Speciál Radiožurnálu

Speciální vysílání k různým událostem. Komplexní pohled na aktuální témata, politické debaty i přenos přímo z místa dění.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Speciál Radiožurnálu: Lístek je platný i pomalovaný. Jak probíhá sčítání a na co u urny nezapomenout?

Už v sobotu 28. ledna odpoledne budeme znát jméno budoucího prezidenta ČR. Češi začnou v pátek ve druhém kole voleb vybírat mezi generálem ve výslužbě Petrem Pavlem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Co k volbám nezapomenout a jak správně odvolit, aby byl váš hlas platný? „Neplatný by byl hlasovací lístek v případě, že by byl přetržený nebo nebyl vhozen do urny v úřední obálce, popisuje náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.“

Speciál Radiožurnálu: Volební vysvětlovna V: Jak požádat o voličský průkaz nebo volit z auta? A jak se liší druhé kolo?

Radiožurnál vám opět přináší praktické rady k prezidentským volbám, tentokrát zaměřené na volbu z jiného okrsku nebo izolace. Dozvíte se i rozdíl v získání volebních lístků a jakou mají barvu.

Speciál Radiožurnálu: Prezidentská kampaň a nepodložená tvrzení? Poslechněte si volební speciál o dezinformacích

Jaká nepodložená tvrzení, či dokonce poplašné zprávy prozatím přinesla volba prezidenta? Tomáš Pancíř se na ně se svými hosty a s využitím projektu Ověřovna zaměří v předvolebním speciálu. V pátek 20. ledna po hlavních zprávách ve 12:10.

Speciál Radiožurnálu: Finálový výběr: Sledujte povolební speciál Radiožurnálu

Češi znají dvojici jmen, ze kterých vyberou novou hlavu státu. Na co se kandidáti před 2. kolem zaměří? Jak mohou během 14 dní přilákat voliče na svoji stranu? A které kroky se naopak v minulosti nevyplatily? Hosty jsou místopředseda Senátu a neúspěšný finalista poslední prezidentské volby Jiří Drahoš, expertka na politický marketing Alžběta Králová a komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman. Moderují Karolína Koubová a Tomáš Pancíř.

Speciál Radiožurnálu: Prezidentské finále na Radiožurnálu. Poslechněte si poslední debatu kandidátů na hlavu státu

Češi si potřetí v historii volí prezidenta v přímé volbě. Čím se budou uchazeči o křeslo hlavy státu ještě na poslední chvíli snažit přesvědčit voliče, aby jim dali svůj hlas? Ať už máte jasno, nebo se teprve rozhodujete, pusťte si v pátek v 12:10 poslední debatu prezidentských kandidátů před otevřením volebních místností. Pozváno bylo všech osm oficiálních kandidátů na funkci prezidenta.

Speciál Radiožurnálu: Rusnok a Topolánek o roli prezidenta uprostřed ekonomické krize. Poslechněte si prezidentský speciál

Kandidáti na prezidenta slibují, že pomohou zemi vyvést z ekonomické krize, podpoří zvýšení platů nebo budou prosazovat zavedení eura. Jaké má ale hlava státu skutečné možnosti ovlivnit ekonomiku Česka? Ekonomická analytička Českého rozhlasu se zeptá dvou bývalých premiérů Mirka Topolánka a Jiřího Rusnoka, někdejšího guvernéra České národní banky. Nalaďte si Radiožurnál po zprávách v 15 hodin, nebo se podívejte na video z debaty.

Speciál Radiožurnálu: Ranní porada ve firmě

Ministerstvo vnitra Karla Diviše původně odmítlo zaregistrovat, Ústavní soud ale toto rozhodnutí zrušil. Ve svém volebním programu usiluje o kvalitní školství, prosperitu regionů, e-armádu a high-texh obranu vlasti a mluví také o hrdosti. Jan Pokorný se vydal za Karlem Divišem do firmy, kteru spoluzakládal a kde ho čeká ranní porada. Následovat bude oběd u rodičů, natáčení podcastu a v 15:00 rozhovor. Sledujte celý den s kandidátem.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Bujabéza a program mediků

Jan Pokorný navštívil Tomáše Zimu ráno v budově 1. lékařské fakulty UK, kde působí jako přednosta ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Téma hovoru nebylo po ránu ale ani tak profesní, jako spíš gastronomické. Tomáš Zima během něj prozradil, že umí uvařit výbornou bujabézu. Pak mohl Jan Pokorný nakouknout do knihovny i na poradu se spolupracovníky. Proč se Tomáš Zima rozhodl kandidovat na prezidenta? Poslechněte si reportážní vstup.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Prohlídka zbrojovky

Josef Středula zahájil svůj středeční program návštěvou firmy, která je jedním z největších zaměstnavatelů ve Šternberku. Zabývá se hlavně prodejem vojenské munice, logistického a zdravotního vybavení vozidel a další vojenské techniky. Prezidentský kandidát přijel tradičně velmi dobře připravený – ptá se naprosto adresně a konkrétně, informuje v roli reportéra Jan Pokorný. Jaký další program Josefa Středulu čeká a v jakém duchu vede svoji prezidentskou kampaň?

Speciál Radiožurnálu: 10:40 Od trenek až po válku na Ukrajině

Pátek byl pro Petra Pavla dnem plným rozhovorů. Se svým podporovatelem, hercem Janem Komínkem natáčel anketu na sociální sítě, s Markétou Lukáškovou podcast. A po rozhovoru pro Český rozhlas ho čeká ještě prezidentská debata v týdeníku Respekt. Od mluvení si odpočine až v sobotu, kdy se chystá na charitativní běh pro organizaci Nedoklubko a pak na svařák se svými příznivci.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Ráno v kavárně

Jan Pokorný se v pátek ráno potkal s Petrem Pavlem v půl deváté v kavárně Dejvického divadla. Povídali si o jeho dosavadních pocitech z kampaně a zavzpomínali na některé zážitky z vojny. „Protože někteří, nejenom on, byli u průzkumných jednotek,“ usmívá se moderátor, toho času v roli reportéra. Co čeká prezidentského kandidáta v následujících hodinách?

Speciál Radiožurnálu: 14:20 Brno v srdci a vlastní jméno na hrudi

Domovem Danuše Nerudové je jihomoravská metropole. Zaslechnete ji někdy mluvit hantecem? A proč svůj tým obléká do trik a mikin se svým jménem?

Speciál Radiožurnálu: 11:40 Rodina jako součást kampaně? Jsem taky máma

Silnou stopu v kampani Danuše Nerudové zanechává rodina. V Česku to zatím není příliš obvyklé, ale prezidentská kandidátka tvrdí, že je taky máma a děti jsou součástí všeho, co dělá. Jak se Danuše Nerudová staví k pokračování plagiátorské kauzy na Mendelově univerzitě, jejíž byla ještě nedávno rektorkou?

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Aktivní kampaň v duchu hesel změna a budoucnost

Středeční dopoledne si Danuše Nerudová vyhradila pro schůzku se svým týmem bez účasti médií. Českému rozhlasu přislíbila rozhovor po 15. hodině v brněnském studiu. Poté zamíří na setkání s občany do Bruntálu a na sklonku dne na besedu do Ostravy. V prezidentské kampani používá s oblibou slova jako změna, budoucnost nebo nastartovat. Aktivně jí v ní pomáhají i její dva synové a manžel, který například organizuje běhy na podporu kandidatury své ženy. Na jaké cílí voliče?

Speciál Radiožurnálu: 14:40 Tango, Rybova mše a průzkumokracie

Čemu se Marek Hilšer věnuje ve volném čase a proč nechce chodit do debat, kam nejsou zváni lídři předvolebního prezidentského průzkumu? A je Marek Hilšer „kandidát s jasnou tváří“, jak přesvědčuje voliče ve své kampani?

Speciál Radiožurnálu: 11:20 Strategická porada ve vymrzlé kanceláři

Zdi žižkovské suterénní kanceláře senátora Marka Hilšera zdobí nápisy jako „Say no to Putin“ nebo „Ruthless killers hands off Ukraine“. A taky tam zrovna nefunguje topení. Dopoledne se v ní sešel se svými spolupracovníky a během dvou hodin probrali strategii kampaně a přípravu na rozhovory i debaty, kterých se v následujících dnech zúčastní. V kanceláři navštívil Hilšera i známý tiktoker.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Do kanceláře na skútru

Dětství prožil na chomutovském sídlišti, maturoval v Chomutově a pak odešel studovat obor politologie a mezinárodní vztahy na Univerzitu Karlovu. Už tehdy absolvoval stáž v Poslanecké sněmovně, do politiky se ale moc nehrnul, zvolil si medicínu. Zkušenosti získával v USA nebo v Austrálii. Postupně pracoval jako popelář, kopáč, stěhovák anebo instalatér. Po absolutoriu na 1. LF UK zůstal na fakultě a věnuje se výuce mediků a výzkumu zhoubných mozkových nádorů.

Speciál Radiožurnálu: 14:50 Zahraniční politika i sociální témata

Pavla Fischera nezajímá jen zahraniční politika a národní bezpečnost, kterým se věnuje na půdě Senátu. Hluboký osobní vztah má také k sociálním tématům.

Speciál Radiožurnálu: 11:20 Návštěva v centru Arpida a farnosti Dobrá Voda

Dopolední program pro Pavla Fischera začal v 10 hodin v českobudějovickém centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida. Po obědě v místní proslulé restauraci kandidát na hlavu státu zamířil do farnosti Dobrá Voda, kde byla na programu prohlídka tamního kostela a setkání s prezidentem diecézní charity. Povídali si především o projektu centra pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí, které právě v Dobré Vodě charita buduje.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Snídaně s kandidátem. Ráno u Fischerů nebylo k hnutí

Pavel Fischer a přistoupil ke Dni s kandidátem s velkou zkušeností s prací s médii. Kromě týmu z ČRo se na snídani k Fischerům vešel i štáb ČT a redaktoři z bulváru.

Speciál Radiožurnálu: 14:20 Diplomat uvnitř i navenek

Kolem poledne Jaroslav Bašta odpovídal ve video streamu na dotazy na sociálních sítích. A pro odlehčení odrecitoval i jednu báseň Jiřího Suchého.

Speciál Radiožurnálu: 11:40 Čekání na kandidáta. Jaroslav Bašta se zdržel u lékaře

Dopoledne strávil Jaroslav Bašta u lékaře. V Poslanecké sněmovně byl omluvený do 10:30, dorazil ale až s více než hodinovým zpožděním.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Jaroslav Bašta coby nositel hodnot hnutí SPD

Co slibuje voličům abecedně druhý oficiální kandidát na prezidenta České republiky Jaroslav Bašta z SPD? Proč hnutí nominovalo zrovna jeho a jakou vede kampaň?

Speciál Radiožurnálu: 14:40 Pro Babiše je kampaň rutina a zvládá ji velmi přirozeně, popisuje reportér Jan Pokorný

Moderní design reklamního vozu a vstřícné, přirozeně působící vystupování. Andrej Babiš se kampani věnuje už řadu měsíců a je to znát, byť tu prezidentskou oficiálně zahájil teprve na konci října.

Speciál Radiožurnálu: 11:40 Firma Rako v Chlumčanech čeká na Andreje Babiše

Projekt Den s kandidátem pokračuje zatím stále bez hlavního protagonisty. Andrej Babiš na rozdíl od svého marketingového týmu a spolustraníka Karla Havlíčka do Chlumčan ještě nedorazil. Poslechněte si, jak situaci v areálu známé firmy Rako zachytil Jan Pokorný.

Speciál Radiožurnálu: 8:50 Andrej Babiš má před sebou nabitý program na Plzeňsku

Jan Pokorný se hlásí z benzinové pumpě na plzeňské dálnici. Míří do chlumčanské firmy Rako, kam má dorazit Andrej Babiš. Co dalšího přinese Den s prezidentským kandidátem?

Speciál Radiožurnálu: 21:00 Konec demonstrace, začátek revoluce. Zprávy v médiích. Svědci v divadlech. Hradec Králové

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou řádová sestra Angelika a herec Ondřej Pavelka.Poslechněte si sedmou hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17. listopadu 1989.

Speciál Radiožurnálu: 20:00 Střet s obrněnci. Za okny Národního divadla. 17. listopad v Liberci a Pardubicích

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou tehdejší studentka Klára Pospíšilová a nynější studentka Matylda Hofschnaidrová, která se podílí na projektu Samet na školách.Poslechněte si šestou hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17. listopadu 1989.

Speciál Radiožurnálu: 19:00 Past na Národní. Herci a filharmonici. 17. listopad v Jihlavě a Ústí nad Labem

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou historik Miroslav Vaněk, šéf Ústavu soudobých dějin AV, a Anna Freimanová, bývalá tajemnice prezidenta Havla, nyní editorka v Knihovně Václava Havla.Poslechněte si pátou hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17. listopadu 1989.

Speciál Radiožurnálu: 18:00 Pořádkové jednotky zasahují. Situační zpráva. NDR, Polsko a Slovensko. Karlovy Vary a Brno

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou Michael Kocáb a Michal Horáček, zakladatelé iniciativy MOST.Poslechněte si čtvrtou hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17. listopadu 1989.

Speciál Radiožurnálu: 17:00 Pochod na Slavín. Situace v SSSR. 17. listopad v jižních Čechách, na Zlínsku a Plzeňsku

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou tehdejší studentský vůdce a člen parlamentní komise pro dohled nad vyšetřováním 17. listopadu Václav Bartuška a zpěvačka Berenika Kohoutová, která v 17:11 zazpívá Modlitbu pro Martu.Poslechněte si třetí hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17. listopadu 1989.

Speciál Radiožurnálu: 16:00 Začíná povolená demonstrace. Několik vět. 17. listopad v Kladně a Olomouci. Pochod na Vyšehrad

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa a Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.Poslechněte si druhou hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17. listopadu 1989.

Speciál Radiožurnálu: 15:00 Shromáždění na Albertově. Demonstrace v Teplicích. Havel na Hrádečku. Strategie KSČ

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou historik Jiří Suk a Ester Valtrová z Korza Národní.Poslechněte si první hodinu živé rozhlasové rekonstrukce událostí 17.11.1989.

Speciál Radiožurnálu: Exploze rakety v Polsku: Západ vybízí ke klidu, ale chce jednat o preventivní ochraně hranic EU

Raketový zásah sušičky obilí na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou zabil v úterý dva lidi a vyvolal neklid na mezinárodní scéně. Ukrajina viní Rusko, západní politici vyzývají ke klidu a varují před unáhlenými soudy. Zatím není jasné, kdo raketu ruské výroby vystřelil. Jsou obavy z eskalace konfliktu a jeho rozšíření mimo území Ukrajiny na místě? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: O čem a proč rokují v Praze evropští lídři? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu

Čtyři desítky premiérů a prezidentů přijely do Prahy na vůbec první summit Evropského politického společenství. Kromě unijní sedmadvacítky dostalo pozvánku ještě 17 států. Nový formát má otevřít prostor pro dialog. Jaký smysl má vrcholný evropský summit, pokud jeho výsledkem nebude žádná deklarace? Jaké výsledky přinesl první den rokování na Pražském hradě? A vznikne díky českému předsednictví nová tradice?

Speciál Radiožurnálu: Speciál Radiožurnálu: Měly by se upravit volby do Senátu? A kdo bude vládnout v Praze?

Senátní volby po jejich druhém kole ovládly strany koalice Spolu, k volbám přišlo 19 procent voličů. Je to důvod k diskuzím, zda nezměnit model senátních voleb, by přišlo k volbám víc lidi? Co ukázalo druhé kolo senátních voleb? Uspěla v nich vláda? Bude v Praze vládnout koalice Spolu a hnutí ANO? A jak se nejsilnější sněmovní strany postaví k blížící se volbě prezidenta? Poslechněte si povolební Speciál Radiožurnálu, který moderuje Tomáš Pancíř.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si třetí hodinu volebního studia Radiožurnálu

Poslechněte si analýzy odborníků s Janem Pokorným, Janem Bumbou a jejich hosty. Ve volebním studiu zazněly také reakce politiků a hodnocení politologů.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si druhou hodinu volebního studia Radiožurnálu

Poslechněte si analýzy odborníků s Janem Pokorným, Janem Bumbou a jejich hosty. Ve volebním studiu zazněly také reakce politiků a hodnocení politologů.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si první hodinu volebního studia Radiožurnálu

Poslechněte si analýzy odborníků s Janem Pokorným, Janem Bumbou a jejich hosty. Ve volebním studiu zazněly také reakce politiků a hodnocení politologů.

Speciál Radiožurnálu: Ruská anexe. Co v praxi znamená a jak reálná je jaderná hrozba? Poslechněte si speciální vysílání

Ruský prezident Vladimír Putin formálně potvrdil připojení čtyř oblastí Ukrajiny k Rusku. V georgievském sále kremelského paláce podepsal s představiteli ukrajinských separatistických regionů dohody o jejich přičlenění k Ruské federaci. Před podpisem dokumentů měl Vladimír Putin před oběma komorami ruského parlament asi půlhodinový proslov. Co v projevu zaznělo a jaká je reakce Ukrajiny a ostatních zemí? Dá se očekávat eskalace konfliktu? Poslechněte si speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Karlovy Vary: Věra Procházková (ANO) vs. Eva Chromcová (BEZPP za SPD)

Poslechněte si debatu dvou kandidátek, které postoupily do 2. kola senátních voleb v obvodu 1 v Karlových Varech. Věra Procházková (ANO) získala v 1. kole 25,86 % a Eva Chromcová (BEZPP za SPD) 14,12 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Kroměříž: Lucie Pluhařová (ANO) vs. Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ)

Poslechněte si rozhovor s kandidátkou, která postoupila do 2. kola senátních voleb v obvodu 79 v Kroměříži. Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) získala v 1. kole 18,87 % hlasů. Lucie Pluhařová (ANO), která postoupila z prvního místa s 20,95 % hlasy, pozvání Radiožurnálu do duelu nepřijala.

Speciál Radiožurnálu: Ústí nad Labem: Petr Nedvědický (ANO) vs. Martin Krsek (BEZPP za SEN 21)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 31 v Ústí nad Labem. Petr Nedvědický (ANO) získal v 1. kole 24,39 % hlasů, jeho oponent Martin Krsek (BEZPP za SEN 21) postoupil z druhého místa s 19,16 % hlasy.

Speciál Radiožurnálu: Plzeň: Karel Naxera (TOP 09) vs. Daniela Kovářová (BEZPP za NK)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 7 Plzeň-město. Karel Naxera (TOP 09) postoupil z 1. kola 22,93 % hlasů. Daniela Kovářová (BEZPP za NK) na druhém místě získala 21,96 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Olomouc: Milan Brázdil (ANO) vs. Lumír Kantor (BEZPP za KDU-ČSL)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 61 v Olomouci. Milan Brázdil (ANO) získal v 1. kole 32,46 % hlasů, na druhém místě se umístil Lumír Kantor (BEZPP za KDU-ČSL) s 26,06 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Hodonín: Eva Rajchmanová (KDU-ČSL) vs. Ladislava Brančíková (BEZPP za ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 79 Hodonín. Eva Rajchmanová (KDU-ČSL) postoupila z prvního místa s 28,46 % hlasů, pro Ladislavu Brančíkovou (BEZPP za ANO) na druhém místě hlasovalo 27,70 % voličů.

Speciál Radiožurnálu: Blansko: Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) vs. Antonín Žirovnický (BEZPP za ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 49 Blansko. Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) získala v 1. kole 30,79 % a Antonín Žirovnický (BEZPP za ANO) na druhém místě 17,93 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Nový Jičín: Jaromír Radkovský (ANO) vs. Ivana Váňová (KDU-ČSL)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 67. Jaromír Radkovský (ANO) postoupil z 1. kola s 28,56 % a Ivana Váňová (KDU-ČSL) s 21,31 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Jihlava: Miloš Vystrčil (ODS) vs. Jana Nagyová (ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 52. Stávající předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil (ODS) postoupil z 1. kola s 45,62 % hlasů a jeho protikandidátka Jana Nagyová (ANO) s 30,56 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Brno-město: Tomáš Töpfer (BEZPP za ODS) vs. Bořek Semrád (BEZPP za ANO)

Poslechněte si rozhovor s kandidátem, který postoupil do 2. kola senátních voleb v obvodu 55. Bořek Semrád (BEZPP za ANO) postoupil z 1. kola s 26,21 % hlasů. Jeho oponent Tomáš Töpfer (BEZPP za ODS) získal 30,23 % hlasů a postoupil z prvního místa. Pozvání Radiožurnálu k účasti v duelu ale odmítl.

Speciál Radiožurnálu: Kutná Hora: Jaromír Strnad (ČSSD) vs. Bohuslav Procházka (KDU-ČSL)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 40. Jaromír Strnad (ČSSD) postoupil do 1. kola s 31,57 % hlasů, jeho oponent Bohuslav Procházka (KDU-ČSL) získal 20,38 %.

Speciál Radiožurnálu: Brno-město: Jiří Dušek (BEZPP za ODS) vs. Petr Vokřál (BEZPP za ANO)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 58. Jiří Dušek (BEZPP za ODS) postoupil z 1. kola s 29,27 % a Petr Vokřál (BEZPP za ANO) s 26,59 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Praha 11: Hana Kordová Marvanová (BEZPP za ODS) vs. Ladislav Kos (HPP 11)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 19 na Praze 11. Hana Kordová Marvanová (BEZPP za ODS) z 1. kola postoupila s velkým náskokem 39,02 % hlasů, její protikandidát Ladislav Kos (HPP 11) s 16,88 % hlasů.

Speciál Radiožurnálu: Praha 10: Jan Pirk (BEZPP za TOP 09) vs. Renata Chmelová (BEZPP za STAN)

Poslechněte si debatu dvou kandidátů, kteří postoupili do 2. kola senátních voleb v obvodu 22 na Praze 10. Jan Pirk (BEZPP za TOP 09) z. 1. kola postoupil s velkým náskokem 44,77 % hlasů, stávající senátorka tohoto obvodu Renata Chmelová (BEZPP za STAN) získala téměř o polovinu hlasů méně, přesněji 24,35 %.

Speciál Radiožurnálu: Povolební speciál Radiožurnálu: Kdo bude pražským primátorem?

Vyjednávání, schůzky, telefonáty. Ve většině měst a obcí lídři stran a hnutí skládají nové povolební koalice. Na spolupráci se strany už stihly domluvit třeba v Plzni nebo Ostravě. Povolební vyjednávání probíhají v Praze, Karlových Varech nebo Liberci. Jak vypadají jednání v hlavním městě? Jaké jsou šance, že primátorem bude i nadále Zdeněk Hřib z Pirátské strany? A jak se vyvíjejí jednání v Olomouci a Brně? Poslechněte si půlhodinové speciální vysílání Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: Volby 2022: Vítězové a poražení. Podívejte se na nedělní povolební studio Radiožurnálu

V neděli po zprávách v 10 hodin na Radiožurnálu Tomáš Pancíř a jeho hosté rozeberou výsledky komunálních i prvního kola senátních voleb. Jak dopadnou povolební vyjednávání v Praze, Brně, Ostravě a dalších velkých městech? Jaký vliv měla na výsledky kauza Dozimetr, která otřásala v posledních měsících českou politickou scénou? A co přinese druhé kolo voleb do Senátu, které proběhne za týden? Odpovědi nabídneme na Radiožurnálu živě – ve vysílání i na webu a sociálních sítích.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si poslední půlhodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si šestou hodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si pátou hodinu speciálního volebního vysílání

V prvních minutách a hodinách po uzavření volebních místností moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba se svými hosty rozeberou nejčerstvější odhady volebních výsledků.

Speciál Radiožurnálu: Vyřeší nedostupnost bydlení v Praze městská výstavba? Poslechněte si čtvrtou debatu pražských lídrů

Už zítra se otevřou volební místnosti a voliči rozhodnou o vítězích v komunálních volbách. Kromě jiného také o tom, kdo bude příští čtyři roky stát v čele pražského magistrátu. Hlavní město se potýká s chronickým nedostatkem bytů, nemá dokončen dopravní systém, a navíc začíná topná sezóna poznamenaná vysokými cenami energií. Jaké recepty nabízejí jednotliví kandidáti? Poslechněte si čtvrtou předvolební debatu lídrů kandidátek voleb do pražského zastupitelstva. Živě v 18:10.

Speciál Radiožurnálu: Boj o Prahu. Poslechněte si druhou ze série debat s kandidáty v hlavním městě

Volby v Praze svým významem a dopadem přesahují hranice hlavního města. Pražský primátor má zvláštní postavení, srovnatelné s krajským hejtmanem. Kdo bude stát po volbách v čele hlavního města? Rozhodují ryze komunální témata, nebo volby ovlivní spíše politika celostátní? Poslechněte si druhou ze série předvolebních debat lídrů kandidátek voleb do pražského zastupitelstva. Živě na Radiožurnálu hned po hlavních zprávách v 18 hodin.

Speciál Radiožurnálu: Boj o Prahu. Poslechněte si první ze série debat s kandidáty v hlavním městě

Volby na pražský magistrát mají unikátní význam. Nejen proto, že jde o hlavní město. Pražský primátor má výsadní postavení, srovnatelné s krajským hejtmanem. Kdo bude novým vládcem hlavního města? Rozhodnou letos témata ryze pražská, nebo volby ovlivní spíše politika celostátní? Nalaďte si první ze série předvolebních debat lídrů kandidátek voleb do pražského zastupitelstva. Živě na Radiožurnálu po hlavních zprávách v 18 hodin.

Speciál Radiožurnálu: Moravskou Novou Vsí se prohnalo tornádo. Obhájí vedení města rok po katastrofě křesla na radnici?

Na konci června loňského roku se Hodonínskem a Břeclavskem prohnala bouře, ke které se přidalo krupobití, a především tornádo. V Moravské Nové Vsi byly poničeny přes tři stovky budov, nejvíce ze zasažených obcí. Více než rok od katastrofy je nálada mezi občany městyse optimističtější. Vděčí za to mimo jiné své samosprávě? Nacházejí místní ve svém okolí nedostatky, na které kvůli opravám nezbyl čas? A jak je Moravská Nová Ves připravena na náročnou zimní sezónu?

Speciál Radiožurnálu: Evropa čelí energetické krizi. Najdou politici cestu ven? Poslechněte si speciální vysílání

Česko coby předsedající země EU na pátek svolalo do Bruselu mimořádný summit ministrů energetiky zemí EU. Podaří se evropským politikům domluvit na efektivních krocích, jak zkrotit rostoucí ceny energií? Co nad rámec celounijního řešení může udělat česká vláda? A nezneužívají dodavatelé energií situace? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu.

Speciál Radiožurnálu: Poslechněte si předvolební debatu z Brna. Jaké výzvy stojí před příštími zastupiteli?

Jihomoravská metropole má řadu přezdívek: město vědy, město kultury, město studentů… Jakým městem by Brno mělo být a co pro to politici mohou v nejbližších čtyřech letech udělat? Objevují se v předvolební nabídce odpovědi na otázky, které občany města trápí? Anebo v nich naopak něco podstatného úplně chybí? Poslechněte si druhou předvolební debatu komentátorů, kterou Radiožurnál a Plus vysílaly živě ze studia Českého rozhlasu Brno.

Speciál Radiožurnálu: Měsíc do komunálních a senátních voleb! Sledujte předvolební debaty živě na Radiožurnálu

V pátek 23. září ve 14 hodin se opět otevřou volební místnosti po celé republice. Češi si budou volit své zastupitele na komunální úrovni, tedy ve vedení měst a obcí. Ve 26 volebních obvodech se také bude v prvním kole hlasovat o nových senátorkách a senátorech. Radiožurnál a Plus pro vás od 30. srpna připravují sérii předvolebních debat. Nalaďte si naše předvolební vysílání nebo sledujte náš web a sociální sítě.

Speciál Radiožurnálu: Síly jsou teď vyrovnané, kritické okamžiky přijdou na podzim, odhaduje další vývoj generál Šedivý

Přesně před šesti měsíci zahájily ruské vojenské síly invazi na Ukrajinu. Moskva měla v plánu bleskovou válku, ale okupační agrese se během několika týdnů proměnila ve válečný konflikt s tisícovkami obětí na obou stranách. Má Ukrajina pořád morální převahu, nebo se už projevuje únava z vleklých bojů, a především ztrát? Pro koho hraje čas a které zbraně a vojenské strategie mohou válku rozhodnout? A je pomoc Ukrajině stále prioritou české zahraniční politiky?

Speciál Radiožurnálu: Požár v NP České Švýcarsko. Proč se nedaří dostat plameny pod kontrolu?

Hasiči a další záchranné složky se druhý den snaží dostat pod kontrolu lesní požár v okolí Hřenska. Zatím se to hlavně kvůli počasí nedaří. Kouř z místa požáru byl v úterý ráno kvůli silnému větru ze západu cítit na řadě míst v ČR. Jak se situace v Českém Švýcarsku vyvíjí a jaké má zatím požár následky? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a regionálních stanic Českého rozhlasu.

Speciál Radiožurnálu: Máme se bát nové vlny pandemie covidu? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu

Jak se vyvíjí a dál bude vyvíjet aktuální vlna pandemie? Jak je to v současné době s karanténami a izolacemi? A s jakými opatřeními mají počítat ti, kdo míří do zahraničí na dovolenou? Hosty speciálního vysílání věnovaného letní koronavirové situaci byli mimo jiné náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti), šéf ÚZIS Ladislav Dušek, biochemik Jan Kovanlinka nebo epidemiolog Petr Smejkal.

Speciál Radiožurnálu: Děti se ptají, tentokrát na české předsednictví EU. Poslechněte si čtvrtý díl podcastu

O českém předsednictví v Radě Evropské unie slyšel za posledních pár měsíců snad každý. Mluví se o tom v rádiu a v televizi, čteme o tom v novinách nebo na plakátech v tramvajích. Málokdo ale dokáže přesně říct, co role předsedající země obnáší, jaké povinnosti nebo výhody s sebou přináší a jakou funkci Rada v rámci Evropské unie plní. Malí redaktoři Radiožurnálu z Dismanova rozhlasového dětského souboru se rozhodli najít odpovědi.

Speciál Radiožurnálu: Startuje české předsednictví EU. Co všechno přinese následující půlrok?

Jak české předsednictví v praxi pocítí občané? Nakolik priority půlroční mise ovlivní válka na Ukrajině nebo rekordní ceny energií? A podaří se vládě a opozici sjednotit zahraničněpolitické cíle Česka? Tomáš Pavlíček se zeptá ministra Mikuláše Beka (STAN), eurokomisařky Věry Jourové (ANO) nebo europoslankyně Dity Charanzové (ANO). Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu ke startu českého předsednictví Radě evropské unie hned po hlavních zprávách ve 12 hodin.

Speciál Radiožurnálu: Mišák, Kosák, Slepičák. O co jde v kauze Dozimetr a jak se k ní staví čeští politici

Na hnutí STAN dopadá kauza, která původně začala na pražském magistrátu. Jde o jednu z největších politických kauz za poslední roky, která má vliv až na nejvyšší patra politiky. Vycházejí najevo informace, které už například vedly k rezignaci ministra školství. Hnutí STAN chystá mimořádný sjezd. To vše se děje v době, kdy má Česká republika před sebou předsednictví EU. jak vážné následky by mohla kauza mít?

Speciál Radiožurnálu: Co je to inflace? A proč si nemůžeme tisknout peníze doma? Děti se ptají, jak bojovat se zdražováním

V obchodech, na benzínových pumpách i v restauracích se zdražuje. Toho si vedle dospělých, kteří to pozorují na svých účtech, všímají také děti – a mezi nimi i naši malí redaktoři z Dismanova souboru. A rozhodli se zeptat těch nejpovolanějších. Jejich pozvání do studia přijali guvernér ČNB Jiří Rusnok, jeden z nejuznávanějších českých ekonomů Pavel Kysilka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a Kamila Fialová ze Sociologického ústavu akademie věd.

Speciál Radiožurnálu: 100 dní války na Ukrajině. Poslechněte si speciální vysílání

Od chvíle, kdy ruská vojska vstoupila napadla sousední Ukrajinu, uplynulo už 100 dní. V pátečním speciálu přineseme aktuální informace od zvláštního zpravodaje na Ukrajině Martina Dorazína. S Ivanou Milenkovičovou, která by za normálních okolností byla zpravodajkou rozhlasu v Moskvě, probereme, jak válka, sankce a cenzura ovlivňují život v Rusku. A ve vysílání přivítáme také ukrajinského velvyslance v České republice. Poslechněte si celé speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Je noc po atentátu a gestapo zahájilo masové razie. V amoku chtěl Hitler popravit 10 tisíc Čechů

Na desítky tisíc domovních razií provedli nacisté v rámci stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vyhlášeného 28. května 1942. „Hitlera popadl amok, zlobil se na Heydricha, že byl nezodpovědný až hloupý, že se takto projížděl po Praze. A taky hned Hitler chtěl, aby bylo 10 tisíc Čechů popraveno,“ připomíná historik Jindřich Marek. Přes odměnu 10 milionů korun za informace vedoucí k dopadení pachatelů až do 16. června všichni mlčeli.

Speciál Radiožurnálu: Je 11 hodin a zraněného Jana Kubiše ošetřují v Libni, kroky Jozefa Gabčíka míří na Staré Město

Jan Kubiš nechal kolo, na kterém prchal od atentátu, opřené u prodejny s obuví Baťa v Libni. Kousek odsud v Slavatově ulici bydlí Novákovi, jeho záchytný bod na příští minuty. Jejich dcera Jindřiška se vydává zakrvácené kolo ukrýt, bohužel si jí všimnou dvě ženy a řeknou o tom později gestapu. Kubiš se přesouvá do Vysočan k Piskáčkovým. Jozef Gabčík se mezitím ukryl u Svatošových v Melantrichově ulici a pak zamířil na Vinohrady. Gestapo tou dobou už uzavírá Prahu.

Speciál Radiožurnálu: V 10 hodin Heydrich nasedá do mercedesu a odjíždí do Prahy, o 40 minut později už bojuje o život

Je slunečný den, auto je otevřené a střecha stažená. Heydrichův vůz neprovází ani žádný ozbrojený doprovod. Heydrich si sedá na sedadlo vedle řidiče, má s sebou aktovku s dokumenty. Z Břežan vyrazili o něco později, než bylo původně v plánu. V 10:35 přijíždí k ostré zatáčce v ulici v Holešovičkách. Heydrich si všimne na chodníku muže v klobouku, který má přes rameno přehozený plášť. Je to Josef Gabčík. Jsou od sebe asi metr a půl. Gabčík odhazuje plášť, v rukou drží samopal.

Speciál Radiožurnálu: Je 9 hodin, klid před bouří. Gabčík a Kubiš se vydávají na místo, v aktovkách mají granáty a samopal

Na Dolním zámku v Panenských Břežanech mají Heydrichovi klidné dopoledne, pořád je doma celá rodina. Reinhard Heydrich si po snídani ve své kanceláři naplánoval další pracovní den a údajně si hraje s dcerou Silke. Jozef Gabčík a Jan Kubiš se přesouvají na křižovatku, kterou si vyhlédli jako nejpříhodnější pro svůj útok na Heydrichovo auto. V ostré zatáčce mezi Kirchmayerovou ulicí a ulicí v Holešovičkách pod Vychovatelnou totiž musí jeho řidič výrazně zpomalit.

Speciál Radiožurnálu: Je 8 hodin ráno a Jozef Gabčík a Jan Kubiš se probouzejí u Khodlových. Nastává jejich Den D

Proč se exilové vedení domácího odboje rozhodlo provést atentát právě na osobu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha? Co dělali Gabčík s Kubišem jen pár hodin předtím, než zaútočili na jeho černý mercedes? A kdo jim při tom pomáhal? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha.

Speciál Radiožurnálu: „Putin působil jako slabý a neschopný lídr.“ Co (ne)zaznělo v projevu ruského prezidenta?

Rusko si dnes vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo konec druhé světové války v Evropě a porážku nacismu. Prezident Vladimir Putin při této příležitosti pronesl projev, v němž ruskou invazi na Ukrajinu přirovnal k boji Sovětského svazu proti nacistickému Německu a obvinil NATO, že rozvíjelo u ruských hranic vojenskou infrastrukturu. Jak projev prezidenta Putina hodnotí experti na Rusko? A proč v něm nezaznělo žádné očekávané „vítězné“ prohlášení?

Speciál Radiožurnálu: Děti se ptají: Jak se ukrajinským dětem v Česku líbí a co bychom o sobě měli navzájem vědět?

Už přes dva měsíce utíkají do Česka před válkou desítky tisíc ukrajinských dětí. S těmi českými už se potkávají ve školách nebo na zájmových kroužcích. Malí redaktoři z Dismanova souboru se vypravili zjistit, jak si na sebe noví kamarádi vzájemně zvykají. Ze čtyř reportáží vznikl druhý díl podcastu Děti se ptají – jediného dětmi připravovaného publicistického podcastu na české mediální scéně.

Speciál Radiožurnálu: „Proč to Putin dělá? K čemu mu budou zničená města?“ Děti se na Radiožurnálu ptaly na Ukrajinu

Co jsou to válečné zločiny nebo co by se dělo s českými dětmi, kdyby Rusko zaútočilo i na nás? Takové otázky mají děti v souvislosti s válkou na Ukrajině. Radiožurnál a čeští skauti uspořádali druhou tiskovou konferenci pro děti. Ty se v kavárně Českého rozhlasu na Vinohradské třídě mohly hostů ptát na otázky, které souvisejí s ruskou invazí na Ukrajinu, ale i třeba na ukrajinské uprchlíky v Česku. Odpovídat jim přišel mimo jiné vicepremiér Vít Rakušan. Podívejte se na záznam

Speciál Radiožurnálu: Emmanuel Macron podruhé prezidentem. „Nečeká ho lehký mandát,“ říká zpravodaj ve Francii

Ve Francii jsou sečtené všechny hlasy po prezidentských volbách a verdikt je jasný – Emmanuel Macron obhájil svůj mandát a bude prezidentem dalších pět let. Podle propočtů ministerstva vnitra zvítězil s více než 58,5 %, jeho soupeřka Marine Le Penová získala přes 41 % hlasů. Jak přijali Macronovo vítězství Francouzi a jak evropští lídři? Co znamená pro evropský motor Berlín–Paříž? A jaké budou první kroky staronového prezidenta? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu.

Speciál Radiožurnálu: „Cílem Rusů není jen Donbas, ale podstatná část Evropy, kterou chtějí převychovat,“ varuje zpravodaj

Válka na Ukrajině vstoupila do druhé fáze. Ruské síly zahájily bitvu o Donbas, na kterou se dlouho připravovaly, uvedl v noci ve videoproslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O novém, silnějším útoku na východní cíp Ukrajiny už dřív informovalo několik ukrajinských představitelů. Ruská armáda se momentálně snaží prolomit obrannou linii v Doněcké a Luhanské oblasti a plně ovládnout Mariupol. Poslechněte si ranní speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Výsledky summitu v Bruselu, ubytovávání uprchlíků a tajné služby v době války

S jakými postřehy se vrátil náš zvláštní zpravodaj na Ukrajině ze separatistických oblastí na východě země? Proč ani po summitu není jednota, jak nastavit další sankce proti Moskvě? Jakou odezvu má v Česku platforma Pomáhej Ukrajině? Hrozí, že se uprchlíci stanou obětí působení mafiánských gangů? A co víme o aktivitách zpravodajských služeb ve válečném období? Poslechněte si celé speciální vyílání Radiožurnálu a Plusu k válce na Ukrajině.

Speciál Radiožurnálu: Západ jednal v Bruselu, integrace uprchlíků a česká mise NATO na Slovensku

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Summit NATO, lidé kolem Putina a vzpomínka na Madeleine Albrightovou

Jak chce Severoatlantická aliance dál postupovat vůči ruské invazi na Ukrajině? Jak měsíc ruské agrese dopadl na ukrajinské civilisty? Kam mizí lidé z blízkého okolí ruského prezidenta Putina? Jak vzpomíná na čas strávený s Madeleine Albrightovou bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček? A co radí právnička lidem, kteří poskytují ukrajinským uprchlíkům ubytování? Poslechněte si celé speciální vysílání.

Speciál Radiožurnálu: Summit NATO, Fiala v Bruselu, ruská ekonomika a svědectví z Mariupolu

Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu – aktuální informace o vývoji válečného konfliktu na Ukrajině, reportáže z místa, rozhovory a komentáře odborníků.

Speciál Radiožurnálu: Vládní příspěvek na ubytovávání uprchlíků, český boj s dezinformacemi a perzekuce v Rusku

V jakém stavu je ruská armáda měsíc po zahájení invaze? Bude státní příspěvek až 12 tisíc korun motivovat lidi, aby poskytli ubytování uprchlíkům z Ukrajiny? S jakým cílem přijíždí do Evropy americký prezident Joe Biden? Jak zamezit šíření dezinformací a ruské propagandy? A proč má Moldavsko potíže se zvládáním uprchlické vlny? Poslechněte si celé speciální vysílání k válce na Ukrajině s Věrou Štechrovou.