Přes čáru

Cesta z komfortní bubliny s lidmi, kteří se nebojí vyjít mimo vyznačené zóny.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Přes čáru: Budeme soudit válečné zločince kdekoli a čekají nás klimatické tribunály?

Sousloví „klimatická krize“ slýcháme čím dál častěji. Názory na to, kdo za ni může, se různí. Hosté magazínu Přes čáru se pokoušeli odpovědět aspoň na to, jak by případní viníci mohli být souzeni a kým. Pavel Šturma z Právnické fakulty UK a Radek Kubala z hnutí Limity jsme my! se ale zabývali i klasickými válečnými zločiny a tím, za jakých okolností je můžou projednávat národní soudy, a ne jen mezinárodní tribunály.

Přes čáru: Ne každá pomoc je stejně potřebná a efektivní. Jak nejlépe pomáhat lidem bez domova?

Možností, jak pomoct potřebným, je zvlášť před Vánoci spousta. Lidé ve velkém pomáhají i bezdomovcům, je ale každá pomoc efektivní? Co bychom měli darovat a co naopak ne? A lepší se v Česku přístup k těm nejchudším? V magazínu Přes čáru se o svoje zkušenosti podělili Lenka Vrbová z organizace Jako doma a Přemysl Kramerius z Armády spásy.

Přes čáru: „Ne všichni trans lidé chtějí operaci.“ Proč Česko vyžaduje sterilizace a změní se přístup státu?

Proč českým veřejným míněním tolik rezonuje debata o trans lidech? Proč stát podmiňuje změnu pohlaví sterilizací? V dalším díle magazínu Přes čáru se řeší, čím si prochází trans lidé v Česku. Viktor Heumann ze spolku Trans*parent a psycholog Jiří Procházka diskutovali také o novele, podle které by lidé při změně pohlaví nemuseli absolvovat chirurgický zákrok, i o tom, jaká je situace jinde v Evropě.

Přes čáru: Instagram ovlivnil práci nás všech. Je česká fotožurnalistika v krizi a vede z ní cesta ven?

„Přijde mi skvělé, že lidi fotí a investují svůj čas do něčeho kreativního, i když možná trošku samoúčelného,“ zamýšlí se fotograf Respektu Milan Jaroš nad tím, že dnes může být fotografem každý. V magazínu Přes čáru diskutoval s Petrem Mlchem z ČTK o tom, jestli má význam dělit fotografy na profesionály a amatéry, o sociálních sítích i kritice Czech Press Phota.

Přes čáru: Jak chtějí čeští ekoaktivisté bojovat s klimatickou krizí? Radikálně, ale bez násilí

Jak bojovat s klimatickou krizí? Jsou nejlepším způsobem stávky, lobbing u politiků, nelegální blokády nebo všechno dohromady? A dají se ekologické problémy vyřešit bez změny systému? Na to se snažili v magazínu Přes čáru odpovědět Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, Petr Doubravský ze studentského hnutí Fridays for Future a Martin Vrba z Extinction Rebellion.

Přes čáru: Komu by měla společnost vzdávat hold? Socha Koněva ukazuje, jak těžké je vypořádat se s dějinami

Kauza sochy maršála Koněva už přerostla hranice Prahy 6 a sociálních sítí a stala se de facto kauzou diplomatickou. Měla by se socha ponechat na svém místě, odstranit nebo zakrýt? Jakou roli vůbec hrají pomníky ve veřejném prostoru a podle čeho bychom je měli posuzovat? Nejen na tyto otázky se pokusili v magazínu Přes čáru odpovědět historik Čeněk Pýcha a publicista Petr Honzejk.

Přes čáru: Miliony mrtvých ptáků ročně. Co dělat, aby se ptactvu žilo ve městech lépe?

„Máme právo na zábavu, která způsobuje jiným smrt?“ ptá se v magazínu Přes čáru Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. Řeč byla nejen o ohňostrojích, které mají na svědomí životy mnoha opeřenců, ale i o dalších nebezpečích, která na ptáky ve městě číhají. Došlo i na nejrůznější mýty, které o ptactvu kolují, třeba že straky mohou za úbytek pěvců. O tom, jak zlepšit soužití lidí a ptáků, s Lukášem Viktorou debatovala Petra Fousová z pražského magistrátu.

Přes čáru: Demonstrace na Letné jako „tekutá naděje“? „Vzniká hnutí občanské výchovy,“ říká Pehe a Stöckelová

Pražská Letná se v neděli stala svědkem největší české demonstrace od listopadu 1989. Za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi z hnutí ANO přišlo demonstrovat zhruba čtvrt milionu lidí. Organizátoři odhadují, že je číslo ještě vyšší. Babiš s tvrzením, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice, nesouhlasí. „Myslím, že samotné demonstrace Babiše nesvrhnou,“ říká politolog Jiří Pehe. V pořadu Přes čáru s ním debatovala socioložka Tereza Stöckelová.

Přes čáru: Domácnosti a kanceláře jako nebezpečná zóna. Naše zdraví ohrožují toxiny v plastech i tuny azbestu

Toxické látky a těžké kovy ve věcech každodenní spotřeby, azbest ve zdech i kuchyních. Většina z nás tráví velkou část života v interiérech, přitom si málokdy uvědomujeme, jaká nebezpečí na nás v interiérech číhají. Kde se skrývá nejvíce toxických látek, jak se bránit azbestu a jaký typ rakoviny nás nejvíce ohrožuje? O tom v magazínu Přes čáru debatovaly onkoložka Michaela Fridrichová, Karolína Brabcová z Arniky a Zoja Guschlová z České asociace pro odstranění azbestu.

Přes čáru: Protipotratové hnutí sílí i v Česku. Může konzervativní lobby ohrozit autonomii žen?

Ve Spojených státech sílí protipotratové hnutí. Několik amerických států v posledních měsících zásadně omezilo přístup žen k legálním interrupcím. „Je to konzervativní odpověď na vlnu liberálních rozhodnutí soudů v osmdesátých letech. Tato rozhodnutí zařazuji do kontextu kulturních válek, které se v Americe vedou od sedmdesátých let,“ říká politoložka Zora Hesová z FF UK. V magazínu Přes čáru diskutovala se zástupkyní Hnutí pro život Zdeňkou Rybovou.

Přes čáru: Patří do školních knihoven četba se sexistickým obsahem?

Několik barcelonských škol vyřadí ze svých knihoven díla, která obsahují stereotypy a sexismus. Rozhodly se tak na základě jedné ze škol, která z 600 děl odstranila třetinu knih. „Škodlivý obsah“ posuzovala tamní edukační agentura pro volný čas. Píše o tom Guardian. Nakolik je doporučená a povinná četba na školách problematická? O tom v magazínu Přes čáru diskutovali literární teoretik Petr A. Bílek, psycholožka Irena Smetáčková a učitelka z Gymnázia Sokolov Lenka Chvalová.

Přes čáru: Zvládne Česko klimatické cíle do roku 2030?

V Česku znovu protestovali středoškoláci za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Vláda sice v březnu po jejich první stávce informovala sněmovnu o svém postoji, z jednání ale podle zástupců protestujících nevyplynulo nic konkrétního. Považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci. Jak na požadavky studentů reaguje česká vláda? O tom v magazínu Přes čáru debatovali zástupci dvou ministerstev, mluvčí Fridays for Future a zástupce Hnutí DUHA.

Přes čáru: Prokleté 20. století. Proč neumíme chránit moderní stavby? A nechceme po památkářích nemožné?

Významné památky meziválečné i poválečné architektury padají jedna po druhé k zemi nebo jsou necitlivě rekonstruovány. Selhává památková péče při ochraně moderních staveb? A jaké jsou vůbec reálné možnosti památkářů vzdorovat komerčním tlakům? Na to se v magazínu Přes čáru pokusili odpovědět památkář Matyáš Kracík a historik architektury Jakub Potůček.

Přes čáru: Šarlatán nebo bojovník za svobodu slova? Olomoucká univerzita čelí kritice za pozvání Petersona

„Jsme liberální univerzita a nesouhlasíme s umlčováním nekonformních hlasů.“ Takto Univerzita Palackého odůvodnila, proč se rozhodla pozvat na debatu kanadského profesora psychologie Jordana Petersona. Ten je známý jako kontroverzní konzervativní intelektuál, který má řadu stoupenců na poli radikální pravice. Vedení olomoucké univerzity svým krokem reagovalo na rozhodnutí Cambridge University, která Petersonovi kvůli nevoli části veřejnosti zrušila hostování na své půdě.

Přes čáru: Budoucnost metra v Praze? Možná spolupráce s developery a David Vávra jako „umělecký šéf“ trasy D

Pražané se v nejbližších letech snad dočkají nové linky metra. Město ji pravděpodobně bude stavět se soukromým investorem. Proč nechce Praha budovat podzemku sama a nebudou pak nové stanice vypadat spíš jako obchodní domy? O tom, jak by měla probíhat spolupráce města a developerů i o architektonické a výtvarné podobě nové linky, diskutovali v magazínu Přes čáru náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr a architekt Petr Kučera z iniciativy Metro D jinak a lépe.

Přes čáru: Ultrapravicová propaganda se schovala za memy. Přichází terorismus 2.0?

„S takovým typem teroristického útoku, jaký byl na Novém Zélandu, u nás média nemají zkušenost. Přetrvává tu pohled, že za útoky stojí propracovaná ideologie. My ale v realitě vidíme, že do toho vstupují další momenty, které nám unikají. A to je internet, to jsou memy. Když se u nás mluví o alt-right, tak se mluví o podpoře Donalda Trumpa. Nemluví se o tom, odkud alt-right vychází,“ říká expert na politický extremismus Jan Charvát.

Přes čáru: Skončil s Jacksonovými hříchy čas bohů? S problematickým odkazem hvězd si musí poradit každý sám

Dokument Leaving Neverland rozvířil v minulých týdnech diskuze v médiích i na sociálních sítích. Dva muži v něm obviňují Michaela Jacksona, že je během jejich dětství sexuálně zneužíval. Některé stanice přestaly jeho písně hrát, nepodíváte se už ani na díl Simpsonových, kde zpěvák vystupuje. Měly by být Jacksonovy písně vyřazeny z playlistů a lze oddělit osobnost tvůrce od jeho díla? O Jacksonově odkazu debatovali v magazínu Přes čáru publicisté Karel Veselý a Petr Vizina.

Přes čáru: Vlajka pro Tibet. Proč je pro Česko důležitá tibetská otázka?

„Minulá koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou usilovala o velmi vstřícné vztahy s Čínou. Chceme v Praze otočit kormidlo zpátky,“ vysvětluje radní hlavního města Hana Kordová Marvanová z hnutí STAN, proč na pražském magistrátu po letech zavlála tibetská vlajka. Proč se vztah s Tibetem v Česku přetavil i do vnitropolitických bojů? Poslechněte si magazín Přes čáru i se sinoložkou Olgou Lomovou a komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem.

Přes čáru: Praha začíná bojovat se smogem. Zlepší pražský vzduch MHD zdarma, nebo je to jen gesto?

„V Praze umírá předčasně každý rok kvůli špatnému ovzduší víc než 500 lidí,“ říká Petra Syrová z neziskové organizace Pražské matky. Pomůže městu městská hromadná doprava zdarma, nebo je potřeba ještě více omezovat automobily? A fungují informační a osvětové kampaně města? V pořadu Přes čáru o dlouhodobě špatném vzduchu debatoval s Petrou Syrovou náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr. Začít konat je třeba co nejdříve, shodli se oba.

Přes čáru: Měli bychom změnit jídelníček? Češi plýtvají potravinami a jedí hodně masa

Nikoli plastová brčka a obaly, ale vytápění, spotřeba elektřiny a pro někoho možná překvapivě i složení jídelníčku – to jsou hlavní hříchy průměrného Čecha směrem k životnímu prostředí. Vyplývá to ze studie Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kterou vědecký tým publikoval před několika dny. „Výrazný environmentální problém je u nás třeba spotřeba masa,“ říká spoluautor studie Jan Matuštík.

Přes čáru: Přes čáru: Mohou do policie pronikat extremisté? Větším nebezpečím je frustrace a vyhoření policistů

Německá policie se v poslední době potýkala s několika skandály, kdy byli její členové obviněni z podpory pravicového extremismu. Neděje se něco takového i v české policii? „Podezření, že mezi policisty pronikají neonacisté, se objevují už od 90. let. Nikdy se to ale nepodařilo dokázat,“ říká právnička Klára Kalibová. Veřejnost by se prý měla bát spíš frustrace řadových policistů.

Přes čáru: Palach přitahuje politické krkavce, kteří cítí možnost získat politické body, říkají historici

„Jan Palach nebyl antikomunista, kdyby jím byl, zanechal by po sobě nějaký jasný politický program,“ shodují se historici Jiří Suk a Jaroslav Pinkas. Oba považují Palacha za odvážného člověka, který spáchal výjimečný čin a obětoval se pro společnost. Proti čemu Jan Palach ale vlastně bojoval a jak moc je zneužíván v dnešním politickém boji?

Přes čáru: Proč Češi padají do dluhových pastí? „Máme malé mzdy, lidé si nevytvoří ani rezervu,“ říká advokát

„Největším mýtem je výrok, že si dlužník za svou exekuci nemůže. Když se ale někdo obouvá do soudních exekutorů, tak by si měl položit otázku, jak je možné, že o té exekuci někdo rozhodl,“ říká prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „To, že někdo neplatí, ještě neznamená, že ten závazek neplní naschvál. Mohla nastat taková životní situace, že člověk peníze nemá. To není jeho volba,“ namítá advokát Petr Němec, který se ve své praxi zabývá exekucemi.

Přes čáru: Přes čáru o slevách pro studenty a seniory ve vlacích. Nažene lidi snížení komfortu zpátky do aut?

„Jízdu vlakem využívám zhruba obden, především ten expresní segment. Musím ale bohužel říct, že komfort se po zavedení slev snížil,“ říká novinář webu Zdopravy.cz Jan Šindelář. Jeho slova potvrzuje i náměstek generálního ředitele Českých drah Michal Štěpán. „I když se nám podařilo přidat posilové vozy, tak jsou to vozy, které bohužel na našich železnicích jezdí 35 a někdy i více let.“ Oba hosté se utkali v magazínu Přes čáru. Ministerstvo dopravy se debaty odmítlo zúčastnit.

Přes čáru: Zdražme alkohol v Česku, vyzývá protidrogová koordinátorka. Nepomůže to, myslí si výrobci alkoholu

Nová národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová vyzývá k postupnému zvyšování cen alkoholu a omezení reklamy na alkohol. Její přístup je blízký také ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Protestují proti němu ale výrobci alkoholu, podle kterých zdražení pouze podpoří černý trh a výrobu nebezpečného pančovaného alkoholu.

Přes čáru: Informuje armáda na školách o válce objektivně? Odpůrci militarismu a vojáci se neshodnou

Armáda i různé ozbrojené skupiny se snaží oslovovat mladé lidi i u nás. Česká armáda má v plánu navyšovat své stavy a rekrutovat nové lidi, potřebuje si navíc zlepšit u mladých lidí image. Pořádá proto kurzy branné výchovy. Podle kritických hlasů ale nejsou objektivní, a naopak dětem dávají o válce špatný obrázek.

Přes čáru: Nepodkročitelná bodová hranice. Zavře se některým studentům cesta na maturitní obor?

V Česku se rozvířila debata o zavedení minimálního počtu bodů z testů na střední školy. Pro žáky, kteří by tuto hranici nepřekročili, by se tak zavřela cesta na maturitní obor. Jaké důsledky by mělo zavedení takzvaného cut-off score? O tom se v pořadu Přes čáru bavili analytik Štěpán Kment ze společnosti EDUin, Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy České republiky a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny (ODS).

Přes čáru: Uhlová a Šídlo: Být politicky nekorektní je často hulvátství, přehnaná korektnost ztěžuje porozumění

Boj proti „politické korektnosti“ zaměstnává jak různé politiky, tak všemožné autory článků na internetu. Je to ale skutečný problém, který by nás měl znepokojovat? A kde má korektní jazyk svoje hranice? Nad tím se zamýšleli hosté pořadu Přes čáru.

Přes čáru: Přes čáru: Sexismus v reklamách přiživují české lokální firmy. U nadnárodních společností postupně mizí

Anticenu Sexistické prasátečko letos pořadatelé udělí naposledy. Stejně jako dřív i na desátém ročníku upozorní na reklamy, kterými zejména české firmy přitahovaly pozornost klientů ke svým produktům lacinou formou. Podařilo se organizátorům ankety kultivovat veřejný prostor? A zajímá vůbec Čechy sexismus v reklamách? V pořadu Přes čáru o tom diskutovali mediální analytik Filip Rožánek, Kristýna Pešáková z Nesehnutí a Radka Bystřická ze Stínové rady pro reklamu.

Přes čáru: Přes čáru: Istanbulská úmluva vyvolává vášně nejen v kostelích. Četl ji ale vůbec někdo?

„Vaše rodiny budou rozehnány, bude k tomu stačit, když dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu,“ takto varoval české věřící jeden z nejvýše postavených českých katolických kněží Petr Piťha během svého kázání v katedrále sv. Víta. Dodal, že za nesouhlas budou lidé posíláni do vyhlazovacích táborů a budou jim odebírány děti.

Přes čáru: Přes čáru: Jak politici vyřeší touhu gayů a leseb uzavírat manželství?

„Kdyby se se mnou nedej bože něco stalo, tak vůbec netuším, jak bude o dceru postaráno,“ vyjmenovává jeden z praktických důvodů zavedení manželství i pro gaye a lesby Petra Doušová, která je v současné době na mateřské dovolené s tříměsíční Alexandrou. Petra se svou partnerkou čekají na možnost vstoupit do manželství. Jestli se ho dočkají, není zatím jisté. O jeho zavedení diskutovali v pořadu Přes čáru taky poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) a poslankyně Radka Maxová (ANO).

Přes čáru: Doplní zákazy příliš štíhlých modelek i zákaz těch obézních?

Ve Francii platí už rok zákon, podle kterého modelky musí dokazovat, že jejich index tělesné hmotnosti není příliš nízký a nezavdávají tak příčinu k obavám, že propagují nezdravý životní styl. Na obálkách módních časopisů se ale v dnešní době objevuje i opačný extrém. Obézní modelky.

Přes čáru: Přes čáru: Nemají co pít, kolabují horkem, umírají. Musíme dálkově převážet hospodářská zvířata?

Letos v létě vyjel kamion se skoro šedesáti kravami z Libereckého kraje do Turecka. Zastavil se ale na hranicích. Turecká strana odmítla skot přijmout. Zvířata několik dní trpěla ve stojícím návěsu vozidla, neměla dostatek vody a kolabovala. Daří se státu kontrolovat, jestli nedochází k masovému týrání zvířat? V magazínu Přes čáru o tom mluvili ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád a Romana Šonková z organizace Compassion in World Farming.

Přes čáru: Přes čáru: Plasty zahlcují světová moře. Proč v Česku nezálohujeme PET lahve?

Organizace Greenpeace upozorňuje na to, že do roku 2050 může být ve světových mořích víc plastu než ryb. Jen v Tichém oceánu pluje plastový ostrov větší než Německo, Španělsko a Francie dohromady. Odpad se dostává do těl ryb a ptáků, a tím do celého potravinového řetězce. Reaguje Česko dostatečně na ekologickou hrozbu? V pořadu Přes čáru odpovídá ředitel Odboru odpadů z Ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart a vedoucí programu Odpady v Hnutí DUHA Ivo Kropáček.

Přes čáru: Přes čáru: I sám porno průmysl bojuje proti „revenge porn“, říká autor erotického webu

Přísnější zákon proti „pornu z pomsty“ ve státě New York v USA znovu neprošel Senátem. Revenge porn je přitom v USA čím dál častější formou pomsty expartnerů. Zveřejněním nahých snímků svého ex mohou obětem způsobit velké škody a problémy v osobním i pracovním životě.

Přes čáru: Přes čáru: Tepelné ostrovy v každé hustší čtvrti. Bude v českých městech kvůli suchu nesnesitelně?

V některých oblastech Česka, obzvlášť na východě, přetrvává extrémní sucho. Nepříznivá situace je i na jižní Moravě. Zato ve městech se obyvatelé potýkají s tepelnými ostrovy – v blízkosti některých bloků zástavby je znatelně tepleji než v okolí. Jak se musí města změnit, aby v nich lidé v budoucnu mohli kvalitně žít? A bude se situace zhoršovat? Do pořadu Přes čáru přišli Václav Orcígr z organizace Arnika a Adam Vizina z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Přes čáru: Přes čáru se Šlerkou, Křečkem a Charvátem: Normalizuje se v české politice extremismus?

Členové hnutí Slušní lidé nedávno vtrhli na jeviště brněnského Divadla Husa na provázku. Protestovali proti inscenaci Naše násilí a vaše násilí, která je podle mnohých urážlivá. Při hře dupali, hvízdali, házeli na jeviště zmačkané vstupenky a bránili hercům v další produkci. Normalizuje se v Česku extremismus? A jak moc proniká do politiky? Do pořadu Přes čáru přišli politolog Jan Charvát, datový analytik Josef Šlerka a odborník na politickou komunikaci Jan Křeček.

Přes čáru: Přes čáru: Stane se Česko uhelnou elektrárnou Německa?

Německé plány snížit produkci skleníkových plynů do roku 2020 se ukazují jako nereálné. Navíc hrozí, že Němci sice nebudou vyrábět elektřinu z jádra, ale budou neekologicky vyrobenou elektřinu kupovat od svých sousedů včetně Česka. Selhávají velké ekologické vize v Evropě?

Přes čáru: Kdo bude investovat do zahraničního zpravodajství? Český zpravodaj na cestě vypadá jako batůžkář

Tuzemská soukromá média už od vysílání stálých zpravodajů do ciziny upustila a česká veřejnoprávní média jsou na samé hranici finančních možností. Dokáží za tohoto nastavení česká média přinášet autentické a kvalitní zprávy? Do pořadu Přes čáru přijal pozvání Michal Kubal z České televize, David Koubek z Českého rozhlasu, Marek Hudema z Info.cz a Karel Páral z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky z Univerzity Palackého.

Přes čáru: Přes čáru: Snaží se čínští komunisté zničit svobodnou diskusi na našich univerzitách?

Americké univerzity čelí dlouhodobě vlivu čínské propagandy, která se snaží ovlivňovat tamní akademické prostředí, tlumit kritiku čínské politiky a utvářet diskusi na amerických univerzitách pomocí organizací řízených Pekingem. Netýká se to ale jen USA. Podobné snahy se prý objevují také u nás.

Přes čáru: Končí na ubytovně lidé, kteří „neumí bydlet“? Diskuse o zákonu o sociálním bydlení začíná od nuly

Zatímco v Brně funguje úspěšný projekt sociálního bydlení, na celostátní rovině se řešení problémů lidí v bytové nouzi trochu zaseklo. Dokonce se znovu objevily ve hře státem certifikované ubytovny.

Přes čáru: Přes čáru: Praha potřebuje moderní architekturu. Pařížské mrakodrapy by ale metropoli neslušely

Počet obyvatel v Praze roste. Ze strategického plánu vyplývá, že v roce 2030 by jich v české metropoli mělo žít asi o sto tisíc víc než teď. Kde by se mohly stavět nové byty a měla by se metropole rozšiřovat do šířky nebo do výšky? Hosté magazínu Přes čáru se shodují, že nejlepším řešením je využití už existujících proluk a brownfieldů.

Přes čáru: Přes čáru: Škodí ve skutečnosti humanitární organizace?

Celosvětové humanitární organizace trápí sexuální skandály. Asi nejzávažnější se týká organizace Oxfam, která čelí obvinění, že její vedoucí pracovníci během mise na Haiti v roce 2010 si platili prostitutky z prostředků určených na pomoc lidem a pořádali orgie ve vile pronajaté za peníze od dárců. Podle některých názorů jde jen o špičku ledovce, která náhodou vykoukla, práce velkých humanitárních organizací podle nich může přinášet více problémů než užitku.

Přes čáru: Přes čáru: Zpřísnění zákonů o potratech by zhoršilo situaci žen. Stejně jako jejich liberalizace

„Dítě je naděje“, „Dítě je budoucnost“ nebo „Mít bráchu je cool“. Takové nápisy se v sobotu objevovaly v centru Prahy při Národním pochodu pro život a rodinu. Tisíce lidí protestovaly proti umělým potratům a žádaly podporu manželství a rodin s dětmi. Proč téma umělého přerušení těhotenství dál rozděluje společnost?

Přes čáru: Bojovali s Islámským státem. Proč teď Kurdové zůstali sami?

Kurdské přísloví praví: „Přáteli Kurdů jsou pouze hory.“ Zdá se, že to platí i dnes, kdy na syrské Kurdy, kteří pomáhali porazit Islámský stát, útočí turecká armáda spolu se syrskými rebely, zřejmě z různých islamistických skupin.

Přes čáru: Přes čáru: Dieslové motory nás zabíjí. Kdo odnese jejich zákaz?

Auta na naftu mají devastující vliv na kvalitu vzduchu ve městech, proto velká města po celém světě začínají uplatňovat zákazy vjezdu osobních aut s dieslovými motory. Přelomové rozhodnutí padlo nedávno v Německu. Spolkový správní soud v Lipsku rozhodl, že zákazy vjezdu dieselů jsou právně přípustné.

Přes čáru: Přes čáru: Jak dlouho se bude vyplácet strašení migranty a neziskovkami? V Maďarsku to ukáží volby

Maďarským nevládním organizacím, které pracují s migranty nebo uprchlíky, hrozí zákaz činnosti nebo výrazné ztížení práce. Kritici varují, že strašení neziskovkami, migrací a Sorosem může zemi uškodit.

Přes čáru: Přes čáru: Lety byly koncentrák a lidé se tam dostávali i za banální přestupky

Politici krajně pravicové SPD vzbudili nedávno svými skandálními, nepravdivými výroky o romském koncentračním táboře v Letech u Písku vzrušené diskuse a přineslo jim to i dvě trestní oznámení za popírání genocidy. V pořadu Přes čáru jsme se proto historii i současnost tábora pokusili vyjasnit.

Přes čáru: Marihuanu u mladých nahradily počítačové hry, tvrdí šéf Národního monitorovacího centra pro drogy

Americká Kalifornie legalizovala od nového roku marihuanu jako drogu pro rekreační užívání, stejně jako jiné americké státy, například v Coloradu je užívání marihuany legální už od roku 2013. Jak legalizace v USA postupuje, vynořuje se otázka, jestli může přinést také nějaké negativní jevy.