Svět ve 20 minutách

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Svět ve 20 minutách: Angela Merkelová odchází. Žena, která i v době populismu dokázala hledat společnou řeč

„A teď už je úplně sama.“ Tato slova pronesl bývalý americký prezident Barack Obama před svými poradci poté, co na konci listopadu roku 2016 strávil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tři hodiny v berlínském hotelu Adlon. Tuto událost připomíná komentářovém serveru Conversation v profilu odcházející kancléřky profesor politologie na univerzitě v britském Coventry Matt Qvortrup.

Svět ve 20 minutách: Migranti sice mají v Itálii přístup k očkování proti koronaviru. Digitální certifikát ale nedostanou

Pandemie koronaviru a reakce italské vlády odhalily nebezpečnou situaci migrantů, kteří se na Apeninský poloostrov dostali nelegální cestou. Na serveru EUobserver o tom píše nezávislá novinářka žijící v Itálii Rebecca Ann Hughesová. Utečenci, kteří nemají povolení k pobytu, totiž nejsou registrovaní ani v italském zdravotnickém systému. Řeč přitom není jen o nelegální ekonomické migraci, ale také o uprchlících a žadatelích o azyl. Ani teď nemají plný přístup k lékařské péči.

Svět ve 20 minutách: K čemu potřebujeme rituály? I ty „obyčejné“ zvyšují práh bolesti, snižují stres, posilují naše pouta

Rituály mají mnoho různých forem a jsou praktikovány v kulturách po celém světě. Proč se ale staly tak důležitou součástí našich životů? Takovou otázku se snaží zodpovědět článek britské veřejnoprávní stanice BBC.

Svět ve 20 minutách: Větší uši a zobáky jako způsob větrání. Zvířata mění tvar, aby se přizpůsobila klimatickým změnám

Teplokrevné zvířecí druhy se vyvíjejí tak, aby měly větší zobáky, nohy a uši k regulaci tělesné teploty. Důvod je přitom minimálně z části překvapivý – mohou za to klimatické změny, píše na svých webových stránkách britská stanice BBC.

Svět ve 20 minutách: Globální válka proti teroru je dvacet let po 11. září prohraná. Západ potřebuje lepší plánování

Dvacet let po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září se zdá, že globální „válka proti teroru“ směřuje k porážce. Koncept, jehož cílem bylo vyřešit trauma způsobené útokem na Světové obchodní centrum v New Yorku, nenaplnil sliby svých proponentů. K takovému závěru dochází na serveru EUobserver Julien Théron, který se na Pařížském institutu politických věd (Sciences Po) věnuje mezinárodní bezpečnosti a konfliktním studiím.

Svět ve 20 minutách: Doba uhelná nepatří minulosti. Hlad po uhlí roste v Číně i v Evropě, může to ohrozit klimatické cíle

Když Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) vydal v srpnu svou nepříliš povzbuzující zprávu o stavu klimatu, generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že „musí být umíráčkem pro uhlí a další fosilní paliva dřív, než stihnou zničit náš svět“. Jenže svět se závislosti na uhlí zatím zbavit nedokáže. Hlavním hnacím motorem znovu rostoucí spotřeby je Čína, hlad po uhlí ale pozorujeme i v Evropě, všímá si belgický deník De Standaard.

Svět ve 20 minutách: Bloomberg: Bidenovi zbývají v Afghánistánu dvě možnosti. Dohodnout se s Tálibánem a raketové útoky

Slib prezidenta Joea Bidena pokračovat v širším boji proti terorismu i v Afghánistánu, odkud Amerika právě odešla, představuje paradox v jeho rozhodnutí ukončit válku v této zemi. Myslí si to komentátor agentury Bloomberg Eli Lake.

Svět ve 20 minutách: Pískané řeči jde podle lingvistů porozumět na větší vzdálenosti než u obyčejného křiku

Když mají turisté při návštěvě Kanárských ostrovů La Gomera nebo El Hierro štěstí, můžou se stát svědky toho, jak místní obyvatelé komunikují na velké vzdálenosti. Děje se tak poměrně neobvykle – totiž pískáním.

Svět ve 20 minutách: Nejvýznamnější protitálibánský rebel Ahmad Masúd hledá pomoc ve Francii

Vůdce afghánských povstalců proti Tálibánu Ahmad Masúd nedoufá v pomoc Spojených států, ale své naděje upíná k Francii. Jak píše evropská mutace serveru Politico, pro Masúda, který se snaží vybudovat odbojovou armádu v Pandžšírském údolí severně od Kábulu, je to přirozená volba.

Svět ve 20 minutách: Evropští pravicoví populisté změnu klimatu dlouho popírali. Někteří z nich teď názor pomalu mění

Svět si pomalu začíná připouštět, že klimatická krize doopravdy existuje. Svůj postoj mění i pravicoví populisté. Na stránkách amerického magazínu Atlantic o tom píše novinářka Yasmeen Serhanová.

Svět ve 20 minutách: „Nejsou to naše ženy.“ Evropské země podle rakouské feministky s pomocí Afghánkám nespěchají

Po převzetí moci v Kábulu hnutím Tálibán je ohrožena těžká práce ženských aktivistek a stejně tak i všechny ostatní obyvatelky Afghánistánu. Přesto země, které se tolik hlásí k prosazování rovnosti obou pohlaví, teď situaci spíše jen přihlížejí, píše novinářka rakouského deníku Der Standard Beate Hausbichlerová.

Svět ve 20 minutách: S rostoucími teplotami teď může lidem pomoci důmyslná metoda lapačů větru ze starověkých říší

Po celá tisíciletí od starověkého Egypta po Perskou říši udržovala lidi v příjemném chladu důmyslná metoda zachytávání větru. Při hledání moderních způsobů bezemisního chlazení by tento starodávný princip lidstvu opět mohl přijít na pomoc, uvádí stanice BBC ve své vědecké příloze s názvem Budoucí planeta.

Svět ve 20 minutách: Vakcína proti dětské obrně zřejmě zvyšuje odolnosti i proti covidu-19, zjistili američtí vědci

Vlády v řadě zemí světa se snaží přesvědčit obyvatele, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Část lidí ale stále váhá. Vědecký tým vedený odborníky z Univerzity Johnse Hopkinse ve Spojených státech má za to, že by jako prevence proti koronaviru mohla dobře posloužit už desítky let známá a vyzkoušená vakcína proti dětské obrně.

Svět ve 20 minutách: Situace evropských Romů se v pandemii zhoršila. Za problémem je skrytý rasismus, píše Die Presse

S krizí kolem šíření covidu-19 se v Evropě potýká také romská menšina. Pandemie prohlubuje dosavadní problémy s přístupem Romů ke vzdělání, zdravotní péči nebo na pracovní trh. Jak píše rakouský deník Die Presse, nic na tom nemění ani nová strategie pro romskou menšinu, kterou na konci minulého roku představila Evropská komise.

Svět ve 20 minutách: Do Turecka směřuje až tisíc Afghánců denně. Příliš vítaní tam ale nejsou, upozorňuje Economist

Tři mladí Afghánci letos v létě utekli z domoviny a přes Írán se dostali do Turecka. Cesta jim trvala tři dny. Pašeráci je navigovali jen na dálku a posílali jim fotografie a videozáběry trasy přes mobilní telefon. Jeden muž při své pouti omdlel vyčerpáním. Druhého chytila turecká pohraniční stráž, podařilo se mu však uprchnout. Třetího pohraničníci zbili a zlomili mu několik kostí. Dnes jsou všichni v Turecku. Hledají si práci, nebo se snaží dostat do Evropy, píše Economist.

Svět ve 20 minutách: Do Turecka směřuje až tisíc Afghánců denně. Příliš vítaní tam ale nejsou, upozorňuje Economist

Tři mladí Afghánci letos v létě utekli z domoviny a přes Írán se dostali do Turecka. Cesta jim trvala tři dny. Pašeráci je navigovali jen na dálku a posílali jim fotografie a videozáběry trasy přes mobilní telefon. Jeden muž při své pouti omdlel vyčerpáním. Druhého chytila turecká pohraniční stráž, podařilo se mu však uprchnout. Třetího pohraničníci zbili a zlomili mu několik kostí. Dnes jsou všichni v Turecku. Hledají si práci, nebo se snaží dostat do Evropy, píše Economist.

Svět ve 20 minutách: Británie rozvolnila a křivka nakažených klesá? Po návratu z dovolené a do škol se to ale může změnit

Po mnoha týdnech, kdy epidemie covidu-19 zesilovala, se Velká Británie na konci července dočkala klesající křivky nových případů. A to i přes nedávné výrazné rozvolnění protiepidemických opatření. Trend se ovšem po otevření škol a návratu z dovolených může velmi rychle obrátit. O pandemické situaci na britských ostrovech se rozepisuje německý deník Der Tagesspiegel.

Svět ve 20 minutách: Vedro, koronavirus i extrémní očekávání. Tokio jsou hry s extrémními nároky na sportovce

Kombinace extrémních očekávání, ročního odkladu nevětší světové akce, absence diváků i velkého vedra si vybírá svou daň na sportovních hvězdách 32. letních olympisjkých her, všímá si deník Wall Street Journal. Americká gymnastka Simone Bilesová odstoupila z týmového závodu a následně i víceboje. Jak uvedla – v zájmu svého duševního zdraví. S tlakem se ale nedokázala vypořádat ani domácí tenisová hvězda Naomi Ósakaová. Favoritka na zlato vypadla už ve třetím kole.

Svět ve 20 minutách: Olympijské hry nejsou apolitické, nechybí korupce či podvádění, citují The New York Times novináře

Olympijské hry budí vášně nejen u sportovních fanoušků, ale také u kritiků akce jako takové. O odvrácené straně největšího sportovního svátku na planetě píše sportovní novinář amerického listu The New York Times a držitel Pulitzerovy ceny John Branch.

Svět ve 20 minutách: Čína se jasně postavila za syrského prezidenta Asada. Co za to bude chtít, ptá se list The Times

Záchrana Sýrie se stala hlavním projektem protizápadní osy, která sahá od Moskvy a Teheránu až po Peking. Právě i Čína se teď jasně postavila za syrského prezidenta Bašára Asada. Píše to britský deník The Times, který upozorňuje na cestu čínského ministra zahraničí Wang Iho do Damašku.

Svět ve 20 minutách: O mutaci lambda zatím nevíme, jak přesně bude reagovat na očkování, ani o kolik je infekčnější

Peru v souvislosti s covidem-19 hlásí zdaleka nejvyšší počet úmrtí na hlavu. Na sto tisíc lidí jich zhruba 600 podlehlo této nemoci a souvisejícím obtížím. Britská imunoložka Tara Hurstová na akademickém zpravodajském neziskovém serveru The Conversation upozorňuje, že to je skoro dvakrát tolik obětí ve srovnání s Maďarskem, které je druhou nejhůře postiženou zemí světa. Dodejme, že hned za nimi následují Bosna a Hercegovina a Česko.

Svět ve 20 minutách: „Skončil můj flirt s emigrací.“ Východoevropané se v pandemii vraceli domů ze zemí, kde pracovali

Ve střední a východní Evropě najdeme spoustu lidí, kteří se kvůli pandemii nového koronaviru nebo odchodu Velké Británie z Evropské unie rozhodli ukončit své zahraniční dobrodružství. Po letech v západní Evropě se teď tito převážně mladí muži a ženy snaží ve svých domovských zemích najít nejen práci, ale také bydlení nebo partnera. Důsledkům této změny se ve své analýze na stránkách nizozemského deníku NRC Handelsblad věnuje novinářka Emilie van Outerenová.

Svět ve 20 minutách: Plně očkovaní lidé vakcínami Pfizer a AstraZeneca jsou proti variantě delta výrazně chráněni

Šíření koronavirové varianty delta, která se jako první objevila v Indii a od té doby postupuje světem, znepokojuje zdravotnické úřady, včetně těch českých. Americký deník Washington Post přináší studii, zveřejněnou tento týden ve čtvrtek, s detaily o nakažlivější variantě nového koronaviru.

Svět ve 20 minutách: Odpovědnost za příští uprchlíky z Afghánistánu leží na Evropě, apeluje pákistánský komentátor

Afghánci po téměř kompletním odchodu Američanů očekávají nejistotu a stojí proto v dlouhých frontách před hrstkou ambasád v Kábulu. Mnoho jich chce ze země odejít dřív, než se situace zhorší. Když dostanou nějaké vízum, bude to skvělé. A pokud ne, odejdou stejně – v tom případě ale jako uprchlíci, uvádí pákistánský komentátor Haját Bangáš v článku pro server Modern Diplomacy.

Svět ve 20 minutách: Ani vyvlastnit velké realitní společnosti nepomůže. Berlín hledá cestu k dostupnějšímu bydlení

Jedním z velkých problémů Berlína je drahé bydlení. Různými možnostmi řešení tohoto problému se v analýze na stránkách německého liberálního týdeníku Die Zeit zabývá britsko-německý novinář Alan Posener.

Svět ve 20 minutách: Zdá se, že mládež už je zase horší? Je to generační amnézií, která zasahuje mladé i staré, píše BBC

Výsměch mládí – nebo také slovy romanopisce Douglase Couplanda generační trashing – je podle všeho starý jako lidstvo samo. Členové téměř každé demografické skupiny dosáhnou zhruba ve věku 35 let fáze, kdy u mladších generací začnou pozorovat zásadní nedostatky a chyby způsobené nezkušeností a mládím. Jevu se na stránkách BBC věnuje novinář této britské stanice Richard Fisher.

Svět ve 20 minutách: „Podvedli nás až příliš často.“ Rusko bojuje s novou vlnou pandemie a nedůvěrou k vakcíně Sputnik

Z dvaceti zaměstnanců realitní kanceláře Olega Lysenka v Moskvě je naočkován pouze samotný Lysenko. Vakcína Sputnik V je k dispozici už od prosince, ale podle ruského podnikatele jeho zaměstnanci nedůvěřují ničemu, co pochází od vlády, píše ve své reportáži server americké stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda. Jak Lysenko prohlašuje: „Podvedli nás až příliš často.“

Svět ve 20 minutách: Lego by mohly být z recyklovaných plastů. Firma doufá, že stavebnice si budou lidé předávat

Do dvou let by se kostičky Lega mohly vyrábět z recyklovaných plastových lahví. Jak si totiž všímá stanice BBC, úspěšný výrobce oblíbených stavebnic se snaží přijít s udržitelným výrobkem, který by se od původních kostiček nijak nelišil.

Svět ve 20 minutách: Lego by mohly být z recyklovaných plastů. Firma doufá, že stavebnice si budou lidé předávat

Do dvou let by se kostičky Lega mohly vyrábět z recyklovaných plastových lahví. Jak si totiž všímá stanice BBC, úspěšný výrobce oblíbených stavebnic se snaží přijít s udržitelným výrobkem, který by se od původních kostiček nijak nelišil.

Svět ve 20 minutách: Včely alkoholičky? Výzkum abstinenčních příznaků u včel může pomoci s pochopením závislostí u lidí

V chování včelích dělnic se může ukrývat klíč k pochopení alkoholové závislosti. Vědci totiž zjistili, že včely stejně jako lidé po odejmutí alkoholu prožívají abstinenční příznaky, všímá si server americké stanice ABC News. Portál odkazuje na studii odborníků z Polské akademie věd, která byla zveřejněna v úterý ve vědeckém žurnálu Biology Letters.

Svět ve 20 minutách: Čistky a profesionálové. Ruský režim se změnil, s opozicí jedná jako se zločinci, tvrdí politoložka

Ruský režim za poslední dva roky prošel zásadní transformací. Důsledky těchto změn analyzuje na stránkách moskevského Carnegieho střediska ruská politoložka Taťjana Stanovajová.

Svět ve 20 minutách: Kongres očekává zprávu vojáků o fenoménu UFO. Větší odhalení ale nepřijdou, píše Foreign Policy

Americké tajné služby nemají důkaz o tom, že by záběry vojenských pilotů z minulých let zachycovaly mimozemské stroje. Možnost, že mohlo jít o mimozemské technologie, ale nevyloučily. Tak nedávno deník New York Times shrnul některé závěry z očekávané zprávy, která se má dostat do Kongresu koncem června. Historička vědy na Pensylvánské univerzitě Kate Dorschová teď v článku pro magazín Foreign Policy rozebírá, jak se vlastně zrodil fenomén všeobecně známý jako UFO.

Svět ve 20 minutách: Kongres očekává zprávu vojáků o fenoménu UFO. Větší odhalení ale nepřijdou, píše Foreign Policy

Americké tajné služby nemají důkaz o tom, že by záběry vojenských pilotů z minulých let zachycovaly mimozemské stroje. Možnost, že mohlo jít o mimozemské technologie, ale nevyloučily. Tak nedávno deník New York Times shrnul některé závěry z očekávané zprávy, která se má dostat do Kongresu koncem června. Historička vědy na Pensylvánské univerzitě Kate Dorschová teď v článku pro magazín Foreign Policy rozebírá, jak se vlastně zrodil fenomén všeobecně známý jako UFO.

Svět ve 20 minutách: Europoslankyně Hohlmeierová vítá zahájení činnosti evropské prokuratury. I v souvislosti s Babišem

V úterý oficiálně zahájil svou činnost Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) se sídlem v Lucemburku. Instituce bude bojovat proti korupci, uplácení a podvodům či zneužívání společných fondů Evropské unie. Jak píše rakouský list Wiener Zeitung, cesta k vytvoření této organizace nebyla v rámci sedmadvacítky vůbec jednoduchá.

Svět ve 20 minutách: Europoslankyně Hohlmeierová vítá zahájení činnosti evropské prokuratury. I v souvislosti s Babišem

V úterý oficiálně zahájil svou činnost Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) se sídlem v Lucemburku. Instituce bude bojovat proti korupci, uplácení a podvodům či zneužívání společných fondů Evropské unie. Jak píše rakouský list Wiener Zeitung, cesta k vytvoření této organizace nebyla v rámci sedmadvacítky vůbec jednoduchá.

Svět ve 20 minutách: Nové technologie proti lidem. Evropa využila covidovou pauzu, aby se opevnila před nelegální migrací

Svět se díky částečnému oslabení koronavirové pandemie pomalu vrací k cestování. Pro migranty ale Evropa přichystala jasný – a také velmi hlučný – vzkaz: „Nechoďte k nám!“ Ve svém textu na to upozorňuje agentura AP, která si všímá dění na jižním pomezí Evropské unie.

Svět ve 20 minutách: Houby by v budoucnu mohly likvidovat plasty, radioaktivní odpad i pomoci v kolonizaci Marsu

Houba požírající umělou hmotu by mohla vyřešit problém s plastovým odpadem. Ale může to být nejen klíč k vyčištění naší planety, ale i důležitý nástroj k vytvoření nového světa na Marsu, upozorňuje britský deník The Times.

Svět ve 20 minutách: Indie se vedle covidu potýká s epidemií plísně. Mukormykóza už zabila stovky lidí

Indie se potýká s jen těžko zvladatelnou vlnou nového koronaviru. V poslední době jí ale přibyla ještě jedna vážná starost – pacienti, kteří se zotaví z covidu-19, se infikují smrtelnou plísní. Přitom oficiální koronavirová bilance mrtvých už v zemi přesáhla 300 tisíc.

Svět ve 20 minutách: Velké sliby, málo vakcín. Výrobu Sputniku V komplikuje dvojí složení

Ruský prezident Vladimir Putin rád mluví o ruské vakcíně proti covidu-19. V březnu oznámil, že země už se zahraničními společnostmi podepsala smlouvy na výrobu celkem 700 milionů dávek Sputniku V. Produkce se ale rozbíhá jen pomalu. O tom, na jaké obtíže přitom Rusko naráží, se rozepisuje zpravodajská agentura Reuters.

Svět ve 20 minutách: Netanjahuovi se násilí mezi Izraelem a Hamásem až moc hodilo do krámu

Víc než týden trvala největší eskalace násilí mezi Izraelem a palestinskými radikály z hnutí Hamás za poslední roky. Izraelský novinář Akiva Eldar v komentáři pro server panarabské televize Al-Džazíra nabízí pohled, proč se tyto boje takříkajíc „hodily do krámu“ současnému izraelskému premiérovi.

Svět ve 20 minutách: Švédsko čelí třetí vlně koronaviru, volnější opatření se prý nevyplatila

Severské Švédsko zvolilo v boji proti pandemii volnější strategii než řada jiných zemí. Stockholm vsadil na dobrovolná opatření proti šíření covidu-19 a ponechal otevřené základní školy. Jak ale zdůrazňuje německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk, epidemie si ve Švédsku doposud vyžádala okolo 14 tisíc obětí. A to je mnohem více než v některých jiných státech.

Svět ve 20 minutách: Německo zavedlo výhody pro očkované a vyléčené z covidu. Jenže Němcům se to nelíbí

Německo v květnu zavedlo výhody pro plně naočkované a vyléčené z covidu-19. Od neděle tak pro ně neplatí zákaz nočního vycházení, karanténa ani omezení shromažďování, shrnuje německá odnož evropského serveru Local. Lidé, kteří dostali obě dávky vakcíny, také smějí do obchodů a dalších provozoven, aniž by se museli prokazovat negativním testem jako ostatní Němci.

Svět ve 20 minutách: Německo zavedlo výhody pro očkované a vyléčené z covidu. Jenže Němcům se to nelíbí

Německo v květnu zavedlo výhody pro plně naočkované a vyléčené z covidu-19. Od neděle tak pro ně neplatí zákaz nočního vycházení, karanténa ani omezení shromažďování, shrnuje německá odnož evropského serveru Local. Lidé, kteří dostali obě dávky vakcíny, také smějí do obchodů a dalších provozoven, aniž by se museli prokazovat negativním testem jako ostatní Němci.

Svět ve 20 minutách: Příštím místem rusko-amerických střetů může být Černé moře, myslí si bývalý velitel NATO Stavridis

Prezident Vladimir Putin sice stahuje ruské jednotky od ukrajinských hranic, ale zároveň se chystá na větší dobrodružství na moři. Takový je alespoň odhad, který ve svém komentáři pro agenturu Bloomberg rozvádí bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO James Stavridis.

Svět ve 20 minutách: Miliardáři se filantropii nevěnují z čirého altruismu, píše Jacobin

Proč vlastně nejbohatší lidé světa přispívají na dobročinné účely? Na tuto otázku se na stránkách amerického magazínu Jacobin snaží odpovědět levicový novinář Luke Savage.

Svět ve 20 minutách: Der Tagesspiegel: USA uznáním genocidy Arménů vrátily Turecko zpátky do reality

Americký prezident Joe Biden minulý víkend formálně uznal zabíjení stovek tisíc Arménů vojáky Osmanské říše v době první světové války za genocidu.

Svět ve 20 minutách: Putin už neskrývá diktátorské sklony a při řízení státu překonává i sovětské vůdce, míní Beršidskij

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém dubnovém každoročním projevu k národu nabídl řadu sociálních výhod, vychválil lékaře a vědce, kteří vyvinuli vakcínu, a slíbil, že zpřísní opatření na ochranu životního prostředí. Znělo to však jako výlet do nějaké paralelní reality.

Svět ve 20 minutách: Putin už neskrývá diktátorské sklony a při řízení státu překonává i sovětské vůdce, míní Beršidskij

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém dubnovém každoročním projevu k národu nabídl řadu sociálních výhod, vychválil lékaře a vědce, kteří vyvinuli vakcínu, a slíbil, že zpřísní opatření na ochranu životního prostředí. Znělo to však jako výlet do nějaké paralelní reality.

Svět ve 20 minutách: Zachránit se i rozmnožit. Na taktiku mrtvého brouka lákají pavouci samičky, vačice schválně páchnou

Ze všech způsobů, které si zvířata vyvinula, aby se vyhnula predátorům, je předstírání smrti jedním z nejkreativnějších. Současně je to ale i taktika nejriskantnější, píše na svém webu magazín National Geographic. Odborně se tomu říká thanatoza nebo také tonická imobilita a objevuje se napříč živočišnou říší.

Svět ve 20 minutách: Šimečka: Česká a slovenská servilita vůči Moskvě je odlišná. Česká je cynická, slovenská je vroucná

Diplomatický výbuch v česko-ruských vztazích je pro Slovensko zavazující, protože to, co se přihodilo Čechům, je, jako by se to stalo nám, píše komentátor Martin M. Šimečka pro slovenský Denník N.

Svět ve 20 minutách: Chystá se Rusko k útoku? Manévry na Ukrajině jsou odpovědí, ne provokace, soudí novinář Ragozin

Za posledních několika týdnů vzrůstá napětí na ukrajinsko-ruské hranici. To, co vypadá jako nebezpečná eskalace konfliktu, je ale jen reakcí Ruska na některé kroky ukrajinské vlády, tvrdí ve svém komentáři na stránkách katarské televize Al-Džazíra nezávislý ruský novinář Leonid Ragozin.

Svět ve 20 minutách: Austrálie vyhrává boj s covidem-19. Pomohlo trasování a krátké, ale přísné uzávěry

Jestli nějaká země úspěšně zvládá svůj boj proti šíření covidu-19, to bývá často předmětem vyhrocené debaty. O Austrálii se to ale může prohlásit s určitou jistotou. Ostrovnímu státu nepomáhá pouze jeho odlehlá poloha ve vodách oceánu, ale také přísná protiepidemická opatření, píše ve své reportáži rakouský deník Der Standard.

Svět ve 20 minutách: Americká vláda čelí krizi na jižní hranici. Podaří se Bidenovi změnit pohled Američanů na migraci?

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se dostala pod výrazný politický tlak kvůli přílivu migrantů na jižní hranici země. Jak si s výbušnou situací hodlá šéf Oválné pracovny poradit, na to hledá odpovědi magazín Politico. Podle jeho analýzy chce vláda mimo jiné změnit způsob, kterým Američané pohlížejí na přistěhovalectví.

Svět ve 20 minutách: Evropa je rozdělená v otázce používání ruské vakcíny Sputnik. O co vlastně Kremlu jde?

Nepříliš slavný postup očkování v Evropě nabídl jednomu z největších nepřátel kontinentu skvělou příležitost k diplomatickému vítězství. Ve své analýze to píše server americké stanice CNN. Portál upozorňuje na prohlášení, které zveřejnil Kreml minulý týden po videokonferenci německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho ruského protějšku Vladimira Putina.

Svět ve 20 minutách: Svět si od opatření proti pandemii nemusí oddechnout ani v případě velkého pokroku v očkování

Ani ty země, které jsou v očkování proti novému koronaviru nejúspěšnější, se omezení spojených s pandemií nejspíš jen tak nezbaví. Otázkou, jak budou vypadat protiepidemická opatření v příštích měsících a letech, se zabývá brazilský deník O Globo.
Miroslav Tomek

Svět ve 20 minutách: Odstartoval Bidenův záchranný balíček cestu USA k sociálnímu státu?

Jen málo razantní politik, který lavíruje v politickém středu. I takovým způsobem ještě loni kritizovalo progresivní levé křídlo Demokratické strany Joea Bidena v rámci souboje o nominaci do prezidentských voleb ve Spojených státech. Teď ale Biden už coby úřadující hlava státu překvapuje Američany nevídanou – a dosud vlastně jen stěží představitelnou – mírou pomoci poskytovanou z federálního rozpočtu.
Jakub Rerich

Svět ve 20 minutách: Jistě, pane ministře nezměnil politiky k lepšímu a poskytl jim alibi, stěžuje si dnes tvůrce seriálu

Když tvůrci komediálního seriálu Jistě, pane ministře psali svou politickou satiru o nefunkčním Whitehallu, tedy britské vládní mašinérii, doufali, že by mohla ve svém důsledku vést i k lepšímu způsobu správy země. Londýnský deník The Times teď vyzpovídal jednoho z autorů sitcomu Jonathana Lynna. Lynn si dnes myslí, že populární série nejspíš přispěla ke vzniku kultu zvláštních politických poradců střihu Dominica Cummingse.
Tea Veseláková

Svět ve 20 minutách: Turecko mohutně zbrojí, pod Erdoganem se výdaje na armádu zdesetinásobily

Vládní garnitura v Ankaře v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem plní přání turecké armády jako žádná jiná v moderních dějinách země.
Jakub Rerich

Svět ve 20 minutách: Izraelsko-americká firma vyvíjí očkovací pilulku proti covidu-19

Izraelsko-americká farmaceutická společnost Oravax Medical vyvíjí první orální vakcínu proti covidu-19 na světě a chystá se zahájit první fázi klinických zkoušek.
Gita Zbavitelová

Svět ve 20 minutách: Francouzi si během pandemie dopřávají mnohem víc sýra. Nejvíc ale rostl zájem o italskou mozzarelu

Jak si Francouzi udržují dobrou náladu během dlouhých koronavirových uzávěr? Konzumací sýra, odpovídá si sám na položenou otázku britský list Guardian. Podle průzkumů právě spotřeba sýra ve francouzských domácnostech loni stoupala raketovým tempem. A trend dál pokračuje.
Tea Veseláková

Svět ve 20 minutách: Opovrhoval lidmi se školami a byl samouk. Hitlerův „komplex génia“ nově odhalují dopisy jeho otce

Nové světlo na výchovu Adolfa Hitlera vrhají dopisy jeho otce, které se nedávno našly na půdě jednoho domu v Rakousku. Když se o nich doslechl tamní historik Roman Sandgruber, byl zpočátku skeptický, protože pamatuje už hodně padělků a takzvaných očitých svědectví. Když je však spatřil, došlo mu, že jde o senzaci – známky, razítka i podpis, všechno bylo pravé, píše agentura AFP.
Gita Zbavitelová

Svět ve 20 minutách: Pobřežní metropole se kvůli odčerpávání podzemních vod propadají do moře

Globální změna klimatu a s ní spojený vzestup hladiny moří a oceánů ohrožuje ekonomiku pobřežních regionů mnohem více, než se doposud myslelo. Města v těchto oblastech podle vědců klesají pod svou vlastní vahou, což podtrhuje jejich zranitelnost vůči měnícímu se počasí, píše americká agentura Bloomberg.
Jakub Rerich

Svět ve 20 minutách: Špičatý klobouk, kotel, kočka. Pivovarnictví patřilo ženám, dokud to nezměnily hony na čarodějnice

Leckoho možná překvapí, že vaření piva bylo po staletí převážně ženskou doménou. Změnit se to podle všeho mělo až v době honů na čarodějnice v 16. století, uvádí badatelka z Floridské univerzity Laken Brooksová na akademickém webu Conversation.
Miroslav Tomek

Svět ve 20 minutách: Vakcíny proti covidu nemají negativní vliv na plodnost žen ani mužů, ujišťují lékaři v Británii

Neexistují důkazy o tom, že by vakcíny proti nemoci covid-19 jakkoliv ovlivňovaly plodnost. Zdůrazňuje to britský nedělník Observer, podle kterého hlavně mladé ženy váhají, jestli se nechat naočkovat. List shrnuje důvody, proč by to udělat měly, jakmile budou mít příležitost.
Tea Veseláková

Svět ve 20 minutách: Maďarsko očkuje neschválenými vakcínami. Nebudou v průkazu vakcinace a neumožní lidem cestovat

Maďarská očkovací kampaň se od ostatních zemí Evropské unie odlišuje už jen používáním dosud neschválené ruské a čínské vakcíny. Zároveň ale úřady nechtějí uvádět typ použité látky v očkovacím průkazu. Naočkovaní Maďaři tak nebudou moci prokázat, kterou vakcínu dostali. Rozhodl o tom nový dodatek k nařízení maďarské vlády, o kterém informuje evropský server Euractiv.
Gita Zbavitelová

Svět ve 20 minutách: Velký exodus. Evropany pryč z církví ženou rozmanité skandály i úspory na daních

Katolická církev v Evropě přichází o stále více členů. Důvodů odchodu je určitě celá řada, církvi ale zcela jistě nepřispívají ani rozmanité skandály.
Jakub Rerich

Svět ve 20 minutách: Evropský zájem o čínské investice upadá, důvěru ve sliby Pekingu už ztrácejí i na Balkáně

Čína doufá, že jí balkánské země poslouží jako brána do Evropy. Jenže dychtivost Balkánu po čínských penězích začínají brzdit obavy z toho, jestli Peking své sliby nakonec dodrží.
Tea Veseláková

Svět ve 20 minutách: Na prahu druhé studené války? Rusko přitvrzuje rétoriku a vyvíjí nové jaderné zbraně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno pohrozil, že Moskva je v případě uvalení dalších sankcí na Rusko připravená přerušit vztahy s Evropskou unií. Zostření tónu ale nezůstává jen ve slovní rovině.

Svět ve 20 minutách: „Nejde o geopolitiku, ale o zdraví.“ Proč si vede Srbsko v očkování tak nečekaně dobře?

Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden krátce navštívil Srbsko, kde po podobné misi v Maďarsku podle oficiálních vyjádření sbíral informace o postupu proti koronavirové pandemii. Tamního přístupu si ale všímají i velká zahraniční média. Britská stanice BBC na svých stránkách analyzuje důvody srbského úspěchu, kdy se tato balkánská země zařadila mezi pět států, které proti novému koronaviru zatím stihly naočkovat největší část svého obyvatelstva.

Svět ve 20 minutách: Mars ožije pozemským průzkumem. Po čem tam pátrají Američané, Číňané a Spojené arabské emiráty?

Spojené arabské emiráty slaví úspěch v podobě své první meziplanetární mise, která je zároveň první misí tohoto druhu v režii nějakého arabského státu. Jak připomíná britský deník The Times, kolem Marsu tak už teď obíhá družice Amal, v překladu Naděje. Horké chvilky při finále svého vesmírného projektu ale tento měsíc zažívali a ještě zažijí i vědci z dalších zemí.

Svět ve 20 minutách: Vrátila pandemie ženy v otázce rovnosti zpět o desítky let? Spíš upevňuje rozdělené pozice

Jedna provokativní teze tvrdí, že krize způsobená koronavirovou pandemií vrátila ženy v otázce rovnosti pohlaví o desítky let zpátky. Co o vlivu v podstatě nedobrovolné práce z domova na vývoj genderových rolí říkají odborníci, na to se ve svém článku zaměřil švýcarský deník Berner Zeitung. 

Svět ve 20 minutách: Bude se Čína zodpovídat za rozšíření covidu-19? Vyhnuli bychom se tím další pandemii, říká aktivista

Čína se musí zodpovídat za rozšíření covidu-19 do celého světa. Na nezávislém serveru Hong Kong Free Press k tomu vyzývá lidskoprávní aktivista a zároveň bývalý kanadský poslanec i státní tajemník na ministerstvu zahraničí David Kilgour.

Svět ve 20 minutách: Skončí britské internátní školy pouze pro chlapce? Podle kritiků se absolventi chovají sexisticky

Ve Velké Británii do dnešních dní přetrvaly už jen poslední čtyři chlapecké plně internátní školy. Jedna z nich, šest století stará Winchester College, nyní uvažuje o tom, že začne přijímat také studentky. Diskuze už začala, o případné změně teď musí rozhodnout vedení prestižní školy, všímá si nedělník Sunday Times.

Svět ve 20 minutách: Sto let po Čapkově R.U.R. začínají svět ovládat roboti

Před několika dny uběhlo sto let od pražské premiéry hry Karla Čapka R.U.R., což byla zkratka pro Rossumovy univerzální roboty, připomíná technologický sloupkař deníku Wall Street Journal Christopher Mims. Za sto let trvajícího dialogu mezi vynálezci fiktivních i skutečných robotů jsou inženýři podle Mimse většinou nuceni buď realizovat, nebo narušovat představu o robotech, kterou rozpracovaly knihy, filmy nebo televize. Dnes ale realita tuto představu leckdy i předbíhá.

Svět ve 20 minutách: Po pandemii přijdou „bouřlivá dvacátá léta“, slibuje ve své knize americký sociolog Christakis

Po skončení pandemie budou lidé chtít dělat hlavně to, čeho se museli dočasně vzdát. Pravděpodobně budou vyhledávat společnost, užívat si sexu a víc utrácet. Ve své nové knize o tom píše profesor americké Yaleovy univerzity Nicholas Christakis, kterého vyzpovídal švédský deník Dagens Nyheter.

Svět ve 20 minutách: Lovci a sběrači jako ptáci a savci. Lidé i zvířata se životnímu prostředí přizpůsobují podobně

Lidé patřící do společností lovců a sběračů organizují svůj život podobně jako savci a ptáci, se kterými sdílejí stejné prostředí. Rozhodující vliv na vznik těchto podobností například při hledání potravy přitom mají okolnosti dané právě životním prostředím. Novému výzkumu toho, jak se vzájemně ovlivňuje člověk a zvíře, se věnuje server německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk.

Svět ve 20 minutách: Orbán proti všem? Maďarský premiér se soustředí na budování „hlubokého státu“, odhaduje analytička

„Uplynulá dekáda byla pro Maďarsko nejúspěšnější za posledních sto let. Příští desetiletí by ale mohlo být ještě lepší,“ nechal se slyšet maďarský premiér Viktor Orbán ve svém prvním letošním projevu. Podle maďarské novinářky Edit Inotaiová se ale na svět zřejmě dívá přes růžové brýle, jak píše ve své analýze pro server Balkan Insight. Co čeká v novém roce Maďarsko a jaké výzvy před sebou má vládní strana Fidesz, která chce ve volbách v roce 2022 obhájit svou dominanci? 

Svět ve 20 minutách: Riziko komplikací při onemocnění covidem zvyšuje u mladých taky deprese, zjistili vědci v Izraeli

Nová izraelská studie zjistila, že riziko komplikací u nemoci covid-19 u mladých lidí výrazně zvyšuje diagnostikovaná obezita a deprese. Studii vypracoval Ústav pro výzkum a inovace zdravotní pojišťovny Makabi a informuje o ní izraelský deník Jerusalem Post.

Svět ve 20 minutách: Zlatá éra německého hospodářství míří ke konci. Krize na trhu práce hrozí nejen kvůli pandemii

Po nepřetržitém patnáctiletém rozkvětu se situace na německém pracovním trhu začíná rychle měnit k horšímu. Za úbytek pracovních míst přitom nemůže jen pandemie koronaviru. Jak píše list Die Welt, ekonomové se domnívají, že za poklesem zaměstnanosti, ale i redukcí počtu drobných podnikatelů v současnosti stojí také další a dokonce významnější faktory než dopady šíření covidu-19.

Svět ve 20 minutách: Ženy konečně za řídicím pultem. Moskevské metro poprvé od osmdesátých let najalo strojvůdkyně

Moskevské metro od začátku roku přijalo dvanáct žen na pozici strojvedoucích. Stalo se tak vůbec poprvé od začátku osmdesátých let, kdy se tato profese dostala v tehdejším Sovětském svazu na seznam zaměstnání, která jsou pro ženy příliš fyzicky náročná nebo nebezpečná, všímá si agentura AFP.

Svět ve 20 minutách: Británie se chystá na boj s obezitou. V plánu je omezení slev a prodeje pamlsků u pokladen řetězců

Konec roku se ve Velké Británii točil především kolem rostoucích čísel koronavirové nákazy a také definitivní rozlučky země s Evropskou unií. Přesto si svou pozornost získalo i jedno menší téma. Jak totiž informuje deník Guardian, britští politici mají v plánu zakázat prodej sladkostí a pamlsků u pokladen obchodních řetězců a chtějí omezit i další propagaci tohoto zboží.

Svět ve 20 minutách: Nostradamus prý předpověděl příchod korony. V roce 2021 údajně viděl veliké zlo a biologickou zbraň

Francouzský renesanční astrolog, lékař a matematik Nostradamus je nejznámější svými věštbami, z nichž mnohé se údajně vyplnily. Jeho první předpovědi vyšly v roce 1555 s tím, že prý slavný vědec vidí až do roku 3797, kdy podle něj svět zanikne. Jeho věštby na rok 2021 cituje izraelský deník Jerusalem Post.

Svět ve 20 minutách: Fukuyama: V roce 2020 posilovali autoritáři, globální demokracie ale má naději

Letošní rok přinesl o stavu globální demokracie převážně špatné zprávy, přesto se ale objevují náznaky, že by se věci mohly obrátit k lepšímu. V eseji pro deník Wall Street Journal o tom píše známý americký politický filozof Francis Fukuyama.

Svět ve 20 minutách: Věštění z křišťálové koule: Odložíme v roce 2021 roušky?

Jestli jste si mysleli, že letošek nešlo předvídat, tak jste jen nedávali pozor. Myslí si to ekonomický magazín Fortune, který píše, že epidemiologové už přinejmenším celou jednu dekádu bili na poplach a varovali před pandemií nějaké nové nemoci. Na jejich hlas a nutnou přípravu ale nedbaly ani ty nejrozvinutější státy světa.

Svět ve 20 minutách: Vánoční svátky v roce 1918 zmařila španělská chřipka. Konec války přinesl ničivou druhou vlnu

Letošní Vánoce nejsou první, kdy lidem na celém světě zničila svátky nakažlivá nemoc. V prosinci 1918 probíhaly přípravy na první Vánoce bez války uprostřed nejhorší pandemie od velké epidemie moru ve 14. století.

Svět ve 20 minutách: Magnetické pásky mají překvapivě slibnou budoucnost. Jsou levné a jejich kapacita rychle roste

Pohled na cívku magnetické pásky dnes už v lidech vyvolá spíše nostalgii než obdiv k této technologii. Přesto i v současnosti zůstávají magnetické pásky důležitým nosičem pro ukládání a zálohování dat, kdy se miliony kilometrů pásek hromadí v datových centrech po celém světě.

Svět ve 20 minutách: Šičkám v rozvojových zemích kvůli koronaviru ubývá práce a jejich rodiny hladoví

Následky pandemie koronaviru dopadají na zaměstnance v nejrůznějších oborech. Zasažený je také textilní průmysl a s ním i šičky oděvů pro světové značky, jakými jsou Adidas nebo H&M. Pracovnice oděvního průmyslu v rozvojových zemích teď říkají, že jim často nezbývají peníze ani na jídlo.

Svět ve 20 minutách: Trumpův dekret chce zajistit americké vakcíny Američanům. O významu pochybují i jeho spolupracovníci

Americký prezident Donald Trump v týdnu přišel s dalším symbolickým gestem tváří v tvář pandemii koronaviru. A to za situace, kdy počet nemocných ve Spojených státech roste, brzy by se mělo začít s očkováním a kdy se také ukázalo, že Bílý dům promarnil příležitost zajistit větší počet dávek nové vakcíny pro očkování obyvatel USA, rozepisuje se americká stanice CNN na svém webu.

Svět ve 20 minutách: „Zachraňte děti, co jsou mimo dosah státu.“ Francie chystá zákaz domácí výuky kvůli fundamentalismu

V rámci boje proti radikálnímu islamismu se Francie chystá zakázat domácí výuku všech dětí starších tří let. Britský deník The Times píše, že v čele tohoto plánu stojí ministr vnitra a zastánce tvrdého kurzu Gérald Darmanin, kterého prezident Emmanuel Macron jmenoval do funkce letos v červenci s úkolem prosazovat bezpečnostní záměry hlavy státu.

Svět ve 20 minutách: Jak nemoci mění módu: syfilis přinesla mužské paruky, tuberkulóza zas ideál bledé pleti

Módní průmysl dostala koronavirová pandemie do určitých rozpaků. V médiích zaznívají otázky jako „budeme ještě někdy nosit něco jiného než tepláky?“, nebo „čeká nás po skončení krize podobná módní revoluce jako ta, kterou po druhé světové válce přinesl Christian Dior a jeho New Look?“

Svět ve 20 minutách: Levé křídlo amerických demokratů se bouří proti nominacím do Bidenovy administrativy

Na vítěze amerických prezidentských voleb Joea Bidena se kvůli výběru členů nové administrativy sype kritika, a to nejen ze strany republikánů. Mocenský boj je možné pozorovat také mezi demokraty.

Svět ve 20 minutách: Tři prsty proti monarchii. Thajští protestující studenti jsou jako hrdinové z Hunger Games

Thajskem už několik týdnů zmítají demonstrace, kterých se účastní převážně studenti a mladí lidé. Kromě volání po reformách ale daly protesty vzniknout také novému stylu dokumentárních fotografií, uvádí nezávislá fotoreportérka Marielle Descalsotaová v komentáři pro hongkongský deník South China Morning Post.

Svět ve 20 minutách: Svobodná Evropa: Chystané zákony v Rusku ještě víc omezí pronásledovanou opozici

Ruská opozice si už dlouho hraje se státem na kočku a myš a využívá jakýchkoli legálních prostředků, aby obešla stále represivnější zákony, které omezují shromažďování a protesty.

Svět ve 20 minutách: Co se vztahem Washingtonu k Izraeli udělá nástup Joea Bidena do Bílého domu?

Etiopie na prahu občanské války. Čína opustila kontrolu porodnosti. Maďarsko omezuje možnosti utečenců získat v zemi azyl. Připravila Tea Veseláková

Svět ve 20 minutách: Nedělní výběr z komentářů a analýz zahraničních médií

Na rozděleném Kypru k sobě mají oba tábory pořád hodně daleko. Je bezpečný Boeing 737 MAX, který se vrací do provozu? V asijských zemích se rozmáhá byznys s pojistkami pro chudé. Uvolnění globálních pravidel pro patenty by mohlo pomoct v boji s covidem-19.

Svět ve 20 minutách: Sobotní výběr z komentářů a analýz zahraničních médií

Co zbylo z německých plánů na posílení Evropy? Proč už Donald Trump nemůže ve volbách počítat s podporou žen z amerických předměstí? Kde leží klíč k tomu, že se izraelské start-upy vypořádaly s koronavirem mnohem lépe než tamní vláda? A jaké dopady má podle vědců na novorozence znečištěný vzduch?