Prolomit vlny

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Prolomit vlny: Bratranec zakladatelky Black Lives Matter byl zavražděn policií. Co se můžeme od hnutí naučit my?

10 let od vzniku Black Lives Matter, hnutí upozorňujícího na násilné chování policistů v USA vůči afroameričanům, byl při policejním zásahu zabit příbuzný jedné ze zakladatelek hnutí Patrisse Cullors. Přestože počty afroameričanů zabitých policisty neklesají, hnutí má za sebou dílčí úspěchy.

Prolomit vlny: Když se nevyplatí koncertovat: Zažehli fanoušci Taylor Swift novou revoluci na poli hudby?

Málokdo by čekal, že se do čela antimonopolní renesance v USA postaví takzvaní „Swifties“, skalní fanoušci Taylor Swift. Přesně to se ale děje poté, co služba Ticketemaster nezvládla zahájení prodeje lístků na zpěvaččino nové turné.

Prolomit vlny: Tvrzení o uhlíkové neutralitě světového mistrovství: vlastňák pro Katar, FIFA i pro planetu

Katarské mistrovství světa ve fotbale mělo být podle pořádající země a globální fotbalové asociace FIFA historicky první uhlíkově neutrální akcí svého druhu. Stejně jako u většiny podobných událostí se ale jedná o greenwashing – uhlíkové neutrality se dosahuje hlavně kreativním uhlíkovým účetnictvím, ne reálnými opatřeními. Ukazuje to ale na hlubší problém – udržitelnost sportovních mega eventů je totiž pravděpodobně neřešitelnou úlohou.

Prolomit vlny: V Twitteru zavládl Muskův chaos. Jestli síť uspěje, tak svému novému vlastníkovi navzdory

Miliardář Elon Musk se na konci října chopil sociální sítě Twitter. Jeho nákup této společnosti byl nejprobíranější technologickou událostí posledního půl roku a chvílemi nebylo jisté, jestli se obchod definitivně uskuteční. Teď je tu a je to ještě větši chaos, než si kdo představoval.

Prolomit vlny: Prolomit vlny: Studentské stávky naplňují skutečnou roli univerzit

Před 17. listopadem se na univerzitách rozbíhají okupační stávky a další protestní akce nejen za klima. Jejich ohlášení vyvolalo na sociálních sítích bouřlivou diskusi, která ukazuje, že značná část české veřejnosti má velmi omezený pohled na smysl vysokoškolského studia i samotných univerzit.

Prolomit vlny: Aplikace BeReal je sociální hit roku. Zvládne své problémy, nebo ji spolkne konkurence?

BeReal je největší hit mezi sociálními sítěmi letošního roku. Aplikace má jednoduchý princip: jednou denně vám ve víceméně náhodný čas přijde notifikace a vy máte během dvou minut vyfotit, co právě děláte – bez přikrášlování. BeReal se tak snaží kontrovat vyumělkovanost konkurenčních sítí v čele s Instagramem. Zvládne ale nápor nových uživatelů?

Prolomit vlny: LGBTQ+ lidé si nazaslouží toleranci, ale respekt

Po zločinu z nenávisti v Bratislavě, kdy antisemita a homofob zavraždil dva nevinné lidi jen proto, že vycházeli z gay klubu, mnozí oprávněně cítíme obavu, strach, znepokojení, smutek. Násilný čin ale jen navazuje na předchozí selhání v přístupu ke queer lidem.

Prolomit vlny: Green Deal Summit zkusil přelakovat černé zlato nazeleno. Ekologická veřejnost protestuje

Měla to být docela obyčejná (i když trochu nóbl) konference Hospodářských novin, kde se lidé z byznysu baví s lidmi z byznysu o tom, jak uchopit European Green Deal –⁠ balíček evropské legislativy, který zásadně změní sektory jako je energetika, zemědělství nebo dopravu. Green Deal Summit ale udělal skrze protesty jak ekologů tak extrémní pravice nečekaně díru do světa a připomněl nám dvě zásadní věci, které mohou rozhodnout o úspěchu či neúspěchu ekologické transformace.

Prolomit vlny: Zuckerbergovi ujíždí vlak. Zatímco jeho služby válcuje TikTok, on se ztrácí ve virtuální realitě

Facebook se loni přejmenoval na Meta. Změna symbolizovala nové obzory, které měla firma objevovat ve virtuální realitě v takzvaném metaversu. Zatím se jí to nedaří a uživatelé se odvracejí od jejích starších služeb.

Prolomit vlny: Na podzim vyrazíme ke krmelcům lízat sůl. Žena filmového kritika je ve spořícím režimu

Svět je pro mě den ode dne nepřehlednějším místem. Kritik mi před odjezdem na filmový festival v Hradišti oznámil, že se rychle blíží doba, kdy lidé z kultury nebudou v probíhající inflaci dostávat za svoji práci vůbec žádné peníze. V jeho případě už to možná nastalo. Už dva měsíce posílám kritikovi ze své výplaty na jeho účet kapesné, které jsem ve zprávě pro příjemce žertovně nazvala ZA ODDANÉ SEX. A JINÉ SLUŽBY. Kritik se ale vůbec nesmál.

Prolomit vlny: Uber Files jsou potřebná pitva nevábné firmy, která se svými pochybnými taktikami ani netajila

Britský deník The Guardian vydal rozsáhlou investigaci týkající se takzvané ridesharingové firmy Uber. Série reportáží skrze uniklé dokumenty z let 2013 až 2017 mapuje charakter nástupu této služby na světové trhy a tvrdé taktiky, ke kterým se firma uchylovala. Jaký ale může mít dopad?

Prolomit vlny: 721 metrů mezi přírodou a lunaparkem. Sky Bridge na Dolní Moravě napíná turistické kapacity krajiny

Uprostřed okurkové sezóny jsme se na chvíli stali světovými. Americký časopis Time zařadil visutou lávku u Králického Sněžníku mezi padesát nejkrásnějších míst světa, která musíte vidět. Fotka lávky dokonce zdobí i jeho obálku. Časopis tím ale místům prokazuje medvědí službu –⁠ už nyní se řada z promovaných destinací potýká s dopady overturismu a náš tzv. Králičák není výjimkou.

Prolomit vlny: Dva líbající se muži na sítích ukazují, k čemu může vést diskriminace

Časopis Esquire na Instagramu uveřejnil promo video, na němž se líbají dva čeští hudebníci. Chyběl jakýkoliv komentář a kontext a o obou mužích se do té doby nemluvilo ve spojitosti s LGBTQ+ komunitou. Hudebníci se za působení ve videu omluvili, jeden se zároveň vyoutoval. Časopis na svém profilu mazal komentáře s kritikou, omluvy jsme se od něj nedočkali. Co bylo vlastně na neškodném polibku špatně?

Prolomit vlny: Jestli američtí demokraté chtějí regulovat zbraně, snaží se o to nejhůře, jak můžou

Ve Spojených státech probíhá další vlna velkých masových střeleb. Tedy masové střelby v zemi probíhají dennodenně, ale v posledních týdnech se odehrálo několik tak hrůzných případů, že opět strhly celospolečenskou debatu k věčné americké otázce: co se zbraněmi.

Prolomit vlny: Zákaz potratů v USA nepomůže nikomu, jen zhorší situaci chudých žen

Prolomení federálního práva na potrat může vyústit v zákaz potratů ve 26 státech USA. Život to může zkomplikovat všem ženám, ale nejvíc taková přísnost dopadne na ty už dnes znevýhodněné.

Prolomit vlny: Triumfální návrat na Twitter? Trump tvrdne na svém Truth Social. Zatím

Už je to více než rok, co byl bývalý prezident Donald Trump vyhozen z Twitteru (a mnoha dalších platforem) v souvislosti s násilným vtrhnutím jeho příznivců do amerického Kapitolu. Místo divokého tweetování, se kterým byl Trump dlouho spojen, začal vydávat podobně neuhlazené tiskové zprávy na svém webu, ale také si natruc založil vlastní sociální síť.

Prolomit vlny: Pomlázka: Hody hody bez pohody, zato s traumatem

Vyšlehání pomlázkou má podle tradice přinést zdraví. Že vás ale namol opilí spolužáci seřežou pomlázkou tak, že máte modřiny, zdraví dozajista nezajistí. Více si poslechněte v komentáři Johany Nejedlové.

Prolomit vlny: Boomeři: proč je potřeba jim naslouchat a jak se u toho úplně nevytočit

Hláška „OK boomer“ od roku 2019 ovládá internet, s hashtagem #OKboomer najdeme jen na síti TikTok videa se stovkami milionů zhlédnutí. Boomeři ale nejsou jen arogantní politici nebo anonymní hejtři, ale také naši rodiče.

Prolomit vlny: Několik důvodů, proč nejásat z bloků dezinformačních serverů

Bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu se rozhodlo nejprve sdružení CZ.NIC, které spravuje české internetové domény, a pak čeští mobilní operátoři zablokovat hrstku (různých) serverů označených za dezinformační. Odůvodnili to tím, že jsou de facto součástí kremelské propagandistické mašinérie.

Prolomit vlny: Uplatňování kolektivní viny je v Česku opět na vzestupu. Je třeba to odmítnout

V Česku ve spojitosti s ruskou invazi na Ukrajinu rostou projevy rusofobie. Nenávist vůči všem Rusům a uplatňování kolektivní viny z nás dělá jen obyčejné xenofoby a v důsledku nahrává Putinovi a jeho obrazu ochránce ruského národa před domnělým nebezpečím.

Prolomit vlny: Důvodů opustit Spotify je milion. Joe Rogan je z nich tím nejmenším

V posledních týdnech otřásá médii skandál týkající se streamovací platformy Spotify a jejího největšího podcastera Joea Rogana. Ten je, co se poslechových čísel týká, nejúspěšnějším tvůrcem podcastů nejen na Spofitfy, ale i celosvětově. Proto mu také před dvěma lety streamovací služba slíbila 100 milionů dolarů za to, že bude uvádět svůj obsah exkluzivně právě u ní.

Prolomit vlny: Na brigádu, nebo na stáž? Řada studujících si nemůže dovolit obojí

Na sociálních sítích, zejména na Twitteru, se v minulých dnech rozvířila debata o neplacených stážích pro vysokoškoláky. Kancelář předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové nabízí časově poměrně náročnou nehonorovanou stáž pro studující magisterských programů zaměřených na politiku. Neplacené stáže jsou poměrně běžné, ale v některých ohledech jsou přinejmenším problematické.

Prolomit vlny: Metaverse bude. Zatím je ale večírkem, na kterém se nechcete ocitnout

Technologičtí giganti se nás snaží přesvědčit, že jsou připraveni všechny uvést do virtuální reality. Facebook se na konci loňského roku přímo přebrandoval na Meta, v odkazu na virtuální prostor, pro který se ujal pojem metaverse a který Mark Zuckerberg podává jako svůj největší aktuální cíl. Mezitím se i firmy jako Microsoft snaží odůvodňovat svůj nákup herní společnosti Activision Blizzard právě rozmachem metaverse.

Prolomit vlny: Ubližování k ničemu není. Naše škoda, že to pan ministr Jurečka neví

Nefackujeme lidi v práci. Ani na ulici, ani když se nám nelíbí, že něco udělali nebo neudělali. A když se k takovému druhu násilí uchýlíme, neseme následky. Nikdo nepředpokládá, že pohlavkem svého souseda nebo kolegu edukujeme a posouváte správným směrem. Je to prostě mimo. Kdo to neví, je ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ve velkém rozhovoru pro Aktuálně.cz nastínil svoje priority a mimo jiné se podělil o názor, že pohlavek vymezuje dětem hranice.

Prolomit vlny: Ubližování k ničemu není. Naše škoda, že to pan ministr Jurečka neví

Nefackujeme lidi v práci. Ani na ulici, ani když se nám nelíbí, že něco udělali nebo neudělali. A když se k takovému druhu násilí uchýlíme, neseme následky. Nikdo nepředpokládá, že pohlavkem svého souseda nebo kolegu edukujeme a posouváte správným směrem. Je to prostě mimo. Kdo to neví, je ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ve velkém rozhovoru pro Aktuálně.cz nastínil svoje priority a mimo jiné se podělil o názor, že pohlavek vymezuje dětem hranice.

Prolomit vlny: Je tu vánoční cukroví a s ním čas se nenávidět trochu víc než jindy, těší se Žena filmového kritika

Absolvovala jsem opravdické dospělácké focení do časopisu s make-upem, stylisty, fotografy, asistenty a produkčními. Zjistila jsem, že k tomu, abych si připadala krásná, stačí, když mě někdo 40 minut maluje a češe, v půlce těla mě hned po výdechu stáhnou silným koženým pásem, dva lidi kolem dělají vítr velkými deskami a pak mi někdo ze štaflí přes obličej hodí igelit.

Prolomit vlny: Český slavík podceňuje diváky. Místo kvalitního popu má jen urážlivý sexismus

Po čtyřech letech se na televizní obrazovky vrátila nejslavnější česká televizní anketa Český slavík. Neotřelý zážitek a pozvednutí show naznačovalo hned několik novinek. Anketu obnovilo vedení pod taktovkou miliardáře financujícího prospěšné a inovativní projekty Karla Janečka a marketéra Jakuba Horáka. Povedlo se? Místo neotřelosti jsme se dočkali excesů a zábavy z 90. let.

Prolomit vlny: Obtěžování jako veřejné tajemství? Češi přestávají predátory krýt

Českem otřásá kauza sexuálního obtěžování spojená s renomovaným psychiatrem Janem Cimickým. Jako první o téměř dvacet let starém napadení promluvila Jana Fabiánová. Mlčení prolomila kvůli zprávě o státním vyznamenání, které měl psychiatr převzít z rukou prezidenta Zemana. Následně se začaly ozývat další desítky žen. Naznačují kauzy Cimického, stejně jako někdejšího poslance Feriho i novináře Hoška, že česká společnost přestává sexuální násilí krýt?

Prolomit vlny: Zuckerberg by měl jít na procházku, mimo svůj metavesmír

„Spotřebitelé mají mnoho možností, jak mohou trávit svůj čas,“ stálo v poznámkách Marka Zuckerberga, když v dubnu roku 2018 vypovídal před americkým Kongresem. Tuto odpověď měl pro zákonodárce připravenou na případné dotazy ohledně dominantního, monopolistického postavení Facebooku. „Tahle definice je tak absurdní, že jako konkurenci Facebooku staví to, že jdete spát,“ ušklíbal se na Twitteru antimonopolní expert Matt Stoller.

Prolomit vlny: Česko ženy v politice chce. Bude ale nová sněmovna posilovat rovnost?

V letošních volbách se do poslanecké sněmovny dostal rekordní počet žen. V lavicích jich zasedne padesát, což je o šest více, než bylo zvoleno minule. K vyššímu zastoupení přispěly preferenční hlasy. Nebýt jich, třináct žen by ve sněmovně nesedělo. Můžeme slavit. Třeba politické strany po zjištění, že ženám bylo uděleno milion dvě stě tisíc kroužků, konečně pochopí, že ženy nemají mít místa jen ve spodní části kandidátek.

Prolomit vlny: Ultrakonzervativní miliardáři proti rovnosti a za destabilizaci Evropy

Hnutí proti LGBTQI+ právům a proti rovnosti žen a mužů mohou vypadat jako odspodu vzniklé iniciativy obyčejných lidí. Ve skutečnosti ale za jejich financováním v Evropské unii stojí mocní miliardáři. Víc než polovina financí přichází od ultrabohatých lidí z EU, zbytek ze Spojených států a Ruska. Za deset let bylo do boje proti rovnosti investováno přes 700 milionů dolarů, tvrdí zpráva Evropského parlamentárního fóra pro sexuální a reprodukční právo.

Prolomit vlny: Ok boomer. Na co zapomínají komentáře o mileniálech, kteří si prý neváží práce?

Prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha nedávno pro Český rozhlas Plus vyjádřil nespokojenost nad mladou generací, která se podle něj zajímá o zážitky, nechce se upozadit a neslouží. Pro něj jako zaměstnavatele to znamená problémy a nachází čím dál míň lidí, o které by se mohl dlouhodoběji opřít. Není jediný, kdo něco obdobného tvrdí. Co za tím stojí? Opravdu si mileniálové neváží práce a nechtějí svým kariérám tolik obětovat?

Prolomit vlny: Chceš upoutat pozornost, hoď tam nahou holku! Podle soudu tahle propagace snižuje lidskou důstojnost

Nejvyšší správní soud potvrdil výroky nižších instancí a rozhodl, že sexistická reklama nemá v českém veřejném prostoru co dělat. Rozsudek hovoří dokonce o tom, že sexuální objektivizace žen je v rozporu s požadavkem lidské důstojnosti. Rozhodnutí je důležité. Většina reklam ale dnes už nahotinky nepoužívá. Ne ani tak kvůli morálním zásadám a zákonům, ale jednoduše proto, že nahá žena sice upoutá pozornost, ale ke koupi lidi nepřiměje.

Prolomit vlny: Čínská chřipka, jihoafrická mutace. Opusťme slova, která vyvolávají nenávist

Epidemie COVIDU-19 má své další oběti. Ty ale tentokrát nemá na svědomí těžko kontrolovatelná nemoc, ale konkrétní lidé. Nenávistné projevy vůči lidem s asijskými kořeny mají formu nadávek i násilných fyzických útoků. Přitom by se jim dalo předcházet.
Johanna Nejedlová

Prolomit vlny: Většina z vás to ví dávno a já můžu jen potvrdit: suchý únor je k ničemu

Anonymní blogerka, zelená vdova a násoska Žena filmového kritika se úspěšně doplahočila na konec suchého února. Nebylo to ani tak těžké, jako spíš otravné. Vzešly z toho ale zásadní otázky.

Prolomit vlny: Během třetího týdne abstinence je nejtěžší nebýt stará mstivá kráva, říká Žena filmového kritika

Blogerka Žena filmového kritika pokračuje ve svém abstinenčním deníku. Vzdát se alkoholu se zdá být čím dál náročnější, zvlášť tento týden, kdy se kritik dožil vlastních jednačtyřicetin. Navzdory tomu se nestalo nic zajímavého. Není ani kde chytit malárii.

Prolomit vlny: „Ty chlastáš, jako bys byla chlap!“ Už aby byl březen, říká Žena filmového kritika

Jedenáct dní abstinuju a nemá to chybu. Během schůzky s finančním poradcem jsem vypila čtyři birely a začala jsem pochybovat, jestli tenhle měsíc přežiju. Zatím to vypadá, že se na mě celý svět skrz moje nepití zlobí. Špatně usínám, přítelkyně se mi vyhýbají, a když nabídnou skype nad skleničkou a já řeknu, že ráda, ale že nebudu pít, omluví se s větou „Jo, aha“ a zavěsí.

Prolomit vlny: TATÍNEK SE DÍVÁ NA FILMY, MÁMA PYJE VÍNO. Suchý únor bude hračka, očekává Žena filmového kritika

Rozhodla jsem se, že učiním poslední pokus zamezit odebrání našich dětí orgánem sociálně-právní ochrany dítěte. Protože jejich otec tráví život v kině nebo před televizí a matka v lihu, je načase vystoupit, jak se tak říká, z vlastní komfortní zóny. Upřímně, nenapadá mě v současné situaci covidu, online skautských schůzek a každovečerního sledování zpravodajství nic bláznivějšího než přestat pít.

Prolomit vlny: Střípky z českého online šovinismu: Jsem velmi pro humor, jen když není o mně

Přelom roku byl v zorném poli mých sociálních sítí lemován několika „nešikovnými”, v horším případě creepy posty, které si braly na mušku ženy. Každý jejich pisatel je jiný a každý z těchto postů patří do jiného kruhu Dantova pekla. Jedno mají ale společné – jejich autoři se v reakci na kritiku ohánějí svobodou slova. 

Prolomit vlny: Twitter zakázal Trumpa. Jednou chvályhodně, jednou kontraproduktivně

Vedení Twitteru se minulý týden rozhodlo nejprve dočasně a pak trvale zablokovat přístup Donalda Trumpa na tuto sociální síť. Je tento krok skutečně tak bezprecedentní? Je vůbec správným řešením nastalé situace? A k čemu všemu může vést?

Prolomit vlny: Britský soud zamítl vydání Juliana Assange do USA. Je to vyhraná bitva pro svobodu tisku

V pondělí 4. ledna vydal britský soud přelomové rozhodnutí. Jde o vydání šéfa WikiLeaks, Australana Juliana Assange, do Spojených států. Pokud jste podrobně sledovali soudní proces – což bohužel dělalo méně médií, než by si případ zasloužil –, věděli jste, že ještě těsně před koncem přelíčení to pro Assange nevypadalo dobře. Soudkyně Vanessa Baraitser v drtivé většině souhlasila s americkým ministerstvem spravedlnosti, které ale stejně svým rozhodnutím nepotěšila.

Prolomit vlny: České celebrity o blackface a útlaku bělochů. Zkusme nejdřív pochopit historii utlačovaných

Češi nejsou rasisti. Stejně jako Češi nejsou šovinisti, nemají zlaté ručičky nebo nejsou pivaři. Nemůžeme jednoduše generalizovat. Někteří Češi ale rasisti jsou a nestydí se za to. Pokud si chcete udělat obrázek o tom, co jsou schopni různí rasisté říct o černoších, stačí kouknout do libovolné online diskuze pod články o migrantech, Afričanech nebo Obamovi. Ještě jiný level debaty ale nastává, pokud se netolerantně nebo dokonce rasisticky veřejně projevují známé osobnosti.

Prolomit vlny: Češky vaří a uklízí víc než Češi. Podle indexu genderové nerovnosti pořád věříme na gen uklízení

Každý den vaří anebo uklízí 67,4 % českých žen a pouze 15,8 % českých mužů. To ukázal nedávno zveřejněný index genderové nerovnosti. Není úplně přiléhavé označit tento údaj za šokující, protože to každý a každá přinejmenším tuší. Přesto mě zarazil.

Prolomit vlny: U potratů to nekončí, pro-life hnutí je celkově pro návrat za plotny

Sousední Polsko opět omezilo potraty. Je to však jen střípek v tom, co se na poli světových potratových válek děje. Je potřeba je vidět v kontextu celých snah o obnovení ve skutečnosti nikdy neexistující „tradiční rodiny“ a návrat žen do podřízené role vůči mužům.

Prolomit vlny: Emily v Paříži je způsob, jak strávit čas, když už není jiná možnost. Lepší než drátem do oka

Nový eskapistický seriál Emily v Paříži od tvůrce Beverly Hills 902 10 a Sexu ve městě Darrena Stara šíří francouzská klišé a fotky z Pinterestu. Podívaná vyčištěná jak vydezinfikovaný záchod nepřináší emoce, je ale vhodná jako analgetikum. Proč tahle schematická pohádka plná excesivních barev přesto stojí za pozornost?

Prolomit vlny: Máme zlost na popírače covidu? Zkusme jejich situaci a útěk od reality pochopit

Mnoho Čechů nevěří, že pandemie koronaviru skutečně existuje a může mít fatální zdravotní důsledky. Možná jim už ale nezbývá nic moc jiného než tato falešná představa. Pohrdat jimi, vysmívat se jim a povyšovat se nad nimi může být možná úlevné. Větší smysl ale dává zamyslet se nad tím, co je k popírání současné situace vede.

Prolomit vlny: Home office nespasí vaše pracovní životy

Home office bývalo takové mytické uspořádání. Všichni o něm slyšeli, skoro nikdo ho neměl, poptávka násobně překračovala nabídku. Tento „benefit“ měl vyřešit všechny obtíže slaďování soukromého a profesního života, zlepšit kariérní vyhlídky matek a kdo ví co ještě. Byly i obavy, že doma nikdo pracovat nebude, vezme si jen volno a místo tabulek bude v županu pít kafe. Během letošního roku se ale v našich životech změnilo téměř vše. Platí to i o náhledu na práci z domova?

Prolomit vlny: Žena filmového kritika: Kritik a držitel Oscara v kategorii „Mám toho teď moc“ odjíždí do Benátek. Zůstávám doma s tchyní

V duchu hesla „Když nemůžeš, přiber“ jsem s potěšením ukončila plavkovou sezonu. Můj výběr stahovacího plavacího prádla byl letos mimořádně šťastný a v průběhu srpna jsem se dokonce trochu líbila jednomu cizímu muži.

Prolomit vlny: Jsme připraveni na dobu, kdy nás v práci nahradí roboti?

Ve Španělsku vyvolalo rozruch několik soudních rozhodnutí, která zneplatnila výpovědi dané zaměstnancům, jejichž práce byla zautomatizovaná. Důvody, pro které tak soudy rozhodly, byly spíše socioekonomické než čistě právní – převážil zájem na ochraně práv zaměstnanců a zachování zaměstnanosti nad volností zaměstnavatelů racionalizovat si pracovní sílu. Jak by se asi podobné spory řešily u nás? A je právní úprava připravena na postupující automatizaci a digitalizaci?

Prolomit vlny: Prolomit vlny: Ve 28 letech v menším, horším a dražším bytě než v prváku na vejšce

Už deset let žiju v Praze. Ale původně jsem z Moravy a blíží se situace, která už tu párkrát byla. Musím se přestěhovat. Po dvou letech bydlení v pokoji o rozměrech 25 metrů čtverečních, s balkonem, v bytě 3+1 na úpatí Branických skal, nastal čas vzhledem k přirozeným životním změnám majitelů svůj ráj za 6 000 Kč měsíčně vyměnit za nějaký jiný. Ale jaký a kde? Poslední měsíc pátrání napovídá, že o důstojném bydlení si můžu, jako spousta jiných lidí kolem mě, nechat jen zdát.

Prolomit vlny: Žena filmového kritika: Civilizace, jak ji známe, se zhroutila. Letní dovolená je v ohrožení

Úplně se nám s kritikem nevyplatila strategie „v červenci budeme makat jak prdlí a v srpnu si vyjedeme“, neboť všechny země, o kterých jsme v uplynulém půlroce nějak vážně uvažovali, se topí v covidu nebo politické nestabilitě, případně v obojím. Postupně jsme takhle namátkou odrovnali Srbsko, Slovinsko, Polsko (tam chtěl jen kritik) i Jihlavu.

Prolomit vlny: Black Lives Matter znamená, že záleží i na životech Romů

O rasismu v USA teď mluví celý svět, Afroameričané se v ulicích dovolávají svých práv. V Česku ale rasismem trpíme také. Na rozdíl od USA ale není součástí veřejné debaty. Je skrytý, dlouhodobý a veřejnost ho má pod kůží tak hluboko, že se ho často ani nepokouší skrývat. Týká se především Romů a Romek.

Prolomit vlny: Nejmladším ženám profitujícím z antikoncepční pilulky bude k osmdesáti. Kontroverzní pilulka slaví 60 let

Urychlila emancipaci a osvobodila ženy, dovolila jim držet v rukou svou budoucnost, nebo naopak zbavila muže zodpovědnosti? Hormonální antikoncepce je dostupná šedesát let, užívá ji celosvětově okolo 100 milionu žen a stále budí kontroverze. Měla by být hrazena ze zdravotního pojištění, nebo je to naopak zdraví i přírodu huntující farmaceutický preparát, který bychom měli zavrhnout?

Prolomit vlny: Jak využívají vlády pandemii k omezování ženských práv

Ženská práva jsou lidská práva. Když se omezuje demokracie, vlády ženská práva osekávají jako jedny z prvních. Děje se to za menšího zájmu veřejnosti. Často totiž veřejnost ženská práva považuje za věc názoru, nikoli za právo. Nejčastěji atakovaná jsou pak práva sexuální a reprodukční. A jak si právě ta stojí v době pandemie?

Prolomit vlny: Koronavirus dává zelenou sledovacímu aparátu. Nenechme si vzít právo na soukromí

V zákulisí pandemie a s ní spojených krizových opatření probíhají nejrůznější boje o moc a nové uspořádání světa a výjimkou není ani technologický sektor. V rámci boje s koronavirem přichází internetoví giganti s různými nápady na sledovací aplikace a další technická řešení kontroly šíření nákazy. Ta mohou být sama o sobě dobře míněná a někdy i účinná, ale svým tvůrcům mohou sloužit k uchvácení ještě větší a nekontrolované moci.

Prolomit vlny: Dvojí metr na sexuální obtěžování: Joe Bidenovi projde, co Trumpovi ne

Joe Biden, jeden z uchazečů o post kandidáta na prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu, byl v uplynulých měsících několikrát obviněn ze sexuálního obtěžování. Obdobné skandály veřejnost tvrdě kritizovala v případě konzervativní strany. U demokratů jsou však přehlíženy. Jsme v případě, kdy je nařčen někdo z naší party, ochotni přimhouřit oko?

Prolomit vlny: Žena filmového kritika: Kupovat toaleťák online is new shánění vstupenek do Dejvického divadla

Chtěla jsem to rychle skončit, tak jsem postavila dětem opičí dráhu a v rámci ní jsem po třiceti letech udělala tři kotrmelce. Nestalo se ale bohužel nic, jen jsem zůstala ležet na zádech na zemi lapajíc po dechu. Děti byly nadšené a kritik opět porušil zákaz vycházení.

Prolomit vlny: V karanténě s násilníkem. Zeptat se, jak druhým je, je to nejmenší

Karanténa je v době koronaviru potřeba. Slýcháme průpovídky o tom, že naši prarodiče byli k záchraně světa povoláni do války, a po nás se jen chce, abychom zůstali doma, seděli na zadku u knížky a Netflixu. To bychom snad měli zvládnout. Automaticky se počítá s tím, že domácí karanténa je bezpečné místo. Jenže být v ní s násilníkem není úplně ono.

Prolomit vlny: Žena filmového kritika: Karanténa je záchrana před menstruačním kalíškem i nepovedeným striptýzem

Navzdory tomu, že jsem osvícená uživatelka internetového bankovnictví, bambusových šťourátek do uší i výchovy dětí bez užívání násilí, stále ještě nemám menstruační kalíšek.

Prolomit vlny: #MeToo vrací úder: Harvey Weinstein půjde za mříže. Jak to promění debatu o sexuálním násilí?

Filmový producent Harvey Weinstein, obviněný téměř stovkou žen ze znásilnění, půjde do vězení. V pondělí nad ním porota vynesla verdikt a shodla se, že je vinný ze znásilnění a vynuceného orálního sexu. Dalších dvou těžších obvinění ho zprostila. Znamená to něco pro debatu o sexuálním násilí v Česku?

Prolomit vlny: Ombudsman Křeček je tragédie, ale pád demokracie nezpůsobí. Umíráček jí totiž zvoní i bez něj

V liberálních kruzích se po zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem objevila řada emocionálních a šokovaných reakcí spojených s obavami o stav české demokracie. Křečkova volba je sice na rovině individuálních osudů tragédií pro zranitelné skupiny občanů ochraňované jeho předchůdkyní Šabatovou, ale k pádu liberálního polistopadového řádu už moc přispívat nemusí. Ten je totiž v kómatu už léta a politici Křečkova typu u nás už dávno nejsou šokující výjimkou, ale smutnou normou.

Prolomit vlny: Žena filmového kritika o cenách kritiky: Kdy jsou vtipy o porodech košer?

Udílení Cen české filmové kritiky je jeden z největších kulturních seremoniálů, které člověka můžou v českém prostředí potkat. Stalo se to teď nedávno, i s důležitými hosty, róbami a přímým přenosem na ČT Umění. Sekala jsem latinu a v uplynulém roce jsem neporodila žádné dítě, čili mě kritik vzal na tu slávu s sebou. Tak jsem se sebrala a šla zase někam jednou vystavit svoje tělo.

Prolomit vlny: Individualismus brání boji s klimatickou krizí. Co na to Češi a jejich odpor ke všemu kolektivnímu?

Když nedávno televizní obrazovky zaplnily záběry ničivých lesních požárů v Austrálii, kromě katastrofických obrazů byly pozoruhodné projevy kolektivní solidarity a vzájemné pomoci Australanů. Z tamního kolapsu přírody i veřejné správy plyne velké ponaučení i pro naši podobně individualistickou společnost – s kolektivní akcí a solidaritou je dobré začít dřív, než si to nevyhnutelně vynutí okolnosti.

Prolomit vlny: Ženy, neroďte nám tu, jak se vám zachce. V Česku pořád vládne porodní mansplaining

Už pár tisíc let se rozmáhá takový nešvar. Tu a tam muži bez vyžádání radí ženám, jak používat své tělo tak, aby bylo co nejužitečnější všem okolo. Se vzrůstajícím počtem neplodných párů roste i počet rozumbradů, kterým nestačí tradiční mansplaining týkající se „jen“ ideálního ženského těla a chování, ale pouští se i do výsostně soukromé oblasti početí dítěte.

Prolomit vlny: Vidět už neznamená vědět. Deepfakes útočí na ženy

Nikdy nikomu neposílej své nahé fotky, nikdy s nikým netoč domácí porno. Nikdy nevíš, co by s tím ten druhý mohl udělat. To je jedna z pouček, které se dnes učí děti během preventivních programů o kyberšikaně a slyšeli jsme ji snad všichni. Jenže k čemu nám to je, když je možné za pomoci umělé inteligence zkonstruovat realistické deepfake video, na němž může být kdokoliv z nás účastníkem bukkake party, aniž bychom kdy něco takového provozovali?

Prolomit vlny: „Plácnutí přes zadek“ bývá často surovým týráním. Proč Čechům vadí návrh zákona proti bití dětí?

Česko je jednou z posledních čtyř zemí v EU, kde je povoleno v rodině fyzicky trestat děti. Poslední návrh ombudsmanky na postavení fyzických trestů mimo zákon se setkal s řadou negativních ohlasů z řad veřejnosti. Tři čtvrtiny Čechů takový nápad neschvalují. Snad čekáme na to, abychom si mohli zapsat pohlavky, facky, plácnutí a tanec vařečky na zadku jako kulturní dědictví UNESCO. Anebo ve fyzické svévoli vůči dětem vidíme poslední zbytky svobody.

Prolomit vlny: Kamery rozpoznávající obličeje vzbudily v Praze nevoli kvůli riziku zneužívání dat. Proč se je policie snaží protlačit?

Pražská policie požádala magistrát, aby umožnil instalaci kamerové technologie rozpoznávání obličejů na šesti místech metropole. Nejdřív zaznělo, že půjde jen o testování technologie. Posléze ministr vnitra Hamáček záměr zjemnil prohlášením, že se jedná o snahu otevřít společenskou debatu na téma automatizovaného sledování společnosti. Už tento postup dobře ilustruje, proč je třeba technologie policejního státu odmítat.

Prolomit vlny: Mám 102 korun na účtu a zásobu avokáda. Zachrání finanční gramotnost chudé mileniály?

Podle studie OECD, která zkoumala finanční gramotnost v evropských zemích, dosáhli Češi ve finančních znalostech typu bankovního názvosloví jen 52 % a ve finančním chování dokonce jen 42 % optimálního stavu. V souvislosti s nedostatečnou finanční gramotností pak často slyšíme nadávání na nezodpovědné Čechy žijící na dluh, ale vzhledem k reálným podmínkám života v pozdním kapitalismu je otázkou, k čemu ta finanční gramotnost zejména mladým generacím je.

Prolomit vlny: Klimaskeptici, nebo popírači? V boji s klimatickou krizí je zásadní i jazyk, kterým o ní mluví média

Britský deník Guardian spustil malou revoluci. Začal otevřeně komunikovat to, co, proč a jak bude dělat. Čtenáře přímočaře zasvětil do toho, že redakčním tématem číslo jedna bude klimatická krize. V rychlém sledu otevřeně deklaroval svých několik nových cílů, způsob jejich naplňování a vysvětlil důvody svých rozhodnutí. Redakce zároveň popisuje, jakým způsobem bude měnit jazyk, kterým hovoří o klimatické krizi. Vzít čtenáře do hry může být budoucností médií.

Prolomit vlny: Polští konzervativci bojují proti sexuální výchově. Hrozí stejný scénář i v Česku?

Polská vláda usiluje o prosazení zákona, který by měl kriminalizovat propagaci a schvalování sexu nezletilých. Odpůrci novely mají obavy, že zákon dopadne na všechny vyučující sexuální výchovy. Konzervativní náboženská lobby zasahuje do vzdělávání o sexu a sexualitě nejen v Polsku, ale i u nás.

Prolomit vlny: Univerzita Karlova uzavřela partnerství s Home Creditem. Dočkáme se diplomek o zadlužování v Číně?

Univerzita Karlova v nápadné tichosti uzavřela partnerství se společností Home Credit, spadající do portfolia PPF. Prestižní veřejná instituce se s touto informaci zatím moc nechlubí, zmínka se nejdřív objevila na twitteru samotné PPF. Nejedná se přitom o zanedbatelnou věc. Home Credit si smluvně vymínil status hlavního partnera UK, protože spolupráce dle smlouvy „převyšuje obvyklou úroveň partnerství“.

Prolomit vlny: Paramilitární spolky lákají do svých řad děti. Stávají se z nich rukojmí touhy po konfliktu

Polovojenská uskupení jsou problémem každého státu. Jejich členové by zákon, profesionální armádu a politické vyjednávání nejradši nahradili sami sebou. Jejich touhou je jednat bez ohledu na pravidla, která ještě ke všemu určují ti druzí. I u nás už tyhle bojůvky verbují mladé lidi, dokonce děti. Pod příslibem smysluplné a občanské a volnočasové aktivity. Nemělo by nám to být jedno a je načase, aby se jimi stát začal zabývat.

Prolomit vlny: Žijeme ve zlaté éře artových seriálů, ale na streamovacích platformách pořád vede komfortní výplach

Produkční společnost herce Roberta De Nira podala žalobu na svého bývalého zaměstnance, který byl obviněn z toho, že v práci během čtyř dní zkouknul 55 epizod seriálu Přátelé. Bizarní soudní spor nechme stranou, jeho příčina je ale zajímavá. Jak může dojít k tomu, že někdo polovinu pracovního dne sjíždí dávno viděné seriály, které nemají ambici vás obohatit, ale spíš ukonejšit? Já tomu říkám túra do hlubin zapomnění.

Prolomit vlny: Rozveď se u notáře, nebo zaplať. Novela upravující rozvodová řízení může ohrozit zranitelné ženy

Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh novely upravující rozvodová řízení. Ta by měla zjednodušit rozvody manželských párů, které se shodnou na rozdělení péče o děti i na výši výživného. Naopak těžší a hlavně dražší by měl být rozvod pro pár, který se o nastavení pře.

Prolomit vlny: Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinův přístup k ženám je nejednoznačný, filmům to ale neubírá na kvalitě

V debatách nad posledním snímkem Quentina Tarantina se zase objevují pochybnosti, zda jsou jeho filmové hrdinky silné a rovné mužům, nebo spíše zneužívané a pasivní objekty. Napomáhá tomu i atmosféra po kauze #MeToo a kauzy z natáčení, které nevypovídají o příkladném zacházení s herečkami. Číst jeho filmy jako čistě umělecké dílo bez dalšího informačního nánosu by bylo hezké, v době sociálních médií ale téměř nemožné. Můžeme je ale vykládat skrze osobní život režiséra?

Prolomit vlny: Pro české politiky je maso pořád posvátné. Dovede nás k vegetariánství neviditelná ruka trhu?

V Česku Vojtěch Filip veřejně truchlí nad nedostatkem vepřového masa, v Británii naopak londýnská univerzita Goldsmith v rámci odpovědnosti vůči životnímu prostředí škrtá z menu v jídelně hovězí maso. Dobrovolné omezení spotřeby masa je zárodek institucionálního trendu, který postupně spustili sami spotřebitelé. A zájem občanů o důsledky vlastní spotřeby lze vidět bez ohledu na nezájem státu i u nás. Není to tedy zelená diktatura, ale trh.

Prolomit vlny: K pořízení třetího dítěte lidi přesvědčí fungující rodinná politika, ne příspěvek na nové auto

Hnutí pro život slaví úspěch. Na stranu spolku, který se dlouhodobě snaží omezit potraty, se postavil premiér Andrej Babiš. Po konzultaci s Hnutím zadal Ministerstvu pro místní rozvoj, aby zjistilo, zda by se z Evropských fondů dala hradit jednorázová finanční podpora pro vícečetné rodiny.

Prolomit vlny: Řemeslníků je málo, ale tažení proti humanitním oborům a gymnáziím problémy průmyslu nevyřeší

Máme moc gymnázií, máme příliš humanitně orientovaných oborů na vysokých školách. Tak zní argument kapitánů průmyslu, kterým i o prázdninách kazí spaní nedostatek řemeslníků. Klesající zájem mladých lidí o vyučení přitom má řešení. Ale úplně jiná než bájný státní zásah do počtu gymnázií či humanitních oborů na univerzitách, které průmyslníkům už tradičně leží v žaludku. Znamená to ale hodně práce a je otázka, zda náš průmysl skutečně kvalitní absolventy škol vůbec chce.

Prolomit vlny: Pobouření okolo agentky 007 ukazuje, že být černý je v Česku pořád něco nenormálního

Palcové titulky před pár dny vyhlásily, že novým agentem 007 bude žena a ještě k tomu černoška. Zatímco v zahraničí se objevila spousta pozitivních reakcí, na českém facebooku se strhla klasická vlna odporu a urážek. Půvabnou herečku Lashanu Lynch někteří označili za babochlapa a celé obsazení je prý zvrácená multikultigender propaganda a důkaz, že svět se už úplně zbláznil. Zazněly i rádoby vtipné spekulace, jestli Xenu příště bude hrát Jiří Bartoška nebo syrský uprchlík.

Prolomit vlny: Slovo aktivista dělá z občana nepohodlný živel. Média by měla přestat používat škodlivé nálepky

Když nedávno ve Chvaleticích v rámci Klimakempu probíhala blokáda elektrárny, dorazila tam i paní Olga z Pardubic, která protest podpořila sousedským gestem. Blokádníkům přivezla pekáč domácích buchet. Zařadila se tak mezi ty, které média označují téměř bezvýhradně jako protestující „ekology a aktivisty“. Na jejím činu jde vidět, jak je toto označování mylné a škodlivé. Vyčleňuje totiž klasické občanské jednání kamsi do sféry radikálna a domněle protispolečenských proudů.

Prolomit vlny: I muži mají nárok vnímat svá těla pozitivně. Proč je pořád škatulkujeme podle výšky?

Ani v mediálním mainstreamu už díky bohu není tajemstvím, že se ženy od útlého věku potýkají s nerealistickým ideálem krásy.  Buď hubená, měj řasy otočené nahoru, hrudník, pas a boky 90–60–90… A zde by bylo možné dlouho pokračovat. Zvlášť u nás se však málokdy mluví o tom, že i muži často zažívají frustraci a negativní pocity spojené s nároky okolí na jejich těla.

Prolomit vlny: Vražda německého politika je špičkou ledovce. Ultrapravicové sítě prorůstají celou státní správou

Počátkem června byl v německé obci Istha zastřelen regionální politik Walter Lübcke z vládní strany CDU. Takováto ideologicky motivovaná vražda politika se v Německu odehrála poprvé od 70. let. Jedná se o událost, která je alarmující i mimo německé hranice. Vyšetřování odkrývá, jak se terorismus a pravicový extremismus propracovaly do samotného srdce státu. Ten tak není schopen chránit politiky prosazující vládní agendu před radikály. Nemusí to být jen německý příběh.

Prolomit vlny: Znásilnění je v Česku zásadní problém. Potřebujeme ale systémové řešení, nikoliv rasistickou paniku

Žadatel o azyl vyhoštěný z Německa nedávno na Litoměřicku znásilnil a okradl sedmnáctiletou dívku a ke kauze se upřela mediální pozornost. Znásilnění je považováno za jeden z nejzávažnějších trestných činů, a u lidí tak případ pochopitelně vzbuzuje strach a vztek. Přesto můžeme na takových případech pozorovat, jak společnost stále trpí rasismem.

Prolomit vlny: Slouží média vlastněná fosilní lobby jejím zájmům? Kauza Info.cz a švédské školačky tomu napovídá

České sociální sítě se baví případem Jana Paličky, který vyrazil za dobrodružstvím do Švédska. Služební cestu si vysloužil poté, co jako redaktor serveru Info.cz napsal článek o institucionalizované šikaně vůči švédské dívce, která se odmítá účastnit klimatických protestů. Případ nejmenované školačky v nejmenovaném městě by byl skandál, kdyby to byla pravda. Místo toho je skandál z toho, jak se v médiu vlastněném energetickým magnátem Křetínským zachází s fakty.

Prolomit vlny: Protipotratové konzervativní tažení sílí v USA i Evropě. Hrozí návrat temna i v Česku?

Osm amerických států v posledních měsících zásadně omezilo přístup žen k legálním potratům. Nejpřísnější zákon zavedla Alabama, kde interrupci úplně zakázali pod hrozbou vysokých trestů. Odpůrci zákona se obrátili na Nejvyšší soud a doufají v jeho zneplatnění. Asi není třeba vysvětlovat, proč je právo na potrat jedním ze základních lidských práv a proč je jakýkoliv zákaz potratů nebezpečný a špatný. Můžeme ale tyto snahy ignorovat jako zámořský výstřelek, který se nás netýká?

Prolomit vlny: Černobyl a klimatická krize. Ani za třicet let se politici nezbavili neschopnosti a zaslepení mocí

Černobyl sloužil desítky let jako memento neschopnosti komunistů, cynismu totalitárního zřízení, sovětského šlendriánu a hlavně zadržování informací, které tradičně provází jak jaderný průmysl, tak nedemokratické režimy. Nová, oceňovaná minisérie HBO teď ale prostřednictvím černobylské tragédie sžíravě a kriticky komentuje zejména naši současnost. Ne tu jadernou, ale klimatickou.

Prolomit vlny: Když nemají vodu, ať postaví vodovody. Česká vláda odmítá brát vážně klimatickou krizi

Dvě události v poslední době ukázaly, jak málo vážně bere český premiér a vláda klimatickou krizi. Miliardy určené na boj se suchem mají jít hlavně na propojování vodárenských soustav a obnovu vodovodů a ochrana klimatu nesmí podle slov Andreje Babiše ničit český průmysl. Začneme i u nás řešit příčiny environmentálního kolapsu, nebo se dočkáme jen dalšího krátkozrakého odsouvání problémů do budoucna?

Prolomit vlny: Avengers mě nezajímají, na Hru o trůny nekoukám. Je nezájem o popkulturu snobství?

Na sociálních sítích vládnou zmínky o závěrečných Avengers a poslední řadě Hry o trůny. I když se většina lidí pouští do opěvování těchto popkulturních fenoménů, zvedá se i menší, ale pořád výrazná vlna tvořená odmítači, respektive demonstrativními abstinenty. Ti se definují především tím, co nedělají, neposlouchají a nejedí, ale zároveň to dávají patřičně na odiv.

Prolomit vlny: Sexuální výchova: děti chtějí o sexu mluvit a ne jen sledovat výklad o antikoncepci

Česká republika má oproti jiným státům poměrně liberální osnovy k sexuální výchově. Učitelům však podle jejich vlastních slov chybí nástroje a znalosti na to, jak sexuální výchovu a s ní spojená témata dětem předat. Současná sexuální výchova se proto ani zdaleka neblíží podobě, v jaké by za ideálních okolností měla být vyučována.

Prolomit vlny: Prolomit vlny: Historický snímek černé díry otevřel i černou díru internetového sexismu

Na jedné straně historický objev, na straně druhé další sexistická kampaň vůči ženě, která se v očích šovinistů „provinila“ tím nejhorším možným hříchem: viditelným úspěchem v rámci oboru, kde po desítky let dominují muži. Tak jde ve stručnosti shrnout bouřlivou debatu, která se na sociálních sítích rozjela po zveřejnění zásluh vědkyně Katie Bouman na publikaci prvního snímku černé díry.

Prolomit vlny: Velká mléčná loupež: Proč nedorozumění mezi ochrankou a kojící ženou způsobilo takový poprask?

Debata na českých sociálních sítích se poslední týden vydala na mléčnou dráhu. Tak velké téma se stalo z kojení na veřejnosti. Rozbuškou se stal incident v pražské Raiffeisenbank, kdy žena kojící své dítě opustila budovu poté, co po ní ochranka nevybíravě a nahlas požadovala zahalit se a „neexhibovat“. Tuto příhodu popsala na stránkách podpůrné skupiny Laktační liga a i výměna ministrů proti tomu zbledla barvou mateřského mléka.

Prolomit vlny: Prolomit vlny: Je důležitější naše zdraví nebo prosperující agrokorporace? Česko stále nezná odpověď

Svět nedávno obletěla zpráva, že často používaný herbicid Roundup může způsobovat rakovinu. Spletité kauzy spojené se zákazem a opětovným povolením přípravků obsahujících rizikovou látku glyfosát probíhají i v Česku. Ivo Bystřičan se ve svém komentáři zamýšlí, proč u nás k zastavení nadměrného používání herbicidů chybí politická vůle.

Prolomit vlny: Prolomit vlny: Česko neděsí klimatický kolaps, ale bezdětné ženy. Co to o nás vypovídá?

Naši společnost konečně rozděluje zase někdo jiný než Miloš Zeman, uprchlíci nebo očkování. Češi konečně začínají vnímat téma klimatické změny. Po všech nudných varováních vědců zájem vyprovokovaly až ženy otázkou, zda počínat v této klimatické éře děti. Hroutí se dekády pěstovaný a reprodukovaný domácí mýtus, že smyslem života je přivádět děti na svět. To vypadá dokonce jako ještě větší katastrofa, než když chtějí ženy dostat přidáno ke svým podměrečným platům.

Prolomit vlny: Bez práce od nevidím do nevidím nemáme smysl života. Kdy v Česku padne modla workoholismu?

Už v roce 1930 předpovídal John Maynard Keynes ve svém eseji Ekonomické možnosti pro naše vnoučata, že 21. století přinese patnáctihodinový pracovní týden a pět dnů volna. Tak daleko sice nejsme, ale v posledních letech se kromě minimálního nepodmíněného příjmu jako reálné přetřásá i téma třídenního víkendu, který by do firem měl přinést více výkonnosti a osobní spokojenosti. Realizace této zdánlivé utopie je na dosah, pokud se ovšem nezeptáte Cyrila Höschla…

Prolomit vlny: Prolomit vlny: Legalizace prostituce je pokrokový nápad, pomůže ale skutečně?

Pirátská strana přichází s návrhem zákona, který má regulovat prostituci. Jeho cílem je prostituci dostat z šedé ekonomiky, omezit trestnou činnost a zdravotní rizika a zlepšit situaci prostitutek a prostitutů. Oproti předchozím návrhům v této oblasti se jedná o pokrokový přístup, který neodráží jen zájmy zákazníků, ale soustředí se i na situaci žen a mužů v prostituci.