Rozhlasový sloupek

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Návštěvníci

K čemu může být užitečné vystavit se nepohodlí a nekomfortu? Rozhlasový sloupek zkusí najít odpověď s jednou odvážnou ženou z Nového Města na Moravě, která se vydala na dlouhý pobyt do nehostinných míst.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Tréma

Předpokládám, že i vy už jste někdy zažili pořádnou trému. Dá se jí zbavit? Sloupek na toto téma napsal herec Zdeněk Dryšl. Dá se říct, že z vlastní bohaté zkušenosti.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Den matek

Máte kytičku pro maminku? O maminkách je totiž i dnešní rozhlasový sloupek, slavíme Den matek! Zdeněk Dryšl rozebere význam tohoto mezinárodního svátku, zaměří se na zvyklosti a půjde až k jeho kořenům ve starověku.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Muži a ženy za volantem

Je to věčný spor, jsou za volantem lepší muži nebo ženy? Poslechněte si, jak to rozseknul Petr Hladík a co podle něj žena za volantem nikdy neudělá.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Ženy řidičky

Dnešní rozhlasový sloupek přichystala spisovatelka Markéta Hejkalová. Posadíme se s ní do auta – a já jsem zvědava, jestli na místo řidiče nebo spolujezdce.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Čas

Často si lámeme hlavu, jak co nejlépe obdarovat své blízké. Autor dnešního rozhlasového sloupku, Petr Hladík, si už ten nejlepší dárek zvolil. Tak si poslechněte, jaký je.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: První máj

Dnes je poslední dubnový den, večer budeme pálit čarodějnice a zítra oslavíme první máj. Svátek práce, ale také den polibků. Na návsích v řadě obcí už stojí připravené májky, a tak se i Petr Hladík nechal unést prvomájovou atmosférou a vůní rozkvetlých stromů a připravil na toto téma rozhlasový sloupek.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Závist

Lidé v sobě mají spoustu dobrého i zlého. Ale může být na závisti něco dobrého? Herec Zdeněk Dryšl věnuje dnešní rozhlasový sloupek jedné z těch horších vlastností.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Digitální očista

Každý, komu je dejme tomu nad čtyřicet, vyrůstal ve světě bez mobilu a internetu. Dneska jsou tyto vymoženosti všude. Mělo by smysl se jich dobrovolně vzdát a dokázali bychom to vůbec?

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Koniklece

Letošní rok je rokem konikleců – krásných modrofialových kvítků, které patří mezi ohrožené druhy rostlin. Je jen pár míst na Vysočině, kde kvetou a vzhledem k jejich výjimečnosti se Zdeněk Dryšl rozhodl věnovat jim dnešní rozhlasový sloupek

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Pomlázka

Velikonoční pondělí si autorka dnešního sloupku, Markéta Hejkalová, příliš neužívá. Poslechněte si, co ji štve na pomlázce.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Neandrtálská kometa

Při pozorování oblohy se dá spatřit něco hezkého, i když třeba úplně jiného, než jste chtěli. A dá se také uvažovat o naší minulosti a budoucnosti, tak jako to udělal autor dnešního sloupku Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Myčka

Většina výdobytků dnešní moderní doby nám připadá jako naprostá samozřejmost. Někdy si to uvědomíme a doceníme jejich přínos, až když o ně načas přijdeme. Právě o tom je dnešní rozhlasový sloupek z pera spisovatelky Markéty Hejkalové.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Bulušek

Zima si z nás letos dělala tak trochu legraci. Jakoby apríl nezačínal dnes, ale trval celý leden, únor i březen. A tak vás alespoň v rozhlasovém sloupku vezmeme do míst, kde je zimní období stále ještě spojeno se sněhem a mrazem. Je to kraj zapadlých vlastenců a Krakonošových lyžníků.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Sněženka

Co je pro vás tím opravdovým znamením, že jaro je tady? Myslím, že by to mohla být některá z nebojácně rostoucích květin, které se chladu jen tak neleknou. O jedné z nich bude dnešní rozhlasový sloupek.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: J. K. Tyl

Ve dvě stě let starých divadelních hrách můžeme najít dobrý obrázek toho, nad čím tehdy lidé lamentovali a láteřili. A možná budete překvapeni, jak podobné byly jejich povzdechy těm našim současným. Herec Zdeněk Dryšl se začetl do díla jednoho z našich klasiků. A konstatuje, že svět se mění, a přece zůstává stejný.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Senior

Důchodce nebo senior, co myslíte? Je mezi tím rozdíl? Poslechněte si dnešní rozhlasový sloupek Zdeňka Dryšla!

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Nadváha

Jak zhubnout! To je téma dnešního rozhlasového sloupku. Je plný zaručených rad. Třeba se vám budou hodit, ale třeba taky dojdete k tomu, že ta kila navíc prostě přestanete řešit. Podobně to dopadlo i mezi kamarády Petra Hladíka, autora dnešního rozhlasového sloupku.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Telemedicína

Po telefonu lze provádět cokoli. Dá se přes telefon i léčit? V rozhlasovém sloupku se nad tím zamýšlí Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Rok ve válce

Některé události se nás více dotknou, když se setkáme s jejich účastníky, alespoň tuto zkušenost má autor dnešního rozhlasového sloupku, který už za chvilku uslyšíte.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Sv. Valentýn

Možná, že svátek sv. Valentýna neslavíte. Ale může být alespoň dobrou příležitostí trošku se zasnít, zavzpomínat na některé svoje zamilovanosti, zamyslet se nad tím, co z nich zbylo a jestli to k něčemu bylo. Pokusíme se o to už za chvilku v rozhlasovém sloupku Petra Hladíka.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Pohodlné nakupování na internetu

11. 2. – Den bezpečného nakupování na internetu. Vzpomeňte si na něj pokaždé, když na vás zabliká nějaká nabídka na monitoru vašehoho počítače. On-line nakupování má i svá úskalí a může mít také nepříjemné následky. Alespoň podle spisovatelky Markéty Hejkalové.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Nakupování na internetu

Lákadlo nakupování na internetu je velké a snadno mu podlehneme. Reklama a přehledná nabídka přijde až do vašeho počíteče nebo chytrého telefonu, nemusíte se nikam trmácet a balíček přiveze pošťák až k vám do domu. Má to své výhody ale i nevýhody. A právě o nich bude Petr Hladík mluvit v dnešním rozhlasovém sloupku.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Hodina slovenčiny

Už přes třicet let fungují Česká republika a Slovensko samostatně. Vzpomínky na společný stát postupně blednou, stejně jako obaly gramofonových desek slovenských skupin, které tehdy tak frčely.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Suchý únor

Havlíčkobrodská spisovatelka Markéta Hejkalová má teď pro vás sobotní rozhlasový sloupek. Zhodnotí v něm, jak překvapivě podobné si mohou být supermoderní a archaické tradice.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Kouzlo společného jídla

Sedět u stolu se svými blízkými není jen o naplnění žaludku, ale o vzácném čase stráveném spolu a nejen to, zamýšlí se Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: 10 dukátů na Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě

Od 30. let je s Novým Městem spojená Zlatá lyže. Co ale bylo úplně na začátku? Sponzorský dar, jméno vítěze a také nedávný návrat trofeje. Poslechněte si Petra Hladíka.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Pravá jména

Prodavač je prodavač a ne asistent prodeje, skladník je skladník a ne manažer logistiky. Podle Markéty Hejkalové se často nesmyslně vzdalujeme od tradičních českých slov.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Malířka Míla Doležalová

Jedna z nejvýraznějších postav výtvarného umění. Tak mluví herec Zdeněk Dryšl o malířce Míle Doležalové. V tomto čase by oslavila 100. narozeniny.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Spravedlnost nejen ve škole

Začalo to stížností vnučky a její slohovou prací ve škole. Co je spravedlnost a má vůbec nějakou objektivní definici? Zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Žije ještě švihák lázeňský?

Herec Zdeněk Dryšl se místo na dovolenou vydal do lázní. Místo šviháka tam ale potkal dobře živené Venuše s přetékajícími boky v legínách.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Přestali jsme smrt vidět

Jak vnímá dnešní člověk smrt? S rozvojem zdravotnictví se změnil přístup člověka ke konci života. Zamýšlí se Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Kalendářní rok od burčáku k burčáku

Není burčák jako burčák a přece nebudeš kupovat nějaký prošlý mydlinčák, řekl přítel zdeňku Dryšlovi. A společně vyrazili přímo ke zdroji.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Nikdy nikoho nepodceňujte

Být starý, neznamená být horší, bezmocný nebo hloupý, zamýšlí se po náhodném setkání s mužem na ulici spisovatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Systematický houbař

Rostou nebo ne? Podle herce Zdeňka Dryšla na tom houby záleží. Vždyť procházka po lese je zdravá, zamýšlí se.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Za mísu čočovice

Biblické podobenství o čočovici nás provází téměř na každém kroku. Tak jako spisovatelku a překladatelku Markétu Hejkalovou.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Strašidla a démoni

Jako téměř všechny děti, i Petra Hladíka rodiče strašili různými strašidly. Démonickou postavou byl hejkal z Nového Města na Moravě.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Zima a svoboda

Lidé mají strach ze zimy, neví, co s cenami energií přijde. Co je ale důležitější – svoboda jedince nebo cena plynu? Téma pro Markétu Hejkalovou.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Nočník zábava

Herec Zdeněk Dryšl se zamýšlí nad soužitím běžných občanů malého městečka a lidí, kteří se chtějí v noci bavit a potichu to zkrátka nejde.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Veřejné osvětlení

Takové veřejné osvětlení je velká věda, zjistil Petr Hladík. Spíme-li v dosahu nějaké lampy, může právě ona určovat, jak kvalitní náš odpočinek bude.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Květiny na talíři

Okvětní lístky nejrůznějších květin nejsou jen pastvou pro naše oči, ale i pro náš žaludek. A platí to odnepaměti, říká ve svém sloupku herec Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Knihy na dovolenou

Jedete-li na dovolenou, možná vás kromě obsahu zajímá také váha knihy, kterou si chcete vzít s sebou. Za těžké kufry v letadle se přeci jenom platí.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Smírčí kameny

Herec Zdeněk Dryšl se zamýšlí nad smírčími kameny. Zůstaly stát jako svědkové příběhů lásky i smrti.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: O pomluvě

Herec Zdeněk Dryšl, ač nechtěl, zaslechl v kavárně, jak dvě ženy pomlouvají tu třetí. Zamýšlí se nad tím.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Co dovede drozd

Člověk umí celou řadu věcí, ale nevylétne na strom. Tak jako drozd, kterého na chodníku potkala Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Psí pytláci

Zcela nevinný psí elegán, který vám dělá společnost doma, se může záhy proměnit v nekompromisního lovce. Jako se to stalo herci Zdeňku Dryšlovi.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Vzrušení ze hry

Petr Hladík vzpomněl příběh dívek, které si po brigádě v hotelu jely koupit hezké oblečení. To by ale nemohly potkat pouličního hráče s kelímky, chcete-li se skořápkami.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Aktivní nakladatel a starosta Brtnice

Herec Zdeněk Dryšl vzpomenul zajímavou osobnost z Brtnice. Josef Birnbaum byl katolický nakladatel s poměrně velkými aktivitami.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Velikonoční vzpomínání

Herec Horáckého divadla a také pamětník Zdeněk Dryšl vzpomíná. Uplynuly desítky let, některé zvyky naštěstí přetrvaly.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Kapsa je pro život důležitá věc

Některé věci jsou tak obyčejné, že je oceníme až když nám začnou chybět, přemýšlí Markéta Hejkalová. Třeba obyčejná kapsa.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Už abych šel do důchodu

Penze má své nesporné výhody. Naše biologické hodiny se nezastavily, jen je občas potřeba vyměnit nějakou součástku, zamýšlí se Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Dům s věžičkou

Markétu Hejkalovou fascinují věžičky na střechách domů. Nakonec do Prahy jezdí turisté z celého světa obdivovat naši stověžatou.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Česká Vídeň

Najít české stopy Vídni není nic složitého. V kavárně je číšník Kazda, tam zase výstava pana Hoffmanna původem z Brtnice. Téma pro Markétu Hejkalovou.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Ze země se klube jaro

Jedním ze symbolů jara je podle herce Zdeňka Dryšla sedmikráska, ale také žlutý talovín. Všiml si i ušaté vrby.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Válka s Finskem, válka s Ukrajinou

Sovětský svaz napadl v roce 1938 Finsko. Prvotní požadavky a průběh války připomíná současný konflikt na Ukrajině, říká Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Poslední závod Hanče a Vrbaty

Co si můžeme dnes vzít z myšlenek zakladatelů lyžování u nás? Pánové Hanč a Vrbata se nesmazatelně zapsali do historie a to také na Novoměstsku.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Přátele a hrdiny poznáme teprve v nouzi

Okupace je z lidského pohledu odporná věc. Neměli bychom proto klesat na úroveň těch, kteří střílí do nevinných lidí, domnívá se spisovatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Včely jako naše učitelky

Chováme je v umělých úlech, i přesto zůstávají divokým společenstvím s pevnými pravidly. Od včel se učí i nadšený včelař Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Válka je to největší svinstvo, které může lidi potkat

Jako malý kluk utíkal Zdeněk Dryšl do úkrytu před letadly za II. světové války. Celý život doufal, že se v Evropě už válčit nebude. Bohužel se válčí.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Jak vypadá pravý ajťák?

Zvláštní svět ajťáků, tedy lidí, kteří se živí programováním, správou sítí apod. O jednu zkušenost se dělí Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Měli bychom poslechnout masopustní tradici

Tolik tradic se po našich předcích dochovalo v souvislosti s masopustem. I dnes bychom se jimi měli řídit, myslí si herec Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Věrný jako hrdličky

Zdeněk Dryšl rád sleduje přírodu kolem sebe, v zimě obzvláště ptáky na krmítku. Jeho očím neunikl párek hrdliček. Vždycky přiletí spolu a spolu tráví také čas.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Význam slov

Totéž slovo může mít několik, kolikrát zcela odlišných významů. Zamýšlí se nad tím spisovatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Ztracený les

Desítky let jste zvyklí chodit na své tajemné místo v blízkém lese. Najednou přijede těžká technika a les je pryč. Stalo se to i herci Zdeňku Dryšlovi.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová – Názvy měsíců

Přemýšleli jste někdy, proč se září anglicky řekne september? Rok dříve začínal březnem a září bylo sedmým měsícem. Čeština je svým způsobem výjimečná, ale není sama.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Dětská upřímnost

Dítě vám vždy řekne, co si myslí, upřímně, bez okolků. Mamince poví, že má velké bříško, tátovi o jeho vznikající pleši. Slovo má Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Živý sen

Kdo by nechtěl na zahradní party s britskou královnou. Ve snu to je ale podstatně jednodušší než ve skutečnosti. Slovo má Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Zhubnu, bude cvičit, nebudu pít alkohol…

Předsevzetí jsou všude stejná. Uplynuly první týdny nového roku a u řady z nás už vzaly odvážné novoroční plány za své, zamýšlí se Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Zhubnu, bude cvičit, nebudu pít alkohol…

Předsevzetí jsou všude stejná. Uplynuly první týdny nového roku a u řady z nás už vzaly odvážné novoroční plány za své, zamýšlí se Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Kapr a tenisový loket

Když vás zradí pravá ruka zrovna, když potřebujete zabít a naporcovat kapra. Stalo se to Petru Hladíkovi, který musel své letité povinnosti předat manželce.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Cestování vlakem

Za jediný den obrazně řečeno jízda mercedesem, škodovkou i kabrioletem. Takové je podle zkušeností Petra Hladíka cestování vlakem.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Kaple v obci Bohemka na Ukrajině

Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Kaple v obci Bohemka na Ukrajině

Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Kaple v obci Bohemka na Ukrajině

Ve vesnici Bohemka na Ukrajině stojí Betlémská kaple. Má svůj vlastní příběh, ke kterému se vrací Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Český vrabec poletí do vesmíru

Vypadá to jako bulvární titulek. Vrabec to nebude, bude to raketa brněnské firmy a Petr Hladík má podrobnosti.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Osud modřínu

Když vám z ničeho nic vyroste na zahradě modřín. Zdeněk Dryšl si řekl, že i takový strom má právo na život.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Známý ale i záhadný román

Příběh Tří mušketýrů spisovatele Dumase téměř zlidověl. Ovšem, v knize najdete místa, která jsou doslova záhadná, říká spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Zpoždění

Vlak zpoždění mít může, cestující ale ne. A zpoždění na domluvenou schůzku? Slovo má spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Srážka se srnkou

Je viníkem každé nehody se zvěří opravdu zvěř, nebo je to nepozorný řidič? Zamýšlí se Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Srážka se srnkou

Je viníkem každé nehody se zvěří opravdu zvěř, nebo je to nepozorný řidič? Zamýšlí se Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Opomíjený podzim

Překladatelka Markéta Hejkalová přemýšlí o tom, že podzim vlastně nemá název. Ten stávající jen značí, že je před zimou. A přitom je to tak krásné období.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Každý potřebuje určitý řád

V životě každého jednotlivce je důležitý určitý řád a dodržování pravidel. Jak ve vztazích, tak ve veřejném prostoru, zamýšlí se spisovatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Vzpomínky na pouť

Pouť je tradičním spojením stránky duchovní a světské. Například v Brtnici se léta dodržují starobylé tradice, říká herec a obyvatel Brtnice Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Vítejte na palubě vesmírného plavidla

Cestování do kosmu pro veřejnost už nejsou utopií, první lidé už se tam podívali. Třeba se tam jednou podíváme všichni, přemýšlí Petr Hladík.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Jedeme na čundr

Byli jste na čundru? Jen tak v přírodě, s koupelí v řece a bez navigace? Petr Hladík vložil své postřehy do rozhlasového sloupku.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Život lidí, kteří ustavičně spěchají, je velmi krátký

Za nehody, neštěstí a zbytečná úmrtí může často spěch. Děje se tak na silnicích, mimo jiné mezi Jihlavou a Brtnicí. Zamýšlí se herec Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Jak se kdysi cestovalo

Je tomu 30 let, co Češi začali poznávat jižní a západní Evropu. Nebylo to jednoduchá a na četná úskalí si pamatuje herec a tehdejší průvodce Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Okukovač luční

Stačí mít pozitivní vztah k přírodě a také se můžete stát okukovačem lučním. Jistě vás to povznese, jako Petra Hladíka.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Takhle jednou v obchodě

Paní, nasaďte si respirátor, řekla prodavačka distingované dámě. Nad její nedistingovanou reakcí se zamýšlí překladatelka a spisovatelka Markéta Hejkalová.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Fotbalovým fanouškem po letech

Herec Zdeněk Dryšl v sobě po letech našel lásku k fotbalu. Sportu se věnoval jako každý malý kluk, pak ho ale téměř celý život míjel.

Rozhlasový sloupek: Zdeněk Dryšl: Neodolatelný psí pohled

Neexistuje věrnější a opravdovější druh pro člověka, než je jeho pes. A to za každých okolností. Je o tom přesvědčený herec Zdeněk Dryšl.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Knížky v policích si povídají

Slyšeli jste je také? Spisovatelka Markéta Hejkalová zaslechla, jak si knihy v regálu knihovny povídají. Potichu, abychom je nevyrušili.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Magický věk padesát

Jaké jsou naše představy o věku 50 let, když nám ještě tolik není? Petr Hladík shrnul své myšlenky do rozhlasové sloupku.

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Po stopách vorařů

Vorařské řemeslo dávno zaniklo. Pátrání po jejich stopách je možné spojit s letním romantickým zážitkem.

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Jak vypadá svoboda?

Nad filozofickou otázkou se zamýšlí havlíčkobrodská spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.