Tribuna

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Tribuna: Arsenal a titul? Jak se ze specialistů ve vzletném neúspěchu stali ezo puntičkáři

Takřka dvacet let útrap, neúspěchu a někdy až groteskní trapnosti. To všechno může být letos pryč, pokud Arsenal dotáhne svou fantasticky rozehranou sezonu až do vítězného konce a stane se mistrem. Co se změnilo, že tento klopýtající fotbalový gigant začal hrát opět na špičkové úrovni?

Tribuna: Lance Armstrong byl psychopat i obětní beránek. Kál se napůl, dnes už ztratil relevanci

Toho večera se zatřásl světový sport. A cyklistické zemětřesení pocítila celá planeta. Lance Armstrong se v lednu 2013 přiznal k dlouhodobému a systematickému užívání dopingu, a to během všech svých sedmi triumfů na Tour de France. Před pár dny to bylo už deset let od slavného (nebo neslavného) rozhovoru v show Oprah Winfrey. Co se od té doby změnilo a vznáší se Armstrongův stín stále nad světovou cyklistikou?

Tribuna: Český hokej zase vozí medaile. Odlepil se ode dna, nebo má víc štěstí než systému?

Český hokej po letech výsledkového strádání zase přinesl radost do českých obýváků a hospod, když přivezl za poslední rok medaile z dvou nejdůležitějších šampionátů – v seniorské kategorii a teď naposledy ze šampionátu dvacítek. Na to, co stálo za úspěchem dvacítek pod vedením trenéra Radima Rulík a jestli zase český hokej míří nahoru, jsme se podívali spolu v nové Tribuně s redaktorem deníku Sport Pavlem Ryšavým.

Tribuna: Pelé hrál podle scénáře. Co se skrývalo za fasádou nejznámějšího fotbalisty?

Slovo Pelé je synonymem pro fotbalovou superhvězdu z Brazílie, a asi to tak zůstane po mnoho dalších let i po jeho skonu na konci minulého roku. Všichni vědí, že byl jedním z nejlepších hráčů historie a neposkvrněnou ikonou, která nikdy neřekla nic kontroverzního. Skrývalo se ale za Pelého fasádou ještě něco dalšího? A jak nahlížet na jeho úspěchy dnešní optikou?

Tribuna: Kdo ukradl šachového krále? Hloubkový ponor do sportovních bizarností roku 2022

Minule jsme v Tribuně probírali právě končící sportovní rok – kdo v něm překvapil, zklamal, zaskočil. Nyní se podíváme i na to, kdo nejvíce pobavil, a to ať už úmyslně, nebo ani tolik ne. Ano, je čas na největší sportovní bizarnosti.

Tribuna: Nejlepší sport roku 2022? Finále MS a Tour de France. Vynadat by zasloužil Infantino

Sportovní rok je skoro u konce. Bilancování jsme neunikli ani v nové Tribuně. Padá opona za jednou velmi nabitou sezonou, během které došlo na olympijské hry i právě skončené fotbalové mistrovství světa.

Tribuna: Mistr světa a náladovost. Co Messiho (ne)dělí od přídomku nejlepší fotbalista historie

Už roky ho soupeři nejsou schopní obrat o balon. Proč je Lionel Messi tak výjimečný, dovede Argentinu k titulu na mistrovství světa a rozhodne se už někdy definitivně staleté pátrání po nejlepším fotbalistovi historie?

Tribuna: Infantinův bizarní výstup? Kouřová clona. Fanouškům může s MS dojít trpělivost

Mistrovství světa v Kataru se naplno rozjelo. I když jsme už byli svědky několika velkých sportovních momentů, společensko-politické souvislosti nejen prosakují do dění na šampionátu, ale dá se říct, že ho dočista zaplavily. Až je složité přes ně vidět samotný fotbal. Kritika na vrub pořadatele mistrovství za poslední týden eskaluje. Proč Katar ve svém jednání přitvrdil a bude se opravdu nakonec řešit hlavně fotbal, nebo mnohým fanouškům konečně došla trpělivost?

Tribuna: Katar je vzorovou zemí, kde by se mistrovství světa konat nemělo. A přesto se už v neděli začne hrát

Nádherné stadiony, fanouškovský festival takřka na jednom místě, příjemné počasí i v zimě a největší sportovní akce světa. To je vyčištěný obrázek mistrovství světa v Kataru, na kterém jako by nebylo nic, co by se někomu nemuselo líbit. Jenže je tu i odvrácená strana.

Tribuna: Saúdské peníze rozdělují světový golf. Seriál LIV je přehlídkou sportovní hamižnosti

Na Floridě v golfovém resortu Doral skončila úvodní sezona golfového seriálu LIV. Byl u toho bývalý americký prezident a majitel hřiště Donald Trump, mnozí z nejlepších hráčů současnosti včetně šesti majitelů zelených sak pro vítěze turnaje Masters a také saúdskoarabští investoři, kteří celý „golfový cirkus“ financují. Co vlastně série LIV Golf je a jak se na ni dívat z hlediska etiky?

Tribuna: Fotbalová derby v Anglii. Jejich povahu určila průmyslová revoluce, říká geograf

Anglický termín derby označuje sportovní, ale i společenskou rivalitu mezi nejbližšími sousedy na mapě. O zápasech největších fotbalových soupeřů i o jejich historii na britských ostrovech se politický a historický geograf z Přírodovědecké fakulty UK a velký fotbalový příznivec Miroslav Šifta rozhodl napsat novou knihu Víc než jen zápas. Nejen o publikaci, ale i o tom, jak můžeme derby vnímat z geografického či společensko-politického pohledu, byla řeč v novém díle Tribuny.

Tribuna: V roce 1992 se fotbal navždy změnil. Třicet let poté cítí dopady i Plzeň

Plzeň prohrála výrazným způsobem i svůj čtvrtý zápas v Lize mistrů a její vystoupení mezi evropskou fotbalovou špičkou se zvrhlo takřka v ostudu. Mezitím v Evropě sílí hlasy po superlize – uzavřené elitářské soutěži, která by nadobro změnila fotbal a celou tvář sportu. O podobách současného fotbalu i o tom, proč byl přelomový rok 1992, se bavíme v nové Tribuně.

Tribuna: Podvádění za šachovnicí. Kauza Niemann otřásá sportem zadumaných gentlemanů

O šachách se v posledních týdnech mluví hlavně v souvislosti s kauzou amerického velmistra Hanse Niemanna. Ten byl Magnusem Carlsenem, současným mistrem světa, nařčen z podvádění. Posléze se objevily i další indicie svědčící o tom, že s Niemannem možná není vše v pořádku. Šachový „skandál století” rozebíráme v nové Tribuně.

Tribuna: Hokejová sezona startuje. Nejkvalitnější za poslední roky, ale zima bude těžká, říká novinář Kuchař

Rolby stírají, gólové klaksony troubí, a extraliga, stejně jako další hokejové soutěže v Česku, se naplno rozjela. „Čeká nás jeden z nejvyrovnanějších a nejkvalitnějších ročníků za poslední roky,“ těší se redaktor deníku Sport Ondřej Kuchař. Palčivější, či řekněme mrazivější, ovšem bude i otázka, co nižší hokejová patra po republice. Hokej totiž může být jeden z energetickou krizí nejpostiženějších sportů v Česku.

Tribuna: Mládí vpřed. V cyklistice se inspirovali a ze sportu zkušených je sport mladíků

Zatímco například hokejová sezona se teprve v těchto dnech rozebíhá, ta cyklistická už má takříkajíc na kahánku. O víkendu skončila ve Španělsku závěrečná Grand Tour – letos zajímavá třeba tím, že na vítězném pódiu stálo nejmladší trio za více než 90 let.

Tribuna: Liga mistrů i evropské poháry. Českému fotbalu se blýská na lepší časy

Českým klubům se podařilo ve velkém postoupit do evropských pohárů a v jednom případě dokonce i do Ligy mistrů. Radost mají v Plzni, na Slovácku i na Slavii a také v týmu podcastu Fotbal fokus, který se vzestupy a pády domácího fotbalu dlouhodobě zabývá. Právě jeho tvůrce Ondřeje Nováčka a Pavla Jahodu jsme přivítali v nové Tribuně.

Tribuna: Český fotbal jde znovu na to. Jak bude vypadat nová sezona na domácích trávnících?

Český fotbal se po dvouměsíčním odpočinku probudil do nové sezony a hned první kolo ukázalo, že třicátý ročník téhle sportovní telenovely bude mít znovu celou řadu vzestupů, pádů, nečekaných zvratů, dojemných momentů i intrikaření. V čem bude aktuální sezona jiná než ty předchozí a kam se český fotbal posune?

Tribuna: Vidět Tour de France je zážitek. O dost bláznivější, než si myslíte

Tak jako každý červenec se i ti, kteří obvykle o kolo ani nezavadí, stali tak trochu cyklistickými experty. Ve Francii totiž právě vrcholí Tour de France. Jak to na slavném závodě vypadá, nebo přesněji řečeno jak to vypadalo v minulém týdnu v Alpách přímo na slavných stoupáních Galibier a Alpe d’Huez, nám prozradil Vojta Jírovec.

Tribuna: Triumf českého MMA. Je vítězství Jiřího Procházky nové Nagano, nebo zbytečný hype?

Český MMA zápasník Jiří Procházka v Singapuru porazil Brazilce Glovera Teixeiru a vybojoval pro Česko první mistrovský pás v prestižní organizaci UFC. Po návratu domů jej přivítalo zaplněné náměstí Svobody v Brně. Kde se bere takový zájem o Procházku a MMA? Proč je jeho úspěch doma částečně zpochybňován a v některých médiích takřka ignorován? Do Tribuny nám vše přišel poodhalit režisér, scénárista, ale taky sportovní novinář Ondřej Erban, který o Procházkovi chystá film.

Tribuna: Úspěch české cyklistiky. Italský závod Giro d’Italia není jen předkrm k Tour de France

Zatímco čeští hokejisté dosáhli v neděli prvních medailí po desetiletém půstu, v Itálii vrcholilo letošní Giro d’Italia. Jak slavný závod probíhal, jak to na něm vypadalo během sobotní klíčové etapy a proč Giro není jen předkrmem před červencovou Tour de France?

Tribuna: Vítězství fotbalových pragmatiků. Plzeň má ligový titul, i když jí jen málokdo věřil

Domácí fotbalová sezona je u konce. Titul získala Plzeň, na kterou by si před startem sezony vsadil jen málokdo. Jak toho tým Michala Bílka dosáhl? A co triumf Západočechů vypovídá o stavu domácího fotbalu?

Tribuna: Hra gentlemanů, nebo hospodská zábava? Snooker je především sport, kterému vládne jeho legenda

Mnozí jej považují jen za povalečskou zábavu v hospodách. Snooker ale patří v Británii k nejsledovanějším sportům a své příznivce má po celém světě. A Ronnie „Raketa“ O’Sullivan, který si nedávno připsal rekordní sedmý titul světového šampiona, představuje jednu z nejzářivějších osobností v historii sportu.

Tribuna: Nejen slavná gymnastka. Čáslavská ukázala, že politika a lidské hodnoty ke sportu patří

V tomto týdnu jsme si připomněli výročí narození druhé nejlepší sportovkyně v československé historii, alespoň tedy podle ankety Českého olympijského výboru. Věra Čáslavská, která by se dožila osmdesáti let, ale nebyla pouze vítězkou sedmi olympijských medailí. Legendární gymnastka se pro své občanské postoje během Pražského jara a normalizace stala také velkým morálním symbolem.

Tribuna: Šachisty vyřazují za šíření ruské propagandy. Za šachovnici se ale nehrne ani mistr světa Carlsen

Na podzim Magnus Carlsen jasně uhájil titul šachového mistra světa. Je o několik měsíců později a chystá se další velký turnaj – tentokrát v něm půjde o to, kdo bude příštím vyzyvatelem norského šampiona. Do příprav však zasáhla agrese Ruska na Ukrajině, kvůli jejíž podpoře přišel o účast ruský velmistr Sergej Karjakin. Kdo ho nahradí a jak si šachový svět ví nebo neví rady se sportovními sankcemi?

Tribuna: Mistrovství světa už zase bez Čechů? To, kdo zrovna sedí na lavičce, na tom nic nezmění

Čeští fotbalisté budou počtvrté za sebou scházet na mistrovství světa. Přitom když před rokem reprezentace došla až do čtvrtfinále evropského šampionátu, vypadalo to na světlé zítřky českého fotbalu. Proč k tomu nedošlo? Kde byl zakopaný pes a nebyl jím náhodou trenér Jaroslav Šilhavý?

Tribuna: Frenetická jízda smečky narcisů je zpět. Nakolik Drive to Survive mění Formuli?

Svět rychlých vozů F1 se znovu dal do pohybu, což předznamenalo také uvedení další řady dokumentárního seriálu Drive to Survive. Jde ale skutečně o nezúčastněný a objektivní vhled do motoristického světa nebo si filmaři ohýbají realitu podle potřeby? A jaká je současná poptávka po závodech formulí?

Tribuna: Na Abramovičovu Chelsea dopadly sankce. Fotbalové kluby si ale kupují i horší vlastníci

Majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič má kvůli sankcím na ruské oligarchy napojené na režim zmražená konta a majetky, navíc už předtím oznámil, že klub prodává. A tak mají Blues po devatenácti letech poprvé pořádné starosti. Celá záležitost navíc v Británii rozpoutala velkou debatu o tom, jestli se mají výrazně upravit pravidla pro nově příchozí, popř. i stávající majitele klubů Premier League.

Tribuna: Ruský sport v izolaci. Budou sankce kromě sportovců bolet i Putinův režim?

I sport v posledním týdnu reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Děje se tak prostřednictvím sankcí: ruští sportovci například nemohou startovat na mnohých mezinárodních akcích a ruší se i utkání či šampionáty, které se měly konat v Rusku. Jak se válka promítá do sportovního světa?

Tribuna: Ruský sport v izolaci. Budou sankce kromě sportovců bolet i Putinův režim?

I sport v posledním týdnu reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Děje se tak prostřednictvím sankcí: ruští sportovci například nemohou startovat na mnohých mezinárodních akcích a ruší se i utkání či šampionáty, které se měly konat v Rusku. Jak se válka promítá do sportovního světa?

Tribuna: Ruský sport v izolaci. Budou sankce kromě sportovců bolet i Putinův režim?

I sport v posledním týdnu reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Děje se tak prostřednictvím sankcí: ruští sportovci například nemohou startovat na mnohých mezinárodních akcích a ruší se i utkání či šampionáty, které se měly konat v Rusku. Jak se válka promítá do sportovního světa?

Tribuna: Ruský sport v izolaci. Budou sankce kromě sportovců bolet i Putinův režim?

I sport v posledním týdnu reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Děje se tak prostřednictvím sankcí: ruští sportovci například nemohou startovat na mnohých mezinárodních akcích a ruší se i utkání či šampionáty, které se měly konat v Rusku. Jak se válka promítá do sportovního světa?

Tribuna: Zdrcující případ Valijevové je poslední kapka. Krasobruslení potřebuje zásadní změny

Šok, lítost, zhnusení nad stavem vrcholového sportu – tyto a spoustu dalších emocí vyvolala nešťastná jízda patnáctileté ruské krasobruslařky Kamily Valijevové, která se protrápila volnou jízdou jenom pár dní poté, co jako první žena v historii skočila dva čtverné skoky, jenže krátce nato se u ní objevil dopingový nález. Celý případ a krásu i hrůzu jednoho z nejnádhernějších sportů na planetě rozebírá nová Tribuna s novinářkou a bývalou krasobruslařkou Hanou Kuncovou.

Tribuna: Už to není krize, ale úpadek. Olympiáda přinesla nejhorší výsledek českých hokejistů v historii

Velká hokejová očekávání českých fanoušků na olympijských hrách v Pekingu vzala za své už v osmifinále. A celkové deváté místo je nejhorším českým umístěním na velkých turnajích vůbec. Je na vině osoba kritizovaného trenéra Pešána, nebo jde o skutečný stav českého hokeje?

Tribuna: Koronavirus, bojkoty, environmentální dopady. Může být olympiáda v čínském Pekingu úspěšná?

Dnes oficiálně začíná zimní olympiáda v Pekingu, který se tak stává historicky prvním městem, které pořádalo obě varianty Her. Navzdory tomuto úspěchu čelí pořadatel celé řadě problémů. Mohou zhatit hladký průběh dvoutýdenní sportovní události číslo jedna?

Tribuna: Africký fotbal má obří potenciál, ale nemůže ho naplnit. Jak vypadá šampionát ve stínu tragédie?

Africký pohár národů stojí trochu stranou zájmu domácích médií. Je to škoda, protože právě v těchto dnech se v Kamerunu hraje fotbalový turnaj, který svou nepředvídatelností zastiňuje slavnější šampionáty světa a Evropy. Je africký fotbal na vzestupu a dočkáme se jeho úspěchu na mezinárodní scéně?

Tribuna: Sebedestruktivní český hokej. Nechce se naučit komunikovat a nechat si poradit

Je zima, a tak český hokej klasicky mačká tlačítko sebedestrukce. A ani k tomu nepotřebuje neúspěch na mistrovství světa dvacítek. Národní tým už za pár týdnů vyrazí na olympiádu v Pekingu, zvláštní forma (předčasné) nominace ale vzbudila značné rozpaky. V rozhovoru s redaktorem deníku Sport Pavlem Ryšavým jsme mluvili o tom, proč má český hokej problém komunikovat, ale taky co čekat od národního týmu v Pekingu a jak zatím hodnotit dvouleté působení šéftrenéra Filipa Pešána.

Tribuna: Djokovič vs. Austrálie. Soupeř světové jedničky nečeká na kurtu, ale na imigračním oddělení

Novak Djokovič zřejmě nebude hrát na letošním Australian Open. Po sporu s australskými imigračními orgány, které mu podruhé zrušily vstupní víza, světová jednička nezíská svůj jednadvacátý grandslamový titul, kterým by se osamostatnila na vrcholu historické tabulky. Ještě před startem turnaje plnily Djokovičovy problémy stránky novin a zdaleka ne všechno mluví v prospěch srbského tenisty.

Tribuna: Pokousaní hokejisté i kempy na Marsu. Podivné i komické sportovní události roku

Kandidátů na největší sportovní podivnost v uplynulých 365 dnech se zdá být více než požehnaně. „Na začátku roku bych si netipl, že moderní pětiboj se rozhodne ztratit jednu ze svých pěti disciplín. To mi přijde jako se střelit do nohy,“ připomíná Vojta Jírovec překvapivé rozhodnutí federace moderního pětiboje, které vyvolalo mohutnou vlnu odporu mezi aktivními pětibojaři.

Tribuna: Sport 2021. Kde všude si Češi udělali ostudu a kde naopak uspěli?

Olympijský rok bývá vždy speciální, i když se netradičně koná se zpožděním. Jaké sportovní události jsme kromě tokijských her mohli sledovat, kde všude se Čechům podařilo uspět a co si naopak za rámeček nedají?

Tribuna: Osobnosti sportovního roku 2021. Kdo zářil na olympiádě a komu se zadařilo jinde?

Kdo byl letos nejlepší? Ten, kdo rozdrtil všechny soupeře, nebo altruista, který se zachoval podle fair play? V předvánočním dílu Tribuny začínáme s rekapitulací sportovního roku, který nám přinesl olympiádu či mistrovství Evropy ve fotbale.

Tribuna: Šachy zažívají boom. Může za to Carlsen, pandemie i televizní seriál

Mnozí stále pochybují, zda jsou šachy vůbec sport. Přesto mají své vlastní mistrovství světa, žebříček i výrazné prize money. Jak mění digitální prostředí jednu z nejtradičnějších her a proč nepatří do světové elity ženy?

Tribuna: Ještě modernější pětiboj? Probíhá bitva o budoucnost sportu, který býval ozdobou olympiády

Jestli některý sport v současnosti svádí boj o samotnou existenci, je to moderní pětiboj. Reálně totiž může dojít k tomu, že jeho parkurová (jezdecká) část bude nahrazena jinou. Vznikne tím úplně jiný (modernější) pětiboj, nebo jde o jedinou možnost, jak jej zachovat v olympijském programu?

Tribuna: České hokejistky jedou na olympiádu. Jaká byla jejich cesta pod pět kruhů?

O hokejové úspěchy se v českém prostředí starali dosud téměř výhradně muži. To se teď mění – české hokejistky se vůbec poprvé dokázaly kvalifikovat na olympijské hry. Co stojí za jejich zlepšením a s jakými ambicemi se za několik měsíců představí v Číně?

Tribuna: Fotbal Maďary spojuje jako nic jiného. Orbánova gigantická mise je ale promarněná šance

Pro českého fotbalového fanouška i odborníka je výlet do Maďarska zjevením. Supermoderní národní stadion pro 67 tisíc diváků, kde třeba čeští fotbalisté zdolali Nizozemsko v osmifinále letošního Eura. Špičkové tréninkové podmínky, desítky nových stadionů. Fotbal má v Maďarsku od nástupu premiéra Viktora Orbána možnosti jako v málokteré evropské zemi. Přesto je podle novináře webu 24.hu Jánose Keleho Orbánovo fotbalové desetiletí promarněnou šancí.

Tribuna: Fotbal Maďary spojuje jako nic jiného. Orbánova gigantická mise je ale promarněná šance

Pro českého fotbalového fanouška i odborníka je výlet do Maďarska zjevením. Supermoderní národní stadion pro 67 tisíc diváků, kde třeba čeští fotbalisté zdolali Nizozemsko v osmifinále letošního Eura. Špičkové tréninkové podmínky, desítky nových stadionů. Fotbal má v Maďarsku od nástupu premiéra Viktora Orbána možnosti jako v málokteré evropské zemi. Přesto je podle novináře webu 24.hu Jánose Keleho Orbánovo fotbalové desetiletí promarněnou šancí.

Tribuna: Šampion NBA neodehraje zápasy, protože odmítá očkování. Jak boj s covidem ovlivňuje sport

Americká NBA hned při svém startu přišla o jednu z největších hvězd, protože se odmítá očkovat proti koronaviru. Hokejista NHL nesmí kvůli falešným dokladům o vakcinaci odehrát čtvrtinu základní části. Proč nepovinné očkování v amerických soutěžích není úplně nepovinné a jak jsme na tom v Evropě?

Tribuna: Odcházení hokejových lídrů. Fasela nenáviděli čeští fanoušci, Král spoluprácoval s kontrarozvědkou

Vedení světového i českého hokeje se mění. Sedmadvacetiletá vláda Reného Fasela nad federací IIHF už skončila, příští rok se po čtrnácti letech nachýlí také éra Tomáše Krále v čele českého svazu. Co to znamená pro populární sport a jak se hokej pod vedením obou funkcionářů proměnil?

Tribuna: Je rasismus dětských fanoušků na Spartě výmysl britských médií, nebo česká realita?

Vítězství fotbalistů Sparty nad skotským klubem Rangers zůstalo ve stínu údajně rasistického bučení dětí v ochozech letenského stadionu. Máme skutečně v Česku problém s rasismem fotbalových diváků i na úrovni dětí? Nebo jsou právě děti obětí přecitlivělého antirasismu ze Západu?

Tribuna: Letošní cyklistická sezona: dominující Slovinci, vlivná olympiáda a jeden rozvod po kolumbijsku

I když se o víkendu ještě pojede závod Paříž-Roubaix, známý jako „Peklo severu“, letošní cyklistická sezona profesionálů hlásí svůj konec. Kdo nejvíce zazářil, kdo naopak zklamal a proč byly některé letošní závody zcela výjimečnou podívanou?

Tribuna: Multikulturní fotbalový Visegrád? Proč v Legii a Slovanu nehraje víc domácích hráčů

Slavia v předkolech evropských pohárů ztroskotala shodou okolností na dominantních týmech okolních států Visegrádu. Ty přitom k úspěchu dospěly jinou cestou než český mistr, a to především pořizováním zahraničních hráčů. Jaký k tomu mají důvod a hlavně – jak vůbec vypadá ekonomická a fotbalová struktura jednotlivých soutěží okolo nás?

Tribuna: Paralympiáda naplňuje olympijské ideály lépe než OH samotné. Není ale ztělesněné dobro

Před pár dny skončily paralympijské hry v Tokiu. Navzdory několika zprávám o medialových úspěších české reprezentace se mladší a menší sourozenec olympiády příliš velké pozornosti nedočkal. Proč a jaká vůbec byla letošní paralympiáda?

Tribuna: Když nemůžeš, zpomal! Má duševní zdraví gymnastky Simone Biles přednost před bojem o medaile?

Simone Biles se na hrách v Tokiu mohla stát největší olympijskou legendou, kvůli svému mentálnímu stavu ale odstoupila téměř ze všech disciplín. Co ohrožovalo duševní zdraví americké gymnastky a je to pouze problém sportovkyň?

Tribuna: Messiho odchod pomůže Barceloně přežít. Jsou za koncem největší legendy klubu skutečně pouze peníze?

Byl to možná největší přestup ve fotbalové historii. Lionel Messi přitom odešel do francouzského PSG úplně zadarmo. Jak jeho příchod do hvězdami nabitého klubu mění dosavadní fotbalové pořádky?

Tribuna: Kauza zpackaného odletu zastínila české úspěchy. Jak se bude vzpomínat na olympijské hry v Tokiu?

Olympijské hry v Tokiu byly pro českou výpravu nadmíru úspěšné. Sportovci získali jedenáct medailí a v tabulce národů skončilo Česko nad očekávání vysoko. Jaká to vlastně byla olympiáda a které trendy vyšly na povrch?

Tribuna: Kauza zpackaného odletu zastínila české úspěchy. Jak se bude vzpomínat na olympijské hry v Tokiu?

Olympijské hry v Tokiu byly pro českou výpravu nadmíru úspěšné. Sportovci získali jedenáct medailí a v tabulce národů skončilo Česko nad očekávání vysoko. Jaká to vlastně byla olympiáda a které trendy vyšly na povrch?

Tribuna: Nejdražší olympiáda v historii. Jaké jsou výhledy do budoucnosti olympijských her?

Jsou to zvláštní olympijské hry, plné různých omezení a naopak prosté fanoušků. Japonská olympiáda nám v těchto dnech ukazuje řadu důvodů, proč by měl jejich formát projít reformou. V Tokiu se konala řada protestů a veřejné mínění je proti samotnému konání her.

Tribuna: Startuje česká fotbalová liga. V době poberbrovské se hledá konkurent pro Slavi

Nedávno skončilo fotbalové Euro a o slovo se hlásí nejvyšší česká soutěž. Už tento víkend začíná boj o mistrovskou trofej a o chudší počet míst do pohárové Evropy, ale také nová éra českého fotbalu bez Romana Berbra.

Tribuna: Tour de France i konkurenci ničí mladík Pogačar. Cavendishovo zmrtvýchstání zase přepisuje historii

Na fotbalovém Euru vypadli Francouzi předčasně, země se ale může utěšovat tím, že ještě celý týden hostí cyklistickou Tour de France. Kdo letos zabil slavný závod předčasně, kdo přepisuje historii a komu zvoní hrana, se dozvíte v novém dílu Tribuny.

Tribuna: Fotbalová orbanizace pohltila i Euro. Jak maďarská politika mění sport?

„Fotbal v Maďarsku je asi desetkrát víc politický než třeba hokejový nároďák v Česku a dříve v Československu, kde ty události měly obrovský politický přesah,“ popisuje Martin Vait aktuální naladění maďarské sportovní veřejnosti.

Tribuna: Stará dáma na větrné hoře. Proč sledovat Tour de France a komu fandit?

Už zítra ve francouzském Brestu začíná 108. ročník Tour de France. Žlutý dres obhajuje Tadej Pogačar a na to, jestli se mu to povede, nebo zvítězí někdo úplně jiný, se podíváme v novém dílu Tribuny.

Tribuna: Začíná Euro 2020. Turnaj postrádá duch doby, z českých fotbalistů dělá turisty

Letošní mistrovství Evropy bude netradiční hned v několika ohledech. Pod názvem Euro 2020 se odehraje v roce 2021. O pořadatelství se podělí hned jedenáct měst v jedenácti státech. A jedním z nich je i ázerbájdžánské Baku, takže se evropský šampionát uskuteční i v Asii.

Tribuna: Naomi Ósaka versus tiskovky. Chrání tenistka své duševní zdraví, nebo se vyhýbá odpovědnosti?

Aktuální kauza kolem japonské tenistky Naomi Ósaky zaměstnává sportovní svět více než samotné dění na pařížských kurtech. Proč se rozhodla z turnaje Roland Garros odstoupit a co to vypovídá o vztahu sportovec–novinář?

Tribuna: Český fotbal před klíčovými volbami. Co se změní a kdo má šanci vyhrát?

Český fotbal už příští týden pozná nového předsedu Fotbalové asociace ČR. Po odstoupení třetího z kandidátů Vladimíra Šmicera už je jasné, že se jím stane Petr Fousek, nebo Karel Poborský. Jaké mají s domácím fotbalem plány? A kdo má větší šanci na zvolení?

Tribuna: Novozélandské ragby v problémech. Zaprodají All Blacks duši nebo se očistí?

Novozélandské ragby čelí potížím. All Blacks, tamní reprezentaci, schází finance, s čímž má pomoci prodej osminového podílu celého národního ragbyového programu americké společnosti Silver Lake. Ve světovém sportu takový krok nemá obdoby. Jaké dopady může mít vstup soukromých peněz do organizace s více než stoletou sportovní tradicí? A dají se najít paralely s projekty fotbalové a golfové superligy?

Tribuna: Giro d’Italia slaví návrat do normálu i devadesátiny růžového dresu

Květen a Giro d’Italia, dokonalá kombinace, která se vrací po odložené říjnové edici z loňského roku. Co přinese první cyklistická Grand Tour sezony, s jakými překážkami se musejí jezdci vypořádat a která brutální stoupání je v letošním formátu čekají?

Tribuna: Hokej jako české postindustriální memento. Proč válí Třinec a kluby z odstrčených regionů?

Už po pěti zápasech finále play-off bylo jasno. Staronovým mistrem extraligy je Třinec, který na cestě k titulu nezastavili soupeři, koronavirus ani tragické události. Co všechno dělají tamní Oceláři dobře a proč jsou právě oni domácí hokejovou špičkou?

Tribuna: Zpackaný fotbalový puč. Superliga zalezla zpět do skříně, strašit ale může dál

Vypadalo to na velkou zákopovou válku, nakonec ale celý projekt fotbalové Superligy skončil po dvou dnech fiaskem. Co vedlo dvanáctku mocných klubů k myšlence na odtrhnutí se a založení vlastní soutěže? A proč fotbaloví pučisté skončili s ostudou? Turbulentní dění probíráme v nové Tribuně.

Tribuna: Za triumfy cyklistů ze Sky se skrývá zakázaný testosteron, ukázal proces s týmovým doktorem

Ve sportu, a zvlášť v cyklistice, vyvolává každý velký úspěch také celou řadu kritických otázek. Dá se ve světle dopingových skandálů vítězům vůbec ještě věřit? Málokde se takové otázky probírají intenzivněji než v případě týmu Sky (v současnosti Ineos). Oheň pod kotlem ještě rozdmýchal aktuální proces s bývalým týmovým doktorem, který byl uznán vinným z objednání zakázané látky.
Martin Vait, Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček

Tribuna: Branky, fauly, rasismus? Zápas Slavie se skotskými Rangers otřásá světem sportu

Na hřišti je to nádherná a na český tým skoro nevídaná jízda. V nefotbalových záležitostech je ale slávistické tažení Evropskou ligou zakaleno politickými a společenskými aférami. Jak se v celém komplikovaném případu vyznat, ukáže nový díl Tribuny.
Martin Vait, Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček

Tribuna: Thomas Bach stále vede olympijský výbor. Co čekat od staronového vedení

Odsloužil osm let v čele Mezinárodního olympijského výboru (MOV), další čtyři má teď před sebou. Thomas Bach zůstává po volbě v čele olympijského hnutí. Jaké peripetie dosud řešil a které jej bezprostředně čekají? A jak vypadá situace v Českém olympijském výboru (ČOV), kde se volba předsedy už poněkolikáté neuskutečnila?
Martin Vait, Vojtěch Ondráček

Tribuna: Kritické přetížení organismu. Syndrom vyhoření pronásleduje vrcholové sportovce

Jsou na absolutním vrcholu sil, ale místo zisku dalších trofejí a rekordů končí kariéru. Nový díl Tribuny se podívá na odvrácenou stranu profesionálního sportu, kterou je syndrom vyhoření. Nakolik souvisí se samotnou podstatou sportu jako permanentní maximalizací výkonnosti a v čem je obtížný návrat do mimosportovního života?

Tribuna: Nová podoba amerického fotbalu. Afroameričané se prosazují na postech bílých hráčů, ale i naopak

Ve třetí a závěrečné části rozebírání různých stránek amerického fotbalu s bývalým hráčem St. Norbert College v Green Bay Petrem Boháčkem se podíváme na ožehavé téma rasismu v tomto tradičním americkém sportu. Proč NFL nakonec vzala politické protesty hráčů na milost, jaká je politická role hvězdného Patricka Mahomese a co stojí za vzrůstající popularitou amerického fotbalu ve světě?

Tribuna: Jak se mění americký fotbal? Mladý quarterback Mahomes reprezentuje novou generaci

Nejen věkem, ale i etnickými kořeny, způsobem hry a především jednou z nejluxusnějších gáží v dějinách sportu se zdá být mladý quarterback Patrick Mahomes protipólem veterána NFL Toma Bradyho. Kam se americký fotbal vyvíjí, ale i v čem se změnila role afroamerických hráčů, prozradil v novém díle Tribuny bývalý hráč amerického fotbalu a v současnosti bezpečnostní analytik Petr Boháček.

Tribuna: Tom Brady je úspěšnější americký Jágr. Příklad snu, který už je iluzí, říká politolog a bývalý hráč amerického fotbalu Boháček

Pětapadesátý Super Bowl, finálový zápas NFL, nejprestižnější soutěže v americkém fotbale, ovládla Tampa Bay v čele s třiačtyřicetiletým veteránem Tomem Bradym. Ten ziskem sedmého titulu překonal dosavadní rekordy i samotných klubů. Nejen Bradyho výjimečnost, ale i jeho vztah s republikánskou politikou a Donaldem Trumpem vysvětluje politolog a bývalý univerzitní hráč amerického fotbalu Petr Boháček.

Tribuna: Hnilička ztrácí důvěru veřejnosti. Pochyby ale panují i ohledně fungování sportovní agentury samotné

Přišel, aby vyřešil problémy českého sportu, teď se ale jeho hlavním problémem stal on sám. Milan Hnilička čelí tlaku na odvolání z funkce šéfa Národní sportovní agentury kvůli porušení protikoronavirových opatření. Otázkou není pouze, zda se má z morálních důvodů Hnilička postu vzdát, ale také to, jaký je vůbec smysl a rozsah fungování samotné agentury. Pomáhá českému sportu, nebo spíše škodí?

Tribuna: Mezi Merkelovou a Erdoganem. Proč je Mesut Özil nejrozporuplnějším sportovcem současnosti?

Mesut Özil před několika dny stvrdil přestup z Arsenalu do Fenerbahce a uzavřel tím sedm a půl let dlouhou kapitolu v londýnském klubu. V minulé Tribuně jsme s příznivci Arsenalu Jonášem Kucharským a Ondřejem Lasákem řešili, proč fotbalistův vztah s vedením zhořkl, tentokrát je tématem jeho osobnostní i sportovní vývoj v posledních deseti letech. Proč se stal z ikony německého multikulturalismu člověkem, kterému byl na svatbě svědkem autoritářský turecký prezident Erdogan?

Tribuna: Pád Mesuta Özila: Může si za něj sám, nebo ho zkazil Arsenal?

V Arsenalu po sedmi a půl letech skončil Mesut Özil. Hráčovo působení na hřišti i mimo něj bude i za pár roků vyvolávat víc otázek, než nalezneme odpovědí. První díl Tribuny věnovaný bývalému německému reprezentantovi, který se před několika dny stal posilou Fenerbahce, spolu s fanoušky Arsenalu Jonášem Kucharským a Ondřejem Lasákem rekapituluje Özilovo působení v londýnském klubu a úpadek jednoho z někdejších nejlepších hráčů světa.

Tribuna: Český hokej je v krizi. Spasí ho Pešán, pracovitější trenéři nebo úpravy soutěží?

Hokejové kluby selhávají ve výchově mladých hráčů, ti poté nemohou konkurovat svým vrstevníkům. Za pochybení bude potřeba trenéry pronásledovat. To mimo jiné minulý týden pronesl šéftrenér českého hokeje Filip Pešán. Na jeho hlavu se poté v odpovědi snesla vlna kritiky. Proč český hokej zaostává za konkurencí a kdo nebo co by to mohlo změnit?

Tribuna: Sport v roce 2021 by měl zpomalit, v sázce je ale celý byznys. Je na co se těšit?

Startuje nový rok a s ním i nová sportovní sezona. Mnozí vyhlíží dalších dvanáct měsíců s optimismem, uskuteční se letos olympiáda a další velké akce i přes pandemii? Na co se ve sportu těšit a čemu se věnovat, i když se nejde potkávat? A co všchno je pro profesionální sport v roce 2021 v sázce?

Tribuna: Sport 2020: Hrdinové, záškodníci i bizáry. Co nejvíc potěšilo během divného roku?

S koncem roku je tu i sportovní hodnocení magazínu Tribuna. Ve vánočním dílu probereme stěžejní události posledních dvanácti měsíců. Kdo se nejvíc vyznamenal a kdo naopak patřil k největším záškodníkům? A dojde i na bizarní sportovní dění.

Tribuna: Naomi Osaka: Ženská sportovní osobnost roku 2020. Překoná muže ve výdělcích a popularitě?

Protesty proti rasismu a policejnímu násilí dlouhodobě otřásají Spojenými státy. Zapojila se do nich už také celá řada sportovců. Jedna z nejlepších tenistek světa Naomi Osaka nebyla v letošním roce výjimkou a za její aktivismus ji magazín Tribuna zvolil ženskou sportovní osobností roku.

Tribuna: Mužská sportovní osobnost roku 2020: Fotbalista Marcus Rashford

Marcus Rashford možná není nejlepším fotbalistou na světě (i když září v dresu Manchesteru United), v letošním roce ale jeho činy zlepšily život určitě největšímu množství lidí, přesněji dětí. Právě potomkům z chudších britských rodin pomohla jeho kampaň proti zrušení školních obědů zdarma. Rashford přiměl britskou vládu k obratu a za své aktivity na sportovním poli i mimo něj ho Tribuna zvolila mužskou sportovní osobností roku.

Tribuna: Premianty pandemie se stali cyklisté. Jak to dokázali a kdo díky omezením vítězil?

Fotbalistům a hokejistům se rušila utkání, tenistům celé turnaje, naopak cyklisté objeli kompletní trojice Grand Tours. Jak se cyklistika dokázala stát sportovní jedničkou pandemického roku? A komu všechny změny a opatření pomohly k velkým úspěchům?

Tribuna: Diego Maradona – poslední romantik, fotbalista ze slumu i ztělesněná vášeň

Diego Armando Maradona ve středu zemřel na srdeční selhání. Král fotbalových trávníků, muž, který se na hřišti pomstil Angličanům za vítězství ve válce o Falklandy, ale i bojovník se závislostí a za lepší svět. Jak se bude na šedesátiletého barda vzpomínat a co z něho dělá jednu z největších postav ve světě fotbalu, ne-li možná tu největší, nejúžasnější, ale i nejkontroverznější?

Tribuna: Lewis Hamilton – legenda, chcípák, nebo chladný pionýr nové éry Formule 1?

Lewis Hamilton ziskem sedmého titulu mistra světa ve Formuli 1 zpečetil svou výjimečnost. Dnes není pouze nejlepším jezdcem nejrychlejšího sportu na světě, ale také bourá zažité stereotypy světa motorů. Nakolik změnil závodník černé pleti, milovník módy, ale i politický aktivista zakonzervovaný svět F1? A co to znamená pro budoucnost motosportu vůbec?

Tribuna: Sportovec domácím násilníkem? Proč se ohledně případu tenisty Zvereva mlčí

Ikona německého sportu. Tenisový přeborník. Mladík s obrovským reklamním potenciálem a silnými sponzory v zádech. Mnohonásobný milionář. Alexander Zverev má svět u nohou, nyní před ním ale přistála vážná obvinění z fyzického a psychického násilí. Před týdnem je v otevřené výpovědi pro magazín Racquet popsala jeho bývalá přítelkyně.

Tribuna: Báječná léta s Trumpem? Proč se sport za jeho vlády zpolitizoval a co napověděl o volbách

Navzdory dosud nejasným výsledkům amerických prezidentských voleb nic nebrání tomu zhodnotit, jak čtyřletá vláda Donalda Trumpa změnila americký sport. Koho ze sportovní branže získal na svoji stranu a kdo naopak brojil proti jeho znovuzvolení? A jak dokázal propojit byznys, politiku a sport v nástroj marketingové sebepropagace?

Tribuna: Sportovci všech zemí, spojte se! Kde začíná a končí moc sportovních odborů?

I sportovci stávkují, sdružují se v odborových organizacích nebo se soudí s klubem, za který zrovna hrají. Ani světu sportu se nevyhýbá konflikt mezi zájmy pracujících a jejich zaměstnavatelů. Nová Tribuna se podívá, zda jsou dnešní sportovci dobře placená pracovní síla, nebo naopak těžko zkrotitelný sportovní proletariát.  

Tribuna: V kabinách se hraje divadlo, bez kontextu nedává smysl. Jak vnímat sportovní odposlechy?

Nová Tribuna se věnuje uniklým nahrávkám, tajným dokumentům či odposlechům ze sportovního prostředí. Fotbalisté či hokejisté se někdy ohání tím, že co si tým řekne v kabině, má v ní také zůstat. Jenže v poslední době se objevil už druhý záznam ukazující, jak to mezi trenérem a hráči může vypadat. Kdy mají podobné nahrávky smysl, co vypovídají o sportovním prostředí a jaká je jejich závažnost?

Tribuna: Fotbalisté se testují, hokejisté promořují. Co čeká český sport v době lockdownu

Sportovní dění v České republice je až na výjimky pozastaveno. Soutěže stojí a hřiště zůstávají prázdná. A na takto zásadní událost už jsme museli zareagovat dílem Tribuny v úplném původním složení, a to s Vojtou Jírovcem, Vojtou Ondráčkem a Martinem Vaitem.

Tribuna: NHL ovládl supertým Tampa, budoucnost soutěže je ale nejistá. Bude pro hokej přežít krizi těžší než pro jiné sporty?

Bublina NHL konečně praskla a hráči se vrací za rodinami a blízkými – Tampa Bay Lightning vybojovala svůj historicky druhý Stanley Cup. Jak dokázala alespoň krátkodobě vybudovat supertým a vydrží do dalších sezon? Proč nejtradičnější organizace, jako Montreal nebo Toronto, strádají a kdy zase uvidíme vítězit kanadské kluby? A proč by mohl mít hokej složitější práci s přečkáním pandemie než jiné sporty? Poslechněte si Tribunu s redaktorem CNN Prima News Martinem Tomaidesem.

Tribuna: Má český fotbal alternativu? Co tvoří Berbrovu strukturu ve Fotbalové asociaci a jaký byl plán na její rozbití

Už tři roky vede Fotbalovou asociaci České republiky Martin Malík. A zhruba od té doby má první místopředseda FAČR Roman Berbr a jeho křídlo hlavní vliv v této organizaci. V novém díle Tribuny moderátor Martin Vait z iSport.cz s šéfreportérem Seznam Zpráv a autorem knihy Kmotr fotbal Luďkem Mádlem mluvil o tom, v jakém stavu se dnes nachází český fotbal a jestli k současnému vedení existuje nějaká alternativa.

Tribuna: Proč český fotbal odmítl povinnost mít ženu ve vedení? Nebyl to krok proti ženám, říká novinář Mádl

„Chlapi.“ Tak pravidelně oslovuje bývalý šéf Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta z drtivé většiny mužské osazenstvo na shromážděních fotbalových bafuňářů. Teď ale chtělo být vedení českého fotbalu oázou progresivity a rozhodlo se do svých stanov zavést jedno povinné místo pro zástupkyni ženského pohlaví. Jenže moravští funkcionáři to odmítli. Z jakých důvodů a proč je celá záležitost složitější, popisuje šéfreportér Seznam zpráv Luděk Mádl v novém díle Tribuny.

Tribuna: Nejbizarnější zápas české fotbalové historie. Tým náhradníků si získal srdce diváků nejvíc za poslední roky

Nejzvláštnější, nejúsměvnější, nejbizarnější… Celou spoustou dalších přívlastků bychom mohli popsat památný duel české fotbalové reprezentace proti Skotsku. Národní tým sice prohrál 1:2, ale o výsledek ani tak nešlo. Ještě nikdy se nestalo, aby bylo během reprezentačního týdne jedno mužstvo rozpuštěno a musel ho kompletně nahradit jiný tým. A narychlo poslepovaný kádr z náhradníků předvedl vynikající výkon.

Tribuna: Riskantní, roztěkaná, vzrušující. Tour de France se pojede v rytmu koronaviru i TikToku

Je pořádání největší každoroční sportovní akce v současné situaci bláhovým riskem, nebo se podaří Tour de France problémy s koronavirem ustát? Takové otázky si před startem třítýdenního cyklistického závodu klade kdekdo. Letošní ročník bude zajímavý ale i ze sportovního hlediska: trať totiž boří zažité tradice a favoritů je vícero.

Tribuna: Krásné i pořádně zpocené dresy. Co musí mít sportovní oděv a na které modely se nejvíc vzpomíná?

Mít v šatníku dres svého oblíbeného týmu je pro spoustu fanoušků povinností. Jaké dresy patří k těm nejpamátnějším a které letí v současnosti? A jak se sportovní oblečení liší napříč jednotlivými sporty?

Tribuna: Americká sportovní bublina. Dystopie, nutnost nebo zdroj optimismu?

Pro Čecha není jednoduché si to představit, ale ve Spojených státech je univerzitní sport velkým terčem pozornosti a obrovským zdrojem peněz. Co se však stane, když sportovci samotní nechtějí z obavy o své zdraví hrát? A jak se liší přístup univerzit od profesionálních klubů z NHL, NBA a dalších soutěží?

Tribuna: Spartakiády byly typem politického rituálu, drtivá většina lidí na nich ale cvičila ráda, shodují se historik a dokumentaristka

Už je tomu 35 let od doby, kdy Praha hostila poslední spartakiádu. Nejmasovější a nejorganizovanější sportovní akce v českých dějinách na největším stadionu na světě – pražském Strahově – dodnes vyvolává kontroverzní reakce. Šlo pouze o sportovní svátek, který bavil celou společnost, nebo o zneužití sportu k politické propagandě? Společenské a politické pozadí rozebírají v nové Tribuně režisérka Tereza Bernátková a historik Petr Roubal, autoři dokumentu Dvojí tvář spartakiád.

Tribuna: Od Klapzubovy jedenáctky až po fotbalové pyramidy. Proč číst o sportu?

Knížek o sportu vychází každý rok nespočet. Jde jen o laciné biografie úspěšných osobností, anebo lze na pultech najít cenné kusy? V novém díle magazínu Tribuna vybíráme to nejzajímavější ze sportovní literatury: od Klapzubovy jedenáctky přes cyklistické velehory až po způsob, jakým se podařilo postavit na hlavu fotbalová rozestavení.