Studio Leonardo

Rozhovor s osobností ze světa vědy.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Studio Leonardo: Králem trojrozměrného tisku ve světě je Čech Josef Průša, dodává 3D tiskárny do 160 zemí

Začínal před lety v garáži, dnes Josef Průša dodává 3D tiskárny do 160 zemí světa. Dokážou vytisknout protézy a zdravotnické pomůcky, součástky do aut, bytové dekorace, módní doplňky, hračky, stavebnice, ale také domy. Používá je třeba americká NASA i Space-X Elona Muska. Připravila Markéta Ševčíková.

Studio Leonardo: Dřevo v pandemii zdražilo. Vázl průmysl, prodávalo se do Číny i USA, lidé víc stavěli, tvrdí expert

I když poslední dva roky byly chladnější a na srážky bohatší, kůrovcová kalamita v českých lesích pokračuje, byť pomalejším tempem. Proč dřevo v posledních letech výrazně podražilo, vysvětluje Roman Modlinger z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity. „Cena dříví ovlivňovala zpracování kůrovcové kalamity celou dobu,“ říká a pro vysvětlení toho, proč cena dřeva roste, se ve Studiu Leonardo vrací do nedávné minulosti.

Studio Leonardo: Řídnutí kostí, problém, kterým trpí každý desátý Čech

Co je příčinou osteoporózy a jak s tímto onemocněním souvisí obezita nebo naopak anorexie? I to prozradí Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Připravila a moderuje Veronika Paroulková.

Studio Leonardo: Smělé plány má Česká republika v kosmickém výzkumu

Už teď se připravují projekty na výrobu družic i družicových systémů, které budou zastřešovat naše firmy a vědecká pracoviště. Vedoucí Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy Ondřej Šváb ve Studiu Leonardo představí i unikátní český projekt SLAVIA, první ryze český program, který doporučila Evropská kosmická agentura k realizaci.

Studio Leonardo: V létě jsou časté úrazy očí

Překvapivě až čtvrtina z nich se přitom týká dětí, mnohé znamenají doživotní problémy a trvalé následky. Jaké to jsou a jak se správně zachovat, pokud už k nějakému poranění dojde? Na to se bude ptát  Veronika Paroulková primáře Pavla Stodůlky, přednosty sítě očních klinik Gemini.

Studio Leonardo: Zpráva Mezivládního panelu při OSN o klimatické změně? To se nedá číst, míní klimatolog Halenka

Už více než třicet let dávají vědci dohromady varovné poznatky o změně klimatu a prezentují je ve své zprávě. Ta poslední vyšla v pondělí. Podílel se na ní i český klimatolog Tomáš Halenka. Výsledný dokument se podle něj nedá číst. Proč? Na to se ho zeptal Štěpán Sedláček.

Studio Leonardo: Zpráva Mezivládního panelu při OSN o klimatické změně? To se nedá číst, míní klimatolog Halenka

Už více než třicet let dávají vědci dohromady varovné poznatky o změně klimatu a prezentují je ve své zprávě. Ta poslední vyšla v pondělí. Podílel se na ní i český klimatolog Tomáš Halenka. Výsledný dokument se podle něj nedá číst. Proč? Na to se ho zeptal Štěpán Sedláček.

Studio Leonardo: Až 40 procent žen zanedbává gynekologickou prevenci

Její součástí jsou od letoška kromě cytologických stěrů také DNA HPV testy. Nejen o jejich přínosu bude ve Studiu Leonardo mluvit profesor Jiří Sláma z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Moderuje Andrea Skalická.

Studio Leonardo: Vliv neformálních vztahů na fungování justice

Výzkumu neformálních vztahů v soudnictví se bude v následujících pěti letech věnovat právník David Kosař se svým mezinárodním vědeckým týmem. Nedávno totiž získal v pořadí už druhý grant od Evropské výzkumné rady, takzvaný ERC grant. Podrobnosti o jeho výzkumu zjišťoval Filip Rambousek.

Studio Leonardo: Vliv neformálních vztahů na fungování justice

Výzkumu neformálních vztahů v soudnictví se bude v následujících pěti letech věnovat právník David Kosař se svým mezinárodním vědeckým týmem. Nedávno totiž získal v pořadí už druhý grant od Evropské výzkumné rady, takzvaný ERC grant. Podrobnosti o jeho výzkumu zjišťoval Filip Rambousek.

Studio Leonardo: V průměru potřebuje člověk přibližně sedm hodin spánku

Pokud ho trápí nespavost, nemusí ještě vyhledávat spánkovou laboratoř, ale při podezření na spánkovou apnoi nebo narkolepsii, tedy nadměrné usínání během dne, by už pomoc vyhledat měl. Nejen o tom bude řeč v dnešním Studiu Leonardo s profesorem Karlem Šonkou z Centra pro poruchy spánku a bdění Všeobecné fakultní nemocnice  v Praze. K mikrofonu ho pozvala Andrea Skalická.

Studio Leonardo: Hraje v obezitě hlavní roli žaludek nebo střevo?

A bude někdy existovat zákrok či pilulka, po které obezita definitivně zmizí? Markéta Ševčíková se ptá obezitologa Martina Frieda.

Studio Leonardo: Simulace pohybu davu lidí pomáhají při evakuacích i při budování očkovacích center

Očkovací centrum nebo třeba požár či útok střelce na veřejném místě. To jsou situace, při kterých je nutné regulovat pohyb velkého počtu lidí v co možná nejkratší době. Jak takovou situaci nasimulovat? Na Vysokém učení technickém v Brně se takovými modely zabývá Tomáš Apeltauer. Na podrobnosti se ho ptala Martina Pouchlá.

Studio Leonardo: Pandemie covidu-19 utlumila turistický ruch, což umožnilo vylíhnout se mořským želvám, které by na jinak rušných plážích neměly šanci přijít na svět

Jestli ale tisíce mláďat zlepší celkový stav těchto ohrožených zvířat, není jisté. Pandemie s sebou totiž přinesla i značnou ekologickou zátěž – v mořích je více odpadu.  O tom jak pandemie ovlivnila ochranu mořských želv mluví ve Studiu Leonardo Daniel Mrázek se zakladatelkou projektu Chráníme mořské želvy Hanou Svobodovou.

Studio Leonardo: Hostem Studia Leonardo je český molekulární genetik Michal Gaži

Americká laboratoř, kde pracuje, testuje potenciální vakcíny a léky – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc.

Studio Leonardo: Budoucnost dronů ve vědě

O dronech a o tom, jak pomáhají vědcům v jejich práci se dozvíte od Martina Sasky, vědce z ČVUT, který se svým týmem opakovaně vítězí na věhlasných zahraničních soutěžích. Co všechno drony zvládnou při průzkumu jeskyní, kostelů nebo elektráren? A budou přepravovat dřív balíčky nebo cestující? Pořad připravil Petr Kološ.
Petr Kološ

Studio Leonardo: Zplození a narození zdravého dítěte označuje jako zázrak. O to víc považuje za

důležité šířit osvětu o tom, jak se zavčas starat o své reprodukční zdraví,
pokud jednou dítě chceme mít. Proč kvalita vajíček klesá s věkem rychleji než
kvalita spermií? Jaký vliv mají na plodnost anabolika? A které mýty se pojí s
ovulací? Na to odpovídá reprodukční bioložka Zuzana Holubcová v rozhovoru s
Martinou Pouchlou.

Studio Leonardo: Necitlivé rekonstrukce nebo dokonce demolice. Takový osud potkal už mnoho

staveb z éry státního socialismu. Přitom i poválečné období přineslo řadu
mimořádných počinů na poli architektury. Proč těmto stavbám nedokážeme
poskytnout odpovídající péči? Téma pro historika architektury Petra Vorlíka,
který je hostem dnešního Studia Leonardo.

Studio Leonardo: Analýza sociálních sítí pomohla v objasnění atentátů z 11. září nebo při dopadení bin Ládina

Když se řekne sociální síť, napadne nás většinou Facebook nebo Instagram. Sociologická metoda analýza sociálních sítí se ale těmito fenomény primárně nezabývá. Pracuje s daty a informacemi a zjišťuje, jak spolu lidé komunikují nebo spolupracují. Co všechno se dá analýzou sítí zjistit? Co je k této metodě potřeba? Nakolik je u nás rozšířená? Připravila Martina Rasch.

Studio Leonardo: Medvěd, vlk nebo rys. Velké šelmy se po staletích útlumu pozvolna vrací do české krajiny

Jejich počty se na území střední Evropy zvyšují. Co to znamená pro krajinu, pro člověka i pro šelmy samotné s biologem Pavlem Hulvou. Připravil Ondřej Ševčík

Studio Leonardo: Co všechno dokážeme naučit roboty

Popovídat si s roboty o politice, projet se v autě bez volantu. To všechno v budoucnosti zvládne umělá inteligence. Dnes si s počítačem můžete zahrát šachy. A prohrajete. O tom, jak se roboti učí novým věcem a s čím by nám v budoucnu mohli pomáhat bude moderátor Matěj Skalický mluvit s Romanem Bartákem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Studio Leonardo: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity otevře v říjnu Centrum simulační medicíny

Které technologie pomůžou připravit mediky na práci doktorů? Co všechno z chodu nemocnice jde nasimulovat? A co naopak simulace nenapodobí? Na otázky odpovídá ředitel centra Petr Štourač. Moderuje Martina Pouchlá.

Studio Leonardo: Havaj jako místo špičkové vědy

Který mechanismus chrání korály před vybělením? Ohrožuje podvodní komunikaci tropických tuleňů zvukové znečištění z lodí? A co prozrazuje DNA žraloků hedvábných?

Studio Leonardo: Botanik Radim Hédl je doma v lesích českých a moravských

Dobře se vyzná i v brunejském pralese. Uslyšíte o polozapomenutých způsobech lesního hospodaření i křehké roli tropických lesů. Moderuje Štěpán Sedláček

Studio Leonardo: Rakousko chce dosáhnout klimatické neutrality už v roce 2040

Rakousko chce dosáhnout klimatické neutrality dřív než řada dalších evropských zemí. Jak to chce udělat a jaké alpskou zemi čekají úskalí, zjišťoval Štěpán Sedláček.

Studio Leonardo: Přichází druhá vlna koronavirové pandemie? A máme se proti nákaze jak bránit?

Co všechno o viru dnes víme a jak složitě se proti němu hledá vakcína? Na to odpoví světově uznávaný virolog Karel Raška mladší. Připravil Matěj Skalický

Studio Leonardo: Do českého pohraničí se vrací velké šelmy

V jakém stavu jsou tito vrcholoví predátoři a jak se mění jejich obraz v očích veřejnosti? Jsou desítky českých šelem přirozeně životaschopné nebo by bez práce ochranářů a odborných zoologů opět zmizely z naší krajiny? Nejen o tom mluví Ondřej Ševčík se zoologem z Univerzity Karlovy Pavlem Hulvou.

Studio Leonardo: Stačí, když továrny přestanou dodávat hnojiva, a máme v Česku hladomor ze dne na den, varuje expert

Také na zemědělství dopadla pandemie koronaviru: zdražují potraviny, jsou problémy se sklizní, s odbytem i s nasmlouvanými kontrakty. Jaké dopady na zemědělství měly epidemie v minulosti a jak si s nimi naši předci poradili? A co bychom měli dělat my, abychom zvýšili svoji potravinovou bezpečnost?

Studio Leonardo: Termojaderná fúze aneb Energie z jedné vany mořské vody by člověku stačila na celý život

Uvolňovat energii podobně jako slunce a hvězdy. To je cílem vědců, kteří zkoumají praktické uplatnění termojaderné fúzní reakce. Už za pět let by se měl rozeběhnout velkolepý experiment ITER, největší fúzní reaktor na světě, který bude vyrábět více energie, než se do něj dodá. Na jeho budování se podílí 35 zemí.

Studio Leonardo: Jak se za posledních 20 let zlepšila léčba roztroušené sklerózy?

Studio Leonardo se dnes věnuje léčbě roztroušené sklerózy, která nejčastěji postihuje mladé lidi mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Neuroložka Dana Horáková z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vysvětlí, proč je tato nemoc stále nevyléčitelná. Ptala se Andrea Skalická.

Studio Leonardo: Žádná z postkomunistických zemí nemá tak starý památkový zákon jako my, říká archeolog Jan Mařík

Ochrana českého archeologického dědictví je bržděna zastaralým zákonem. Jaké možnosti mají archeologové v prosazování památkářských nároků a jak se srovnávají s tlakem developerů a stavebníků?

Studio Leonardo: Dokud tu bude koronavirus, na původní čísla se nedostaneme, odhaduje analytička turismu Holešinská

Až 80 % Čechů stráví letošní dovolenou v tuzemsku, odhadují statistiky. Jak toto rozhodnutí ovlivní sektor cestovního ruchu, který silně zasáhly dopady pandemie koronaviru?

Studio Leonardo: Co člověku říká kočka svým chováním

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová prozradí, které kočičí signály si špatně vykládáme, jaký vztah k nám tyto malé šelmy mají, nebo proč se na lidi naučily mňoukat.

Studio Leonardo: Psychoterapeutka Holá: Velká část Čechů si neumí užívat přítomnost

Teorie časové perspektivy amerického psychiatra Phillipa Zimbarda zkoumá náš vztah k vlastní minulosti , přítomnosti i budoucnosti. K čemu se vztahují Češi?

Studio Leonardo: Termokamery chce stát zapojit do boje proti koronaviru

V nemocnicích by měly odhalovat infikované pacienty s vysokou teplotou. Jak termokamery fungují? S Milanem Honnerem z centra nových technologií na ZČU mluvil Matěj Skalický

Studio Leonardo: Do roka a půl bude vakcína, která úplně vyřeší epidemii koronaviru, očekává virolog Plevka

Co víme o viru, který způsobuje nemoc COVID-19? Hostem Studia Leonardo je odborník na strukturální studia virů a bakteriofágů Pavel Plevka z Masarykovy univerzity v Brně.

Studio Leonardo: Mořským želvám hrozí vyhynutí

Želvy ohrožuje pytláctví, klimatické změny i odpad v mořích. Důležité místo pro ně jsou ostrovy v Indonésii, kde se je snaží zachránit i česká organizace.

Studio Leonardo: Vědecké dobrodružství v Dubaji – soutěž dronů, kultivace pouště i ornitologie

V Dubaji budou Češi kultivovat poušť. Uslyšíte o ornitologickém výzkumu a řeč bude i o českých robotech a dronech, kteří uspěli na mezinárodní soutěži. Moderuje Petr Kološ.