Šatníky

Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání. Hledáme odpovědi na to, co dnes móda pro lidi znamená, jakou má hodnotu a co o nás prozrazuje.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Šatníky: Obchoďák, ve kterém je všechno zadarmo. Sedmidenní Swap Prague praskal ve švech

Skoro všichni, u kterých jsem zatím natáčela podcast Šatníky, měli stejný problém. Ve skříních jim leží spousta oblečení, které už dlouho nenosí. A proto tentokrát nemíříme na návštěvu dalšího osobního šatníku, ale na Swap: na akci, kde můžete své nepotřebné věci darovat. A případně si místo nich odnést nějaký kousek, který tam nechal někdo jiný.

Šatníky: Kufr na tři měsíce ve Finsku. Co si zabalila designérka Tran Ngoc Yen?

Ngoc Yen odjela do Finska studovat chytrý a udržitelný design na Häme University of Applied Sciences. Vedle oblečení od spolužáků a mladých nezávislých značek si vzala vlastní prototypy upcyklovaných bot a doplňků z odložených sneakers. Její nápady možná jednou zmenší množství odpadu, které míří do spaloven: „Oprava tenisek dnes stojí víc než výroba nových. Proto se reklamované sneakers ve velkých obchodech většinou pálí,“ vysvětluje Ngoc Yen.

Šatníky: Elegantní můžete být i v pyžamu, říká studentka Ester Sidibe

„Obdivuju oblékání vlivných žen jako je Zuzana Čaputová nebo Michelle Obamová. Baví mě formální móda, která je vkusná, ale stále ženská. Ženy v politice podle mě nemusí přebírat pánský styl. Obecně se mi líbi, když jsou lidé oblečení adekvátně k situaci,“ říká Ester, která právě dokončila bakalářské studium žurnalistiky v Praze. Šatní skříně v pronajatém nuselském bytě prozrazují, že do školy ráda nosí saka a košile, ale také pyžamové svršky po dědečkovi.

Šatníky: Nesnášíme nakupování, oblečení si vytváříme sami. Návrháři Filip a Tish oblékají svůj design

Filip je jedním z tvůrců značky NAUT. Tish pracuje v reklamě, ale v poslední době začala také tvořit oblečení. „Děláme si navzájem radost. Tish testuje své návrhy na mně a já zase dámské věci pro NAUT na ní,“ říká Filip a ukazuje kalhoty, které mu navrhla a nechala ušít na míru. Pár, který spojuje láska ke kvalitním přírodním materiálům, nadčasovému designu a tradičním asijským výšivkám, se dal dohromady na pražském fashion weeku. Poslechněte si, co je v oblékání ovlivňuje.

Šatníky: Japonské sekáče a dětské kabelky: S gamerkou a moderátorkou Naomi Adachi o módě v Tokiu a v Praze

Gamerka, moderátorka a herečka Naomi Adachi bydlí v malé garsonce na Letné v Praze. Na nájmu ušetří, ale v módě si dopřeje luxus. „Líbí se mi limitované edice značkových kabelek, které vznikají speciálně pro japonský trh. Kupuju je nejčastěji v sekáčích, ale mám už i jednu novou. Legrační je, že je vlastně dětská, protože dospělácké ceny jsou na mě ještě příliš vysoké,“ říká Naomi a ukazuje nám kabelku s obrázky kočiček a květin od populární japonské ilustrátorky.

Šatníky: Do údolí hedvábné šaty, na záhon zlaté disco. Otevíráme skříně krajinné architektky Lucie Králíkové

V kopcích nad Ústím nad Labem stojí starý dům s kouzelným výhledem do krajiny. Bydlí v něm krajinná architektka, konceptuální zahradnice a květinářka Lucie, u které natáčíme nový díl Šatníků. „Tyhle šaty jsem si nechala ušít ze zbytků potrhaných hedvábných košil a šatů. Designérka Hana Kubešová ví, že miluju baroko a Marii Antoinettu, a udělala je přesně podle mých představ. Když jsem v nich šla do muzea v Praze, paní se mě tam ptala, zda jsem součástí expozice,“ směje se.

Šatníky: Striktní styl v šatníku i v kuchyni: Návštěva u Evy Che, múzy českých návrhářů

Móda a kulinářství, to jsou dva světy, ve kterých se pohybuje Eva Che. Modelka, módní influencerka a múza nejen českých designérů preferuje ve vaření i v oblékání černou barvu: „Mám ráda noc a temné věci, i když v poslední době se do mého šatníku dostávají i barvy. Při vaření ráda používám přírodní černá barviva jako sépiový inkoust nebo černé uhlí,“ říká. Poslechněte si, proč vždy kombinuje dámské a pánské oblečení a jak se v jejím stylu odráží vztah k vlastnímu tělu.

Šatníky: Královna maturiťáku a dáma s pejskem. V šatníku Elišky Podzimkové a Julie Ondračkové

„Šaty jsem měla naposledy na maturiťáku a hrozně jsem trpěla. Dodnes lituju toho, že jsem si neprosadila něco jiného,“ vzpomíná Eliška, která už od patnácti nosí hlavně pánské oblečení. „Vztah s Eliškou mě hodně ovlivnil, přivedla mě k unisexové módě, ale pořád si někdy ráda vezmu dlouhou sukni. Tu nejoblíbenější mám od třinácti a pořád ji nosím,“ říká Julie. Poslechněte si, v jakém modelu vyhrála královnu maturitního plesu a v čem jsou výhody sdíleného šatníku dvou holek.

Šatníky: Když se cítíš dobře, je jedno, co máš na sobě, věří designér Jan Smejkal

Se smíchem ale dodává, že i přesto existují věci, které na oblékání ostatních lidí nemůže vystát, i když se nesou spokojeně. „Nejradši bych s sebou nosil do města nůžky a stříhal lidem ty sešité rozparky vzadu na kabátech. To není styl, nemá to tak být. Je to technická věc, aby se rozparky po cestě k zákazníkovi nepomačkaly. Počítá se s tím, že si to prostřihnete,“ směje se student módního designu na UMPRUM Jan Smejkal.

Šatníky: Podivíni zkrášlují svět. O tajemství Krychličova stylu s blízkými i vzdálenými obdivovateli

„Vašek byl milovníkem kýče. Měl rád lesklé věci, plný dům umělých květin, různobarevných sak a kravat. Bylo mu jedno, co si myslí ostatní. Pro něj to bylo krásné a to chtěl ukazovat světu,“ říká režisérka Silvie Dymáková. O osobnosti Václava Kulhánka, přezdívaného Krychlič, natáčela dokument. Premiéry se bohužel ikonický doktor přírodních věd z Pardubic, který nikdy nevycházel bez paruky ve tvaru krychle nebo hranolu, nedožil. V Šatnících se ohlížíme za jeho stylem.
Veronika Ruppert

Šatníky: V lockdownu jsou ruční práce jako terapie. DIY šití podle architektek, výtvarnic a studentek

„Na Květnou neděli si chci ušít plášť na předpovídání bouřek,“ plánuje výtvarnice a krajinná architektka Lucie Králíková. Šití je pro ni v lockdownu uklidňující kreativní činností, stejně jako pro architektku Terezu Melkovou. „Rukodělná práce je jako meditace. Chtěla jsem se během lockdownu naučit něco nového a vyšívání se ukázalo jako ideální aktivita,“ říká. Poslechněte si, jak domácí izolace proměňuje náš vztah k ručním pracím a jak se to propisuje do našich šatníků.
Veronika Ruppert

Šatníky: Jsem hlavně comfy, módu neřeším, tvrdí novinář Filip Titlbach. Jeho skříň ale prozrazuje opak

„Oblečení je pro mě způsob, jak zakrýt nahotu, to je všechno. Nic víc v tom nehledám,“ říká novinář Filip Titlbach. Během natáčení podcastu Šatníky se ale ukazuje, že ve skutečnosti pro něj oblékání znamená mnohem víc. „Když jsem šel asi v devatenácti studovat do Olomouce, došlo mi, že nepotřebuju velká loga a statusové značky. Začal jsem ve stylu oblékání hledat sám sebe. Mám tu spoustu věcí, které zatím nenosím, ale sbírám na ně odvahu.“
Veronika Ruppert

Šatníky: „Naučila jsem se ignorovat velikosti a respektovat tělo.“ S Pavlínou Louženskou o návrhářské módě

„Když se studentů návrhářství ptám, kdo budou jejich zákaznice, většinou mi vykreslí super úspěšnou a krásnou pětadvacetiletou holku. Tak jim říkám, ať si vzpomenou, kolik v pětadvaceti vydělávali oni. A kolik jejich kamarádek má v tomhle věku na šaty od návrháře za deset tisíc,“ říká marketingová specialistka Pavlína Louženská. Poslechněte si, kdo podle ní reálně kupuje českou návrhářskou módu a v jakých designérských šatech se sama cítí dobře.
Veronika Ruppert

Šatníky: Malířka Marie Butula: Moji noční klubovou uniformu teď vystřídaly pracovní oděvy

Marie Butula je malířka, ilustrátorka a hudební dramaturgyně klubu Fléda. Do práce proto chodí většinou večer a nejčastěji se obléká na techno nebo na rap. Její klubová uniforma sestává ze sukně, trička a hlavně nepostradatelné ledvinky, kterou nosí zásadně jen kolem pasu: „Třetí prso prosím ne,“ směje se Marie. Poslechněte si, v čem si v módě rozuměla se svou tetou, zásadní postavou nejen brněnské kultury, Lenkou Zogatovou a jaké šaty po ní stále nosí.

Šatníky: Designérka Janja Prokić: Když se zadaří, investuju do místních umělců a návrhářů

Tentokrát otevíráme šatník, který je unikátní sbírkou modelů od českých návrhářů. Janja Prokić má pro fashion design velkou vášeň a její skříň je plná unikátních kousků. „O šaty se dobře starám, ale nebojím se je používat, i když jsem na ně třeba šetřila několik měsíců. Líbí se mi, když je na věcech vidět, že jsou používané a někdo v nich žije,“ říká Janja. Poslechněte si, co ovlivnilo její pohled na módu a v čem se cítí nejlépe.

Šatníky: Zpěvačka Žofie Dařbujánová: Miluju výrazné barvy, nenápadné oblékání je proti mé přirozenosti

„Zářivé barvy mě berou odmalička, celá naše rodina to takhle má, jenom ségra Juliana nosí zásadně černou,“ směje se Žofie Dařbujánová. Se sestrou Julianou Chocholou ale sdílí lásku ke zlaté barvě a také jedny staré květované šaty. Žofie je jako malá holčička po starší sestře zdědila a nosí je až dodnes. V podcastu Šatníky se dozvíte, jak jí právě tyhle podomácku šité šaty pomohly v jedné velmi základní existenční záležitosti.

Šatníky: Stará, krásná a nesmrtelná: Láska k vintage změnila designérce Lazy Eye styl i život

„I věci ze 40. nebo 50. let se dají v roce 2021 nosit tak, že vypadají současně. Záleží jen na kombinaci a doplňcích,“ říká Hana aka Lazy Eye. Otevírá velikánskou šatní skříň plnou pokladů po babičce nebo úlovků z amerických vintage obchodů a vytahuje starý barevný pletený svetr. „Dřív lidi taky chodili po horách ve vlněných věcech. Na snowboard to není, ale na lyžích funguje úplně bez problému. Líbí se mi, že můžu na svahu vypadat stylově,“ říká Hanka.

Šatníky: Módní přehlídka u stromečku. Sonda do českého svátečního oblékání a „měkkých“ dárků

„Nejhorší dárek byla kravata se sněhulákem, který má svítící ledkový nos. Je tak funky, že by se ale mohla někdy hodit,“ směje se Pišta Kráľovič aka FVLCRVM ve vánoční anketě Šatníků o svátečním oblékání a tajemství dobrých i špatných fashion dárků. Poslechněte si, jak to s vánoční módou mají novinář Filip Titlbach, marketingová manažerka Pavlína Louženská, moderátorka podcastu Buchty Ivana Veselková, keramik Daniel Machill nebo designérka a kurátorka Hana Noble aka Lazy Eye.

Šatníky: Na DAMU frčelo hipsterství, na konzervatoři romantika: V šatníku herečky a tanečnice Julie Šurkové

„Tyhle krajkové šaty jsem nosila na taneční konzervatoři. Když si je dneska obleču, vypadám jako klobása ve střívku,“ směje se Julie a dodává, že dnes už své teenagerské modely vůbec nechápe. Protože nerada vyhazuje oblečení, v jejím šatníku se krásně odráží postupné proměny jejího stylu. Od sexy romantiky na střední přes hipsterství z půdy na DAMU až po současnost, která je úplně jiná, než jak si ji představovala.

Šatníky: Harry Potter z Kladna. Model Šimon Kotyk žije v DIY komnatě Zmijozelu

Někdo si zařizuje byt podle katalogů, někdo jede v retro stylu a jiný dá na architekta. Model Šimon Kotyk si bydlení v kladenském bytě zařizuje podle svých guilty pleasures: obývák vypadá jako historický kabinet přírodnin a ložnice je stylizovaná do zmijozelské komnaty. Na skříni po dědečkovi visí kompletní kostým Harryho Pottera a zdi zdobí DIY létací košťata a kouzelnické hůlky. Nahlížíme do Šimonova šatníku, který kromě lásky k filmům prozrazuje praktičnost a skromnost.

Šatníky: Staré cyklodresy jsou jako street art. O oblékání na kolo s kurátorkou Janou Trávníčkovou

„Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista,“ směje se zakladatelka blogu Holky na kole v Praze Jana Trávníčková. Je přesvědčená, že na cesty do práce na kole není nutné vypadat jako super tech závodník. Má ráda městskou módu a nedá dopustit na staré cyklodresy, které objevuje v sekáčích na malých městech. Ve sbírce má kusy, které vypadají jako abstraktní obrazy, devadesátkový street art nebo kreslené vtipy.

Šatníky: Vidíme se hůř, než nás vidí ostatní. O plných křivkách se stylistkou Danielou Pilnou

„Základ je nemluvit o sobě nehezky. Protože my sami na sobě vidíme mnohem víc negativ než ostatní. Osobně se soustředím na klady, které chci druhým ukázat. A ten zbytek už nějak dopadne,“ směje se módní fotografka a stylistka Daniela Pilná. Pro Šatníky na Radiu Wave připravila výběr nadčasového oblečení, ve kterém se cítí dobře.

Šatníky: Šatna jako narozeninové překvapení. Jaký je šatník snů, který dostala Zorka Hejdová od manžela?

Šatník jako překvapení k narozeninám? Moderátorka a autorka podcastů Zorka Hejdová dostala šatník od svého manžela jako nečekaný dárek ke třicetinám. Jak se muž strefil do jejích představ o šatně snů a jak to doma tajně zrealizoval? Co pro Zorku móda znamená a co je pro ni ochotná udělat? Poslechněte si Šatníky s Veronikou Ruppert a Zorkou Hejdovou.

Šatníky: Móda, extravagance a bizáry: Návštěva u ředitelky módy Jany Pakočky

Jana Patočková aka Pakočka je jednou z autorek blogu Vývařovna. Stejně jako v jídle i v módě má slabost pro klasiku i bizáry. Vystudovala historii módy na univerzitě v Římě. A možná i díky tomu umí zkombinovat laciný kýč a kvalitní design tak, že to vypadá skvěle, stylově a vtipně zároveň. Svými outfity ironicky glosuje aktuální společenská i politická témata, feminismus a módní influencerství.

Šatníky: Černá, bílá a udržitelnost. O oblékání jógového gangu s lektorkou Klárou Pokornou

„V podstatě žiju v legínách a tričku a ideálně pořád v žabkách,“ směje se Klára Pokorná a otevírá pro nás šatnu, kterou sdílí s partnerem. I kdybyste o Kláře nic nevěděli, z převahy sportovního oblečení, lehkých letních šatů a plavek vám dojde, že tráví většinu času na józe nebo u vody a na surfu. Poslechněte si, jaký je styl šéfky Yoga Gangu a jak podle ní vypadá nejlepší oblečení na cvičení.

Šatníky: Kdo má zmatek v šatníku, má zmatek sám v sobě. S kadeřnicí Martinou Cowboy o oblékání dle osobnosti

„Když jsem lidem dělala šatníky, všimla jsem si, že nepořádek ve skříních často souvisí s tím, co mají lidé sami v sobě. Ta čistka byla pro řadu z nich velká úleva a nový začátek,“ říká Martina Cowboy (dříve Matyášová). Setkáváme se na kopci s krásným výhledem do krajiny, kde Martina žije a pracuje. Ve stylové chalupě a maringotce vznikají domácí svíčky, mýdla a nové účesy a styl na míru osobnostem.

Šatníky: Striktně černá a zlaté zuby: Léna Brauner věří, že jí v kariéře pomohla „divnomóda“

„Nejdřív jsem pro lidi byla ta holka s liščím ocasem. Pak se mi to podařilo posunout dál a začalo to být ‚ta holka s ocasem, co maluje‘ a moje obrazy se začaly prodávat.“

Šatníky: Šaty plné děr a příběhů z divočiny. Nomádské oblékání podle cestovatelky Viktorky Hlaváčkové

Poslechněte si, jak se cestovatelka Viktorka Hlaváčková obléká na několikaměsíční cesty mimo civilizaci, jak na cestách pere a šije a proč se nikdy „nedívá na módu“.

Šatníky: Žádné skříně, žádná pravidla! Pozitivní punk návrhářky Dominiky Kozákové

„Kamarádi mi říkají, že už byli asi v osmi mých pokojích, a přitom to všude vypadalo úplně stejně,“ směje se návrhářka a scénografka Dominika Kozáková.

Šatníky: Fashion hacky podle fotografky Bet Orten: Mrkve, pracovní oděvy a temná duha

Nahlížíme do skříní známé fotografky, členky kolektivu Mothers Art Lovers a slečny z Vinohrad Bet Orten. Jaké módní triky jí usnadňují život?

Šatníky: Župan a štěňátko do každé rodiny. Nahlédněte do šatníku herečky Gábiny Heclové

„Já byla takové to dítě, co si třeba pět minut oblíkalo jednu ponožku. A tohle mi trvá dodnes. Vypravit se z bytu mi trvá minimálně hodinu,“ směje se Gábina Heclová.

Šatníky: Insta móda, která mění offline život. Jak face filtry ovlivňují psychiku a představy o kráse?

„Face filtry jsou zábavné, když dělají vtipné ksichty. Pokud ale mění proporce obličeje, aby byl krásnější, mění to i pohled lidí na člověka,“ říká make-up artistka Koki.

Šatníky: Jak módní styl kluka z Moravy změnila Paříž? Otvíráme skříně designéra Jana Černého

Představte si, že je vám 26, jste kluk a poprvé se stěhujete ze Zlína do Prahy. Co byste si vzali s sebou a jak by váš první pražský šatník vypadal?