Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Návštěvníci
K čemu může být užitečné vystavit se nepohodlí a nekomfortu? Rozhlasový sloupek zkusí najít odpověď s jednou odvážnou ženou z Nového Města na Moravě, která se vydala na dlouhý pobyt do nehostinných míst.
K čemu může být užitečné vystavit se nepohodlí a nekomfortu? Rozhlasový sloupek zkusí najít odpověď s jednou odvážnou ženou z Nového Města na Moravě, která se vydala na dlouhý pobyt do nehostinných míst.
Předpokládám, že i vy už jste někdy zažili pořádnou trému. Dá se jí zbavit? Sloupek na toto téma napsal herec Zdeněk Dryšl. Dá se říct, že z vlastní bohaté zkušenosti.
Máte kytičku pro maminku? O maminkách je totiž i dnešní rozhlasový sloupek, slavíme Den matek! Zdeněk Dryšl rozebere význam tohoto mezinárodního svátku, zaměří se na zvyklosti a půjde až k jeho kořenům ve starověku.
Je to věčný spor, jsou za volantem lepší muži nebo ženy? Poslechněte si, jak to rozseknul Petr Hladík a co podle něj žena za volantem nikdy neudělá.
Dnešní rozhlasový sloupek přichystala spisovatelka Markéta Hejkalová. Posadíme se s ní do auta – a já jsem zvědava, jestli na místo řidiče nebo spolujezdce.
Často si lámeme hlavu, jak co nejlépe obdarovat své blízké. Autor dnešního rozhlasového sloupku, Petr Hladík, si už ten nejlepší dárek zvolil. Tak si poslechněte, jaký je.
Dnes je poslední dubnový den, večer budeme pálit čarodějnice a zítra oslavíme první máj. Svátek práce, ale také den polibků. Na návsích v řadě obcí už stojí připravené májky, a tak se i Petr Hladík nechal unést prvomájovou atmosférou a vůní rozkvetlých stromů a připravil na toto téma rozhlasový sloupek.
Lidé v sobě mají spoustu dobrého i zlého. Ale může být na závisti něco dobrého? Herec Zdeněk Dryšl věnuje dnešní rozhlasový sloupek jedné z těch horších vlastností.
Každý, komu je dejme tomu nad čtyřicet, vyrůstal ve světě bez mobilu a internetu. Dneska jsou tyto vymoženosti všude. Mělo by smysl se jich dobrovolně vzdát a dokázali bychom to vůbec?
Letošní rok je rokem konikleců – krásných modrofialových kvítků, které patří mezi ohrožené druhy rostlin. Je jen pár míst na Vysočině, kde kvetou a vzhledem k jejich výjimečnosti se Zdeněk Dryšl rozhodl věnovat jim dnešní rozhlasový sloupek
Velikonoční pondělí si autorka dnešního sloupku, Markéta Hejkalová, příliš neužívá. Poslechněte si, co ji štve na pomlázce.
Při pozorování oblohy se dá spatřit něco hezkého, i když třeba úplně jiného, než jste chtěli. A dá se také uvažovat o naší minulosti a budoucnosti, tak jako to udělal autor dnešního sloupku Petr Hladík.
Většina výdobytků dnešní moderní doby nám připadá jako naprostá samozřejmost. Někdy si to uvědomíme a doceníme jejich přínos, až když o ně načas přijdeme. Právě o tom je dnešní rozhlasový sloupek z pera spisovatelky Markéty Hejkalové.
Zima si z nás letos dělala tak trochu legraci. Jakoby apríl nezačínal dnes, ale trval celý leden, únor i březen. A tak vás alespoň v rozhlasovém sloupku vezmeme do míst, kde je zimní období stále ještě spojeno se sněhem a mrazem. Je to kraj zapadlých vlastenců a Krakonošových lyžníků.
Co je pro vás tím opravdovým znamením, že jaro je tady? Myslím, že by to mohla být některá z nebojácně rostoucích květin, které se chladu jen tak neleknou. O jedné z nich bude dnešní rozhlasový sloupek.
Každý z nás se občas dojme. Autor dnešního sloupku, Petr Hladík, to dokáže i při sportu.
Ve dvě stě let starých divadelních hrách můžeme najít dobrý obrázek toho, nad čím tehdy lidé lamentovali a láteřili. A možná budete překvapeni, jak podobné byly jejich povzdechy těm našim současným. Herec Zdeněk Dryšl se začetl do díla jednoho z našich klasiků. A konstatuje, že svět se mění, a přece zůstává stejný.
Důchodce nebo senior, co myslíte? Je mezi tím rozdíl? Poslechněte si dnešní rozhlasový sloupek Zdeňka Dryšla!
Jak zhubnout! To je téma dnešního rozhlasového sloupku. Je plný zaručených rad. Třeba se vám budou hodit, ale třeba taky dojdete k tomu, že ta kila navíc prostě přestanete řešit. Podobně to dopadlo i mezi kamarády Petra Hladíka, autora dnešního rozhlasového sloupku.
Po telefonu lze provádět cokoli. Dá se přes telefon i léčit? V rozhlasovém sloupku se nad tím zamýšlí Zdeněk Dryšl.
Některé události se nás více dotknou, když se setkáme s jejich účastníky, alespoň tuto zkušenost má autor dnešního rozhlasového sloupku, který už za chvilku uslyšíte.
Možná, že svátek sv. Valentýna neslavíte. Ale může být alespoň dobrou příležitostí trošku se zasnít, zavzpomínat na některé svoje zamilovanosti, zamyslet se nad tím, co z nich zbylo a jestli to k něčemu bylo. Pokusíme se o to už za chvilku v rozhlasovém sloupku Petra Hladíka.
11. 2. – Den bezpečného nakupování na internetu. Vzpomeňte si na něj pokaždé, když na vás zabliká nějaká nabídka na monitoru vašehoho počítače. On-line nakupování má i svá úskalí a může mít také nepříjemné následky. Alespoň podle spisovatelky Markéty Hejkalové.
Lákadlo nakupování na internetu je velké a snadno mu podlehneme. Reklama a přehledná nabídka přijde až do vašeho počíteče nebo chytrého telefonu, nemusíte se nikam trmácet a balíček přiveze pošťák až k vám do domu. Má to své výhody ale i nevýhody. A právě o nich bude Petr Hladík mluvit v dnešním rozhlasovém sloupku.
Už přes třicet let fungují Česká republika a Slovensko samostatně. Vzpomínky na společný stát postupně blednou, stejně jako obaly gramofonových desek slovenských skupin, které tehdy tak frčely.
Havlíčkobrodská spisovatelka Markéta Hejkalová má teď pro vás sobotní rozhlasový sloupek. Zhodnotí v něm, jak překvapivě podobné si mohou být supermoderní a archaické tradice.
Sedět u stolu se svými blízkými není jen o naplnění žaludku, ale o vzácném čase stráveném spolu a nejen to, zamýšlí se Petr Hladík.
Od 30. let je s Novým Městem spojená Zlatá lyže. Co ale bylo úplně na začátku? Sponzorský dar, jméno vítěze a také nedávný návrat trofeje. Poslechněte si Petra Hladíka.
Prodavač je prodavač a ne asistent prodeje, skladník je skladník a ne manažer logistiky. Podle Markéty Hejkalové se často nesmyslně vzdalujeme od tradičních českých slov.
Jedna z nejvýraznějších postav výtvarného umění. Tak mluví herec Zdeněk Dryšl o malířce Míle Doležalové. V tomto čase by oslavila 100. narozeniny.
Začalo to stížností vnučky a její slohovou prací ve škole. Co je spravedlnost a má vůbec nějakou objektivní definici? Zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.
Herec Zdeněk Dryšl se místo na dovolenou vydal do lázní. Místo šviháka tam ale potkal dobře živené Venuše s přetékajícími boky v legínách.
Sloupek je mnohdy složitá rozhlasová disciplína. Spisovatelka Markéta Hejkalová mluví o tom, jak vznikají.
Jak vnímá dnešní člověk smrt? S rozvojem zdravotnictví se změnil přístup člověka ke konci života. Zamýšlí se Petr Hladík.
Není burčák jako burčák a přece nebudeš kupovat nějaký prošlý mydlinčák, řekl přítel zdeňku Dryšlovi. A společně vyrazili přímo ke zdroji.
Být starý, neznamená být horší, bezmocný nebo hloupý, zamýšlí se po náhodném setkání s mužem na ulici spisovatelka Markéta Hejkalová.
Rostou nebo ne? Podle herce Zdeňka Dryšla na tom houby záleží. Vždyť procházka po lese je zdravá, zamýšlí se.
Biblické podobenství o čočovici nás provází téměř na každém kroku. Tak jako spisovatelku a překladatelku Markétu Hejkalovou.
Jako téměř všechny děti, i Petra Hladíka rodiče strašili různými strašidly. Démonickou postavou byl hejkal z Nového Města na Moravě.
Lidé mají strach ze zimy, neví, co s cenami energií přijde. Co je ale důležitější – svoboda jedince nebo cena plynu? Téma pro Markétu Hejkalovou.
Herec Zdeněk Dryšl se zamýšlí nad soužitím běžných občanů malého městečka a lidí, kteří se chtějí v noci bavit a potichu to zkrátka nejde.
Takové veřejné osvětlení je velká věda, zjistil Petr Hladík. Spíme-li v dosahu nějaké lampy, může právě ona určovat, jak kvalitní náš odpočinek bude.
Okvětní lístky nejrůznějších květin nejsou jen pastvou pro naše oči, ale i pro náš žaludek. A platí to odnepaměti, říká ve svém sloupku herec Zdeněk Dryšl.
Jedete-li na dovolenou, možná vás kromě obsahu zajímá také váha knihy, kterou si chcete vzít s sebou. Za těžké kufry v letadle se přeci jenom platí.
Herec Zdeněk Dryšl se zamýšlí nad smírčími kameny. Zůstaly stát jako svědkové příběhů lásky i smrti.
Herec Zdeněk Dryšl, ač nechtěl, zaslechl v kavárně, jak dvě ženy pomlouvají tu třetí. Zamýšlí se nad tím.
Člověk umí celou řadu věcí, ale nevylétne na strom. Tak jako drozd, kterého na chodníku potkala Markéta Hejkalová.
Zcela nevinný psí elegán, který vám dělá společnost doma, se může záhy proměnit v nekompromisního lovce. Jako se to stalo herci Zdeňku Dryšlovi.
Petr Hladík vzpomněl příběh dívek, které si po brigádě v hotelu jely koupit hezké oblečení. To by ale nemohly potkat pouličního hráče s kelímky, chcete-li se skořápkami.
Herec Zdeněk Dryšl vzpomenul zajímavou osobnost z Brtnice. Josef Birnbaum byl katolický nakladatel s poměrně velkými aktivitami.
Herec Horáckého divadla a také pamětník Zdeněk Dryšl vzpomíná. Uplynuly desítky let, některé zvyky naštěstí přetrvaly.
Některé věci jsou tak obyčejné, že je oceníme až když nám začnou chybět, přemýšlí Markéta Hejkalová. Třeba obyčejná kapsa.
Penze má své nesporné výhody. Naše biologické hodiny se nezastavily, jen je občas potřeba vyměnit nějakou součástku, zamýšlí se Zdeněk Dryšl.
Markétu Hejkalovou fascinují věžičky na střechách domů. Nakonec do Prahy jezdí turisté z celého světa obdivovat naši stověžatou.
Najít české stopy Vídni není nic složitého. V kavárně je číšník Kazda, tam zase výstava pana Hoffmanna původem z Brtnice. Téma pro Markétu Hejkalovou.
Češi umí pomáhat a dokázala to pandemie covidu, tornádo na jihu Moravy a teď i válka. Zamýšlí se nad tím Petr Hladík.
Jedním ze symbolů jara je podle herce Zdeňka Dryšla sedmikráska, ale také žlutý talovín. Všiml si i ušaté vrby.
Sovětský svaz napadl v roce 1938 Finsko. Prvotní požadavky a průběh války připomíná současný konflikt na Ukrajině, říká Markéta Hejkalová.
Co si můžeme dnes vzít z myšlenek zakladatelů lyžování u nás? Pánové Hanč a Vrbata se nesmazatelně zapsali do historie a to také na Novoměstsku.
Okupace je z lidského pohledu odporná věc. Neměli bychom proto klesat na úroveň těch, kteří střílí do nevinných lidí, domnívá se spisovatelka Markéta Hejkalová.
Chováme je v umělých úlech, i přesto zůstávají divokým společenstvím s pevnými pravidly. Od včel se učí i nadšený včelař Petr Hladík.
Jako malý kluk utíkal Zdeněk Dryšl do úkrytu před letadly za II. světové války. Celý život doufal, že se v Evropě už válčit nebude. Bohužel se válčí.
Zvláštní svět ajťáků, tedy lidí, kteří se živí programováním, správou sítí apod. O jednu zkušenost se dělí Petr Hladík.
Tolik tradic se po našich předcích dochovalo v souvislosti s masopustem. I dnes bychom se jimi měli řídit, myslí si herec Zdeněk Dryšl.
Zdeněk Dryšl rád sleduje přírodu kolem sebe, v zimě obzvláště ptáky na krmítku. Jeho očím neunikl párek hrdliček. Vždycky přiletí spolu a spolu tráví také čas.
Totéž slovo může mít několik, kolikrát zcela odlišných významů. Zamýšlí se nad tím spisovatelka Markéta Hejkalová.
Desítky let jste zvyklí chodit na své tajemné místo v blízkém lese. Najednou přijede těžká technika a les je pryč. Stalo se to i herci Zdeňku Dryšlovi.
Přemýšleli jste někdy, proč se září anglicky řekne september? Rok dříve začínal březnem a září bylo sedmým měsícem. Čeština je svým způsobem výjimečná, ale není sama.
Dítě vám vždy řekne, co si myslí, upřímně, bez okolků. Mamince poví, že má velké bříško, tátovi o jeho vznikající pleši. Slovo má Petr Hladík.
Kdo by nechtěl na zahradní party s britskou královnou. Ve snu to je ale podstatně jednodušší než ve skutečnosti. Slovo má Petr Hladík.
Byť míváme zakrytou část tváře rouškou, oči zůstávají venku. A Petr Hladík toho využívá a z očí lidí kolem sebe čte.
Předsevzetí jsou všude stejná. Uplynuly první týdny nového roku a u řady z nás už vzaly odvážné novoroční plány za své, zamýšlí se Markéta Hejkalová.
Předsevzetí jsou všude stejná. Uplynuly první týdny nového roku a u řady z nás už vzaly odvážné novoroční plány za své, zamýšlí se Markéta Hejkalová.
Když vás zradí pravá ruka zrovna, když potřebujete zabít a naporcovat kapra. Stalo se to Petru Hladíkovi, který musel své letité povinnosti předat manželce.
Za jediný den obrazně řečeno jízda mercedesem, škodovkou i kabrioletem. Takové je podle zkušeností Petra Hladíka cestování vlakem.
Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.
Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.
Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.
Vypadá to jako bulvární titulek. Vrabec to nebude, bude to raketa brněnské firmy a Petr Hladík má podrobnosti.
Když vám z ničeho nic vyroste na zahradě modřín. Zdeněk Dryšl si řekl, že i takový strom má právo na život.
Příběh Tří mušketýrů spisovatele Dumase téměř zlidověl. Ovšem, v knize najdete místa, která jsou doslova záhadná, říká spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Vlak zpoždění mít může, cestující ale ne. A zpoždění na domluvenou schůzku? Slovo má spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Je viníkem každé nehody se zvěří opravdu zvěř, nebo je to nepozorný řidič? Zamýšlí se Petr Hladík.
Je viníkem každé nehody se zvěří opravdu zvěř, nebo je to nepozorný řidič? Zamýšlí se Petr Hladík.
Překladatelka Markéta Hejkalová přemýšlí o tom, že podzim vlastně nemá název. Ten stávající jen značí, že je před zimou. A přitom je to tak krásné období.
V životě každého jednotlivce je důležitý určitý řád a dodržování pravidel. Jak ve vztazích, tak ve veřejném prostoru, zamýšlí se spisovatelka Markéta Hejkalová.
Pouť je tradičním spojením stránky duchovní a světské. Například v Brtnici se léta dodržují starobylé tradice, říká herec a obyvatel Brtnice Zdeněk Dryšl.
Cestování do kosmu pro veřejnost už nejsou utopií, první lidé už se tam podívali. Třeba se tam jednou podíváme všichni, přemýšlí Petr Hladík.
Byli jste na čundru? Jen tak v přírodě, s koupelí v řece a bez navigace? Petr Hladík vložil své postřehy do rozhlasového sloupku.
Za nehody, neštěstí a zbytečná úmrtí může často spěch. Děje se tak na silnicích, mimo jiné mezi Jihlavou a Brtnicí. Zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.
Je tomu 30 let, co Češi začali poznávat jižní a západní Evropu. Nebylo to jednoduchá a na četná úskalí si pamatuje herec a tehdejší průvodce Zdeněk Dryšl.
Stačí mít pozitivní vztah k přírodě a také se můžete stát okukovačem lučním. Jistě vás to povznese, jako Petra Hladíka.
Paní, nasaďte si respirátor, řekla prodavačka distingované dámě. Nad její nedistingovanou reakcí se zamýšlí překladatelka a spisovatelka Markéta Hejkalová.
Herec Zdeněk Dryšl v sobě po letech našel lásku k fotbalu. Sportu se věnoval jako každý malý kluk, pak ho ale téměř celý život míjel.
Neexistuje věrnější a opravdovější druh pro člověka, než je jeho pes. A to za každých okolností. Je o tom přesvědčený herec Zdeněk Dryšl.
Slyšeli jste je také? Spisovatelka Markéta Hejkalová zaslechla, jak si knihy v regálu knihovny povídají. Potichu, abychom je nevyrušili.
Jaké jsou naše představy o věku 50 let, když nám ještě tolik není? Petr Hladík shrnul své myšlenky do rozhlasové sloupku.
Vorařské řemeslo dávno zaniklo. Pátrání po jejich stopách je možné spojit s letním romantickým zážitkem.
Nad filozofickou otázkou se zamýšlí havlíčkobrodská spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Nejzajímavější poslech a nové pořady ti budeme pravidelně zasílat na e-mail.
Nejlepší české podcasty zdarma na jednom místě. Poslouchej, bav se, vzdělávej se…