do finančních potíží.

Poradna: Příspěvky na bydlení v souvislosti s krachem energetických společností

Gabriely Petříkové a Marka Maleňáka z Úřadu práce v Ostravě se budeme ptát na příspěvky na bydlení, a to v souvislosti s krachem energetických společností, kdy se spouta lidí dostala do finančních potíží.

Poradna: Jak se starat o včely a získat od nich med a propolis

Včelař Jan Rajsigel zastává názor, že včely jsou nejužitečnějším hmyzem na světě. Přiblíží výhody i nevýhody včelaření, poradí také, jak se stát včelařem. Vysvětlí také, jak se stát majitelem čerstvého zdraví prospěšného medu a propolisu od vlastních včel.

Poradna: Jak se starat o včely a získat od nich med a propolis

Včelař Jan Rajsigel zastává názor, že včely jsou nejužitečnějším hmyzem na světě. Přiblíží výhody i nevýhody včelaření, poradí také, jak se stát včelařem. Vysvětlí také, jak se stát majitelem čerstvého zdraví prospěšného medu a propolisu od vlastních včel.

Poradna: Nový projekt policie má pomoci ochránit seniory před podvodníky

Policejní preventista Petr Směták představí nový projekt, který má pomoci ochránit seniory před podvodníky skrývající se za legendou takzvaných falešných vnuků. Jejich metody jsou totiž stále sofistikovanější a mnozí lidé už tak přišli o celoživotní úspory.

Poradna: Otužování se stalo fenoménem dnešní doby. Jaké jsou výhody a jaká naopak rizika?

Jeho příznivci tvrdí, že ať už vsadíte na studenou sprchu, bosou procházku ve sněhu či rovnou se ponoříte do ledové vody, vše může prospět vašemu fyzickému i psychickému zdraví.

Poradna: Podmínky, za jakých lze vrátit prodejci zakoupené zboží

Dostali jste k Vánocům dvakrát stejný dárek? Anebo takový, který se vám nehodí, je vám malý nebo nesplňuje vaši představu? Nabízí se možnost vrátit ho prodejci.

Poradna: Aby kuchyňské náčiní ze dřeva nepopraskalo. Jak na to, ví Štefan Kanaloš

Štefan Kanaloš je ostravský řezbář a výrobce vařeček a dlabaných mís za pomocí klasických technik a nástrojů našich předků. Zkušený řemeslník poradí, z jakého dřeva dělat dlabané mísy, náčiní do kuchyně a hlavně jak docílit, aby výrobky ze dřeva nepraskaly a vydržely spoustu let.

Poradna: Hygienička poradí, jak se v domácnosti vypořádat se štěnicemi nebo šváby

Obvykle mají tři páry nohou a tykadla, někteří umějí i létat a tvoří více než polovinu všech známých žijících organismů. Obecně je nazýváme hmyzem. Může být užitečný, ale taky může život človělka velmi ztížit.

Poradna: Poradna: Nejčastější chyby řidičů při sepisování protokolu o nehodě

Dopravní nehoda je určitě stresová situace. Jde v ní o škody na zdraví i na majetku a mnohé z nich ani nemusejí být hned zjevné.

Poradna: Poradna: Nejčastější chyby řidičů při sepisování protokolu o nehodě

Dopravní nehoda je určitě stresová situace. Jde v ní o škody na zdraví i na majetku a mnohé z nich ani nemusejí být hned zjevné.

Poradna: Inspirace, jak vyladit a obměnit vánoční menu

Už za deset dní usedneme za svátečně prostřený štědrovečerní stůl. Určitě každý z nás má recepty, na které rok co rok spoléhá. Pokud hledáte inspiraci, jak vyladit či obměnit své vánoční menu, poslechněte si rady ostravského šéfkuchaře a pedagoga Jana Kostky.

Poradna: Každý pes je originál, tvrdí cvičitelka Adriana Slezáková

Šenovská cvičitelka psů poradí, jak zvíře motivovat, jak najít vzájemné porozumění a především radost z partnerství se čtyřnohým kamarádem. 

Poradna: Závislosti. Jak z bludného kruhu ven a ještě lépe jak se do něj vůbec nedostat

Nezisková organizace Modrý kříž už téměř 20 let pomáhá lidem se závislostí – na alkoholu i dalších návykových látkách či na hazardních hrách. Jak z bludného kruhu ven a ještě lépe jak do něj vůbec nespadnout, radí terapeut Matouš Bilík.

Poradna: Naučit se cizímu jazyku jde v každém věku, říká Andrea Kadrmas z jazykové agentury

Myslíte, že věk je vaší největší překážkou v učení cizích jazyků? Existuje několik hypotéz, podle kterých hraje velkou roli náš věk při osvojování jazyka mateřského, ale ne cizího!

Poradna: Poradna: Jak správně připravit zahradu na zimu

Ostravský zahradník Kristián Korner poradí, co se zahradou v zimě, jak se připravit na tuhé mrazy a které rostliny, keře a stromy  jsou na změnu počasí nejchoulostivější.

Poradna: Jak se nestát obětí loupeže, podvodu nebo krádeže

S policejním preventistou Miroslavem Kolátkem probereme případy majetkové trestné činností, jejichž obětí se lidé stávají nejčastěji. Řeč bude o krádežích, podvodech i o tom, jak se třeba nestát obětí loupeže. Připojíme i radu, jak se v takových situacích zachovat.

Poradna: Co může bytové družstvo zajistit pro své členy a jaké jsou naopak jejich povinnosti

Bydlení v družstevním bytě. Téma pro Radovana Peterku ze Svazu českých a moravských bytových družstev a právníka Lukáše Kavana. Co všechno může bytové družstvo zajistit pro své členy a jaké jsou naopak jejich povinnosti?

Poradna: Méně známá zákoutí Poodří jako tipy na výlety

Dáme vám tipy na výlety v Moravskoslezském kraji. Dlouholetý člen KČT Břetislav Boháč nás zavede do Poodří  a odkrývat budeme především méně známá zákoutí regionu.

Poradna: Viditelnost chodců a cyklistů. Co všechno máme udělat, abychom byli vidět

Podzim je obdobím, kdy se dříve stmívá a později rozednívá a bezpečnost těch, kteří jsou na silnicích hůře viditelní, je tak v ohrožení.

Poradna: Co všechno bychom na podzim měli na zahradě udělat? Poradí zahradník Kristian Korner

Léto se překulilo do své poslední třetiny a svědomitý zahrádkář už myslí na podzimní práce. Co všechno bychom na podzim měli na zahradě udělat?

Poradna: Po kom to dítě jenom je? Mohl by vám poradit genealog

Genealog Tomáš Kempný poradí, jak zjistit, po kom zdědily povahu vaše děti nebo vnoučata. Uslyšíte také, jak sestavit nebo získat rodokmen své rodiny.

Poradna: Stalking. Jeho obětí se může stát kdokoli, bez ohledu na věk, pohlaví či postavení

Nebezpečné pronásledování alias stalking. Oběťmi jsou muži i ženy, teenageři, mladí i senioři. Stalking je také druhým nejčastějším důvodem volání na Linku pomoci obětem, kterou provozuje Bílý kruh bezpečí.