Sever – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O pronájmech a nájemních smlouvách s Marcelou Rajsiglovou

Jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem? Jaké mohou být kličky v nájemním vztahu a na co si dávat pozor? Nejen o tom si povídáme s Marcelou Rajsiglovou ze Sociální služby Chomutov.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Bylinkářská poradna s Venuší Studničkovou

Tentokrát je naším hostem bylinkářka Venuše Studničková. Povídáme si s ní o tom, které bylinky jsou vhodné na podporu imunity nebo které nám pomohou při nachlazení.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O dávkách hmotné nouze přehledně s odbornicí

Co všechno se skrývá pod pojmem dávky hmotné nouze? Kdo je vyplácí? Jak složité je vypsat jednotlivé žádosti a jaká jsou pravidla pro přiznání jednotlivých dávek? Na to odpovídá vedoucí oddělení hmotné nouze Úřadu práce v Ústí nad Labem Celestina Hadravová.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O dávkách hmotné nouze přehledně s odbornicí

Co všechno se skrývá pod pojmem dávky hmotné nouze? Kdo je vyplácí? Jak složité je vypsat jednotlivé žádosti a jaká jsou pravidla pro přiznání jednotlivých dávek? Na to odpovídá vedoucí oddělení hmotné nouze Úřadu práce v Ústí nad Labem Celestina Hadravová.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O pooperační a poúrazové lázeňské péči s fyzioterapeutkou

Proč je dobré po operaci, nebo po úrazu odjet do lázní? Mohou lázeňskou péči plně nahradit návštěvy rehabilitací v místě bydliště? Nejen na to odpovídala fyzioterapeutka Barbora Kinclová.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O domácím násilí a kde hledat pomoc s odbornicí z organizace Spirála

Jak časté je v české společnosti domácí násilí? Jak se podepsala pandemie koronaviru na počtech případů tohoto jevu v rodinách? Nejen o tom si povídáme s Martinou Vojtíškovou z organizace Spirála.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Proměnlivé léto jako anomálie? Chyba lávky, tvrdí meteorolog

Deště i horka – to je klasické proměnlivé letní počasí v našich končinách, které jsme ale začali brát jako anomálii, jelikož jsme si zvykli na tropická horka a neúprosné sucho. Meteorolog Martin Novák vysvětluje anomálie v naší oblasti.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Levanduli můžete jednoduše vypěstovat i doma, říká pěstitelka

Levandule je známá především pro svou vůni, barvu a zklidňující účinky. Tuto zajímavou a specifickou rostlinu najdeme nejen na jihu Evropy, ale i v našich nížinách.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O dezertech a zmrzlinách s šéfkuchařem

Jaký je rozdíl mezi zmrzlinou a sorbetem? Liší se od sebe kopečková a točená zmrzlina? Rozhoduje o kvalitě zmrzliny cena? Nejen o tom jsme si povídali s šéfkuchařem Zdeňkem Kubíčkem.

Sever Český rozhlas: Výlety: V Hronově napsal Jirásek většinu svých knih. V jeho rodné roubence se vrátíte do časů F. L. Věka

V roubeném běloskvoucím stavení v Jiráskově ulici v Hronově v Královéhradeckém kraji prožil své dětství spisovatel Alois Jirásek. O prázdninách se tam vracel ze studií a dům byl svědkem i jeho literárních úspěchů. Hronovská kulturní památka z konce 18. století je zároveň ukázkou typické roubené lidové architektury, tak zvané padolské.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O činnosti říční policie s Dušanem Güttnerem

Co všechno řeší policisté na řekách? Na to jsme se zeptali vedoucího poříčního oddělení Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Dušana Güttnera.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Oční alergie nepostihuje pouze mladé lidi, trpí jí i senioři

Svědí vás oči? Slzí a pálí vás? Pak byste mohli mít příznaky oční alergie. Ta postihuje až 30 % populace. A ačkoliv je v širokém povědomí vnímána jako neduh mladých lidí, postihuje i seniory. Lze se s ní narodit, je ale také možné ji získat až během života. Co alergii podněcuje, jaká je nejlepší prevence proti ní a co dělat, máme-li na ni podezření, nám prozradil MUDr. Pavel Sušický.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O (ne)zdravých dietách s odbornicí. Na co si dát pozor?

Hostem v našem vysílání byla Mirka Zemanová z poradny zdravé výživy. Bavili jsme se s ní o tom, co to vlastně jsou diety, jak nám mohou pomoci, a proč nám někdy naopak mohou i uškodit.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Životní ztráty a jak jim čelit? Rozhovor s psychoterapeutkou

V životě neustále něco ztrácíme – od malých věcí až po přátele či blízké. Dá se s těmito ztrátami nějak jednoduše vyrovnat? Nejen na to odpovídala psychoterapeutka Zuzana Hrochová.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: O bydlení v azylových domech se sociální pracovnicí

Pro koho jsou, a naopak nejsou, určené azylové domy? Jaké mají pravidla? Nejen o tom jsme si povídali s Drahoslavou Kačerovou ze Sociálních služeb Chomutov.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Se stylistkou o módě a trendech nadcházejícího léta

Bude mít pandemie koronaviru nějaký dlouhodobý dopad na to, jak se oblékáme? Zanevřely české ženy na odpadky? Nejen na to odpovídala stylistka Šárka Štursová.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu: Bylo vám čtyřicet? Pak je ten pravý čas na první preventivní návštěvu urologa

Bylo vám 40 let a ještě jste nebyli na preventivní prohlídce u urologa? Děláte chybu. Přesvědčí vás o tom MUDr. Jan Schraml, přednosta urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Sever Český rozhlas: Sousedé – V úseckém muzeu by se po letech příprav měla otevřít stálá expozice Naši Němci

V srpnu by se po letech příprav měla v ústeckém muzeu otevřít stálá expozice s názvem Naši Němci. Bude věnována historii a kultuře německojazyčného obyvatelstva českých zemí.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Některé domovy pro seniory v Ústeckém kraji mají kvůli pandemii koronaviru stále volná místa

Některé domovy pro seniory v Ústeckém kraji hledají nové klienty. Zařízení mají volná místa kvůli vyšší úmrtnosti spojené s pandemií covid-19. Poskytovatelé se ale setkávají i s tím, že žadatelé o umístění nakonec do domova pro seniory nechtějí. Postarají se o ně jejich rodiny.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu – O dluzích a oddlužení s Ladou Šůlákovou

Hostem ve studiu byla tentokrát Mgr. Lada Šůláková z občanské poradny Diakonie Most. Bavili jsme se s ní o tom, jak si co nejlépe poradit s dluhy.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Ústecké Činoherní studio zahájí hraní venku premiérou hry Najal jsem si vraha

Činoherní studio v Ústí nad Labem opět začíná hrát před diváky. Letní štace bude dvouměsíční a na třech místech – na hradě Střekov, na koupališti v Brné a nově i v atriu muzea. Divadlo nabídne kromě osvědčených titulů i dvě premiéry. Kapacitu hlediště ale výrazně omezují protiepidemická opatření. Třeba na úvodní představení, které herci odehrají 4. června, bylo v prodeji jen 50 vstupenek.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – U jezera Most by mohl vzniknout veslařský klub. Hledají se finance a jeho vedoucí

Jezero Most je rekreační oblastí, láká ale i sportovce. Kromě běžců a cyklisty i příznivce vodních sportů. Patří mezi ně i členové Veslařského klubu Ohře v Lounech. Absolvovali na jezeře soustředění, během kterého zjistili, že jim vodní plocha nabízí ideální podmínky. Spolu s městem Most proto hledají způsob, jak vybudovat na břehu jezera zázemí pro veslaře, kanoisty nebo skifaře. Ve hře je i založení veslařského klubu v Mostě.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Budoucí lodníci a lodnice v Děčíně mají k dispozici plouvoucí učebnu na opravené dílenské lodi

Střední škola lodní dopravy a technických řemesel v Děčíně dostala do užívání opravenou unikátní dílenskou loď. Kotví v přístavu v Rozbělesích a uvnitř mají žáci k dispozici několik dílen nebo multimediální učebnu.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Česká pošta na samotách, Zásilkovna zas třeba v jaderné elektrárně. Tak se mění balíková přeprava

Lidé si za poslední rok zvykli nakupovat spoustu věcí kvůli uzavřeným obchodům přes internet. Prudce tak narostla přeprava balíků, některým společnostem až o 100 procent. Třeba Zásilkovna teď zřizuje své boxy na vyzvedávání balíčků i v menších obcích, Česká pošta zas tento týden rozjela projekt mobilního poštovního úřadu.

Sever Český rozhlas: Host Dopoledního expresu – O psech v době postkoronavirové s Dagmar Cestrovou

Jak vnímají psi skutečnost, že se „jejich lidé“ opět vracejí z home office do práce? Nejen o tom jsme se bavili s chovatelkou psů Dagmar Cestrovou.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Ústecký kraj chce důkladné posouzení chystané těžby lithia v Krušných horách

Do 7. června mohou samosprávy, spolky i jednotlivci podávat připomínky k plánované těžbě lithia u Cínovce na Teplicku. Těžaři chtějí v Krušných horách vydobýt téměř 40 milionů tun rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií. Vedení Ústeckého kraje chce u těžby přísné posouzení vlivu na životní prostředí.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Zámek Stekník u Žatce zahájil sezonu. Návštěvníky láká na terasovité zahrady plné růží

Odložená sezona začala 1. června také pro zámek Stekník u Žatce. Prohlídky se zatím může účastnit nejvíc devět návštěvníků, povinné jsou respirátory. Zámek obklopují chmelnice a právě jako součást krajiny žateckého chmele se dostal do nominace na Seznam světového dědictví UNESCO. Proslulé jsou i zámecké růžové terasy.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Bývalá synagoga v Jirkově po letech oprav otevírá pro první návštěvníky

Po uvolnění protiepidemických opatření se otevírají další památky. Návštěvníci se například od 2. června mohou znovu podívat do prohlídkové štoly Starý Martin v Krupce, v Jirkově zas pro ně zpřístupní opravenou budovu bývalé synagogy.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Zoo na vršku Mariánské skály a nad lomem skleněný most. Tak vypadá vize náměstka ústeckého primátora

Souhlas i kritiku sklidil na Facebooku náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí za svůj nápad ohledně budoucnosti zoologické zahrady. Ta by se podle něj rozšířila na vršek Mariánské skály, přes lom by pak vedl skleněný most.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Žhář z domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech půjde do přísnějšího zařízení

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal 1. června do detenčního zařízení muže, který založil požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. V lednu 2020 tam zemřelo 9 klientů.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Práce na stavbě obchvatu uzavřely do konce prázdnin hlavní příjezd do Roudnice nad Labem od dálnice D8

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku začala poslední fáze výstavby obchvatu části města. Až do konce letních prázdnin je proto uzavřená hlavní silnice z centra směrem k dálnici D8. Kromě komplikací při stavbě obchvatu se musí řidiči v Roudnici létě připravit i na další uzavírky.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Téměř všechny kulturní památky v Ústeckém kraji se opět otevírají pro návštěvníky

V muzeích, galeriích a na hradech a zámcích se opět mohou konat skupinové prohlídky pro maximálně 10 lidí. Pokud účastníci splní podmínky pro očkování, negativní test nebo odstup od prodělané nemoci, může se jedné prohlídky zúčastnit až 30 lidí. Lidé také musí mezi sebou dodržovat rozestupy.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Školy v přírodě mají opět zelenou. Organizátoři strávili víkend přípravami areálů

Od 31. května startují školy v přírodě. Umožnilo to uvolnění protiepidemických opatření. Majitelé kempů, penzionů nebo provozovatelé areálů, kam školáci jezdí, tak celý víkend strávili přípravami. Někde ale hlásí nulový zájem škol na měsíc červen – většina z nich zrušila předem zamluvené termíny a přesunula je na září z obav, že epidemická situace nebude v červnu pro konání výjezdních akcí příznivá.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Žatecká nemocnice má šanci získat na svou modernizaci miliony korun

Nemocnice Žatec by mohla získat miliony na modernizaci. Zhruba 100 milionů korun z výzvy IROP na nové přístroje, kde se jí jako jediné z Ústeckého kraje podařilo podat žádost o dotaci. Dalších 18 milionů by mohlo být z Fondu Ústeckého kraje. Ty by nemocnice chtěla použít na projekt přestavby budovy následné péče.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Restaurace a kavárny mohou kromě venkovních zahrádek otevřít i vnitřní prostory

Restaurace a kavárny mohou od 31. května opět otevřít. Dosud mohli hosté jen na venkovní předzahrádky, a to jen v případě, že jsou buď očkovaní, v ochranné lhůtě po prodělaném covidu, anebo mají negativní test. Pro vnitřní prostory to platí také. Plus další podmínky, jako třeba maximálně čtyři lidi u stolu. 

Sever Český rozhlas: Svět zvířat – Čápi bílí bývali symbolem české krajiny. Seznamte se s tím, jak v současnosti žijí

Čáp bílý je jedním ze symbolů české krajiny. Víte ale třeba, odkud k nám přilétají? Ovlivnilo globální oteplování nějak jejich chování? Nejen o tom jsme si povídali se Stanislavem Chvapilem, který se těmto majestátním ptákům věnuje už desítky let.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Ústečané zřejmě začnou od příštího roku opět platit za svoz komunálního odpadu

Vedení města Ústí nad Labem chce od příštího roku po třech letech znovu zavést poplatek za svoz odpadu. Nepůjde ale o paušální částku za každého obyvatele. Nový poplatek by měl lidi podle radnice motivovat ke třídění. S návrhem ale nesouhlasí třeba vedení Neštěmic.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Příčinu úhynu ryb v Bílině výsledky z laboratoří neodhalily. Vyloučily ale otravu toxickými látkami

Hromadný úhyn ryb v řece Bílině nemá jasnou příčinu a zatím ani viníka. Různé laboratoře prozkoumaly vzorky vod i ryb, ale nic závadného nezjistily. Vodu v řece zředil velký průtok po přívalových deštích, a taky je rybáři a inspektoři Povodí Ohře odebírali s prodlevou. Případem, který se stal na počátku května v úseku řeky mezi Mostem a Bílinou, se zabývá policie.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – V ústeckém muzeu mohou návštěvníci na jediný den nahlédnout do připravované výstavy Naši Němci

Společnost Collegium Bohemicum nechá 28. května nahlédnout návštěvníky do připravované expozice Naši Němci. V budově muzea v Ústí nad Labem budou moci jít zatím jen do jedné místnosti. Právě tam uvidí od 16 do 20 hodin některé zajímavosti z chystané výstavy. A také meziválečný motocykl Čechie/Böhmerland.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Děti z dětských domovů a jejich hostitelské rodiny se opět mohou začít setkávat

Uvolnění protiepidemických opatření umožnilo dětem z dětských domovů znovu začít jezdit za svými hostitelskými rodinami. Ty dětem z domovů věnují svůj čas a pocit, že někam patří.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Řidiči v Mostě se musí od června připravit na komplikace při průjezdu ulicí SNP

Magistrát v Mostě chystá rozsáhlou rekonstrukci ulice SNP, která vede k nemocnici. Chce na ní zklidnit dopravu. Práce začnou v prvních červnových dnech a potrvají do října tohoto roku. Most za ně zaplatí 14 milionů korun. Součástí úprav je také stavba nového kruhového objezdu. Po dobu oprav už nebude možné v ulici využívat desítek parkovacích míst.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Ústí nad Labem chce změnit městské logo. O podobu nového se postará vítěz soutěže designerů

Ústí nad Labem chce zmodernizovat a vylepšit styl své prezentace. V plánu je mimo jiné změna městského loga. To dosavadní je z roku 2005. Tvoří ho vlny symbolizující řeky Labe a Bílinu a adresa webové stránky města.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Soud opět zprostil dva dozorce litoměřické věznice obžaloby z napadení cizince

Litoměřický soud opět zprostil obžaloby dva dozorce, kteří čelili stíhání za údajné napadení cizince v litoměřické vazební věznici. Okresní soud oba muže nejdříve obžaloby zprostil. Ústecký krajský soud ale původní rozsudek zrušil. Ani současné usnesení ale není pravomocné a případ opět projedná krajský soud.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Botanická zahrada v Teplicích otevřela skleníky. Pro návštěvníky nachystala také mnoho novinek

Návštěvníci Botanické zahrady v Teplicích se už můžou podívat i do skleníků. Vládní protiepidemická opatření je uzavřela v polovině prosince. Venkovní prostory mohla zahrada otevřít 13. dubna, vnitřní expozice až tento týden.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – K očkování proti covid-19 se mohou registrovat lidé starší 30 let. V Ústeckém kraji přitom stále zůstávají bez očkování i senioři z rizikových skupin

Od 26. května se mohou k očkování proti koronaviru hlásit lidé starší 30 let. V Ústeckém kraji můžou využít jedno ze 16 očkovacích center. Přestože vakcínu mohou dostávat stále mladší ročníky, v regionu zůstávají tisíce seniorů z rizikových skupin, kteří očkování dosud nedostali.

Sever Český rozhlas: Křížem krajem – Obec Kytlice odjakživa lákala turisty i chalupáře. Zamilovali si ji Brodský i Horníček

Kytlice na Děčínsku je oblíbenou destinací turistů, kteří touží po panenské přírodě. Vydejte se tam teď společně s námi – prozradíme vám, co všechno v obci a jejím okolí stojí za návštěvu.

Sever Český rozhlas: Dopolední expres – Mladý sírovec připomíná chutí kuřecí maso. Nebojte se ho ochutnat

Sírovec žlutooranžový, nebo také choroš sírový, roste od května až do října na dubech, akátech, topolech i vrbách. Tvoří vějíře do půlkruhu, které můžou být až půl metru široké. Málokdo ví, že jde o jedlou a chutnou houbu. 

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – V šesti velkých nemocnicích Ústeckého kraje čeká na operaci tisíc pacientů

Nemocnice v Ústeckém kraji se po další vlně pandemie koronaviru vracejí se k plánovaným operacím. Například v šesti velkých nemocnicích společnosti Krajská zdravotní se podařilo plánované zákroky obnovit zhruba z 80 procent. V dalších zdravotnických zařízení přijímají pacienty na některé operace i bez čekání.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Centrum Teplic oživila hudba. Tento týden ji do ulic města přináší teplická konzervatoř

Studenti teplické konzervatoře tento týden vyhrávají v ulicích města. Centrum Teplic až do pátku oživuje pouliční festival Hudba do ulic. Představí se na něm studenti ze všech oborů školy, což je hudba, zpěv, skladba a dirigování.

Sever Český rozhlas: Sousedé – Hymnu východoněmecké komunistické strany napsal Louis Fürnberg, rodák z Jihlavy

24. května 1909 se v Jihlavě, v rodině německojazyčného židovského textilního továrníka Fürnberga, narodil syn Louis,  budoucí autor slov hymny východoněmecké komunistické strany.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Na očkování už se mohou hlásit i lidé starší 35 let. Mladším se otevře registr ještě tento týden

K očkování proti koronaviru se můžou od dnešní půlnoci registrovat lidé starší 35 let. V Ústeckém kraji jich mělo o vakcínu v prvních hodinách registrace zájem víc než 2 000. Mladším zájemcům o očkování se registrace otevře ještě v tomto týdnu.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – České Švýcarsko se chystá na sezonu. Hitem jsou letos karavany a obytná auta

Letošní sezona v Českém Švýcarsku se pomalu rozjíždí. Od pondělí budou moct majitelé hotelů a penzionů ubytovávat ve svých zařízeních hosty. Do oblasti také míří stále víc lidí s karavany a obytnými auty. Ty jsou teď jako způsob trávení dovolené velmi oblíbené.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Zastupitelé Ústí nad Labem budou rozhodovat o omezení hazardu

O dvou návrzích na omezení hazardu budou 24. května od 15:00 rozhodovat zastupitelé Ústí nad Labem. Vedení města navrhuje zakázat automaty a povolit jen živé hry. Pirátský zastupitel Lukáš Blažej z koaličního PRO! Ústí navrhne odsunutí heren na okraj města. Část opozice s omezením nesouhlasí kvůli úbytku příjmů města.

Sever Český rozhlas: Svět zvířat – O kočkách v době koronaviru s kočíčí psycholožkou

Hostem Světa zvířat byla kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová. Bavili jsme se s ní například o tom, proč kočky nemají rády roušky a jak se jim mezi lidmi v poslední době vede.

Sever Český rozhlas: Sousedé – Výstava Obraz menšin v regionech. Drážďany budují sociální byty

V Muzeu Šumavy v Tachově je do 25. května k vidění výstava Obraz menšin v regionech. Představuje hmotnou i nehmotnou kulturu lidí na Tachovsku, Šumpersku, Krnovsku a Vejprtsku v obdob před i po druhé světové válce.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Krajské zdravotní chybí peníze na velké investice. Doufá, že uspěje s žádostí o dotace z programu REACT

Krajská zdravotní řeší financování velkých investic. Celkové náklady na čtyři velké stavby v nemocnicích v Ústí nad Labem, Chomutově a v Děčíně přesáhnou 4 miliardy korun. Společnost spravuje šest velkých nemocnic v regionu a čeká, jestli uspěje v programu REACT-EU. Právě z něj chce získat zbytek potřebných peněz.

Sever Český rozhlas: Dopolední expres – Olej z rojovníku má narkotické účinky. V Rusku a Norsku ho používali při výrobě piva místo chmele

Rojovník bahenní je stále zelný keř. Můžete ho pěstovat na skalce, ve volné přírodě se u nás vyskytuje na Třeboňsku, v Jeseníkách, Adršpachu nebo v Národním parku České Švýcarsko – na mokrých skalních římsách. Má rád i vřesoviště.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Někteří praktičtí lékaři v Ústeckém kraji už očkují vakcínou od firmy Moderna. Od státu jí ale dostanou méně

Praktičtí lékaři dostanou nakonec méně vakcín od společnosti Moderna, než kolik měli přislíbeno. Místo 50 000 dávek jich do ordinací přijde jen 37 000. Potvrdil to předseda Sdružení praktických lékařů Martin Šonka s tím, že Modernu potřebují očkovací centra na přeočkování.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Provozovatelé penzionů v Krušných horách čekají na první hosty pro mnoha měsících

Majitelé hotelů a penzionů v Krušných horách mají vše připravené k zahájení provozu. Podle vládního rozhodnutí o rozvolnění protiepidemických opatření se mohou ubytovací služby otevřít od pondělí 24. května. Hosté si musí připravit platný negativní antigenní test, potvrzení o prodělaném onemocnění covid–19, nebo doklad o ukončeném očkování.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Plicní ordinace čelí náporu pacientů, kteří se potýkají s následky po onemocnění covid–19

Plicní ambulance teď ošetřují hodně lidí po prodělané nemoci covid-19. Třeba ve Varnsdorfu přichází za plicním lékařem víc než polovina pacientů, kteří mají i několik měsíců od uzdravení stále potíže. Trápí je hlavně zadýchávání a velká únava, ale i deprese nebo mravenčením v rukou.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – V Chlumci na Ústecku sílí odpor k chystané stavbě rychlodráhy z Prahy do Drážďan

Plánovaná rychlodráha mezi Prahou, Ústím a saskými Drážďany se potýká s dalším odporem. Po některých obcích na Litoměřicku bojují proti chystané trase i město Chlumec na Ústecku a spolek Fórum občané Chlumecka.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Většina letních i příměstských táborů je už obsazená. Organizátoři zjišťují, za jakých podmínek se mohou konat

Pořadatelé dětských táborů už na začátku roku vypsali turnusy na léto. Opatření, která budou muset děti a vedoucí dodržovat, se ale dál ladí. Podle České rady dětí a mládeže bude pravděpodobně povinný test na koronavirus minimálně 72 hodin před odjezdem.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Zablokovaná krční páteř, zhoršený zrak, únava. S tzv. rouškovým syndromem nebojují jen zdravotníci

Dlouhodobé nošení roušky nebo respirátoru se může projevit různými potížemi. Zdravotní sestry rehabilitačního oddělení nemocnice v Bílině na Teplicku problémy souhrnně pojmenovaly jako takzvaný „rouškový syndrom“. Lidé, kteří musejí mít na obličeji několik hodin denně roušku, bývají zablokovaní a unavení. Pomoct můžou jednoduché rehabilitační techniky.

Sever Český rozhlas: Dopolední expres – Pitulník žlutý je dobrý nejen na nespavost. Pomáhá i na vyrážky a křečové žíly

Léčivku pitulník žlutý nemusíme nijak složitě pěstovat, je to rostlinka skromná a potkáte se s ní v přírodě všude. Patří do rodiny hluchavek a pomůže s mnohými zdravotními problémy.

Sever Český rozhlas: Informace ze severu Čech – Rozmoklá pole na Litoměřicku brzdí zemědělce při jarní práci

Sklizeň jarního špenátu na Litoměřicku začala s měsíčním zpožděním. Podle zemědělců se tak projevila mrazivá zima a chladné, deštivé jaro. Plodinám takové počasí sice svědčí, ale pole jsou rozbahněná. Třeba s ručním okopáváním zelí tak musejí v Bohušovicích nad Ohří zatím počkat.

Sever Český rozhlas: Křížem krajem – Výletní zámeček Větruše ční nad Ústím nad Labem už přes 120 let

Zámeček s restaurací Větruše byl postaven za pouhý rok v roce 1897. Od té doby byl nejen turisticky atraktivním cílem, ale i společenským centrem, zvoucím k plesům či koncertům.

Sever Český rozhlas: Dopolední expres – Z pampelišek se dá vyrobit nejen med. Zkuste třeba pampeliškové kapary

Pampelišková sezona trvá vlastně od jara až do podzimu. Květy, listy i kořeny se v lidovém léčitelství používají už celé věky. My se tentokrát zaměříme na pampelišková poupata.