Poradna

Odborníci vám poradí, jak v konkrétních situacích postupovat.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Poradna: Nebezpečí v kyberprostoru. Poradíme vám, jak ochránit svá data

Expert na informační technologie Adam Koudela upozorní na nebezpečí číhající v kyberprostoru. Kriminalita se totiž stále častěji přesouvá z reálného světa do online prostředí.

Poradna: Jarní detox. S Janou Kaletovou o bylinách a rostlinách, které podpoří naši imunitu

Teď už skutečně můžeme s čistým svědomím říci, že jaro je za dveřmi. Už brzy se příroda zazelená a nabídne nám byliny a další rostliny, které podpoří naši imunitu a vlijí po dlouhé zimě energii do žil. Není tedy náhodou, že naším hostem je odbornice na byliny paní Jana Kaletová.

Poradna: Jak ze štěněte i v této omezující době vychovat zdravého a disciplinovaného psa?

Stejně jako vázne v této době plné protikoronavirových opatření vzdělávání dětí, tak i mladí psi v těchto časech na výchově velmi ztrácejí. A taky trpí sociální izolací.

Prodej „bezplatných“ lázeňských pobytů po telefonu

Letošní netradiční letní sezóna odradila mnoho lidí od dovolené u moře. O to se většímu zájmu těšila například naše lázeňská města.

Největší rizika domácích spotřebičů a další zdroje požárů domácností

Každá česká domácnost se dnes může chlubit celou řadou spotřebičů. Mohou stejně dobře sloužit, jako i škodit. To v případě, že se o ně správně nestaráme. Jaká jsou jejich největší rizika? A jak jim předcházet?

Jak se před klíšťaty účinně chránit? Radí epidemiolog Petr Kopřivík

Klíšťatům se v posledních letech daří. Jsou přemnožená a řada z nich je infikovaná. Epidemiologové varují a nabádají k prevenci a ochraně.

Zákonné změny pro bytová družstva a společenství vlastníků

Tématem pravidelné Poradny je novela občanského zákoníku, která vstoupila v platnost 1. července. Přináší taky podstatné změny v bytovém spoluvlastnictví. Zasahuje tedy do života členů společenství vlastníků i bytových družstev.

Jak zahradu uklidit a uložit ji k zimnímu spánku?

Každý správný zahrádkář již myslí na podzimní práce, které je třeba na zahradě vykonat, abychom se z ní radovali i příští rok.

Jak řešit autonehodu z pohledu viníka, poradí právník Tomáš Smolík

Právník Tomáš Smolík, ředitel úseku likvidace škod v pojišťovně právní ochrany D.A.S. v rozhlasovém vysílání radil, jak řešit autonehodu z pohledu viníka.

I rostliny potřebují vápník, připomíná zahrádkář. Úroda bude kvalitnější

Letní zahrádkářská sezóna pomalu vrcholí, řeč je proto o sklizni ovoce a zeleniny, o chorobách, škůdcích a přihnojování rostlin a také o tom, co ještě můžeme zasít pro podzimní sklizeň.

Družstevní byty

Hosty jsou Radovan Peterka a Lukáš Kavan ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Řeč bude o domovních řádech, o rekonstrukcích bytů i likvidaci různých škůdců. 

Praktické rady ke grilování

Tentokrát bude řeč o grilování. Je to totiž jeden z neoblibenějších způsobů, jak trávit s přáteli nebo rodinou letní večer. Možná i vy přivítáte pár dobrých rad od odborníků na gastronomii – Pavla Voborníka a Jana Kostky.

Pobyt v nemocnici bez stresu. Jak na to, poradí ústavní hygienik Radek Mikšík

Jak strávit čas hospitalizace co nejpohodlněji a bez zbytečných stresů? A jak se chovat jako návštěva, která za pacientem přichází?

Ojeté automobily přijdou levněji, ale mají i svá rizika. Znáte je?

Víte, jak omezit pravděpodobnost, že vás prodejce vezme na hůl? Pokud jste nezkušení, určitě byste se měli poradit s odborníkem.

Předmanželská smlouva neřeší jen váš majetek. Ochránit může i vašeho partnera

Předmanželská smlouva. Co všechno může obsahovat a co by v ní určitě nemělo chybět? Poradí  Mgr. Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf.

Kvalita vody ve studnách, testování i rizika, se kterými je třeba počítat

Máte vlastní studnu? V tom případě si nenechejte ujít naši rozhlasovou Poradnu. Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě v ní mluvil o kvalitě vody ve studnách, o jejím testování i o rizicích, se kterými je třeba u neprověřených vodních zdrojů počítat.

Přišli jste o řidičák? Jak ho dostat zpátky, poradí právník Tomáš Krásný

S právníkem Tomášem Krásným se zaměříme na řidiče, kteří z jakéhokoli důvodu přišli o řidičské oprávnění. Dozvíte se mj., jak postupovat, abyste tento důležitý dokument získali zpět.

Co všechno obnáší jarní údržba auta? Radí Jindřich Krejčí

Zima už nám zřejmě konečně dala sbohem a velká část řidičů se chystá přezouvat na letní pneumatiky. To ale coby jarní údržba auta určitě nestačí.

Může být vzduchotechnika v místnostech přenašečem virů? Ptali jsme se ředitele Zdravotního ústavu

Každý prostor, ve kterém se zdržují lidé, musí totiž být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Realita je ale občas jiná.

Nepodceňujte členské schůze bytových družstev, vzkazuje Radovan Peterka ze svazu družstev

Bydlíte v družstevním bytě? A jste členem bytového družstva? Pak byste měli dobře znát svá práva a povinnosti, které vám z tohoto členství vyplývají. Tyto znalosti se vám totiž mohou hodit nejen při běžném užívání vašeho bytu, ale také při převodu členských práv, tedy při prodeji nebo koupi.

Zahrada před jarem

Únor je sice ještě zimním měsícem, ale navzdory tomu se zahrada začíná pomalu probouzet ze spánku. Co nás tedy na ní čeká? Co bychom už měli zkontrolovat? A je už čas na výsev? Je vhodné ořezávat ovocné stromy?

Nežádoucí hmyz

Máte doma nějaký nežádoucí hmyz? Poradíme vám, jak se ho zbavit. Jsou to totiž právě členové hmyzí říše, kteří se v našich domovech nejčastěji zabydlují, obtěžují nás a taky škodí našemu zdraví. Jsou to například štěnice, moli, roztoči, švábi, blechy a mnozí další. Boj proti některým z nich nebývá jednoduchý. Existuje nějaká účinná prevence? A jak se jich zbavit, nejlépe hned napoprvé a napořád? 

Náhrada škody

Děti a domácí mazlíčci jsou zdrojem štěstí, radosti a lásky. Ne vždy jsou ale s jejich chováním spojeny jen hezké chvíle. Občas se totiž může stát, že někomu způsobí škodu, což může být ve výsledku velmi drahé.

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Možná i u vás nastaly změny, které výpočet daně ovlivňují a kvůli nimž je třeba nově vyplnit státem požadované formuláře. O jaké případy jde?

Správné stravování dětí

Poruchy příjmu potravy se objevují už u kojenců a batolat. Ve Vítkovické nemocnici proto nedávno vznikla unikátní edukační poradna, na kterou se mohou rodiče dětí se stravovacími problémy obracet. Hostem Poradny je vrchní sestra tamního dětského oddělení Bohumila Lokajová.

Povinnosti v manželství

O právech a povinnostech manželů hovoří advokátní koncipient Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf. Moderuje Ivana Šuláková, která se mj. ptala i na závazky, které by vůči sobě a taky svým dětem měly plnit sezdané páry. O některých z nich nemá většina z nás ani povědomí.

Kvalita ovzduší v interiérech

Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě mluví o kvalitě ovzduší v interiérech. Úroveň znečištění vzduchu v interiérech je totiž pro zdraví a pohodu klíčová.

Silvestrovské oslavy a zvířata

Užíváte si rádi bujarého silvestrovského veselí? Pak byste měli vědět, že váš pes, kočka, ale i další domácí zvířata, vnímají takovou zábavu určitě jinak. Není náhodou, že se řada z nich na konci roku zaběhne. Co udělat pro to, aby bez úhony přežili do nového roku? Poradí Marcela Blahutová z ostravského psího útulku.

Jak nepřibrat na Vánoce

Jak mlsat na Vánoce zdravě, nepřibrat a nezničit si zažívací systém? Ivana Šuláková se zeptá Anny Vondrákové, nutriční specialistky z Nemocnice Nový Jičín.

Náhrada materiální újmy

Se Zuzanou Zádrapovou z Nadačního fondu Paragraf probereme majetkové újmy a jejich náhrady. Dozvíte se například, že majetkovou újmou se nerozumí jen výše škody, o kterou se hodnota vašeho majetku snížila, ale zahrnuje se do ní například i ušlý zisk.

Jak na předvánoční úklid

Radka Mikšíka, ústavního hygienika Vítkovické nemocnice, se zeptáme, jak používat přípravky na ničení bakterií či plísní, při jakých teplotách prát a co k tomu používat a jak tradiční předvánoční úklid zvládnout bez zbytečných škod, nákladů i nervů.

Kompenzace za újmy na zdraví

Tématem jsou kompenzace za újmu způsobenou dopravní nehodou, pracovním úrazem nebo z jiné příčiny. Jak takové odškodnění zdravotních následků řešit?