Speciál Radiožurnálu

Speciální vysílání k různým událostem. Komplexní pohled na aktuální témata, politické debaty i přenos přímo z místa dění.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Speciál Radiožurnálu: Návrat do lavic: Jsou školy na vše dostatečně připravené? A jak bude vypadat testování?

V pondělí se vrátí do škol žáci prvních stupňů základních škol a také předškoláci do mateřských škol. Součástí plánu je testování žáků a rotační výuka. Pamatují manuály ministerstva školství opravdu na všechno? Ve společném speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu odpovídali mimo jiné ministr Robert Plaga (za ANO), ředitelé, pedagogové i zástupci rodičů. Na to, jak velkým epidemickým rizikem návrat dětí do škol je, jsme se ptali virologa Ivana Hirsche.

Speciál Radiožurnálu: Speciál Radiožurnálu: Očkování v Česku pokračuje, co přinese duben?

Na duben sliboval premiér Andrej Babiš až 100 tisíc očkovaných proti novému koronaviru denně. Duben začíná zítra, a tak se ve speciálním vysílání budeme ptát, jestli je to opravdu reálné. Kolik vakcín do Česka přijde a jak budou postupně přibývat další skupiny, které se budou moci k očkování registrovat? Jak jsou se svým zapojením spokojení praktičtí lékaři? A jak přísné budou o Velikonocích policejní kontroly? Ptá se Tomáš Pancíř.
Tomáš Pancíř

Speciál Radiožurnálu: Co bude pro Evropany znamenat zavedení covid pasů? A jaké bude léto 2021? Poslouchejte po 12. hodině

Evropská komise ve středu představila projekt covidových pasů, které mají od léta usnadnit cestování v rámci unie lidem s očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním covid-19. Jak budou tyto pasy fungovat v praxi? Bude to znamenat obnovení hraničních kontrol? Jak se na léto chystají cestovní kanceláře a kolika z nich hrozí krach? A budou si Češi v létě moct zajít na koncert nebo na festival? Poslechněte si společný speciál Radiožurnálu a Plusu po 12. hodině.
Tomáš Pancíř

Speciál Radiožurnálu: Daria Kashcheeva: Mám ráda, když jsou na loutkách vidět otisky rukou

Ještě před rokem byla téměř neznámou animátorkou. Daria Kashcheeva ale prorazila se svým krátkým snímkem Dcera na plátna světových kin a za Česko bojovala dokonce o Oscara. Původně studovala v Moskvě hudební režii, pak se přestěhovala do Prahy, kde se přihlásila na FAMU na animovanou tvorbu. „Experimentujmeme, zkoušíme bláznivé věci. Těší mě, že můžu představovat svou tvorbou Česko na mezinárodní úrovni,“ říká animátorka, která už od léta připravuje ve studiu nový film.

Speciál Radiožurnálu: Svjatlana Cichanouská: Stanout k obraně demokracie je povinnost každé sebevědomé země

Výraznou tváří letošního roku se nejen v rodném Bělorusku stala Svjatlana Cichanouská. Kandidátka na prezidentku, která ale podle oficiálních výsledků srpnových prezidentských voleb nezvítězila. Volby, které byly podle běloruské opozice zfalšované a které jako svobodné a regulérní neuznává ani Evropská unie, zažehly vlnu protestů proti režimu. V předtuše represí ze strany režimu opustila Cichanouská i se dvěma dětmi Bělorusko. Teď žije v Litvě.

Speciál Radiožurnálu: Tomáš Souček: Střílí góly, pomáhá obraně. Český fotbalista se stal oporou anglického West Hamu

Životní rok 2020 končí fotbalistovi Tomáši Součkovi. Vstupoval do něj jako kapitán úspěšné pražské Slavie a jedna z opor národního týmu, loučí se s ním ještě o úroveň výš. Stala se z něj hvězda West Hamu, kterému nejdřív pomohl v anglické lize k záchraně a teď dokonce do boje o evropské poháry. „Pro nás je to opravdu velký sen, kdyby se to povedlo, tak je to velký úspěch,“ říká aktuálně nejlepší český fotbalista, který věří i českému národnímu týmu před červnovým ME.

Speciál Radiožurnálu: George Floyd: Tragická oběť a symbol protestů za rasovou spravedlnost Black lives matter

V pondělí 25. května pořídila mladá Američanka v Minneapolisu videonahrávku zachycující Afroameričana v poutech, kterému bílý policista přes osm minut klečel na krku, tři další přihlíželi. George Floyd na následky nepřiměřeného zásahu zemřel. Jeho smrt vyvolala masivní vlnu protestů nejen v Americe. V době, kdy byly nejintenzivnější, měly podporu až dvou třetin Američanů a ovlivnily i výsledek podzimních prezidentských voleb.

Speciál Radiožurnálu: Milan Kundera: V roce 2020 vyšly tři důležité knihy. Jedna od něj a dvě o něm

Jen těžko se letos nějaký autor setkal s tolika nálepkami své práce jako Jan Novák. Měl odvahu, když se pustil do Kunderovy biografie, nebo je zbabělé, že ji vydává bez autorizace? Mimořádná znalost hudby a nebetyčné intelektuálství. Z úhlu trochu až nekritického se na Kunderu dívá druhý autor – Jean-Dominique Brierre. Možná by se každý odmlčel a řekl si, nechme spisovatele spisovatelem, ale Kunderovi se podařil husarský kousek. Povolil překlad své poslední knihy do češtiny.

Speciál Radiožurnálu: Petra Pecková: Nová hejtmanka Středočeského kraje s obrovským tahem na bránu

Na podzim se ve většině krajů změnilo vedení. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí Starostové a nezávislí, které taky sestavovalo současnou koalici. V čele kraje se tak vystřídaly dvě ženy – bývalou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) nahradila Petra Pecková. „Má pochopení pro druhé a všechno zařídí. Je šikovná a opravdu dobrá,“ chválí novou hejtmanku obyvatelé Mnichovic, kde stále působí. K pozici hejtmanky si totiž nechala i starostovské křeslo.

Speciál Radiožurnálu: „Nevšímejme si těch, co nic nedokázali.“ Prezident Miloš Zeman pronesl slavnostní projev

Prezident Miloš Zeman pronesl u příležitosti výročí vzniku republiky slavnostní projev. 28. říjen v něm označil za svátek národní hrdosti, kterou vytvářejí všichni, kdo našemu národu pomáhají k lepšímu životu. „Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu. Na shledanou v lepších časech,” prohlásil prezident ve svém projevu. Poslechněte si jeho záznam.

Speciál Radiožurnálu: Speciál: Koronavirové déjà vu pro Českou republiku. Na co se mají občané a podnikatelé připravit?

Česko zažívá jarní déjà vu. Na středeční tiskové konferenci vláda představila nová opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru v Česku. Omezí pohyb a kontakt s jinými lidmi a se státní správou, uzavřou se maloobchody a služby. Opatření začnou platit od čtvrtečních 6 hodin ráno. Jak dlouho budou opatření platit? A jakou pomoc mohou od státu čekat čeští podnikatelé? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Věřte odborníkům a noste roušky, vyzval v projevu prezident Zeman

V pátek večer pronesl Miloš Zeman na TV Prima projev, ve kterém apeloval na občany, aby vyslyšeli výzvy odborníků a dodržovali protiepidemická opatření. „Máme k dispozici jenom jednu jedinou zbraň, protože vakcína ještě neexistuje. Touto zbraní je malý kousek látky, který si přivěsíme na obličej,“ prohlásil a dodal, že věří ministrovi Prymulovi, že bude v boji s druhou vlnou covidu-19 úspěšný. Policie bude podle prezidenta nyní také přísněji postihovat porušování opatření.

Speciál Radiožurnálu: „Prosím, věřte nám. Víme, co děláme,“ vyzval Prymula. V projevu představil strategii boje s covidem

Poslechněte si celý projev Romana Prymuly, ve kterém vysvětluje jednotlivá zaváděná opatření a představuje koncepci boje s pandemií na následující týdny. Ty budou podle něj „neveselé a složité“.

Speciál Radiožurnálu: Nesmíme propadat panice, o covidu toho víme více než na jaře, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu

Vláda znovu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše má Česko jen jeden pokus na to, aby epidemii zvládlo. Od zítřka zůstanou zavřené restaurace, bary, ale taky všechny školy kromě mateřských. Jaká data vedla vládu k takto razantním krokům? Jaké následky budou opatření mít pro ekonomiku? Bude v nemocnicích dostatek personálu? A dalo se současné kritické situaci zabránit? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Opatření jsou likvidační, zlobí se restauratéři. Nelíbí se ani zástupcům českého fotbalu

Jaké náhrady chystá vláda pro odvětví, na která dopadnou nová protiepidemická opatření? Vypořádají se základní školy se střídáním prezenční a distanční výuky? Nakolik se mění pravidla pro ošetřovné? A jak výrazný zásah představuje balíček vládních krizových opatření pro sportovce, restaurace nebo obchody? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Regionální lídry ANO oslabuje sebeprezentace Babiše jako oběti spiknutí, míní politolog Jelínek

Jak se kraje vypořádají s kartami, které jim voliči rozdali? V některých krajích už se spolupráce rýsuje, jinde to vypadá na delší jednání. Kdo jsou favorité 2. kola senátních voleb? Záznam povolebního speciálu Radiožurnálu a Plusu s Věrou Štechrovou a jejími hosty.

Speciál Radiožurnálu: Superdebata lídrů politických stran: Jak vidí své šance těsně před volbami?

Předvolební kampaň vyvrcholila na Radiožurnálu a Plusu debatou vrcholných představitelů všech parlamentních stran. Moderátor Jan Pokorný se jich ptal třeba na to, jak velkým tématem je v krajských a senátních volbách koronavirová pandemie, proč lidé někdy ani nevědí, jak se jmenuje jejich hejtman, nebo jestli se senátorům daří obhájit existenci horní komory parlamentu před kritiky, kteří mu vyčítají nadbytečnost. Poslechněte si celou debatu ze záznamu.

Speciál Radiožurnálu: Volby 2020 jdou do finále. Co rozhodne o vítězi?

Největšími podporovateli vládních stran – hnutí ANO a ČSSD – jsou senioři. Co když v obavě z šířící se nákazy nepřijdou příští víkend k volbám? Promítne se výkon vlády v době koronakrize do volebních výsledků? Budou voliče v krajských volbách zajímat regionální témata? A které strany mohou v senátních volbách nejvíce získat? Jan Bumba se ve třetí předvolební debatě Radiožurnálu a Plusu ptal předních komentátorů a politologů.

Speciál Radiožurnálu: Prymula je jezdec na tygru, premiérovi se umí postavit, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu

Česko čelí druhé vlně nemoci covid-19. Počty nakažených strmě rostou a lidé si opět zvykají na zpřísňování epidemiologických opatření. V pondělí ráno navíc svoji rezignaci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Co ho vedlo k rezignaci a jaké bude mít jeho odstoupení důsledky? Je český zdravotnický systém připravený na možný náraz druhé vlny pandemie? A jaké úkoly čekají na Vojtěchova nástupce Romana Prymulu? Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Volit, či nevolit? K čemu Česko potřebuje horní komoru parlamentu?

Každé dva roky se složení Senátu ČR obmění z jedné třetiny. Jaké jsou výhody nebo naopak nevýhody tohoto systému založeného na přímé volbě kandidátů? Jak se horní parlamentní komora za bezmála čtvrtstoletí své existence osvědčila? Funguje spolupráce senátorů s občany, kteří jim hodili svůj hlas? A proč leží senátoři v žaludku prezidentu Zemanovi? Nejen tyto otázky položil moderátor Tomáš Pancíř hostům předvolební debaty na Radiožurnálu a Plusu. Poslechněte si záznam.

Speciál Radiožurnálu: 20 let krajů: Jak hodnotí krajskou samosprávu bývalí hejtmani?

Už 20 let máme v České republice kraje, kterým vládnou jejich hejtmani a zastupitelé. Dokáže krajská samospráva zajistit školy a zdravotní péči nebo udržovat místní komunikace? Nedělal by to někdo jiný lépe? Sérii předvolebních debat, které pořádá Radiožurnál společně s Plusem, zahájila diskuze o smyslu, kompetencích a historii krajů. Moderátor Jan Bumba si povídal s významnými českými a moravskými hejtmany posledních dvaceti let.

Speciál Radiožurnálu: Není dobré koronavirus zlehčovat. Je potřeba mít před ním respekt, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu

V úterý to bude přesně půl roku ode dne, kdy testy odhalily první tři Čechy nakažené novým typem koronaviru. Co všechno o něm víme a nevíme? Opravdu oslabil? Jak se koronavirus šíří? Mění se jeho inkubační doba? A jak je to s léky a vakcínou proti nemoci covid-19? Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu!

Speciál Radiožurnálu: Návrat do škol: Budeme čerpat ze zkušeností, které jsme získali v červnu, shodují se ředitelé

Cílem je minimalizovat rizika a současně snížit karanténní opatření na nutné minimum, shrnuje ministr Robert Plaga principy, podle kterých je koncipován manuál pro ředitele škol. Ten stanovuje pravidla a doporučení pro provoz na školách v nadcházejícím školním roce. Jak se na jeho začátek školy připravují?

Speciál Radiožurnálu: Jak se školy připravují na začátek školního roku? Poslouchejte speciál Radiožurnálu

Začátek školního roku letos bude ve znamení koronaviru. Jaká opatření školy plánují? A jaké scénáře má pro případ vypuknutí druhé vlny pandemie vláda připravené? Moderuje Karolína Koubová.

Speciál Radiožurnálu: Je Bělorusko na cestě k demokracii?

Bělorusko v těchto dnech píše významné kapitoly své historie. V metropoli Minsku v neděli protestovalo na 200 tisíc lidí proti prezidentovi Lukašenkovi. Jaké mají demonstranti šance uspět? Jak moc je pravděpodobné to, čeho se obávají západní státy, tedy že do situace v zemi zasáhne Putinovo Rusko? Jaký postoj zaujala česká diplomacie a další státy? A co by mohlo nastat v případě, že by se Lukašenkův režim v Bělorusku udržel? Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu a Plusu.