Řečí peněz

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Řečí peněz: Český byznys právě prochází velmi závažnou krizí

Firmy řeší krizový management, který jim má pomoct. Host: Zdeněk Šmejkal z investiční společnosti M.L. Moran, jeden z nejúspěšnějších krizových manažerů v Česku.

Řečí peněz: Headhunter Colantoni: Dělnickou třídou budoucnosti jsou programátoři

Pandemie zmrazila celý svět, stejně tak i Česko. Vyčkávají firmy i lidé na trhu práce, říká headhunter Andrea Colantoni: „Je spousta lidí, kteří teď nechtějí uvažovat o nové práci a raději sedí doma na kurzerbeitu. Mluvím pravidelně s lidmi, kteří mi říkají, že čekají, až jejich firma zkrachuje, čekají na odstupné.“

Řečí peněz: Podnikatel Sobotka: Solární elektrárna je výhodnější než jádro

Každým rokem se zvyšuje efektivita fotovoltaických panelů. V rovníkové oblasti je v současnosti elektřina vyráběná ze slunce nejlevnější energií. „Česká republika má fotovoltaiku pořád někde až na úplném pozadí, což je škoda,“ tvrdí podnikatel Zdeněk Sobotka, majitel společnosti Solek Holding SE, která je jedním z největších českých stavitelů a provozovatelů fotovoltaických elektráren.

Řečí peněz: Cígler: Stát naučil s EET podnikatele používat software místo papírku

Stále více každodenních činností se převádí do elektronické podoby. A v době pandemie se ukazuje, že například restaurace používají EET i tehdy, kdy nemusí. „Prostě jim to přináší nějaký efekt,“ říká Martin Cígler, majitel softwarové společnosti, která je dnes jedničkou na trhu s EET systémy.

Řečí peněz: Šéf call centra: Policisté v tom nejsou dobří, chce to lidi z firem

„Potřebujeme profesionální pracovníky call center. Vláda totiž zjistila, že policisté, hasiči a celníci jsou perfektní v tom, co dělají. Ale rozhodně nejsou perfektní v něčem jiném, konkrétně v činnosti call centra,“ tvrdí o fungování chytré karantény Petr Studnička, ředitel společnost Conectart, která provozuje největší zákaznické centrum v Česku.

Řečí peněz: Česká oděvní firma Blažek v těchto týdnech bojuje o přežití

Jejího majitele a zakladatele Ladislava Blažka se moderátor Robert Břešťan ptal, jaké mají šance, že současnou krizi zvládnou a proč oděvní průmysl zasáhla tak výrazně?

Řečí peněz: Šéf IKEMu: Léčíme nejvíc nemocné lidi, konkurují nám centra excelence

Michal Stiborek druhým rokem šéfuje nejprestižnějšímu zdravotnickému zařízení v zemi – Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). „Hlavní rozdíl mezi námi a ostatními zdravotnickými zařízeními je v tom, že naši pacienti jsou nejvíc nemocní lidé. A celé naše odborné, technické i technologické zázemí směřuje k tomu, abychom právě jim mohli pomoci,“ vysvětluje.

Řečí peněz: Proč se vyplatí investovat do piva

Z pozice předního manažera skupiny ČEZ odešel do potravinářského segmentu. Martin Pacovský zachránil výrobu piva ve Znojmě a v Jarošově a jeho skupina Gourmet Invest nabízí investice do minipivovarů. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Byznys se stravenkami

Celosvětovým lídrem trhu je společnost Sodexo Benefity, host: prezident pro severní, střední a východní Evropu Miroslav Sedlák. Zahubí byznys chystaný stravenkový paušál?

Řečí peněz: Každé jídlo musí hlavně chutnat, myslí si zakladatel firmy Emco Zdeněk Jahoda

V obyčejné domácí troubě. Tak před 30 lety začala cesta dnešního lídra českého trhu s cereáliemi. Zdeněk Jahoda totiž zakládal společnost Emco, kterou letos předal svému synovi Martinovi, a to u sebe doma.

Řečí peněz: Jaký potenciál má český trh pro zahradního architekta?

Pandemie koronaviru probudila v Češích nebývalý zájem o své zahrady a zahrádky. Jak se projevila v zájmu o služby zahradního architekta, přibližuje zakladatel a majitel největšího českého zahradního ateliéru Fléra – Ferdinand Lefller.  Připravil Václav Pešička.

Řečí peněz: Jak náročné je živit se v ČR pěstováním a prodejem jablek?

Štěpán Chára je ředitelem družstva Bohemia Apple, to patří mezi největší pěstitele jablek u nás. Jak moc ovlivnila cenu jablek pandemie koronaviru? Připravila Naďa Bělovská

Řečí peněz: Šéf Vodafone: Srovnávat ceny dat v Česku a Německu není fér

Datové služby mobilních operátorů jsou v Česku drahé, ukazuje to často srovnání s okolními zeměmi. Podle generálního ředitele společnosti Vodafone Česká republika Petra Dvořáka ale takové porovnávání nemusí být objektivní.

Řečí peněz: O životě zámeckých pánů

V soukromých rukou jsou v Česku desítky zámků a hradů. Co soukromá péče o kulturní dědictví obnáší? Host: majitele zámku Úholičky Petr Svoboda. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Šteffl: Na soukromé školy chodí i děti z rodin, které nejsou bohaté

Soukromých škol v Česku přibývá. Často přitom nabízejí nejen alternativní způsob výuky, ale děti si v nich osvojují i zcela jiné kompetence. „Snažíme se děti připravit na budoucnost. A to tak, aby se staly tvůrci budoucnosti a uměli vzít život do svých rukou,“ vysvětluje v pořadu Řečí peněz na Plusu ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl.

Řečí peněz: Host: finanční ředitel Jan Hamáček

Mileta Hořice patří k největším textilním výrobcům v Evropě. 90 % její produkce jde na export, do zemí EU, do USA i do Afriky. Připravil Robert Břešťan.

Řečí peněz: S Pavlem Staňkem o jeho americkém snu

Prožil doslova americký sen a vybudoval z nuly úspěšnou síť prodejen kuchyňských potřeb a exklusivního nádobí Potten & Pannen – Staněk. Jsou Češi i přes nejistotu způsobenou koronavirovou epidemií ochotni utrácet za kvalitní hrnce a pánvičky? A jak se tradiční výrobci potýkají s nástupem chytré domácnosti? Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: O barvách a o fotbale. Jak přečkat nouzový stav a jak se podniká ve sportu?

Hostem je majitel společnosti Barvy a laky Hostivař Dariusz Jakubowicz, který je i hlavním akcionářem klubu Bohemians Praha. Ptal se Robert Břešťan

Řečí peněz: Je české lázeňství opravdu existenčně ohrožené dvouměsíčním výpadkem provozu?

Jak se lázním daří v době pandemie koronaviru? Jak se chystají na české klienty, kterým vláda slíbila přispět 4000 korun na procedury v tuzemských lázních? Ředitele státních Jánských lázní Martina Voženílka se ptá Václav Pešička.

Řečí peněz: Jak moc zásadní je pro investora propad kvůli pandemii koronaviru a zastavení ekonomiky?

Generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Martin Vašek vysvětlí, co krize způsobila a ještě způsobí a jestli je to dobrá příležitost investovat. Ptá se Robert Břešťan

Řečí peněz: Petra Macháčková, zakladatelka značka Caramilla

Ze svého koníčku udělala podnikání. V době, kdy trh zaplavuje levný textil ze zahraničí, se dokázala prosadit se svými orignálními kousky. Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: Přední německý provozovatel sdílených kol má za sebou první rok v Česku

Jak se mu vede a jak jeho plány ovlivnila pandemie koronaviru? Odpoví ředitel společnosti Nextbike Czech republic Petr Horký. Moderuje Václav Pešička.

Řečí peněz: Koronavirus pohledem sázkařské společnosti

O víkendu se znovu rozbíhá nejvyšší fotbalová liga. Jak se na ni těší sázkové kanceláře? Na to odpoví generální ředitel Tipsportu Petr Knybel. Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Jak se epidemie koronaviru podepíše na výsledcích českých pivovarů

Kolik hlavních odběratelů pivovarů, tedy restaurací, zvažuje uzavření. Nového šéfa pivovarů Staropramen Zdenka Havleny se ptá Robert Břešťan.

Řečí peněz: Kde byla CNN Prima News v době koronakrize? V nejhektičtější fázi příprav museli experti odjet, přiznává generální ředitel Singer

Včera (v neděli 3. května) začala vysílat nová zpravodajská stanice CNN Prima News. Dlouho předtím na sebe upozorňovala kampaní: Kde jste byli, když… Kde ale byla CNN Prima News, když jsme se nejvíc potýkali s koronavirovou krizí?

Řečí peněz: Rozhovor s držitelem titulu Výjimečný mladý člověk Pavlem Podruhem

Titul dostal za projekt Český soběstačný dům. Proč je pro něj šetrné bydlení důležitější než úspěšná manažerská kariéra, kterou opustil? Moderuje Petr Šimůnek.

Řečí peněz: Jak si ideálně nastavit práci z domova

Filip Molčan patří mezi 100 nejlepších inovátorů v Evropě. Svoji IT firmu dokáže řídit z roubenky v Českém Švýcarsku. Poradí, jak nejlépe zvládnout home office.

Řečí peněz: Společenské hry: deskové, karetní, logické

Zásadním hráčem na trhu je společnost Albi. Jak si vede v konkurenci mobilních a her? Host: zakladatel a majitel Antonín Kokeš.

Řečí peněz: S Davidem Pavlíkem o cestě ze Silicon Valley do brněnského Kiwi.com

Prošel předními technologickými firmami světa a nakonec zakotvil v brněnském vyhledávači letenek Kiwi.com. Co do něj přinesl, co se v něm naučil a jak se mu povedlo zužitkovat v Čechách desetileté zkušenosti ze Silicon Valley, na to se zeptá Václav Pešička.

Řečí peněz: Podfinancování sociálních služeb v Česku

Jak těžké je provozovat domov pro seniory? A kde pro něj sehnat kvalitní personál? Na tyto i další otázky bude odpovídat ředitel domova pro seniory Matěj Lejsal.

Řečí peněz: Jaká je budoucnost jaderné energetiky v Česku?

Svou roli může sehrát malý český modulární jaderný reaktor Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Jeho generálního ředitele Daniela Jiřičku vyzpovídá Robert Břešťan.

Řečí peněz: Řádný hospodář by digitální daň v Česku nezaváděl. Výnos za komplikace nestojí, soudí majitel globální firmy Linet

Zbyněk Frolík vybudoval globálního výrobce vybavení nemocnic Linet. V loňském roce odmítl vstup strategického partnera a v tom letošním se zatím zdá jako zásadní úkol přesvědčit vládu, aby ustoupila od plánu od poloviny roku zavést tzv. digitální daň.

Řečí peněz: České startupy prožívají období prosperity

A podle Davida Zábrže, předsedy Asociace startupů, bychom toho měli využít. O kvalitě investorů, kteří do českých nápadů stále více investují. Moderuje Václav Pešička

Řečí peněz: Česká ecommerce patří dlouhodobě k nejdynamičtějším oborům

E-shopy stále přibývají a také jejich obraty rostou dvouciferným tempem. Jak se ale prodávají a budují samotné e-shopy? Moderuje Václav Pešička.

Řečí peněz: Ekonom Jahoda: Stát že přidává důchodcům? Vždyť to jsou naše peníze a stát pouhá servisní organizace

Na politické výroky typu „našla jsem peníze“ či „přidal jsem důchodcům“ je Richard Jahoda, majitel společnosti Grinex Advisory a člen Komory daňových poradců, už poněkud alergický. „Jsou to naše peníze a stát má být servisní organizace občanů,“ zdůrazňuje.

Řečí peněz: Obejde se v budoucnu české zdravotnictví bez platby za nadstandard?

V Česku si už nyní můžeme za ošetření lékařem připlatit desetitisíce korun. O kolik lepší ošetření ale taková investice přinese? Moderuje Naďa Bělovská.

Řečí peněz: Už si na nic nehrajeme, říká podnikatel roku Fabičovic

Jeho podnikatelský příběh se dá popsat jako selfmademan. Začínal v 90. letech s prodejem v garáži a dnes vlastní (a řídí) největšího výrobce sanitární techniky ve střední a východní Evropě Alcaplast.

Řečí peněz: Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí po více než desetileté rekonstrukci žije svatbami

Jak se podniká s takovým artiklem, jakým je zámek a jaká je šance investované desítky milionů vydělat zpět? Prozradí to správce zámku Mitrowitz. Připravil Václav Pešička

Řečí peněz: Jak vidí českou společnost přední český ekonom Mojmír Hampl

Deset let byl viceguvernérem v České národní bance. Jaký je podle něj stav současné české ekonomiky? A v jakém stavu je české společnost? Moderuje Robert Břešťan.

Řečí peněz: Sazka se chystá do Británie bez ohledu na brexit

Loterijní společnost Sazka Group má za sebou další úspěšný rok. Očekává růst o 15 %, prodala bondy za téměř 8 miliard korun a před několik týdny se jí podařilo vyřešit situaci v Rakousku, kde by měla navýšit svůj podíl v Casinos Austria na 55 %. Jak v Řečí peněz řekl její generální ředitel Robert Chvátal, v příštím roce zvažují investici ve Velké Británii. 

Řečí peněz: Zdravotnictví kolaps nehrozí, tvrdí šéf sítě klinik Kocian, který by zrušil jednu pražskou nemocnici

Za deset let vybudoval v Česku a na Slovensku síť očních klinik, kterými projde ročně 100 tisíc pacientů. Co stojí za úspěšným podnikáním v tuzemském zdravotnictví?

Řečí peněz: S Tomášem Hejtmánkem o úspěšném prodeji umění

Dokázal vybudovat respektovanou galerii a aukční síň. V posledních letech dosáhl několika dražebních rekordů. Moderuje Václav Pešička.

Řečí peněz: Co má společného Česko a výroba tradičního italského sýra

Robert Brazzale šéfuje rodinnému podniku, jehož historie sahá až do roku 1650. Jde o největší producenty másla v Itálii. Sýr typu grana vyrábí i v České republice.

Řečí peněz: Moderní technologie do několika málo let změní nejen byznys, ale i celou společnost

Jak vážně české a slovenské firmy k tomuto trendu přistupují? Václav Pešička se zeptá partnera v úspěšné konzultační a softwarové firmě Softec Petera Morávka

Řečí peněz: Propojovatel technologických lídrů s minimální mzdou. Takový je český „Výjimečný mladý člověk“ Pavel Podruh

Česko má po desítkách let „Výjimečného mladého člověka“. Tímto titulem by se v letošním roce mohl pyšnit Pavel Podruh zakladatel projektu soběstačných domů Český ostrovní dům. Mohl by, protože se dokázal prosadit z tisíců kandidátů do šestice držitelů titulu The Outstanding Young Person, které už 40 let uděluje japonská pobočka mezinárodní organizace JCI, ale nepyšní se.

Řečí peněz: Budou ekonomické výsledky firmy v dohledné době počítat roboti a umělá inteligence?

Každá firma se hodnotí podle svých výsledků a ty většinou prezentují obraty, zisky a výdělky. Pozvání přijal Michal Drozd, zakladatel účetního startupu.

Řečí peněz: Letecké poplatky za přelet nad Českem jsou výhodný byznys

Bezmála milion letadel ročně přeletí nad Českou republikou. Na vzdušný provoz dohlíží státní podnik Řízení letového provozu. V jeho čele už 12 let stojí Jan Klas.

Řečí peněz: Více než dvě třetiny vozů odmítáme, říká první dáma českého prodeje aut Karolína Topolová

Česko patří mezi země s nejstarším vozovým parkem v Evropě. Jezdí u nás 5,5 milionu aut a jejich průměrné stáří je 15 let. S tím souvisí také podvody, kterými se prodávající snaží zvyšovat cenu své ojetiny.

Řečí peněz: Zelenobíločerné elektrokoloběžky více než rok brázdí i Česko, tedy Prahu

Jak chce Ondřej Široký, manažer společnosti Lime pro ČR, řešit problémy, které v hlavním městě jejich služba způsobuje? Moderuje Václav Pešička