Tip

Chcete vědět, který film je za mořem přehajpovaný, ale u nás se o něm nemluví? Jaká budova stojí stranou pozornosti, ale rozhodně stojí za návštěvu? Která nová restaurace u nás kompletně mění představy o gastronomii? Kam vyrazit o víkendu na výlet a jaké desky stojí za poslech? Pusťte si každý týden náš Tip.
Web

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Šéfkuchařka Barbora Šimůnková si v Praze otevřela vlastní restauraci LEAF

Pekařka a foodblogerka Juliana Fisherová Maškrtnica si pro vás poprvé v letošním roce opět připravila celou řadu gastro tipů. Pražská kavárna eM3 se po několika letech od svého otevření dočkala nové pobočky. Najdete ji v Modřanech v ulici Československého exilu. Koncept podniku zůstává na obou místech stejný. Bar se nachází téměř uprostřed podniku a vy můžete pozorovat obsluhu přímo při práci.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Obec Svatý Jan pod Skalou nabízí historii, přírodu i občerstvení

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet nedaleko Prahy. Obec Svatý Jan pod Skalou se nachází na Berounsku, v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Hned po příjezdu vás uchvátí pohled na strmé vápencové skály, které se táhnou nad údolím. Další zdejší raritou je kostel vystavěný přímo nad jeskyní, ke které se váže legenda o poustevníku Ivanovi.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert písničkáře Jamese Harriese nebo groove-jazzové kapely Muff

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás opět připravila celou řadu doporučení pro návštěvu koncertů a divadel. Už ve čtvrtek 20. ledna můžete vyrazit do Divadla Dobeška na koncert britského písničkáře Jamese Harriese. Jeho poslední dlouhohrající album Superstition nabízí kombinaci popu, soulu, gospelu a blues music.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Vyrazte na koncert vážné hudby do pražského Rudolfina

Hudebnice Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení pro návštěvu koncertních a divadelních sálů. Do Dvořákovy síně v pražském Rudolfinu můžete 12., 13. nebo 14. ledna zajít na slavný Brahmsův Dvojkoncert vážné hudby. Na housle se představí čtyřnásobná držitelka Grammy z Německa Anne-Sophie Mutter po boku španělského violoncellisty Pabla Ferrandéze. Orchestr České filharmonie oddiriguje oceňovaný Manfred Honeck z Rakouska.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se do Českého středohoří, v zimě má mimořádnou atmosféru

Dobrodruh a moderátor magazínu Radia Wave Casablanca Pavel Sladký si pro vás na konec roku připravil výletní doporučení do Českého středohoří. Tuto chráněnou krajinou oblast naleznete na severu Čech podél obou břehů toku řeky Labe. Hory a kopce této lokality mají sopečnou minulost, a proto dnes mají svůj typický kuželovitý tvar. V zimě lokalita přichází o své tradiční zbarvení a vy tak věnujete pozornost právě reliéfu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Navštivte nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková si pro vás tentokrát připravila doporučení na návštěvu muzea. Několik let trvající rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, které spadá pod tamní Moravskou galerii, je konečně u konce. Teď nabízí nové stále expozice, které jsou přístupné pouze za dobrovolný příspěvek. Nově zrekonstruované muzeum v sobě snoubí umění, design i módu.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vypravte se ochutnat Miletínské modlitbičky spjaté s rodinou Erbenů

Dobrodruh Ladislav Zibura vám tento týden přináší tip na výlet do rodiště spisovatele a básníka Karla Jaromíra Erbena. Město Miletín najdete v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Navštívit zde můžete rodný dům slavného rodáka, miletínský zámek nebo se vypravte na procházku po naučné stezce Karla Jaromíra Erbena.

Tip: Hudební tip: Slovenské duo Magick označuje za velké bomby desky Kelis a Arcy

Hudební duo Magick můžete znát třeba díky jejich singlu Dokonalá. Právě s ním zpěvačka Pavlína Berčíková aka Malvina a rapper a baskytarista Lukáš Mutňanský aka LVCIFER vloni na slovenské scéně debutovali. V našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session představili živě jak společnou tak i sólovou tvorbu. Postupně také zbrojí na debutové album. Co doporučují ze svého posluchačského repertoáru?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Nechce se vám péct? Dejte si cukroví přímo v kavárně už před svátky

Do letošních Vánoc zbývají poslední týdny, a tak si pro vás pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica připravila celou várku doporučení protkaných vánočními pochutinami. Pokud si teď ke své kávě místo dortu rádi dáte kousek cukroví, můžete tak udělat hned v několika pražských podnicích. Kavárna a pekárna Super Tramp Coffee do své prosincové nabídky nově zařadila velké včelí úly, u kterých nešetřila s množstvím vaječného likéru ani rumu.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte na lom nebo pískovnu, v zimě mají tajemnou atmosféru

Tento týden doporučuje moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký výlet na oblíbená místa v netradičním čase. Předvánoční čas nabízí vyrazit na místa, kde jste byli v minulosti, ale v jiném ročním období. Vyberte si lokality, kam v létě jezdí hodně lidí, a podívejte se na ně teď v adventním čase z jiné perspektivy.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Navštivte výstavu živých řemesel nebo improvizací v normalizační architektuře

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková si pro vás na tento týden připravila dvě doporučení na výstavy v Praze. Tu první naleznete v Galerii 1 ve Štěpánské ulici v centru města. Výstava Krásná práce nabízí pohled do lokálních živých řemesel lidového umění. Nabízí ukázky netradičních technik, jako je vyšívání pavím perem, pletení košíků z orobince nebo tradiční modrotisk. Ale pozor, výstavu můžete navštívit pouze do 26. listopadu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na Koncert pro svobodu a demokracii v podání České filharmonie

Hudebnice Terezie Vodička Kovalová si pro vás tentokrát připravila celou řadu koncertních doporučení. Už ve sváteční středu 17. listopadu můžete zajít na Koncert pro svobodu a demokracii v podání České filharmonie. Program svátečních koncertů pravidelně poukazuje na tvorbu umělců, kteří během svého života zápasili s uznáním či vlastní svobodou. Tentokrát zazní koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll od Sergeje Rachmaninova, který odehraje čínská klavíristka Yuja Wang.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: O Prachovských skalách slyšeli všichni, málokdo tam ale skutečně byl

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura si pro vás tento týden připravil doporučení na výlet do Prachovských skal. Česko je bohaté na množství možných výletů do skal. Téměř každý už někdy slyšel právě o těch Prachovských, ne každý tam ale skutečně byl. Pískovcová skalní oblast se nachází v chráněné krajinné oblasti Český ráj v Královéhradeckém kraji.

Tip: Hudební tip: Modré Hory by rádi na pivo s Commonem a neví, zda milovat či nenávidět Amona Tobina

Slovenské rapové duo Modré Hory můžete pamatovat už z první dekády nového milénia. Bene a Lyrik po boku své doprovodné kapely nedávno představili svůj experimentátorský pohled na klasický hiphopový sound a hrdé deklarace vlastní obyčejnosti v textech i v našem proskleném studiu během další Radio Wave Studio Session. Jejich hudební doporučení zahrnují alba, ke kterým chovají lásku, ale i problematičtější kusy, které na ně působí ambivalentním dojmem.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajeďte na výlet do Liberce, ochutnáte místní výběrovou kávu i domácí pečivo

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás tento týden připravila hned několik doporučení na výlety za originální gastronomií. Město Liberec v sobě ukrývá hned několik takových zastávek. Kousek od místního vlakového nádraží můžete navštívit multifunkční prostor DOK Liberec. Z opuštěného prvorepublikového nádražního doku zde vznikla kavárna, pekárna, bistro, sídlo pražírny Nordbeans i moderní školicí prostory v jednom.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert, nové desky pokřtí Amelie Siba nebo kapela Bratři

Hudebnice Terezie Vodička Kovalová má pro vás v listopadu celou várku hudebních a divadelních doporučení. Už ve čtvrtek 4. listopadu pokřtí svou novou desku Love Cowboys domácí hudebnice Amelie Siba. Koncert v pražské MeetFactory odehraje v doprovodu své nové kapely ve složení s Josefem Hradílkem ze skupiny Dukla a Vojtěchem Pejšou, známého z Manon Meurt. Na křtu vystoupí také domácí producent dné a závěrečný dj set odehraje St. Jakob.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Polička a Litomyšl. Vyrazte po stopách českých skladatelů

Cestovatel Ladislav Zibura pro vás tentokrát připravil doporučení na výlet za příběhy českých hudebních skladatelů. Radí vyrazit do Litomyšle, kde roku 1824 přišel na svět Bedřich Smetana. Jako jedenácté dítě a první syn se narodil do rodiny místního sládka. Vyrůstal proto přímo v litomyšlském pivovaru, kam se dnes můžete vypravit za expozicí rodného bytu Smetanovy rodiny. Historické město ovšem nabízí řadu parků nebo místní zámek.

Tip: Hudební tip: Miss Petty lační při poslechu po ruchu publika a vyzdvihuje živáky Madonny

Plastics je vůbec první song v historii Startéru – hitparády neobjevených Radia Wave –, jehož autorkou je drag queen. David Daniel se svým alter egem Miss Petty také začal jako vůbec první česká drag queen tvořit autorskou hudbu. Své osvobozující hit-singly Miss Petty nedávno představila živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje ze svého posluchačského repertoáru?

Tip: Hudební tip: Annabelle dává šanci tuctové elektronice Martina Garrixe i experimentům Paris Texas

Annabelle můžete znát jako vycházející popovou zpěvačku i moderátorku hudebního pořadu Radia Wave Velký čísla. Se svým na stadiony připraveným popem je dle vlastních slov připravena dobýt hudební svět a nedávno ho naživo představila v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Které skladby teď ráda poslouchá?

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte do skalního labyrintu v polském národním parku Stolové hory

Tento týden si pro vás moderátor cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký připravil doporučení na výlet do polského národního parku. Přímo na české hranici s Polskem, podél chráněné krajinné oblasti Broumovsko, se nachází národní park Stolové hory. Nejvyšším vrcholem je Velká Hejšovina s 919 m n. m. Z největších českých měst je park nejlépe dostupný z Hradce Králové.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Každé místo tvoří jeho obyvatelé. Podívejte se na dokument Naše města

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková vám tento týden doporučuje zhlédnout nový dokumentární film z produkce HBO Naše města. Stojí za ním dvojice oceňovaných režisérů Steven Ascher a Jeanne Jordan. Ti se inspirovali knihou Our Towns: A 100,000-Mile Journey into the Heart of America od americké dvojice novinářů Jamese a Deborah Fallowsových.

Tip: Hudební tip: Darkwavové duo Noví Lidé vyvažuje temnotu s Perturbator i islandskými GusGus

Mejra Šlehar a René Tomaides aka Noví Lidé tvoří společně hudbu už od roku 2013. Svou ponurou elektroniku – někde na pomezí post punku a darkwave – loni zvěčnili taky na druhé studiové desce Kruh. Hradecké duo navíc nedávno vystoupilo živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Které skladby doporučují Mejra a René k poslechu?

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vyrazte na kolo, národní park Podyjí ukrývá nejlepší cyklostezky

Cestovatel Ladislav Zibura si pro vás tento týden vybral ideální doporučení, pokud hledáte výlet na kolo. Nejmladší i nejmenší národní park České republiky totiž nabízí dobře značenou síť cyklostezek, která zahrnuje tři tematické cyklistické okruhy. Harmonickou obrazovou kulisu k jízdě vám budou tvořit místní hrady či zámky, hluboké lesy i vřesoviště. Národní park navíc vytvořil mapu 23 zajímavých vyhlídek na kaňon Dyje a blízké okolí.

Tip: Hudební tip: Noise-rockeři sinks si ujíždí na 52 Hertz Whale i dalších kolezích z NotAnAgency

Dlouhohrající debut noise-rockových sinks s eponymním názvem patří k tomu nejlepšímu, co na tuzemské noisové scéně vzniklo. Brněnské trio je charakteristické svým syrově přímočarým hudebním projevem a nezapomenutelně energické živé vystupování předvedli i v našem proskleném studiu v rámci Radio Wave Studio Session. Které desky doporučují Antonín, Vendula a Peter k poslechu?

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert indie popového hudebníka boy pablo do Futurum Music Baru

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová si pro vás tentokrát připravila doporučení hned na několik koncertů domácích i zahraničních kapel a hudebníků. Zajděte na koncert norského hudebníka Nicolase Muñoze aka boy pablo. Původní termín koncertu z letošního března se skrz opatření spojená s pandemií odsunul na čtvrtek 30. září. Na příjemný indie pop můžete vyrazit do pražského Futurum Music Baru.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Město Slavonice ukrývá originální Muzeum samorostů

Cestovatel a dobrodruh Ladislav Zibura vám tentokrát doporučuje navštívit Slavonice. Malé historické město na jihozápadní Moravě má sice pouhých 2300 obyvatel, můžete v něm ale najít nespočet způsobů zábavy. Zibura radí zavítat do soukromého Muzea samorostů, které dnes čítá několik stovek exponátů. Většina z nich se nachází přímo pod širým nebem, proto k návštěvě raději zvolte slunečné počasí.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert rapperky a zpěvačky Hellwany do Paláce Akropolis

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová má pro vás tento týden doporučení na festival současného umění, jazzový koncert nebo úvodní akci nové série koncertů Trigger Club. Už v úterý 21. září můžete do pražského Paláce Akropolis vyrazit na vystoupení rapperky, zpěvačky a vítězky hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching v roce 2018 Hellwany. Na Malé scéně ji doplní pražský/á DJ Zey. Série Trigger Club nabídne témata identity, intimity, sebepoznání i klimatické krize.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vyrazte s dětmi do přírody, naplánujte ale raději velmi krátkou trasu

Cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký si pro vás tentokrát připravil výletní tip s nejasnou destinací. Pokud už se řadíte mezi rodiče nebo jen jednou za čas vyrazíte na výlet i s dětským osazenstvem, budou se vám dnešní doporučení hodit. Radí totiž vzít ratolesti do přírody, ale nepřecenit jejich síly. Naplánujte si proto raději velmi krátkou trasu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte na festival 4+4 dny v pohybu do prostor Nové strašnické školy

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková tentokrát doporučuje návštěvu 26. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Letos můžete v termínu od 9. do 26. září navštívit výstavy současného umění, divadlo, workshopy, diskuze nebo festivalovou školu arts managementu. Festival se opět vrací do prostor Nové strašnické školy v Praze.

Tip: Hudební tip: Timea uniká podzimnímu počasí se Sticky Fingers i prosluněnou deskou Lorde

Slovenská zpěvačka a skladatelka Timea na scénu vstoupila loni v listopadu pětistopým EPčkem Confusion Of Warmth, na které následně navázala singlem Lose My Air. Po letošním létě ji čeká další životní kapitola – vyzkouší si studium oboru songwriting v Berlíně. Ještě předtím ale stihla vystoupit v proskleném studiu Radia Wave a doporučit hned několik věcí k poslechu. Poslední týden Timea poslouchá třeba starší skladbu od Lany Del Rey nazvanou Brooklyn Baby.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Vyzkoušejte tradiční japonský podnik typu izakaya přímo v centru Brna

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás na tento týden připravila gastro tipy z celé republiky. Už na konci loňského roku otevřela v Brně nová restaurace Manya, která vznikla po vzoru tradičních japonských podniků izakaya. Nabízí jedinečný zážitek plný jídla, od sushi a saké až po kuřecí křupavé maso Karaage don. Zážitek to pro vás bude také architektonický. Japonskou atmosféru zde dovedli k dokonalosti JUNG architekti.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert kapely Lanugo do pražského Jazz Docku

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na mezinárodní hudební festival nebo celou řadu koncertů v hlavním městě. Ve středu 1. září můžete vyrazit na koncert kapely Lanugo do pražského Jazz Docku. Domácí indiepopová skupina má v čele zpěvačku Markétou Foukalovou a vydané čtyři dlouhohrající desky. Těšit se můžete na melancholii a intimní atmosféru.

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se za Macochou a stovkami jeskyní do Moravského krasu

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, podle níž byste se měli podívat do Moravského krasu. Kdybyste ho chtěli projít celý od Sloupu k Brnu, anebo obráceně, vyjde to na něco přes 40 kilometrů. Zvládnete to během jednoho nabitého dne, anebo můžete zvolit pohodové tempo a rozložit si výlet do více dnů. Na místě vás uchvátí přes 1600 jeskyní, v nichž je průměrně osm stupňů nad nulou, takže určitě nezapomeňte na teplé oblečení.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajeďte na výlet do Litomyšle a navštivte festival DOKU Zahrady

Nový kulturní tip pro vás opět připravila violoncellistka Terezie Vodička Kovalová. Tentokrát doporučuje koncert v hlavním městě, festival v Litomyšli nebo výlet za kulturou do Opavy. V sobotu 28. srpna můžete navštívit již třetí ročník festivalu autorského dokumentu DOKU Zahrady. Jednodenní akce bude probíhat v areálu Zámeckého návrší v Litomyšli. Letošní program je věnovaný zejména masterclasses, tedy lekcím vedeným odborníky na vybrané téma.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vydejte se za vycpanými psy na hrad Bítov. Mají jich tam padesát

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Sezóna otevřených hradů a zámků je v plném proudu a jedním z těch, kam byste se měli podívat, je určitě hrad Bítov na jihu Moravy. Za pozornost stojí nejen proto, že tam žil Georg (Jiří) Haas mladší, dědic porcelánového impéria. Mladý Haas se ale příliš nevěnoval podnikání, více ho zajímala zvířata. Hrad proto přebudoval na největší soukromou zoo v celém Československu.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zajděte na 7. ročník festivalu Open House Praha

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková má pro vás tentokrát doporučení na letošní ročník festivalu Open House Praha. Již sedmý ročník festivalu otevřených budov probíhá v termínu 2.–8. srpna. Hlavní část programu probíhá o víkendu, kdy zdarma nabídne 80 běžně nepřístupných budov a prostorů po celé Praze. Zejména pak doporučuje návštěvu bývalé transformační stanice na pražském Klárově.

Tip: Hudební tip: Vítězové Startéru Méta Monde jedou na dovolenkové vlně francouzského indie

Po vydání debutové desky a výhře v letošním ročníku hitparády neobjevených Startér Radia Wave teď synthpopové duo Méta Monde vystoupilo v našem proskleném studiu. A to ještě předtím, než vydá svůj startéří videosingl. Songwriter a klavírista Jakub spolu s digitálním umělcem a baskytaristou Romanem namalovali v rámci Radio Wave Studio Session vesmírnou odyseu svými jasnými a zářivými kosmickými zvuky. Co sami aktuálně poslouchají a co by k poslechu doporučili?

Tip: Tip Terezie Kovalové: Pražská divadla dohání ztracenou sezónu. Zajděte v létě na představení

Violoncellistka a zpěvačka Terezie Vodička Kovalová si pro vás na tento týden připravila doporučení na letní scény oblíbených pražských divadel, výstavy nebo hudební festivaly. Divadelní fanoušci si v Praze během prázdnin přijdou na své. Letní scény má v provozu Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana nebo Museum Kampa. A probíhají také divadelní festivaly. Vyzkoušejte DejVícePraze nebo Letní Letnou.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se do památníku odposlechu u Lipnice nad Sázavou

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký. Zve vás do Národního památníku odposlechu, který je v lomech u Lipnice nad Sázavou. V krásné krajině Posázaví vznikly na připomínku sledování za minulých režimů tři velké sochařské reliéfy: Bretschneiderovo ucho, které se jmenuje po tajném policistovi ze Švejka, Ústa pravdy a Zlaté oči.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte se podívat na Zenové domy do Českých Budějovic

Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková má pro vás tento týden doporučení na výlet do Českých Budějovic. V tamní Galerii současného umění a architektury teď můžete zhlédnout výstavu architekta Petra Stolína. Práce tohoto libereckého rodáka zde bude k vidění až do 29. srpna. Nečekejte ale žádnou nudnou expozici plnou modelů!

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Propojte svůj výlet na Šumavu se zastávkou na výběrovou kávu

Tento týden si pro vás pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica připravila doporučení na novou nanukárnu, pekárnu nebo výlet do Sušice za výběrovou kávou. Až příště vyrazíte za krásami šumavské přírody, nezapomeňte se zastavit v sušickém Kafe Rejnička. Své dveře otevřela kavárna zákazníkům poprvé na konci loňského roku. Nyní má v nabídce kávu od berlínské pražírny Popolus Coffee, sladké dezerty, limonády nebo osvěžující nanuky od české značky Lunar.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Vydejte se po česko-slovenské hranici. Čekají vás tři pohoří i nížiny

Výletní tip si pro vás tentokrát připravil cestovatel a moderátor outdoorového magazínu Casablanca Pavel Sladký a jako velký letní plán vám doporučuje cestu po česko-slovenské hranici. Začít ji můžete na jihu na soutoku Moravy a Dyje, ale třeba taky na severu na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Cesta po hranicích je výborná v tom, že nabízí přechod tří pohoří, a to Bílých Karpat, Javorníků a Beskyd.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vyrazte na Pecku za Harantem, skvělým kastelánem a zmrzlinou

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Podle něj byste se měli vydat na hrad Pecka. Nemá sice žádnou tajemnou atmosféru ani temnou historku jako ostatní hrady, ale váže se k němu velmi zajímavý příběh Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Právě tento renesanční člověk na hradě žil. Vydejte se na Pecku za jeho odkazem!

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Vyzkoušejte tradiční vietnamskou kuchyni, otevřela nová restaurace Dian

Navštěvujete rádi nové podniky? Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica má tento týden hned několik doporučení právě pro vás. Na rohu Kodaňské a Moskevské ulice v pražských Vršovicích otevřela nová kavárna The FLAT cafe. Otevřeno má každý den hned od rána, takže v nabídce najdete výběrovou kávu, brunch nebo drinky pro pozdější hodiny.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Aktuální výstava v galerii VI PER nabízí útočiště pro rodiče s malými dětmi

Pokud žijete v Praze s malým dítětem, určitě se jednou za čas musíte vypořádat s nejrůznějšími nástrahami hlavního města. A zejména pro vás tento týden doporučuje moderátorka a redaktorka Karolína Vránková aktuální výstavu Vadí x nevadí: Jak se žije dětem a rodičům v Praze?. Až do 10. července se na ni můžete zajít podívat do galerie VI PER v Karlíně.

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se po stopách obrazů. Třeba za krajinou Maxe Švabinského

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která vám doporučuje podívat se do krajiny některého z malířů či malířek. Když si nakoukáte obrazy malíře, který byl inspirován nějakou krajinou, a potom se do ní vydáte a díváte se na ni malířovýma očima, zažijete podle ní velmi zvláštní pocity. V zahraničí to tak můžete udělat třeba s francouzským městem Arles, kde spolu tvořili Paul Gauguin a Vincent van Gogh.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vydejte se do Jáchymova a poznejte krutý příběh těžby uranu

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Podle něj byste se měli vydat do Jáchymova. V mnoha ohledech zajímavé místo, které je dnes poněkud zapomenuto, bylo v 16. století druhé největší město v Českém království. Tehdy tam totiž vrcholila těžba stříbra na tamějších ohromných ložiscích. Stříbro později vystřídal uran a právě historie těžby uranu je jednou z věcí, kvůli níž stojí za to se do Jáchymova podívat.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na Open Air Lucerna Music Baru nebo festival Cool v plotě

Hudebnice Terezie Vodička Kovalová má pro vás tento týden doporučení na první plánované festivaly, výstavu nebo hudební film. Pražský podnik Lucerna Music Bar opět na letošní teplé měsíce naplánoval sérii koncertů Open Air. Od poloviny června můžete navštívit několik desítek vystoupení hned vedle historické budovy Branických ledáren. Na programu jsou koncerty kapel J.A.R., Monkey Business nebo rapového kolektivu 58G.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na koncert Lenky Dusilové do pražského Paláce Akropolis

Violoncellistka Terezie Vodička Kovalová pro vás tentokrát připravila doporučení na pražské koncerty a divadelní představení. Ve středu 26. května vystoupí ve velkém sále pražského Paláce Akropolis Lenka Dusilová s VJem Aeldrynem ze studia Lunchmeat. Hudebnice, která na domácí scéně nepotřebuje příliš představovat, vydala v listopadu 2020 album Řeka. Novou deskou Dusilová zaujala hned ve čtyřech kategoriích cen České hudební akademie Anděl.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Ochutnejte domácí kváskový chléb z nové pekárny v Rožnově pod Radhoštěm

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica pro vás tento týden vybrala hned několik labužnických zastávek po celé republice. Od letošního dubna můžete v Rožnově pod Radhoštěm navštívit pekárnu Darina Bakery. Nové pekařství má v nabídce domácí kváskový chléb nebo focacciu. Na své si ale přijdou i milovníci sladkého pečiva, kteří mohou ochutnat třeba croissanty nebo skořicové šneky.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Prozkoumejte historické tepny Posázaví u Sázavského kláštera

Výletní tip si pro vás tentokrát připravil cestovatel a moderátor Casablancy Pavel Sladký. Doporučuje vám trasu v Posázaví z Vlkančic do Pyskočel. V těchto místech nenarazíte na tolik ostatních turistů, kterých jsou jinde v Posázaví hojné počty. A když se vydáte po kopcích mezi zmíněnými obcemi, půjdete přímo nad Sázavským klášterem, jedním z důležitých spirituálních míst české kultury.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Přečtěte si aktuální ročenku české architektury od architekta Petra Hájka

Patříte mezi fanoušky architektury? Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková vám tento týden doporučuje aktuální ročenku Česká architektura 2019–2020. Tu každý rok sestavuje jeden vybraný autor. 21. vydání se tentokrát ujal architekt Petr Hájek. Sestavil výběr 31 realizací soudobé architektonické scény, které doplnil odborným komentářem. Těšit se můžete na hasičskou zbrojnici, rodinné domy nebo pokoj na stromě.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Přijeďte na živý koncert autem. Zahraje Xavier Baumaxa nebo 7krát3

Violoncellistka Terezie Kovalová pro vás tento týden připravila doporučení na živé koncerty, divadelní představení nebo online výstavu. Multižánrový festival Art Parking se s aktuální pandemickou situací vypořádal po svém. Do pátku 30. dubna můžete každý den vyrazit na živý koncert na Pražskou tržnici. Lístek si zakoupíte online, vyplníte potvrzení o negativním testu a poté přijedete autem. Na místě pak dostanete přijímač, který zapojíte do svého autorádia nebo reproduktoru.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Výlet do lázeňských Poděbrad může být gastronomický zážitek

S aktuálním uvolněním cestování mezi okresy vám tento týden pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica doporučuje několik výletů za jídlem. Město Poděbrady ve Středočeském kraji už dávno není pouze o lázeňských nebo wellness pobytech. Na ulici T. G. Masaryka navštivte restauraci Cucina. Vyzkoušet můžete jejich poctivé snídaně nebo hlavní chod z aktuálního menu. S probíhající chřestovou sezonou teď přidali do nabídky chřestový krém nebo risotto.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte na pražskou Kampu na finálové práce Czech Grand Design 2020

Už vám chybí návštěvy galerií a výstav? Tak právě pro vás má tento týden moderátorka a redaktorka Karolína Vránková doporučení přímo na míru. Až do 10. května můžete vyrazit na pražskou Kampu na výstavu Best of: 2020 Czech Grand Design. Výstava představí to nejlepší z domácího produktového designu, módy, šperku, ilustrace, grafického designu a fotografie na jednom místě. Celá výstava se nachází ve venkovních prostorách a vstup je zcela zdarma.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Dejvické divadlo a Cirk La Putyka. Pusťte si Honey

Tento týden si pro vás hudebnice Terezie Kovalová připravila doporučení na divadelní představení, taneční pohybové lekce nebo výstavu v online prostředí. Ve čtvrtek 22. dubna můžete na online Televizi NAŽIVO zhlédnout unikátní spojení činoherního souboru Dejvického divadla a Cirku La Putyka. Pod režijním vedením Miroslava Krobota vznikla romantická inscenace Honey, ve které se snoubí činohra, pohybové divadlo i jazyk nového cirkusu.
Martina Foldynová

Tip: Tip Terezie Kovalové: Palác Akropolis startuje novou sérii online hudebních streamů

Hudebnice Terezie Kovalová má pro vás tento týden doporučení na originální podcast, sérii hudebních livestreamů, audio projekt divadla Ponec nebo koncert vážné hudby. Pražský podnik Palác Akropolis připravil na letošní duben hudební sérii Vyhráváme: festival živých streamů. Od 6. do 18. dubna můžete každý den sledovat online vystoupení domácích kapel a hudebníků. Celou sérii odstartuje čerstvá držitelka hudební ceny Apollo Amelie Siba.
Martina Foldynová

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajděte na výběrovou kávu a koláč. V Praze, Brně i Plzni

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica vám tento týden přináší doporučení na kavárny a cukrárny v Praze, Brně nebo Plzni. Do brněnské kavárny Coffee Trail Bar zajděte na výběrovou kávu z místní pražírny QB, koláče, makronky nebo plněné sandwiche, které zaženou i větší hlad. Vybírat můžete ze dvou otevřených poboček na Štefánikově a Lidické ulici.
Martina Foldynová

Tip: Tip Terezie Kovalové: Sledujte online stream předávání cen Vinyla a cen Apollo

Hudebnice Terezie Kovalová vám tento týden doporučuje sledovat online streamy předávání hudebních cen za rok 2020. I přes nedostatek živých koncertů totiž v loňském roce vznikla řada nových tuzemských alb. Ve středu 24. února proběhne slavnostní vyhlášení desátého ročníku cen Vinyla. Odborná porota vyhodnotí to nejlepší z loňského roku v kategoriích deska roku, objev roku a počin/událost roku. Poprvé bude udělena i Cena Jany „Apačky“ Grygarové pro mladé hudební publicisty.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Vyrazte do žižkovského pekařství pro domácí croissant nebo briošku

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica si pro vás tento týden připravila doporučení na několik nových podniků. A přidala také jeden výlet za jídlem. Pokud dostanete chuť na sladké a budete v okolí pražského Žižkova, určitě zavítejte do pekařství Defidu v Rokycanově ulici. Vyzkoušet můžete třeba domácí croissanty s pistáciovým krémem, briošky nebo si rovnou objednejte dort z pěti vrstev.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Česká příroda má sílu. Respektujte ji a na svou cestu se dobře připravte

Výletní tip si pro vás tentokrát připravil cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký. Jak sám říká, nejen v kanadské divočině nebo po odlehlých místech Afriky je potřeba cestovat s respektem. I v české krajině se nabízí prostor pro dobrodružství, a to se nijak neumenší tím, že se na svou cestu dobře přichystáte a budete mít nainstalovanou aplikaci Záchranka.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Nenechte si ujít online verzi festivalu nového cirkusu Cirkopolis

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila doporučení na hudbu, dokumentární filmy a festival. Od 8. do 12. února se koná online verze festivalu Cirkopolis. Mezinárodní přehlídka nového cirkusu letos probíhá na streamu a je zcela zdarma. Těšit se můžete na pohybová improvizovaná představení, audiovizuální instalace nebo online konferenci.

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se na Jiráskovu cestu. Pro každého se tam něco najde

Výletní tip pro vás tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která doporučuje takzvanou Jiráskovu cestu. Vede přes východní Čechy a po celé trase dlouhé 170 kilometrů je řada zajímavostí. Můžete ji zvládnout během tří dnů nebo i za týden. Záleží na tom, jak sportovně cestu pojmete. A pokud nechcete pěšky, zkuste běžky, sněžnice nebo kolo.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Podívejte se na seriál Abstract o nejmodernějších designérech současnosti

Redaktorka a moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková tentokrát připravila nenáročné tipy z oblasti architektury a designu pro chladné zimní dny. Ke zhlédnutí doporučuje americký dokumentární seriál Abstract: The Art of Design. Ve dvou řadách o čtrnácti dílech můžete sledovat příběhy nejmodernějších designérů současnosti. Každý jednotlivý díl pak představuje práci jednoho konkrétního autora. Obě série jsou dostupné na streamovací platformě Netflix.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vyrazte za kuriozitou, o níž se moc nemluví. Objevte selské baroko

Dobrodruh Ladislav Zibura vás jako hrdý Jihočech zve na výlet za kuriozitou, o níž se tolik nemluví. Na mysli má selské baroko, jehož je jih země plný. Hodně lidí zná Holašovice, ale ve skutečnosti na něj narazíte téměř na celém jihu Čech. Jeho vznik se datuje do devatenáctého století, kdy začaly jihočeské vesnice bohatnout a statkáři se předháněli v tom, kdo bude mít hezčí hospodářství.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Pusťte si domácí koncert americké hudebnice Norah Jones

Pokud vám stejně jako violoncellistce Terezii Kovalové schází živé koncerty, zkuste je alespoň nahradit těmi ze záznamu. Populární americká písničkářka Norah Jones hned několik takových vystoupení zveřejnila na svém facebookovém účtu, najdete je ale i na YouTube. A pokud teď raději hledáte doporučení na zahraniční alba, pusťte si Michaela Kiwanuku nebo loňskou desku Foals.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Obdivujte Krkonoše z Čápa. Cestu vám nepřekazí ani krutá slota

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký. Jak sám říká, není žádným příznivcem stezek v oblacích a podobných atrakcí, protože jsou to monstrózní stavby v přírodě, které tam přivádí mnoho lidí. A ačkoli je toho názoru, že ani rozhleden by už v Česku nemuselo přibývat, některé z nich podle něj za doporučení rozhodně stojí. Například rozhledna Čáp.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Navštivte nové pražské podniky s výběrovou kávou nebo belgickými hranolky

Poprvé v letošním roce si pro vás připravila celou várku doporučení i pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica. Na Pražského povstání můžete už od konce listopadu navštěvovat novou kavárnu Megera Café. V nabídce najdete výběrovou kávu od liberecké pražírny Nordbeans. A k té můžete jako sladkou tečku zvolit skořicového šneka s citronovým přelivem ze zakysané smetany.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Nevadí vám zima? Zkuste přejít odlehlé a nedotčené Rychlebské hory

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Pokud se nebojíte vyrazit teď v zimě do hor, nabízí vám jedny přímo stvořené pro současnou situaci s koronavirem: Rychlebské hory. Jsou totiž velmi odlehlé a téměř nikoho tam cestou nepotkáte. Začíná se v Králickém Sněžníku a končí v Javorníku. Délka trasy je asi 60 kilometrů.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Vyrazte na výlet za sochami pod Milešovku, ideálně v mlze

Pochmurné lednové počasí podle redaktorky a moderátorky pořadu Bourání Karolíny Vránkové přímo vybízí k výletu do Českého středohoří. Kus pod známou turistickou lokalitou, nejvyšším místním vrcholem Milešovkou, můžete vyrazit na Cestu přátelství. Začíná v malé obci Bílka pod Milešovkou, která se nachází zhruba hodinu cesty autem od Prahy. Nabízí trasy kolem souboru čtrnácti soch, které vytvořili čeští a němečtí autoři.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Komediální show UNHhhh je moje tajná guilty pleasure

Tento týden pro vás violoncellistka Terezie Kovalová vybrala doporučení na svou oblíbenou internetovou show, virtuální online prohlídky nebo podcasty. 

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Spojte výlet s uklízením odpadků. Odpočinete si od vánočního shonu

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která vám doporučuje, jak si odpočinout od předvánočního shonu, uklízení a vaření. Stačí vyrazit na výlet, provětrat se a přitom uklidit svůj domov. Ten totiž netvoří jen stěny našeho obydlí nebo plot naší zahrady, ale také širé okolí, louky, pole, lesy a vesnice či města, kde žijeme. Tato místa si jednoduše zaslouží předvánoční úklid, který můžete spojit s příjemným výletem po okolí.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Sledujte divadlo i koncerty na novém televizním kanálu Televize Naživo

Tento týden vám violoncellistka Terezie Kovalové přináší doporučení na sledování divadelních představení a koncertů z pohodlí domova. V pátek 20. listopadu odstartoval nový televizní kanál Televize Naživo. Čtyřiadvacet hodin denně nabízí divadelní a koncertní vystoupení pro děti i dospělé. Za novým vysíláním stojí společnost Heaven’s Gate, soubor Cirk La Putyka a pražský prostor Jatka 78.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Vyzkoušejte restauraci Čestr, jejich maso je hotová řeznická aromaterapie

Pokud patříte mezi milovníky kvalitně zpracovaného masa, bude se vám hodit nové doporučení pekařky a foodblogerky Juliany Fischerové Maškrnice. Ta pro vás tentokrát vybrala pražskou restauraci Čestr na Legerově ulici. Maso zde pečou na nízké teploty ve speciální sauně s bylinkami. A pro náročnější hosty připravuje šéfkuchař Pavel Brichzin také tříchodové menu. Hotové jídlo si pak můžete vyzvednout přímo v restauraci nebo nechat dovézt.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Poznejte zadumané Jeseníky. Je tam krásná příroda i Vinzenz Priessnitz

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura, který má rád, jak se během roku mění příroda. A zná místa, kam je dobré se vydat i za nedobrého počasí. Ideální krajinou pro podzimní a zimní výlet jsou Jeseníky. Díky své poloze patří mezi nejodlehlejší oblasti Česka, a právě proto si zachovávají svůj půvab. Jsou to sice nádherné hory, ale není tam tolik turistů, což v dnešní době přijde vhod.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Prozkoumejte Nejpozoruhodnější domy světa z pohodlí svého domova

Rádi prozkoumáváte obydlí druhých? Tak přesně pro vás bude aktuální doporučení moderátorky a redaktorky Karolíny Vránkové. Tentokrát pro vás vybrala seriál Nejpozoruhodnější domy světa z produkce BBC. A jak samotný název napovídá, vyrazíte na pouť po nekonvenčních domech po celém světě. Minisérie, která je nyní k vidění na Netflixu, vás vezme do Španělska, Indie, Japonska i USA.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Běžte se někam podívat na východ slunce. Vynechejte ale nejznámější hory

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil cestovatel a moderátor Casablancy Pavel Sladký. V něm vám radí, jak pozorovat východ slunce. Zaprvé určitě vynechejte nejvyšší a nejznámější kopce a hory. Pokud chcete být sami, nelezte na Sněžku, Ještěd nebo Milešovku. Vyberte si nějaký jiný, menší či méně známý kopec v okolí, který nabízí dobrý výhled.

Tip: Tip Terezie Kovalové: S úzkostí nebo depresí pomůže mobilní aplikace Nepanikař

Violoncellistka Terezie Kovalová pokračuje v doporučeních do domácí izolace. Vybrala pro vás zajímavé mobilní aplikace a knižní tituly. Pokud teď zápasíte se začínající úzkostí nebo depresivními stavy, jako první pomoc vám může posloužit aplikace Nepanikař. První česká aplikace tohoto druhu velmi rychle a zdarma pomůže s celou řadou psychických obtíží, a to i bez připojení k internetu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Poslechněte si nové album Lenky Dusilové nebo Róisín Murphy

Violoncellistka Terezie Kovalová připravila výběr nových hudebních alb, seriálů a dokumentárních filmů, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti. Náladu vám v domácí izolaci zpříjemní říjnová deska Róisín Machine irské rodačky Róisín Murphy. Do tance vám bude také s albem popové královny Kylie Minogue. Její horká novinka DISCO vyšla v pátek 6. listopadu. Z domácí scény pak rozhodně stojí za zmínku Řeka Lenky Dusilové.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Poznejte Svět i kapří hranolky. Jihočeské rybníky jsou výjimečné

Dobrodruh Ladislav Zibura vám jako hrdý Jihočech tentokrát doporučuje návštěvu třeboňských rybníků. Z tamní restaurace si můžete objednat vyhlášené kapří hranolky. A taky můžete obdivovat rybníkářskou tradici, která je až na pár výjimek celosvětově unikátní.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Ve volném čase se naučte péct poctivé domácí koláče

V době, kdy se podniky spíše zavírají, se manželé Cibulkovi rozhodli otevřít nové vietnamské bistro na pražském Smíchově. Rodinný podnik Nhà hai hành v překladu znamená dům u dvou cibulí a nabízí celou škálu nejrůznějších pokrmů. Za vaši pozornost rozhodně stojí chutné a na pohled zábavné plněné pařené knedlíčky ve tvaru prasátek s nádivkou z nudlí, vajec a masa nebo vepřová žebra se zeleninou a vývarem.

Tip: Výletní tip Ester Němečkové: Chcete vidět labyrinty, vulkány a kamenné růže? Vyrazte na Kokořínsko

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila cestovatelka Ester Němečková alias I like tofu. Tentokrát vás vezme na Kokořínsko. Najdete tam skalní labyrinty, středohorské vulkány, romantické rokle i malebné vesničky plné dochované lidové architektury. A také kamenné růže, což jsou pískovcové skalní útvary s železitými krystaly.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Co dnes pro náš život znamenají továrny? Přečtěte si knihu o jejich vývoji

Jak vznikaly věci, kterými se obklopujeme? Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková vám doporučuje ke čtení knihu Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa, která vám na tuto otázku odpoví. Americký historik Joshua B. Freeman v ní nahlíží na moderní svět a průmyslovou revoluci z pohledu výrobních továren. V českém překladu ji v loňském roce vydalo nakladatelství Host.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Naučte se malovat s Bobem Rossem nebo uspořádejte party na dálku

Violoncellistka Terezie Kovalová má tentokrát připravenou celou řadu doporučení pro trávení volného času v karanténě. Na české online videopůjčovně Aerovod můžete za drobný poplatek legálně sledovat snímky, které prošly sály pražských kin Aero, Světozor a Bio Oko, brněnského kina Scala nebo Bio Central v Hradci Králové. Vybírat můžete od tuzemských klasik až po aktuální zahraniční dokumenty.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Vyrazte za Trúbou a ušima do Štramberku. Je to ideální výletní město

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Zve vás do „ideálního výletního města“ Štramberku. Už když tam dorazíte, překvapí vás, kolik je tam historických budov z různých období. Díky tomu to tam trochu vypadá jako v Českém Krumlově a podobně jako v něm nad městem ční hrad s úzkou věží zvanou Trúba.

Tip: Výletní tip Pavla Sladkého: Zdolejte Nový Hrádek v Podyjí. Výhled i okolí za to stojí

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký. Zve vás do Nového Hrádku v národním parku Podyjí. Podle něj je to ideální cíl výletů pro období babího léta, kdy listí postupně mění barvy, ale hlavně: je z něj krásný výhled na Dyji.

Tip: Hudební tip: Terra, vítězka Startéru 2020, se vrací k oblíbenkyni Tove Lo a získává ego boost od Kero Kero Bonito

Teprve sedmnáctiletá nadějná zpěvačka Tereza Pištěláková aka Terra tento týden vystoupila v našem proskleném studiu v rámci Radio Wave Studio Session. Jakou hudbu, kterou nedávno objevila, nebo se k ní naopak vrátila, doporučuje k poslechu?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Dobrá káva a květiny? V Botanica Coffee Truck můžete mít obojí

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica vám tento týden přináší doporučení na nový podnik v pražských Vršovicích. V Botanica Coffee Truck si přijdou na své milovníci pokojových rostlin i dobré kávy.

Tip: Výletní tip Ester Němečkové: Vyrazte za divočinou a prázdnými bučinami do Javorníků

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila cestovatelka Ester Němečková alias I like tofu. Podle ní byste se mohli podívat do Javorníků, které leží na pomezí Moravy a Slovenska. I přes omezení spojená s koronavirem za to stojí. Můžete tam totiž narazit na opravdovou divočinu a potkat stopy vlků, rysů, nebo dokonce i medvědů.

Tip: David Pomahač se synem Jáchymem doporučují novinky napříč žánry i miláčky z Post-hudby

Písničkář David Pomahač v únoru vydal sólové debutové album Do tmy je daleko, které na koncertech hraje společně se svým synem Jáchymem. Oba tento týden vystoupili v našem proskleném studiu v rámci Radio Wave Studio Session. Které novinky je na tuzemské i zahraniční hudební scéně za poslední dobu oslovily?

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Navštivte Den architektury ve stovce českých i slovenských měst a obcí

Redaktorka a moderátorka Karolína Vránková zve tentokrát na jubilejní 10. ročník Dne architektury. Můžete ho navštívit první říjnový týden ve stovce měst a obcí napříč Českou i Slovenskou republikou. Letošní program nabídne procházky, projížďky na kolech, přednášky či workshopy. Otevře témata udržitelnosti a environmentálních aspektů architektury, zavzpomíná na výrazné osobnosti, jako Adolf Loos, Josef Gočár nebo Otakar Novotný.

Tip: Výletní tip Ladislava Zibury: Za parními stroji jedině do Žamberka! Je tam muzeum plné funkčních kusů

Výletní tip pro Radio Wave si tento týden připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Zve vás do muzea parních strojů v Žamberku, kde jsou desítky funkčních kousků. Zřídila si ho skupina nadšenců, kteří posbírali exponáty z celého světa. Některé z nich jsou velké jako lokomotiva. K nim se vám navíc dostane velice zapáleného výkladu.

Tip: Tip Terezie Kovalové: Zajděte na jazzové trio KIN nebo křest nového alba kapely Vesna

I přes zavedená hygienická opatření můžete v hlavním městě stále navštívit řadu kulturních akcí. Violoncellistka Terezie Kovalová pro vás tentokrát vybrala koncert jazzového tria KIN. V rámci své aktuální tour vystoupí již ve středu 30. září v intimní atmosféře nové Jazz bar stage Paláce Akropolis. Mezi další zastávky po České republice bude patřit Tábor, Pardubice, Boskovice nebo Brno.

Tip: Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Objevte nádhernou Třebíč, které se vyhýbají davy turistů

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková. Zve vás do moravské Třebíče, kam se ráda vrací, protože tam vždy najde něco nového. Ačkoli je na seznamu světového dědictví UNESCO, davy turistů se jí vyhýbají. Za návštěvu však určitě stojí zámek a bazilika sv. Prokopa, z jejíž krypty prý vede tajná chodba do vedlejší vesnice Sokolí.

Tip: Hudební tip: Amelie Siba se nese na vlně melancholického písničkářství s Emily Yacinou a Keatonem Hensonem

Talentovaná pražská písničkářka Amelie Siba tento týden vystoupila v našem proskleném studiu v rámci Studio Session. Po vydání svého dlouhohrajícího debutu Dye My Hair nyní pracuje na novém EP. Jaké jsou její nové hudební objevy a co by doporučila posluchačům Radia Wave?

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Pro sladké zajděte do brněnské čokoládovny Choklid

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica pro vás tento týden doporučuje podniky s kvalitním pečivem, dobrou snídaní či polévkou a jako sladkou tečku tentokrát zvolila brněnskou čokoládu. Na pražských Vinohradech usazená pekárna Praktika nově otevřela svou druhou pobočku. I na Letnou teď můžete vyrazit pro domácí chléb, koblihu, croissant nebo poctivý džem.

Tip: Tip Karolíny Vránkové: Zajeďte do Luhačovic a ubytujte se v originální Bílé čtvrti architekta Fuchse

Tento týden pro vás moderátorka pořadu Bourání Karolína Vránková vybrala výlet do Luhačovic. Toto lázeňské město nabízí hned několik zastávek s originální architekturou. Prohlídku města můžete začít návštěvou budovy pošty, která vznikla podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Velmi nadčasovou funkcionalistickou budovu o třech patrech najdete v ulici Dr. Veselého.

Tip: Hudební tip: Kapela Tamara tančí s Bonnie „Prince“ Billym v temnotě

Minulý týden k nám do proskleného studia Radia Wave přišla zahrát a trochu si popovídat pražská indie kapela Tamara. Tři z jejích členů – Štěpán, Kristýna a Tamara – se s námi podělili o to, co zrovna poslouchají.

Tip: Tip Juliany Maškrtnice: Zajděte na tradiční neapolskou pizzu s nadýchaným okrajem

Pekařka a foodblogerka Juliana Fischerová Maškrtnica doporučuje vyzkoušet tradiční neapolskou pizzu. Tuto pochoutku s vysokým a lehce připečeným okrajem vám připraví v brněnské pizzerii Doe Boy ve Štefánikově ulici. Vyzkoušet můžete klasickou variantu se šunkou a hříbky, nebo naopak zaexperimentovat s neapolskou brokolicí.