Šatníky

Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání. Hledáme odpovědi na to, co dnes móda pro lidi znamená, jakou má hodnotu a co o nás prozrazuje.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Šatníky: Šaty jsou moje vzpomínky i terapie. Režisérka Kateřina Kořínková Sobotková módu nepodceňuje

„Šatník je můj osobní archiv,“ říká režisérka Kateřina Kořínková Sobotková. Ve skříních má řadu unikátních kousků, které jsou v první řadě vzpomínkou. Od dospívání v devadesátkách má slabost pro sekáče a čas ukázal, že už jako maturantka měla neomylné oko nejen pro vintage, ale i pro kvalitní a lokální fashion design. Poslechněte si, jak se do jejího šatníku dostaly první návrhářské šaty a kdy začala brát v potaz i terapeutickou rovinu módy.

Šatníky: Závislost na sekáčové appce. Návrhářka Karolína Juříková loví designérské poklady

„Nejde o to, že bych hodně nakupovala, spíš ráda nacházím speciální kousky. Největší radost mi udělá, když objevím nějaký designérský klenot za málo peněz,“ popisuje Karolína Juříková. Na sekáčové appce loví věci od newyorských návrhářských značek. Co jsou její největší poklady a jak ji ovlivnila máma, která žije v tiny housu v přírodě?

Šatníky: Málo věcí, hodně outfitů. Efektivní šatník podle stylistky Gabi Zimové

„Přestože jsem stylistka a točím hodně videí s outfity, mám poměrně málo věcí. Často na mně vidíš stejné kalhoty nebo sako. Ale záleží na tom, jak to upravím a co k tomu přidám za doplňky,“ vysvětluje stylistka Gabi Zimová. Popisuje, jak podle ní vypadá a funguje efektivní šatník, a proč své klienty vede k tomu, aby méně nakupovali.

Šatníky: Luxus za pár stovek a bitky o boty. Spolumajitelka sekáče Bára o lovu kvality

Bára, které její okolí říká Básnička, je spolumajitelka výběrového sekáče na pražské Letné. Několik let pracovala v nadnárodních řetězcích a pak se spolu s maminkou pustila do sekáčového dobrodružství. „Dělám vše, co je potřeba, od hledání oblečení, přes interiéry a výlohy našich obchodů až po focení,“ popisuje Bára. V podcastu prozrazuje, jaké je pozadí byznysu se sekáčovou módou, kde dochází při lovu zboží k bitkám a jak práce v second handu ovlivňuje její osobní šatník.

Šatníky: Cool outfit musí fungovat na party i do lesa. Šperkařka Dick Wolf se obléká pro dobrý pocit

„Vždycky se potřebuju cítit pohodlně, ale zároveň mě to musí bavit. Tohle je bunda ze šusťákové soupravy po mámě, kterou táta našel v garáži. Prezentovala jsem v ní své šperky na Designbloku, ale můžu si ji klidně vzít i se psem do přírody,“ říká Veronika aka Dick Wolf. Vyučená truhlářka, absolventka ateliéru KOV na UMPRUM a autorka výrazných autorských šperků má ráda kombinace starého a nového.

Šatníky: Best of Šatníky 2022: trendy, male gaze a udržitelnost v českých skříních

„V podcastu Šatníky nahlížíme do skříní zajímavých osobností. Jejich vkus a přístup k oblékání často naznačuje módní trendy,“ říká Veronika Ruppert. Ve výběru nejzajímavějších momentů z natáčení v roce 2022 komentuje inspirativní styl a přístup k oblékání, který zrcadlí feminismus, udržitelnost, ale také rodinné vztahy a životní obraty.

Šatníky: Marie Kondo a chalupářská estetika: V šatníku Rozi z Pokojovek

„Jsem totálně Marie Kondo, mám fakt jen věci, které nosím. Třídím minimálně dvakrát ročně,“ říká Rozi. Šatníku jedné ze členek kolektivu Pokojovky kraluje pečlivě vybrané sekáčové oblečení. Rozi miluje styl cottagecore a kvalitní materiály. Na vysněný kousek si klidně pár let počká: „Já prostě vím, že na mě někde v sekáči čeká a jednou na něj přijdu.“ Poslechněte si, po jakých věcech Rozi aktuálně pátrá.

Šatníky: Sochařka Tereza Štětinová: K hadrům mám až přehnanou úctu, musím mít nažehleno

„Moje máma měla vždycky všechno v komínkách a krásně upravené. Díky tomu, že jsem se od ní naučila rychle a perfektně žehlit pánské košile, jsem dostala práci asistentky na jednom velkém projektu. Americká stylistka, které jsem pomáhala, pak dostala zánět slepého střeva, takže to celé padlo na mě. Oblékala jsem asi stočlenný kompars,“ popisuje svůj vstup do světa stylingu, módních časopisů a kampaní Tereza.

Šatníky: Jsem team Cardi, říká rapperka Arleta. Na latex na stage ale zatím sbírá odvahu

„Měla jsem období, kdy jsem se musela převléct do super sexy oblečení, abych mohla nahrávat písničky,“ říká Arleta. Mikrofon postavený mezi dvěma štendry s nejoblíbenějšími kousky svého šatníku ráda používá jako domácí nahrávací studio. „Chtěla bych takhle chodit víc, ale s mojí povahou to není úplně snadný, nejsem úplně body positive.“ Poslechněte si, jak se do Arletina stylu promítá rap, feminismus a dětství v Blatné.

Šatníky: Umělkyně Romana Drdová: ráda oblečením provokuju lidi ke komunikaci

Vlastní babička a Milan Knížák, to jsou lidé, kteří v přístupu k oblékání a módě nejvíc ovlivnili umělkyni Romanu Drdovou. „Babička byla švadlena, odmala jsem zkoušela její věci a ten fyzický zážitek z látek mám ráda dodnes. Oděvy, které jsem měla vloni vystavené ve Veletržním paláci, byly ovlivněné tvorbou Milana Knížáka,“ popisuje Romana. Říká, že má ráda, když její výrazný styl vyvolá nečekaný rozhovor s cizím člověkem na ulici.

Šatníky: Móda z odstřižků a z druhé ruky: Mia Jadrná skládá nový design z odložených věcí

„Touhle bundou to celé začalo. Sice není úplně dokonalá, ale mám ji moc ráda, je pro mě speciální, “ říká absolventka UMPRUM Mia Jadrná. Oblečení a doplňky šije z autorských látek poskládaných z desítek a stovek malých odstřižků. Zájem o udržitelnost se propisuje i do osobního stylu: její šatník je plný hravě upravených sekáčových kousků.

Šatníky: Outfit je součást hry, při rozhovoru se chci cítit dobře, říká Lili z Real Talku

Lilianu Mikhnevich nejspíš znáte jako Lili z Real Talku. Mezi jakými dvěma mladými návrhářskými značkami váhá? Proč vítá některé hosty v Real Talku v mikině a jiné s výstřihem? A jak ji v oblékání ovlivnila máma?

Šatníky: Outdoor ze sekáče a lokální fashion design: udržitelný šatník podle designérky Ivy Burkertové

„Většina lidí si kupuje outdoorové vybavení nové, takže v sekáčích je toho hrozně moc,“ říká designérka Iva Burkertová. Návrhářka, která tvoří udržitelný streetwear Odivi a společenské šaty Sobje, se v soukromí obléká hlavně pohodlně. V podcastu Šatníky prozrazuje, na jaké sekáčové úlovky i designérské modely je nejvíc hrdá. A jak se do jejího osobního šatníku i tvorby promítá cestování, udržitelnost nebo rodinná historie.

Šatníky: Z války na fashion week: s kyjevskou fotografkou Lilit Lysa o oblékání na Ukrajině a v Česku

Skříň, do které nahlížíme v panelákovém bytě na pražském Opatově, je poloprázdná. Není to proto, že by fotografka Lilit Lysa byla minimalistka. Naopak, má ráda výrazné hřejivé barvy, dlouhé šaty a objemné rukávy. Její obsáhlý extravagantní šatník ale zůstal v Kyjevě.

Šatníky: Chaos na pracovním stole, pořádek v šatníku: styl hudebnice a parfumérky Kateřiny Šantrochové

Kateřina Šantrochová je hudebnice, polovina dua Káča a Sára a také autorka jedinečných interiérových i osobních parfémů Scent Roche. Šatník plný bohémských kousků sdílí s partnerem. Přiznává, že zatímco jeho část je vždy uspořádaná, její díl je uklizený jen výjimečně.

Šatníky: Zahraniční hvězdy nosí dobrý český design, říká designérka Markéta Kratochvílová

„Díky sociálním sítím a kurátorským platformám mám otevřené dveře do celého světa,“ říká absolventka UMPRUM Markéta Kratochvílová. Její náušnice, prsteny nebo ozdoby nosu a úst nosí třeba Grimes nebo Megan Thee Stallion. Zatímco v autorském šperku se Markéta pouští do experimentů, v oblékání byla dlouhou dobu věrná černé barvě. Poslechněte si, jaká česká návrhářka to změnila a jaký je teď Markétin soukromý šatník.

Šatníky: Díky vyšívání je moje oblečení osobnější, říká ilustrátorka Nikola Logosová

„Oblíbenou část mého šatníku tvoří šaty, které jsem si koupila s tím, že je předělám. Často v sekáči vidím věci, které si přímo říkají o nějakou veselou výšivku,“ říká Nikola Logosová. Ve vlastnoručně vyšívaných šatech si mimo jiné přebírala i ocenění Czech Grand Design za ilustraci. Jak oblíbená ilustrátorka k vyšívání přistupuje, jak její oblékání ovlivnily indie kytarovky a na čem by ráda spolupracovala s nějakou módní značkou?

Šatníky: „Na hacknutých strojích pletou designéři i babičky.“ Česká programátorka spojuje DIY s průmyslem

Absolventka UMPRUM Zuzana Ševčíková je programátorka pletacích strojů. Napojila se na mezinárodní komunitu, která hackuje staré domácí pletací stroje. Učí se DIY techniky a zkoumá, jak by se daly zužitkovat v profi průmyslové výrobě. „Hacknuté pletací stroje fungují podobně, jako domácí 3D tiskárny. Stáhneš data z internetu a vypleteš si vlastní produkt doma v obýváku,“ vysvětluje. Poslechněte si, kdo hackování domácích strojů rozjel a jaký mají takové stroje potenciál.

Šatníky: Do českého stylu oblékání nezapadám. Designérce Marii Absolonové sedí spíš Španělsko

Designérka Marie Absolonová žije mezi Prahou a Mallorcou. Dlouhodobě spolupracuje se španělskou obuvní značkou a její styl je mnohaletým pobytem na jihu Evropy silně ovlivněný. „Mám pocit, že se moje oblékání hodí spíš do Španělska než do Česka. Tam nemám dojem, že bych vynikala, ale tady to tak cítím. Lidé se u nás oblékají více androgynně,“ říká Marie. Poslechněte si, kdo formoval její styl a jaké oblečení pro ni má největší hodnotu.

Šatníky: Šatníky best of 2021: trendy a překvapení v českých skříních

Jak se rok 2021 podepsal v českých skříních? Ve speciálním rekapitulačním dílu podcastu Šatníky vybíráme momenty, které naznačují obecnější módní trendy a posuny v tom, jak přemýšlíme o oblečení, oblékání a módě. Od body positivity, přes greenwashing až po dopamine dressing.

Šatníky: Chtěla jsem přestat soudit lidi podle oblečení. Studentka převlékla za 60 dní 60 identit

„Jeden kamarád mi řekl, že po těch všech lidech, za které jsem se oblékla, už vůbec netuší, kdo vlastně jsem,“ směje se Alžběta Skalická. Studentka liberecké TUL se rozhodla pro experiment zaměřený na identitu, sebevědomí a na to, jak nás ovlivňuje naše oblečení. Lidi ve svém okolí žádá, aby jí vždy na jeden den půjčili šaty, které jsou pro ně typické. Poslechněte si, s jakými reakcemi se setkává a jak ji převlékání do cizích outfitů ovlivňuje.

Šatníky: Ševcovské řemeslo je způsob života. S Anetou Gretzovou o šití bot a osobním stylu

„Moje oblečení je od lepidla, prachu a špíny. V pracovních pláštích mě to nebaví, takže moje oblíbené šaty jsou poznamenané tím, co dělám,“ říká Aneta Gretzová. Na nohou má vlastnoručně ušité boty, které mají nadčasový klasický styl, a kolem pasu starou květovanou zástěru, ve které ráda pracuje. Říká, že ráda šije klasické kožené boty, které se dělaly kolem roku 1900. S tím, jaké boty šije, dobře ladí i její styl. V Šatnících rozebíráme Anetin vztah k řemeslu i k oblékání.

Šatníky: Čím víc záplat, tím víc lásky: umělkyně Kristina Fingerlandová prokrastinuje u zašívání

„Asi tu nemám žádné oblečení, které by nebylo spravované,“ říká se absolventka UMPRUM, Kristina Fingerlandová. Probíráme se nejcennějšími kousky jejího šatníku, ke kterým patří ručně šité oblečení po rodině nebo mnohokrát záplatovaná vintage japonská kimona. „Když se oblečení rozpadá, vůbec to nevnímám jako selhání. Naopak, mnohokrát opravované věci pro mě mají větší hodnotu. Je v nich uložený čas a rukodělnost,“ vysvětluje Kristina.

Šatníky: Oblečení jako psychická podpora: designérka Tereza Rosalie Kladošová vyznává zářivé barvy

Tereza Rosalie boří stereotypní představy o designérech v černých rolácích. Její šatník je plný živých barev a výrazných vzorů. V prosluněném bytě plném květin nás vítá v sytě růžových kalhotách a košili s tropickým vzorem. „Když už si obleču něco nenápadného, jako třeba džíny a bílé tričko, vezmu si k tomu alespoň funky boty, kterýma to rozbiju,“ říká designérka. Věří, že zářivé barvy zlepšují náladu nejen jí, ale i těm, kdo se s ní setkají.

Šatníky: Tohle teď v Praze nosíte? S kuchařkou Chili Ta Thuy o oblékání do televize i na fotbal

„Moje máma byla vždycky chic lady, ale někdy taky iron lady. Když mi chce naznačit, že něco není úplně super, vždycky pronese: ‚Tak tohle teď v Praze nosíte? Zajímavé‘,“ říká se smíchem Chili. V podcastu Šatníky prozrazuje, jak ji máma v oblékání ovlivňuje a proč s ní svůj šatník řešila i před naším natáčením.

Šatníky: Obchoďák, ve kterém je všechno zadarmo. Sedmidenní Swap Prague praskal ve švech

Skoro všichni, u kterých jsem zatím natáčela podcast Šatníky, měli stejný problém. Ve skříních jim leží spousta oblečení, které už dlouho nenosí. A proto tentokrát nemíříme na návštěvu dalšího osobního šatníku, ale na Swap: na akci, kde můžete své nepotřebné věci darovat. A případně si místo nich odnést nějaký kousek, který tam nechal někdo jiný.

Šatníky: Kufr na tři měsíce ve Finsku. Co si zabalila designérka Tran Ngoc Yen?

Ngoc Yen odjela do Finska studovat chytrý a udržitelný design na Häme University of Applied Sciences. Vedle oblečení od spolužáků a mladých nezávislých značek si vzala vlastní prototypy upcyklovaných bot a doplňků z odložených sneakers. Její nápady možná jednou zmenší množství odpadu, které míří do spaloven: „Oprava tenisek dnes stojí víc než výroba nových. Proto se reklamované sneakers ve velkých obchodech většinou pálí,“ vysvětluje Ngoc Yen.

Šatníky: Elegantní můžete být i v pyžamu, říká studentka Ester Sidibe

„Obdivuju oblékání vlivných žen jako je Zuzana Čaputová nebo Michelle Obamová. Baví mě formální móda, která je vkusná, ale stále ženská. Ženy v politice podle mě nemusí přebírat pánský styl. Obecně se mi líbi, když jsou lidé oblečení adekvátně k situaci,“ říká Ester, která právě dokončila bakalářské studium žurnalistiky v Praze. Šatní skříně v pronajatém nuselském bytě prozrazují, že do školy ráda nosí saka a košile, ale také pyžamové svršky po dědečkovi.

Šatníky: Nesnášíme nakupování, oblečení si vytváříme sami. Návrháři Filip a Tish oblékají svůj design

Filip je jedním z tvůrců značky NAUT. Tish pracuje v reklamě, ale v poslední době začala také tvořit oblečení. „Děláme si navzájem radost. Tish testuje své návrhy na mně a já zase dámské věci pro NAUT na ní,“ říká Filip a ukazuje kalhoty, které mu navrhla a nechala ušít na míru. Pár, který spojuje láska ke kvalitním přírodním materiálům, nadčasovému designu a tradičním asijským výšivkám, se dal dohromady na pražském fashion weeku. Poslechněte si, co je v oblékání ovlivňuje.

Šatníky: Japonské sekáče a dětské kabelky: S gamerkou a moderátorkou Naomi Adachi o módě v Tokiu a v Praze

Gamerka, moderátorka a herečka Naomi Adachi bydlí v malé garsonce na Letné v Praze. Na nájmu ušetří, ale v módě si dopřeje luxus. „Líbí se mi limitované edice značkových kabelek, které vznikají speciálně pro japonský trh. Kupuju je nejčastěji v sekáčích, ale mám už i jednu novou. Legrační je, že je vlastně dětská, protože dospělácké ceny jsou na mě ještě příliš vysoké,“ říká Naomi a ukazuje nám kabelku s obrázky kočiček a květin od populární japonské ilustrátorky.

Šatníky: Do údolí hedvábné šaty, na záhon zlaté disco. Otevíráme skříně krajinné architektky Lucie Králíkové

V kopcích nad Ústím nad Labem stojí starý dům s kouzelným výhledem do krajiny. Bydlí v něm krajinná architektka, konceptuální zahradnice a květinářka Lucie, u které natáčíme nový díl Šatníků. „Tyhle šaty jsem si nechala ušít ze zbytků potrhaných hedvábných košil a šatů. Designérka Hana Kubešová ví, že miluju baroko a Marii Antoinettu, a udělala je přesně podle mých představ. Když jsem v nich šla do muzea v Praze, paní se mě tam ptala, zda jsem součástí expozice,“ směje se.

Šatníky: Striktní styl v šatníku i v kuchyni: Návštěva u Evy Che, múzy českých návrhářů

Móda a kulinářství, to jsou dva světy, ve kterých se pohybuje Eva Che. Modelka, módní influencerka a múza nejen českých designérů preferuje ve vaření i v oblékání černou barvu: „Mám ráda noc a temné věci, i když v poslední době se do mého šatníku dostávají i barvy. Při vaření ráda používám přírodní černá barviva jako sépiový inkoust nebo černé uhlí,“ říká. Poslechněte si, proč vždy kombinuje dámské a pánské oblečení a jak se v jejím stylu odráží vztah k vlastnímu tělu.

Šatníky: Královna maturiťáku a dáma s pejskem. V šatníku Elišky Podzimkové a Julie Ondračkové

„Šaty jsem měla naposledy na maturiťáku a hrozně jsem trpěla. Dodnes lituju toho, že jsem si neprosadila něco jiného,“ vzpomíná Eliška, která už od patnácti nosí hlavně pánské oblečení. „Vztah s Eliškou mě hodně ovlivnil, přivedla mě k unisexové módě, ale pořád si někdy ráda vezmu dlouhou sukni. Tu nejoblíbenější mám od třinácti a pořád ji nosím,“ říká Julie. Poslechněte si, v jakém modelu vyhrála královnu maturitního plesu a v čem jsou výhody sdíleného šatníku dvou holek.

Šatníky: Když se cítíš dobře, je jedno, co máš na sobě, věří designér Jan Smejkal

Se smíchem ale dodává, že i přesto existují věci, které na oblékání ostatních lidí nemůže vystát, i když se nesou spokojeně. „Nejradši bych s sebou nosil do města nůžky a stříhal lidem ty sešité rozparky vzadu na kabátech. To není styl, nemá to tak být. Je to technická věc, aby se rozparky po cestě k zákazníkovi nepomačkaly. Počítá se s tím, že si to prostřihnete,“ směje se student módního designu na UMPRUM Jan Smejkal.

Šatníky: Podivíni zkrášlují svět. O tajemství Krychličova stylu s blízkými i vzdálenými obdivovateli

„Vašek byl milovníkem kýče. Měl rád lesklé věci, plný dům umělých květin, různobarevných sak a kravat. Bylo mu jedno, co si myslí ostatní. Pro něj to bylo krásné a to chtěl ukazovat světu,“ říká režisérka Silvie Dymáková. O osobnosti Václava Kulhánka, přezdívaného Krychlič, natáčela dokument. Premiéry se bohužel ikonický doktor přírodních věd z Pardubic, který nikdy nevycházel bez paruky ve tvaru krychle nebo hranolu, nedožil. V Šatnících se ohlížíme za jeho stylem.
Veronika Ruppert

Šatníky: V lockdownu jsou ruční práce jako terapie. DIY šití podle architektek, výtvarnic a studentek

„Na Květnou neděli si chci ušít plášť na předpovídání bouřek,“ plánuje výtvarnice a krajinná architektka Lucie Králíková. Šití je pro ni v lockdownu uklidňující kreativní činností, stejně jako pro architektku Terezu Melkovou. „Rukodělná práce je jako meditace. Chtěla jsem se během lockdownu naučit něco nového a vyšívání se ukázalo jako ideální aktivita,“ říká. Poslechněte si, jak domácí izolace proměňuje náš vztah k ručním pracím a jak se to propisuje do našich šatníků.
Veronika Ruppert

Šatníky: Jsem hlavně comfy, módu neřeším, tvrdí novinář Filip Titlbach. Jeho skříň ale prozrazuje opak

„Oblečení je pro mě způsob, jak zakrýt nahotu, to je všechno. Nic víc v tom nehledám,“ říká novinář Filip Titlbach. Během natáčení podcastu Šatníky se ale ukazuje, že ve skutečnosti pro něj oblékání znamená mnohem víc. „Když jsem šel asi v devatenácti studovat do Olomouce, došlo mi, že nepotřebuju velká loga a statusové značky. Začal jsem ve stylu oblékání hledat sám sebe. Mám tu spoustu věcí, které zatím nenosím, ale sbírám na ně odvahu.“
Veronika Ruppert

Šatníky: „Naučila jsem se ignorovat velikosti a respektovat tělo.“ S Pavlínou Louženskou o návrhářské módě

„Když se studentů návrhářství ptám, kdo budou jejich zákaznice, většinou mi vykreslí super úspěšnou a krásnou pětadvacetiletou holku. Tak jim říkám, ať si vzpomenou, kolik v pětadvaceti vydělávali oni. A kolik jejich kamarádek má v tomhle věku na šaty od návrháře za deset tisíc,“ říká marketingová specialistka Pavlína Louženská. Poslechněte si, kdo podle ní reálně kupuje českou návrhářskou módu a v jakých designérských šatech se sama cítí dobře.
Veronika Ruppert

Šatníky: Malířka Marie Butula: Moji noční klubovou uniformu teď vystřídaly pracovní oděvy

Marie Butula je malířka, ilustrátorka a hudební dramaturgyně klubu Fléda. Do práce proto chodí většinou večer a nejčastěji se obléká na techno nebo na rap. Její klubová uniforma sestává ze sukně, trička a hlavně nepostradatelné ledvinky, kterou nosí zásadně jen kolem pasu: „Třetí prso prosím ne,“ směje se Marie. Poslechněte si, v čem si v módě rozuměla se svou tetou, zásadní postavou nejen brněnské kultury, Lenkou Zogatovou a jaké šaty po ní stále nosí.

Šatníky: Designérka Janja Prokić: Když se zadaří, investuju do místních umělců a návrhářů

Tentokrát otevíráme šatník, který je unikátní sbírkou modelů od českých návrhářů. Janja Prokić má pro fashion design velkou vášeň a její skříň je plná unikátních kousků. „O šaty se dobře starám, ale nebojím se je používat, i když jsem na ně třeba šetřila několik měsíců. Líbí se mi, když je na věcech vidět, že jsou používané a někdo v nich žije,“ říká Janja. Poslechněte si, co ovlivnilo její pohled na módu a v čem se cítí nejlépe.

Šatníky: Zpěvačka Žofie Dařbujánová: Miluju výrazné barvy, nenápadné oblékání je proti mé přirozenosti

„Zářivé barvy mě berou odmalička, celá naše rodina to takhle má, jenom ségra Juliana nosí zásadně černou,“ směje se Žofie Dařbujánová. Se sestrou Julianou Chocholou ale sdílí lásku ke zlaté barvě a také jedny staré květované šaty. Žofie je jako malá holčička po starší sestře zdědila a nosí je až dodnes. V podcastu Šatníky se dozvíte, jak jí právě tyhle podomácku šité šaty pomohly v jedné velmi základní existenční záležitosti.

Šatníky: Stará, krásná a nesmrtelná: Láska k vintage změnila designérce Lazy Eye styl i život

„I věci ze 40. nebo 50. let se dají v roce 2021 nosit tak, že vypadají současně. Záleží jen na kombinaci a doplňcích,“ říká Hana aka Lazy Eye. Otevírá velikánskou šatní skříň plnou pokladů po babičce nebo úlovků z amerických vintage obchodů a vytahuje starý barevný pletený svetr. „Dřív lidi taky chodili po horách ve vlněných věcech. Na snowboard to není, ale na lyžích funguje úplně bez problému. Líbí se mi, že můžu na svahu vypadat stylově,“ říká Hanka.

Šatníky: Módní přehlídka u stromečku. Sonda do českého svátečního oblékání a „měkkých“ dárků

„Nejhorší dárek byla kravata se sněhulákem, který má svítící ledkový nos. Je tak funky, že by se ale mohla někdy hodit,“ směje se Pišta Kráľovič aka FVLCRVM ve vánoční anketě Šatníků o svátečním oblékání a tajemství dobrých i špatných fashion dárků. Poslechněte si, jak to s vánoční módou mají novinář Filip Titlbach, marketingová manažerka Pavlína Louženská, moderátorka podcastu Buchty Ivana Veselková, keramik Daniel Machill nebo designérka a kurátorka Hana Noble aka Lazy Eye.

Šatníky: Na DAMU frčelo hipsterství, na konzervatoři romantika: V šatníku herečky a tanečnice Julie Šurkové

„Tyhle krajkové šaty jsem nosila na taneční konzervatoři. Když si je dneska obleču, vypadám jako klobása ve střívku,“ směje se Julie a dodává, že dnes už své teenagerské modely vůbec nechápe. Protože nerada vyhazuje oblečení, v jejím šatníku se krásně odráží postupné proměny jejího stylu. Od sexy romantiky na střední přes hipsterství z půdy na DAMU až po současnost, která je úplně jiná, než jak si ji představovala.

Šatníky: Harry Potter z Kladna. Model Šimon Kotyk žije v DIY komnatě Zmijozelu

Někdo si zařizuje byt podle katalogů, někdo jede v retro stylu a jiný dá na architekta. Model Šimon Kotyk si bydlení v kladenském bytě zařizuje podle svých guilty pleasures: obývák vypadá jako historický kabinet přírodnin a ložnice je stylizovaná do zmijozelské komnaty. Na skříni po dědečkovi visí kompletní kostým Harryho Pottera a zdi zdobí DIY létací košťata a kouzelnické hůlky. Nahlížíme do Šimonova šatníku, který kromě lásky k filmům prozrazuje praktičnost a skromnost.

Šatníky: Staré cyklodresy jsou jako street art. O oblékání na kolo s kurátorkou Janou Trávníčkovou

„Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista,“ směje se zakladatelka blogu Holky na kole v Praze Jana Trávníčková. Je přesvědčená, že na cesty do práce na kole není nutné vypadat jako super tech závodník. Má ráda městskou módu a nedá dopustit na staré cyklodresy, které objevuje v sekáčích na malých městech. Ve sbírce má kusy, které vypadají jako abstraktní obrazy, devadesátkový street art nebo kreslené vtipy.

Šatníky: Vidíme se hůř, než nás vidí ostatní. O plných křivkách se stylistkou Danielou Pilnou

„Základ je nemluvit o sobě nehezky. Protože my sami na sobě vidíme mnohem víc negativ než ostatní. Osobně se soustředím na klady, které chci druhým ukázat. A ten zbytek už nějak dopadne,“ směje se módní fotografka a stylistka Daniela Pilná. Pro Šatníky na Radiu Wave připravila výběr nadčasového oblečení, ve kterém se cítí dobře.

Šatníky: Šatna jako narozeninové překvapení. Jaký je šatník snů, který dostala Zorka Hejdová od manžela?

Šatník jako překvapení k narozeninám? Moderátorka a autorka podcastů Zorka Hejdová dostala šatník od svého manžela jako nečekaný dárek ke třicetinám. Jak se muž strefil do jejích představ o šatně snů a jak to doma tajně zrealizoval? Co pro Zorku móda znamená a co je pro ni ochotná udělat? Poslechněte si Šatníky s Veronikou Ruppert a Zorkou Hejdovou.

Šatníky: Móda, extravagance a bizáry: Návštěva u ředitelky módy Jany Pakočky

Jana Patočková aka Pakočka je jednou z autorek blogu Vývařovna. Stejně jako v jídle i v módě má slabost pro klasiku i bizáry. Vystudovala historii módy na univerzitě v Římě. A možná i díky tomu umí zkombinovat laciný kýč a kvalitní design tak, že to vypadá skvěle, stylově a vtipně zároveň. Svými outfity ironicky glosuje aktuální společenská i politická témata, feminismus a módní influencerství.

Šatníky: Černá, bílá a udržitelnost. O oblékání jógového gangu s lektorkou Klárou Pokornou

„V podstatě žiju v legínách a tričku a ideálně pořád v žabkách,“ směje se Klára Pokorná a otevírá pro nás šatnu, kterou sdílí s partnerem. I kdybyste o Kláře nic nevěděli, z převahy sportovního oblečení, lehkých letních šatů a plavek vám dojde, že tráví většinu času na józe nebo u vody a na surfu. Poslechněte si, jaký je styl šéfky Yoga Gangu a jak podle ní vypadá nejlepší oblečení na cvičení.

Šatníky: Kdo má zmatek v šatníku, má zmatek sám v sobě. S kadeřnicí Martinou Cowboy o oblékání dle osobnosti

„Když jsem lidem dělala šatníky, všimla jsem si, že nepořádek ve skříních často souvisí s tím, co mají lidé sami v sobě. Ta čistka byla pro řadu z nich velká úleva a nový začátek,“ říká Martina Cowboy (dříve Matyášová). Setkáváme se na kopci s krásným výhledem do krajiny, kde Martina žije a pracuje. Ve stylové chalupě a maringotce vznikají domácí svíčky, mýdla a nové účesy a styl na míru osobnostem.

Šatníky: Striktně černá a zlaté zuby: Léna Brauner věří, že jí v kariéře pomohla „divnomóda“

„Nejdřív jsem pro lidi byla ta holka s liščím ocasem. Pak se mi to podařilo posunout dál a začalo to být ‚ta holka s ocasem, co maluje‘ a moje obrazy se začaly prodávat.“

Šatníky: Šaty plné děr a příběhů z divočiny. Nomádské oblékání podle cestovatelky Viktorky Hlaváčkové

Poslechněte si, jak se cestovatelka Viktorka Hlaváčková obléká na několikaměsíční cesty mimo civilizaci, jak na cestách pere a šije a proč se nikdy „nedívá na módu“.

Šatníky: Žádné skříně, žádná pravidla! Pozitivní punk návrhářky Dominiky Kozákové

„Kamarádi mi říkají, že už byli asi v osmi mých pokojích, a přitom to všude vypadalo úplně stejně,“ směje se návrhářka a scénografka Dominika Kozáková.

Šatníky: Fashion hacky podle fotografky Bet Orten: Mrkve, pracovní oděvy a temná duha

Nahlížíme do skříní známé fotografky, členky kolektivu Mothers Art Lovers a slečny z Vinohrad Bet Orten. Jaké módní triky jí usnadňují život?

Šatníky: Župan a štěňátko do každé rodiny. Nahlédněte do šatníku herečky Gábiny Heclové

„Já byla takové to dítě, co si třeba pět minut oblíkalo jednu ponožku. A tohle mi trvá dodnes. Vypravit se z bytu mi trvá minimálně hodinu,“ směje se Gábina Heclová.

Šatníky: Insta móda, která mění offline život. Jak face filtry ovlivňují psychiku a představy o kráse?

„Face filtry jsou zábavné, když dělají vtipné ksichty. Pokud ale mění proporce obličeje, aby byl krásnější, mění to i pohled lidí na člověka,“ říká make-up artistka Koki.

Šatníky: Jak módní styl kluka z Moravy změnila Paříž? Otvíráme skříně designéra Jana Černého

Představte si, že je vám 26, jste kluk a poprvé se stěhujete ze Zlína do Prahy. Co byste si vzali s sebou a jak by váš první pražský šatník vypadal?