Safari

Aneb ZOO jako na dlani! Sobotní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Safari: Dvorský safari park vstoupil do nové letní sezóny. Orientuje se na africká zvířata, má jich na 2 500

Safari Park Dvůr Králové zahájil letní sezónu 2023. Pod názvem „Západní Kapsko“ otevřel úplně novou část svého areálu, kde vedle expozice tučňáků, jsou tři nové voliéry a výběh pro hyeny. Přístupné auty jsou také Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari. Další zajímavosti nabídne v rozhovoru s ředitelem dvorského safari parku Přemyslem Rabasem redaktorka Dana Voňková.

Safari: Naklíčená řeřicha, vojtěška nebo ječmen. Dvorský safari park nabízí zvířatům vlastní zelené krmení

Safari Park Dvůr Králové nabídl svým zvířatům zelené krmení vlastní výroby. Naklíčenou řeřichu, vojtěšku nebo ječmen vyzkoušeli sloni, damani, želvy, šimpanzi a některá další zvířata, malou ochutnávku připravilo oddělení výživy i pro návštěvníky. Se zajímavou jarní novinkou seznámil ve dvorském safari parku Josef Hotový redaktorku Danu Voňkovou.

Safari: Velikonoce si dosyta užijí zvířata, pracovníci i všichni návštěvníci Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové pořádá na velikonoční pondělí ochutnávku jarních lahůdek. Nabídka platí jak pro vybrané druhy zvířat, tak i pro návštěvníky! Zelené klíčky z tamější klíčírny mají totiž tak vysokou výživovou hodnotu a kvalitu, že je lze zařadit i do lidského jídelníčku.

Safari: Model Sudána, posledního samce severního bílého nosorožce na světě, doputoval z Čech do Keni

Národní muzeum v Praze vystavuje kostru posledního samce severního bílého nosorožce na světě Sudána. Před časem tam byl k vidění i velký model tohoto zvířete – odborně dermoplastický preparát, který po Sudánově smrti v roce 2018 nechal vytvořit a do Keni převést dvorský safari park. Legendární zvíře prožilo posledních 9 let v keňské rezervaci Ol Pejeta, předešlých 30 let v dnešním safari parku.

Safari: Jak se stěhují kaloni? Bratranci netopýrů dostávají na cestu hodně dužnaté ovoce s dostatkem šťávy

Zkraje roku opustilo dvorský safari park několik zvířat. Stalo se tak na základě výměnných programů mezi zoologickými zahradami a příprava na „stěhování” patří k běžné praxi ošetřovatelů. My laici si lehce si domyslíme, že například k odchytu fenků a psů hyenových je potřeba rychlost a mrštnost, ale víme, jak se do Polska stěhují kaloni?

Safari: V nově upravených nádržích mohou návštěvníci Safari Parku Dvůr Králové pozorovat celkem 9 krokodýlů

Devět krokodýlů dvou druhů najdete ve třech nádržích a jedné samostatné expozici, které dominuje dospělá dvacetiletá samice. Některé z plazů můžete pozorovat ze všech stran, z boku, shora, i pod vodou. Na malou procházku říší ve volné přírodě ohrožených krokodýlů vás zvou chovatel Martin Smrček a redaktorka Dana Voňková.

Safari: Tučňáci brýloví se ve dvorském safari parku vesele koupou i v mrazech. Jsou to náramní otužilci

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vydáme za tučňáky brýlovými. Jak víte, jsou to naši rozhlasoví kmotřenci a tak nás zajímá, jak se vyrovnávají s proměnami zimního počasí. Redaktorka Dana Voňková se za nimi vypravila ve chvíli, kdy do sněhové nadílky pršelo, foukal studený vítr, a tak čekala, že ve vodě uvidí jen největší ptačí otužilce. Ale byl to omyl.

Safari: Schůzka s pruhovanou krásou aneb oslavy Mezinárodního dne zeber v Safari Parku Dvůr Králové

Mezinárodní den zeber slavil Safari park Dvůr Králové ve sněhu a dešti. Nepříjemné počasí, že by člověk ani psa ven nevyhnal ale způsobilo, že ohrady se zebrami zůstaly prázdné. A tak dostali návštěvníci zoo, vedení lektorem Josefem Hotovým, výjimečnou možnost krátce nahlédnout do stájí. Byla mezi nimi i maminka se dvěma malými dětmi a redaktorka Dana Voňková.

Safari: Vaza velký. Vzácného papouška z Madagaskaru s podivným jménem spatříte ve dvorském safari parku

V Safari Parku Dvůr Králové se zastavíme v Ptačím pavilonu. Redaktorka Dana Voňková se tam v doprovodu zoologa Michala Podhrázského vypravila za papouškem z Madagaskaru se zvláštním jménem Vaza velký, jehož peří nehýří barvami, zato je v zoo vzácným chovancem a v přírodě patří k ohroženým druhům.

Safari: Na přelomu roků se v Safari Parku Dvůr Králové narodila samička i sameček žirafy Rothschildovy

Dvě mláďata žirafy Rothschildovy se narodila na přelomu loňského a letošního roku v dvorském safari parku. Prvním mládětem roku 2023 se v Safari Parku Dvůr Králové stal samec žirafy Rothschildovy. Narodil se 2. ledna, jeho matkou je ve Dvoře Králové nad Labem narozená samice Ella, otcem samec Bořek. Narození malého samce předcházel porod 23. prosince 2022, kdy se naopak narodila samička.

Safari: V Safari Parku Dvůr Králové stojí za pozornost vzácná africká zvířata, ale i budova správního centra

Pokud patříte mezi milovníky zvířat a rádi si vychutnáváte klidnou atmosféru zoologických zahrad, teď je pravý čas na procházku Safari parku Dvůr Králové. I v zimním období tam potkáte ve venkovních výbězích některé antilopy, slony, africký skot nebo plameňáky a v pavilonech jsou k vidění ptáci, hadi, krokodýl, mořské ryby, primáti a další zvířata.

Safari: Vzácné mládě nosorožce černého dostalo ve dvorském safari parku jméno Mihindi podle jezera ve Rwandě

Samička vzácného nosorožce černého se narodila koncem roku 2022 v Safari Parku Dvůr Králové. A právě o ní vám budeme vyprávět první den roku 2023. Trvalo hodinu, než přišla na svět a vážila 28 kilogramů. A jméno má podle názvu jednoho ze čtyř jezer ve Rwandě.

Safari: Safari Park Dvůr Králové zdobí na konci roku desetitisíce světel. Vánoční zoo má kouzelnou atmosféru

Do 2. ledna jsou v klasické části královédvorské zoo největšími lákadly dvě mláďata levharta perského a tučňáci brýloví. Do výběhů také vycházejí běžně nosorožci, všechny šelmy, buvoli kaferští nebo zebry a v teple pavilonů jsou k vidění i sloni, žirafy, šimpanzi, všichni plazi a osádka Ptačího světa.

Safari: Krokodýla mít doma asi nemůžete, je ale možné ho vidět, a také mu pomoci, ve dvorském safari parku

Krokodýl štítnatý, který je teď na seznamu adopčních zvířat, patří v přírodě mezi kriticky ohrožený druh a jen málo zoologických zahrad se jeho chovu věnuje. Například v Safari Parku Dvůr Králové čeká na svého nápadníka devatenáctiletá samice. A k dispozici má nově upravenou centrální nádrž se dvěma bazény.

Safari: Kvůli složitému rozmnožování plameňáků malých navázal dvorský safari park spolupráci se ZOO ve Zlíně

V zoologických zahradách přichází na svět více samců než samiček plameňáků malých. Safari Park Dvůr Králové se při řešení tohoto problému spojil s některými dalšími chovateli u nás a dvěma samičkami posílil hejno v ZOO Zlín. Tam se daří v početnějším hejně plameňáka malého rozmnožovat.

Safari: Zelené klíčky z „kosmické“ laboratoře. Nejzdravější potrava na jídelníčku dvorského safari parku

Minule jsme si v Safari parku Dvůr Králové prohlédli zařízení nové zelené laboratoře. Ve stojanech tam na 192 plastových tácech roste i v této době nejzdravější potrava pro zvířata, jakou si umíme představit. Laboratoř je součástí zoo a tak se zelené kostky krmení „servírují“ zvířatům maximálně čerstvé.

Safari: Safari Park Dvůr Králové je první zoo ve střední Evropě v produkci zeleného krmení z obilních klíčků

V nové laboratoři sklízí Safari Park Dvůr Králové denně okolo 120 kilogramů zelené hmoty, kterou nabízí hrochům, hrošíkům, štětkounům, ale i primátům a impalám. Zjistit, co všechno do takové laboratoře patří, se v doprovodu vedoucí oddělení výživy dvorského safari parku Moniky Ptáčkové vydala redaktorka Dana Voňková.

Safari: Víte, že netopýři mají po celý letošní rok svátek? A s nimi současně také jejich bratranci kaloni

Rok 2022 byl vyhlášen Rokem netopýrů. Rozhodli o tom odborníci, kteří zjistili, že oba tyto druhy patří mezi ohrožená zvířata. Početní stavy netopýrů lidé decimují navzdory tomu, že jim roznášením semen stromů pomáhají při zalesňování pralesů. Netopýři a kaloni přivedli redaktorku Danu Voňkovou také do Safari Parku Dvůr Králové.

Safari: Ve Dvoře Králové se narodila dvojčata levharta perského. Matka první kontrolu dovolila až po měsíci

Safari Park Dvůr Králové se těší z dvojčat perských levhartů. Venku je uvidíme v zimních měsících-teď si zatím užívají klidu v zákulisí pavilonu šelem, svědomité péče matky Banu a samozřejmě odborného dohledu ošetřovatelek. Malí levharti patří k velmi cenným mláďatům. V posledním roce se je totiž nikde jinde na světě nepodařilo rozmnožit, což potvrdila zooložka Gabriela Linhart redaktorce Daně Voňkové.

Safari: Nového samce přímorožce šavlorohého ve Dvoře Králové určitě nepřehlédnete. Jeho rohy měří jeden metr

Není tajemstvím, že úkolem zoologických zahrad je vracet do volné přírody ohrožená zvířata. Safari park Dvůr Králové teď usiluje o to, aby podpořil stavy v podstatě vyhynulého přímorožce šavlorohého. Od evropského koordinátora získal pro svých šest samiček čiperného samce a tak se po delší době těší na mláďata.

Safari: Čtyřčata se ani ve zvířecí říši nerodí každý den. Fenci ve dvorském safari je mají letos už podruhé

Objevili jsme příklad evropského unikátu v Safari Parku Dvůr Králové a týká se drobné pouštní šelmy fenka. Chovný pár Femme Fatale a Fantom přivedl na svět během jednoho roku podruhé čtyři potomky v jednom vrhu! Vydejte se s redaktorkou Danou Voňkovou do dvorského safari parku k pavilonu šelem Joy Adamsonové a dozvíte se další podrobnosti.

Safari: Příběh lvice Elsy a Joy Adamsonové. Kresby slavné opavské rodačky vystavuje dvorský safari park

Kdo by neznal lvici Elsu a spisovatelku Joy Adamsonovou. Slavnou opavskou rodačku teď v Safari Parku Dvůr Králové připomíná unikátní kolekce jejích botanických ilustrací, kterou pro tuto výstavu zajistila jiná rodačka z Opavy Zuzana Beranová. Ve dvorském safari parku se s ní setkala redaktorka Dana Voňková.

Safari: Největší krokodýl dvorského safari parku se přestěhoval do pavilonu Vodní světy s dvojicí bazénů

Safari Park Dvůr Králové má další novinku. V přízemí pavilonu Vodní světy je teď k vidění dvoumetrová samička krokodýla štítnatého. Zkušení chovatelé se zoology Michalem Podhrázským a Pavlem Mouchou ji tam přemístili ze zázemí v prvním patře pomocí žebříku. Stěhování do opravené expozice se obešlo bez potíží.

Safari: Vylíhla se smrtelně jedovatá bojga africká. Mimo Afriku si na chov troufá jen dvorský safari park

Představíme vám pestrobarevného hada se zvláštním jménem bojga africká neboli bomslang. V Safari parku Dvůr Králové uvidíte rodičovský pár, který přivedl na svět dvě mláďata. Ta měří 25 cm a jsou ještě v zázemí pavilonu Vodní světy. Jejich hlavní starostí je nabírat na váze i na délce.

Safari: Malina pro slona a psí detektivové. Vzorky srsti dvorských zvířat pomohou v boji s pytláky v Africe

Chránit vzácná zvířata umí i kynologové a jejich svěřenci. Důkazem toho je projekt „Malina pro slona“, ke kterému se po dvouleté pauze zaviněné covidovou pandemií připojil Safari park Dvůr Králové. K výcviku speciálního plemena psů poskytl srst některých svých zvířat a bude se tak podílet na boji proti pytláctví.

Safari: Největší chované stádo kudu malých na světě! Elegantní sudokopytníky uvidíte ve dvorském safari

Safari Park Dvůr Králové chová největší skupinu kudu malých na světě. Řeč je o elegantních sudokopytnících z východní Afriky, kteří dokáží při ohrožení vyskočit až do výšky dvou metrů. Poznáte je snadno, samci mají dlouhé spirálovitě zatočené rohy.

Safari: Kyjev a Kibeta se zabydlují ve dvorském safari parku. Nosorožčí samička s mládětem chodí všude spolu

Dříve než mohou návštěvníci vidět v zoologických zahradách nové přírůstky, musí zvířata projít veterinárním vyšetřením, dobře si rozumět s ošetřovateli a vyznat se v novém prostředí. A proto se stane, že chovatelé dvorského safari parku věnují týdny a někdy i měsíce práce na kondici zvířat už v zázemí pavilonů.

Safari: Chcete spatřit zvířata, jaká jste v Česku ještě neviděli? Patří k nim čtyřčata cibetek afrických

Čtyřčata cibetek afrických se narodila v Safari Parku Dvůr Králové a k vidění jsou v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. V zoologických zahradách jsou tato zvířata raritou. O to větší úspěch slaví dvorský safari park, který chová šest těchto malých šelem, což je nejvíce na světě. Za cibetkami se vypravila se zooložkou Gabrielou Linhart redaktorka Dana Voňková.

Safari: Fenek je nejmenší liška na světě. Byli jsme při jejich „ušatém stěhování“ ve dvorském safari parku

V Safari parku Dvůr Králové se vypravíme za nejmenší psovitou šelmou s nápadně velkýma ušima – za fenkem. Mladí fenci jsou teď k vidění na psinci v nově upravené expozici. Přestěhovali se tam ze vzdáleného zázemí, které není návštěvníkům přístupné.

Safari: Kvakoši dostávají vysílačky monitorující jejich pohyb. Data se využijí při záchraně vzácných ptáků

Zoologové ze Safari Parku Dvůr Králové ve spolupráci se ZOO Hluboká připevňují kvakošům nočním na těla malé navigační systémy podobné našim GPS a sledují jejich pohyb. Nasbíraná data ze zajímavého projektu chtějí později využít při záchraně jiných vzácných ptáků. Pro další podrobnosti zašla za zoologem Michalem Podhrázským redaktorka Dana Voňková.

Safari: Ani Mezinárodní den plameňáků neubral zoologům problémy s chovem těchto atraktivních ptáků

Pokud jste obdivovateli plameňáků hledejte je v Safari Parku Dvůr Králové v novém areálu poblíž správní vily. Nové vodní plochy, domek a samotný výběh zabydlely dva druhy – plameňáci růžový a malý. A protože ani Mezinárodní den plameňáků neubral zoologům problémy s chovem těchto atraktivních ptáků, oslovila Michala Podhrázského redaktorka Dana Voňková. Míříme do Podkrkonoší za Afrikou!

Safari: Ostrov lemurů ve dvorském safari parku ožívá. Zvířata se na sluníčku vyhřívají, mezi nimi i Fiana

I když je letošní jaro vrtkavé, proklouzlo už i do Safari Parku Dvůr Králové. Poznáte to například u velké ptačí voliéry, kde se klapáním zobáků ozývají čápi a na protějším Ostrově lemurů, kde se na sluníčku zase vyhřívají lemuři. A mezi nimi i doajénka Fiana. Do dvorského safari parku vás zvou zooložka Gabriela Linhart a redaktorka Dana Voňková.

Safari: Dvorský safari park získal tři kriticky ohrožené krokodýly štítnaté. Vzniká pro ně nová expozice

Dvorští chovatelé vyzvedli trojici krokodýlů štítnatých ve třech francouzských zoologických zahradách. Zatím si mláďata zvykají na nové podmínky v samostatných nádržích v zázemí pavilonu Vodní světy, kde o ně v kulise nezbytné vzduchotechniky pečuje Martin Smrček. K novým krokodýlím přírůstkům nás zavede redaktorka Dana Voňková.

Safari: Dvorský safari park připravil na svátky jara zvířatům hračky i krmné proutěné prvky pro pobavení

Safari Park Dvůr Králové návštěvníkům představí prostřednictvím proutěných „hraček“ metodu enrichmentu, tedy obohacení a zpestření prostředí a života živočichů v lidské péči. Cílem je podávat potravu netradičním způsobem a ještě zvířata rozptýlit a pobavit.

Safari: V královédvorské ZOO pracují ošetřovatelé se slony přes bariéru. Jde především o jejich bezpečnost

Je to dva dny, kdy slonice v pražské ZOO zranila chovatelku. Záchranáři ženu převezli do nemocnice s poraněním pánve, hrudníku a ruky. Podobné nehody se stávají i jinde, tragickou v minulosti evidují i v Safari Parku Dvůr Králové. Před 21 lety tam slon ošetřovatele dokonce zabil. I proto jsou dnes ve Dvoře Králové nad Labem bezpečnostní opatření při práci s velkými zvířaty mnohem přísnější než dřív.

Safari: Jaro v Dětské zoo dvorského safari parku. Zvířata tam můžete nejen pohladit, ale dokonce i nakrmit

Dnešní pohlednici ze Safari parku Dvůr Králové věnujeme zvířatům, která si můžete pohladit a nakrmit. Samozřejmě jen v Dětské zoo a při dodržení určitých podmínek. Za pěkného počasí je tam v ohradách vidět osm desítek ovcí, koz a telat Zebu, o které se už léta s láskou stará Dominika Stempa. Poskakující a chvílemi i hlučná drobotina zaujala i redaktorku Danu Voňkovou a určitě zaujme i vaše děti.

Safari: Příběh Jaroslavy a Ludmily. Ve dvorském safari parku pracují první ukrajinští uprchlíci před válkou

V restauraci Safari Parku Dvůr Králové se redaktorka Dana Voňková setkala se dvěma mladými ukrajinskými ženami. S Jaroslavou, která tam před několika měsíci získala zaměstnání přes pracovní agenturu, a uprchlicí Ludmilou, která našla ve dvorském safari parku ubytování před pár dny.

Safari: Při projektu záchrany vzácné zebry bezhřívé spojily své síly Safari Park Dvůr Králové a ZOO Liberec

Ve volné přírodě žijí poslední tři stovky zeber bezhřívých a další necelá čtyřicítka v lidské péči. Tato alarmující skutečnost přiměla chovatele Safari parku Dvůr Králové a ZOO Liberec připravit společný projekt, který pracuje s potomky zvířat dovezených Ing. Josefem Vágnerem a skupinou zeber volně žijících v Ugandě.

Safari: Podobně jako lidé i zvířata v zoologických zahradách potřebují čas od času pomoc lékařů a ošetření

V Safari Parku Dvůr Králové se vypravíme za Gabrielou Linhart, která se svými kolegy, zoology a ošetřovateli, bývá často při lékařských zákrocích u zvířat v roli asistenta. Proto mohla redaktorce Daně Voňkové zasvěceně vyprávět o tom, jak se uzdravili šimpanz Dingo, samička noháče kapského i levhart.

Safari: Kyjev se narodil ve dvorském safari parku. Vzácné mládě ohroženého nosorožce dvourohého východního

V Safari parku Dvůr Králové se narodilo mládě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Na počest ukrajinských hrdinů dostal nový sameček jméno Kyjev. Příchod mláděte na svět sledoval zoolog Jiří Hrubý prostřednictvím kamery tak, aby matku nic nerušilo. Detaily nám zprostředkuje redaktorka Dana Voňková.

Safari: Zmije stromové mají domov v deštných pralesích Afriky. Z našich zoo je chová jen dvorský safari park

V Safari Parku Dvůr Králové se zastavíme u aklimatizovaného terária se zmijemi stromovými. Tito jedovatí hadi si zatím užívají plnou pozornost chovatelů v čele s Martinem Smrčkem zcela stranou návštěvnických tras pavilonu Vodní světy. Teď nás za nimi zavede reportérka Dana Voňková.

Safari: Zmije stromové mají domov v deštných pralesích Afriky. Z našich zoo je chová jen dvorský safari park

V Safari Parku Dvůr Králové se zastavíme u aklimatizovaného terária se zmijemi stromovými. Tito jedovatí hadi si zatím užívají plnou pozornost chovatelů v čele s Martinem Smrčkem zcela stranou návštěvnických tras pavilonu Vodní světy. Teď nás za nimi zavede reportérka Dana Voňková.

Safari: Válka na Ukrajině negativně ovlivňuje chod českých zoologických zahrad při vzájemné výměně zvířat

I zoologické zahrady s napětím sledují vývoj válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Safari Park Dvůr Králové se proto rozhodlo, že odloží plánované transporty zvířat do Ruska. Ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas řekl redaktorce Daně Voňkové i to, že čeští chovatelé sledují s obavami situaci na Ukrajině a že jsou připraveni poskytnout konkrétní pomoc.

Safari: Válka na Ukrajině negativně ovlivňuje chod českých zoologických zahrad při vzájemné výměně zvířat

I zoologické zahrady s napětím sledují vývoj válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Safari Park Dvůr Králové se proto rozhodlo, že odloží plánované transporty zvířat do Ruska. Ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas řekl redaktorce Daně Voňkové i to, že čeští chovatelé sledují s obavami situaci na Ukrajině a že jsou připraveni poskytnout konkrétní pomoc.

Safari: Válka na Ukrajině negativně ovlivňuje chod českých zoologických zahrad při vzájemné výměně zvířat

I zoologické zahrady s napětím sledují vývoj válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Safari Park Dvůr Králové se proto rozhodlo, že odloží plánované transporty zvířat do Ruska. Ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas řekl redaktorce Daně Voňkové i to, že čeští chovatelé sledují s obavami situaci na Ukrajině a že jsou připraveni poskytnout konkrétní pomoc.

Safari: Před 50 lety se ve Dvoře Králové nad Labem narodily první žirafy. Sameček Pepík a samička Zdena

Safari park Dvůr Králové si v těchto dnech připomíná zajímavé výročí. V roce 1972, tedy před padesáti lety, se tam narodily první dvě žirafy. Nejprve sameček Pepík a pak samička, která dostala jméno Zdena. Hádáte správně, jména „jubilantů“ souvisí s Josefem a Zdenou Vágnerovými, kteří jako první přivezli do Podkrkonoší africká zvířata.

Safari: Mimořádné menu! Nevyužité vánoční stromky dostali k obědu sloni v dvorském safari parku

Některá zvířata v Safari Parku Dvůr Králové dnes dostávají k obědu mimořádné menu, nevyužité vánoční stromky. Safari parku stromky věnovali zástupci Krkonošského národního parku. Na místě zjišťoval podrobnosti reportér Václav Plecháček.

Safari: Problémoví zejozobi ve dvorském safari parku. Kolik starostí ukrývá odchov jednoho ptačího druhu?

Zejozob je černý africký pták se zvláštním zobákem a luxusním jídelníčkem. Zobák zejozoba má uvnitř úzkou štěrbinu a k jeho oblíbené stravě patří šneky nebo slávky. A proč budeme o zejozobech dnes mluvit? Abyste si udělali představu o tom, kolik starostí a námahy se skrývá za odchovem jednoho problémového ptačího druhu.

Safari: Gepardí čtyřčata dostala jména na Z. Dvorský park patří k nejúspěšnějším chovatelům gepardů na světě

Safari Park Dvůr Králové je nejúspěšnějším chovatelem gepardů mimo Afriku. Přitom odchov těchto nejrychlejších savců světa není úplně snadný. Ve dvorském safari parku se ale daří díky zkušeným ošetřovatelkám, které pečlivým pozorováním zjistily, že gepardí samce a samice je dobré chovat odděleně a v době říje spojovat budoucí matky ne s jedním, ale více partnery.

Safari: Vánoce jsou jako stvořené pro pohádky. Třeba ty africké od Lenky Vágnerové, které Želva vypravuje

V Safari Parku Dvůr Králové nás k pohádkám dovede Lenka Vágnerová, dcera Josefa Vágnera, legendárního zakladatele Afrického safari, která s láskou pečuje o otcův odkaz. Z poznámek v jeho archivu sestavila soubor afrických pohádek a příběhů a vydala je pod název „Želva vypravuje“. Do domu provoněného Afrikou se za paní Lenkou vypravila redaktorka Dana Voňková.

Safari: Vánoce jsou jako stvořené pro pohádky. Třeba ty africké od Lenky Vágnerové, které Želva vypravuje

V Safari Parku Dvůr Králové nás k pohádkám dovede Lenka Vágnerová, dcera Josefa Vágnera, legendárního zakladatele Afrického safari, která s láskou pečuje o otcův odkaz. Z poznámek v jeho archivu sestavila soubor afrických pohádek a příběhů a vydala je pod název „Želva vypravuje“. Do domu provoněného Afrikou se za paní Lenkou vypravila redaktorka Dana Voňková.

Safari: Perlička supí získala svůj český i vědecký název podle lysého krku a hlavy, které připomínají supa

Dnes vám představíme zajímavého afrického tvora. Našli byste ho ve východní části černého kontinentu, v porostu velmi suchých travnatých savan. Většinu času se pohybuje na zemi a jen málokdy vzlétá, i když je součástí ptačí říše. Řeč bude o perličkách supích.

Safari: Perlička supí získala svůj český i vědecký název podle lysého krku a hlavy, které připomínají supa

Dnes vám představíme zajímavého afrického tvora. Našli byste ho ve východní části černého kontinentu, v porostu velmi suchých travnatých savan. Většinu času se pohybuje na zemi a jen málokdy vzlétá, i když je součástí ptačí říše. Řeč bude o perličkách supích.

Safari: Růžová škatulata. Dvorský safari park přestěhoval na stovku plameňáků do nově budovaného areálu

Impozantní, krásně barevní a zároveň velmi křehcí a konzervativní ptáci teď obývají voliéru v nově budovaném areálu jihozápadní Afriky. Aby při stěhování nedocházelo ke zraněním, přenášeli chovatelé plameňáky ručně a každého zvlášť. Zároveň vybrali tři menší hejna pro další zoologické zahrady. O tom, že vše dopadlo na jedničku, přesvědčil zoolog Michal Podhrázský redaktorku Danu Voňkovou.

Safari: Tři kriticky ohrožené želvy pavoukovité přicestovaly do dvorského safari parku z italského Janova

Nabídnout v předvánočním čase povídání o želvách, není možná pro některé rodiče nejlepší nápad. Ovšem nemusíte se bát, protože želvy, které nově chová Safari Park Dvůr Králové, jsou sice malé a mají na krunýři atraktivní pavoučí kresbu, ale nejsou do domácího terária vhodné.

Safari: Tomáš Kapic z dvorského safari parku: Přeprava zvířat se plánuje předem do nejmenších detailů

V Safari Parku Dvůr Králové má zhruba rok na starosti výměnu zvířat Tomáš Kapic. Navázal na práci svého dlouholetého předchůdce Zdeňka Bárty. Tomáš Kapic působil 30 let v pražské zoo, má za sebou praxi jako chovatel i jako vedoucí oddělení výměny zvířat a je předsedou transportní komise Unie českých a slovenských zoo.

Safari: Tomáš Kapic z dvorského safari parku: Přeprava zvířat se plánuje předem do nejmenších detailů

V Safari Parku Dvůr Králové má zhruba rok na starosti výměnu zvířat Tomáš Kapic. Navázal na práci svého dlouholetého předchůdce Zdeňka Bárty. Tomáš Kapic působil 30 let v pražské zoo, má za sebou praxi jako chovatel i jako vedoucí oddělení výměny zvířat a je předsedou transportní komise Unie českých a slovenských zoo.

Safari: Populární samice Nájin se stala ambasadorkou projektu na záchranu nosorožců bílých severních

Je rozhodnuto, populární Nájin se stane nosorožčí ambasadorkou. Už tedy nebude dárkyní vajíček potřebných k záchraně silně ohrožených zvířat, ale nadále zůstane důležitou součástí snah o záchranu nosorožců bílých severních.

Safari: Populární samice Nájin se stala ambasadorkou projektu na záchranu nosorožců bílých severních

Je rozhodnuto, populární Nájin se stane nosorožčí ambasadorkou. Už tedy nebude dárkyní vajíček potřebných k záchraně silně ohrožených zvířat, ale nadále zůstane důležitou součástí snah o záchranu nosorožců bílých severních.

Safari: Nebýt lhostejný, neubližovat, chránit a pomáhat. To je poslání výtvarné soutěže „Zvíře není věc“

Děti malovaly zvířata pro soutěž Zvíře není věc. Pořádá ji Safari park Dvůr Králové společně s Hankovým domem a městem Dvůr Králové nad Labem. Redaktorka Dana Voňková zjistila, že v sedmnáctém ročníku soutěže se objevilo 422 tak báječných obrázků zvířat, že i její reportáž musí být trochu „jiná”.

Safari: Nebýt lhostejný, neubližovat, chránit a pomáhat. To je poslání výtvarné soutěže „Zvíře není věc“

Děti malovaly zvířata pro soutěž Zvíře není věc. Pořádá ji Safari park Dvůr Králové společně s Hankovým domem a městem Dvůr Králové nad Labem. Redaktorka Dana Voňková zjistila, že v sedmnáctém ročníku soutěže se objevilo 422 tak báječných obrázků zvířat, že i její reportáž musí být trochu „jiná”.

Safari: Mořským živočichům z tornádem poničené Zoo v Hodoníně poskytl nový domov dvorský safari park

Máte rádi poklidnou atmosféru podzimu a zároveň oceníte zajímavou podívanou? Nemusí to být jen krásně barevná přírodní scenérie, ale třeba také poklady ukryté pod střechami pavilonů Safari Parku Dvůr Králové. Například v expozici Vodní světy teď najdete i kolekci nově dovezených ryb.

Safari: Kraken a Penelopa mají svůj nový domov v polské Lodži. Se stěhováním pomohli kulturisté z Vrchlabí

Bez účasti novinářů zorganizoval Safari Park Dvůr Králové převoz známého krokodílýho páru Krakena a Penolopy do Lodži. Klid a bezpečnost při odchytu obou zvířat byly nejdůležitější podmínky proto, aby se zvířata neporanila a nestrádala stresem. Bednu o váze 250 kg a Krakena, jehož váha představuje dalších 477 kg, pomáhali naložit na speciální vytápěné transportní auto i vrchlabští kulturisti.

Safari: Další úžasný chovatelský úspěch dvorského safari parku. Dvě mláďata vzácné husice modrokřídlé

Safari park Dvůr Králové slaví další chovatelský úspěch. Dvě vzácná mláďata husice modrokřídlé tam spatřila světlo světa poprvé v jeho historii a vloni dokonce jen na dvou místech, tím druhým je francouzský Beauval. Husice žijí jen v Etiopii, patří ke zranitelným druhům a vlivem úbytku přirozeného prostředí se jejich počty rychle zmenšují.

Safari: Safari park Dvůr Králové oslavil své 75. narozeniny unikátními známkami a jedinečnou kolekci šátků

Během pestrého programu představil Safari park Dvůr Králové své chovatelské úspěchy, nové unikátní známky a jedinečnou kolekci šátků. Mezi hosty slavnosti se s mikrofonem vypravila reportérka Dana Voňková.

Safari: Angalifu rozšířil naději. Projekt záchrany nosorožců severních bílých už má k dispozici 12 embryí!

Významný podíl na tomto úspěchu má Safari park Dvůr Králové. Největší část genetického materiálu prochází právě od dvorských zvířat samičky Fatu a samečka Suniho. O dalším důležitém kroku v plánu umělé reprodukce ohroženého druhu nosorožců informoval vedoucí oddělení mezinárodních projektů a komunikace dvorského safari parku Jan Stejskal redaktorku Danu Voňkovou.

Safari: Zooložka Gabriela Linhart ze Dvora Králové koordinuje Evropských chovný program psů hyenových

Safari park Dvůr Králové se podílí na koordinaci Evropského chovného programu psa hyenového. Stalo se tak především na základě mnohaletých úspěšných odchovů kriticky ohrožené šelmy, intenzivní spolupráce s dalšími evropskými zoologickými zahradami a participace Safari parku na projektech v Africe.

Safari: Ptačí pavilon dvorského safari parku zažil stěhování. Opeřenci se přemístili do náhradních prostor

Střechu Ptačího pavilonu Safari Parku Dvůr Králové opravují řemeslníci. Určitě uznáte, že stěhovat vše živého co má křídla, není úplně snadné. Ke slovu přišly síťky na tyčích i velké odchytové sítě a výsledkem je pro návštěvníky uzavřený pavilon.

Safari: Dvorský safari park znovu po 5 letech rozmnožil agresivní pižmovky. Zvládl to jako jediný na světě

Safari Park Dvůr Králové má dvě nová mláďata pižmovky ostruhaté. Jedná se o mimořádný úspěch. Za poslední rok tyto velké agresivní husy nerozmnožila žádná jiná zoo na světě. Otec malých pižmovek se narodil ve Dvoře Králové, v roce 2013 byl prvním mládětem pižmovky ostruhaté v Česku.

Safari: Porod gepardích paterčat v „přímém přenosu“. Šelmí rodina dvorského safari parku se pěkně rozrostla

Jen málokdy vidí návštěvníci zoo příchod mláďat na svět v „přímém přenosu“. Výjimkou byl porod gepardí samičky Spirit v Safari Parku Dvůr Králové. Stalo se tak v pravé poledne, ve výběhu safarikempu a navíc se šelmí rodinka rozrostla rovnou o paterčata!

Safari: Prozradíme vám tajemství, jak si renesanční český šlechtic Kryštof Harant představoval původ žiraf

Žirafy bezesporu patří k nejkrásnějším a nejdůstojnějším zvířatům. Jen v Safari parku Dvůr Králové vás o tom přesvědčí 267 krát. Tolik mláďat se tam totiž dosud narodilo. Poslední přírůstek dvorského stáda žirafí samec Kiango ale přicestoval letos na jaře z Dánska.

Safari: Ve dvorském safari parku sdílí veverky kapské své bydlení možná překvapivě společně se slony

Veverky kapské jsou o něco větší než ty, které žijí u nás, nešplhají po stromech a vyhrabávají si dlouhé podzemní chodby a nory, ve kterých se ukrývají před nebezpečím a vychovávají svá mláďata. Patří mezi hlodavce.

Safari: Ve dvorském safari parku sdílí veverky kapské své bydlení možná překvapivě společně se slony

Veverky kapské jsou o něco větší než ty, které žijí u nás, nešplhají po stromech a vyhrabávají si dlouhé podzemní chodby a nory, ve kterých se ukrývají před nebezpečím a vychovávají svá mláďata. Patří mezi hlodavce.

Safari: Štětkoun africký je pestře zbarvené prase. Safari Park Dvůr Králové se pyšní narozenými čtyřčaty

V evropských zoologických zahradách žijí dvě stovky těchto afrických prasátek, ale jen málokterá z nich se může pochlubit čtyřmi novými mláďaty. Pruhovaná selata se právě chystají prozkoumat venkovní svět, protože první měsíc života prožila pod přísným dohledem matky jen uvnitř expozice.

Safari: Tři mláďata cibetek afrických si užívají hravé a bezstarostné jaro v Safari Parku Dvůr Králové

V Safari Parku Dvůr Králové už smíme také do Afrického a Lvího safari. A zdravotníci v květnu mají dokonce vstup zdarma. Samozřejmě za předpokladu, že všichni budeme dodržovat hygienická opatření. Kromě antilop, zeber nebo žiraf tam jsou k vidění i další zajímavé šelmy. A nejsou to jen populární lvi, ale třeba hravá mláďata psů hyenových nebo cibetky.

Safari: Rodinka výra afrického se v Safari Parku Dvůr Králové rozrostla o tři chundelatá mláďata

V Safari Parku Dvůr Králové můžete pozorovat i výra afrického. Pro lepší představu připomeňme, že dospělý výr africký vypadá jako středně velká sova a že dvorská „výří” rodina se rozrostla o tři mláďata. Jejich rodiče mohou návštěvníci vidět ve voliéře poblíž lesních antilop Bongo.

Safari: Rekordní čtyři nová embrya a přípravy na další kroky v misi na záchranu bílého severního nosorožce

Ojedinělý projekt na záchranu nosorožců bílých severních zaznamenal důležitý rekord. Po zatím posledním odběru vajíček samice Fatu, která se narodila v Safari Parku Dvůr Králové a teď žije v Keni, se zahraničnímu týmu specialistů podařilo vytvořit celkem 9 embryí.

Safari: Žirafák Kiango a chocholatka přibyli v dvorském parku mezi oblíbená zvířata chovatele Luďka Čulíka

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo 50 jarních mláďat kopytníků. A to jen na oddělení, které má na starosti zoolog Luděk Čulík. Jsou mezi nimi antilopy koňské, vrané, tři druhy vodušek a adaxi. Do skupiny jeho oblíbených zvířat přibyla také antilopka chocholatka červená a nový žirafí samec Kiango.

Safari: Znovuotevření dvorského safari parku. Ekonomické ztráty pomohla zmírnit i velká podpora lidí

V těchto dnech se Safari Park Dvůr Králové těší ze svých prvních jarních návštěvníků. A má co nabídnout. Potkáte tam zebry, žirafy, antilopy, lvy, nejrůznější ptáky nebo želvy. Když není sluníčko skoupé a vyláká zvířata do venkovních expozic, uvidíte také buvoly, slony, gepardy nebo štětkouny. 

Safari: Víte, že máme českého dinosaura? Burianosaurus augustai jako pocta slavnému malíři Zdeňku Burianovi

Až budou veřejnosti přístupné i vnitřní prostory Safari Parku Dvůr Králové, najdete předobraz “českého” dinosaura, díky iniciativě zakladatele zoo Josefa Vágnera, v Galerii Zdeňka Buriana. Právě v těchto dnech putuje 15 pláten z majetku dvorského safari parku do Znojma na výstavu“Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“. 

Safari: Evropský unikát: Čtyři mláďata marabua afrického jsou v péči rodičů i netradičních pěstounů

V těchto dnech vyrůstá v zázemí Safari parku Dvůr Králové nová čtveřice mláďat afrických čápů marabu. O dvě ptáčata se starají rodiče,o zbývající pečuje pěstounský pár vzácných volavek obrovských. O mimořádném chovatelském úspěchu hovořila se zoologem Michalem Podhrázským redaktorka Dana Voňková.

Safari: Memorandum o společné ochraně zeber bezhřívých podepsaly Safari Park Dvůr Králové a ZOO Liberec

Prvním krokem projektu ochrany zeber bezhřívých v péči člověka i ve volné přírodě bylo shromáždit chovná zvířata roztroušená po Evropě, začlenit je do perspektivních stád a založit nové chovné skupiny. V budoucnu by mohla zvířata z těchto skupin posílit stáda zeber bezhřívých zejména ve východní Ugandě. 

Safari: Dvorský safari park má první mládě medojeda. Za poslední rok je nemnožila žádná jiná zoo na světě

Mládě medojeda kapského, které se v dvorském safari parku narodilo na Štědrý den, již neobratně prozkoumává vnitřní boxy Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Díky tomu, že je matka Beebee po dvou měsících již více v klidu a od mláděte se začala občas vzdalovat, jsou si zoologové jistí, že jde o samce

Safari: V Safari Parku Dvůr Králové se za půl roku narodila hned dvě mláďata vzácného hrošíka liberijského

Hlavními postavami téměř zázračného příběhu zrození hrošíků liberijských jsou dvě samičky Malaya a Tanqueya a samec Wamburuhtuh. Radost z nových mláďat hrošíků liberijských mají ošetřovatelé i zoolog Jiří Hrubý, se kterým hovořila redaktorka Dana Voňková.

Safari: Lemurek ve dvorském safari parku. Rodiče Sako a Greta se pečlivě starají o svého prvního potomka

Dnes se v Safari parku Dvůr Králové vypravíme za poloopicemi a jejich nejmladším mládětem. Uhodnete za kterými, když vám povíme, že je i ve vysoké trávě Madagaskaru prozrazuje černobíle pruhovaný a huňatý ocas? Ano, jsou to lemuři kata.

Safari: Klisnička vzácného oslíka somálského jménem Amaranta se narodila v Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové se i na konci léta chlubí novými mláďaty. Zeleného výběhu, modrého nebe a příznivého počasí si tam mimo jiné užívá také zatím poslední přírůstek do oslí rodiny – klisnička vzácného osla somálského, která dostala jméno Amaranta.

Safari: První kriticky ohrožená želva paprsčitá překvapila experty, vylíhla se přímo v expozici safari parku

Herpetologové Safari Parku Dvůr Králové slaví velký úspěch. Poprvé v historii se tu narodila kriticky ohrožená želva paprsčitá z Madagaskaru. Inkubace vajec tohoto druhu je mimořádně náročná, a tak všechny zaskočilo, že se mládě vylíhlo přímo v expozici. 

Safari: Mládě chocholatky červené, nejmenší antilopy na světě, se po letech čekání narodilo na východě Čech

Dnes jsme z kolekce zvířat v Safari Parku Dvůr Králové vybrali chocholatku červenou. Je to vůbec nejmenší žijící antilopa na planetě. Na světě se jich letos narodilo jen jedenáct a jedna z nich právě ve dvorském safari parku. Podobá se malému srnečkovi, má červenooranžovou srst a velké hnědé oči.

Safari: Premiéra pěšího safari: ve velkém jezeře se poprvé přímo před zraky návštěvníků narodilo hrošátko

Chcete vidět šest hrochů při koupání? Přesně takovou nevšední podívanou objevíte v Safari Parku Dvůr Králové. A mezi nimi i nejmladší hroší mládě, které pod dohledem své matky Mony roste jako z vody. Jak se přesvědčila reportérka Dana Voňková, hrošátko dělá radost nejen návštěvníkům dvorského safari parku, ale i těm, kteří se o populární obojživelníky starají.

Safari: Rekordní letní denní návštěvnost za posledních 10 let hlásí Safari Park Dvůr Králové

Safari park Dvůr Králové patří u nás k nejčastějším turistickým cílům. Jen za červenec přivítal přes 150 tisíc návštěvníků! A 5. srpna dosáhla dvorská zoologická zahrada dokonce denní rekord přes 9 700 hostů!

Safari: Mimořádný úspěch Safari Parku Dvůr Králové. Exotický opeřenec hadilov písař má dvě nová mláďata

Ošetřovatelé ptáků odchovali v Safari Parku Dvůr Králové dvě nová mláďata hadilova písaře. Jde o mimořádný úspěch, protože podobným výsledkem se může pochlubit jen málokterá zoo. A navíc hadilovů přišlo na svět ve Dvoře Králové nad Labem už celkem deset!

Safari: Khalila pečuje o tři malé lvice. Lvíčata se přestěhovala z porodního boxu do zázemí safari parku

Berberští lvi mají v Safari Parku Dvůr Králové novou šanci na pokračování rodu. Samička Khalila přivedla na svět tři mláďata a rozšířila tak skupinu v přírodě vyhynulého druhu. A protože 10. srpna oslavíme Mezinárodní den lvů, máme teď příležitost věnovat lvím trojčatům dvojnásobně zaslouženou pozornost.

Safari: Dravá ryba, která vypadá jako had. Největší nádrž dvorského safari parku pro murénu síťkovanou

Safari Park Dvůr Králové má nově ve své kolekci murénu síťkovanou. Tento vodní dravec má jen pro sebe devět tisíc litrů mořské vody a společnost mu v největší nádrži v zoo dělají pouze sasanky a korálnatci. Takovou výsadu si muréna vydobyla tím, že všechno ostatní živé osazenstvo nádrže by považovala za potravu a podle toho s ním naložila.

Safari: Buvoli kaferští patří k nejbojovnějším zvířecím druhům. A když se rozběhnou, tak začnete couvat

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové zastavíme u velkého, robustního a rohatého buvola kaferského. Dospělý samec může vážit až 900 kilogramů! Buvol patří k nejbojovnějším zvířecím druhům a je také součástí tak zvané Velké pětky, kam řadíme nebezpečná a charismatická zvířata.

Safari: „Plemenná kniha“ Safari Parku Dvůr Králové je bohatější o nejmladší mládě zebry bezhřívé Priscillu

Teď si na chvíli představte, že i zvíře může mít rodný list nebo občanský průkaz. Do podobného dokladu zoologové zapíší jméno zvířete, přidají fotografii a uvedou důležité životopisné údaje. A právě podobný doklad, který se ale správně jmenuje „Plemenná kniha“, vlastní v Safari Parku Dvůr Králové i nejmladší mládě zebry bezhřívé.

Safari: Vodní světy ožívají. Uvidíte africké ryby, krokodýly čelnaté i populárního Krakena s Penelopou

V pavilonu Vodní světy Safari Parku Dvůr Králové končí rekonstrukce nádrží. V jedné z nich už brzy návštěvníci uvidí nové krokodýly štítnaté nebo kobru vodní. Ale už dnes si jejich pozornost snadno získají nejrůznější druhy afrických ryb, krokodýli čelnatí a populární pár Kraken a Penelopa.

Safari: U drilů mají nové mládě. Dvorský safari park se jako jediná zoo u nás úspěšně věnuje jejich chovu

Od května do října jsou v Safari Parku Dvůr Králové vidět venku drilové. Primáti vyznačující se černým zabarvením líček dostali jméno – jak jinak – drilové černolící. Jejich velký venkovní výběh je plný zeleně a nabízí i koupání.

Safari: I ve zvířecím světě je proužek znakem elegance. Dvorské mládě zebry bezhřívé má jméno Priscilla

Příroda nám nabízí elegantní proužek v několika variantách. Odborník by ovšem řekl, že rozeznáváme tři základní druhy a šest poddruhů krásně pruhovaných zeber. A každá z nich je jiná. 

Safari: Další krok k záchraně. Podařilo se vytvořit rekordní čtyři nová embrya nosorožce bílého jižního

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček a z nich vytvořit čtyři embrya. Jde o rekordní výsledek, který je důležitý na další cestě při záchraně silně ohrožených nosorožců bílých severních.