středo/věk

Tři muži, tři kamarádi a jejich mnohdy tři různé pohledy na způsob jak proplout životem a nezaseknout se u toho ve středo/věku.

UvádíPetr Mára, Martin Vymětal, Jan Dobrovský

Všechny epizody

středo/věk: středo/věk/35

Začínáme čtvrtý rok s vámi a dalo by se říci, že z nuly na sto. Probereme totálně odfláknutou nabíječku od Louis Vuitton, co si budeme povídat, snad i české Epico má lepší příslušenství. Naťukneme pár seriálů, byť s přibývajícím věkem (všechno nejlepší, Petře) toho už tolik ukoukat nestíháme; na Medvěda a Masters of Air ale dojde.

Dlouho jsme tu neměli technologické okénko, obujeme se rovnou do Digital Markets Act, respektive do toho, jak si DMA představuje Apple. Nevynecháme ani Vision Pro (všichni tři ho chceme, jen ale jeden si pro něj letí) a tentokrát nevynecháme ani 3 000 000 000 000 000 000 společnost Microsoft, těch nul je tam nějak moc — stejně jako bugů v MS Office.

DMA, AI, Vision Pro, Microsoft… Nic ale nemá na pořádný psací stroj a světe div se, na internetu není takřka k sehnání. Asi ho koupíme Petrovi k padesátinám. Nějak se nám od psacího stroje povede dostat k AI, retru v technologiích a překvapivě k Dubaji. Neptejte se nás jak, spíš si to poslechněte.

středo/věk: středo/věk/34

“Boženko, podívej se, já ti něco povím. Já bych… A musíš jít v šatech? Já bych nebyl tak nervózní, do bijáku je to něco jinýho, ale jdeme do opery! Než do opery přijít pozdě, tak tam radši nejdu vůbec!”

Pamatujete tyhle krásný časy z vašeho dětství? Řada staromilů si určitě říká, kdyby tak šel vrátit čas a vidět silvestrovskou estrádu roku 1977 s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem znovu.

A víte co? Ono to jde, za prvé. Někde ji určitě reprízují. Už minimálně po 46. Anebo si můžete pustit poslední díl Středověku, silvestrovský speciál, ve kterém jsme odpovídali na desítky vašich otázek z Instagramu. Ono to vyjde zhruba nastejno.

Zajímá vás na které otázky jsme odpovídali a jaká témata jsme tam řešili? Nás také, ale Honza si poznamenal jen jednu věc: “Cíle, plány, úspěchy a kronika”.
To zní jak roku 1977. Jestli vás zajímají zbývající otázky, tak si budete muset pustit další, poslední díl roku 2023, který má stopáž něco přes čtyři a půl hodiny.

středo/věk: středo/věk/33

Povětšinou se za nic neomlouváme, nicméně s 33. dílem, speciálem, uděláme výjimku. Chtěli jsme něco ve stylu Carpool Karaoke, jen z déjedničky. A světě div se, když něco natáčíte cestou do Brna, tak je to dlouhý a ne úplně kvalitní, stejně jako asfalt a válcovaný beton dálnice.
A byť se ten záznam snažila dát dohromady pěkná parta zvukařů, tak toho stejně jako silničáři na D1 moc nesvedli.
Jenom aby bylo jasno, utrpěla lehce kvalita záznamu, obsahová kvalita zůstala klasicky na nejvyšší úrovni, a tak vás čekají témata jako závislost na sexu, David Duchovny, rozdíly mezi Bentley / Rolls-Royce, Gréta, nejdražší postel a hlavně, Velká žranice Lukáše Hejlíka, do které jsme spolu s holkama z Chumelenice přijali pozvání.

středo/věk: středo/věk/32

Vítejte zpět u nej(zbytek si doplňte sami) podcastu v naší kotlině, po nesnesitelně dlouhých 6 měsících pauzy se vracíme v plné síle. Rozumíme všemu a názor máme také na vše. Stejně jako 99% našich spoluobčanů.
Pojďte se s námi ponořit do hlubin kolektivní odpovědnosti, života s medvědy na procházce Amerikou, vztahů na pacifické hřebenovce, lamentováním nad kondicí USA, protože co si budeme povídat, je to Indie západu.
Pokud se vám zdá, že tenhle díl je jen o Americe, tak se nebojte, to si jen jeden z nás dělal dost selektivní poznámky v průběhu natáčení.

středo/věk: středo/věk/31 – Bootleg Edition

Znáte to, je vokurková sezóna, venku řádí vedra, a češi tak zvládnou maximálně usmažit řízky na cestu do Chorvatska, nadávat na vládu, řešit třicítky v Praze a polemizovat nad vyděračským poplatkem od Michelinu.
A tak nastal čas natočit další speciál, Středo/věk Bootleg Edition, který do téhle české pohody přesně zapadne diskusí o cenách tady a ve světě, o tom, jak je Lipno lepší než Zell am See, o AR od Applu a samozřejmě o tom, jak se Martinovi jde na jeho každoroční vycházce, tentokrát po PCT. (Dávejte pozor, v jeden moment přijde řeč i na jeho trail name.)

středo/věk: středo/věk/30 – SPECIÁL

Tak dlouho jsme vám slibovali speciál, kdy se všichni tři sejdeme, a poletíme do Dubaje, až jsme to po letech odkládání zvládli. Sešli jsme se; v ^Liberci.
Nečekejte v tomhle díle žádné diskuse nad virtuálními světy nebo umělou inteligencí, to už totiž zajímá mainstream a probírají to jak na Vinohradské 12, tak i v 5:59. V tomhle díle vás čeká, čistá, nefalšovaná, silikonová člověčinka, kterou zažijete jen na Oktagonu a v Hotelu Pytloun.

středo/věk: středo/věk/29

První díl páté řády, poslední dobou tam sázíme díl za dílem jak J.J. Abrams v LOST. No, snad se v té páté nebo šesté řadě nezblázníme anebo nepřidáme ke scientologům. Zatím se nám ale daří udržovat klasický mix témat, které nás a snad i vás baví.
Rozjeli jsme to naší nedbalostí na odepisováním (omlouváme se všem), Martinovou posh cestou na Slovensko Ryanairem, posteskli jsme si nad koncem tří set poboček České pošty (to dost změní nás život) probrali klasicky zas pár seriálů abychom na chvíli zakotvili nad tématem života miliardářů a cenami obecně. Došlo i na srovnání housek z Rohlíku a Esky nebo otřením se o nerůstové hnutí (víc k němu snad ani psát raději nebudeme). Taková klasika, tři mudrcové ze Středověku; jen objednaný z Wishe…

středo/věk: středo/věk/28

Na finále třetí řady jsme připravili speciál, kdy jsme zodpovídali vaše otázky. No a jelikož se tradice nemají porušovat, tak jsme ji zopakovali.
Jen tentokrát se špetkou naší nedůslednosti; otázek jsme zvládli jen pár, za to ale velmi důsledně.
Než došlo na otázky, do detailu jsme probrali generativní umění a rozdíly mezi offline a online uměním. Že nevíte, o co jde? Nevadí, naše Meda Mládková, respektive Petr vám to vysvětlí.
Následně nás vaše otázky zavedli do budoucnosti, kde bude dominantním prvkem právě AI. Není to sice poprvé, kdy jsme na podobné téma zabrousili, nicméně tentokrát máme pocit, že jsme se někam snad i dobrali a elegantně z toho vybrousili.
Zdá se vám to jako nuda? I tu jsme přihodili na základně vašich otázek jako téma, kdy zkoumáme myšlenku, že i nuda může vést k tvořivosti a přemýšlení, byť je to pěkná fuška se do takové fáze vůbec dostat.

středo/věk: středo/věk/27

Slibovali jsme, že další, lednový díl budeme natáčet mezi 1. a 2. kolem prezidentských voleb. No, znáte nás, sliby (týkající se našeho podcastu) moc nedržíme, a tak jsme poslední díl natočili ještě před volbami.
Můžete být v klidu, jsme snad jediný podcast, který v takovém předvolebním týdnu volby neřeší.
Namísto nich vás čeká pravidelná dávka disputací nad vzděláváním, učiteli a učením jazyků, Vánocemi (dárky), vnímáním budoucnosti, Martinových zážitcích na Safari a úvahami nad možnostmi ChatGPT.

Pro ty, kteří AI milují, tak níže najdete synopsi, kterou za nás zpracovala právě AI.
“V poslední epizodě podcastu “Středověk” se tři bohatí chlápci ve středním věku baví o svých nejnovějších objevech v oblasti peněz, školství, safari a Vánoc. První z nich se pochlubí, jak se mu podařilo vydělat miliony dolarů, aniž by musel vstávat z gauče. Druhý se raduje z toho, že se mu podařilo zbavit se povinnosti vysílat děti do školy, protože prý jsou stejně k ničemu. Třetí vypráví o svém dobrodružství na safari, kde se mu podařilo ulovit nejen divoké zvíře, ale také místní ženu.
A samozřejmě nechybí ani kritika našich milých učitelů na základní škole a nadávání na to jak je život v budoucnosti s prací s Chat GPT k ničemu. Poslouchejte a smějte se s námi, jak se jen tak lehce zbavujeme svých povinností a jak si stěžujeme na kvalitu učitelů, zatímco si užíváme luxusu všech kolem nás.”

středo/věk: středo/věk/26

Vánoce, Vánoce přicházejí a my vydáváme nový, speciální díl Středověku — vánoční, ve kterém snad Vánoce ani nezmíníme. Zato se ale hezky opřeme do Harryho (ne toho ze Sám doma) a Meghan (a tím taky nemyslíme druhou manželku Dona Drapera z Mad Men).
Přidáme, jak už všichni asi dobře čekáte rozpravu o alkoholu, fastfoodech, tloustnutí a hubnutí a zasekneme se nad fascinací Petrem, jeho televizní hvězda totiž teď strmě padá vzhůru.
Pak se ujme slova Martin o pacifické hřebenovce a hned z toho máte čtyřhodinový díl. Tak akorát na cestu z Holešovic na Chodov magistrálou.

středo/věk: středo/věk/25

Za tu dobu, co jsme se neviděli by snad už člověk zapomenul i jezdit na kole, my tam ale sázíme jednu věc za druhou. Více než sedm týdnů bez nás, bez hlubokých úvah nad skutečnou krásou, krásou Victoria’s Secret Angels a krásou Lely Ceterové. Nad Lelou otevíráme oči Honzovi, kterému ukazujeme taje a krásy českého bulváru, přihodíme Ovčáčkovu svatbu, jeden krimi příběh jak z krimi zpráv a posteskneme si po železničním tunelu až na Jadran. Projektu, který strčí do kapsy i Milošův kanál Dunaj–Odra–Labe.

středo/věk: středo/věk/24

Po více než měsíci přichází další díl Středověku, který skladbou témat vypadá, jako kdyby z oka vypadl předešlým dílům. Takže klasika: Apple, katovna Alzy, katovna Přemka Forejta a katovna kočky z Monety; béčkový filmy, Bollywood, bába pod kořenem, bába na kandidátce, absence hodnot, šetření* a Královna. A navíc, jde o první díl, kdy Honza posílá znělku a synopsi do 3 dnů od natáčení. Vyvěste prapory, jen ale na půl žerdi.

středo/věk: středo/věk/23

Natankujte plnou, kupte si jízdenky na vlak, vytáhněte ty nejlepší běžecké boty, které máte nebo začněte dělat to, co obvykle děláte u nového Středověku. Další díl, zas přeplněný ginem, americkými zákony, pedofily, potraty a povodněmi.
Nebyli bychom to ale my, kdyby tam zas nepadlo pár podcastů, filmů a samozřejmě lamentování nad investicemi nebo klukovské povídání o hodinkách.
Zkrátka taková naše klasika — tři parádníci v triku o všem a o ničem.

středo/věk: středo/věk/22

První díl čtvrté řady, který vychází takřka po dvou letech od začátku našeho středověkování. Pokud čekáte, že jsme tu novou řadu někam posunuli, tak si ještě počkáte. Nedostali jsme se nikam dál než k pornu (a to zlehka) ve virtuální realitě, dvěma tipům na podcasty, smrti, politické diskusi o černokněžníkovi a k pár letním hejtům na věci nám blízké.
Ani jeden si už nepamatujeme, jak vypadá takové to hospodské plkání, ale určitě jsme mu blízko, aspoň teda co do množství alkoholu v krvi.

středo/věk: středo/věk/21

Taky tak nenávidíte tuhle influencerskou větu: “Často se mě ptáte na [sem doplň náhodně jakoukoli hloupost]” ?
My také, a tak jsme v rámci závěrečného dílu třetí řady Středo/věku připravili čtyřhodinový díl, sestavený celkem z 81 otázek, které jste nám položili skrze Instagram.
Tak přejeme hezkou cestu z Prahy do Ostravy — směrem na Hradec, přes Svitavy. Vypadá to totiž, že s vámi pojedou tři boomeři.

středo/věk: středo/věk/20

V posledním díle jsme vás ochudili o hodinu života s námi, třemi buržoazními boomery. Teď ji vracíme v podobě disuse nad smyslem nošení tepláků kamkoli, ohlédnutím za devadesátkovými pořady a vzpomínkou na dnes již legendární Chalupáře. Nenechali jsme nit suchou ani v případě Johnnyho Deppa, Amber Heard (kde se Honza zas nechytal) a plánů Elona Muska s Twitterem. Snad vám tenhle díl vydá alespoň na cestu do Ostravy…

středo/věk: středo/věk/19

Jestli s novým dílem čekáte klasickou trojkombinaci štěstí ve stylu ženy-víno-zpěv, tak vás budeme muset bohužel zklamat. Čeká vás skvěle vyvážený mix Willa Smithe a jeho flákance, přístup nás Čechů k mazlíčkům, vztah Petra k jeho kočce, trochu temnoty a úvah nad českými pohřby a válka na Ukrajině. Minulý díl jsme nevydali zrovna v ideální dobu, tak snad tenhle díl bude mít trochu větší štěstí.

středo/věk: středo/věk/18

Je půl jedné ráno, my už pár dní sedíme nad hotovým dalším dílem, a celé nám to visí jen na synopsi a znělce, kterou nám Honza stále nedodává. Říkáme si, jestli těhle pár řádků někdo vůbec čte.
Tak pro vás, kteří si synopse pečlivě čtete. Dnes vás čeká vyřešení otázky Joe Rogan mezi Honzou a Petrem, která se celá tak nějak přesune do diskuse nad zodpovědností za obsah na internetu. Trochu už nuda, jelikož se k Roganovi už vyjádřil snad každý kromě Hradu. Ten se pro jistotu nevyjadřuje snad k ničemu už.
A tak aby toho nebylo málo, přidáme ohlédnutí za kauzičkou Nipplegate ze Super Bowlu roku 2004 a ještě pár dalších věcí, které vás určitě pobaví. Celý díl snad vyjde na cestu mezi Prahou a Brnem po déjedničce.

středo/věk: středo/věk/17

Klasický Středo/věk, s obdobou sadou témat, která snad už nikoho nepřekvapí. Singapur, mrakodrapy jako tourist trap, o vůli a chtění, Vémolovi, metaversu, Djokovićovi a jídlu, které nám chybí tady v naší kotlině. Nic překvapivého, i tak ale z tohohle dílu máme pocit, že je tak nějak víc drzý, možná neslušný nebo vlastně jednoduchý a trochu víc sprostý. Asi si ten „explicit rating“ na Apple Podcasts opravdu zaslouží…
Poznámka: Některá témata svět vyřešil za nás než jsme jej stihli vydat.

středo/věk: středo/věk/16

Poslední díl roku 2021, prosincový. Jen bez vánočních témat, pálení františků, vaječňáku a bramborového salátu. Zato s pořádnou dávkou rozprav nad historií, válkou, filmy a hlavně o Martinovi v Zanzibaru, Petrovi v Dubaji a Honzovi v Jizerkách. Nechybí ani malé postěžování si na Apple Mapy a Prasátko Peppu. Prostě další, klasický Středo/věk.

středo/věk: středo/věk/15

Začínáme mít pocit, že bez filmů a seriálů prostě nedokážeme začít podcast. Netrvá to ale dlouho a zabředneme do mnohem hlubších témat jako je hodnota času, náš vztah ke knihám a čtení obecně, úvah nad meta světem a jeho limitech ale hlavně, nad hledáním nové práce pro Petra. Snad nejdelší díl vůbec a možná i díl s nejkratší pauzou od toho minulého.

středo/věk: středo/věk/14

Děláme to často, udělali jsme to i dnes. Zas jsme začali u filmů a seriálů, tentokrát jen zlehka. Záhy poté totiž Martin přišel s ideou předčasného důchodu za 50 míčů, respektive s otázkou na naší důchodovou cenovku. Nebyli bychom to ale my, kdybychom z toho neskončili u Gen Z a neuzavřeli celý díl Petrovým poučným postesknutím nad freedivingem.
*Poznámka pod čarou, Honza dostal více času než obvykle.
*Poznámka pod tenčí čarou (a tak trochu spoiler alert); jestli jste neviděli Foundation, Dunu nebo Bonda, raději přeskočte začátek.

středo/věk: středo/věk/13

Po krátké letní pauze jsme zpět a svědčí nám to. Raději nebudeme psát, na jak dlouhou stopáž jsme to aktuálně dotáhli. Můžete ale počítat s pravidelnou dávkou Gin & Tonicu, rozbité skleničky a trochu hlubší debatou ohledně přístupu Applu k hlídání soukromí dětí.
Nezapomněli jsme ani na Martinovo putování ze západu Čech na východ, už jen jeho vyprávění z cesty dlouhé 1115 kilometrů má na nás katarzní účinky.

středo/věk: středo/věk/12

First world problems díl! Začínáme pěkně, zvesela nad Gin&Tonicem, jen tentokrát bez ginu a vlastně i bez tonicu — zjišťujeme, že pijeme jen sycenou limonádu s tonikovou příchutí. Bez alkoholu jsme se dostali poměrně rychle k hlavnímu tématu a to pozice muže a ženy v budoucí společnosti. Pokud jste tedy čekali letní, odpočinkový díl, musíme vás zklamat.

středo/věk: středo/věk/11

Po trochu depresivnějším dílu minulém se vracíme zpátky k našemu starému a dobrému tlachání nad gin&tonicem. Bylo by trochu sebestředné hodnotit kvality jednotlivých dílů, ale co si budeme povídat. Tenhle je podle nás jeden z nejlepších. Probrali jsme snad úplně všechno, od „zlepšování těla“ technologiemi, přes příběhy o okrádání, ztraceného tchána, až po problémy s carsharingem.

středo/věk: středo/věk/10

Co si budeme povídat. Děláme to všichni a to minimálně jednou týdně. Důležité je, abychom se za to nestyděli. O čem, že je řeč? O reality show. Dobrou třetinu aktuálního dílu jsme věnovali všem reality show, které sledujeme. Nějak jsme u té reality zůstali celý díl, jen ke konci u reality našich všedních dní.

středo/věk: středo/věk/9

S novým dílem se dostáváme k tématu, nad kterým Petr uvažuje už delší dobu. Má cenu utíkat z Czechie nebo takový útěk je jen tužba po větším klidu třeba někde v Toskánsku? U snů (i těch neuskutečněných) zůstáváme delší dobu, abychom skončili u promarněných příležitostí a odkazu občana Kellnera.

středo/věk: středo/věk/8

Nezdá se, že bychom s druhou řadou přicházeli o témata. Možná ze začátku zníme sofistikovaně, to především tím, že bádáme nad drinkem o pohledu Václava Havla na stav věcí dnešních. To bychom ale nebyli my, kdybychom poměrně rychle nepřešli do mělkých vod porna. Nejprve toho opravdového, devadesátkového. Teprve až pak dojedeme k tomu současnému a jeho výkladu co z pohledu bible.

středo/věk: středo/věk/7

Díl sedmý, závěrečný (první řady). Po horké debatě o Tinderu a kauzičky okolo Jordana Petersona v minulém dílu, přecházíme na snad lehčí notu. Klasicky začneme, lehkou manželskou linkou, která nás elegantně dovede ke trávení volného času, hraní her a rozkolu mezi bruslaři a otužilci. Na tyhle dva týmy je zkrátka jeden rybník leckdy až moc malý.

středo/věk: středo/věk/6

Díl šestý, natočený v 2020, odvysílaný 2021. Nečekaně jsme se zasekli ve vodách Tinderu a probrali, jak jsme navazovali vztahy tehdy (za středověku), a jak je navazujeme dnes. Elegantním oslím můstkem končíme u možnosti rozhodování zaměstnanců nad aktivitami firmy a tak trochu obnovenou kauzou okolo Jordana Petersona.

středo/věk: středo/věk/5

Díl pátý, předvánoční, kde jsme se nebavili jen o těch běžných tématech jako je kupování dárků pro rodinu, ale i těch vážných, mezi které patří předražená vajíčka (aneb kde se dobře nasnídat), předražené AirPods Max (proč je musíme mít) a cenzura (která by vydala snad na samostatný díl).

středo/věk: středo/věk/4

Scházíme se počtvrté s více než dvouměsíční pauzou. Zas jsme odolali klukovským tématům jako Apple Silicon a skočili rovnou na bohatství, investice a s nimi spojené nedostižitelné plány na budoucnost. Laicky řečeno, nedostižitelné vzdušné zámky; jen my jim říkáme trochu jinak…

středo/věk: středo/věk/3

S minulou, dost klukovskou epizodou jsme slíbili, že ten další díl udržíme u hlubšího tématu. A jelikož se snažíme sliby plnit, tak tentokrát zabrousíme do rodinných vztahů, vyrovnávání účtů s našimi otci a vzdělání, které zakončíme přesvědčením Elona Muska, že stejně žijeme v simulaci.

středo/věk: středo/věk/2

Říkat tomu pokus už nemůžeme; díl druhý – tentokrát o automobilech, technologiích, organizaci práce a vlaječkování e-mailů. Vcelku takový klukovský díl, ten další už bude hlubší a s ne tak povrchním tématem. Čestný skautský.

středo/věk: středo/věk/1

Pokus první, cestování, život, výchova dětí a umění předání odkazu. Hodina a půl debat jako vystřižených z hospody. Jen bez piva a úvah nad sportem.