Procento Miloše Čermáka

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

UvádíMiloš Čermák

Všechny epizody

Procento Miloše Čermáka: Dostal jsem se Babišovi do hlavy i do žaludku, vlastně nevím kam všude, říká primář Martin Straka (184)

Martin Straka je primář interního oddělení Nemocnice Sokolov. Stal se známým v době covidu jako velký kritik vlády a Andreje Babiše, a tím zůstal. Nabourává stereotyp lékaře, který je laskavý, smířlivý a umírněný. Přemýšlí i o vstupu do velké politiky.

Procento Miloše Čermáka: Baví mě propojovat krásu a funkčnost, říká průmyslová designérka Kateřina Rydlová (183)

Kateřina Rydlová (28) je mladá úspěšná průmyslová designérka. Založila firmu Moody Body, která právě teď začíná s prodejem svého prvního produktu: designové spodní prádlo, usnadňující ženám bolestivou menstruaci.

Procento Miloše Čermáka: Jako kluk jsem byl hodný zmatený levičák. Práce pro stát mě vyléčila, říká záchranář Vít Samek (182)

Vít Samek (39) je záchranář a publicista. Pracoval 13 let pro pražskou Zdravotnickou záchrannou službu, po kritice jejího vedení odešel. Je autorem blogu a knížky Bulbem záchranáře. Točí videa pro Mall TV, po invazi Ruska na Ukrajinu jezdí pomáhat jako zá

Procento Miloše Čermáka: Ponožkoboty zatím ve slovníku spisovné češtiny nejsou, říká Michaela Steinhauser (180)

Michaela Stainhauser (33) je spoluzakladatelkou firmy Skinners, která úspěšně prodává “ponožkoboty” v Česku i v cizině. Žije v Brně s manželem, který pracuje v rodinné uzenářské firmě, a devítiměsíčním synem. Mluvili jsme o tom, kde se berou nápady a inov

Procento Miloše Čermáka: Oslabení eura ukazuje, že Amerika má lepší vyhlídky než Evropa, říká investor Jan Barta (179)

Rozhovor s Janem Bartou (37), jedním z nejbohatších Čechů a partnerem investiční skupiny Pale Fire Capital, která se mimo jiné stala významným spoluvlastníkem americké. společnosti Groupon.

Procento Miloše Čermáka: Doufám, že se i za deset let budu zajímat o svět a nestane se ze mě boomer, říká novinář Jakub Zelenka (177)

Jakub Zelenka je mladý novinář. Působil v Lidových novinách, v newsroomu vydavatelství Economia či v Deníku N. Tento rok pracuje na vlastním projektu Mimo agendu a snaží se uživit výhradně z předplatného od svých čtenářů. Mluvili jsme o tom, jak to funguj

Procento Miloše Čermáka: Nedává smysl, když je jízda taxíkem levnější než pronájem koloběžky, říká manažer Ondřej Krátký (176)

Ondřej Krátký je CEO společnosti Liftago, kterou založil společně s podnikateli Martinem Hausenblasem a Jurajem Atlasem. Baví ho učit se nové věci, třeba hrát na bubny nebo dělat karate, a jakkoli mu je podle “úřední dokumentace” 38 let (a on si přesný vě

Procento Miloše Čermáka: Stěhovat se z Ruska nebudu. Jsem tu doma a mám tady rodinu, říká podnikatel Jan Jirásko (175)

Jan Jirásko pracoval v Česku ve firmách jako Atlas či Microsoft, od roku 2008 žije v Rusku. Tam pracoval pro velké frimy, z počátku například pro ruské Škoda Auto, od roku 2018 podniká. Mimo jiné vyrábí a prodává vlastní cider.

Procento Miloše Čermáka: Budovat rodinný pivovar mi dlouho dávalo smysl. Až ho to dávat přestalo, říká podnikatelka a advokátka Anna van der Weerden (174)

Anna van der Weerden je pražská advokátka a spoluzakladatelka pivovaru. S manželem Martijnem, který je holandský počítačový expert, vybudovali Rodinný pivovar Švihov s nabídkou českého ležáku, ale i holandských a belgických piv. Ale je to dramatický a nap

Procento Miloše Čermáka: Léčení lidí bude nenápadným způsobem přebírat umělá inteligence, říká kardiolog Josef Veselka (173)

Prof. Josef Veselka je přední český kardiolog, přednosta Kardiologické kliniky FN Motol. Je také autor článků a spisovatel, právě vydává sbírku povídek Špitál a loni napsal generační román Srdcaři.

Procento Miloše Čermáka: Dobře se mi žije v Ostravě a v Las Palmas, říká Robert Vlach (172)

Robert Vlach je autor a konzultant. Napsal knížku Na volné noze, která vyšla česky i v řadě překladů. Letos v březnu ji v angličtině vydalo nakladatelství Harper Collins pro indický trh. Robert Vlach provozuje online platformy navolnenoze.cz a freelancing

Procento Miloše Čermáka: Kdo dneska šetří, tak přichází o peníze, říká Margareta Křížová (171)

Margareta Křížová je úspěšná podnikatelka a investorka, účinkovala v jedné sérii pořadu Den D v České televizi a v době covidu moderovala pořad zaměřený na finanční gramotnost. S operním pěvcem Vratislavem Křížem mají dvě dospělé děti.

Procento Miloše Čermáka: Největší konspirační teorií v historii byl marxismus, říká Alexander Tomský (170)

Vydavatel a politolog Alexander Tomský o letech strávených v Londýně, o konzervatismu i progresivismu a o tom, proč velkoruský imperialismus musí dostat “na držku”.

Procento Miloše Čermáka: František Kotleta předpověděl apokalypsu. Ale já jsem spíš optimista, říká Leoš Kyša (168)

V téhle epizodě si můžete vybrat, jestli chcete poslouchat rozhovor se spisovatelem Františkem Kotletou, anebo vysokoškolským pedagogem a bojovníkem proti iracionalitě Leošem Kyšou. Každopádně ale uslyšíte jen jednoho člověka.

Procento Miloše Čermáka: Myslím, že Elon Musk nakonec Twitter nekoupí, říká Daniel Dočekal (168)

S Danielem Dočekalem, publicistou a konzultantem sociálních médií, o Twitteru a Elonu Muskovi, o smyslu života a taky o tom, proč někteří lidé jezdí na jaře v tramvaji v zimní bundě.

Procento Miloše Čermáka: Jako hráč jsem amatér. Ale udělal jsem si z golfu doktorát, říká Andrej Halada (166)

Andrej Halada je bývalý novinář, pracoval například v Mladém světě nebo v Reflexu. Dnes pracuje ve Vojenském historickém ústavu. Ale zároveň je historikem českého golfu, z čehož získal na FTVS UK dokonce titul PhD. Právě vydává knížku Český golf, která ma

Procento Miloše Čermáka: Musíme do online světa vrátit emoce, říká tatérka a podnikatelka Denisa Hrubešová (164)

Jak pomoci tvůrcům online obsahu? Musíte je propojit s jejich fanoušky. Ti jim pak (možná) za obsah zaplatí. Denisa Hrubešová je tatérkou a hlavně spoluzakladatelkou platformy Pickey, která umožňuje podpořit tvůrce v Česku.

Procento Miloše Čermáka: Před 12 lety nebylo na Vinohradech kam jít na kafe. A podívejte dnes, říká developer Jakub Sklenka (162)

S pražským developerem Jakubem Sklenkou o jménech projektů a obchodů, o tom, proč v Praze s výjimkou Tančícího domu nevznikla za 30 let žádná významná stavba, a taky o tom, jak se žije s dobrými sousedy na Petřinách.

Procento Miloše Čermáka: Proč Švédi milují fronty? Vílendové čtení, lépe řečeno poslech (162)

Jedno procento je podcast, kde se bavím s lidmi, které mám rád, vážím si jich nebo mě baví. A někdy nabídnu audioverzi nejúspěšnějších textů ze svého stejnojmenného newsleteru. Vítejte u víkendového čtení! (A nebojte, čtu já.)

Procento Miloše Čermáka: Jestli něco neumíte, tak se to naučte. Klidně v padesáti, říká Martin Tušl (161)

Martin Tušl je odborník na sítě, v posledních 30 letech pracoval pro společnosti IBM a AT&T. Teď po padesátce se s životem v korporátu loučí a založil startup Repeato, kterým chce změnit to, jak se učíme na hudební nástroje.

Procento Miloše Čermáka: Herectví je pro mě dnes už spíš taková brigáda, říká manažerka a herečka Andrea Daňková (159)

S herečkou a manažerkou Andreou Daňkovou, kterou časopis Forbes zařadil na seznam nejzajímavějších Čechů a Češek pod 30 let. Herečka a modelka dnes působí ve vedení Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Procento Miloše Čermáka: Proč má Estonsko nahraný celý stát v počítačovém cloudu? S podnikatelem Jiřím Bulanem (155)

Rozhovor s Jiřím Bulanem (39), který je český podnikatel, a zároveň e-Estonec. O tom, co to znamená, a jak se stalo, že je Estonsko nejvíc digitalizovanou zemí na světě, a má celý stát uložen jako zálohu na serverech v Lucembursku.

Procento Miloše Čermáka: “Historie se opakuje” je spiklenecká teorie chytrých a vzdělaných lidí. Čtyři texty z minulého týdne (154)

Nová epizoda Jednoho procenta obsahuje audioverzi čtyř textů z minulého týdney. Ve víkendovém výběru si můžete poslechnout mimo jiné o tom, že síla Západu je v tom, že dává prostor i našim chybám, selháním i malostem. A taky kdo by podle mě měl kandidovat

Procento Miloše Čermáka: Na kosmické stanici jsou teď Rusové i Američané, dlouhodobě však spolupráce Ruska a Západu v kosmu asi končí, říká Tomáš Přibyl (153)

S Tomášem Přibylem, kurátorem letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně, jsem mluvil o tom, co válka na Ukrajině znamená pro kosmický výzkum. Co znamená pro americké a ruské kosmonauty, kteří jsou právě teď společně na oběžné dráze, a co bude dlouh

Procento Miloše Čermáka: Máte dědu komunistu? Vezměte ho na Kubu! O knížce Třešně v rumu s Michaelou Janečkovou (152)

Michaela Janečková je reportérkou České televize a píše články pro Deník N, teď momentálně ovšem na mateřské dovolené. Ale ještě před tím, než se jí narodilo dítě, vyrazila na skoro měsíční cestu na Kubu. No a nyní o tom vydala knížku.

Procento Miloše Čermáka: Co se stane, když si dva strážní andělé objednají v baru bourbon? Jeden hodně starý a tři nové texty (151)

Dnes vám nabízím audio verzi čtyř textů z posledních dní. A začnu povídkou z fleku, a kupodivu ne aktuální. I když, to není tak úplně přesné. Ona je bohužel velmi aktuální, byť jsem ji napsal ve skutečnosti před osmi lety. Upozornil mě na ni kamarád, s po

Procento Miloše Čermáka: Na válku se nedá připravit, říká standup komik Nikola Džokič (150)

Když mu bylo patnáct, zažil bombardování NATO v roce 1999 v srbském Bělehradě. Pamatuje si noční útěky do krytu a pamatuje si i to, jak se po třech měsících jeho matka rozhodla, že se přestěhují do Česka. Dnes je Nikola Džokič jedním z nejpopulárnějších s

Procento Miloše Čermáka: O covidu, válce a standup comedy. S infektologem Petrem Smejkalem (149)

MUDr. Petr Smejkal je hlavní epidemiolog IKEMu a především jedna z tváří, které jsme v posledních dvou letech vídali v televizi mluvit právě o covidu. Zeptal jsem se ho na to, jak moc se máme covidu ještě bát. Mluvili jsme také o stand-up comedy či o tom,

Procento Miloše Čermáka: Rozbije Rusko Internet? Rozhovor s Petrem Krčmářem, šéfredaktorem Root.cz (148)

Odpojí se Rusko od Internetu a postaví si svůj vlastní, zcela izolovaný? Je to technicky možné? A co to případně bude znamenat pro nás uživatele? Rozhovor s Petrem Krčmářem, odborníkem na sítě, servery a linuxové technologie, šéfredaktorem serveru Root.cz

Procento Miloše Čermáka: Je libo kyjevský kotlet? (147)

Tři glosy z posledního týdne: Chicken Kiev a kouzlo politické gastronomie. Boj o duši i přežití. A co dělat?

Procento Miloše Čermáka: Poslouchali byste podcast, ve kterém se mluví o sexu v letadle? (146)

Co možná nevíte:
– vyhraje ten, kdo přemýšlí logicky a je chytrý … a taky trochu šílený
– stojím pevně na straně dobra a jsem lepší člověk než vy
– … a mimochodem, už víte, jaké používáte zájmeno?

Procento Miloše Čermáka: I vy máte doma nástroj na výrobu snů. Jmenuje se vývrtka (145)

O čem dnes bude řeč? O nástroji na výrobu štěstí, kterému se říká vířivka. Pozvu vás na jednu z nejzajímavějších schůzek počátku 20. století. Konala se v pařížském hotelu Majestic, a v květnu to bude přesně sto let. No a vzpomenu na jednoho španělského ar

Procento Miloše Čermáka: … s Martinem Bursíkem (144)

Byl politik, dnes je expert na klima a obnovitelné zdroje, a když se dvanáctileté dcery Martina Bursíka ptají ve francouzském lyceu, co dělá tatínek, tak odpovídá, že je ekolog. Mluvili jsme spolu krátce poté, co se s delegací pražského primátora vrátil z

Procento Miloše Čermáka: … s Josefem Veselkou (143)

Předni český lékař Josef Veselka je nejen přednostou Kardiologické kliniky v pražském Motole, ale také publicistou a spisovatelem. Posledních pět let píše sloupky, komentáře i povídky, a to zejména do Lidových a Hospodářských novin. Tento týden mu vychází

Procento Miloše Čermáka: … s Janem Punčochářem (142)

Hostem jednoho procenta je šéfkuchař Jan Punčochář, který se vyučil v hotelu Ambassador, po Michelinské hvězdě sahal v podnicích Le Terroir a Grand Cru, a dnes vaří v restauraci, kterou z poloviny vlastní on sám a druhá polovina patří rovným dílem padesát

Procento Miloše Čermáka: … s Vojtěchem Gibišem (141)

Novinář Vojtěch Gibiš je jeden z nejvýraznějších autorů píšících o covidu a pandemii. Loni společně s Michalem Kubalem vydali knížku Pandemie, a protože byla mimořádně úspěšná, a taky proto, že skutečná pandemie zatím stále neskončila, napsali letos druhý

Procento Miloše Čermáka: … s Alexanderem Brunou (140)

Hostem je Alexander Brůna. Digitální marketér a spolumajitel agentury Ydeal, která se mimo jiné podílela na předvolební kampani koalice Spolu, vítěze letošních voleb do sněmovny.

Procento Miloše Čermáka: … s Ondřejem Kratochvílem a Janem Tobolíkem (139)

Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl jsou zakladatelé a jednatelé přerovské firmy Sensio. Ten první je ajťák s diplomem z brněnské VUT a ten druhý hudebník, z muzikantské rodiny, a virtuos ve hře na cello. S projektem myCello, který má i mezinárodní úspěch, se

Procento Miloše Čermáka: … s Kamilem Vackem (137)

Hostem je podnikatel a investor Kamil Vacek, muž, který začínal v roce 1996 jako prodejce telefonů v malém obchodě v Nuslích. Modlil se, aby jich prodal aspň stovky, a nakonec se mu – podle jeho odhadu – podařilo v Česku a okolí prodat dvacet až třicet mi

Procento Miloše Čermáka: Uvědomělý, bdělý nebo blbě probuzený. A jak překládáte “woke” vy? InfoPorno#53 (136)

Improvizovaná beseda o zákulisí Brexitu, vítězství pornografie nad lží, nenávistí a internetovou cenzurou, a taky málo známý fakt o zakladatelích jedné globální korporace. Jako bonus text o tom, proč už (skoro) každý den ráno dvacet let běhám.

Procento Miloše Čermáka: … s Janem A. Novákem

Hostem 135. dílu Jednoho procenta je Jan A. Novák, autor asi dvaceti knih, specialista na drony a novinář, který se třicet let věnuje psaní o vědě, technologiích a záhadách. Protože svět a život bez záhad by byl nudný a nezajímavý.

Procento Miloše Čermáka: Jsou holky chytřejší než kluci? InfoPorno#52 (134)

Očkování je nejlepší cestou z pandemie, nic to ovšem nemění na tom, že je to cesta poměrně trnitá. Dát pár kousků nádobí do myčky je ekologičtější a ekonomičtější než je mýt ve výlevce pod puštěnou vodou. Až dojde ke globální katastrofě, největší pravděpo

Procento Miloše Čermáka: Budou šachy nová kategorie na Pornhubu? #InfoPorno51 (132)

Dnešní záznamník je o tom, proč zapomněl deník Guardian na narozeniny nejúspěšnější spisovatelky současnosti, a taky o novém alfa samci kolonie makaků v japonské rezervaci Kjúšú. Nápověda: je to samice. Pornoherečka vás pozve do galerie a Emily se vás v p

Procento Miloše Čermáka: Budou šachy nová kategorie na Pornhubu? #InfoPorno51 (132)

Dnešní záznamník je o tom, proč zapomněl deník Guardian na narozeniny nejúspěšnější spisovatelky současnosti, a taky o novém alfa samci kolonie makaků v japonské rezervaci Kjúšú. Nápověda: je to samice. Pornoherečka vás pozve do galerie a Emily se vás v p

Procento Miloše Čermáka: 53 nevyžádaných mouder a teorií o světě. InfoPorno#50 (132)

Slavím 53. narozeniny a sepsal jsem 53 věcí, které považuju za důležité a na které jsem si vzpomněl. Nemůžu vyloučit, že některé jsem opsal či zcizil, ale už si nepamatuju kde a od koho. Když uvádím zdroj, nejde o přesnou citaci, ale mou interpretaci. Dos

Procento Miloše Čermáka: … s Jiřím X. Doležalem (131)

Hostem 131. dílu je novinář Jiří X. Doležal, s kterým mluvíme o politice, psaní haiku, sexu, smyslu života, strachu ze smrti i naději.

Procento Miloše Čermáka: Až vás telefon diskrétně upozorní: “Pozor, chováš se jak debil!” InfoPorno#49 (130)

Pravidelně nepravidelný přehled zajímavostí, kuriozit, nápadů i odkazů, které uvízly v poznámkovém bloku v posledních dnech, a nikam jinam se nevešly. Tentokrát o pizze a Američanech, a taky o tom, kde je nejlepší pizza v Česku. Jak se chovat v době “očko

Procento Miloše Čermáka: … s Matoušem Petráněm (129)

Hostem 129. dílu podcastu Jedno procento je Matouš Petráň, zakladatel a spolumajitel dvou pražských restaurací jménem Dish, který je radostným pesimistou a navzdory tomu věří, že věci často dopadnou o kousek líp, než člověk čeká.

Procento Miloše Čermáka: … s Nelou Boudovou (128)

Hostem 128. dílu je Nela Boudová, která je úspěšnou divadelní i filmovou herečkou, ale už před pandemií se rozhodla, že svůj repertoár ještě zásadně rozšíří, a nahlédne do hlubin lidské duše. Konkrétně do duší svých klientů jako profesionální koučka.

Procento Miloše Čermáka: … s Johanou Fundovou (127)

Hostem 127. dílu podcastu Jedno procento je Johana Fundová, dvaatřicetiletá autorka knížky Hezký, ale narovnej se. Generační román vyprávějící mimo jiné, jaké to bylo vyrůstat v devadesátých letech a proč je tak úmorné slyšet i v dospělosti nevyžádané rad

Procento Miloše Čermáka: … s Danou Drábovou (126)

Hostem 126. dílu je Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, žena, která věří v rozum a racionalitu, celý život žije v malém městečku u Prahy a na rozdíl od Elona Muska nechce zemřít na Marsu.

Procento Miloše Čermáka: … se Simonou Zábržovou (125)

Hostem 125. dílu podcastu Jedno procento je Simona Zábržová, zakladatelka firmy Soulmio a jedna z inovátorek roku 2020, která si jako byznysplán a zároveň smysl života vybrala to, že bude lidem pomáhat hledat rovnováhu ve světě výkonu. A říká: být v rovno

Procento Miloše Čermáka: … s Danielem Prokopem (124)

Hostem 124. dílu podcastu Jedno procento je Daniel Prokop, sociolog a autor bestselleru Slepé skvrny, který mluví a píše o tom, co nechceme vidět, ale o čem bychom přesto měli přemýšlet, a to samozřejmě i v pandemii.

Procento Miloše Čermáka: … s Martinem Hausenblasem (123)

Hostem 123. dílu Jednoho procenta je podnikatel a politik Martin Hausenblas, spolumajitel firem Malfini a Liftago, který chce mít jako homosexuál stejná práva jako všichni, tedy i adoptovat děti, a který říká: až pandemie skončí, bude snadné peníze utrati

Procento Miloše Čermáka: … s Ondřejem Bartošem (122)

Hostem 122. dílu podcastu Jedno procento je investor Ondřej Bartoš, který s fondem Credo Ventures pomohl “vyrobit” nejbohatšího Rumuna, a ví, že úspěch v investování je kombinací tří faktorů: dobrého odhadu, tržní příležitosti a zejména štěstí.

Procento Miloše Čermáka: … se Sarah Haváčovou (121)

Hostem 121. dílu podcastu Jedno procento je herečka Sarah Haváčová, narozená v roce 1990, která toho za poslední rok stihla hodně: zahrát si v detektivním seriálu Jana Hřebejka, sázet stromy na Moravě a pracovat jako ošetřovatelka v pražské nemocnici.

Procento Miloše Čermáka: … s Michaelou Puchalkovou (120)

Hostem 120. dílu Jednoho procenta je koučka a trenérka improvizace Michaela Puchálková, která jako my všichni během pandemie přemýšlela, jak se změní její život, ale přišla na to, že to stále bude jedna velká improvizace.

Procento Miloše Čermáka: … s Kamilem Koupým (119)

Hostem 119. dílu podcastu Jedno procento je Kamil Koupý. Majoritní vlastník skupiny firem Dignity s obratem přes půl miliardy korun, který říká: “Mým cílem není vybudovat naleštěnou jedničku. Ale baví mě hledat příležitosti a rozjíždět nové projekty.”

Procento Miloše Čermáka: … s Viktorem Mastníkem (118)

Hostem 118. dílu podcastu Jedno procento je Viktor Mastník, ředitel společnosti TicketStream a muž, který říká, že ví, jak bude v budoucnosti fungovat showbyznys. Taky ho baví tajná řeč stromů, napsal dětskou knížku a v Lomnici nad Popelkou pomáhá vařit d

Procento Miloše Čermáka: … s Milošem Gašparcem (117)

Hostem 117. dílu podcastu Jedno procento je architekt a kreslíř Miloš Gašparec. Patří mezi nejvýraznější slovenské karikaturisty a je známý i v Česku, jako ilustrátor a také spoluautor komiksu Hana a Hana.

Procento Miloše Čermáka: … s Barborou Kysilkovou (116)

Hostem 116. dílu podcastu Jedno procento je Barbora Kysilková, česká malířka hyperrealistických obrazů, která od roku 2007 žila v Berlíně, pak několik let v norském Oslu a teď se svým partnerem, známým norským spisovatelem, na samotě ve švédských lesích.

Procento Miloše Čermáka: … s Barborou Šťastnou (115)

Hostem 115. dílu podcastu Jedno procento je spisovatelka Barbora Šťastná. Mluvili jsme o době, kdy si Hezčí svět musíme přes Internet objednat domů. A to doslova i obrazně, protože Hezčí svět se jmenuje její poslední román, který vyšel na podzim. A taky j

Procento Miloše Čermáka: … s Josefem Veselkou (114)

Hostem 114. dílu je Josef Veselka. Přednosta Kardiologické kliniky ve FN Motol je český kardiolog světového formátu, který stále věří tomu, že žije a pracuje na správném místě ve správný čas. A který právě dokončil epický román o dvou lékařích, kardiologo

Procento Miloše Čermáka: …s Petrem Ulrichem (113)

Petr Ulrich je muž, který v devadesátých letech patřil k internetovým pionýrům. Někdejší majitel domény shop.cz položil základy ekomerce v Česku. Zažil vzestupy i pády, také díky tomu ví, co má v krizi dělat dobrý manažer. Mluvili jsme o drahých chybách,

Procento Miloše Čermáka: … s Tomášem Bellou (112)

Hostem Jednoho procenta je slovenský novinář Tomáš Bella, muž, který ví víc než většina lidí na světě o tom, jak na webu prodávat novinářský obsah. A který sám o sobě říká, že jednou bude v muzeu vystavený jako jediný Slovák, který nepil alkohol a nevěřil

Procento Miloše Čermáka: … s Mirkem Hasalem (111)

Hostem 111. dílu je Mirek Hasal, jediný člověk na světě, který uběhl maraton na palubě letícího letadla, ale také v solném dole, v garážích obchodního centra, na školní chodbě či na střeše budovy Slovenského rozhlasu. Povídáme si o tom, jaké to je život p

Procento Miloše Čermáka: … s Pavlou Horákovou (110)

Hostem 110. dílu podcastu Jedno procento je spisovatelka Pavla Horáková, jejíž román Teorie podivnosti patří k nejúspěšnějším českým knihám jednadvacátého století, a která právě dopisuje svůj druhý román, ve kterém se s literární pomocí své prababičky čás

Procento Miloše Čermáka: Povídka z fleku: Novoroční havárie v časoprostoru (109)

Zpříjemněte si začátek roku povídkou. Začíná po silvestrovské oslavě na horách. Rodina Králových se loučí s ostatními na horské chatě Lesněnka , nasedá do auta a vyráží směrem ku Praze. Začíná rok 2021, od kterého si všichni po roce 2020 tolik slibujeme.

Procento Miloše Čermáka: … s Davidem Ježkem (108)

Hostem 108. dílu podcastu Jedno procento je David Ježek, muž, který hodně rozumí cloudovým technologiím a málo zemědělství, a přesto, nebo možná právě proto si pronajal pole a pustil se do malého farmaření. Poslouchejte příběh muže, který v Cholupicích na

Procento Miloše Čermáka: … s Janem Kaslem (107)

Hostem 107. dílu je architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl, kterému politika vzala iluze a dala v určitém smyslu nový život, a odpovídá mimo jiné na to, proč ani jednoho nelituje.

Procento Miloše Čermáka: Povídka z fleku: Vánoční plán archanděla Klimeše (106)

Jako 106. díl podcastu nabízím sváteční bonus, a tím je další povídka z fleku. Jmenuje se: Vánoční plán archanděla Klimeše. Přijměte pozvání na skleničku do nočního klubu Mixx, kde u baru sedí tajemný muž. Co se od něj dozvíte o roce 2020? Co jsme prožili

Procento Miloše Čermáka: … s Natálií Kocábovou (105)

Hostem 105. dílu Jednoho procenta je spisovatelka a hudebnice Natálie Kocábová. Dcera slavného otce, která mluví anglicky jako Američanka, píše česky jako Češka, ale některý další román by ráda napsala anglicky. V posledních letech se po druhé vdala, má t

Procento Miloše Čermáka: … s Petrou Peckovou (104)

Hostem 104. dílu podcastu Jedno procento je Petra Pecková. Žena, která svůj rok 2020 začala perfektně, pak se to podobně jako nám všem ostatním pokazilo, a končí ho jako hejtmanka středočeského kraje. Povídali jsme si mimo jiné o tom, co se dozvěděla o Če

Procento Miloše Čermáka: … s Ondřejem Hrabalem (103)

Hostem 103. dílu je Ondřej Hrabal, mistr republiky ve slam poetry z roku 2018, který v tomto roce žil střídavě ve Vídni, na Slovácku a ve Švýcarsku. Miluje Vídeň, děsí ho zavřené dveře a právě vydává básnickou sbírku Racci.

Procento Miloše Čermáka: … s Jakubem Acsayem (102)

Hostem 102. dílu podcastu Jedno procento je Jakub Acsay, muž, který byl architekt a jeho koníčkem bylo belgické pivo. Realizoval touhy a sny jiných lidí. A pak si řekl, že to otočí, a od té doby se mu belgické pivo stalo profesí a architektura koníčkem. J

Procento Miloše Čermáka: … s Martinem Reinerem (101)

Hostem 101. dílu podcastu Jedno procento je spisovatel a vydavatel Martin Reiner. Brněnský rodák, který napsal jeden z nejoceňovanějších románů po roce 1989 a byl vydavatelem Michala Viewegha, je dnes podle svých slov víc aktivistou než básníkem. Místo k

Procento Miloše Čermáka: Z fleku: Svět potřebuje happyendy. Vánoční povídka 2020 (100)

Ve 100. dílu podcastu uslyšíte moji letošní vánoční povídku. Píšu jednu každý rok už skoro dvacet let, některé z nich vyšly v knížkách, jiné například v magazínu Ego v Hospodářských novinách. Tu letošní jsem napsal pro svůj podcast. Tedy lépe řečeno pro v

Procento Miloše Čermáka: … s Jiřím Devátem (99)

Hostem 99. dílu podcastu Jedno procento je jeden z nejúspěšnějších českých manažerů Jiří Devát. Partner ve společnosti Idea Sense předpovídá dobu, kdy za nás bude rozhodovat umělá inteligence. Má rád čaj matcha a miluje svou ženu, která umí objevovat krás

Procento Miloše Čermáka: … s Michaelou Škultéty (98)

Hostem 98. dílu podcastu Jedno procento byla překladatelka Michaela Škultéty. Introvertní sympatická mladá dáma, která má ráda Němce, cítí se dobře sama uprostřed davu a právě překládá první německy napsaný román českého spisovatele Jaroslava Rudiše. A ta

Procento Miloše Čermáka: … s Rudolfem Burdou (97)

Hostem 97. dílu podcastu Jedno procento je sochař Rudolf Burda, který z materiálů miluje sklo a nerez, jeho věci jsou v soukromých sbírkách po celém světě a zastává názor, že účelem některých věcí je prostě to, že jsou krásné.

Procento Miloše Čermáka: … s Janem Hřebejkem (96)

Hostem 96. dílu podcastu Jedno procento je režisér Jan Hřebejk. Rok 2020 tráví s rodinou v chatě ve smíchovském přístavu. Je ve znamení vyčkávání, čerpání inspirace a přemýšlení o filmech, které nenatočil, ale možná ještě natočí.

Procento Miloše Čermáka: … s Danielou Kovářovou a Ladislavem Jaklem (95)

Hosty 95. dílu podcastu Jedno procento byli exministryně a extajemník. Daniela Kovářová a Ladislav Jakl spolu napsali knížku Pivař a blondýna. Mluvili jsme spolu proto o pivu. A taky o světě v roce 2020, viděném však opět převážně přes pivní sklenici.

Procento Miloše Čermáka: …s Patrickem Zandlem (94)

Hostem 94. dílu podcastu Jedno procento je Patrick Zandl, někdejší internetový pionýr, dnes úspěšný spisovatel i manažer a možná budoucí ministr školství. Muž, který prožívá okouzlení 3D tiskem a v běhání našel životní styl i způsob dopravy.

Procento Miloše Čermáka: …s Michalem Walterem (93)

Ubylo, anebo naopak přibylo v době lockdownu nervozity na silnicích? O řidičích a trestných bodech mluvím s Michalem Walterem, dopravním psychologem. Ten je toho času na nechtěné dovolené, a tak aspoň přemýšlí o tom, jak jeho obor promění nástup samořidit

Procento Miloše Čermáka: …s Antonínem Kokešem (92)

Je selfmademan, který před třiceti lety začínal tak, že prodával cizincům pohledy v centru Prahy. Dnes má firma Albi roční obrat miliardu a půl. Antonín Kokeš ale také vlastní už sedm pražských pekařství a založil oděvní firmu Kinoko. Rád přichází věcem n

Procento Miloše Čermáka: … s Lubo Mikušem (91)

S majitelem restaurace Ateliér o francouzské kuchyni, o tom, jak zlepšit náladu špatně naloženému hostovi, či proč jsou v Praze jen dva podniky s michelinskou hvězdou. A taky o tom, jaké to je nabízet svatomartinskou husu “přes okénko”.

Procento Miloše Čermáka: … s Tomášem Prouzou (90)

Tomáše Prouzu znám od poloviny devadesátých let. V té době byl novinář, o pár let později se jako zakladatel serveru Peníze.cz stal internetovým byznysmenem. Stačil se svézt na první webové bublině, lépe řečeno na jejím dozvuku, a nakonec se mu povedlo i

Procento Miloše Čermáka: … s Vilémem Rubešem (89)

Můj host Vilém Rubeš na mě vždycky působil jako gentleman ze staré školy. Muž se znalostí staré whisky a se slabostí pro doutníky, kterého si snadno představíte někde ve městě v baru nebo v kuřáckém klubu.

Jak se proboha takový člověk ocitl v malém, a

Procento Miloše Čermáka: … s Danuší Nerudovou (88)

Kdo jsou Češi? Mistři improvizace. Zvykli si na to, že když je něčeho nedostatek, že si to musí nějak zařídit. V tom jsme nejlepší na světě, říká můj dnešní host.

Je jím žena a říká se o ní, že by mohla být příštím českým prezidentem. Tedy prezidentkou

Procento Miloše Čermáka: … s Markem Prokopem (87)

Tentokrát jsem si pozval hosta, který mě až na konci našeho povídání na sebe prozradil zajímavou věc: že nerad přemýšlí zbytečně. A že o takových věcech pak nerad mluví.

Panebože, ale to je přece definice podcastu! Proto jsme si tenhle formát vynalezli a