Tady to znám

Každý má svůj kout, o kterém rád řekne: Tady to znám.

UvádíPavel Vítek

Všechny epizody

Tady to znám: Toulat se Toulavou můžete sami nebo podle návodu. Turistická oblast má pro každého něco

Turistická oblast Toulava se rozkládá na jihu Středočeského a na severu Jihočeského kraje. Její rozloha je přibližně dva tisíce kilometrů čtverečních a jejím přirozeným centrem je město Tábor. Toulava je plná přírodních krás i zajímavých památek a turistických míst. Člověk se po nich může vydat sám na vlastní pěst, anebo podle námětů, které tvůrci projektu pro turisty připravili. Spoluzakladatel Toulavy Pavel Hejhal nám je přišel představit do pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Rakovník má jedno z největších náměstí. Rakovnicko ukrývá tajemné kamenné řady nebo Skryjská jezírka

Rakovník sice není příliš velké město, přesto se může pochlubit jedním z největších náměstí u nás. A také řadou zajímavých památek. Kdo se vypraví dál do jeho okolí, může objevit krásné přírodní scenérie, narazit na tajuplné kamenné řady, najít zkamenělého trilobita nebo se dozvědět něco o životě dávných Keltů. Oblastí Rakovnicka nás provedl vlastivědný publicista Roman Hartl.

Tady to znám: Vrchu Vítkovu vévodí socha Jana Žižky. Národní památník nabízí historii i nevšední výhled na Prahu

Pražský vrch Vítkov je místem, kterým prošly dějiny a které je dnes jednou z významných dominant hlavního města. Stojí na něm Národní památník na Vítkově a také největší jezdecká socha v naší republice. Socha husitského vojevůdce Jana Žižky. Celý kopec je ale zároveň i parkem plným cest, laviček a dětských hřišť, kde je možné příjemně trávit volný čas. Vítkovem nás provedl vedoucí Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea Tomáš Kavka.

Tady to znám: Okolí Zdic to jsou křivoklátské lesy a skalní vyhlídky. Na Vraní a Hudlické skále najdete kukátka

Město Zdice na Berounsku se nachází na okraji Křivoklátska. Jeho okolím se můžete toulat po turistických stezkách a objevit při tom i několik zajímavých skal a kopců. Na některých stojí pozoruhodné památky nebo rozhledny, ale všechny nabízejí krásné výhledy do okolní krajiny. A zastavit se můžete i na dvou známých hradech. Okolím Zdic nás provedl vedoucí místního Klubu českých turistů Mirek Zálom.

Tady to znám: Na Průhonicích je nekrásnější zámecký park. Chodíme do něj každou chvíli, říká mim Michal Nesvadba

Herec, mim a moderátor Michal Nesvadba prožil většinu svého života na pražském Žižkově. Nakonec ale přece jenom zatoužil po klidu v menší obci. A protože chtěl zůstat poblíž hlavního města a zároveň mít blízko do přírody, padla jeho volba na Průhonice na Praze-západ. Tam si postavil rodinný dům a je navýsost spokojený. Jak se mu v Průhonicích žije a jaká místa tam má nejradši, prozradil v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Český ráj je nejkrásnější na podzim. Zbarvené stromy vytvářejí nádhernou kulisu pískovcovým skalám

Český ráj je na pohled skutečným rájem na zemi. Rozkládá se na území tří krajů: Středočeského, Libereckého a Královéhradeckého. Půvabná oblast, pro kterou jsou charakteristická pískovcová skalní města, ale také působivé hradní zříceniny, zámky a malebná lidová architektura, nabízí nepřeberné množství výletnických cílů. Nás jimi provedla cestovatelka a fotografka Pavla Bičíková.

Tady to znám: Český Šternberk je jedním z nejstarších českých hradů. Jeho interiéry jsou ovšem zámecké

Hrad Český Šternberk na Benešovsku se tyčí na skalním hřebeni vysoko nad řekou Sázavou. I dnes je v rukách šlechtického rodu, který ho vlastnil od samotného začátku. Hrad má stále vnější gotickou podobu, ale jeho interiéry byly v době baroka přeměněny na zámecké, aby se tam jeho majitelům pohodlně bydlelo. Působivým Českým Šternberkem nás provedla zástupkyně kastelánky Kateřina Míková.

Tady to znám: Cinibulkova naučná stezka na Kokořínsku vede kolem pozoruhodných skal i skalním bludištěm

Kokořínskými lesy u Mšena na Mělnicku se můžete projít stezkou, na které potkáte plno zajímavých skalních útvarů a dobrodružných adrenalinových míst. Cestou uvidíte Faraona, Obří hlavu, Žábu, nahlédnete do jeskyně jménem Obraznice a projdete i Průsečnou skálou. Nás Cinibulkovou naučnou stezkou provedla bývalá ředitelka Regionálního muzea Mělník a navíc rodačka z Kokořína Miloslava Havlíčková.

Tady to znám: Stezka Svatojánské proudy vede nad vodní hladinou. Nabízí krásné přírodní scenérie i osadu Ztracenku

Stezka Svatojánské proudy nabízí úžasnou romantickou procházku s trochou adrenalinu. Vede podél řeky Vltavy mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Cestu lemuje krásná divoká příroda, užít si můžete romantické výhledy na řeku a také se zastavit ve slavné trampské osadě jménem Ztracenka. Stezkou nás provedl Zdeněk Jirásek z Klubu českých turistů.

Tady to znám: V Centru řemesel v Ostré si sami vyzkoušíte stará řemesla a odpočinete si v půvabných zahradách

V obci Ostrá u Lysé nad Labem vyrostlo před třiceti lety působivé Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus. V jeho areálu se návštěvníci mohou seznámit s dávno zapomenutými řemesly, které v minulosti byly součástí každodenního života. A také se projít středověkými uličkami a pestrými zahradami, které přibližují pěstování nejrůznějších rostlin a bylinek. Nás celým areálem provedla vedoucí společnosti Botanicus Dana Hradecká.

Tady to znám: Z Albertových skal u Sedlčan je úchvatný pohled na meandry Vltavy. Vyhlídek je na nich několik

Zhruba uprostřed Slapské přehrady se na jejím pravém břehu rozprostírá národní přírodní rezervace pojmenovaná Albertovy skály-Drbákov. Je to jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A to hlavně díky divoké přírodě a krásným vyhlídkám na Vltavu. A protože se tato půvabná rezervace nachází nedaleko Sedlčan, provedl nás jí ředitel Městského muzea v Sedlčanech David Hroch.

Tady to znám: Sázava není jenom známý klášter a sklárny. Jejím středem prochází také úžasný přírodní pás

Sázava je město na Benešovsku, které leží v údolí stejnojmenné řeky. Jeho nejvýznamnější památkou je bývalý benediktinský klášter z 11. století. Sázava proslula ale také sklářským řemeslem a sklárnami se světovou značkou Kavalier. A plné zajímavostí je i okolí řeky Sázavy a i celá oblast Posázaví, po které nás v pořadu Tady to znám provedl místní kronikář Milan Štědra.

Tady to znám: Zámek Žleby zve do oživlé zámecké kuchyně. Sousední obora láká na vzácné bílé jeleny

Romantický zámek Žleby se nachází nedaleko Čáslavi na Kutnohorsku. Při jeho prohlídce můžete vystoupat do zámecké věže nebo sestoupit do středověkého sklepení a při zvláštních příležitostech také ochutnat vyhlášené žlebské koláče v oživlé zámecké kuchyni. A potom se můžete projít krásným a částečně i divokým zámeckým parkem a nahlédnout do obory se vzácnými bílými jeleny. Tím vším nás provedl kastelán Zámku Žleby Tomáš Řehoř.

Tady to znám: Staré židovské město pražské představuje deset století historie. Navštívit můžete synagogy i hřbitov

Staré židovské město pražské je nevelké území rozprostírající se v lokalitě dnešní městské části Josefov. Svého času bylo největším židovským ghettem ve střední Evropě a zároveň i jedním z nejvýznamnějších. Na přelomu 19. a 20. století prošlo rozsáhlou demolicí a novou výstavbou. Z devíti synagog jich zbylo šest, namísto tří zbouraných vyrostla jedna nová. V pořadu Tady to znám nás nejenom jimi provedl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Tady to znám: Z vyhlídky Zlatý kůň je vidět na působivý velkolom Čertovy schody i na celý Český kras

Český kras je pozoruhodné území plné přírodních krás, skalních masivů, působivých vyhlídek a velkolepých vápencových lomů. Můžete se jím projít podél řeky Berounky nebo naopak vystoupat nahoru na řadu vyhlídkových míst, která vám nabídnou pohled na jednotlivé lokality tohoto území z ptačí perspektivy. O tom všem vyprávěl v pořadu Tady to znám předseda berounské organizace Českého svazu ochránců přírody Emil Šnaidauf.

Tady to znám: Perlou Vlašimi je zámecký park s pseudogotickými branami. V zámku sídlí Muzeum Podblanicka

Vlašim je město na Benešovsku, které leží na dohled bájné hory Blaníku. Může se pochlubit rozlehlým zámkem a překrásným zámeckým parkem plným soch a pozoruhodných staveb. Kromě toho můžete ve Vlašimi navštívit i paraZOO pro handicapovaná zvířata. Anebo se vydat do nedalekých Krasovic a nahlédnout do Domu přírody Blaníku. Všemi zmíněnými místy nás provedl historik a ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

Tady to znám: Na hvězdárně v Ondřejově máme největší dalekohled v České republice, říká astronom Pavel Suchan

V Ondřejově na Praze-východ stojí na vrchu jménem Manda už 125 let hvězdárna. Není ovšem lidovou hvězdárnou, která nabízí pohled na noční oblohu. Přesto se do ní můžete vydat na prohlídku a uvidíte toho víc než dost. Navíc se můžete projít krásně upraveným okolním parkem. Celým areálem hvězdárny nás provedl tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd České republiky Pavel Suchan.

Tady to znám: Lvi u nás žijí v jednom výběhu s mangustami, říká ředitel zoologické zahrady Chleby René Franěk

V roce 1997 vznikla v obci Chleby na Nymbursku malá zoologická zahrada. Postupem času se značně rozrostla a přibylo do ní mnoho nejrůznějších obyvatel. Včetně vzácných opic druhu langur duk. Hned od začátku měla zahrada významné chovatelské úspěchy. A roku 2004 se stala první oficiální nestátní zoologickou zahradou. Celým jejím pestrým areálem nás provedl její zakladatel a ředitel René Franěk.

Tady to znám: Podbezdězí je nádherná pestrá krajina plná přírodního i historického bohatství

Podbezdězí je oblast na pomezí Středočeského a Libereckého kraje. Není nijak oficiálně určena nebo vymezena, ale z názvu je jasné, že jde o lokalitu rozprostírající se pod hradem Bezdězem. Zavede vás do Doks a k Máchovu jezeru, ale i k Vrátenskému mlýnu nebo do přírodní rezervace Klokočka. Zajímavá místa celé této oblasti nám představila Barbora Stehlíková z Muzea Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem.

Tady to znám: Ze Slánské hory je vidět krásný západ slunce. S horským vůdcem si můžete zkusit i tamní via ferratu

Město Slaný na Kladensku se může pochlubit řadou pamětihodností. A také Slánskou horou. Sice není nijak vysoká, ale rozhodně je neobyčejná. Jednak je to přírodní památka. Kromě toho byste na ní našli starodávné hradiště, obětní kámen, tři dřevěné kříže, jeskyni a dokonce i via ferratu. Zajištěnou lezeckou trasu, kterou si může vyzkoušet každý. Všechny zajímavosti nám představil místní rodák a zároveň certifikovaný horský vůdce Roman Kozelka.

Tady to znám: Vyšehrad je památkou, parkem, vesnicí a symbolem v jednom, říká jeho ředitel Petr Kučera

Vyšehrad je jedinečný historický areál tyčící se na skále nad pravým břehem Vltavy. Zdaleka to není jenom působivá Bazilika sv. Petra a Pavla, která je jeho z dálky viditelnou dominantou. Je to i několik parků ozdobených sochami, podzemní chodby zvané kasematy, hřbitov, kde odpočívají známé osobnosti, a v neposlední řadě i monumentální hradby s úžasnými výhledy na Prahu. To všechno nám představil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

Tady to znám: Na Svaté Hoře v Příbrami můžete strávit i noc. Zážitkový pobyt vám nabídne víc, než běžná prohlídka

Svatá Hora v Příbrami je nejslavnější mariánské poutní místo u nás. Pro svou polohu bývala označována za duchovní srdce Čech. Na vrcholu kopce stojí rozsáhlý raně barokní areál, který je plný pozoruhodných staveb a úžasných uměleckých děl. A také poklidné duchovní atmosféry. Působivým místem nás provedla Martina Jechortová z Římskokatolické farnosti Svatá Hora.

Tady to znám: Na střední Čechy nabízíme zajímavé lyžování, míní zakladatel areálu Monínec Jaroslav Krejčí

Kdo si chce v zimě zalyžovat, nemusí nutně jezdit na hory. Ve středních Čechách nabízí skvělou možnost zimních radovánek Ski Areál Monínec. Nachází se na hranici Středočeského a Jihočeského kraje ve městě Sedlec-Prčice a lidé se do něj sjíždějí ze širokého okolí. Nás jím provedl jeho zakladatel Jaroslav Krejčí. A k tomu navíc i půvabnou turistickou oblastí jménem Toulava, která se přelévá ze středních do jižních Čech.

Tady to znám: Miluju zasněžené Hrusice, říká někdejší vedoucí Památníku Josefa Lady Zdeňka Burianová

Když se řekne pohádková zima, představí si většina z nás poetické obrázky Josefa Lady. A kdo by je chtěl vidět zblízka a navíc poznat místo, které ho inspirovalo, měl by se vypravit do Hrusic na Praze-východ, kde se Josef Lada narodil a kde má dnes svůj památník. Nás obojím provedla dlouholetá přítelkyně malířovy rodiny a letitá pracovnice hrusického Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny Zdeňka Burianová.

Tady to znám: Štědrý den býval vnímán jako začátek nového roku, říká etnografka skanzenu v Přerově nad Labem

Jsou tu Vánoce, nejkrásnější svátky v roce, a tak jsme se tentokrát vydali za vánoční atmosférou. A jaké místo by pro to bylo příhodnější, než skanzen v Přerově nad Labem na Nymbursku. Soubor lidových staveb, který přibližuje nejen bydlení, ale i život našich předků a také jejich zvyky a tradice. Třeba právě o Vánocích. Do přerovského skanzenu nás zavedla etnografka Polabského národopisného muzea Hana Šídová.

Tady to znám: V Ořechu najdete Muzeum medu a českých Vánoc. Představuje staré zvyky i současné betlémářské umění

Ořech na Praze-západ se rozkládá hned za hranicí hlavního města. Ale jakmile jím projedete, ocitnete se v Českém krasu. Byla by ovšem škoda se přitom v Ořechu nezastavit. Mají tam totiž Muzeum medu a českých Vánoc, kterým nás provedl jeho zakladatel a ředitel, místní rodák Vladimír Glaser.

Tady to znám: V kokořínských lesích u Liběchova můžete obdivovat i umění. Monumentální sochy Václava Levého

Liběchov je město na Mělnicku. Nachází se na půli cesty mezi Mělníkem a Štětím, což znamená, že leží na samotné severní hranici Středočeského kraje. A když se z Liběchova vydáte do okolních kokořínských lesů, narazíte v nich na působivá díla sochaře Václava Levého vytesaná do tamních pískovcových skal. Nejenom po nich nás provedla liběchovská rodačka a zároveň místní knihovnice Andrea Vítová.

Tady to znám: Je úžasné bydlet v Praze a zároveň uprostřed přírody, říká obyvatelka Divoké Šárky Jana Divišová

Šárka je jméno pro dívku. Ale také pro krásný přírodní park rozprostírající se na severozápadním okraji hlavního města. Protéká jím Šárecký potok, nad kterým se tyčí rozeklané skály. Našli byste tam ale i dvě koupaliště a také přírodní divadlo. Všechna tahle místa důvěrně zná Jana Divišová, která už více jak padesát let žije v Čertově mlýně přímo uprostřed Divoké Šárky.

Tady to znám: Kolem Votic můžete jezdit na kole celé dny. Luboš Mudra vytvořil síť cyklostezek Votická kopretina

Votice jsou pětitisícové městečko na Benešovsku. Už samo o sobě má návštěvníkům co nabídnout. Kostel sv. Václava s vyhlídkovou věží Václavkou, františkánský klášter se zajímavými expozicemi nebo unikátní Motýlárium. Kromě toho se ale kolem něj rozprostírá Votická kopretina. Cyklostezka, která má tvar okvětních lístků této květiny. Nás po ní provedl sám její autor, majitel penzionu U modré kočky Luboš Mudra.

Tady to znám: Celé Křivoklátsko přehlédnete z rozhledny Máminky u Hudlic, říká ředitel Správy CHKO Petr Hůla

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se rozkládá na západním okraji Středočeského kraje. Jejím středem prochází kaňon řeky Berounky. Pozoruhodná je především svojí biologickou rozmanitostí, roste tam přes osmdesát druhů původních dřevin. Hlubokými lesy, údolím Berounky i skalními vyhlídkami nás provedl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.

Tady to znám: Na zámku v Mníšku pod Brdy to vypadá, jako by šlechta právě na chvíli odešla, prozrazuje kastelán

Mníšek pod Brdy se nachází necelých třicet kilometrů jihozápadně od Prahy. Jak jeho jméno napovídá, stáli u jeho zrodu mniši. Zámek si v něm postavil jako své rodové sídlo baron Servác Engel z Engelsflussu a na kopci Skalka nad ním nechal vybudovat půvabný barokní areál, který se stal poutním místem. To všechno prozradil Pavlu Vítkovi kastelán zámku a zároveň starosta Mníšku Petr Digrin.

Tady to znám: Hrabalova chata dýchá poklidnou atmosférou. Stejně jako celé Kersko, říká ředitel Polabského muzea

Kersko je osada v obci Hradištko na Nymbursku, která vznikla ve 30. letech minulého století. Proslavil ji zejména spisovatel Bohumil Hrabal, který tam léta žil a čerpal inspiraci pro svoji povídkovou knihu Slavnosti sněženek. Společně s ředitelem Polabského muzea Janem Vinduškou jsme navštívili jeho chatu, slavnou restauraci Hájenku a prošli se i Hrabalovou stezkou, která vede malebnou přírodou a přibližuje všechna zajímavá místa Kerska.

Tady to znám: Po Masarykovi už do Lán nikdo tolik nejezdil, říká ředitelka Muzea TGM v Rakovníku

Lány na Kladensku jsou oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Jejich klenotem je barokní zámek s krásně upraveným anglickým parkem. A také rozlehlá obora. Zámek je sice pro veřejnost nepřístupný, ale projít se zámeckým parkem, navštívit v něm kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš nebo nahlédnout do obory možné je. Která místa v Lánech stojí za vidění, prozradila ředitelka Muzea Tomáše Garrigua Masaryka v Rakovníku Magdalena Elznicová Mikesková.

Tady to znám: Nedivím se, že Svatý Jan pod Skalou bere příchozím dech, říká správce zdejší koleje Michal Šedivý

Svatý Jan pod Skalou je malá obec na Berounsku. Malebné, skalami obklopené poutní místo leží v samém srdci Českého krasu a Národní přírodní rezervace Karlštejn. Kromě krásné přírody ukrývá i pozoruhodné stavby a také velice pestrou historii. Jeho zákoutími nás provedl místní rodák a zároveň správce Svatojánské koleje Vyšší odborné školy pedagogické Michal Šedivý.

Tady to znám: Moje láska je Vltava. Nejraději létám nad podkovou u Solenic, říká nebeský fotograf Jiří Jiroušek

Jiří Jiroušek se narodil v Příbrami. Už jako mladý kluk rád fotografoval. A když pak jako dospělý vyzkoušel létání na motorovém paraglidu, rozhodl se spojit tyto dvě své vášně dohromady. A dělá teď nádherné letecké snímky všech koutů naší země. A protože Jiří Jiroušek potřeboval hodně prostoru na veškeré své vybavení, pořídil si starou stodolu v Kotenčicích mezi Příbramí a Dobříší, ve které si vybudoval krásné bydlení.

Tady to znám: Sochař Petr Váňa potřeboval být kvůli své práci dál od lidí. Ideální místo našel v obci Karlík

Akademický sochař a restaurátor Petr Váňa se narodil v Řevnicích. Po studiích na sochařské škole v Hořicích a pražské Akademii výtvarných umění se do nich vrátil zpátky. Protože chtěl ale pracovat s kamenem, pochopil, že hlučná a prašná práce bude potřebovat ateliér někde na samotě, dál od lidí. A tak si našel místo na okraji obce Karlík u Dobřichovic na Praze-západ, kde žije a tvoří dodnes.

Tady to znám: Pečuji o něco, co tady přetrvává staletí, říká kastelán zámku Březnice Robert Barták

V Březnici na Příbramsku stávala původně gotická tvrz, kterou Jiří Lokšan z Lokšan v polovině 16. století přestavěl na pohodlný renesanční zámek. Malebnou památku, včetně její úchvatné výjimečné knihovny, i své povolání představuje kastelán zámku Robert Barták.

Tady to znám: Na Stvořidla posílám při dostatku vody jen zkušené vodáky, říká vodácký instruktor Míla Pražák

Vodáctví se stalo tak trochu českým národním sportem. Na vodu dnes jezdí kde kdo. A my máme ve středních Čechách tři krásné řeky, které je možné sjíždět. Sázavu, Berounku a Jizeru. Která je čím zajímavá a jaká z nich se hodí pro jak zkušené vodáky, prozradil v pořadu Tady to znám vodácký instruktor a předseda Spolku pro Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou Míla Pražák.

Tady to znám: Herečka Zuzana Kajnarová jezdí na chalupu do Smilovic. Ze starého mlýna udělali penzion u rybníka

Herečka Zuzana Kajnarová pochází z Ostravy. Na studia se vydala do Prahy, kde už zůstala a kde se podle svých slov i skvěle vdala. Za kolegu, herce a muzikanta Romana Říčaře. Díky němu začala jezdit na rodinnou chalupu do Smilovic na Rakovnicku. A protože je její muž vizionář, koupili hned vedle starý mlýn, ze kterého vybudovali romantický penzion na břehu obnoveného rybníka.

Tady to znám: Kutná Hora nebyla nikdy tak nádherně opravená jako dnes, říká historik umění Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil se v Kutné Hoře narodil a žije tam v podstatě celý svůj život. Coby historik umění a také památkář vnímá své rodné město z mnoha různých pohledů. A všechny ho těší. Zaníceně dokáže mluvit nejen o jednotlivých památkách, ale i o celkové podobě a atmosféře kdysi věhlasného hornického města. A nás jím provedl od podzemí až po vyhlídkové věže.

Tady to znám: Symbolem Úval je koupaliště uprostřed lesa ze 40. let, říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš

Michal Lukeš se narodil v Praze na Žižkově. Gymnázium vystudoval v Říčanech, kam ze Žižkova dojížděl. A protože si střední Čechy oblíbil, přestěhoval se do nich před pár lety natrvalo. Dnes žije v Úvalech na Praze-východ, o kterých říká, že jsou krásným městem v zeleni, vzdáleným od ruchu velkoměsta jenom pár minut.

Tady to znám: Nejraději mám vápencové lomy v okolí Koněprus, říká geolog Muzea Českého krasu v Berouně Pavel Bokr

Český kras je vápencové území, které se rozprostírá mezi pražským Radotínem a Berounem. Roku 1972 bylo vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Turistům nabízí krásná romantická místa a zákoutí. Vyhlášené i méně známé lomy, věhlasné Koněpruské jeskyně, údolí Kačáku, obec Svatý Jan pod Skalou nebo hornický skanzen Solvayovy lomy. Některými z nich nás provedl geolog a lektor z Muzea Českého krasu v Berouně Pavel Bokr.

Tady to znám: Z Roztok dojdete k nám do Únětic překrásným Tichým údolím, říká zpěvačka Klára Vytisková

Zpěvačka s nezaměnitelným stylem i hlasem Klára Vytisková vyrostla v Úněticích na Praze-západ. Ve dvě stě let starém mlýně, který koupili její rodiče, když jí byl jeden rok. A i když se pak na čas přestěhovala do Prahy, aby byla coby umělkyně v centru dění, s příchodem vlastní rodiny se vrátila zpátky do Únětic. Jaká místa v jejich okolích miluje a proč tráví spoustu času na rozlehlé zahradě, prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Olga Studničková Šípková miluje procházky přírodou. Na vlak chodí z Babic lesem do Říčan

Mistryně světa ve sportovním aerobiku a v současné době koučka a lektorka zdravého pohybu Olga Studničková Šípková žije už řadu let v obci Babice nedaleko Říčan na Praze-východ. Malá vesnička posazená v lesích jí dopřává milovanou přírodu. Nejdřív do ní v těžkém životním období tak trochu utíkala, dnes si ji už jenom užívá a čerpá z ní energii. To vše prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: V lese znám skoro každou pěšinu, říká jaderná fyzička a rodačka z Pyšel Dana Drábová

Danu Drábovou zná celý národ, i když není slavnou umělkyní nebo sportovkyní. Jaderná fyzička, která je od roku 1999 předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, se narodila v Pyšelích na Benešovsku. A přestože díky své profesi procestovala půlku světa, ze svých rodných Pyšel nikdy neodešla. Kromě toho se už řadu let stará o jejich blaho coby zastupitelka obce, v posledních letech dokonce jako místostarostka za Starosty a nezavislé.

Tady to znám: Krásná je procházka dlouhou alejí podél potoka, říká rakovnická rodačka Lucie Černíková

Herečka a zpěvačka Lucie Černíková pochází z Rakovníka. Ve svém rodném městě strávila dětství i mládí a i dnes se do něj ráda vrací. Pokaždé zajde na rakovnické náměstí, o kterém ví, že je druhým nejdelším náměstním v České republice, hned po tom Václavském. A ráda chodí i na procházky podél Rakovnického potoka, který lemuje nejdelší alej památných stromů u nás. To všechno prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Vrch Velíz nabízí klid i očistu duše, říká Vlasta Kahovcová. Chodí na něj z chaty v Novém Jáchymově

Zpěvačka a výtvarnice Vlasta Kahovcová dostala chatu v Novém Jáchymově uprostřed křivoklátských lesů od své maminky jako svatební dar. Nejdřív si ťukala na čelo, že prý není žádný chatař. Dnes je ale za tohle svoje letní útočiště vděčná. Má tam nejenom svůj výtvarný ateliér, ve kterém tvoří, ale i elektrokolo, na kterém s kamarády obráží okolní krásnou přírodu a památky.

Tady to znám: Rodina kastelána Vratislava Zákoutského je se zámkem v Loučeni spojena už několik generací

V Loučeni na Nymbursku stojí krásný barokní zámek. Od roku 2000 je v soukromých rukou, ale pro návštěvníky je otevřený. A to dokonce po celý rok. Nabízí nevšední akce i pozoruhodně koncipované prohlídky. Obklopuje ho rozsáhlý anglický park, který ukrývá unikátní labyrintárium. Jeho kastelán Vratislav Zákoutský je se zámkem spojený v podstatě od dětství. A nám ho přišel představit do pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Luděk Maulis z The Beatles Revival si Kamenné Žehrovice zamiloval už jako malý kluk

Luděk Maulis je členem jedné z nejvěrnějších revivalových skupin britské kapely Beatles. Vznikla před třiceti lety v Kladně, odkud muzikant pochází, a kam se dodnes rád vrací. Teď žije už dvacet let v blízkých Kamenných Žehrovicích, které znal už jako malý kluk a které na něj už tehdy udělaly velký dojem. Proč se do nich rozhodl přestěhovat a proč má právě tohle místo rád, prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Kokořínsko nabízí pestrou mozaiku turistických míst, říká rodačka z Kokořína Miloslava Havlíčková

Miloslava Havlíčková je už řadu let ředitelkou Regionálního muzea Mělník. Narodila se ale v samém srdci Kokořínska, tedy přímo v obci Kokořín, kde žije celý svůj život. A právě proto je osobou nejpovolanější, která nás touto půvabnou romantickou přírodní lokalitou přišla provést v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Každý rok chodím s rodinou na Štědrý den na příbramskou Svatou Horu, říká tanečník Dominik Vodička

Tanečník Dominik Vodička pochází z Nečína, malé vesničky nedaleko Příbrami. A i když ho jeho láska k tanci brzy odvedla z rodné obce pryč, má na ni krásné vzpomínky a rád se do ní vrací. A stejně tak i do Příbrami, ve které se minimálně jednou za rok vydá na Svatou Horu, kde byl dokonce i pokřtěný. Jaká místa má v okolí rád a kde rád odpočívá, prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Karlštejn vypadá z výšky jako stavebnice, říká pilotka vrtulníku Helena Bulíčková

Helena Bulíčková je mladá žena, která má neobvyklý koníček. Je pilotka a létá vrtulníkem. A protože se o pohled z výšky na naši krásnou zemi ráda podělí, dělá i vyhlídkové turistické lety na Středočeským krajem. Zájemci chtějí nejčastěji vidět Velkou a Malou Ameriku, hrad Karlštejn nebo Kutnou Horu. Jaký je rozdíl mezi tím vidět věci z výšky a poznávat je ze země, prozradila mladá pilotka v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Blízká příroda a zároveň kulturní život, pochvaluje si režisérka Alice Nellis život v Černošicích

Filmová i divadelní režisérka Alice Nellis prožila své dětství a mládí v Poděbradech. V lázeňském městě měla všechno, co potřebovala. Dobré školy i bohatý kulturní život, ale zároveň i blízkou přírodu. To samé teď našla jako dospělá v Černošicích na Praze-západ u romantické řeky Berounky, kterou obklopují skály a lesy. A kde pulsuje i společenský život. O svých oblíbených místech si povídala s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: I po letech vstupuje hodinář Petr Skála ze Sadské do útrob pražského orloje s posvátnou úctou

Petr Skála ze Sadské na Nymbursku je akademický sochař. Už mnoho let se ale věnuje ještě i jiné, velice zajímavé profesi. Opravuje staré věžní hodiny. A jeho největším závazkem je péče o pražský Staroměstský orloj. O své nevšední práci a také o místě, kde žije už několik desítek let, si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: V Novém Strašecí prožil Michal Isteník idylické dětství. Teď objevuje kouzlo brněnských uliček

Herec Michal Isteník se narodil v Rakovníku a své dětství a mládí prožil v nedalekém Novém Strašecí. Tam znal důvěrně zejména fotbalový stadion, protože jako kluk hrával závodně fotbal. Postupem času si ho ale svým kouzlem přitáhlo divadlo. A když se mu podařilo vystudovat brněnskou JAMU, v Brně už zůstal. Jak vzpomíná na Nové Strašecí a jaký pro něj byl přesun do jihomoravské metropole, prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Podblanicko je všude tam, odkud je vidět Velký Blaník, říká historik a muzejník Radovan Cáder

Chráněná krajinná oblast Blaník se rozprostírá v okolí bájné české hory nedaleko Vlašimi na Benešovsku. Přirozenou osou celé oblasti, která je mozaikou lesů, polí, luk a menších rybníků, je romantická říčka Blanice. Kromě toho je protkaná sítí turistických cest, poznávacích stezek i cyklotras. Krásnou lokalitou plnou zajímavostí nás v pořadu Tady to znám provedl historik a ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

Tady to znám: Zpěvák Vlasta Horváth se do Vranova přiženil z blízkých Čerčan. Těší ho tamní klid a krásná příroda

Zpěvák Vlasta Horváth, vítěz druhé řady talentové pěvecké soutěže Česko hledá Superstar, se narodil ve Vlašimi. Dětství pak prožil v Senohrabech a později v Čerčanech. Když po vítězství v Superstar naskočil do showbyznysu, všichni mu radili, aby se přestěhoval do Prahy. On ale vyslyšel přání svojí manželky Markéty a přesunul se za ní do nedalekého Vranova. A dnes je za to rád.

Tady to znám: Pravidelně sjíždíme Berounku na lodích, říká šéfkuchař Roman Paulus o své chalupě v Hlásné Třebani

Známý český šéfkuchař Roman Paulus se už během studií dostal do ciziny a i první kuchařské zkušenosti sbíral v zahraničí. Nejprve v Rakousku, později v Anglii a chvíli vařil dokonce i na zaoceánské lodi. Přesto se rád vrátil zpátky domů, do Čech, kde dosáhl skvělých úspěchů. Když si potřebuje od všeho odpočinout, odjíždí s rodinou na svoji chalupu v Hlásné Třebani na Berounsku, kam jezdíval za babičkou už jako malý kluk.

Tady to znám: Klenotem Brd jsou Padrťské rybníky, říká Martin Lang z Muzea středních Brd ve Strašicích

Brdy jsou nejvyšším, ryze českým pohoří u nás. Rozkládají se na pomezí dvou krajů: Středočeského a Plzeňského. Od roku 1926 byla tato oblast vojenským výcvikovým prostorem, který se v roce 1950 stal vojenským újezdem. Dnes je tento přírodní areál chráněnou krajinnou oblastí. A nás jím v pořadu Tady to znám provedl Martin Lang z Muzea středních Brd ve Strašicích.

Tady to znám: Herečka Klára Cibulková prožila dětství na Kladně. Dnes uvažuje o stěhování do Polabí

Herečka Klára Cibulková se sice narodila na Moravě, ale kvůli práci rodičů se už jako malá ocitla na Kladně. Tam vystudovala i gymnázium, aby se pak na další studia přesunula do hlavního města, na pražskou DAMU. Díky manželovi, herci Tomáši Pavelkovi, poznala i další kout středních Čech – Brandýs nad Labem, kam se pravděpodobně do budoucna přestěhují natrvalo.

Tady to znám: Na Křivoklátě se i vdávala. Život na hradě má podle Aleny Jungmannové každý den jinou atmosféru

Alena Jungmannová je správkyní sbírek hradu Křivoklát. Má na starosti 53 tisíc svazků hradní knihovny a nejvzácnější hradní exponáty. Na hradě nejenom pracuje, ale i žije. A vloni na podzim se na něm dokonce i vdávala. Jak se na starém středověkém hradě cítí, jaká místa na něm má nejraději a kde na ni naopak pokaždé padne tíseň, vyprávěla Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Na Křivoklátě se i vdávala. Život na hradě má podle Aleny Jungmannové každý den jinou atmosféru

Alena Jungmannová je správkyní sbírek hradu Křivoklát. Má na starosti 53 tisíc svazků hradní knihovny a nejvzácnější hradní exponáty. Na hradě nejenom pracuje, ale i žije. A vloni na podzim se na něm dokonce i vdávala. Jak se na starém středověkém hradě cítí, jaká místa na něm má nejraději a kde na ni naopak pokaždé padne tíseň, vyprávěla Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Zámecký park si můžete projet na kole i s koňmi, říká kastelán Zámku Veltrusy Pavel Ecler

Pavel Ecler se stal kastelánem Zámku Veltrusy v době, kdy byly zámek i okolní park zdevastované po velkých povodních v roce 2002. Jejich obnovu přijal jako výzvu. Dnes je celý zámecký areál krásně obnovený a zrevitalizovaný. A o prázdninách se chystá otevření dvou nových prohlídkových okruhů.

Tady to znám: S panem hrabětem jsme vypili nejedno pivo, říká Jaroslav Svěcený o chataření v Českém Šternberku

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený je díky svému umění známý po celém světě. A na řadu míst rád vzpomíná. Nejraději to ale má v Českém Šternberku u řeky Sázavy, kam mnoho let jezdil na chatu. Prožil tam idylické dětství plné klukovských her, naučil se tam chytat ryby. A kvůli jeho hře na housle bylo potřeba chatu trochu přestavět.

Tady to znám: Miluju daleké výhledy a borovicové lesy, říká o krajině Sedlčanska herec Marian Roden

Marian Roden se narodil v Českých Budějovicích. Jeho životní směřování předurčila tradice herecké rodiny, ze které pochází. On ani jeho bratr Karel tak nemohli jinak. Herecká profese ho pak na nějaký čas přivedla do Prahy. Protože má ale rád přírodu a klid, rozhodl se nakonec usadit na Sedlčansku, na půli cesty mezi Budějovicemi a Prahou.

Tady to znám: Na zámku v Průhonicích bych dokázal žít, říká princ z pohádek Pavel Trávníček

Herec Pavel Trávníček má odjakživa nálepku pohádkového prince. Sám říká, že životu na zámku by se vůbec nebránil. Nejvíc by se mu líbil ten v Průhonicích, na kterém natáčel pohádku Třetí princ. Ve skutečnosti žije v nedalekých Mnichovicích, v krásné vile z 30. let minulého století. Atmosféře té doby přizpůsobil i vybavení domu. Na zahradě si namísto pergoly postavil letní kuchyni, ve které za hezkého počasí tráví podle svých slov většinu času.

Tady to znám: Zpěvačka Markéta Procházková má ve Zlončicích tajné místo. Vyhlídku na skále ukrytou za houštím

Zpěvačku Markétu Procházkovou jste mohli vidět v řadě muzikálů. I když je povahou introvert, dokázala se přes účast v pěveckých soutěžích dostat na konzervatoř, kde vystudovala muzikálové herectví. Léta žila víceméně v centru Prahy. Když se seznámila se svým budoucím manželem, přesunuli se na Starý Prosek, který jim trochu připomínal venkov. A když čekali rodinu, rozhodli se odejít z Prahy úplně. Svůj nový domov našli ve Zlončicích u Kralup nad Vltavou.

Tady to znám: Je to bohem políbené místo, říká o své roubence poblíž Dubé v Máchově kraji moderátor Aleš Cibulka

Televizní a rozhlasový moderátor Aleš Cibulka jezdil dlouhá léta na návštěvu na chalupu k Evě Pilarové do obce Nedvězí nedaleko Máchova jezera. Tento kraj mu při tom učaroval natolik, že se s partnerem rozhodli pořídit si někde poblíž svoje vlastní chalupářské bydlení. Koupili tedy dvě let starou roubenku u obce Dubá a stali se pravověrnými „roubenkáři“, jak Aleš prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Lysá nad Labem má unikátní zámeckou zahradu. Pro mě je to magické místo, říká kytarista Lukáš Sommer

Kytarista Lukáš Sommer je přední osobností mladé skladatelské generace. Když se souhrou náhod ocitl v Lysé nad Labem, měl v plánu pobýt tam jen dočasně. Když ale navštívil tamní zámeckou zahradu, pochopil, že v tomhle městě už zůstane. Kromě jiného má prý Lysá nad Labem i jedinečný „kulturní“ genius loci, za který může velká koncentrace umělecky naladěných lidí. O tom všem si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Kameraman a režisér F. A. Brabec žije nedaleko Knovíze. Okolní krajina je pro něj velkou inspirací

F. A. Brabec je úspěšný filmový kameraman a režisér. Jeho práci představují filmy Máj, Bolero, Bathory, Bestiář, Akumulátor 1, Obecná škola, Čas sluhů nebo Krysař. Celkem třikrát obdržel Českého lva za nejlepší kameru: za filmy Jízda, Král Ubu a Kytice. Jeho estetické cítění ho odjakživa vedlo k tomu, aby žil v inspirativním místě. A to se mu po celý život daří. O svých místech si s Pavlem Vítkem povídal v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Dominik Hašek: V životě jsem bydlel na desítkách míst, ale Nový Knín je jednoznačně nejlepší místo

Dominik Hašek, jeden z nejlepších hokejových brankářů, procestoval díky své sportovní kariéře velkou část světa. Přesto nakonec to nejlepší místo pro život našel ve středních Čechách – v Kozích Horách, části obce Nový Knín nedaleko Dobříše na Příbramsku. Tam žije už několik let se svými dvěma loveckými psy, díky kterým chodí i na hony, a pořád hraje hokej. Teď už ale jen amatérsky, jako obránce za Ševce Nový Knín.

Tady to znám: Ledňáčci prý nosí štěstí. Moderátor a starosta Říčan Vladimír Kořen za nimi chodí na Rokytku

Vladimíra Kořena znají všichni jako publicistu a moderátora České televize. Především z populárně-naučného pořadu Zázraky přírody, ve kterém divákům přibližuje přírodní zákony. Kromě toho je ale Vladimír Kořen také starostou Říčan na Praze-východ, kde žije už přes dvacet let. Jak se do Říčan dostal, jaká místa tam má obzvlášť rád a proč se nakonec vrhl i do místní politiky, o tom si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Okolí Řevnic jsem pořádně poznal až v koronavirovém období, říká s úsměvem muzikant Ondřej Hejma

Zpěvák skupiny Žlutý pes Ondřej Hejma býval kluk z Dejvic. Tam se narodil, chodil do jedné třídy s Petrem Šabachem a vyrůstal ve stínu slavného Hotelu International. Když ale poznal svoji budoucí ženu, která pochází z Řevnic na Praze-západ, bylo jasné, že až založí rodinu, přestěhují se právě tam. Jak si k Řevnicím postupně budoval vztah a proč to tam dnes má opravdu rád, o tom si povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Nejraději mám procházky po rovince podél Berounky, říká Radim Uzel usazený v domku v Černošicích

Známý český gynekolog a sexuolog MUDr. Radim Uzel se narodil v Ostravě, gymnázium studoval v Orlové, Lékařskou fakultu vystudoval v Brně, pracoval na gynekologicko-porodnickém oddělení v Ústí nad Orlicí, pak na ženské klinice v Brně a poté jako lázeňský lékař ve Františkových Lázních. Nakonec zakotvil v Praze a po revoluci působil v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Podzim svého života se ale rozhodl strávit kousek za Prahou. V malé vilce v Černošicích na Praze-západ.

Tady to znám: Byla by hanba, kdybych nebyl vodák, říká spisovatel Michal Viewegh, který svůj život prožil u Sázavy

Michal Viewegh je neprodávanější český spisovatel. Je autorem řady úspěšných románů, jako jsou Výchova dívek v Čechách, Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu, Román pro ženy či Román pro muže, podle kterých byly natočeny i filmy. Děj některých z nich se odehrává v Sázavě, kde Michal Viewegh prožil své dětství a mládí a kam se jako dospělý znovu vrátil, aby si tam postavil dům, hned naproti domu svých rodičů.

Tady to znám: Lidé se dokáží ztratit i v brdských lesích, říká šéf záchranky v Řevnicích Bořek Bulíček

Hostem pořadu Tady to znám byl tentokrát Bořek Bulíček, šéf soukromé záchranné služby Transhospital, která má sídlo v Řevnicích na Praze-západ. Ten díky své profesi vnímá tamní kraj nejenom jako krásné místo pro výlety, ale často i jako nebezpečnou lokalitu, jejíž nástrahy by měl člověk znát, než se do ní vydá.

Tady to znám: Spisovatelka Marie Formáčková: Na vojenském sídlišti v Benešově jsme jako děti chodily v zeleném

Marie Formáčková je novinářka na volné noze, publicistka a spisovatelka. Je ale také autorkou či spoluautorkou desítek knih, zejména životních příběhů mediálně známých osobností. K nejoblíbenějším patří knihy, které napsala spolu s Helenou Růžičkovou a Zitou Kabátovou. Dětství prožila Marie Formáčková díky svému tatínkovi, vojákovi z povolání na vojenském sídlišti v Benešově u Prahy. A dodnes na něj moc ráda vzpomíná.

Tady to znám: Rodný Rakovník jsem jako malá viděla celý hezky z výšky, vzpomíná herečka Veronika Khek Kubařová

Herečka Veronika Khek Kubařová se narodila v Rakovníku. A protože je její maminka amatérská loutkářka, přičichla k divadlu už jako malá holka. A tamní kouzelné loutkové divadélko prý dokonce pokřtila. Jak? To prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Posázavský kraj nabízí duchovno i adrenalin, říká správkyně Sázavského kláštera Jaroslava Matoušová

Jaroslava Matoušová je správkyní Sázavského kláštera na Benešovsku. Rozsáhlý areál někdejšího benediktinského mužského kláštera se nachází v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník jménem Prokop. O jeho historii, atmosféře i okolí si jeho kastelánka povídala s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Malíř Jakub Špaňhel má tři ateliéry. Jeden z nich v poetické inspirativní obci Svatý Jan pod Skalou

Jakub Špaňhel patří k nejprodávanějším současným českým výtvarným umělcům. Pochází sice z Karviné, ale před 25 lety se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval Akademii výtvarných umění. Teď bydlí v Hostimi na Berounsku a v sousední obci Svatý Jan pod Skalou má jeden ze svých tří ateliérů. S Pavlem Vítkem si v pořadu Tady to znám povídal i o tom, ve kterém z nich nejraději tvoří.

Tady to znám: Josef Vágner je nejenom zpěvák, ale i lodní kapitán. Na motorovém člunu brázdí vltavskou kaskádu

Josef Vágner, který je synem známého českého muzikanta Karla Vágnera, je zpěvák a muzikálový herec. V muzikálech se přitom objevuje už od dětství. V současné době hraje především v Divadle Broadway, v muzikálech Kleopatra, Muž se železnou maskou, Tři mušketýři nebo Mýdlový princ. A když zrovna nezpívá a má chvíli volna, vyráží na Slapy, kde kotví jeho loď.

Tady to znám: Krakovec nemá žádnou pověst, protože u nás je všechno pravda, říká kastelán hradu Jiří Sobek

Už víc než dvacet let je Jiří Sobek kastelánem hradu Krakovec na Rakovnicku. O „svém“ hradě říká, že má jedinečnou architekturu, kterou jezdí studovat odborníci z celého světa. Na Krakovci se v roce 1977 natáčela známá česká pohádka „Ať žijí duchové!“ A na hradě si to čas od času rádi připomínají. Nejenom o tom si kastelán Jiří Sobek povídal s Pavlem Vítkem v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Jediné místo, kde se na Konopišti necítím dobře, je pokladna, říká kastelánka zámku Jana Sedláčková

Na hradech a zámcích mívají často Bílou paní, která prý nad památkou drží ochrannou ruku. Na zámku Konopiště u Benešova ji ale nepotřebují. Tam vládne kastelánka Jana Sedláčková. I když vypadá spíš jako princezna, než jako Bílá paní. Bydlí přímo na zámku a jeho komnatami se nejraději prochází ve chvíli, kdy už ho opustili návštěvníci i zaměstnanci.

Tady to znám: Dětství prožil v Mnichově Hradišti. Dnes má Miroslav Bobek chatu v sousední obci Dneboh

Miroslav Bobek je vystudovaný přírodovědec. Dlouhá léta sice působil v Českém rozhlase, kde se věnoval zejména popularizaci vědy, ke své původní profesi se ale nakonec naplno vrátil coby ředitel pražské zoologické zahrady. Dětství prožil v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. A právě tam se zrodil jeho vztah k přírodě a ke zvířatům. Jak přesně, to prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: V Milovicích chtěl mít sklady. Nakonec Jiří Antoš vybudoval kouzelný zábavní park pro celou rodinu

Jiří Antoš se narodil v severočeském Turnově, kde se vyučil truhlářem. V Praze pak vystudoval střední uměleckou průmyslovku a po revoluci začal vyrábět a renovovat starý nábytek. Pro ten si pořídil sklady ve středočeských Milovicích, v bývalém vojenském areálu. Ani ve snu ho tehdy nenapadlo, že na okolních pozemcích nakonec vybuduje rozsáhlý zábavní park přírodního typu, který bude mít neuvěřitelný úspěch. Svým Mirákulem provedl Pavla Vítka v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Stále znovu žasnu nad umem našich předků, co dokázali postavit, říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst

V lednu roku 2019 se Lukáš Kunst stal novým kastelánem hradu Karlštejn. Působil na něm ale už řadu let předtím. Středověký hrad postavený nejvýznamnějším českým panovníkem vnímá jako svůj domov. Zároveň je to pro něj ale i místo velmi magické a mystické. A jako jeho propůjčený správce cítí nejenom obrovskou zodpovědnost, ale i velikou čest. I o tom si s Pavlem Vítkem povídal v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Kolín pro mě znamená domov, říká herec Michal Novotný

Hostem pořadu Tady to znám byl herec známý z televizních seriálů i divadelních prken. Michal Novotný nás zavedl na známá i méně známá místa v okolí Kolína.

Tady to znám: Oldu Říhu rozčílila Praha, a tak se přestěhoval do Chrášťan

Asi bystě těžko hledali někoho, kdo nezná kapelu Katapult. Na hudební scéně září už víc než 50 let. Její frontman Olda Říha je sice rodilý Pražák, ale už 40 let žije ve středních Čechách. Je to ideální host do pořadu Pavla Vítka Tady to znám.

Tady to znám: Chirurg Pavel Pafko běhá kvůli čerstvým rohlíkům z Klučenic pět kilometrů

Buď na kole, v běhu, nebo na kajaku můžete potkat známého lékaře Pavla Pafka v Klučenicích. U Orlické přehrady má chatu a oblast si skutečně oblíbil. Právě proto si ho Pavel Vítek pozval do svého pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Letní sídlo muzikálové zpěvačky Laďky Kozderkové se nacházelo na Okoři

Ve studiu Českého rozhlasu Region uvítal moderátor Pavel Vítek Blanku Kozderkovou a Vlastimilu Bedrnovou, sestru a dceru muzikálové zpěvačky a herečky Laďky Kozderkové.

Tady to znám: Jaroslava Obermaierová je pořád jednou nohou v Praze. Ale srdcem v Hulicích

Do domácností v každé vísce vstupuje párkrát týdně vždycky před hlavními zprávami. Možná i vy čekáte na to, až se na obrazovce objeví znělka seriálu Ulice a za pultem svého krámku Vilma Nyklová. Jenže herečka Jaroslava Obermaierová se k vám do obýváku dostává daleko častěji.

Tady to znám: Václav Chaloupek se jezdí uklidňovat do středočeské divočiny. Vídává slavíky i orla

Trochu Skotska, krapet Kanady. Tyhle ingredience asi využila příroda, když tvořila Brdy. Aspoň to si pomyslíte, když o brdských lesích slyšíte vyprávět režiséra Václava Chaloupka. V pořadu Tady to znám prozradil, že se právě do této lokality jezdí uklidňovat.

Tady to znám: Jitka Asterová drží tradici po tatínkovi, každý den přeplave jezero u Kerska

Tohle místo si zamiloval spisovatel Bohumil Hrabal. A taky mnozí jeho čtenáři a televizní diváci. Právě tady se natáčely Slavnosti sněženek. Kersko. Když se tenhle název vysloví, roztaje i herečka Jitka Asterová, která tady má přes 20 let chatu. S Pavlem Vítkem si o tom povídala v pořadu Tady to znám.

Tady to znám: Muzikant Jiří Stivín žije v bývalém všenorském mlýně. Ve volném čase vyráží na kole do brdských lesů

Známý jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín žije ve Všenorech na Praze-západ. Do sousedních Černolic jezdil k babičce už jako malý kluk. A protože ta koupila za svého života ve Všenorech mlýn, o který později rodina přišla, získal ho Jiří Stivín po revoluci díky restitucím zpět. Postupně ho pak zrenovoval a začal v něm žít. Navíc v něm v roce 1999 založil Centrum pro improvizaci v umění, kde pořádá a vede workshopy a improvizační dílny.

Tady to znám: Tatínek se na stavbě chaty v Poříčí nad Sázavou podílel vlastníma rukama, říká Pavlína Filipovská

Poříčí nad Sázavou na Benešovsku je místo, kde zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská strávila prakticky celý svůj život. Její tatínek, slavný herec František Filipovský, tam v roce 1947 postavil chatu. A tak tam malá Pavlínka trávila nejen všechny víkendy a prázdniny, ale dokonce tam vždycky dva poslední měsíce ve školním roce chodila do školy.

Tady to znám: Štola v Příbrami je otevřená pro turisty. Největším zážitkem je tamní mikulášská, říká Roman Šmucler

Známý český zubní lékař a svého času také moderátor Roman Šmucler se narodil v pražské motolské nemocnici. Hned odtamtud ho ale odvezli do Březnice nedaleko Příbrami. A ani tam nepobyl příliš dlouho. Když mu byl rok a půl, přestěhovala se rodina do Příbrami. Tam pak strávil své dětství a mládí do doby, než odešel do Prahy na vysokou školu. Život jeho rodiny ovšem zasáhl do mnoha dalších míst nejen na Příbramsku.

Tady to znám: Michal Prokop vstoupil po revoluci do vysoké politiky. Dnes řeší problémy ve své obci Velké Dobré

Zpěvák a skladatel Michal Prokop žije už dvacet let ve Velké Dobré na Kladensku. Vysokou politiku, které se kdysi intenzivně věnoval, sice už opustil, ale ve svém současném bydlišti se politice věnuje dál. Už druhé volební období je členem tamního sedmičlenného zastupitelstva, které řeší běžné obecní problémy, kanalizaci či opravu chodníků. A užívá si i vesnický způsob života – masopusty, obecní plesy, fandění místnímu fotbalovému klubu.

Tady to znám: Kokořínsko se dá krásně obdivovat i při jízdě na motorce, říká mělnický rodák boxer Rudolf Kraj

Z letních olympijských her v Sydney přivezl v roce 2000 stříbro. Na svém kontě má několik titulů mistra České republiky a také bronz ze světového mistrovství. Boxer Rudolf Kraj, přezdívaný Rudy Mlátička, se narodil v Mělníku. Založil tam Sportovní centrum a po svých sportovních úspěších se na čas stal i místním politikem.