Svět ve 20 minutách

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Svět ve 20 minutách: Energetická krize? Německo se připravuje na léta strádání, Rakousko je naopak v klidu

Mezi Rakouskem a Německem se otevírá propast v postoji k možnému vypnutí dodávek ruského plynu. Zatímco Berlín Němce připravuje na léta strádání, Vídeň Rakušany naopak uklidňuje. Rakouský deník Die Presse v souvislosti s napjatou hospodářskou situací ve svém komentáři píše, že jedno je jisté – ruský prezident Vladimir Putin obě země do své války přinejmenším na hospodářské frontě už dávno zapojil.

Svět ve 20 minutách: Washington přestává věřit, že Ukrajina ubrání úplnou územní celistvost

Američané přestávají věřit, že se Ukrajině podaří dobýt zpět všechna území obsazená Ruskem. Nic na tom jejich optikou nezmění ani dodávky těžších a vyspělejších zbraní, které chce Washington Ukrajincům poslat, což prozradili stanici CNN. Poradci prezidenta Joea Bidena navíc už začali debatovat, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl změnit svou definici vítězství. Její úprava by podle nich měla zohlednit možnost, že se země nevratně zmenší.

Svět ve 20 minutách: Asijské země nakupují od Ruska zlevněnou ropu, kterou odmítly evropské státy

Evropa uvalila na Rusko sankce a významně snížila množství ropy importované z Ruska. Zlevněnou ruskou ropu teď ovšem ve velkém skupují asijské země. Americký deník The New York Times upozorňuje, že tak udržují příjmy Kremlu a otupují snahy Západu potrestat Rusko za invazi na Ukrajině. Většina této ropy přitom proudí do dvou států: Číny a Indie.

Svět ve 20 minutách: Rusko se na sankce chystalo od anexe Krymu v roce 2014

Ekonomové po invazi na Ukrajinu předpovídali, že se ruské hospodářství zhroutí kvůli mezinárodním sankcím. Rusko se ale stále ještě drží. Prezident Vladimir Putin dokonce začátkem června oznámil, že inflace v zemi zpomalila a nezaměstnanost neroste, informuje americký server Business Insider.

Svět ve 20 minutách: Severodoněck je symbolem odporu Ukrajiny, pro Rusko má zas strategický význam

Město Severodoněck v Luhanské oblasti mělo před ruskou invazí na Ukrajinu asi sto tisíc obyvatel. Neřadilo se tak ani mezi 40 největších ukrajinských měst. Přesto se za poslední měsíc stalo klíčovým bojištěm rusko-ukrajinské války. Prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem června prohlásil, že se v Severodoněcku rozhoduje o osudu celého Donbasu. Proč je to tak, vysvětluje britský týdeník The Economist.

Svět ve 20 minutách: Rusko bude na Ukrajině tak dlouho, dokud bude v Kremlu Putin

Ruský prezident Vladimir Putin se nikdy nesmíří s možností, že by se z jeho země mohla stát pouhá regionální velmoc. Proto dál vede válku na Ukrajině a upírá pozornost na Evropu. Situaci může změnit pouze výměna v kremelském vedení, píše ve své analýze pro německý magazín Focus odborník na mezinárodní politiku Thomas Jäger.

Svět ve 20 minutách: Jak se teď žije v Rusku? Lidé ze Západu popisují Moskvu jako unavené město

Když Kreml na konci února vyslal své vojáky na Ukrajinu, řada lidí ze Západu žijících v Rusku začala přemýšlet, jak zemi opustit. Mnozí se ale ve stále izolovanějším státě rozhodli zůstat. O to, jak se jim teď žije, se zajímal nezávislý ruský server Moscow Times.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina hlásí obrovské ztráty. Měli by budovat systém náhradníků, upozorňuje americký plukovník

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno přiznal, že Ukrajina přichází v bojích o šedesát až sto vojáků denně. Spojené státy ztrácely ve Vietnamu v roce 1968, tedy v nejhorším roce války, nanejvýš padesát vojáků, srovnává oba konflikty agentura AP.

Svět ve 20 minutách: Kreml zvažuje, že se zajatými Ukrajinci uspořádá jakýsi norimberský proces 2.0

Rusko se ve snaze ospravedlnit svůj vpád na Ukrajinu chystá uspořádat něco na způsob nového norimberského procesu. Na stránkách britského deníku The Guardian o tom píše jeho moskevský zpravodaj Andrew Roth. O takzvaném norimberském procesu 2.0 se v Rusku začalo mluvit už brzy po začátku invaze na Ukrajinu.

Svět ve 20 minutách: Rusko údajně zvažuje druhý útok na Kyjev

Přestože se Rusům na začátku invaze na Ukrajinu Kyjev dobýt nepodařilo, teď zvažují, že na město zaútočí podruhé. Nezávislému ruskému serveru Meduza se sídlem v Lotyšsku to řekly zdroje blízké Kremlu. Pokrok na ukrajinském východě totiž oživily naděje, že do konce roku zvítězí. Ruské vedení si prý stanovilo „minimální“ a „maximální“ cíle, aby mohlo oznámit úspěšné dokončení své „speciální vojenské operace“. Minimem je úplné dobytí Donbasu, což se ruské armádě téměř povedlo.

Svět ve 20 minutách: Západ by neměl podceňovat čínskou propagandistickou mašinerii

Celý svět upírá pozornost směrem k Ukrajině a zabývá se otázkou, jakým způsobem bude Rusko dál postupovat. S ohledem na tuto situaci tak trochu mimo hledáček pozornosti zůstává Čína. Jak ale v komentáři magazínu Focus upozorňuje německý odborník na mezinárodní vztahy z univerzity v Kolíně, profesor Thomas Jäger, čínská propagandistická mašinerie v současnosti jede na plné obrátky. Pozornost demokratického světa si rozhodně zaslouží.

Svět ve 20 minutách: Válka žene ceny pšenice na maximum. Profitují z toho ale zase Rusové

Ceny pšenice dosahují na globálních trzích maxima a vedle války za to může i rozhodnutí Indie, která zakázala vývoz této obiloviny. Naopak za mýtus lze podle německého listu Die Welt označit tezi, že dodávky na trh snižuje Rusko a žene tak ceny komodity vzhůru. Podle dat totiž ruský export pšenice naopak roste. Moskva i tak z aktuální situace těží.

Svět ve 20 minutách: V případě souzení ruských zločinů na Ukrajině bude muset vzniknout úplně nový mezinárodní tribunál

Právě nad otázkou, jak pohnat Rusko k odpovědnosti za invazi se zamýšlí americká profesorka mezinárodního práva Oona Hathawayová v komentáři pro americký magazín Foreign Affairs s titulkem: Zločin, který hledá soud. Podle profesorky Yaleovy univerzity není pochyb o tom, že se Rusko dopustilo zjevně útočné války, která vyvolává vzpomínky na smrt a zkázu za 2. světové války. Během posledních tří měsíců ruská vojska zabila tisíce civilistů a zpustošila ukrajinská města.

Svět ve 20 minutách: Hrdinská řeka Irpiň. Protržení přehrady zastavilo ruský útok, ekologové chtějí nové mokřady zachovat

Kyjev odrazil ruské síly otevřením přehrady ze sovětské éry na řece Irpiň. Protržení stejnojmenné hráze na konci února zadrželo ruské vojáky a tanky a znovu zaplavilo 13 tisíc hektarů mokřadů, které Sověti v 60. letech vysušili. Ekologové teď doufají, že nejnovější ukrajinské mokřady po válce přežijí. Proč, to vysvětlili britskému deníku The Guardian.

Svět ve 20 minutách: Klimatizace jako nutnost? V době globálního oteplování to jinak nepůjde, tvrdí Scientific American

Otázce, jak ochránit zranitelné lidi před vedrem a současně ještě víc nepoškodit životní prostředí, se věnuje článek amerického vědeckého časopisu Scientific American. Sto dvacet let stará technologie klimatizace se dlouho považovala za luxus, ale v době klimatické změny je pro přežití nezbytná. Její energetická náročnost budí obavy, ale jedině její větší rozšíření umožní překonat propast v dostupnosti snesitelně teplého prostředí mezi bohatými a chudými lidmi i státy.

Svět ve 20 minutách: Život v obléhaném Mariupolu? Týdny bez slunečního světla a pak pohled na město zničené do základů

Podobně popisují svůj příběh lidé, které se tento týden podařilo evakuovat z ocelárny Azovstal v přístavním městě Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Někteří z nich popsali americkému deníku Washington Post hrůzy života v obléhaném městě.

Svět ve 20 minutách: Kvůli válce zdražuje plyn, cena uhlí ale klesá. To svádí k jeho používání, jenže to ohrožuje klima

Počty nově budovaných uhelných elektráren ve světě se snižují. Nemusí to ale stačit k dosažení bezpečných teplotních limitů, které mají udržet globální změny klimatu na uzdě. Některé země navíc dál plánují otevírat další a další taková zařízení, informuje britský deník Guardian.

Svět ve 20 minutách: Stratég Foggo: Rusové zastydli v druhé světové. Došlo jim palivo i jídlo, u Kyjeva dostali na frak

Konflikt na Ukrajině oslabil představu Západu o všemocné ruské armádě, která před osmi lety obsadila Krym. Skutečnost, že Vladimir Putin odmítl svou invazní armádu reformovat, je dobrá zpráva jak pro Ukrajinu, tak Západ. Myslí si to bývalý admirál amerického námořnictva James Foggo III., s nímž hovořil gruzínský novinář Vazha Tavberidze pro americkou stanici Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Svět ve 20 minutách: Přeběhlíci, udání, nedostatek, emigrace. Život v Rusku začíná připomínat Sovětský svaz

Život v Rusku se začíná v některých ohledech podobat tomu, jak se v zemi žilo v době Sovětského svazu – do běžného života lidí se totiž začínají vracet fenomény a situace, které do svobodné země spíš nepatří, píše na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

Svět ve 20 minutách: Jak hodnotit sliby, že se oteplování udrží pod 2 ° Celsia? Na místě je rozhořčení i optimismus

Ochrana klimatu se přinejmenším na úrovni slibů začíná dařit. Nová analýza závazků přislíbených od uzavření Pařížské klimatické dohody ukázala, že kdyby všechny státy dodržely svá předsevzetí, lidstvo by zřejmě dokázalo udržet úroveň globálního oteplení těsně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí. Jestli jsou tato zjištění důvodem k optimismu, na to odpovídá na stránkách britského deníku The Guardian Christina Figueresová.

Svět ve 20 minutách: Lotyšští Rusové se dlouho přikláněli k Moskvě. Válka na Ukrajině to ale mění

V Lotyšsku žije půl milionu ruskojazyčných – nejen Rusů, ale i Bělorusů a představitelů dalších menších etnických skupin. Dohromady tvoří zhruba třicet procent obyvatelstva země. Velká část z nich se dlouho orientovala na východ. Za svou vlast považovali Rusko, za svého prezidenta Vladimira Putina. Jak jejich postoje změnila válka, píše ve své reportáži Ingmar Nevéus, evropský zpravodaj švédského deníku Dagens Nyheter.

Svět ve 20 minutách: Rusové dobře vědí, čeho se na Ukrajině dopouští jejich armáda, tvrdí komentátor Beršidskij

Zvěrstva, která páchají ruští vojáci na Ukrajině, vyvolávají dvě otázky týkající se občanů Ruska: Vědí, čeho se jejich armáda dopouští? A pokud ano, vadí jim to? Odpovědi na ně hledá ruský komentátor americké gentury Bloomberg Leonid Beršidskij.

Svět ve 20 minutách: Buča není a nebude výjimkou. Tohle dělalo Rusko už dřív a plánovalo to i teď, píše expert Watling

Zločiny, které ruští okupanti spáchali v Buči u Kyjeva, vyvolaly zděšení celého světa. Ukrajinská strana je ale v podstatě očekávala. Proč? To na stránkách britského deníku Daily Telegraph vysvětluje Jack Watling, odborník na pozemní válku britského Královského institutu pro bezpečnostní a obranná studia (RUSI).

Svět ve 20 minutách: Ukrajině teď mohou pomoct jen zbraně. Rozhodnou příští čtyři týdny, odhaduje agentura Bloomberg

První fáze války na Ukrajině neprobíhala podle plánu ruského prezidenta Vladimira Putina. Následující čtyři týdny ale mohou rozhodnout o tom, jak ruská invaze promění mapu Evropy, píše agentura Bloomberg v článku, který převzal americký deník Washington Post.

Svět ve 20 minutách: Koridory pro ukrajinské zboží. Evropská unie hledá cesty, jak zajistit export potravin z východu

Evropská unie je kvůli ruské invazi připravena vytvořit koridory pro přepravu zboží mezi Ukrajinou a prostorem sedmadvacítky. Tento krok by podle zástupců Evropské komise znamenal přínos nejen pro válkou zmítanou zemi, ale také pro celý evropský blok, všímá si evropská mutace serveru Politico.

Svět ve 20 minutách: Ruská ekonomika zatím není na kolenou. Odříznutí od světa zvládne jako nikdo jiný, píše Economist

Západ odpověděl na ruskou invazi na Ukrajinu tvrdými sankcemi. Spojené státy zakázaly prodej široké palety zboží do Ruska a ze země se stahují desítky velkých zahraničních společností. Cílem těchto opatření je potrestat prezidenta Vladimira Putina a poslat ruskou ekonomiku do hluboké recese. Týdeník Economist si nicméně klade otázku, nakolik se to skutečně daří.

Svět ve 20 minutách: Písmeno Z má běžným Rusům nahradit zdůvodnění války

Oficiální ruská kampaň na podporu války s Ukrajinou se točí kolem písmene „Z“, nic jiného ale občanům nenabízí. Je to důkaz ideologické vyprázdněnosti invaze, zamýšlí se na serveru Riddle, který se věnuje politice a společnosti v dnešním Rusku, ruský novinář Andrej Percev.

Svět ve 20 minutách: Jak se může Ukrajina poučit ze sovětsko-finské války před osmdesáti lety?

Nedlouho poté, co Hitler napadl Polsko, zaútočil Sovětský svaz v listopadu 1939 na Finsko. Urputné boje za dlouhé a drsné zimy skončily Moskevským mírem, který obsahoval mnohem menší finské ústupky, než jaké si Stalin před zahájením invaze představoval.

Svět ve 20 minutách: Švýcarské úřady postupují v sankcích ve srovnání s jinými státy pomalu

Také dosud tradičně neutrální Švýcarsko se po ruské invazi na Ukrajinu připojilo k hospodářským sankcím vůči Moskvě a blokuje majetek ruských oligarchů. Jak ale píše list Der Tages-Anzeiger, pátrání švýcarských úřadů po bohatství sankcionovaných osob na rozdíl od jiných zemí probíhá jen zdlouhavě.

Svět ve 20 minutách: Syřané vzkazují Ukrajincům, co mohou čekat od Rusů

Velká část Sýrie už 12 let bojuje proti vlastnímu režimu, který má podporu Moskvy. Zástupci těchto Syřanů Ukrajině vzkazují, aby nečekala, že se Rusové budou ohlížet na mínění jiných zemí nebo že snad projeví slitování s civilisty. Namísto toho radí, aby Ukrajina chránila nemocnice a školy a nepočítala s tím, že zločinci budou za své činy souzeni, všímá si polský list Gazeta Wyborcza.

Svět ve 20 minutách: Bez explozí a útoků na civilisty. Tak zobrazují ruská média válku na Ukrajině

Jak o válce na Ukrajině informují ruská média? Takovým způsobem, který odpovídá novým vládním pravidlům pro podávání zpráv z ukrajinského bojiště. Zatajují informace o útocích na civilisty a civilní objekty, o agresi také nemluví jako o válce.

Svět ve 20 minutách: Sít, nebo nesít? Válka na Ukrajině může zdražit chléb ve světě a vést až k společenským nepokojům

Rusko a Ukrajina se dohromady podílejí na světovém exportu pšenice asi z jedné třetiny. Když ale Rusko 24. února na sousední zemi zaútočilo, černomořské přístavy, kudy ukrajinské obilí proudí do světa, se v podstatě uzavřely. O nevyhnutelných důsledcích v podobě potravinové krize píše britský deník Financial Times.

Svět ve 20 minutách: Jsou sankce efektivní? Diktatury s nimi dokáží existovat, upozorňuje německý ekonom

Vedení války za pomoci hospodářských sankcí není nic nového. Embargo – tehdy neúčinné – uvalil Napoleon na britské zboží už na počátku 19. století. A během první světové války došlo na obou stranách k pokusům o vyhladovění soupeře. Od roku 1945 se ale sankce často používají jako nástroj ke změně režimů a politických systémů. Píše to deník Guardian v souvislosti s aktuální snahou Západu změnit sankcemi chování Ruska.

Svět ve 20 minutách: Putin je posledlý Ukrajinou a reaguje na představy ve vlastní hlavě, říká jeho bývalý poradce

Miliony lidí se ptají, jestli vládce Kremlu Vladimir Putin neztratil rozum. Nahlas to pak formuloval jeden přední americký senátor, všímá si list The Times. Londýnský deník poukazuje na slova bývalého prezidentského kandidáta Marca Rubia, který má z pozice místopředsedy výboru Senátu pro zpravodajské služby přístup ke zpravodajským informacím.

Svět ve 20 minutách: Kdyby teď dodaly USA zbraně Kyjevu, staly by se účastníkem války? Spojené státy debatují o pomoci

Ve Washingtonu se v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině diskutuje o plánech na podporu případného ukrajinského hnutí odporu. Někteří představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena se ale obávají, že Američané by se tak z právního hlediska stali spoluúčastníkem války proti Rusku, což by dále zvýšilo napětí mezi oběma jadernými mocnostmi. Ve své analýze se touto otázkou zabývají redaktoři serveru Foreign Policy Jack Detsch a Robbie Gramer.

Svět ve 20 minutách: Německo odebírá ruský plyn po desítky let. Teď to ale Berlín začíná přehodnocovat

Německo je už po řadu desetiletí stálým spotřebitelem ruského zemního plynu. Obchodní vztah mezi oběma zeměmi přežil napětí během studené války, rozpad Sovětského svazu a dokonce i evropské sankce vyhlášené proti Moskvě po ruské anexi Krymu. Americký deník New York Times nicméně upozorňuje, že tato zima může všechno změnit. Od listopadu se totiž množství zemního plynu dodávaného z Ruska do Německa prudce snížilo, což vedlo k růstu cen a vyčerpání zásob.

Svět ve 20 minutách: Severní Korea se v roce 2022 zřejmě chystá na politiku konfrontace se Spojenými státy, píše Diplomat

Pchjongjang odmítl návrhy Washingtonu na obnovení diplomatických rozhovorů a zdá se, že země přehodnotila svou strategii ve vztahu k Americe. Očekává se, že KLDR bude dál provádět testy zbraní – pravděpodobně stále pokročilejších – i vojenské přehlídky s cílem získat si plnou pozornost Spojených států i mezinárodního společenství. Píše to v internetovém magazínu Diplomat analytik I Sang-so ze stockholmského think-thanku Ústav pro bezpečnostní a rozvojovou politiku (ISDP).

Svět ve 20 minutách: Kdo může za neustálé průtahy jednání o íránském jádru?

Skotská vláda sní o samostatnosti a návratu do Evropské unie. – Severní Korea se v roce 2022 zřejmě chystá na politiku konfrontace se Spojenými státy. – Srbské úřady zůstávají netečné ke kauze možného vykořisťování zahraničních dělníků. – A začal lunární nový rok, v našich končinách známější jako čínský nový rok. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Tea Veseláková.

Svět ve 20 minutách: Před osmi lety byl východoukrajinský Charkov proruský. Teď je to jinak, lidé by se invazi bránili

Když v roce 2014 vypukl vojenský konflikt Ukrajiny s Ruskem, obsadili promoskevští ozbrojenci ve východoukrajinském Charkově vládní budovy, vyvěsili ruskou vlajku a vyhlásili separatistickou republiku s nepříliš dlouhým trváním. Tehdy v tomto průmyslovém městě s půldruhým milionem obyvatel, které leží jen půl hodiny jízdy od ruských hranic, rezonovaly velmi silné proruské nálady, popisuje americký deník Wall Street Journal.

Svět ve 20 minutách: Sympatie k Rusku v největším městě východní Ukrajiny v minulých letech výrazně oslabily

Zahraniční zpravodajové si stěžují na podmínky novinářské práce v Číně. – Další mandát italského prezidenta Mattarelly znamená úlevu pro mezinárodní společenství. – Rok od puče v Barmě míří proti vojenskému režimu nové sankce ze zahraničí. – A syrští Kurdové odrazili největší útok samozvaného Islámského státu za poslední roky. – Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Gita Zbavitelová.

Svět ve 20 minutách: Znečištění moří spolu s klimatickými změnami zpomaluje růst ryb. Je to špatná zpráva pro nás všechny

Globální klimatické změny spolu s plastovým odpadem mají znepokojivý vliv na růst ryb. Takové závěry přinesli vědci ze Sydneyské univerzity. Podle jejich výzkumu ryby rostou pomaleji v teplejší vodě a za přítomnosti chemikálie běžně obsažené v plastu, všímá si britský deník Guardian.

Svět ve 20 minutách: Západ se snaží zatáhnout do války nás a za všechno může Amerika, shrnuje sociolog postoj části Rusů

V posledních měsících výrazně vzrostlo napětí mezi Ruskem, Ukrajinou a západními zeměmi. Stále častěji se hovoří o hrozbě ruského útoku na Ukrajinu. Jak se ale na hrozbu války dívá ruská společnost? Na to se ve své analýze pro server Riddle, který se věnuje politice a společnosti v dnešním Rusku, pokouší odpovědět ruský sociolog Denis Volkov, ředitel nezávislého Střediska Jurije Levady.

Svět ve 20 minutách: Západ se snaží zatáhnout do války nás a za všechno může Amerika, shrnuje sociolog postoj části Rusů

V posledních měsících výrazně vzrostlo napětí mezi Ruskem, Ukrajinou a západními zeměmi. Stále častěji se hovoří o hrozbě ruského útoku na Ukrajinu. Jak se ale na hrozbu války dívá ruská společnost? Na to se ve své analýze pro server Riddle, který se věnuje politice a společnosti v dnešním Rusku, pokouší odpovědět ruský sociolog Denis Volkov, ředitel nezávislého Střediska Jurije Levady.

Svět ve 20 minutách: Kevin Spacey jako první chorvatský prezident? Jenže nový film bude nejspíš propagandistický

Americký herec Kevin Spacey ztvární v životopisném snímku prvního prezidenta samostatného Chorvatska Franja Tuđmana. Novinář serveru Balkan Insight Sven Milekić upozorňuje, že nejspíš půjde o propagandistický film, který může ještě více ublížit Spaceyho pověsti, která je už tak pošramocená sexuálními skandály.

Svět ve 20 minutách: Kuba nemá antibiotika ani sádru. V pandemii se jí ale daří, většinu lidí naočkovala vlastní vakcínou

Kubánské hospodářství je na tom tak bídně, že v zemi není spolehnutí ani na dodávky elektřiny, přesto tu ale dokázali devadesát procent obyvatel naočkovat vakcínou vlastní výroby. Na stránkách britského deníku Guardian se nad paradoxy komunistické Kuby a jejího zdravotnictví zamýšlí anglický novinář Ed Augustin, který žije v kubánské metropoli Havaně.

Svět ve 20 minutách: Kdy se dočkáme digitálního eura? Na rozdíl od bitcoinu by za ním stála Evropská centrální banka

Společná evropská měna na začátku roku oslavila kulaté výročí, dvacet let od chvíle, kdy eurové bankovky a mince vstoupily do oběhu. A je stále pravděpodobnější, že se klasické euro v budoucnosti dočká i svého digitálního bratříčka, uvádí rakouský deník Wiener Zeitung.

Svět ve 20 minutách: Konec meandrů? V Německu se připravuje úprava Odry, podle expertů to ohrozí biologickou rozmanitost

Odra je poslední velkou řekou v Německu s téměř přirozenou přírodní podobou. Nyní se ale chystají úpravy jejího koryta kvůli plavbě nákladních lodí a ochraně před povodněmi. Pro řeku a národní park na jejích březích by to mohlo znamenat katastrofu, píše německý deník Die Welt, podle kterého na novou regulaci toku tlačí především Polsko.

Svět ve 20 minutách: Konec meandrů? V Německu se připravuje úprava Odry, podle expertů to ohrozí biologickou rozmanitost

Odra je poslední velkou řekou v Německu s téměř přirozenou přírodní podobou. Nyní se ale chystají úpravy jejího koryta kvůli plavbě nákladních lodí a ochraně před povodněmi. Pro řeku a národní park na jejích březích by to mohlo znamenat katastrofu, píše německý deník Die Welt, podle kterého na novou regulaci toku tlačí především Polsko.

Svět ve 20 minutách: „Vy a já přispíváme k klimatické krizi málo.“ Většina nutných změn závisí na vládách, ne jednotlivci

Vstup do nového roku bývá spojený s předsevzetími, které si lidé dávají. Ti, kdo chtějí přispět k boji proti klimatickým změnám, si například slibují, že přejdou na veganskou stravu nebo že budou méně využívat leteckou dopravu. Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle si klade otázku, jestli takové závazky mají skutečně význam.

Svět ve 20 minutách: Komu patří vakcíny? Rýsuje se spor o patent mezi Modernou a vládou USA, v klidu není ani Pfizer

Na obzoru se stále zřetelněji rýsují velké právní bitvy o lukrativní patentová práva na vakcíny proti novému koronaviru. Jak uvádí americký list Wall Street Journa, proti sobě v ní stojí farmaceutické společnosti a vládní a akademičtí vědci, kteří vedou spory o to, kdo stojí za jakým vynálezem.

Svět ve 20 minutách: Máme nástroje k tomu, abychom pandemii porazili, věří WHO. Klíčem je očkování ve všech zemích světa

Jak se bude v roce 2022 chovat covid-19? Po dvou letech s touto nemocí, která má na svědomí na pět a půl milionu mrtvých, můžeme i navzdory současné krizi způsobené variantou omikron doufat, že pandemie by mohla letos zeslábnout, soudí agentura AFP. Experti však zdůrazňují nutnost vyřešit obrovské rozdíly v dodávkách vakcín.

Svět ve 20 minutách: Od Saturnálií po Edisona a světla na vánočním stromě. Jak se rodily zvyky a kdo Vánoce zakázal?

Vánoce jsou křesťanským svátkem připomínajícím narození Ježíše a ve většině světa se slaví 25. prosince. Křesťanská evangelia se o datu Ježíšova narození nezmiňují, ale vyprávějí příběh o neposkvrněném početí jeho matky a jejím skromném porodu, připomíná americký magazín National Geographic.

Svět ve 20 minutách: Od Saturnálií po Edisona a světla na vánočním stromě. Jak se rodily zvyky a kdo Vánoce zakázal?

Vánoce jsou křesťanským svátkem připomínajícím narození Ježíše a ve většině světa se slaví 25. prosince. Křesťanská evangelia se o datu Ježíšova narození nezmiňují, ale vyprávějí příběh o neposkvrněném početí jeho matky a jejím skromném porodu, připomíná americký magazín National Geographic.

Svět ve 20 minutách: Bulharská domobrana pronásleduje migranty z Blízkého východu. Vláda a úřady to tiše tolerují

Bulharská domobrana agresivně zasahuje proti migrantům, vláda v Sofii před touto praxí ale podle všeho zavírá oči. Na svém serveru to uvádí Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda. Portál vypočítává, že v posledním desetiletí dorazily do Bulharska tisíce migrantů. Řada z nich pochází z Turecka a válkou zpustošené Sýrie.

Svět ve 20 minutách: „Dejte mi území, na které mám nárok, a já přestanu ohrožovat mír.” Iredentismus je výzvou dneška

V minulém století destabilizovala globální politiku jedna ideologie za druhou – fašismus, komunismus, nacionalismus, imperialismus. Když se podíváme na současný svět, je nejvýznamnějším „ismem“, který má potenciál vyvolávat konflikty, takzvaný iredentismus – tedy snaha o anexi části jiného státu, která je zdůvodňovaná společnými jazykovými, kulturními, historickými nebo etnickými vazbami, zamýšlí se ve svém komentáři deník Washington Post.

Svět ve 20 minutách: Putin se vůči Ukrajině chová jako zavržený, násilnický manžel, míní komentátor Financial Times

Když ruský prezident Vladimir Putin mluví o Ukrajině, zní jako zavržený, násilnický manžel. V britském deníku Financial Times to píše hlavní zahraničněpolitický komentátor listu Gideon Rachman.

Svět ve 20 minutách: Americký bojkot olympiády Čínu znervózňuje, přestože tvrdí opak

Oficiální stanovisko Pekingu k diplomatickému bojkotu zimních olympijských her ze strany Washingtonu zní, že Číně je to jedno a že američtí politici stejně nebyli pozváni. Pondělní oznámení Bílého domu, podle něhož se únorové olympiády nezúčastní prezident Joe Biden ani žádný jiný oficiální zástupce, přesto Peking znervóznilo.

Svět ve 20 minutách: Herbicid glyfosát by mohl dostat od evropských úřadů zelenou i pro další roky. Vědci před tím varují

Skupina vědců ostře vystoupila proti předběžnému hodnocení Evropské unie k bezpečnosti kontroverzního a široce používaného herbicidu glyfosát. Kritiky si všímá server EUobserver s tím, že povolení využívat tuto látku v rámci sedmadvacítky vyprší v prosinci příštího roku. Právě díky získání předběžného kladného stanoviska se ale očekává, že do té doby bude vydáno rozhodnutí, které glyfosátu vystaví zelenou i na další roky.

Svět ve 20 minutách: Sankce, zbraně, zrušená víza. NATO varuje Rusko před agresí vůči Ukrajině, jasný recept ale nemá

Severoatlantická aliance varuje Rusko, aby upustilo od dalších kroků vůči Ukrajině. Co by ale NATO podniklo, kdyby Moskva neuposlechla? Odpověď na stránkách německé stanice Deutsche Welle hledá novinářka Teri Schultzová.

Svět ve 20 minutách: Chystá Rusko útok na Ukrajinu? Kyjev je o tom přesvědčený. Experti se ptají, co by tím Putin získal

Ukrajina je přesvědčena, že Rusko chystá vpád na její území. Například šéf ukrajinské vojenské rozvědky, brigádní generál Kyrylo Budanov, mluví o tom, že k invazi dojde nejpozději do začátku února, všímá si americký odborný zpravodajský server Military Times. Rusko má podle Budanova v oblasti podél ukrajinských hranic už nejméně 92 tisíc vojáků.

Svět ve 20 minutách: Sobečtí, panovační a rozmazlení? Předsudky vůči jedináčkům mají hluboké kořeny

Proč jsou jedináčci stále tak stereotypně považováni za sobecké rozmazlené děti? Takovou otázku si pokládá britská stanice BBC. Jak píše, negativní stereotypy o jedináčcích existují už věky – bez ohledu na okolnosti jsou označováni za rozmazlené, málo flexibilní, plaché, asociální a panovačné.

Svět ve 20 minutách: Očistné rituály mohou předcházet nemocím, ne všechny ale fungují

Nemoci nepředstavují jen něco, co ohrožuje lidské životy. Evoluční biolog z Cambridgeské univerzity Jonathan Goodman na akademickém serveru Conversation uvádí, že choroby jsou také složitými a nedoceněnými hybateli kulturních změn.

Svět ve 20 minutách: Armády „potají“ znečišťují. Jen ta americká vypouští tolik emisí jako Peru nebo Portugalsko

Armády světa produkují obrovské množství skleníkových plynů. Data o těchto emisích přitom nemusejí nikde uvádět. Na akademickém serveru Conversation na to upozorňují odborníci ze tří britských univerzit, konkrétně Doug Weir, Benjamin Neimark a Oliver Belcher. Výmluvný je podle nich už jen fakt, že pokud by americká armáda byla zemí, její spotřeba paliva by z ní udělala 47. největšího producenta skleníkových plynů na světě. Umístila by se tak mezi Peru a Portugalskem.

Svět ve 20 minutách: Pilulky na covid jsou nadějí pro chudé státy. I když se musí podat rychle po prvních příznacích

Vakcíny podávané injekcí změnily v mnoha zemích situaci v boji proti covidu-19 a v některých bohatších státech zmírnily růst nových případů. Obrovské rozdíly v dodávkách ale způsobily, že mnoho jiných nedostalo vakcíny žádné. A když je dostaly, měly problémy s distribucí před uplynutím doby použitelnosti, připomíná americký deník Washington Post. Právě proto mají velký potenciál pilulky proti covidu-19.

Svět ve 20 minutách: Historik k brexitu: Spor Británie a Francie o rybolov se zdá přehnaný, má ale symbolický význam

Do pobrexitových vztahů mezi Velkou Británií a Francií zasáhl spor o rybářská teritoria. Teprve 3. listopadu francouzský soud nařídil propustit britskou rybářskou loď, kterou úřady minulý týden zadržely poblíž přístavního města Le Havre. O dlouhé historii podobných konfliktů píše na akademickém webu Conversation Richard Blakemore, profesor sociální a námořní historie na Readingské univerzitě.

Svět ve 20 minutách: Migrény a silnější krvácení. Vakcína od Pfizeru možná přeci jen ovlivňuje menstruaci

Vakcína proti covidu-19 možná přece jen ovlivňuje menstruační cyklus žen. Po prvotním odmítnutí této souvislosti teď vědci věnují možnému nežádoucímu účinku větší pozornost. Změny totiž hlásí ženy po celém světě. Na svých stránkách to píše katarská Al-Džazíra.

Svět ve 20 minutách: Migrény a silnější krvácení. Vakcína od Pfizeru možná přeci jen ovlivňuje menstruaci

Vakcína proti covidu-19 možná přece jen ovlivňuje menstruační cyklus žen. Po prvotním odmítnutí této souvislosti teď vědci věnují možnému nežádoucímu účinku větší pozornost. Změny totiž hlásí ženy po celém světě. Na svých stránkách to píše katarská Al-Džazíra.

Svět ve 20 minutách: Svět míří na klimatickou konferenci ve Skotsku. Katastrofa už ale začala, ať ji vlády řeší, nebo ne

V neděli 31. října odstartuje ve skotském Glasgow klimatická konference známá pod názvem COP26, které se zúčastní na 25 tisíc delegátů, včetně nejvyšších představitelů více než stovky zemí. Mnohé vlády ale ještě ani nezačaly plnit svůj dřívější závazek odklonu od fosilních paliv, natož aby začaly řešit současné požadavky. Klimatičtí aktivisté i vědci varují, že největší světové ekonomiky a korporace musí přijmout mnohem radikálnější kroky k omezení globálního oteplování.

Svět ve 20 minutách: Japonsko nečekaně zvítězilo nad šířením koronaviru. Není si ale jisté, jak se to podařilo

Japonsko téměř přes noc proměnilo svůj souboj s koronavirem v nečekaný úspěch. Ještě v polovině srpna každý den v Tokiu přibývalo skoro šest tisíc nových případů nákazy. V současnosti je jich jen okolo stovky. Přitom bary nebo příměstské vlaky jsou plné lidí, uvádí ve svém textu agentura AP.

Svět ve 20 minutách: Žraloci proti klimatickým změnám: Jako predátoři chrání mořskou trávu, která ukládá oxid uhličitý

Populace žraloků celosvětově klesá. Zvýšení jejich počtu by přitom mohlo oceánům pomoci být odolnější vůči změnám klimatu, upozorňuje server britské veřejnoprávní stanice BBC. Platí to navzdory notoricky známé špatné pověsti žraloků mezi lidmi. Mořští dravci jsou ale zásadní pro zdraví mořského ekosystému.

Svět ve 20 minutách: Zelená revoluce v zemědělství měla pomoci africkým farmářům. Ve skutečnosti jim komplikuje život

Takzvaná zelená revoluce v Africe vedla a vede k vyvlastňování půdy drobných zemědělců. V článku pro server katarské stanice Al-Džazíra o tom píše dvojice autorů – novinář a výzkumník Alex Park a také Siera Vercillová, která se na Waterlooské univerzitě v Kanadě věnuje rozvojovým a environmentálním studiím a dlouhodobě pracuje s drobnými zemědělci na západě Afriky.

Svět ve 20 minutách: Česko pohledem zahraničních médií: Výsledek voleb ukazuje na ústup populismu ve střední Evropě

Neúspěch stávajícího českého premiéra, který možná zároveň leccos vypovídá o měnícím se politickém klimatu v celé střední a východní Evropě. Tak o výsledcích voleb do české Poslanecké sněmovny píše řada především západních médií.

Svět ve 20 minutách: V Německu se začal průmyslově vyrábět syntetický kerosin. Ani to nevyřeší problém s emisemi z létání

V severoněmeckém městečku Werlte zahájila v říjnu provoz první továrna na syntetický kerosin. Dovolí nám nové palivo létat a neškodit přitom klimatu? Technologické novince se v německém týdeníku Die Zeit věnuje dopravní novinář Sören Götz.

Svět ve 20 minutách: Izraelský premiér se v OSN vůbec nezmínil o Palestině. Jako kdyby tím měl problém zmizet

Nový izraelský premiér Naftali Bennett ve svém prvním vystoupení před Valným shromážděním OSN vůbec nezmínil Palestince. Všímá si toho deník Jerusalem Post, podle kterého naopak izraelský lídr hned pětadvacetkrát zmínil Írán. O národu, se kterým jeho země vede územní spory, ale neřekl jediné slovo.

Svět ve 20 minutách: Německu se daří, ale na obzoru jsou problémy. Angela Merkelová toho hodně zanedbala, píše Economist

Jen Otto von Bismarck a Helmut Kohl stáli v čele Německa déle než Angela Merkelová. Bismarck vytvořil říši a vymyslel první evropský systém veřejného penzijního pojištění a zdravotní péče. Kohl zase pomohl sjednotit Východní a Západní Německo a souhlasil, aby oblíbenou německou marku nahradilo euro, připomíná magazín Economist a konstatuje, že výsledky Angely Merkelové jsou skromnější.

Svět ve 20 minutách: Angela Merkelová odchází. Žena, která i v době populismu dokázala hledat společnou řeč

„A teď už je úplně sama.“ Tato slova pronesl bývalý americký prezident Barack Obama před svými poradci poté, co na konci listopadu roku 2016 strávil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tři hodiny v berlínském hotelu Adlon. Tuto událost připomíná komentářovém serveru Conversation v profilu odcházející kancléřky profesor politologie na univerzitě v britském Coventry Matt Qvortrup.

Svět ve 20 minutách: Migranti sice mají v Itálii přístup k očkování proti koronaviru. Digitální certifikát ale nedostanou

Pandemie koronaviru a reakce italské vlády odhalily nebezpečnou situaci migrantů, kteří se na Apeninský poloostrov dostali nelegální cestou. Na serveru EUobserver o tom píše nezávislá novinářka žijící v Itálii Rebecca Ann Hughesová. Utečenci, kteří nemají povolení k pobytu, totiž nejsou registrovaní ani v italském zdravotnickém systému. Řeč přitom není jen o nelegální ekonomické migraci, ale také o uprchlících a žadatelích o azyl. Ani teď nemají plný přístup k lékařské péči.

Svět ve 20 minutách: K čemu potřebujeme rituály? I ty „obyčejné“ zvyšují práh bolesti, snižují stres, posilují naše pouta

Rituály mají mnoho různých forem a jsou praktikovány v kulturách po celém světě. Proč se ale staly tak důležitou součástí našich životů? Takovou otázku se snaží zodpovědět článek britské veřejnoprávní stanice BBC.

Svět ve 20 minutách: Větší uši a zobáky jako způsob větrání. Zvířata mění tvar, aby se přizpůsobila klimatickým změnám

Teplokrevné zvířecí druhy se vyvíjejí tak, aby měly větší zobáky, nohy a uši k regulaci tělesné teploty. Důvod je přitom minimálně z části překvapivý – mohou za to klimatické změny, píše na svých webových stránkách britská stanice BBC.

Svět ve 20 minutách: Globální válka proti teroru je dvacet let po 11. září prohraná. Západ potřebuje lepší plánování

Dvacet let po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září se zdá, že globální „válka proti teroru“ směřuje k porážce. Koncept, jehož cílem bylo vyřešit trauma způsobené útokem na Světové obchodní centrum v New Yorku, nenaplnil sliby svých proponentů. K takovému závěru dochází na serveru EUobserver Julien Théron, který se na Pařížském institutu politických věd (Sciences Po) věnuje mezinárodní bezpečnosti a konfliktním studiím.

Svět ve 20 minutách: Doba uhelná nepatří minulosti. Hlad po uhlí roste v Číně i v Evropě, může to ohrozit klimatické cíle

Když Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) vydal v srpnu svou nepříliš povzbuzující zprávu o stavu klimatu, generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že „musí být umíráčkem pro uhlí a další fosilní paliva dřív, než stihnou zničit náš svět“. Jenže svět se závislosti na uhlí zatím zbavit nedokáže. Hlavním hnacím motorem znovu rostoucí spotřeby je Čína, hlad po uhlí ale pozorujeme i v Evropě, všímá si belgický deník De Standaard.

Svět ve 20 minutách: Bloomberg: Bidenovi zbývají v Afghánistánu dvě možnosti. Dohodnout se s Tálibánem a raketové útoky

Slib prezidenta Joea Bidena pokračovat v širším boji proti terorismu i v Afghánistánu, odkud Amerika právě odešla, představuje paradox v jeho rozhodnutí ukončit válku v této zemi. Myslí si to komentátor agentury Bloomberg Eli Lake.

Svět ve 20 minutách: Pískané řeči jde podle lingvistů porozumět na větší vzdálenosti než u obyčejného křiku

Když mají turisté při návštěvě Kanárských ostrovů La Gomera nebo El Hierro štěstí, můžou se stát svědky toho, jak místní obyvatelé komunikují na velké vzdálenosti. Děje se tak poměrně neobvykle – totiž pískáním.

Svět ve 20 minutách: Nejvýznamnější protitálibánský rebel Ahmad Masúd hledá pomoc ve Francii

Vůdce afghánských povstalců proti Tálibánu Ahmad Masúd nedoufá v pomoc Spojených států, ale své naděje upíná k Francii. Jak píše evropská mutace serveru Politico, pro Masúda, který se snaží vybudovat odbojovou armádu v Pandžšírském údolí severně od Kábulu, je to přirozená volba.

Svět ve 20 minutách: Evropští pravicoví populisté změnu klimatu dlouho popírali. Někteří z nich teď názor pomalu mění

Svět si pomalu začíná připouštět, že klimatická krize doopravdy existuje. Svůj postoj mění i pravicoví populisté. Na stránkách amerického magazínu Atlantic o tom píše novinářka Yasmeen Serhanová.

Svět ve 20 minutách: „Nejsou to naše ženy.“ Evropské země podle rakouské feministky s pomocí Afghánkám nespěchají

Po převzetí moci v Kábulu hnutím Tálibán je ohrožena těžká práce ženských aktivistek a stejně tak i všechny ostatní obyvatelky Afghánistánu. Přesto země, které se tolik hlásí k prosazování rovnosti obou pohlaví, teď situaci spíše jen přihlížejí, píše novinářka rakouského deníku Der Standard Beate Hausbichlerová.

Svět ve 20 minutách: S rostoucími teplotami teď může lidem pomoci důmyslná metoda lapačů větru ze starověkých říší

Po celá tisíciletí od starověkého Egypta po Perskou říši udržovala lidi v příjemném chladu důmyslná metoda zachytávání větru. Při hledání moderních způsobů bezemisního chlazení by tento starodávný princip lidstvu opět mohl přijít na pomoc, uvádí stanice BBC ve své vědecké příloze s názvem Budoucí planeta.

Svět ve 20 minutách: Vakcína proti dětské obrně zřejmě zvyšuje odolnosti i proti covidu-19, zjistili američtí vědci

Vlády v řadě zemí světa se snaží přesvědčit obyvatele, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Část lidí ale stále váhá. Vědecký tým vedený odborníky z Univerzity Johnse Hopkinse ve Spojených státech má za to, že by jako prevence proti koronaviru mohla dobře posloužit už desítky let známá a vyzkoušená vakcína proti dětské obrně.

Svět ve 20 minutách: Situace evropských Romů se v pandemii zhoršila. Za problémem je skrytý rasismus, píše Die Presse

S krizí kolem šíření covidu-19 se v Evropě potýká také romská menšina. Pandemie prohlubuje dosavadní problémy s přístupem Romů ke vzdělání, zdravotní péči nebo na pracovní trh. Jak píše rakouský deník Die Presse, nic na tom nemění ani nová strategie pro romskou menšinu, kterou na konci minulého roku představila Evropská komise.

Svět ve 20 minutách: Do Turecka směřuje až tisíc Afghánců denně. Příliš vítaní tam ale nejsou, upozorňuje Economist

Tři mladí Afghánci letos v létě utekli z domoviny a přes Írán se dostali do Turecka. Cesta jim trvala tři dny. Pašeráci je navigovali jen na dálku a posílali jim fotografie a videozáběry trasy přes mobilní telefon. Jeden muž při své pouti omdlel vyčerpáním. Druhého chytila turecká pohraniční stráž, podařilo se mu však uprchnout. Třetího pohraničníci zbili a zlomili mu několik kostí. Dnes jsou všichni v Turecku. Hledají si práci, nebo se snaží dostat do Evropy, píše Economist.

Svět ve 20 minutách: Do Turecka směřuje až tisíc Afghánců denně. Příliš vítaní tam ale nejsou, upozorňuje Economist

Tři mladí Afghánci letos v létě utekli z domoviny a přes Írán se dostali do Turecka. Cesta jim trvala tři dny. Pašeráci je navigovali jen na dálku a posílali jim fotografie a videozáběry trasy přes mobilní telefon. Jeden muž při své pouti omdlel vyčerpáním. Druhého chytila turecká pohraniční stráž, podařilo se mu však uprchnout. Třetího pohraničníci zbili a zlomili mu několik kostí. Dnes jsou všichni v Turecku. Hledají si práci, nebo se snaží dostat do Evropy, píše Economist.

Svět ve 20 minutách: Británie rozvolnila a křivka nakažených klesá? Po návratu z dovolené a do škol se to ale může změnit

Po mnoha týdnech, kdy epidemie covidu-19 zesilovala, se Velká Británie na konci července dočkala klesající křivky nových případů. A to i přes nedávné výrazné rozvolnění protiepidemických opatření. Trend se ovšem po otevření škol a návratu z dovolených může velmi rychle obrátit. O pandemické situaci na britských ostrovech se rozepisuje německý deník Der Tagesspiegel.

Svět ve 20 minutách: Vedro, koronavirus i extrémní očekávání. Tokio jsou hry s extrémními nároky na sportovce

Kombinace extrémních očekávání, ročního odkladu nevětší světové akce, absence diváků i velkého vedra si vybírá svou daň na sportovních hvězdách 32. letních olympisjkých her, všímá si deník Wall Street Journal. Americká gymnastka Simone Bilesová odstoupila z týmového závodu a následně i víceboje. Jak uvedla – v zájmu svého duševního zdraví. S tlakem se ale nedokázala vypořádat ani domácí tenisová hvězda Naomi Ósakaová. Favoritka na zlato vypadla už ve třetím kole.

Svět ve 20 minutách: Olympijské hry nejsou apolitické, nechybí korupce či podvádění, citují The New York Times novináře

Olympijské hry budí vášně nejen u sportovních fanoušků, ale také u kritiků akce jako takové. O odvrácené straně největšího sportovního svátku na planetě píše sportovní novinář amerického listu The New York Times a držitel Pulitzerovy ceny John Branch.

Svět ve 20 minutách: Čína se jasně postavila za syrského prezidenta Asada. Co za to bude chtít, ptá se list The Times

Záchrana Sýrie se stala hlavním projektem protizápadní osy, která sahá od Moskvy a Teheránu až po Peking. Právě i Čína se teď jasně postavila za syrského prezidenta Bašára Asada. Píše to britský deník The Times, který upozorňuje na cestu čínského ministra zahraničí Wang Iho do Damašku.

Svět ve 20 minutách: O mutaci lambda zatím nevíme, jak přesně bude reagovat na očkování, ani o kolik je infekčnější

Peru v souvislosti s covidem-19 hlásí zdaleka nejvyšší počet úmrtí na hlavu. Na sto tisíc lidí jich zhruba 600 podlehlo této nemoci a souvisejícím obtížím. Britská imunoložka Tara Hurstová na akademickém zpravodajském neziskovém serveru The Conversation upozorňuje, že to je skoro dvakrát tolik obětí ve srovnání s Maďarskem, které je druhou nejhůře postiženou zemí světa. Dodejme, že hned za nimi následují Bosna a Hercegovina a Česko.

Svět ve 20 minutách: „Skončil můj flirt s emigrací.“ Východoevropané se v pandemii vraceli domů ze zemí, kde pracovali

Ve střední a východní Evropě najdeme spoustu lidí, kteří se kvůli pandemii nového koronaviru nebo odchodu Velké Británie z Evropské unie rozhodli ukončit své zahraniční dobrodružství. Po letech v západní Evropě se teď tito převážně mladí muži a ženy snaží ve svých domovských zemích najít nejen práci, ale také bydlení nebo partnera. Důsledkům této změny se ve své analýze na stránkách nizozemského deníku NRC Handelsblad věnuje novinářka Emilie van Outerenová.

Svět ve 20 minutách: Plně očkovaní lidé vakcínami Pfizer a AstraZeneca jsou proti variantě delta výrazně chráněni

Šíření koronavirové varianty delta, která se jako první objevila v Indii a od té doby postupuje světem, znepokojuje zdravotnické úřady, včetně těch českých. Americký deník Washington Post přináší studii, zveřejněnou tento týden ve čtvrtek, s detaily o nakažlivější variantě nového koronaviru.