Přírodní lékárna

Rubrika o potravinách a plodinách, které se vyplatí zařadit do jídelníčku.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Přírodní lékárna: Objevil se ve vašem obchodě mangold nebo pak choi? Sáhněte po něm

Na půli cesty mezi špenátem a řepou je chuť mangoldu. Hlíza jedlá není, ale podobně jako u špenátu se konzumují listy, které můžeme vařit nebo přidat čerstvé do salátu. Řapíky zpracováváme jako chřest či brokolici.

Přírodní lékárna: Sezamová semínka jsou skvělým pomocníkem v boji proti rakovině, olej vám srovná tlak

Zralé tobolky sezamu indického pukají a z nich vypadávají semínka žlutá, bílá, ale i červená a černá. Jsou jednou z prvních plodin používaných jako koření i jako surovina k výrobě oleje.

Přírodní lékárna: Artyčok patří k nejlepším lékům na játra a žlučník. Egypťané věřili, že pomáhá k početí

Za jednu z nejstarších léčivých bylin je považován artyčok. Oblíbili si jej již staří Řekové a Římané, v Čechách je znám od 16. až 17. století. Za „artyčokový pupek světa“ se označuje kalifornské město Castroville, kde je jediný zpracovatelský závod v USA.

Přírodní lékárna: Cibulí proti infekcím. Když ji krájíme, dezinfikuje nám sliznice v nose i ústech

V době chřipkových epidemií se vyplatí častěji sáhnout po cibuli. Je totiž přírodním antibiotikem. Pomůže nám ale i s vysokým tlakem. Její prospěšné účinky znali už staří Egypťané, Řekové a Římané, kteří z ní dělali jednoduchý salát.

Přírodní lékárna: Ranní sklenka limetkové šťávy pomůže kuřákům zbavit se závislosti na nikotinu

Zelený plod stromu citroníku kyselého, to je limeta. Může být sladká i kyselá. Obvykle obsahuje více cukru a kyseliny citronové než citrony a na chuť bývá kyselejší a ostřejší.

Přírodní lékárna: Jedlé kaštany prospívají tělu i duši. Můžete z nich připravit nádivku, polévku nebo koláč

Kdo by neznal a do kapes si na podzim nestrkal kaštany? Jejich hlazení bylo spojováno s magickými účinky a silou zbavovat člověka slabostí a všech možných neduhů a bolestí.

Přírodní lékárna: Nejzdravější svačina? Fíky, které mají málo kalorií a přitom zasytí a povzbudí

Fíky byly známé již v biblických dobách a sama Bible je ze všech druhů ovoce zmiňuje nejčastěji. Z téhož zdroje se dozvídáme, že fíkové listy byly první lidskou módní vlnou. Plody však pro jejich prospěšnost uctívala i Kleopatra a řečtí olympionici je dostávali místo medailí.

Přírodní lékárna: Sladké a přitom zdravé a vhodné pro diabetiky? Stačí místo cukru použít stévii

Bíle kvetoucí tropická rostlina stévie je v současné době velmi vyhledávaná díky své vysoké sladivosti bez přidaných kalorií. Využívá se jako přírodní náhražka cukru a umělých sladidel, ale má i léčivé účinky.

Přírodní lékárna: Makrela zajistí nižší tlak i cholesterol, zmenší obvod pasu a pomůže proti depresi

Na čem se shodnou zastánci různých dietních směrů, výživoví poradci i lékaři? Že přidat do jídelníčku rybu, zvláště tu mořskou, přináší nesporné benefity pro zdraví.

Přírodní lékárna: Čichejte vůni pomerančů, budete mít lepší náladu. Jeden plod navíc pokryje denní potřebu vitaminu C

Je to ovoce, kterého se mezi citrusy vypěstuje a sní nejvíce. Pomeranče pocházejí nejspíše z jižní Asie, odkud se rozšířily do Evropy. Kolumbus je dovezl do karibské oblasti a Španělé na Floridu, kde se začaly ve velkém pěstovat od konce 19. století.

Přírodní lékárna: Papáju si dejte jako dezert i k masu. Budete pak vstávat z postele svižněji a v lepší náladě

Papája je až desetimetrová tropická bylina, která produkuje aromatické plody vážící až 10 kilogramů. Dříve byla v našich končinách vzácná, v poslední době se k nám ale dostává produkce ze Španělska. Můžeme tak z těchto lahodných plodů získat mnoho prospěšného.

Přírodní lékárna: Chia semínka přidávejte do všeho, patří mezi superpotraviny. Skvělé jsou třeba chia pudinky

Chia semínka patří mezi nejvýživnější superpotraviny na planetě. Ještě dávno předtím, než v 90. letech zažila semínka svou renesanci, byla pevnou součástí středoamerické domorodé diety.

Přírodní lékárna: Hroznové víno zlepší vaše zažívání. Dejte ho na koláč, ale zkuste i s rybou a játry

Je to ovoce, kterého se na světě pěstuje zdaleka nejvíc. Hroznové víno bylo dobře známé již v antice a rychle se rozšířilo do celé Evropy. Dnes mezi největší světové producenty patří Itálie, Španělsko a Francie.

Přírodní lékárna: Koriandr, afrodiziakum z Tisíce a jedné noci, povzbudí trávení a pomůže při detoxikaci

Koriandr je v české kuchyni známý hlavně díky semínkům, která se používají jako koření. Ve světě se ale užívá hojně jako bylinka. Čerstvé listy připomínají plochou petrželku, objevují se především v asijské a latinsko-americké kuchyni. Mletý koriandr je pak důležitou ingrediencí kari koření.

Přírodní lékárna: Kocovinu i kašel léčí pomelo. Pro Číňany je zdrojem štěstí, Malajcům pomáhá zahnat zlé síly

Je to opravdový citrusový gigant a člověka nutí k zamyšlení, jak se něco tak velkého udrží na stromě. V jihovýchodní Asii, odkud pomelo nejspíš pochází, vědí, že to zvládne. A to dokonce i tehdy, když doroste do váhy až 5 kilogramů.

Přírodní lékárna: Křenové placky jako obklad na bolavé svaly, křen naložený ve víně proti únavě

Z období kolem roku 1500 př. n. l. pocházejí zmínky o tom, že křen patřil k pěti hořkým bylinám, které Židé jedli během svátku pesach. V Evropě získával oblibu od 14. století, v 17. století bylo v Německu a Británii velmi módní křenové pivo. Své místo by měl mít křen v našich jídelníčcích i dnes.

Přírodní lékárna: Arašídy sloužily vojákům jako levný zdroj proteinu. Připravte si z nich různé pochoutky, jsou zdravé

Semena podzemnice olejné neboli arašídy ve skutečnosti nepatří mezi ořechy, jak si mnozí lidé myslí. Jedná se o luštěniny příbuzné s fazolemi a hráškem. Plodem rostliny je lusk, který obsahuje jedlá semena. Arašídy rostou pod zemí.

Přírodní lékárna: Pusťte si do kuchyně hadí mord. Černý kořen je lahůdková a velmi zdravá zelenina

Původní léčivá bylina černý kořen je osvěžující změnou jídelníčku. Podobá se křenu, chutná jako pastinák a připravuje se jako chřest. Jde o vynikající lahůdkovou zeleninu, která se dříve často pěstovala na zahrádkách.

Přírodní lékárna: Hlíva podpoří imunitu, žampion dodá vitamin D. Houby léčí, ale také skvěle dochutí pokrmy

Už pro staré Slovany byly houby oblíbenou potravinou a východní kultury je používají k vaření a léčení po tisíciletí. Staří Egypťané věřili, že pojídáním hub se člověk stane nesmrtelným. Vikingové užívali před bojem odvary z muchomůrek k podpoře odvahy a síly. V době moderní se lékárny plní řadou produktů, jejichž základem je prášek ze sušených hub.

Přírodní lékárna: Kapusta dodá tělu energii. Připravte z ní závitky, polévku nebo upečte kapustové chipsy

Kapusta a její různé variety jsou skutečným darem pro naše zdraví. Je velká škoda, že ji nekonzumujeme častěji. Sama o sobě je totiž přirozeným multivitaminem, který lidský organismus nabíjí vitalitou.

Přírodní lékárna: Prášek z kořene maka, který byl dříve vyhrazen pouze pro šlechtu, podporuje plodnost

Ve vysokých nadmořských výškách v extrémních klimatických podmínkách roste podzemní hlíza maka. Je známa již tisíce let pro své posilující účinky a schopnost upravovat a harmonizovat hormonální systém.

Přírodní lékárna: Prášek z kořene maka, který byl dříve vyhrazen pouze pro šlechtu, podporuje plodnost

Ve vysokých nadmořských výškách v extrémních klimatických podmínkách roste podzemní hlíza maka. Je známa již tisíce let pro své posilující účinky a schopnost upravovat a harmonizovat hormonální systém.

Přírodní lékárna: Pistácie pomohou vašemu srdci. Můžete je přidat do sladkého těsta, ale i k masu

Pistácie patří do čeledi ledviníkovitých stejně jako kešu, mango či broskev. Tyto zelené oříšky rostou v hroznech na řečíku pistáciovém, stromku, který dává hojnou úrodu až zhruba po patnácti letech.

Přírodní lékárna: Čočka nasytí rychle, bez přemíry kalorií a dodá spoustu živin. Zkuste naše recepty

Mezi tradiční osvědčené plodiny patří čočka. Lidstvo spolehlivě vyživuje už tisíce let. Pravděpodobně pochází z Přední Asie, znali ji také ve starém Egyptě a postupně se rozšířila na všechny kontinenty. Díky vysokému množství bílkovin skvěle sytí a má velmi dobrou nutriční hodnotu.

Přírodní lékárna: Kurkuma – indický svatý prášek, který zastavuje šíření rakovinných buněk

Kurkuma je známé koření, tradiční součást kari směsí. V současné době více než 95 procent jeho světové produkce pochází z Indie. Indové denně zkonzumují 25 až 50 miligramů kurkumy. A vyplatí se jim to.

Přírodní lékárna: Jezte oves, vyplatí se to. Připravte si z vloček jednoduchou kaši nebo koláč s jablky

Koncem 60. let minulého století si Dennis Burkitt, britský lékař, který řadu let působil v Africe, všiml, že všude tam, kde domorodci přijímali stravu bohatou na vlákninu, se rakovina tlustého střeva prakticky nevyskytovala. Následujících dvacet let propagoval názor, že jídelníček s vysokým obsahem vlákniny je zřejmě účinnou ochranou před některými typy rakoviny.

Přírodní lékárna: Malá hrst vlašských ořechů pětkrát týdně pomůže k lepšímu spánku a proti rakovině

Vlašské ořechy patří mezi to nejlepší, co nám příroda poskytuje k uchování plného zdraví a svěžesti. Také jste byli někdy fascinováni tvarem jejich jader? Připomínají lidský mozek a určitě by se našla spousta dietetiků, kteří by vám také řekli, že pro mozek a nervovou soustavu je vlašský ořech zcela nepostradatelný.

Přírodní lékárna: Kokos pomůže s hubnutím, olej skvěle chrání pleť a voda omlazuje. Připravte si také kokosové mléko

Kokosový ořech, který je ve skutečnosti největším semenem, se v poslední době těší nové vlně zájmu. Do zapomnění upadal po druhé světové válce, která přinesla oblibu margarínů a hydrogenovaných tuků. Ty se mylně považovaly za zdravější.

Přírodní lékárna: Odmítáte stejně jako prezident brokolici? Chyba! Tato zelenina chrání před rakovinou

Původně rostla brokolice u Středozemního moře, pěstovali ji Římané, poté Italové a dnes je rozšířená po celém světě. Zajímavě na ni upozornil v roce 1992 prezident USA George Bush svou kampaní: „Jsem prezidentem Spojených států a nejím brokolici.“ Antireklama je ale také reklama a brokolice si záhy získala americkou veřejnost.

Přírodní lékárna: Máte studené nohy nebo vás trápí migrény? Jezte častěji pokrmy z paprik

Evropany pravděpodobně poprvé seznámil s paprikou Kolumbův průvodce Chauco, který ji nazýval agi. Je to další z mnoha hodnotných plodin, jež daroval Nový svět starému kontinentu. Ve Španělsku se pěstovala již v 16. století, ale i z českých zemí existuje záznam z roku 1566, kdy se běžně objevuje na jižní Moravě.

Přírodní lékárna: Dýně je superpotravina, servírujte ji jako přílohu a zkuste pudink amerických osadníků

Před více než sedmi tisíci lety začala dýně kralovat stravě původních obyvatel Ameriky. Naštěstí pro nás se nyní můžeme těšit z neutuchající nabídky tykví a dýní i na našem trhu téměř po celý rok. A to je skvělá zpráva! Dýně je totiž skutečná superpotravina.

Přírodní lékárna: Nezapomeňte na švestky! Podpoří štíhlou linii a dodají neuvěřitelné množství B vitamínů

Tmavě fialové plody slivoně švestky patří k tradičním průvodcům podzimu. Pokud je toto období někdy spojováno s depresemi, pak vězte, že švestka může být skvělým spojencem proti nim!

Přírodní lékárna: Petržel nepoužívejte jen jako ozdobu jídel, může toho nabídnout mnohem víc

Petrželka je mnohem víc než jen ozdoba polévek a dalších pokrmů. Tato běžná bylinka má mocné výživové vlastnosti a obsahuje sloučeniny, které snižují riziko mnoha běžných nemocí, včetně rakoviny.

Přírodní lékárna: Spirulina obsahuje neuvěřitelné množství prospěšných látek. Seženete ji v prášku nebo tabletkách

Sladkovodní řasa spirulina, ačkoli je to ve skutečnosti sinice, po staletí byla a stále je velkým lidským spojencem. Například Aztékové ji pěstovali na jezerech Texcoco a dalších.

Přírodní lékárna: Chraptíte? Pomůže posilující šťáva z ostružin. Celé plody se hodí i do koláče a pudinku

Domovem ostružiníku je Asie a severní Amerika, ale už před mnoha staletími dobyl i střední Evropu. V plodech se hromadí rostlinná barviva s mimořádně vysokým obsahem léčivých látek. Indiánské ženy ostružinami posilovaly těhotenství a domnívaly se, že tak zabrání potratům.

Přírodní lékárna: Polovina manga zajistí klidné spaní, působí také proti infekcím a nachlazení

Mango je ve své domovině v Indii a jihovýchodní Asii považováno za posvátnou plodinu. Symbolizuje lásku, přátelství a plodnost. Buddhisté si jej také velmi váží, protože pod mangovníkem prý často meditoval Buddha.

Přírodní lékárna: Tajemství dlouhověkosti bez nemocí? Meruňky

Obyvatelé severního Pákistánu kolem pohoří Karákóram se dožívají vysokého věku. O jejich dlouhověkosti putovaly do Evropy zprávy již ve 30. letech od Roberta McCarrisona, který pozoroval, jak se tito lidé v téměř dokonalém zdraví dožívali i více než 135 let, netrpěli rakovinou, neměli známky diabetu, obezity ani srdečních chorob. Čím to? Kromě jiného jedí hodně meruněk a meruňkových jader.

Přírodní lékárna: Osm jahod dodá víc vitaminu C než pomeranč, navíc ochraňují před řadou typů rakoviny

Vynikající letní ovoce je skutečným dárcem životní síly a energie. Již ve středověké Evropě se jahody používaly k lékařským účelům. Staří Římané věřili, že zmírňují projevy melancholie, splínu, mdlob, veškerých zánětů, horečky, krčních infekcí, léčí ledvinové kameny, zápach úst a nemoci krve či jater.

Přírodní lékárna: Batáty patří mezi nejstarší a velmi zdravé potraviny. Připravte z nich kaši, polévku i placičky

Batáty jsou možná vůbec první potravinou, se kterou se lidstvo setkalo. Jejich pozůstatky staré 10 tisíc let byly nalezeny v jeskyních v Peru. Do Evropy batáty přivezl Kryštof Kolumbus již při návratu z první výpravy do Nového světa.

Přírodní lékárna: Banány pomáhají střevům, jsou vhodné při dietě i pro diabetiky. Využijte je na zdravé dezerty

Lidé banány prostě milují. Jíme je, když máme hlad a do oběda či večeře je daleko, když máme chuť na něco sladkého, když jsme vyčerpaní, když jdeme sportovat, když potřebujeme něco praktického s sebou k snědku. Je to vskutku geniální přírodní konzerva.

Přírodní lékárna: Šťáva z řapíkatého celeru vyžene z těla škodliviny a zbaví chronických nemocí

Lékem a odpovědí na chronické potíže je odšťavněný řapíkatý celer. Kdybychom se snažili vyjmenovat všechny nemoci, které může pozitivně ovlivnit, pravděpodobně by nám nestačil jeden list papíru.

Přírodní lékárna: Okurky pomohou proti migréně, zkuste okurkovou detoxikační polévku

Je známo, že okurky mají odvodňovací účinek, který pomůže od otoků po přesolené večeři nebo alkoholu. Málokdo však už ví, že tradičně byly okurky využívány proti bolestem hlavy.

Přírodní lékárna: Králičí maso je dietní a plné prospěšných látek, připravte zdravé jídlo podle našich receptů

Zdravý životní styl spojujeme se zeleninou, ovocem, ořechy, semínky a vlákninou, ale valná většina z nás potřebuje k uchování kondice a vitality také dobrý zdroj bílkovin, a to i živočišného původu. Bílkoviny jsou nezbytné k růstu a udržování všech tkání, tvoří protilátky pro boj s infekcemi, jsou součástí hormonů udržujících tělesnou výkonnost.

Přírodní lékárna: Mák má mnohem více vápníku než mléko. Využijte toho

Nebojme se potravinářského (olejného) máku. Naše tělo po jeho konzumaci nedojde žádné újmy ani závislosti, neboť obsah morfia, kodeinu a dalších narkoticky působících látek je v makových semenech, která tradičně používáme, velmi malý.

Přírodní lékárna: Quinoa je skvělá pro celiaky, můžete ji připravit s chřestem i čokoládou

V současné době je známým faktem, že dostupné a běžně užívané potraviny mají mnohem nižší obsah výživných a ochranných látek, než stejné plodiny pěstované před padesáti či šedesáti lety. Proto jakékoli zpestření jídelníčku je vítáno, jakkoli se jedná o rostliny pro nás někdy i exotické, kterým bývá často vyčítán cizí původ.

Přírodní lékárna: Špenát mimo jiné dodá vitamin krásy. Jezte ho osmahnutý, dušený, ale i syrový

Od doby, kdy špenát propagoval Pepek námořník, uběhlo hodně času. Přesto stále platí, že tato zelenina patří mezi přírodní stravu s nejvyšším množstvím živin a ochranných látek. Doporučujeme jeho zařazení do jídelníčku nejen v tradiční dušené podobě, ale také v syrovém stavu.

Přírodní lékárna: Čekanka je u nás dosud nedoceněnou lahůdkou. Máme tipy, jak ji využít v kuchyni

Bledě modré květy se nám vybaví, když se řekne čekanka obecná. Z této polní rostlinky však byla vyšlechtěna čekanka listová se světle žlutými puky, které se skvěle hodí do zimní kuchyně. Navíc existuje ještě čekanka kořenová, z níž se tradičně vyráběly kávové náhražky pražením čekankového kořene, takzvané cikorky.

Přírodní lékárna: Fenykl je zimní zelenina, která se hodí do salátů, polévek i k zapékání. Mimo jiné pomůže trávení

Možná si ze školních let vzpomenete na slavnou marathonskou bitvu. Vedla se podle legendy na fenyklovém poli. Fenykl, u nás stále ještě málo známá a používaná zelenina, totiž pochází ze Středomoří a jihozápadní Asie.

Přírodní lékárna: Granátové jablíčko na zdravé srdíčko. Pijte denně sklenku šťávy a snížíte riziko mrtvice

Jedna z nejlepších zpráv týkající se přírodní medicíny přišla v roce 2013. Potvrdila to, co se o granátovém jablíčku už dávno šuškalo. Studie publikovaná v časopise Atherosclerosis dokázala, že jeho šťáva může předcházet anebo dokonce zvrátit příčinu zvýšené úmrtnosti na srdeční choroby – totiž zbytnění cév způsobené nahromaděním tukové výstelky neboli aterosklerózu.

Přírodní lékárna: Kardamom – starověká žvýkačka a protijed. Používejte toto koření, má léčivé účinky

Mezi starověké žvýkačky patřil kardamom. K čištění zubů a dechu ho využívali již staří Egypťané. Název kardamom, který lidé často komolí na kardamon, se vztahuje na tři odrůdy byliny z čeledi zázvorovitých: kardamom zelený či pravý a černý kardamom Amomum a Aframomum.

Přírodní lékárna: Ředkve a ředkvičky prospějí střevům, zbaví bakterií a pomohou při nachlazení

Ředkve jsou skvělým zdrojem výživných látek během dlouhé zimy, mohou však pomoci i jindy, například v předjaří, kdy se organismus připravuje na teplejší sezónu. Člověk tehdy podvědomě přechází z teplé vařené zimní stravy na chladnější syrovou a detoxikuje se přísunem čerstvých salátů a syrové zeleniny.

Přírodní lékárna: Mochyně neboli physalis je nejen krásný, ale i chutný a zdravý doplněk jídel

Oranžové lampionky mochyně židovské můžeme občas vidět jako výzdobu. Mochyně, která patří do rodu Physalis, je ale víc než jen dekorace, tradičně se užívá i v přírodní medicíně.

Přírodní lékárna: Med léčí už tisíce let. Doporučuje se na hojení ran, snížení cholesterolu i při kocovině

Med jako oblíbené sladidlo provází lidskou kulturu po tisíciletí. Nejen, že se egyptská Kleopatra v medu a mléce koupala, ale již ve starověku to bylo i oblíbené platidlo a ódy na jeho prospěšnost pěly starobylé indické védy.

Přírodní lékárna: Plody goji se už tisíce let doporučují pro dlouhý život, ostrý zrak a lepší plodnost

Názvy goji a kustovnice čínská se v praxi běžně zaměňují a jsou jimi myšleny sušené plody oranžové až červené barvy, které jsou plné semínek a poslouží jako zdravá a chutná svačinka. Ve skutečnosti jsou pravé goji pouze tibetské odrůdy kustovnice.

Přírodní lékárna: Meloun osvěžuje i prospívá zdraví. Pomáhá například proti zánětům

Víte, že vodní meloun je z botanického hlediska vlastně největší bobule? Ačkoli nakonec patří mezi tykvovité zeleniny… Co se týče jeho původu, jedni jej přisuzují Asii, jiní Africe. Je ale jisté, že hrál důležitou roli u národů pocházejících z oblastí s omezenými vodními zdroji.

Přírodní lékárna: Nejen do polévky, libeček má širší využití. Zpestří chuť jídel a pomůže vám vyčistit tělo

Libeček lékařský nemá v názvu slovo „lékařský“ jen tak náhodou. Zajímavá jsou ale i další pojmenování této trvalky, která na jaře bujně vyraší čerstvé lodyhy dorůstající až do výše dvou metrů.

Přírodní lékárna: Snítka rozmarýnu pod polštářem prý zajistí klidný spánek, jeho vůně povzbudí paměť

Rozmarýn je typická středomořská bylina, která se hojně využívá ke kulinárním i ozdobným účelům. Lístky připomínající zelené jehličí i květy obsahují řadu silic, z nichž se také vyrábí hodnotný rozmarýnový olej. Najdeme ho v kosmetických přípravcích, rostlinných léčivech i aromatických potpourri.

Přírodní lékárna: Jedna malá porce ryby dodá až polovinu potřebné dávky bílkovin a zdravé tuky pro srdce

Ryby, zvláště ty mořské pocházející ze studených vod, velice prospívají správné kondici a vitalitě těla. Měly by se tedy stát povinnou položkou na našich talířích. Pokud již nyní víte, že vás ke konzumaci ryb nepřemluvím, počítejte alespoň s nezbytnou konzumací zdravých rybích tuků v podobě kapslí.

Přírodní lékárna: Rybíz je bohatý především na vitamín C, denní potřebu pokryje 40 bobulek

Od 16. století v Evropě pevně zakořenil rybíz a dosud se těší velké popularitě, zvláště jako nenáročné ovoce malých domácích zahrádek. Patří mezi srstkovité, je tedy příbuzný angreštu.

Přírodní lékárna: Broskve potlačí vnitřní neklid a nervozitu, navíc omladí pleť a pomohou při hubnutí

Až vás někdy přepadne splín a budete zoufat nad těžkostmi světa, sáhněte po broskvích. Spolehlivě vás vysvobodí. Obsahují totiž velké množství látek, které pozitivně působí na duševní pohodu člověka.

Přírodní lékárna: Kysané zelí, korejské kimchi a další kvašená jídla zlepší trávení a detoxikují tělo

Fermentovaná neboli kvašená jídla se nachází na půli cesty mezi stravou vařenou a syrovou. Spojují výhody a redukují nevýhody obou. Měla by proto být pravidelnou součástí našeho jídelníčku.

Přírodní lékárna: I jídlo z konzervy může být velmi zdravé. Důkazem jsou sardinky

Sardinky a Sardinie skutečně mají něco společného. Nevíme, co bylo dříve, ale jisté je, že právě středozemní ostrov propůjčil malým rybkám své jméno. U něj se jich totiž nacházelo vůbec nejvíce.

Přírodní lékárna: Pórek je antibiotikum, pomůže proti únavě a hodí se do mnoha receptů

Pórek je oblíbená zelenina ze stejné čeledi jako česnek a cibule. Obsahuje éterické oleje s obsahem síry, jež mu propůjčují typické aroma a kořenitost. Postrádá však štiplavost cibule, a tak je vhodnější na přípravu kompletního pórkového menu.

Přírodní lékárna: Jezte pampelišky! Povzbudí celé tělo, listy dodají vitamíny, šťáva pomůže proti pihám

Obrovskou regenerační schopnost má pampeliška. Nová rostlina vyroste i z milimetrového plátku kořene. Lidé proto pampelišku odnepaměti používají pro posílení regeneračních sil organismu. Doufají, že jim bylina dodá stejnou odolnost, díky níž dokáže přežít téměř na všech místech a ve všech podmínkách.

Přírodní lékárna: Chřest je opravdovým elixírem mládí, v jarní sezóně kupujte raději ten český

Lahůdková zelenina, která by se měla stát povinnou jarní oživovací kůrou. To je chřest. Již po týdnu jeho každodenní konzumace můžeme údajně pociťovat nárůst vitality a osvěžení organismu.

Přírodní lékárna: Medvědí česnek vás nakopne. Používejte ho do polévek, smoothie i salátů

Obliba medvědího česneku v poslední době strmě stoupá. Pokud si netroufáte hledat ho ve volné přírodě a riskovat záměnu s konvalinkou, vysázejte si rostlinu na polostinná až stinná místa na zahrádce nebo vyrazte do supermarketu, kde ho už běžně nabízí.

Přírodní lékárna: Proti stresu a na podporu kondice zkuste salát polníček. Dochucujte různými zálivkami

Drobnolistý salát polníček patří mezi zeleninu, která by neměla zůstat opomíjena. V salátech působí čerstvým dojmem mladých aromatických lístků s příjemnou oříškovou chutí. Biologicky má vyšší hodnotu než hlávkový salát.

Přírodní lékárna: Nejvýživnější salát je ten římský. Můžete ho i tepelně upravovat, třeba na grilu

Salát je díky své osvěžující chuti, snadné stravitelnosti a mnoha možnostem úpravy oblíbenou zeleninou. V současnosti se pěstuje na celém světě, a to ve třech hlavních typech – salát hlávkový, římský a ledový.

Přírodní lékárna: Zkroťte kopřivy. Ze žahavek se stanou mimořádné pomocnice pro vaše zdraví

Každé malé dítě zná kopřivu. Je to zřejmě tím, že popálí dřív, než si s ní začneme tykat. Najít si cestu k této netykavce je však velmi dobré a zdraví nadmíru prospěšné. Kopřivy patří mezi tradiční součásti jarních posilovacích kúr.

Přírodní lékárna: Chcete krásnou bronzovou pokožku? Zapomeňte na opalování, dejte si mrkev

S blížícími se teplými dny mnozí lidé touží po proměně své pokožky z odstínu „sýr“ na „bronz“. Opalování však nemusí být tou nejlepší cestou. Vědci z Nottinghamské univerzity zjistili, že mnohem efektivnější je konzumace plodin bohatých na karotenoidy, tedy například mrkve.

Přírodní lékárna: Nejlepší dieta? V žebříčku, který sestavili světoví odborníci, vyhrála středomořská strava

Je všeobecně známo, že národy obývající země kolem Středozemního moře žijí déle, zdravěji a méně trpí typickými civilizačními chorobami, jako je rakovina nebo srdeční nemoci. Pomáhá tomu jejich aktivní životní styl, kontrola váhy a strava s nízkým podílem červeného masa, cukru a nasycených tuků a s vysokým podílem zdravých, lokálně produkovaných potravin.

Přírodní lékárna: I koronaviru se dá předcházet přírodními prostředky, účinné jsou mořské řasy nebo lékořice

V krátké době se epidemie koronaviru Covid-19 stala obávanou světovou hrozbou. I v případě této nákazy ale existují možnosti, jak využít sílu přírody. V rukou totiž máme výzkumy související s příbuznými infekčními vlnami SARS, MERS a dokonce eboly.

Přírodní lékárna: Jak se letos vyhnout nachlazení? S pomocí bezu, skořice, šťávy z brusinek, zeleného i černého čaje

Když dojde na nachlazení a potíže s ním spojené, jako je rýma, chřipka, kašel nebo bolení v krku, každý z nás už nepochybně má několik vlastních osvědčených tipů, jak s nimi naložit. Mnohem lepší ale je jim předcházet. Pomoci nám k tomu mohou některé osvědčené i vědecky podložené rady a zároveň nové neotřelé možnosti.

Přírodní lékárna: Se žaludečními potížemi, vředy a pálením žáhy může pomoci několik přírodních léků

Před lidstvem stojí mnoho výzev. Jednou z nich je odolnost bakterií na antibiotika, která přivodí řadu vážných problémů. Příkladem budiž Helicobacter pylori, s nímž se v průběhu života setká až polovina populace.

Přírodní lékárna: Zázvor mírní těhotenské nevolnosti a je mimořádně účinný v prevenci rakoviny

Zázvorový oddenek je již běžným zbožím v každém oddělení ovoce a zeleniny. Využijme jej! Pochází z Číny a Indie, kde se jako koření používá minimálně čtyři tisíce let. Po celé Evropě se rozšířil díky Římanům, kteří jej dovezli z Číny před dvěma tisíci lety, a díky Španělům, jež jej získali přes jižní Ameriku a Mexiko.

Přírodní lékárna: Vyhnat z těla škodlivé látky pomáhá bílá zelenina, například česnek a cibule

Bílou barvu lidé vnímají jako symbol čistoty a platí to i pro tělo. Bílé plodiny totiž podporují detoxikaci. Za tu jsou primárně zodpovědná játra, která neutralizují toxické látky nebo je také zneškodňují tím, že je ve své tkáni uloží.

Přírodní lékárna: Jak si udržet zdravý a bystrý mozek? Sáhněte po ovoci a zelenině fialové barvy

Temně modré, fialové a purpurové odstíny reprezentují mozek, myšlení, vhled do podstaty věcí. Mozek je centrem nervového systému a udržuje kontrolu nad orgány, reguluje smyslové informace i svalovou aktivitu. Také kontroluje sekreci hormonů, které fungují jako chemičtí poslové pro komunikaci mezi různými částmi těla.

Přírodní lékárna: Nebojte se jíst řasy. Zelenina z moře poskytuje důležitou podporu štítné žláze

Modrá barva světlejších odstínů či zelenomodrá je spojována se zdravím v oblasti krku, kde je uložena štítná žláza. Ta uvolňuje hormony, které ovlivňují všechny orgány našeho těla. Účastní se na funkci metabolismu, dýchání, srdeční činnosti, nervového systému, hmotnosti těla, tělesné teploty, hladiny energie, trávicích funkcí a dalších.

Přírodní lékárna: Pro zdravé srdce a cévy jezte hodně zeleniny a ovoce zelené barvy

Zelená barva souvisí s oblastí srdce a plic, které jsou součástí oběhového a kardiovaskulárního systému. Pokud je zdravý, rozvádí krev a potřebné látky mezi buňkami těla a stará se o podporu mnoha funkcí.

Přírodní lékárna: Máte potíže s trávením? Začněte jíst víc žlutého ovoce a zeleniny

Se žlutými potravinami spojujeme trávicí procesy, kdy se vitamíny, minerály, bílkoviny, sacharidy, tuky a další látky z jídla přeměňují na energii. V ayurvédě se hovoří o takzvaném trávicím ohni, který podporuje vitalitu a energii člověka, pokud je silný. Západní terminologie hovoří o metabolismu.

Přírodní lékárna: Ovoce a zelenina oranžové barvy chrání ženské i mužské rozmnožovací orgány

Lidský reprodukční systém je zodpovědný za růst a tvorbu. Je reprezentovaný oranžovou barvou a představuje také koloběh. Zodpovědný růst buněk je potřebný v každém věku, protože 50 triliónů buněk našeho organismu se neustále obměňuje.

Přírodní lékárna: Červená je dobrá pro zdraví. Plody této barvy podporují krevní oběh a imunitní systém

Červené plodiny mají barvu krve a také skutečně silně podporují oběhový systém. Předchází srdečně-cévním nemocem a zlepší krevní obraz. Pomáhají také imunitnímu systému.

Přírodní lékárna: Matka příroda k nám mluví. Některé zdravé potraviny připomínají tkáně nebo orgány, kterým prospívají

I když se může zdát, že vzhled a barva ovoce a zeleniny jsou pouhou hříčkou a zcela náhodným jevem, ve skutečnosti k nám rostliny promlouvají. Vypovídají o své schopnosti člověka nejen nasytit, ale také uzdravovat.

Přírodní lékárna: Rozkrojené rajče připomíná komory lidského srdce. Jeho konzumací skutečně srdci prospějeme

Některé zdravé potraviny nápadně připomínají orgány, na které mají pozitivní vliv. Například rajče je podobné komorám srdce a skutečně prospívá cévám a krevnímu oběhu.

Přírodní lékárna: Přírodní léky na úzkost? Heřmánkový čaj, šťáva z bezinek, lékořice, petržel i kapusta

Snad každý někdy ve svém životě poznal pocity strachu a úzkosti. Jídlo bohaté na flavonoidy může být tou správnou přírodní medicínou. Jak se zdá, pracuje podobně jako léky proti úzkosti, ovšem bez nežádoucích účinků.

Přírodní lékárna: Civilizační choroby způsobuje nerovnováha. Pomoc se skrývá v bobulích, zelenině, čaji i kávě

Polyfenoly. Zvláštní odborný název, který se objevuje v souvislosti se zdravou stravou, nám zatím není příliš známý. Přitom se pod ním skrývají nesmírně významné látky.

Přírodní lékárna: Mořské řasy pomohou při každé nemoci, velký vliv mají v prevenci a zaléčení rakoviny

Dulse, wakame, nori, chaluha, mořská zelenina. To jsou u nás nepříliš známé názvy ze širokého světa rostlin obývajících světové oceány. Česká kuchyně, která nepočítá s přítomností moře, tyto poklady ignoruje. Ukazuje se ale, že v dnešním globálním světě může být přítomnost určitého typu globální kuchyně užitečná.

Přírodní lékárna: Jedno kiwi zajistí denní dávku vitaminu C. Menší plody vypěstujete i na českých zahrádkách

S blížícím se příchodem sychravého počasí nutně potřebujeme vyzbrojit náš organismus dostatkem posilujícího vitaminu C. Ten se podílí na všech metabolických pochodech v těle.

Přírodní lékárna: Cukety mají zanedbatelnou kalorickou hodnotu a přitom skvělý poměr vitamínů a živin

Pozdní léto je dobou přebytků cuket. Ty patří mezi nejběžněji pěstované druhy zeleniny na českých zahrádkách. Co s nimi? Často je dusíme, přidáváme do polévek, grilujeme, zapékáme, plníme, vyrábíme z nich saláty, přidáváme do karbanátků a masových směsí.

Přírodní lékárna: Olivový olej pomáhá předejít všem civilizačním chorobám, při nákupu ale sledujte datum lisování

Středomořská kultura stravování je chráněná organizací UNESCO stejně jako některé památky. Je totiž dokázáno, že vysoce prospívá zdraví. A základem středomořské kuchyně jsou olivy a olivový olej.

Přírodní lékárna: Dvě porce rajčatové omáčky týdně sníží riziko rakoviny. Šťáva pomůže při ekzémech

Rajská jablka pravděpodobně nepřišla přímo z ráje, jejich vlastí je latinská Amerika. V minulosti se Evropané cizokrajné rostliny obávali, ale v 19. století rajčata v Evropě zakotvila a stala se nedílnou součástí zdravého středomořského jídelníčku.

Přírodní lékárna: Jáhly jsou bezlepkové, zahřejí, pomohou lidem ve stresu. Hodí se jako příloha i do mnoha jídel

Stále častěji se setkáváme s citlivými reakcemi na všudypřítomnou pšenici, a tak si uvědomujeme, že je potřeba dát větší prostor i jiným plodinám. Naši předkové měli jídelníček mnohem pestřejší a jedním z nejoblíbenějších slovanských pokrmů byly jáhly.

Přírodní lékárna: Měsíček lékařský se užívá jako jídlo i léčivá bylina

Běžná letnička našich zahrádek, měsíček lékařský, jak název napovídá, má léčebné účinky, které jsou širokospektrální.

Přírodní lékárna: 9 přírodních alternativ viagry. Může vám pomoci ženšen, zelený čaj i cvičení

Hledání bezpečného prostředku na potíže s erekcí není marnivostí, ani důvodem ke vtipům. Nejde totiž o triviální záležitost. V sázce je rozvoj poruchy cévní výstelky, což je známá předzvěst srdečně-cévní nemoci.

Přírodní lékárna: Bříza pomáhá s mnoha obtížemi, obsahuje látky podobné aspirinu

Je ideální doba poohlédnout se ve vašem okolí po nějaké pěkné břízce. Její míza se dá užívat jak na oplachování vlasů, tak i vnitřně. Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek.

Přírodní lékárna: Ginkgo biloba může pomoci s pískáním v uchu, migrénami i poruchami pozornosti

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je strom jedinečný v mnoha ohledech. Výzkumy popisují jeho pozitivní vliv na stovku různých onemocnění, můžeme o něm také hovořit jako o skutečné živoucí fosilii, protože pamatuje dobu dinosaurů.

Přírodní lékárna: 10 důvodů, proč jíst košťálovou zeleninu. Působí proti nádorům i depresi, ulevuje od bolesti

Každý jistě ví, že pojídání zeleniny je zdravé. Ani zelenina ale není jedna jako druhá, některá má lepší nutriční hodnoty a více podporuje vitalitu a kondici. Opravdovou královnou je zelenina košťálová.

Přírodní lékárna: Lidský mozek se dokáže regenerovat, obnovu nastartujete s pomocí brokolice nebo květáku

Několik desetiletí se věřilo, že regenerace mozku není možná. Současné výzkumy ovšem odhalují, že běžná jídla jako například brokolice obsahují látky, které jsou schopné stimulovat opravu a obnovu nervové tkáně.