Stopáž

Podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Komentovaný přehled těch nejduležitějších nebo nejzajímavějších zpráv, které hýbaly světem, připravuje Jan Kordovský. Vychází každý pátek na Seznam Zprávách.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Stopáž: Spor o oplocenou zahradu Applu. Uživatelům vyhovuje, vývojáři se bouří

Vývojářská konference Applu WWDC nepřinesla zásadní hardwarové novinky, ale ukázala, jakým směrem se chce firma vydat v oblasti péče o zdraví nebo soukromí. A jak moc se chce otevřít i uživatelům, kteří její přístroje nevlastní.

Stopáž: Zlomem v aktivitě Rusů byl radar v Brdech. Teď jsme využili šance se jich zbavit

Ruská ambasáda fungovala standardně, ale byla nadstandardně personálně obsazená. Dorovnání počtu zaměstnanců ambasád je diplomatický úspěch, odjezd probíhal jako thriller na Netflixu, říká Tereza Šídlová ve Stopáži.

Stopáž: „Já s tou vakcínou nevím.“ Mladí mají otázky, na které stát neodpovídá

Čím jsou lidé mladší, tím mají menší zájem o očkování, říká reportér Petr Švihel. Sociologické průzkumy porovnal s rozhovory s mladými Čechy v terénu. Jaké informace o vakcinaci jim chybí?

Stopáž: Z konce MeSES se stalo politické téma, rozpustil je Babiš, říká reportérka

Premiér Babiš ví velmi dobře, že peníze, které z veřejného pojištění tečou na testování, jsou velký problém. Už předtím si stěžoval, že nezná odůvodnění doporučení odborníků z MeSeS. Podle mých zdrojů skupinu nařídil rozpustit on, říká reportérka Dobiášov

Stopáž: Majetkové kličky ministra Arenbergera. Svůj byznys skrývá systematicky, říká reportér

Pochybuji, že člověk, který spravuje majetek v hodnotě stovek milionů korun, na to nemá firmu nebo neví sám, jak má svůj majetek správně vykázat, říká reportér Jan Richter na adresu ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.

Stopáž: Galerie chrání duševní zdraví, během pandemie se podceňovaly, říká kurátor Richard Drury

S tím, že jsou supermarkety otevřené a galerie zavřené, jsme se vyrovnávali těžce. V období pandemie se rozkrylo, kde jsou priority. Galerie jsou jako housle, když se na ně nehraje, nástroj usíná, říká kurátor Richard Drury.

Stopáž: Youtuber Standa: Bojím se cenzury, chci mít svobodu. Za obsah mi platí fanoušci

Stanislav Hruška zpřístupňuje několikahodinové rozhovory ze své StandaShow fanouškům za měsíční příspěvek na platformě Patreon. Uživí tím sebe i čtyčlenný tým. Nyní chystá vlastní televizi a web.

Stopáž: Klasická Zemanova mediální show, říká komentátor o prezidentově vyjádření k Vrběticím

Miloš Zeman se vysloveně se nepostavil proti diplomatickým krokům české vlády, to je pozitivní. Na druhou stranu rozložil většinový názor na to, co se ve Vrběticích dělo, tvrdí komentátor Martin Čaban.

Stopáž: Kauza Vrbětice: Babiš a Hamáček o ruském útoku věděli už týdny

Reportér Vojtěch Blažek ve speciálním dílu Stopáže dodává kontext výbušnému oznámení o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Kdo odhalil ruské agenty? A netají nám politici něco? Otázky, na které vláda dluž

Stopáž: Co vytáhla Lipovská na Dvořáka? Další vývoj v Radě ČT

Výbušné obvinění radní Hany Lipovské, že firma šéfa ČT Petra Dvořáka ohrožuje bezpečnost státu, stojí na vodě. „Na tomto příkladu lze ukázat, že Lipovská informace překrucuje, když dělá své závěry,“ říká reportér Tomáš Pergler.

Stopáž: Nový ministr Arenberger. Prezidenta uchlácholí, premiérovi pomůže v kampani

Petr Arenberger má oproti Janu Blatnému jednu velkou výhodu – je komunikačně zdatný a s médii to umí. Andreji Babišovi navíc nabídne předvolební téma do kampaně, říká Václav Dolejší v podcastu Stopáž.

Stopáž: Tři týdny lockdownu byly ošklivá lež. Opatření ale fungují, říká Martin Čaban

To, že tři týdny lockdownu nebudou stačit, bylo jasné každému, kdo alespoň trochu sledoval čísla. Byla to ošklivá lež od samého začátku a všichni, kdo ji prezentovali, to věděli, říká komentátor Martin Čaban.

Stopáž: První tweet, kočičí gif i digitální koláže se prodávají za miliony dolarů. Co to jsou NFT?

„NFT jsou emotivní investice. Před pár lety jsem o nich četl poprvé a říkal jsem si, že to je strašná blbost. Dnes o nich ví celý svět a stojí miliony dolarů. Pro mladou generaci jsou transakce v blockchainu běžné,“ říká Petr Mára

Stopáž: Šídlo: Krize v ČT je nejblíž za posledních 20 let. Babišovi by ale nepomohla

„Po dovolení nových radních bude většina Rady vůči ČT kriticky naladěná. Pád jejího ředitele Petra Dvořáka je asi nejblíž, co jsme mohli zažít,“ říká Jindřich Šídlo v podcastu Stopáž.

Stopáž: Pandemie přeje seriálům. Netflixu přijde do Česka silná konkurence

Česko se stane kolbištěm streamovacích válek. Netflix se pokusí sesadit placené platformy HBO Max, Disney+ nebo Paramount+. Čím si chtějí české diváky získat? „Pořád záleží na lokalizaci. Češi milují dabing,“ říká Tomáš Vyskočil z Filmtoro.cz.

Stopáž: ExtraStopáž: Rusko využívá Sputnik k šíření vlivu. Nestíhá přitom dodávky pro vlastní obyvatele

Ruský režim obvykle investuje primárně do věcí, které se dají využít jako politická zbraň. Pomocí vakcíny Sputnik V se snaží šířit svůj vliv a vděk států využít k budoucímu politickému nátlaku, říká analytička Veronika Víchová.

Stopáž: Zájem o vakcínu stoupá, ale očkování drhne. Němci ví, že sousedí s průšvihářem

Ochota nechat se očkovat stoupá, o vakcínu má podle STEM zájem 52 % Čechů. „Průzkumy jsou teď ale bezpředmětné. Vakcína se totiž ve velkém stále nedostává ani těm, kteří o ni zájem mají,“ říká Daniela Přádová v podcastu Stopáž.

Stopáž: Za zprávy se platí. Znamená australský zákon konec otevřeného internetu?

Austrálie jako první země schválila zákon, podle kterého může vládní arbitr Facebooku a Googlu stanovit, kolik mají platit za zprávy na internetu. Zákon ale vyhovuje jen silným vydavatelům, na malé nemyslí, říká Dávid Tvrdoň.

Stopáž: Vrátí se děti po téměř roce do škol? Plán návratu je nedomyšlený

Diskuze o otevření škol se za rok bohužel neposunula. Pořád jsme v pandemii koronaviru a v Česku v dost kruté fázi. Na druhé straně ale stojí obrovské ztráty z pohledu každého jednotlivého dítěte, říká reportér Josef Mačí.

Stopáž: Tiskovky nepřenášíme, politiky je nutné konfrontovat, říká šéfredaktor Jiří Kubík

„Povinností suverénního média není přenášet vládní tiskové konference během kampaně. Úkolem je dodávat informace čtenářům v souvislostech. Kampaň začala brzo, musíme na to reagovat,“ vysvětluje Jiří Kubík v podcastu Stopáž.

Stopáž: Jako když si děti hrají s lupou na slunci. S investorem Vávrou o kauze GameStop

Přestřelka mezi investory z Redditu a fondy z Wall Street k finanční válce nepovede, myslí si investor Radovan Vávra: „Kauza GameStop se vyšetří, možná se změní pár pravidel, ale na konci z toho bude jen hezký film.“

Stopáž: Vydrží Blatný? Výměna ministra je riskantní, Babiš by to neutáhl, říká komentátor

„Jan Blatný je ministr covidu, to je jeho jediný úkol. Řeči o tom, že mezinárodní koronavirové statistiky nejsou srovnatelné, virus nezajímají. Ministr jen ztrácí čas,“ říká Martin Čaban v podcastu Stopáž.

Stopáž: O osudu Zemana může rozhodnout Benešová. Sama je ale v prekérní pozici

Ministryně Marie Benešová je v nelichotivém postavení – ráda by dala Pavlu Zemanovi pomyslný pohlavek, na druhou stranu se chce vyvarovat toho, že by se zasadila za šlechtický rod Czerninů, říká reportér Tomáš Pergler ve Stopáži.

Stopáž: Babiš o očkování úředníků věděl, sám na to tlačil, říká reportérka o aféře

„Vedení ústavu dostalo vakcíny. Ale nevědělo, jak je distribuovat a co s nimi dělat.“ Reportérka Seznam Zpráv popisuje pozadí kauzy přednostního očkování úředníků Státního zdravotního ústavu a jejich příbuzných.

Stopáž: Co teď čeká Trumpa? Zatracení, vyšetřování nebo kariéra mediálního mogula

„Je to příšerná ostuda. Washington nic takového nezažil od začátku 19. století. Na druhou stranu, jestli něco mohlo připravit půdu unylému a v dobrém slova smyslu nudnému Bidenovi, je to tohle,“ říká publicista Matěj Schneider.

Stopáž: Podcastová besídka. Jak jsme se naučili natáčet a naše čtenáře poslouchat

Už rok připravují Seznam Zprávy kromě článků a videí i podcasty – se záběrem od anglického fotbalu přes názory po českou politiku. Který díl tvůrce nejvíc bavilo natáčet a kdy si naopak rvali vlasy? A co nám píšou fanoušci?

Stopáž: Devět měsíců s koronavirem. Jak jsme připraveni na „návrat k normálu“?

„Kdykoliv se politici ohlížejí na okolní země a říkají, že situace je tam taky špatná, přijde mi, že se vymlouvají jako dítě s poznámkou ze školy – že ji přece dostali i ostatní,“ říká Daniela Přádová v podcastu Stopáž.

Stopáž: Uloupnout si perníček a dům od Metrostavu. Nevídaná kauza soudce Sováka

„V Česku je obvinění soudce výjimečné. Ještě se nestalo, aby policie obvinila a zadokumentovala korupční jednání tak vysoce postaveného a zkušeného soudce, jako byl Zdeněk Sovák,“ říká reportér Vojtěch Blažek v podcastu Stopáž.

Stopáž: Trnitá cesta Karla Havlíčka k eshopu, který nefunguje

„Karla Havlíčka znám už 12 let. I v minulosti byl hyperaktivní, extrémně pracovitý, klobouk dolů. Jenže on jako desetiboj pojímá i politiku,“ říká reportér Seznam Zpráv Jiří Pšenička, který dlouhodobě sleduje systém na e-viněty.

Stopáž: Malý a velký Roman. Prymulův lobbing na ministerstvu jeho odchodem neskončil

Dokument, kterým Roman Prymula coby náměstek lobboval u WHO za soukromou firmu, není jediný škraloup známého experta. „To, že si ho teď premiér vzal k sobě jako poradce, je taktický tah,“ domnívá se reportérka Markéta Dobiášová.

Stopáž: Sociální sítě jsou Frankensteini, Trump zůstane na Twitteru jako stínový prezident

Sociální sítě podporují politiku spektáklu, osobního PR a šíření nepravd, říká politoložka Kateřina Smejkalová. O pravdivosti výroků ale rozhodují laici, kontrola obsahu na sítích je nahodilá a netransparentní. Co s tím?

Stopáž: Kauza, která dráždí Babiše. Vše, co zatím nevíme o katastrofě na Bečvě

Horší než to, že pořád neznáme viníka otravy Bečvě, je fakt, že nás úřady v 21. století nedokázaly ochránit. Největší chyba je v informování veřejnosti, říká v podcastu Stopáž reportér Seznam Zpráv Tomáš Svoboda.

Stopáž: Čeští zdravotníci jsou srdcaři, říká reportér-dobrovolník v domově seniorů

Zdravotnický personál zažívá obrovskou únavu. S ní se míchá skepse, deprese, rozčarování. Existují tu dva naprosto rozdílné světy – uvnitř nemocnice a za jejími zdmi, popisuje reportér Jan Novák v podcastu Stopáž.

Stopáž: Trumpista versus levičák: Stát se může cokoliv, Biden může vyhrát i ze sklepa

Na to, jak moc chtěl Donald Trump bořit stereotypy a dogmata, se z něj vyklubal celkem konvenční republikán, hodnotí čtyři roky nečekaného prezidenta publicisté Matěj Schneider a Michael Durčák v podcastu Stopáž.

Stopáž: Zrušit festival? Nevidím důvod, kultura nepatří jen do dobrých časů

Festival v Jihlavě chceme udržet v chodu, nevidím důvod, proč by v tom měla pandemie udělat nějakou výjimku. Na virtuální provoz se chystáme od jara, je to i příležitost, jak zasáhnout globální publikum, říká Marek Hovorka.

Stopáž: Až skončí home office, vrátíme se do kanceláří. Budou ale vypadat úplně jinak

„Jarní tvrdý home office nebyl tou žádanou podobou. Šlo o naprostý extrém, kdy jsme byli zavření doma, unavení, bez možnosti přímého kontaktu. Podobné to bude i teď, ale trend práce na dálku to nezvrátí,“ říká analytik Dombrovský z Jobs.cz

Stopáž: Je mi líto, ale podle dat se řítíme k lockdownu. Host: datová novinářka Kateřina Mahdalová

Potřebujeme víc dat. Potřebujeme vědět, kde se nákaza šíří nejvíce, třeba strukturu profesí, a tomu přizpůsobovat opatření. Podle dostupných ukazatelů ale už stejně míříme k lock downu, říká datová novinářka Kateřina Mahdalová.

Stopáž: Říjnová překvapení: Trumpův koronavirus, obří dluhy a smrt soudkyně

Do amerických prezidentských voleb zbývá měsíc a kampaň eskaluje. „Jen velmi málo, přibližně 2 % voličů, je nerozhodnutých,“ upozorňuje amerikanista Jan Beneš v podcastu Stopáž. Co může ještě zamíchat výsledky?

Stopáž: Kroupa o Mynářovi: Když prezident dovolí kancléři kšeftovat, nikdo mu v tom nezabrání

Je normální, aby kancléř domlouval na Hradě soukromý obchod mezi svým přítelem a čínskou státní firmou? „Mynář dělá jen to, co mu prezident dovolí,“ říká reportér Janek Kroupa o kauze prodeje dolu.

Stopáž: Půlmilionové odměny u Jermanové? Myslel jsem, že je to chyba, říká reportér

Úřady, včetně Středočeského kraje, si neuvědomují, jaký má dopad, když vám informace odmítají vydat. Hlavně pro novináře to je signál, že něco tají, říká reportér Vojtěch Blažek v podcastu Stopáž.

Stopáž: Každý miliardář chce dobré PR. Komárek se vymezil proti zbytku českého byznysu

V Číně české klavíry po výletu na Tchajwan nechtěli, tak je odkoupil. Karel Komárek si tento týden udělal slušné PR, když převzal zakázku firmy Petrof. Proč to dělá? Jaký je vztah mezi českými miliardáři a Čínou? Téma pro Stopáž.

Stopáž: Všechny prezidentovy spory. Hrad u soudů prohrává a kličkuje + Honest zvon

Případ Peroutka, tajení hradních platů či nejmenování profesorů – kolem Miloše Zemana se táhne několik důležitých sporů, ve kterých prezident a jeho okolí v posledních týdnech u soudu narazili.

Stopáž: Většině republikánů 178 tisíc mrtvých nevadí. Nevěří systému. Host: amerikanista Jan Beneš

Republikánský sněm nabídl voličům značku Trump a její pokračování. Donald Trump junior by v roce 2024 mohl být hlavním kandidátem, šlo o představení celé nové politické dynastie, říká amerikanista Jan Beneš v podcastu Stopáž.

Stopáž: Všechno je jinak. Chaotický týden zase nalomil důvěru, že vláda pandemii zvládá

Působí špatně, když ministr zdravotnictví něco ohlásí a vzápětí nastoupí premiér, který nová opatření zkritizuje – byť se na nich předtím shodla rada, kterou on sám vede, říká reportérka Daniela Brodcová v podcastu Stopáž.

Stopáž: Americký systém není nastavený na nepředvídatelné prvky. Konkrétně na Trumpa

Normální reakcí na negativní průzkumy by u politika s demokratickým cítěním bylo je ignorovat, pracovat na zlepšení své kampaně a doufat, že se toho do listopadu může ještě hodně stát. Trump ale volí strategii sedmiletého dítěte.

Stopáž: Češi už berou změny klimatu vážněji, ale „názor Klaus“ pořád rezonuje

Poslední dva roky česká společnost bere změny klimatu vážněji. To ale mě jako klimatologa moc neuspokojuje, protože my už zhruba 30 let říkáme, že je problém. Řada je na ekonomech, zemědelcích a lesnících, říká klimatolog Tolasz.

Stopáž: Chtěly být modelkami, odcházely jako pornoherečky. Nátlak ale bude těžké dokázat / Vojtěch Blažek

V kauze pornocastingů nejde o podepsané smlouvy. Problém je v tom, co dívkám bylo slibováno, že se odehraje, a co se pak skutečně odehrálo. Pokud to dojde k soudu, bude to velká právní bitva, říká reportér Vojtěch Blažek.

Stopáž: Síť, kterou nenávidí všichni rodiče, americká vláda i Indie. Fenomén TikTok

TikTok v Česku používá milion lidí, už se na něm jen neprokrastinuje, v zahraničí se tam učí matematika. I když váš profil sleduje 0 lidí, video může mít statisíce přehrání. A to mladé baví, říká Jonáš Čumrik v podcastu Stopáž.

Stopáž: Lepší Praha? Zjistili jsme, že centrum je krásné a mrtvé. Airbnb jsme nezvládli

Všechny světové metropole se během pandemie pokouší své dlouhodobé problémy vyřešit a skokově je překonat. Praha se ale nepohne, k radikální změně nemá nástroje, myslí si šéf IPR Ondřej Boháč.

Stopáž: Jak chce Apple dál dominovat? S Petrem Márou o strategii nejhodnotnější značky v Silicon Valley

Apple nechce být závislý na třetích stranách, technologie si chce vyvíjet sám. Kontrola nad vlastním ekosystémem a zabezpečená data jsou zásadní strategie, díky kterým bude mít firma pořád náskok, říká Petr Mára v aktuální Stopáži.

Stopáž: Daňová šikana podnikatelů a na jakou cestu se vydá Polsko: speciální díl

Tento týden se Stopáž věnuje hned dvěma velkým tématům. Daňové šikaně českých podnikatelů, kterou rozkrývá šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. A co čekat od nedělních prezidentských voleb v Polsku popisoval zahraniční reportér Filip Harzer.

Stopáž: Sága Smartwings. Stát najel na heslo „pomáháme všem“, tak se Šimáně přihlásil taky

V akci Smartwings vidím obecnější morální dilema: jestli a jakým firmám pomáhat? Kdybych byl na místě státu, jako první bych požadoval, aby aerolinky zpřehlednily svou vlastnickou strukturu, říká Jiří Pšenička v dnešní Stopáži.

Stopáž: Feri: Politici za mnou chodí pro rady, jak na sítě. Ve Sněmovně je generační propast

Jeho Instagram sleduje téměř 300 tisíc lidí. To je o 290 tisíc víc, než má profil TOP 09. Dominik Feri ve Stopáži říká, co pro politiky na sítích udělal Andrej Babiš i proč je Sněmovna v generační krizi. A společně s Jindřichem Šídlem se podíváme na ostud

Stopáž: 2020 jako ideální rok pro ohýbače pravdy: opravdu si na sítích můžeme říkat, co chceme?

Twitter poprvé v historii označil tweet amerického prezidenta za dezinformaci. České ministerstvo vnitra apelovalo na stažení videa s hercem Duškem o koronaviru. Jak se vyvíjí boj o svobodu slova a s dezinformacemi na internetu?

Stopáž: Ani vydatný déšť české sucho nezvrátí. Nedostatek vody zavaří zemědělcům i lesům

Teď sice máme sucho, ale v následujících letech mohou paradoxně přijít povodně. A to náš může ukolébat. Musíme se naučit přizpůsobit situaci, kdy máme v Česku vody málo i moc.

Stopáž: Trump pandemii nechápe a neřídí, prezidentské volby ale budou v jeho režii. Host: Matěj Schneider

Hlavní téma Stopáže je rok 2020 je ve Spojených státech. Ten je krizový kvůli koronaviru a volební, jelikož v listopadu zemi čekají prezidentské volby, obměna celé Sněmovny reprezentantů i třetiny Senátu. Obě události by měl mít pevně v rukou aktuální pre

Stopáž: Rodiče-hrdinové, nefér maturity, zapomenutý ministr. Co koronavirus odhalil o školství

Koronakrize ukázala, co už jsme o českých školách věděli: panují mezi nimi obrovské rozdíly, na digitální provoz byly připravené jen některé, o významu maturit nikdo nechce diskutovat. Ale jsem optimista, říká redaktor Josef Mačí.

Stopáž: Zlaté mozečky, solidarita i šmírování. Co jsme se při pandemii dozvěděli o Češích

Ukázalo jsme, že jsme supervynalézaví. K zlatým českým ručičkám bych řekla, že máme i zlaté české mozečky. Ale taky mezi Čechy panoval strach, vzájemné podezírání, jak se kdo ke koronaviru staví, říká reportérka Šárka Kabátová.

Stopáž: Turismus se do Prahy vrátí stejně rychle, jako odešel, a nebudeme si s ním vědět rady. Host: Janek Rubeš

Byt u Staroměstského náměstí za deset tisíc. Desetkrát levnější pivo. Mizející stánky s klobásami na Václaváku. Některé věci se ale v centru Prahy nemění ani za nouzového stavu – třeba podvodné směnárny. Hostem Stopáže je Janek Rubeš.

Stopáž: Pelta? Uměl vymýšlet projekty, na kterých vydělali všichni, ale platil je stát. Host: Luděk Mádl & Radek Nohl

Nejhorší je, že ministerská pravidla rozdělování dotací na sport nechápal nikdo, ani úředníci. Se šéfem Sparty se Pelta zná dlouho, taška mohla být domluveným divadlem, ale někdy je složité poznat, zda se fotbalový boss nechvástá.

Stopáž: Když končí svět, běžíme pro mouku. Máme se vlastně dobře, říká host Hana Michopulu

Od zavření restaurací, hospod a kaváren v Česku uběhl víc než měsíc. Češi se mezitím drží doma se zásobami mouky a droždí. Jak koronavirus promění gastrobyznys a náš vztah k jídlu? Téma pro Stopáž s Hanou Michopulu.

Stopáž: Šest let bojů s Ruskem na okraji Evropy: Ti, co tu zůstali, chtějí jen důstojně dožít. Host: Filip Harzer & Tomáš Svoboda

Jen 1700 kilometrů od Prahy se už šest let odehrává polozapomenutý boj o Donbas. Železné plíce Ukrajiny jsou v sevření ukrajinské armády a separatistických složek, ostrý konflikt stále dopadá na miliony lidí.

Stopáž: Firmy, školy i politici přestoupili na Zoom. Umíme si chránit soukromí? Host: Michal Špaček

Hromadný přechod na videochatovací aplikace přináší v kyberprostoru pořád stejná rizika: Používejte unikátní hesla, aktualizujte si všechna zařízení, zachovejte klidnou hlavu, říká expert na bezpečnost osobních dat Michal Špaček.

Stopáž: Polsko trvá na volbách, Orbán upevňuje moc: utahování šroubů v čase koronaviru. Host: Filip Harzer

Maďarský premiér je blízko odstavení parlamentu a pandemický paradox nastal v Polsku, kde vládní strana PiS přes přísná opatření nechce o odkladu květnových prezidentských voleb ani slyšet.

Stopáž: Na audienci v Kataru. Tvrdík využívá hradní konexe pro novou éru Slavie. Host: Luděk Mádl

Katar je možná pojistka, jak udržet Slavii finančně nad vodou, pokud čínské zdroje definitivně vyschnou. Zda je vhodné, aby si Jaroslav Tvrdík přihříval slávistickou polívčičku během hradního vyjednávání o oficiální návštěvě katarského emíra v Praze, nech

Stopáž: Trump se demokratům směje. Ze Sanderse má ale strach, říká odborník. Host: Matěj Schneider

Po americkém Super Tuesday to vypadá, že hlavní favorité na demokratickou nominaci pro prezidentské volby zůstali už jen dva: Bernie Sanders a Joe Biden. Co to vlastně superúterý je a co znamenají jeho výsledky pro budoucnost USA? To je téma pro aktuální

Stopáž: V síti není film o pedofilech, ale o zneužívání pozice silnějšího. Host: Vít Klusák

„Podle odborníků pedofilové tvoří pouze 3 až 5 procent z mužů, kteří loví děti online. Všichni ostatní jsou psychosexuálně normální, jde ‚pouze‘ o predátory. Využívají psychologické úskoky, neštítí se vydírání. Zneužívají pozice zkušenějšího a snaží se dí

Stopáž: V garáži hejtmanky Jermanové. Statisíce za dohady s médii si mohla ušetřit. Host: Vojtěch Blažek

„Jaroslava Pokorná Jermanová myslím dodnes nepochopila, co udělala špatně. Kdyby poskytovala informace rovnou, a ne až pod hrozbou pokuty ze strany Ministerstva vnitra, statisíce korun, které její úřad utratil odpovídáním na mé dotazy, by se ušetřily,“ ří

Stopáž: Odsud se dá ukrást obec. Vesnic s příběhem jako Hrčava můžou být stovky. Host: Jiří Kubík

Účelově nahlášené trvalé pobyty podnikatelů a pasivita místních, kteří ve volbách zvolili jedinou možnou kandidátku, sestavenou dle „kuchařky“ hnutí ANO. „Případ Hrčavy ukazuje mimo jiné to, co se stane, když místní obyvatelé rezignují na vlastní politick

Stopáž: Brigádníci upozorňující na podvody by byli levnější než zničená pověst Prahy. Host: Janek Rubeš

ČNB tento týden odebrala licence několika pražským směnárnám a udělila pokuty v celkové výši 7 500 000 korun. Důvod? Nevydávání účtenek či manipulace s vystavenými kurzovními lístky.

Stopáž: Nigel Farage si zaslouží poklonu. Brexit si odpracoval a nelituje ničeho. Host: Jiří Hošek

Slaví Británie svůj oficiální odchod z EU? „Nálada je velmi podobná jako 24. června 2016, kdy se Britové dozvěděli výsledek referenda. Leavers a zejména Nigel Farage ale nelitují ničeho,“ připomíná Jiří Hošek v pořadu Stopáž největšího architekta brexitu.

Stopáž: ODS se zacelila, teď ji někdo musí polít živou vodou. Fiala je předsedou strany z vděku. Host: Václav Dolejší

Od nejdepresivnějšího sjezdu ODS po pádu Nečasovy vlády uběhlo už šest let a straně se pomalu vrací sebevědomí. Má ale potřebné téma a lídra pro další fázi restartu? „ODS se dala dohromady, teď by to jen chtělo, aby ji někdo polil živou vodou – tohle si s

Stopáž: Soud s vrahy Kuciaka: Přiznání proběhlo ploše a bez emocí, měli jsme husí kůži. Host: Filip Harzer

Jak po roce hýbe nájemná vražda novináře slovenskou společností? A odrazí se nějak na nadcházejících parlamentních volbách? Jak probíhalo soudní přelíčení s obviněnými v případě vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové? Přímo v soudní síni b

Stopáž: Truchlení za Solejmáního, odveta i pád letadla. Horký týden v Íránu v souvislostech. Host: Milan Rokos

Zabití generála Solejmáního minulý týden spustilo na Blízkém východě sérii odvetných a dramatických událostí. Editor zahraniční rubriky Milan Rokos v pořadu Stopáž vysvětluje, jaké události vyhrocení situace předcházely, kdo vlastně Solejmání byl a proč s