Souvislosti Plus

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Souvislosti Plus: Po generace si lidé v regionech zvykli, že chodí do fabriky, nejdou s kůží na trh, popisuje ekonom

Těžba uhlí a průmysl, odliv vysokoškoláků, chybějící dopravní infrastruktura. I tak by se daly pojmenovat rysy nejchudších regionů Česka – Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. „Řada společností, které u nás působí, má v regionu pouze provozy, nikoli své centrály. To znamená, že zde mají své výrobní pozice se střední a nižší kvalifikací. Nedostává se nám ale míst s kvalifikací vyšší,“ načrtává Petr Kulhánek, hejtman zvolený za Karlovarskou občanskou alternativu.

Souvislosti Plus: Ivan Bartoš měl ostříhat dredy, nebo odložit oblek, uvažuje o debaklu Pirátů novinářka Bastlová

Mladí lidé chodí k volbám méně častěji než senioři. Stranou, která na podporu nejmladších voličů dlouhodobě vsází, jsou Piráti. Ti nakonec ve volbách získali pouhé čtyři mandáty. Vymstila se jim sázka na nevyzpytatelné mladé voliče? „Nemyslím si, že to rozdělení poslanců mezi Piráty a STAN odráží vůli voličů,“ komentuje výsledky voleb Julie Hrstková z Hospodářských novin.

Souvislosti Plus: Energie zdražují. „Je čas přejít k nejlepšímu možnému dodavateli a zafixovat si cenu,“ radí ekonom

Energie na světových burzách zdražují. A to i o deset procent za den. Rekordní ceny elektřiny a plynu se začínají projevovat i v koncových cenách pro spotřebitele. „Lidé mají výhodu – to, co se děje na burze, se do koncových cen pro zákazníky promítá relativně dlouhou dobu,“ připomíná chování trhu Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Souvislosti Plus: Třicítkou ve městech? Děti by mohly jezdit do školy na kole, ne autem, předpovídá dopravní urbanista

Evropská města řeší omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině. „Přijde mi, že jízda ve městě by měla být pomalá, pohodová,“ věří expert na udržitelnou dopravu z ČVUT, profesor Michal Vojtíšek a dodává: „Všichni se na ty silnice musíme vejít.“

Souvislosti Plus: Hypotéky jsou stále ještě levné, lidé si půjčují pod inflací, hodnotí Novotný z Investičního webu

350 miliard korun. Tolik podle údajů bank Češi na svých účtech našetřili za poslední rok a půl během pandemie. A celá řada z nich se teď ohlíží po tom, kam peníze investovat. „Pokud ty peníze leží na účtech, které dnes vykazují reálný výnos – tedy očištěno právě o inflaci – třeba minus tři procenta, budou se lidé snažit je vrátit do ekonomiky,“ vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom bankovní asociace.

Souvislosti Plus: Sociální demokracie se pohybuje kolem kritických 5 procent

Nejstarší česká politická strana stojí na hraně svého konce ve vrcholné politice. Pro podzimní volby její podpora podle průzkumů osciluje kolem potřebných 5 procent. Proč už její hodnoty nedokážou přilákat voliče a nakolik to souvisí čistě s novým vedením této strany? Moderuje Petr Dudek.

Souvislosti Plus: Vládní nařízení omezovala podnikání a svobody lidí nezákonně

Nejvyšší správní soud rozhodl, že některá opatření ministerstva zdravotnictví byly v rozporu se zákonem. Jaký dopad bude mít toto rozhodnutí na běžné občany? A je to výjimečné pochybení, nebo to ukazuje na špatný stav přijímaných zákonů a opatření v posledních letech? I o tom ve studiu debatovali advokát Tomáš Sokol, Jan Vobořil z organizace Iuridicum Remedium a ústavní právník a člen Legislativní rady vlády Jan Wintr.

Souvislosti Plus: 0609 Souvislosti – Praha ekologická.mp3

Klimatický plán Prahy je nákladný, počítá s dvě stě miliardami. V plánu je snížení emisí oxidu uhličitého, podpora městské hromadné dopravy i omezení automobilismu. Opozice to považuje za nereálné. Kdo má pravdu? Hosté: Adriana Krnáčová, Petra Kolínská, Tomáš Portlík a Ladislava Fialka Sobková. Moderuje Petr Dudek.

Souvislosti Plus: Jaká bude turistická sezona v tzv. postcovidovém normálu?

Rok zely penziony a hotely prázdnotou. Protipandemická opatření způsobila problémy i navazujícím službám. Co přinese tzv. postcovidový normál pro turismus? Jaká bude turistická sezona a o jaký nový normál bychom měli usilovat?

Souvislosti Plus: Poslechněte si celé Souvislosti Martiny Maškové

Jak větráme a klimatizujeme ve veřejných budovách, například ve školách? Co to znamená mít uvnitř čistý vzduch? A jak naše uvažování o tom ovlivnila covidová éra?

Souvislosti Plus: Mračková Vildumetzová z ANO: Ani v demisi nebudeme jen topit a svítit

Opozice v čele s koalicí Spolu plánuje vyvolat hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO). „Tato vláda nemá důvěru občanů. Proto je potřeba na to ukázat a pojmenovat to,“ vysvětluje poslankyně a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, proč se opozice k tomuto kroku rozhodla, přestože do voleb zbývá pár měsíců. „Podívejme se na kauzy představitelů této vlády. Vždyť každá jediná by ještě před deseti lety toho daného člověka stála téměř okamžitě jeho post.“

Souvislosti Plus: Tabery: Slováky jsme za první republiky měli za zaostalé bratry

Přestože řada lidí vnímá období meziválečného Československa jako idylické roky, tehdejší stát se musel potýkat s řadou problémů. Jedním z těch nejpalčivějších byl vztah k menšinám. „To provází českou politiku a společnost dlouhodobě: malá snaha o porozumění tomu, kdo tu s námi žije, kdo žije v okolí a jaké jsou souvislosti toho dění,“ říká v pořadu Souvislosti Plus novinář a šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery.

Souvislosti Plus: Jak promění koronavirová krize naše vnímání práce a zaměstnání?

Posílí krize už existující trendy, které s sebou nese nástup nových technologií? Kdo vyhrává a kdo prohrává? A na jakou “práci budoucnosti” by se měl připravovat stát?

Souvislosti Plus: Co obnáší postavit šetrný dům, který bere ohled na životní prostředí?

Hosté: Pavel Podruh, autor Českého soběstačného domu, Antonín Lupíšek z Centra energeticky efektivních domů ČVUT a Kateřina Klepačová z ČVUT. Moderuje Martina Mašková

Souvislosti Plus: Nízká nezaměstnanost v Česku. Proč jsme evropským rekordmanem?

Hosté: Helena Horská (Raiffeisenbank), Radek Špicar (Svaz průmyslu a dopravy), Ladislav Kučera (společnosti Hays pro Českou republiku a Rumunsko). Moderuje Václav Pešička.