Poradna

Odborníci vám poradí, jak v konkrétních situacích postupovat.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Poradna: Méně známá zákoutí Poodří jako tipy na výlety

Dáme vám tipy na výlety v Moravskoslezském kraji. Dlouholetý člen KČT Břetislav Boháč nás zavede do Poodří  a odkrývat budeme především méně známá zákoutí regionu.

Poradna: Viditelnost chodců a cyklistů. Co všechno máme udělat, abychom byli vidět

Podzim je obdobím, kdy se dříve stmívá a později rozednívá a bezpečnost těch, kteří jsou na silnicích hůře viditelní, je tak v ohrožení.

Poradna: Co všechno bychom na podzim měli na zahradě udělat? Poradí zahradník Kristian Korner

Léto se překulilo do své poslední třetiny a svědomitý zahrádkář už myslí na podzimní práce. Co všechno bychom na podzim měli na zahradě udělat?

Poradna: Po kom to dítě jenom je? Mohl by vám poradit genealog

Genealog Tomáš Kempný poradí, jak zjistit, po kom zdědily povahu vaše děti nebo vnoučata. Uslyšíte také, jak sestavit nebo získat rodokmen své rodiny.

Poradna: Stalking. Jeho obětí se může stát kdokoli, bez ohledu na věk, pohlaví či postavení

Nebezpečné pronásledování alias stalking. Oběťmi jsou muži i ženy, teenageři, mladí i senioři. Stalking je také druhým nejčastějším důvodem volání na Linku pomoci obětem, kterou provozuje Bílý kruh bezpečí.

Poradna: Nejčastější nešvary českých řidičů a jak jim čelit

Čeští řidiči nejsou žádní svatouškové. Mnozí za volantem telefonují, jedí, pijí a některé dopravní situace vyprovokují motoristy k agresivnímu chování. Je to nebezpečné.

Poradna: Poradna: Zabezpečení domu či bytu před zloději v době dovolených

Doba dovolených je tady  a není na škodu připomenout si základní pravidla, jak zabezpečit dům či byt před zloději. A jak tím ochránit svoji domácnost v době nepřítomnosti. Poradí policejní preventistka Martina Jablońská.

Poradna: Co všechno se dá ugrilovat z dostupných surovin, uslyšíte v naší Poradně

Ať je venku teplo nebo zima, léto je v plném proudu a to je čas, kdy rádi posedáváme venku a grilujeme. Grilování ale zdaleka není jen plátek krkovičky či špekáček nad žhavými uhlíky.

Poradna: Řešení úzkostných stavů vám mohou pomoci najít i v lékárně

Měsíce, které museli mnozí kvůli riziku nákazy strávit v izolaci, si vybírají svou daň. U mnohých lidí se začaly projevovat úzkostné stavy. Kde najít první pomoc? V případě lehčích stavů třeba i u lékárníka.

Poradna: Chtěli byste do penze dříve? Poradíme, co pro to udělat

Blížíte se k důchodovému věku, ale plánujete, že byste do penze odešli dříve? V tom případě vás určitě bude zajímat, jaká pravidla platí pro takzvaný předčasný důchod anebo předdůchod. Detaily nám prozradí Michal Ztratil, ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení v Ostravě.

Poradna: Tisíce podob domácího násilí. Kdo se může stát jeho obětí? Kdokoli. Dítě, žena i muž

Domácí násilí je vážný problém, zvláště proto, že je ukryt uprostřed rodin. Jedna věc je ale pozitivní. Domácí násilí už umíme pojmenovat, ukázat na něj a jeho obětem pomoci.

Poradna: Poradna: Kam na výlet? Máme pro vás spoustu tipů na jednom místě

Pandemie covidu změnila lidem způsoby trávení volného času. Častěji vyrážíme do přírody, když jiných možností je poskrovnu.

Poradna: Dostat se do exekuce je velmi snadné a ani o tom nemusíte vědět

Exekuce. V tuzemsku jdou jejich každoroční statistiky do řádů milionů případů a stále jich přibývá. Jste v podobné situaci nebo vám hrozí? Poslechněte si rady našeho hosta.

Poradna: Nebezpečí v kyberprostoru. Poradíme vám, jak ochránit svá data

Expert na informační technologie Adam Koudela upozorní na nebezpečí číhající v kyberprostoru. Kriminalita se totiž stále častěji přesouvá z reálného světa do online prostředí.

Poradna: Jarní detox. S Janou Kaletovou o bylinách a rostlinách, které podpoří naši imunitu

Teď už skutečně můžeme s čistým svědomím říci, že jaro je za dveřmi. Už brzy se příroda zazelená a nabídne nám byliny a další rostliny, které podpoří naši imunitu a vlijí po dlouhé zimě energii do žil. Není tedy náhodou, že naším hostem je odbornice na byliny paní Jana Kaletová.

Poradna: Jak ze štěněte i v této omezující době vychovat zdravého a disciplinovaného psa?

Stejně jako vázne v této době plné protikoronavirových opatření vzdělávání dětí, tak i mladí psi v těchto časech na výchově velmi ztrácejí. A taky trpí sociální izolací.

Prodej „bezplatných“ lázeňských pobytů po telefonu

Letošní netradiční letní sezóna odradila mnoho lidí od dovolené u moře. O to se většímu zájmu těšila například naše lázeňská města.

Největší rizika domácích spotřebičů a další zdroje požárů domácností

Každá česká domácnost se dnes může chlubit celou řadou spotřebičů. Mohou stejně dobře sloužit, jako i škodit. To v případě, že se o ně správně nestaráme. Jaká jsou jejich největší rizika? A jak jim předcházet?

Jak se před klíšťaty účinně chránit? Radí epidemiolog Petr Kopřivík

Klíšťatům se v posledních letech daří. Jsou přemnožená a řada z nich je infikovaná. Epidemiologové varují a nabádají k prevenci a ochraně.

Zákonné změny pro bytová družstva a společenství vlastníků

Tématem pravidelné Poradny je novela občanského zákoníku, která vstoupila v platnost 1. července. Přináší taky podstatné změny v bytovém spoluvlastnictví. Zasahuje tedy do života členů společenství vlastníků i bytových družstev.

Jak zahradu uklidit a uložit ji k zimnímu spánku?

Každý správný zahrádkář již myslí na podzimní práce, které je třeba na zahradě vykonat, abychom se z ní radovali i příští rok.

Jak řešit autonehodu z pohledu viníka, poradí právník Tomáš Smolík

Právník Tomáš Smolík, ředitel úseku likvidace škod v pojišťovně právní ochrany D.A.S. v rozhlasovém vysílání radil, jak řešit autonehodu z pohledu viníka.

I rostliny potřebují vápník, připomíná zahrádkář. Úroda bude kvalitnější

Letní zahrádkářská sezóna pomalu vrcholí, řeč je proto o sklizni ovoce a zeleniny, o chorobách, škůdcích a přihnojování rostlin a také o tom, co ještě můžeme zasít pro podzimní sklizeň.

Družstevní byty

Hosty jsou Radovan Peterka a Lukáš Kavan ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Řeč bude o domovních řádech, o rekonstrukcích bytů i likvidaci různých škůdců. 

Praktické rady ke grilování

Tentokrát bude řeč o grilování. Je to totiž jeden z neoblibenějších způsobů, jak trávit s přáteli nebo rodinou letní večer. Možná i vy přivítáte pár dobrých rad od odborníků na gastronomii – Pavla Voborníka a Jana Kostky.

Pobyt v nemocnici bez stresu. Jak na to, poradí ústavní hygienik Radek Mikšík

Jak strávit čas hospitalizace co nejpohodlněji a bez zbytečných stresů? A jak se chovat jako návštěva, která za pacientem přichází?

Ojeté automobily přijdou levněji, ale mají i svá rizika. Znáte je?

Víte, jak omezit pravděpodobnost, že vás prodejce vezme na hůl? Pokud jste nezkušení, určitě byste se měli poradit s odborníkem.

Předmanželská smlouva neřeší jen váš majetek. Ochránit může i vašeho partnera

Předmanželská smlouva. Co všechno může obsahovat a co by v ní určitě nemělo chybět? Poradí  Mgr. Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf.

Kvalita vody ve studnách, testování i rizika, se kterými je třeba počítat

Máte vlastní studnu? V tom případě si nenechejte ujít naši rozhlasovou Poradnu. Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě v ní mluvil o kvalitě vody ve studnách, o jejím testování i o rizicích, se kterými je třeba u neprověřených vodních zdrojů počítat.

Přišli jste o řidičák? Jak ho dostat zpátky, poradí právník Tomáš Krásný

S právníkem Tomášem Krásným se zaměříme na řidiče, kteří z jakéhokoli důvodu přišli o řidičské oprávnění. Dozvíte se mj., jak postupovat, abyste tento důležitý dokument získali zpět.

Co všechno obnáší jarní údržba auta? Radí Jindřich Krejčí

Zima už nám zřejmě konečně dala sbohem a velká část řidičů se chystá přezouvat na letní pneumatiky. To ale coby jarní údržba auta určitě nestačí.

Může být vzduchotechnika v místnostech přenašečem virů? Ptali jsme se ředitele Zdravotního ústavu

Každý prostor, ve kterém se zdržují lidé, musí totiž být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Realita je ale občas jiná.

Nepodceňujte členské schůze bytových družstev, vzkazuje Radovan Peterka ze svazu družstev

Bydlíte v družstevním bytě? A jste členem bytového družstva? Pak byste měli dobře znát svá práva a povinnosti, které vám z tohoto členství vyplývají. Tyto znalosti se vám totiž mohou hodit nejen při běžném užívání vašeho bytu, ale také při převodu členských práv, tedy při prodeji nebo koupi.

Zahrada před jarem

Únor je sice ještě zimním měsícem, ale navzdory tomu se zahrada začíná pomalu probouzet ze spánku. Co nás tedy na ní čeká? Co bychom už měli zkontrolovat? A je už čas na výsev? Je vhodné ořezávat ovocné stromy?

Nežádoucí hmyz

Máte doma nějaký nežádoucí hmyz? Poradíme vám, jak se ho zbavit. Jsou to totiž právě členové hmyzí říše, kteří se v našich domovech nejčastěji zabydlují, obtěžují nás a taky škodí našemu zdraví. Jsou to například štěnice, moli, roztoči, švábi, blechy a mnozí další. Boj proti některým z nich nebývá jednoduchý. Existuje nějaká účinná prevence? A jak se jich zbavit, nejlépe hned napoprvé a napořád? 

Náhrada škody

Děti a domácí mazlíčci jsou zdrojem štěstí, radosti a lásky. Ne vždy jsou ale s jejich chováním spojeny jen hezké chvíle. Občas se totiž může stát, že někomu způsobí škodu, což může být ve výsledku velmi drahé.

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Možná i u vás nastaly změny, které výpočet daně ovlivňují a kvůli nimž je třeba nově vyplnit státem požadované formuláře. O jaké případy jde?

Správné stravování dětí

Poruchy příjmu potravy se objevují už u kojenců a batolat. Ve Vítkovické nemocnici proto nedávno vznikla unikátní edukační poradna, na kterou se mohou rodiče dětí se stravovacími problémy obracet. Hostem Poradny je vrchní sestra tamního dětského oddělení Bohumila Lokajová.

Povinnosti v manželství

O právech a povinnostech manželů hovoří advokátní koncipient Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf. Moderuje Ivana Šuláková, která se mj. ptala i na závazky, které by vůči sobě a taky svým dětem měly plnit sezdané páry. O některých z nich nemá většina z nás ani povědomí.

Kvalita ovzduší v interiérech

Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě mluví o kvalitě ovzduší v interiérech. Úroveň znečištění vzduchu v interiérech je totiž pro zdraví a pohodu klíčová.

Silvestrovské oslavy a zvířata

Užíváte si rádi bujarého silvestrovského veselí? Pak byste měli vědět, že váš pes, kočka, ale i další domácí zvířata, vnímají takovou zábavu určitě jinak. Není náhodou, že se řada z nich na konci roku zaběhne. Co udělat pro to, aby bez úhony přežili do nového roku? Poradí Marcela Blahutová z ostravského psího útulku.

Jak nepřibrat na Vánoce

Jak mlsat na Vánoce zdravě, nepřibrat a nezničit si zažívací systém? Ivana Šuláková se zeptá Anny Vondrákové, nutriční specialistky z Nemocnice Nový Jičín.

Náhrada materiální újmy

Se Zuzanou Zádrapovou z Nadačního fondu Paragraf probereme majetkové újmy a jejich náhrady. Dozvíte se například, že majetkovou újmou se nerozumí jen výše škody, o kterou se hodnota vašeho majetku snížila, ale zahrnuje se do ní například i ušlý zisk.

Jak na předvánoční úklid

Radka Mikšíka, ústavního hygienika Vítkovické nemocnice, se zeptáme, jak používat přípravky na ničení bakterií či plísní, při jakých teplotách prát a co k tomu používat a jak tradiční předvánoční úklid zvládnout bez zbytečných škod, nákladů i nervů.

Kompenzace za újmy na zdraví

Tématem jsou kompenzace za újmu způsobenou dopravní nehodou, pracovním úrazem nebo z jiné příčiny. Jak takové odškodnění zdravotních následků řešit?

Poradna: Zahrádkáři, péče o půdu

Základem úspěšného pěstitelství je péče o půdu. Jedna z věcí, bez které se kvalitní půda neobejde, je pravidelné dodávání živin, nejlépe přírodního původu.

Poradna: Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se v posledních letech výrazně zlepšila. Navzdory tomu patří toto téma k aktuálním problémům životního prostředí. Stále totiž máme v regionu dost zdrojů znečištění. Průmysl, lokální topeniště, dopravu. Hostem ve studiu je Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. 

Poradna: Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se v posledních letech výrazně zlepšila. Navzdory tomu patří toto téma k aktuálním problémům životního prostředí. Stále totiž máme v regionu dost zdrojů znečištění. Průmysl, lokální topeniště, dopravu. Hostem ve studiu je Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. 

Poradna: Zabezpečení chat

Policejní komisař Richard Palát poradí, jak zapezpečit vaši chatu či chalupu před zloději. Zima je totiž z pohledu policejních statistik dlouhodobě rizikovým obdobím.

Poradna: Zazimování bazénů

Radit bude František Bílek, specialista na stavbu a údržbu bazénů. Je totiž nejvyšší čas bazén připravit na zimu a náš host poradí, jak přípravu správně načasovat, jak bazén vyčistit i nakolik snížit hladinu vody.

Poradna: Náhrada újmy

Stala se vám škoda na majetku, zdraví, či v jiné oblasti vinou někoho jiného? Pak vás možná bude zajímat, že se můžete domáhat náhrady. Jaká jsou vaše práva a kdo vám je pomůže vymoci? Radí Zuzana Zádrapová, advokátní koncipient z Nadačního fondu Paragraf.

Poradna: Zahrada na podzim, zahrada v říjnu

Říjen je prvním skutečně podzimním měsícem a když se vydaří, je radost v té době pečovat o zahradu. Co všechno musíme v této době stihnout na zahradě udělat? Poradí odbornice ze Střední zahradnické školy v Ostravě Pavla Davidová.

Poradna: Anestezie

Anesteziolog Vojtěch Vodička z Fakultní nemocnice v Ostravě radí, která vyšetření je třeba ještě před hospitalizací podstoupit a s čím vším je třeba při samotném zákroku a pobytu v nemocnici počítat.

Poradna: Klíšťata a nemoci, které přenášejí

Víte, jak se před klíšťaty účinně ochránit? A jak postupovat, když se přece jen přisají na vaši kůži? Radí a na dotazy odpovídá epidemiolog Petr Kopřivík, moderuje Ivana Šuláková.

Poradna: Podzim na zahradě

Všechno má svá pravidla a abychom se mohli příští rok těšit z pěkné a užitečné zahrady, měli bychom dát rostlinám co potřebují. Radí floristka Kateřina Štefková.

Poradna: Nekalé obchodní praktiky

Na dotazy odpovídá Marcela Reichelová ze Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje, moderuje Eva Panošová.

Poradna: Pěstování mečíků. Při dodržení jistých zásad vás úspěch nemine

Jaké zásady to jsou? A čím bychom měli začít právě teď na konci léta? Radí pěstitel a šlechtitel Josef Chlebiš, moderuje Ivana Šuláková.

Poradna: Ztráta řidičského průkazu kvůli přestupkům

Jak si pohlídat, aby se to nestalo? A jak řidičské oprávnění po uplynutí trestu získat zpět? O tom je Poradna s advokátem Tomášem Krásným. Moderuje Eva Panošová.

Poradna: Správné skladování potravin

Jste si ale opravdu jisti tím, že právě ten váš způsob skladování poživatin je správný a nemůže vaše zásoby znehodnotit nebo vám dokonce přivodit zdravotní potíže? Nechejte si poradit.

Poradna: Zvířata v létě. Pitný režim a pohoda ve stínu. Jak na to?

Horkým letním dnům by měli přizpůsobit svůj denní režim nejen lidé, ale dostatek tekutin a pohody ve stínu bychom měli dopřát i našim domácím mazlíčkům. Radí zvěrolékař Jan Nytra.

Poradna: Sucho na zahradě. Co pěstovat a jak, radí specialista Zdeněk Seidl

Sucho posledních let je znát na stromech, keřích, plodinách i trávnících. Odborníci varují, že by se měli zahrádkáři vážně zamyslet nad tím, jak se s pokračujícím suchem vyrovnají v příštích letech. Mluví o zavlažovacích systémech, po potřebě jímat vodu i začít sadit jiný typ rostlin. Specialistu na zahradničení, pana Zdeňka Seidla k mikrofonu pozvala Ivana Šuláková.

Poradna: Kvalita pitné vody z kohoutku, případně ze studny

Kohoutková voda bývá někdy kvalitnější, než voda balená. Záleží ovšem na zdroji. O trendech, o hygienických normách, ale také o filtrech, které zbavují vodu škodlivin, mluví inženýrka Vladimíra Němcová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Pořadem provází Ivana Šuláková.

Poradna: Koupání v přírodě nebo na koupališti?

Oba typy letního koupání mají svá zdravotní rizika. O nich více řekne Radim Mudra, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Ostravě. Moderuje Ivana Šuláková.

Poradna: Azbest. Výborný stavební materiál, ale zdravotně závadný

Proto jsme se azbestu a riziku jeho použití v obytných budovách, věnovali i v Poradně. Jejím hostem byl Eduard Ježo, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě. Moderuje Eva Panošová.

Poradna: Zabezpečení bytu či domu před zloději

Policejní komisařka Daniela Vlčková poradí, jak zapezpečit byt či dům před zloději. Léto je totiž z pohledu policejních statistik dlouhodobě rizikovým obdobím.

Poradna: Změny podmínek zájezdu

Právnička Sdružení obrany spotřebitelů Renata Horáková poradí, co máte dělat, pokud vám cestovní kancelář sdělí, že je nucena změnit podmínky zájezdu. Moderuje Eva Panošová.

Poradna: Dědictví a uspořádání majetku seniorů

Jste v seniorském věku a chcete uspořádat váš majetek pro příští roky? Máte zato, že si některý s vašich příbuzných zaslouží větší část dědictví, než mu přísluší ze zákona? Nebo někomu chcete darovat váš majetek a zbavit ho tak povinností budoucího dědického řízení? Na všechny otázky odpoví advokátka Zuzana Zádrapová, moderuje Ivana Šuláková.

Poradna: Sousedské vztahy

Třeba takový pozorný soused může být výhodou, ale když začne zasahovat do vašich práv, je třeba se ohradit. Jak, to nám poradí právníčka Šárka Bendová.

Poradna: Domácí násilí páchané na seniorech

Policejní komisařka Soňa Štětínská a advokátka Michaela Tarjanová vysvětlí, jak vypadá policejní vyšetřování domácího násilí v praxi i kam všude se oběti mohou obrátit o pomoc.

Poradna: Máte na zahradě bazén? V tom případě je nejvyšší čas připravit ho na sezónu

Jak docílit, aby v něm byla vždy čistá a nezávadná voda? A co vlastně obnáší celoroční údržba bazénu? Řekne vám to odborník v tomto oboru František Bílek.

Poradna: Pobyty na léto

Kam s dětmi či vnoučaty o letních prázdninách. Poradíme, z jaké nabídky vybírat, jak lze poznat kvalitní aktivity, co od nich můžete očekávat i co má u dětí největší ohlas.