Tady to znám

Každý má svůj kout, o kterém rád řekne: Tady to znám.

UvádíPavel Vítek

Všechny epizody

Tady to znám: Pravidelně sjíždíme Berounku na lodích, říká šéfkuchař Roman Paulus o své chalupě v Hlásné Třebani

Známý český šéfkuchař Roman Paulus se už během studií dostal do ciziny a i první kuchařské zkušenosti sbíral v zahraničí. Nejprve v Rakousku, později v Anglii a chvíli vařil dokonce i na zaoceánské lodi. Přesto se rád vrátil zpátky domů, do Čech, kde dosáhl skvělých úspěchů. Když si potřebuje od všeho odpočinout, odjíždí s rodinou na svoji chalupu v Hlásné Třebani na Berounsku, kam jezdíval za babičkou už jako malý kluk.

Tady to znám: Klenotem Brd jsou Padrťské rybníky, říká Martin Lang z Muzea středních Brd ve Strašicích

Brdy jsou nejvyšším, ryze českým pohoří u nás. Rozkládají se na pomezí dvou krajů: Středočeského a Plzeňského. Od roku 1926 byla tato oblast vojenským výcvikovým prostorem, který se v roce 1950 stal vojenským újezdem. Dnes je tento přírodní areál chráněnou krajinnou oblastí. A nás jím v pořadu Tady to znám provedl Martin Lang z Muzea středních Brd ve Strašicích.

Tady to znám: Herečka Klára Cibulková prožila dětství na Kladně. Dnes uvažuje o stěhování do Polabí

Herečka Klára Cibulková se sice narodila na Moravě, ale kvůli práci rodičů se už jako malá ocitla na Kladně. Tam vystudovala i gymnázium, aby se pak na další studia přesunula do hlavního města, na pražskou DAMU. Díky manželovi, herci Tomáši Pavelkovi, poznala i další kout středních Čech – Brandýs nad Labem, kam se pravděpodobně do budoucna přestěhují natrvalo.

Tady to znám: Na Křivoklátě se i vdávala. Život na hradě má podle Aleny Jungmannové každý den jinou atmosféru

Alena Jungmannová je správkyní sbírek hradu Křivoklát. Má na starosti 53 tisíc svazků hradní knihovny a nejvzácnější hradní exponáty. Na hradě nejenom pracuje, ale i žije. A vloni na podzim se na něm dokonce i vdávala. Jak se na starém středověkém hradě cítí, jaká místa na něm má nejraději a kde na ni naopak pokaždé padne tíseň, vyprávěla Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Na Křivoklátě se i vdávala. Život na hradě má podle Aleny Jungmannové každý den jinou atmosféru

Alena Jungmannová je správkyní sbírek hradu Křivoklát. Má na starosti 53 tisíc svazků hradní knihovny a nejvzácnější hradní exponáty. Na hradě nejenom pracuje, ale i žije. A vloni na podzim se na něm dokonce i vdávala. Jak se na starém středověkém hradě cítí, jaká místa na něm má nejraději a kde na ni naopak pokaždé padne tíseň, vyprávěla Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Zámecký park si můžete projet na kole i s koňmi, říká kastelán Zámku Veltrusy Pavel Ecler

Pavel Ecler se stal kastelánem Zámku Veltrusy v době, kdy byly zámek i okolní park zdevastované po velkých povodních v roce 2002. Jejich obnovu přijal jako výzvu. Dnes je celý zámecký areál krásně obnovený a zrevitalizovaný. A o prázdninách se chystá otevření dvou nových prohlídkových okruhů.

Tady to znám: S panem hrabětem jsme vypili nejedno pivo, říká Jaroslav Svěcený o chataření v Českém Šternberku

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený je díky svému umění známý po celém světě. A na řadu míst rád vzpomíná. Nejraději to ale má v Českém Šternberku u řeky Sázavy, kam mnoho let jezdil na chatu. Prožil tam idylické dětství plné klukovských her, naučil se tam chytat ryby. A kvůli jeho hře na housle bylo potřeba chatu trochu přestavět.

Tady to znám: Miluju daleké výhledy a borovicové lesy, říká o krajině Sedlčanska herec Marian Roden

Marian Roden se narodil v Českých Budějovicích. Jeho životní směřování předurčila tradice herecké rodiny, ze které pochází. On ani jeho bratr Karel tak nemohli jinak. Herecká profese ho pak na nějaký čas přivedla do Prahy. Protože má ale rád přírodu a klid, rozhodl se nakonec usadit na Sedlčansku, na půli cesty mezi Budějovicemi a Prahou.

Tady to znám: Na zámku v Průhonicích bych dokázal žít, říká princ z pohádek Pavel Trávníček

Herec Pavel Trávníček má odjakživa nálepku pohádkového prince. Sám říká, že životu na zámku by se vůbec nebránil. Nejvíc by se mu líbil ten v Průhonicích, na kterém natáčel pohádku Třetí princ. Ve skutečnosti žije v nedalekých Mnichovicích, v krásné vile z 30. let minulého století. Atmosféře té doby přizpůsobil i vybavení domu. Na zahradě si namísto pergoly postavil letní kuchyni, ve které za hezkého počasí tráví podle svých slov většinu času.

Tady to znám: Zpěvačka Markéta Procházková má ve Zlončicích tajné místo. Vyhlídku na skále ukrytou za houštím

Zpěvačku Markétu Procházkovou jste mohli vidět v řadě muzikálů. I když je povahou introvert, dokázala se přes účast v pěveckých soutěžích dostat na konzervatoř, kde vystudovala muzikálové herectví. Léta žila víceméně v centru Prahy. Když se seznámila se svým budoucím manželem, přesunuli se na Starý Prosek, který jim trochu připomínal venkov. A když čekali rodinu, rozhodli se odejít z Prahy úplně. Svůj nový domov našli ve Zlončicích u Kralup nad Vltavou.

Tady to znám: Je to bohem políbené místo, říká o své roubence poblíž Dubé v Máchově kraji moderátor Aleš Cibulka

Televizní a rozhlasový moderátor Aleš Cibulka jezdil dlouhá léta na návštěvu na chalupu k Evě Pilarové do obce Nedvězí nedaleko Máchova jezera. Tento kraj mu při tom učaroval natolik, že se s partnerem rozhodli pořídit si někde poblíž svoje vlastní chalupářské bydlení. Koupili tedy dvě let starou roubenku u obce Dubá a stali se pravověrnými „roubenkáři“, jak Aleš prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Lysá nad Labem má unikátní zámeckou zahradu. Pro mě je to magické místo, říká kytarista Lukáš Sommer

Kytarista Lukáš Sommer je přední osobností mladé skladatelské generace. Když se souhrou náhod ocitl v Lysé nad Labem, měl v plánu pobýt tam jen dočasně. Když ale navštívil tamní zámeckou zahradu, pochopil, že v tomhle městě už zůstane. Kromě jiného má prý Lysá nad Labem i jedinečný „kulturní“ genius loci, za který může velká koncentrace umělecky naladěných lidí. O tom všem si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Kameraman a režisér F. A. Brabec žije nedaleko Knovíze. Okolní krajina je pro něj velkou inspirací

F. A. Brabec je úspěšný filmový kameraman a režisér. Jeho práci představují filmy Máj, Bolero, Bathory, Bestiář, Akumulátor 1, Obecná škola, Čas sluhů nebo Krysař. Celkem třikrát obdržel Českého lva za nejlepší kameru: za filmy Jízda, Král Ubu a Kytice. Jeho estetické cítění ho odjakživa vedlo k tomu, aby žil v inspirativním místě. A to se mu po celý život daří. O svých místech si s Pavlem Vítkem povídal v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Dominik Hašek: V životě jsem bydlel na desítkách míst, ale Nový Knín je jednoznačně nejlepší místo

Dominik Hašek, jeden z nejlepších hokejových brankářů, procestoval díky své sportovní kariéře velkou část světa. Přesto nakonec to nejlepší místo pro život našel ve středních Čechách – v Kozích Horách, části obce Nový Knín nedaleko Dobříše na Příbramsku. Tam žije už několik let se svými dvěma loveckými psy, díky kterým chodí i na hony, a pořád hraje hokej. Teď už ale jen amatérsky, jako obránce za Ševce Nový Knín.

Tady to znám: Ledňáčci prý nosí štěstí. Moderátor a starosta Říčan Vladimír Kořen za nimi chodí na Rokytku

Vladimíra Kořena znají všichni jako publicistu a moderátora České televize. Především z populárně-naučného pořadu Zázraky přírody, ve kterém divákům přibližuje přírodní zákony. Kromě toho je ale Vladimír Kořen také starostou Říčan na Praze-východ, kde žije už přes dvacet let. Jak se do Říčan dostal, jaká místa tam má obzvlášť rád a proč se nakonec vrhl i do místní politiky, o tom si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Okolí Řevnic jsem pořádně poznal až v koronavirovém období, říká s úsměvem muzikant Ondřej Hejma

Zpěvák skupiny Žlutý pes Ondřej Hejma býval kluk z Dejvic. Tam se narodil, chodil do jedné třídy s Petrem Šabachem a vyrůstal ve stínu slavného Hotelu International. Když ale poznal svoji budoucí ženu, která pochází z Řevnic na Praze-západ, bylo jasné, že až založí rodinu, přestěhují se právě tam. Jak si k Řevnicím postupně budoval vztah a proč to tam dnes má opravdu rád, o tom si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Nejraději mám procházky po rovince podél Berounky, říká Radim Uzel usazený v domku v Černošicích

Známý český gynekolog a sexuolog MUDr. Radim Uzel se narodil v Ostravě, gymnázium studoval v Orlové, Lékařskou fakultu vystudoval v Brně, pracoval na gynekologicko-porodnickém oddělení v Ústí nad Orlicí, pak na ženské klinice v Brně a poté jako lázeňský lékař ve Františkových Lázních. Nakonec zakotvil v Praze a po revoluci působil v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Podzim svého života se ale rozhodl strávit kousek za Prahou. V malé vilce v Černošicích na Praze-západ.

Tady to znám: Byla by hanba, kdybych nebyl vodák, říká spisovatel Michal Viewegh, který svůj život prožil u Sázavy

Michal Viewegh je neprodávanější český spisovatel. Je autorem řady úspěšných románů, jako jsou Výchova dívek v Čechách, Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu, Román pro ženy či Román pro muže, podle kterých byly natočeny i filmy. Děj některých z nich se odehrává v Sázavě, kde Michal Viewegh prožil své dětství a mládí a kam se jako dospělý znovu vrátil, aby si tam postavil dům, hned naproti domu svých rodičů.

Tady to znám: Lidé se dokáží ztratit i v brdských lesích, říká šéf záchranky v Řevnicích Bořek Bulíček

Hostem pořadu Tady to znám byl tentokrát Bořek Bulíček, šéf soukromé záchranné služby Transhospital, která má sídlo v Řevnicích na Praze-západ. Ten díky své profesi vnímá tamní kraj nejenom jako krásné místo pro výlety, ale často i jako nebezpečnou lokalitu, jejíž nástrahy by měl člověk znát, než se do ní vydá.

Tady to znám: Spisovatelka Marie Formáčková: Na vojenském sídlišti v Benešově jsme jako děti chodily v zeleném

Marie Formáčková je novinářka na volné noze, publicistka a spisovatelka. Je ale také autorkou či spoluautorkou desítek knih, zejména životních příběhů mediálně známých osobností. K nejoblíbenějším patří knihy, které napsala spolu s Helenou Růžičkovou a Zitou Kabátovou. Dětství prožila Marie Formáčková díky svému tatínkovi, vojákovi z povolání na vojenském sídlišti v Benešově u Prahy. A dodnes na něj moc ráda vzpomíná.

Tady to znám: Rodný Rakovník jsem jako malá viděla celý hezky z výšky, vzpomíná herečka Veronika Khek Kubařová

Herečka Veronika Khek Kubařová se narodila v Rakovníku. A protože je její maminka amatérská loutkářka, přičichla k divadlu už jako malá holka. A tamní kouzelné loutkové divadélko prý dokonce pokřtila. Jak? To prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Posázavský kraj nabízí duchovno i adrenalin, říká správkyně Sázavského kláštera Jaroslava Matoušová

Jaroslava Matoušová je správkyní Sázavského kláštera na Benešovsku. Rozsáhlý areál někdejšího benediktinského mužského kláštera se nachází v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník jménem Prokop. O jeho historii, atmosféře i okolí si jeho kastelánka povídala s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Malíř Jakub Špaňhel má tři ateliéry. Jeden z nich v poetické inspirativní obci Svatý Jan pod Skalou

Jakub Špaňhel patří k nejprodávanějším současným českým výtvarným umělcům. Pochází sice z Karviné, ale před 25 lety se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval Akademii výtvarných umění. Teď bydlí v Hostimi na Berounsku a v sousední obci Svatý Jan pod Skalou má jeden ze svých tří ateliérů. S Pavlem Vítkem si v pořadu Tady to znám povídal i o tom, ve kterém z nich nejraději tvoří.

Tady to znám: Josef Vágner je nejenom zpěvák, ale i lodní kapitán. Na motorovém člunu brázdí vltavskou kaskádu

Josef Vágner, který je synem známého českého muzikanta Karla Vágnera, je zpěvák a muzikálový herec. V muzikálech se přitom objevuje už od dětství. V současné době hraje především v Divadle Broadway, v muzikálech Kleopatra, Muž se železnou maskou, Tři mušketýři nebo Mýdlový princ. A když zrovna nezpívá a má chvíli volna, vyráží na Slapy, kde kotví jeho loď.

Tady to znám: Krakovec nemá žádnou pověst, protože u nás je všechno pravda, říká kastelán hradu Jiří Sobek

Už víc než dvacet let je Jiří Sobek kastelánem hradu Krakovec na Rakovnicku. O „svém“ hradě říká, že má jedinečnou architekturu, kterou jezdí studovat odborníci z celého světa. Na Krakovci se v roce 1977 natáčela známá česká pohádka „Ať žijí duchové!“ A na hradě si to čas od času rádi připomínají. Nejenom o tom si kastelán Jiří Sobek povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Jediné místo, kde se na Konopišti necítím dobře, je pokladna, říká kastelánka zámku Jana Sedláčková

Na hradech a zámcích mívají často Bílou paní, která prý nad památkou drží ochrannou ruku. Na zámku Konopiště u Benešova ji ale nepotřebují. Tam vládne kastelánka Jana Sedláčková. I když vypadá spíš jako princezna, než jako Bílá paní. Bydlí přímo na zámku a jeho komnatami se nejraději prochází ve chvíli, kdy už ho opustili návštěvníci i zaměstnanci.

Tady to znám: Dětství prožil v Mnichově Hradišti. Dnes má Miroslav Bobek chatu v sousední obci Dneboh

Miroslav Bobek je vystudovaný přírodovědec. Dlouhá léta sice působil v Českém rozhlase, kde se věnoval zejména popularizaci vědy, ke své původní profesi se ale nakonec naplno vrátil coby ředitel pražské zoologické zahrady. Dětství prožil v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. A právě tam se zrodil jeho vztah k přírodě a ke zvířatům. Jak přesně, to prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: V Milovicích chtěl mít sklady. Nakonec Jiří Antoš vybudoval kouzelný zábavní park pro celou rodinu

Jiří Antoš se narodil v severočeském Turnově, kde se vyučil truhlářem. V Praze pak vystudoval střední uměleckou průmyslovku a po revoluci začal vyrábět a renovovat starý nábytek. Pro ten si pořídil sklady ve středočeských Milovicích, v bývalém vojenském areálu. Ani ve snu ho tehdy nenapadlo, že na okolních pozemcích nakonec vybuduje rozsáhlý zábavní park přírodního typu, který bude mít neuvěřitelný úspěch. Svým Mirákulem provedl Pavla Vítka v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Stále znovu žasnu nad umem našich předků, co dokázali postavit, říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst

V lednu roku 2019 se Lukáš Kunst stal novým kastelánem hradu Karlštejn. Působil na něm ale už řadu let předtím. Středověký hrad postavený nejvýznamnějším českým panovníkem vnímá jako svůj domov. Zároveň je to pro něj ale i místo velmi magické a mystické. A jako jeho propůjčený správce cítí nejenom obrovskou zodpovědnost, ale i velikou čest. I o tom si s Pavlem Vítkem povídal v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Kolín pro mě znamená domov, říká herec Michal Novotný

Hostem pořadu Tady to znám byl herec známý z televizních seriálů i divadelních prken. Michal Novotný nás zavedl na známá i méně známá místa v okolí Kolína.

Tady to znám: Oldu Říhu rozčílila Praha, a tak se přestěhoval do Chrášťan

Asi bystě těžko hledali někoho, kdo nezná kapelu Katapult. Na hudební scéně září už víc než 50 let. Její frontman Olda Říha je sice rodilý Pražák, ale už 40 let žije ve středních Čechách. Je to ideální host do pořadu Pavla Vítka Tady to znám.

Tady to znám: Chirurg Pavel Pafko běhá kvůli čerstvým rohlíkům z Klučenic pět kilometrů

Buď na kole, v běhu, nebo na kajaku můžete potkat známého lékaře Pavla Pafka v Klučenicích. U Orlické přehrady má chatu a oblast si skutečně oblíbil. Právě proto si ho Pavel Vítek pozval do svého pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Letní sídlo muzikálové zpěvačky Laďky Kozderkové se nacházelo na Okoři

Ve studiu Českého rozhlasu Region uvítal moderátor Pavel Vítek Blanku Kozderkovou a Vlastimilu Bedrnovou, sestru a dceru muzikálové zpěvačky a herečky Laďky Kozderkové.

Tady to znám: Jaroslava Obermaierová je pořád jednou nohou v Praze. Ale srdcem v Hulicích

Do domácností v každé vísce vstupuje párkrát týdně vždycky před hlavními zprávami. Možná i vy čekáte na to, až se na obrazovce objeví znělka seriálu Ulice a za pultem svého krámku Vilma Nyklová. Jenže herečka Jaroslava Obermaierová se k vám do obýváku dostává daleko častěji.

Tady to znám: Václav Chaloupek se jezdí uklidňovat do středočeské divočiny. Vídává slavíky i orla

Trochu Skotska, krapet Kanady. Tyhle ingredience asi využila příroda, když tvořila Brdy. Aspoň to si pomyslíte, když o brdských lesích slyšíte vyprávět režiséra Václava Chaloupka. V pořadu Tady to znám prozradil, že se právě do této lokality jezdí uklidňovat.

Tady to znám: Jitka Asterová drží tradici po tatínkovi, každý den přeplave jezero u Kerska

Tohle místo si zamiloval spisovatel Bohumil Hrabal. A taky mnozí jeho čtenáři a televizní diváci. Právě tady se natáčely Slavnosti sněženek. Kersko. Když se tenhle název vysloví, roztaje i herečka Jitka Asterová, která tady má přes 20 let chatu. S Pavlem Vítkem si o tom povídala v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Muzikant Jiří Stivín žije v bývalém všenorském mlýně. Ve volném čase vyráží na kole do brdských lesů

Známý jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín žije ve Všenorech na Praze-západ. Do sousedních Černolic jezdil k babičce už jako malý kluk. A protože ta koupila za svého života ve Všenorech mlýn, o který později rodina přišla, získal ho Jiří Stivín po revoluci díky restitucím zpět. Postupně ho pak zrenovoval a začal v něm žít. Navíc v něm v roce 1999 založil Centrum pro improvizaci v umění, kde pořádá a vede workshopy a improvizační dílny.

Tady to znám: Tatínek se na stavbě chaty v Poříčí nad Sázavou podílel vlastníma rukama, říká Pavlína Filipovská

Poříčí nad Sázavou na Benešovsku je místo, kde zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská strávila prakticky celý svůj život. Její tatínek, slavný herec František Filipovský, tam v roce 1947 postavil chatu. A tak tam malá Pavlínka trávila nejen všechny víkendy a prázdniny, ale dokonce tam vždycky dva poslední měsíce ve školním roce chodila do školy.

Tady to znám: Štola v Příbrami je otevřená pro turisty. Největším zážitkem je tamní mikulášská, říká Roman Šmucler

Známý český zubní lékař a svého času také moderátor Roman Šmucler se narodil v pražské motolské nemocnici. Hned odtamtud ho ale odvezli do Březnice nedaleko Příbrami. A ani tam nepobyl příliš dlouho. Když mu byl rok a půl, přestěhovala se rodina do Příbrami. Tam pak strávil své dětství a mládí do doby, než odešel do Prahy na vysokou školu. Život jeho rodiny ovšem zasáhl do mnoha dalších míst nejen na Příbramsku.

Tady to znám: Michal Prokop vstoupil po revoluci do vysoké politiky. Dnes řeší problémy ve své obci Velké Dobré

Zpěvák a skladatel Michal Prokop žije už dvacet let ve Velké Dobré na Kladensku. Vysokou politiku, které se kdysi intenzivně věnoval, sice už opustil, ale ve svém současném bydlišti se politice věnuje dál. Už druhé volební období je členem tamního sedmičlenného zastupitelstva, které řeší běžné obecní problémy, kanalizaci či opravu chodníků. A užívá si i vesnický způsob života – masopusty, obecní plesy, fandění místnímu fotbalovému klubu.

Tady to znám: Kokořínsko se dá krásně obdivovat i při jízdě na motorce, říká mělnický rodák boxer Rudolf Kraj

Z letních olympijských her v Sydney přivezl v roce 2000 stříbro. Na svém kontě má několik titulů mistra České republiky a také bronz ze světového mistrovství. Boxer Rudolf Kraj, přezdívaný Rudy Mlátička, se narodil v Mělníku. Založil tam Sportovní centrum a po svých sportovních úspěších se na čas stal i místním politikem.

Tady to znám: Chodila jsem trucovat k pískovně v Lužné, vzpomíná Tereza Pergnerová

Když se řekne Lužná u Rakovníka, asi vás napadne železniční muzeum. Obec má ale víc zajímavostí než jenom historické mašinky. Věděli jste třeba, že kousek od Lužné vyvěrá minerální pramen sv. Jiljí známý taky jako Merkovka? A věděli jste, že v Lužné strávila dětství moderátorka Tereza Pergnerová? Povídala si o tom s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Hora Říp se mi i díky básni Jaroslava Seiferta vryla pod kůži, říká režisér Karel Smyczek

Sněženky a machři, Housata, Jen si tak trochu písknout nebo Lotrando a Zubejda. To je jen výběr filmů, pod kterými je podepsaný režisér Karel Smyczek. V pořadu Tady to znám zavzpomínal na své dětství, které strávil kousek od Mělníka.

Tady to znám: Šestajovice jsou skvělá lokalita pro klidné bydlení, říká Jaromír Bosák

Jeden z nejznámějších fotbalových komentátorů v Česku, Jaromír Bosák, žije v Šestajovicích. Čím je malá obec na východním okraji Prahy tak výjimečná prozradil v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Šestajovice jsou skvělá lokalita pro klidné bydlení, říká Jaromír Bosák

Jeden z nejznámějších fotbalových komentátorů v Česku, Jaromír Bosák, žije v Šestajovicích. Čím je malá obec na východním okraji Prahy tak výjimečná prozradil v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: V písních Yo Yo Bandu najdeme známá i neznámá místa Čech

Hostem pořadu Tady to znám byl herec a zpěvák Richard Tesařík, člen kapely Yo Yo Band, v jejíž písních najdeme hned několik jmen českých měst a obcí.

Tady to znám: V písních Yo Yo Bandu najdeme známá i neznámá místa Čech

Hostem pořadu Tady to znám byl herec a zpěvák Richard Tesařík, člen kapely Yo Yo Band, v jejíž písních najdeme hned několik jmen českých měst a obcí.

Tady to znám: Jak slaví Vánoce slavné Středočešky?

Ve speciálním vánočním díle Tady to znám vyzpovídal moderátor Pavel Vítek slavné Středočešky. Jak slaví Vánoce zpěvačky Monika Absolonová, Helena Vondráčková a Jitka Zelenková? A jak probíhají vánoční svátky u herečky Jiřiny Bohdalové?

Tady to znám: Jak slaví Vánoce slavné Středočešky?

Ve speciálním vánočním díle Tady to znám vyzpovídal moderátor Pavel Vítek slavné Středočešky. Jak slaví Vánoce zpěvačky Monika Absolonová, Helena Vondráčková a Jitka Zelenková? A jak probíhají vánoční svátky u herečky Jiřiny Bohdalové?

Tady to znám: Středočeská obec Máslovice se každý rok pyšní máslovým betlémem

Malá obec Máslovice ve Středočeském kraji se může každý rok pochlubit originálním betlémem z másla. Historii Máslovic i netradiční vánoční tradici představili v pořadu Tady to znám starostka Vladimíra Sýkorová a kronikář obce Vladimír Chalupný.

Tady to znám: Středočeská obec Máslovice se každý rok pyšní máslovým betlémem

Malá obec Máslovice ve Středočeském kraji se může každý rok pochlubit originálním betlémem z másla. Historii Máslovic i netradiční vánoční tradici představili v pořadu Tady to znám starostka Vladimíra Sýkorová a kronikář obce Vladimír Chalupný.

Tady to znám: Malá obec Svatý Mikuláš má svou minulost pečlivě zaznamenanou ve svých kronikách

Archeoložka Radka Šumberová je kronikářkou ve Svatém Mikuláši. Obec, která vede svou kroniku již od roku 1899, má shromážděny prameny i o své nejvzdálenější minulosti.

Tady to znám: Kroniky jsou dědictví, které musíme udržovat, hýčkat a rozmnožovat, říká Jaromír Košťák

Pořad Tady to znám přináší speciální seriál o středočeských kronikářích. První zastávkou je obec Dolní Slivno, kde jako kronikář působil Jaromír Košťák, dnes emeritní předseda Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezska.

Tady to znám: Na své dětství v Mělníku vzpomínám moc ráda, říká herečka Kateřina Winterová

Herečka, moderátorka a zpěvačka Kateřina Winterová je rodačka z Benešova, své dětství ale prožila v Mělníku. Své tipy na výlet prozradila v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Ve městě Sedlec-Prčice jsem prožil své první klukovské dobrodružství, říká baskytarista Jiří Dvořák

Jiří Dvořák je baskytarista a především kapelník koncertní skupiny, která doprovází naše největší pěvecké hvězdy. Rodák ze Sedlce-Prčice v pořadu Tady to znám zavzpomínal na místo svého dětství.

Tady to znám: Ve městě Sedlec-Prčice jsem prožil své první klukovské dobrodružství, říká baskytarista Jiří Dvořák

Jiří Dvořák je baskytarista a především kapelník koncertní skupiny, která doprovází naše největší pěvecké hvězdy. Rodák ze Sedlce-Prčice v pořadu Tady to znám zavzpomínal na místo svého dětství.

Tady to znám: Na skok do Čáslavi a Dolních Bučic s hercem Janem Vlasákem

V pořadu Tady to znám jsme se vydali do míst okolo Čáslavi, ale zabrousili jsme také na divadelní prkna. Pozvání totiž přijal slavný český herec Jan Vlasák, který je kromě divadla a filmu doma také v rozhlasových a dabingových studiích.

Tady to znám: Reportérka Věra Hájková má Benešovsko procestováno křížem krážem

Průvodkyní po Benešovsku se v pořadu Tady to znám stala reportérka Českého rozhlasu Věra Hájková. „Krajina na Benešovsku podporuje fantazii,“ říká žena, která sama bydlí jen kousek od vrchu Blaník.

Tady to znám: Pavel Kučera miluje historii a filmy. Na jeho oblíbených místech najdete pohádkovou atmosféru

Přesto, že moderátor Českého rozhlasu Region Pavel Kučera bydlí v Praze na dosah přírody, jezdí se dobíjet energií hned na několik míst ve Středočeském kraji. Většina z nich je při tom spojená se známými filmy a pohádkami.

Tady to znám: Beroun ožívá hudbou. S městem a tradičním hudebním festivalem je nenávratně spjat i Jan Talich

Jan Talich je houslista, dirigent a prezident mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun, které nese jméno po jeho prastrýci Václavu Talichovi. Právě na počest jednoho z nejvýznamnějších českých dirigentů 20. století vznikl berounský hudební svátek, který již po několik let nabízí koncerty vážné hudby.

Tady to znám: Eva Jurinová je tváří města Sadská

Slavných českých dvojic je celá řada. V devadesátých letech zářil na televizních obrazovkách moderátorský pár Eva Jurinová – Zbyněk Merunka. Dámskou polovičku tohoto populárního tandemu přivítal ve studiu moderátor Pavel Vítek v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Radim Uzel si zamiloval Černošice, potkáte ho na procházkách kolem Berounky

Má zahradu, dvě kočky, pěstuje zeleninu a říká, že je spokojený venkovan. Hádali byste, že tohle všechno se týká sexuologa Radima Uzla? Ještě navíc je potřeba dodat – zamiloval si Černošice. Právě tady už dvanáct let žije a tak je ideálním hostem do pořadu Pavla Vítka Tady to znám.

Tady to znám: Jana Boušková občas přespávala v divadle, domů na Slapy to bylo daleko

Slapy jsou teď v sezoně vyhledávaným místem pro turisty. Voda, lesy, kopce, to všechno tady najdete. Jsou ale i tací, kteří do okolí známé nádrže jezdí celoročně. Třeba proto, že tam bydlí. A patří mezi ně i herečka Jana Boušková. Právě proto si ji do pořadu Tady to znám pozval moderátor Pavel Vítek.

Tady to znám: Petr Mikeska se rád toulá za Mladou Boleslaví. Je to nádherný kraj, říká

Často se o ní mluví jako o městě aut. Jenže Mladou Boleslav nedělají Mladou Boleslaví zdaleka jen auta. Co třeba divadlo? Povídat by o tom mohl herec Petr Mikeska, který se zdejším souborem spojený už 17 let. Mladá Boleslav je po Praze jeho druhým domovem. Právě proto si ho Pavel Vítek pozval do pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Jaroslav Sapík si za Prahou postavil kus Moravy. V Klokočné má vlastní vinohrad

Jaroslav Sapík se díky svému řemeslu dostal na spoustu míst. Tři roky třeba vařil ve Vídni. A právě někde tam je podle něj zárodek, proč dneska žije ve středočeské Klokočné. Povídal si o tom s Pavlem Vítkem v jeho pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Já a Řitka, to byla láska na první pohled, říká herec Roman Vojtek

Je to vlastně klasický scénář. Po pár letech v Praze se herec a zpěvák Roman Vojtek rozhodl, že chce ven ze šrumce velkoměsta. Do přírody. A tak se z plnokrevného Valacha stal Středočech, který se zamiloval do jednoho městečka za Prahou. O Řitce, kde mimo jiné bydlí i zpěvačka Helena Vondráčková, byla řeč v pořadu Pavla Vítka Tady to znám.

Tady to znám: V Kutné Hoře můžete potkat ledňáčka a raky. Poradí vám místní rodák Dalibor Dostál

Dalibor Dostál přivezl se svými kolegy do bývalého vojenského prostoru v Milovicích divoká zvířata. Zároveň je to ale Středočech jako poleno, jeho rodným městem je Kutná Hora. A zná tam každý kout.

Tady to znám: Taťána Míková se kamarádí s duchem Brd. Podlesí je její srdeční záležitost

Začala sem jezdit, když ještě ani neuměla mluvit. A za celý život tady strávila nejvíc času hned po Praze. Moderátorka počasí a meteoroložka Taťána Míková má k Podlesí u Příbrami zkrátka silný vztah.

Tady to znám: V Řevnicích cítím bezpečí rodiny, říká zpěvačka Tereza Mátlová

Celé dětství jezdila Tereza Mátlová k babičce na Vysočinu, doma byla ale v Praze – její rodiče měli byt v Pařížské ulici. Když děti trochu povyrostly, stěhovala se rodina z centra Prahy do středních Čech. Nejdřív jenom na víkendy, ale i to stačilo na to, aby si Berounku a taky Řevnice zpěvačka zamilovala.

Tady to znám: Eva Hudečková si zamilovala Mnichovice, poradil jí je Ivan Mládek

Spisovatelka a herečka Eva Hudečková sama o sobě tvrdí, že je tak trochu lesní žínka. „Miluju nebe, slunce, lesy, pole, kytky, úvozové cesty, houby a myslím si, že do toho světa patřím, ale zrovna tak je mi blízký ten svět velkého umění. A ráda přelétávám z jednoho světa do druhého.“ Jeden z těch světů má v Mnichovicích u Prahy.

Tady to znám: Monika Absolonová trávila víkendy u benešovských babiček

Už jako malá chodila zpívat do sboru. Jakmile ale přišlo páteční odpoledne, hodila noty do police a vydala se do Benešova. Víkendy tady Monika Absolonová trávila hned u dvou babiček. „V pátek jsem přišla k jedné a v sobotu odpoledne nebo v neděli ráno jsem se přesunula ke druhé,“ vzpomíná Monika na zážitky, o kterých si povídala s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.