Spot

Spot je magazín Radia Wave o urbanismu, veřejném prostoru a životě ve městech. Zkoumá, čím žijí česká města a jejich obyvatelé. Hledá přehlížená témata, pátrá po souvislostech, zpovídá osobnosti, pro které je město víc než jen shluk domů.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Spot: Budou sdílené domy budoucností bydlení? V Praze se rýsuje první projekt

Spolek Sdílené domy rozjíždí v Česku nový typ komunitního bydlení. V čem se liší sdílené bydlení od jiných forem společného vlastnictví a jak se k němu dopracovat? O tom mluvili v urban magazínu Spot členové spolku Adéla Zicháčková a Štěpán Mairovský.
Alžběta Medková

Spot: Bohdalec a Slatiny čeká nejspíš masivní zástavba. Mohlo by to jít i jinak?

Území Bohdalec-Slatiny bude po Bubnech, okolí Smíchovského nádraží nebo Nákladovém nádraží Žižkov zřejmě další částí Prahy, kterou pohltí hustá zástavba. Vítěz letošního ročníku soutěže o nejlepší diplomovou práci z oblasti architektury, krajinářství a urbanismu Jakub Wiesner se ve své diplomce věnoval alternativnímu využití této lokality. V magazínu Spot mluví o tom, co pro Bohdalec a Slatiny navrhuje a proč mají “špinavá“ a zdánlivě prázdná místa pro města svůj význam.

Spot: „Ústí by mělo mít právo na psychoanalýzu.“ Co je právo na město a umíme si ho v Česku vydobýt?

Komu patří město? Třeba takové Ústí nad Labem? Na to se pokouší odpovědět stejnojmenná výstava v ústecké galerii Hraničář. S kurátorkou Martinou Johnovou a etnologem Ladislavem Zářeckým jsme si povídali, co znamená mít právo na město, jaké městské problémy v Ústí místní ne-řeší a jak je to vůbec s veřejným prostorem českých měst.

Spot: Americká města jsou jako donut, říká urbanistka. Jak ovlivňují plánování měst rasismus a segregace?

Podepisuje se na podobě měst rasismus? A jakým způsobem? Díky hnutí Black Lives Matter se téma rasismu a segregace v urbanismu dostalo i do Česka. Architektka a urbanistka Bára Šafářová, věnující se prostorové diskriminaci menšin, v magazínu Spot vysvětluje, jaký je vztah mezi rasismem a územním plánováním a jak se na podobě amerických měst podepisuje rasová a příjmová segregace. Stranou nezůstala ani podoba českých měst a to, jak přívětivá jsou pro ženy nebo handicapované.

Spot: „Jako když si zajdete pro mouku k sousedovi.“ Místní místním budují solidární město pro všechny

Nabít si telefon, v klidu se posadit nebo dostat sklenici vody jsou pro většinu z nás naprosto běžné věci. Pro lidi bez domova nebo v nouzi jsou ale často nedostupné. Změnit se to snaží organizace Místní místním. O tom, jak budovat sousedskou komunitu a zároveň pomáhat slabým, mluvily v magazínu Spot Ester z Místní místním a Kamila s Alžbětou z žižkovského Prostoru 39.

Spot: Architektura je služba, říká architekt, který staví domy v romské osadě

Je v romských osadách na Slovensku, kde žije mnoho lidí jen v nuzných chatrčích, prostor pro architekturu? Jak se dá v tak výjimečných podmínkách projektovat? A čím se navzájem architekti a obyvatelé osad dokážou obohatit? O tom a mnohém dalším ze své praxe vyprávěl v magazínu Spot architekt Michal Sládek, iniciátor projektu Architekti v osadě.

Spot: Budoucností městské dopravy budou nejspíš kola. Proč v Česku stále preferujeme auta?

Jarní vlna koronavirové epidemie v mnoha světových velkoměstech znamenala masivní rozvoj městské cyklistiky a útlum automobilové dopravy. Je kolo budoucností městské mobility a v čem jsou vůbec výhody cyklodopravy? A proč se v Česku zatím nic nemění? O tom přišel do magazínu Spot hovořit odborník na cyklodopravu Roman Meliška.

Spot: Kvalitní veřejný prostor je potřeba. Dávejme ale pozor, kdo na něm vydělává, říká urbanista

Jaký byl přístup developerů k městu na začátku 90. let a dnes? Formovala střední generaci architektů nenávist k sídlištím? A proč bychom neměli socialistická sídliště jen bezmezně obdivovat? O moderní i postmoderní architektuře, o veřejném prostoru, ale třeba i o anarchokapitalismu v architektuře mluví v magazínu Spot urbanista Maroš Krivý z Estonské akademie umění.

Spot: Mileniálové versus boomeři? Ne, nevyhovující pracovní podmínky architektů jsou problém všech

Probíhá v české architektuře konflikt mezi boomers a mileniály? A jak je to s vykořisťováním architektů, o kterém se v poslední době tak mluví? Skupina mladých architektů, architektek a socioložek se rozhodla provést výzkum, aby měli v ruce skutečná data. Pracují architekti hlavně načerno, berou muži víc než ženy a kdo pracuje víc – architekt nebo sociolog? Na to v magazínu Spot odpovídají Jakub Kopecký, Terezie Lokšová a Eliška Pomyjová.

Spot: Bedřiška přežije! Ostravská kolonie prozatím unikla zbourání, co ji čeká v budoucnu?

„Bedřiška vstala z mrtvých,“ říká Eva Lehotská, která stojí v čele místních už několik let. Obyvatelům bývalé dělnické kolonie před dvěma lety hrozilo vystěhování a celé lokalitě demolice. Dnes má před sebou revitalizaci a stavbu nových domů. Jak se to podařilo, si poslechněte v magazínu Spot. Uslyšíte v něm i rozhovor s Architekty bez hranic, kteří o Bedřišce natočili dokumentární film.

Spot: Žižkovský vysílač jsem původně navrhovat nechtěl, říká architekt Václav Aulický

„Nový vysílač Praha potřebovala, na mně bylo, jak taková obří stavba bude vypadat,“ vysvětluje architekt Václav Aulický. O zpočátku odmítaném a dnes naopak spíše obdivovaném vysílači vyšla nedávno kniha Žižkovská věž. Jaká je historie jedné z nejvyšších českých staveb, kde jinde mohl vysílač stát a patří výškové budovy vůbec do Prahy? O tom v magazínu Spot, natáčeném přímo ve věži, mluvili architekt Václav Aulický a historik umění a editor Žižkovské věže Jakub Potůček.

Spot: Co kdyby to fotila Jarcovjáková? Jak by vypadaly fotky architektury, kdyby nemusely být dokonalé?

Dokonalé snímky bez jediného rušivého detailu. A úplně bez života. Tak vypadá většina fotografií současné architektury. Proč se architekti bojí, aby jejich dílo nebylo prezentováno tak, jak ve skutečnosti vypadá? A nešlo by to dělat jinak? Kniha Projektil 33 dokazuje, že možností, jak zobrazovat architekturu, je tolik, kolik po světě chodí umělců. Ve Spotu se nelehkého úkolu mluvení o obrazech zhostili editor Michal Nanoru, fotograf Václav Tvarůžka a výtvarník Martin Kubát.

Spot: Na severu Čech vzniká z dolů jezerní krajina. Je to ale tak dobrý nápad, jak se na první pohled zdá?

Doba uhelná dříve nebo později skončí, co ale bude s obřími severočeskými doly? Je opravdu nejlepší nápad mosteckou pánev zatopit a vytvořit tak severočeskou riviéru? V magazínu Spot se podíváme do ústeckého Hraničáře na výstavu Poslední den stvoření, která se zabývá právě naším vztahem k vytěžené krajině. O tom, co se s poničeným územím dá dělat a jak se z rekultivací stává výhodný byznys, mluví kurátorky Martina Johnová a Anna Remešová.

Spot: Městská džungle a kresba jako nástroj změny. Jak vypadá město v současné ilustraci?

Co si představíte pod pojmem městská džungle? Co se děje s divočinou ve městech? A dají se problémy, které mladým lidem na městském životě vadí, vyjádřit kresbou? Odpověď možná najdete na výstavě Urban Jungle – život ve městě 2020, na kterou se vypravíme v magazínu Spot.

Spot: Jak zlepšit vztah k veřejnému prostoru a krajině? Pojďme architekturu učit ve škole

Plakáty s typy renesančních oken, gotických oblouků nebo barokních reliéfů byly pro většinu z nás jediným bodem, kdy jsme se ve škole setkali s architekturou.

Spot: Bez hotovosti a bez soukromí. Jaký je život v čínských velkoměstech?

„Chtěly jsme vidět Čínu na vlastní oči, ale skutečnost překonala naše představy,“ shrnují architektky Markéta Mráčková a Barbora Šimonová dojmy z výzkumného pobytu.

Spot: Krize jako příležitost. Využijí města pandemii jako start k lepšímu životu?

Teď máme šanci na změnu, pojďme se chopit příležitosti! Tak by se daly ve zkratce shrnout odpovědi respondentů v druhé části ankety.

Spot: Města přežijí všechno. Co si ale odnesou z časů koronaviru – solidaritu, nebo nadvládu silnějšího?

Po koroně nebude už nic jako dřív, slyšíme odevšad. Je téměř jisté, že pandemie a její ekonomické a sociální důsledky ovlivní podobu hlavně velkých měst.

Spot: Vraťme Airbnb ke kořenům, ozývá se čím dál častěji. Co dál s krátkodobými pronájmy?

V druhé části nepravidelné série magazínu Spot Město v éře Airbnb jsme se na možná řešení krátkodobých pronájmů zeptali Tomáše Lapáčka z pražského IPRu.

Spot: Člověk by měl prožít život v kvalitním městě, ne v kabině automobilu, říká architekt Osamu Okamura

„Někdy se mi zdá, že naše nakládání s prostorem je neekonomické a neefektivní,“ říká v magazínu Spot architekt a děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura.

Spot: V ideálním městě děti chodí samy a hřiště nemají ploty. Jak mohou děti pomoci při plánování?

Dnešní děti zřídkakdy tráví celé dny samy venku a těžko tak zažijí dobrodružství, jaká si užívali třeba Šípáci s Bratrstvem kočičí pracky. Jak dětem svobodný pohyb umožnit?

Spot: Když architekti staví pro lidi. Kniha o Ďáblicích ukazuje, proč se i na sídlištích žije dobře

Jak vypadá v praxi skutečná architektura pro lidi? Třeba jako sídliště Ďáblice, o kterém místní Spolek přátel sídliště Ďáblice vydal výpravnou publikaci Sídliště Ďáblice.

Spot: Mezery v časoprostoru města. Kde se vzaly vnitřní periferie a proč v současnosti tak rychle mizí?

Konference Bez-moci k výstavě Dýmová hora Epose 257 se věnovala životu lidí na okraji společnosti. Ve Spotu o tématu hovoří antropologové Petr Vašát a Radan Haluzík.

Spot: Národní knihovna místo Hiltonu i smršťující se města. Jak vidí budoucnost mladí architekti?

Zajímají se čeští architekti a architektky dost o klima? Měla by se etika architektury učit na školách? A čím se nastupující generace tvůrců vůbec zabývá?

Spot: Budou žít mileniálové v satelitech? České i slovenské suburbie se mění a jejich obyvatelé s nimi

Satelity obklopující velká města a požírající krajinu jedni nenávidí, druzí na život v nich nedají dopustit. Jak a proč vznikají a kdo v nich vlastně žije?

Spot: Moc aut, hodně hluku, málo vzduchu. Dá se s problémy města vyrovnat natočením filmu?

„Snažíme se dávat lidem hlas,“ říká Diana Tabakov z My Street Films. V projektu, kde si může vyzkoušet natočit film úplně každý, přibývá rok od roku aktivistických témat.

Spot: Reklama versus realita. Jak s námi manipulují vizualizace developerských projektů?

Ukazují dokonalé vizualizace developerských projektů nové domy a čtvrti skutečně tak, jak budou vypadat? A dokáže to běžný člověk poznat? Nad tím se ve své praxi zamýšlí…

Spot: Karolína Vránková: Na kritickou novinařinu nejsou čeští architekti zatím moc připraveni

„Podmínkou dobré novinařiny je vlastní field research – jít na místo, podívat se na stavbu, mluvit s uživateli. To u nás moc často nevídám,“ shrnuje novinářka Karolína…

Spot: Jan Kasl: Architekti nemohou být lhostejní k veřejnému životu, měli by prošlapávat cestu

Měli by architekti řešit klimatickou změnu a jak? Jsou čeští architekti a architektky dostatečně společensky angažovaní a je to vůbec jejich úkol?

Spot: Kde by chtěl žít Neználek? Asi v Ústí nebo Mostě, sever Čech je plný výjimečné moderní architektury

Chtěli jste jako malí navštívit s Neználkem Sluneční město? Tahle utopie je teď blíž, než by se mohlo zdát! Stačí si zajet do Ústí nad Labem na stejnojmennou výstavu.

Spot: Lidé jsou neuvěřitelně kreativní, když se chtějí někoho zbavit, říká brooklynský architekt Armborst

„Nemůžete jen uspořádat debatu a čekat, že někdo přijde,“ vysvětluje Tobias Armborst, proč objíždí města se zmrzlinovou dodávkou. S kolegy a kolegyněmi z…

Spot: Rumunské stadiony, ústecká vana a Machoninovi. Kam si zajet za „nelíbivou“ architekturou?

Léto je tady a je třeba si oddechnout od krize bydlení, environmentální krize i všech dalších krizí a odjet na prázdniny. Novinář, dlouholetá ikona Radia Wave, milovník…

Spot: Ústí má šmrnc. Jak vypadá ústecká periferie a nejsou procházky po ghettu jen exploatace chudoby?

„Tu pravou českost nenajdeme v Praze, ale na periferiích,“ vysvětluje Jan Matýsek z cestovní kanceláře Praha není Česko. Českost tkví podle jejích pracovníků třeba ve…

Spot: Může být příroda queer? Pravidlům se vymyká městská divočina i hermafroditní pokojovky

„Divoká flóra má ve městě svoje místo, neměli bychom všechno upravovat a organizovat,“ říká botanik Albert Šturma, který se dlouhodobě zabývá takzvanou…

Spot: Drazí architekti: Architektura není jen o krásných domech, ale i o společenské zodpovědnosti

„Chtěla jsem ukázat, že architektura není jen o hezkých domech, ale také poukázat na to, kdo o podobě staveb rozhoduje, kdo do těch procesů vstupuje.“

Spot: Sídliště jako bitevní pole. Patří mezi paneláky nové věžáky, nebo je máme chránit?

Pohled na panelová sídliště se v posledních letech změnil. Už nejsou jen „komunistickými králíkárnami“, ale také kvalitním bydlením pro miliony lidí. Přesto čelí…