Tip

Chcete vědět, který film je za mořem přehajpovaný, ale u nás se o něm nemluví? Jaká budova stojí stranou pozornosti, ale rozhodně stojí za návštěvu? Která nová restaurace u nás kompletně mění představy o gastronomii? Kam vyrazit o víkendu na výlet a jaké desky stojí za poslech? Pusťte si každý týden náš Tip.
Web

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Tip: Hudební tip: Synťáky obklopený Lazer Viking někde na pomezí popu a experimentů

Jakub Kaifosz aka Lazer Viking se do paměti mnohých vryl jako písničkář se špinavým kytarovým zvukem, na nové desce Tunnel Vision ale odhazuje kytary a mění je za pulzující synťáky. Svůj nový taneční materiál z alba, které vyjde letos v září, představil živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje k poslechu?

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Nová kniha Delphine de Vigan nastavuje čtenářům zrcadlo

Hledáte nový přírůstek do vaší domácí knihovny? Literární nadšenec a moderátor pořadu Radia Wave Záložka Jakub Pavlovský má pro vás další doporučení. Tentokrát přichází s tipem na knihu Děti nade vše od francouzské autorky Delphine de Vigan. Spisovatelka v novém románu otevírá aktuální téma přítomnosti dětí na sociálních sítích. Hlavní hrdinkou příběhu je matka Melánie, která pracuje jako profesionální influencerka. Do svého video obsahu pravidelně natáčí vlastní děti.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se na novou rozhlednu Korunka nedaleko Prahy

Výletní doporučení pro vás tento týden připravila cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče. Tentokrát radí výstup na teprve měsíc otevřenou rozhlednu Korunka, kterou najdete na kopci Červená hlína u obce Černolice u Prahy. Vrchol rozhledny nabízí výhled na vysílač Cukrák a hory Milešovka nebo Říp. Při velmi dobré viditelnosti dohlédnete až na Krkonoše či Šumavu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Platforma Pinkbus nabízí originální večer plný drag queens

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení pro návštěvu koncertů a festivalů. V pátek 1. července proběhne v pražském Paláci Akropolis další celovečerní akce projektu Pinkbus. Platforma, která zaštiťuje zejména mladé queer umělce a vychází z tradice pražských kabaretů, tentokrát nabídne představení drag queens. Mezi účinkující se řadí La Cuntessa, Just Karen, Tonic, Lotta Love a spousta dalších.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Pražská MeetFactory odstartuje letní sezónu akcí Veřejný dům

Hudebnice Terezie Kovalová pro vás opět připravila celou řadu kulturních doporučení. V úterý 21. června vyrazte do pražské MeetFactory na akci Veřejný dům. Celé prostory smíchovské továrny budou opět otevřeny všem milovníkům umění. Těšit se můžete na nové výstavy, umělecké přednášky, komentované prohlídky, otevřené ateliéry nebo divadelní představení. Program nabízí také vystoupení domácích kapel Obelisk Of Light a Mount Roraima.

Tip: Hudební tip: rapper Anki a producent Lastsword o svých oblíbených kompilacích

Pražský rapper s vietnamskými kořeny Anki předloni vydal albový debut Saigon Stories, na kterém rapoval ve vietnamštině. Teď má venku novou desku No More Drama s českými texty o Vietnamem poháněné nostalgii, dlouhých chvílích za kasou ve večerce a pomluvami protkané rapové scéně. Po boku svého dvorního producenta Lastsworda novinku představil také živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Které aktuální hudební releasy doporučuje duo k poslechu?

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Zajeďte se podívat do Krušlova na největší vyřezávaný včelín

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura tentokrát doporučuje návštěvu Krušlova na Strakonicku. V malé vesnici v Jihočeském kraji se vám naskytne pohled na ručně malovaný včelín s vyřezávanými prvky. Autorem unikátu v předhůří Šumavy je místní nadšenec Josef Mach, který se stavbou včelína začal již v roce 1948. Po autorově smrti prošel celý objekt rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží jako pocta řemeslu i jeho osobě.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Ponořte se do hlubin zámořské výpravy s knihou Jak jsme se vznášeli

Literární nadšenec a moderátor pořadu Radia Wave Záložka Jakub Pavlovský si pro vás tento týden připravil doporučení na četbu knihy Jak jsme se vznášeli. Kombinací cestopisu a eseje z per dvojice autorů Juliana Charriera a Nadima Sammana se přesunete na atol Bikini v Tichém oceánu. Tedy do místa, kde v letech 1946 až 1958 proběhlo třiadvacet amerických jaderných zkoušek. Knihu v překladu Kryštofa Herolda loni vydalo nakladatelství Take Take Take.

Tip: Hudební tip: výherci Startéru prazdniny objevují současný pop punk i experimentátorku Rosalíu

Brněnské trio prazdniny si v současné době užívá výhry ve Startéru – hitparádě neobjevených Radia Wave. Dva Michaly a jednoho Matěje ale čeká také spoustu práce, brzy totiž poputují do profesionálního nahrávacího studia natočit nový singl i s doprovodným videoklipem. Po nedávném živém vystoupení v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session prozradili, která jména teď plní jejich hudební playlisty.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vypravte se do Klatov na výstavu Jsem prostorem, v němž jsem

Moderátorka Karolína Vránková má pro vás tentokrát pozvánky hned na dvě výstavy. V Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech můžete až do 26. června vidět výstavu Jsem prostorem, v němž jsem. Aktuální expozice nabízí práce mladších umělců sdružených s ateliéry vysočanského Studia PRÁM. Spektrum vystavovaných témat i děl je různorodé. K vidění jsou zde sochy, malby či design a konceptuální umění. Mezi vystavované umělce patří Dominik Běhal, Veronika Durová nebo Adam Železný.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Rozhledna Štěpánka nabízí panoramatické výhledy na Jizerské hory

Cestovatel a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet s krásným výhledem a připomínkou válečné historie. Doporučuje výšlap na kamennou novogotickou rozhlednu Štěpánka, která se nachází na vrcholu Hvězda, nedaleko obce Příchovice. Po krátké a nenáročné procházce vám za symbolické vstupné nabídne panoramatický výhled na Jizerské hory i Krkonoše.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zrekonstruovaná jatka v Ostravě se otevírají veřejnosti, bude v nich galerie

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás tento týden připravila doporučení pro výlet do Ostravy. Tamní bývalá městská jatka prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž průběh a dokončení zdržela probíhající pandemie. Autorem nové podoby ostravských jatek je polský architekt Robert Konieczny ze studia KWK Promes. Až do 10. června se vedení města rozhodlo budovu otevřít veřejnosti.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se na rozhlednu Vysoký vrch, zvládnete to i s kočárkem

Výletní doporučení pro vás i vaše děti opět připravila cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče. Tentokrát radí výpravu na rozhlednu Vysoký vrch, kterou naleznete ve Středočeském kraji, nedaleko obce Malé Kyšice. Trasa vede většinu času lesem, střídavě po zpevněných i nezpevněných cestách. Velkou většinu zvládnete vystoupat s obyčejným kočárkem, posledních sto metrů je vhodnější pro jeho terénní variantu.

Tip: Slovenské duo Waterbased má obsesi Thomem Yorkem i labelem Sing Sing Soundsystem

V Praze usazené slovenské dreampopové duo Waterbased v čele s Júlií Mihalyiovou na letošek připravuje debutové album a svůj zasněný i temný pop představili živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Které skladby a desky doporučují Júlia a Ľubo k poslechu? „Ten první je album Anima od Thoma Yorka, které mi právě představil L’ubo a který byl mojí velkou inspiraci při tvoření některých skladeb,“ říká zpěvačka Júlia Mihalyiová.

Tip: Hudební tip: Štěpán Hebík aka 7krát3 v zajetí lovesongů a současného R&B

Debutový singl s využitým virálním potenciálem Promiň, Tygrovanej sprej s Jiřím Kornem na featu nebo Boh dal love s legendami PSH. Věrozvěst moderního R&B Štěpán Hebík aka 7krát3 dal už několikrát jasně najevo, že kope jinou ligu, než na kterou jsme v tuzemském popu zvyklí. Nedávno vystoupil živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Které songy doporučuje k poslechu?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajeďte si na výběrovou kávu nebo interaktivní výstavu do města Louny

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás tentokrát připravila několik doporučení na podniky a místa mimo Prahu. Město Louny najdete na severozápadě republiky, v Ústeckém kraji. Kousek od nábřeží řeky Ohře můžete zahájit svůj výlet v Galerii Benedikta Rejta. Tam až do 11. září probíhá výstavní projekt VODA. V květnu se k němu připojila i interaktivní část AQUARIUM, ve které se zabaví zejména děti.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se za příběhem židovské rodiny Wolfových do Tršic u Olomouce

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil výletní doporučení se zajímavým historickým přesahem. V malé obci Tršice nedaleko Olomouce se tři roky během druhé světové války ukrývala židovská rodina Wolfových. S úkrytem rodiny před nacisty pomáhali i samotní obyvatelé obce. V roce 2012 se u lesů, na místě jejich úkrytu, odhalil pomník na jejich počest.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Přečtěte si tajuplnou Prašinu, ideálně za tmy nebo deště

Moderátor pořadu Záložka Jakub Pavlovský pro vás každý měsíc vybírá jedno doporučení na zajímavou četbu. Tentokrát zvolil tajuplnou Prašinu od programátora Vojtěcha Matochy. Prašina je fiktivní městská část Prahy, která působí, jako by se v ní zastavil čas. Nefunguje zde elektřina ani signál, je ponurá a strašidelná. Hlavní hrdinové příběhu, kamarádi Jirka, En a Tonda, se této záhadě snaží přijít na kloub.

Tip: Tip Terezie Kovalové: V Praze vystoupí argentinská hudebnice Valentina Sandoval nebo dodie

Hudebnice Terezie Kovalová vám tento týden přináší další várku hudebních tipů na koncerty. Už ve čtvrtek 28. dubna můžete do pražských Kasáren Karlín vyrazit na koncert argentinské hudebnice Valentiny Sandoval. Ta představí aktuální album Frontera naživo s celou kapelou. Předskakovat jí bude talentovaná ostravská zpěvačka Veronika Boráková alias NIKA. Program Kasáren tentokrát nabízí večer plný snových melodií.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyzkoušejte komentovanou procházku Šumavou s vyškoleným průvodcem

Cestovatel a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca si pro vás tentokrát připravil doporučení s výletem na Šumavu. Pokud do Národního parku Šumava vyrazíte už v nejbližších dnech, pravděpodobně ještě zastihnete poslední letošní sníh. V průběhu nastupujícího jara si během vašeho výletu můžete vychutnat okolí všemi smysly. A to i včetně spíše netradičního vnímání přírody čichem.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na křest desky Ivany Mer nebo speciální koncert producenta Floexe

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tentokrát připravila celou sérii doporučení na koncerty či divadelní představení, které můžete navštívit do konce dubna. Na pátek 22. dubna vychází letošní Mezinárodní den Země. Oslavte ho audiovizuálním křtem desky Earth od slovenské hudebnice Ivany Mer v Paláci Akropolis. Album otevírá téma lásky k přírodě a touhu po uvědomělejším způsobu života. Pražský koncert nabídne speciální projekce, scénografii i celou řadu hudebních hostů.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Přenocujte v jedné z krkonošských útulen studentů architektury na ČVUT

Jaro a příjemné teploty už jsou zase tady, na spaní pod širým nebem to ale ještě úplně není. A právě proto pro vás cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura tentokrát vybral výlet do Krkonoš s noclehem v krytých a moderních útulnách. Celkem šest originálních útulen vytvořili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku.

Tip: Hudební tip: Aiko sází na povznášející hudbu i temnější vokály

Atmosférický pop, euforické refrény, výrazné vizuály a síla ženství. To je Aiko – jedna z nejvýraznějších mladých zpěvaček současné tuzemské scény. Svou nejnovější skladbu Daughter Of The Sun i starší kousky představila v kapelním podání po boku kytaristy Davida a bubeníka Oty živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje Aiko a její spoluhráči k poslechu?

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zajděte na výstavu Indigo o přírodním barvení látek

Zejména v dnešní rychlé době fast fashion řetězců je potřeba připomínat ekologické a přírodní cesty přístupu k oděvnímu průmyslu. Právě proto vám tento týden moderátorka a redaktorka Karolína Vránková doporučuje vyrazit na výstavu české módní návrhářky Alice Klouzkové. Na její výstavu Indigo můžete až do 11. května vyrazit do pražské galerie Altán Klamovka.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Zajeďte si pustit skladbu z Jukeboxu od umělce Krištofa Kintery

Cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče pro vás opět připravila doporučení na výlet, na kterém se zabavíte vy i vaše děti. Tentokrát radí vyrazit na louku nedaleko obce Zrůbek ve Středočeském kraji. Nachází se tam totiž poměrně netradiční výletní destinace. Na okraj tamního lesa umístil český sochař a umělec Krištof Kintera svůj Public Jukebox.

Tip: Hudební tip: Obligatne se inspirují nadčasovými osmdesátkami i moderním jazzem

Živě v našem proskleném studiu se v rámci další Radio Wave Studio Session představili Obligatne – původně sólový projekt slovenské zpěvačky Kristíny Mindové, dnes už brněnské trio rozšířené o baskytaristu Štěpána Havla a bubeníka Jana Čumu. Svou jazz-popovou estetikou se Obligatne blíží kapele Alfa Mist nebo českým Nerez. První zmíněné jméno se navíc promítlo do jejich hudebních doporučení.

Tip: Hudební tip: Slovenští Tolstoys si ujíždí na hřejivém popu i bažinatém voodoo

Čerstvá deska Tolstoys nazvaná Mirror Me, která na sebe nechala čekat dlouhých pět let po dlouhohrajícím debutu Botanika, měla 21. února exkluzivní premiéru na webu Radia Wave. Od té doby jste od Tolstoys mohli v našem playlistu slýchat například chytlavou skladbu Dokola. Nový materiál z Mirror Me šestičlenná kapela představila živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučují Ela a Michal z Tolstoys k poslechu?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Výběrovou kávu už si dáte i na Šumavě, zajděte do Kafe Rejnička

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica má pro vás tentokrát doporučení na espresso bar v Praze, bistro s ukrajinskou kuchyní a kavárnu na Šumavě. Praha 5 hlásí zbrusu nový espresso bar KÁVAlírka. Kromě dobré kávy mají vždy v nabídce i něco sladkého na zub. Podnik je tak nový, že zatím nemá ani založené profily na sociálních sítích. Hledejte ho na Musílkově 303.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vyrazte s dětmi na Šumavu za posledním sněhem

Cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče připravila doporučení na výlet pro vás i vaše děti. Radí vyrazit na výšlap na horu Plechý. Nejvyšší bod Šumavy ještě stále nabízí bohatou sněhovou pokrývku. Na Plechý vede hned několik tras, zvolte ale cestu po hřebenu z Třístoličníku. Na celé trase lze sledovat kulisy v podobě rakouských i německých Alp. A když po cestě zpátky nebudete spěchat, můžete si vychutnat i západ slunce.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Přečtěte si český povídkový román Čekání na spoušť

Moderátor nového pořadu Radia Wave Záložka Jakub Pavlovský pro vás od teď bude jednou měsíčně připravovat literární doporučení v rámci rubriky Tip. První doporučenou knihou je čtivý povídkový román Čekání na spoušť od domácí autorky Lidmily Kábrtové. Román je vyprávěn v osmi příbězích. Jednotlivé příběhy jsou povídky, které dobře fungují samostatně, ale zároveň spolu souvisí a vzájemně se doplňují.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Destinace pro jarní výlety po Česku vybírejte podle tamní flóry

Cestovatel a moderátor pořadu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil doporučení na netradiční způsob výběru destinace pro výlet v přicházejících jarních dnech. Teploty pomalu stoupají, sníh taje a dny se opět prodlužují. Jeden ze způsobů, jak teď z výletů po Česku dostat maximum, je plánovat si své cesty podle vegetace.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Poznejte část ukrajinské kultury díky fenoménu balkonů

Moderátorka pořadu Radia Wave o architektuře a urbanismu Karolína Vránková si pro vás tento týden připravila doporučení na filmovou tvorbu ukrajinského režiséra Romana Blazhana. Jeho krátkometrážní snímek Enter Through the Balcony se věnuje fenoménu ukrajinských balkonů a lodžií, které si jejich majitelé nejrůzněji upravují. Dokument nabízí sérii rozhovorů s majiteli a představuje jejich kreativitu a vynalézavost pracovat s tak malým prostorem.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Projděte se po turistických stezkách podél českých hranic

Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výpravu po turistických trasách podél tuzemských hranic. Blížící se jaro přímo vybízí k oprášení pohorek a plánování pěších výletů. Česko se řadí mezi země s nejlepším a nejpodrobnějším turistickým značením, což může být jak přínosem, tak i nevýhodou. Zorientovat se v množství tras vám pomůže stránka stezkaceskem.cz.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Projděte se po turistických stezkách podél českých hranic

Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výpravu po turistických trasách podél tuzemských hranic. Blížící se jaro přímo vybízí k oprášení pohorek a plánování pěších výletů. Česko se řadí mezi země s nejlepším a nejpodrobnějším turistickým značením, což může být jak přínosem, tak i nevýhodou. Zorientovat se v množství tras vám pomůže stránka stezkaceskem.cz.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Projděte se po turistických stezkách podél českých hranic

Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výpravu po turistických trasách podél tuzemských hranic. Blížící se jaro přímo vybízí k oprášení pohorek a plánování pěších výletů. Česko se řadí mezi země s nejlepším a nejpodrobnějším turistickým značením, což může být jak přínosem, tak i nevýhodou. Zorientovat se v množství tras vám pomůže stránka stezkaceskem.cz.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Podniky pomáhají Ukrajině speciálními pokrmy ve své nabídce

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica má pro vás tentokrát doporučení na nové podniky, které se rozhodly výtěžky z vybraných pokrmů podpořit organizace pomáhající Ukrajině. Na pražském Smíchově se otevřela nová pobočka oblíbené kavárny Mezi Srnky. Kromě výběrové kávy z pražírny Candycane nabízí snídaně a sendviče či polévku po celý zbytek dne.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Vyrazte na předávání hudebních cen Vinyla. Vystoupí DVA, Arleta a Miss Petty

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na koncerty, předávání hudebních cen nebo večer se slam poetry. Už ve středu 23. února zajděte na slavnostní vyhlášení hudebních cen Vinyla 2021 do pražského Lucerna Music Baru. Mezi hlavní kategorie letošních cen opět patří deska roku, objev roku a počin roku. Mimo předávání se můžete těšit i na živou hudbu –⁠ vystoupí kapela DVA, drag queen Miss Petty a rapperka Arleta.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert, po delší odmlce opět vystoupí kapela Ghost of You

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na koncert, divadelní představení a novou výstavu. Po delší koncertní odmlce vystoupí v pražských Kasárnách Karlín domácí kapela Ghost of You. Jejich energické kytary zazní 19. února poprvé v nové koncertní sestavě s bubeníkem Antonínem. Večer doplní žánrově neuchopitelná skupina Chief Bromden a instrumentální projekt Mara Jade z Rakovníka.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se na jižní Moravu a navštivte zámek Lednice

Cestovatel Ladislav Zibura tento týden přináší tip na výletní okruh po jižní Moravě. Chladné dny se pomalu začínají prodlužovat, a tak můžete začít plánovat návštěvu míst, kde si vychutnáte blížící se jarní slunce. Jedna ze zastávek na výpravě do Jihomoravského kraje by měla patřit Státnímu zámku Lednice. Novogotický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu a řadí se mezi chráněné památky UNESCO.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Galerie Jaroslava Fragnera nabízí výstavu švédské udržitelné architektury

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila doporučení pro návštěvu galerie. Až do 13. března můžete v pražské Galerii Jaroslava Fragnera vidět výstavu White Arkitekter: A Heart of Wood. Nabízí pohled na dvacetipatrovou budovu ve městě Skellefteå ve Švédsku. Za její realizací stojí významný švédský architektonický ateliér White Arkitekter. Práce tohoto ateliéru jsou v Česku k vidění poprvé.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte tábořit, v zimě je to královská disciplína

Cestovatel a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca si pro vás tentokrát připravil doporučení na táboření v zimních měsících. Zimní táboření je téměř královská disciplína a nadcházející únor se pro něj hodí naprosto ideálně. Vyzkoušet ho můžete, pokud již máte absolvované jednodenní zimní výlety bez přespání a zároveň už máte zkušenost s přespáváním v přírodě během ostatních ročních období. Tedy nejen v teplém létě, ale i na jaře či na podzim.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Šéfkuchařka Barbora Šimůnková si v Praze otevřela vlastní restauraci LEAF

Pekařka a foodblogerka Juliana Fisherová Maškrtnica si pro vás poprvé v letošním roce opět připravila celou řadu gastro tipů. Pražská kavárna eM3 se po několika letech od svého otevření dočkala nové pobočky. Najdete ji v Modřanech v ulici Československého exilu. Koncept podniku zůstává na obou místech stejný. Bar se nachází téměř uprostřed podniku a vy můžete pozorovat obsluhu přímo při práci.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Obec Svatý Jan pod Skalou nabízí historii, přírodu i občerstvení

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet nedaleko Prahy. Obec Svatý Jan pod Skalou se nachází na Berounsku, v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Hned po příjezdu vás uchvátí pohled na strmé vápencové skály, které se táhnou nad údolím. Další zdejší raritou je kostel vystavěný přímo nad jeskyní, ke které se váže legenda o poustevníku Ivanovi.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert písničkáře Jamese Harriese nebo groove-jazzové kapely Muff

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás opět připravila celou řadu doporučení pro návštěvu koncertů a divadel. Už ve čtvrtek 20. ledna můžete vyrazit do Divadla Dobeška na koncert britského písničkáře Jamese Harriese. Jeho poslední dlouhohrající album Superstition nabízí kombinaci popu, soulu, gospelu a blues music.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Vyrazte na koncert vážné hudby do pražského Rudolfina

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení pro návštěvu koncertních a divadelních sálů. Do Dvořákovy síně v pražském Rudolfinu můžete 12., 13. nebo 14. ledna zajít na slavný Brahmsův Dvojkoncert vážné hudby. Na housle se představí čtyřnásobná držitelka Grammy z Německa Anne-Sophie Mutter po boku španělského violoncellisty Pabla Ferrandéze. Orchestr České filharmonie oddiriguje oceňovaný Manfred Honeck z Rakouska.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se do Českého středohoří, v zimě má mimořádnou atmosféru

Dobrodruh a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás na konec roku připravil výletní doporučení do Českého středohoří. Tuto chráněnou krajinou oblast naleznete na severu Čech podél obou břehů toku řeky Labe. Hory a kopce této lokality mají sopečnou minulost, a proto dnes mají svůj typický kuželovitý tvar. V zimě lokalita přichází o své tradiční zbarvení a vy tak věnujete pozornost právě reliéfu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Navštivte nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila doporučení na návštěvu muzea. Několik let trvající rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, které spadá pod tamní Moravskou galerii, je konečně u konce. Teď nabízí nové stále expozice, které jsou přístupné pouze za dobrovolný příspěvek. Nově zrekonstruované muzeum v sobě snoubí umění, design i módu.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se ochutnat Miletínské modlitbičky spjaté s rodinou Erbenů

Dobrodruh Ladislav Zibura vám tento týden přináší tip na výlet do rodiště spisovatele a básníka Karla Jaromíra Erbena. Město Miletín najdete v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Navštívit zde můžete rodný dům slavného rodáka, miletínský zámek nebo se vypravte na procházku po naučné stezce Karla Jaromíra Erbena.

Tip: Hudební tip: Slovenské duo Magick označuje za velké bomby desky Kelis a Arcy

Hudební duo Magick můžete znát třeba díky jejich singlu Dokonalá. Právě s ním zpěvačka Pavlína Berčíková aka Malvina a rapper a baskytarista Lukáš Mutňanský aka LVCIFER vloni na slovenské scéně debutovali. V našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session představili živě jak společnou tak i sólovou tvorbu. Postupně také zbrojí na debutové album. Co doporučují ze svého posluchačského repertoáru?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Nechce se vám péct? Dejte si cukroví přímo v kavárně už před svátky

Do letošních Vánoc zbývají poslední týdny, a tak si pro vás pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica připravila celou várku doporučení protkaných vánočními pochutinami. Pokud si teď ke své kávě místo dortu rádi dáte kousek cukroví, můžete tak udělat hned v několika pražských podnicích. Kavárna a pekárna Super Tramp Coffee do své prosincové nabídky nově zařadila velké včelí úly, u kterých nešetřila s množstvím vaječného likéru ani rumu.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte na lom nebo pískovnu, v zimě mají tajemnou atmosféru

Tento týden doporučuje moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký výlet na oblíbená místa v netradičním čase. Předvánoční čas nabízí vyrazit na místa, kde jste byli v minulosti, ale v jiném ročním období. Vyberte si lokality, kam v létě jezdí hodně lidí, a podívejte se na ně teď v adventním čase z jiné perspektivy.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Navštivte výstavu živých řemesel nebo improvizací v normalizační architektuře

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás na tento týden připravila dvě doporučení na výstavy v Praze. Tu první naleznete v Galerii 1 ve Štěpánské ulici v centru města. Výstava Krásná práce nabízí pohled do lokálních živých řemesel lidového umění. Nabízí ukázky netradičních technik, jako je vyšívání pavím perem, pletení košíků z orobince nebo tradiční modrotisk. Ale pozor, výstavu můžete navštívit pouze do 26. listopadu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na Koncert pro svobodu a demokracii v podání České filharmonie

Hudebnice Terezie Vodička Kovalová si pro vás tentokrát připravila celou řadu koncertních doporučení. Už ve sváteční středu 17. listopadu můžete zajít na Koncert pro svobodu a demokracii v podání České filharmonie. Program svátečních koncertů pravidelně poukazuje na tvorbu umělců, kteří během svého života zápasili s uznáním či vlastní svobodou. Tentokrát zazní koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll od Sergeje Rachmaninova, který odehraje čínská klavíristka Yuja Wang.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: O Prachovských skalách slyšeli všichni, málokdo tam ale skutečně byl

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tento týden připravil doporučení na výlet do Prachovských skal. Česko je bohaté na množství možných výletů do skal. Téměř každý už někdy slyšel právě o těch Prachovských, ne každý tam ale skutečně byl. Pískovcová skalní oblast se nachází v chráněné krajinné oblasti Český ráj v Královéhradeckém kraji.

Tip: Hudební tip: Modré Hory by rádi na pivo s Commonem a neví, zda milovat či nenávidět Amona Tobina

Slovenské rapové duo Modré Hory můžete pamatovat už z první dekády nového milénia. Bene a Lyrik po boku své doprovodné kapely nedávno představili svůj experimentátorský pohled na klasický hiphopový sound a hrdé deklarace vlastní obyčejnosti v textech i v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Jejich hudební doporučení zahrnují alba, ke kterým chovají lásku, ale i problematičtější kusy, které na ně působí ambivalentním dojmem.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajeďte na výlet do Liberce, ochutnáte místní výběrovou kávu i domácí pečivo

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás tento týden připravila hned několik doporučení na výlety za originální gastronomií. Město Liberec v sobě ukrývá hned několik takových zastávek. Kousek od místního vlakového nádraží můžete navštívit multifunkční prostor DOK Liberec. Z opuštěného prvorepublikového nádražního doku zde vznikla kavárna, pekárna, bistro, sídlo pražírny Nordbeans i moderní školicí prostory v jednom.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert, nové desky pokřtí Amelie Siba nebo kapela Bratři

Hudebnice Terezie Vodička Kovalová má pro vás v listopadu celou várku hudebních a divadelních doporučení. Už ve čtvrtek 4. listopadu pokřtí svou novou desku Love Cowboys domácí hudebnice Amelie Siba. Koncert v pražské MeetFactory odehraje v doprovodu své nové kapely ve složení s Josefem Hradílkem ze skupiny Dukla a Vojtěchem Pejšou, známého z Manon Meurt. Na křtu vystoupí také domácí producent dné a závěrečný dj set odehraje St. Jakob.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Polička a Litomyšl. Vyrazte po stopách českých skladatelů

Cestovatel Ladislav Zibura pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet za příběhy českých hudebních skladatelů. Radí vyrazit do Litomyšle, kde roku 1824 přišel na svět Bedřich Smetana. Jako jedenácté dítě a první syn se narodil do rodiny místního sládka. Vyrůstal proto přímo v litomyšlském pivovaru, kam se dnes můžete vypravit za expozicí rodného bytu Smetanovy rodiny. Historické město ovšem nabízí řadu parků nebo místní zámek.

Tip: Hudební tip: Miss Petty lační při poslechu po ruchu publika a vyzdvihuje živáky Madonny

Plastics je vůbec první song v historii Startéru – hitparády neobjevených Radia Wave –, jehož autorkou je drag queen. David Daniel se svým alter egem Miss Petty také začal jako vůbec první česká drag queen tvořit autorskou hudbu. Své osvobozující hit-singly Miss Petty nedávno představila živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje ze svého posluchačského repertoáru?

Tip: Hudební tip: Annabelle dává šanci tuctové elektronice Martina Garrixe i experimentům Paris Texas

Annabelle můžete znát jako vycházející popovou zpěvačku i moderátorku hudebního pořadu Radia Wave Velký čísla. Se svým na stadiony připraveným popem je dle vlastních slov připravena dobýt hudební svět a nedávno ho naživo představila v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Které skladby teď ráda poslouchá?

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte do skalního labyrintu v polském národním parku Stolové hory

Tento týden si pro vás moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký připravil doporučení na výlet do polského národního parku. Přímo na české hranici s Polskem, podél chráněné krajinné oblasti Broumovsko, se nachází národní park Stolové hory. Nejvyšším vrcholem je Velká Hejšovina s 919 m n. m. Z největších českých měst je park nejlépe dostupný z Hradce Králové.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Každé místo tvoří jeho obyvatelé. Podívejte se na dokument Naše města

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková vám tento týden doporučuje zhlédnout nový dokumentární film z produkce HBO Naše města. Stojí za ním dvojice oceňovaných režisérů Steven Ascher a Jeanne Jordan. Ti se inspirovali knihou Our Towns: A 100,000-Mile Journey into the Heart of America od americké dvojice novinářů Jamese a Deborah Fallowsových.

Tip: Hudební tip: Darkwavové duo Noví Lidé vyvažuje temnotu s Perturbator i islandskými GusGus

Mejra Šlehar a René Tomaides aka Noví Lidé tvoří společně hudbu už od roku 2013. Svou ponurou elektroniku – někde na pomezí post punku a darkwave – loni zvěčnili taky na druhé studiové desce Kruh. Hradecké duo navíc nedávno vystoupilo živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Které skladby doporučují Mejra a René k poslechu?

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vyrazte na kolo, národní park Podyjí ukrývá nejlepší cyklostezky

Cestovatel Ladislav Zibura si pro vás tento týden vybral ideální doporučení, pokud hledáte výlet na kolo. Nejmladší i nejmenší národní park České republiky totiž nabízí dobře značenou síť cyklostezek, která zahrnuje tři tematické cyklistické okruhy. Harmonickou obrazovou kulisu k jízdě vám budou tvořit místní hrady či zámky, hluboké lesy i vřesoviště. Národní park navíc vytvořil mapu 23 zajímavých vyhlídek na kaňon Dyje a blízké okolí.

Tip: Hudební tip: Noise-rockeři sinks si ujíždí na 52 Hertz Whale i dalších kolezích z NotAnAgency

Dlouhohrající debut noise-rockových sinks s eponymním názvem patří k tomu nejlepšímu, co na tuzemské noisové scéně vzniklo. Brněnské trio je charakteristické svým syrově přímočarým hudebním projevem a nezapomenutelně energické živé vystupování předvedli i v našem proskleném studiu v rámci Radio Wave Studio Session. Které desky doporučují Antonín, Vendula a Peter k poslechu?

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert indie popového hudebníka boy pablo do Futurum Music Baru

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová si pro vás tentokrát připravila doporučení hned na několik koncertů domácích i zahraničních kapel a hudebníků. Zajděte na koncert norského hudebníka Nicolase Muñoze aka boy pablo. Původní termín koncertu z letošního března se skrz opatření spojená s pandemií odsunul na čtvrtek 30. září. Na příjemný indie pop můžete vyrazit do pražského Futurum Music Baru.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Město Slavonice ukrývá originální Muzeum samorostů

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura vám tentokrát doporučuje navštívit Slavonice. Malé historické město na jihozápadní Moravě má sice pouhých 2300 obyvatel, můžete v něm ale najít nespočet způsobů zábavy. Zibura radí zavítat do soukromého Muzea samorostů, které dnes čítá několik stovek exponátů. Většina z nich se nachází přímo pod širým nebem, proto k návštěvě raději zvolte slunečné počasí.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert rapperky a zpěvačky Hellwany do Paláce Akropolis

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová má pro vás tento týden doporučení na festival současného umění, jazzový koncert nebo úvodní akci nové série koncertů Trigger Club. Už v úterý 21. září můžete do pražského Paláce Akropolis vyrazit na vystoupení rapperky, zpěvačky a vítězky hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching v roce 2018 Hellwany. Na Malé scéně ji doplní pražský/á DJ Zey. Série Trigger Club nabídne témata identity, intimity, sebepoznání i klimatické krize.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte s dětmi do přírody, naplánujte ale raději velmi krátkou trasu

Cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil výletní tip s nejasnou destinací. Pokud už se řadíte mezi rodiče nebo jen jednou za čas vyrazíte na výlet i s dětským osazenstvem, budou se vám dnešní doporučení hodit. Radí totiž vzít ratolesti do přírody, ale nepřecenit jejich síly. Naplánujte si proto raději velmi krátkou trasu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte na festival 4+4 dny v pohybu do prostor Nové strašnické školy

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková tentokrát doporučuje návštěvu 26. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Letos můžete v termínu od 9. do 26. září navštívit výstavy současného umění, divadlo, workshopy, diskuze nebo festivalovou školu arts managementu. Festival se opět vrací do prostor Nové strašnické školy v Praze.

Tip: Hudební tip: Timea uniká podzimnímu počasí se Sticky Fingers i prosluněnou deskou Lorde

Slovenská zpěvačka a skladatelka Timea na scénu vstoupila loni v listopadu pětistopým EPčkem Confusion Of Warmth, na které následně navázala singlem Lose My Air. Po letošním létě ji čeká další životní kapitola – vyzkouší si studium oboru songwriting v Berlíně. Ještě předtím ale stihla vystoupit v proskleném studiu Radia Wave a doporučit hned několik věcí k poslechu. Poslední týden Timea poslouchá třeba starší skladbu od Lany Del Rey nazvanou Brooklyn Baby.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Vyzkoušejte tradiční japonský podnik typu izakaya přímo v centru Brna

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás na tento týden připravila gastro tipy z celé republiky. Už na konci loňského roku otevřela v Brně nová restaurace Manya, která vznikla po vzoru tradičních japonských podniků izakaya. Nabízí jedinečný zážitek plný jídla, od sushi a saké až po kuřecí křupavé maso Karaage don. Zážitek to pro vás bude také architektonický. Japonskou atmosféru zde dovedli k dokonalosti JUNG architekti.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert kapely Lanugo do pražského Jazz Docku

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na mezinárodní hudební festival nebo celou řadu koncertů v hlavním městě. Ve středu 1. září můžete vyrazit na koncert kapely Lanugo do pražského Jazz Docku. Domácí indiepopová skupina má v čele zpěvačku Markétou Foukalovou a vydané čtyři dlouhohrající desky. Těšit se můžete na melancholii a intimní atmosféru.

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se za Macochou a stovkami jeskyní do Moravského krasu

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, podle níž byste se měli podívat do Moravského krasu. Kdybyste ho chtěli projít celý od Sloupu k Brnu, anebo obráceně, vyjde to na něco přes 40 kilometrů. Zvládnete to během jednoho nabitého dne, anebo můžete zvolit pohodové tempo a rozložit si výlet do více dnů. Na místě vás uchvátí přes 1600 jeskyní, v nichž je průměrně osm stupňů nad nulou, takže určitě nezapomeňte na teplé oblečení.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajeďte na výlet do Litomyšle a navštivte festival DOKU Zahrady

Nový kulturní tip pro vás opět připravila violoncellistka Terezie Vodička Kovalová. Tentokrát doporučuje koncert v hlavním městě, festival v Litomyšli nebo výlet za kulturou do Opavy. V sobotu 28. srpna můžete navštívit již třetí ročník festivalu autorského dokumentu DOKU Zahrady. Jednodenní akce bude probíhat v areálu Zámeckého návrší v Litomyšli. Letošní program je věnovaný zejména masterclasses, tedy lekcím vedeným odborníky na vybrané téma.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vydejte se za vycpanými psy na hrad Bítov. Mají jich tam padesát

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Sezóna otevřených hradů a zámků je v plném proudu a jedním z těch, kam byste se měli podívat, je určitě hrad Bítov na jihu Moravy. Za pozornost stojí nejen proto, že tam žil Georg (Jiří) Haas mladší, dědic porcelánového impéria. Mladý Haas se ale příliš nevěnoval podnikání, více ho zajímala zvířata. Hrad proto přebudoval na největší soukromou zoo v celém Československu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zajděte na 7. ročník festivalu Open House Praha

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková má pro vás tentokrát doporučení na letošní ročník festivalu Open House Praha. Již sedmý ročník festivalu otevřených budov probíhá v termínu 2.–8. srpna. Hlavní část programu probíhá o víkendu, kdy zdarma nabídne 80 běžně nepřístupných budov a prostorů po celé Praze. Zejména pak doporučuje návštěvu bývalé transformační stanice na pražském Klárově.

Tip: Hudební tip: Vítězové Startéru Méta Monde jedou na dovolenkové vlně francouzského indie

Po vydání debutové desky a výhře v letošním ročníku hitparády neobjevených Startér Radia Wave teď synthpopové duo Méta Monde vystoupilo v našem proskleném studiu. A to ještě předtím, než vydá svůj startéří videosingl. Songwriter a klavírista Jakub spolu s digitálním umělcem a baskytaristou Romanem namalovali v rámci Radio Wave Studio Session vesmírnou odyseu svými jasnými a zářivými kosmickými zvuky. Co sami aktuálně poslouchají a co by k poslechu doporučili?

Tip: Tip Terezie Kovalové: Pražská divadla dohání ztracenou sezónu. Zajděte v létě na představení

Violoncellistka a zpěvačka Terezie Vodička Kovalová si pro vás na tento týden připravila doporučení na letní scény oblíbených pražských divadel, výstavy nebo hudební festivaly. Divadelní fanoušci si v Praze během prázdnin přijdou na své. Letní scény má v provozu Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana nebo Museum Kampa. A probíhají také divadelní festivaly. Vyzkoušejte DejVícePraze nebo Letní Letnou.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se do památníku odposlechu u Lipnice nad Sázavou

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký. Zve vás do Národního památníku odposlechu, který je v lomech u Lipnice nad Sázavou. V krásné krajině Posázaví vznikly na připomínku sledování za minulých režimů tři velké sochařské reliéfy: Bretschneiderovo ucho, které se jmenuje po tajném policistovi ze Švejka, Ústa pravdy a Zlaté oči.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte se podívat na Zenové domy do Českých Budějovic

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková má pro vás tento týden doporučení na výlet do Českých Budějovic. V tamní Galerii současného umění a architektury teď můžete zhlédnout výstavu architekta Petra Stolína. Práce tohoto libereckého rodáka zde bude k vidění až do 29. srpna. Nečekejte ale žádnou nudnou expozici plnou modelů!

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Propojte svůj výlet na Šumavu se zastávkou na výběrovou kávu

Tento týden si pro vás pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica připravila doporučení na novou nanukárnu, pekárnu nebo výlet do Sušice za výběrovou kávou. Až příště vyrazíte za krásami šumavské přírody, nezapomeňte se zastavit v sušickém Kafe Rejnička. Své dveře otevřela kavárna zákazníkům poprvé na konci loňského roku. Nyní má v nabídce kávu od berlínské pražírny Popolus Coffee, sladké dezerty, limonády nebo osvěžující nanuky od české značky Lunar.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se po česko-slovenské hranici. Čekají vás tři pohoří i nížiny

Výletní tip si pro vás tentokrát připravil cestovatel a moderátor outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký a jako velký letní plán vám doporučuje cestu po česko-slovenské hranici. Začít ji můžete na jihu na soutoku Moravy a Dyje, ale třeba taky na severu na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Cesta po hranicích je výborná v tom, že nabízí přechod tří pohoří, a to Bílých Karpat, Javorníků a Beskyd.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vyrazte na Pecku za Harantem, skvělým kastelánem a zmrzlinou

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Podle něj byste se měli vydat na hrad Pecka. Nemá sice žádnou tajemnou atmosféru ani temnou historku jako ostatní hrady, ale váže se k němu velmi zajímavý příběh Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Právě tento renesanční člověk na hradě žil. Vydejte se na Pecku za jeho odkazem!

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Vyzkoušejte tradiční vietnamskou kuchyni, otevřela nová restaurace Dian

Navštěvujete rádi nové podniky? Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica má tento týden hned několik doporučení právě pro vás. Na rohu Kodaňské a Moskevské ulice v pražských Vršovicích otevřela nová kavárna The FLAT cafe. Otevřeno má každý den hned od rána, takže v nabídce najdete výběrovou kávu, brunch nebo drinky pro pozdější hodiny.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Aktuální výstava v galerii VI PER nabízí útočiště pro rodiče s malými dětmi

Pokud žijete v Praze s malým dítětem, určitě se jednou za čas musíte vypořádat s nejrůznějšími nástrahami hlavního města. A zejména pro vás tento týden doporučuje moderátorka a redaktorka Karolína Vránková aktuální výstavu Vadí x nevadí: Jak se žije dětem a rodičům v Praze?. Až do 10. července se na ni můžete zajít podívat do galerie VI PER v Karlíně.

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se po stopách obrazů. Třeba za krajinou Maxe Švabinského

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která vám doporučuje podívat se do krajiny některého z malířů či malířek. Když si nakoukáte obrazy malíře, který byl inspirován nějakou krajinou, a potom se do ní vydáte a díváte se na ni malířovýma očima, zažijete podle ní velmi zvláštní pocity. V zahraničí to tak můžete udělat třeba s francouzským městem Arles, kde spolu tvořili Paul Gauguin a Vincent van Gogh.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vydejte se do Jáchymova a poznejte krutý příběh těžby uranu

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Podle něj byste se měli vydat do Jáchymova. V mnoha ohledech zajímavé místo, které je dnes poněkud zapomenuto, bylo v 16. století druhé největší město v Českém království. Tehdy tam totiž vrcholila těžba stříbra na tamějších ohromných ložiscích. Stříbro později vystřídal uran a právě historie těžby uranu je jednou z věcí, kvůli níž stojí za to se do Jáchymova podívat.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na Open Air Lucerna Music Baru nebo festival Cool v plotě

Hudebnice Terezie Vodička Kovalová má pro vás tento týden doporučení na první plánované festivaly, výstavu nebo hudební film. Pražský podnik Lucerna Music Bar opět na letošní teplé měsíce naplánoval sérii koncertů Open Air. Od poloviny června můžete navštívit několik desítek vystoupení hned vedle historické budovy Branických ledáren. Na programu jsou koncerty kapel J.A.R., Monkey Business nebo rapového kolektivu 58G.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert Lenky Dusilové do pražského Paláce Akropolis

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová pro vás tentokrát připravila doporučení na pražské koncerty a divadelní představení. Ve středu 26. května vystoupí ve velkém sále pražského Paláce Akropolis Lenka Dusilová s VJem Aeldrynem ze studia Lunchmeat. Hudebnice, která na domácí scéně nepotřebuje příliš představovat, vydala v listopadu 2020 album Řeka. Novou deskou Dusilová zaujala hned ve čtyřech kategoriích cen České hudební akademie Anděl.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Ochutnejte domácí kváskový chléb z nové pekárny v Rožnově pod Radhoštěm

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica pro vás tento týden vybrala hned několik labužnických zastávek po celé republice. Od letošního dubna můžete v Rožnově pod Radhoštěm navštívit pekárnu Darina Bakery. Nové pekařství má v nabídce domácí kváskový chléb nebo focacciu. Na své si ale přijdou i milovníci sladkého pečiva, kteří mohou ochutnat třeba croissanty nebo skořicové šneky.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Prozkoumejte historické tepny Posázaví u Sázavského kláštera

Výletní tip si pro vás tentokrát připravil cestovatel a moderátor Casablancy Pavel Sladký. Doporučuje vám trasu v Posázaví z Vlkančic do Pyskočel. V těchto místech nenarazíte na tolik ostatních turistů, kterých jsou jinde v Posázaví hojné počty. A když se vydáte po kopcích mezi zmíněnými obcemi, půjdete přímo nad Sázavským klášterem, jedním z důležitých spirituálních míst české kultury.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Přečtěte si aktuální ročenku české architektury od architekta Petra Hájka

Patříte mezi fanoušky architektury? Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková vám tento týden doporučuje aktuální ročenku Česká architektura 2019–2020. Tu každý rok sestavuje jeden vybraný autor. 21. vydání se tentokrát ujal architekt Petr Hájek. Sestavil výběr 31 realizací soudobé architektonické scény, které doplnil odborným komentářem. Těšit se můžete na hasičskou zbrojnici, rodinné domy nebo pokoj na stromě.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Přijeďte na živý koncert autem. Zahraje Xavier Baumaxa nebo 7krát3

Violoncellistka Terezie Kovalová pro vás tento týden připravila doporučení na živé koncerty, divadelní představení nebo online výstavu. Multižánrový festival Art Parking se s aktuální pandemickou situací vypořádal po svém. Do pátku 30. dubna můžete každý den vyrazit na živý koncert na Pražskou tržnici. Lístek si zakoupíte online, vyplníte potvrzení o negativním testu a poté přijedete autem. Na místě pak dostanete přijímač, který zapojíte do svého autorádia nebo reproduktoru.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Výlet do lázeňských Poděbrad může být gastronomický zážitek

S aktuálním uvolněním cestování mezi okresy vám tento týden pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica doporučuje několik výletů za jídlem. Město Poděbrady ve Středočeském kraji už dávno není pouze o lázeňských nebo wellness pobytech. Na ulici T. G. Masaryka navštivte restauraci Cucina. Vyzkoušet můžete jejich poctivé snídaně nebo hlavní chod z aktuálního menu. S probíhající chřestovou sezonou teď přidali do nabídky chřestový krém nebo risotto.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte na pražskou Kampu na finálové práce Czech Grand Design 2020

Už vám chybí návštěvy galerií a výstav? Tak právě pro vás má tento týden moderátorka a redaktorka Karolína Vránková doporučení přímo na míru. Až do 10. května můžete vyrazit na pražskou Kampu na výstavu Best of: 2020 Czech Grand Design. Výstava představí to nejlepší z domácího produktového designu, módy, šperku, ilustrace, grafického designu a fotografie na jednom místě. Celá výstava se nachází ve venkovních prostorách a vstup je zcela zdarma.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Dejvické divadlo a Cirk La Putyka. Pusťte si Honey

Tento týden si pro vás hudebnice Terezie Kovalová připravila doporučení na divadelní představení, taneční pohybové lekce nebo výstavu v online prostředí. Ve čtvrtek 22. dubna můžete na online Televizi NAŽIVO zhlédnout unikátní spojení činoherního souboru Dejvického divadla a Cirku La Putyka. Pod režijním vedením Miroslava Krobota vznikla romantická inscenace Honey, ve které se snoubí činohra, pohybové divadlo i jazyk nového cirkusu.
Martina Foldynová

Tip: Tip Terezie Kovalové: Palác Akropolis startuje novou sérii online hudebních streamů

Hudebnice Terezie Kovalová má pro vás tento týden doporučení na originální podcast, sérii hudebních livestreamů, audio projekt divadla Ponec nebo koncert vážné hudby. Pražský podnik Palác Akropolis připravil na letošní duben hudební sérii Vyhráváme: festival živých streamů. Od 6. do 18. dubna můžete každý den sledovat online vystoupení domácích kapel a hudebníků. Celou sérii odstartuje čerstvá držitelka hudební ceny Apollo Amelie Siba.
Martina Foldynová

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajděte na výběrovou kávu a koláč. V Praze, Brně i Plzni

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica vám tento týden přináší doporučení na kavárny a cukrárny v Praze, Brně nebo Plzni. Do brněnské kavárny Coffee Trail Bar zajděte na výběrovou kávu z místní pražírny QB, koláče, makronky nebo plněné sandwiche, které zaženou i větší hlad. Vybírat můžete ze dvou otevřených poboček na Štefánikově a Lidické ulici.
Martina Foldynová