Reportáže zahraničních zpravodajů

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Reportáže zahraničních zpravodajů: Navštivte s námi bleší trh v Bruselu

Představíme vám město Goris v Arménii. Domy si v něm stavěli jen bohatí. Chudí žili až do 50. let minulého století v jeskynních. Jak vypadá svatební cesta českého páru po Gruzii. A víte, co je to súfijský obřad, který má původ v Súdánu? Průvodcem reportážemi zahraničních zpravodajů je Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Galerie, pomník i učebnice dějepisu, to je železniční stanice v portugalském Portu

Jak se žije v divokém a odlehlém kraji vysoko na Kavkazu na gruzínsko-ruské hranici. Pramenitá voda ve slovinských Alpách má co nabídnout. A poznáte valašky – ovce v okolí slovenského Liptova. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Oslava fiesty de bandera ve Španělsku i návštěva 500 let staré farmy ve slovinských Alpách

Obyvatelé francouzské vesničky Héricy vzpomínají na Pavla Tigrida. Za necelý měsíc začne v Dubaji světová výstava Expo 2020 a s ní se otevře i pavilon České republiky. V kulisách kdysi hornického města Banské Štiavnice můžete objevovat příběh nešťastné lásky, která dala vzniknout nejdelší milostné básni světa. Moderuje Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: V Reportážích zahraničních zpravodajů se projdete po zahradách v Kábulu

Ve Washingtonu navštívíte někdejší afghánské uprchlíky, kteří pomáhají těm současným. Do největšího robotizovaného skladu sýrů na světě se podíváte v severní Itálii. U Jeruzaléma navštívíte české odborníky na tamních vykopávkách a stihnete ještě ochutnat mrkvovou specialitu na břehu maďarského Balatonu. Průvodkyní vám bude Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů nás tentokrát vezmou do Tel Avivu, kde si Štěpán Macháček půjčil elektrokoloběžku

V gruzínském Tbilisi s Martinem Dorazínem navštívíme orientální lázně, Gardské hory na severu Itálie zažívají návrat turistů na ferratové trasy, s jedním z horských vůdců mluvil Pavel Novák. S bídou za zády se protloukají lidi v Bangladéši, kde natáčel David Jakš s panem Šadánem, rikšou, který už šlape do pedálů plných 40 let. Pořadem provází Jitka Malá.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů dnes budou především útočit na vaše chuťové buňky

V Mongolsku se zúčastníme grilování kozla LED lampou, ve švýcarské Ženěvě si zajdeme na sýrové fondue a navštívíme i vyhlášenou pařížskou pekárnu nazvanou  “Sladká pšenice”, kde lahodné sladké Madlenky peče doktor filozofie. Pořadem vás provede Jitka Malá.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Expedice Z101 se vydala z Káhiry po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Města jako Stuttgart, Mnichov nebo Ingolstadt si mnoho lidí spojí s automobilovým průmyslem. Kdysi to ale byly i Brémy. Proti nespavosti v Číně používají cvrčky. Koupíte je na speciálním trhu. I tam zamíří Reportáže zahraničních zpravodajů a průvodkyně Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: V Reportážích zahraničních zpravodajů se podíváte na plovoucí kravín v Rotterdamu

V Chicagu navštívíte prodejnu českých knedlíků, která je poslední ve městě. Na Kypru se osvěžíte v restauraci, kterou vede kypersko-slovenský pár. V Bulharsku, které je oblíbenou destinaci českých turistů, zjistíte, jaká opatření proti šíření koronaviru je tam třeba dodržovat. A ještě se ohlédnete za mezinárodním filmovým festivalem Kino na hranici ? v polském i Českém Těšíně. Provází vás Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: eportáže zahraničních zpravodajů vás vezmou do Anglie na místa, kde se českoslovenští parašutisté cvičili před atentátem na Heydricha

V Itálii se podíváte do Benátek, kde ale nejsou turisté. V Římě ochutnáte pravou italskou zmrzlinu.  V Polsku navštívíte místo kde řeka Visla ústí do Gdaňského zálivu v Baltském moři. A tabulku čokolády ochutnáte ve švédském Malmö. Průvodkyní vám bude Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: V Severním Irsku zažijeme atmosféru tradičního pochodu protestantů

V Polsku zjistíme, jak jsou tamní památky přístupné pro lidi na vozíčku. Ve Francii si zajdeme do historického kina a v Chorvatsku zavzpomínáme na dávnou železnici Parenzana. A ještě stihneme pozvánku do divadla – na hru o vytoužené a stále nerealizované  dálnici D1, kterou má v repertoáru Slovenské komorné divadlo v Martině. Pořadem provází Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Nizozemská armáda zkoumá nedávno objevené ostatky československých letců

Vydáme se do vojenské laboratoře. Jak chutná albánská národní kuchyně? Kde ve Slovinsku určitě chytíte pstruhy a kde v Rumunsku můžete pozorovat stádo zdivočelých koní? Odpoví Lubica Bergmanová a Reportáže zahraničních zpravodajů.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu nás vezmou do Panamy

Tamní průplav jí přinesl prestiž,  jeho budování ale stálo životy tisíců lidí. Zavítáme také do oázy Síwa na západě Egypta, kde se dá vykoupat v jezírku s chladivou vodou. Zjistíme, proč se na východě Turecka vyrábí sýr za který mohou Rusové a Švýcaři a skončíme v jednom americkém hotelu, kde hostům jako bonus nabízí extravagantní světový unikát – cvičené kachny. Pořadem provází Jitka Malá.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Ve Slovinsku se projdeme krajem pastvin a salaší Velikou planinou

V Portugalsku ochutnáme francesinhu, oblíbené vydatné jídlo a to nám dodá sil zdolat nejvyšší haldu Evropy ve francouzském městě Lens. U břehů Malty se projedeme tradičním vodním taxíkem, na Slovensku užasneme nad domem stojícím na střeše a v Kambodži si prohlédneme domečky duchů. Provází Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Komáři pisklaví mají rádi metro

Příjměte pozvání do Popelčina zámku v Sasku, ale také do francouzského vojenského bunkru nebo muzea německého maršála Erwina Rommela v Egyptě. Ve Washingtonu pak budete mít možnost pohlédnou do očí cikádě. Pořadem vás provede Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: 79

výročí vypálení Lidic si připomněli v severoanglickém městě Stoke on Trent. Švédové si místo chleba dávají třeba tunnbröd. S čím nejčastěji? Na Slovensku se snaží zachránit ovce valašky a v egyptské oáze Síwa město postavené ze soli. Podrobněji nejen o tom v dnešních Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů navštíví památník československého letce RAF Františka Hekla ve Skotsku

Popíšou, jak ostrovy u pobřeží Severní Karolíny ovlivňují stoupající hladiny oceánů a tající ledovce. Svezou vás nejstarším metrem na světě v maďarské Budapešti. Navštíví oblast v Rumunsku, která připomíná písečnou poušť. A připomene výročí malíře, který stvořil komiksového hrdinu Tintina. Průvodkyní vám bude Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Sebevědomá žena z Egypta, která vlastní restauraci

Sebevědomá žena z Egypta, která vlastní restauraci. Slovenský orloj v obci Stará Bystrc. Muž z Katalánska, který svou křeťanskou lásku projevil ubytováním uprchlíků z Afriky. Turistický ruch v Číně. Průvodkyní je Jitka Malá.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů zamíří do katalánské Girony,  kde navštíví velké očkovací centrum proti covidu

V Egyptě přivítají jaro tak, jak se to dělá už od dob faraonů. V Londýně  si připomenou zvířata, která pomáhala lidem za války. V Žilině  se setkají s lidmi, kteří vracejí původní podobu tamní nové synagoze. A stihnou také návštěvu jednoho z nejstarších křesťanských chrámů v Rusku. Průvodkyní bude Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Zavedeme vás do pivního muzea v Belgii

Popíšeme jízdu nejdelší lanovkou světa do arménského kláštera. Zavedeme vás do domu manželů Adamsonových, autorů slavné lvice Elsy, v Keni. Moderuje Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: O životě na thajsko-barmské hranici během pandemie

V Rusku u Černého moře si prohlédneme dávná šlechtická sídla, která sovětský režim přestavěl na sanatoria. V Bhútánu poznáme národní sport – lukostřelbu. Svatby u beduínů v Egyptě. Procházka národním parkem Gauja, nejstarším v Lotyšsku. Moderuje Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Větvičky salvadory perské používají beduíni jako zubní kartáčky

Thajci poněkud skromněji oficiálně přivítali nový rok. Počátky arménských dějin jsou plné hrůzostrašných mýtů. O hladomorně a svatém Řehořovi Osvětiteli, který do Arménie přinesl křesťanství. Provází vás Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Na ranči v Texasu zavzpomínáme na hlavního padoucha z kultovního seriálu Dallas

O stavbě nové linky metra v Paříži. Jízda králů v Káhiře a stěhování mumií ze starého muzea do nového. Atmosféra velkého hinduistického svátku v Indii a malíř na řeckém ostrově Korfu, který má ateliér a byt a všechno – na lodi. Připravila Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Za starými hranatými tramvajemi značky Tatra do Berlína

Trh plný horka, hluku a velbloudů u Rudého moře. Jak vypadá Spojený ústav jaderných výzkumů v Rusku, kde působí desítky Čechů a Slováků. Jak funguje burza nevěst v čínské Šanghaji.
Jitka Malá

Reportáže zahraničních zpravodajů: Vstupní branou do Štrasburku je hlavní železniční nádraží

V prestižním egyptském fotbalovém klubu Ahlí působí český trenér Michal Prokeš. Zvláštní kamenné stély chačkary v Arménii. V Moskvě dodnes stojí sousoší Dělník a kolchoznice, jeden z nejznámějších symbolů sovětské éry. Sídlo prvního prezidenta Spojených států George Washingtona – Mount Vernon Ve Virginii. Připravila Helena Berková.
Helena Berková

Reportáže zahraničních zpravodajů: Proč mají Poláci tolik rádi českou kulturu?

Jak vypadá ptačí nemocnice v indickém Dillí, kterou provozují mniši džinismu, tedy jednoho z nejstarších náboženství. A dozvíte se, co je to cuberdon.
Lubica Bergamová

Reportáže zahraničních zpravodajů: Havajský kostelík je vymalovaný misionářem tak, aby vysvětlil domorodcům, o čem se píše v Bibli

Syrští Arméni do Náhorního Karabachu. Posvátné krávy a hinduismus. Návštěva švédské rodinné pekárny. To jsou témata Reportáží zahraničních zpravodajů. Pořadem provází Jitka Malá.
Jitka Malá

Reportáže zahraničních zpravodajů: Vydáme se do thajské části tzv. Zlatého trojúhelníku, v jihovýchodní Asii známé produkcí drog

Jak se těží na Srí Lance měsíční kámen, drahokam, který má prý uklidňující účinky a je dobrý vývozní artikl? Jak se Švédům daří rozebírat jadernou elektrárnu Barsebäck? Ve Španělsku na tapas za mladým Bolivijcem a v Polsku ve městě Zakopané. Moderuje Helena Berková
Helena Berková

Reportáže zahraničních zpravodajů: Belgický sběratel architektonických zrůdností

S fotoaparátem obchází nepovedené domy a fotí je do své sbírky. Slané karamely vyhlášené švédské cukrářky. Nebo lyžování v Bulharsku.
Helena Berková

Reportáže zahraničních zpravodajů: Autobusy v Bangkoku, sbírka foukacích harmonik nebo otužilci z Korfu

Proč lidem v Bangkoku vadí staré autobusy? Představíme Američana, který sbírá pouzdra na foukací harmoniky. Podíváme se mezi otužilce na řeckém ostrově Korfu. A popíšeme řeč Indiánů kmene Guaraní nebo vysvětlíme, proč francouzský učitel jazyků pracuje dobrovolně jako truhlář. Moderuje Jitka Malá.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Egyptský Luxor, město závislé na turistech, je kvůli koronavirové krizi v zoufalé situaci

Litevský podnikatel shromáždil zřejmě největší soukromou kolekci soch sovětských vůdců a dalších artefaktů totalitní doby. Lidé přestávají kupovat maso, zato prodávají svá auta. V jednom z londýnských kostelů mají kopii Pražského Jezulátka – opatřili mu celou garderóbu, včetně několika korunek.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Jak se nejlépe pohybovat po zmrzlé půdě a na ledu?

Na návštěvě v karanténním hotelu v Thajsku. Historický letoun Hurricane jednoho z nejslavnějších válečných pilotů RAF z Československa. Zimní palác v egyptském Luxoru. Připravila Jitka Malá

Reportáže zahraničních zpravodajů: Čemu se říká kolumbijský kaviár a co má tahle pochoutka společného s mravenčími samičkami?

Proč mají někteří medvědi ve Vysokých Tatrách kožichy obarvené na žluto? Kde se vzal poněkud zromantizovaný vztah Američanů k jejich poště? Jak velký je rozdíl, když pečete vánočky pohromadě s dalšími lidmi, nebo když to musíte dělat online?

Reportáže zahraničních zpravodajů: Altajci mají recept na svérázný lék. Potřeba je k tomu ale jelení krev

Kungsleden patří díky neporušené krajině Laponska k nejkrásnějším stezkám v Evropě. Centrum Paříže se mění v ekologické zemědělství. Biofarmy v podzemí i na střechách. 

Reportáže zahraničních zpravodajů: V Lisabonu mají nejstarší nemocnici pro panenky, funguje už dvě stě let

Obléknout si japonské kimono není vůbec jednoduché. Neobvyklý životní příběh jeptišky z Česka. Muž s českými kořeny žije na Havaji v koruně stromu a pozoruje z něj velryby.

Reportáže zahraničních zpravodajů: O místech blízkých i vzdálených

V El Pasu si můžete koupit pravé kovbojské boty. Ve Washingtonu je nový plot kolem Bílého domu. Výroba tartanových tkanin v Edinburgu. Bleší trh v Moskvě.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Jak se staví tradiční dřevěné lodě v Ománu?

Ve Skotském Edinburghu prozkoumáme antikvariát U Elvise a Shakespeara. V americkém Utahu uslyšíme, jak složité je být gay a zároveň mormon. V berlínském muzeu špionáže se dozvíme o Bulharské Betty nebo Švédské rapsodii. A nakonec se projedeme na koloběžce izraelským Tel Avivem. Moderuje Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Jak vypadá doprava ve městě, které má přes 20 milionů obyvatel?

Reportáž z centra nigerijského Lagosu. V Izraeli zjistíme, proč není problém zajít si tam na dobře propečené koleno. Do Petrohradu za výrobci porcelánu.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Američtí indiáni Jurokové byli proslulí pletením košíků

Poktapok je považovaná za nejstarší hru na světě. Hráli ji také staří Mayové. Víte, kdo je tajemná Oči-bala a jak si v Thajsku předejít duchy? Moderuje Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: V nigerijském Lagosu vznikl nový poloostrov, na kterém by mělo vyrůst město budoucnosti

V Rusku mají své svatostánky třeba tajné služby a ozbrojené síly. Ten na ostrově Kronštadt patří námořnictvu. Vlákno založené na celulóze z březových polen by mohlo nahradit neekologický syntetický textil. A jak si správně obléknout kimono? Připravila Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Proč Turci propadli motocyklům Jawa?

A na co si dát pozor, když řídíte v Arménii? Co nosí skotští muži pod kiltem a jaká pravidla mají skotské hry? A myslíte, že se nedá hrát na větráky? Moderuje Lubica Bergmanová.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Proslulý ranč ze seriálu Dallas slaví půl století

Jak vypadá texaský ranč Southfork ze skutečnosti. Proč nemohl wadowickým krémovým řezům odolat ani papež Jan Pavel II. A jak složité je naučit se velšsky.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Skotský starosta německého města končí ve funkci kvůli brexitu

Na sjezdovce v Libanonu a na pařížské výstavě o Leonardovi da Vinci. Ve Vídni u znalce esperanta. Jak ve španělském Toledu pečou marcipán? Připravila Lubica Bergmanová

Reportáže zahraničních zpravodajů: 0112 Reportáže zahraničních zpravodajů.mp3

Koptové v Egyptě měli tento týden Vánoce. Londýnská galerie je jako chrám zamrzlý v ledu. Talinský hotel má zdi z mikrobetonu. Mayská jezírka připomínají vstup do podsvětí.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Účes jako životní styl a netradiční jelení medicína

Svezete se na spřežení sobů, navštívíte poslední prodejnu knedlíků v Chicagu. V Hongkongu ve věštírně, ve Velké Británii mezi šváby, kteří mají jméno. Připravila Jitka Malá

Reportáže zahraničních zpravodajů: V židovské hospůdce v Jeruzalémě, kde hraje arabská hudba

 Ve Vladivostoku zavzpomínáme na československé legionáře. Vydáme se do Utahu, kde český emigrant založil pivovar. A v Rakousku se podíváme za horníky z nejstaršího solného dolu. Moderuje Helena Berková.

Reportáže zahraničních zpravodajů: Jaké to je uběhnout trasu dlouhou jako někdejší Berlínská zeď?

To, že Japonci nemají smysl pro humor, je předsudek. V New Orleans na zahájení školního roku. Francouzský zámek, kde pobýval Leonardo da Vinci. Připravila Lubica Bergmanová

Reportáže zahraničních zpravodajů: Do Polska, Tokia i starého ruského města

Se zpravodaji se podíváme do tokijské svatyně Jasukuni, starého ruského města Nižnij Novgorod nebo na túru po rakouské náhorní plošině Tauplitzalm. Moderuje Helena Berková.