Svět ve 20 minutách

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Svět ve 20 minutách: Obchodníci s lidmi prodávají indické ženy za pár desítek dolarů

Indické ženy a dívky jsou prodávány za pouhých 35 dolarů a nuceny ke sňatku proti své vůli. 29letá Nazima Begumová při rozhovoru chová svého nejmladšího pětiměsíčního Taufiqa. Žije ve Šrínagaru se svými třemi dětmi, manžel zemřel před čtyřmi měsíci na srdeční chorobu, a přestože je v jejím hlase slyšet smutek, říká, že se snaží být kvůli dětem statečná. O obchodování s lidmi v Indií spravovaném Kašmíru připravila reportáž katarské televizní stanice Al-Džazíra.

Svět ve 20 minutách: 15 důvodů, proč Ukrajinci musejí porazit Rusko

Proč svět potřebuje ukrajinské vítězství? Ptá se známý americký historik a specialista na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy Snyder, který je profesorem na Yale University. V komentáři pro ukrajinský deník Kyiv Post uvádí 15 důvodů, proč musí Ukrajina válku proti Rusku vyhrát. Prvním důvodem je zastavení zvěrstev, kterých se Rusové dopouštějí, protože ruská okupace je de facto genocida.

Svět ve 20 minutách: Dobrovolníci ve válce slouží propagandě Kremlu. Mobilizovaní žold nemají, oni až 300 tisíc rublů

V bojích na Ukrajině působí mimo profesionálních ruských vojáků také řada dobrovolníků. Proč se účastní ruské agrese a jsou vůbec pro armádu přínosem, nebo jde jen o figurky na šachovnici kremelské propagandy? Odpovědi hledá nezávislý ruský zpravodajský web Moscow Times.

Svět ve 20 minutách: Kdo jsou nejzarytější ruští zastánci agrese na Ukrajině?

Běloruský diktátor Lukašenko přenechal suverenitu země Rusku a pomáhá mu s válkou. – Návrh důchodové reformy ve Francii budí velké vášně. – Maďarský premiér Orbán je v nejtěžší situaci za dobu své vlády. – Čínu zahltil covid, ale vláda svou politiku chválí. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Gita Zbavitelová.

Svět ve 20 minutách: Britské zdravotnictví na kolenou: Nejde jen o platy, důvodů je víc

Před britskou vládou stojí těžký úkol: vyvést britskou národní zdravotní službu z krize. Zpravodajský sever Politico oslovil odborníky z různých oblastí zdravotních služeb, který se ptal, jaké změny mohou zlepšit stav zdravotnictví. Přinášíme souhrn toho nejzásadnějšího. Britské zdravotnictví se potýká s prudkým nárůstem počtu lidí nakažených infekcemi. K tomu se přidávají dlouhodobé problémy, jako jsou dlouhé čekací lhůty na léčbu a chronický nedostatek zaměstnanců.

Svět ve 20 minutách: Západní sankce ruskou ekonomiku smrskly o 10 procent, hodnotí ekonom Kluge. Měla se ale zhroutit

Zatímco mnoho analytiků a pozorovatelů očekávalo, že se ruská ekonomika pod tíhou západních hospodářských sankcí a války na Ukrajině zhroutí, ve skutečnosti hospodářství největší země světa v minulém roce překvapivě odolávalo. Nezávislý ruský server Moscow Times si proto položil otázku, co se s ruskou ekonomikou v roce 2022 dělo doopravdy.

Svět ve 20 minutách: Pokud válka na Ukrajině brzy neskončí, čekají nás regionální krize a nedostatek potravin

Moskva stále blokuje většinu lodních dodávek z Ukrajiny, která je jedním z největších producentů pšenice na světě. Útoky na energetickou infrastrukturu navíc komplikují práci ukrajinským zemědělcům. Země čelí také útokům na pšeničné sklady nebo závody, které zrno zpracovávají. Dopady ruských válečných strategií na regionální krize týkající se nedostatku potravin a celosvětové inflace, analyzuje americký deník The New York Times.

Svět ve 20 minutách: Čím dál víc Rusů upadá do depresí

Krizi duševního zdraví v zemi prohlubuje válka na Ukrajině i mezinárodní izolace. – Práva žen v zemích Perského zálivu jsou stále omezována navzdory úpravám zákonů. – Západopapuánští aktivisté chtějí prosadit svou vizi “zeleného státu”. Mohl by se jejich přístup uplatnit i jinde ve světě? – Jak může africká hudba podpořit ekonomický rozvoj černého kontinentu? Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Marie Pochobradská.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina udělala v boji s korupcí dva kroky vpřed a jeden zpět

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj říká, že budoucnost jeho země je uvnitř Evropské unie. Ukrajina se i přes probíhající invazi ruských vojsk pokouší o vymýcení korupce a reformy v oblasti justice, čímž se chce posunout ke splnění kritérií pro vstup do sedmadvacítky. Aktuální vývoj přibližuje evropská mutace serveru Politico.

Svět ve 20 minutách: Vladimir Putin údajně plánuje útěk do Jižní Ameriky

Jak se válka na Ukrajině proměňuje v ruskou katastrofu, dělá prezident Vladimir Putin, co může, aby se neobjevil před veřejností. Sílí tak zvěsti o jeho zdravotním a duševním stavu, ale i o plánu uprchnout do Jižní Ameriky, píše britský deník The Times.

Svět ve 20 minutách: Japonsko mění bezpečnostní strategii. Reinterpretace doktríny umožní Tokiu útočit

Japonsko se vzdává svého pacifistického postoje a zdvojnásobí vojenské výdaje. V popředí jeho nové bezpečnostní doktríny stojí především Čína a Severní Korea, píše rakouský deník Die Presse.

Svět ve 20 minutách: Korupční skandál v Bruselu se může proměnit v politickou zbraň Le Penové, Orbána a dalších

Pro politiky jako Marine Le Penová a Viktor Orbán jsou problémy Evropského parlamentu důkazem dvojího metru Evropské unie. Už léta se střetávají s vedoucími unijními představiteli, kteří je obviňují z nedodržování zásad právního státu, utlačování menšin a udržování mocenských vazeb se zahraničními režimy, jako je například režim Vladimira Putina v Rusku. Postojem evropské krajní pravice ke katarskému korupčnímu skandálu se zabývá zpravodajský server Politico.

Svět ve 20 minutách: Psychiatrická léčebna v Borodiance: „Nevěděla jsem, jak lidi nakrmit, šlo o čas,“ vzpomíná ředitelka

Jak může ve válce přežít nemocnice pro psychicky a mentálně nemocné pacienty zjišťovalo v reportáži Rádio Svobodná Evropa. Poslechněte si svědectví zaměstnanců léčebny z ukrajinského města Borodianka nedaleko Kyjeva. Když Rusko v únoru napadlo Ukrajinu, byla nemocnice domovem pro 350 padesát lidí, přičemž mnozí z pacientů potřebovali neustálou péči. Z 250 zaměstnanců jich v zařízení zůstalo jen deset. Na kritickou situaci vzpomíná ředitelka nemocnice Marina Ganitskajová.

Svět ve 20 minutách: Zima bude ve válce víc nahrávat Ukrajincům, myslí si americký generál ve výslužbě

Teploty pod bodem mrazu zpomalují pohyb na bojišti a mění vojenskou strategii na obou stranách. Pro vojenské pozorovatele je otevřenou otázkou, jestli změna ročního období zmrazí také samotný konflikt, nebo zda toho jedna ze stran dokáže využít. Odhadnout se to pokouší také server Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Největší boje na frontě se přesunuly z jižní do východní části Ukrajiny. Rozsáhlé území na severovýchodě a východě začíná pokrývat sníh.

Svět ve 20 minutách: Orbánova šála s mapou Velkého Maďarska je součást jeho nacionalistických šaškáren, píše Bloomberg

Doutník je někdy prostě jen doutník, říkají s oblibou uvědomělí freudovci a stejně tak šála je někdy jen šála. Když ji má na sobě maďarský premiér Viktor Orbán a zobrazuje mapu takzvaného Velkého Maďarska, což naznačuje územní nároky na sousední země, je to problém, píše komentátor agentury Bloomberg Andreas Kluth.

Svět ve 20 minutách: Putin ve své propagandě zavádí vědecký socialismus. Moderním Rusům se tohle líbit nebude

Aby ruský prezident Vladimir Putin přestál válku na Ukrajině, chce zvýšit vojenské a bezpečnostní výdaje. Naopak do oblasti školství a infrastruktury má jít peněz míň. V ruských školách se navíc zavádějí metody z doby Sovětského svazu a žáci se učí vlastenectví. Německý list Die Welt píše, že podle průzkumů je na převýchovu ruské mládeže už pozdě.

Svět ve 20 minutách: Ukrajinské nemocnice v týlu nemají peníze na mzdy zdravotních sester a dalšího personálu

Na ukrajinské zdravotníky dopadá zima a nemocnice jim platí jen část mezd. Ukrajina totiž před válkou refomovala zdravotnictví a ekonomika trpící ruskou invazí, upozorňuje britská nezávislá mediální platforma openDemocracy. V červenci ukrajinské ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že nemocnice mimo konfliktní zóny budou placeny pouze za služby, které poskytnou pacientům.

Svět ve 20 minutách: Protiválečné demonstrace nejsou jen v Česku, v ulicích je i část Evropy

Na demonstracích se odehrávají neobvyklá setkání zastánců tvrdé linie zleva i zprava, které spojují emoce strachu a bezmoci vyvolané konfliktem na Ukrajině. Rozbouřenou náladu v evropských metropolích mapuje britský deník The Financial Times. „Prosíme, neprovokujte policii. Upozorňujeme, že ruské vlajky nebo nápisy vyjadřující podporu ruským ozbrojeným silám nejsou vítány,” znělo varování jednoho z organizátorů demonstrace v Lipsku.

Svět ve 20 minutách: Polsko zbrojí a chce mít největší armádu v Evropské unii

Polsko se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodlo rozšířit svou armádu. Cílem Varšavy je mít nejsilnější pozemní jednotky v Evropské unii. Na cestě k tomu jí má pomoct navýšení výdajů na obranu i nákup vojenské techniky z Jižní Koreje. Tématu se věnuje evropská odnož zpravodajského portálu Politico.

Svět ve 20 minutách: Temná stránka fotbalového turnaje v Kataru zastiňuje samotný fotbal

Začíná fotbalové Mistrovství světa v Kataru pořádané federací FIFA. Tento ročník soutěže ale vyvolal značnou kritiku ze strany veřejnosti kvůli údajnému porušování lidských práv. Organizace Human Rights Watch zveřejnila Průvodce reportérů, který má pomoct novinářům, kteří budou mistrovství světa pokrývat. V článku popisuje i lidskoprávní situaci v hostitelské zemi.

Svět ve 20 minutách: Američani chtějí podle analytiků v Rusech vyvolat pocit, že za jejich porážkou nebude převaha NATO

Ukrajina prokázala neuvěřitelnou bojovou a informační zdatnost. Bez podpory Spojených států a dalších západních partnerů můžeme s jistotou říct, že by ji Rusko přemohlo brzy po zahájení invaze. Bez pomoci NATO by musela vést partyzánskou válku. Se západní podporou je ale schopna podnikat protiútoky kombinovanými zbraněmi, píše ukrajinský deník Kyiv Post.

Svět ve 20 minutách: Čína přesvědčuje své občany k návratu domů. Policejní stanice má mít v Srbsku, Maďarsku i Praze

Španělská nezisková organizace Safeguard Defenders v září zveřejnila informaci, podle které Čína provozuje 54 zámořských policejních stanic, mimo jiné i v Praze a dalších městech Západu. Buňky zřejmě slouží k nátlaku na čínské občany v zahraničí, včetně disidentů. Některé Evropské státy existenci podobných stanic na svém území ale odmítají, píše na svém webovém serveru Rádio svobodná Evropa.

Svět ve 20 minutách: Putin podepsal dekret, který má Rusko ochránit před „gay propagandou“

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podepsal dokument, kterým se Rusko zavázalo bránit tradiční hodnoty před hrozbami ze Spojených států a takzvanou „gay propagandou“. Prezidentský dekret začal platit ihned a zdůrazňuje důležitost „tradičních hodnot jako základu ruské společnosti“. Informuje o tom ruský nezávislý zpravodajský server Moscow Times.

Svět ve 20 minutách: V utajovaném paragrafu Putinova mobilizačního dekretu je plán na 1,2 milionu odvedených

28. října ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že cíle mobilizace byly splněny. Později Vladimir Putin dodal, že s právníky probere možnosti demobilizačního dekretu, který by povolávání mužů do armády oficiálně ukončil. Kreml se ale teď začíná odvolávat na právní názory, podle kterých takový dokument nutný není. Obhájci lidských práv se podle nezávislého ruského webu Meduza obávají, že Putinův mobilizační dekret je tak stále platný.

Svět ve 20 minutách: Rusko mobilizuje a chystá se až na jarní ofenzivu. Ukrajinci by měli udržet Bachmut a Soledar

Válka na Ukrajině v zimě zpomalí, ale jaro by mohlo být rozhodující. Zima přitom kdysi ve válkách Rusku pomáhala. Součástí folklóru se staly legendy o tom, jak Napoleonova invazní armáda před mrazy uprchla, a Hitlerovy tanky zamrzly na předměstí Moskvy, píše britský zpravodajský server iNews. Na Ukrajině se stejně jako v Rusku klimatické podmínky v zimních měsících výrazně mění a budou mít dopad na obě válčící strany.

Svět ve 20 minutách: Jak na krymské Tatary dopadá Putinova válka na Ukrajině?

Když Kreml v roce 2014 anektoval krymský poloostrov, tatarské obyvatelstvo vyrazilo na protest do ulic. Místní úřady vůči nim později zahájily rozsáhlou vlnu represí, během které rušily tatarská nezávislá média, likvidovaly nevládní organizace hájící tatarské zájmy a pronásledovaly aktivisty z tamní komunity. Teď na tuto etnickou menšinu bezprecedentně dopadá Putinova válka.

Svět ve 20 minutách: Putin je povoláním car, hodností major KGB a povahou „temný podvodník“, který věří na duchy

Vladimir Putin a jeho okolí berou velmi vážně svět duchů. Americkému serveru Daily Beast to řekl nejmenovaný představitel Kremlu, který chtěl zůstat v anonymitě. Anna Morozová, která už deset let radí ruským emigrantům, jak si zvyknout na západní světské způsoby, potvrzuje, že „legendární historky hrají v ruské národní psychologii obrovskou roli a bezpochyby ovlivňují i Putinovo počínání na Ukrajině“.

Svět ve 20 minutách: Rusko zažívá svatební boom. Pokud voják zemře v boji, rodiny dostanou víc než pět milionů rublů

Sice neexistují oficiální statistiky o uzavírání sňatků v Rusku, sociální sítě jsou svatebčanů doslova plné. To, že po vyhlášení částečné mobilizace prudce vzrostl jejich počet, naznačují i údaje z různých regionů, všímá si nezávislý ruský zpravodajský server Moscow Times. Sverdlovská oblast na Urale zaznamenala během prvních dvou týdnů mobilizace 65procentní nárůst počtu sňatků.

Svět ve 20 minutách: Moskva po mobilizaci? Všichni rozumní chlapi už utekli, odpovídá Tatiana

Prořídlé ulice, vytapetované výlohy, prázdná křesla v holičstvích a ženy v dámských klubech. Jak se částečná mobilizace promítla do každodenního života v Moskvě, ilustruje reportáž deníku The New York Times. Páteční odpoledne v holičství Chop-Chop v centru ruské metropole bývala rušná. „Obvykle bychom teď měli plno,“ popisuje vedoucí podniku paní Olja. Mnoho klientů i polovina holičů, uprchlo z Ruska, aby se vyhnuli povolávacímu rozkazu.

Svět ve 20 minutách: Putin zmrzačil Gazprom. Cena akcií se od invaze snížila o 88 procent

Invaze Vladimira Putina na Ukrajinu si vyžádala nečekanou oběť, a to energetický gigant Gazprom. Ruský monopol na vývoz plynu se kvůli dopadům války ocitl v existenční krizi. Důvody podrobněji rozebírá zpravodajský server Politico. Gazprom zaznamenal pokles podílu na evropském trhu ze 40 na pouhých 9 procent. Dva plynovody Nord Stream, které stály přes 20 miliard eur, teď leží ladem na dně Baltského moře. Cena akcií společnosti se od únorové invaze snížila o 88 procent.

Svět ve 20 minutách: Ruská mobilizace? Chaos a neobjasněná úmrtí u nových branců armády

Kreml pokračuje v mobilizaci, kterou chce zvrátit válečné tažení na Ukrajině ve svůj prospěch. Podle několika výpovědí je tento proces chaotický a nesystematický. Sibiřská pobočka rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa – Rádia Svoboda přináší reportáž o několika ruských rodinách, na které Putinova mobilizace tvrdě dopadla.

Svět ve 20 minutách: Německo je zemí včerejška. Motorem evropského růstu bude střední a východní Evropa

Německo mělo po ruské agresi na Ukrajině historickou šanci převzít vůdčí roli v Evropě, Berlín toho ale nevyužil. Prázdné místo v novodobých dějinách naopak vyplňují státy střední a východní Evropy, které se stávají novým centrem kontinentu. Jak ve svém komentáři píše německý list Die Welt, vedle ztráty moci bude mít nečinnost Berlína následky také pro hospodářství a blahobyt celé republiky.

Svět ve 20 minutách: Evropa se připravuje na zimní výpadky proudu a možná i mobilních sítí

Zadrhnutí dodávek energie spojené s válkou na Ukrajině by letos v zimě mohlo v Evropské unii způsobit rozsáhlé výpadky proudu, píše americký deník The Washington Post. Podle eurokomisaře pro krizové řízení Janeze Lenarčiče se EU připravuje hned na dva scénáře: první se chystá pro případ, že několik členských států pocítí výpadky elektřiny. Druhý pracuje s možností, že by výpadky proudu nastávaly v mnoha státech současně.

Svět ve 20 minutách: Na ekonomické frontě je Putin prozatím úspěšnější

Ukrajinská ekonomika kvůli ruské invazi poklesla mnohem výrazněji než ruská. Jedním z důvodů hlubokého propadu je to, že Rusko obsadilo významné hospodářské centrum na východě Ukrajiny. V případě, že se Kyjev nedočká urychlené mezinárodní pomoci, hrozí zemi bankrot s nedozírnými důsledky, píše německý list Die Welt.

Svět ve 20 minutách: Použije Putin na Ukrajině atomovou bombu? NATO by nemělo jinou možnost než zareagovat, míní experti

Pohrůžka Vladimira Putina, že na Ukrajině použije jadernou zbraň, jestli bude ohrožena takzvaná ruská „územní celistvost“, vyvolala na Západě intenzivní diskuzi o případné reakci. Analytici však nejsou přesvědčeni, že by ruský prezident chtěl být první od svržení amerických atomových bomb v Japonsku, kdo rozpoutá jadernou válku, píše agentura AFP.

Svět ve 20 minutách: Mahsa Aminiová není první obětí íránské mravnostní politiky. K podobným zločinům dochází od 80. let

Za porušení íránských zákonů o nošení hidžábu a podobných předpisů byla od 80. let 20. století zatčena řada žen. Část z nich utrpěla ve vazbě zranění a některé dokonce zemřely bezprostředně po zatčení. Žádný z těchto případů však nevzbudil takovou pozornost jako vražda Mahsy Aminiové z minulého týdne. Další případy, které v posledních letech otřásly íránskou společností, připomíná zpravodajský web IranWire.

Svět ve 20 minutách: Prezident Kazachstánu a velký spojenec Ruska v OSN jen v narážkách kritizoval válku na Ukrajině

Diskusím na Valném shromáždění OSN dominovala dva roky pandemie koronaviru. Jak ukázal tento týden, nákazu teď nahradila válka na Ukrajině, poznamenává tisková agentura Associated Press (AP). Výzvy k míru, které přednesli představitelé z celého světa, byly altruistickým vyjádřením nelehké situace obléhaných Ukrajinců.

Svět ve 20 minutách: Němci stále oslavují Vinnetoua a bojují proti jeho očerňování

Noci se prodlužují, a tak se německá smetánka sjíždí do bavorského Bayreuthu, aby se podívala na přední evropské hudebníky, jak hrají a zpívají díla Richarda Wagnera. Ti, kdo mají méně vznešené myšlenky, jedou do Bad Sebergu a lezou na tamní vápencové hory plné středověkých solných dolů, píše britský deník The Times.

Svět ve 20 minutách: Už na konci roku by Rusové mohli mít problém s nedostatkem munice, myslí si vojenští experti

Ukrajinské armádě se daří vytlačovat ruské vojenské síly z oblasti okolo Charkova. Má ale Rusko dostatek munice, aby mohlo ukrajinské protiofenzivě čelit dlouhodobě? Americké tajné služby a vojenští experti jsou v tomto ohledu skeptičtí, píše německý list Die Welt.

Svět ve 20 minutách: Zemřela královna, ať žije král Karel III.

Princ, který čekal na korunu déle než kterýkoli jiný královský dědic v britské historii, nastupuje na trůn jako Karel III, píše deník The Times. Svět se konečně dozví odpověď na už tolikrát položenou otázku: Jaký bude panovník.

Svět ve 20 minutách: Alžběta II. poodhalila svůj vnitřní neklid pouze jednou. Když rok 1992 označila jako annus horibilis

Aby mohla dědičná monarchie fungovat v demokratickém světě, musí občané přijmout trochu fikce a věřit, že královská rodina, stojící nad politikou, může reprezentovat národ a jeho hodnoty. Od panovnického rodu to ovšem vyžaduje dost práce. Královna Alžběta II. zažila během své vlády nespočet skandálů, které rodinou otřásaly. Vzpomínat se na ni ale bude zejména proto, jak důstojně a dlouho panovala, píše v komentáři amerického deníku The New York Times novinář Serge Schmemann.

Svět ve 20 minutách: Smrtící povodně v Pákistánu mohou být humanitární katastrofou epických rozměrů

Povodně v Pákistánu připravily o život přes tisíc lidí. Zemi sužují mimořádně silné monzunové deště, které smývají mosty, silnice i celá pole s obilím. O ničivých záplavách píše deník The New York Times. Po celém Pákistánu přívaly vody zaplavily úbočí hor, strhaly budovy i se základy a proměnily celé okresy ve vnitrozemská moře. Po téměř třech měsících nepřetržitého deště je dnes velká část zemědělské půdy pod vodou a vyvolává to obavy z nedostatku potravin.

Svět ve 20 minutách: Ukrajinští partyzáni chtějí „vyrazit z ruské tlamy alespoň pár zubů“

Speciálně vycvičení ukrajinští agenti dlouho vyčkávali na okupovaném území Ukrajiny a čekali na rozkazy Kyjeva. Jejich ruští odpůrci je pronásledovali, hledali jim na těle tetování, které by potvrdilo, že jsou bývalými ukrajinskými vojáky. Kontrolovali seznamy potenciálních vůdců ukrajinského odboje, které jim pomohli sestavit místní kolaboranti, píše britský deník Financial Times.

Svět ve 20 minutách: Ruské zacházení se zajatci je nejen nelidské, ale pravděpodobně i nezákonné

Zkušenosti ukrajinských zdravotníků v nechvalně známém zajateckém táboře Olenivka ukazují, že ruské zacházení se zajatci je nejen nelidské, ale pravděpodobně i nezákonné. O tom, jak přežívají zajatci v Olenivce, píše server amerického magazínu Atlantic.

Svět ve 20 minutách: Rusové se hrnou na evropské ambasády pro víza

Mezi Rusy rostou obavy, že by jim Evropská unie mohla v reakci na invazi na Ukrajinu plošně zakázat vstup na své území. Kvůli snahám některých evropských zemí o zavádění cestovních omezení si ruští občané začali ve velkém vyřizovat doklady, které by jim umožnily vstup do Schengenu, píše zpravodajský server Moscow Times.

Svět ve 20 minutách: I relativně malý jaderný konflikt by podle vědců mohl způsobit celosvětový hladomor

Jaderná válka mezi dvěma státy by mohla vyvolat celosvětový hladomor. Podle vědeckých modelů by Zemi pohltil kouř z hořících měst, který by způsobil celosvětovou neúrodu. Na novou studii upozorňuje server vědeckého časopisu Nature.

Svět ve 20 minutách: Rusové konečně řekli, čeho se ve válce bojí nejvíc

Jestli Spojené státy oficiálně označí Rusko za sponzora terorismu, bude to „nezvratný krok“ ve vzájemných vztazích, prohlásil nedávno ředitel oddělení při ruském ministerstvu zahraničí Alexandr Daričev. Představitel země, která bezohledně napadla menšího souseda a je obviňována z porušování lidských práv a válečných zločinů též prohlásil, že Západ pod americkým vedením „pošlapává mezinárodní právo a porušuje tabu v diplomatické praxi“, píše americký server Daily Beast.

Svět ve 20 minutách: Jak Rusové v okupovaných územích ukradli lidem internet

Několik týdnů po převzetí ukrajinského přístavního města Cherson dorazili ruští vojáci do kanceláří místních poskytovatelů internetových služeb a nařídili jim, aby se vzdali kontroly nad svými sítěmi. Ruské úřady poté přesměrovaly mobilní a internetová data z Chersonu prostřednictvím ruských sítí. Zablokovali přístup na Facebook, Instagram a Twitter a také na ukrajinské zpravodajské weby, píše americký deník New York Times.

Svět ve 20 minutách: Jak nebezpečná je situace v Záporožské jaderné elektrárně? Podle šéfa MAAE se zcela vymkla kontrole

Po víkendovém ostřelování ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží vyzvala OSN ruské okupanty, aby do ní umožnili přístup mezinárodním jaderným inspektorům. Jak moc je situace nebezpečná, analyzuje britský deník Guardian.

Svět ve 20 minutách: Rusové pod tíhou sankcí cítí strach a bezmoc

Většina obyvatel Ruska podporuje invazi na Ukrajinu, tamní společnost je ale zároveň bezmocná a lidé cítí nepohodlí. O tom, jaká nálada panuje v Rusku téměř půl roku po zahájení války na Ukrajině, se v rakouském deníku Die Presse rozepisuje jeho moskevská zpravodajka Inna Hartwichová.

Svět ve 20 minutách: Ceny obilí poklesly na úroveň, kterou měly před válkou

Celosvětový nedostatek obilí se letos pravděpodobně podařilo odvrátit díky příznivému počasí v Austrálii a Spojených státech. I navzdory rusko-ukrajinské válce se globální ceny obilnin vrátily na předválečnou úroveň. Všímá si toho belgický deník De Standaard.

Svět ve 20 minutách: Vladimir Putin navrhuje nový světový řád

Po šesti měsících ruské agrese na Ukrajině sestupuje samozvaný dobyvatel Vladimir Putin ze svého vysokého koně jako Petr Veliký v Puškinově básni, aby se vmísil mezi prostý lid, píše komentátor Amir Taheri v článku pro nezávislý server Gatestone Institute.

Svět ve 20 minutách: Analýza New York Times: Proč si Putin může myslet, že vyhrává

„Všechno jde podle plánu,“ nechal se nedávno slyšet ruský prezident Vladimir Putin. Válka na Ukrajině trvá už pátý měsíc a její konec je v nedohlednu. Vysocí představitelé Kremlu ale neustále opakují, že Rusko, které získalo na východě Ukrajiny převahu, dosáhne všech svých cílů. Pro americký deník New York Times komentuje ruské postoje analytička think tanku Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Taťána Stanovajaová.

Svět ve 20 minutách: Putin chce v Evropanech vyvolat strach, že v zimě doma umrznou, píše v analýze poradce ruské opozice

Vladimir Putin údajně zamýšlí obrat ve válce na Ukrajině. Poradce vězněného opozičníka Alexeje Navalného Leonid Volkov věří, že se teď ruský prezident bude snažit o příměří. Západ musí odolat pokušení a na hru vytvořenou šéfem Kremlu nepřistupovat, shrnuje Volkovovy názory německý magazín Focus.

Svět ve 20 minutách: Rusko zoufale hledá rekruty, kteří by za něj na Ukrajině umírali. A verbují i vězně

Rusko zoufale hledá rekruty, kteří by za něj bojovali na Ukrajině. Nabízí jim peněžní bonusy a místo veřejného odvedení volí raději tajnou mobilizaci. Vojákům se ale často nedostává toho, co jim Moskva slíbila. Ta se to pochopitelně snaží ututlat, aby další potenciální vojáci neztratili zájem o působení na Ukrajině. Ruské snahy o posílení řad svých ozbrojených sil popisuje americký deník The New York Times.

Svět ve 20 minutách: Partyzánem se může stát každý, aneb jak funguje ukrajinské hnutí odporu

Odpor proti okupantům se rozšířil ve všech částech Ukrajiny, kterých se Rusové zmocnili. O jeho organizaci a metodách píše web ukrajinské televize Hromadske.

Svět ve 20 minutách: Jak Rusové protestují proti válce na Ukrajině

Ruští odpůrci války na Ukrajině hledají nejrůznější způsoby, jak vyjádřit svůj nesouhlas a vyhnout se přitom přísnému trestu. V dnešním Rusku jsou lidé, kteří nesouhlasí s agresí proti sousední zemi, perzekuováni. Policie je může zatknout třeba jen za to, že na ulici drží místo transparentu úplně prázdný list papíru. Americký deník Washington Post popisuje, jak takto smýšlející Rusové projevují své nesouhlasné postoje s politikou Kremlu.

Svět ve 20 minutách: Vladimir Putin nechce riskovat ani se smířit s porážkou

Vladimir Putin se všem snaží ukázat své nezlomné odhodlání. Vytyčil si jasný směr a bude se ho držet, ať se mu do cesty postaví jakékoli překážky. Západ všeobecně předpokládá, že kremelský lídr ve válce s Ukrajinou neustoupí, a kdyby se věci vyvíjely špatně, vyrazí do boje, píše emeritní profesor Lawrence Freedman z londýnské King’s College pro server Nový hlas Ukrajiny.

Svět ve 20 minutách: Energetická krize? Německo se připravuje na léta strádání, Rakousko je naopak v klidu

Mezi Rakouskem a Německem se otevírá propast v postoji k možnému vypnutí dodávek ruského plynu. Zatímco Berlín Němce připravuje na léta strádání, Vídeň Rakušany naopak uklidňuje. Rakouský deník Die Presse v souvislosti s napjatou hospodářskou situací ve svém komentáři píše, že jedno je jisté – ruský prezident Vladimir Putin obě země do své války přinejmenším na hospodářské frontě už dávno zapojil.

Svět ve 20 minutách: Washington přestává věřit, že Ukrajina ubrání úplnou územní celistvost

Američané přestávají věřit, že se Ukrajině podaří dobýt zpět všechna území obsazená Ruskem. Nic na tom jejich optikou nezmění ani dodávky těžších a vyspělejších zbraní, které chce Washington Ukrajincům poslat, což prozradili stanici CNN. Poradci prezidenta Joea Bidena navíc už začali debatovat, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl změnit svou definici vítězství. Její úprava by podle nich měla zohlednit možnost, že se země nevratně zmenší.

Svět ve 20 minutách: Asijské země nakupují od Ruska zlevněnou ropu, kterou odmítly evropské státy

Evropa uvalila na Rusko sankce a významně snížila množství ropy importované z Ruska. Zlevněnou ruskou ropu teď ovšem ve velkém skupují asijské země. Americký deník The New York Times upozorňuje, že tak udržují příjmy Kremlu a otupují snahy Západu potrestat Rusko za invazi na Ukrajině. Většina této ropy přitom proudí do dvou států: Číny a Indie.

Svět ve 20 minutách: Rusko se na sankce chystalo od anexe Krymu v roce 2014

Ekonomové po invazi na Ukrajinu předpovídali, že se ruské hospodářství zhroutí kvůli mezinárodním sankcím. Rusko se ale stále ještě drží. Prezident Vladimir Putin dokonce začátkem června oznámil, že inflace v zemi zpomalila a nezaměstnanost neroste, informuje americký server Business Insider.

Svět ve 20 minutách: Severodoněck je symbolem odporu Ukrajiny, pro Rusko má zas strategický význam

Město Severodoněck v Luhanské oblasti mělo před ruskou invazí na Ukrajinu asi sto tisíc obyvatel. Neřadilo se tak ani mezi 40 největších ukrajinských měst. Přesto se za poslední měsíc stalo klíčovým bojištěm rusko-ukrajinské války. Prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem června prohlásil, že se v Severodoněcku rozhoduje o osudu celého Donbasu. Proč je to tak, vysvětluje britský týdeník The Economist.

Svět ve 20 minutách: Rusko bude na Ukrajině tak dlouho, dokud bude v Kremlu Putin

Ruský prezident Vladimir Putin se nikdy nesmíří s možností, že by se z jeho země mohla stát pouhá regionální velmoc. Proto dál vede válku na Ukrajině a upírá pozornost na Evropu. Situaci může změnit pouze výměna v kremelském vedení, píše ve své analýze pro německý magazín Focus odborník na mezinárodní politiku Thomas Jäger.

Svět ve 20 minutách: Jak se teď žije v Rusku? Lidé ze Západu popisují Moskvu jako unavené město

Když Kreml na konci února vyslal své vojáky na Ukrajinu, řada lidí ze Západu žijících v Rusku začala přemýšlet, jak zemi opustit. Mnozí se ale ve stále izolovanějším státě rozhodli zůstat. O to, jak se jim teď žije, se zajímal nezávislý ruský server Moscow Times.

Svět ve 20 minutách: Ukrajina hlásí obrovské ztráty. Měli by budovat systém náhradníků, upozorňuje americký plukovník

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno přiznal, že Ukrajina přichází v bojích o šedesát až sto vojáků denně. Spojené státy ztrácely ve Vietnamu v roce 1968, tedy v nejhorším roce války, nanejvýš padesát vojáků, srovnává oba konflikty agentura AP.

Svět ve 20 minutách: Kreml zvažuje, že se zajatými Ukrajinci uspořádá jakýsi norimberský proces 2.0

Rusko se ve snaze ospravedlnit svůj vpád na Ukrajinu chystá uspořádat něco na způsob nového norimberského procesu. Na stránkách britského deníku The Guardian o tom píše jeho moskevský zpravodaj Andrew Roth. O takzvaném norimberském procesu 2.0 se v Rusku začalo mluvit už brzy po začátku invaze na Ukrajinu.

Svět ve 20 minutách: Rusko údajně zvažuje druhý útok na Kyjev

Přestože se Rusům na začátku invaze na Ukrajinu Kyjev dobýt nepodařilo, teď zvažují, že na město zaútočí podruhé. Nezávislému ruskému serveru Meduza se sídlem v Lotyšsku to řekly zdroje blízké Kremlu. Pokrok na ukrajinském východě totiž oživily naděje, že do konce roku zvítězí. Ruské vedení si prý stanovilo „minimální“ a „maximální“ cíle, aby mohlo oznámit úspěšné dokončení své „speciální vojenské operace“. Minimem je úplné dobytí Donbasu, což se ruské armádě téměř povedlo.

Svět ve 20 minutách: Západ by neměl podceňovat čínskou propagandistickou mašinerii

Celý svět upírá pozornost směrem k Ukrajině a zabývá se otázkou, jakým způsobem bude Rusko dál postupovat. S ohledem na tuto situaci tak trochu mimo hledáček pozornosti zůstává Čína. Jak ale v komentáři magazínu Focus upozorňuje německý odborník na mezinárodní vztahy z univerzity v Kolíně, profesor Thomas Jäger, čínská propagandistická mašinerie v současnosti jede na plné obrátky. Pozornost demokratického světa si rozhodně zaslouží.

Svět ve 20 minutách: Válka žene ceny pšenice na maximum. Profitují z toho ale zase Rusové

Ceny pšenice dosahují na globálních trzích maxima a vedle války za to může i rozhodnutí Indie, která zakázala vývoz této obiloviny. Naopak za mýtus lze podle německého listu Die Welt označit tezi, že dodávky na trh snižuje Rusko a žene tak ceny komodity vzhůru. Podle dat totiž ruský export pšenice naopak roste. Moskva i tak z aktuální situace těží.

Svět ve 20 minutách: V případě souzení ruských zločinů na Ukrajině bude muset vzniknout úplně nový mezinárodní tribunál

Právě nad otázkou, jak pohnat Rusko k odpovědnosti za invazi se zamýšlí americká profesorka mezinárodního práva Oona Hathawayová v komentáři pro americký magazín Foreign Affairs s titulkem: Zločin, který hledá soud. Podle profesorky Yaleovy univerzity není pochyb o tom, že se Rusko dopustilo zjevně útočné války, která vyvolává vzpomínky na smrt a zkázu za 2. světové války. Během posledních tří měsíců ruská vojska zabila tisíce civilistů a zpustošila ukrajinská města.

Svět ve 20 minutách: Hrdinská řeka Irpiň. Protržení přehrady zastavilo ruský útok, ekologové chtějí nové mokřady zachovat

Kyjev odrazil ruské síly otevřením přehrady ze sovětské éry na řece Irpiň. Protržení stejnojmenné hráze na konci února zadrželo ruské vojáky a tanky a znovu zaplavilo 13 tisíc hektarů mokřadů, které Sověti v 60. letech vysušili. Ekologové teď doufají, že nejnovější ukrajinské mokřady po válce přežijí. Proč, to vysvětlili britskému deníku The Guardian.

Svět ve 20 minutách: Klimatizace jako nutnost? V době globálního oteplování to jinak nepůjde, tvrdí Scientific American

Otázce, jak ochránit zranitelné lidi před vedrem a současně ještě víc nepoškodit životní prostředí, se věnuje článek amerického vědeckého časopisu Scientific American. Sto dvacet let stará technologie klimatizace se dlouho považovala za luxus, ale v době klimatické změny je pro přežití nezbytná. Její energetická náročnost budí obavy, ale jedině její větší rozšíření umožní překonat propast v dostupnosti snesitelně teplého prostředí mezi bohatými a chudými lidmi i státy.

Svět ve 20 minutách: Život v obléhaném Mariupolu? Týdny bez slunečního světla a pak pohled na město zničené do základů

Podobně popisují svůj příběh lidé, které se tento týden podařilo evakuovat z ocelárny Azovstal v přístavním městě Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Někteří z nich popsali americkému deníku Washington Post hrůzy života v obléhaném městě.

Svět ve 20 minutách: Kvůli válce zdražuje plyn, cena uhlí ale klesá. To svádí k jeho používání, jenže to ohrožuje klima

Počty nově budovaných uhelných elektráren ve světě se snižují. Nemusí to ale stačit k dosažení bezpečných teplotních limitů, které mají udržet globální změny klimatu na uzdě. Některé země navíc dál plánují otevírat další a další taková zařízení, informuje britský deník Guardian.

Svět ve 20 minutách: Stratég Foggo: Rusové zastydli v druhé světové. Došlo jim palivo i jídlo, u Kyjeva dostali na frak

Konflikt na Ukrajině oslabil představu Západu o všemocné ruské armádě, která před osmi lety obsadila Krym. Skutečnost, že Vladimir Putin odmítl svou invazní armádu reformovat, je dobrá zpráva jak pro Ukrajinu, tak Západ. Myslí si to bývalý admirál amerického námořnictva James Foggo III., s nímž hovořil gruzínský novinář Vazha Tavberidze pro americkou stanici Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Svět ve 20 minutách: Přeběhlíci, udání, nedostatek, emigrace. Život v Rusku začíná připomínat Sovětský svaz

Život v Rusku se začíná v některých ohledech podobat tomu, jak se v zemi žilo v době Sovětského svazu – do běžného života lidí se totiž začínají vracet fenomény a situace, které do svobodné země spíš nepatří, píše na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

Svět ve 20 minutách: Jak hodnotit sliby, že se oteplování udrží pod 2 ° Celsia? Na místě je rozhořčení i optimismus

Ochrana klimatu se přinejmenším na úrovni slibů začíná dařit. Nová analýza závazků přislíbených od uzavření Pařížské klimatické dohody ukázala, že kdyby všechny státy dodržely svá předsevzetí, lidstvo by zřejmě dokázalo udržet úroveň globálního oteplení těsně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí. Jestli jsou tato zjištění důvodem k optimismu, na to odpovídá na stránkách britského deníku The Guardian Christina Figueresová.

Svět ve 20 minutách: Lotyšští Rusové se dlouho přikláněli k Moskvě. Válka na Ukrajině to ale mění

V Lotyšsku žije půl milionu ruskojazyčných – nejen Rusů, ale i Bělorusů a představitelů dalších menších etnických skupin. Dohromady tvoří zhruba třicet procent obyvatelstva země. Velká část z nich se dlouho orientovala na východ. Za svou vlast považovali Rusko, za svého prezidenta Vladimira Putina. Jak jejich postoje změnila válka, píše ve své reportáži Ingmar Nevéus, evropský zpravodaj švédského deníku Dagens Nyheter.

Svět ve 20 minutách: Rusové dobře vědí, čeho se na Ukrajině dopouští jejich armáda, tvrdí komentátor Beršidskij

Zvěrstva, která páchají ruští vojáci na Ukrajině, vyvolávají dvě otázky týkající se občanů Ruska: Vědí, čeho se jejich armáda dopouští? A pokud ano, vadí jim to? Odpovědi na ně hledá ruský komentátor americké gentury Bloomberg Leonid Beršidskij.

Svět ve 20 minutách: Buča není a nebude výjimkou. Tohle dělalo Rusko už dřív a plánovalo to i teď, píše expert Watling

Zločiny, které ruští okupanti spáchali v Buči u Kyjeva, vyvolaly zděšení celého světa. Ukrajinská strana je ale v podstatě očekávala. Proč? To na stránkách britského deníku Daily Telegraph vysvětluje Jack Watling, odborník na pozemní válku britského Královského institutu pro bezpečnostní a obranná studia (RUSI).

Svět ve 20 minutách: Ukrajině teď mohou pomoct jen zbraně. Rozhodnou příští čtyři týdny, odhaduje agentura Bloomberg

První fáze války na Ukrajině neprobíhala podle plánu ruského prezidenta Vladimira Putina. Následující čtyři týdny ale mohou rozhodnout o tom, jak ruská invaze promění mapu Evropy, píše agentura Bloomberg v článku, který převzal americký deník Washington Post.

Svět ve 20 minutách: Koridory pro ukrajinské zboží. Evropská unie hledá cesty, jak zajistit export potravin z východu

Evropská unie je kvůli ruské invazi připravena vytvořit koridory pro přepravu zboží mezi Ukrajinou a prostorem sedmadvacítky. Tento krok by podle zástupců Evropské komise znamenal přínos nejen pro válkou zmítanou zemi, ale také pro celý evropský blok, všímá si evropská mutace serveru Politico.

Svět ve 20 minutách: Ruská ekonomika zatím není na kolenou. Odříznutí od světa zvládne jako nikdo jiný, píše Economist

Západ odpověděl na ruskou invazi na Ukrajinu tvrdými sankcemi. Spojené státy zakázaly prodej široké palety zboží do Ruska a ze země se stahují desítky velkých zahraničních společností. Cílem těchto opatření je potrestat prezidenta Vladimira Putina a poslat ruskou ekonomiku do hluboké recese. Týdeník Economist si nicméně klade otázku, nakolik se to skutečně daří.

Svět ve 20 minutách: Písmeno Z má běžným Rusům nahradit zdůvodnění války

Oficiální ruská kampaň na podporu války s Ukrajinou se točí kolem písmene „Z“, nic jiného ale občanům nenabízí. Je to důkaz ideologické vyprázdněnosti invaze, zamýšlí se na serveru Riddle, který se věnuje politice a společnosti v dnešním Rusku, ruský novinář Andrej Percev.

Svět ve 20 minutách: Jak se může Ukrajina poučit ze sovětsko-finské války před osmdesáti lety?

Nedlouho poté, co Hitler napadl Polsko, zaútočil Sovětský svaz v listopadu 1939 na Finsko. Urputné boje za dlouhé a drsné zimy skončily Moskevským mírem, který obsahoval mnohem menší finské ústupky, než jaké si Stalin před zahájením invaze představoval.

Svět ve 20 minutách: Švýcarské úřady postupují v sankcích ve srovnání s jinými státy pomalu

Také dosud tradičně neutrální Švýcarsko se po ruské invazi na Ukrajinu připojilo k hospodářským sankcím vůči Moskvě a blokuje majetek ruských oligarchů. Jak ale píše list Der Tages-Anzeiger, pátrání švýcarských úřadů po bohatství sankcionovaných osob na rozdíl od jiných zemí probíhá jen zdlouhavě.

Svět ve 20 minutách: Syřané vzkazují Ukrajincům, co mohou čekat od Rusů

Velká část Sýrie už 12 let bojuje proti vlastnímu režimu, který má podporu Moskvy. Zástupci těchto Syřanů Ukrajině vzkazují, aby nečekala, že se Rusové budou ohlížet na mínění jiných zemí nebo že snad projeví slitování s civilisty. Namísto toho radí, aby Ukrajina chránila nemocnice a školy a nepočítala s tím, že zločinci budou za své činy souzeni, všímá si polský list Gazeta Wyborcza.

Svět ve 20 minutách: Bez explozí a útoků na civilisty. Tak zobrazují ruská média válku na Ukrajině

Jak o válce na Ukrajině informují ruská média? Takovým způsobem, který odpovídá novým vládním pravidlům pro podávání zpráv z ukrajinského bojiště. Zatajují informace o útocích na civilisty a civilní objekty, o agresi také nemluví jako o válce.

Svět ve 20 minutách: Sít, nebo nesít? Válka na Ukrajině může zdražit chléb ve světě a vést až k společenským nepokojům

Rusko a Ukrajina se dohromady podílejí na světovém exportu pšenice asi z jedné třetiny. Když ale Rusko 24. února na sousední zemi zaútočilo, černomořské přístavy, kudy ukrajinské obilí proudí do světa, se v podstatě uzavřely. O nevyhnutelných důsledcích v podobě potravinové krize píše britský deník Financial Times.

Svět ve 20 minutách: Jsou sankce efektivní? Diktatury s nimi dokáží existovat, upozorňuje německý ekonom

Vedení války za pomoci hospodářských sankcí není nic nového. Embargo – tehdy neúčinné – uvalil Napoleon na britské zboží už na počátku 19. století. A během první světové války došlo na obou stranách k pokusům o vyhladovění soupeře. Od roku 1945 se ale sankce často používají jako nástroj ke změně režimů a politických systémů. Píše to deník Guardian v souvislosti s aktuální snahou Západu změnit sankcemi chování Ruska.

Svět ve 20 minutách: Putin je posledlý Ukrajinou a reaguje na představy ve vlastní hlavě, říká jeho bývalý poradce

Miliony lidí se ptají, jestli vládce Kremlu Vladimir Putin neztratil rozum. Nahlas to pak formuloval jeden přední americký senátor, všímá si list The Times. Londýnský deník poukazuje na slova bývalého prezidentského kandidáta Marca Rubia, který má z pozice místopředsedy výboru Senátu pro zpravodajské služby přístup ke zpravodajským informacím.

Svět ve 20 minutách: Kdyby teď dodaly USA zbraně Kyjevu, staly by se účastníkem války? Spojené státy debatují o pomoci

Ve Washingtonu se v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině diskutuje o plánech na podporu případného ukrajinského hnutí odporu. Někteří představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena se ale obávají, že Američané by se tak z právního hlediska stali spoluúčastníkem války proti Rusku, což by dále zvýšilo napětí mezi oběma jadernými mocnostmi. Ve své analýze se touto otázkou zabývají redaktoři serveru Foreign Policy Jack Detsch a Robbie Gramer.

Svět ve 20 minutách: Německo odebírá ruský plyn po desítky let. Teď to ale Berlín začíná přehodnocovat

Německo je už po řadu desetiletí stálým spotřebitelem ruského zemního plynu. Obchodní vztah mezi oběma zeměmi přežil napětí během studené války, rozpad Sovětského svazu a dokonce i evropské sankce vyhlášené proti Moskvě po ruské anexi Krymu. Americký deník New York Times nicméně upozorňuje, že tato zima může všechno změnit. Od listopadu se totiž množství zemního plynu dodávaného z Ruska do Německa prudce snížilo, což vedlo k růstu cen a vyčerpání zásob.

Svět ve 20 minutách: Kdo může za neustálé průtahy jednání o íránském jádru?

Skotská vláda sní o samostatnosti a návratu do Evropské unie. – Severní Korea se v roce 2022 zřejmě chystá na politiku konfrontace se Spojenými státy. – Srbské úřady zůstávají netečné ke kauze možného vykořisťování zahraničních dělníků. – A začal lunární nový rok, v našich končinách známější jako čínský nový rok. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Tea Veseláková.

Svět ve 20 minutách: Severní Korea se v roce 2022 zřejmě chystá na politiku konfrontace se Spojenými státy, píše Diplomat

Pchjongjang odmítl návrhy Washingtonu na obnovení diplomatických rozhovorů a zdá se, že země přehodnotila svou strategii ve vztahu k Americe. Očekává se, že KLDR bude dál provádět testy zbraní – pravděpodobně stále pokročilejších – i vojenské přehlídky s cílem získat si plnou pozornost Spojených států i mezinárodního společenství. Píše to v internetovém magazínu Diplomat analytik I Sang-so ze stockholmského think-thanku Ústav pro bezpečnostní a rozvojovou politiku (ISDP).

Svět ve 20 minutách: Před osmi lety byl východoukrajinský Charkov proruský. Teď je to jinak, lidé by se invazi bránili

Když v roce 2014 vypukl vojenský konflikt Ukrajiny s Ruskem, obsadili promoskevští ozbrojenci ve východoukrajinském Charkově vládní budovy, vyvěsili ruskou vlajku a vyhlásili separatistickou republiku s nepříliš dlouhým trváním. Tehdy v tomto průmyslovém městě s půldruhým milionem obyvatel, které leží jen půl hodiny jízdy od ruských hranic, rezonovaly velmi silné proruské nálady, popisuje americký deník Wall Street Journal.

Svět ve 20 minutách: Sympatie k Rusku v největším městě východní Ukrajiny v minulých letech výrazně oslabily

Zahraniční zpravodajové si stěžují na podmínky novinářské práce v Číně. – Další mandát italského prezidenta Mattarelly znamená úlevu pro mezinárodní společenství. – Rok od puče v Barmě míří proti vojenskému režimu nové sankce ze zahraničí. – A syrští Kurdové odrazili největší útok samozvaného Islámského státu za poslední roky. – Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Gita Zbavitelová.