Tip

Chcete vědět, který film je za mořem přehajpovaný, ale u nás se o něm nemluví? Jaká budova stojí stranou pozornosti, ale rozhodně stojí za návštěvu? Která nová restaurace u nás kompletně mění představy o gastronomii? Kam vyrazit o víkendu na výlet a jaké desky stojí za poslech? Pusťte si každý týden náš Tip.
Web

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se na nejvýše položenou českou rozhlednu Boubín

Cestovatelka z webu Akční rodiče Martina Bulánková má pro vás tento týden další doporučení na výlet, který je vhodný pro celou rodinu. Zamířit můžete na šumavskou rozhlednu Boubín, která se tyčí nad vesnicí Kubova Huť na Prachaticku. Nejvýše položená rozhledna v celé České republice je otevřena celoročně a nabízí krásné výhledy na celou Šumavu, při velmi dobré viditelnosti až na Alpy.

Tip: Hudební tip: Tomáš Niesner přichází na chuť „kovové estetice“ v knížkách i hudbě

Ke které metalové kapele přivedl kytaristu a skladatele Tomáše Niesnera nedávný román Kov od Karla Veselého? Poslechněte si hudební tip, o který se s námi kytarista Tomáš Niesner podělil těsně po jeho vystoupení v proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Nová expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze je vhodná pro celou rodinu

Moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila doporučení na stálou expozici Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Nová expozice ART, LIFE. Umění pro život nabízí více než 1300 předmětů evropského užitého umění od antiky až po design 21. století. Výstava je rozdělena do šesti místností s šesti různými tematickými okruhy. Najdete mezi nimi například Život forem, kde je ukázáno, jak se řemeslníci a designéři inspirovali přírodou.

Tip: Hudební tip: Anna Vaverková si na cestě do Švédska oblíbila Phoebe Bridgers

Anna Vaverková v rámci sólové tvorby zažívá skvělý rok. Pro své intimní, dojemné i pichlavé písničkářství, které je ke slyšení na debutovém EP Roztomilá holka, si vysloužila nominace na hudebních cenách Vinyla a cenách hudební kritiky Apollo. Nedávno, mimo jiné s čerstvým singlem Já tě mám, vystoupila živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Teď má navíc na cestě dlouhohrající album. Která jména řadí mezi své hudební tipy?

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Knihomol je dojemný příběh člověka, který zasvětil celý život čtení

Moderátor pořadu Záložka Jakub Pavlovský si pro vás tento týden připravil doporučení na celou knižní edici. České nakladatelství Take Take Take vytvořilo šestidílnou edici tenkých knížek, které s sebou můžete bez problému nosit kamkoliv, klidně v batohu či kabelce. Hodit se vám budou při čekání na přátele nebo v čekárně u doktora. Najdete mezi nimi české i zahraniční autory. Za vaši pozornost pak stojí zejména povídka Knihomol od rakouského spisovatele Stefana Zweiga.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Rozhledna Varhošť v Českém středohoří nabízí kouzelné výhledy

Cestovatelka z webu Akční rodiče Martina Bulánková má pro vás další výletní doporučení. Tentokrát se můžete vypravit na kopec Varhošť v Českém středohoří. Vrchol, který patří mezi dominanty této lokality, nabízí výhledy na celou oblast a blízký tok řeky Labe. A to zejména díky dvanáct metrů vysoké rozhledně, která zde stojí od 70. let minulého století. Veřejnosti je celoročně volně přístupná.

Tip: Hudební tip: Acid Row jsou věrní “zhulenému” soundu Mephistopheles či Green Lung

V proskleném studiu Radia Wave jsme si na Valentýna dopřáli pořádnou dávku stoner rocku s punkovými tendencemi. Stalo se tak prostřednictvím koncertu pražského tria původem z Plzně Acid Row, kteří ve své hudbě pracují s odkazy Roberta Johnsona počínaje a doom metalem konče už přes deset let. Materiál z loňské desky Afterglow u nás představili živě v rámci další Radio Wave Studio Session. Co Alex, Dominik a Radek z Acid Row rádi poslouchají?

Tip: Tip Terezie Kovalové: Na předávání hudebních cen Vinyla zahraje Anna Vaverková nebo kapela Tamara

Hudebnice Terezie Kovalová pro vás připravila další várku kulturních doporučení. Do konce února můžete navštívit předávání hudebních cen, křest nové desky nebo koncerty vážné hudby. Už ve středu 22. února proběhne v pražském Lucerna Music Baru předávání cen Vinyla za rok 2022. Kdo získá ocenění za desku, objev či počin roku? Během večera živě vystoupí hudebníci z řad nominovaných –⁠ Anna Vaverková, Tamara, Mat213 a lobbyboy&saab900turbo.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Počasí na konci zimy využijte k návštěvě měst, která bývají plná turistů

Cestovatel a moderátor magazínu Casablanca Pavel Sladký má pro vás nové doporučení na výlet v následujících týdnech. Nestálé počasí na přelomu zimy a jara je výborná příležitost podívat se do míst, která jsou v hlavní turistické sezóně přetížena množstvím lidí. Menší česká města jako Loket nebo Mikulov jsou po většinu roku plná turistů. Vyrazte do nich právě v tomto období –⁠ vyhnete se davům a historické památky můžete sledovat s teplým čajem či kávou v ruce.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Nové Baues bistro v pražské Libni nabízí asijské fusion menu

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás tentokrát připravila doporučení na zajímavé nové podniky, akce spojené s masopustem i den s veganskými pochutinami. Pražská Libeň hlásí od začátku února nové Baues bistro. Stojí za ním kuchař Lukáš Bauer, kterého můžete znát z oblíbeného televizního pořadu MasterChef. Nový podnik nabízí asijské fusion menu plné domácích širokých nudlí, knedlíčků či ručně vyráběných dochucovadel, které si můžete odnést i domů.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Únorové programy pražských klubů nezahálejí, nabízí drag show i post rock

Hudebnice Terezie Kovalová má pro vás další várku hudebních doporučení na následující dny a týdny. Už v pátek 10. února se můžete vypravit na další z komponovaných večerů projektu PiNKBUS. Speciální valentýnská edice show plné drag queens se opět uskuteční v pražském Paláci Akropolis. Mezi vystupující hosty se tentokrát řadí například Tonic z House of Garbáge nebo Alyssa Dillard aka Ledet. Po drag show navíc očekávejte dlouhou party v režii několika lokálních DJs.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Bílé Karpaty jsou velmi charismatická krajina

Moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet ve zhoršeném počasí. Vyvrací s ním tvrzení, že na rozhlednu se můžete vypravit pouze v dobré viditelnosti. Vypravte se například na rozhlednu Velký Lopeník přímo na hranicích Česka se Slovenskem. Majestátní dřevěná stavba s kamennou základnou se nachází na třetím nejvyšším vrcholu Bílých Karpat.

Tip: Tip Terezie Kovalové: DJ a producent Hadone se v klubu Roxy představí v české premiéře

Hudebnice Terezie Kovalová pro vás opět připravila novou várku kulturních doporučení. V pondělí 30. ledna vystoupí v prostoru pražské Kasárny Karlín původem australská hudebnice Alison Lewis. Dnes již v Berlíně usazená producentka a zpěvačka představí svůj sólový projekt Zanias. Jen před pár dny vydala nový singl Simulation, který nabízí zvuk experimentální elektroniky s podmanivým vokálem. O support se postará domácí hudebnice Sára Vondrášková aka Never Sol.

Tip: Hudební tip: Kalle absorbují komplexní poetiku Lael Neale a Stromae

Veronika a David Zemanovi, kteří dohromady tvoří oblíbené táborské duo Kalle, představili skladby z nové desky Under The Black Moss úplně poprvé naživo. K našemu velkému potěšení se tak stalo při Radio Wave Studio Session, která proběhla 13. ledna, tedy ku příležitosti 17. narozenin stanice. Když už tu byli, podělili se také o své hudební tipy.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Příběh o vlaštovce Glorii vás na pouhých čtyřiceti stranách dozajista dojme

Kulturní doporučení tentokrát vybral moderátor literárního pořadu Záložka Jakub Pavlovský. Letošní rok můžete odstartovat četbou knihy Gloria od francouzského autora Timothée de Fombella. Velmi krátký a poetický titul vás vezme na dalekou cestu s vlaštovkou Glorií, kterou táhne vnitřní touha doputovat z jihu na sever. Pouhých čtyřicet stran s velkým písmem dokáže čtenáře zastavit a donutit přemýšlet o hlavních postavách i sdělení, které autor nabízí.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Jak vypadá nová vlna českého porcelánu? Zajděte na výstavu Terra Alba

První kulturní tip roku 2023 si pro vás připravila moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková. Tentokrát radí návštěvu Uměleckoprůmyslového muzea v Brně a aktuálně probíhající výstavu Terra Alba. Nabízí pohled na současnou podobu českého autorského porcelánu. Těžiště výstavy tvoří práce pětadvaceti domácích autorů, které vznikly zejména v posledních deseti letech. Výstavu můžete navštívit až do 29. ledna.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Zásobník v Novém Městě na Moravě celoročně ukrývá sníh pro biatlon

Poslední předvánoční výletní doporučení pro vás připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Nové Město na Moravě je známé pro organizaci pravidelných závodů v biatlonu. A protože se v posledních letech v Česku pravidelně setkáváme s nedostatkem sněhové pokrývky, která je pro biatlon zásadní, vznikl zde speciální zásobník na sníh. Tato přírodní forma lednice se každoročně zaplní sněhem, který zde přečká až do další lyžařské sezóny.

Tip: Hudební tip: Purplefox Town si cestou do práce pouští Arctic Monkeys i japonský jazz fusion

Pražskou neopsychedelickou kapelu Purplefox Town si můžete pamatovat z finále Startéru – hitparády neobjevených. Už tam jsme do ní vkládali velké naděje, jejich konzistentnost a kreativita s každou další vydanou koncepční deskou ale překvapila snad všechny. Na té nejnovější – Space Travel Agency – nás berou až do vesmíru. Při příležitosti nedávno odehrané Radio Wave Studio Session se s námi Purplefox Town podělili o své hudební tipy.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Na benefici Cook2Help seženete dárky a přispějete na misi Lékařů bez hranic

Nevíte, kam si zajít na kávu nebo bagetu? A kde pořídit originální dárky pod letošní stromeček? Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová, blogující jako Maškrtica, pro vás tento týden připravila vánoční várku nových doporučení.

Tip: Hudební tip: Mutanti hledaj východisko objevují tuzemský noise folk a nasazují snapbacky

Mutanti hledaj východisko – spolužáci z pražské DAMU, rapper a textař Jan Vejražka a Jiří Konvalinka, který má na starost instrumentální složku – vydali dva roky nazpět své třetí album Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele. Letos mimo jiné vyprodali hned 3x pražské Planetárium. Před pár dny vystoupili živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co teď rádi poslouchají?

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Kniha Ze zámoří do Čech nabízí evropskou historii čokolády, čaje a kávy

Tento týden připadl na doporučení od moderátora pořadu Záložka Jakuba Pavlovského. Pohodlně se usaďte, uvařte si šálek dobré kávy a přečtěte si něco o její historii. Kniha Ze zámoří do Čech: čokoláda, čaj a káva v raném novověku vás s ní podrobně seznámí. Věděli jste, že se káva stala populární pro širokou veřejnost v Evropě na přelomu 17. a 18. století? Společně s čajem a čokoládou tak začala konkurovat dosud rozšířeným alkoholickým nápojům jako pivo a víno.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se s dětmi do skalního labyrintu v Českém ráji

Cestovatelka z webu Akční rodiče Martina Bulánková má pro vás připraveno doporučení na výlet do Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát radí návštěvu Besedických skal, kde najdete dva originální pískovcové labyrinty. Zábavu si zde užijí zejména děti, se kterými můžete ve skalním městě procházet různé trasy nebo třeba klidně hrát na schovávanou.

Tip: Hudební tip: Sofian Medjmedj je věrný Harrymu Stylesovi a namotal ho Don Toliver

Před pár dny v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session vystoupil dvacetiletý zpěvák a songwriter Sofian Medjmedj. U nás ve vysílání se už dříve objevil – v hudebním pořadu Velký čísla i v podcastu Pochlap se. Při příležitosti živého koncertu nám prozradil, koho teď takzvaně rotuje ve sluchátkách. Ve svém hudebním tipu vzdal hold jedné z největších popových hvězd Harrymu Stylesovi a rapperovi, který si říká Don Toliver.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Kvalita i originální design. Zajděte na výstavu československého nábytku

Kulturní doporučení pro vás tento týden vybírala moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková. Radí navštívit výstavu Tvary, barvy, pohodlí: nábytek Jitona ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích. Výstava se vrací časem k sériové výrobě českého nábytkového impéria z let 1959–1989 i k vybavení jednotlivých architektonických zakázek. Návrhářské centrum Jitona bylo jedním z největších producentů nábytku v tehdejším Československu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Hudební producent Bonobo v Praze představí aktuální desku Fragments

Violoncellistka Terezie Kovalová pro vás tento týden opět připravila porci kulturních doporučení na zajímavé koncerty a divadelní představení. Už v sobotu 26. listopadu vystoupí v pražském Foru Karlín hudební producent Simon Green alias Bonobo. Do Prahy se elektronický mág s několika nominacemi na Grammy vrací po čtyřech letech, aby představil aktuální desku Fragments. Jako support vystoupí hudebník Poté z Velké Británie.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Využijte aktuální počasí k boji s podzimními náladami

Moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký tentokrát radí, jak na výletě využít pozdní svítání během podzimu či zimy. Blíží se nejkratší dny v roce, slunce teď vychází až mezi sedmou a osmou hodinou ranní. Někdo by mohl aktuální počasí označit za nevlídné. Jedním ze způsobů, jak si zpestřit tyto dny, je vyrazit na brzké krátké ranní výlety. Odstartujte trasu ještě před východem slunce.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Audiovizuální večer Soundtrack of Prague připomene 100 let od Velké Prahy

Tento týden pro vás moderátorka Karolína Vránková vybrala doporučení na originální audiovizuální večer. V úterý 29. listopadu můžete zajít do pražského Centra architektury a městského plánování na další akci z cyklu Soundtrack of Prague, tentokrát s podtitulem Velká Praha. Hudební kurátor a DJ Pierre Urban zve pod záštitou platformy GOODGOOD jednou za čas různé umělce, aby vytvořili tzv. videoesej. Tentokrát připomene 100 let od rozšíření hlavního města na Velkou Prahu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Dreampopoví Tallies v Praze představí letošní desku Patina

Doporučení na zajímavé kulturní události, které byste na podzim rozhodně neměli minout pro vás tento týden připravila hudebnice Terezie Kovalová. Už ve čtvrtek 10. listopadu vystoupí v pražském klubu Chapeau Rouge kanadská kapela Tallies. Zvuk aktuální desky Patina přivezou do Prahy v rámci koncertní série UpTONE, která zprostředkovává živá vystoupení posluchačům zcela zdarma. Stačí si zarezervovat své místo.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: V zámeckém parku Blatná se projdete mezi daňky

Doporučení na podzimní výlet tentokrát vybíral cestovatel Ladislav Zibura. Během svých letních cest narazil na malebné město Blatná nedaleko Strakonic. Jeho centrum tvoří velkolepý zámek Blatná. Jedno z nejzachovalejších vodních panstev u nás v minulosti sloužilo jako sídlo rodu Hildprandtů. Zámek obklopuje celoročně přístupný park, ve kterém žijí daňci. V místním infostánku dokonce můžete zakoupit granule a zvířata sami nakrmit.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Kavárna Modrý domeček nabízí pracovní místa lidem se zdravotním postižením

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica pro vás připravila novou várku doporučení na zajímavé podniky napříč celou republikou. Letos v červenci se na pražských Vinohradech otevřel nový espresso bar two dots coffee & pastries. Na menu najdete výběrovou kávu z pražské pražírny Project FOX a poctivé sladké pečivo. Podnik hledejte v Radhošťské ulici, přesně mezi Náměstím Jiřího z Poděbrad a Florou.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Kniha Pražský kavárník vás přenese do atmosféry podniků minulých století

Moderátor pořadu Záložka Jakub Pavlovský pro vás tento týden vybral nové doporučení pro zajímavou podzimní četbu. Vydejte se do pražských kaváren napříč časem s knihou Pražský kavárník od esejisty Josefa Kroutvora. Název knihy sám o sobě nabízí poměrně dobrou představu o obsahu knihy. Nečekejte ovšem tradičního průvodce o podnicích v hlavním městě. Ačkoliv kniha nabízí seznam zaniklých pražských kaváren i jejich stručný popis, není to jejím hlavním cílem.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se na Köglerovu naučnou stezku do Českého Švýcarska

Cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče pro vás opět připravila doporučení na výlet vhodný pro celou rodinu s dětmi. Tentokrát radí návštěvu Národního parku České Švýcarsko. Doporučená trasa začíná ve vesnici Kyjov a kopíruje Köglerovu naučnou stezku. Tento úsek měří asi 4 kilometry a po celou dobu budete střídavě stoupat nebo klesat. Výlet je to ale daleko originálnější než pouhý výstup na kopec. Trasa vede mezi průrvami skal, po mostech či žebřících.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Nezůstávejte na podzim doma, jeho počasí nabízí originální zážitky

Moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký tentokrát radí výpravu vstříc probíhajícímu podzimu. Ačkoliv se může zdát, že právě teď pomalu končí turistická sezóna, opak je pravdou. Podzim znamená ten správný čas vyrazit ven. Na procházce si vychutnejte barevné odstíny padajícího listí nebo si cestou v aleji natrhejte zralé ořechy či hrušky.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Pusťte si seriály o úklidu a přeorganizujte domácnost

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila tipy spojené s úklidem domácnosti. Častokrát totiž pro úpravu vašich domovů není potřeba architekt, ale stačí pouze trochu uklidit. A pro zlepšení teoretických znalostí o úklidu můžou posloužit seriály na streamovacích platformách. Odbornice Clea a Joanna pomáhají celebritám i obyčejným lidem v seriálu Proměna domácnosti: Vysněné bydlení s tříděním i správným skladováním věcí.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Naučná stezka okolo rybníku Olšina nabízí originální architektonické prvky

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková pro vás tento týden vybrala doporučení na podzimní výlet do přírody s originální architekturou. Vypravte se na naučnou stezku okolo rybníku Olšina do jižních Čech. Stezka je v provozu od roku 2016 a nachází se na vyčleněném území bývalého vojenského újezdu Boletice. Neočekávejte ovšem běžnou podobu naučných stezek z kulatiny a s grafikou podobnou televiznímu programu.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Relikviář svatého Maura je jedna z nejpozoruhodnějších věcí v Česku

Tento týden pro vás výletní doporučení vybral cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura. Radí vyrazit na zámek v Bečově nad Teplou, kde si můžete prohlédnout relikviář svatého Maura. Historická památka se na našem území ztratila během druhé světové války a o její poloze nikdo 40 let nevěděl. Až v roce 1984 o ní začal americký obchodník Danny Douglas jednat s tehdejším československým velvyslancem ve Vídni.

Tip: Hudební tip: Lake Malawi naladěni na prosluněné dovolenkové tracky

Tuzemská indie-popová kapela Lake Malawi – v základu tvořena zpěvákem Albertem Černým a baskytaristou Jeronýmem Šubrtem – se letos opět hlásí o slovo s čerstvými singly Spinning nebo Mermaid Surf Club, které předznamenávají vydání jejich nové desky. Tento měsíc stihli také odehrát živý koncert v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Koho Albert a Jeroným řadí mezi své hudební objevy?

Tip: Tip Terezie Kovalové: Hudebnice Emika vystoupí v Planetáriu Praha se speciálním 360° videomappingem

Violoncellistka Terezie Kovalová pro vás opět připravila doporučení na zajímavé koncerty či divadelní představení. Ve čtvrtek 22. září vystoupí britská hudebnice Emika v Planetáriu Praha. Živě představí materiál z připravovaného trojalba Vega, které oficiálně vyjde letos v listopadu. Koncert je doplněn o speciální videomapping určený pro kopule od maďarského vizuálního umělce Lázslóa Bordose a nabídne jedinečný 360stupňový zážitek.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Sirný pramen v Lužických horách nemá se sírou nic společného

Cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče pro vás i vaše ratolesti připravila další doporučení na letní výlet. Tentokrát radí výpravu k Sirnému prameni do Lužických hor. Pramen je specifický vodou s nízkým obsahem kyslíku a vysokým obsahem železa. Přesně v takovém prostředí se daří bakterii Leptothrix ochracea, která způsobuje originální žluté zbarvení pramenu. Právě to bylo v minulosti mylně považováno za síru. Původní název si ale zachoval dodnes.

Tip: Hudební tip: Pam Rabbit je věrná svým tiktokovým favoritům

Tuzemská zpěvačka a songwriterka s arménskými kořeny Pam Rabbit je známá pro své obratné mísení češtiny s angličtinou. Po vydání chytlavého singlu Stuck In The Cloud a čerstvém podpisu u major labelu vystoupila v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Při té příležitosti se podělila o aktuální, na TikToku trendující tracky, na nichž si ujíždí.

Tip: Hudební tip: Duo Hello Marcel se plaví na vlnách šťavnaté elektroniky

Svitavské hudební duo Hello Marcel si získává srdce fanoušků svou taneční elektronikou, upřímným citem pro kruté beaty a duchaplnými texty s poselstvím. Také ale hýří vtipem. Potom, co jsme si s nimi trsli naživo v proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session, nám Michael a Adam prozradili, co aktuálně poslouchají.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Jedinečný zážitek s jídlem a hudbou uprostřed lesů, to je festival ME ZE

Pekařka a moderátorka magazínu Ve vlastní šťávě Juliana Fischerová Maškrtnica pro vás tento týden vybrala gastro tipy napříč Českem. Už v sobotu 20. srpna se můžete vypravit na originální festival jídla, zvuku a světel ME ZE. Jedinečný zážitek probíhá uprostřed lesů a hájů v usedlosti Hanuska. Těšit se můžete na jeden den a jednu noc programu, včetně několika hudebníků z domácí alternativní scény. V ceně vstupenky je neomezená konzumace všech pokrmů.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Spojte procházku v přírodě s návštěvou letního kina

Cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký pro vás tento týden připravil výletní doporučení spojené s filmem. Radí navštívit některá z letních kin, která na vás zapůsobí svým intenzivním postsocialistickým duchem. Řada letních kin vzniklých během minulého režimu je dnes stále funkčních. Většinou mají podobu betonových amfiteátrů a snímky promítají na nabílené zděné plátno.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Thriller Muž bez tváře má nadčasovou zápletku, která funguje i po 40 letech

Moderátor pořadu Záložka Jakub Pavlovský si pro vás tento týden připravil další tip na letní četbu. Tentokrát doporučuje tvorbu skotského spisovatele a bývalého novináře Petera Maye. Při výběru knihy od tohoto autora pravděpodobně nikdy nešlápnete vedle. Poznávacím znamením tvorby Petera Maye je kvalitní text, neotřelá zápletka, věrohodné postavy i jejich pocity a detektivní téma hledání.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zajeďte na výlet do Dánska, užijete si městské koupání i architekturu

Moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková vám tento týden doporučuje propojit příjemné s užitečným. Pokud jsou již na vás aktuální letní teploty příliš vysoké, vypravte se na sever. Stejně jako Karolína s rodinou můžete procestovat Dánsko autem. A pokud nemáte rádi velké metropole plné lidí, bude pro vás ideální zvolit stejnou trasu a navštívit menší dánská města Vejle či Aalborg.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se do kráteru české vyhaslé sopky

Výletní doporučení pro vás i vaše děti tento týden připravila cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče. Jen nedaleko Mladé Boleslavi se můžete projít kráterem vyhaslé sopky. Speciální místo naleznete mezi vrchy Baba a Dědek. Kromě skalních zákoutí si tu lze vychutnat výhledy do okolí, včetně Ještědu nebo Krkonoš. Okružní turistická trasa vede zejména lesem a má jen tři kilometry. Na výšlap se tedy můžete vydat i s malými dětmi.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se do Znojma na degustaci místních vín

Cestovatel Ladislav Zibura tentokrát doporučuje návštěvu Znojma, které je jedinečné pro svou geografickou polohu. Nachází se totiž na kopci, a vy tak můžete obdivovat okolní krajinu. Znojmo je rovněž spojeno s výborným moravským vínem. Originální způsob, jak degustovat vyhlášený alkoholický nápoj je v Enotéce znojemských vín. Podnik v centru města nabízí okolo 70 vzorků vín, které si můžete načepovat v automatu se samoobslužným systémem.

Tip: Hudební tip: Dukla má na repeat Alexe G, Lazer Vikinga i nejlepšího rapujícího kuchaře v Praze

Pražské trio Dukla známé pro melancholické písničkářství má aktuálně venku nové EP Moře vnitrozemí. Je o touze po dálce, po úniku z města. Skoro až k oceánu jsme se s Duklou přemístíli, když nedávno zahráli živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Při té příležitosti se podělili také o svá hudební doporučení.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Mikulov kromě vína nabízí i domácí krájenou pizzu

Tento týden si pro vás pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica připravila doporučení na zajímavé podniky napříč republikou. Město Mikulov je už řadu let oblíbenou výletní destinací. Víte ale, kde se dobře najíst? Vyzkoušejte bistro KUK přímo v centru města. V nabídce má místní víno, sýry, polévky nebo i domácí krájenou pizzu. Podnik je ideální zastávka na lehký oběd v teplých letních dnech.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vypravte se do skanzenu hrázděných domů na západě Čech

Cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký vybírá další doporučení na letní výlet. Tentokrát doporučuje návštěvu nejzápadnějších oblastí republiky – Ašsko a Chebsko. Výlet můžete zahájit cestou vlakem do obce Lipová v Karlovarském kraji. Z Lipové je to jen nedaleko do obce Doubrava, kde se můžete najíst v místní hospodě a navštívit muzeum a skanzen tradičních hrázděných domů.

Tip: Hudební tip: Synťáky obklopený Lazer Viking někde na pomezí popu a experimentů

Jakub Kaifosz aka Lazer Viking se do paměti mnohých vryl jako písničkář se špinavým kytarovým zvukem, na nové desce Tunnel Vision ale odhazuje kytary a mění je za pulzující synťáky. Svůj nový taneční materiál z alba, které vyjde letos v září, představil živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje k poslechu?

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Nová kniha Delphine de Vigan nastavuje čtenářům zrcadlo

Hledáte nový přírůstek do vaší domácí knihovny? Literární nadšenec a moderátor pořadu Radia Wave Záložka Jakub Pavlovský má pro vás další doporučení. Tentokrát přichází s tipem na knihu Děti nade vše od francouzské autorky Delphine de Vigan. Spisovatelka v novém románu otevírá aktuální téma přítomnosti dětí na sociálních sítích. Hlavní hrdinkou příběhu je matka Melánie, která pracuje jako profesionální influencerka. Do svého video obsahu pravidelně natáčí vlastní děti.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se na novou rozhlednu Korunka nedaleko Prahy

Výletní doporučení pro vás tento týden připravila cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče. Tentokrát radí výstup na teprve měsíc otevřenou rozhlednu Korunka, kterou najdete na kopci Červená hlína u obce Černolice u Prahy. Vrchol rozhledny nabízí výhled na vysílač Cukrák a hory Milešovka nebo Říp. Při velmi dobré viditelnosti dohlédnete až na Krkonoše či Šumavu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Platforma Pinkbus nabízí originální večer plný drag queens

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení pro návštěvu koncertů a festivalů. V pátek 1. července proběhne v pražském Paláci Akropolis další celovečerní akce projektu Pinkbus. Platforma, která zaštiťuje zejména mladé queer umělce a vychází z tradice pražských kabaretů, tentokrát nabídne představení drag queens. Mezi účinkující se řadí La Cuntessa, Just Karen, Tonic, Lotta Love a spousta dalších.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Pražská MeetFactory odstartuje letní sezónu akcí Veřejný dům

Hudebnice Terezie Kovalová pro vás opět připravila celou řadu kulturních doporučení. V úterý 21. června vyrazte do pražské MeetFactory na akci Veřejný dům. Celé prostory smíchovské továrny budou opět otevřeny všem milovníkům umění. Těšit se můžete na nové výstavy, umělecké přednášky, komentované prohlídky, otevřené ateliéry nebo divadelní představení. Program nabízí také vystoupení domácích kapel Obelisk Of Light a Mount Roraima.

Tip: Hudební tip: rapper Anki a producent Lastsword o svých oblíbených kompilacích

Pražský rapper s vietnamskými kořeny Anki předloni vydal albový debut Saigon Stories, na kterém rapoval ve vietnamštině. Teď má venku novou desku No More Drama s českými texty o Vietnamem poháněné nostalgii, dlouhých chvílích za kasou ve večerce a pomluvami protkané rapové scéně. Po boku svého dvorního producenta Lastsworda novinku představil také živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Které aktuální hudební releasy doporučuje duo k poslechu?

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Zajeďte se podívat do Krušlova na největší vyřezávaný včelín

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura tentokrát doporučuje návštěvu Krušlova na Strakonicku. V malé vesnici v Jihočeském kraji se vám naskytne pohled na ručně malovaný včelín s vyřezávanými prvky. Autorem unikátu v předhůří Šumavy je místní nadšenec Josef Mach, který se stavbou včelína začal již v roce 1948. Po autorově smrti prošel celý objekt rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží jako pocta řemeslu i jeho osobě.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Ponořte se do hlubin zámořské výpravy s knihou Jak jsme se vznášeli

Literární nadšenec a moderátor pořadu Radia Wave Záložka Jakub Pavlovský si pro vás tento týden připravil doporučení na četbu knihy Jak jsme se vznášeli. Kombinací cestopisu a eseje z per dvojice autorů Juliana Charriera a Nadima Sammana se přesunete na atol Bikini v Tichém oceánu. Tedy do místa, kde v letech 1946 až 1958 proběhlo třiadvacet amerických jaderných zkoušek. Knihu v překladu Kryštofa Herolda loni vydalo nakladatelství Take Take Take.

Tip: Hudební tip: výherci Startéru prazdniny objevují současný pop punk i experimentátorku Rosalíu

Brněnské trio prazdniny si v současné době užívá výhry ve Startéru – hitparádě neobjevených Radia Wave. Dva Michaly a jednoho Matěje ale čeká také spoustu práce, brzy totiž poputují do profesionálního nahrávacího studia natočit nový singl i s doprovodným videoklipem. Po nedávném živém vystoupení v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session prozradili, která jména teď plní jejich hudební playlisty.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vypravte se do Klatov na výstavu Jsem prostorem, v němž jsem

Moderátorka Karolína Vránková má pro vás tentokrát pozvánky hned na dvě výstavy. V Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech můžete až do 26. června vidět výstavu Jsem prostorem, v němž jsem. Aktuální expozice nabízí práce mladších umělců sdružených s ateliéry vysočanského Studia PRÁM. Spektrum vystavovaných témat i děl je různorodé. K vidění jsou zde sochy, malby či design a konceptuální umění. Mezi vystavované umělce patří Dominik Běhal, Veronika Durová nebo Adam Železný.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Rozhledna Štěpánka nabízí panoramatické výhledy na Jizerské hory

Cestovatel a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet s krásným výhledem a připomínkou válečné historie. Doporučuje výšlap na kamennou novogotickou rozhlednu Štěpánka, která se nachází na vrcholu Hvězda, nedaleko obce Příchovice. Po krátké a nenáročné procházce vám za symbolické vstupné nabídne panoramatický výhled na Jizerské hory i Krkonoše.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zrekonstruovaná jatka v Ostravě se otevírají veřejnosti, bude v nich galerie

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás tento týden připravila doporučení pro výlet do Ostravy. Tamní bývalá městská jatka prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž průběh a dokončení zdržela probíhající pandemie. Autorem nové podoby ostravských jatek je polský architekt Robert Konieczny ze studia KWK Promes. Až do 10. června se vedení města rozhodlo budovu otevřít veřejnosti.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vypravte se na rozhlednu Vysoký vrch, zvládnete to i s kočárkem

Výletní doporučení pro vás i vaše děti opět připravila cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče. Tentokrát radí výpravu na rozhlednu Vysoký vrch, kterou naleznete ve Středočeském kraji, nedaleko obce Malé Kyšice. Trasa vede většinu času lesem, střídavě po zpevněných i nezpevněných cestách. Velkou většinu zvládnete vystoupat s obyčejným kočárkem, posledních sto metrů je vhodnější pro jeho terénní variantu.

Tip: Slovenské duo Waterbased má obsesi Thomem Yorkem i labelem Sing Sing Soundsystem

V Praze usazené slovenské dreampopové duo Waterbased v čele s Júlií Mihalyiovou na letošek připravuje debutové album a svůj zasněný i temný pop představili živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Které skladby a desky doporučují Júlia a Ľubo k poslechu? „Ten první je album Anima od Thoma Yorka, které mi právě představil L’ubo a který byl mojí velkou inspiraci při tvoření některých skladeb,“ říká zpěvačka Júlia Mihalyiová.

Tip: Hudební tip: Štěpán Hebík aka 7krát3 v zajetí lovesongů a současného R&B

Debutový singl s využitým virálním potenciálem Promiň, Tygrovanej sprej s Jiřím Kornem na featu nebo Boh dal love s legendami PSH. Věrozvěst moderního R&B Štěpán Hebík aka 7krát3 dal už několikrát jasně najevo, že kope jinou ligu, než na kterou jsme v tuzemském popu zvyklí. Nedávno vystoupil živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Které songy doporučuje k poslechu?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajeďte si na výběrovou kávu nebo interaktivní výstavu do města Louny

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás tentokrát připravila několik doporučení na podniky a místa mimo Prahu. Město Louny najdete na severozápadě republiky, v Ústeckém kraji. Kousek od nábřeží řeky Ohře můžete zahájit svůj výlet v Galerii Benedikta Rejta. Tam až do 11. září probíhá výstavní projekt VODA. V květnu se k němu připojila i interaktivní část AQUARIUM, ve které se zabaví zejména děti.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se za příběhem židovské rodiny Wolfových do Tršic u Olomouce

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil výletní doporučení se zajímavým historickým přesahem. V malé obci Tršice nedaleko Olomouce se tři roky během druhé světové války ukrývala židovská rodina Wolfových. S úkrytem rodiny před nacisty pomáhali i samotní obyvatelé obce. V roce 2012 se u lesů, na místě jejich úkrytu, odhalil pomník na jejich počest.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Přečtěte si tajuplnou Prašinu, ideálně za tmy nebo deště

Moderátor pořadu Záložka Jakub Pavlovský pro vás každý měsíc vybírá jedno doporučení na zajímavou četbu. Tentokrát zvolil tajuplnou Prašinu od programátora Vojtěcha Matochy. Prašina je fiktivní městská část Prahy, která působí, jako by se v ní zastavil čas. Nefunguje zde elektřina ani signál, je ponurá a strašidelná. Hlavní hrdinové příběhu, kamarádi Jirka, En a Tonda, se této záhadě snaží přijít na kloub.

Tip: Tip Terezie Kovalové: V Praze vystoupí argentinská hudebnice Valentina Sandoval nebo dodie

Hudebnice Terezie Kovalová vám tento týden přináší další várku hudebních tipů na koncerty. Už ve čtvrtek 28. dubna můžete do pražských Kasáren Karlín vyrazit na koncert argentinské hudebnice Valentiny Sandoval. Ta představí aktuální album Frontera naživo s celou kapelou. Předskakovat jí bude talentovaná ostravská zpěvačka Veronika Boráková alias NIKA. Program Kasáren tentokrát nabízí večer plný snových melodií.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyzkoušejte komentovanou procházku Šumavou s vyškoleným průvodcem

Cestovatel a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca si pro vás tentokrát připravil doporučení s výletem na Šumavu. Pokud do Národního parku Šumava vyrazíte už v nejbližších dnech, pravděpodobně ještě zastihnete poslední letošní sníh. V průběhu nastupujícího jara si během vašeho výletu můžete vychutnat okolí všemi smysly. A to i včetně spíše netradičního vnímání přírody čichem.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na křest desky Ivany Mer nebo speciální koncert producenta Floexe

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tentokrát připravila celou sérii doporučení na koncerty či divadelní představení, které můžete navštívit do konce dubna. Na pátek 22. dubna vychází letošní Mezinárodní den Země. Oslavte ho audiovizuálním křtem desky Earth od slovenské hudebnice Ivany Mer v Paláci Akropolis. Album otevírá téma lásky k přírodě a touhu po uvědomělejším způsobu života. Pražský koncert nabídne speciální projekce, scénografii i celou řadu hudebních hostů.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Přenocujte v jedné z krkonošských útulen studentů architektury na ČVUT

Jaro a příjemné teploty už jsou zase tady, na spaní pod širým nebem to ale ještě úplně není. A právě proto pro vás cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura tentokrát vybral výlet do Krkonoš s noclehem v krytých a moderních útulnách. Celkem šest originálních útulen vytvořili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku.

Tip: Hudební tip: Aiko sází na povznášející hudbu i temnější vokály

Atmosférický pop, euforické refrény, výrazné vizuály a síla ženství. To je Aiko – jedna z nejvýraznějších mladých zpěvaček současné tuzemské scény. Svou nejnovější skladbu Daughter Of The Sun i starší kousky představila v kapelním podání po boku kytaristy Davida a bubeníka Oty živě v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje Aiko a její spoluhráči k poslechu?

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zajděte na výstavu Indigo o přírodním barvení látek

Zejména v dnešní rychlé době fast fashion řetězců je potřeba připomínat ekologické a přírodní cesty přístupu k oděvnímu průmyslu. Právě proto vám tento týden moderátorka a redaktorka Karolína Vránková doporučuje vyrazit na výstavu české módní návrhářky Alice Klouzkové. Na její výstavu Indigo můžete až do 11. května vyrazit do pražské galerie Altán Klamovka.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Zajeďte si pustit skladbu z Jukeboxu od umělce Krištofa Kintery

Cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče pro vás opět připravila doporučení na výlet, na kterém se zabavíte vy i vaše děti. Tentokrát radí vyrazit na louku nedaleko obce Zrůbek ve Středočeském kraji. Nachází se tam totiž poměrně netradiční výletní destinace. Na okraj tamního lesa umístil český sochař a umělec Krištof Kintera svůj Public Jukebox.

Tip: Hudební tip: Obligatne se inspirují nadčasovými osmdesátkami i moderním jazzem

Živě v našem proskleném studiu se v rámci další Radio Wave Studio Session představili Obligatne – původně sólový projekt slovenské zpěvačky Kristíny Mindové, dnes už brněnské trio rozšířené o baskytaristu Štěpána Havla a bubeníka Jana Čumu. Svou jazz-popovou estetikou se Obligatne blíží kapele Alfa Mist nebo českým Nerez. První zmíněné jméno se navíc promítlo do jejich hudebních doporučení.

Tip: Hudební tip: Slovenští Tolstoys si ujíždí na hřejivém popu i bažinatém voodoo

Čerstvá deska Tolstoys nazvaná Mirror Me, která na sebe nechala čekat dlouhých pět let po dlouhohrajícím debutu Botanika, měla 21. února exkluzivní premiéru na webu Radia Wave. Od té doby jste od Tolstoys mohli v našem playlistu slýchat například chytlavou skladbu Dokola. Nový materiál z Mirror Me šestičlenná kapela představila živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučují Ela a Michal z Tolstoys k poslechu?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Výběrovou kávu už si dáte i na Šumavě, zajděte do Kafe Rejnička

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica má pro vás tentokrát doporučení na espresso bar v Praze, bistro s ukrajinskou kuchyní a kavárnu na Šumavě. Praha 5 hlásí zbrusu nový espresso bar KÁVAlírka. Kromě dobré kávy mají vždy v nabídce i něco sladkého na zub. Podnik je tak nový, že zatím nemá ani založené profily na sociálních sítích. Hledejte ho na Musílkově 303.

Tip: Výletní tip Martiny Bulánkové: Vyrazte s dětmi na Šumavu za posledním sněhem

Cestovatelka Martina Bulánková z webu Akční rodiče připravila doporučení na výlet pro vás i vaše děti. Radí vyrazit na výšlap na horu Plechý. Nejvyšší bod Šumavy ještě stále nabízí bohatou sněhovou pokrývku. Na Plechý vede hned několik tras, zvolte ale cestu po hřebenu z Třístoličníku. Na celé trase lze sledovat kulisy v podobě rakouských i německých Alp. A když po cestě zpátky nebudete spěchat, můžete si vychutnat i západ slunce.

Tip: Tip Jakuba Pavlovského: Přečtěte si český povídkový román Čekání na spoušť

Moderátor nového pořadu Radia Wave Záložka Jakub Pavlovský pro vás od teď bude jednou měsíčně připravovat literární doporučení v rámci rubriky Tip. První doporučenou knihou je čtivý povídkový román Čekání na spoušť od domácí autorky Lidmily Kábrtové. Román je vyprávěn v osmi příbězích. Jednotlivé příběhy jsou povídky, které dobře fungují samostatně, ale zároveň spolu souvisí a vzájemně se doplňují.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Destinace pro jarní výlety po Česku vybírejte podle tamní flóry

Cestovatel a moderátor pořadu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil doporučení na netradiční způsob výběru destinace pro výlet v přicházejících jarních dnech. Teploty pomalu stoupají, sníh taje a dny se opět prodlužují. Jeden ze způsobů, jak teď z výletů po Česku dostat maximum, je plánovat si své cesty podle vegetace.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Poznejte část ukrajinské kultury díky fenoménu balkonů

Moderátorka pořadu Radia Wave o architektuře a urbanismu Karolína Vránková si pro vás tento týden připravila doporučení na filmovou tvorbu ukrajinského režiséra Romana Blazhana. Jeho krátkometrážní snímek Enter Through the Balcony se věnuje fenoménu ukrajinských balkonů a lodžií, které si jejich majitelé nejrůzněji upravují. Dokument nabízí sérii rozhovorů s majiteli a představuje jejich kreativitu a vynalézavost pracovat s tak malým prostorem.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Projděte se po turistických stezkách podél českých hranic

Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výpravu po turistických trasách podél tuzemských hranic. Blížící se jaro přímo vybízí k oprášení pohorek a plánování pěších výletů. Česko se řadí mezi země s nejlepším a nejpodrobnějším turistickým značením, což může být jak přínosem, tak i nevýhodou. Zorientovat se v množství tras vám pomůže stránka stezkaceskem.cz.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Projděte se po turistických stezkách podél českých hranic

Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výpravu po turistických trasách podél tuzemských hranic. Blížící se jaro přímo vybízí k oprášení pohorek a plánování pěších výletů. Česko se řadí mezi země s nejlepším a nejpodrobnějším turistickým značením, což může být jak přínosem, tak i nevýhodou. Zorientovat se v množství tras vám pomůže stránka stezkaceskem.cz.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Projděte se po turistických stezkách podél českých hranic

Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výpravu po turistických trasách podél tuzemských hranic. Blížící se jaro přímo vybízí k oprášení pohorek a plánování pěších výletů. Česko se řadí mezi země s nejlepším a nejpodrobnějším turistickým značením, což může být jak přínosem, tak i nevýhodou. Zorientovat se v množství tras vám pomůže stránka stezkaceskem.cz.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Podniky pomáhají Ukrajině speciálními pokrmy ve své nabídce

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica má pro vás tentokrát doporučení na nové podniky, které se rozhodly výtěžky z vybraných pokrmů podpořit organizace pomáhající Ukrajině. Na pražském Smíchově se otevřela nová pobočka oblíbené kavárny Mezi Srnky. Kromě výběrové kávy z pražírny Candycane nabízí snídaně a sendviče či polévku po celý zbytek dne.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Vyrazte na předávání hudebních cen Vinyla. Vystoupí DVA, Arleta a Miss Petty

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na koncerty, předávání hudebních cen nebo večer se slam poetry. Už ve středu 23. února zajděte na slavnostní vyhlášení hudebních cen Vinyla 2021 do pražského Lucerna Music Baru. Mezi hlavní kategorie letošních cen opět patří deska roku, objev roku a počin roku. Mimo předávání se můžete těšit i na živou hudbu –⁠ vystoupí kapela DVA, drag queen Miss Petty a rapperka Arleta.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert, po delší odmlce opět vystoupí kapela Ghost of You

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na koncert, divadelní představení a novou výstavu. Po delší koncertní odmlce vystoupí v pražských Kasárnách Karlín domácí kapela Ghost of You. Jejich energické kytary zazní 19. února poprvé v nové koncertní sestavě s bubeníkem Antonínem. Večer doplní žánrově neuchopitelná skupina Chief Bromden a instrumentální projekt Mara Jade z Rakovníka.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se na jižní Moravu a navštivte zámek Lednice

Cestovatel Ladislav Zibura tento týden přináší tip na výletní okruh po jižní Moravě. Chladné dny se pomalu začínají prodlužovat, a tak můžete začít plánovat návštěvu míst, kde si vychutnáte blížící se jarní slunce. Jedna ze zastávek na výpravě do Jihomoravského kraje by měla patřit Státnímu zámku Lednice. Novogotický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu a řadí se mezi chráněné památky UNESCO.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Galerie Jaroslava Fragnera nabízí výstavu švédské udržitelné architektury

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila doporučení pro návštěvu galerie. Až do 13. března můžete v pražské Galerii Jaroslava Fragnera vidět výstavu White Arkitekter: A Heart of Wood. Nabízí pohled na dvacetipatrovou budovu ve městě Skellefteå ve Švédsku. Za její realizací stojí významný švédský architektonický ateliér White Arkitekter. Práce tohoto ateliéru jsou v Česku k vidění poprvé.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte tábořit, v zimě je to královská disciplína

Cestovatel a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca si pro vás tentokrát připravil doporučení na táboření v zimních měsících. Zimní táboření je téměř královská disciplína a nadcházející únor se pro něj hodí naprosto ideálně. Vyzkoušet ho můžete, pokud již máte absolvované jednodenní zimní výlety bez přespání a zároveň už máte zkušenost s přespáváním v přírodě během ostatních ročních období. Tedy nejen v teplém létě, ale i na jaře či na podzim.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Šéfkuchařka Barbora Šimůnková si v Praze otevřela vlastní restauraci LEAF

Pekařka a foodblogerka Juliana Fisherová Maškrtnica si pro vás poprvé v letošním roce opět připravila celou řadu gastro tipů. Pražská kavárna eM3 se po několika letech od svého otevření dočkala nové pobočky. Najdete ji v Modřanech v ulici Československého exilu. Koncept podniku zůstává na obou místech stejný. Bar se nachází téměř uprostřed podniku a vy můžete pozorovat obsluhu přímo při práci.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Obec Svatý Jan pod Skalou nabízí historii, přírodu i občerstvení

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet nedaleko Prahy. Obec Svatý Jan pod Skalou se nachází na Berounsku, v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Hned po příjezdu vás uchvátí pohled na strmé vápencové skály, které se táhnou nad údolím. Další zdejší raritou je kostel vystavěný přímo nad jeskyní, ke které se váže legenda o poustevníku Ivanovi.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert písničkáře Jamese Harriese nebo groove-jazzové kapely Muff

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás opět připravila celou řadu doporučení pro návštěvu koncertů a divadel. Už ve čtvrtek 20. ledna můžete vyrazit do Divadla Dobeška na koncert britského písničkáře Jamese Harriese. Jeho poslední dlouhohrající album Superstition nabízí kombinaci popu, soulu, gospelu a blues music.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Vyrazte na koncert vážné hudby do pražského Rudolfina

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení pro návštěvu koncertních a divadelních sálů. Do Dvořákovy síně v pražském Rudolfinu můžete 12., 13. nebo 14. ledna zajít na slavný Brahmsův Dvojkoncert vážné hudby. Na housle se představí čtyřnásobná držitelka Grammy z Německa Anne-Sophie Mutter po boku španělského violoncellisty Pabla Ferrandéze. Orchestr České filharmonie oddiriguje oceňovaný Manfred Honeck z Rakouska.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se do Českého středohoří, v zimě má mimořádnou atmosféru

Dobrodruh a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás na konec roku připravil výletní doporučení do Českého středohoří. Tuto chráněnou krajinou oblast naleznete na severu Čech podél obou břehů toku řeky Labe. Hory a kopce této lokality mají sopečnou minulost, a proto dnes mají svůj typický kuželovitý tvar. V zimě lokalita přichází o své tradiční zbarvení a vy tak věnujete pozornost právě reliéfu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Navštivte nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila doporučení na návštěvu muzea. Několik let trvající rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, které spadá pod tamní Moravskou galerii, je konečně u konce. Teď nabízí nové stále expozice, které jsou přístupné pouze za dobrovolný příspěvek. Nově zrekonstruované muzeum v sobě snoubí umění, design i módu.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se ochutnat Miletínské modlitbičky spjaté s rodinou Erbenů

Dobrodruh Ladislav Zibura vám tento týden přináší tip na výlet do rodiště spisovatele a básníka Karla Jaromíra Erbena. Město Miletín najdete v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Navštívit zde můžete rodný dům slavného rodáka, miletínský zámek nebo se vypravte na procházku po naučné stezce Karla Jaromíra Erbena.

Tip: Hudební tip: Slovenské duo Magick označuje za velké bomby desky Kelis a Arcy

Hudební duo Magick můžete znát třeba díky jejich singlu Dokonalá. Právě s ním zpěvačka Pavlína Berčíková aka Malvina a rapper a baskytarista Lukáš Mutňanský aka LVCIFER vloni na slovenské scéně debutovali. V našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session představili živě jak společnou tak i sólovou tvorbu. Postupně také zbrojí na debutové album. Co doporučují ze svého posluchačského repertoáru?