Radiofórum

Kontaktní pořad Českého rozhlasu Plus, na kterém se můžete podílet i vy!

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Radiofórum: HLASUJTE: Souhlasíte se zavřením škol kvůli omezení šíření koronaviru, nebo ne?

Od úterka 10. března jsou zavřené všechny základní, střední, vyšší i vysoké školy. Opatření bude podle ministerstva zdravotnictví platit minimálně do konce března.

Radiofórum: HLASUJTE: Jak vnímáte Gorbačova jako osobnost?

Ve středu to bude 35 let od zvolení Michaila Gorbačova generálním tajemníkem ÚV KSSS. A 15. března to bude už 30 let od chvíle, kdy se stal Gorbačov prvním prezidentem Sovětského svazu.

Radiofórum: HLASUJTE: Je podle vás 10letý trest za množírny zvířat dostatečný?

Za týrání zvířat bude nově zřejmě hrozit šest let vězení. Rozhodla o tom v úterý sněmovna, když schválila senátní úpravy trestního zákoníku – teď už zbývá, aby novelu podepsal prezident Miloš Zeman.

Radiofórum: HLASUJTE: Byli byste pro rozšíření zákazu billboardů i u silnic II. a III. třídy?

Už od 1. září 2017 platí zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic (250 metrů) a silnic I. tříd (50 metrů). Provozovatelé je měli odstranit do konce srpna 2017.

Radiofórum: HLASUJTE: Měla by Evropa podpořit Turecko v Sýrii, nebo ne?

Turecké vzdušné síly v úterý na severozápadě Sýrie sestřelily vojenský letoun L-39 syrských vládních jednotek, který byl vyroben v Česku. S odvoláním na turecké ministerstvo obrany o tom informovala agentura AFP.

Radiofórum: HLASUJTE: Jsou podle vás bezpečnostní opatření kvůli koronaviru přehnaná, nebo na místě?

Kvůli šíření koronaviru rozhodla Bezpečnostní rada státu zastavit na 14 dní lety z Jižní Koreje a severní Itálie. Univerzity v Praze a Brně ruší výuku.

Radiofórum: HLASUJTE: Jste pro, nebo proti zákazu klecových chovů slepic?

Zákaz klecových chovů slepic projednaly dva sněmovní výbory. Zatímco výbor pro životní prostředí je pro zákaz, zemědělský naopak proti. V obou výborech hlasovali proti zákazu poslanci hnutí ANO. 

Radiofórum: HLASUJTE: Kdyby kleslo zdanění práce, souhlasili byste s vyššími majetkovými a ekologickými daněmi?

Česká republika výrazně zaostává v udržitelnosti veřejných financí. Uvádí to pravidelná analýza hospodářské a sociální situace v zemích společenství, kterou vydává Evropská komise.

Radiofórum: HLASUJTE: Sníží se podle vás kvůli koronaviru růst letošní globální ekonomiky, jak odhaduje MMF?

„Nedoporučujeme občanům, aby cestovali do Lombardie a Benátska. Naši občané by měli zvážit, jestli mají cestovat do zahraničí,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu.

Radiofórum: HLASUJTE: Souhlasíte s přejmenováním náměstí před ruskou ambasádou v Praze?

Náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze ponese jméno zavražděného ruského politika Borise Němcova. Návrh v pondělí jednomyslně schválili radní hlavního města. 

Radiofórum: HLASUJTE: Jste pro zrušení lustračního zákona?

Poslanci KSČM se snaží o zrušení tzv. lustračního zákona. Tvrdí, že je diskriminační. V návrhu, který předložili sněmovně, uvádí, že zákon stojí na presumpci viny a omezuje doživotně některá občanská práva. 

Radiofórum: HLASUJTE: Jsou miliardáři v politice přínosem?

Andrej Babiš, Donald Trump, Michael Bloomberg – spojuje je velké jmění a rozhodnutí vstoupit do politiky. Zatímco v Česku je Babiš premiérem už několik let, Amerika možná zažije souboj dvou velmi bohatých mužů o křeslo v Bílém domě. 

Radiofórum: HLASUJTE: Měl by nový předseda Senátu odjet na Tchaj-wan, jak chtěl Kubera? Nebo neměl?

Miloš Vystrčil je novým předsedou Senátu. Předseda senátorů ODS a místopředseda strany získal 52 hlasů ze 76 odevzdaných, zatímco protikandidát Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) 21.

Radiofórum: HLASUJTE: Souhlasíte se zvýšením poplatků za soudní řízení, nebo ne?

Ministerstvo spravedlnosti plánuje zvýšit poplatky za soudní řízení, některé z nich až na dvojnásobek. Novela, se kterou v pondělí souhlasila vláda a ještě ji projedná parlament, má odradit od podávání žalob bez šance na úspěch.

Radiofórum: HLASUJTE: Jste pro, nebo proti regulaci ubytovacích platforem typu Airbnb nebo Booking?

Novodobý fenomén představují online ubytovací platformy, jako jsou Airbnb nebo Booking. Jedním z jejich průvodních jevů jsou vylidněná centra měst – lidé kupují byty, nikdo v nich ale nebydlí.

Radiofórum: HLASUJTE: Měl by se do pracovní doby započítávat čas „na kávičku“ nebo cigaretu?

Čas strávený na přestávkách – na cigaretě, kávě nebo snídani – se může odečítat od odpracované doby. Rozhodl tak španělský nejvyšší soud ve sporu odborů s energetickou firmou.

Radiofórum: HLASUJTE: Zlevní nižší sazba DPH u piva taky to čepované?

Štamgasti si mají pohlídat, jestli v jejich restauraci zlevní pivo. S cenou by měli jít dolů hospodští po květnovém snížení DPH na čepované pivo o 10 %.

Radiofórum: HLASUJTE: Některé banky ohlásily zvýšení úroků. Chystáte se víc spořit?

Česká národní banka (ČNB) poprvé od loňského května zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 %.

Radiofórum: HLASUJTE: Vyhovuje vám letošní teplá zima, nebo ne?

Letošní způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastný, řekl by možná klasik. Letošní zimu zatím provázejí teploty, které připomínají spíš jiné roční období.

Radiofórum: HLASUJTE: Může kauza exministra dopravy Kremlíka spustit další krizi ve vládní koalici?

Vladimír Kremlík (za ANO) dostal údajně na konci prosince korupční nabídku ve výši 1,5 milionu Kč kvůli mýtnému systému. Bývalý ministr dopravy kvůli tomu podal trestní oznámení.

Radiofórum: HLASUJTE: Necháváte se proti chřipce očkovat?

V České republice vypukla plošná chřipková epidemie. Na 100 000 lidí připadá podle posledních zpráv 1 865 nemocných.

Radiofórum: HLASUJTE: Držíte Suchej únor, nebo ne? Zvládnete měsíc bez alkoholu?

Začal Suchej únor – akce, kterou pořádá Liga otevřených mužů a při které se každoročně tisíce Čechů na měsíc zřeknou alkoholu. ČR je v jeho spotřebě ve světě na 3. místě.

Radiofórum: HLASUJTE: Co myslíte, odejdou z EU v příštích letech některé další státy?

Pokud nejste členem, nemůžete si udržet výhody členství. Tato věta stojí v prohlášení představitelů klíčových institucí Evropské unie, které vyšlo v pátek, kdy Británie opustila EU.

Radiofórum: HLASUJTE: Souhlasíte s případným zákazem letů z Číny do Česka, nebo ne?

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Stalo se tak teprve pošesté v historii. Tentokrát je důvodem epidemie nového koronaviru.

Radiofórum: HLASUJTE: Jste pro, nebo proti zachování uhelných elektráren?

Hnědouhelný důl Turów se rozšíří. I přes protesty české strany o tom rozhodlo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi. Liberecký kraj, který byl součástí procesu EIA, se proti polskému rozhodnutí odvolá.

Radiofórum: HLASUJTE: Přinese Trumpův mírový plán pro Blízký východ dlouhodobý a trvalý mír mezi Izraelem a Palestinou?

Donald Trump narýsoval mírový plán pro Blízký východ. Americký prezident oznámil, že nabízí realistické řešení v podobě dvou států – nezávislé Palestiny po boku Izraele.

Radiofórum: HLASUJTE: Souhlasíte se zavedením stravenkového paušálu, nebo ne?

Víc než polovina Čechů souhlasí se zavedením stravenkového paušálu. Téměř třetina ho považuje za nejlepší formu podpory stravování. Uvádí to exkluzivní průzkum společnosti MEDIAN pro Český rozhlas.

Radiofórum: HLASUJTE: Jste pro, nebo proti slučování ministerstev?

Necelých 9 měsíců vydržel ve funkci ministra dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl jeho odvolání kvůli kritizované zakázce k elektronickým dálničním známkám. Jde o 6. výměnu ministra za 1,5 roku existence tohoto kabinetu.

Radiofórum: HLASUJTE: Znervózňuje vás objev nových koronavirusů, jako mají teď v Číně, nebo ne?

Tři lidé zemřeli v Číně na zápal plic, který způsobuje nově objevený koronavirus. 217 nových případů oznámila tamní média v pondělí. 35 pacientů onemocnělo těžce, stav devíti je kritický.

Radiofórum: HLASUJTE: Jste pro, nebo proti zálohování plastových lahví?

Zákazníci jednoho z internetových obchodů mohou nově vracet zálohované PET lahve od minerální vody – jednu za tři koruny. Projekt nazvaný Zálohování na zkoušku má ukázat, jaký mají lidé o takovou sLužbu zájem.

Radiofórum: HLASUJTE: Překvapila vás demise ruské vlády, nebo ne?

Demisi oznámil ve středu premiér Dmitrij Medveděv s tím, že o novém kabinetu rozhodne prezident. Ke kroku došlo jen pár hodin poté, co Vladimir Putin přednesl tradiční projev o stavu země, ve kterém také navrhl klíčové změny ústavy.

Radiofórum: HLASUJTE: Měla by podle vás Válková odstoupit ze své funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva, nebo ne?

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček totiž navrhl premiérovi, aby vláda bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) z funkce odvolala. Prezident Miloš Zeman taky bere zpět její nominaci na funkci ombudsmanky. Místo ní navrhne 81letého bývalého zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka.

Radiofórum: HLASUJTE: Považujete povinné čipování psů za užitečné, nebo ne?

Z 20 000 až na 50 000 korun se od poloviny ledna zvýší pokuta za psa bez čipu. Sankci zvyšuje novela veterinárního zákona.

Radiofórum: HLASUJTE: Jak si podle vás vedou soukromí železniční dopravci ve srovnání s Českými drahami?

Už tři kraje zvažují sankce proti soukromým železničním dopravcům. Zlínský a Liberecký kraj chtějí pokutovat společnost Arriva za chyby v odbavování spojů a cestujících.   

Radiofórum: HLASUJTE: Jak hodnotíte zavedení e-neschopenky?

Místo několika papírů pouze jeden, zbytek elektronicky. Nový systém e-neschopenek, který funguje od nového roku, budí hlavně u lékařů rozpaky.   

Radiofórum: HLASUJTE: Sledujete aktuální situaci na Blízkém východě, nebo ne?

Íránská státní televize podle agentury AP informovala, že na pohřbu generála Kásema Solejmáního v íránském Kermánu dav ušlapal 35 lidí a 48 lidí bylo zraněno. Kvůli incidentu úřady rozhodly, že obřad odloží.

Radiofórum: HLASUJTE: Jakou šanci na znovuzvolení má Trump dnes? Co si myslíte?

Jaký nás čeká rok 2020 ve světové politice? Velká Británie by měla uskutečnit brexit do konce ledna a v USA proběhnou v listopadu prezidentské volby. 

Radiofórum: Přiblíží výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem region k míru?

Ukrajinská vláda a proruští separatisté v Donbasu si včera vyměnili celkem 200 zadržovaných osob. Kyjev předal 124 osob, povstalci propustili 76 lidí.

Radiofórum: Mělo by Česko přijmout euro, až bude hospodářsky dostatečně na výši?

Česko nedosahuje ekonomické úrovně zemí, ve kterých se platí eurem. Čerstvá analýza České národní banky uvádí tuto skutečnost mezi riziky, které ČR brání v přijetí eura.