Release Party

Jak vznikaly desky, o kterých se mluví? Self-recenze nových děl českých hudebníků a hudebnic, jejich oblíbené tracky, zákulisní historky a pozvánky na křty. Podcast Release Party v režii GoOut vychází s každým zajímavým albem a nové díly můžeš sledovat i na YouTube.

UvádíGoOut

Všechny epizody

Release Party: Ventolin: Dneska se vyčasilo

Analogový mág Ventolin na novém albu, které přichází čtyři roky po průlomové desce Vitajte, pokračuje v příklonu k písňovější formě. “V podstatě se ty skladby dají rozdělit do tří skupin,” říká. “Zaprvé psychedelický, hypnotický věci. Zadruhé hitovky. A z

Release Party: Indigo & Bloodflow: TAROT, Pt. 1 (EP)

Brněnský rapper Indigo a producent Bloodflow představili na novém EP Tarot šestici tracků včetně už dříve představených singlů Paycheck a Baby Blue. Kvalita > kvantita. Jak nahrávka vznikala, proč se jmenuje Tarot, jak se na feat dostal Shimmi a kdy můžem

Release Party: Aid Kid: Collection

Skladatel, producent a konceptuální umělec Ondra Mikula aka Aid Kid přistupuje k hudbě svébytným způsobem, což na nové desce Collection vyústilo ve sbírku totálních bangerů. Kolik má Ondra doma synťáků? Jak přistupuje k samplování a rekontextualizaci star

Release Party: Midi Lidi: Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád & Heal The World, konečně!

Brněnská kapela / kreativní seskupení Midi Lidi se po pěti letech hlásí o slovo se dvěma novými deskami, které vyšly dva dny po sobě. Petr Marek a Prokop Holoubek v podcastu mluví o kreativním procesu, významu textů, důležitosti elpíčka jako uměleckého mé

Release Party: KITTCHEN: PULS

Jakub König letos po dlouhých šesti letech oprášil projekt Kittchen, ale nová deska Puls je jiná než předchozí – černá maska zmizela a spolu s ní i velká část původní lo-fi estetiky, naopak přibyl multiinstrumentalista Ondra Mikula (Aid Kid) a Kittchen se

Release Party: post-hudba: Svět na konci roku nula

Pozvání do další Release Party přijal Tomáš Havlen, producent, skladatel a polovina pražského alt-popového dua post-hudba. Nové album Svět na konci roku nula vznikalo v pandemických kulisách, je ale opravdu tak bezvýchodné, jak se na první pohled může zdá

Release Party: ANNABELLE: MEDICINE (SP)

“Debutové album vydám, až budu slavná,” říká ANNABELLE, jedna z největších nadějí českého (alternativního) popu. Její nový singl MEDICINE čerpá inspiraci z trapu i midwest emo kytar, daří se mu spojovat nálady a doprovází ho i velkolepý klip. // Moderuje

Release Party: Oliver Torr: Fragility of Context

Málokterý umělec na české nezávislé scéně o své tvorbě přemýšlí do takových detailů jako Oliver Torr, producent, songwriter a nově i zpěvák, který na svém debutu Fragility of Context používá konceptuální mix, inspiruje se velikány americké avantgardy 20.

Release Party: Tea Sofia: Stani

Mladá zpěvačka a songwriterka Tea Sofia (ano, je to její skutečné jméno) cílí s debutovou deskou Stani… kam vlastně? Na český trh? Zahraniční? Říká se o ní, že je velkou popovou nadějí, ale hraje vůbec pop? // Moderuje Kewu.

Release Party: Květy: Květy, Květy

Kultovní kapela Květy se vrací s novou nahrávkou po třech letech. V čem je jiná než ty předchozí a jak kapelník Martin Kyšperský přišel na texty o kuchyňských robotech, Danovi Nekonečném a polykání polystyrenu? // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: Dukla: Honza

Nejsmutnější kluci z Vinohrad na druhé desce hrajou bigbít. Zakládající duo kapely Dukla (Lukáš Vydra, Josef Hradílek) mluví o depresivních vyhlídkách v osamělém velkoměstě. Kdo je to Honza? // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: Člověk krve: V kuchyni

Písničkář ze Stříbrné Skalice přichází s debutovým albem, které vzdává hold starým českým autorům, americkým tradicím i rodnému Posázaví. // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: 58G: 58 tape vol. 1

Dlouho platilo, že jediným větším jménem jihlavskýho rapu jsou legendární Pio Squad. Debutová deska kolektivu 58G to chce změnit. Ve studiu se zastavili všichni tři členové – TK27, Humla i Doktor. // Moderuje Kewu.

Release Party: LUISA: Virgo

Slovenská rapperka Luisa právě vydala své zatím nejambicióznější EP. Série osmi tracků pojmenovaná Virgo vznikala doma v karanténě, což se odráží na jejím zvuku i tématech textů. // Moderuje Kewu.

Release Party: Fatty M & FM Label

Legenda české taneční scény založila v roce 2020 vlastní label a hned první release je trefa do černýho: na Super Scratch EP spojili síly německý producent Credit 00 a losangeleský veterán Egyptian Lover. // Moderuje Kewu.

Release Party: Cermaque: Lament

Jeden z nejaktivnějších písničkářů české scény tentokrát vybočil ze svého tradičního folku a rozhodl se napsat rapovou desku. // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: Katarzia: Celibát

Nová deska Katarzie působí na československé scéně jako zjevení: nechybí jí současná popová produkce, tradičně silné texty (tentokrát ve slovenštině, češtině i angličtině), hitové skladby ani experimentální přesah. Sama autorka přitom skládá převážně intu

Release Party: něco něco: Začíná; Tomáš Tkáč: Domů, nebo někam jako domů

Vůbec poprvé jsme v jedné epizodě Release Party probírali rovnou dvě alba – oba jsou totiž výtvorem songwritera Tomáše Tkáče, který také založil komunitní indie label Divnosti. // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: Pridenyyy: Heavyweight EP

Po Shimmim vydal novou desku i další zástupce slovenské scény: Pridenyyy je tak trochu enfant terrible a pořád se s někým hádá, ale zároveň už ve dvaceti letech stihl nahrát masivní hit, stát se chodící rapovou encyklopedií a nahrát klipy skoro ke všem tr

Release Party: Domo: Anti God

Dominik Čech aka Domo momentálně žije v Japonsku, kde taky nahrával svoje druhý EP. Rozhovor jsme proto museli dělat přes Facetime a je to trochu punk, což ale pro rappera, kterej vydává na Die Mannschaft, není rozhodně nic novýho. // Moderuje Kewu.

Release Party: Shimmi: Woah

Původně bratislavský rapper a zpěvák Shimmi vydal svoje druhé EP v dost “polních” podmínkách: nahrávání prý probíhalo pouhé dva týdny a některé tracky byly hotové za hodinu a půl. Výsledkem je 22 minut pure popu z Petržalky. // Moderuje Kewu.

Release Party: HRTL: Hotspot

Analogový mág Leoš Hort aka HRTL na nové desce vzývá synťák Michala Davida, vzdává hold Jóhannu Jóhannssonovi a plánuje koncerty s bubeníkem. // Moderuje Kewu.

Release Party: Klára Vytisková: Love Is Gold

Zpěvačka a skladatelka Klára Vytisková je na české popové scéně dávno zavedeným jménem, první opravdovou sólovku ale vydala až letos. A rovnou se na ní pustila do důsledného hledání různých podob lásky. // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: ICY L: Petr Rychlý EP

Sudetskej rap pohání Braníky a láska k devadesátkový kultuře. Patrikův rozhovor s přehledem získává cenu za největší chaos v dějinách Release Party. // Moderuje Honza Hušek.

Release Party: Neřvi mi do ucha: Druhé album

Pražské indie trio, které svůj žánr pojmenovává jako introvertní disko, se na své druhé desce pouští od “kolotočářských” beatů k sofistikovanějším synthpopovým zvukům. Přímočará jednoduchost ale z jeho hudby nikam nezmizela. // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: James Cole: M.R.D.

M.R.D. znamená Money Rain Dancer a James Cole se na ní vrací ke svému původnímu alter egu. Feat. debaty o filozofii, šamanských rituálech a proměnách rapové scény. // Moderuje Honza Hušek.

Release Party: Zrní: Nebeský klid

Jan Unger, frontman kapely Zrní, napsal texty na novou desku nezvykle rychle. Jsou skladby na Nebeském klidu politické? Jak vlastně vypadá angažované umění? A v čem se Zrní inspirovali The Beatles? // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: David Pomahač: Do tmy je daleko

Veterán české indie scény, známý hlavně jako polovina dua Kieslowski, přichází se sólovým debutem. Deset skladeb, které na první pohled vypadají dost depresivně… ale možná je nakonec všechno jinak. // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: Karaoke Tundra & DJ Spinhandz: Leguán s hlavou opice

Karaoke Tundra, vlastním jménem Viktor Tverdochlibov, vydal před 12 lety kultovní mixtape Kačica s hlavou tigra. Na sequel jsme museli čekat doteď, ale stálo to za to: duo Viktor – DJ Spinhandz neztrácí formu ani po letech. // Moderuje Kewu.

Release Party: Beps’n’Johnnies: Bare Bones

Brněnští Beps’n’Johnnies natočili první výraznou kytarovou desku roku 2020. Po pražském křtu jsme do studia pozvali frontmanku Báru a kytaristu Iva. Je Bare Bones spíš rockové, nebo ambientní album? A proč vlastně vyšlo už v půlce ledna? // Moderuje Domin

Release Party: Bols/Slob: BOX

V hudbě Matěje Dvořáka, který vystupuje pod pseudonymem Bols/Slob, jsou slyšet vlivy britské klubové hudby, PC music, ale i industriálního rapu (hlavně clipping. a Jpegmafia). Nové album BOX má sice jen 23 minut, ale využívá je na maximum. Seznamte se: Bu

Release Party: Řezník: Život a smrt Alberta Hersche

Rapper Martin Pohl aka Řezník zkouší na nové desce melodičtější a barevnější postupy, základním stavebním prvkem je ale pořád hlavně nasranost na okolní svět. // Moderuje Honza Hušek.

Release Party: Annet X: X (EP)

Až dosud vydávala zpěvačka Annet X pouze singly; hned s debutovým EP nazvaným jednoduše X se ale jednoznačně hlásí k aktuálnímu soundu zahraniční popové produkce (ovšem s českými texty, ve kterých se nebojí reflektovat vlastní pocity a problémy). // Moder

Release Party: AstralKid22: EP01

Producent AstralKid22, polovina dua Conspiracy Flat, vydal na konci listopadu debutové album. Sice se jmenuje EP01, ale obsahuje hned 10 tracků. Jo, a Jakub se na něm představuje jako rapper. První “slovenskej” díl Release Party nahlíží pod pokličku brati

Release Party: Maniak: Ach Ano III: Ballerbyn

O nové desce brněnského rappera se mluvilo i proto, že omylem vyšla na Spotify v demoverzi; teď už je všechno opravený, ale Maniak přiznává, že po tomhle průšvihu hodlá makat na 120%. V rozhovoru přijde řeč i na beef se Smackem nebo zásadní nedostatek čes

Release Party: Bert & Friends: Supr

Albert Romanutti se svým psych-popovým gangem letos zaútočil už počtvrté – a tentokrát rovnou debutovým EP. Jak dlouho trvá Bertovi (a jeho Friends) napsat jeden song? O čem to vlastně celý je? A co znamená Akamaféra? // Moderuje Dominik Zezula.

Release Party: Aid Kid: Cinematographer’s Journal

Producent Ondra Mikula aka Aid Kid vydal svoji dlouho očekávanou druhou desku po čtyřech letech, v tichosti a trochu stranou dění. Ambientní soundtrack k filmu Jaroslav Kučera Deník přitom vyšel na labelu Bigg Boss a obsahuje hned 19 nových skladeb (a fre

Release Party: Mydy Rabycad: Numbers

Nová deska Mydy Rabycad je zatím nejkratší, nejosobnější a nejvíc experimentální ze všech. A s elektroswingem už nemá nic společnýho. Zpěvačka Žofie Dařbujánová mluví o tvůrčích procesech, symbolice čísel, problémech při vybírání singlu, moravských lidovk

Release Party: Zvíře jménem Podzim: Září

Jakub König na nové desce Září poprvé v kariéře odložil kytaru a inspiroval se ambientní a elektronickou hudbou. Jak je spokojený s výsledkem? Co na nové Zvíře jménem Podzim říkají fanoušci? A jak důležitý je mít na albu sólo na saxofon? // Moderuje Domin