Řečí peněz

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Řečí peněz: Globální ekonomika letos zpomalí a bude hledat nové normály

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové vstupujeme do nové reality ovlivněné rozpadem dodavatelských řetězců a geopolitickými změnami. V Řečí peněz se bude Václav Pešička ptát i na silnou korunu a americký dolar.

Řečí peněz: Ekonom: Česko je schizofrenní národ. V některých oblastech je na světové špičce, v jiných úplně dole

„Českou ekonomiku letos čeká pokles. Nemusí být ale nijak závratný. A pokud naše země vsadí na správné obory, může se hospodářství z recese rychle otřepat,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, který v letošním roce předpokládá půlprocentní propad naší ekonomiky. Co můžeme udělat proto, abychom se odrazili ode dna, a co nás v tomto roce v ekonomice může čekat?

Řečí peněz: Evropští politici selhali. Měli se líp připravit a diverzifikovat zdroje, myslí si ekonom Švejnar

„Ještě nevíme, jak bude svět mocensky rozdělený a kde bude případná železná opona. O to se bojuje a doufejme dlouho bojovat bude. To, že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, tak to je taková jistota jako smrt. Někteří lidé říkají, že naší základní hodnotou je také důraz na neustálý růst životní úrovně. Obávám se, že pokud na této hodnotě budeme trvat, neochráníme naši svobodu,“ říká Jana Matesová, bývalá zástupkyně ČR při Světové bance v pořadu Řečí peněz.

Řečí peněz: Rektor Dvořák: Zvyšování úrokových sazeb může v dlouhodobějším horizontu přinést větší problémy

České banky vykazují mimořádné zisky. Za letošní první tři čtvrtletí jim zisky meziročně vzrostly o 30 miliard na 81 miliard korun, k čemuž částečně dopomohly vysoké úrokové sazby. Je to pro Česko ale ta nejlepší cesta k boji s inflací?

Řečí peněz: Ekonomka Horská: Cenový strop energií má hlavně psychologický efekt. Příští rok náklady porostou

Opatření pro zajištění dostatku dodávek a udržení cen jsou přijímána na vládní, ale i evropské úrovni. Česká vláda tak od Nového roku připravila cenový strop i pro velké podniky. Na cenovém stropu plynu se však politici na evropské úrovni zatím dohodnout nedokázali. Jak tedy bude vypadat situace na trhu od nového roku? Hostem pořadu je Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisen Bank a členka Národní ekonomické rady vlády.

Řečí peněz: Přestože i na podzim naše mzdy rostly v průměru o slušných šest procent, tak si za ně koupíme méně než loni

Reálné mzdy se v Česku propadly o desetinu, což je nejvíce za posledních 30 let. Co to udělá s naší ekonomikou v dalších měsících? Řeč bude i o ochotě firem přidávat i v příštím roce a také autoprůmyslu, který je v Česku klíčovým. Odpovídat bude hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Ptá se Naďa Bělovská. 

Řečí peněz: Půjčka na vánoční dárky? Letos by si ji vzala jen tři procenta Čechů

Přišel advent a s ním i jedno z finančně nejnáročnějších období, co se týče zbytných produktů. Obchodníci na něj vždy silně cílí své prodejní kampaně, ale jak to bude vypadat letos v době inflační krize? Co jsme schopni oželet a bez čeho si nejen Vánoce už nedokážeme představit?

Řečí peněz: Matesová: Že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, je stejná jistota jako smrt

Většina států skupiny největších ekonomik světa G20 minulý týden ostře odsoudila válku na Ukrajině a vyzvala k bezpodmínečnému stažení Ruska z ukrajinského území. Ze společného prohlášení přijatého na summitu na Bali ale vyplývá i to, že na konflikt existují mezi zeměmi různé názory. Státy se společně usnesly na tom, že válka na Ukrajině podkopává globální ekonomický růst a označily hrozby použití jaderných zbraní za nepřijatelné. Jak se mění rozdělení světových sil?

Řečí peněz: Podíl šedé ekonomiky u nás setrvale klesá. Stále ale znevýhodňuje poctivé podnikatele, říká ekonom

Ve sněmovně se bude projednávat rozpočet na letošní i příští rok. V novelizaci toho letošního půjde o přehlasování veta prezidenta Miloše Zemana. V rozpočtu na další rok, který je ve druhém čtení, se budou diskutovat pozměňovací návrhy. Krom toho proběhne nejspíš i ostrá diskuse o zrušení elektronické evidence tržeb. Vláda ji vidí jako nemístnou byrokracii, opozice jako nástroj k pročištění podnikatelského prostředí, který prý výrazně omezuje tzv. šedou ekonomiku.

Řečí peněz: Jakou šanci mají návrhy Národní ekonomické rady vlády, aby je vláda realizovala a začala krotit deficit státního rozpočtu?

Mají skutečně potenciál vytáhnout nás z blížící se dluhové pasti a současně udržet tuzemské podniky v chodu a nízkopříjmové domácnosti nad hranicí chudoby? I na to se zeptala Naďa Bělovská Mojmíra Hampla, bývalého viceguvernéra ČNB a člena Národní rozpočtové rady.

Řečí peněz: Události z ekonomiky a trendy z byznysu

Všechny díly podcastu Řečí peněz můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Řečí peněz: Ekonom Švejnar: Výsledky summitu jsou pokrokem. Ještě ale nejde o konečné východisko

Evropská unie se shodla na krocích, které by měly pomoci v boji proti vysokým cenám energií. Plánem jsou společné nákupy plynu při plnění zásobníku v příštích letech nebo cenová pojistka při prudkém nárůstu cen. Krom toho existuje možnost zastropovat ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny. Bude to ke zlevnění plynu a elektřiny v příštích měsících stačit? A jak zajistit rovné podmínky na jednotném trhu?

Řečí peněz: Ekonomka Horská: Český státní rozpočet historicky nikdy nefungoval tak, jak by měl

Poslanci budou rozhodovat o dalším navýšení schodku na letošní rok, který má pomoci bojovat s vysokými cenami energií. Jak by ale vlastně měl vypadat optimální český státní rozpočet? Kdo jej v historii České republiky připravil nejlépe a kdo nejhůře? A nakolik máme být nervózní z toho, že se v posledních letech politici nehádají o stovky milionů, ale o desítky a stovky miliard?

Řečí peněz: Ekonom Marek: Máme vysoce deficitní státní rozpočet a stropování cen by ho jen prohloubilo

Česká republika zažívá krizi a stále více se zadlužuje. Státní rozpočet na příští rok počítá se schodkem 295 miliard korun, letošní má být 330 miliard. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že podobným způsobem nejde stát dlouhodobě financovat a bude nutné zvýšit daně. Které by v současné chvíli mělo cenu zvedat, aby to hospodářství propadající se do recese zbytečně příliš nepoškodilo? A jaké jsou šance, že vláda najde k takovýmto nepopulárním krokům odvahu?

Řečí peněz: Mírná recese bude pro českou ekonomiku svým způsobem ozdravná, míní ekonom Bureš

Vláda se snaží ochránit české hospodářství a domácnosti před vysokými cenami energií, a to i za cenu navýšení schodku na 375 miliard korun, jak vypočítal ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka z KDU-ČSL. Tak vysoké zadlužení komplikuje boj centrálním bankám, které se snaží zmírnit zvyšování úroků, čímž ale naopak omezují dostupnost peněz. Jak moc se nejen v Česku doplňuje fiskální a monetární politika?

Řečí peněz: Ekonomka Švihlíková: Nastupující vláda naprosto přešla varovné signály energetického trhu

Česká ekonomika ukazuje i přes vysokou inflaci, která v srpnu lehce zpomalila, poměrně dobré výsledky. Výrobci ale v srpnu výrazně zdražovaly a ceny v průmyslu meziročně stouply o více než 25 procent. Kam česká ekonomika spěje? Ukazuje se, že nakonec nebude tak zle, jak se předpovídalo, nebo se těžké recesi nevyhneme?

Řečí peněz: Rusko skončí jako spižírna, do které si Čína bude chodit pro nerostné suroviny, předpovídá ekonomka

Sankce donutily Rusko, aby hledalo odbyt pro své suroviny v Asii, své naděje vkládá zvláště do Číny. Vladimir Putin proto navštívil summit Šanghajské organizace pro spolupráci s lídry asijských ekonomik. Co si ze setkání přivezl zpět?

Řečí peněz: Rektor VŠE: Skoro polovina Čechů je dnes ochotna přijmout euro. Už ale nejspíš nesplňujeme podmínky

Podle dat České národní banky byla na začátku prázdnin polovina firemních úvěrů v eurech. Tak je tomu poprvé v historii. Půjčky v evropské měně jsou díky nižším sazbám a úrokům, které jsou až čtyřikrát nižší než doposud, levnější. „Poptávka po eurových úvěrech je logická, protože rozdíl úrokových sazeb je dnes významný… Je tady ale také vždy potřeba zvažovat kurzové riziko,“ říká rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák.

Řečí peněz: Evropa hledá cestu jak zklidnit trhy s energiemi

Co to udělá s její globální konkurenceschopností a jak hodnotit postup Česka, které je předsednickou zemí? Naďa Bělovská se v Řečí peněz bude ptát profesora Ekonomie Jana Švejnara.

Řečí peněz: Šetřete vyzvala Čechy naše centrální banka, která zatím marně krotí inflaci

Jak a kde správně šetřit a jak by měla vláda a ČNB bojovat  proti zdražování? V Řečí peněz se bude hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše ptát Václav Pešička.

Řečí peněz: O kolik se nám zvednou platy v příštích měsících?

Pokusí se odpovědět v týdeníku Řečí peněz hlavní ekonomka Raiffeisen Bank a členka Národní ekonomické rady vlády  Helena Horská. Vysvětlí také, jak důležitá jsou vyjednávání o mzdách pro krocení inflace. Ptá se Václav Pešička.

Řečí peněz: Ekonom: Žijeme v nejistotě. Podle MMF bychom byli mezi třemi nejvíce postiženými ekonomikami v EU

Česká ekonomika čelí do budoucna nejistým vyhlídkám. Na vině jsou vysoké ceny energií, jejichž příčinou jsou problematické dodávky plynu z Ruska. Vláda i centrální banka se snaží dopady drahých energií na ekonomiku zmírnit. Optimisté věří v lehkou technickou recesi a pesimisté vidí do budoucna výrazné problémy firem a střední třídy. Jak je na tom nyní česká ekonomika a jaká opatření momentálně potřebuje?

Řečí peněz: Česká národní banka ve čtvrtek poprvé v novém složení ukáže, jak bude krotit inflaci

Jaká očekávání má  rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák? Jaké sazby si ČNB může ještě dovolit, aby česká ekonomika zůstala konkurenceschopná? A je potřeba se připravit na podzimní recesi? Ptá se Václav Pešička.

Řečí peněz: Poprvé v historii se kupovala levněji než americký dolar společná evropská měna euro

Tím se bude oficiálně od ledna platit v Chorvatsku. Co to znamená pro Česko a bylo by pro nás rozumné k euru přistoupit co nejdříve? Na tyto otázky se bude ekonomky Jany Matesové ptát Naďa Bělovská.

Řečí peněz: Česko se i v příštích letech musí připravit na několikasetmiliardové schodky státního rozpočtu

Počítá s tím vláda, která slibovala konsolidaci veřejných financí. Jak toto porušení slibů vnímá ekonom Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady a také bývalý viceguvernér ČNB? Zeptá se Naďa Bělovská.

Řečí peněz: To, že prezident jmenuje bankovní radu, je nesystémové, míní ekonom Marek

Koncem června končí mandát dalším dvěma členům bankovní rady České národní banky. I je bude vybírat prezident Miloš Zeman, jehož překvapivé jmenování Aleše Michla guvernérem vzbudilo velké emoce u odborné veřejnosti. Cely systém jmenování členů bankovní rady je podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka nesystémový. „Je to disbalance v uspořádání celého systému. Vidím tam potenciální riziko,“ říká v pořadu Řečí peněz.

Řečí peněz: Matesová: Při omezených dodávkách plynu by měl stát udržovat jen životaschopné segmenty

České firmy se obávají možného ukončení dodávek plynu z Ruska. Při jeho nedostatku by totiž přišly o dodávky jako první. Zásadní problém by to znamenalo pro 40 procent tuzemských výrobců a pro osm procent z nich by to bylo fatální. „V naší situaci potřebujeme nějakou páku, kterou stát bude mít na to, aby zajistil energetickou bezpečnost. A potřebuje ji zajistit rychle,“ říká Jana Matesová, dlouholetá zástupkyně ČR ve Světové bance.

Řečí peněz: Teď je potřeba udělat ty reformy, o kterých jsme tak dlouho mluvili, vyzývá ekonomka Helena Horská

Vzrostl počet domácností, které cíleně šetří na spotřebních výdajích, a někteřé se i tak propadají do chudoby, ukázal projekt Českého rozhlasu a PAQ Research Česko 2022 – Život k nezaplacení. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozorňuje, že řešení problémů bude potřeba hledat v proměně celého systému: „V této krizi je potřeba udělat ty reformy, o kterých jsme tak dlouho mluvili. Cenová stabilita je jenom jeden aspekt celkové makroekonomické a sociální stability.“

Řečí peněz: Ekonom Švejnar: Čína a Indie stojí o ruské zdroje, ale tak, aby si nezavřely cestu na světové trhy

„Sankce jsou většinou neúčinné. Účinné jsou pouze tehdy, když jsou kompletní a komplexní,“ říká ekonom Jan Švejnar. Evropská unie chce od konce roku zakázat dovoz ruské ropy, Česko, Maďarsko a Slovensko žádají o dočasnou výjimku. „Já myslím, že z filozofického a etického hlediska západní civilizace, kterou reprezentujeme, je to embargo něco, co bychom měli udělat. Měli bychom to udělat co nejlépe, co nejefektivněji.“

Řečí peněz: Hrozí další zdražování potravin? Řetězce odlévají stovky milionů do zahraničí, kritizuje Švihlíková

Kupní síla v Německu je vyšší než v Česku, ale základní potraviny tam jsou leckdy levnější, kritizuje ekonomka Ilona Švihlíková. „Kupní síla je dnes ohrožená vysokou inflací. A potraviny člověk kupovat musí. To není o tom, že si vybere jiné potraviny, ale že umře hlady,“ říká. Argument, že vysoká inflace se českých peněženek tolik nedotkne, protože v době pandemi vzrostly úspory, také odmítá. „Úspory jsou totiž rozložené nerovnoměrně.“

Řečí peněz: Ekonom: Domácnosti zchudnou, firmy ale mají důvěru v ekonomiku. To nám umožní přežít inflační tlak

Zatímco české domácnosti se obávají zdražování i důsledků války na Ukrajině, podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) důvěra firem ve vývoj ekonomiky vzrostla. „Je to z velké části dáno tím, že firmy mají pořád neuvěřitelné množství objednávek, které ovšem nejsou schopné zvládat, ať už z nedostatku materiálu, nebo z nedostatku pracovní síly v Česku,“ vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Naopak důvěra domácnostní padá a blíží se úrovni z roku 2012.

Řečí peněz: Ekonom: Zůstanou-li Ukrajinci v níže kvalifikované práci, způsobí to tlak na mzdy a sociální pnutí

Do Česka už přišly statisíce lidí z Ukrajiny, většinou jde o ženy a děti. Některé z žen už si našly práci, nastoupily například na pozice v logistice, výrobě nebo ve službách a obsadily tak dlouho volné pozice. „Příchozí ženy primárně řeší umístění dětí do vzdělávacího systému, žijí z úspor, nebo z dodatečných dávek,“ říká ekonom Jan Bureš. „Je důležité, aby začaly pracovat na místech, které budou odpovídat jejich kvalifikaci, pokud se tu rozhodnou zůstat delší dobu.“

Řečí peněz: Sankce jsou bezzubé. Pokles ekonomiky o 11 procent si Rusko může dovolit, kritizuje ekonom Marek

Ruská ekonomika by v letošním roce měla poklesnout o 11 procent, ta ukrajinská ale o 45 procent. „Přestože zavádíme stále nové a nové sankce, tak vidíme, že jsou relativně bezzubé. 11 procent je něco, co si země, která je natolik agresivní, že napadne svého souseda, může dovolit. A je asi ochotná to snést. Salámovou metodou sankcí jsme nedosáhli téměř ničeho,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Řečí peněz: Stop ruskému plynu? Rusko to poškodí v delším horizontu, zato Evropu hned, upozorňuje ekonom Dvořák

Kdyby Evropská unie přestala odebírat ropu a plyn z Ruska, dlouhodobě by to Ruské federaci uškodilo, je přesvědčený rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák. „Zásadně by ji to poškodilo. Jenže v delším horizontu. Zatímco na Evropu by to dopadlo okamžitě. V tom vidím rozdíl a je jasné, že čas hraje poměrně významnou roli i ve schopnosti adaptovat se,“ upozorňuje ekonom.

Řečí peněz: Ekonomka Švihlíková: Platby za plyn v rublech? Od Putina je to racionální, jde o „dedolarizaci“

Evropa řeší obtížnou situaci – zapotřebí totiž bude přeorientovat unijní energetický trh. Ideálně tak, aby se starý kontinent zbavil závislosti na ruském zemním plynu. V reakci na válku na Ukrajině po tom volají evropští politici. Tlak ale přichází i ze strany Ruska, když prezident Vladimir Putin žádá platby výhradně v rublech. „Od Putina je to racionální úvaha, protože tím vyvolá nárůst poptávky po rublu,“ říká prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze Ilona Švihlíková.

Řečí peněz: Máme nízké zadlužení a musíme investovat. Jinak budeme zaostávat, varuje ekonom Švejnar

Vysoká inflace nebo rostoucí ceny benzínu a nafty dopadají nejen na domácnosti, ale i na firmy. Ty tak po pandemii čelí další hrozbě existenčních problémů. „Počet krachujících firem během pandemie nebyl tak velký, jak se očekávalo. To je ještě do určité míry před námi. Je možné, že to vyvolá právě současná krize,“ říká ekonom Jan Švejnar, ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě.

Řečí peněz: Ekonomka Horská: Agresivitou nedojdete k lepšímu životu. Rusko nastoupilo cestu ekonomické smrti

Inflace by letos mohla dosáhnout na svém vrcholu i třinácti čtrnácti procent, očekává to guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská s ním souhlasí: „I naše aktuální prognóza to říká na základě růstu cen pohonných hmot, potravin, nájemného. Čtrnáct procent je vrchol, za celý rok bude průměr dvouciferný.“

Řečí peněz: Ekonom: Musíme se smířit s reálným poklesem příjmů. Válčí se a mohla by nás čekat i větší bolest

Prakticky všechny ekonomiky světa zhoršují své výhledy kvůli válce na Ukrajině. Především ty evropské se musí vypořádat s umrtvením obchodu s Ruskou federací. Z důvodu historického růstu energií se pod tlak dostávají nejen firmy, veřejné rozpočty a rozpočty domácností, ale také měny. Rozhodnutí České národní banky (ČNB) intervenovat proti oslabující koruně vnímá ekonom a člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl jako správný a v pravou chvíli užitý nástroj.

Řečí peněz: Odchod investorů poškodí Rusko na desítky let dopředu a velmi citelně, říká o sankcích ekonom Marek

Ruská centrální banka v reakci na zavádění sankcí Západu kvůli válce na Ukrajině skokově zvýšila základní sazbu na 20 procent a také nařídila ruským firmám, aby 80 procent svých devizových prostředků převedly na rubl. „Bance jde o to omezit teď tržní mechanismy, protože investoři, ruští i zahraniční, chtějí z Ruska utéct, chtějí ochránit své investice. A banka se snaží, aby peníze z Ruska nezmizely, potřebuje je,“ vysvětluje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Řečí peněz: Odchod investorů poškodí Rusko na desítky let dopředu a velmi citelně, říká o sankcích ekonom Marek

Ruská centrální banka v reakci na zavádění sankcí Západu kvůli válce na Ukrajině skokově zvýšila základní sazbu na 20 procent a také nařídila ruským firmám, aby 80 procent svých devizových prostředků převedly na rubl. „Bance jde o to omezit teď tržní mechanismy, protože investoři, ruští i zahraniční, chtějí z Ruska utéct, chtějí ochránit své investice. A banka se snaží, aby peníze z Ruska nezmizely, potřebuje je,“ vysvětluje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Řečí peněz: Odchod investorů poškodí Rusko na desítky let dopředu a velmi citelně, říká o sankcích ekonom Marek

Ruská centrální banka v reakci na zavádění sankcí Západu kvůli válce na Ukrajině skokově zvýšila základní sazbu na 20 procent a také nařídila ruským firmám, aby 80 procent svých devizových prostředků převedly na rubl. „Bance jde o to omezit teď tržní mechanismy, protože investoři, ruští i zahraniční, chtějí z Ruska utéct, chtějí ochránit své investice. A banka se snaží, aby peníze z Ruska nezmizely, potřebuje je,“ vysvětluje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Řečí peněz: Ekonomka: Sankce budou bolet všechny. Západ je v lepší kondici, ale občané Ruska jsou ochotní trpět

Státy Evropské unie se v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny, sankce přijímají i další státy světa. „Kdyby zůstalo jen u těchto sankci, které už byly ohlášeny a schváleny, tak je to pro Rusko jen žlutá karta. Každé sankce něco stojí i ty státy, které je uvalují. A je třeba zvážit, co obyvatelé jednotlivých zemí vydrží,“ upozorňuje ekonomka Jana Matesová.

Řečí peněz: Ekonom: Víc než o postoj Čechů-spotřebitelů půjde o to, zda autoprůmysl zachytí evropské investice

Pandemie a především nedostatek čipů loni způsobily velký propad české automobilové produkce. Ta sice za celý rok mírně rostla, v prosinci se ale téměř o 16 procent propadla. A do budoucna bude záležet na tom, jestli se výrobcům podaří reagovat na nové trendy. „Víc než o postoji Čechů jako spotřebitelů půjde o to, abychom zachytili velké evropské investice. Protože pokud se nám to nepodaří, tak hlavní vývoj může jít mimo Česko,“ varuje ekonom Jan Bureš.

Řečí peněz: Ekonom Navrátil: Čekáme, že úspory nám zajistí budoucnost, ale to je hluboký omyl

Pětina českých domácností nemá dostatečnou finanční rezervu a mnoho z těch, které ji mají, začínají pomýšlet na to, jak ji nejlépe investovat. „Investice přináší zhodnocení minimálně takové, které pokryje inflaci, optimálně je ještě vyšší,“ zdůrazňuje ekonom České spořitelny David Navrátil.

Řečí peněz: Ekonom: Musíme řešit státní dluh. Správnému řešení někdy brání obavy, že je to politicky neprůchodné

Lidé nemají pocit, že by se jich otázka státního dluhu nějak dotýkala, vadí Petru Dvořákovi, prorektorovi Vysoké školy ekonomické (VŠE). „Jenže ono se to nás všech týká,“ zdůrazňuje. „A je potřeba státní dluh do budoucna řešit tak, že se dostaneme na vyrovnané finance. Protože jinak budeme mít problém i v dalších oblastech,“ říká s tím, že státní zadlužení je jeden z důvodů, proč je v posledních týdnech aktivní Česká národní banka. A spojené je to i s inflací.

Řečí peněz: Jan Švejnar: České podniky jsou handicapovány kroky ČNB. A to snižuje tempo hospodářského růstu

Inflace, která by v Česku mohla dosáhnout krátkodobě až deseti procent, je podle ekonoma Jana Švejnara takzvaně dovezená a nebude mít dlouhého trvání. „Zatím to vypadá, že hlavní důvody jsou pandemie a s ní zpřetrhané dodavatelské řetězce, námořní doprava, která má problémy, a potom oddálená spotřeba,“ tvrdí Švejnar s tím, že jde o podobný jev euroamerického světa. Nesouhlasí proto s kroky České národní banky.

Řečí peněz: Cena elektřiny je dvakrát vyšší než před rokem, plyn zdražil šestkrát, popisuje ekonom Bureš

Vysoké ceny energií dopadají na společnost přímo v podobě vyšších účtů, i nepřímo kvůli zdražování výrobků. „Je to téma, které je sociálně velmi výbušné. Energie tvoří velkou část spotřebitelského koše zejména nižších příjmových skupin a jejich rychlý růst dokáže svým způsobem vyvolat výraznější sociální pnutí než třeba nárůst cen nových automobilů,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Řečí peněz: Pomáhá se nám krásně. Nemusíme zájemcům odpovídat, ať se ozvou jindy, říká šéfka Konta Bariéry

„Nebudete mi věřit, ale pomáhá se nám krásně. Na co sáhneme, to se nám daří. Lidé na to slyší, když něco řekneme na hlas,“ děkuje veřejnosti Božena Jirků, která vede nadaci Konto Bariéry, nejstarší a nejdéle trvající sbírku v Česku. V pandemickém období jsou dokonce lidé štědřejší než kdy dřív: „Budeme mít rekordní příjem v online aukci. Pomáháme všem a jsem na to pyšná. Jsme finančně silná nadace, nemusíme zájemcům odpovídat, ať se ozvou jindy.“

Řečí peněz: Vánoční ozdoby se u nás dědí po generace, proto trvám na stoprocentní kvalitě, říká Zdeněk Ševčík

Jeho firma vyrábí tradiční české andělské zvonění, dekoraci, která v mnoha domácnostech patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako vánoční stromeček nebo betlém. Jaká byla cesta za obnovou výroby?

Řečí peněz: Vánoční ozdoby se u nás dědí po generace, proto trvám na stoprocentní kvalitě, říká Zdeněk Ševčík

Jeho firma vyrábí tradiční české andělské zvonění, dekoraci, která v mnoha domácnostech patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako vánoční stromeček nebo betlém. Jaká byla cesta za obnovou výroby?

Řečí peněz: Pokud by lockdown znamenal, že o Vánocích ekonomika pojede, je dobré řešení, míní šéf CzechTourismu

Cestovní ruch patří mezi odvětví, která aktuální pandemie koronaviru zasáhla nejvíce. Ale také jej pomohla změnit. Jak se hotely, restaurace, ale i lyžařské areály chystají na nadcházející zimní sezonu? „Všichni jsme doufali, že očkování dá definitivní vale všem restrikcím a zavírání ekonomiky. Ale zdá se, že to nekončí,“ přiznává Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism.

Řečí peněz: Svět už je asijský. Evropa příliš dlouho žila v komfortní zóně, teď se musíme chránit, míní ekonom

Čína hraje ve světové ekonomice aktuálně dominantní roli. Není ale zdaleka jedinou asijskou zemí, které se daří. „V Evropě máme tendenci ptát se, jestli svět bude asijský. Já bych řekl, že svět už asijský je – a to v ekonomické, politické i demografické stránce,“ hodnotí úspěchy zemí dálného východu proděkan Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.

Řečí peněz: Svět už je asijský. Evropa příliš dlouho žila v komfortní zóně, teď se musíme chránit, míní ekonom

Čína hraje ve světové ekonomice aktuálně dominantní roli. Není ale zdaleka jedinou asijskou zemí, které se daří. „V Evropě máme tendenci ptát se, jestli svět bude asijský. Já bych řekl, že svět už asijský je – a to v ekonomické, politické i demografické stránce,“ hodnotí úspěchy zemí dálného východu proděkan Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.

Řečí peněz: Dětské oblečení není jen zmenšené dospělé. Batole má v pase totéž co sedmiletý, říká podnikatelka

Petra Plemlová založila textilní firmu Unuodesign.cz v době, kdy ji a její dět i opustil partner. „Já zkrátka musela uživit rodinu, to byl velký motor. Od začátku jsem musela být zisková. Mámy by pro své děti skákaly z mostu, takže řídit firmu není zas takové hrdinství,“ říká. Po sedmi letech má firma zhruba stovku zaměstnanců a obrat ve výši 130 milionů korun ročně. „Textilní průmysl bylo to jediné, co jsem mohla dělat v obýváku.“

Řečí peněz: Dětské oblečení není jen zmenšené dospělé. Batole má v pase totéž co sedmiletý, říká podnikatelka

Petra Plemlová založila textilní firmu Unuodesign.cz v době, kdy ji a její dět i opustil partner. „Já zkrátka musela uživit rodinu, to byl velký motor. Od začátku jsem musela být zisková. Mámy by pro své děti skákaly z mostu, takže řídit firmu není zas takové hrdinství,“ říká. Po sedmi letech má firma zhruba stovku zaměstnanců a obrat ve výši 130 milionů korun ročně. „Textilní průmysl bylo to jediné, co jsem mohla dělat v obýváku.“

Řečí peněz: Šéf Madety Teplý: Když se omezí výroba v Evropě, dovezeme neekologické výrobky ze zemí třetího světa

Rostou ceny energií i služeb a zrychluje i inflace, v létě překročila úroveň čtyř procent. „Lidé už to pociťují, i když zatím naše výrobky kupují. Ale pak si začnou vybírat levnější zboží, budou kupovat v nižších objemech než dosud. Zvířecí instinkt mi napověděl, že jsme se měli nad poměry dobře a bude hůř,“ očekává generální ředitel společnosti Madeta Milan Teplý.

Řečí peněz: Šéf Madety Teplý: Když se omezí výroba v Evropě, dovezeme neekologické výrobky ze zemí třetího světa

Rostou ceny energií i služeb a zrychluje i inflace, v létě překročila úroveň čtyř procent. „Lidé už to pociťují, i když zatím naše výrobky kupují. Ale pak si začnou vybírat levnější zboží, budou kupovat v nižších objemech než dosud. Zvířecí instinkt mi napověděl, že jsme se měli nad poměry dobře a bude hůř,“ očekává generální ředitel společnosti Madeta Milan Teplý.

Řečí peněz: Šéfka Zentivy: Lidé hledají absurdity, když nefunguje zdravotní systém. Když na ně lékař nemá čas

„Ano, z byznysového modelu se ve farmacii točí velké peníze. Na léky se vynakládá výrazná část z rozpočtu na zdravotnictví. Velmi významná. A pacient citlivě vnímá, když si musí lék doplatit,“ uznává šéfka společnosti Zentiva pro Česko a Slovensko Soňa Porubská, že kritika farmaceutického systému může být oprávněná. „Ano, v minulosti byly situace, kdy nějaký lék nevyšel, jak měl. A přesto se používal. V dávnější minulosti.“

Řečí peněz: Když jste nudní, nic vám nepomůže, míní marketingový expert Milan Šemelák

Prošel celou řadou českých i zahraničních marketingových agentur. Marketing jej živí, ale reklama štve. Jak je to možné? I na to se svého hosta zeptal Robert Břešťan.

Řečí peněz: Soukromé školy jsou signál státu, že ve školství není něco v pořádku, tvrdí ředitelka PORG

Soukromé základní školy v Česku navštěvuje asi 20 tisíc dětí, tedy asi dvě procenta českých školáků. „Poptávka po soukromých školách je signál vyslaný státnímu školství, že někde není něco v pořádku,“ myslí si ředitelka skupiny soukromých základních a středních škol PORG Dagmar Dluhošová. „Hodně s tím zamíchala inkluze, která vytvořila školám i rodičům těžké podmínky.“

Řečí peněz: Myslím, že ještě tuto zimu budeme nosit roušky, předpovídá provozní šéfka výrobce nanotextilií

Její firma podniká v nanotextiliích už téměř deset let, ale až pandemie její obraty vystřelila do závratných výšin. „Je to pro nás osobně náročné, za poslední rok jsme zažili všechny emoce od strachu, našení, smutku, radosti. Ale tak to v byznyse zkrátka chodí,“ říká provozní ředitelka společnosti nanoSPACE Lucie Konečná. „Byli jsme malinká firma, měli jsme jednoho zaměstnance. A když to přišlo, tak ze dne na den nám vyletěly objednávky z deseti na tisíce.“

Řečí peněz: Myslím, že ještě tuto zimu budeme nosit roušky, předpovídá provozní šéfka výrobce nanotextilií

Její firma podniká v nanotextiliích už téměř deset let, ale až pandemie její obraty vystřelila do závratných výšin. „Je to pro nás osobně náročné, za poslední rok jsme zažili všechny emoce od strachu, našení, smutku, radosti. Ale tak to v byznyse zkrátka chodí,“ říká provozní ředitelka společnosti nanoSPACE Lucie Konečná. „Byli jsme malinká firma, měli jsme jednoho zaměstnance. A když to přišlo, tak ze dne na den nám vyletěly objednávky z deseti na tisíce.“

Řečí peněz: Hotely budou v létě plné, problém bude jen ve městech, očekává šéf největší hotelové sítě Lazarov

Až tři čtvrtiny Čechů se letos chystají podle agentury CzechTourism strávit dovolenou v tuzemsku. „O prázdninách jsme i před covidem měli plné hotely, domácí poptávka byla. Praha byla dřív spíš pro zahraniční klientelu a Mariánské Lázně taky. Ale dnes lidé více objevují zdejší krásu a v Mariánkách si hlavně rodiny s dětmi užívají přírodu,“ shrnuje generální ředitel největší české hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov.

Řečí peněz: Rodiny shání kvalitní potraviny, když se jim narodí děti, říká podnikatelka Bínová ze Světa bedýnek

Jana Bínová založila před dvanácti lety s manželem firmu Svět bedýnek, která lidem domů dodává potraviny od zdejších farmářů. „Rok 2020 byl pro nás zlomový. Nárůst byl v řádu několika set procent,“ hodnotí období lockdownů a pandemie. „Zájem o nás projevili zákazníci, kteří dosud online nákupy nevyužívali. A na druhou stranu jsme se snažili pomáhat našim stávajícím farmářům, když se nekonaly trhy a restaurace byly zavřené.“

Řečí peněz: Michaela Bakala o OKD: V jednání manžela nebylo shledáno nic protiprávního, ale nechtěli nám věřit

Michaela Bakala je manažerkou, filantropkou a taky manželkou vlastníka mediální společnosti Economia, ve které byla osm let členkou představenstva. „Investice mého muže do médií nebyla investice do vlastního prospěchu nebo vlivu. Jak ho znám, tak si byl vědom, že něco takového, jako je Economia a Respekt, si zaslouží, aby mohly zůstat na trhu a ještě se rozvíjet,“ říká v pořadu Řečí peněz.

Řečí peněz: Nejsem ani dokonalá manažerka, ani maminka, ani manželka, přiznává šéfka Zásilkovny Kijonková

Patří mezi nejúspěšnější byznysmeny v Česku. Časopis Forbes ji nedávno označil za jedenáctou nejvlivnější ženu u nás. Simona Kijonková je zakladatelka, spolumajitelka a šéfka Zásilkovny a holdingové skupiny Packeta. Mimo to je ale také filantropka a matka tří dětí. „Člověk si musí říct: ‚Nikdy se nesnaž být úplně dokonalý.‘ Otevřeně musím říct, že nejsem ani dokonalá maminka, ani dokonalá manželka, dokonalá partnerka, manažerka ani šéfka,“ přiznává.

Řečí peněz: Skuteční solární baroni už jsou pryč, říká majitel skupiny Amper Jan Palaščák

„Mám solární elektrárnu, neprodal jsem ji, neschovávám se za za zahraniční vlastnictví. Ale je otázka, jestli jsem solární baron,“ říká v pořadu Řečí peněz Jan Palaščák, majitel skupiny Amper a zakladatel projektu CO2IN, který má umožnit „vymazat vaši uhlíkovou stopu na jedno kliknutí“. „Skuteční solární baroni jsou už pryč,“ dodává Palaščák.

Řečí peněz: Šéf VFN Feltl: Příjmy zdravotníků zdaleka nejsou špatné. Ale měla by se zavést spoluúčast pacientů

V českém zdravotnictví je dostatek peněz na platy, co systému chybí, jsou příplatky ze strany pacientů, myslí si ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) David Feltl. „Ne že by bylo málo peněz, ale co mi vadí, je model švédského stolu. V českém zdravotnictví je vlastně všechno zadarmo, všechno dostupné. Myslím, že je to trochu špatně. Nějaká míra spoluúčasti nebo připojištění by se měla implementovat. To by zvýšilo motivaci účastníků systému chovat se racionálněji,“ tvrdí.

Řečí peněz: Šéf svazu lázní Bláha: Mladá generace se nechce upozadit, sloužit

„Každý, kdo pracuje ve službách a zaměstnává více lidí, vidí, jak se mění životní hodnoty generací. Popisují to i psychologové, sociologové – práce není pro mladší lidi smyslem,“ stěžuje si Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel hodingu, který sdružuje Lázně Luhačovice a Jáchymov. Podle něj odchází generace, která neměla problém „sloužit“.

Řečí peněz: Měli jsme našlápnuto k rekordnímu roku, ale přišla pandemie. Dnes jsme silnější, zní z AAA Auto

Karolína Topolová je generální ředitelkou společnosti AAA Auto, největšího prodejce ojetých vozů v Česku i ve střední a východní Evropě. „Pandemický rok byl velmi těžký, pro maloobchod krutý. Ale byl také pozitivní, nakonec se cítíme mnohem silnější,“ říká Topolová. Její firma se nově chystá expandovat do západní Evropy.

Řečí peněz: Martin Žufánek: Mám z alkoholu respekt. Mrzí mě, když mi někdo vyčítá smutné lidské příběhy

Martin Žufánek spolu se svou rodinou vyrábí nejen pálenky. „Z alkoholu mám respekt. A součástí toho respektu je, že když vidím, že nade mnou na večírku začíná alkohol vítězit, tak se překonám a uteču. Málokdo to dokáže,“ říká v pořadu Řečí peněz a dodává: „Jako výrobce alkoholu moc dobře vím, co dokáže udělat s člověkem, který mu podlehne. Mám spolužáky, kteří jsou dnes ztroskotanci. To si musím pořád uvědomovat.“

Řečí peněz: Pražská burza slaví 150 let. „Teď nám pomohly vládní stimuly, klesat nebudeme,“ říká její šéf Koblic

Akcie a cenné papíry se v Praze obchodují už 150 let, historie pražské burzy se začala psát 17. dubna 1871. A daří se jí i v době pandemie. „Hlavní důvod, proč burzy po celém světě rostou, jsou vládní stimuly hlavně v Americe a Evropské unii, které převádí další peníze do ekonomiky. A ty peníze ve velké většině končí na akciovém trhu, který vlastně nemá prostor k tomu klesat,“ vysvětluje v pořadu Řečí peněz ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Řečí peněz: Outdoorová reklama má své nezastupitelné místo v reklamě, tvrdí obchodní ředitel firmy euroAWK

Trh s outdoorovou reklamou poklesl mezi roky 2019 a 2020 zhruba o dvacet procent, přiznává Aleš Jeřábek, obchodní ředitel společnosti euroAWK, která patří mezi hlavní lídry na českém trhu. O podobná čísla klesl i zájem o reklamní plochy této firmy. „Nebudu zastírat, že v situaci, jaká je, je obsazenost a vyprodanost našich ploch nižší, než bývala v minulých letech,“ připouští Jeřábek.

Řečí peněz: Prodejci, kteří měli silnou internetovou značku už před pandemií, posílili, říká Pils z kytary.cz

Jan Pils je spolumajitelem společnosti kytary.cz, která je jedním z největších prodejců hudebních nástrojů v Česku a je to také velký hráč v evropských poměrech. Firmě se daří i v době pandemie. „Chtě nechtě vzali internet na milost i ti, kteří rádi přišli si hudební nástroje celkem logicky osahat, vyzkoušet, jak znějí. Nezbylo jim nic jiného než nakupovat na internetu,“ říká o posledním roce Pils.
Robert Břešťan

Řečí peněz: České firmy mají leckdy unikátní know-how, ale chybí jim hrdost a sebedůvěra, soudí investorka

Jana Moravová stojí v čele investiční skupiny Thein a zajímá se o to, jaký je potenciál špičkových technologických firem v Česku. „Mnoho fitem už svoji hodnotu zná, ale pro ty, které vznikly třeba v devadesátých letech, to jaksi není důležité. Přitom mají odborníky, kteří se udržují v obraze, a to ve vysoce konkurečním prostředí IT firem, kde je konkurence globální. Často ale potřebují nový impulz,“ míní Moravová a mluví o tom, že ve virtuálním prostředí dnes probíhá válka.
Petr Šimůnek

Řečí peněz: Respirátory vyrábí skoro rok. Začal s tím poté, co s „neomezenými možnostmi“ sháněl respirátor týdny

Martin Ladyr je dnes asi největší tuzemský výrobce respirátorů. Firmu Good Mask založil poté, co sám nemohl loni na jaře sehnat respirátor. Dnes k výrobě využívá i linky, které Česku daroval Tchaj-wan. Peníze na rozjezd podniku získal Ladyr v důsledku toho, že ministerstvo financí oznámilo zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ladyr totiž už dříve do nemovitostí investoval. „Takhle jsem od státu získal několik milionů korun, se kterými jsem nepočítal,“ přiznává.
Naďa Bělovská

Řečí peněz: Otevřenost, komunikace a být lidem co nejblíž, popisuje vinařství Sonberk, jak zvládá dobu pandemie

Uzavřené restaurace se dotkly i byznysu vinařů, kteří si museli najít jinou cestu k zákazníkům. „Online svět je příležitost i hrozba. Nemůžeme moc dobře odhadnout, co nám udělá růst v online tržbách, který je dnes markantní, to vidí všichni vinaři. Ale my nevíme, jestli se trend udrží, nebo je to jen překlenovací období,“ přiznává Dagmar Fialová, ředitelka obchodu a marketingu vinařství Sonberk, které jako vůbec první v Česku získalo podruhé titul Vinařství roku.
Václav Pešička

Řečí peněz: Jízdních kol bude na trhu málo. Zdraží hlavně levné bicykly a kola pro děti, varuje expert Raufer

V době lockdownu budou možná mít lidé chuť vyměnit běžky po zimní sezóně za jízdní kola. Jenže výrobci se potýkají s krizí i závislostí na produkci v Asii. A z těchto důvodů panuje nejistota, zda bude vůbec co prodávat. „Chuť vyrazit do přírody a sportovat bude,“ očekává Martin Raufer, odborník na cyklistiku a spolumajitel vydavatelství V-Press. V pořadu Řečí peněz vysvětluje, proč hrozí, že kol v obchodech bude nedostatek.
Robert Břešťan

Řečí peněz: Kdo dnes nemá vlastní e-shop, neprodává

Miroslav Uďan založil svou firmu na tvorbu e-shopů v roce 2009. Dnes patří Shoptet mezi nejznámější hotová e-shopová řešení na trhu. Loňský rok byl pro společnost v mnoha ohledech rekordní, ale také nesmírně náročný. Co si z něj Uďan odnesl do budoucna? A jak hodnotí digitalizaci státní správy?
Petr Šimůnek

Řečí peněz: Na bitcoinu se dá vydělat obrovské množství peněz, ale také prodělat, varuje šéf brokerské firmy

Ani koronavirus nemá zásadní vliv na ochotu lidí investovat. Po krátkém propadu v březnu loňského roku kapitálové trhy rostou. Zdá se, že většina velkých hráčů si v současnosti nepřipouští možný příchod recese nebo finanční krize. „Neděsí je to. Může za to posledních 10 až 12 let na trzích. Protože od té minulé finanční krize centrální banky po celou dobu indikovaly, že nepřipustí žádnou další podobnou krizi,“ vysvětluje Marek Hatlapatka, ředitel brokerské společnosti Cyrrus.

Řečí peněz: Nepřemýšlí, jak dělat papíry bez papírů, popisuje finský přístup k digitalizaci šéf IT firmy Lukasík

„Hlavní rozdíl v digitalizaci v Česku oproti severní Evropě a Finsku, které je nejdál, je v pojetí důvěry. Finové jako občané věří vládě a jejím úřadům, vláda věří lidem a lidé si věří navzájem,“ říká v pořadu Řečí pěnez generální ředitel IT společnosti Tieto Czech Petr Lukasík a dodává: „Digitalizace je proto v Severní Evropě mnohem jednodušší.“

Řečí peněz: Na ochranu osobních dat jsme rezignovali, nejspíš vůbec nevíme, kdo s nimi nakládá, říká šéf Altronu

„Obávám se, že celá společnost, nejen česká, ale západoevropská, globální, rezignovala na ochranu svých osobních dat. Svoje data sdílíme v reálném čase, všichni je nevědomky poskytujeme a nejspíš vůbec netušíme, kdo s nimi jak nakládá. Že je někdo dál prodává a ekonomicky vytěžuje,“ tvrdí Martin Souček, generální ředitel společnosti Altron, která se datům věnuje. A dodává: „Doba, kdy si začneme data chránit a bude nám jasné, co se s nimi děje, přijde. Musí přijít.“  

Řečí peněz: Šéfka Dermacolu: Svět je propojený, nemůžeme dělat jen evropskou kosmetiku. Kolagen je proto z ryb

Věra Komárová vede a spoluvlastní kosmetickou firmu Dermacol, která vyrábí v Česku kosmetiku už 55 let. „Trendy v kosmetice nejsou ani tak v technologiích jako v ingrediencích. Teď je jeden z trendů veganství. Ale všechno má plusy a minusy. Máme spoustu veganských výrobků a máme s nimi velký úspěch, jenže jsou ingredience, které veganské prostě být nemůžou. Jedna z hlavních látek, jedna z nejúčinnějších látek proti vráskám je kolagen. Používáme ho z ryb,“ přiznává Komárová.

Řečí peněz: Šéf pojišťovny EGAP: Export loni nespadl tak výrazně. Klíčová teď bude důvěra finančních trhů

„Vzhledem k situaci si české exportní firmy vedly loni výborně. Situace nebyla úplně jednoduchá, rizika rostla celosvětově. Pro nás je pozitivní, že se zvedl zájem o pojištění, v některých oblastech až trojnásobně. Export nespadl tak výrazně, jak by spadnout mohl. Čeští exportéři jsou prostě šikovní,“ shrnuje generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka.

Řečí peněz: Lázeňství hlásí propad v průměru o 30 procent

Host: Martin Plachý, spolumajitel lázeňských resortů a honorární konzul v Singapuru. Jak se lázeňství zkoušeno v této době a jak se inspirovat v zahraničí?

Řečí peněz: Byl to rok smrti, pláče a ran, ale covid paradoxně nešel proti dlouhodobým cílům, hodnotí Sedláček

Krize, kterou prochází světová ekonomika, nemá v poválečných dějinách obdoby. Hlavní makroekonomický stratég ČSOB a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček přesto věří, že má potenciál urychlit změny ve fungování společnosti, o kterých jsme doposud jen mluvili. „Byl to rok smrti, pláče a ran opravdu biblických rozměrů,“ popisuje Sedláček, jak vnímá právě skončený rok. Přesto, jak sám říká, zkouší v událostech posledních měsíců najít i něco dobrého.

Řečí peněz: Kotvičníku se říká zelená viagra, ale pomáhá na leccos, říká podnikatelka z Kotvičníkové farmy

Štěpánka Janoutová začala sbírat první bylinky bez velkých ambicí a dnes provozuje Kotvičníkovou farmu, se kterou obhospodařuje jeden a půl hektaru polí. „Kotvičník se používá jako podpůrných prostředek pro pány, může regulovat hladinu cukru v krvi, vysoký krevní tlak. Pochvalují si ho i lidé, kteří mají vysokou hladinu kyseliny močové, nebo nemocní s angínou pectoris,“ přibližuje podnikatelka.

Řečí peněz: Jaký je rozdíl mezi českým a skandinávským stavebním trhem?

Jak se razí tunely ve Skandinávii a jak obtížné je získat důvěru tamních investorů? Aleš Gothard, ředitel stavební divize 4 Metrostavu zaměřené na projekty mostů, tunelů nebo železnic bude mluvit nejen o rozdílech Česka a skandinávských zemí v přístupu ke stavebnictví, ale také o tom, co ve Skandinávii znamená dobrá pověst společnosti. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: České zdravotnictví je celkem zdravé, byť s velkými osobními náklady, hodnotí šéf VZP Kabátek

Na jedné straně nižší příjmy. Na straně druhé vyšší výdaje za hospitalizace pacientů. A to přesto, že vláda letos navýšila platby za státní pojištěnce. Tak by se dal popsat letošní rok z pohledu největší české zdravotní pojišťovny. „V letošním roce budeme nuceni využít část našich rezerv k tomu, abychom dosáhli vyrovnaného hospodaření. A když myslím část, tak je to zhruba devět miliard korun,“ bilancuje končící rok z ekonomického pohledu šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Řečí peněz: Pohlreich: Rozvozy nepomáhají restauracím, je to past. Za dovoz jídla se má platit jako v e-shopu

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich musel ve druhé vlně epidemie covidu-19 zavřít dvě ze svých tří restaurací. S tou třetí, Café Imperial, se ale pustil do okénkového prodeje. Taky spolu se start-up Storyous a přepravní platformou Liftago spustili nový systém rozvozové služby. „Myslím, že těžší rok jsme nezažili. Snažíme se najít způsob, jak nesedět s rukama v klíně, ale radost z toho nemáme,“ říká v pořadu Řečí peněz.