Radio Ivo

Radio Ivo je přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Výrazová civilnost a zvukový realismus v pozvolném tempu. Normální příběhy ze života. Rozpačití performeři podávají vcelku suverénní výkon.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Radio Ivo: Poslední políček čili velké finále

Něco končí, něco nového začíná. Máme tu poslední díl cyklu původních autorských rozhlasových her Romany Bohunské. Přesně před čtyřmi lety, v dubnu 2017, jsme se začali setkávat na pravidelných vlnách Českého rozhlasu s neodolatelnými příběhy z hlavy této výjimečné scenáristky a režisérky, která se neváhá nechat inspirovat vlastním životem a do libret vtěluje životní zkušenosti za použití mnoha autobiografických prvků. A v závěrečné hře došla Romana touto cestou zatím nejdál.
Radio Ivo

Radio Ivo ft. Robert Mikluš: To je láska, Zbyňo!

Agismus. Velké a zároveň lehce opomíjené téma současnosti. Diskriminace kvůli věku se může týkat každého z nás. A tudíž nepřekvapí, že si Romana Bohunská za své nové hrdiny zvolila tři důchodce (60+) a jednoho třicátníka.

Radio Ivo ft. Ventolin: Chemická kotva

Romana Bohunská se vrhá do experimentů. A to jak uměleckých, tak osobních. A že se jí jedno s druhým většinou zaručeně prolíná, nemusíme našim posluchačům dvakrát zdůrazňovat. Nemusíme.

Radio Ivo ft. Aňa Geislerová: Potřeby versus možnosti

Téma úlohy a užitečnosti člověka ve společnosti je staré jako všechna témata. Je to prazáklad, podstata, kámen úrazu mudrců. A když se spojí se sexualitou, máme tu věčné kombo. A na něm si „kytaristka“ Romana Bohunská snaží opět naladit ten nejlepší zvuk. Trsátkem je jí opět milostný trojúhelník.

Radio Ivo: Neteř mých přátel

Tak nejen KRNAP, ale znovu i Sudety! Romana Bohunská se vrací k oblíbeným tématům a vytváří z nich zajímavý mix, který je navíc obohacený již dostatečně mixovanými vzpomínkami jejího prarodiče. V minulé větě jsme záměrně uvedli dědečkův titul v genderově neutrální podobě, nicméně každý si jistě domyslí, že ten, kdo za druhé světové války řídil český vojenský letoun, nebyla žena. Zájem o problematiku rovnosti menšin ovšem autorka rozvíjí ve své nové hře opět s velkým apetitem!

Radio Ivo: Indián duší

Podnikatelské drama je oblíbený subžánr Romany Bohunské. Ráda jej navíc halí do hávu melodramatu s, jemně řečeno, „zvláštními prvky“. A dalším oblíbeným kořením jsou jí společensko-politická tabu a stereotypy. Nikoli však jejich bourání, ale pouze „kořenění“ textu. Dnes poprvé dáváme kompletní prostor průvodního slova samotné autorce, aby vám osvětlila své pohnutky, které ji vedly k vytvoření (nejen) této nové hry, natočené v brněnském Kabinetu Múz. Tímto jí předáváme slovo:

Radio Ivo: Bitcoin lásky

Šumava je překrásné místo jak pro klidnou dovolenou, tak pro osobní drama. Odvěký spor Národního parku Šumava s Krkonošským národním parkem se rozhodla Romana Bohunská metaforicky zvěčnit ve své nové hře. A přidala k tomu mnoho dalších společenských elementů. Vznikla výbušná směs, jejíž rozbuškou je bezmála nevinný požadavek na obnovu zábavných funkcí jednoho firemního softwaru.

Radio Ivo: Pojďme spolu prostě spát!

Jak jsme naznačili minule, hrdinky příběhů Romany Bohunské začínají vystrkovat své emancipační růžky. Ovšem způsob, jakým to činí ta dnešní, hraničí až se sexuálním obtěžováním. A jak název napovídá, půjde především o emoční klid.

Radio Ivo: Pačule

Regionální politika se od té globální liší v mnoha ohledech. Jedním ze základních rysů maloměstského života je fakt, že těžko utajíte něčí totožnost, původ a obecněji lidské vazby. Jednoduše jej minimálně jednou za měsíc potkáte cestou z nákupu.

Radio Ivo: Daleko, daleko, všude nic!

Romana Bohunská reaguje na současnou situaci po svém – vyhýbá se jí oklikou přes volné zpracování klasické literární předlohy. Tentokrát na to jde přes verneovku! Dva roky prázdnin jako koronavirová metafora? Nebo prostě jen metafora?

Radio Ivo feat. Michal Pěchouček: Cesta kolem zahrady

Zlo se blíží. A zdvojnásobuje. Ústředními antagonisty nové hry Romany Bohunské jsou… manželé Vesečtí! Tentokrát na sebe ovšem neberou podobu podnikatelského bezohledně pravicového nebezpečí, ale poprvé v Romanině tvorbě jsou alternativními aktivisty, v tomto případě samozvanými extrémními ochránci přírody (před lidmi).  A i ti mohou mít, jako my všichni, své skryté temné stránky.

Radio Ivo: Nebrečte mi do pupíku!

Kaučink a sport byly vždy spojené nádoby. Koneckonců samo slovo používané k označení osoby, která vám má pomoct se seberozvíjením, má původ právě ve sportovní terminologii. Dříve bychom tomu říkali „trenér“. V současnosti si tento původní výraz ovšem přisvojila a tak trochu okolnímu světu „ukradla“ BDSM komunita. O tom ví samozřejmě Romana Bohunská své. Zanořme se proto hlouběji do sebepoznání jedné z jejích nových ženských postav.

Radio Ivo: Bez laktózy, prosím!

Jako úspěšného vedoucího firmy si většinou představíme mladého muže či muže v „nejlepších letech“. Nová hra Romany Bohunské se naopak zabývá „méně dobrými lety“ svých mužských hrdinů. Jak s nimi zamává mladá žena?

Radio Ivo feat. James Cole: Trampoty Míly Krabicy

Silvestrovské vydání Radia Ivo bylo, přirozeně jako každý mediální zábavný pořad, natočeno už v předstihu, a to 30. září v Kasárnách Karlín v rámci Podcast Session Radia Wave. No a co? Myslíte, že odvázat se má člověk jen jednou za rok?

Radio Ivo feat. Robert Mikluš: Veseckého taška

Požadavek vedení Českého rozhlasu ohledně osvěžení hereckého souboru Radia Ivo slavnějšími herci je neúprosný. Tentokrát jej ovšem neakceptoval Marian Moštík a protestně se nezúčastnil natáčení nové hry s hostem Robertem Miklušem. Hrozí mu za to pracovněprávní postih z důvodu nedodržení dlouhodobé smlouvy.

Radio Ivo: All You Need Is Love!

Juraj Jakubisko kdysi řekl: „Dejte mi ‚švédskou trojku‘ a já vám udělám film o čemkoli!“ Tohoto odkazu se Romana Bohunská drží vlastně v celé své tvorbě. Minimálně devadesát procent scénářů jejích her zavede ve výsledku tři postavy do společné milostné situace. Tentokrát se to ovšem stalo hned na začátku!

Radio Ivo feat. Michal Suchánek: Jednou nohou v budoucnosti

Opravdu se to stalo: díky nařízení vedení Českého rozhlasu, které trvalo na posílení souboru Rádia Ivo o minimálně jednu slavnou osobnost, tu máme premiéru nové hry pro čtveřici postav. A tím čtvrtým účinkujícím je bývalý populární dětský herec Michal Suchánek!

Radio Ivo: Poslední kaizen

Český rozhlas stálé splácí jeden ze svých dluhů vůči Romaně Bohunské a uvádí další dosud nezveřejněnou hru, tentokrát z listopadu 2018! Posluchači se ptají, zda je všechno v pořádku, zda celý tým Radia Ivo žije či zda se jedná pouze o zaplácnutí času dovolených. Máme totiž ověřené informace, že minimálně Petr Marek se touto dobou pohybuje (a občas nepohybuje) v Chorvatsku.

Radio Ivo: Tři sestry mezi hrochy

Český rozhlas splácí jeden ze svých dluhů vůči Romaně Bohunské a uvádí dosud nezveřejněnou hru z října 2018. A jak už název napovídá, autorka příběhu se tentokrát nespokojila s pouze jednou ženskou postavou, ale máme tu hned ženy čtyři! Nejde tu ovšem o klasický paradox čtyř mušketýrů, celé je to jednodušší: ústřední hrdinka Kristýna není ani jednou z titulních sester!

Radio Ivo na Radiu Wave: Ukujte nám prstýnek!

Když se složitá bytová situace skombinuje s ještě složitější situací citovou, máme zaděláno na novou Bohunskou! A nebyla by to Romana (ale asi někdo úplně jiný), aby do toho nezapletla ještě špetku incestu. Alespoň mentálního. Tak totiž bývají v současné psychologii charakterizovány nezdravě závislé vztahy sourozenců. A navíc se k silnému problému s bydlením přidává i další problém s „pobytem“ ve filozofickém smyslu, tentokrát ve vlastním těle.

Radio Ivo: Jak krásné jsou normální hvězdy!

„Miss Nový Bor“ je tradiční akce, na niž novoborská rodačka Romana Bohunská v úvodu své připravované autobiografické knihy ráda vzpomíná. Nejenže se při této příležitosti seznámila s většinou svých partnerů, ale mnoholeté zasedání v porotě soutěže ji, podle jejích vlastních slov, naučilo „čuchu na lidi“. Ovšem teprve nyní se odhodlala ve své tvorbě přímo použít reálnou situaci, kterou má právě s tímto nesmazatelně spojenou.

RADIO IVO: Víš, s kým mluvíš, neplavče?

Tak nevíme: buď se Romana Bohunská rozhodla prozkoumat další zákoutí adaptace klasického díla, nebo má krizi. V lepším případě obojí. Oidipovské téma totiž řeší v rámci svého dalšího příběhu o nadstandardních sourozencích. Incestní motivy byly i v předchozích Romaniných libretech silným spodním proudem vztahových peripetií.

Radio Ivo: Kdo to všechno zašije?

Romana Bohunská překročila svůj stín: máme tu první ADAPTACI cizího díla! Hlavní inspirací pro námět nové hry byla Romaně návštěva opery Bohuslava Martinů Řecké pašije (jemný humorný odkaz nechala i v názvu svého zpracování), která už sama je adaptací literárního díla Nikose Kazantzakise „Kristus znovu ukřižovaný“.

Radio Ivo: My o vlku a láska za dveřmi

A máme tu změnu! Kauza politických proklamací Petra Marka dospěla k vrcholu, a nikoli příznivě pro Petra Marka.

Radio Ivo: Cikorka po mámě

Radio Ivo bylo opět na zájezdu. A vy jste u toho! Stejně jako jste si mohli poslechnout „Mladé povlaky II“ z brněnské Kavárny Praha, tak nyní vám přinášíme hru natočenou v říjnu v pardubickém Divadle 29.

Radio Ivo na Radiu Wave: Andulka násilí aneb Polepte, co půjde!

Jednovaječnost! To tu ještě nebylo! Ale nezdravé sourozenecké vztahy, těch nám už Romana nadělila požehnaně. Bratři Šubyduovi jako by z oka vypadli nejen sobě, ale i dalším postavám, jichž jsme si už pár poslechli. Lpění na blízkosti s blízkými, které znemožňuje blízkost s jinými, je tématem, které bývá v moderní literatuře celkem vytěžováno, a víme proč: je to dobré téma!

Radio Ivo na Radiu Wave: Brzo budem ex

A máme to tady! Romana Bohunská se rozvádí! Podrobnosti zatím nejsou zcela známy, pouze na svém facebookovém profilu zaznamenali fanoušci Romanina díla větu „DOST BYLO DOMÁCÍHO NÁSILÍ! (NEVYŽÁDANÉHO)“. Proto se nelze divit, že hru, kterou se právě chystáte poslechnout, dopsala Romana již bez pomoci svého manžela Lahore Tieraie, jenž zůstal pouze autorem motivu samozvané domobrany.

Radio Ivo na Radiu Wave: Řediteli, ukaž mi to!

Školství, a především schopnost učitelů být svým žákům skutečnými vzory, je tématem, k němuž se Romana Bohunská opakovaně vrací. Tentokrát se nalézáme v pedagogických pracovnících pardubické základní školy. Co způsobí nemoc ostřílené vedoucí všech školních zájezdů Jany Vondráčkové? Že musí se školou na dlouho plánovaný tábor vyjet neplánovaně sám ředitel. A to, jak napjaté jsou vztahy mezi ním a vybranými zaměstnanci, lze očekávat.

Radio Ivo: Past na psychopata

Rádiově orientační běh je sportovní disciplína, která vznikla v Čechách, stejně jako kolová. A i proto byli naši sportovci vždy na čele světových soutěží. Já osobně jsem například měl ve třídě na gymplu mistra světa v orientačním běhu Romana Hrazdila. Poslouchal metal. To ovšem už přes klasický kazeťák.

Radio Ivo: Vydlážděte krovy!

A máme tu hru bez fekálií!!! Romaně Bohunské zřejmě manželství s Lahore Tieraiem prospívá. Možná sehrálo roli i přesunutí námětu do exotického, ale zdravého Vietnamu.

Radio Ivo: Jsme snad v situaci, kdy si můžeme vybírat?

Paříž je město lásky. To novopečení milenci Patrik a Simona věděli moc dobře. Jeho kouzlo ovšem dokáže vynést na světlo i temné stránky duší: Patrikova matka, frankofilní intelektuálka, byla zároveň velmi liberální, co se týče milostných vztahů a tradičních rodinných vazeb. Ovšem liberalismus může být také někdy z nouze ctností. A o tom Patrik začíná tušit své.

Radio Ivo: Anděl s ďáblem v těle

Sadomasochismus. Někdo tomu říká „úchylka“, někdo „zábava“ a někdo prostě „životní princip“. Sociální váhy dominance a submisivity jsou prastaré jako lidstvo samo. A možná že je svět používal ještě mnohem dříve než ony pověstné váhy Spravedlnosti.

Radio Ivo: Láska kazí plány

Po předminulém politickém excesu reagovali Romana Bohunská-Tierai a její novomanžel Lahore Tierai na výzvu Českého rozhlasu korektní, únikovou hrou. Nyní Bohunská sáhla ještě hlouběji do neutrálních vod a oprášila text, který stvořila jako osmiletá.

Radio Ivo: Letecký den

Po drobném incidentu s přepolitizovaným obsahem minulé hry „Tři neschopní“ se vedení Českého rozhlasu domluvilo s manželi Tierai na určitých pravidlech a Romana Bohunská sama navrhla, že příští díl, který se k vám právě dostává, bude spíše oddychovější a politicky víceméně únikový. Proto se můžete těšit na příběh z leteckého dne poblíž Prostějova, během nějž se po letech setká trojice, která spolu kdysi zažila zvláštní situaci během teambuildingu v Africe.

Radio Ivo: Trans-Gas-Manželé

Předem tohoto obvyklého anotačního textu bychom s potěšením rádi oznámili jednu příjemnou novinku: Romana Bohunská se koncem roku vdala. Blahopřejeme jí i jejímu manželovi, panu Lahore Tierai, pákistánskému aktivistovi, žijícímu od loňského podzimu v Čechách.

Něco víc než sex

„Skočte mi tam dozadu pro tu složku z Maroka!“, může se ozvat v jakékoli, nikoli pouze cestovní, kanceláři. Současný svět je natolik globalizovaný, že si to kolikrát už ani neuvědomujeme. Jedná se ovšem většinou o horizontální globalizaci, o propojení a sjednocení na úrovni současnosti. Málokdo ale pozoruje hlubší tendenci vertikální globalizace, která přesahuje časovou hranici a jde po podstatě.