Svět ve 20 minutách

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Svět ve 20 minutách: Regály v obchodech budou prázdné už na konci roku, vzkazuje Rusům z exilu ekonom Lipsic

Ekonomická situace Ruska je špatná a bude se dál zhoršovat. Ani vítězství ve válce na Ukrajině by ruskému hospodářství nic nepřineslo. Prezident Vladimir Putin zemi ruinuje, píše německý deník Die Tageszeitung. Rusko je největší země světa, ale na ploše 17 milionů kilometrů čtverečních žije jen asi 144 milionů lidí. Na jednom kilometru čtverečním tak žije zhruba 8,5 Rusů. Pro srovnání: v Německu se o stejnou plochu dělit téměř 237 obyvatel.

Svět ve 20 minutách: Izrael sklouzává do hluboké mezinárodní izolace, domácí demonstranti chtějí konec vlády Netanjahua

Protivládní protesty v Izraeli v uplynulém týdnu zesílily. Veřejná prostranství Jeruzaléma byla plná demonstrantů vyzývajících vládu k demisi. Nově se připojili k těm, kteří požadují okamžitou dohodu o propuštění rukojmích zadržovaných palestinským teroristickým hnutím Hamás. Obě skupiny přitom doufají v dokonalou bouři, která má vyvrcholit pádem vlády. Vládní nacionalisté mezitím upevňují plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.

Svět ve 20 minutách: Dalším Putinovým cílem může být Balkán. Už teď zneužívá jejich neukončenou historii

Už ruští carové se neustále snažili ovládnout sousední země a oblasti za hranicemi. V současném světě na to strategicky navazuje nezákonná invaze Vladimira Putina na Ukrajinu. Jestli Putin zvítězí, logicky obrátí pozornost k Moldavsku, které je další „zastávkou“ na cestě do východní Evropy a kde najdete ruskou separatistickou enklávu Podněstří, kterou už Rusko okupuje, upozorňuje komentátor agentury Bloomberg, admirál a bývalý velitel NATO James Stavridis.

Svět ve 20 minutách: Putinova slabina? Sedm z deseti podporovatelů války rozhodně nesouhlasí s novou mobilizací

Objevily se nové informace o tom, že mnoho Rusů sice podporuje Vladimira Putina, ale ne jeho válku na Ukrajině. V analýze pro americký magazín Foreign Affairs o tom píše čtveřice autorů: odborník na postsovětské zahraniční politiky na Kolumbijské univerzitě Timothy Frye, profesor politologie a mezinárodních vztahů Henry Hale, politolog Ora John Reuter a odborná asistentka na Cornellově univerzitě Bryn Rosenfeldová.

Svět ve 20 minutách: Po teroristickém útoku u Moskvy čeká na ruské muslimy zřejmě Putinova pomsta

Střelba v koncertní hale na předměstí Moskvy v Krasnogorsku je nejsmrtelnějším útokem na evropské půdě, ke kterému se přihlásil Islámský stát. Zemřelo 139 lidí, rekapituluje britský deník The Guardian. Počet obětí je i o něco vyšší než při útocích v Paříži v roce 2015. Ozbrojenci v budově poblíž ruského hlavního města stříleli téměř hodinu, zatímco se návštěvníci koncertu v panice snažili uniknout. Potom místo zapálili.

Svět ve 20 minutách: Macron: Když Putinovi dnes neodpovíme silně, bude to znamenat naši prohru v budoucnu

Emmanuel Macron si ještě před dvěma lety pravidelně telefonoval s Vladimirem Putinem a varoval západní politiky, aby „neponižovali Rusko“. Dnes je ochotný poslat na Ukrajinu své vojáky. Na to, jak a proč se francouzský prezident proměnil ze zastánce appeasementu v předního evropského jestřába, se na stránkách francouzského deníku Le Monde pokouší odpovědět analytička Claire Gatinoisová.

Svět ve 20 minutách: Putin chce vládnout ještě dlouho. Jeho konečným odkazem bude zchátralý a upadající policejní stát

Vladimir Putin si po 24 letech přímé i nepřímé moci zajistil dalších šest let vlády. Nastalo tak nové stádium ve vývoji jeho režimu. Od roku 1999, kdy se stal po odstoupení Borise Jelcina prozatímním prezidentem, nepochybně změnil styl i politiku. On i Rusko byli tehdy mnohem slabší, a tak vynakládal mnohem větší úsilí, aby si získal lid i zahraniční politiky, píše britský expert na Rusko Mark Galeotti v analýze pro londýnský deník The Times.

Svět ve 20 minutách: Kreml vydal příkaz: Putina musí volit hlavně mladí. Nátlak vytváří i univerzity

Mladí Rusové čelí během prezidentských voleb nátlaku a donucování ze strany škol, úřadů i zaměstnavatelů. Tyto instituce dostaly za úkol výrazně zvýšit volební účast mladých lidí. Hlasování začalo v pátek a vrcholí v neděli 17. března. Detaily přináší nezávislý ruský server Moscow Times.

Svět ve 20 minutách: Fica by (možná) zastavila jen hromadná výpověď všech slovenských novinářů RTVS, píše komentátor

Přes 600 zaměstnanců a spolupracovníků slovenské RTVS se už první den podepsalo pod prohlášení, které žádá stažení kontroverzního návrhu zákona ministryně kultury Martiny Šimkovičové. Jeho podstatou je mocensky ovládnout veřejnoprávní médium a přetvořit ho na vládní propagandistický nástroj, píše ve slovenském Denníku N komentátor Filip Obradovič.

Svět ve 20 minutách: Deutsche Welle: Po smrti Prigožina mají wagnerovci nového velitele. Teď ždímají a klíží Libyi

„Bezpečnost za zdroje“. Tak západní bezpečnostní experti popisují strategický přístup Ruské federace v Libyi. Severoafrická země trpí nestabilitou, ale má velké množství zdrojů. Politických rozkolů Kreml využívá, opět za pomoci wagnerovců, popisuje portál německé veřejnoprávní stanice Deutsche Welle.

Svět ve 20 minutách: Analýza Putinova projevu: Původně předvolební formalita vyvolala depresivní dojem sílící eskalace

Místo předvolebních slibů přednesl Vladimir Putin nedávno projev o stavu země. Začal válkou na Ukrajině a dal najevo, že Rusko překročilo jakýsi geopolitický milník a získalo dlouhodobou strategickou výhodu.

Svět ve 20 minutách: Bulhaři údajně mučí migranty a nutí je plavat zpět do Turecka, píše server Balkan Insight

Evropská komise a agentura Frontex si dobře uvědomují závažné porušování lidských práv na bulharsko-tureckých hranicích. Zpravodajský server Balkan Insight na základě interních dokumentů popisuje, jak bulharská policie jedná s migranty a uprchlíky na hranicích.

Svět ve 20 minutách: Čína využívá třenic se Západem k přeměně světového obchodu podle vlastních pravidel

Abú Dhabí tento týden hostilo ministerskou konferenci Světové obchodní organizace (WTO). Spojené státy před jejím začátkem označily Čínu za „největší výzvu pro mezinárodní obchodní systém“. Organizace se tak stala rukojmím ostrých rozporů mezi oběma světovými velmocemi. Geopolitické a ekonomické souvislosti analyzuje britský list Financial Times.

Svět ve 20 minutách: Rusové zaplatili Íráncům za drony tunami zlatých cihel, píše se v uniklých interních dokumentech

Únik tisíců interních e-mailů a dokumentů íránské společnosti napojené na tamní ministerstvo obrany odhalil řadu informací o úzké spolupráci Teheránu s Moskvou v oblasti sebevražedných bezpilotních letounů. Všímá si toho anglická mutace izraelského deníku Haaretz.

Svět ve 20 minutách: Smrt Alexeje Navalného se jen odkládala

Ruská společnost přežije šok ze smrti opozičního lídra Alexeje Navalného, stejně jako přežila zahájení takzvané „speciální operace“ na Ukrajině i částečnou mobilizaci. Ruští pasivní konformisté, kteří jsou skutečnou páteří ruského polototalitního režimu, to dokážou i tentokrát, píše politolog Andrej Kolesnikov v analýze pro Carnegieho nadaci pro mezinárodní mír.

Svět ve 20 minutách: Golfskému proudu hrozí kolaps už v tomto století. Následky by byly zdrcující především pro Evropu

Prozatím neexistuje časová osa, ale důkaz o tom, že v budoucnosti se může zastavit Golfský proud, už máme. Následky kolapsu mořského proudy by byly zdrcující především pro Evropu. Klimatičtí odborníci proto požadují opatření, která jsou účinná, píše rakouský deník Die Presse.

Svět ve 20 minutách: V Rafáhu je cítit panika a úzkost. Lidé netuší, kam jinam utéct, varuje generální komisař OSN

Oblast Rafáh na jižním cípu Pásma Gazy je poslední oblastí, kterou izraelská armáda v rámci vojenské ofenzivy ještě neobsadila. To se má ale změnit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ premiér Benjamin Netanjahu hrozí pozemní operací i do této enklávy. Velká část mezinárodního společenství od toho Tel Aviv odrazuje. Obává se o osud téměř milionu a půl nuceně vysídlených Palestinců, kteří přežívají ve stále horších podmínkách.

Svět ve 20 minutách: Válka už se na Ukrajině podepisuje na lidech i na demokracii

Ještě nedávno bylo veřejné mínění na Ukrajině zajedno: země osvobodí svá území, bublina nepřátelské propagandy splaskne a režim Vladimira Putina se zhroutí. Ale po loňském neúspěšném protiútoku ukrajinské armády se Ukrajinci přestali upínat k optimistickým prognózám, píše v reportáži na stránkách časopisu New Yorker novinářka Masha Gessenová.

Svět ve 20 minutách: Putin vyhraje volby nejpřesvědčivěji v historii, tvrdí ve své kampani jeho „protikandidát“

V březnových prezidentských volbách v Rusku jsou si kandidáti jistí jen jedním: S Vladimirem Putinem určitě prohrají. V celé zemi včetně okupovaných částí Ukrajiny, se už objevily jeho billboardy. Kritiku války je slyšet málokdy. A Putinovi zdánlivě vychází i předpoklad, že Rusko ustojí západní podporu Ukrajiny, která teď spíš vázne, píše americký deník Wall Street Journal.

Svět ve 20 minutách: Většina Ukrajinců nechce s Ruskem o míru ani začít jednat, tvrdí průzkumy

Ukrajinci žijí ve válce téměř dva roky, od začátku ruské invaze uteklo ze země přes 6 milionu Ukrajinců, přes 3,5 milionu jich bylo vnitřně vysídleno. Válka má negativní geopolitické i ekologické dopady. Ale jaká nálada panuje mezi Ukrajinci, kteří v zemi zůstali, analyzuje pro akademickou platformu Conversation politický geograf Gerard Toal.

Svět ve 20 minutách: Netanjahu v kleštích. Z jedné strany utahují šrouby spojenci z krajní pravice, z druhé Američani

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že Izrael nemá v úmyslu znovu obsadit Gazu. Čelí ale tlaku ministrů vlastní vlády, kteří záměr podporují – a ti by třeba mohli jeho vládu „svrhnout“. Další plány krajní pravice popisuje americký deník The Wall Street Journal.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina by mohla dostat zmrazené ruské finanční rezervy. Alespoň o tom uvažují nejbohatší země G7

Státy ze skupiny zemí G7 diskutují o převodu zmrazených ruských aktiv na Ukrajinu. Některé váhají kvůli údajným rizikům pro finanční stabilitu. Pochybovači ale tyto obavy značně přeceňují a nedokážou zvážit strategické výhody, píše v komentáři pro The Financial Times bývalý prezident Světové banky Robert Zoellick.

Svět ve 20 minutách: Sílí hrozba severokorejské jaderné války. Kim je teď i víc paranoidní, soudí analytici

Další nepřítel Západu vyhrožuje Spojeným státům a jeho spojencům „naprostým zničením“. Severokorejský prezident Kim Čong-un dal jasně najevo, že to provede svým „drahocenným mečem“, tedy zvětšujícím se arzenálem jaderných zbraní, píše komentátor agentury Bloomberg Andreas Kluth.

Svět ve 20 minutách: Teď protestovali zemědělci v Německu, ale bouří se i v Nizozemsku, Francii nebo Belgii

Pro mnohé ze zemědělců, kteří se už tak potýkají s problémy, je vyšší platba za znečištění životního prostředí příliš velký ústupek. Německo je zatím poslední zemí, kde se zvedla vlna odporu. Britský deník The Guardian mapuje důvody, které vyhnaly zemědělce do ulic.

Svět ve 20 minutách: Volání po konci války není to stejné, jako volání po míru, píše historik pro Moscow Times

Koncem roku se v západních médiích objevilo volání po vyřešení války na Ukrajině. Články vycházely ze zpráv o údajné ochotě ruského prezidenta k jednáním o příměří, případně z domnělých úvah o selhání ukrajinské protiofenzívy, díky které se ale podařilo získat pod kontrolu velké části území. Volání po konci války není to samé, co volání po míru, zamýšlí se v analýze na nezávislém ruském serveru Moscow Times historik zabývající se sovětskou a ruskou realitou Oleksa Dračevič.

Svět ve 20 minutách: Evropa se musí probrat. Ukrajině pomáháme, jen aby nebyla poražena, ale na vítězství to nestačí

Zatímco mnozí z nás zahájili Nový rok ohňostrojem, Ukrajinci zažili mohutné ruské letecké útoky. Vladimir Putin je odhodlán porazit a zničit nezávislou Ukrajinu, která je stejně odhodlána to nevzdat. Čeho však v tomto boji zásadního významu chtějí dosáhnout ostatní světové demokracie? Ptá se britský historik Timothy Garton Ash v článku pro ukrajinský server Kyiv Post.

Svět ve 20 minutách: Elity ruského popu končí po večírku ve vězení. Podle Kremlu se dopustili homosexuální propagandy

Popové hvězdy loajální Kremlu jsou po večírku v Moskvě trestány za „nemorální chování“ – to ale odhaluje posun ruské ideologie směrem k totalitě, píše server německé Deutche Welle. Celostátně známá bloggerka uspořádala 20. prosince v moskevském klubu večírek, kam pozvala velká jména hudebního byznysu. Od popové ikony Philippa Kirkorova, zpěvačky Lolity, vítěze Eurovize Dimy Bilana a hvězdné novinářky Ksenie Sobčakové. Vstupné bylo až milion rublů, což je víc než 10 tisíc eur.

Svět ve 20 minutách: Rozpad Belgického království je na spadnutí

Plán předsedy krajně pravicového uskupení Vlámský zájem Toma Van Griekena je jednoduchý: vyhraje volby, vytvoří v regionálním parlamentu většinovou koalici s další nacionalistickou stranou, přijme deklaraci o nezávislosti Vlámska a nabídne Valonsku a Bruselu vyjednávání o rozvodu, předvídá ve svém komentáři pro polský deník Rzeczpospolita Jędrzej Bielecki.

Svět ve 20 minutách: Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Všechny díly podcastu Svět ve 20 minutách můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Svět ve 20 minutách: Rok 2024 a válka na Ukrajině: Jestli Západ selže, může Putin napadnout Polsko. To je v NATO

Jak bude pokračovat ruská agrese na Ukrajině? Nedávné střízlivé hodnocení vrchního velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného vyvolalo určité rozčarování těch, kdo čekali rozhodující průlom během loňské protiofenzívy. Ukrajina nemůže válku vyhrát bez leteckých a dalekonosných palebných zbraní, které jí mezinárodní partneři zatím nedodali, soudí analytik amerického politologického institutu Atlantic Council Richard Hooker.

Svět ve 20 minutách: Rusové chtějí mobilizovat dalších 400 tisíc vojáků. Vlastenci jim už totiž „došli“

Kreml a ruské ministerstvo obrany chtějí pokračovat ve své kampani pro nábor smluvních vojáků. Ruské regiony už od Moskvy obdržely plán náborů pro rok 2024. Kvóty zůstávají přibližně stejné jako letos. Na portálu Faridaily se o tom rozepisuje nezávislá novinářka Farida Rustamovová.

Svět ve 20 minutách: Izrael chce zničit Hamás. Kritici to zpochybňují, Macron dokonce řekl, že by to trvalo deset let

Izrael se snaží úplně zlikvidovat hnutí Hamás, teroristickou organizaci, která je zodpovědná za brutální útok ze 7. října. Kritici tento cíl stále častěji považují za nereálný nebo dokonce nemožný, píše americký deník New York Times.

Svět ve 20 minutách: V Lucemburku začal před Vánoci platit zákaz žebrání. Město argumentuje bojem proti gangům

Vánoční čas bývá pro politiky skvělou příležitostí, aby se pochlubili svou dobročinností. Představitelé lucemburské vlády se letos vzdali možnosti nechat se fotit u toho, jak rozdávají polévku potřebným. Místo toho v hlavním městě zavedli zákaz žebrání. Krátce před Vánocemi se tak nedávno jmenovaný kabinet dostal pod palbu kritiky, píše německý deník Süddeutsche Zeitung.

Svět ve 20 minutách: Stará vs. nová Evropa. Členské země se ke vstupu Ukrajiny do EU staví rozporuplně

Nad evropskými perspektivami Ukrajiny se ve své analýze zamýšlí dopisovatel ruské redakce BBC Jurij Žigalov. Minulý týden v Bruselu sledoval průběh summitu Evropské rady, během něhož byla zahájena přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem.

Svět ve 20 minutách: Dochází v zahraniční politice ke zmrtvýchvstání Rakousko-Uherska? ptá se Politico

Ať už jde o téma Ukrajiny, Ruska, nebo o konflikt Izraele s Hamásem, v evropských kuloárech panuje dojem, že dochází ke vzkříšení Rakousko-Uherského dualismu – nikoli v podobě oprášení zaniklé konfederace, ale v podobné zahraničně-politické orientaci. Tématem sbližování dvou dunajských republik se zabývá server Politico.

Svět ve 20 minutách: Zelenskyj v tísni. Klesající popularita a politické tlaky před druhou zimou války na Ukrajině

Ještě před rokem byl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobností roku časopisu Time, ale dnes, kdy se blíží druhá zima války, je situace odlišná. Jeho vysoká popularita klesla a někdejší spojenci ho kritizují. Opěvovaná podzimní protiofenziva je považována za neúspěšnou a ve Washingtonu začaly kvůli stranickým sporům a „únavě z Ukrajiny“ váznout zásadní dodávky zbraní. Vladimir Putin se mezitím připravuje na dlouhý a náročný boj, shrnuje situaci deník The Times.

Svět ve 20 minutách: Povede posilování globálního Jihu k „odzápadnění“ světa? zamýšlí se deník Le Monde

Mezinárodní reakce na krvavý útok Hamásu na Izrael znovu ukázala, jak silně je dnes svět rozdělený. Jestliže západní tábor podporovaný Indií a hrstkou dalších států tento akt agrese ostře odsoudil, valná většina zemí globálního Jihu odmítla ukázat na agresora a omezila se na prosazování deeskalace konfliktu, konstatuje v komentáři francouzský deník Le Monde.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina potřebuje více vojáků, málokdo ale chce jít do války

Kyjev aktivoval plán na povolání tisíců mužů, kteří se dosud vyhýbali nástupu do armády. Těm, kteří odmítnou, hrozí vězení, píše španělský deník El País.

Svět ve 20 minutách: Může klimatickému summitu COP28 předsedat přední producent fosilních paliv?

Klimatický summit COP28 letos hostí Dubaj. Naléhavý boj za ukončení používání fosilních paliv tak vedou Spojené arabské emiráty, jejich ekonomika ale stojí a padá právě s těžbou ropy a zemního plynu. Španělský deník El País se proto ptá, jestli tento paradox může ovlivnit výsledek celého jednání.

Svět ve 20 minutách: Putin čeká na výsledky amerických voleb a přepnul na válečnou ekonomiku. Válku ale nevyhrává

Ruská válka na Ukrajině brzy vstoupí do třetího roku a Moskva je ve výhodě na vojenské, politické i ekonomické frontě. Ukrajincům zas chybí dobře vycvičená pěchota. Putin militarizuje ruskou ekonomiku a využívá vysokých příjmů z ropy k financování sílící výroby zbraní. Politická nemohoucnost ve Spojených státech i Evropě ohrožuje dodávky zbraní i peněz, na kterých závisí přežití Ukrajiny, shrnuje americký deník The Wall Street Journal.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina je na další zimu připravena. Jejich odborníci tvrdí, že teď už je Kreml jen tak nepřekvapí

S poklesem teplot se objevují nové analýzy, jaká bude letošní zima pro válkou zkoušenou Ukrajinu. Rusko se pravděpodobně pokusí zemi uvrhnout do chladu a tmy. Ukrajinci jsou ale připraveni, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Podzim byl i na Ukrajině mírný, technici, kteří pracují pro poskytovatele energií tak využili čas navíc.

Svět ve 20 minutách: Ruská opozice má „továrnu elfů“. Na sítích šíří protikremelskou propagandu

Ruský nezávislý internetový portál Svtv přiznal, že aktivisté a novináři z řad ruské opozice provozují v Litvě a Gruzii síť placených komentátorů, kteří se zabývají šířením protikremelské propagandy na internetu. Autoři textu tvrdí, že síť „fake účtů“ financuje Fond svobodné Rusko, mezinárodní organizace založená v roce 2014, která jako své hlavní cíle deklaruje podporu občanské společnosti a demokratický rozvoj Ruska.

Svět ve 20 minutách: Írán začal ve velkém popravovat a zastrašit odpůrce režimu

Íránský režim letos popravil už víc než 600 lidí. Popravy mají především odstrašit odpůrce totalitního zřízení a opozici, píše německý deník Die Tageszeitung. Po zhruba 14 letech žaláře popravili i politického vězně Gásema Ábesteha. Soudní řízení, které se konalo před popravou, trvalo pouhé dvě minuty, což prozradil jeho spoluvězeň Hamídréza Háeri v dopise zaslaném z věznice poblíž Teheránu.

Svět ve 20 minutách: Na Blízkém východě se propalestinské protesty mohou přetavit v ohrožení autoritářských vůdců

V některých zemích Blízkého východu připomínají propalestinská shromáždění prodemokratické protesty z roku 2011. Autoritářští vůdci v regionu se začali bát, že konflikt v Gaze může změnit politický status quo i u nich doma. Téma ve své analýze otevírá německý zpravodajský server Qantara.

Svět ve 20 minutách: Srbské firmy vyvážejí do Ruska zboží, které může využít ve válce na Ukrajině, varuje Svobodná Evropa

Srbské společnosti vyvážejí do Ruska zboží dvojího užití, které je kvůli možné aplikaci v ruské výzbroji terčem západních sankcí. Takové závěry přineslo vyšetřování Rádia Svobodná Evropa. Děje se to navzdory slibu prezidenta Aleksandara Vučiće, že jeho země nebude sloužit jako prostředek k obcházení amerických a unijních sankcí.

Svět ve 20 minutách: Gaza po válce a bez Hamásu? Mocenské vakuum hrozí humanitární krizí obrovských rozměrů

Izraelské letectvo pokračuje v bombardování hustě osídleného Pásma Gazy a premiér Benjamin Netanjahu varuje Hamás před „dlouhou válkou“. Nejvyšší představitelé země trvají na tom, že chtějí toto teroristické hnutí vymazat „z povrchu zemského“. Analytička magazínu Foreign Policy Amy Mackinnonová hledá odpovědi na to, jestli je to reálný cíl.

Svět ve 20 minutách: Některé reakce na válku na Blízkém východě jsou bezcitné, jednostranné a šokují svou amorálností

Proč se zdá, že někteří lidé ztotožňují kritiku Izraele s antisemitismem? A je kritika Izraele skutečně antisemitská, nebo antisemitská za určitých okolností, které by se lidé měli naučit rozpoznat a pochopit? Akademický server Conversation požádal o možná vysvětlení Dova Waxmana, profesora z Centra izraelských studií na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Svět ve 20 minutách: Pokusy o pogrom na severním Kavkaze ukazují, že i když se ruský režim může zdát brutální, je slabý

Když rozvášněný dav v ruské, převážně muslimské, republice Dagestán vtrhl minulou neděli na letiště v Machačkale s úmyslem zlynčovat Izraelce, kteří tam přistáli, ruské úřady vůbec nezareagovaly. Národní garda dorazila až několik hodin poté, co výtržníci obsadili celé letiště, včetně ranveje, a i potom si počínala netypicky zdrženlivě, píše ruská politoložka Taťjana Stanová na stránkách Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Svět ve 20 minutách: Radikální evropská levice má pro útok Hamásu vůči Izraeli pochopení, všímá si rakouský Die Presse

Kvůli odlišným postojům k teroristické organizaci Hamás se rozpadá aliance levicových stran ve Francii. Také jinde v Evropě levicové partaje nápadně sympatizují s militantním odporem vůči Izraeli, všímá si rakouský deník Die Presse.

Svět ve 20 minutách: Izrael čeká v Gaze pomalá válka v síti tunelů, které jsou desetkrát delší než Pásmo Gazy

Izrael už několik dní intenzivně bombarduje Pásmo Gazy v odvetě za invazi bojovníků teroristického hnutí Hamás ze 7. října. Oběti na obou stranách se už teď počítají v řádech tisíců, většina mrtvých jsou civilisté. Cílem Tel Avivu je totálně zničit Hamás. Aby se to podařilo, budou izraelské síly muset bojovat v rozsáhlých tunelových komplexech, ve kterých se Hamás ukrývá. Bude to pomalá a klaustrofobická válka, předpovídá britský magazín Economist.

Svět ve 20 minutách: Válka na Blízkém východě může změnit i boj na Ukrajině. Rusko nechce volit mezi Íránem a Izraelem

Reakce Ruska na násilnosti v Izraeli a Gaze byla nápadně zdrženlivá, protože Moskva bere ohled na svá spojenectví a zájmy v regionu. Ani neodsoudila násilí na Izraelcích teroristickým hnutím Hamás podporované Íránem – také ale velmi opatrně našlapovala směrem k Tel Avivu, aby si ho neznepřátelila. Ruské ministerstvo zahraničí pouze vyzvalo všechny strany, aby se zdržely násilností a jednaly o příměří nebo varovalo před nebezpečnou eskalací, píše americká stanice CNBC.

Svět ve 20 minutách: Za útokem Hamásu je jak velké selhání izraelských služeb, tak Netanjahuova strategie k Palestincům

Války národy spojují – i hluboce rozdělenou izraelskou společnost stmelil šok a hrůza brutálních útoků teroristického hnutí Hamás. Podobně jako v roce 1967 v zemi vznikl kabinet národní jednoty, kam premiér Benjamin Netanjahu přizval i lídra opozice Bennyho Gantze. Proč a kde selhaly dosavadní strategie vůči Hamásu i běžným Palestincům nebo jakou cestou se teď Izrael vydá, se zamýšlí hlavní zahraniční komentátor britského listu The Financial Times Gideon Rachman.

Svět ve 20 minutách: Proč Hamás vlastně útočí na Izrael? Nabízíme historický kontext od počátku 20. století

V centru světové pozornosti je znovu Pásmo Gazy. Odvetné bombardování následuje po překvapivém útoku ozbrojenců z hnutí Hamás, kteří před týdnem pronikli do Izraele právě z Gazy. Klíč k pochopení současného konfliktu může poskytnout historický kontext serveru Conversation a názory historičky a odbornice na palestinské dějiny z americké Arizonské univerzity Mahy Nassarové.

Svět ve 20 minutách: Supervolební rok 2024 může změnit podobu celého Západu. Je integrita demokracie v ohrožení?

Od Polska přes Washington až po předměstí Londýna hrozí, že volební strategie v digitálním světě negativně ovlivní politickou scénu. Zpravodajský server Politico se tak ptá, jak internet proměňuje volební kampaně a jaké důsledky to může mít pro západní demokracii. Poprvé v historii budou důležité volby v USA, ve Velké Británii a Evropské unii ve stejném kalendářním roce. Očekává se, že celostátní volby se uskuteční i v desítkách dalších, a to včetně Indie a možná i Ukrajiny.

Svět ve 20 minutách: Pro Ukrajinu je Krym klíčový. Jeho případné dobytí přináší víc otázek než odpovědí, uvažuje analytik

Jeden z předních poradců prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak nedávno řekl, že Ukrajina bude stupňovat útoky na Krym, protože ho považuje za zásadní k celkovému vítězství. „Až Krym padne, ruské jednotky na frontě propadnou panice a politická rétorika Moskvy se od základů změní,“ cituje Podoljaka britský expert na Rusko Mark Galeotti v analýze pro londýnský deník The Times. Dodává, že není jasné, jak by měl být osvobozený, ani jestli to je moudré.

Svět ve 20 minutách: V Náhorním Karabachu žádní Arméni nezůstanou. Dosáhnout mírných vztahů je nereálné, tvrdí odborník

Nad perspektivami arménského obyvatelstva Náhorního Karabachu se ve své analýze na stránkách nezávislého ruského internetového portálu Važnyje istorii zamýšlí Alexandr Atasuncev, který se dlouhodobě věnuje postsovětskému prostoru.

Svět ve 20 minutách: „Nemusíte bojovat a jednat proti svému svědomí.“ Jaké jsou příběhy a osudy ruských dezertérů?

Mnoho ruských dezertérů se snaží dostat do zahraničí. Čelí přitom problémům, protože nemají pasy a je po nich vyhlášeno mezinárodní pátrání. Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle v reportáži přinesla příběhy tří mužů, kterým se od ruské vojenské agrese na Ukrajině podařilo utéct.

Svět ve 20 minutách: Ukrajinci víc než kdy jindy konečně chápou, že zabíjet může i korupce

Na východě Ukrajiny pokračuje ukrajinský protiútok, zuří ale i přímo v Kyjevě. Hlavním nepřítelem je tady korupce. Britský deník The Guardian zkoumá, jestli se ukrajinským úřadům daří tohoto všudypřítomného strašáka konečně potlačovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno odvolal Oleksije Reznikova z funkce ministra obrany – a ten není jediný.

Svět ve 20 minutách: Kreml převzal žoldáky Wagnerovy skupiny v Africe

Po smrti zakladatele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina převzal přímou kontrolu nad jejími operacemi ve Středoafrické republice Kreml. Tamní prezident Faustin-Archange Touadéra v rozhovoru pro Washington Post potvrdil, že zhruba tisíc wagnerovců, kteří ve Středoafrické republice působí, tam zůstane i nadále, píše britský deník The Times.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina zažalovala Rusko za porušení úmluvy o genocidě. Je to jen mezikrok, ale nesmírně důležitý

Mezinárodní trestní soud začal v pondělí projednávat žalobu Ukrajiny a 32 dalších zemí, které obviňují Rusko ze zneužití Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia. Mezi žalujícími státy jsou i všichni členové Evropské unie kromě Maďarska, ale také třeba Nový Zéland, popisuje ukrajinský server Evropská Pravda.

Svět ve 20 minutách: Putin vyhlásil boj proti transsexuálům. Rodiče je teď vyhazují na ulici nebo i znásilňují

Ruský prezident Vladimir Putin označuje svou invazi na Ukrajin jako válku proti „satanistům, liberálním západním hodnotám a rodičům číslo jedna a dvě“ – jak se například ve Francii oficiálně přejmenovaly formulářová políčka pro otce a matku. Rusko je svědkem stále tvrdších opatření proti zranitelným skupinám obyvatel. Sílící nenávist si všímá i americký deník The Washington Post.

Svět ve 20 minutách: Obchod Unie-Rusko se nezastavil. Jen se prodává zboží, které není pod sankcí, říká ekonom

Ruský vývoz a dovoz zboží se navzdory sankcím a slabému rublu přibližuje stavu před vypuknutím války na Ukrajině. Kremlu totiž pomáhají spojenci, kteří obcházejí západní sankce, píše rakouský deník Die Presse. Navzdory západním sankcím teď připlouvá do ruských přístavů už podobné množství obchodních lodí jako před vypuknutím války. Moskva si pro zajištění mezinárodního obchodu našla nové spojence – a není to pouze Čína.

Svět ve 20 minutách: Kyjev zrychluje tempo s cílem Krym. Válka ještě dlouho neskončí, ale Moskva je na pokraji paniky

Ukrajina po několika měsících opět odvážně přenáší boje blíž k Vladimiru Putinovi, tedy do samotného Ruska. Postupuje u Bachmutu a na jihu v Záporožské oblasti směrem k rozhodujícímu území Krymského poloostrova, hodnotí pokrok Ukrajinců americký odborník na národní bezpečnost a zahraniční politiku Mark Toth a bývalý zpravodajský důstojník Jonathan Sweet v analýze pro ukrajinský server Kyiv Post.

Svět ve 20 minutách: Zelenskyj chce zpět Ukrajince, kteří se vyhýbají mobilizaci s falešnou nezpůsobilostí

Předseda parlamentní frakce vládní ukrajinské strany Služebník lidu David Arachamia nedávno naznačil, že ukrajinské vyšetřovací orgány budou usilovat o extradici mužů v odvodovém věku, kteří nelegálně opustili Ukrajinu a uprchli před mobilizací do zahraničí, uvádí na svých stránkách polský deník Rzeczpospolita.

Svět ve 20 minutách: Moskva může mít problém Prigožina nahradit. V Africe byl celebritou, říká bývalý analytik CIA

Bývalý šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin navštívil jen několik dní před pádem svého letadla Středoafrickou republiku. Ta je jednou z několika afrických zemí, kde ruská žoldnéřská skupina aktivně operuje. Co přináší působení Wagnerovy skupiny těmto státům a jejich obyvatelům a jaká je její budoucnost na černém kontinentě bez Prigožina, analyzoval pro britskou BBC Alex Vines z think tanku Chatham house. Pohled přímo ze Západní Afriky pak nabízí americký deník New York Times.

Svět ve 20 minutách: Čína je v ekonomické krizi. Útok na Tchaj-wan je tak ještě pravděpodobnější, myslí si sinolog

Čína prochází hospodářskou krizí. Renomovaný francouzský sinolog Emmanuel Lincot říká, že nevidí naději na zlepšení situace. Způsob, jakým Čína zachází se zahraničními investory, se až nápadně podobá zvykům v Rusku a také v předválečném Japonsku, varuje v rozhovoru pro německý list Die Welt. Hospodářská situace v této asijské zemi je totiž přinejmenším znepokojivá.

Svět ve 20 minutách: Po vzpouře jsem tušil, že to s Prigožinem dopadne špatně. Tohle Kreml neodpouští, tvrdí informátor

Jednou z hlavních zásad Kremlu je nikdy neponechávat v časech krize otevřené konce. Středeční sestřelení letadla šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který před dvěma měsíci vedl vzpouru proti ruskému vedení, ukázalo, že Putin s likvidací tohoto klíčového hráče váhal. Proč tak dlouho čekal? A co se za posledních osm týdnů změnilo na ruské politické scéně? Na tyto otázky hledá odpovědi Roger Boyes z britského deníku The Times a ruský nezávislý server Meduza.

Svět ve 20 minutách: Dva roky vlády Tálibánu: Zákazů pro afghánské ženy a dívky přibývá, nesmějí už ani do parku

Uplynuly dva roky od stažení Američanů a jednotek NATO z Afghánistánu a převzetí moci islamistickým hnutím Tálibán. Ten zatím nečelí žádné významnější opozici, která by ho mohla svrhnout. Jeho členové se semkli okolo svého ideologicky pevného vůdce a v Tálibánu nepanuje žádný vnitřní rozkol, hodnotí vývoj v zemi agentura AP.

Svět ve 20 minutách: „Je to zničující.“ Lékaři v Záporoží se při péči o poraněné minami potýkají s psychickým utrpením

Těla roztrhaná na kusy, ruce a nohy znetvořené k nepoznání. Psychické utrpení při amputaci končetiny za končetinou představuje pro lékaře pracující v Záporožské oblasti chmurnou realitou ukrajinské protiofenzivy. Reportáž z minového pole přináší americký deník Washington Post.

Svět ve 20 minutách: Děti vyvezené z Ukrajiny převychovávají v ruských kadetkách

Podle údajů ukrajinských úřadů bylo od začátku války na Ukrajině z okupovaných území do Ruska zavlečeno více než 16 tisíc dětí. Vzápětí po začátku invaze nad nimi převzal patronát Vyšetřovací výbor Ruské federace v čele s Alexandrem Bastrykinem, uvádí v článku pro nezávislý internetový portál Vjorstka Anna Ryžkovová.

Svět ve 20 minutách: Spalničky, lepra nebo dna. Které choroby z éry Charlese Dickense se vracejí?

Endemická lepra na Floridě, hrozba epidemie spalniček v Londýně a syfilis šířící se v Irsku a Portugalsku – nejde o úryvek z viktoriánského románu, ale o střízlivý obraz západního světa v roce 2023. O chorobách vracejících se z éry Charlese Dickense píše zpravodajský server Politico.

Svět ve 20 minutách: Prigožinova vzpoura všechno v Rusku změnila, píše ruská politoložka

Měsíc po povstání Jevgenije Prigožina je jasné, že jeho následky jsou úplně jiné, než se očekávalo. Nedošlo k žádné čistce jeho stoupenců v armádě, restrukturalizaci wagnerovců ani k větším zásahům proti ruským „ultravlastencům“. Výjimkou je zatčení bývalého velitele donbaských separatistů Igora Girkina. Prigožin nebyl zavražděn ani uvězněn, připomíná ruská politoložka Taťjana Stanová z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír v článku zveřejněném na stránkách organizace.

Svět ve 20 minutách: „Polsko je Polskem jen díky Stalinovi,“ tvrdí Putin. Co stojí za jeho verbálními útoky vůči Varšavě?

Začalo to manévry wagnerovců v Bělorusku a teď Vladimir Putin přímo vyhrožuje Polsku. Podle komentátora polského deníku Gazeta Wyborcza Jaroslawa Marczuka se kremelský vládce snaží zasáhnout slabé místo koalice podporující Ukrajinu.

Svět ve 20 minutách: Odstoupení Ruska od obilné dohody není náhodné, ale načasované na summit Rusko-Afrika

Rozhodnutí Moskvy odstoupit od obilné dohody vystaví africké země problémům s potravinovou bezpečností a možná i dalšímu navýšení cen. Už teď se přitom mnohé státy na kontinentu potýkají s vysokou inflací a nedostatkem potravin, píše francouzský deník Le Monde.

Svět ve 20 minutách: Vlny veder zachvátily tři kontinenty, na vině je klimatická změna

Jsou to teprve dva týdny, co vědci zaznamenali pravděpodobně nejteplejší dny v novodobé historii. Horka tento týden zachvátila hned tři kontinenty a znovu padaly teplotní rekordy v řadě měst na severní polokouli. Příčinami i důsledky současné vlny veder se zabývá americký deník The New York Times.

Svět ve 20 minutách: Ruská protiválečná opozice by měla navrhnout vlastní verzi mírové dohody

Evropa čelí alarmující krizi v podobě nedostatku léků. – Spojené státy zaznamenávají rekordní návrat žen na pracovní trh po pandemii. – Co se stane, když se nakažení virem HIV stane trestným činem? – Taková jsou témata následujícího pořadu. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Marie Pochobradská.  

Svět ve 20 minutách: Většina Ukrajinců se chce vrátit domů, ne ale v nejbližší době

Někteří z milionů Ukrajinců, kteří utekli před ruskou agresí do zahraničí, začínají pomýšlet na to, že natrvalo usadí v zemích, kde našli útočiště. Studie Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ukázala, že se převážná většina vrátit chce, ale jen každý desátý to plánuje v nejbližší době. Studie téhož úřadu naznačují, že při předchozích uprchlických krizích jako například v Sýrii, touha běženců vrátit se domů časem zeslábla, píše agentura Reuters.

Svět ve 20 minutách: Rusko po Prigožinovi: Vše je jako dřív, Putin to má pevně v rukou a wagnerovci mizí z hlav lidí

Po Prigožinově povstání Rusové dál žijí běžným životem plným ignorance a přizpůsobování. V Kremlu je nadmíru rušno a lidé říkají, že všechno je jako obvykle. O situaci v Rusku po pokusu o převrat se v reportáži rozepisuje rakouský deník Die Presse.

Svět ve 20 minutách: Sítě jsou zaplaveny reklamou na levnou dovolenou na Krymu. Rusové jsou letos ale opatrnější

Krym je dlouhodobě oblíbenou dovolenkovou destinací ruské elity i běžných občanů. Už od carských dob poskytovala jeho přímořská sanatoria a rekreační střediska zpopularizovaná v dílech Antona Čechova odpočinek. Ale 16 měsíců od začátku ruské invaze na Ukrajinu hrozí, že válka zničí turistický ruch, na kterém je Krym závislý, píše americký deník The Washington Post.

Svět ve 20 minutách: Vzpoura wagnerovců mohla nahrávat Ukrajincům v postupu na frontě. Mezi ruskými vojáky byl pak zmatek

Ukrajinci s radostí sledovali, jak Rusko stojí jen krok od občanské války. Doufali, že pochod Jevgenije Prigožina na Moskvu sváže ruská vojska a destabilizuje režim Vladimira Putina. Bohužel pro Ukrajince povstání nemělo dlouhého trvání. Na to, jestli ho ukrajinská armáda dokázala využít, hledá odpověď britský týdeník Economist.

Svět ve 20 minutách: V Německu zuří „studená válka“ tajných služeb. Jak tam špehují ruští agenti?

Stovky ruských špionů, kteří se vydávají za diplomaty, musí do konce roku opustit Německo. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung v zemi zuří „studená válka“ tajných služeb.

Svět ve 20 minutách: Vypněte mobily a zastavte se. Finský ostrov vyzývá návštěvníky, aby během dovolené odložili telefony

S příchodem léta a turistické sezóny budou mít uživatelé sociálních sítí potíž odpovědět si na to, jestli vůbec na dovelené byli, když o své cestě neinformují na sociálních platformách. I když pro některé turisty může být obtížné vzdorovat pracovním e-mailům a sociálním sítím během dovolené, finský ostrov Ulko-Tammio vyzývá své návštěvníky, aby ignorovali své telefony a užívali si přírodu. Rozepisuje se o tom server americké stanice CNN.

Svět ve 20 minutách: Za styky s podezřelými Rusy hrozí Polákům „novodobé lidové soudy“. Proto protestují

V Polsku byl na konci května přijatý zákon o ruských vlivech, který dostal přezdívku lex Tusk. Na jeho základě má být zřízena státní komise, která bude občany prověřovat, jestli nepodlehli vlivu oficiálních představitelů Ruska a neohrožují tak bezpečnost polského státu. Pochybnosti o právním charakteru zákona vyjadřuje ve svém komentáři na stránkách polského deníku Gazeta Wyborza profesor právních věd na Univerzitě v Sydney Wojciech Sadurski.

Svět ve 20 minutách: Ekologická katastrofa po zničení Kachovky: Černé moře se mění ve skládku odpadků a zvířecí hřbitov

Odpálení Kachovské přehrady představuje lidskou a ekologickou katastrofu pro Ukrajinu i celý svět. Voda zatopila farmy, čerpací stanice, zbrojnice, domy, železniční tratě i lesy a vyplavila miny a odpadní látky. Ve valící se vodě jsou pesticidy, chemikálie, ropa, mrtvá zvířata, a dokonce i sněť slezinná z hřbitovů. V zoologické zahradě ve městě Nová Kachovka, kterou kontrolují Rusové, se utopily tisíce zvířat, píše americký server Slate.

Svět ve 20 minutách: Kachovka se kvůli vysoké hladině vody neprotrhla. Bude to ten výbuch ve strojovně, myslí si expert

Geograf a analytik Nikolaj Denisov, který je jedním ze zakladatelů švýcarské organizace Zoï Environment Network, zkoumá ekologické dopady války na Ukrajině už od roku 2014. Nedávné zničení přehrady Kachovka v Ruskem okupované Chersonské oblasti popisuje jako ekologickou katastrofu. Nezávislému ruskému serveru Meduza nabídl odpovědi na několik důležitých otázek souvisejících s dopady na životní prostředí a obyvatelstvo.

Svět ve 20 minutách: Američané se nebojí, že by Kreml použil jaderné zbraně. Bojí se chaosu po prohrané válce

V předvečer oslav takzvaného Dne D, kdy se spojenci 6. června 1944 vylodili v Normandii, nejvyšší americký generál Mark Milley historickou událost srovnával se současnou ukrajinskou protiofenzivou. Obě akce prý mají stejný cíl: osvobodit okupovaná území a zemi, která byla nespravedlivě napadena ruským agresorem. Dnešní situace na evropské frontě ale není stejná jako před lety, píše britský týdeník The Economist.

Svět ve 20 minutách: Napětí v Kosovu vytvářejí sami kosovští i srbští političtí lídři

Novináři srbské i albánské národnosti se veřejně postavili za majitele kavárny v kosovském Zvečanu, který jim během nepokojů dovolil ukrýt se v jeho lokále. Teď se na něj valí urážky a nařčení, podle kterých je zrádcem. Rádio Svobodná Evropa připomíná, že Zvečan se stal jedním z ohnisek nové vlny napětí na severu Kosova, kde větší část populace tvoří národností Srbové.

Svět ve 20 minutách: Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě

Vladimir Putin má panickou hrůzu z ukrajinské protiofenzivy. Nic o ní neví, ale je mu jasné, že jestli bude úspěšná, jsou jeho dny sečteny. Protože v Kremlu se už mezi jeho nejdůležitějšími spolupracovníky začíná objevovat rozkol. Prořídlé ruské jednotky chystají po celé frontové linii bytelné obranné pozice k odražení útoků a plánují vlastní ničivé operace.

Svět ve 20 minutách: Útok v ruské Bělgorodské oblasti mohl být „průzkumem terénu“, ale i začátek budoucí operace

Na otázku, proč Rusko nedokázalo odpovědět na útok proukrajinských vojenských jednotek v Bělgorodské oblasti, se na stránkách ruského portálu Važnyje istoriji snaží odpovědět nezávislí vojenští analytici – a pod rouškou anonymity i oficiální představitelé ruských ozbrojených sil. Připravenost ruských ozbrojenců řešit podobné útoky je podle odborníka na vojenské konflikty a spolupracovníka Karlovy Univerzity Jurije Fjodorova prakticky nulová.

Svět ve 20 minutách: Medveděv a Patrušev ztrácejí pozice ve prospěch rozhněvaného Prigožina. A Putin mlčí

Šéf ruské polovojenské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin varoval před chaosem a revolucí v Rusku. Revolucí, která by se vyrovnala roku 1917. Kremelské elity podle něj neberou válku na Ukrajině dost vážně, a to prý způsobí zmatek a nejistoty, cituje Prigožina ruský exilový server Meduza. Jiní si myslí, že to bude spíše nezájem o domácí politiku a problémy, které válka Rusku přinesla, co nakonec zapříčiní pád režimu Vladimira Putina.

Svět ve 20 minutách: Italská premiérka Meloniová vydává zákony znevýhodňující LGBTQ+, zastrašovat má i novináře

Tento týden rezignoval šéf veřejnoprávní Radiotelevisione Italiana, z funkce brzy odejdou i významní ředitelé několika italských oper. Vše nasvědčuje tomu, že krajně pravicová vláda premiérky Giorgie Meloniové zvyšuje své úsilí o ovládnutí kulturní i veřejnoprávní služby v zemi, všímá si zpravodajská televizní stanice Euronews.

Svět ve 20 minutách: Počet mrtvých ruských vojáků je i podle nejkonzervativnějších odhadů ohromující, tvrdí novinář

Stejně jako v 90. letech se teď Rusko potýká s neúspěšnou válkou, rozvrácenou společností a národním ponížením. Pro prezidenta Vladimira Putina, který chtěl při nástupu k moci hlavně vymýtit chaos 90. let, by návrat tehdejších poměrů mohl znamenat vážné ohrožení jeho vlády. V komentáři pro americký magazín Foreign Policy se myšlenkou zabývá investigativní novinář Alexej Kovaljov.

Svět ve 20 minutách: Putin poslal médiím návod, jak informovat o ukrajinské protiofenzivě i vojenské přehlídce 9. května

Podle poradce prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajla Podoljaka jsou obavy Moskvy z další fáze války jedním z důvodů, proč ruská armáda v posledních dnech stále častěji odpaluje rakety na civilní cíle. Čím dříve Ukrajinu vyprovokuje k zahájení ofenzívy, tím méně bude Kyjev připraven, píše nezávislý ruský exilový server Meduza. Putin také vydal instrukce provládním ruským médiím, které server získal.

Svět ve 20 minutách: Z ulic zmizí sochy Puškina, Dostojevského nebo carevny Kateřiny. Ukrajinci začali s derusifikací

Od počátku ruské invaze Ukrajinci demontují pomníky ruských osobností a přejmenovávají ulice. Často jde o místní iniciativy, od minulého týdne se ale „dekolonizace“ veřejného prostoru od symbolů imperiální politiky Kremlu, stala oficiální vládní politikou. Prezident Volodomyr Zelenskyj totiž podepsal zákon zakazující „propagandu ruské imperiální politiky“. Obce budou muset odstranit pomníky a měnit názvy ulic. Více informací přináší německý deník Der Spiegel.

Svět ve 20 minutách: Z Ruska odešlo pouhých 20 procent západních firem. Některé další pak jen naoko

Od chvíle, kdy Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, ruský trh opustilo jen dvacet procent západních firem. Zbylým se buď nedaří přemluvit úřady, aby je ze země pustily, nebo samy odejít nechtějí, uvádí v rešerši na svých stránkách nezávislý ruský portál Važnyje istoriji. Invaze na Ukrajinu postavila mezinárodní společnosti působící v Rusku před dilema a pokračovat s podnikáním v zemi, která válku rozpoutala, je nebezpečné a nevýhodné.

Svět ve 20 minutách: Čeká nás vlna veder? Britští vědci varují Afghánistán, Střední Ameriku, Čínu i Německo

Afghánistán, Papua-Nová Guinea a země Střední Ameriky patří mezi regiony nejvíce ohrožené nebývalým horkem v kombinaci s rostoucím počtem obyvatel, omezenými zdroji zdravotní péče a energie. Vyplývá to z nové studie vědeckého týmu z Bristolské univerzity. Extrémní teploty se podle nich mohou vyskytnout kdekoli na světě, nejohroženější jsou státy, které vlny veder ještě nezažily, cituje ze zprávy americký deník The Washington Post.

Svět ve 20 minutách: V Evropě se prohlubuje „jaderná propast“. Někde jaderné elektrárny staví, jinde zavírají

Ve Finsku se otevřela první jaderná elektrárna v Evropě po 16 letech. Stalo se tak ve stejnou dobu, kdy se Německo rozhodlo odstavit své poslední tři atomové reaktory. Britský deník The Guardian proto píše o prohlubování názorové propasti na poli jaderné energetiky rámci Evropy. Provozovatel nové elektrárny prohlásil, že se jedná o významný doplněk pro čistou domácí výrobu elektřiny, který sehraje důležitou roli v zelené transformaci energetiky.

Svět ve 20 minutách: Kreml prohrává válku a ze strachu a vzteku se mstí odpůrcům. A může být hůř, tvrdí členka Pussy Riot

Když se prakticky všichni odpůrci Kremlu dostali do vězení nebo uprchli do exilu – a liberální média a lidskoprávní skupiny musely ukončit činnost –, mohlo se zdát, že dlouhá léta represí v Rusku dosáhla svého cíle. Přesto teď ruské bezpečnostní složky a soudy během pouhých tří týdnů překročily ve svém boji o zničení domnělých nepřátel, špionů a zrádců několik nových mezí, píše agentura Reuters.

Svět ve 20 minutách: Rusko chce mobilizovat dalších 400 tisíc vojáků. Náboráři už verbují imigranty ze Střední Asie

Tádžik Foziljon Umarov nedávno požádal o prodloužení svého končícího povolení k pobytu v Nižněnovogrodské oblasti, kde pracuje jako zedník. Při odevzdávání dokumentů na migračním oddělení mu úřednice nabídla vstup do řad ruských vojáků. Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda přináší reportáž, jak ruská armáda ve snaze posílit stavy pro boj na Ukrajině stále častěji cílí na imigranty ze zemí Střední Asie.