Přímo z místa

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Přímo z místa: Století od příchodu zelovských evangelíků do Zábřeha zdaleka nebylo procházkou růžovým sadem

Před sto lety zahájily československé orgány vyjednávání o přijetí původně českých evangelických pobělohorských exulantů. Část z nich přišla i do Zábřeha. Jejich osudy by vydaly na román. 

Přímo z místa: Violoncello z 3D tiskárny je světovým hitem. Přerovští autoři jej nazvali MyCello

Umožňuje tichou hru, bez toho, že budete rušit sousedy. Je o polovinu lehčí než klasický nástroj a můžete jej mít v jakékoliv barvě. A to nejsou všechny výhody violoncella vyrobeného na 3D tiskárně. S nápadem přišla malá přerovská firma. Nástoj, který vzbudil velký zájem, pojmenovala MyCello.

Přímo z místa: Návštěva zákulisí módní přehlídky Fashion show v Přerově

Společenské a svatební róby, o pohodlná městská móda. Taky různé doplňky, kosmetika a poradenství z oblasti životního stylu. To všechno nabídl už druhý ročník Fashion show v Přerově v režii místní BM Agency. 

Přímo z místa: Olomoucká výtvarná škola pojmenovaná po svém zakladateli slaví šedesátiny

Základní uměleckou školu Miloslava Stibora navštěvuje 640 žáků základních a středních škol a na kurzy sem docházejí i dospělí. Škola byla od počátku výjimečná specializací, ve své době jich vzniklo v Československu deset, a ta olomoucká si samostatnost dokázala udržet. Její zakladatel, věhlasný olomoucký fotograf a pedagog Miloslav Stibor, si dával záležet na tom, aby učitel byl sám výtvarníkem, rozuměl řemeslu a přitom dokázal svůj obor také dobře učit, dozvídáme se.

Přímo z místa: Kácení kleče má pomoci obnovit přirozené bezlesí i napomoci pádům lavin

Další fáze kácené borovice kleče na jižním hřebenu Jeseníků probíhalo po větší část prázdnin. Důvodem je snaha ochranářů navrátit krajinu ovlivněnou růstem nepůvodních keřů do stavu, v jakém byla před více než 150 lety.

Přímo z místa: Zámek v Dřevohosticích na Přerovsku patřil mezi oblíbená venkovská sídla šlechty. Dnes renesanční památka ukrývá jedno z největších hasičských muzeí v republice

Čtyřkřídlý vodní zámek v Dřevohosticích ze 16. století stojí na místě původního zemanského sídla, vodní tvrze. Nejvýznamnějším stavebním zásahem se stala přestavba za vlády Karla staršího ze Žerotína. Dnes patří zámek k nejvýznamnějším památkám moravské renesance.

Přímo z místa: Praky už nejsou jen dětskou zbraní, ale i renomovaným sportovním nářadím

Praky máme spojené zejména s dětstvím. Každý správný kluk z vesnice prak mít musel. Praky jsou však regulérní sportovní a lovecké náčiní a i u nás najdeme renomované výrobce praků různých druhů a vzhledů.

Přímo z místa: Výprava do zlatých časů ve Zlatých Horách

Muzeum, skanzen, staré štoly a další stavby a místa připomínají hornickou minulost Zlatých Hor. Tvrdou práci, těžký život horníků i vodou poháněné velké stroje představí průvodci reportáží Přímo z místa.

Přímo z místa: Oázy opečovávané přírody mezi úrodnými hanáckými lány

Hrdibořické rybníky vznikly těžbou rašeliny, která tu probíhala od třicátých do šedesátých let dvacátého století. V okolí jejich břehů se můžeme prodírat divočinou a při poslechu kvákání žab, pozorovat  vodní ptáky.

Přímo z místa: Údolí Střední Opavy bylo odpradávna krajem lesníků, horníků a formanů

Vedla tudy cesta z Bruntálska na Jesenicko, později zde objevili železo, zlato a další kovy a těžilo se zde dřevo pro veškerý průmysl v okolí. Taková je stručná historie údolí Střední Opavy.

Přímo z místa: Proč je klokan rudý? Kolik váží novorozená žirafa? Jak pečovat o mladé hrabáče? Kam se prohrabali psouni? Pojďte s námi do ZOO

Malý hrabáč se narodil 26. března a teď už leží schoulený u matky a spí v doupěti. Ovšem ještě nedávno o něj pracovníci zahrady pečovali podobně jako o dítě lidské. Otec zatím bydlí jinde, aby mláděti třeba náhodou neublížil. Ve vedlejším výběhu se za sklem předvádí pár medojedů, samici se tu loni podařilo odchovat, samec přicestoval ze Sýrie.

Přímo z místa: Osada Vidly stála na hranici dvou panství i na hranicí civilizace a hor

Vidly patří k nejsvéráznějším horským osadám Jeseníků. Odpradávna se zde snoubila krása přírody s její drsnou tváří a žít zde není jednoduché ani dnes.

Přímo z místa: Příběh svatého Jana Sarkandera je svědectvím neochvějné víry

Letos si připomínáme 400 let od mučednické smrti svatého Jana Sarkandera. Na Velikonoční neděli jsme se proto vydali do míst, která jsou s jeho posledními dny úzce spjata.

Přímo z místa: Střední škola řezbářská v Tovačově na Přerovsku letos slaví pětadvacáté výročí. Za tu dobu má na kontě stovky šikovných absolventů tradičních řemesel

V kraji je solitérem, jedinou střední školou kde se učí umělečtí řezbáři. Ve školních lavicích tráví, stejně jako studenti dalších oborů, zhruba polovinu výuky. Zbytek se odehrává ve školních dílnách a ateliérech. Tam začínají s výrobou jednoduchých kousků nábytku, tvoří své první reliéfy. S přibývající praxí se dopracují až k replikám starých komod, křesel, zrcadel či skříněk nástěnných hodin a taky k renovaci starožitného nábytku.

Přímo z místa: Odbornice ze zahradnické školy radí na jaře se zahrádkou nepospíchat

Časné jaro je tradičně pro zahrádkáře mučivou dobou očekávání kdy už bude možné poprvé vyrazit do zahrady a začít pěstovat. Odbornice ze střední školy sociální péče a služeb ze Zábřeha však radí nepospíchat.

Přímo z místa: Přes milion knih v depozitářích, restaurátorské dílny a digitalizační jednotku skrývá budova Vědecké knihovny v Olomouci – Hejčíně

V rozhlasové reportáži nahlédneme nejen mezi pohyblivé stěny s regály plnými knih, podíváme se  také do dílny, kde knihy opatřují vazbami a ochrannými obaly, v místnostech restaurátorského pracoviště si prohlédneme tisky z 16. století. 

Přímo z místa: Hanácký svatební koláč byl významným obřadním prvkem a projevem velké vážnosti

Svatba patřila v životě člověka vždy mezi nejdůležitější události. Netýkala se jen nevěsty a ženicha, ale i rodičů, širšího příbuzenstva a mnohdy i celé obce. Svatební pohoštění se chystalo velmi okázalým způsobem. Svatba ostatně trvala sedm dní.

Přímo z místa: Malé vodní elektrárny trpí suchem stejně jako krajina kolem nich

Malé vodní elektrárny patří mezi obnovitelné zdroje elektrické energie, které jsou stejně jako fotovoltaické systémy či větrné elektrárny závislé na přírodních podmínkách. Jak fungují a co je potřeba k jejich zřízení?

Přímo z místa: Sociální služby Armády spásy v Šumperku oslaví 20 let. Přístřeší poskytuje centrum v areálu na kraji města

Přijíždíme o půl osmé. Mlhavým lednovým ránem zaznívá zpěv ptáků, na teploměru je nula a klienti vycházejí z budov. Řadě z nich komplikuje chůzi zranění nebo jiný handicap. Míří do prostor vyhrazených pro kouření, anebo se vydávají na cestu do města, kde mohou přečkat část dne v denním centru u nádraží. Ti, kteří mají zaplacenou stravu, si ji mohou vyzvednout a sníst v jídelně. U kávy se tu setkáváme s paní, která nám říká, že zdejší služby využívá už tři roky. 

Přímo z místa: Muzeum v Přerově je prvním na světě, které pojmenovali po Janu Amosi Komenském. Chlubí se největší sbírkou jeho map a unikátními pravěkými nálezy

Muzeum Komenského v Přerově působí v oblasti muzejnictví, památkové péče a ochrany přírody. Sídlí v několika měšťanských domech na malebném Horním náměstí v Přerově. Stálé expozice jsou umístěny v objektu zámku, kde se pořádají i nejrůznější výstavy. Součástí muzea je také středověký hrad Helfštýn a ornitologické stanice ORNIS v Bezručově ulici.

Přímo z místa: Vánoční procházka k jesenickým kostelům

Ve farnosti Milana Palkoviče, který spravuje velkolosinskou a sobotínskou oblast najdeme tři dřevěné kostelíčky a pozoruhodný chrám velkolosinský.

Přímo z místa: Návštěva továrny TON v Bystřici pod Hostýnem

Říká se jí tonetka a málokdo ví, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších kusů nábytku, jaké kdy byly vyrobeny. Ikonická židle zakladatele továrny ohýbaného nábytku proslavila po celém světě.

Přímo z místa: Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose v Prostějově slaví 130 let

Mladí herci, tanečníci a muzikanti rozvíjejí talent ve škole, kterou před 130 lety založil v Prostějově Ezechiel Ambros. Otec hudebního skladatele, jehož jméno nese škola v názvu od roku 1969.

Přímo z místa: Monumentální, rozlehlý i romantický. Takový je středověký Helfštýn. Hrad na Přerovsku, který okouzlil nejen turisty ale i mistry černého řemesla i filmaře

Po staletí procházel stavebními změnami, rozšiřoval se a taky měnil majitele. Řeč je o středověkém Helfštýně, který se vypíná na skále poblíž Lipníku nad Bečvou. Patří k dominantám Moravské brány a taky k nejvyhledávanějším turistickým cílům v našem kraji.

Přímo z místa: Za branami kasáren na okraji Hranic se ukrývají stopy naší nejslavnější vojenské akademie

Rozsáhlý areál postavili v druhé polovině 19. století, za Rakouska-Uherska. Prestižní vojenské ústavy a pozdější prvorepubliková vojenská akademie přečkaly obě světové války i dva totalitní režimy. Školou prošlo na osm tisíc kadetů. Na jejich seznamu najdeme i řadu známých jmen generálů a důstojníků, ale také spisovatelů nebo sportovců. Za všechny jmenujme Heliodora Píku, Antonína Zápotockého a Ludvíka Svobodu, který na škole vyučoval maďarštinu.

Přímo z místa: Andělé z Andělské Hory aneb cesta za rodáky z drsného kraje Nízkého Jeseníku

Andělská Hora je staré hornické městečko, které bylo odpradávna nejen centrem dolování, ale i textilního podnikání. Je až s podivem, kolik slavných osobností z tohoto města se dokázalo proslavit v rámci monarchie i za jejími hranicemi. 

Přímo z místa: Po stopách architekta Bohuslava Fuchse, rodáka z Všechovic

Není u nás mnoho vesnic, které se mohou pochlubit funkcionalistickými stavbami. Určitě ale mezi ně patří Všechovice na Přerovsku. Ne náhodou, jsou totiž rodištěm slavného architekta Bohuslava Fuchse.

Přímo z místa: Před sto dvaceti lety vyjela v Olomouci první tramvaj

Vydejte se s námi k počátkům městské hromadné dopravy v Olomouci a prohlédněte si také současné zázemí Dopravního podniku města Olomouce.

Přímo z místa: Skoky na lyžích bývaly v Jeseníkách i pod horami masovou zábavou. Z můstků však zbyly jen trosky

Jeseníky bývaly v dávnějších dobách nejen rájem sjezdového a klasického lyžování, ale také skoku na lyžích. Tato disciplína, ze které Československo má díky Jiřímu Raškovi i první zimní olympijskou medaili je zde však bohužel již zapomenutá. A to i přesto, že zde první skokanské můstky vznikaly už téměř před sto lety.

Přímo z místa: Libavsko je územím vojenského výcvikového prostoru. Za tu dobu se proměnilo k nepoznání

Dvě desítky vesnic, hřbitovů a mnoho památek. Všechny postupně mizely z krajiny Libavska i z map. Jen pár se jich podařilo zachránit. Na vlnách Českého rozhlasu Olomouc jsme je prozkoumali v Pořadu Přímo z místa.