Přímo z místa

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Přímo z místa: Na Zábřežsku se bobři usídlili nejprve v přírodě kolem města, dnes žije i téměř v centru

Bobr byl ještě pro generaci našich prarodičů zvířetem, o kterém věděli jen z knih, případně přírodopisných dokumentů. Jeho návrat byl úspěšný a dnes jej například na Zábřežsku najdeme nejen ve volné přírodě, ale dokonce i přímo ve městě.

Přímo z místa: Začátek zahrádkářské sezony je tu. Jakými rostlinami už se můžete vybavit?

V zahradním centru Florcenter v Olomouci, jednom z největších v našem kraji, mají už teď v polovině března plné ruce práce, zahrádkářská sezona se totiž rozbíhá naplno. Jakými rostlinami se tam můžete vybavit nebo jak to vypadá v pěstitelských sklenících?

Přímo z místa: Řeka Morava měla pět stupňů, zimní plavci byli s podmínkami na závodech v Olomouci spokojení

Je to jedna velká rodina, všichni se znají. Do Olomouce přijeli zástupci devatenácti klubů z celé České republiky a bylo hodně veselo. „Když se týden co týden s někým potkáváte, stanou se z vás kamarádi,“ potvrzuje organizátorka Zdenka Páčová.

Přímo z místa: Od narození Jana Blahoslava, muže, který objevil češtinu pro vzdělance, uplynulo už 500 let

Neuvěřitelných 500 let uplynulo od chvíle, kdy se v Přerově v bratrské komunitě narodil jeden z nejvýznamnějších humanistů, teologů, ale zejména spisovatelů a jazykovědců Jan Blahoslav.

Přímo z místa: Bora vencer! Jak vypadá volejbalový trénink žákyní z Prostějova pod vedením brazilské trenérky?

Ponožky, boty, nákolenky, šortky, tričko, návleky na ruce a pití. Když si toto všechno holky z volejbalového týmu starších žákyní A zabalí, můžou vyrazit na trénink, který pro ně pravidelně připravuje jejich trenérka Solange Soarezová.

Přímo z místa: Výrobce lyžařských hůlek z Jeseníku nese jméno prvních lyžařů z dalekého Norska

Už od roku 1995 existuje v Jeseníku rodinná firma Birki, jejíž produkce míří z města pod horami do hor a kopců celého světa. Patří totiž mezi pět společností, které umí vyrobit lyžařské, ale i trekové hůlky od začátku až do konce.

Přímo z místa: Na jeden den v prostějovské knihovně. Co se děje s knihou, než se dostane ke čtenáři?

Knihovny už neslouží pouze jako místo pro studium a zapůjčení knih. Tyto instituce mají stále větší vliv na kulturní život lidí v obci, ve které se knihovna nachází.

Přímo z místa: Pánové, zadejte se! zaznělo na závěrečné koloně olomoucké Taneční školy Progress

Taneční jsou fenoménem České republiky. Vzpomínají na ně naši prarodiče, absolvují je naše děti a vnuci. Není to samozřejmě jen o krocích na parketu, ale taky o základech správného chování a oblékaní. „Proměna, kterou v průběhu kurzu vidím, je obrovská,“ říká lektor Marek Černý.

Přímo z místa: Na počátku úspěchu rodinné konzervárny v Zábřeze stála stará kuchařka

Někdy stačí jen málo a člověku to změní život. To by mohlo být heslo Olina Bezchleby, který vybudoval v Zábřeze rodinnou konzervárnu, jejíž výrobky patří mezi vyhledávané regionální produkty a to nejen u obyvatel z okolí, ale i u mnoha lidí, kteří zdejší kraj navštíví.

Přímo z místa: Zpracovávání odpadů tříděním v domácnostech zdaleka nekončí. Jak funguje dotřiďovací linka?

Třídění odpadů má velký význam pro jeho následné využití. Běžní spotřebitelé ale nikdy nebudou schopní třídit tak dokonale, aby bylo možné odpady rovnou recyklovat. Proto existují dotřiďovací linky. Jenda z nich funguje ve Chválkovicích v Olomouci.

Přímo z místa: Unikátní muzeum v Dlouhé Loučce představuje nástěnné obrazy zachráněné z místního zámku

Od 15. září roku 2022 je možné v Dlouhé Loučce na Uničovsku navštívit unikátní muzeum. Nabízí možnost prohlídky zachráněných maleb, které na zdech zdejšího zchátralého zámku zanechali v době druhé světové války zajatí francouzští důstojníci.

Přímo z místa: Chrám, který Olomoučané nikdy nenechali upadnout. Pojďte na prohlídku sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci slouží křesťanům už osm století. Za tu dobu prošel mnoha změnami. Opakovaně vyhořel a musel být rekonstruován. Olomoučané však nikdy nenechali svůj kostel upadnout.

Přímo z místa: Střední odborná škola v Šumperku slaví 155 let. Najdeme v ní spoustu míst, která chcete vidět

Před 155 lety byla v někdejší Temenici, která je dnes součástí Šumperka založena jedna z hospodářských škol, které si po zrušení vrchnostenské správy dávaly za úkol vychovávat zemědělské odborníky pro práci pro velké statky i v drobné zemědělce. Jejím pokračovatelem je Střední odborná škola, která pro zajímavost vychovává kvalifikované farmáře i dnes.

Přímo z místa: Proč církev křtí už novorozené děti? A co znamenají symboly, které křest doprovázejí?

Zažili jste někdy křest v katolickém kostele? A vyprávěl vám někdo o symbolech, jako je křestní rouška nebo svíce, které si pak uchovávají křesťané po celý život?

Přímo z místa: Moravská Sázava pramení ve východních Čechách, přesto teče do Moravy

Moravská Sázava je největším přítokem Moravy před Olomoucí. Odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečních a měří necelých 55 kilometrů. Protéká zčásti Pardubickým a zčásti Olomouckým krajem, přesto se nakonec stéká s řekou Moravou.

Přímo z místa: Ekologické zemědělství a bioprodukce potravin je stále provázena mýty, které se těžko vyvrací

Ekologické farmy produkující biopotraviny jsou často předmětem nedůvěry ze strany zákazníků i obyvatel míst, kde sídlí. Jaké to ale ve skutečnosti je, provozovat podobnou farmu a ještě navíc v horské krajině pod Králickým Sněžníkem?

Přímo z místa: Jak vypadá olomoucký Červený kostel 120 let od vzniku? Pojďte s námi do ateliéru i na lešení

V současné době probíhá rekonstrukce prvního evangelického chrámu postaveného ve městě na takzvané okružní třídě po zbourání olomouckých hradeb. Jeho štíhlá věž je pohledovou dominantou bulváru.

Přímo z místa: Jan Ámos Komenský by měl 430 let. Výraznou stopu zanechal také v Přerově

V Přerově mají první muzeum na světě se jménem Komenského a taky první sochu, která znázorňuje myslitele, filosofa a spisovatele jako pedagoga.

Přímo z místa: Ke knihařině přistupuji novátorsky, ale s respektem k tradici, říká knihařka Kateřina Mestická

Knihařství je prastaré řemeslo, které v současné době opět proniká na světlo. Ruční výroba fotoalb, sešitů nebo knižních vazeb láká milovníky tradice i současného designu. 

Přímo z místa: Shromáždění, přednášky či koncert. Takových bylo čtrnáct dnů olomouckých akcí na podporu Ukrajiny

Hned v první den invaze ruských vojsk na Ukrajinu 24. února se v Olomouci na Žižkově náměstí konala demonstrace na podporu okupované země a po týdnu i po čtrnácti dnech další.

Přímo z místa: Od narození Karla Lukase, jedné z největších vojenských osobností regionu, uběhlo 125 let

Rodák z Brníčka u Zábřeha Karel Lukas si v mládí přál být učitelem. Osud chtěl, aby se stal vojákem, nicméně v armádě si užil nejen pedagogické práce, ale i bojů, diplomatických jednání a také cestování po celém světě. Od jeho narození uplynulo 16. února 2022 už 125 let.

Přímo z místa: Hrad Bouzov skrývá nejen svou dávnou podobu pod novodobou přestavbou

Hrad Bouzov je pro mnohé z nás prototypem podoby středověkého hradního sídla. Známe jej z osobních návštěv, výletů i z mnoha filmů a pohádek, které se zde natáčely. Ruku na srdce, kolik toho, ale víme o jeho historii?

Přímo z místa: Od objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou uplyne 110 let. V čem jsou jedinečné?

Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou jsou u nás jediné, kde se v zimě ohřejete. Na jejich vzniku se totiž kromě atmosférických vod podílela i teplá minerálka. Podzemí jeskyně ukrývají složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin s nádhernou výzdobou v podobě minerálního aragonitu.  

Přímo z místa: I pacienti s těžkým covidem popírají epidemii, říkají zdravotníci z kliniky ARO Fakultní nemocnice Olomouc

V únoru jsme se poprvé s pořadem Přímo z místa vydali na kliniku Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde léčí pacienty s těžkým průběhem covidu. Po deseti měsících se tam vracíme, abychom zjistili, co se změnilo a co zůstává stejné.

Přímo z místa: Trať ze Zábřeha do Sobotína byla postavena už před 150 lety

Železnice vedoucí ze Zábřeha do Sobotína přivedla pod Jeseníky poprvé možnost rychlé a poměrně levné přepravy osob i nákladu. Ne náhodu za její výstavbou stáli jedni z největších stavitelů železnic v tehdejší monarchii, bratři Kleinové.

Přímo z místa: Návštěva u potomka nejplodnějšího lva, krmení jihoamerických opiček a mravenečníka stromového při další procházce olomoucké ZOO

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku byla slavnostně otevřena v červnu před 65 lety. Každý rok ji navštěvujeme s pořadem Přímo z místa. Na jaře jsme se vydali do venkovních výběhů, třeba za vlky, medvědy a velbloudy a s podzimem nahlédneme i dovnitř do pavilonů.

Přímo z místa: Arcibiskup František Vaňák strávil velkou část života v Rýmařově. Za dva roky na stolci pak musel udělat více než jiní za dvacet let

Právě letos si připomínáme dvě významná životní jubilea prvního porevolučního olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka. Právě před 105 lety se ve Vojtěchově na Zábřežské vrchovině narodil a před 30 lety dotlouklo jeho srdce naposledy.

Přímo z místa: Návštěva záchranné stanice a Domu přírody v Bartošovicích

Funguje bezmála čtyři desítky let a patří k prvním svého druhu v Evropě. Řeč je o záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku, kde uzdravují a pečují o volně žijící živočichy. Ročně jich tam končí přes dva tisíce. Vydejte se s námi prozkoumat rozsáhlý areál a jeho Dům přírody, kde se seznámíte s životem v oderské nivě. 

Přímo z místa: Pátrání po osudech zajatců na Jesenicku je vyčerpávající práce ale dává smysl

Tisíce vojáků spojeneckých armád skončilo po svém zajetí v táborech a pracovních komandech na Jesenicku. Patřili do velkého tábora v dnešních polských Łambinowicích, odkud je distribuovala nacistická správa do provozů i domácností kraje pod horami.

Přímo z místa: Století od příchodu zelovských evangelíků do Zábřeha zdaleka nebylo procházkou růžovým sadem

Před sto lety zahájily československé orgány vyjednávání o přijetí původně českých evangelických pobělohorských exulantů. Část z nich přišla i do Zábřeha. Jejich osudy by vydaly na román. 

Přímo z místa: Violoncello z 3D tiskárny je světovým hitem. Přerovští autoři jej nazvali MyCello

Umožňuje tichou hru, bez toho, že budete rušit sousedy. Je o polovinu lehčí než klasický nástroj a můžete jej mít v jakékoliv barvě. A to nejsou všechny výhody violoncella vyrobeného na 3D tiskárně. S nápadem přišla malá přerovská firma. Nástoj, který vzbudil velký zájem, pojmenovala MyCello.

Přímo z místa: Návštěva zákulisí módní přehlídky Fashion show v Přerově

Společenské a svatební róby, o pohodlná městská móda. Taky různé doplňky, kosmetika a poradenství z oblasti životního stylu. To všechno nabídl už druhý ročník Fashion show v Přerově v režii místní BM Agency. 

Přímo z místa: Olomoucká výtvarná škola pojmenovaná po svém zakladateli slaví šedesátiny

Základní uměleckou školu Miloslava Stibora navštěvuje 640 žáků základních a středních škol a na kurzy sem docházejí i dospělí. Škola byla od počátku výjimečná specializací, ve své době jich vzniklo v Československu deset, a ta olomoucká si samostatnost dokázala udržet. Její zakladatel, věhlasný olomoucký fotograf a pedagog Miloslav Stibor, si dával záležet na tom, aby učitel byl sám výtvarníkem, rozuměl řemeslu a přitom dokázal svůj obor také dobře učit, dozvídáme se.

Přímo z místa: Kácení kleče má pomoci obnovit přirozené bezlesí i napomoci pádům lavin

Další fáze kácené borovice kleče na jižním hřebenu Jeseníků probíhalo po větší část prázdnin. Důvodem je snaha ochranářů navrátit krajinu ovlivněnou růstem nepůvodních keřů do stavu, v jakém byla před více než 150 lety.

Přímo z místa: Zámek v Dřevohosticích na Přerovsku patřil mezi oblíbená venkovská sídla šlechty. Dnes renesanční památka ukrývá jedno z největších hasičských muzeí v republice

Čtyřkřídlý vodní zámek v Dřevohosticích ze 16. století stojí na místě původního zemanského sídla, vodní tvrze. Nejvýznamnějším stavebním zásahem se stala přestavba za vlády Karla staršího ze Žerotína. Dnes patří zámek k nejvýznamnějším památkám moravské renesance.

Přímo z místa: Praky už nejsou jen dětskou zbraní, ale i renomovaným sportovním nářadím

Praky máme spojené zejména s dětstvím. Každý správný kluk z vesnice prak mít musel. Praky jsou však regulérní sportovní a lovecké náčiní a i u nás najdeme renomované výrobce praků různých druhů a vzhledů.

Přímo z místa: Výprava do zlatých časů ve Zlatých Horách

Muzeum, skanzen, staré štoly a další stavby a místa připomínají hornickou minulost Zlatých Hor. Tvrdou práci, těžký život horníků i vodou poháněné velké stroje představí průvodci reportáží Přímo z místa.

Přímo z místa: Oázy opečovávané přírody mezi úrodnými hanáckými lány

Hrdibořické rybníky vznikly těžbou rašeliny, která tu probíhala od třicátých do šedesátých let dvacátého století. V okolí jejich břehů se můžeme prodírat divočinou a při poslechu kvákání žab, pozorovat  vodní ptáky.

Přímo z místa: Údolí Střední Opavy bylo odpradávna krajem lesníků, horníků a formanů

Vedla tudy cesta z Bruntálska na Jesenicko, později zde objevili železo, zlato a další kovy a těžilo se zde dřevo pro veškerý průmysl v okolí. Taková je stručná historie údolí Střední Opavy.

Přímo z místa: Proč je klokan rudý? Kolik váží novorozená žirafa? Jak pečovat o mladé hrabáče? Kam se prohrabali psouni? Pojďte s námi do ZOO

Malý hrabáč se narodil 26. března a teď už leží schoulený u matky a spí v doupěti. Ovšem ještě nedávno o něj pracovníci zahrady pečovali podobně jako o dítě lidské. Otec zatím bydlí jinde, aby mláděti třeba náhodou neublížil. Ve vedlejším výběhu se za sklem předvádí pár medojedů, samici se tu loni podařilo odchovat, samec přicestoval ze Sýrie.

Přímo z místa: Osada Vidly stála na hranici dvou panství i na hranicí civilizace a hor

Vidly patří k nejsvéráznějším horským osadám Jeseníků. Odpradávna se zde snoubila krása přírody s její drsnou tváří a žít zde není jednoduché ani dnes.

Přímo z místa: Příběh svatého Jana Sarkandera je svědectvím neochvějné víry

Letos si připomínáme 400 let od mučednické smrti svatého Jana Sarkandera. Na Velikonoční neděli jsme se proto vydali do míst, která jsou s jeho posledními dny úzce spjata.

Přímo z místa: Střední škola řezbářská v Tovačově na Přerovsku letos slaví pětadvacáté výročí. Za tu dobu má na kontě stovky šikovných absolventů tradičních řemesel

V kraji je solitérem, jedinou střední školou kde se učí umělečtí řezbáři. Ve školních lavicích tráví, stejně jako studenti dalších oborů, zhruba polovinu výuky. Zbytek se odehrává ve školních dílnách a ateliérech. Tam začínají s výrobou jednoduchých kousků nábytku, tvoří své první reliéfy. S přibývající praxí se dopracují až k replikám starých komod, křesel, zrcadel či skříněk nástěnných hodin a taky k renovaci starožitného nábytku.

Přímo z místa: Odbornice ze zahradnické školy radí na jaře se zahrádkou nepospíchat

Časné jaro je tradičně pro zahrádkáře mučivou dobou očekávání kdy už bude možné poprvé vyrazit do zahrady a začít pěstovat. Odbornice ze střední školy sociální péče a služeb ze Zábřeha však radí nepospíchat.

Přímo z místa: Přes milion knih v depozitářích, restaurátorské dílny a digitalizační jednotku skrývá budova Vědecké knihovny v Olomouci – Hejčíně

V rozhlasové reportáži nahlédneme nejen mezi pohyblivé stěny s regály plnými knih, podíváme se  také do dílny, kde knihy opatřují vazbami a ochrannými obaly, v místnostech restaurátorského pracoviště si prohlédneme tisky z 16. století. 

Přímo z místa: Hanácký svatební koláč byl významným obřadním prvkem a projevem velké vážnosti

Svatba patřila v životě člověka vždy mezi nejdůležitější události. Netýkala se jen nevěsty a ženicha, ale i rodičů, širšího příbuzenstva a mnohdy i celé obce. Svatební pohoštění se chystalo velmi okázalým způsobem. Svatba ostatně trvala sedm dní.

Přímo z místa: Malé vodní elektrárny trpí suchem stejně jako krajina kolem nich

Malé vodní elektrárny patří mezi obnovitelné zdroje elektrické energie, které jsou stejně jako fotovoltaické systémy či větrné elektrárny závislé na přírodních podmínkách. Jak fungují a co je potřeba k jejich zřízení?

Přímo z místa: Sociální služby Armády spásy v Šumperku oslaví 20 let. Přístřeší poskytuje centrum v areálu na kraji města

Přijíždíme o půl osmé. Mlhavým lednovým ránem zaznívá zpěv ptáků, na teploměru je nula a klienti vycházejí z budov. Řadě z nich komplikuje chůzi zranění nebo jiný handicap. Míří do prostor vyhrazených pro kouření, anebo se vydávají na cestu do města, kde mohou přečkat část dne v denním centru u nádraží. Ti, kteří mají zaplacenou stravu, si ji mohou vyzvednout a sníst v jídelně. U kávy se tu setkáváme s paní, která nám říká, že zdejší služby využívá už tři roky. 

Přímo z místa: Muzeum v Přerově je prvním na světě, které pojmenovali po Janu Amosi Komenském. Chlubí se největší sbírkou jeho map a unikátními pravěkými nálezy

Muzeum Komenského v Přerově působí v oblasti muzejnictví, památkové péče a ochrany přírody. Sídlí v několika měšťanských domech na malebném Horním náměstí v Přerově. Stálé expozice jsou umístěny v objektu zámku, kde se pořádají i nejrůznější výstavy. Součástí muzea je také středověký hrad Helfštýn a ornitologické stanice ORNIS v Bezručově ulici.

Přímo z místa: Vánoční procházka k jesenickým kostelům

Ve farnosti Milana Palkoviče, který spravuje velkolosinskou a sobotínskou oblast najdeme tři dřevěné kostelíčky a pozoruhodný chrám velkolosinský.

Přímo z místa: Návštěva továrny TON v Bystřici pod Hostýnem

Říká se jí tonetka a málokdo ví, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších kusů nábytku, jaké kdy byly vyrobeny. Ikonická židle zakladatele továrny ohýbaného nábytku proslavila po celém světě.

Přímo z místa: Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose v Prostějově slaví 130 let

Mladí herci, tanečníci a muzikanti rozvíjejí talent ve škole, kterou před 130 lety založil v Prostějově Ezechiel Ambros. Otec hudebního skladatele, jehož jméno nese škola v názvu od roku 1969.

Přímo z místa: Monumentální, rozlehlý i romantický. Takový je středověký Helfštýn. Hrad na Přerovsku, který okouzlil nejen turisty ale i mistry černého řemesla i filmaře

Po staletí procházel stavebními změnami, rozšiřoval se a taky měnil majitele. Řeč je o středověkém Helfštýně, který se vypíná na skále poblíž Lipníku nad Bečvou. Patří k dominantám Moravské brány a taky k nejvyhledávanějším turistickým cílům v našem kraji.

Přímo z místa: Za branami kasáren na okraji Hranic se ukrývají stopy naší nejslavnější vojenské akademie

Rozsáhlý areál postavili v druhé polovině 19. století, za Rakouska-Uherska. Prestižní vojenské ústavy a pozdější prvorepubliková vojenská akademie přečkaly obě světové války i dva totalitní režimy. Školou prošlo na osm tisíc kadetů. Na jejich seznamu najdeme i řadu známých jmen generálů a důstojníků, ale také spisovatelů nebo sportovců. Za všechny jmenujme Heliodora Píku, Antonína Zápotockého a Ludvíka Svobodu, který na škole vyučoval maďarštinu.

Přímo z místa: Andělé z Andělské Hory aneb cesta za rodáky z drsného kraje Nízkého Jeseníku

Andělská Hora je staré hornické městečko, které bylo odpradávna nejen centrem dolování, ale i textilního podnikání. Je až s podivem, kolik slavných osobností z tohoto města se dokázalo proslavit v rámci monarchie i za jejími hranicemi. 

Přímo z místa: Po stopách architekta Bohuslava Fuchse, rodáka z Všechovic

Není u nás mnoho vesnic, které se mohou pochlubit funkcionalistickými stavbami. Určitě ale mezi ně patří Všechovice na Přerovsku. Ne náhodou, jsou totiž rodištěm slavného architekta Bohuslava Fuchse.

Přímo z místa: Před sto dvaceti lety vyjela v Olomouci první tramvaj

Vydejte se s námi k počátkům městské hromadné dopravy v Olomouci a prohlédněte si také současné zázemí Dopravního podniku města Olomouce.

Přímo z místa: Skoky na lyžích bývaly v Jeseníkách i pod horami masovou zábavou. Z můstků však zbyly jen trosky

Jeseníky bývaly v dávnějších dobách nejen rájem sjezdového a klasického lyžování, ale také skoku na lyžích. Tato disciplína, ze které Československo má díky Jiřímu Raškovi i první zimní olympijskou medaili je zde však bohužel již zapomenutá. A to i přesto, že zde první skokanské můstky vznikaly už téměř před sto lety.

Přímo z místa: Libavsko je územím vojenského výcvikového prostoru. Za tu dobu se proměnilo k nepoznání

Dvě desítky vesnic, hřbitovů a mnoho památek. Všechny postupně mizely z krajiny Libavska i z map. Jen pár se jich podařilo zachránit. Na vlnách Českého rozhlasu Olomouc jsme je prozkoumali v Pořadu Přímo z místa.

Přímo z místa: CHKO Jeseníky slaví 50 let. Jakou proměnou hory prošly a co je čeká do budoucna?

Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Jeseníky v roce 1969 bylo významným krokem k celkové ochraně rozsáhlého území zasahujícího od nejvyšších vrcholů až po údolí a osídlená místa v horách. Jak moc se CHKO za 50 let své existence proměnila, co dnes hýbe její správou a jak budou hory vypadat za další půlstoletí?

Přímo z místa: Na novou víceúčelovou halu netrpělivě čekalo několik generací sportovců. Dočkali se vloni. Dnes mají na trénování takové podmínky, které jim jinde mohou jen závidět!

Moderní stavba městské multifunkční haly je součástí sportovního areálu na okraji Lipníku nad Bečvou. Za patnáct měsíců vyrostla mezi fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty. Pozornost budí neotřelou architektonickou podobou, která zabodovala i v soutěži „stavba roku“. Vůbec největší radost z nových prostor mají samozřejmě místní. Hlavně kluby, které provozují halové sporty.

Přímo z místa: Jak to chodí u hrochů v evropských ZOO? Pohodička, klid, ale bohužel i rozmnožovací půst

O tom, že je hroch zvíře neobvyklé, není sporu. Zdánlivě nemotorný tlusťoch má ve své africké domovině velmi špatnou pověst a dokonce prý má na svědomí více lidských obětí, než všechny kočkovité šelmy dohromady. Jak je to ale s hrochy v ZOO?

Přímo z místa: Zažíváme zlatý věk základního uměleckého školství, říká ředitel ZUŠ Iši Krejčího Filip Hajdu

Základní umělecká škola Iši Krejčího v Olomouci letos slaví 50 let od svého založení. Jubileum připomněla čtyřmi koncerty, včetně velkého galakoncertu v olomoucké Redutě.

Přímo z místa: Zažíváme zlatý věk základního uměleckého školství, říká ředitel ZUŠ Iši Krejčího Filip Hajdu

Základní umělecká škola Iši Krejčího v Olomouci letos slaví 50 let od svého založení. Jubileum připomněla čtyřmi koncerty, včetně velkého galakoncertu v olomoucké Redutě.

Přímo z místa: Nejen do Afriky za plameňáky, surikatami, hrabáči, veverkami a žirafami

Zase po čase míříme do olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku, tentokrát abychom objevili část Afriky i australské a americké plazy.

Přímo z místa: Nejen do Afriky za plameňáky, surikatami, hrabáči, veverkami a žirafami

Zase po čase míříme do olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku, tentokrát abychom objevili část Afriky i australské a americké plazy.

Přímo z místa: Procházka rozšířenou expozicí olomoucké Veteran Areny

Elegantní prvorepublikové karoserie i futuristické tvary, výjimečné vozy prostějovské firmy Wikov, kolekci aut brněnské zbrojovky, motocykly české i americké, si prohlédneme na procházce rozšířenou expozicí olomoucké Veteran Areny. 

Přímo z místa: Po stopách příběhu Jana Zajíce

Po vzoru Palacha chtěl po okupaci vyburcovat národ z letargie a nečinnosti. Před padesáti lety se šumperský student Jan Zajíc v centru Prahy zapálil, stal se pochodní číslo dvě. 

Přímo z místa: Po stopách příběhu Jana Zajíce

Po vzoru Palacha chtěl po okupaci vyburcovat národ z letargie a nečinnosti. Před padesáti lety se šumperský student Jan Zajíc v centru Prahy zapálil, stal se pochodní číslo dvě. 

Přímo z místa: Motory mu učarovaly už v dětství. Dnes doma vyrábí hvězdicové pohony do ultralightů

Výroba leteckých motorů nemusí být jen záležitostí velkých firem. Potvrzuje to i Pravoslav Verner z Vikýřovic na Šumpersku, který zde ve své malé dílně vyrábí unikátní pohonné jednotky do ultralehkých letadel, a také maket historických strojů.

Přímo z místa: O sladovnictví přímo ze sladovny

Tradice sladovnictví u nás je opravdu dlouhá. Jeho největší rozmach nastal ve druhé polovině 19. století, kdy se většina sladoven Rakouska-Uherska nacházela na Moravě a v Čechách. V pořadu Přímo z místa se vydáme do prostějovské sladovny Castello, které dal věhlas rod Winterů, a která dodnes vyrábí slad tradiční humnovou metodou. 

Přímo z místa: Olomoucká synagoga

Olomoucká synagoga stála nedaleko Terezské brány přes 40 let. S příchodem německých okupačních vojsk byl její osud zpečetěn. Byla úmyslně zapálena českými nacisty a nedlouho poté úplně zbourána. My se vydáme po stopách její historie. 

Přímo z místa: Drátovna v Kamenné má tradici sahající do roku 1848

Počátky sítařství a řešetářství v oblasti pod Bradlem sahají až do 18. století, kdy si domácí výrobou z lýka přivydělávaly chudé domkářské rodiny. Na tuto řemeslnou výrobu navazuje i tradice výroby kovových tkanin, kterou dodnes drží Železárny a drátovny v Kamenné.

Přímo z místa: O výrobě a zdobení skleněných vánočních baněk

Traduje se, že za vznikem foukaných baněk stojí neúroda červených jablíček. V rodinách sklářů je v polovině 19. století nahradili vlastními ozdobami. A protože se líbily, vznikla nová tradice, která přetrvala do dnes. Nahlédneme do tajemství ruční výroby křehkých skleněných vánočních ozdob.

Přímo z místa: O výrobě a zdobení skleněných vánočních baněk

Traduje se, že za vznikem foukaných baněk stojí neúroda červených jablíček. V rodinách sklářů je v polovině 19. století nahradili vlastními ozdobami. A protože se líbily, vznikla nová tradice, která přetrvala do dnes. Nahlédneme do tajemství ruční výroby křehkých skleněných vánočních ozdob.

Přímo z místa: O technické obory je zájem, ujišťuje olomoucká střední škola zvaná Kosinka

Střední škola technická a obchodní Olomouc, Kosinova 4 nabízí čtyři učební a šest maturitních programů. Vyučuje strojírenské, elektrotechnické a nástavbové obory.

Přímo z místa: O technické obory je zájem, ujišťuje olomoucká střední škola zvaná Kosinka

Střední škola technická a obchodní Olomouc, Kosinova 4 nabízí čtyři učební a šest maturitních programů. Vyučuje strojírenské, elektrotechnické a nástavbové obory.