Stopáž

Podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Komentovaný přehled těch nejduležitějších nebo nejzajímavějších zpráv, které hýbaly světem, připravuje Jan Kordovský. Vychází každý pátek na Seznam Zprávách.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Stopáž: BeReal Danuše Nerudové byl pokus se odlišit. Drobky posbíráte na TikToku, základ kampaně je stále Facebook

Prezidentská bitva vrcholí, ale už je za námi ten největší vzorek chování jednotlivých kandidátů, respektive jejich kampaní na sociálních sítích. Jak se letos kandidátům dařilo v kyberprostoru, odpovídá sociolog Václav Štětka z univerzity v anglickém Loug

Stopáž: Vytlačil hotovost z Číny. Teď za kritiku regulace v Číně žije ve vyhnanství

Jack Ma, jeden z nejbohatších a nejvlivnějších čínských podnikatelů, oznámil, že se zbavuje svého většinového rozhodovacího práva ve své firmě Ant Group. Děje se tak dva roky poté co záhadně zmizel z veřejného života, když veřejně kritizoval čínské ekonom

Stopáž: Start největší rakety v historii, návrat sondy se vzorky z asteroidu nebo průzkum jádra cizí planety. Rok 2023 ve zkoumání vesmíru bude jako ze sci-fi

Aby rok 2023 začal pozitivně, první epizoda Stopáže se věnuje letošnímu zkoumání vesmíru. Co všechno bude startovat, kam se lidstvo nově podívá, nebo jaké můžeme očekávat objevy? Hostem dnešní Stopáže je Dušan Majer se serveru Kosmonatix.cz.

Stopáž: Předpověď: v roce 2023 definitivně skončí internet tak, jak ho známe

V poslední epizodě podcastu Stopáž pro rok 2022 jsem se pokusil předpovědět, co nás v oblasti technologií čeká v příštím roce. Tohle je sedm trendů, které – alespoň podle mě – budou nejvíce hýbat online i offline světem.

Stopáž: Umělá inteligence je snem pro plagiátory. Děti by se s ní měly naučit zacházet

Systém ChatGPT způsobil podobné ohromení jako umělá inteligence, která umí generovat obrázky na základě textového příkazu. Tahle AI ale osloví spíš lidi, kteří jsou zaměření na písmenka.

Stopáž: Policie si posvítila na XIXOIO & jak bude Seznam moderovat svojí novou službu Médium

Po roce se podcast Stopáž opět dostává ke kauze XIXOIO. Stejně jako Policie ČR, která tento týden zasahovala u členů jejího představenstva. Co přesně se semlelo, v rozhovoru popisuje Dan Novák, který kauzu dlouhodobě sleduje. V dnešní epizodě navíc rozebí

Stopáž: Obelhal investory svou pozitivní energií. Příběh pádu krypto „miliardáře“

Prezentoval se jako dobroděj, vylákal z investorů stamiliony dolarů, sponzoroval politické strany, volal po regulaci vlastního průmyslu. Fascinující příběh pádu mladé investiční superstar probíráme s Filipem Zelenkou.

Stopáž: ODRAZ 89 – Epizoda 3: „Někteří rodiče pořád chtějí pro děti školu, do jaké chodili oni.“

V poslední epizodě mini-série mezigeneračních rozhovorů Odraz 89 řešíme školství. Jak se výuka vyrovnala s náhlou svobodou v osnovách? Učí se na školách soudobé dějiny? Jak si rozumí mladí učitelé a „staré školy?“

Stopáž: ODRAZ 89 – Epizoda 2: „Dezinformace jsou jako epidemie. Znemožňují diskuzi.“

První tvořil sametovou revoluci, druhá se narodila v roce, kdy došlo k 11. září. Jak dnes nahlížejí na výměnu informací v České republice? A co jim vadí na směru, kterým se Česko po revoluci vydalo? Projekt Odraz 1989 pokračuje.

Stopáž: ODRAZ 89 – epizoda 1: „Až začneme něco dělat, bude pozdě.“

Jak na boj za ochranu přírody hledí aktivisté napříč generacemi? Změnil se nějak náš pohled na ekologii za 33 let od revoluce? V první epizodě minisérie Odraz 89 odpovídá Jaromír Bláha z hnutí Duha a členka české odnože Extinction Rebellion Veronika Holcn

Stopáž: Stopáž „light“: V závodech v propouštění vede Meta nad Twitterem

Dnešní výjimečně stručná epizoda Stopáže přináší – kromě nepostradatelného výběru těch nejzajímavějších zpráv uplynulého týdne – hlavně upoutávku na podcastovou minisérii ODRAZ 89, kterou najdete v tomto kanále v nejbližších dnech. Tak si poslechněte, co

Stopáž: Ruský vliv na volby už Američany nestraší, bojí se spíš sami sebe

Už příští úterý proběhnou ve Spojených státech volby do obou komor parlamentu. Dva roky po vítězství Joea Bidena nad Donaldem Trumpem je americká společnost pořád rozdělená a nedaří se jí najít společnou řeč. Co stojí za radikalizací příznivců obou stran,

Stopáž: Týden, ze kterého mají giganti špatné spaní. Blíží se další bublina?

Proč se kolem finančních výsledků technologických firem jako Apple nebo Facebook (Meta) dělá čtyřikrát do roka takové haló? A jsme uprostřed nové dot-com bubliny?

Stopáž: Neplýtvat, recyklovat, nevlastnit. Kdy přejdeme na cirkulární ekonomiku?

Se zvyšujícími náklady na život se kromě úspor energií můžeme zaměřit i na samotný princip fungování ekonomiky. Místo nákupu, okamžité spotřeby a vyhození lze věci využívat opakovaně nebo sdíleně, tvrdí Pavel Zedníček z institutu cirkulární ekonomiky.

Stopáž: Facebook se spojil s Microsoftem a ukázal, jak budeme pracovat v budoucnosti

Společnost Meta tento týden ukázala, jak za rok pokročila s vývojem světa metaverse. Kromě nového hardwaru a několika her představila také zásadní partnerství Microsoftem. Co to pro Metu znamená?

Stopáž: Vávra a Čermák o Muskovi: Twitter propojí s Teslou, Trump se vrátí okamžitě

Klíče od Twitteru může dostat Elon Musk už koncem týdne. Co to znamená pro komunikaci a výměnu informací na internetu, prozradí Miloš Čermák. A ustojí nejbohatší muž světa deal za 44 miliard dolarů? Radovan Vávra si myslí, že ano.

Stopáž: Umělá inteligence je odraz společnosti. “Hákovým křížům se nevyhneme,” říká novinář

Tématem dnešní epizody jsou generátory obrázků na základě textového příkazu. Jak tyto systémy využívají umělou inteligenci, k čemu vůbec jsou a jaká je jejich budoucnost? Opovídá technologický redaktor Seznam Zpráv Pavel Kasík.

Stopáž: Analytik: Opatření proti změně klimatu musí být sociálně citlivá

Agentura STEM spolu s Institutem 2050 vydala velkou analýzu postojů Čechů ke změnám klimatu a politik s tím spojených. Výzkumníci zjistili, že ke změnám klimatu se nestavíme černobíle. Veřejnosti není ochrana životního prostředí lhostejná, ale z opatření

Stopáž: Vrchní „datař“: Ve městě umíme změřit cokoliv, interpretace a rozhodnutí je na politicích

Současná města disponují obrovským množstvím informací o tom, jak fungují nejrůznější aspekty městského organismu i jak žijí jejich obyvatelé. Co všechno se dá měřit? K čemu můžou získané údaje sloužit? A jsou správná data vždycky zárukou správných rozhod

Stopáž: HBO šetří, Netflix nasadí reklamy a všichni čekají na další konkurenci

Streamovací platformy bojují o diváky, kteří se se stoupající inflací a nejistým ekonomickým výhledem pečlivěji rozhodují, za jaký obsah platit. Proč ale HBO nechává zmizet celé seriály? A co nabídne divákům Netflix?

Stopáž: Čína má problém s bezpečností dat. Co všechno sbírá o svých občanech?

Čína se potýká už s druhým obřím únikem dat za poslední měsíce. V červenci se hacker s přezdívkou China Dan chlubil, že od šanghajské policie získal osobní údaje miliardy občanů – za 23 terabajtů dat žádal deset bitcoinů.

Stopáž: Meteorolog Žák: Ovládání počasí je možné, ale drahé. Každý oblak je unikátní

Čína do výzkumu a modifikace počasí investuje miliardy dolarů. Ekonomická návratnost setí mraků a dalších umělých zásahů je ale zpochybnitelná, vysvětluje meteorolog Michal Žák.

Stopáž: Dojet k vrcholu autem, cvaknout fotku na Instagram. Jak vzniká overturismus

Overturismus vzniká na jednoduše dostupných místech. Přispívá k němu také i strach z toho, že něco propásneme, který vytvářejí sociální sítě. Ty lze ovšem využít i k osvětě turistů, říká expert Jan Lenart.

Stopáž: Na „nový“ Instagram si stěžovala i Kim Kardashian. Síť prozatím ustoupila

Dva kroky vpřed, jeden krok vzad. To je pro Facebook (holding Meta) celkem běžná taktika. Video je ale trend, ke kterému se Instagram stejně bude ubírat, říká Adam Zbiejczuk.

Stopáž: BeReal je sociální síť, na které nemusíte být dokonalí ani vtipní

BeReal je aplikace bez reklam a bez filtrů, zato s jednoduchým principem – do dvou minut vyfoťte sebe i to, co právě vidíte. „Právě teď zažívá svůj virální moment podobně jako Clubhouse během pandemie,“ vysvětluje Adam Zámečník.

Stopáž: Až k počátkům vesmíru. Jak číst fotky z dalekohledu Jamese Webba?

Kvalita snímků z teleskopu Jamese Webba je ještě lepší, než očekávaly výpočetní modely před startem mise. Mohl by vidět až do hranice 13,7 miliardy světelných let a zpřesnit stáří vesmíru, říká odborník na kosmonautiku Dušan Majer.

Stopáž: Tinder nám rozšiřuje rybníček, ale přináší také frustraci, říká socioložka

Co jsou nejpopulárnější online seznamky v Česku? A jaké partnery si na nich vybíráme? Hostem podcastu Stopáž je socioložka Renáta Topinková.

Stopáž: USA po zákazech potratů: Mohou ženy zradit jejich menstruační aplikace?

“To, že se dnes nemáme čeho bát, ještě neznamená, že nám naše digitální stopy v budoucnu nezkomplikují život,” říká odborník na kyberbezpečnost a datový novinář Jan Cibulka.

Stopáž: Hádka o podcast Kecy a politika je blamáž. Exodus autorů se ale nekoná

S nástupem předplatitelských platforem typu Substack, Gazetisto nebo Patreon se nabízí otázka, nakolik novináři ještě potřebují zázemí, které jim poskytují velké redakce, když se mohou nechat platit přímo svými čtenáři či posluchači. Hostem Stopáže je Jak

Stopáž: Politici o klimatické změně teď nemluví, žaloba ale může být zlom

V Česku chybí někdo, kdo by se rozhodl vyslovit, že klimatická změna je téma. Vždy se to nějak zamaže tím, že „máme rádi přírodu“. Kromě dekarbonizace bude třeba řešit i energetickou bezpečnost, říká Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu.

Stopáž: Apple vám umožní zpřetrhat vazby s toxickým partnerem

Vývojářská konference Applu WWDC je obvykle jednou z technologických událostí roku. Nejhodnotnější firma světa ale místo revolučních nových produktů tento týden ukázala spíše drobná vylepšení, která nejvíce pocítí koncoví uživatelé.

Stopáž: Instagram opět kopíruje TikTok. „Ten má ale deset let náskok,“ říká expert

Instagram, sociální síť ze skupiny Meta (dříve Facebook), pokračuje v kopírování úspěšných funkcí od konkurence. Nově od začátku května testuje novou podobu hlavní stránky, která je výrazněji zaměřená na krátká videa a nápadně připomíná TikTok.

Stopáž: Muskovi se prodražuje nákup Twitteru & Krypto crash v přímém přenosu

Kovbojka o převzetí sociální sítě Twitter pokračuje. A kromě technologických akcií padá i hodnota kryptoměn. V dnešní Stopáži uslyšíte hned dva rozhovory.

Stopáž: Apple posílá iPod do důchodu. Hudební svět změnil víc než Spotify

„iPod byl revoluční v kombinaci úžasného softwarového a hardwarového nápadu. Ovlivnil návyk, který podle mě pokračuje dodnes – místo desek se dnes častěji poslouchají jen jednotlivé tracky,“ říká kulturní editor Jonáš Zbořil.

Stopáž: Pro samořiditelná auta Elona Muska bude centrum Prahy oříšek

„Zavedené automobilky měly strach, že jim v oblasti autonomie může trochu ujet vlak a přeskočí je ‚rychlejší‘ startupy. Po několika incidentech se ale zdá, že autonomie nejvyšší úrovně hned tak nebude možná,“ říká Jiří Matas.

Stopáž: Twitterové detektivování i oblíbená metoda novinářů. Co to je OSINT?

„Vyšetřování z otevřených zdrojů vyžaduje trpělivost a pečlivost. Novináři využívající OSINT identifikovali třeba pachatele sestřelení letu MH17 nebo vrahy Sergeje Skripala,“ vysvětluje novinář Pavel Kasík v podcastu Stopáž.

Stopáž: Lidé šetří, konkurence stoupá. Netflixu poprvé ubyli předplatitelé

Netflix, dosavadní král internetových seriálů a filmů, tento týden poprvé významněji klopýtl. Investorům při prezentaci čtvrtletních výsledků přiznal, že od něj odcházejí předplatitelé.

Stopáž: Nejbohatší muž světa se nudí a koupil si novou hračku: podíl v Twitteru

„Pro Elona Muska pravidla moc neplatí, navíc je velkým zastáncem svobody slova. Uvidíme, jestli se to bude snažit vtisknout i sociální síti Twitter, kde se v posledních měsících stal největším akcionářem,“ říká novinář Dávid Tvrdoň.

Stopáž: EU omezí dominanci Facebooku a Googlu. Do WhatsAppu „pustí“ menší aplikace

Posílat zprávy z aplikace Signal třeba rovnou na WhatsApp? Evropská unie si chce došlápnout na dominantní hráče na technologickém trhu a celý trh pro uživatele zjednodušit a zpříjemnit.

Stopáž: Formule 1 není motorsport, ale technologický showbyznys, říká komentátor

„Dnešní F1 je mnohem víc než tradiční nedělní závod v televizi,“ tvrdí dlouholetý komentátor Formule 1 Tomáš Richtr. Jak celý byznys funguje? A jaká je jeho budoucnost v éře sociálních sítí a elektromobility?

Stopáž: Místo, kde jsou vztahy mezi USA a Ruskem ještě v pořádku

Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS panují podle oficiálních zpráv profesionální vztahy. „Jenže další osud stanice neovlivňují astronauti, ale politici a šéfové kosmických agentur,“ připomíná Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.

Stopáž: Dopady války zvládneme. Stát ale musí pomoci lidem na hranici chudoby

Uprchlická vlna vyvolaná invazí na Ukrajinu, zdražující pohonné hmoty a všeobecně stoupající nejistota. Jak si vede česká společnost a politická scéna v další nečekané krizi? „Zatím velmi dobře,“ hodnotí komentátor Martin Čaban.

Stopáž: Rusko využívá místní zaměstnance big tech firem jako rukojmí

Americké technologické firmy se snaží dát najevo, že s ruskou invazí nesouhlasí, a zároveň ochránit své zaměstnance v Rusku. „Ruský trh ale pro ně zásadní není, jeho ‚vypnutí‘ by se do účetních knih nepropsalo,“ říká Luboš Kreč.

Stopáž: Týden, kdy začala válka. Podle Ukrajinců měly sankce přijít dřív

„Z pohledu Ukrajinců přišly sankce velmi pozdě – měly přijít dřív, aby měly odstrašující efekt. Nord Stream 2 berou jako obří chybu Německa,“ říká reportér zahraniční redakce Filip Harzer.

Stopáž: Belgický čtyřdenní pracovní týden? Není ideální ani pro jednu stranu

Belgická vláda chce rozhýbat tamní pracovní trh – jedno řešení vidí například v prosazení čtyřdenního pracovního týdne. „Je otázkou, jestli je zrovna tento nástroj úplně ideální z pohledu flexibility zaměstnanců – je to stále 40 hodin, jen stlačených do č

Stopáž: Vládní škrty nejvíce odneslo zdravotnictví. Hrozí stávka?

„Celé to působí tak, že vláda hledala všemožné způsoby jak schodek státního rozpočtu snížit, a tady se prostě naskytla možnost jak ten ‚problém‘ převést na pojišťovny,“ vysvětluje redaktorka Daniela Přádová škrty ve zdravotnictví.

Stopáž: Konec pandemie v zemích českých. Alespoň podle Petra Fialy

Petr Fiala zřejmě vyhlásil vítězství nad omikronem, říká komentátor Martin Čaban. „Rozhodně si ale nemyslím, že otevřením hospod dojde ke stmelení české společnosti,“ dodává v podcastu Stopáž.

Stopáž: Zapomenutá válka. Konflikt v Jemenu ohrožuje bezpečnost v bohatých Emirátech

Stovky tisíc obětí, humanitární a uprchlická krize, patová situace. Válka v Jemenu se vleče už sedm let. Co by ji mohlo ukončit? Hostem podcastu Stopáž je odborník na Blízký východ Jakub Ježek.

Stopáž: V zákulisí největšího dealu. Microsoft si kromě ikonických her kupuje i problémy

Microsoft kupuje za 68,7 miliard dolarů výrobce her Activision Blizzard. Pokud deal schválí americký regulátor, což může zabrat až 18 měsíců, půjde o dosud největší nákup Microsoftu a v technologickém byznysu vůbec.

Stopáž: Zákaz Trumpa na sítích se vyplatil jen částečně, říká vědkyně

Kam se přesunul Donald Trump a jeho příznivci? Kde si píše s fanoušky Lubomír Volný? A proč na Facebook nejde svalovat vina za všechny společenské problémy, které máme? Pozvání do podcastu Stopáž přijala digitální antropoložka Marie Heřmanová.

Stopáž: Vyhýbat se Green Dealu nedává smysl. Kolik bude stát a co přinese?

Trochu mě straší to, že šéfové české energetiky a průmyslu zelené revoluci nevěří a ignorují ji, přitom je třeba firmy na ni chystat. Jinak se nám může stát, že ztratíme trh, říká reportérka Zuzana Kubátová.

Stopáž: (Bonus) Ztracený fakt na konec

Z Vánoční epizody se nám vytratil tradiční fakt na konec. A obzvlášť dnes by to bez tradic nešlo…

Stopáž: Besídka audiotýmu Seznam Zpráv: Co poslouchat přes svátky?

Editoři podcastů Seznam Zpráv hodnotí ve speciálním dílu Stopáže podcastové pokroky, úspěchy i chyby a prozrazují, co budou poslouchat a sledovat přes vánoční svátky.

Stopáž: Nová vláda, nový ministr zdravotnictví. Co od Válka čekat?

„Vlastimil Válek stejně jako čtyři ministři před ním nenastupuje jako ministr zdravotnictví, ale jako ministr covidu. A právě v této oblasti je absence jeho plánů nejpatrnější,“ říká komentátor Seznam Zpráv Martin Čaban.

Stopáž: XIXOIO se pohybuje v šedé zóně. Jedinou garancí je jméno zakladatele

„Na byznysu XIXOIO není nic nelegálního, ale je nutné si uvědomit, že investice nejsou nijak zajištěné. Podle Richarda Watzkeho je hlavní garancí jeho jméno.“ Reportér Dan Novák v dnešní epizodě vysvětluje pozadí byznysu XIXOIO.

Stopáž: Hůle: Přes počáteční problémy je Milostivé léto úspěch. Prodlužme ho

Nemyslím si, že Milostivé léto bude brzy zopakováno, ale politiky prosím o jeho prodloužení. Ať lidem, kteří mají vůli dluhy zaplatit, dají více času – Bohemia Energy totiž některým situaci hodně zkomplikovala, říká Daniel Hůle.

Stopáž: Kauza Michalik: Amatérismus. Vedení STAN o jeho podnikání vědělo, říká reportér

Věslav Michalik sice stáhl svou kandidaturu, ale pro Starosty bude i nadále klíčovým členem. Svůj vliv si uchová, a tipuji, že bude pátrat po tom, kdo ten ohýnek rozfoukal, říká reportér Ondřej Koutník.

Stopáž: Ve virtuálním světě bude více reklamy. Hraje se i o to, jak bude svobodný

Budeme do pěti let všichni běžně navštěvovat a pracovat ve virtuálním světě Metaverse, který nedávno představil zakladatel Facebooku? Není to pravděpodobné, říká David Sedláček z ČVUT.

Stopáž: Už nejde říct, že jde o epidemii neočkovaných. Podzimní vlna se týká nás všech

„Ještě před pár týdny se Ministerstvo zdravotnictví a hygiena vzájemně uklidňovaly, že sice rostou počty případů, ale nepropisují se do nemocnic. To už se bohužel změnilo,“ vysvětluje v podcastu redaktorka Daniela Přádová.

Stopáž: Nedostatek čipů může trvat i roky. Postavit továrnu je náročné, investoři jsou opatrní

„Až teď jsme si všichni uvědomili, že čipy jsou strategické zboží, potřebujeme je ve všech oblastech průmyslu a života. V Česku bychom uměli postavit špičkovou továrnu, ale je potřeba podpora politiků,“ říká Jiří Jakovenko z ČVUT.

Stopáž: Pohnou firmy s bojem proti klimatické změně dřív než vlády?

„O klimatické změně se často mluví jako o hrozbě, o krizi. Potřebujeme to posunout směrem k řešení,“ říká zakladatel iniciativy Fakta o klimatu Ondráš Přibyla. Jak o klimatu mluvit, co s ním dělat a proč máme tak drahou elektřinu?

Stopáž: Úkol příští vlády? Spravit veřejné finance. Babišovi může opozice svědčit

Zatímco Miloš Zeman měl vládu sebevrahů, znovuzvolený poslanec ODS Marek Benda tento týden prohlásil, že „vstupuje na palubu Titanicu“. Příští vládu čeká mnoho výzev a řadu z nich zdědí po kabinetu Andreje Babiše.

Stopáž: Šídlo: Není tu dost silný lídr, který by se Babišovi postavil sám

Nejsem si jistý, že skončí éra Andreje Babiše. Zásadní zlom v české politice přijde teprve s odchodem Miloše Zemana. Pandora Papers nejsou „lithiem“ těchto voleb, je to komplikovaná kauza a voliči Babiše mu to odpustí, říká Jindřich Šídlo.

Stopáž: Chce být Babiš jako Orbán? Liší se tím, že šéf ANO chce uznání na Západě

Andrej Babiš není jako Viktor Orbán. Liší se v tom, že Babiš na rozdíl od maďarského premiéra touží po společenském a politickém uznání na Západě. Ale je to samozřejmě pragmatik, říká reportérka Tereza Šídlová.

Stopáž: Osud gigantu Evergrande je v mlze. Milionům Číňanů nezbývá než čekat

Druhý největší čínský developer, společnost Evergrande, balancuje s dluhem ve výši 300 miliard dolarů na pokraji krachu. Investoři, experti i čínští klienti firmy teď s napětím sledují, zda případný pád giganta, který je zaangažován i v jiných odvětvích č

Stopáž: Dinosauři versus lithium. Velká hádka, kudy vede budoucnost elektromobility

„To je ale krásný auto! Škoda, že v tom není dieselový šestiválec 3,2 l,“ přivítal Václav Dolejší elektromobil Hyundai Ioniq 5, kterým se společně s Janem Kordovským v podcastu...

Stopáž: Třetí dávka vakcíny jako nárazník před další vlnou. Pro koho vlastně je?

Hlavně dobrovolně. Česko se pouští do přeočkování třetí dávkou. Odborníci diskutují, nakolik je vlastně nutná a zda není nutné se zaměřit spíše na doočkování lidí v rizikových skupinách.

Stopáž: Apple bude kontrolovat fotky kvůli dětskému pornu. Metoda ale vzbuzuje obavy

Technologické firmy se pustily do boje s dětskou pornografií a zneužíváním dětí na internetu. Apple představil dvě nové metody, jak obsah kontrolovat – bezpečnostní experti ale namítají, že jedna z nich je zneužitelná.

Stopáž: V Česku se investuje dost, ale nestaví se, co je potřeba

Peněz teče do české dopravy spoustu. Jde jen o to, jak je strategicky použít a zalepit rozdíly mezi regiony, říká dopravní novinář Jan Sůra v podcastu Stopáž.

Stopáž: Na hranici EU. Litva se potýká s dezinformacemi i vlnou migrantů

Malý pobaltský stát, který sousedí s Běloruskem a ruskou Kaliningradskou oblastí, je zároveň členem EU a NATO. Jak se Litva potýká s aktuální migrační vlnou, ve Stopáži popisuje reportér Seznam Zpráv Filip Harzer.

Stopáž: Volby rozhodnou čtyři kraje, Bartoš s Babišem si to rozdají v Ústí

Volební stratégové finišují kandidátní listiny v jednotlivých krajích. Pozornost se upíná hlavně do Ústeckého kraje, kde se odehraje premiérský souboj mezi Andrejem Babišem a Ivanem Bartošem z koalice „Barkušan“.

Stopáž: Miliardářské výlety do kosmu mají svůj přínos. Letěl bych se SpaceX, říká expert

Kosmické lety v podání miliardářů mají potenciál i pro vědecký výzkum. Čím více firem se jimi bude zabývat, tím více bude vesmírná ekonomika sílit a technologicky se rozvíjet, říká odborník Dušan Majer.

Stopáž: Proč nechat Baldu mluvit? Chci ukázat dopady dezinformací, říká reportérka

Jaromíra Baldu nebyl těžké k rozhovoru přemluvit. Zvažovala jsem, jestli je to etické, ale chtěla jsem ilustrovat, jak dokážou člověka „zblbnout“ dezinformace v řetězových emailech, říká Kristina Ciroková.

Stopáž: Lidem v Česku se teď nechce měnit práci. Pro odvážné je ideální doba

Zatímco v konjuktuře se lidé nebojí dobrovolně měnit práci, teď ochota výrazně klesla, lidé si chtějí oddechnout. To je šance pro případné uchazeče, říká v podcastu Stopáž Tomáš Ervín Dombrovský, analytik skupiny LMC.

Stopáž: Netrvalo to dlouho. Tálibán opět drží ruku nad Afghánistánem

V Afghánistánu sice oficiálně vládne centrální vláda v Kábulu, podle Ježka ale v zemi neexistuje entita, která by měla svrchovanost nad celým státem.

Stopáž: Pokud je Šlachta marketingový samouk, pak je génius, říká expertka

„Kritika hnutí ANO, že je to strana založená na marketingu, je úsměvná. I SPOLU a Piráti jsou v dnešní době také marketingové produkty,“ říká expertka na politický marketing Marcela Konrádová.

Stopáž: Spor o oplocenou zahradu Applu. Uživatelům vyhovuje, vývojáři se bouří

Vývojářská konference Applu WWDC nepřinesla zásadní hardwarové novinky, ale ukázala, jakým směrem se chce firma vydat v oblasti péče o zdraví nebo soukromí. A jak moc se chce otevřít i uživatelům, kteří její přístroje nevlastní.

Stopáž: Zlomem v aktivitě Rusů byl radar v Brdech. Teď jsme využili šance se jich zbavit

Ruská ambasáda fungovala standardně, ale byla nadstandardně personálně obsazená. Dorovnání počtu zaměstnanců ambasád je diplomatický úspěch, odjezd probíhal jako thriller na Netflixu, říká Tereza Šídlová ve Stopáži.

Stopáž: „Já s tou vakcínou nevím.“ Mladí mají otázky, na které stát neodpovídá

Čím jsou lidé mladší, tím mají menší zájem o očkování, říká reportér Petr Švihel. Sociologické průzkumy porovnal s rozhovory s mladými Čechy v terénu. Jaké informace o vakcinaci jim chybí?

Stopáž: Z konce MeSES se stalo politické téma, rozpustil je Babiš, říká reportérka

Premiér Babiš ví velmi dobře, že peníze, které z veřejného pojištění tečou na testování, jsou velký problém. Už předtím si stěžoval, že nezná odůvodnění doporučení odborníků z MeSeS. Podle mých zdrojů skupinu nařídil rozpustit on, říká reportérka Dobiášov

Stopáž: Majetkové kličky ministra Arenbergera. Svůj byznys skrývá systematicky, říká reportér

Pochybuji, že člověk, který spravuje majetek v hodnotě stovek milionů korun, na to nemá firmu nebo neví sám, jak má svůj majetek správně vykázat, říká reportér Jan Richter na adresu ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.

Stopáž: Galerie chrání duševní zdraví, během pandemie se podceňovaly, říká kurátor Richard Drury

S tím, že jsou supermarkety otevřené a galerie zavřené, jsme se vyrovnávali těžce. V období pandemie se rozkrylo, kde jsou priority. Galerie jsou jako housle, když se na ně nehraje, nástroj usíná, říká kurátor Richard Drury.

Stopáž: Youtuber Standa: Bojím se cenzury, chci mít svobodu. Za obsah mi platí fanoušci

Stanislav Hruška zpřístupňuje několikahodinové rozhovory ze své StandaShow fanouškům za měsíční příspěvek na platformě Patreon. Uživí tím sebe i čtyčlenný tým. Nyní chystá vlastní televizi a web.

Stopáž: Klasická Zemanova mediální show, říká komentátor o prezidentově vyjádření k Vrběticím

Miloš Zeman se vysloveně se nepostavil proti diplomatickým krokům české vlády, to je pozitivní. Na druhou stranu rozložil většinový názor na to, co se ve Vrběticích dělo, tvrdí komentátor Martin Čaban.

Stopáž: Kauza Vrbětice: Babiš a Hamáček o ruském útoku věděli už týdny

Reportér Vojtěch Blažek ve speciálním dílu Stopáže dodává kontext výbušnému oznámení o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Kdo odhalil ruské agenty? A netají nám politici něco? Otázky, na které vláda dluž

Stopáž: Co vytáhla Lipovská na Dvořáka? Další vývoj v Radě ČT

Výbušné obvinění radní Hany Lipovské, že firma šéfa ČT Petra Dvořáka ohrožuje bezpečnost státu, stojí na vodě. „Na tomto příkladu lze ukázat, že Lipovská informace překrucuje, když dělá své závěry,“ říká reportér Tomáš Pergler.

Stopáž: Nový ministr Arenberger. Prezidenta uchlácholí, premiérovi pomůže v kampani

Petr Arenberger má oproti Janu Blatnému jednu velkou výhodu – je komunikačně zdatný a s médii to umí. Andreji Babišovi navíc nabídne předvolební téma do kampaně, říká Václav Dolejší v podcastu Stopáž.

Stopáž: Tři týdny lockdownu byly ošklivá lež. Opatření ale fungují, říká Martin Čaban

To, že tři týdny lockdownu nebudou stačit, bylo jasné každému, kdo alespoň trochu sledoval čísla. Byla to ošklivá lež od samého začátku a všichni, kdo ji prezentovali, to věděli, říká komentátor Martin Čaban.

Stopáž: První tweet, kočičí gif i digitální koláže se prodávají za miliony dolarů. Co to jsou NFT?

„NFT jsou emotivní investice. Před pár lety jsem o nich četl poprvé a říkal jsem si, že to je strašná blbost. Dnes o nich ví celý svět a stojí miliony dolarů. Pro mladou generaci jsou transakce v blockchainu běžné,“ říká Petr Mára

Stopáž: Šídlo: Krize v ČT je nejblíž za posledních 20 let. Babišovi by ale nepomohla

„Po dovolení nových radních bude většina Rady vůči ČT kriticky naladěná. Pád jejího ředitele Petra Dvořáka je asi nejblíž, co jsme mohli zažít,“ říká Jindřich Šídlo v podcastu Stopáž.

Stopáž: Pandemie přeje seriálům. Netflixu přijde do Česka silná konkurence

Česko se stane kolbištěm streamovacích válek. Netflix se pokusí sesadit placené platformy HBO Max, Disney+ nebo Paramount+. Čím si chtějí české diváky získat? „Pořád záleží na lokalizaci. Češi milují dabing,“ říká Tomáš Vyskočil z Filmtoro.cz.

Stopáž: ExtraStopáž: Rusko využívá Sputnik k šíření vlivu. Nestíhá přitom dodávky pro vlastní obyvatele

Ruský režim obvykle investuje primárně do věcí, které se dají využít jako politická zbraň. Pomocí vakcíny Sputnik V se snaží šířit svůj vliv a vděk států využít k budoucímu politickému nátlaku, říká analytička Veronika Víchová.

Stopáž: Zájem o vakcínu stoupá, ale očkování drhne. Němci ví, že sousedí s průšvihářem

Ochota nechat se očkovat stoupá, o vakcínu má podle STEM zájem 52 % Čechů. „Průzkumy jsou teď ale bezpředmětné. Vakcína se totiž ve velkém stále nedostává ani těm, kteří o ni zájem mají,“ říká Daniela Přádová v podcastu Stopáž.

Stopáž: Za zprávy se platí. Znamená australský zákon konec otevřeného internetu?

Austrálie jako první země schválila zákon, podle kterého může vládní arbitr Facebooku a Googlu stanovit, kolik mají platit za zprávy na internetu. Zákon ale vyhovuje jen silným vydavatelům, na malé nemyslí, říká Dávid Tvrdoň.

Stopáž: Vrátí se děti po téměř roce do škol? Plán návratu je nedomyšlený

Diskuze o otevření škol se za rok bohužel neposunula. Pořád jsme v pandemii koronaviru a v Česku v dost kruté fázi. Na druhé straně ale stojí obrovské ztráty z pohledu každého jednotlivého dítěte, říká reportér Josef Mačí.

Stopáž: Tiskovky nepřenášíme, politiky je nutné konfrontovat, říká šéfredaktor Jiří Kubík

„Povinností suverénního média není přenášet vládní tiskové konference během kampaně. Úkolem je dodávat informace čtenářům v souvislostech. Kampaň začala brzo, musíme na to reagovat,“ vysvětluje Jiří Kubík v podcastu Stopáž.

Stopáž: Jako když si děti hrají s lupou na slunci. S investorem Vávrou o kauze GameStop

Přestřelka mezi investory z Redditu a fondy z Wall Street k finanční válce nepovede, myslí si investor Radovan Vávra: „Kauza GameStop se vyšetří, možná se změní pár pravidel, ale na konci z toho bude jen hezký film.“