Pro a proti

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Pro a proti: Korespondenční volbu Čechům v zahraničí dlužíme už dlouho. Nejsou to odrodilci, míní senátor Czernin

Třetí přímá prezidentská volba přilákala k volebním urnám rekordní počet voličů – 70 procent. V zahraničí dokonce 80 procent. A to i přesto, že někteří voliči cestovali hlasovat tisíce kilometrů. Mělo by Česko umožnit krajanům korespondenční hlasování? „Je to dluh, který našim občanům v zahraničí dlužíme už hodně dlouho,“ říká senátor Tomáš Czernin (TOP 09). „Mám k tomu velké výhrady,“ reaguje poslanec Radek Vondráček (ANO).

Pro a proti: Generál Petr Pavel získal od voličů nejsilnější mandát v historii přímé prezidentské volby

Znamená více než 3,3 milionu hlasů voličů pro Petra Pavla i to, že většině obyvatel nevadí komunistická minulost příštího prezidenta republiky? Je to známka, že se česká společnost vyrovnává s minulostí, nebo naopak že ji ignoruje? Máme házet komunisty do jednoho pytle sluhů zločinného režimu, nebo je rozdíl mezi komunistou z padesátých let, osmašedesátníkem a tím normalizačním? Pozvání do debaty přijali filozof, historik a redaktor Seznam zprávy Michal Komárek a syn spisovatele a disidenta Ludvíka Vaculíka Jan. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Nedostatek zubařů? Pojištění nestačí, investovat musí i obce, radí zástupce zdravotních pojišťoven

Je zubařů, kteří by „na pojišťovnu“ ošetřili své pacienty, v Česku dost? Lidé si stěžují na nedostatek stomatologické péče a podle statistik zubaři ze systému veřejného zdravotního pojištění odcházejí. Stomatolog Pavel Chrz chápe, že do chudých regionů se zubaři s novými a nákladnými postupy nehrnou. Zástupce pojišťoven Ladislav Friedrich vidí řešení ve zvýšení účasti pojišťoven, ale i v různých motivačních pobídkách pro nové lékaře.

Pro a proti: Konec levice v Čechách? Ve Sněmovně chybí, voliči jí ale nezmizí, míní Bělíček z Alarmu

S odchodem Miloše Zemana z prezidentského úřadu a odstoupením Josefa Středuly z boje o Hrad z politické mapy Česka mizí levice. Bude chybět, nebo současná vláda a parlament dostatečně hájí zájmy chudších, slabších a znevýhodněných? „Hájíme zájmy těchto lidí lépe než předchozí vláda Andreje Babiše (ANO),“ říká místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Strana zastupující takzvané lidi práce ve Sněmovně zatím chybí,“ míní šéfredaktor deníku Alarm Jan Bělíček.

Pro a proti: Vyšší DPH státní rozpočet nezachrání. Zdaňme víc zisky a kapitál, doporučuje ekonom Fassmann

Vláda chystá kvůli vyrovnání schodku státního rozpočtu změnu v sazbách daně z přidané hodnoty. Chce sjednotit dvě nižší 10 a 15procentní sazby v jednu, nejčastěji se mluví o 13 až 14procentní. Ekonom NERVu Petr Janský podporuje mírné zvyšování DPH, odborářský ekonom Martin Fassmann varuje před inflačními dopady takového kroku a vyzývá ke strukturální změně zdanění.

Pro a proti: Kalousek: Pražský hrad byl sídlem králů. Pozici prezidenta v parlamentní demokracii neodpovídá

Od 8. března bude mít Česká republika nového prezidenta. Měl by i nadále úřadovat z Pražského hradu? Nebo by bylo lepší, kdyby se přestěhoval ze sídla králů do civilnějších prostor? „Měl by tam zůstat. Je to sídlo hlav českého státu po staletí a veřejnost je na to zvyklá,“ míní bývalý šéf Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé. „Kdyby prezident neměl sídlo na Pražském hradě, výrazně by to přispělo ke zcivilnění úřadu,“ říká bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pro a proti: Strach o proměnu Izraele skrze nové právní reformy je oprávněný, věří publicista Novotný

Nový izraelský ministr zahraničí Eli Cohen prohlásil, že jeho vláda chce méně mluvit o Ukrajině, slíbil ale pokračovat v humanitární pomoci. Mění vláda Benjamina Netanjahua postoj Izraele k válce na Ukrajině a přiklání se na ruskou stranu? Politika zůstane stejná, možná se bude měnit rétorika, očekává bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider. Publicista Pavel Novotný očekává, že nová vláda si dá mnohem větší pozor, aby nepopudila Rusko.

Pro a proti: Výrobci léků slibovali obnovení dodávek, ale slib nesplnili, hájí ministerstvo náměstek Dvořáček

Antibiotik a dalších léků bude dost, slibuje dodávky na leden a únor ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vyřešil se tak problém s nedostatkem léků a šlo mu předcházet? Náměstek ministra Jakub Dvořáček slibuje řešení novelou zákona, poslanec Julius Špičák vyzývá k revitalizaci Státního zdravotního ústavu, který by svou prací mohl podobným krizím předcházet.

Pro a proti: Ať už druhé kolo prezidentské volby dopadne jakkoli, jisté je, že příští hlavou státu bude člověk s komunistickou minulostí

Je to dnes už nedůležitý bod v životopisu politika? Nebo je to stále neodčinitelné selhání? Debatovat budou někdejší ministr pro lidská práva, hudebník Michael Kocáb a prezidentský kandidát z volby před pěti lety, spisovatel Michal Horáček. Moderuje Lukáš Matoška.

Pro a proti: Žádný tribunál Rusko k odpovědnosti za válku na Ukrajině nedonutí, věří novinář Zrno

Evropský parlament navrhuje zřídit tribunál pro vyšetřování zločinu agrese proti Ukrajině. Je takový speciální tribunál potřeba, nebo si se stíháním zločinů poradí Mezinárodního trestní tribunálu v Haagu? Europoslankyně Markéta Gregorová věří, že by instituce ulehčila práci všem dalším tribunálům, novinář Matyáš Zrno pochybuje, že Rusko se podřídí výroku jakékoliv instituce.

Pro a proti: Průzkumy odvádí pozornost od jiných témat, která jsou ve volbě důležitá, kritizuje Marek Hilšer

Někteří neúspěšní kandidáti z prvního kola prezidentské volby kritizují to, že byli rozděleni podle volebních preferencí. Pokřivují předvolební průzkumy průběh svobodných voleb? „Rozhodně, ukazuje to i řada studií, ovlivňují volební chování voličů,“ říká neúspěšný kandidát na prezidenta, senátor Marek Hilšer (nezávislý). „Souhlasím s tím, že nějakým způsobem ovlivňují voliče. Otázkou ale je, jak podaná informace voliče ovlivní,“ míní socioložka Paulína Tabery.

Pro a proti: Hlasování o nedůvěře vlády? ANO ho zneužívá k podpoře Babiše ve 2. kole, věří ministryně Langšádlová

Vyvolat hlasování o nedůvěře vládě chce opoziční hnutí ANO. Koaliční poslanci prý blokují debatu o „skutečných problémech lidí“. Jde o vhodné načasování, deset dnů před druhým kolem prezidentských voleb? Karel Havlíček (ANO) považuje situaci za kritickou, ministryně Helena Langšádlová (TOP 09) vidí opoziční snahu jako součást volební kampaně ve prospěch Andreje Babiše.

Pro a proti: Výchovné k penzi je odstranění nespravedlnosti i nástroj sociálního smíru, věří Jelínková z KDU-ČSL

Penzistům se od ledna zvyšují důchody o 500 Kč za každé vychované dítě. Tzv. výchovné v roce 2023 přijde stát na 19 miliard korun. Jde o správný způsob mezigenerační solidarity? Lidovkyně Šárka Jelínková vítá, že je rodičovství konečně oceňováno, Lenka Kohoutová (ODS) varuje před dopady na státní rozpočet a žádá zpřesnění novely.

Pro a proti: Jen tak poslat peníze na Ukrajinu? K tomu mám velkou nedůvěru, míní Cyril Svoboda

Estonsko jako první země Evropské unie převede zmrazený ruský majetek na Ukrajinu. Jak by měl Západ naložit se zmrazenými prostředky Ruské federace? Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) varuje před unáhlenými řešeními jednotlivých aktérů a jejich právními dopady, analytik Pavel Havlíček estonskou iniciativu vítá.

Pro a proti: Soud po více než pěti letech stíhání zprostil Andreje Babiše obžaloby v kauze dotací pro Čapí hnízdo

Změní verdikt pohled na uplatňování presumpce viny u politiků? Nebo princip zapovídající politickou pozici trestně stíhanému nebo jen podezřelému člověku kultivuje politické prostředí? Pozvání do debaty přijali lidovecký senátor Jiří Čunek a poslanec Evropského parlamentu, předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

Pro a proti: Obviněný politik by měl funkci opustit. Nemá ji za odměnu, je to férový požadavek, míní Pirát Peksa

Soud po více než pěti letech zprostil prezidentského kandidáta a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše obžaloby v kauze dotací pro Čapí hnízdo. Měla by se na politiky uplatňovat presumpce viny? „V politickém slova smyslu rozhodně ano. V případě, že jsou ve vážném podezření z trestného činu, měli by odstoupit,“ míní europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Pojem vážné podezření není jasný, jsem pro to, aby se dodržovala presumpce neviny,“ říká senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Pro a proti: Benedikt XVI. viděl církev spíš jako skanzen, kritizuje zesnulého papeže teolog Petráček

Svět se rozloučil s Josephem Ratzingerem, bývalým papežem Benediktem XVI. Zapíše se do historie jako inkvizitor a obránce konservativismu před progresivními a liberálními proudy v církvi? Filozof Daniel Kroupa vyzdvihuje jeho zásluhy o ekumenický dialog a dialog vědy víry, teolog Tomáš Petráček zesnulému papeži vyčítá jeho uzavření církve otázkám 21. století.

Pro a proti: Majitelé areálů bez technického sněhu prostě nemohou fungovat, podporuje zasněžování Neumannová

Není absurdní zasněžovat horské sjezdovky v čase, kdy vláda vydává miliardy na kompenzace vysokých cen energií a domácnosti i firmy šetří? Nejde v době oteplování klimatu a energetické krize o nesmyslné a bezohledné plýtvání? Běžkařka Kateřina Neumannová považuje za zásadní areály udržet především z důvodů ekonomických, ale žurnalista Jan Stránský světlou budoucnost zimním sportům nepředpovídá.

Pro a proti: Vysoká inflace a čerstvý vstup Chorvatska do eurozóny oživil debaty, jestli by i pro českou ekonomiku nebylo výhodnější, kdybychom platili eurem

Měla by koaliční vláda usilovat o přijetí eura? Nebo zvládneme inflaci a očekávanou recesi lépe s korunou? Pozvání do debaty přijali bývalý guvernér České národní banky, dnes hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Je cíl zničit Rusko, nebo zastavit válku na Ukrajině? To si musí Západ ujasnit, vyzývá Zaorálek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chystá mírový plán, který počítá například s obnovou územní celistvosti Ukrajiny a stažením ruských vojsk. Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vítá snahu o zahájení jakékoliv nadnárodní diplomatické debaty, ale vedoucí východoevropského programu Bezpečnostního centra Evropské hodnoty David Stulík považuje za zásadní to, aby o své budoucnosti rozhodli sami Ukrajinci.

Pro a proti: Ekologické organizace kritizují revizi obchodování s emisními povolenkami, na které se po několika měsících vyjednávání koncem roku shodly členské státy Evropské unie

Povede nový systém k dekarbonizaci průmyslu, když podniky budou i nadále dostávat velké množství emisních povolenek zdarma? A půjdou veškeré výnosy z prodeje emisních povolenek na klimatická opatření? Pozvání do debaty přijali ředitelka Centra pro dopravu a energetiku Barbora Urbanová a vedoucí oddělení obchodování s emisemi ministerstva životního prostředí Jan Tůma. Moderuje Lukáš Matoška

Pro a proti: Nelze plošnými opatřeními omezovat vzdělávací potřeby znevýhodněných dětí, míní právnička Doležilová

Ministerstvo školství chce změnit způsob, jak jsou přidělováni do škol dětem se speciálními vzdělávacími potřebami asistenti. Jsou tyto parametry nastavené správně a znevýhodněným žákům se dostane potřebné podpory ve vzdělání? Veronika Doležilová ze spolku Spolu se obává, že plošnost opatření zhorší podmínky potřebných dětí, ministerský úředník Michal Černý ujišťuje, že se celý systém asistence takto zefektivní.

Pro a proti: Před 30.lety se rozpadlo Československo

Ukazuje současnost, že rozchod byl ku prospěchu obou států, anebo mohla být federace Čechů a Slováků dnes úspěšná po vzoru soužití Vlámů a Valonů v Belgii? Byl konec federace legitimní, nebo neústavní? A proč se na rozdělení Československa dodnes neshodnou tehdejší politici? Karolína Koubová se zeptá někdejšího místopředsedy vlády Václava Klause a předsedy Občanské demokratické aliance Jana Kalvody a bývalého premiéra Vladimíra Špidly, který byl v době dělení federace člen předsednictva ČSSD. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Petříček: Přesunem ambasády do Jeruzaléma bychom taky mohli porušit mezinárodní právo

Prezident Miloš Zeman v závěru mandátu obnovil apel na přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Existuje celá řada faktorů, které mluví pro, abychom přesunuli velvyslanectví do hlavního města Izraele v západním Jeruzalémě,“ říká ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Byl bych k tomu zdrženlivý a důvody jsou jak praktické, tak i právní. V neposlední řadě morální,“ míní analytik Ústavu mezinárodních vztahů a exministr ČSSD Tomáš Petříček.

Pro a proti: Jen pár týdnů před prvním kolem třetí přímé volby prezidenta přišli Piráti s návrhem, jak osekat prezidentské pravomoci

Ústavní změny by se dotkly milostí, výběru členů bankovní rady centrální banky, termínů při jmenování vlády a třeba i trestní odpovědnosti hlavy státu. Je na místě zasahovat do Ústavy a pravomoci přímo voleného prezidenta upravovat? A najdou pirátské návrhy ústavních změn potřebnou podporu u tří pětin poslanců a senátorů?  Debatovat budou autor návrhu ústavních změn, místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Jakub Michálek z Pirátské strany a předseda zmíněného výboru, poslanec hnutí ANO Radek Vondráček.

Pro a proti: Strop na ceny plynu je nouzové opatření, vysvětluje ministr Bek. Lidem nepomůže, oponuje Bžoch (ANO)

Po půlroce českého předsednictví v Evropské unii je načase zhodnotit, jaké výsledky předsedání přineslo. Nejvyšší unijní představitelé nešetří chválou a české předsednictví oceňují za to, co všechno vykonalo v krizové době. Podle premiéra Fialy (ODS) byli čeští zástupci aktivní, dokázali moderovat debatu a najít koalice napříč Evropou. Naopak podle opozice české předsednictví nevyřešilo energetickou krizi a málo zastupovalo národní zájmy.

Pro a proti: Ježíšek patří do světa fantazie a pohádek. A ten děti potřebují, věří psycholožka Gregorová

Přestože většina Čechů se k žádnému náboženství nehlásí, dárky jim nosí Ježíšek. Je správné, že dětem po generace předáváme tento pohádkový příběh, který se skutečností nemá nic společného? Je důvod se obávat, že děti budou pak své rodiče obviňovat, že s nimi nejednali v této věci na rovinu?

Pro a proti: V Česku kvapem ubývá dětských lékařů, jejich průměrný věk je kolem 60 let

Pediatři kriticky chybí v ordinacích i na lůžkových odděleních nemocnic. Proč se stát dopředu nepřipravil na generační výměnu pediatrů? Dělá teď dostatečně efektivní kroky, aby se situace rychle zlepšila? A pomohla by větší flexibilita pediatrů z nemocnic, kteří by pomáhali v ordinacích praktických lékařů v regionech? Debatovat budou předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, předseda správní rady VZP, někdejší náměstek ministra zdravotnictví a lékař Tom Philipp z KDU-ČSL. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Senátorka Chalánková: Cíl EU v péči o děti do tří let je nepřímý nátlak na růst zaměstnanosti matek

Senátoři z podvýboru pro rodinu nesouhlasí s doporučením ministrů EU, aby se téměř polovina dětí mladších tří let účastnila předškolního vzdělávání a péče. Hrozí, že stát bude tlačit na rodiče, aby nastoupili do práce na úkor dětí?

Pro a proti: Výše platu už asi nebude tajemstvím – zaměstnavatelé podle chystané unijní směrnice budou muset dát zaměstnancům informaci o platech mužů a žen pracujících na stejné pozici

Pomůže to k větší rovnosti v odměňování? A proč je tzv. genderová mezera v platech v České republice v porovnání s ostatními unijními státy skoro největší, aktuálně přesahuje 16 procent? Debatovat budou socioložka, hlavní gestorka projektu Rovná odměna ministerstva práce a sociálních věcí Lenka Simerská a generální ředitel realitní společnosti Heimstaden a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Moderuje Lukáš Matoška.

Pro a proti: Západ nemá právo jiné kultury „mistrovat“. Fotbalisté nejsou aktivisté, říká komentátor Korecký

Kontroverzní mistrovství světa ve fotbale skončilo. Jak lze první šampionát pořádaný v muslimské zemi zpětně hodnotit? Není dobře, že se tam konal, uvádí v Pro a proti Michal Komárek ze serveru Seznam Zprávy. Miroslav Korecký z Mladé fronty DNES vidí mnoho důvodů k nespokojenosti, ale věří, že její konání Kataru pomohlo na cestě od despocie k demokracii.

Pro a proti: Pirátka Gregorová: Pochybuji, že na jednu schopnou ženu jsou ve společnosti čtyři schopní muži

Do roku 2026 budou muset velké evropské společnosti zvětšit podíl osob nedostatečně zastoupeného pohlaví, většinou žen. Evropský parlament schválil zavedení kvót pro genderovou rovnost ve vedení velkých firem. Občanská demokratka Lenka Kohoutová by místo kvót spoléhala na zdravý rozum, pirátská europoslankyně Markéta Gregorová věří, že kvóty pomohou vyřešit dlouhodobý strukturální problém.

Pro a proti: Letošní vánoční cukroví a bramborový salát se oproti loňsku rodinám prodraží o desítky procent

Podle čerstvých dat Českého statistického úřadu zdražily brambory oproti loňskému listopadu o 42 procent, mouka o 48 procent, vejce o 72 procent a cukr dokonce o 109 procent. Proč potraviny nadále zdražují? Hraje někdo z řetězce zemědělec-potravinář-obchodník se spotřebitelem nefér hru? Debatovat budou viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček a viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavel Mikoška. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: V Praze na Letné  dotikaly obří klimatické hodiny, které dva týdny ukazovaly, kolik času zbývá na záchranu planety resp

než dojde k oteplení o kritický jeden a půl stupeň Celsia.  Vyburcovala časomíra Pražany a návštěvníky metropole k tomu, aby víc dbali na ekologickou stopu, kterou po sobě zanechávají? Nebo je hodiny spíš vyděsily a znechutily? Je potřeba takových symbolů ve veřejném prostoru? Dokáží čeští politici v celospolečesnké diskusi argumentovat a o nebezpečí oteplování planety věcně a správně? Debatovat budou předseda Evropské pirátské strany, europoslanec Mikuláš Peksa a komentátor serveru Info.cz Martin Schmarcz.

Pro a proti: Oddělení v dezolátním stavu a nedostatek personálu, popisuje stav dětské psychiatrie primář Havelka

Dětská psychiatrická péče je v krizi, někteří mluví o kolapsu. Chybí personál, lůžka i peníze. Poradce ministra zdravotnictví Tomáš Kašpárek vysvětluje, že stávající stav je dědictvím mnoha let a rychlé změny, byť se na nich pracuje, nejsou reálné. Peníze jsou důležité, ale klíčový je personál, zdůrazňuje primář a dětský psychiatr Tomáš Havelka.

Pro a proti: Nechceme v Praze obdobu opoziční smlouvy, vysvětluje stále chybějící vedení metropole primátor Hřib

Čí vinou zkrachovala po více než dvou měsících jednání o pražské koalici na vládním půdorysu? Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vysvětluje, že přijetí podmínek SPOLU by znemožnilo plnit pirátský program, Jan Wolf (KDU-ČSL) ale vidí odpovědnost za nezdar jednání hlavně v osobních ambicích dosluhujícího primátora.

Pro a proti: Kampaň Dárek pro Putina, která od května vybrala už přes 300 milionů korun na vyzbrojování ukrajinské armády, odhalila tento týden v Praze, na místě odstraněné sochy maršála Koněva, skulpturu hajlujícího skřeta s tváří Putina, který utahuje plynový kohout

Současně kampaň vyzývá distribuční společnosti, aby od elektřiny, vody a plynu odpojily všechny budovy v majetku Ruské federace. Jsou tak tvrdé akce uvážlivé a vzhledem k okolnostem na místě? Nebo už jsou za hranou dobrého vkusu? Debatovat budou autor kampaně, podnikatel Dalibor Dědek a ředitel Masarykovy demokratické akademie, politolog Patrik Eichler. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Zastropování ceny ruské ropy je krokem k dalšímu vyhladovění Ruska, tvrdí analytik Havlíček

Evropská unie uvaluje na Rusko další sankce, nově zastropovala ceny ruské ropy na 60 dolarech za barel. Vyvíjí se sankční válka s Ruskem tak, jak si ji Západ po únorovém útoku ruské armády na Ukrajinu naplánoval?

Pro a proti: Unijní ministři financí v úterý projednají návrh Evropské komise na zablokování vyplácení 7,5 miliardy eur z evropských regionálních fondů Maďarsku kvůli jeho nedostatečným reformám v oblasti právního státu

Konečné rozhodnutí ohledně Maďarska by mělo v Bruselu padnout před Vánoci, na samý závěr českého předsednictví v Radě Evropské unie. Podařilo se české vládě během předsednictví posílit hodnoty demokracie a právního státu, jak si vytyčila jako jednu z priorit? Nebo naopak zdrženlivým postojem premiéra Petra Fialy vůči Orbánovu Maďarsku a prohlášeními o spojenectví s Varšavou a Římem česká vláda příležitost během předsednictví promarnila? Lukáš Matoška se zeptá europoslankyně občanských demokratů Veroniky Vrecionové a politologa a ředitele New York University Prague Jiřího Pehe. Moderuje Lukáš Matoška

Pro a proti: Pražští zastupitelé v těchto dnech rozhodují o dostupnosti péče pro zdravotně a mentálně postižené Pražany

Má Praha dostatek kapacit na to, aby se o nejpotřebnější postarala na vlastním území a přesunula je zpět z mimopražských zařízení do metropole? Nebo bude o handicapované Pražany a seniory lépe postaráno nadále v ústavech jako je ten v Horní Poustevně ve Šluknovském výběžku? Debatovat budou: dosluhující radní pro sociální politiku Milena Johnová z uskupení Praha sobě a pražská zastupitelka a starostka Prahy 2, občanská demokratka Alexandra Udženija.

Pro a proti: Advokát: Kvůli ochraně osobních údajů je omezení veřejného přístupu do evidence majitelů správné

Soudní dvůr EU rozhodl o tom, že přístup veřejnosti k informacím o skutečných vlastnících firem je v rozporu se zákonem. Ustanovení unijní směrnice zrušil. Jde verdikt správným směrem? „Nejde. Přístup k informacím by měl zůstat co nejširší pro nevládní organizace i investigativní novináře,“ míní ředitel české kanceláře Transparency International Ondřej Kopečný. „Jsem zastáncem vysoké ochrany osobních údajů, takže za mě jde správným směrem,“ říká advokát Petr Koblovský.

Pro a proti: Elon Musk obnovil twitterový účet Donalda Trumpa a rozprášil bruselskou pobočku Twitteru, která řešila dezinformace

Narazí Muskovo pojetí svobody slova na evropská pravidla kontroly obsahu sociálních sítí? Nebo bude nadále “modrý ptáček” létat podle evropských pravidel bez rizika, že se z Twitteru budou do evropského prostoru šířit dezinformace, hate speech a ruská propaganda? Debatovat budou IT analytik a redaktor Deníku N Petr Koubský a odborník na informační technologie, algoritmy a dezinformace Josef Holý. Moderuje Lukáš Matoška.

Pro a proti: Michálek k vládní předloze o ochraně oznamovatelů: Zbytečná administrativní zátěž pro organizace

Vláda posílá do sněmovny zákon o ochraně whistleblowerů, tedy oznamovatelů protiprávního jednání. Piráti a Starostové mají ale k návrhu, který nepočítá s anonymními podněty, výhrady. „Ve výsledku schválíme zákon, který bude fungovat tak z deseti procent,“ míní poslanec Jakub Michálek (Piráti). „Zažil jsem komunistický režim a jsem opatrný na to, že všichni, kteří někoho chtějí udat, jsou hodní a spravedliví,“ říká poslanec Marek Benda (ODS).

Pro a proti: Armáda si musí nejdřív ujasnit, co potřebuje, ne měnit věci ze dne na den, žádá poslanec Růžička

Česká armáda se podle náčelníka Generálního štábu armády České republiky Karla Řehky musí kvůli ruské agresi na Ukrajině připravit na válku velkého rozsahu. Dokáží ale naši vojáci připravované investice například do nových stíhaček, vrtulníků a tanků využít efektivně a smysluplně?

Pro a proti: Ať si producenti masa platí zavádějící a neúplné kampaně sami, kritizují Zelení projekt Žeru maso

Kampaň „Žeru maso“ Agrární komory, kterou čtyřmi miliony korun spolufinancuje ministerstvo zemědělství, naráží na kritiku pro údajnou jednostrannost. Vyvrací kampaň mýty o konzumaci masa, nebo manipuluje informace ohledně dopadů vegetariánských alternativ na zdraví a životní prostředí?

Pro a proti: Fotbalové asociace sedmi evropských zemí na šampionátu v Kataru prohrály svůj boj o duhovou pásku “One love”, kterou chtěli fotbalisté při utkáních podpořit práva tamních LGBT Plus lidí

Pásku obléct nesmějí. Je pokrytecké od Evropanů kritizovat stav lidských práv v Kataru? Nebo je naopak kritika této arabské země na místě a mohla by tamní lidskoprávní situaci zlepšit? Pozvání do debaty přijali ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová a hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Přímá volba prezidenta funguje dobře. Lidé mají to, co si zvolili, říká poslanec Michálek

Přímá volba prezidenta podle některých zbytečně posiluje funkci prezidenta, a tak oslabuje parlamentní demokracii. Druzí zase soudí, že je lepší, když hlavu státu vybírají přímo občané, ne zákonodárci. Co ukázalo posledních deset let s přímo volenými prezidenty?

Pro a proti: Současný režim v Rusku je podle českých poslanců teroristický

Tvrdí to v usnesení, pro které zvedla ruku jasná většina sněmovny. Poukazují na opakované ruské útoky na ukrajinské civilisty nebo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Mělo by teď Česko vyhostit ruského velvyslance? Nebo by mělo hledat cesty, jak s Ruskem dál udržovat komunikaci? Pozvání do Pro a proti přijali místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Kolář z TOP 09 a ředitel Diplomatické akademie a bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda z KDU-ČSL.

Pro a proti: Snižme represe za nakládání s drogami podle jejich škodlivosti, žádá drogový expert Mravčík

Je spravedlivý rozsudek 8 let vězení pro polské manžele, kteří obchodovali s nápojem peruánských šamanů, ayahuascou? Hosté Pro a proti se shodují, že soud při vynesení verdiktu nepochybil, ale zákon, podle kterého postupoval, nebere v potaz změny, které společnost i věda ve vztahu k omamným látkám učinily v posledních dekádách.

Pro a proti: V délce rodičovské dovolené je Česko se čtyřmi roky na prvním místě v Evropě

Mají pravdu odborníci, kteří upozorňují, že dítěti tak dlouhý pobyt doma s rodičem nemusí svědčit? Není správné rodičovskou dovolenou zkrátit a ušetřit také na rodičovském příspěvku, zvláště v době rozpočtové nouze? Diskutovat budou Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, a Lucie Zapletalová, ekonomka z výzkumného centra CERGE-EI.

Pro a proti: Skopeček: Daně nezvyšujme. Chceme-li dostihnout vyspělejší země, nemůžeme mít stejnou daňovou zátěž

Vláda nebude zvyšovat daně, opakuje premiér Petr Fiala (ODS) i přes opačné názory některých koaličních partnerů a ekonomických poradců. Je ale možné za stávající výše zdanění konsolidovat rozvrácené veřejné rozpočty?

Pro a proti: Přestaňme lidi dělit na dvě kategorie. Schvalme manželství pro všechny, žádá Richterová

Debata o právech LGBT+ komunity je v Poslanecké sněmovně vášnivá, zvláště ve věci tzv. manželství pro všechny, jehož návrh předložili před třemi roky Piráti. Dělají čeští poslanci dost pro rovná práva queer lidí?

Pro a proti: Národní ekonomická rada vlády navrhuje kvůli úsporám ve veřejných rozpočtech sloučit některé malé obce

Na roztříštěnost samosprávy upozorňuje dlouhodobě Českou republiku i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zatěžují tisíce malých obcí státní rozpočet? Nebo by jejich sloučení peníze ve státní pokladně neušetřilo a ještě by ohrozilo rozvoj vesnic? Debatovat budou vedoucí projektový manažer Svazu měst a obcí, dlouholetý bývalý starosta Příšovic na liberecku Antonín Lízner a člen NERVu, výkonný ředitel think-tanku Idea při CERGE-EI a poradce premiéra Daniel Münich. 

Pro a proti: Poslankyně Němečková Crkvenjaš: Standardy péče neměňme, ale diskutujme o doplňkovém připojištění

Nadstandardy ve zdravotnictví jako téma nedávno otevřel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Přivedlo by připlácení za nadstandard víc peněz do zdravotnictví a zlepšilo by lékařskou péči u nás, nebo by zavedlo rozdíly mezi bohatými a chudými nemocnými?

Pro a proti: Miloš Zeman si za téměř 10 let svého prezidenství vysloužil od občanů při hodnocení jako ve škole známku 3,55

Vyplývá to z bleskového exklusivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Je horší trojka spravedlivé hodnocení? Je Miloš Zeman prezidentem dolních deseti milionů, jak slíbil při své první inauguraci v březnu 2013? Známkovat v Pro a proti budou bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová a sociálnědemokratický politik, bývalý místopředseda a ministr několika vlád, později také místopředseda horní parlamentní komory Zdeněk Škromach. Moderuje Lukáš Matoška.

Pro a proti: Negativní dopady stavby bateriové gigafactory převažují nad pozitivy, míní zástupce obcí na Plzeňsku

Obří továrna Volkswagenu na výrobu baterií do elektromobilů, která by byla na desetiletí strategickým projektem českého průmyslu, naráží na odpor obcí v okolí Líní u Plzně, kde by mohla vyrůst. Přinesla by tzv. gigafactory se čtyřmi tisíci zaměstnanci rozvoj regionu?

Pro a proti: Ekonom Švejnar: Podnikům rostou zisky. Jsou to tedy firmy, ne domácnosti, kdo inflaci žene nahoru

Bankovní rada České národní banky i přes rostoucí inflaci nezvyšuje základní úrokovou sazbu. Jde o správnou strategii v boji proti trendu dlouhodobého znehodnocování peněz?

Pro a proti: Peněz na vědu stát dává dost. Problém je s distribucí, míní ministryně Langšádlová a šéfka AV ČR

Akademii věd České republiky raketově vzrostly náklady na energii. Jejich zastropování a peníze ze státního rozpočtu pokryjí jen malou část. Měla by vláda zvýšit rozpočet na vědu?

Pro a proti: Vondráček: 30 let po revoluci už lustrační zákon není aktuální. Je to snaha o diskvalifikaci Babiše

Vláda na konci října schválila novelu lustračního zákona, podle které by premiér, ministři a jejich náměstci měli znovu povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením. Normu kabinet poslal do sněmovny i přes kritiku legislativní rady vlády. Stále nejsme vyrovnáni s komunistickým dědictvím? Je 33 let po sametové revoluci potřeba zpřísňovat lustrační zákon? Povede to k transparentnějšímu fungování politiky, nebo jde o zbytečnou normu, která je na hraně ústavnosti?

Pro a proti: Podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina v černém vaku na mrtvoly, vyvěšená na budově ministerstva vnitra mezi českou a ukrajinskou vlajkou, sklidila kritiku od politiků, včetně některých z koaličních stran

A začala se jí zabývat i policie. Opravňuje válka na Ukrajině ministra vnitra Víta Rakušana, aby použil na budově ministerstva tak silný symbol jako je Putinova mrtvola? Nebo je instalace za hranou a povede spíše k polarizaci společnosti, místo aby ji sjednotila v odporu proti Ruskem vyprovokované válce na Ukrajině? Debatovat budou poslanec hnutí STAN, místopředseda bezpečnostního výboru Martin Exner a politolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Slačálek. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Pavel komunistickou minulost netají a lituje jí. Babiš ji i přes důkazy popírá, říká historik Tomek

Petr Pavel, kandidát na prezidenta a bývalý předseda vojenského výboru NATO, čelí kritice kvůli svému působení v komunistické straně a postgraduálnímu studiu na tehdejší Zpravodajské správě Generálního štábu. Jde o výtky oprávněné?

Pro a proti: Jako každý rok i letos provázejí udělování státních vyznamenání 28. října kontroverze

Jsou spory o laureáty a o pozvánky na ceremoniál, které se táhnou od prezidentství Václava Havla přes Václava Klause až k Miloši Zemanovi, důvodem, aby se oceňování významných osobností změnilo a odpolitizovalo? Podrývá říjnový ceremoniál na Pražském hradě důvěru ve stát, nebo ji naopak posiluje? A jsou státní vyznamenání monarchistický relikt a patří do minulosti?

Pro a proti: Akademické senáty několika fakult Vysoké školy ekonomické se během říjnových hlasování distancovaly od výroků děkana národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka, které pronesl na zářijové protivládní demonstraci

Poškozuje děkan Ševčík reputaci VŠE a měl by ho rektor Petr Dvořák odvolat? Nebo Ševčík svými kontroverzními výroky přispívá ke tříbení názorů na svobodné akademické půdě? Debatovat budou rektor VŠE Petr Dvořák a bývalý děkan filozofické fakulty Univerzity Karlovy, historik Michal Stehlík. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Rektor VŠE: S Ševčíkovými názory nesouhlasím, ale dokázat, že jde o dezinformace, je velmi těžké

Poškozuje děkan Ševčík reputaci Vysoké školy ekonomické v Praze a měl by ho rektor Petr Dvořák odvolat? Nebo ekonom svými kontroverzními výroky přispívá ke tříbení názorů na svobodné akademické půdě?

Pro a proti: Skládání koalic po komunálních volbách v Praze a Brně a také obsazení postu ministra životního prostředí se v posledních dnech zadrhlo na uplatňování presumpce viny u politiků

Je princip zapovídající politickou pozici trestně stíhanému nebo jen podezřelému člověku vždy prospěšný pro politiku a politickou kulturu v zemi? Může být trestně stíhaný politik důvěryhodný?  A jakou roli ve veřejném mínění o důvěryhodnosti politika hrají média? Debatovat budou autor projektu Hlídač státu Michal Bláha a investigativní novinář Aktuálně a Hospodářských novin Lukáš Valášek. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Právnička: 55 procent LGBT osob u nás se setkalo s nějakým druhem násilí. Změňme trestní zákoník

Dvacítka lidskoprávních organizací vyzývá českou vládu a parlament, aby kvůli vraždě gayů v Bratislavě přijali opatření na zlepšení ochrany LGBT+ lidí v České republice.

Pro a proti: Hřib: Babiš Spolu vadil, ale trestně stíhaný Wolf je teď v pořádku?

Piráti požadují, aby v městské radě pražského magistrátu nebyl trestně stíhaný Jan Wolf z KDU-ČSL. To ale vítězná koalice Spolu odmítá jako nepatřičné lustrování. Jsou požadavky Pirátů na místě?

Pro a proti: Dostal se odborový předák Josef Středula s prezidentskou kandidaturou do střetu zájmů?

Může jeho prezidentská kampaň poškodit odbory, práci tripartity a narušit sociální dialog? A měl by z vedení Českomoravské konfederace odborových svazů alespoň do lednové prezidentské volby odstoupit? Pozvání do diskuse přijali místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek a komentátor Seznam Zprávy Martin Čaban. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Důchody jsou v budoucnu ufinancovatelné, ale ne bez celkové daňové reformy, věří Špidla

Zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nejpozději v roce 2030 nevyhnutelné. Jak stát může zajistit s výhledem nepříznivého demografického vývoje penze pro další generace?

Pro a proti: Vláda kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji přistupuje ke škrtům a úsporám ve veřejných financích

Mělo by se šetření dotknout v tomto roce i v příštích třech letech také výdajů na školství? Hrozí jeho podfinancování? A dostojí vláda navzdory inflaci a zdražování slibu z programového prohlášení, že bude platy pedagogů udržovat alespoň na 130 procentech průměrné mzdy? Debatovat budou předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová a poslanec sněmovního školského výboru, bývalý ministr školství a nově poradce současného ministra školství Petr Gazdík z hnutí STAN. Moderuje Lukáš Matoška.

Pro a proti: Bianco šek na veřejné peníze pro znečišťovatele, říká expert o využití fondu EU pro uhelné regiony

Víc než 40 miliard z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci půjde do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Peníze mají být využity na proměnu a rekultivaci průmyslem poničeného prostředí. Pomohou prostředky krajům, nebo hrozí jejich promarnění?

Pro a proti: Obcím a majitelům nemovitostí na Křivoklátsku začala běžet devadesátidenní lhůta, ve které mohou podat připomínky k vyhlášení Křivoklátska za národní park

Je ve veřejném zájmu, aby náš pátý národní park vznikl navzdory tomu, že proti němu je naprostá většina z více než čtyř desítek obcí na Křivoklátsku? Zajistí lepší ochranu druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, když se oblast Křivoklátska stane z chráněné krajinné oblasti národním parkem? Pozvání do debaty přijali náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař a starosta křivoklátské obce Běleč Lukáš Kocman. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Dvacet let slibujeme. Teď ale nastal čas dát dvě procenta na obranu do zákona, věří náměstek Šulc

Potřebuje Česko zákon, který stanoví výdaje na armádu ve výši aliančního závazku dvou procent HDP? Zlepšila by legislativa připravená ministerstvem obrany naši obranyschopnost?

Pro a proti: Lídryně krajně pravicového hnutí Bratři Itálie a pravděpodobná budoucí premiérka Giorgia Meloniová na akci španělské krajně pravicové strany Vox prohlásila, že chce dělat vládní politiku, jakou dělají její přátelé v České republice a Polsku

Jsou oprávněné obavy mnohých evropských politiků z nové italské vlády, která má být nejpravicovějším kabinetem v Itálii od konce druhé světové války? A jak nová italská vláda ovlivní další unijní státy a Evropskou unii samotnou v době, kdy čelíme několika krizím současně? Debatovat budou europoslankyně ODS z frakce Evropští konzervativci a reformisté Veronika Vrecionová a Marcel Kolaja, poslanec Pirátské strany, která v Evropském parlamentu patří do skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance. Moderuje Lukáš Matoška

Pro a proti: Pražské setkání evropských lídrů ukázalo, že Evropa stojí proti Putinovi, chválí publicista Janyška

Pražský hrad hostil státníky 44 evropských zemí ve zcela novém formátu. Stane se tzv. Evropské politické společenství (EPS) platformou, která přispěje stabilitě a prosperitě Evropy?

Pro a proti: Fungování státu je podle Národní rozpočtové rady při stávajících příjmech neufinancovatelné

Bude muset vláda Petra Fialy nakonec zvyšovat a zavádět nové daně? Nebo bude stát schopen vyrovnat strukturální schodek jen šetřením na výdajích? Diskutovat budou bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok a ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: EU strká nos do věcí, kde nemá kompetence, míní Vondra. Ten požadavek je oprávněný, soudí Richterová

Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur mimo jiné kvůli korupci a problematickému přidělování veřejných zakázek. Členské státy EU ale ještě chtějí počkat, jestli Budapešť situaci napraví. „Bohužel ten požadavek je oprávněný. Už se to tam posunulo do země, kde je spíš autokracie,“ říká místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Myslím si, že Maďarsko o ty peníze nakonec nepřijde,“ míní europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Pro a proti: Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu kvůli údajnému nezvládnutí požáru a špatné komunikaci

Měl by se změnit přístup ke správě národních parků, aby se už neopakoval požár, který zachvátil přes 1000 hektarů lesa a vyžádal si evakuaci obyvatel okolních vesnic? Nebo požáry do přirozeného lesa patří a je třeba nechat obnovu na přírodě, která vytvoří odolnější a pestřejší les? Debatovat budou předseda think-tanku Czech Forest Jan Příhoda a prezident evropské federace národních parků EUROPARC Michael Hošek. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Putinovy jaderné hrozby bychom měli brát vážně, míní Zaorálek. Nestrašme se zbytečně, reaguje Žáček

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil mobilizaci asi 300 tisíc rezervistů a pohrozil Západu použitím jaderného arzenálu. Jak vážná je tato hrozba? „Nemůžeme to brát na lehkou váhu. Už se nám jednou stalo, že jsme nebrali stoprocentně vážně hrozbu invaze na Ukrajinu. Tuto chybu bychom neměli opakovat,“ míní bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Jsem přesvědčen, že to je zase pouze verbální zastrašování,“ myslí si naopak poslanec Pavel Žáček (ODS).

Pro a proti: Velkým firmám rozdělíme 30 miliard a další pomoc přijde, slibuje senátor Pavera

Vláda sice zastropovala ceny energií pro domácnosti, u firem ale tento krok zatím neplánuje. Místo toho rozdělí asi osmi tisícům velkých podniků kompenzace ve výši 30 miliard korun. Je tato vládní pomoc dostatečná v současné energetické krizi?

Pro a proti: Nepotřebujeme začít očkovat v lékárnách, lékaři stíhají. O vakcíny ale není zájem, tvrdí vakcinolog

Měli by lékárníci a stomatologové pomoci s očkováním proti covidu a proti chřipce? Pomohl by tento krok k větší proočkovanosti populace, nebo by naopak zmenšil důvěru ve vakcinaci?

Pro a proti: Odborník: Benefity prohibice jsou menší, než by byla dobře promyšlená regulace trhu s konopím

Uvolnění a zároveň přísnou regulaci trhu s konopím navrhuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, také člen ODS. Byla by tato změna přínosnější než současná marihuanová prohibice? Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych věří, že přínosy či rizika takového kroku je třeba ještě odborně posoudit.

Pro a proti: Minimální mzda by měla být podle rozhodnutí Evropského parlamentu do dvou let navázaná na průměrnou nebo mediánovou mzdu, což by ji v České republice nyní zvedlo asi o čtyři tisíce na zhruba 20 tisíc korun

Mají podniky v čase ekonomické a energetické krize prostor na zvyšování mezd? Nebo je právě vzhledem ke všeobecnému zdražování nutné pracovníkům zajistit spravedlivou odměnu? A co by zvyšování mezd udělalo s inflací? Zeptáme se pirátského europoslance Mikuláše Peksy a viceprezidenta Hospodářské komory Radka Jakubského (ředitele společnosti Proma Reha, výrobce nemocničních lůžek). Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Vztah Británie k bývalým koloniím nikdy rovný nebude, odmítá pokračování Commonwealthu historička

Smrt britské královny Alžběty II. a nástup krále Karla III. probouzí otázky o budoucnosti monarchie a Commonwealthu. Dává vazba bývalých kolonií na britskou korunu dnes smysl? A udrží nový král Společenství národů pohromadě?

Pro a proti: Tempo růstu cen podle čerstvých dat Českého statistického úřadu po 13 měsících zpomalilo, výjimkou jsou ale potraviny, které i v srpnu nadále zdražovaly

Má vládní koalice účinný recept na snížení cen potravin? Pomohlo by zastropování cen základních potravin nebo snížení daně z přidané hodnoty? Otázky položí Lukáš Matoška místopředsedkyni Českomoravské konfederace odborových svazů Radce Sokolové a exministrovi zemědělství, nyní členovi sněmovního zemědělského výboru občanskému demokratovi Petrovi Bendlovi.

Pro a proti: Bendl: Zastropování cen potravin k jejich zlevnění nepovede. Byl by to faul českému zemědělství

Vláda rozhodla o zastropování cen elektřiny i plynu, opozice a odbory ale požadují, aby zastropovala i ceny potravin. „Máme téměř nejnižší mzdy v Evropě a nejvyšší inflaci. Je potřeba řešit i zastropování cen potravin i s ohledem na zachování zdraví lidí,“ říká místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. „Kdybychom je zastropovali, omezujeme šanci lidí si v oblasti zemědělství a produkce potravin i vydělat,“ reaguje poslanec Petr Bendl (ODS).

Pro a proti: Vláda má v pondělí představit plán národního řešení energetické krize, který podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS počítá i se zastropováním cen energií pro domácnosti, školy a nemocnice

Evropská komise pak v úterý oznámí podrobnosti plánu na zavedení celounijního stropu cen elektřiny a zdanění některých výrobců energií (na kterém se v pátek shodli unijní ministři pro energetiku.) Je zastropování cen elektřiny cesta, která vyvede unii z energetické krize? Debatovat budou ekonom a bývalý ministr financí Ivan Pilip (a někdejší viceprezident Evropské investiční banky) a ekonom České spořitelny, člen Národní ekonomické rady vlády (a expert Evropského hospodářského a sociálního výboru) Petr Zahradník. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Koaliční vláda se tento týden dohodla následovat příkladu Velké Británie a chce zavést tzv

windfall tax, daň z neočekávaných zisků. Měly by banky pomáhat státu řešit energetickou krizi? Nebo by mimořádné zdanění bylo ekonomicky kontraproduktivní a poškodilo by bankovní sektor? A dokáže stát definovat, co je mimořádný, neočekávaný anebo dokonce nezasloužený zisk? Debatovat budou poslanec KDU-ČSL, člen rozpočtového výboru, odborník na finanční a daňové právo Michael Kohajda a generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon. Moderuje Lukáš Matoška.

Pro a proti: Demonstraci odborů chápu jako součást Středulovy prezidentské kampaně, míní ministr Jurečka

Pět minut po dvanácté. Tak nazvaly odbory demonstraci, kterou svolaly na 8. října a která má přimět vládu k opatřením proti drahotě. „Nedává smysl svolávat demonstraci v situaci, kdy vláda jasně říká, že v průběhu příštího týdne bude informovat, jaké konkrétní kroky další pomoci, bude realizovat,“ říká vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Demonstrace smysl dává. Vláda opět jen říká, jaké kroky bude dělat,“ reaguje místopředseda ČMKOS Vít Samek.

Pro a proti: Státního obchodníka s energiemi vláda chystala ještě před válkou, tvrdí náměstek Třešňák

Kraje, města a obce kritizují vládu, že neřeší dostatečně rychle energetickou krizi. Navrhují také vznik státního obchodníka s energiemi, který by zajistil dostupné ceny pro veřejný sektor. Ale sám ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s tímto nápadem jde dnes na vládu. Dělá tedy vláda v energetické krizi maximum?

Pro a proti: Ministři energetiky zemí Evropské unie budou koncem týdne v Praze jednat o návrhu Španělska celounijně zastropovat ceny elektřiny

Měl by jít evropský boj s vysokými cenami energií touto cestou? Nebo by naopak taková regulace trhu s elektřinou vedla ke zhoršení krize, protože by se snížila výroba elektrické energie a zvýšila její spotřeba? Zeptáme se poradce premiéra, ekonoma BH Securities Štěpána Křečka a analytika společnosti Natland Petra Bartoně. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Jmenováním Mlejnka Rakušan ohrožoval bezpečnost naší země, míní poslanec Mašek

Vláda ustála hlasování o nedůvěře, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale stále čelí výzvám opozice, aby svůj post opustil, zejména kvůli jmenování Petra Mlejnka šéfem civilní rozvědky. Je opoziční požadavek na výměnu ministra oprávněný?

Pro a proti: Lidovečtí poslanci znovu otevírají debatu o změně zákona, který zaručuje dárcům spermií a vajíček naprostou anonymitu

Má mít dítě právo dozvědět se, kdo je jejich biologický rodič? Nebo hrozí při prolomení anonymity odliv dárců a snížení pravděpodobnosti, že se neplodný pár dočká na klinikách umělého oplodnění v České republice potomka? Pozvání k diskusi přijali právník z Masarykovy univerzity v Brně Jakub Valc a předseda výboru sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti a vedoucí lékař IVF Clinik v Olomouci Štěpán Machač. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Země, které odtajnily dárce spermií a vajíček, jich teď mají nedostatek, tvrdí odborník Machač

Je čas prolomit oboustrannou anonymitu dárce spermií či vajíček i párů, které se díky nim stanou rodiči? Chrání, nebo poškozuje současná legislativa děti, které se nedostanou k informaci o svém původu, která je jim ústavně zaručena?

Pro a proti: Český ministr zahraničí Jan Lipavský z pirátské strany na jednání se svými unijními kolegy neprosadil úplný zákaz vydávání víz ruským turistům

Šéfové diplomacií se shodli jen na pozastavení dohody, která usnadňuje vydávání turistických víz. Měli by běžní Rusové nést odpovědnost za okupaci Ukrajiny, kterou rozpoutal jejich prezident Vladimir Putin, a mít zcela zakázaný vstup do Evropy? Nebo by zrušení turistických víz nespravedlivě dopadlo i na odpůrce Kremlu, kteří se snaží z Ruska uprchnout? Pozvání do debaty přijali někdejší velvyslanec v Rusku a ve Spojených státech Petr Kolář a politolog (Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) Ondřej Slačálek. Moderuje Karolína Koubová.

Pro a proti: Pokud je věřitelů víc, jsou kromě toho prvního poškozeni všichni, kritizuje Milostivé léto právník

Začíná druhá vlna Milostivého léta, oddlužovací akce, díky které se lidé mohou zbavit exekucí u státních a veřejných institucí. Stačí zaplatit jistinu a odměnu exekutorovi, zbývající dluhy budou odpuštěny. „Je naprosto v pořádku, když se stát rozhodne, že svému dlužníkovi odpustí část nebo celý dluh. Ale v rámci Milostivého léta dochází k odpuštění dluhů i jiných než státních institucí,“ uvádí v Pro a proti předseda České advokátní komory Robert Němec.