Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Kouzlo společného jídla
Sedět u stolu se svými blízkými není jen o naplnění žaludku, ale o vzácném čase stráveném spolu a nejen to, zamýšlí se Petr Hladík.
Sedět u stolu se svými blízkými není jen o naplnění žaludku, ale o vzácném čase stráveném spolu a nejen to, zamýšlí se Petr Hladík.
Od 30. let je s Novým Městem spojená Zlatá lyže. Co ale bylo úplně na začátku? Sponzorský dar, jméno vítěze a také nedávný návrat trofeje. Poslechněte si Petra Hladíka.
Prodavač je prodavač a ne asistent prodeje, skladník je skladník a ne manažer logistiky. Podle Markéty Hejkalové se často nesmyslně vzdalujeme od tradičních českých slov.
Jedna z nejvýraznějších postav výtvarného umění. Tak mluví herec Zdeněk Dryšl o malířce Míle Doležalové. V tomto čase by oslavila 100. narozeniny.
Začalo to stížností vnučky a její slohovou prací ve škole. Co je spravedlnost a má vůbec nějakou objektivní definici? Zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.
Herec Zdeněk Dryšl se místo na dovolenou vydal do lázní. Místo šviháka tam ale potkal dobře živené Venuše s přetékajícími boky v legínách.
Sloupek je mnohdy složitá rozhlasová disciplína. Spisovatelka Markéta Hejkalová mluví o tom, jak vznikají.
Jak vnímá dnešní člověk smrt? S rozvojem zdravotnictví se změnil přístup člověka ke konci života. Zamýšlí se Petr Hladík.
Není burčák jako burčák a přece nebudeš kupovat nějaký prošlý mydlinčák, řekl přítel zdeňku Dryšlovi. A společně vyrazili přímo ke zdroji.
Být starý, neznamená být horší, bezmocný nebo hloupý, zamýšlí se po náhodném setkání s mužem na ulici spisovatelka Markéta Hejkalová.
Rostou nebo ne? Podle herce Zdeňka Dryšla na tom houby záleží. Vždyť procházka po lese je zdravá, zamýšlí se.
Biblické podobenství o čočovici nás provází téměř na každém kroku. Tak jako spisovatelku a překladatelku Markétu Hejkalovou.
Jako téměř všechny děti, i Petra Hladíka rodiče strašili různými strašidly. Démonickou postavou byl hejkal z Nového Města na Moravě.
Lidé mají strach ze zimy, neví, co s cenami energií přijde. Co je ale důležitější – svoboda jedince nebo cena plynu? Téma pro Markétu Hejkalovou.
Herec Zdeněk Dryšl se zamýšlí nad soužitím běžných občanů malého městečka a lidí, kteří se chtějí v noci bavit a potichu to zkrátka nejde.
Takové veřejné osvětlení je velká věda, zjistil Petr Hladík. Spíme-li v dosahu nějaké lampy, může právě ona určovat, jak kvalitní náš odpočinek bude.
Okvětní lístky nejrůznějších květin nejsou jen pastvou pro naše oči, ale i pro náš žaludek. A platí to odnepaměti, říká ve svém sloupku herec Zdeněk Dryšl.
Jedete-li na dovolenou, možná vás kromě obsahu zajímá také váha knihy, kterou si chcete vzít s sebou. Za těžké kufry v letadle se přeci jenom platí.
Herec Zdeněk Dryšl se zamýšlí nad smírčími kameny. Zůstaly stát jako svědkové příběhů lásky i smrti.
Herec Zdeněk Dryšl, ač nechtěl, zaslechl v kavárně, jak dvě ženy pomlouvají tu třetí. Zamýšlí se nad tím.
Člověk umí celou řadu věcí, ale nevylétne na strom. Tak jako drozd, kterého na chodníku potkala Markéta Hejkalová.
Zcela nevinný psí elegán, který vám dělá společnost doma, se může záhy proměnit v nekompromisního lovce. Jako se to stalo herci Zdeňku Dryšlovi.
Petr Hladík vzpomněl příběh dívek, které si po brigádě v hotelu jely koupit hezké oblečení. To by ale nemohly potkat pouličního hráče s kelímky, chcete-li se skořápkami.
Herec Zdeněk Dryšl vzpomenul zajímavou osobnost z Brtnice. Josef Birnbaum byl katolický nakladatel s poměrně velkými aktivitami.
Herec Horáckého divadla a také pamětník Zdeněk Dryšl vzpomíná. Uplynuly desítky let, některé zvyky naštěstí přetrvaly.
Některé věci jsou tak obyčejné, že je oceníme až když nám začnou chybět, přemýšlí Markéta Hejkalová. Třeba obyčejná kapsa.
Penze má své nesporné výhody. Naše biologické hodiny se nezastavily, jen je občas potřeba vyměnit nějakou součástku, zamýšlí se Zdeněk Dryšl.
Markétu Hejkalovou fascinují věžičky na střechách domů. Nakonec do Prahy jezdí turisté z celého světa obdivovat naši stověžatou.
Najít české stopy Vídni není nic složitého. V kavárně je číšník Kazda, tam zase výstava pana Hoffmanna původem z Brtnice. Téma pro Markétu Hejkalovou.
Češi umí pomáhat a dokázala to pandemie covidu, tornádo na jihu Moravy a teď i válka. Zamýšlí se nad tím Petr Hladík.
Jedním ze symbolů jara je podle herce Zdeňka Dryšla sedmikráska, ale také žlutý talovín. Všiml si i ušaté vrby.
Sovětský svaz napadl v roce 1938 Finsko. Prvotní požadavky a průběh války připomíná současný konflikt na Ukrajině, říká Markéta Hejkalová.
Co si můžeme dnes vzít z myšlenek zakladatelů lyžování u nás? Pánové Hanč a Vrbata se nesmazatelně zapsali do historie a to také na Novoměstsku.
Okupace je z lidského pohledu odporná věc. Neměli bychom proto klesat na úroveň těch, kteří střílí do nevinných lidí, domnívá se spisovatelka Markéta Hejkalová.
Chováme je v umělých úlech, i přesto zůstávají divokým společenstvím s pevnými pravidly. Od včel se učí i nadšený včelař Petr Hladík.
Jako malý kluk utíkal Zdeněk Dryšl do úkrytu před letadly za II. světové války. Celý život doufal, že se v Evropě už válčit nebude. Bohužel se válčí.
Zvláštní svět ajťáků, tedy lidí, kteří se živí programováním, správou sítí apod. O jednu zkušenost se dělí Petr Hladík.
Tolik tradic se po našich předcích dochovalo v souvislosti s masopustem. I dnes bychom se jimi měli řídit, myslí si herec Zdeněk Dryšl.
Zdeněk Dryšl rád sleduje přírodu kolem sebe, v zimě obzvláště ptáky na krmítku. Jeho očím neunikl párek hrdliček. Vždycky přiletí spolu a spolu tráví také čas.
Totéž slovo může mít několik, kolikrát zcela odlišných významů. Zamýšlí se nad tím spisovatelka Markéta Hejkalová.
Desítky let jste zvyklí chodit na své tajemné místo v blízkém lese. Najednou přijede těžká technika a les je pryč. Stalo se to i herci Zdeňku Dryšlovi.
Přemýšleli jste někdy, proč se září anglicky řekne september? Rok dříve začínal březnem a září bylo sedmým měsícem. Čeština je svým způsobem výjimečná, ale není sama.
Dítě vám vždy řekne, co si myslí, upřímně, bez okolků. Mamince poví, že má velké bříško, tátovi o jeho vznikající pleši. Slovo má Petr Hladík.
Kdo by nechtěl na zahradní party s britskou královnou. Ve snu to je ale podstatně jednodušší než ve skutečnosti. Slovo má Petr Hladík.
Byť míváme zakrytou část tváře rouškou, oči zůstávají venku. A Petr Hladík toho využívá a z očí lidí kolem sebe čte.
Předsevzetí jsou všude stejná. Uplynuly první týdny nového roku a u řady z nás už vzaly odvážné novoroční plány za své, zamýšlí se Markéta Hejkalová.
Předsevzetí jsou všude stejná. Uplynuly první týdny nového roku a u řady z nás už vzaly odvážné novoroční plány za své, zamýšlí se Markéta Hejkalová.
Když vás zradí pravá ruka zrovna, když potřebujete zabít a naporcovat kapra. Stalo se to Petru Hladíkovi, který musel své letité povinnosti předat manželce.
Za jediný den obrazně řečeno jízda mercedesem, škodovkou i kabrioletem. Takové je podle zkušeností Petra Hladíka cestování vlakem.
Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.
Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.
Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.
Vypadá to jako bulvární titulek. Vrabec to nebude, bude to raketa brněnské firmy a Petr Hladík má podrobnosti.
Když vám z ničeho nic vyroste na zahradě modřín. Zdeněk Dryšl si řekl, že i takový strom má právo na život.
Příběh Tří mušketýrů spisovatele Dumase téměř zlidověl. Ovšem, v knize najdete místa, která jsou doslova záhadná, říká spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Vlak zpoždění mít může, cestující ale ne. A zpoždění na domluvenou schůzku? Slovo má spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Je viníkem každé nehody se zvěří opravdu zvěř, nebo je to nepozorný řidič? Zamýšlí se Petr Hladík.
Je viníkem každé nehody se zvěří opravdu zvěř, nebo je to nepozorný řidič? Zamýšlí se Petr Hladík.
Překladatelka Markéta Hejkalová přemýšlí o tom, že podzim vlastně nemá název. Ten stávající jen značí, že je před zimou. A přitom je to tak krásné období.
V životě každého jednotlivce je důležitý určitý řád a dodržování pravidel. Jak ve vztazích, tak ve veřejném prostoru, zamýšlí se spisovatelka Markéta Hejkalová.
Pouť je tradičním spojením stránky duchovní a světské. Například v Brtnici se léta dodržují starobylé tradice, říká herec a obyvatel Brtnice Zdeněk Dryšl.
Cestování do kosmu pro veřejnost už nejsou utopií, první lidé už se tam podívali. Třeba se tam jednou podíváme všichni, přemýšlí Petr Hladík.
Byli jste na čundru? Jen tak v přírodě, s koupelí v řece a bez navigace? Petr Hladík vložil své postřehy do rozhlasového sloupku.
Za nehody, neštěstí a zbytečná úmrtí může často spěch. Děje se tak na silnicích, mimo jiné mezi Jihlavou a Brtnicí. Zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.
Je tomu 30 let, co Češi začali poznávat jižní a západní Evropu. Nebylo to jednoduchá a na četná úskalí si pamatuje herec a tehdejší průvodce Zdeněk Dryšl.
Stačí mít pozitivní vztah k přírodě a také se můžete stát okukovačem lučním. Jistě vás to povznese, jako Petra Hladíka.
Paní, nasaďte si respirátor, řekla prodavačka distingované dámě. Nad její nedistingovanou reakcí se zamýšlí překladatelka a spisovatelka Markéta Hejkalová.
Herec Zdeněk Dryšl v sobě po letech našel lásku k fotbalu. Sportu se věnoval jako každý malý kluk, pak ho ale téměř celý život míjel.
Neexistuje věrnější a opravdovější druh pro člověka, než je jeho pes. A to za každých okolností. Je o tom přesvědčený herec Zdeněk Dryšl.
Slyšeli jste je také? Spisovatelka Markéta Hejkalová zaslechla, jak si knihy v regálu knihovny povídají. Potichu, abychom je nevyrušili.
Jaké jsou naše představy o věku 50 let, když nám ještě tolik není? Petr Hladík shrnul své myšlenky do rozhlasové sloupku.
Vorařské řemeslo dávno zaniklo. Pátrání po jejich stopách je možné spojit s letním romantickým zážitkem.
Nad filozofickou otázkou se zamýšlí havlíčkobrodská spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Přezdívka je věc, která nám často zůstává celý život. Herec Zdeněk Dryšl si všímá i „přezdívek“ u mladých lidí a trochu se diví.
Pozorovat domácí zvířata, jak se chovají, jaké si mezi sebou vytvářejí vztahy, je bezesporu zajímavé. Své o tom ví i chovatel slepic Petr Hladík.
Snídaně je základ dne, slýchal Petr Hladík od svých rodičů v dětství. Dnes už to ví a zamýšlí se trochu cestovatelskou oklikou.
I prosté přecházení přes silnici se může stát kuriózním dramatem. Obzvláště když ho se jako autorka chopí geniální herečka.
Téměř se vším nám dnes pomáhá nějaká ta moderní vymoženost. Na něco je ale přeci krátká. Je to obyčejné setkání s člověkem, kterého nám osud postavil do cesty.
Přísloví jsou moudrosti našich předků podložená zkušenostmi celých generací. Stejné to je s půjčováním, v tomto případě legendární Škody 120.
Před 200 lety se narodil Karel Havlíček Borovský. Proslul mimo jiné jako novinář ostrého pera. Psal pravdu, a to se tehdejším mocipánům nelíbilo.
Před 200 lety se narodil Karel Havlíček Borovský. Proslul mimo jiné jako novinář ostrého pera. Psal pravdu, a to se tehdejším mocipánům nelíbilo.
Zkušený překladatel, mezi které autorka sloupku patří, by odpověděl jasně – nezáleží. Pokud v tom hraje roli přesvědčení a snaha o hyperkorektnost, může to být jiné.
Příroda se pořád mění a když chodíte stále na to samé místo, pokaždé můžete pozorovat jiné obrazy, zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.
Učíme se cizí jazyk, abychom mluvili a nebo abychom mlčeli? Jak důležitá je mluvnice? Zamýšlí se spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Spisovatelka Markéta Hejkalová se zamýšlí nad tím, zda je důležité místo narození a samotní rodiče pro někoho jiného, než je dítě samo.
Co znamená sousloví teplo domova? Komenský psal, že to je zkrátka láska.
V každé části roku nabízí zahrada neopakovatelný pohled. Pohled, který potěší a pomůže zapomenout na chmury dnešní doby, zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.
Potkal jsem vílu, stála uprostřed louky, byla spoře oděná a čerstvým sněhem si otírala obličej, ruce a nohy. Potom ale zmizela v obytném karavanu.
Na jaře jsme si zvykli být více doma. Pracovat, nakupovat na internetu, s přáteli komunikovat přes sociální sítě. Doufám, že to tak nezůstane.
Co by to bylo za podzim bez Podzimního knižního veletrhu. Uskuteční se jeho 30. ročník nebo ho zastaví koronavirus?
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Knihovnická, autor: Zdeněk Dryšl
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Návraty, autor: Zdeněk Dryšl
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Vzkaz na zdi, autor: Petr Hladík
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Laskavé názvy, autor: Markéta Hejkalová
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Být minimalistou, autor: Petr Hladík
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Havlíčkobrodské oslavy, autor: Markéta Hejkalová
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Pozor na splněná přání, autor: Markéta Hejkalová
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Postel, autor: Zdeněk Dryšl
ROZHLASOVÝ SLOUPEK, Neodsuzuj, dokud se sám nepřesvědčíš, autor: Markéta Hejkalová
Nejzajímavější poslech a nové pořady ti budeme pravidelně zasílat na e-mail.
Nejlepší české podcasty zdarma na jednom místě. Poslouchej, bav se, vzdělávej se…