Speciál Radiožurnálu

Speciální vysílání k různým událostem. Komplexní pohled na aktuální témata, politické debaty i přenos přímo z místa dění.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Speciál Radiožurnálu: Speciál Radiožurnálu: Volby v Německu

Víkendové volby do německého parlamentu ukončily éru kancléřky Angely Merkelové. Mimořádně těsný výsledek předznamenává, že Německo čeká náročné koaliční vyjednávání. Vítězství ve volbách patří sociální demokracii SPD, hned v závěsu se ale umístila konzervativní CDU/CSU. Vůbec tak není jisté, že vládní koalici sestaví vítězná strana. Jaké změny čekají německou politiku? Kdo má největší šanci na kancléřský post? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Předvolební debata: ČSSD, Urza.cz, SENIOŘI 21 a VOLNÝ blok

Jak by měl vypadat státní rozpočet na příští rok? Jak si poradit s důchodovým systémem? Je Zelená dohoda pro Evropu spíše hrozba, nebo příležitost? A má smysl v rámci klimatických změn zakázat prodej nových vozů se spalovacími motory? Poslechněte si debatu volebních lídrů od 17:05 živě také na našem webu nebo na sociálních sítích.

Speciál Radiožurnálu: Předvolební debata: SPD, Volte Pravý Blok www.cubulka.net, Moravské zemské hnutí a Trikolora

Jakými opatřeními chtějí kandidující strany a hnutí dosáhnout vyrovnání rekordních schodků státních rozpočtů z posledních let? Měla by Česká republika respektovat balíček klimatických opatření vyhlášený Evropskou komisí? A jak si chtějí poradit s nedostatkem pracovníků na trhu práce? Poslechněte si debatu volebních lídrů od 17:05 živě také na našem webu nebo na sociálních sítích.

Speciál Radiožurnálu: Předvolební debata se zástupci PirSTAN, hnutí Otevřeme Česko, Strany zelených a Švýcarské demokracie

Jakými opatřeními chtějí kandidující strany a hnutí dosáhnout vyrovnání rekordních schodků státních rozpočtů z posledních let? Měla by Česká republika respektovat balíček klimatických opatření vyhlášený Evropskou komisí? A jak si chtějí poradit s nedostatkem pracovníků na trhu práce? Poslechněte si debatu volebních lídrů.

Speciál Radiožurnálu: Druhá předvolební debata: Jak chtějí strany dosáhnout vyrovnání rekordních schodků rozpočtu?

Jakými opatřeními chtějí kandidující strany a hnutí dosáhnout vyrovnání rekordních schodků státních rozpočtů z posledních let? Měla by Česká republika respektovat balíček klimatických opatření vyhlášený Evropskou komisí? A jak si chtějí poradit s nedostatkem pracovníků na trhu práce? Poslechněte si debatu volebních lídrů.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si debatu volebních lídrů na Radiožurnálu

Jakými opatřeními chtějí kandidující strany a hnutí dosáhnout vyrovnání rekordních schodků státních rozpočtů z posledních let? Měla by Česká republika respektovat balíček klimatických opatření vyhlášený Evropskou komisí? A jak si chtějí poradit s nedostatkem pracovníků na trhu práce? Poslechněte si debatu volebních lídrů na našem webu nebo na sociálních sítích.

Speciál Radiožurnálu: Předvolební speciál. „Společnost se dělí na příznivce a odpůrce Andreje Babiše,“ soudí komentátoři

Do voleb zbývá necelý měsíc. Kdo má největší naději na vítězství? Platí, že bez ohledu na výsledek bude vládu sestavovat Andrej Babiš? A jak mohou do složení nové vlády promluvit volební výsledky menších politických stran? Moderátor Jan Bumba se ve společném speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu ptá politologa Lukáše Jelínka a komentátorů Daniela Kaisera z Echo24, Jana Tvrdoně z Deníku N a Petra Hartmana z Českého rozhlasu.

Speciál Radiožurnálu: Předvolební speciál. „Společnost se dělí na příznivce a odpůrce Andreje Babiše,“ soudí komentátoři

Do voleb zbývá necelý měsíc. Kdo má největší naději na vítězství? Platí, že bez ohledu na výsledek bude vládu sestavovat Andrej Babiš? A jak mohou do složení nové vlády promluvit volební výsledky menších politických stran? Moderátor Jan Bumba se ve společném speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu ptá politologa Lukáše Jelínka a komentátorů Daniela Kaisera z Echo24, Jana Tvrdoně z Deníku N a Petra Hartmana z Českého rozhlasu.

Speciál Radiožurnálu: Stojí Česko na prahu 4. vlny pandemie?

V minulém týdnu stoupl počet nových případů covidu-19 oproti předešlému týdnu o polovinu. Roste také počet hospitalizovaných s tímto onemocněním, aktuálně je jich 113, což je nejvíc za poslední 3 měsíce. Měli bychom se začít znepokojovat, nebo zafunguje proočkovanost a kolektivní imunita? Chystá vláda zpřísnění opatření, znovuzavedení povinných testů ve firmách nebo přísnější kontroly při hromadných akcích? A co by zhoršení znamenalo pro školy nebo hotely a restaurace?

Speciál Radiožurnálu: Komentátoři: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Andrej Babiš si jde zřejmě pro výhru

Jsou lidé spokojeni se současnou situací v politice? Zdá se jim, že dosluhující vláda za čtyři roky zlepšila podmínky, ve kterých žijeme? A co bude pro voliče stěžejní, až se v říjnu vydají k volebním urnám? Jan Bumba se ptá komentátorů a analytiků.

Speciál Radiožurnálu: Divadlo milujeme tak, že asi budeme hrát až do smrti, usmívají se Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka

„Pro mladé jste příkladem, pro staré nadějí,“ ocenil prý nedávno Bolek Polívka legendární divadelní soubor s více než půlstoletou tradicí. Divadlo Járy Cimrmana zahajuje jubilejní sezónu na domovské scéně. Těsně před prvním představením si herci v čele s „otci zakladateli“ Zdeňkem Svěrákem a Miloněm Čepelkou přišli popovídat do rozhlasové kavárny s moderátorem Vladimírem Krocem.

Speciál Radiožurnálu: Afghánistán je opět v rukou Tálibánu. Je islamistické hnutí mezinárodní hrozbou?

Válka v Afghánistánu skočila a po celé zemi je prý klid – alespoň tak to tvrdí Tálibán. Jeho bojovníci bez boje obsadili hlavní město Kábul a prezident uprchl za hranice. Posledním územím pod kontrolou mezinárodní koalice zůstává kábulské letiště. Na evakuaci tam čekají diplomaté i tisíce Afghánců, kteří se snaží uprchnout před Tálibánem. Podaří se zajistit jejich bezpečný odlet? Proč Tálibán při svém postupu nenarazil na větší odpor? A jaký se dá v zemi očekávat další vývoj?

Speciál Radiožurnálu: Jak se žije na jižní Moravě čtyři týdny po tornádu? Poslechněte si speciál Radiožurnálu

Jak se jihomoravské obce vzpamatovávají z přírodní katastrofy, která u nás nemá obdoby? Je pomoc státu dostatečná? A co teď lidé v postižených obcích nejvíc potřebují? Hostů speciálního vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus se ptá Tomáš Pavlíček.

Speciál Radiožurnálu: Morava pět dní po tornádu. Poslechněte si Speciál Radiožurnálu

Škody po tornádu na jižní Moravě dosahují k 15 miliardám korun. Tornádo zničilo 1200 domů a vyžádalo si šest lidských životů. Vyvolalo ale také obrovskou vlnu solidarity – ve sbírkách už lidé věnovali přes 700 milionů korun. Do pomoci se zapojil i Radiožurnál a Nadační fond Českého rozhlasu. Zástupci organizací, které pořádají sbírky na pomoc postiženým oblastem, se domluvili na společném postupu. Jak konkrétně to teď na Moravě vypadá? Poslechněte si Speciál Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: Sebralo nám to střechu, ořech a točilo se to na dvoře, popisuje obyvatel obce Hrušky

Větrná zkáza, kterou Česko nepamatuje – silné bouřky s kroupami a tornádem se prohnaly jižní Moravou mezi Břeclaví a Hodonínem. Napáchaly obrovské materiální škody, trhaly střechy domů, převracely auta a vše co stálo větru v cestě. Do této chvíle připravily o život tři lidi, stovky lidí zranily, další stovky připravily o střechu nad hlavou. Poslechněte si speciální ranní vysílání Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: Jak je na tom Česko v boji s rakovinou? Poslechněte si Speciál Radiožurnálu

Česká republika je podle britského magazínu The Economist nadprůměrně připravená na boj s rakovinou. Vyplývá to z výsledků odborného indexu, které má Radiožurnál exkluzivně k dispozici. Index of Cancer Preparedness hodnotí celkem 45 ukazatelů.

Speciál Radiožurnálu: S covid pasem na zahraniční dovolenou? Poslechněte si speciál Radiožurnálu

Kam všude se v létě v zahraničí dostaneme s evropským covid pasem? Odkdy bude možné si ho stáhnout do mobilního telefonu? S jakými kontrolami počítat při návratu ze zahraniční dovolené? Jsou letní cesty do ciziny epidemickým rizikem? Co se stane, pokud někdo onemocní covidem-19 během dovolené v zahraničí? A jak se na turisty chystají české kempy? Nejen na to se ptá Tomáš Pancíř.

Speciál Radiožurnálu: Češi a klimatická změna. Poslechněte si speciál Radiožurnálu k projektu Rozděleni klimatem?

Až 86 % Čechů věří, že změna klimatu ovlivní svět. Jen 39 % ale čeká, že ji sami přímo pocítí. Ukázaly to výsledky průzkumu, který si pro projekt Rozděleni klimatem? nechal zpracovat Český rozhlas. Jak vážná je hrozba klimatických změn pro Českou republiku? Mají klimatologové k dispozici vědecké modely, co můžeme očekávat v nadcházejících letech? A jaké kroky bychom měli podniknout, abychom předešli nejhorším následkům?

Speciál Radiožurnálu: Česko rozvolňuje: Jaký je další plán pro změny opatření? A jaké budou podmínky pro letní dovolené?

Jak se nákupní centra i majitelé obchodů připravili na dnešní rozvolnění? Co ukazují aktuální statistiky o pandemii a kdy bude bezpečné v rozvolňování pokračovat? Jak postupuje projekt covid pasu a co budeme dokládat při cestách na zahraniční dovolenou? A jak se na léto chystají cestovní kanceláře? Nejen na to se ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu hned po Hlavních zprávách ve 12 hodin zeptá moderátor Tomáš Pancíř.

Speciál Radiožurnálu: Kdo letos získal cenu Cestopis roku? Poslechněte si slavnostní předávání Cen Hanzelky a Zikmunda

Ve čtvrtek 22. dubna převzali Ceny Hanzelky a Zikmunda vítězové 3. ročníku soutěže. Moderátoři večera Zdeňka Žádníková a Vladimír Kroc kvůli pandemii koronaviru přivítali v Zrcadlovém sále dobříšského zámku pouze nominované. Slavnostní ceremoniál se odehrál za přísných protiepidemických opatření a v minimalistické verzi.

Speciál Radiožurnálu: Návrat do lavic: Jsou školy na vše dostatečně připravené? A jak bude vypadat testování?

V pondělí se vrátí do škol žáci prvních stupňů základních škol a také předškoláci do mateřských škol. Součástí plánu je testování žáků a rotační výuka. Pamatují manuály ministerstva školství opravdu na všechno? Ve společném speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu odpovídali mimo jiné ministr Robert Plaga (za ANO), ředitelé, pedagogové i zástupci rodičů. Na to, jak velkým epidemickým rizikem návrat dětí do škol je, jsme se ptali virologa Ivana Hirsche.

Speciál Radiožurnálu: Speciál Radiožurnálu: Očkování v Česku pokračuje, co přinese duben?

Na duben sliboval premiér Andrej Babiš až 100 tisíc očkovaných proti novému koronaviru denně. Duben začíná zítra, a tak se ve speciálním vysílání budeme ptát, jestli je to opravdu reálné. Kolik vakcín do Česka přijde a jak budou postupně přibývat další skupiny, které se budou moci k očkování registrovat? Jak jsou se svým zapojením spokojení praktičtí lékaři? A jak přísné budou o Velikonocích policejní kontroly? Ptá se Tomáš Pancíř.
Tomáš Pancíř

Speciál Radiožurnálu: Co bude pro Evropany znamenat zavedení covid pasů? A jaké bude léto 2021? Poslouchejte po 12. hodině

Evropská komise ve středu představila projekt covidových pasů, které mají od léta usnadnit cestování v rámci unie lidem s očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním covid-19. Jak budou tyto pasy fungovat v praxi? Bude to znamenat obnovení hraničních kontrol? Jak se na léto chystají cestovní kanceláře a kolika z nich hrozí krach? A budou si Češi v létě moct zajít na koncert nebo na festival? Poslechněte si společný speciál Radiožurnálu a Plusu po 12. hodině.
Tomáš Pancíř

Speciál Radiožurnálu: Daria Kashcheeva: Mám ráda, když jsou na loutkách vidět otisky rukou

Ještě před rokem byla téměř neznámou animátorkou. Daria Kashcheeva ale prorazila se svým krátkým snímkem Dcera na plátna světových kin a za Česko bojovala dokonce o Oscara. Původně studovala v Moskvě hudební režii, pak se přestěhovala do Prahy, kde se přihlásila na FAMU na animovanou tvorbu. „Experimentujmeme, zkoušíme bláznivé věci. Těší mě, že můžu představovat svou tvorbou Česko na mezinárodní úrovni,“ říká animátorka, která už od léta připravuje ve studiu nový film.

Speciál Radiožurnálu: Svjatlana Cichanouská: Stanout k obraně demokracie je povinnost každé sebevědomé země

Výraznou tváří letošního roku se nejen v rodném Bělorusku stala Svjatlana Cichanouská. Kandidátka na prezidentku, která ale podle oficiálních výsledků srpnových prezidentských voleb nezvítězila. Volby, které byly podle běloruské opozice zfalšované a které jako svobodné a regulérní neuznává ani Evropská unie, zažehly vlnu protestů proti režimu. V předtuše represí ze strany režimu opustila Cichanouská i se dvěma dětmi Bělorusko. Teď žije v Litvě.

Speciál Radiožurnálu: Tomáš Souček: Střílí góly, pomáhá obraně. Český fotbalista se stal oporou anglického West Hamu

Životní rok 2020 končí fotbalistovi Tomáši Součkovi. Vstupoval do něj jako kapitán úspěšné pražské Slavie a jedna z opor národního týmu, loučí se s ním ještě o úroveň výš. Stala se z něj hvězda West Hamu, kterému nejdřív pomohl v anglické lize k záchraně a teď dokonce do boje o evropské poháry. „Pro nás je to opravdu velký sen, kdyby se to povedlo, tak je to velký úspěch,“ říká aktuálně nejlepší český fotbalista, který věří i českému národnímu týmu před červnovým ME.

Speciál Radiožurnálu: George Floyd: Tragická oběť a symbol protestů za rasovou spravedlnost Black lives matter

V pondělí 25. května pořídila mladá Američanka v Minneapolisu videonahrávku zachycující Afroameričana v poutech, kterému bílý policista přes osm minut klečel na krku, tři další přihlíželi. George Floyd na následky nepřiměřeného zásahu zemřel. Jeho smrt vyvolala masivní vlnu protestů nejen v Americe. V době, kdy byly nejintenzivnější, měly podporu až dvou třetin Američanů a ovlivnily i výsledek podzimních prezidentských voleb.

Speciál Radiožurnálu: Milan Kundera: V roce 2020 vyšly tři důležité knihy. Jedna od něj a dvě o něm

Jen těžko se letos nějaký autor setkal s tolika nálepkami své práce jako Jan Novák. Měl odvahu, když se pustil do Kunderovy biografie, nebo je zbabělé, že ji vydává bez autorizace? Mimořádná znalost hudby a nebetyčné intelektuálství. Z úhlu trochu až nekritického se na Kunderu dívá druhý autor – Jean-Dominique Brierre. Možná by se každý odmlčel a řekl si, nechme spisovatele spisovatelem, ale Kunderovi se podařil husarský kousek. Povolil překlad své poslední knihy do češtiny.

Speciál Radiožurnálu: Petra Pecková: Nová hejtmanka Středočeského kraje s obrovským tahem na bránu

Na podzim se ve většině krajů změnilo vedení. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí Starostové a nezávislí, které taky sestavovalo současnou koalici. V čele kraje se tak vystřídaly dvě ženy – bývalou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) nahradila Petra Pecková. „Má pochopení pro druhé a všechno zařídí. Je šikovná a opravdu dobrá,“ chválí novou hejtmanku obyvatelé Mnichovic, kde stále působí. K pozici hejtmanky si totiž nechala i starostovské křeslo.

Speciál Radiožurnálu: „Nevšímejme si těch, co nic nedokázali.“ Prezident Miloš Zeman pronesl slavnostní projev

Prezident Miloš Zeman pronesl u příležitosti výročí vzniku republiky slavnostní projev. 28. říjen v něm označil za svátek národní hrdosti, kterou vytvářejí všichni, kdo našemu národu pomáhají k lepšímu životu. „Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu. Na shledanou v lepších časech,” prohlásil prezident ve svém projevu. Poslechněte si jeho záznam.

Speciál Radiožurnálu: Speciál: Koronavirové déjà vu pro Českou republiku. Na co se mají občané a podnikatelé připravit?

Česko zažívá jarní déjà vu. Na středeční tiskové konferenci vláda představila nová opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru v Česku. Omezí pohyb a kontakt s jinými lidmi a se státní správou, uzavřou se maloobchody a služby. Opatření začnou platit od čtvrtečních 6 hodin ráno. Jak dlouho budou opatření platit? A jakou pomoc mohou od státu čekat čeští podnikatelé? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Věřte odborníkům a noste roušky, vyzval v projevu prezident Zeman

V pátek večer pronesl Miloš Zeman na TV Prima projev, ve kterém apeloval na občany, aby vyslyšeli výzvy odborníků a dodržovali protiepidemická opatření. „Máme k dispozici jenom jednu jedinou zbraň, protože vakcína ještě neexistuje. Touto zbraní je malý kousek látky, který si přivěsíme na obličej,“ prohlásil a dodal, že věří ministrovi Prymulovi, že bude v boji s druhou vlnou covidu-19 úspěšný. Policie bude podle prezidenta nyní také přísněji postihovat porušování opatření.

Speciál Radiožurnálu: „Prosím, věřte nám. Víme, co děláme,“ vyzval Prymula. V projevu představil strategii boje s covidem

Poslechněte si celý projev Romana Prymuly, ve kterém vysvětluje jednotlivá zaváděná opatření a představuje koncepci boje s pandemií na následující týdny. Ty budou podle něj „neveselé a složité“.

Speciál Radiožurnálu: Nesmíme propadat panice, o covidu toho víme více než na jaře, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu

Vláda znovu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše má Česko jen jeden pokus na to, aby epidemii zvládlo. Od zítřka zůstanou zavřené restaurace, bary, ale taky všechny školy kromě mateřských. Jaká data vedla vládu k takto razantním krokům? Jaké následky budou opatření mít pro ekonomiku? Bude v nemocnicích dostatek personálu? A dalo se současné kritické situaci zabránit? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Opatření jsou likvidační, zlobí se restauratéři. Nelíbí se ani zástupcům českého fotbalu

Jaké náhrady chystá vláda pro odvětví, na která dopadnou nová protiepidemická opatření? Vypořádají se základní školy se střídáním prezenční a distanční výuky? Nakolik se mění pravidla pro ošetřovné? A jak výrazný zásah představuje balíček vládních krizových opatření pro sportovce, restaurace nebo obchody? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Regionální lídry ANO oslabuje sebeprezentace Babiše jako oběti spiknutí, míní politolog Jelínek

Jak se kraje vypořádají s kartami, které jim voliči rozdali? V některých krajích už se spolupráce rýsuje, jinde to vypadá na delší jednání. Kdo jsou favorité 2. kola senátních voleb? Záznam povolebního speciálu Radiožurnálu a Plusu s Věrou Štechrovou a jejími hosty.

Speciál Radiožurnálu: Superdebata lídrů politických stran: Jak vidí své šance těsně před volbami?

Předvolební kampaň vyvrcholila na Radiožurnálu a Plusu debatou vrcholných představitelů všech parlamentních stran. Moderátor Jan Pokorný se jich ptal třeba na to, jak velkým tématem je v krajských a senátních volbách koronavirová pandemie, proč lidé někdy ani nevědí, jak se jmenuje jejich hejtman, nebo jestli se senátorům daří obhájit existenci horní komory parlamentu před kritiky, kteří mu vyčítají nadbytečnost. Poslechněte si celou debatu ze záznamu.

Speciál Radiožurnálu: Volby 2020 jdou do finále. Co rozhodne o vítězi?

Největšími podporovateli vládních stran – hnutí ANO a ČSSD – jsou senioři. Co když v obavě z šířící se nákazy nepřijdou příští víkend k volbám? Promítne se výkon vlády v době koronakrize do volebních výsledků? Budou voliče v krajských volbách zajímat regionální témata? A které strany mohou v senátních volbách nejvíce získat? Jan Bumba se ve třetí předvolební debatě Radiožurnálu a Plusu ptal předních komentátorů a politologů.

Speciál Radiožurnálu: Prymula je jezdec na tygru, premiérovi se umí postavit, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu

Česko čelí druhé vlně nemoci covid-19. Počty nakažených strmě rostou a lidé si opět zvykají na zpřísňování epidemiologických opatření. V pondělí ráno navíc svoji rezignaci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Co ho vedlo k rezignaci a jaké bude mít jeho odstoupení důsledky? Je český zdravotnický systém připravený na možný náraz druhé vlny pandemie? A jaké úkoly čekají na Vojtěchova nástupce Romana Prymulu? Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Volit, či nevolit? K čemu Česko potřebuje horní komoru parlamentu?

Každé dva roky se složení Senátu ČR obmění z jedné třetiny. Jaké jsou výhody nebo naopak nevýhody tohoto systému založeného na přímé volbě kandidátů? Jak se horní parlamentní komora za bezmála čtvrtstoletí své existence osvědčila? Funguje spolupráce senátorů s občany, kteří jim hodili svůj hlas? A proč leží senátoři v žaludku prezidentu Zemanovi? Nejen tyto otázky položil moderátor Tomáš Pancíř hostům předvolební debaty na Radiožurnálu a Plusu. Poslechněte si záznam.

Speciál Radiožurnálu: 20 let krajů: Jak hodnotí krajskou samosprávu bývalí hejtmani?

Už 20 let máme v České republice kraje, kterým vládnou jejich hejtmani a zastupitelé. Dokáže krajská samospráva zajistit školy a zdravotní péči nebo udržovat místní komunikace? Nedělal by to někdo jiný lépe? Sérii předvolebních debat, které pořádá Radiožurnál společně s Plusem, zahájila diskuze o smyslu, kompetencích a historii krajů. Moderátor Jan Bumba si povídal s významnými českými a moravskými hejtmany posledních dvaceti let.

Speciál Radiožurnálu: Není dobré koronavirus zlehčovat. Je potřeba mít před ním respekt, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu

V úterý to bude přesně půl roku ode dne, kdy testy odhalily první tři Čechy nakažené novým typem koronaviru. Co všechno o něm víme a nevíme? Opravdu oslabil? Jak se koronavirus šíří? Mění se jeho inkubační doba? A jak je to s léky a vakcínou proti nemoci covid-19? Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu!

Speciál Radiožurnálu: Návrat do škol: Budeme čerpat ze zkušeností, které jsme získali v červnu, shodují se ředitelé

Cílem je minimalizovat rizika a současně snížit karanténní opatření na nutné minimum, shrnuje ministr Robert Plaga principy, podle kterých je koncipován manuál pro ředitele škol. Ten stanovuje pravidla a doporučení pro provoz na školách v nadcházejícím školním roce. Jak se na jeho začátek školy připravují?

Speciál Radiožurnálu: Jak se školy připravují na začátek školního roku? Poslouchejte speciál Radiožurnálu

Začátek školního roku letos bude ve znamení koronaviru. Jaká opatření školy plánují? A jaké scénáře má pro případ vypuknutí druhé vlny pandemie vláda připravené? Moderuje Karolína Koubová.

Speciál Radiožurnálu: Je Bělorusko na cestě k demokracii?

Bělorusko v těchto dnech píše významné kapitoly své historie. V metropoli Minsku v neděli protestovalo na 200 tisíc lidí proti prezidentovi Lukašenkovi. Jaké mají demonstranti šance uspět? Jak moc je pravděpodobné to, čeho se obávají západní státy, tedy že do situace v zemi zasáhne Putinovo Rusko? Jaký postoj zaujala česká diplomacie a další státy? A co by mohlo nastat v případě, že by se Lukašenkův režim v Bělorusku udržel? Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu a Plusu.