Speciál Radiožurnálu

Speciální vysílání k různým událostem. Komplexní pohled na aktuální témata, politické debaty i přenos přímo z místa dění.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Speciál Radiožurnálu: Startuje české předsednictví EU. Co všechno přinese následující půlrok?

Jak české předsednictví v praxi pocítí občané? Nakolik priority půlroční mise ovlivní válka na Ukrajině nebo rekordní ceny energií? A podaří se vládě a opozici sjednotit zahraničněpolitické cíle Česka? Tomáš Pavlíček se zeptá ministra Mikuláše Beka (STAN), eurokomisařky Věry Jourové (ANO) nebo europoslankyně Dity Charanzové (ANO). Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu ke startu českého předsednictví Radě evropské unie hned po hlavních zprávách ve 12 hodin.

Speciál Radiožurnálu: Mišák, Kosák, Slepičák. O co jde v kauze Dozimetr a jak se k ní staví čeští politici

Na hnutí STAN dopadá kauza, která původně začala na pražském magistrátu. Jde o jednu z největších politických kauz za poslední roky, která má vliv až na nejvyšší patra politiky. Vycházejí najevo informace, které už například vedly k rezignaci ministra školství. Hnutí STAN chystá mimořádný sjezd. To vše se děje v době, kdy má Česká republika před sebou předsednictví EU. jak vážné následky by mohla kauza mít?

Speciál Radiožurnálu: Co je to inflace? A proč si nemůžeme tisknout peníze doma? Děti se ptají, jak bojovat se zdražováním

V obchodech, na benzínových pumpách i v restauracích se zdražuje. Toho si vedle dospělých, kteří to pozorují na svých účtech, všímají také děti – a mezi nimi i naši malí redaktoři z Dismanova souboru. A rozhodli se zeptat těch nejpovolanějších. Jejich pozvání do studia přijali guvernér ČNB Jiří Rusnok, jeden z nejuznávanějších českých ekonomů Pavel Kysilka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a Kamila Fialová ze Sociologického ústavu akademie věd.

Speciál Radiožurnálu: 100 dní války na Ukrajině. Poslechněte si speciální vysílání

Od chvíle, kdy ruská vojska vstoupila napadla sousední Ukrajinu, uplynulo už 100 dní. V pátečním speciálu přineseme aktuální informace od zvláštního zpravodaje na Ukrajině Martina Dorazína. S Ivanou Milenkovičovou, která by za normálních okolností byla zpravodajkou rozhlasu v Moskvě, probereme, jak válka, sankce a cenzura ovlivňují život v Rusku. A ve vysílání přivítáme také ukrajinského velvyslance v České republice. Poslechněte si celé speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Je noc po atentátu a gestapo zahájilo masové razie. V amoku chtěl Hitler popravit 10 tisíc Čechů

Na desítky tisíc domovních razií provedli nacisté v rámci stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vyhlášeného 28. května 1942. „Hitlera popadl amok, zlobil se na Heydricha, že byl nezodpovědný až hloupý, že se takto projížděl po Praze. A taky hned Hitler chtěl, aby bylo 10 tisíc Čechů popraveno,“ připomíná historik Jindřich Marek. Přes odměnu 10 milionů korun za informace vedoucí k dopadení pachatelů až do 16. června všichni mlčeli.

Speciál Radiožurnálu: Je 11 hodin a zraněného Jana Kubiše ošetřují v Libni, kroky Jozefa Gabčíka míří na Staré Město

Jan Kubiš nechal kolo, na kterém prchal od atentátu, opřené u prodejny s obuví Baťa v Libni. Kousek odsud v Slavatově ulici bydlí Novákovi, jeho záchytný bod na příští minuty. Jejich dcera Jindřiška se vydává zakrvácené kolo ukrýt, bohužel si jí všimnou dvě ženy a řeknou o tom později gestapu. Kubiš se přesouvá do Vysočan k Piskáčkovým. Jozef Gabčík se mezitím ukryl u Svatošových v Melantrichově ulici a pak zamířil na Vinohrady. Gestapo tou dobou už uzavírá Prahu.

Speciál Radiožurnálu: V 10 hodin Heydrich nasedá do mercedesu a odjíždí do Prahy, o 40 minut později už bojuje o život

Je slunečný den, auto je otevřené a střecha stažená. Heydrichův vůz neprovází ani žádný ozbrojený doprovod. Heydrich si sedá na sedadlo vedle řidiče, má s sebou aktovku s dokumenty. Z Břežan vyrazili o něco později, než bylo původně v plánu. V 10:35 přijíždí k ostré zatáčce v ulici v Holešovičkách. Heydrich si všimne na chodníku muže v klobouku, který má přes rameno přehozený plášť. Je to Josef Gabčík. Jsou od sebe asi metr a půl. Gabčík odhazuje plášť, v rukou drží samopal.

Speciál Radiožurnálu: Je 9 hodin, klid před bouří. Gabčík a Kubiš se vydávají na místo, v aktovkách mají granáty a samopal

Na Dolním zámku v Panenských Břežanech mají Heydrichovi klidné dopoledne, pořád je doma celá rodina. Reinhard Heydrich si po snídani ve své kanceláři naplánoval další pracovní den a údajně si hraje s dcerou Silke. Jozef Gabčík a Jan Kubiš se přesouvají na křižovatku, kterou si vyhlédli jako nejpříhodnější pro svůj útok na Heydrichovo auto. V ostré zatáčce mezi Kirchmayerovou ulicí a ulicí v Holešovičkách pod Vychovatelnou totiž musí jeho řidič výrazně zpomalit.

Speciál Radiožurnálu: Je 8 hodin ráno a Jozef Gabčík a Jan Kubiš se probouzejí u Khodlových. Nastává jejich Den D

Proč se exilové vedení domácího odboje rozhodlo provést atentát právě na osobu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha? Co dělali Gabčík s Kubišem jen pár hodin předtím, než zaútočili na jeho černý mercedes? A kdo jim při tom pomáhal? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha.

Speciál Radiožurnálu: „Putin působil jako slabý a neschopný lídr.“ Co (ne)zaznělo v projevu ruského prezidenta?

Rusko si dnes vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo konec druhé světové války v Evropě a porážku nacismu. Prezident Vladimir Putin při této příležitosti pronesl projev, v němž ruskou invazi na Ukrajinu přirovnal k boji Sovětského svazu proti nacistickému Německu a obvinil NATO, že rozvíjelo u ruských hranic vojenskou infrastrukturu. Jak projev prezidenta Putina hodnotí experti na Rusko? A proč v něm nezaznělo žádné očekávané „vítězné“ prohlášení?

Speciál Radiožurnálu: Děti se ptají: Jak se ukrajinským dětem v Česku líbí a co bychom o sobě měli navzájem vědět?

Už přes dva měsíce utíkají do Česka před válkou desítky tisíc ukrajinských dětí. S těmi českými už se potkávají ve školách nebo na zájmových kroužcích. Malí redaktoři z Dismanova souboru se vypravili zjistit, jak si na sebe noví kamarádi vzájemně zvykají. Ze čtyř reportáží vznikl druhý díl podcastu Děti se ptají – jediného dětmi připravovaného publicistického podcastu na české mediální scéně.

Speciál Radiožurnálu: „Proč to Putin dělá? K čemu mu budou zničená města?“ Děti se na Radiožurnálu ptaly na Ukrajinu

Co jsou to válečné zločiny nebo co by se dělo s českými dětmi, kdyby Rusko zaútočilo i na nás? Takové otázky mají děti v souvislosti s válkou na Ukrajině. Radiožurnál a čeští skauti uspořádali druhou tiskovou konferenci pro děti. Ty se v kavárně Českého rozhlasu na Vinohradské třídě mohly hostů ptát na otázky, které souvisejí s ruskou invazí na Ukrajinu, ale i třeba na ukrajinské uprchlíky v Česku. Odpovídat jim přišel mimo jiné vicepremiér Vít Rakušan. Podívejte se na záznam

Speciál Radiožurnálu: Emmanuel Macron podruhé prezidentem. „Nečeká ho lehký mandát,“ říká zpravodaj ve Francii

Ve Francii jsou sečtené všechny hlasy po prezidentských volbách a verdikt je jasný – Emmanuel Macron obhájil svůj mandát a bude prezidentem dalších pět let. Podle propočtů ministerstva vnitra zvítězil s více než 58,5 %, jeho soupeřka Marine Le Penová získala přes 41 % hlasů. Jak přijali Macronovo vítězství Francouzi a jak evropští lídři? Co znamená pro evropský motor Berlín–Paříž? A jaké budou první kroky staronového prezidenta? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: „Cílem Rusů není jen Donbas, ale podstatná část Evropy, kterou chtějí převychovat,“ varuje zpravodaj

Válka na Ukrajině vstoupila do druhé fáze. Ruské síly zahájily bitvu o Donbas, na kterou se dlouho připravovaly, uvedl v noci ve videoproslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O novém, silnějším útoku na východní cíp Ukrajiny už dřív informovalo několik ukrajinských představitelů. Ruská armáda se momentálně snaží prolomit obrannou linii v Doněcké a Luhanské oblasti a plně ovládnout Mariupol. Poslechněte si ranní speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Výsledky summitu v Bruselu, ubytovávání uprchlíků a tajné služby v době války

S jakými postřehy se vrátil náš zvláštní zpravodaj na Ukrajině ze separatistických oblastí na východě země? Proč ani po summitu není jednota, jak nastavit další sankce proti Moskvě? Jakou odezvu má v Česku platforma Pomáhej Ukrajině? Hrozí, že se uprchlíci stanou obětí působení mafiánských gangů? A co víme o aktivitách zpravodajských služeb ve válečném období? Poslechněte si celé speciální vyílání Radiožurnálu a Plusu k válce na Ukrajině.

Speciál Radiožurnálu: Západ jednal v Bruselu, integrace uprchlíků a česká mise NATO na Slovensku

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Summit NATO, lidé kolem Putina a vzpomínka na Madeleine Albrightovou

Jak chce Severoatlantická aliance dál postupovat vůči ruské invazi na Ukrajině? Jak měsíc ruské agrese dopadl na ukrajinské civilisty? Kam mizí lidé z blízkého okolí ruského prezidenta Putina? Jak vzpomíná na čas strávený s Madeleine Albrightovou bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček? A co radí právnička lidem, kteří poskytují ukrajinským uprchlíkům ubytování? Poslechněte si celé speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Summit NATO, Fiala v Bruselu, ruská ekonomika a svědectví z Mariupolu

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Vládní příspěvek na ubytovávání uprchlíků, český boj s dezinformacemi a perzekuce v Rusku

V jakém stavu je ruská armáda měsíc po zahájení invaze? Bude státní příspěvek až 12 tisíc korun motivovat lidi, aby poskytli ubytování uprchlíkům z Ukrajiny? S jakým cílem přijíždí do Evropy americký prezident Joe Biden? Jak zamezit šíření dezinformací a ruské propagandy? A proč má Moldavsko potíže se zvládáním uprchlické vlny? Poslechněte si celé speciální vysílání k válce na Ukrajině s Věrou Štechrovou.

Speciál Radiožurnálu: Vojenská situace na bojišti, vládní pomoc uprchlíkům a ukrajinští Romové

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Mezinárodní mise NATO, ukrajinský pluk Azov a odsouzení Navalného

Jak bude vypadat mise českých vojáků na Slovensku, kterou v rámci mnohonárodních sil schvalují poslanci? Mění Rusko ve válce s Ukrajinou strategii? Kdo jsou příslušníci tzv. pluku Azov, který brání obléhaný jihoukrajinský přístav Mariupol? Proč si projev prezidenta Zelenského v italském parlamentu nepřišly vyslechnout dvě desítky poslanců? Co o realitě uvnitř Ruska vypovídá další odsouzení Alexeje Navalného? A pomůžou pobídky připravované vládou k integraci uprchlíků?

Speciál Radiožurnálu: Interview se Zelenským, obležený Mariupol, kybernetické hrozby a ceny pohonných hmot

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Polední publicistika: Boje na jihu Ukrajiny. Humanitární dávky. Rostoucí inflace

Ukrajinský Mariupol odmítl ultimátum a výzvu ke složení zbraní. Jaká bude reakce ruské strany? Jak důležité jsou boje o jižní území Ukrajiny pro vývoj celého konfliktu? Úřady práce začaly vyplácet humanitární dávku bežencům z Ukrajiny. Jak zvládají situaci? Jak se mohou ukrajinští středoškoláci zapojit do české výuky? A jak rostoucí inflace a ceny energií zasáhnou do rozpočtu domácností?

Speciál Radiožurnálu: Humanitární krize, ukrajinské děti v českých školách a role Běloruska

Obránci ukrajinského Mariupolu odmítli kapitulovat. Jaký bude další postup západních politiků vůči ruské agresi? Co přinese cesta amerického prezidenta do Evropy? Jak zvládají Polsko a Slovensko příval válečných uprchlíků? Jak chce ministerstvo financovat výuku ukrajinských dětí v českých školách? Pomohla by řešení konfliktu mírová mise NATO, kterou navrhuje Polsko? A doplácí Bělorusko na své spojenectví s Ruskem? Poslechněte si celý ranní speciál Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Ukrajinské děti ve školách. Běženci ve Francii. Ruští kosmonauti

Jak co nejlépe zapojit děti z Ukrajiny do výuky na tuzemských školách? Jak přijímají ukrajinské běžence úřady a společnost ve Francii, kterou brzy čekají prezidentské volby? Byly žluto-modré kombinézy ruských kosmonautů po příletu na mezinárodní orbitální stanici výrazem protestu proti válce na Ukrajině?

Speciál Radiožurnálu: Hypersonické zbraně, ukrajinské památky a Mariupol

Rusové v sobotu oznámili, že na Ukrajině použili hypersonické střely Kinžal. Ruská armáda bombardovala uměleckou školu v ukrajinském Mariupolu, kde se ukrývalo 400 lidí. Ukrajina se obává o tisíce památek, které by válka mohla zničit. Jak válka na Ukrajině změní globální trh s potravinami? Jsou kyjevští podnikatelé a živnostníci připravení na možnost, že by Kyjev nakonec mohl padnout do rukou ruské armády?

Speciál Radiožurnálu: Situace v Kyjevě. Hypersonické střely. Humanitární koridory

Jak se chystají praktičtí lékaři dál pomáhat těm, kdo přicházejí do Česka z válečné Ukrajiny? Jak se obyvatelé Kyjeva vyrovnávají s následky palby, kterou proti městu vede ruské dělostřelectvo? Jaký prvek vnáší do ruské invazní operace nasazení hypersonických střel – proti nimž není obrany? A představují záblesk naděje informace o dalších tisících civilistů, kteří odcházejí do bezpečnějších oblastí humanitárními koridory?

Speciál Radiožurnálu: Rozhovor Bidena a Si Ťin Pchinga. Trh práce. Aukce uměleckých děl

Tisíce lidí denně prchají kvůli válce na Ukrajině do sousedního Moldavska. To je přitom nejchudší zemí Evropy. V nejbližších dnech začne v praxi platit trojice zákonů, které mají v Česku usnadnit pobyt uprchlíkům z Ukrajiny. Pro běžence by mělo být snazší získat povolení k pobytu a tedy i začlenit se na pracovní trh a do systému sociálních dávek. První ukrajinské uprchlíky zaměstnali jihočeští zemědělci. Projekt Umění pro Ukrajinu.

Speciál Radiožurnálu: Děti se ptají na Ukrajinu. Poslechněte si speciální podcast Dismanova souboru Českého rozhlasu

Válku na Ukrajině pozorují skrze média a sociální sítě i děti. Na to, co je doopravdy zajímá, ale často odpověď nenajdou nebo jí dostatečně neporozumí. Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se tak rozhodli sami zeptat pěti odborníků na to, co je jim a jejich vrstevníkům nejasné. Ze série rozhovorů vznikl souhrnný podcast s názvem Děti se ptají, který dětem ukrajinské dění vysvětlí z různých úhlů pohledu.

Speciál Radiožurnálu: Putin a Čína. NATO na Slovensku. Česko na prahu uprchlické krize

K čemu směřuje válka na Ukrajině a jak je na tom ruská a ukrajinská armáda? Proč Rusko útočí i na západoukrajinský Lvov? Mohou Spojené státy přimět Čínu, aby přispěla k ukončení ukrajinského konfliktu? Jak moc dokáže Čína ovlivnit Vladimira Putina? Co pro Česko znamená velení jednotce NATO, která vznikne na Slovensku? V Česku už je skoro 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Co je nutné změnit, abychom se o ně dokázali postarat? Poslechněte si celou polední publicistiku.

Speciál Radiožurnálu: Svědectví uprchlíků z Mariupolu, situace v Polsku a boj s ruskými dezinformacemi

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Jednání tripartity, bezmoc Lékařů bez hranic a vztah Biden-Putin

Nakolik spokojeni odešli zástupci zaměstnavatelů a odborů z dnešní mimořádné schůze tripartity? Co podniká aktuálně na pomoc ukrajinským běžencům vedení Pardubického kraje – jehož kapacity se ocitly na hraně? Proč se členové ukrajinské mise Lékařů bez hranic cítí do značné míry bezmocní? Mohou si ještě americký a ruský prezident podat ruce a vést jednání poté, co Biden označil Putina za válečného zločince? Jak přistupují české úřady k běžencům z krizových oblastí?

Speciál Radiožurnálu: Bombardování civilních cílů, americká pomoc Ukrajině a péče o nemocné uprchlíky v Česku

Útoky na civilní obyvatelstvo jsou ruská strategie, jak zlomit ukrajinskou morálku, myslí si generál Šedivý. Jak hodnotí stávající vojenskou situaci na Ukrajině? Jak se s invazí po třech týdnech vyrovnávají v nejvíce postižených oblastech? Jak zvládají příval uprchlíků odbavovat asistenční centra a lékařská zařízení v Česku? A co znamená, že se americký prezident Biden rozhodl veřejně označit Vladimira Putina za válečného zločince? Poslechněte si celé ranní speciální vysílání

Speciál Radiožurnálu: Běženci v krajích. Premiér zpět z Kyjeva. Haagský soud k Rusku

Jsou příspěvky, jimiž chce vláda podpořit přijetí běženců z Ukrajiny, dostatečné z pohledu krajských samospráv? S jakými nejsilnějšími dojmy z bleskové návštěvy tří středoevropských premiérů v Kyjevě se vrátil zahraničně-bezpečnostní poradce předsedy české vlády? A jakou reálnou váhu by mohl mít výrok haagského Mezinárodního soudního dvora, podle něhož musí Rusko okamžitě ukončit válečné operace na Ukrajině?

Speciál Radiožurnálu: Premiérská mise v Kyjevě. Česko řeší, kam s uprchlíky. A bude Putin souzen jako válečný zločinec?

Jaká je aktuální situace v ukrajinských městech? Co přinesla návštěva českého, polského a slovinského premiéra v Kyjevě? Čeští hejtmani jednají o dalším postupu při ubytovávání uprchlíků. Co od jednání očekávají? Proč a kam prchají Rusové za hranice své země? A jakou pomoc nabízí ukrajinským uprchlíkům na hranicích izraelští filmaři? Poslechněte si celý středeční ranní speciál Radiožurnálu a Plusu k válce na Ukrajině.

Speciál Radiožurnálu: Cesta tří premiérů do Kyjeva, ubytování pro uprchlíky a protest v ruské televizi

Co se právě teď děje v ukrajinské metropoli, kde byl vyhlášen zákaz vycházení? Jak se vyvíjí situace na bojišti? Do Kyjeva přijíždějí osobně premiéři Polska, Česka a Slovinska. Jak významné je to gesto? Jak chce a jak by měla vláda připravit podmínky, aby se pro ukrajinské běžence v Česku našlo co nejvíc ubytovacích kapacit? Jak se podařilo ruské novinářce dostat do vysílání tamní televize s protiválečným vzkazem? A nakolik na Rusko dopadnou další sankce uvalené Západem?

Speciál Radiožurnálu: Ostřelování Kyjeva a Charkova, Rusové proti válce a ubytování uprchlíků

Pokračuje ostřelování velkých ukrajinských měst, mírová jednání byla v pondělí přerušena. Jaká řešení pro ubytování uprchlíků navrhuje vládě organizace Člověk v tísni? Obávají se slovenští politici ruského útoku na Užhorod oprávněně? Co čeká pracovnici ruské státní televize, která s protiválečným transparentem narušila živé vysílání? A jak se budou dál vyvíjet ceny pohonných hmot? Poslechněte si ranní speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu k válce na Ukrajině.

Speciál Radiožurnálu: Jednání Ruska a Ukrajiny. Dron v Chorvatsku. Ceny nafty a benzinu

K čemu mohou v dohledné době dospět jednání Ruska a Ukrajiny? Poskytne Čína Rusku vojenský materiál nebo ekonomickou pomoc? Jakým nebezpečím byl dron s více než sto kilogramy výbušniny, který doletěl do Chorvatska? Jaké připomínky k postupu přijímání uprchlíků pošlou hejtmani vládě? Jak se budou dál vyvíjet ceny benzínu a nafty? A jak válka na Ukrajině postihne český automobilový průmysl? Poslechněte si celý hodinový speciál Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: Další mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajinští uprchlíci v Česku

Krajům docházejí kapacity na ubytování dalších uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny. Kolik je teď Česká republika schopna přijmout uprchlíků? Rusko obrátilo své bojové operace i na západ Ukrajiny do těsné blízkosti Polska. Co by se dělo nebo mělo dít, pokud by ruské rakety dopadly na polské území? Přes ukrajinsko-slovenskou hranici už přešlo na 200 tisíc válečných uprchlíků. A co zazní na benefičním koncertu pro Ukrajinu? Poslechněte si celý ranní speciál Radiožurnálu a Plusu

Speciál Radiožurnálu: Útok pár kilometrů od Polska? Rusové předvádějí schopnost kontroly celé Ukrajiny, říká analytik

Co znamená ruský útok na základnu 20 km od hranic s Polskem? Jak zvládá Jihomoravský kraj příliv ukrajinských uprchlíků? Jak se mění taktika ruských jednotek na Ukrajině? Jak vnímají invazi na Ukrajině běžní Rusové? A jaké dopady může mít aktuální situace na českou politickou scénu?

Speciál Radiožurnálu: Obklíčení Kyjeva? Zatím jen z poloviny. Situaci by zkomplikovalo obsazení dálnice na Oděsu

Část velkého ruského vojenského konvoje severně od Kyjeva se včera rozptýlila a v hlavním městě Ukrajiny panují obavy, že by se jej invazní síly mohly pokusit obklíčit. K tomu je však zatím daleko, rozlehlá metropole je v tuto chvíli obklíčena maximálně z poloviny, míní reportér Tomáš Vlach. „Situaci by výrazně zkomplikovalo, kdyby Rusové obsadili dálnici, která vede směrem na Oděsu, kudy vlastně probíhá veškerý provoz z Kyjeva,“ dodává.

Speciál Radiožurnálu: Mluvme otevřeně. Bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny může být otázkou měsíců, vybízí hejtman Kuba

V Česku je podle odhadů už zhruba 200 tisíc lidí, kteří utekli před ruskou invazí na Ukrajinu. Ubytovací kapacity v Praze, Brně a středních Čechách ale přestávají stačit. „V tuhle chvíli nám zbývá zhruba nějakých pět set míst, které jsme schopni pokrýt během pár dnů,“ nastiňuje situaci v jihočeském kraji tamní hejtman Martin Kuba (ODS) s poukazem na to, že procentuálně výrazně přibývá utečenců, kteří nemají vyjednané žádné ubytování.

Speciál Radiožurnálu: Reportér Ľubomír Smatana popisuje cesty uprchlíků z jihu Ukrajiny do Moldávie

Přístav Oděsa doposud slouží jako přestupní stanice pro uprchlíky z válkou více zasažených oblastí, za poslední týden jich tudy prošly dva tisíce. Dále pokračují vlakem do Užhorodu nebo ke dvěma otevřeným hraničním přechodům s Moldavskem, odkud jsou převáženi do humanitárních středisek v Kišiněvě.

Speciál Radiožurnálu: Kolik má Česko volných bytů a vrátí se Evropská unie k myšlenkám na uprchlické kvóty?

Jaká je aktuální situace přímo na Ukrajině? Jak kraje zvládají nápor uprchlíků? Kolik je v Česku volných bytů? Vrátí se EU k myšlenkám na uprchlické kvóty? Hrozí, že se kvůli válce a sankcím vůči Rusku zřítí Mezinárodní vesmírná stanice?

Speciál Radiožurnálu: Šestnáct tisíc bojovníků z Blízkého východu? Ze strany Ruska spíš psychologická hra, říká Petr Pavel

Ruské armádě se ale stále nepodařilo dobýt větší území. Boje se včera přenesly i na západ země, do vzdálenosti pouhých 150 kilometrů od slovenské hranice, kde Rusové vyřadily z provozu vojenské letiště ve městě Ivanofrankivsk. Zatím nedosahuje stanovených cílů, proto dochází k přeskupování sil, analyzuje situaci generál ve výslužbě Petr Pavel.

Speciál Radiožurnálu: Nová etapa teroru, osočuje Zelenskyj Rusko z únosu starosty Melitopolu a bránění evakuacím

Z ukrajinských měst obléhaných ruskou armádou se včera podařilo evakuovat přes sedm tisíc lidí, uvedl ve své video zprávě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Naopak evakuace lidí z jihoukrajinského přístavu Mariupol Rusové podle něj stále blokují. Moskvu zároveň obvinil z únosu starosty Melitopolu Ivana Fjodorova, což označil za novou etapu teroru. Ta jeho osud zatím nekomentovala.

Speciál Radiožurnálu: Jasné počasí zesiluje hrozbu invaze z ruských válečných lodí, reportuje z Oděsy Ľubomír Smatana

Sirény, které upozorňují na nálety, se ráno rozezněly v mnoha městech na Ukrajině – v Kyjevě, v Charkově, v sumské oblasti na severovýchodě, v západoukrajinském Lvově a také na jihu v Oděse. Její starosta se obává, že by přístavní město mohly zároveň obklíčit válečné lodě a vojska ze severovýchodu.

Speciál Radiožurnálu: Zpravodaj Martin Dorazín popisuje ruský raketový útok na Dnipro

Ruští vojáci ve svých útocích nepovolují, boje jsou naopak na mnoha místech ještě intenzivnější než v předchozích dnech. Z nově ostřelovaného východoukrajinského města Dnipro popisuje válku reportér Martin Dorazín.

Speciál Radiožurnálu: Nakolik legislativa usnadní přijetí uprchlíků? Jak posuzovat příspěvky vyjadřující podporu invazi?

Na kolik má přijetí a pobyt těch, kdo v Česku hledají útočiště před válkou na Ukrajině usnadnit legislativa, kterou dnes schvaluje Poslanecká sněmovna? Kam zatím dospěl mimořádný unijní summit věnovaný dopadům ruské agrese? Jaký je aktuální vývoj v oblastech zasažených boji z pohledu jednoho z předních odborníků v oblasti vojenské taktiky? A jak posuzuje Nejvyšší státní zastupitelství z legislativního úhlu příspěvky na sociálních sítích, které vyjadřují podporu ruské invazi?

Speciál Radiožurnálu: Nové zákony na pomoc migrantům a další bombardování v Charkově

Ruské letouny v ukrajinském Charkově bombardovaly budovu výzkumného institutu s jaderným reaktorem. Informoval o tom poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko, podle kterého nálet zapálil hostel vedle výzkumného centra. Agentura AP informovala, že se ho hasičům podařilo uhasit, radiace se podle prezidentské kanceláře neuvolnila.

Speciál Radiožurnálu: Moskva chystá znárodnění majetku západních firem

Moskva se zřejmě pokusí majetek a aktiva odcházejících firem znárodnit. Vládnoucí strana Jednotné Rusko už k tomu učinilo první krok. Komise pro posuzování zákonů už podpořila legislativní návrh, podle kterého by se společnosti vlastněné z více než 25 procent cizinci z nepřátelských států, mohly převést do vnější správy.

Speciál Radiožurnálu: Útoky už přicházejí ze západu i východu Ukrajiny

Bombardování na Ukrajině pokračuje. V několika městech se znovu rozezněly sirény. Informace o útocích přicházejí ze západu i z východu země. Aktuálně z města Luck a Dnipro.

Speciál Radiožurnálu: Bombardování nemocnice ve městě Žitomir. Ostřelování civilních cílů pokračuje

Byly při útoku na město Žitomir zasaženy nemocnice? Jaké neviditelné formy boje se využívají na Ukrajině? Proč ceny benzínu a nafty dál rostou? Školy se připravují na příchod desetitisíců dětí z Ukrajiny. Bude dost místa pro všechny? A v jakých oborech můžou uprchlíci najít práci?

Speciál Radiožurnálu: V Turecku budou o podmínkách příměří jednat ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny

Poprvé od začátku konfliktu se v Turecku sejdou šéfové ukrajinské i ruské diplomacie – Dmytr Kuleb a Sergej Lavrov. Ukrajina chce, aby Rusko složilo zbraně a jeho jednotky opustily Ukrajinu. Rusko se zatím ke svým pozicím oficiálně nechce vyjadřovat. Izraelský deník Jerusalem Post ale přišel s informacemi z blízkého okolí premiéra Bennetta, který se snaží o mediátorskou roli.

Speciál Radiožurnálu: Rusko zesílilo šíření dezinformací, za útokem na dětskou nemocnici prý stojí Ukrajinci

Moskva informace o útoku na dětskou nemocnici odmítá. Tvrdí, že jde o fake news. Zprávy o ostřelování zdravotního zařízení se objevily už ve středu večer, podle nich po útoku zůstalo nejméně 17 zraněných, což tvrdí ukrajinské úřady.

Speciál Radiožurnálu: Zásah dětské nemocnice v Mariupolu odsoudil celý svět

O válečných zločinech v souvislosti s válkou na Ukrajině se hovoří ještě intenzivněji poté, co ruské jednotky zasáhly budovu dětské nemocnice v Mariupolu. Odmítavé a odsuzující reakce přicházejí z celého světa.

Speciál Radiožurnálu: Zelenskyj: Ukrajina čelí otázce bytí a nebytí

Ukrajina podle svého prezidenta čelí otázce bytí nebo nebytí. Volodymyr Zelenskyj to prostřednictvím videa řekl poslancům britského parlamentu. Bylo to historicky poprvé, co prezident cizí země vystoupil v hlavním zasedacím sále Dolní sněmovny. Zelenskyj poslancům popsal události války a řekl, že je západním zemím a premiérovi Borisovi Johnsonovi vděčný za podporu. Poprosil i o další pomoc v boji proti Rusku.

Speciál Radiožurnálu: Američané nesouhlasí s polskými dodávkami stíhaček pro Ukrajinu

Spojené státy nepodpořily návrh Polska na dodání stíhaček pro Ukrajinu. Podle amerického ministerstva obrany není plán obhajitelný. O stíhačky MIG-29 požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Speciál Radiožurnálu: Příprava škol na příliv uprchlíků. Měnící se ruská válečná taktika. Ruské praní peněz v Česku

Kolik uprchlíků z Ukrajiny mohou přijmout jednotlivé kraje? Jak se na další příliv uprchlíků z Ukrajiny připravují sociální zařízení a školy? Daří se naplňovat dohodu o evakuačních koridorech na Ukrajině? Jak se mění ruská válečná taktika? A jak se snažili někteří Rusové vyprat v Česku své peníze?

Speciál Radiožurnálu: Rusko poprvé pohrozilo přerušením dodávek plynu

Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1. Podle ruského vicepremiéra Alexandera Novaka by k tomu Moskva sáhla, pokud by Západ zakázal dovoz ruské ropy. Prohlásil to v pondělí večer v ruské státní televizi. Podle Novaka by z takového vývoje neměla prospěch ani jedna strana.

Speciál Radiožurnálu: Přibývá uprchlíků, kteří nemají v Polsku ani Česku příbuzné

Tisíce uprchlíků proudí denně kvůli válce na Ukrajině do Polska. Dosud nejvíc jich zaznamenala pohraniční stráž v neděli, kdy hranici překročilo přes 140 tisíc lidí. Podle polských úřadů ale přibývá těch, kteří nemají mimo Ukrajinu žádné kontakty a neví, na koho se obrátit s žádostí o pomoc.

Speciál Radiožurnálu: Do Česka už dorazilo kolem 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Víc než polovina z nich jsou děti, mezi dospělými naprosto převažují ženy. Pražské asistenční centrum muselo v pondělí kvůli velkému počtu čekajících na zavřít. V úterý má s hejtmany proběhnout jednání o rovnoměrnějším rozvážení nově příchozích z Ukrajiny po celé republice.

Speciál Radiožurnálu: Do Česka už dorazilo kolem 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Víc než polovina z nich jsou děti, mezi dospělými naprosto převažují ženy. Pražské asistenční centrum muselo v pondělí kvůli velkému počtu čekajících na zavřít. V úterý má s hejtmany proběhnout jednání o rovnoměrnějším rozvážení nově příchozích z Ukrajiny po celé republice.

Speciál Radiožurnálu: Přibývá uprchlíků, kteří nemají v Polsku ani Česku příbuzné

Tisíce uprchlíků proudí denně kvůli válce na Ukrajině do Polska. Dosud nejvíc jich zaznamenala pohraniční stráž v neděli, kdy hranici překročilo přes 140 tisíc lidí. Podle polských úřadů ale přibývá těch, kteří nemají mimo Ukrajinu žádné kontakty a neví, na koho se obrátit s žádostí o pomoc.

Speciál Radiožurnálu: Rusko má otevřít humanitární koridory

Rusko má v úterý otevřít humanitární koridory na Ukrajině. Má tím umožnit volný a bezpečný odchod obyvatel třeba z Kyjeva, Mariupolu nebo Charkova.

Speciál Radiožurnálu: Rusko má otevřít humanitární koridory

Rusko má v úterý otevřít humanitární koridory na Ukrajině. Má tím umožnit volný a bezpečný odchod obyvatel třeba z Kyjeva, Mariupolu nebo Charkova.

Speciál Radiožurnálu: Klid zbraní. Žaloba proti Rusku. Protesty v ruské pravoslavné církvi

Dodržuje se na Ukrajině dohodnutý klid zbraní kolem ukrajinských měst? Jak se mohou ruští vojáci, kteří dosud neprošli válečnými operacemi, vyrovnávat s útoky na civilní cíle? Jakou pomoc mohou uprchlíkům z Ukrajiny nabídnout menší a střední firmy v Česku? Nakolik podložená je žaloba proti Rusku, kterou začíná projednávat Mezinárodní trestní dvůr v Haagu? A jak významný by mohl být protiválečný protest několika set duchovních ruské pravoslavné církve?

Speciál Radiožurnálu: Tisíce ruských vědců vyjádřily nesouhlas s útokem na Ukrajinu

Civilisté mají mít podle ruského ministerstva obrany zajištěný volný odchod z několika měst včetně Kyjeva. Americký ministr zahraničí Antony Blinken je na návštěvě baltských států. Za deset dní od vypuknutí bojů na Ukrajině uteklo do sousedních zemí přes 1,5 milionu lidí. Tisíce ruských vědců vyjádřily nesouhlas s útokem na Ukrajinu. Řada univerzit a výzkumných ústavů po světě nabízí pomoc ukrajinským výzkumníkům a studentům.

Speciál Radiožurnálu: O jednotřídkách pro děti v Česku a ekonomických sankcích pro Rusko

V Česku už vznikají ve školách speciální jednotřídky pro děti z Ukrajiny. A pomáhají i stovky psychologů a psychoterapeutů, kteří v Česku nabízejí lidem z východu své služby zdarma. O tom uslyšíte v druhé hodině Speciálu.

Speciál Radiožurnálu: O jednotřídkách pro děti v Česku a ekonomických sankcích pro Rusko

V Česku už vznikají ve školách speciální jednotřídky pro děti z Ukrajiny. A pomáhají i stovky psychologů a psychoterapeutů, kteří v Česku nabízejí lidem z východu své služby zdarma. O tom uslyšíte v druhé hodině Speciálu.

Speciál Radiožurnálu: Cena ropy stoupla na třináctileté maximum

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu musí diplomaté z Ruské federace opustit generální konzuláty v Karlových Varech a Brně. Ty už jsou teď v reakci na ruské útoky uzavřené. Cena ropy stoupla na třináctileté maximum. Je nejvyšší od roku 2008. Evropská komise ve středu představí plán jak snížit závislost na ruském plynu. V Česku kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině skokově rostou ceny pohonných hmot. Jak se výrazné zdražení promítne do veřejné dopravy?

Speciál Radiožurnálu: Novinky z bojů i rady Radkina Honzáka

Z Ukrajiny od začátku bojů odešel asi milion lidí, opačným směrem se ale vydaly desítky tisíc mužů, aby podpořili obranu své země. Obavy z pokračující války pociťují lidé i tam, kde se nebojuje, psychiatr Radkin Honzák v první hodině Speciálu radí, jak reagovat na stres.

Speciál Radiožurnálu: Novinky z bojů i rady Radkina Honzáka

Z Ukrajiny od začátku bojů odešel asi milion lidí, opačným směrem se ale vydaly desítky tisíc mužů, aby podpořili obranu své země. Obavy z pokračující války pociťují lidé i tam, kde se nebojuje, psychiatr Radkin Honzák v první hodině Speciálu radí, jak reagovat na stres.

Speciál Radiožurnálu: Útoky na ukrajinské obyvatele. Izraelský premiér v Kremlu. Trh s obilím

Co všechno musí snášet obyvatelé obléhaných ukrajinských měst? Začne Rusko dodržovat své vlastní sliby a nechá tyto lidi odejít do bezpečí? Jak Putin vysvětluje Rusům útok na celou Ukrajinu? Jak úspěšná byla diplomatická mise izraelského premiéra Benneta v Kremlu? A způsobí válka šok na trhu s obilím?

Speciál Radiožurnálu: Válka na Ukrajině se čím dál častěji vede i na internetu

Víc než 11 tisíc ruských vojáků už údajně zemřelo při ruské invazi na Ukrajinu. Tvrdí to ukrajinští generálové. Ruské jednotky se mezitím zaměřily hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a jihoukrajinského Mykolajiva. Do Česka stálé proudí váleční uprchlíci z Ukrajiny. Zbraně v rusko-ukrajinském konfliktu nepředstavují jen tanky nebo systém protiraketové obrany, válka se čím dál častěji vede i na internetu. Jak přesně to vypadá?

Speciál Radiožurnálu: O tom, jak zvládneme přijmout uprchlíky

„Stát se připravil dobře,“ hodnotí reakci Česka na příchod lidí z Ukrajiny Jan Schroth, poradce v migračních otázkách pro Organizaci pro evropskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Speciál Radiožurnálu: EU chce za každou cenu omezit svou závislost na ruském zemním plynu

EU chce za každou cenu omezit svou závislost na ruském zemním plynu. Pokusí se sice urychlit přechod k zelené energetice, ale všem je jasné, že v přechodném období se evropská energetika neobejde bez tolik zatracovaného uhlí. Čím se dá ruský zemní plyn nahradit? Skauti z Jindřichova Hradce uspořádali humanitární sbírku a během týdne naplnili několik dodávek, které odeslali na ukrajinské hranice. Jak složité je sehnat bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny?

Speciál Radiožurnálu: Bezletová zóna, humanitární koridor a padlí důstojníci. Poslechněte si polední publicistiku

Proč Západ neslyší na výzvy k zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou? Mohou se obyvatelé obklíčených ukrajinských měst spolehnout na ruské sliby, že jim umožní v bezpečí odejít? Jak morálku vojáků ovlivní zprávy o padlých důstojnících? Kdo a jak se pokouší podvádět uprchlíky? A jaké dobrovolníky nejvíce poptávají asistenční centra?

Speciál Radiožurnálu: Německé firmy odcházejí z ruského trhu

Z Ruska postupně mizí výrobky se značkou Made in Germany. Německé firmy přitom reagují nejen na protiruské sankce, ale někdy z trhu odchází dobrovolně samy na protest proti útoku na Ukrajinu. Ministerstvo vnitra zatím vydalo po ruské invazi na Ukrajinu tamním obyvatelům přibližně 27 tisíc víz. Do Česka z válkou zmítané Ukrajiny zamířily zejména ženy s dětmi – a řada z nich má zájem pracovat. Ukrajinci žijící v Česku organizují příjezdy svých blízkých z válečných zón.

Speciál Radiožurnálu: Česká města nabízejí uprchlíkům z Ukrajiny volné městské byty

Rusko tvrdí, že otevřelo humanitární koridory z měst Volnovacha a Mariupol na jihu Ukrajiny. Ty mají sloužit k evakuaci civilistů z obležených měst. Není jasné, zda bude možné je využít pro zásobování potravinami a zdravotnickým materiálem. Válka na Ukrajině rychle zdražuje pohonné hmoty. Města po celém Česku nabízí uprchlíkům z Ukrajiny volné městské byty i místa v městských ubytovnách.

Speciál Radiožurnálu: Do Česka kvůli ruské invazi dorazilo už 50 tisíc ukrajinských uprchlíků

Z Ukrajiny utíkají převážně ženy, děti a lidé ve vyšším věku. Ti většinou míří do speciálních asistenčních center, která fungují v každém kraji. Některá ale už měla problém s kapacitou. Přestěhovat se muselo to pražské, v Brně zase museli pozastavit registrace. Speciální školy, kde se učí češtinu děti z ciziny očekávají kvůli migrační vlně zvýšený zájem o své služby. Kolik lidí z Ukrajiny se už přihlásilo k veřejnému zdravotnímu pojištění v Česku?

Speciál Radiožurnálu: Vláda připravuje čtyřměsíční humanitární dávku pro ukrajinské uprchlíky

Ukrajinští uprchlíci budou mít v Česku nárok na speciální humanitární dávku. A o příspěvek by pak mohli požádat i lidé, kteří je ubytují. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. O jak velkou částku půjde? V Česku je možné poslouchat ukrajinské veřejnoprávní rádio. Začala paralympiáda v Číně. Co píše zahraniční tisk?

Speciál Radiožurnálu: Absolutní cenzura v Rusku? A je ruská armáda připravena na obléhání Kyjeva?

Jak je ruská armáda připravena na obléhání Kyjeva? Kdo chce jít bojovat za Ukrajinu? A kdo by se raději hlásit neměl? Jak asistenční centra zvládají nápor uprchlíků z Ukrajiny? Jak užitečné jsou telefonáty evropských státníků s Putinem? A zavádí Rusko absolutní cenzuru?

Speciál Radiožurnálu: Ostřelování jaderné elektrárny, tribunál v Haagu a ruská ropa. Poslechněte si polední publicistiku

Byl zásah jaderné elektrárny na Ukrajině záměrem, nebo omylem ruské armády? Jak se monitorují případné problémy a únik radiace z jaderných elektráren? Co může Ukrajina dál čekat od Vladimira Putina? Jak sbírá důkazy o válečných zločinech mezinárodní soud v Haagu? A jak se co nejrychleji obejít bez ruského plynu a ruské ropy? Poslechněte si celou polední publicistiku.

Speciál Radiožurnálu: Úzkost z války, památky v ohrožení a útok na jadernou elektrárnu z hlediska mezinárodního práva

Jak Ukrajinci reagují na ruský útok na jadernou elektrárnu? Jak pečovat o své duševní zdraví, když nás svírá úzkost z válečné hrozby? Kulturní svět se obává o památky na Ukrajině.

Speciál Radiožurnálu: Ruské jednotky ostřelovaly jadernou elektrárnu. „Zešíleli!“reaguje Drábová. Radiace je v normálu

O ostřelování Západorožské elektrárny informoval po páteční půlnoci mimo jiné ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a vyzval k okamžitému zastavení palby. Ukrajinské ministerstvo energetiky oznámilo, že byl zasažen jeden ze šesti jaderných bloků. Elektrárna je teď pod kontrolou ruských vojsk, personál na místě zůstal. Západorožská elektrárna je asi třikrát větší než Temelín, upřesňuje šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost. Hrozí Evropě jaderná katastrofa?

Speciál Radiožurnálu: Ruské jednotky ostřelovaly jadernou elektrárnu. „Zešíleli!“reaguje Drábová. Radiace je v normálu

O ostřelování Západorožské elektrárny informoval po páteční půlnoci mimo jiné ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a vyzval k okamžitému zastavení palby. Ukrajinské ministerstvo energetiky oznámilo, že byl zasažen jeden ze šesti jaderných bloků. Elektrárna je teď pod kontrolou ruských vojsk, personál na místě zůstal. Západorožská elektrárna je asi třikrát větší než Temelín, upřesňuje šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost. Hrozí Evropě jaderná katastrofa?

Speciál Radiožurnálu: Ruské jednotky ostřelovaly jadernou elektrárnu. „Zešíleli!“reaguje Drábová. Radiace je v normálu

O ostřelování Západorožské elektrárny informoval po páteční půlnoci mimo jiné ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a vyzval k okamžitému zastavení palby. Ukrajinské ministerstvo energetiky oznámilo, že byl zasažen jeden ze šesti jaderných bloků. Elektrárna je teď pod kontrolou ruských vojsk, personál na místě zůstal. Západorožská elektrárna je asi třikrát větší než Temelín, upřesňuje šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost. Hrozí Evropě jaderná katastrofa?

Speciál Radiožurnálu: Boj o elektrárnu, další zbraně z Česka a statisíce uprchlíků

Požár u Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině se podařilo uhasit. Kolem zařízení ale dál pokračují boje mezi ruskou armádou a ukrajinskými obránci. Jak ostřelování a požár jaderné elektrárny zamíchá vztahy mezi Západem a Moskvou? Česká republika pošle na Ukrajinu další zbraně a munici za 17 milionů korun. Slovenské hranice od začátku konfliktu překročilo dle tamní policie zhruba 80 tisíc osob, do Polska už přišlo přes 600 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Speciál Radiožurnálu: Dana Drábová: Jaderné elektrárny leccos vydrží

Předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tvrdí, že bloky jaderné elektrárny leccos vydrží, jsou totiž projektované tak, aby odolaly pádu například stíhačky Suchoj nebo rakety země-země.

Speciál Radiožurnálu: Dana Drábová: Jaderné elektrárny leccos vydrží

Předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tvrdí, že bloky jaderné elektrárny leccos vydrží, jsou totiž projektované tak, aby odolaly pádu například stíhačky Suchoj nebo rakety země-země.

Speciál Radiožurnálu: Dana Drábová: Jaderné elektrárny leccos vydrží

Předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tvrdí, že bloky jaderné elektrárny leccos vydrží, jsou totiž projektované tak, aby odolaly pádu například stíhačky Suchoj nebo rakety země-země.

Speciál Radiožurnálu: Od pátku začíná v Česku platit nouzový stav

Vláda vyhlásila nouzový kvůli efektivnější pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by měl nouzový stav mimo jiné urychlit vydávání dokumentů pro lidi, kteří z Ukrajiny prchají kvůli válce.