Safari

Aneb ZOO jako na dlani! Sobotní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Safari: Evropský unikát: Čtyři mláďata marabua afrického jsou v péči rodičů i netradičních pěstounů

V těchto dnech vyrůstá v zázemí Safari parku Dvůr Králové nová čtveřice mláďat afrických čápů marabu. O dvě ptáčata se starají rodiče,o zbývající pečuje pěstounský pár vzácných volavek obrovských. O mimořádném chovatelském úspěchu hovořila se zoologem Michalem Podhrázským redaktorka Dana Voňková.

Safari: Memorandum o společné ochraně zeber bezhřívých podepsaly Safari Park Dvůr Králové a ZOO Liberec

Prvním krokem projektu ochrany zeber bezhřívých v péči člověka i ve volné přírodě bylo shromáždit chovná zvířata roztroušená po Evropě, začlenit je do perspektivních stád a založit nové chovné skupiny. V budoucnu by mohla zvířata z těchto skupin posílit stáda zeber bezhřívých zejména ve východní Ugandě. 

Safari: Dvorský safari park má první mládě medojeda. Za poslední rok je nemnožila žádná jiná zoo na světě

Mládě medojeda kapského, které se v dvorském safari parku narodilo na Štědrý den, již neobratně prozkoumává vnitřní boxy Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Díky tomu, že je matka Beebee po dvou měsících již více v klidu a od mláděte se začala občas vzdalovat, jsou si zoologové jistí, že jde o samce

Safari: V Safari Parku Dvůr Králové se za půl roku narodila hned dvě mláďata vzácného hrošíka liberijského

Hlavními postavami téměř zázračného příběhu zrození hrošíků liberijských jsou dvě samičky Malaya a Tanqueya a samec Wamburuhtuh. Radost z nových mláďat hrošíků liberijských mají ošetřovatelé i zoolog Jiří Hrubý, se kterým hovořila redaktorka Dana Voňková.

Safari: Lemurek ve dvorském safari parku. Rodiče Sako a Greta se pečlivě starají o svého prvního potomka

Dnes se v Safari parku Dvůr Králové vypravíme za poloopicemi a jejich nejmladším mládětem. Uhodnete za kterými, když vám povíme, že je i ve vysoké trávě Madagaskaru prozrazuje černobíle pruhovaný a huňatý ocas? Ano, jsou to lemuři kata.

Safari: Klisnička vzácného oslíka somálského jménem Amaranta se narodila v Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové se i na konci léta chlubí novými mláďaty. Zeleného výběhu, modrého nebe a příznivého počasí si tam mimo jiné užívá také zatím poslední přírůstek do oslí rodiny – klisnička vzácného osla somálského, která dostala jméno Amaranta.

Safari: První kriticky ohrožená želva paprsčitá překvapila experty, vylíhla se přímo v expozici safari parku

Herpetologové Safari Parku Dvůr Králové slaví velký úspěch. Poprvé v historii se tu narodila kriticky ohrožená želva paprsčitá z Madagaskaru. Inkubace vajec tohoto druhu je mimořádně náročná, a tak všechny zaskočilo, že se mládě vylíhlo přímo v expozici. 

Safari: Mládě chocholatky červené, nejmenší antilopy na světě, se po letech čekání narodilo na východě Čech

Dnes jsme z kolekce zvířat v Safari Parku Dvůr Králové vybrali chocholatku červenou. Je to vůbec nejmenší žijící antilopa na planetě. Na světě se jich letos narodilo jen jedenáct a jedna z nich právě ve dvorském safari parku. Podobá se malému srnečkovi, má červenooranžovou srst a velké hnědé oči.

Safari: Premiéra pěšího safari: ve velkém jezeře se poprvé přímo před zraky návštěvníků narodilo hrošátko

Chcete vidět šest hrochů při koupání? Přesně takovou nevšední podívanou objevíte v Safari Parku Dvůr Králové. A mezi nimi i nejmladší hroší mládě, které pod dohledem své matky Mony roste jako z vody. Jak se přesvědčila reportérka Dana Voňková, hrošátko dělá radost nejen návštěvníkům dvorského safari parku, ale i těm, kteří se o populární obojživelníky starají.

Safari: Rekordní letní denní návštěvnost za posledních 10 let hlásí Safari Park Dvůr Králové

Safari park Dvůr Králové patří u nás k nejčastějším turistickým cílům. Jen za červenec přivítal přes 150 tisíc návštěvníků! A 5. srpna dosáhla dvorská zoologická zahrada dokonce denní rekord přes 9 700 hostů!

Safari: Mimořádný úspěch Safari Parku Dvůr Králové. Exotický opeřenec hadilov písař má dvě nová mláďata

Ošetřovatelé ptáků odchovali v Safari Parku Dvůr Králové dvě nová mláďata hadilova písaře. Jde o mimořádný úspěch, protože podobným výsledkem se může pochlubit jen málokterá zoo. A navíc hadilovů přišlo na svět ve Dvoře Králové nad Labem už celkem deset!

Safari: Khalila pečuje o tři malé lvice. Lvíčata se přestěhovala z porodního boxu do zázemí safari parku

Berberští lvi mají v Safari Parku Dvůr Králové novou šanci na pokračování rodu. Samička Khalila přivedla na svět tři mláďata a rozšířila tak skupinu v přírodě vyhynulého druhu. A protože 10. srpna oslavíme Mezinárodní den lvů, máme teď příležitost věnovat lvím trojčatům dvojnásobně zaslouženou pozornost.

Safari: Dravá ryba, která vypadá jako had. Největší nádrž dvorského safari parku pro murénu síťkovanou

Safari Park Dvůr Králové má nově ve své kolekci murénu síťkovanou. Tento vodní dravec má jen pro sebe devět tisíc litrů mořské vody a společnost mu v největší nádrži v zoo dělají pouze sasanky a korálnatci. Takovou výsadu si muréna vydobyla tím, že všechno ostatní živé osazenstvo nádrže by považovala za potravu a podle toho s ním naložila.

Safari: Buvoli kaferští patří k nejbojovnějším zvířecím druhům. A když se rozběhnou, tak začnete couvat

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové zastavíme u velkého, robustního a rohatého buvola kaferského. Dospělý samec může vážit až 900 kilogramů! Buvol patří k nejbojovnějším zvířecím druhům a je také součástí tak zvané Velké pětky, kam řadíme nebezpečná a charismatická zvířata.

Safari: „Plemenná kniha“ Safari Parku Dvůr Králové je bohatější o nejmladší mládě zebry bezhřívé Priscillu

Teď si na chvíli představte, že i zvíře může mít rodný list nebo občanský průkaz. Do podobného dokladu zoologové zapíší jméno zvířete, přidají fotografii a uvedou důležité životopisné údaje. A právě podobný doklad, který se ale správně jmenuje „Plemenná kniha“, vlastní v Safari Parku Dvůr Králové i nejmladší mládě zebry bezhřívé.

Safari: Vodní světy ožívají. Uvidíte africké ryby, krokodýly čelnaté i populárního Krakena s Penelopou

V pavilonu Vodní světy Safari Parku Dvůr Králové končí rekonstrukce nádrží. V jedné z nich už brzy návštěvníci uvidí nové krokodýly štítnaté nebo kobru vodní. Ale už dnes si jejich pozornost snadno získají nejrůznější druhy afrických ryb, krokodýli čelnatí a populární pár Kraken a Penelopa.

Safari: U drilů mají nové mládě. Dvorský safari park se jako jediná zoo u nás úspěšně věnuje jejich chovu

Od května do října jsou v Safari Parku Dvůr Králové vidět venku drilové. Primáti vyznačující se černým zabarvením líček dostali jméno – jak jinak – drilové černolící. Jejich velký venkovní výběh je plný zeleně a nabízí i koupání.

Safari: I ve zvířecím světě je proužek znakem elegance. Dvorské mládě zebry bezhřívé má jméno Priscilla

Příroda nám nabízí elegantní proužek v několika variantách. Odborník by ovšem řekl, že rozeznáváme tři základní druhy a šest poddruhů krásně pruhovaných zeber. A každá z nich je jiná. 

Safari: Další krok k záchraně. Podařilo se vytvořit rekordní čtyři nová embrya nosorožce bílého jižního

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček a z nich vytvořit čtyři embrya. Jde o rekordní výsledek, který je důležitý na další cestě při záchraně silně ohrožených nosorožců bílých severních. 

Safari: Pokud dumáte, co si dáte dobrého k jídlu, máme pro vás jeden netradiční tip. Pozvěte zvíře na oběd!

Nejprve vás zavedeme do kuchyně Safari Parku Dvůr Králové, kde se připravuje krmení pro zvířata a pak přidáme ještě informaci o tom, jak může každý z vás podpořit některé ze svých zvířecích oblíbenců.

Safari: Kroužkování ptačí drobotiny ve dvorském safari parku. Sběr informací o sýkorkách a jiném ptactvu

Safari Park Dvůr Králové pečuje i o volně létající ptáky v areálu. Čápům připravuje podložku na hnízdo, polepuje skleněné stěny, aby zabránil úrazům, rozmisťuje budky a v zimě ptáky přikrmuje.

Safari: Která kočka má nejdelší nohy? Je to serval. Dvorský safari park vám teď představí dvě nová mláďata

Která kočka se zbarvením podobá gepardovi, ale váží pouhých 12 kilogramů? Víte, o které kočce se říká, že je „úžasně mrštná“, umí běžet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu a skočit 3 metry do výšky? 

Safari: Od pondělí 25. května ukáže dvorský safari park všechny expozice a představí nové výběhy i pavilony

Přístupné budou tedy nejen venkovní výběhy, ale například i Ptačí pavilon s ukázkami madagaskarské fauny a flóry, galerie obrazů Zdeňka Buriana, provoz obnoví také safaritrucky a safaribusy. Další podrobnosti se dozvíte z rozhovoru vedoucího zoologie Jaroslava Hyjánka a redaktorky Dany Voňkové.

Safari: Nový výběh gepardů ve dvorském safari parku má skleněné bariéry, plot, zeleň i vodní příkop

Dnešní zastávka v Safari Parku Dvůr Králové patří gepardům. Krásné, rychlé a mrštné šelmy jen pár dnů obývají nový výběh s vodním příkopem. Návštěvníci je už nepozorují přes skleněná ohrazení, ale vidí je z větší blízkosti.

Safari: Jak vypadal první den po karanténě v Safari Parku Dvůr Králové? Lidé viděli řadu zajímavostí

Safari Park Dvůr Králové se návštěvníkům znovu otevřel v pondělí. Vedení zahrady zároveň připravilo několik hygienických opatření, která mají zajistit bezproblémový chod. To hlavní se týká systému prodeje vstupenek. Vstup do parku je možný pouze se vstupenkou zakoupenu předem, tedy on-line popřípadě permanentkou.  

Safari: Stýská se vám po exotických zvířatech? Antilopy vrané v dvorském safari parku se už na vás těší

Nestýská se vám po procházkách zoologickými zahradami? Troufáme si tvrdit, že těch, kterým kontakt s exotickými zvířaty teď chybí, je hodně. A tak nám dovolte, aby vás redaktorka Dana Voňková zavedla v Safari Parku Dvůr Králové k ohradám s africkými antilopami.