Řečí peněz

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Řečí peněz: Když jste nudní, nic vám nepomůže, míní marketingový expert Milan Šemelák

Prošel celou řadou českých i zahraničních marketingových agentur. Marketing jej živí, ale reklama štve. Jak je to možné? I na to se svého hosta zeptal Robert Břešťan.

Řečí peněz: Soukromé školy jsou signál státu, že ve školství není něco v pořádku, tvrdí ředitelka PORG

Soukromé základní školy v Česku navštěvuje asi 20 tisíc dětí, tedy asi dvě procenta českých školáků. „Poptávka po soukromých školách je signál vyslaný státnímu školství, že někde není něco v pořádku,“ myslí si ředitelka skupiny soukromých základních a středních škol PORG Dagmar Dluhošová. „Hodně s tím zamíchala inkluze, která vytvořila školám i rodičům těžké podmínky.“

Řečí peněz: Myslím, že ještě tuto zimu budeme nosit roušky, předpovídá provozní šéfka výrobce nanotextilií

Její firma podniká v nanotextiliích už téměř deset let, ale až pandemie její obraty vystřelila do závratných výšin. „Je to pro nás osobně náročné, za poslední rok jsme zažili všechny emoce od strachu, našení, smutku, radosti. Ale tak to v byznyse zkrátka chodí,“ říká provozní ředitelka společnosti nanoSPACE Lucie Konečná. „Byli jsme malinká firma, měli jsme jednoho zaměstnance. A když to přišlo, tak ze dne na den nám vyletěly objednávky z deseti na tisíce.“

Řečí peněz: Myslím, že ještě tuto zimu budeme nosit roušky, předpovídá provozní šéfka výrobce nanotextilií

Její firma podniká v nanotextiliích už téměř deset let, ale až pandemie její obraty vystřelila do závratných výšin. „Je to pro nás osobně náročné, za poslední rok jsme zažili všechny emoce od strachu, našení, smutku, radosti. Ale tak to v byznyse zkrátka chodí,“ říká provozní ředitelka společnosti nanoSPACE Lucie Konečná. „Byli jsme malinká firma, měli jsme jednoho zaměstnance. A když to přišlo, tak ze dne na den nám vyletěly objednávky z deseti na tisíce.“

Řečí peněz: Hotely budou v létě plné, problém bude jen ve městech, očekává šéf největší hotelové sítě Lazarov

Až tři čtvrtiny Čechů se letos chystají podle agentury CzechTourism strávit dovolenou v tuzemsku. „O prázdninách jsme i před covidem měli plné hotely, domácí poptávka byla. Praha byla dřív spíš pro zahraniční klientelu a Mariánské Lázně taky. Ale dnes lidé více objevují zdejší krásu a v Mariánkách si hlavně rodiny s dětmi užívají přírodu,“ shrnuje generální ředitel největší české hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov.

Řečí peněz: Rodiny shání kvalitní potraviny, když se jim narodí děti, říká podnikatelka Bínová ze Světa bedýnek

Jana Bínová založila před dvanácti lety s manželem firmu Svět bedýnek, která lidem domů dodává potraviny od zdejších farmářů. „Rok 2020 byl pro nás zlomový. Nárůst byl v řádu několika set procent,“ hodnotí období lockdownů a pandemie. „Zájem o nás projevili zákazníci, kteří dosud online nákupy nevyužívali. A na druhou stranu jsme se snažili pomáhat našim stávajícím farmářům, když se nekonaly trhy a restaurace byly zavřené.“

Řečí peněz: Michaela Bakala o OKD: V jednání manžela nebylo shledáno nic protiprávního, ale nechtěli nám věřit

Michaela Bakala je manažerkou, filantropkou a taky manželkou vlastníka mediální společnosti Economia, ve které byla osm let členkou představenstva. „Investice mého muže do médií nebyla investice do vlastního prospěchu nebo vlivu. Jak ho znám, tak si byl vědom, že něco takového, jako je Economia a Respekt, si zaslouží, aby mohly zůstat na trhu a ještě se rozvíjet,“ říká v pořadu Řečí peněz.

Řečí peněz: Nejsem ani dokonalá manažerka, ani maminka, ani manželka, přiznává šéfka Zásilkovny Kijonková

Patří mezi nejúspěšnější byznysmeny v Česku. Časopis Forbes ji nedávno označil za jedenáctou nejvlivnější ženu u nás. Simona Kijonková je zakladatelka, spolumajitelka a šéfka Zásilkovny a holdingové skupiny Packeta. Mimo to je ale také filantropka a matka tří dětí. „Člověk si musí říct: ‚Nikdy se nesnaž být úplně dokonalý.‘ Otevřeně musím říct, že nejsem ani dokonalá maminka, ani dokonalá manželka, dokonalá partnerka, manažerka ani šéfka,“ přiznává.

Řečí peněz: Skuteční solární baroni už jsou pryč, říká majitel skupiny Amper Jan Palaščák

„Mám solární elektrárnu, neprodal jsem ji, neschovávám se za za zahraniční vlastnictví. Ale je otázka, jestli jsem solární baron,“ říká v pořadu Řečí peněz Jan Palaščák, majitel skupiny Amper a zakladatel projektu CO2IN, který má umožnit „vymazat vaši uhlíkovou stopu na jedno kliknutí“. „Skuteční solární baroni jsou už pryč,“ dodává Palaščák.

Řečí peněz: Šéf VFN Feltl: Příjmy zdravotníků zdaleka nejsou špatné. Ale měla by se zavést spoluúčast pacientů

V českém zdravotnictví je dostatek peněz na platy, co systému chybí, jsou příplatky ze strany pacientů, myslí si ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) David Feltl. „Ne že by bylo málo peněz, ale co mi vadí, je model švédského stolu. V českém zdravotnictví je vlastně všechno zadarmo, všechno dostupné. Myslím, že je to trochu špatně. Nějaká míra spoluúčasti nebo připojištění by se měla implementovat. To by zvýšilo motivaci účastníků systému chovat se racionálněji,“ tvrdí.

Řečí peněz: Šéf svazu lázní Bláha: Mladá generace se nechce upozadit, sloužit

„Každý, kdo pracuje ve službách a zaměstnává více lidí, vidí, jak se mění životní hodnoty generací. Popisují to i psychologové, sociologové – práce není pro mladší lidi smyslem,“ stěžuje si Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel hodingu, který sdružuje Lázně Luhačovice a Jáchymov. Podle něj odchází generace, která neměla problém „sloužit“.

Řečí peněz: Měli jsme našlápnuto k rekordnímu roku, ale přišla pandemie. Dnes jsme silnější, zní z AAA Auto

Karolína Topolová je generální ředitelkou společnosti AAA Auto, největšího prodejce ojetých vozů v Česku i ve střední a východní Evropě. „Pandemický rok byl velmi těžký, pro maloobchod krutý. Ale byl také pozitivní, nakonec se cítíme mnohem silnější,“ říká Topolová. Její firma se nově chystá expandovat do západní Evropy.

Řečí peněz: Martin Žufánek: Mám z alkoholu respekt. Mrzí mě, když mi někdo vyčítá smutné lidské příběhy

Martin Žufánek spolu se svou rodinou vyrábí nejen pálenky. „Z alkoholu mám respekt. A součástí toho respektu je, že když vidím, že nade mnou na večírku začíná alkohol vítězit, tak se překonám a uteču. Málokdo to dokáže,“ říká v pořadu Řečí peněz a dodává: „Jako výrobce alkoholu moc dobře vím, co dokáže udělat s člověkem, který mu podlehne. Mám spolužáky, kteří jsou dnes ztroskotanci. To si musím pořád uvědomovat.“

Řečí peněz: Pražská burza slaví 150 let. „Teď nám pomohly vládní stimuly, klesat nebudeme,“ říká její šéf Koblic

Akcie a cenné papíry se v Praze obchodují už 150 let, historie pražské burzy se začala psát 17. dubna 1871. A daří se jí i v době pandemie. „Hlavní důvod, proč burzy po celém světě rostou, jsou vládní stimuly hlavně v Americe a Evropské unii, které převádí další peníze do ekonomiky. A ty peníze ve velké většině končí na akciovém trhu, který vlastně nemá prostor k tomu klesat,“ vysvětluje v pořadu Řečí peněz ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Řečí peněz: Outdoorová reklama má své nezastupitelné místo v reklamě, tvrdí obchodní ředitel firmy euroAWK

Trh s outdoorovou reklamou poklesl mezi roky 2019 a 2020 zhruba o dvacet procent, přiznává Aleš Jeřábek, obchodní ředitel společnosti euroAWK, která patří mezi hlavní lídry na českém trhu. O podobná čísla klesl i zájem o reklamní plochy této firmy. „Nebudu zastírat, že v situaci, jaká je, je obsazenost a vyprodanost našich ploch nižší, než bývala v minulých letech,“ připouští Jeřábek.

Řečí peněz: Prodejci, kteří měli silnou internetovou značku už před pandemií, posílili, říká Pils z kytary.cz

Jan Pils je spolumajitelem společnosti kytary.cz, která je jedním z největších prodejců hudebních nástrojů v Česku a je to také velký hráč v evropských poměrech. Firmě se daří i v době pandemie. „Chtě nechtě vzali internet na milost i ti, kteří rádi přišli si hudební nástroje celkem logicky osahat, vyzkoušet, jak znějí. Nezbylo jim nic jiného než nakupovat na internetu,“ říká o posledním roce Pils.
Robert Břešťan

Řečí peněz: České firmy mají leckdy unikátní know-how, ale chybí jim hrdost a sebedůvěra, soudí investorka

Jana Moravová stojí v čele investiční skupiny Thein a zajímá se o to, jaký je potenciál špičkových technologických firem v Česku. „Mnoho fitem už svoji hodnotu zná, ale pro ty, které vznikly třeba v devadesátých letech, to jaksi není důležité. Přitom mají odborníky, kteří se udržují v obraze, a to ve vysoce konkurečním prostředí IT firem, kde je konkurence globální. Často ale potřebují nový impulz,“ míní Moravová a mluví o tom, že ve virtuálním prostředí dnes probíhá válka.
Petr Šimůnek

Řečí peněz: Respirátory vyrábí skoro rok. Začal s tím poté, co s „neomezenými možnostmi“ sháněl respirátor týdny

Martin Ladyr je dnes asi největší tuzemský výrobce respirátorů. Firmu Good Mask založil poté, co sám nemohl loni na jaře sehnat respirátor. Dnes k výrobě využívá i linky, které Česku daroval Tchaj-wan. Peníze na rozjezd podniku získal Ladyr v důsledku toho, že ministerstvo financí oznámilo zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ladyr totiž už dříve do nemovitostí investoval. „Takhle jsem od státu získal několik milionů korun, se kterými jsem nepočítal,“ přiznává.
Naďa Bělovská

Řečí peněz: Otevřenost, komunikace a být lidem co nejblíž, popisuje vinařství Sonberk, jak zvládá dobu pandemie

Uzavřené restaurace se dotkly i byznysu vinařů, kteří si museli najít jinou cestu k zákazníkům. „Online svět je příležitost i hrozba. Nemůžeme moc dobře odhadnout, co nám udělá růst v online tržbách, který je dnes markantní, to vidí všichni vinaři. Ale my nevíme, jestli se trend udrží, nebo je to jen překlenovací období,“ přiznává Dagmar Fialová, ředitelka obchodu a marketingu vinařství Sonberk, které jako vůbec první v Česku získalo podruhé titul Vinařství roku.
Václav Pešička

Řečí peněz: Jízdních kol bude na trhu málo. Zdraží hlavně levné bicykly a kola pro děti, varuje expert Raufer

V době lockdownu budou možná mít lidé chuť vyměnit běžky po zimní sezóně za jízdní kola. Jenže výrobci se potýkají s krizí i závislostí na produkci v Asii. A z těchto důvodů panuje nejistota, zda bude vůbec co prodávat. „Chuť vyrazit do přírody a sportovat bude,“ očekává Martin Raufer, odborník na cyklistiku a spolumajitel vydavatelství V-Press. V pořadu Řečí peněz vysvětluje, proč hrozí, že kol v obchodech bude nedostatek.
Robert Břešťan

Řečí peněz: Kdo dnes nemá vlastní e-shop, neprodává

Miroslav Uďan založil svou firmu na tvorbu e-shopů v roce 2009. Dnes patří Shoptet mezi nejznámější hotová e-shopová řešení na trhu. Loňský rok byl pro společnost v mnoha ohledech rekordní, ale také nesmírně náročný. Co si z něj Uďan odnesl do budoucna? A jak hodnotí digitalizaci státní správy?
Petr Šimůnek

Řečí peněz: Na bitcoinu se dá vydělat obrovské množství peněz, ale také prodělat, varuje šéf brokerské firmy

Ani koronavirus nemá zásadní vliv na ochotu lidí investovat. Po krátkém propadu v březnu loňského roku kapitálové trhy rostou. Zdá se, že většina velkých hráčů si v současnosti nepřipouští možný příchod recese nebo finanční krize. „Neděsí je to. Může za to posledních 10 až 12 let na trzích. Protože od té minulé finanční krize centrální banky po celou dobu indikovaly, že nepřipustí žádnou další podobnou krizi,“ vysvětluje Marek Hatlapatka, ředitel brokerské společnosti Cyrrus.

Řečí peněz: Nepřemýšlí, jak dělat papíry bez papírů, popisuje finský přístup k digitalizaci šéf IT firmy Lukasík

„Hlavní rozdíl v digitalizaci v Česku oproti severní Evropě a Finsku, které je nejdál, je v pojetí důvěry. Finové jako občané věří vládě a jejím úřadům, vláda věří lidem a lidé si věří navzájem,“ říká v pořadu Řečí pěnez generální ředitel IT společnosti Tieto Czech Petr Lukasík a dodává: „Digitalizace je proto v Severní Evropě mnohem jednodušší.“

Řečí peněz: Na ochranu osobních dat jsme rezignovali, nejspíš vůbec nevíme, kdo s nimi nakládá, říká šéf Altronu

„Obávám se, že celá společnost, nejen česká, ale západoevropská, globální, rezignovala na ochranu svých osobních dat. Svoje data sdílíme v reálném čase, všichni je nevědomky poskytujeme a nejspíš vůbec netušíme, kdo s nimi jak nakládá. Že je někdo dál prodává a ekonomicky vytěžuje,“ tvrdí Martin Souček, generální ředitel společnosti Altron, která se datům věnuje. A dodává: „Doba, kdy si začneme data chránit a bude nám jasné, co se s nimi děje, přijde. Musí přijít.“  

Řečí peněz: Šéfka Dermacolu: Svět je propojený, nemůžeme dělat jen evropskou kosmetiku. Kolagen je proto z ryb

Věra Komárová vede a spoluvlastní kosmetickou firmu Dermacol, která vyrábí v Česku kosmetiku už 55 let. „Trendy v kosmetice nejsou ani tak v technologiích jako v ingrediencích. Teď je jeden z trendů veganství. Ale všechno má plusy a minusy. Máme spoustu veganských výrobků a máme s nimi velký úspěch, jenže jsou ingredience, které veganské prostě být nemůžou. Jedna z hlavních látek, jedna z nejúčinnějších látek proti vráskám je kolagen. Používáme ho z ryb,“ přiznává Komárová.

Řečí peněz: Šéf pojišťovny EGAP: Export loni nespadl tak výrazně. Klíčová teď bude důvěra finančních trhů

„Vzhledem k situaci si české exportní firmy vedly loni výborně. Situace nebyla úplně jednoduchá, rizika rostla celosvětově. Pro nás je pozitivní, že se zvedl zájem o pojištění, v některých oblastech až trojnásobně. Export nespadl tak výrazně, jak by spadnout mohl. Čeští exportéři jsou prostě šikovní,“ shrnuje generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka.

Řečí peněz: Lázeňství hlásí propad v průměru o 30 procent

Host: Martin Plachý, spolumajitel lázeňských resortů a honorární konzul v Singapuru. Jak se lázeňství zkoušeno v této době a jak se inspirovat v zahraničí?

Řečí peněz: Byl to rok smrti, pláče a ran, ale covid paradoxně nešel proti dlouhodobým cílům, hodnotí Sedláček

Krize, kterou prochází světová ekonomika, nemá v poválečných dějinách obdoby. Hlavní makroekonomický stratég ČSOB a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček přesto věří, že má potenciál urychlit změny ve fungování společnosti, o kterých jsme doposud jen mluvili. „Byl to rok smrti, pláče a ran opravdu biblických rozměrů,“ popisuje Sedláček, jak vnímá právě skončený rok. Přesto, jak sám říká, zkouší v událostech posledních měsíců najít i něco dobrého.

Řečí peněz: Kotvičníku se říká zelená viagra, ale pomáhá na leccos, říká podnikatelka z Kotvičníkové farmy

Štěpánka Janoutová začala sbírat první bylinky bez velkých ambicí a dnes provozuje Kotvičníkovou farmu, se kterou obhospodařuje jeden a půl hektaru polí. „Kotvičník se používá jako podpůrných prostředek pro pány, může regulovat hladinu cukru v krvi, vysoký krevní tlak. Pochvalují si ho i lidé, kteří mají vysokou hladinu kyseliny močové, nebo nemocní s angínou pectoris,“ přibližuje podnikatelka.

Řečí peněz: Jaký je rozdíl mezi českým a skandinávským stavebním trhem?

Jak se razí tunely ve Skandinávii a jak obtížné je získat důvěru tamních investorů? Aleš Gothard, ředitel stavební divize 4 Metrostavu zaměřené na projekty mostů, tunelů nebo železnic bude mluvit nejen o rozdílech Česka a skandinávských zemí v přístupu ke stavebnictví, ale také o tom, co ve Skandinávii znamená dobrá pověst společnosti. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: České zdravotnictví je celkem zdravé, byť s velkými osobními náklady, hodnotí šéf VZP Kabátek

Na jedné straně nižší příjmy. Na straně druhé vyšší výdaje za hospitalizace pacientů. A to přesto, že vláda letos navýšila platby za státní pojištěnce. Tak by se dal popsat letošní rok z pohledu největší české zdravotní pojišťovny. „V letošním roce budeme nuceni využít část našich rezerv k tomu, abychom dosáhli vyrovnaného hospodaření. A když myslím část, tak je to zhruba devět miliard korun,“ bilancuje končící rok z ekonomického pohledu šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Řečí peněz: Pohlreich: Rozvozy nepomáhají restauracím, je to past. Za dovoz jídla se má platit jako v e-shopu

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich musel ve druhé vlně epidemie covidu-19 zavřít dvě ze svých tří restaurací. S tou třetí, Café Imperial, se ale pustil do okénkového prodeje. Taky spolu se start-up Storyous a přepravní platformou Liftago spustili nový systém rozvozové služby. „Myslím, že těžší rok jsme nezažili. Snažíme se najít způsob, jak nesedět s rukama v klíně, ale radost z toho nemáme,“ říká v pořadu Řečí peněz.

Řečí peněz: Jak roboti přispějí k našemu bohatství?

Proč je Česko stále perspektivní zemí pro rozvoj robotizace a jak se musí proměnit české nejen technické školství, abychom i v budoucnu zůstali prosperující ekonomikou. Hostem je Vítězslav Lukáš, generální ředitel českého zastoupení švédsko-švýcarské technologické a robotické společnosti ABB. Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: Český byznys právě prochází velmi závažnou krizí

Firmy řeší krizový management, který jim má pomoct. Host: Zdeněk Šmejkal z investiční společnosti M.L. Moran, jeden z nejúspěšnějších krizových manažerů v Česku.

Řečí peněz: Headhunter Colantoni: Dělnickou třídou budoucnosti jsou programátoři

Pandemie zmrazila celý svět, stejně tak i Česko. Vyčkávají firmy i lidé na trhu práce, říká headhunter Andrea Colantoni: „Je spousta lidí, kteří teď nechtějí uvažovat o nové práci a raději sedí doma na kurzerbeitu. Mluvím pravidelně s lidmi, kteří mi říkají, že čekají, až jejich firma zkrachuje, čekají na odstupné.“

Řečí peněz: Podnikatel Sobotka: Solární elektrárna je výhodnější než jádro

Každým rokem se zvyšuje efektivita fotovoltaických panelů. V rovníkové oblasti je v současnosti elektřina vyráběná ze slunce nejlevnější energií. „Česká republika má fotovoltaiku pořád někde až na úplném pozadí, což je škoda,“ tvrdí podnikatel Zdeněk Sobotka, majitel společnosti Solek Holding SE, která je jedním z největších českých stavitelů a provozovatelů fotovoltaických elektráren.

Řečí peněz: Cígler: Stát naučil s EET podnikatele používat software místo papírku

Stále více každodenních činností se převádí do elektronické podoby. A v době pandemie se ukazuje, že například restaurace používají EET i tehdy, kdy nemusí. „Prostě jim to přináší nějaký efekt,“ říká Martin Cígler, majitel softwarové společnosti, která je dnes jedničkou na trhu s EET systémy.

Řečí peněz: Šéf call centra: Policisté v tom nejsou dobří, chce to lidi z firem

„Potřebujeme profesionální pracovníky call center. Vláda totiž zjistila, že policisté, hasiči a celníci jsou perfektní v tom, co dělají. Ale rozhodně nejsou perfektní v něčem jiném, konkrétně v činnosti call centra,“ tvrdí o fungování chytré karantény Petr Studnička, ředitel společnost Conectart, která provozuje největší zákaznické centrum v Česku.

Řečí peněz: Česká oděvní firma Blažek v těchto týdnech bojuje o přežití

Jejího majitele a zakladatele Ladislava Blažka se moderátor Robert Břešťan ptal, jaké mají šance, že současnou krizi zvládnou a proč oděvní průmysl zasáhla tak výrazně?

Řečí peněz: Šéf IKEMu: Léčíme nejvíc nemocné lidi, konkurují nám centra excelence

Michal Stiborek druhým rokem šéfuje nejprestižnějšímu zdravotnickému zařízení v zemi – Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). „Hlavní rozdíl mezi námi a ostatními zdravotnickými zařízeními je v tom, že naši pacienti jsou nejvíc nemocní lidé. A celé naše odborné, technické i technologické zázemí směřuje k tomu, abychom právě jim mohli pomoci,“ vysvětluje.

Řečí peněz: Proč se vyplatí investovat do piva

Z pozice předního manažera skupiny ČEZ odešel do potravinářského segmentu. Martin Pacovský zachránil výrobu piva ve Znojmě a v Jarošově a jeho skupina Gourmet Invest nabízí investice do minipivovarů. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Byznys se stravenkami

Celosvětovým lídrem trhu je společnost Sodexo Benefity, host: prezident pro severní, střední a východní Evropu Miroslav Sedlák. Zahubí byznys chystaný stravenkový paušál?

Řečí peněz: Každé jídlo musí hlavně chutnat, myslí si zakladatel firmy Emco Zdeněk Jahoda

V obyčejné domácí troubě. Tak před 30 lety začala cesta dnešního lídra českého trhu s cereáliemi. Zdeněk Jahoda totiž zakládal společnost Emco, kterou letos předal svému synovi Martinovi, a to u sebe doma.

Řečí peněz: Jaký potenciál má český trh pro zahradního architekta?

Pandemie koronaviru probudila v Češích nebývalý zájem o své zahrady a zahrádky. Jak se projevila v zájmu o služby zahradního architekta, přibližuje zakladatel a majitel největšího českého zahradního ateliéru Fléra – Ferdinand Lefller.  Připravil Václav Pešička.

Řečí peněz: Jak náročné je živit se v ČR pěstováním a prodejem jablek?

Štěpán Chára je ředitelem družstva Bohemia Apple, to patří mezi největší pěstitele jablek u nás. Jak moc ovlivnila cenu jablek pandemie koronaviru? Připravila Naďa Bělovská

Řečí peněz: Šéf Vodafone: Srovnávat ceny dat v Česku a Německu není fér

Datové služby mobilních operátorů jsou v Česku drahé, ukazuje to často srovnání s okolními zeměmi. Podle generálního ředitele společnosti Vodafone Česká republika Petra Dvořáka ale takové porovnávání nemusí být objektivní.

Řečí peněz: O životě zámeckých pánů

V soukromých rukou jsou v Česku desítky zámků a hradů. Co soukromá péče o kulturní dědictví obnáší? Host: majitele zámku Úholičky Petr Svoboda. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Šteffl: Na soukromé školy chodí i děti z rodin, které nejsou bohaté

Soukromých škol v Česku přibývá. Často přitom nabízejí nejen alternativní způsob výuky, ale děti si v nich osvojují i zcela jiné kompetence. „Snažíme se děti připravit na budoucnost. A to tak, aby se staly tvůrci budoucnosti a uměli vzít život do svých rukou,“ vysvětluje v pořadu Řečí peněz na Plusu ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl.

Řečí peněz: Host: finanční ředitel Jan Hamáček

Mileta Hořice patří k největším textilním výrobcům v Evropě. 90 % její produkce jde na export, do zemí EU, do USA i do Afriky. Připravil Robert Břešťan.

Řečí peněz: S Pavlem Staňkem o jeho americkém snu

Prožil doslova americký sen a vybudoval z nuly úspěšnou síť prodejen kuchyňských potřeb a exklusivního nádobí Potten & Pannen – Staněk. Jsou Češi i přes nejistotu způsobenou koronavirovou epidemií ochotni utrácet za kvalitní hrnce a pánvičky? A jak se tradiční výrobci potýkají s nástupem chytré domácnosti? Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: O barvách a o fotbale. Jak přečkat nouzový stav a jak se podniká ve sportu?

Hostem je majitel společnosti Barvy a laky Hostivař Dariusz Jakubowicz, který je i hlavním akcionářem klubu Bohemians Praha. Ptal se Robert Břešťan

Řečí peněz: Je české lázeňství opravdu existenčně ohrožené dvouměsíčním výpadkem provozu?

Jak se lázním daří v době pandemie koronaviru? Jak se chystají na české klienty, kterým vláda slíbila přispět 4000 korun na procedury v tuzemských lázních? Ředitele státních Jánských lázní Martina Voženílka se ptá Václav Pešička.

Řečí peněz: Jak moc zásadní je pro investora propad kvůli pandemii koronaviru a zastavení ekonomiky?

Generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Martin Vašek vysvětlí, co krize způsobila a ještě způsobí a jestli je to dobrá příležitost investovat. Ptá se Robert Břešťan

Řečí peněz: Petra Macháčková, zakladatelka značka Caramilla

Ze svého koníčku udělala podnikání. V době, kdy trh zaplavuje levný textil ze zahraničí, se dokázala prosadit se svými orignálními kousky. Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: Přední německý provozovatel sdílených kol má za sebou první rok v Česku

Jak se mu vede a jak jeho plány ovlivnila pandemie koronaviru? Odpoví ředitel společnosti Nextbike Czech republic Petr Horký. Moderuje Václav Pešička.

Řečí peněz: Koronavirus pohledem sázkařské společnosti

O víkendu se znovu rozbíhá nejvyšší fotbalová liga. Jak se na ni těší sázkové kanceláře? Na to odpoví generální ředitel Tipsportu Petr Knybel. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Jak se epidemie koronaviru podepíše na výsledcích českých pivovarů

Kolik hlavních odběratelů pivovarů, tedy restaurací, zvažuje uzavření. Nového šéfa pivovarů Staropramen Zdenka Havleny se ptá Robert Břešťan.

Řečí peněz: Kde byla CNN Prima News v době koronakrize? V nejhektičtější fázi příprav museli experti odjet, přiznává generální ředitel Singer

Včera (v neděli 3. května) začala vysílat nová zpravodajská stanice CNN Prima News. Dlouho předtím na sebe upozorňovala kampaní: Kde jste byli, když… Kde ale byla CNN Prima News, když jsme se nejvíc potýkali s koronavirovou krizí?

Řečí peněz: Rozhovor s držitelem titulu Výjimečný mladý člověk Pavlem Podruhem

Titul dostal za projekt Český soběstačný dům. Proč je pro něj šetrné bydlení důležitější než úspěšná manažerská kariéra, kterou opustil? Moderuje Petr Šimůnek.

Řečí peněz: Jak si ideálně nastavit práci z domova

Filip Molčan patří mezi 100 nejlepších inovátorů v Evropě. Svoji IT firmu dokáže řídit z roubenky v Českém Švýcarsku. Poradí, jak nejlépe zvládnout home office.

Řečí peněz: Společenské hry: deskové, karetní, logické

Zásadním hráčem na trhu je společnost Albi. Jak si vede v konkurenci mobilních a her? Host: zakladatel a majitel Antonín Kokeš.

Řečí peněz: S Davidem Pavlíkem o cestě ze Silicon Valley do brněnského Kiwi.com

Prošel předními technologickými firmami světa a nakonec zakotvil v brněnském vyhledávači letenek Kiwi.com. Co do něj přinesl, co se v něm naučil a jak se mu povedlo zužitkovat v Čechách desetileté zkušenosti ze Silicon Valley, na to se zeptá Václav Pešička.

Řečí peněz: Podfinancování sociálních služeb v Česku

Jak těžké je provozovat domov pro seniory? A kde pro něj sehnat kvalitní personál? Na tyto i další otázky bude odpovídat ředitel domova pro seniory Matěj Lejsal.

Řečí peněz: Jaká je budoucnost jaderné energetiky v Česku?

Svou roli může sehrát malý český modulární jaderný reaktor Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Jeho generálního ředitele Daniela Jiřičku vyzpovídá Robert Břešťan.

Řečí peněz: Řádný hospodář by digitální daň v Česku nezaváděl. Výnos za komplikace nestojí, soudí majitel globální firmy Linet

Zbyněk Frolík vybudoval globálního výrobce vybavení nemocnic Linet. V loňském roce odmítl vstup strategického partnera a v tom letošním se zatím zdá jako zásadní úkol přesvědčit vládu, aby ustoupila od plánu od poloviny roku zavést tzv. digitální daň.

Řečí peněz: České startupy prožívají období prosperity

A podle Davida Zábrže, předsedy Asociace startupů, bychom toho měli využít. O kvalitě investorů, kteří do českých nápadů stále více investují. Moderuje Václav Pešička

Řečí peněz: Česká ecommerce patří dlouhodobě k nejdynamičtějším oborům

E-shopy stále přibývají a také jejich obraty rostou dvouciferným tempem. Jak se ale prodávají a budují samotné e-shopy? Moderuje Václav Pešička.

Řečí peněz: Ekonom Jahoda: Stát že přidává důchodcům? Vždyť to jsou naše peníze a stát pouhá servisní organizace

Na politické výroky typu „našla jsem peníze“ či „přidal jsem důchodcům“ je Richard Jahoda, majitel společnosti Grinex Advisory a člen Komory daňových poradců, už poněkud alergický. „Jsou to naše peníze a stát má být servisní organizace občanů,“ zdůrazňuje.

Řečí peněz: Obejde se v budoucnu české zdravotnictví bez platby za nadstandard?

V Česku si už nyní můžeme za ošetření lékařem připlatit desetitisíce korun. O kolik lepší ošetření ale taková investice přinese? Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: Už si na nic nehrajeme, říká podnikatel roku Fabičovic

Jeho podnikatelský příběh se dá popsat jako selfmademan. Začínal v 90. letech s prodejem v garáži a dnes vlastní (a řídí) největšího výrobce sanitární techniky ve střední a východní Evropě Alcaplast.

Řečí peněz: Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí po více než desetileté rekonstrukci žije svatbami

Jak se podniká s takovým artiklem, jakým je zámek a jaká je šance investované desítky milionů vydělat zpět? Prozradí to správce zámku Mitrowitz. Připravil Václav Pešička

Řečí peněz: Jak vidí českou společnost přední český ekonom Mojmír Hampl

Deset let byl viceguvernérem v České národní bance. Jaký je podle něj stav současné české ekonomiky? A v jakém stavu je české společnost? Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Sazka se chystá do Británie bez ohledu na brexit

Loterijní společnost Sazka Group má za sebou další úspěšný rok. Očekává růst o 15 %, prodala bondy za téměř 8 miliard korun a před několik týdny se jí podařilo vyřešit situaci v Rakousku, kde by měla navýšit svůj podíl v Casinos Austria na 55 %. Jak v Řečí peněz řekl její generální ředitel Robert Chvátal, v příštím roce zvažují investici ve Velké Británii. 

Řečí peněz: Zdravotnictví kolaps nehrozí, tvrdí šéf sítě klinik Kocian, který by zrušil jednu pražskou nemocnici

Za deset let vybudoval v Česku a na Slovensku síť očních klinik, kterými projde ročně 100 tisíc pacientů. Co stojí za úspěšným podnikáním v tuzemském zdravotnictví?

Řečí peněz: S Tomášem Hejtmánkem o úspěšném prodeji umění

Dokázal vybudovat respektovanou galerii a aukční síň. V posledních letech dosáhl několika dražebních rekordů. Moderuje Václav Pešička.

Řečí peněz: Co má společného Česko a výroba tradičního italského sýra

Robert Brazzale šéfuje rodinnému podniku, jehož historie sahá až do roku 1650. Jde o největší producenty másla v Itálii. Sýr typu grana vyrábí i v České republice.

Řečí peněz: Moderní technologie do několika málo let změní nejen byznys, ale i celou společnost

Jak vážně české a slovenské firmy k tomuto trendu přistupují? Václav Pešička se zeptá partnera v úspěšné konzultační a softwarové firmě Softec Petera Morávka

Řečí peněz: Propojovatel technologických lídrů s minimální mzdou. Takový je český „Výjimečný mladý člověk“ Pavel Podruh

Česko má po desítkách let „Výjimečného mladého člověka“. Tímto titulem by se v letošním roce mohl pyšnit Pavel Podruh zakladatel projektu soběstačných domů Český ostrovní dům. Mohl by, protože se dokázal prosadit z tisíců kandidátů do šestice držitelů titulu The Outstanding Young Person, které už 40 let uděluje japonská pobočka mezinárodní organizace JCI, ale nepyšní se.

Řečí peněz: Budou ekonomické výsledky firmy v dohledné době počítat roboti a umělá inteligence?

Každá firma se hodnotí podle svých výsledků a ty většinou prezentují obraty, zisky a výdělky. Pozvání přijal Michal Drozd, zakladatel účetního startupu.

Řečí peněz: Letecké poplatky za přelet nad Českem jsou výhodný byznys

Bezmála milion letadel ročně přeletí nad Českou republikou. Na vzdušný provoz dohlíží státní podnik Řízení letového provozu. V jeho čele už 12 let stojí Jan Klas.

Řečí peněz: Více než dvě třetiny vozů odmítáme, říká první dáma českého prodeje aut Karolína Topolová

Česko patří mezi země s nejstarším vozovým parkem v Evropě. Jezdí u nás 5,5 milionu aut a jejich průměrné stáří je 15 let. S tím souvisí také podvody, kterými se prodávající snaží zvyšovat cenu své ojetiny.

Řečí peněz: Zelenobíločerné elektrokoloběžky více než rok brázdí i Česko, tedy Prahu

Jak chce Ondřej Široký, manažer společnosti Lime pro ČR, řešit problémy, které v hlavním městě jejich služba způsobuje? Moderuje Václav Pešička